"Бие биетэйгээ танилцах" цэцэрлэгийн бүлгийн тоглоомын хичээлийн хураангуй. Цэцэрлэгийн сэвшээ салхинд зочлох цэцэрлэгийн бүлэгт зориулсан хичээлийн тэмдэглэл Цэцэрлэгийн бүлгийн тэмдэглэл

Юлия Бахвалова
"Гайхамшигт загас" цэцэрлэгийн бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй.

Цэцэрлэгийн бүлгийн хичээлийн хураангуй" Гайхалтай загас"

Зорилтот: анхан шатны математик дүрслэлийг өгөх - "нэг", "олон", "жижиг", "том"; үндсэн өнгийг засах - улаан, шар, ногоон, цэнхэр; хэмжээ, өнгө, тоо хэмжээний талаар тогтвортой санаа бодлыг бий болгох; хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; Тэдний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх ойлголтыг баяжуулах; хийсэн ажлаас эерэг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлэх.

Даалгаврууд: өнгийг таних, объектыг өнгөөр ​​ялгах, дүрслэх, тоглох хөдөлгөөнийг эзэмших дасгал хийх.

Тайлбар толь бичгийн ажил: "нэг", "олон", "жижиг", "том" толь бичгийг идэвхжүүл.

Материал: өнгөт цагираг, өнгөт цаасан загас(улаан, шар, ногоон, цэнхэр, цагаан цаасаар хийсэн загасны загвар, "масс"-д зориулсан олон өнгийн жижиг тойрог загас.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, тоглоомоо эхлэхээс өмнө зочидтойгоо мэндчилье"

Хүүхдүүд: " Сайн уу!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тэгээд одоо би чиний алганд сайн уу гэж хэлье." Нээлттэй алга" - багш хуруугаа гүйлгэв нээлттэйхүүхэд бүрийн алган дээр ял оноох:

"Сайн уу, алга."

Өнөөдөр та бид хоёр бяцхан хүүхдээс бяцхан загас болж хувирах болно. Оролдоод үзье? Манай загас усан дор сэлдэг. Тэд хэрхэн сэлж байна (Хүүхдүүд багшийн араас давтаж, усанд сэлэх загасны хөдөлгөөнийг дуурайдаг бөгөөд энэ үед багшийн туслахууд хүүхдүүдийн дээгүүр "долгион" үүсгэж, нимгэн даавууг хөнгөн хөдөлгөөнөөр сэгсэрдэг.

"Бидэнд сайн байна загас, бид сайн сэлж байсан, одоо суугаад дараа нь юу болохыг хараарай. "Багш шалан дээр өнгөт цагирагуудыг тавьдаг (улаан, шар, ногоон, цэнхэр)мөн өнгөт цаасаар хийсэн олон төрлийн загасыг тавиур дээр авчирдаг. "Залуус аа, нэг том загас манайхаар сэллээ. Бусад нь жижиг загас, Тэд энд байна (харуулдаг тавиур дахь загас) - Манайд маш олон бий. Хараач анхааралтай: Хэдэн том загас байгаа юм бэ?"

Хүүхдүүд: "Нэг"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Бид хэдэн жижиг загастай вэ?"

Хүүхдүүд: " Маш их"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Одоо бяцхан үрс маань ямар өнгөтэй болохыг харцгаая загас(тайлбар хүүхдүүд: энэ улаан загас, энэ нь шар, гэх мэт.)" Та бид хоёр бүрийг шалгах хэрэгтэй загастүүний цагираг руу сэлсэн

(улааныг харуул загасУлаан цагираг руу, ногоон цагираг руу сэлж байх ёстой.) Хүүхдүүд багшаас нэгийг нь авдаг загасмөн тохирох өнгийн цагирагт хийж ав. Тоглоомын төгсгөлд бид хүүхдүүд даалгавраа хэр зөв гүйцэтгэсэн талаар авч үздэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Чи бид хоёр энд тоглож байхад манай том загас гунигтай: Тэр маш сайн, гайхалтай, гэхдээ эгч нь тийм ч үзэсгэлэнтэй биш байсан. Хараач, тэр энд байна!

(багш хүүхдүүдэд загварыг харуулдаг загасэнгийн цагаан цааснаас).

Залуус аа, энийг гоёцгооё загасмөн түүнийг олон өнгийн хувцастай болго (Загвар загасцавуугаар бага зэрэг түрхэж, хүүхдүүд урьдчилан бэлтгэсэн "масс" -ыг өнгөт цаасаар хайчилж авсан жижиг тойрог).

"Би ямар их баярласан загас! Тэр одоо ямар үзэсгэлэнтэй, дэгжин болжээ!

Сайн байна, баярлалаа! ЗагасМанайх одоо далайд хөвж, та тэднээс олон өнгийн салют авах болно. Та салют буухад бэлэн үү? (багш сагснаас хөнгөн бөмбөг шидэж, хүүхдүүдийн орой дээр унадаг).

Хүүхдүүд баяртай гэж хэлдэг загас болон манай зочид.

Бэлтгэсэн: 20-р МБДОУ-ын багш Бахвалова Ю

Майкоп.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Колобок" Мэдрэхүйн боловсрол олгох цэцэрлэгийн бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй"Колобок" Мэдрэхүйн боловсрол олгох цэцэрлэгийн бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй. MBDOU №43-ын багш “Thumbelina” Самвилян.

Цэцэрлэгийн бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Эрүүл" нэмэлт хөтөлбөрт суурилсан биеийн тамирын хичээлийн тойм.Санкт-Петербург хотын Приморский дүүргийн 62-р FC GBDOU цэцэрлэгийн багш, Параняк С.И. Нэмэлт хөгжлийн ерөнхий хөтөлбөрт үндэслэсэн хичээлийн тэмдэглэл.

Цэцэрлэгийн бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Өө, чи муухай охин!"Цэцэрлэгийн бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээл. "Өө, чи халтар охин!" Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдмэл байдал: "Танин мэдэхүйн хөгжил".

"Ряба тахиа" I бүлгийн бага насны хүүхдүүдэд зориулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. I "Ряба тахиа" цэцэрлэгийн хүүхдүүдэд зориулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Зорилго: Хүүхдийн яриа, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Зорилго: хүүхдүүдэд заах.

Ахлах бүлгийн "Бидний сэтгэлийн байдал" нээлттэй хичээлийн хураангуйСэдэв: "Бидний сэтгэлийн байдал" Зорилго: Өөрийн болон бусад хүмүүсийн сэтгэл санааг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх; харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх, өргөжүүлэх.

Ахлах бүлгийн "Ангарагт зочлох нь" нээлттэй хичээлийн хураангуйАхлах бүлгийн "Ангарагчуудад зочлох нь" нээлттэй хичээлийн хураангуй. Зорилтот. Физик түвшний үйл ажиллагааг үргэлжлүүлэн сайжруулах.

  1. Амьсгалын үйл ажиллагааг сайжруулах, багаар ажиллах, дохиололд хариу үйлдэл үзүүлэх.
  2. Хөдөлгөөний зохицуулалт, "зүүн", "баруун", "дээш", "доош" гэсэн ойлголтыг эзэмших, хэмнэлтэй гүнзгий амьсгалыг бий болгох.
  3. Хамрын амьсгалыг сэргээх, хэмнэлтэй амьсгалыг бий болгох, гүнзгийрүүлэх.
  4. Хөлний булчинг ерөнхийд нь бэхжүүлэх, тэвчээрийг хөгжүүлэх, урвалын хурдыг хөгжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн аяыг нэмэгдүүлэх.
  5. Сэтгэн бодох чадвар, оюун ухаан, анхаарлыг хөгжүүлэх.

Цэцэрлэгийн ангиудад зориулсан материал

  • шилэн аяганд цаасан чавга - хүүхдийн тоогоор,
  • салфетка,
  • фен,
  • усаар дүүргэсэн тунгалаг аяга - хүүхдийн тоогоор,
  • сүрэл - хүүхдийн тоогоор,
  • тоглоомон нохой,
  • бичлэг эсвэл амьд хөгжим.

Цэцэрлэгийн хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, манайд хичнээн зочин ирснийг хараарай. Зочдод мэндчилгээ дэвшүүлье.

Хүүхдүүд: - Сайн уу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зочид биднийг яаж байгааг харахаар ирсэн. Та салхинд зочлохыг хүсч байна уу? Энэ талаар султанууд бидэнд туслах болно.

Ширээн дээр вааранд чавга бий.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Ширээн дээр ир. Эдгээр нь султанууд юм. Та хэдэн чавга харж байна вэ?

Хүүхдүүд: - Маш их.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо бүгд нэг чавга авах болно. Тэднийг зөөлөн үлээж үзье. Бид бага зэрэг сэвшээ салхилах болно. Надад хэлээч, салхи хэрхэн сонсогддог вэ?

Хүүхдүүд: - Чшш.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бяцхан сэвшээ салхи хэрхэн чимээ шуугиан үүсгэдэг вэ: чимээгүй эсвэл чанга уу?

Хүүхдүүд: - Чимээгүй чимээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо чавган дээр хүчтэй үлээж үзье. Ямар салхи байсан бэ?

Хүүхдүүд: - Хүчтэй салхи.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хүчтэй салхи яаж чимээ гаргадаг вэ?

Хүүхдүүд: - Чшш (чанга). Энэ нь чанга дуу чимээ гаргадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо чавганцыг вааранд хий. Тэгээд салхины тухай шүлэг хэлье.

Бидний нүүрэн дээр салхи үлээж байна
Мод ганхав
Салхи намуухан, нам гүм, нам гүм
Мод улам өндөр болж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна залуусаа! Хараач, галт тэрэг ирлээ. Хурдан суу, салхинд явцгаая.

Хүүхдүүд багшийн ард зогсож байна.

"Уурын зүтгүүр" шүлэг

Зүтгүүр исгэрэв
Тэгээд тэр чиргүүлүүдийг жолоодож явсан
Чу-чу, чүү-чу,
Би тэднийг холдуулах болно.

Хүүхдүүд галт тэрэгний исгэрэх чимээ, дугуйны чимээг дуурайдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бид энд байна. "Ветерок"-ыг зогсоо.

Ширээн дээр амны алчуураар хучсан сэнс байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хүүхдүүд ээ, энэ бол шүтэн бишрэгч юм. Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд: - Фен.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Фенүүд юу байгааг хараарай. Тэр далавчтай. Сэнс асаалттай үед далавчнууд эргэлдэж, дараа нь салхи үүсдэг. Ингээд харцгаая.

Багштай хүүхдүүд сэнсний ажиллагааг харж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Далавч хэрхэн эргэдэг вэ?

Хүүхдүүд: - Хурдан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: — Сэнс ажиллаж байх үед хөргөнө. Тийм учраас халуунд асаалттай байдаг.

Багш хүүхдүүдийн материалыг хэрхэн эзэмшсэнийг шалгаж асуулт асууна: - Төхөөрөмжийн нэр юу вэ? Хэзээ асаалттай вэ? Яагаад үүнд багтсан бэ?

Тоглоом "Салхи"

Би бол хүчтэй салхи, би нисдэг, би хүссэн газраа нисдэг (гараа доошлуулж, хамраараа амьсгалах):
Би зүүн тийш шүгэлдэхийг хүсч байна (тэд зүүн тийш үлээдэг),
Би баруун тийш үлээж чадна (тэд баруун тийш үлээж байна),
Би үүл рүү үлээж чадна (тэд дэлбэрэх),
Энэ хооронд би үүлийг тараах болно (гараараа дугуй хөдөлгөөн хийх).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сэнс хэрхэн ажилладагийг дахин харцгаая.

Тоглоом "Хөөс"

Багш сэнсийг хамгийн бага горимд асаана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Фен дотор амьдардаг сэвшээ салхи тантай "Хөөс" тоглоом тоглохыг хүсч байна. Та тоглохыг хүсч байна уу?

Хүүхэд бүрийн ширээн дээр устай тунгалаг шил, сүрэл байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Ороод, ширээнд суу, тоглоцгооё. Бид сүрэлээр шилэнд үлээх болно. Намайг цохиж байгааг хараарай. Би хамараараа агаар амьсгалж, амаараа сүрэлээр амьсгалдаг.

Багш нь жагсаасан бүх үйлдлээ харуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Тийм л их бөмбөлөгтэй болсон. Одоо оролдоод үз.

Хүүхдүүд сүрэл рүү үлээж байна. Багш хүүхдүүдийг магтдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Одоо бид цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо." Бид яаж буцах гэж байна? Хэн бидэнд туслах вэ?

Буланд тоглоомон нохой байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тэр хэн болохыг хараарай?

Хүүхдүүд: - Нохой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Нохой юу хийж байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд: - Унтаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Түүнийг сэрээцгээе. Магадгүй тэр бидэнд цэцэрлэгт явах замыг олоход тусалж магадгүй юм.

Шүлэг "Сагс нохой"

Энд манай нохой Барбос сууж байна
Тэр хамраа сарвуугаараа булав
Тэр их чимээгүй суудаг
Тэр нойрмоглож байна уу эсвэл унтаж байна уу?
Түүн дээр очоод түүнийг сэрээцгээе
Тэгээд юу болохыг харцгаая?

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: танин мэдэхүйн судалгаа, үр бүтээлтэй, тоглоом.

Зорилго:

  • Үндсэн өнгөний нэр, нэг-олон гэсэн ойлголт, хэмжээ зэргийг засаарай.
  • Хүүхдийн ярианы хэлийг хөгжүүлэх.
  • Тоглоомонд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
  • Хүүхдэд хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг төлөвшүүлэх, тэдэнд тусламж хэрэгтэй байгаа хүмүүст туслах.

Төлөвлөсөн үр дүн: тоглоомд оролцох, зурах, зураг сонирхох; Багшийн аман зааврын дагуу объектуудыг нэр, өнгө, хэмжээгээр нь олох чадвартай байх.

Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулсан

Багш хүүхдүүдэд "Үүрлэсэн хүүхэлдэй биднийг зочлохыг урьсан" гэсэн ил захидал уншиж өгдөг.

- "Та зочлох дуртай юу?"

"Тийм" гэж хүүхдүүд хариулдаг.

Багш нь хүүхдүүдэд зочлохдоо зан үйлийн дүрмийг тайлбарладаг. Хүмүүс гар хоосон очдоггүй, амттан авчирдаг гэж тэр хэлэв. Гэрт орохдоо "Сайн уу, сайн уу?" гэж эелдэгээр хэлэх хэрэгтэй.

Дараа нь багш хөвгүүдийг охидын гараас хөтлөн зам дээр гарахыг урив. "Манай зам ойн дундуур оршдог."

Сурган хүмүүжүүлэгч - "Хүүхдүүд ээ, одоо жилийн хэдэн цаг вэ?"

"Хавар" гэж залуус хариулав.

Сурган хүмүүжүүлэгч - "Нар хурц гэрэлтэж, бүлээн салхи үлээж, шувууд дуу дуулж, цас хайлж, горхи урсаж байна. Хар даа, манай ногоон зүлгэн дээр бас горхи урсаж байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч - "Хүүхдүүд ээ, та голын ойролцоо хэнийг харж байна вэ? Голын нэг эрэг дээр баавгайн бамбарууш, үнэг, хэрэм хоёр сууж байна. Нөгөө талд нь нэг зараа байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч - "Хүүхдүүд ээ, хэдэн амьтан байна вэ? Нэг эсвэл олон."

Багш хүүхдүүдийг амьтдыг харж, тэднийг илж, үслэг дээлд нь анхаарлаа хандуулахыг урьж байна.

Багш: "Заа, чи яагаад ганцаараа байгаа юм бэ, яагаад найзууд руугаа явахгүй байгаа юм бэ?"

Сурган хүмүүжүүлэгч - Хүүхдүүд ээ, тэр горхи гатлахаас айдаг, сэлж мэдэхгүй. Түүнд тусалцгаая."

Сурган хүмүүжүүлэгч - "Бид түүний төлөө юу хийж чадах вэ?"

Хүүхдүүд - "Гүүр".

Сурган хүмүүжүүлэгч - "Гүүр юунаас бүтсэн бэ?"

Багш хүүхдүүдэд янз бүрийн урт, өөр өөр өнгийн саваа санал болгодог. Хүүхдүүд гүүр барихын тулд саваа авдаг. Савхны өнгө гэж нэрлэгддэг.

Багш хүүхдүүдээс: "Улаан эсвэл ногоон аль саваа урт вэ?"

Хэрвээ хүүхдүүдийн аль нэг нь даалгавраа бие даан даван туулж чадахгүй бол багш хэрхэн гүүр хийхийг зааж, хэлж чадна.

Модны хожуулын дэргэд хэн нэгэн чимээгүйхэн уйлж байна. Энэ бол туулай. Түүний сарвуу нь өвдөж байна. Хүүхдүүд түүн дээр ирж, өрөвдөж, тайтгаруулж, багшаар сарвууг нь боож өгнө. Тэд бөжин лууванд дуртай, түүнийг эмчилдэг гэдгийг санаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч - "Бүүжингийн тухай шүлэг хэн мэддэг вэ, үүнийг хэлье."

Эзэмшигч нь туулайгаа орхиж,

Нэг туулай бороонд үлдэв

Би вандан сандалнаас гарч чадсангүй

Би бүрэн нойтон байсан.

Бүжин хүүхдүүдэд талархаж, тэднийг эелдэг, халамжтай, эелдэг гэж хэлээд "Бяцхан цагаан туулай сууж байна" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Тоглолтын дараа хүүхдүүд туулайгаа аваад цааш явна.

Энд үүрлэсэн хүүхэлдэйний байшин байна. Матрешка хүүхдүүдтэй халуун дотно мэндчилдэг. Тэр сайхан хувцас өмссөн байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч - "Сайн уу, матрешка, чи ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ!"

Матрешка - "Сайн уу залуусаа, би Матрешка Даша, би энэ байшинд амьдардаг, зочдыг угтан авах дуртай. Би тэдэнд маш их баяртай байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч - "Хүүхдүүд ээ, үүрлэсэн хүүхэлдэйнд хүүхдийн шүлэг өгцгөөе, тэр үүнийг сонсох болно."

Хүүхдүүд хүүхдийн шүлэг уншдаг.

"Даша - Даша"

Даша, Даша, бяцхан

Даша алсын зайнаас

Зам дагуу алх

Даша, хөлөө дар.

Багш: "Бид танд амттан авчирсан."

Матрешка - "Би ганцаараа амьдардаггүй, надад том эгч нар байхгүй."

Сурган хүмүүжүүлэгч - "Бүх үүрлэсэн хүүхэлдэйнүүд өөр өөр хэмжээтэй, өөр өөр саравчтай.

Хүүхдүүд хувцасны өнгийг нэрлэж, бүх үүрлэсэн хүүхэлдэй нь өөр өөр хэмжээтэй байдаг гэдгийг анхаарна уу, тэдгээрийн олон нь байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч - "Одоо үүрлэсэн хүүхэлдэйтэй бүжиглэцгээе"

Бид инээдтэй үүрлэсэн хүүхэлдэй юм -

За яахав!

Бид хөл дээрээ гуталтай.

За яахав!

Бид өнгөлөг наран даашинз өмсдөг.

За яахав!

Бид эгч дүүс шиг харагдаж байна.

За яахав!

Зурах

Хүүхдүүд нүүр, гарыг харуулсан матрешка хүүхэлдэйний дүрсийг хүлээн авдаг. Багш нь матрешка наран даашинзыг хээ, зураас, цэг, зураасаар чимэглэхийг санал болгож байна.

UDC 373.23
B B K 74.102
К26 Н.А.Карпухина
Цэцэрлэгийн яслийн бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сурган хүмүүжүүлэгч, арга зүйчдэд зориулсан практик гарын авлага. - Воронеж:
IP Lakotsenin S. S., 2010 - 208 х.
ISBN 978-5-98225-086-5
Санал болгож буй хичээлийн тэмдэглэлийг ашиглахыг зөвлөж байна
"Цэцэрлэгт хүүхдийн хүмүүжил, хүмүүжил" хөтөлбөрт хамрагдсанаар
(Васильева М.А., шинэ хэвлэл), "Хүүхэд нас" (Герцений нэрэмжит Оросын Улсын Багшийн Их Сургууль), "Хөгжил"
(Л.А. Венгерээр удирдуулсан зохиолчдын баг) гэх мэт.
Уг номыг арга зүйч, сурган хүмүүжүүлэгчид ашиглахыг зөвлөж байна.
цэцэрлэгийн сурагчид, эцэг эх, багш нар.
ISBN 978-5-98225-086-5 Г^^ло "
B B K 74.102
Энэхүү нийтлэлийн бусад хэвлэл, аль ч хэлбэрээр,
бүхэлд нь буюу хэсэгчлэн, хууль бус байна
мөн эрүүгийн хариуцлага хүлээлгэж байна
© Карпухина Н.А., зохиогч, 2010 он
© IP Lakotsenin S.S., нийтлэгч, 2010 он
08/25/10-нд хэвлүүлэхээр гарын үсэг зурсан. Сонин цаас. Формат 60x84 1/16. Хэвлэх -
цэвэр Боть 13 p.l. 5000 хувь хэвлэгдсэн. 3745 тоот тушаал.
Ерөнхий редактор С.С.Лакоценин. Гүйцэтгэх редактор Ю.Крапивин.
Зохиогч А.Н. Талтынова. А.Найденовын зураглал
IP Лакоценин С.С.: Воронеж, ст. Өмнөд Морав, 156
"Смоленскийн бүсийн хэвлэх үйлдвэр" ХК-ийн Хүндэт тэмдгийн одонгоор хэвлэв.
В.И.Смирновын нэрэмжит." 214000, Смоленск, хэтийн төлөв. Ю Гагарина, 2.

Өмнөх үг 3
Удиртгал
Шинээр төрсөн хүүхэд бол нууц юм. Хэн ч
үүнээс юу гарахыг мэдэхгүй. Тэр чадна
суут ухаантан болж, хэрэв боломжтой бол дэлхийг баяжуулна
түүнд таатай нөхцөл бүрдэх болно
вий. Гэхдээ бүх ирээдүйтэй бүтээлүүд
эцэг эх, боловсролтой бол дэмий хоосон үлдэх болно
утас, эмч нар тэднийг нээхэд туслахгүй.
Хүүхдээсээ найз хай, сур
өөрийн эрх ашгийг бүхнээс дээгүүр тавьдаг.
Учир нь эцэст нь бүх зүйл хамгийн сайн байдаг
Амьдралд хүүхдийн төлөө хийдэг.
Профессор М.Коршунов
Амьдралын 2 дахь жилд хүүхдийн бие махбодийн болон мэдрэлийн сэтгэцийн хөгжилд мэдэгдэхүйц өөрчлөлт гардаг. .
Энэ насны хүүхдийн зан үйлийн хамгийн онцлог шинж чанар нь өндөр моторт идэвхжил, сэтгэл хөдлөл, хүрээлэн буй орчныг сонирхох, насанд хүрэгчидтэй байнга харилцах хэрэгцээ, суралцах чадвар юм.
Хүүхэд нас ахих тусам хэрхэн хөгжих, эргэн тойрныхоо хүмүүстэй харилцах харилцаа ямар байх нь насанд хүрэгчид нялх хүүхэддээ хүмүүжүүлсэн зүйлийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх шаардлагатай эсэх, эсвэл дахин хөгжүүлэх шаардлагатай эсэхээс ихээхэн хамаарна. хүмүүжүүлэх, зан үйлийн хүсээгүй хэлбэрийг өөрчлөх.
Эрт нас гэдэг үгийн утгаараа Эхлэх.Хүүхэд харилцааны ертөнцөд дөнгөж орж байна, тэр туршлагагүй, маш их итгэдэг.
Бидний даалгавар бол түүнд энэ итгэлийг хадгалахад нь туслах, түүнд уйгагүй анхаарал халамж тавьдаг хүмүүсийг хайрлах, хөгжилтэй, хөгжилтэй уур амьсгалыг бий болгох явдал юм - энэ бүхэн дараагийн жилүүдэд цогц, эв найртай хөгжихөд зайлшгүй шаардлагатай. 2 нас хүртлээ хүүхдийн эрүүл мэндийн байдал нь хүүхдийн зөв, цогц хөгжилд чухал ач холбогдолтой юм.
Эрүүл хүүхэд зөв хүмүүжсэн бол сэтгэл хөдлөл ихтэй, хоолны дуршилтай, хөдөлгөөнтэй байдаг. Үүнийг хийхийн тулд А.С.Макаренкогийн хэлснээр хүүхдэд "тодорхой цагийн зуршил" бий болгох шаардлагатай. өдөр тутмын дэглэмийг зөв зохион байгуулах - тоглоомын үйл ажиллагаа, унтах, хоол тэжээл, алхах, зорилтот үйл ажиллагаа нь бие биенээ хамгийн тохиромжтой дарааллаар солих ёстой.

Өмнөх үг 4
Өдөр тутмын дэглэм нь хүүхдийн зан үйлийг зохион байгуулж, хүүхдийн сайн сайхан байдлын мэдрэмжийг бий болгож, мэдрэлийн системийн үйл ажиллагаанд хэмнэлийг нэвтрүүлдэг.
Үүнийг хийх үед нөхцөлт рефлексүүд хэсэг хугацаанд хөгждөг.
Үүний ачаар бие нь энэ эсвэл бусад үйл ажиллагаанд урьдчилан бэлтгэгдсэн байдаг. Тогтмол үйл явцыг зөв хэрэгжүүлэх нь хүүхдийн бие бялдрын бүрэн хөгжилд төдийгүй тэдний хөгжилтэй сэтгэл, сайхан хоолны дуршил, тайван, гүн нойрсоход зайлшгүй шаардлагатай нөхцөл юм.
Режимийн үйл явцыг хэрэгжүүлэхдээ зарчмыг дагаж мөрдөх шаардлагатай дараалалТэгээд аажмаар.
зарчим дараалалНасанд хүрэгчид хүүхдэд бага наснаас нь эхлэн тодорхой үйлдлийг тодорхой дарааллаар гүйцэтгэх чадварыг эзэмшүүлэх ёстой гэсэн санаа юм. Жишээлбэл, унтахынхаа өмнө бүх тоглоомыг цуглуулах, идэхээсээ өмнө гараа угаах гэх мэт.
зарчим аажмаархүүхэд бага байх тусмаа жижиг бүлгүүдэд нэг буюу өөр ердийн үйл явцыг гүйцэтгэхэд аажмаар татан оролцуулахаас бүрдэнэ; Үүнийг амьдралын 2-р жилийн хүүхдүүдийн физиологийн онцлог шинж чанаруудтай холбон тайлбарлаж байна: тэд хэрхэн удаан хүлээхээ мэддэггүй, бөөгнөрөл гарч ирвэл тэд эрч хүчтэй болж, үйлдлүүдийн нэг хэвийн байдлаас хурдан залхдаг.
Зарчмуудыг хэрэгжүүлэхдээ дараалал ба дараах
хөөсөрхөгТодорхой дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой:
1. Горимын процесс бүр дамждаг зөвхөн
тоглоомын арын дэвсгэр дээр.
2. дэглэмийн үйл явцыг явуулахдаа боловсролын хувь хүн-хувийн загварыг ашиглах шаардлагатай.
3. Зарчмын хэрэгжилт дараалал ба аажмаар
nessСургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага болон гэртээ насанд хүрэгчдийн шаардлагын нэгдмэл байдлыг хангадаг.
Режимийн үйл явцыг явуулах аргачлал нь заавал дагаж мөрдөх арга техникийг ашиглах явдал юм.
1. Үүний тулд хүүхдэд урьдчилан тохируулга хийх
үйл явц.
2. Нэг буюу өөр дэглэмийн үйл явцыг хэрэгжүүлэх нь заавал байх ёстой
Хүүхдэд таагүй байдал үүсгэхгүйгээр үймээн самуунгүйгээр үргэлжлүүлээрэй.
3. Хүүхдэд ямар нэгэн дэглэмийн процесс явуулахдаа,
Бүх зүйл бүтнэ гэсэн итгэлийг бий болгож чадахгүй, тэр чадна
т.зузаан. Хэрэв тэр хичээвэл эцсээ хүртэл үйлдэл хийнэ.

Үйл ажиллагааны төрлүүд
Тоо хэмжээ
1.
Хүрээлэн буй ертөнцөд чиг баримжаагаа өргөжүүлэх, ярианы хөгжил
3 2. Яриа хөгжүүлэх
2 3. Дидактик материалтай ангиуд
2 4. Барилгын материалтай дасгал
1 5. Хөгжмийн хичээл
2
Нийт
10
Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 10-15 минут, 8-12 хүнтэй хүүхдүүдийн дэд бүлэгтэй.
Бүх төрлийн үйл ажиллагааны хувьд ойролцоогоор жилийн урт хугацааны төлөвлөгөө, хичээлийн тэмдэглэлийг толилуулж байна.
Өмнөх үг 5
4. Насанд хүрсэн хүн хүүхдүүдийн амжилтанд баярлах нь гарцаагүй
Аливаа шинэ амжилтын төлөө тэднийг илүү олон удаа магт.
Энэ насны хүүхдийн иж бүрэн хөгжилд системтэй нөлөөлөхийн тулд хүүхдүүдийг сонсож сургах, насанд хүрэгчдийн юу хийж, үзүүлж байгааг хянах, түүний үг, үйлдлийг дуурайх, багшийн даалгаврыг хэрэгжүүлэхэд сургадаг тусгай хичээлүүдийг явуулдаг. даалгавар.
Амьдралын хоёр дахь жилийн хүүхдүүдэд зориулсан үндсэн үйл ажиллагааны жагсаалтыг бид та бүхэнд танилцуулж байна Боловсрол, сургалт ба
В.М.Васильевагийн шинэчилсэн найруулгын дагуу цэцэрлэгийн хөгжил.

,10 Хүүхэд ба түүний эргэн тойрон дахь ертөнц
Хүүхэд ба эргэн тойрон дахь ертөнц

2 настай хүүхдэд зориулсан
Есдүгээр сар
1. Нийгмийн амьдралын “Хүүхдэд зочлох” үзэгдэл:
гэр бүл, зан үйлийн соёл
2. “За яахав” амьгүй байгаль: элсний шинж чанар
3. “Навчнууд унаж байна” амьд байгаль:
хүнсний ногооны ертөнц
4. “Бидний тоглоом” объектын ертөнц:
тоглоом - өнгө, хэлбэр
Аравдугаар сар
5. "Бүжингийн нийгмийн амьдралын үзэгдэлд хүрэх зам: овоохой" хот
6. “Таазын тахиа” амьгүй байгаль: Нар
7. “Гайхамшигт уут” ан амьтан: хүнсний ногоо жимс
8. “Бидний хажууд хэн амьдардаг вэ? » сэдвийн ертөнц:
объектуудын зорилго
Арваннэгдүгээр сар
9. “Байшинд хэн амьдардаг вэ? » нийгмийн амьдралын үзэгдлүүд:
гэр бүл
10. “Хүмүүс, далбаа, гөлгөр амьгүй байгаль: хөрс
мөр"
11. "Найзуудтайгаа уулзахын тулд ой руу!" Амьд байгаль: зэрлэг амьтад
12. “Ромод for Катя” объектын ертөнц:
тавилга - нэр, өнгө
Арванхоёрдугаар сар
13. “Өвлийн ой руу орох замд” нийгмийн амьдралын үзэгдлүүд:
хот.
14. “Хүүхэлдэй Катя алхаж байна” амьгүй байгаль:
улирал - өвөл
15. “Бидний жинхэнэ найзууд” ан амьтан: малын өвөлжөө
16. “Тоглоомтой газар” объектын ертөнц:
объектуудын зорилго

Жилийн урт хугацааны төлөвлөлт 7
Нэгдүгээр сар
17. Нийгмийн амьдралын “Бид хэрхэн хамтдаа тоглодог” үзэгдэл:
гэр бүл
18. “Цасан ширхгүүд нисч байна” амьгүй байгаль: цасны шинж чанар
19. “Бяцхан гацуур мод” ан амьтан:
мөнх ногоон загасны яс
20. “Андарсан Маша” объектын ертөнц: даавуу
Хоёрдугаар сар
21. Нийгмийн амьдралын “Каприц баавгай” үзэгдлүүд:
зан үйлийн соёл
22. "Хүүхэлдэй хүйтэн байна!" амьгүй байгаль: өвлийн шинж тэмдэг
23. “Толгод дээрх бамбарууш” ан амьтан:
ургамал, амьтан
24. "Чи юу жолоодох вэ?" сэдэв ертөнц: тээвэрлэлт
Гуравдугаар сар
25. “Бид Таняд юу өгөх вэ? » нийгмийн амьдралын үзэгдлүүд:
гэр бүл
26. "Катяг зугаалахаар хувцаслацгаая" амьгүй байгаль:
улирал - хавар
27. "Миний ээж хаана байна?" Амьд байгаль:
амьтад ба тэдний хүүхдүүд
28. "Катяг хооллоё" сэдэвт блок: аяга таваг
Дөрөвдүгээр сар
29. Нийгмийн амьдралын “Бид ээжийн туслагч” үзэгдэл:
гэр бүл
30. “Найз минь, зэрлэг амьтан гараад ир! ургамал
ногоон нуга руу"
31. “Шар, сэвсгэр” ан амьтан: шувууны аж ахуй
32. “Мишагийн тоглоом, объектын ертөнц: тоглоом
ба Мишутки"
Тавдугаар сар
Тавдугаар сард хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх мэдлэгийг нэгтгэх, ажиглах, судлах, сониуч зан гаргах чадварыг хөгжүүлэх хичээлүүдийг зохион байгуулж болно.

,10 Хүүхэд ба түүний эргэн тойрон дахь ертөнц
Хүүхэд ба эргэн тойрон дахь ертөнц
Хичээлийн мөчлөг
Есдүгээр сар
Хичээл №1
Хүүхдүүдэд зочлох
Хөтөлбөрийн агуулга:Хүүхдэд мэндчилгээний үндсэн ёс зүйг таниулах, насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх, харилцааны соёлыг хөгжүүлэх.
Материал:дэлгэц; хүүхэлдэй, баавгай, бөжин, нохой - тоглоом.
Хичээлийн явц
Багш нь цонхны гаднах цаг агаарт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг: навчис унаж, хүүхдүүд цэцэрлэгт явдаг. Хаалга тогшиж, дэлгэцийн цаанаас Таня хүүхэлдэй гарч ирээд багштай яриа өрнүүлэв.
- Би бол Таня хүүхэлдэй. Би хүүхдүүд дээр ирлээ. Би тэдэнд сайн уу гэж хэлмээр байна
(хүүхдүүдтэй мэндчилж, ногоон навч өгдөг).
Багш бүх хүүхдүүдийг мэндлэхийг урьж байна.
Дараа нь дахин нэг тогших сонсогдож, дэлгэцийн цаанаас бусад тоглоомууд нэг нэгээрээ гарч ирнэ: баавгай, бөжин, нохой. Тэд хаана байгаагаа мэдэхгүй, яаж мэндлэхээ мэдэхгүй байна.
Багш тоглоомууд хаана дууссаныг тайлбарлаж, хүүхдүүдийг амьтдад сайн уу гэж заахыг урив. Амьтад хүүхдүүдэд талархаж, навч өгдөг: улаан, шар.
Хичээлийн төгсгөлд багш олон зочид ирсэнд анхаарлаа хандуулж, тэднийг: Таня хүүхэлдэй, баавгай, бөжин, нохой гэж дууддаг. Тэд бүгд хамтдаа навч руу хараад: "Намрын улирал ирлээ. Навчнууд унаж байна. Навч нь өөр өөр байдаг - шар, улаан."
Хичээл №2
За яахав
Хөтөлбөрийн агуулга:Тоглоомын үеэр хүүхдүүдийг элсний шинж чанартай танилцуулах, анхаарал болгоомжтой байх, хурууны моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, нарийвчлал, харилцан туслалцааг хөгжүүлэх.

Есдүгээр сарын 9
Материал:элсэнд зориулсан хэв, устай сав, элс, банз, Таня хүүхэлдэй.
Хичээлийн явц
Багш хүүхэлдэй Таня удахгүй зочлох болно гэдэгт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулж, түүнийг бялуугаар дайлж, бялуу бэлтгэхийг санал болгож байна.
Хүүхдүүд сандал дээр хагас тойрог хэлбэрээр сууж, багш элс, элсэн хэвийг авч, бялуу хийхийг оролдсон боловч бялуу ажиллахгүй, элс нурна. Тэр ус авч, элс асгаж, хүүхдүүд нойтон элс, янз бүрийн хөгцөөс бялуу хийх боломжит хувилбаруудыг шалгадаг.
Бялууг яагаад хийдгийг багш тайлбарлав. Дараа нь тэрээр хүүхдүүдийг элсэн иж бүрдэлээс хэвийг ашиглан өөрсдөө бялуу хийхийг урьж байна.
Өө, зүгээр, зүгээр,
Хуушуур жигнэцгээе
Бид Танюшаг урих болно,
Бид чамайг бялуугаар дайлах болно.
Таня хүүхэлдэй орж ирээд, бэлтгэсэн бялууг шалгаж, хүүхдүүдэд баярлалаа.
Хичээл №3
Навчнууд унаж байна
Хөтөлбөрийн агуулга:Хүүхдүүдийг намрын навчны өнгөөр ​​танилцуулж, навчийг хэмжээгээр нь харьцуулж үзээрэй: том, жижиг, байгалийг хайрлах, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.
Материал:намрын навч: ногоон, шар, улаан - том, жижиг.

Хичээлийн явц
Багш нь янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй навч бүхий сагс байгаа хивс рүү ойртохыг санал болгож байна. Хүүхдүүд багшийн хамт өнгөт навчийг хардаг: улаан, шар, ногоон.

,10 Хүүхэд ба түүний эргэн тойрон дахь ертөнц
Дараа нь хэрэгжүүлдэг "Навчнууд унаж байна" гадаа тоглоом- Хүүхдүүд хөгжмийн аяны дор навчаар эргэлдэж, багшийн дохиогоор навчнуудтайгаа тонгойдог.
Багш хүүхдүүдээс асуулт асууна:
- Чи ямар навчтай вэ, шар? (шар навч)
- Чи ямар навчтай вэ, улаан? (улаан)
Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд хивсэн дээр намрын хэв маягийг тавьдаг
- том, жижиг навч, навчийг дахин нэг удаа биширч, шалгаж үзээрэй.
Хичээл №4
Бидний тоглоомууд
Хөтөлбөрийн агуулга:Тоглоом олох, хэмжээг нь тодорхойлох, нэрлэх, орон зайн чиг баримжааг хөгжүүлэх, тоглоомтой болгоомжтой харьцах хэлбэрийг хөгжүүлэхэд тусална уу.
Материал:Тоглоомын багц: баавгай - том, жижиг, бөжин - том, жижиг.
Хичээлийн явц
Багш ойртож буй машины дуунд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг, том баавгайтай том машин орж ирдэг.
Багш хэлэхдээ:
- Бидэн дээр хэн ирсэнийг хар даа? (баавгай)
-Ямар том баавгай вэ, тэр бяцхан баавгайтай тоглохыг хүсч байна, түүнийг олоход нь тусалъя.
Хүүхдүүдтэй хамт тэд бүлгийн өрөөнд бамбарууш олдог. Барьсан "Баавгайг олох" гадаа тоглоом.Том, жижиг туулайтай ажиллах нь ижил аргаар явагддаг. Хүүхдүүд бяцхан туулай олдог.
Хичээлийн төгсгөлд идэвхтэй тоглоом тоглодог бөгөөд багш хоёр хүүхдэд "баавгай", "бөжин" малгай өмсөж, бүх хүүхдүүд бүжиглэж, хэнгэрэг рүү үсэрч, дохиогоор зугтаж эхэлдэг. туулай, баавгай нар тэднийг гүйцэж гүйцнэ. "Бүжин" эсвэл "баавгай" дүрд багш тоглож болно.

Есдүгээр сарын 11
Аравдугаар сар
Хичээл №5
Бүжингийн овоохой руу явах зам
Хөтөлбөрийн агуулга:Хөдөлгөөнт объектын харааны ойлголтыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөний зохицуулалтыг дэмжихийн тулд "Овоохой руу явах зам" гэсэн ойлголт, нэр өгнө. Даалгаврыг гүйцэтгэхдээ нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.
Материал:ижил өнгийн тоосго, бөжин тоглоом, зул сарын гацуур мод, мод, ширээний театрын байшин.
Хичээлийн явц
Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг овоохойтой ойн цэвэрлэгээнд хандуулж, хүүхдүүд үүнийг хараад: "Маш олон гацуур, мод байна, гэхдээ энд овоохой байна. Энэ овоохойд хэн амьдардаг вэ? Бяцхан бөжин гарч ирэн, тэр ой дахь овоохой руугаа хэрхэн хүрэхээ мэдэхгүй гашуун уйлж байна. Багш хүүхдүүдийг туулайнд тоосгоор овоохой руу зам барихад нь туслахыг урьж байна. Багштай хамт хүүхдүүд овоохой руу тоосгон зам тавьжээ. Дараа нь багш хүүхдүүдийг овоохой руу явах зам дагуу туулайг хөтлөхийг урьж, "дээд талд" гэж хэлэв.
INХичээлийн төгсгөлд бөжин хүүхдүүдэд баярлалаа дор-
"Бүжин, бүжиглэ" харааны тоглоом.Хүүхдүүд бөжинтэй хамт бүжиглэж, хэнгэрэг рүү үсэрдэг.
Хичээл №6
Cockerel cockerel
Хөтөлбөрийн агуулга:Хүүхдүүдэд цаг хугацааны тухай ойлголтыг танилцуулах: өглөө, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх. Соёлын болон эрүүл ахуйн ур чадварыг хөгжүүлэх.
Материал:Таня хүүхэлдэй; хүүхдийн ор, сам, алчуур, саван, усны сав, тоглоомын cockerel.
Хичээлийн явц
Багш, хүүхдүүд хүүхдийн ор, унтаж буй хүүхэлдэйг шалгана
Таня. Таазын хоолой сонсогдов: "Ку-ка-ре-ку!" Багш нь кокерелтэй харилцан яриа өрнүүлдэг.
IN

,10 Хүүхэд ба түүний эргэн тойрон дахь ертөнц
Cockerel, cockerel!
Алтан сам!
Газрын тосны толгой,
Торгон сахал,
Та яагаад эрт босдог вэ?
Катяаг унтуулахгүй байна уу?
Кокерел хариулав:
Бүгд босох цаг болжээ
Танечка, Ванечка нар
Мөн бүх хүүхдүүдэд!
Багш болон хүүхдүүд Таня хүүхэлдэйг өргөж, хувцаслаж, үсийг нь самнаж, угаана. Таня бүгдэд: "Өглөөний мэнд!"
Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд Таня хүүхэлдэй, азарган тахалтай тоглож, багш нь өглөө бүх хүүхдүүдийг сэрээдэг, бүх хүүхдүүд босоод: "Өглөөний мэнд!" гэж хэлдэг гэдгийг багш сануулж байна. Таар нь орхиж, бүх хүүхдүүдэд: "Баяртай" гэж хэлэв.
Хичээл № 7
Гайхалтай цүнх
Хөтөлбөрийн агуулга:Жимсийг нэрлэх талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх: лийр, алим, банана; зураг дээр тэднийг танина.
Байгаль дэлхийгээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
Материал:жимсний хуулбар: лийр, алим, банана; Гайхамшигтай цүнх, Таня хүүхэлдэй, жимсний дүрс бүхий картуудыг хайчилж ав
(2 хэсэг).
Хичээлийн явц
Багш, хүүхдүүд цонхоор намрын мөн чанарыг хардаг: навчис унаж, салхи үлээж, хүүхдүүд хүрэм, хүрэм, малгай, гутал өмссөн байна. Хаалга тогших чимээ гарч, Таня хүүхэлдэй жимс агуулсан гайхалтай ууттай орж ирэв. Хүүхдүүд хүүхэлдэй болон хүүхэлдэйтэй мэндчилж байна тоглоом
"Энэ юу болохыг таагаарай?"Хүүхэлдэй Таня алим гаргаж ирээд хүүхдүүдээс: "Энэ юу вэ? “Хэрэв хүүхдүүдэд нэр өгөхөд хэцүү байвал багш нь тэдэнд тусалдаг.
- Алим.
- Алим улаан уу? (улаан)
- Тэгээд тэр юу вэ? (лийр)

Есдүгээр сарын 13
- Лийр ногоон уу? (ногоон)
- Тэгээд тэр юу вэ? (банан)
- Банана шар өнгөтэй юу? (шар)
INхичээлийн төгсгөлд "Хөзөр цуглуулах" дидактик тоглоом
өсвөр насныхан."Хүүхдүүд эхлээд багшийн үлгэр жишээг дагаж, дараа нь бие даан зураг цуглуулдаг.
Хичээл №8
Бидний хажууд хэн амьдардаг вэ?
Хөтөлбөрийн агуулга:Хүүхдэд өөрийн үйлдлээ дохио зангаа болон бусад туслах хэрэгслээр дэмжигдээгүй энгийн (нэг даалгавраас бүрдэх) аман заавартай уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх, тахиа хэрхэн хөдөлж, үр тариа ховхлох талаар ойлголт өгөх. Бусдыг халамжлах, амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Светлана Байзан
"Мишуткад зочлох" Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу цэцэрлэгийн бүлгийн хүүхдүүдийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Байзан С.В.

Черногорск, Бүгд Найрамдах Хакас улс.

MADOU d/s "Алтан загас"

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу цэцэрлэгийн бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл: "IN Мишуткад зочлох"

Зорилтот: нөхцөлийг бүрдүүлэх хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Даалгаврууд:

1. Хувь нэмэр оруулах ярианы сонсголыг хөгжүүлэх, өдөөх хөгжүүлэх замаар ярианы хөгжилнарийн моторт ур чадвар, хүрэлцэх мэдрэмж.

2. Хувь нэмэр оруулах хөгжилхарилцааны чадвар. Оролцох хүүхдүүдийг харилцаанд оруулах.

3. Биеийн хэсгүүдийг илэрхийлсэн нэрээр үгсийн санг баяжуулах. Сурах хамааруулахүг, илэрхийлэх хөдөлгөөн.

Хичээлийн явц:

Та өнөөдөр аялалд гарахыг хүсч байна уу? Бид хэрхэн аялах эсвэл нисэх вэ?

Хүүхдүүд багштайгаа хамт уурын зүтгүүр эсвэл онгоцоор аялалд гардаг (заавал биш хүүхдүүд) . Бид энд байна. Бид хаана дууссан бэ? (Ойд). Ойд ямар амьтад амьдардаг вэ? Модны ард хэн биднийг хүлээж байна вэ? Баавгай. Түүнтэй мэндчилж, нэрээ хэлье. Хүүхдүүд мэндчилж, нэрээ хэлнэ. - Хараач, баавгай юутай вэ? (нүднүүд)Чи нүдтэй юу? Баавгай нь - (хамар руу заах)хүүхдүүд хариулт өгдөг. Чиний хамар хаана байна? Мөн баавгайд бас бий (чих рүү зааж)- Бид хариултыг хүлээж байна хүүхдүүд. Чиний чих хаана байна? (гэх мэт) (хүүхдүүд биеийн хэсгүүдийг харуулдаг).

Тедди баавгай тоглохыг хүсч байна, бид түүнтэй тоглох уу?

Логоритмик тоглоом "Баавгай".

Хөлтэй баавгай ой дундуур алхаж байна.

Тэрбээр боргоцой цуглуулж, дуу дуулдаг.

Боргоцой баавгайн духан дээр шууд харайв.

Баавгай уурлаж, хөлийг нь гишгэв!

(хүүхдүүд хөдөлгөөн хийдэг текстийн дагуу) .

МишуткаБи сагсанд маш олон боргоцой цуглуулсан, хараарай! (санамсаргүйгээр нарсны боргоцой хивс дээр асгарах). Өө! Конусууд бүгд салсан! Баавгай үүнд бухимдахгүйн тулд тэднийг цуглуулъя. Конусыг аваад сагсанд хийнэ. Бидэнд ямар овойлт байдаг вэ? (хариулт хүүхдүүд - хатуу овойлт, өргөст, том, жижиг)

Үүнийг хийцгээе Тедди баавгайн бэлэг. Бид яаж чадаж байна аа эмчлэх? (Хариулт хүүхдүүд - зөгийн бал; жимс; Тэгээд. гэх мэт)

Уран сайхны бүтээлч байдал. Жимс жимсгэнэ зурах Тэдди баавгай.

Хүүхдүүд амттан зурдаг Тэдди баавгай.

Зурах явцад тусгал. Аялалд нисээд бид хаана ирсэн бэ? (ойд); Бид ойд хэнтэй уулзсан бэ?; Тэгээд юу гэж Тедди баавгай бидэнд өгсөн? Бид түүнд юугаар хандах вэ?

Дараагийн удаа бид дахин явна Мишкагийн зочид? (хариулт хүүхдүүд)

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Гайхамшигт загас" цэцэрлэгийн бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй."Гайхамшигт загас" үржүүлгийн бүлгийн хичээлийн хураангуй Зорилго: "нэг", "олон", "жижиг" гэсэн математикийн анхан шатны ойлголтуудыг өгөх.

2-р бага бүлгийн "Мишуткад зочлох" нээлттэй шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Хотын төрийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага 1-р цэцэрлэг ZATO Solnechny Хураангуй нээлттэй нэгдсэн.

Сэдвийн нийгэм, харилцааны хөгжлийн талаархи тэмдэглэл: "Кузя залууст зочилж байна" Боловсролын чиглэл: нийгэм, харилцааны.