Том жижиг хүүхдүүдэд зориулсан тоглоомууд. Том жижиг тоглоом

Анна Климова

Энэ тоглоом 2-оос 3 насны хүүхдэд зориулагдсан.

Зорилтот: ялгаатай хэмжээтэй объектуудыг ялгах, тэдгээрийг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх үгс: Том алим, жижиг алим; том сав, жижиг сав.

Даалгаврууд:

1. "Үзэл баримтлалыг засах" Жижиг том"

2. Хэмжээний объектуудын харьцааг сур. Жижиг том"

3. Үндсэн үйл ажиллагааг сайжруулах

Тоглоомын материал: цагаан картон дээр зурсан том, жижиг лонхтой; дүрс зураг том жижигулаан картоноор хийсэн алим.

Тоглоомын явц: Багш ширээн дээр тавив том, жижиг алим. Алим ижил хэмжээтэй эсэхийг заана (Янз бүрийн).

Багш нь картон дээр дүрсэлсэн саванд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулж, үзүүлэв том(жижиг) банкууд болон дуудлага тэд: "том сав(жижиг сав) ".

Хүүхдүүд багшийн заавраар сонгоно том алим, тэднийг оруулах гэж дууд том сав. Багш нь үйлдлийн талаар тайлбар өгдөг хүүхдүүд: "Том алимыг том саванд хийнэ".

Үүнтэй адилаар хүүхдүүд сонгодог жижигалимыг нэрлээд дотор нь хийнэ жижиг сав. Багш тайлбар хийж байна үйлдлүүд:"Бид жижигхэн алимыг жижиг саванд хийнэ". Ерөнхий болгодог: "Бид тавих том саванд том алим, a жижиг саванд жижиг.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Хичээлийн зорилго: олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх, практикт хэрэгжүүлэхийн тулд эцэг эхчүүдэд хүүхэдтэй ажиллах арга, техникийг заах.

3-4 насны (бага, дунд сургуулийн өмнөх насны) хүүхдүүдэд зориулсан "Том жижиг" дидактик тоглоом. Энэ тоглоом нь түүний ажилд боломжтой.

Бага насандаа тоглоом-туршилтын явцад "том-жижиг" гэсэн ойлголтыг бий болгох.Бага наснаасаа туршилтын тоглоомын явцад "том-жижиг" гэсэн ойлголтыг бий болгох. Хүүхдүүдийн туршилт нь нарийн төвөгтэй, олон талт байдаг.

"Том-жижиг" хоёрдугаар бүлгийн математикийн хөгжлийн талаархи GCD-ийн конспектЗорилго: хүүхдийн хэлбэр, хэмжээсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Даалгавар: Боловсрол: - геометрийн хэлбэрийг ялгаж, нэрлэж сурах, үндсэн ойлголт.

"Том жижиг" хоёрдугаар бага бүлгийн мэдрэхүйн нээлттэй хичээлийн хураангуйБага 2-р бүлгийн ГХДТ-ийн технологийн зураг Боловсролын чиглэл: "Танин мэдэхүйн хөгжил" FEMP Огноо: 2016.11.21.

Нэгдүгээр бага бүлгийн математикийн "Жижиг, том" хичээлийн хураангуйХичээлийн хураангуй (математик) "Жижиг, том" (1 мл. бүлэг: 3-4 нас) Зорилго: хүүхдүүдэд том, жижиг хэмжээний тухай ойлголт өгөх.

"Нэг-олон, том-жижиг, маш олон" хоёрдугаар бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуйАнгилал 2-р бага бүлгийн математикийн ойлголтыг хөгжүүлэх нээлттэй хичээл. Сурган хүмүүжүүлэгч: Шакирова L. N. Сэдэв:.

Интернетэд цагийг үр дүнтэй өнгөрөөх:

Тоглоом том - жижиг

"Том - Жижиг" тоглоом тоглох нь гурван нас хүртэлх хүүхдүүдэд сонирхолтой байх болно

Тоглоомын картууд нь хүүхдэд сайн мэддэг зүйлсийг агуулдаг. Зарим картууд дээр - том хувилбарт, бусад дээр - жижиг хувилбарт. Эд зүйлс нь маш олон янз байж болно. Эцэг эхийн үүрэг бол хүүхдийг тэдэнд танилцуулах явдал юм. Жишээлбэл, та том бөмбөгтэй картыг авч, хүүхдэд энэ тухай (ямар төрлийн тоглоом, хэрхэн тоглох, юу болдог) хэлж өгөөд түүнтэй хамт ижил боловч жижиг картыг авч болно. Тиймээс та бүх картуудыг анхаарч үзэх хэрэгтэй. Карт аль ангилалд хамаарахыг хүүхдэдээ хэлэхээ мартуузай. Энэ нь хоол хүнс, тоглоом, машин, амьтан байж болно.

Хүүхдийг "Том - Жижиг" тоглоомоос хэрхэн мэдээлэл олж авсныг үе үе шалгаж байх шаардлагатай. Та хэд хэдэн карт тавьж, хүүхдээс тодорхой нэгийг, жишээлбэл, машин олохыг хүсч болно. Хүүхэд жижиг машин эсвэл том машин сонгох боломжтой байхын тулд хосолсон зургуудыг байрлуулах нь сонирхолтой байх болно.

Энэхүү боловсролын тоглоомоор хүүхэд улаан, ногоон, хүрэн, цэнхэр, шар гэсэн таван үндсэн өнгийг сурах боломжтой болно. "Том - Жижиг" тоглоомын дүрмийн дагуу та зургийг өнгөөр ​​нь ангилж, хүүхдийг өөрөө хийхийг урь. Дараа нь та үүнийг бага зэрэг хүндрүүлж болно: ээлжлэн өнгөт гинжийг гаргаж, хүүхдээс үүнийг хийхийг хүс.

Энэ тоглоомын тусламжтайгаар хүүхэд тав ба түүнээс дээш хүртэл тоолж сурах боломжтой. Тоглоомын дүрмийг зохиогч төгс боловсруулсан. Энэхүү багц нь янз бүрийн өнгөт дээвэртэй. Байшин барьсны дараа хүүхэд хэдэн давхартай болохыг тооцоолох боломжтой болно. Тиймээс тэрээр өндөр - бага гэсэн ойлголтуудын талаар суралцдаг. Та ижил өнгөтэй, өөр өөр давхартай байшин барьж болно, давхар бүрийг тоогоор тэмдэглэж болно.

Та хүүхдээс зургийг зөв дарааллаар нь байрлуулахыг хүсэх замаар зориудаар төөрөлдүүлж болно. Хичээлийн үеэр хүүхэдээсээ тодорхой өнгийн жижиг эсвэл том тоглоом хаана байгааг асуу. Хүүхдийг магтаж, сонирхлыг нь өдөөхөө бүү мартаарай. Хэрэв хүүхэд өөрөө ямар нэгэн зүйл хийж чадахгүй бол туслаарай.

Энэхүү "Том - Жижиг" гайхалтай тоглоом нь нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, анхаарлыг сайжруулах, хүүхдийн үгсийн санг нэмэгдүүлэхэд тусалдаг. Тэрээр мөн янз бүрийн объектуудын нэрийг санах болно. Мөн хүүхэд өөр өөр объектуудыг зөвхөн хэмжээгээр төдийгүй өнгөөр ​​нь харьцуулж сурах болно.

Хүүхдийн тоглоомыг хөгжүүлэх нь зөвхөн хүүхдүүдэд төдийгүй тэдний эцэг эхчүүдэд хэрэгтэй байдаг. Та зүгээр л бага зэрэг төсөөлөл үзүүлж, картуудыг янз бүрийн аргаар хослуулж, хүүхдийн сонирхлыг хадгалах хэрэгтэй.

Эдгээр тоглоомын үр дүн эцэг эхчүүдэд таалагдахаас өөр аргагүй юм. Энэ бол гайхалтай хэрэгсэл, та юу ч зохион бүтээх шаардлагагүй, зүгээр л өөрийн төсөөллийг харуул. Түүнчлэн, энэ багцыг зочлох, зугаалах зэрэгт авч болно. Хүүхдэд анхаарал хандуулж, түүнийг сонирхож байгаарай. Аз жаргалтай тоглоомууд!

Математикийг бага наснаас нь эхэлж болно. Хүүхдэд зориулсан хамгийн энгийн бөгөөд хялбар нь Объектуудын хэмжээсийн тухай ойлголт: том ба жижиг. "Том - жижиг" гэсэн ойлголтыг судлах хичээлүүд ойролцоогоор нэг жилээс эхэлж болно.

Жижиг том

Өдөр тутмын амьдралдаа хүүхдийг байнга ялгаатай хэмжээтэй нэгэн төрлийн объект руу чиглүүлээрэй: том таваг - жижиг таваг, том халбага - жижиг халбага, том бөмбөг - жижиг бөмбөг гэх мэт.

Маш чухал бөгөөд шаардлагатай үгсийг аялгуугаар тодотгох: "Том" - бид намуухан дуугардаг, басс руу шилждэг, "ma-a-scarlet" - бид нарийхан дуу гаргадаг. нөөцөлнө үү илэрхийлэлтэй дохио зангаа: "том" - бид гараа хажуу тийш нь өргөн, "жижиг" - долоовор, эрхий хурууны тусламжтайгаар объектын жижиг хэмжээг онцлон тэмдэглэдэг.

Маш сайн дидактик тоглоомууд энд байх болно үүрлэсэн хүүхэлдэй: эхлээд хоёр үүрлэсэн хүүхэлдэйг тоглоомонд ашиглаж, аажмаар тоог нь нэмэгдүүлэх, мөн пирамид оруулах:шил, аяга, хөгц. Эдгээр тоглоомыг байнга задалж, угсарснаар хүүхэд объектын хэмжээ гэх мэт чухал ойлголтыг практик байдлаар онцлон харуулах болно. Энэ бол "Том-жижиг" гэсэн ойлголтыг судлах эхний шат юм.

Ашиглаж болно картон барималуудамьтан, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ эсвэл бусад зүйлийг бие биенийхээ дээр байрлуулна. Хүүхэдтэйгээ тогло, жишээлбэл, “Том баавгай хаана байна, бага нь хаана байна? Бид том баавгайд том чихэр, жижиг баавгайд жижиг чихэр өгнө.

"Том-жижиг" гэсэн ойлголтыг сурахад ашигла. хосолсон картууд: нэг карт нь том объектыг, нөгөө нь жижиг зүйлийг харуулж байна. Хүүхэдтэйгээ хамт хөзрөөр тогло:

  • эхлээд бүх том зургийг цуглуулж, дараа нь жижиг зургуудыг цуглуул;
  • зураг бүрийг хосоор нь тааруулах;
  • Том зургуудыг том хайрцагт, жижиг зургийг жижиг хайрцагт хийнэ.

Жилийн дараа хүүхдийн хөгжилд чухал ач холбогдолтой тоглоом юм пирамид. Пирамидыг цуглуулснаар хүүхэд объектыг өнгө, хэмжээгээр нь ялгаж сурдаг. Нэгдүгээрт, 4-5 цагирагт конус хэлбэрийн пирамид худалдаж аваарай, гол нь доод талдаа зузаан, дээд талдаа нимгэн байдаг. Ийм пирамидын хувьд та эхлээд зөвхөн том бөгж зүүж, хамгийн жижиг бөгжийг төгсгөлд нь зүүж болно. Хүүхэд пирамид хэрхэн угсрахаа аажмаар ойлгох болно.

Екатерина Бухтеева
Бага насны хүүхдүүдэд зориулсан "Том, жижиг" хичээлийн хураангуй

Хураангуй - хичээл

« Жижиг том»

(2 эрт бүлэг)

асран хамгаалагч: Е.С.Бухтеева

Оленегорск

Сэдэв: « Жижиг том»

Хөтөлбөрийн агуулга: анхаарлаа хандуулаарай хүүхдүүдобъектын хэмжээсийн ялгаа.

Зорилтот: Үгсийн талаархи ойлголтыг бий болгох - том жижиг.

Даалгаврууд: Урам зориг хүүхдүүдүгийн давталтыг харуулах, харуулах том ба жижиг зүйлс.

Тоног төхөөрөмж: 1 ширээ (хоёр байшин-лангуу, хоёр тоглоом-нохой); 2 ширээ (хоёр аяга (нэг өнгө), хоёр нум (нэг өнгө сонгох), хоёр бөмбөг, хоёр яс (+хүүхэд бүрт хоёр яс).

Хичээлийн явц:

1. Танилцуулга: Хүүхдүүд орж ирлээ.

Залуус аа, хэн чанга хуцаж байна вэ? (дэлгэцийн ард хоёр хөгжимт тоглоомон нохой байдаг - нэг нь чанга хуцдаг, хоёр дахь нь зөөлөн хуцдаг) woof-woof-woof

Тийм ээ, яг хуцаж байна том нохойтэр бидэнтэй уулзахаар ирсэн.

Тэгээд хэн ийм чимээгүй хуцаж байгаа юм бэ? Хөөх хөө. Тийм ээ, тэр бас нохой юм. жижиг.

Тэд бидэн рүү гүйв. надад үзүүл том нохой, надад үзүүл бяцхан нохой(Би хүүхэд бүрт уриалж байна - хэлж эсвэл харуулж байна)

1. хүүхэд - надад үзүүл том нохой

2. хүүхэд - надад үзүүл бяцхан нохой

Хүүхдүүд үзүүлэв Сайн хийлээ!

2- Залуус аа, хар даа, энд лангуу байна. Тэдний дотор нохой амьдардаг.

Энэ ямар лангуу болохыг надад хэлээч - том, мөн энэ бол лангуу- жижиг.

Энэ бол нохой юм том (ин том лангуу)

Энэ бол нохой юм жижиг, тэр ямар лангуунд амьдрах болно (ин жижиг лангуу - шоу) .

3 - Залуус аа! Манай нохой гунигтай байгаа зүйл бол тэдэнд нум өгье. Энд бид нум байна (том жижиг) . Энэ ямар нум бэ (хүүхэд бүр хариулдаг).

-Том нохойд том нум өг

-Бид жижиг нохойд жижиг нум өгөх болно

Манайд ямар ганган нохой байгааг хараарай.

4-Залуус, нохой ч бөмбөгөөр тоглох дуртай. надад үзүүл том бөмбөг, надад үзүүл жижиг бөмбөг. (хүүхэд бүр зааж өгөх эсвэл залгах). Сайн хийлээ!

ТомБид ямар нохойд бөмбөг өгөх вэ - (хүүхдүүд ингэж хариулдаг том нохой, багаБид бөмбөгийг аль нохойд өгөх вэ? (хүүхдүүд ингэж хариулдаг бяцхан нохой) . Сайн хийлээ!

5-Физминутка:

“Гөлөг хашааны эргэн тойронд гүйж, нэг гөлөг хашааны эргэн тойронд гүйв

Тэр нэг хэсэг бялуу харав. Хөөх хөө

Саравчны доор авирч, суув

Унаж, хамраа үнэрлэв."

Нохойд таны гүйх арга үнэхээр таалагдсан.

6-Гэхдээ нохойнууд маань өлсөж байна. Тэд идэхийг хүсч байна. Тэднийг хооллоё. Би одоо тавих болно том, жижиг аяга: (Би хүүхэд бүрээс асуудаг). Сайн хийлээ!

Мөн бид нохойдоо амттай ястай амттангаар (хүүхэд бүрт хоёр том яс, хоёр жижиг яс). Энэ бол том яс, Энэ жижиг яс.

Хүүхдийн нэр том аяга том яс тавьсан;

Хүүхдийн нэр жижиг аяганд жижиг яс тавина;

Хүүхдийн нэр ---;

Хүүхдийн нэр.

7- Тиймээс бид хооллосон том, жижиг нохой, тэд амьдардаг том жижиг лангуу, хамт тоглох том, жижиг бөмбөг, идэж байна том жижигээс том жижиг ясаяга, тэдэнд өгсөн том, жижиг нум. Тэгээд одоо гэнэтийн бэлэг. Манай ноход чамайг яаж барьж болохыг хармаар байна том, жижиг бөмбөлөгүүд. Өнөөдөр та бүгд сайн байна! Бүгдэд нь баярлалаа! Баяртай!