Гайхалтай Гжел. Ваарны хээтэй чимэглэл. Чимэглэлийн зураг. Ахлах бүлгийн хичээл "Гайхамшигтай Гжел Хилийн чанад дахь хаан гайхаж, хэлэв




















Эргээд урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд танилцуулгын бүх сонголтыг төлөөлж чадахгүй. Хэрэв та энэ бүтээлийг сонирхож байвал бүтэн хувилбарыг татаж авна уу.

Хичээлийн систем дэх сэдвийн байршил: 5 -р анги, 2 -р улирал, "Хээ" сэдвээр 2 -р хичээл.

Хичээлийн төрөл: хосолсон (үлгэрийн хэлбэрээр хийсэн яриа, практик ажил)

Ажил мэргэжлийн төрөл:гоёл чимэглэлийн зураг.

Хичээлийн зорилго:хүүхдүүдэд Гжелийн уран зургийн элементүүдээс загвар гаргах чадварыг бий болгох.

Хичээлийн зорилго:

  • Оюутнуудыг уран зургийн өвөрмөц онцлог болох Gzhel керамиктай танилцуулах.
  • Чимэглэлийн цэцэг, ваар чимэглэх навчнаас хэв маягийн ноорог зурах чадварыг хөгжүүлэх.
    Урлагийн материал (сойз, будаг, эсгий үзэг) -тэй ажиллах ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
  • Бүтээлч, уран сайхны сэтгэлгээ, төсөөлөл, гоо зүйн амт, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх.
  • Гоо үзэсгэлэнг хайрлах хайрыг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж:цомог, будаг, эсгий үзэг, сойз, усны сав, харандаа, баллуур, палитр, ваарны загвар.

Харааны хүрээ:"Үлгэр Гжел" танилцуулга, ваарны чимэглэл.

Ажлын хэлбэр:хувь хүн, урд талын.

Сургалтын арга:аман, харааны, өдөөлтийн арга.

ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ

  1. Зохион байгуулалтын мөч (1 мин.)
  2. Гжел керамик эдлэлийн хөгжлийн түүхийн тухай яриа (5 мин.)
  3. Гжелийн уран зургийн өвөрмөц онцлогтой танилцах (3 мин.)
  4. Практик ажил (15 мин.)
  5. Хичээлийн хураангуй (5 мин.)

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД

1. Зохион байгуулалтын мөч

- ЗСайн байна уу хүүхдүүд ээ, энэ өдрийн мэнд! Суух! Та бүгдтэй уулзаж байгаадаа баяртай байна, тантай хамтран ажиллахыг хүсч байна. Бие биен рүүгээ инээмсэглэн суугаад явцгаая. Бид тайван, эелдэг, найрсаг, эелдэг. Гүнзгий амьсгаа аваад бүх гомдол, санаа зоволт, цочромтгой байдлаа гаргаж, тухайн үеийн сэтгэл санаанд тань нийцсэн картыг аваарай. Та бүхэнд сайхан сэтгэл байна гэж найдаж байна. Өнөөдөр бид Гжелийн уран зургийн түүх, элементүүдтэй танилцаж, ваарыг Гайхамшигтай Гжель хээгээр чимэглэх болно. (SLIDE 1) Хичээлийн төгсгөлд та бид хоёр "Үлгэр Гзел" хэмээх бэлэн бус үзэсгэлэн гаргах ёстой.

2. Гжелийн керамик эдлэлийн хөгжлийн түүхээс Рассаз(5 минут.)

Би чамд үлгэр ярьж өгөх болно ... Оросын мужид, Москвагаас холгүйхэн ой мод, талбайн дунд Гжель хот байсан.
Нэгэн цагт тэнд зоригтой, ухаалаг, үзэсгэлэнтэй, чадварлаг гар урчууд амьдарч, амьдарч байжээ. Тэд хамтдаа цугларч, ур чадвараа хэрхэн илүү сайн харуулах талаар бодож эхэлмэгц бүх хүмүүст таалагдаж, газар нутгаа алдаршуулах болно. Бодож, бодож, бодож олсон. Тэд төрөлх нутгаасаа гайхалтай цагаан цагаан шавар олжээ.
Тэд үүнээс өөр төрлийн шавар эдлэл хийхээр шийдсэн боловч дэлхий хэзээ ч харж байгаагүй юм.
Шавар аяга тавагкерамик эдлэл.Энэ үг нь шавар гэсэн утгатай грекийн "керамос" -оос гаралтай. (Слайд 2)
200 жилийн өмнө гар урчууд цагаан шавар дээр олон өнгийн будгаар хийсэн бүтээгдэхүүнийг улаан шавраар бүтээжээ. Үүнийг дуудсан майолика.
Файенсаяга таваг нь цагаан шавараар хийгдсэн байдаг.
Бас энд шаазан- нимгэн, дуу чимээтэй - ер бусын цасан цагаан шавараар хийсэн.
Эдгээр бүх төрлийн керамик эдлэлүүдийг Гжелийн мастеруудын бүтээлээс олж болно. (Слайд 3)
Тосгон нь гоёл чимэглэлийн стукко элементүүд, цэнхэр хээ, цэцэг, шувуугаар хийсэн гайхалтай хоолоороо алдартай болжээ. (Слайд 4)

Шаазан аяга,
Лааны тавиур, цаг
Амьтад ба шувууд
Урьд өмнө байгаагүй гоо үзэсгэлэн.
Хотын захын тосгон
Одоо алдартай болсон. (Слайд 5)
Хүмүүсийн дунд байгаа бүх хүмүүст танил болсон
Нэрийг нь Гжель гэдэг.
Гжел хотын оршин суугчид бахархаж байна
Тэнгэрийн хөх
Та дэлхий дээр уулзахгүй
Ийм гоо үзэсгэлэн. (SLIDE 6)
Тэнгэрийн хөх
Зүрх нь үнэхээр сайхан юм
Аяган дээрх мастер сойз
Амархан шилжүүлсэн. (Слайд 7)
Уран бүтээлч бүр
Дуртай загвараа аваарай
Мөн хүн болгонд үүнийг тусгадаг
Хайрт нам
Түүний өвс торгомсог
Түүний цэцэг хавар болно -
Мөн ур чадвар нь ид шидийн юм
Гайхалтай. (Слайд 8)

3. Гжелийн уран зургийн өвөрмөц онцлогтой танилцах(3 мин.)

Энэхүү хоолыг кобальт будгаар цагаан шатаасан шавар дээр будаж, дээрээс нь паалангаар хучсан байв. Галын үед кобальт нь цоолох цэнхэр болж, тунгалаг бүрхүүл нь гялалздаг.
Гжел яагаад бүгдэд дуртай байдаг вэ? Энэ нь ямар ялгаатай вэ? Тийм ээ, хамгийн түрүүнд - өнгөөрөө. Энэ нь үргэлж ижил байдаг: цагаан, цэнхэр. Гжелийн оршин суугчид өөрсдийн тэнгэр нь Оросын хаана ч байдаггүй шиг цэнхэр, цэнхэр гэж хэлэх дуртай байдаг. Тиймээс тэд энэ хөх өнгийг цагаан шаазан руу шилжүүлэхээр шийджээ.
Зүгээр л нэг будаг ... Тэгээд ямар гоёмсог, баярын зураг вэ! (SLIDE 9)
Хамгийн дуртай загвар бол Gzhel сарнай юм.
Гэхдээ Гжелийн гар урчууд бүтээгдэхүүнээ зөвхөн стуккоор чимэглээд зогсохгүй аягыг цэнхэр будгаар будаж эхлэв. Аяга таваг нь маш нарийн, дэгжин болсон. Хүмүүс түүнд дурлаж, түүнийг "зөөлөн цэнхэр гайхамшиг" гэж нэрлэж эхлэв.
Гжелийн мастерууд бүтээгдэхүүнээ ямар элементүүдээр чимэглэсэн бэ? Слайдыг авч үзье. (SLIDES 10, 11, 12, 13)
Сойзоор амархан бүтээгдсэн, цэнхэрдүү, хар хөх өнгөөр ​​будсан хээ нь ваар, ваар, тавиур, аяга болон бусад бүтээгдэхүүнд ер бусын гайхалтай харагдуулдаг. (SLAYD 14, 15)
Өнөөдрийг хүртэл эртний Гжель хот амьд хэвээр байна. Алдарт гар урчуудын ач, зээ нар ажиллаж, гайхамшигт уламжлалаа үргэлжлүүлж, Гжелийн гайхалтай хоолыг хөгцрүүлж, буддаг. (SLIDE 16)
Тиймээс тэд бүгд ур чадвараараа хүмүүст таалагдаж, хүүхдүүд, ач зээ нартаа өөр өөр мэргэн ухааныг заадаг болсон. Тэд дэлхийн өнцөг булан бүрт хайртай газар нутгаа алдаршуулж, Орост ямар чадварлаг гар урчууд амьдардаг болохыг хүн бүрт хэлэв. (Слайд 17)
Манай хичээлийн даалгавар бол ваарыг цэцэг, навчаар чимэглэх явдал юм.

4. Практик ажил

Ваар чимэглэх, өөрийн хэв маягийг бий болгох. (Слайд 18)

Багш ажлыг хянаж, зөвлөгөө өгч, алдааг засч, өдөөж өгдөг... (Слайд 19)

Биеийн боловсрол... Одоо зөвхөн нэг хором анхаарал хандуулъя. Шулуун сууж, мөрөө шулуун, амьсгалаа сонс. Толгойгоороо удаан дугуй хөдөлгөөн хийх (зүүн, баруун - 2 удаа). Бид зүүн мөрөө, дараа нь баруун мөрөө (5 удаа) дээшлүүлнэ. Бид мөрний үеээр дугуй хөдөлгөөн хийдэг (урагш, хойш 5 удаа). Нүдэндээ гимнастик хийцгээе, нүдээрээ буудаж үзье ()
Практик ажил хийх үед хөгжим сонсогддог.

5. Хичээлийн хураангуй. Бүтээлийн дүн шинжилгээ, зургийн үзэсгэлэн. Үнэлгээ.

1. Та өнөөдөр ямар төрлийн худалдаа хийсэн бэ?
2. Дархан бүтээгдэхүүнээ чимэглэхдээ ямар элементүүдийг ашигласан бэ?
3. Хичээл дээр танд юу таалагдсан бэ?

Баярлалаа (SLIDE 20)
Анхаарал хандуулахын тулд,
Сэтгэлийн гэрлийн төлөө
Ойлгохын тулд.
Тэдэнд дамжуулаарай
Хором мөчөөр
ӨНГӨТӨН
Долгион
Урам зориг!

- Өнөөдөр та нар бүгд мундаг, хээ угалзыг гүйцэтгэх талаар өөрийн үлгэрийг бүтээсэн. Тэгээд та ямар сэтгэлээр хичээлээ орхиж байна ... Таны сэтгэл санаа сайхан байгаадаа баяртай байна, хичээл бүрийн урам зоригийн өнгөт долгион байг. Хичээлд баярлалаа, баяртай.

Итгэхэд бэрх: үнэхээр
Зөвхөн хоёр өнгө үү? Гайхамшиг! ..
Gzhel -ийн уран бүтээлчид иймэрхүү байдаг
Тэнгэрийг цасан дээр тавьж байна!
Л.Куликова.

Гжелийн зураг- Энэ бол эртний, уламжлалт оросын урлаг бөгөөд гарал үүсэл нь 670 гаруй жилийн өмнө оросоос гаралтай юм.

"Нарийхан цэнхэр гайхамшиг - гайхалтай Гжел" - ОХУ -ын хүмүүс цас цагаан шавараар хийсэн, хүн бүрийн хайрладаг, гайхмаар чимэглэсэн керамик эдлэлийг ингэж хайр сэтгэлтэйгээр дууддаг. Гжелийн аяга таваг, бэлэг дурсгалын зүйлс, тоглоомууд - эдгээр өвөрмөц өвөрмөц урлагийн бүтээлүүд нь эрт дээр үеэс өнөөг хүртэл дэлхий даяар өндөр үнэлэгддэг.

Gzhel стилийн тогооны жишээнүүд:

Бүх зүйлд төгс төгөлдөр байдал:

Өнөөдөр бид хүүхдийг Гжелийн зурагтай танилцуулж, Оросын анхны урлагтай танилцуулж, өөрийгөө ардын зураач гэдгээрээ туршиж үзэх сайхан боломж байна. Хичээл нь түүний гоо зүйн амт, төсөөлөл, сэдэлд үндэслэсэн ерөнхий загвар гаргах чадварыг хөгжүүлэхэд тусална.

Ерөнхийдөө энэ хичээл нь 5-9 насны хүүхдэд зориулагдсан боловч зарчмын хувьд өөрчлөлт хийхийн тулд та гурван настай нялх хүүхдийг оролцуулж болно, мэдээжийн хэрэг түүнээс зургийг хэт нарийн гүйцэтгэхийг шаарддаггүй.

Хэрэв та зураг зурах арын дэвсгэрийг асаавал үнэхээр сайхан байх болно Оросын ардын дуутусгай эмчилгээнд - хүүхдүүдэд. Үүнийг биднээс үнэгүй татаж авах боломжтой холбоос.

Зургийн хичээл: Үлгэр Гжель

Бидэнд хэрэгтэй болно:
- цомгийн хуудас,
- гуаш - 2 лонхтой: хуучин ба цэнхэр өнгөтэй,
-сойз-хэрэм шиг хамгийн тохиромжтой: нимгэн (№ 2-4), дунд (№ 6-8) ба зузаан (№ 10-12),
- үлдсэн хэсэг: саванд хийсэн ус, палитр, зөөлөн даавуу (илүүдэл будгийг арилгах), хайч, харандаа, баллуур (том хүүхдүүдэд).

Дэвшилт:

1) Нэгдүгээрт, хамгийн ихийг анхаарч үзээрэй Гжелийн хэв маягийн энгийн элементүүд - цэг, цус харвалт, шугам.

Туршилт хийж үзээрэй өнгөний холимогоор,цэнхэр будгийг цагаанаар шингэлж улам бүр шинэ сүүдэр авах болно.

2) Хязгаарлалт -хамгийн энгийн гоёл чимэглэл: хүүхдүүд өөрсдийн загварыг барих хэрэгтэй.

3)Дусал, ба тэдгээрийн бүрэлдэхүүн хэсэг хэв маяг: флористик сэдэлд ойртох (цэцэг, ургамал). Дэлбээ, навч, мөчрийг дуслаар дүрслэх нь сайн хэрэг. Хүүхдэд дусал хийх хамгийн хялбар арга бол сойзоор чийгшүүлэх явдал юм.

4) Сүүдрийн т рхэц -эсвэл "нэг т рхэц" . Ийм цус харвалтын онцлог нь сойзны ул мөр нь өнгөний шилжилтийг харанхуйгаас гэрэл рүү шилжүүлдэг.

Энэ цус харвалтын нууц:сойз дээрх будагны зөв хуваарилалт - нэг ирмэгээс илүү их байх ёстой (энэ ирмэгээс бараан өнгийг сурах болно). Сойз нь өргөн байх ёстой (№ 10-12), хэлбэр нь хусуур юм.

Доорх зурган дээр та сүүдрийн цохилтын үндсэн төрлүүд, мөн цэцэг зурах дарааллыг харах болно: цэнхэр сарнай.

Тиймээс бид дүгнэлт хийлээ. Гжелийн мастерууд ажил дээрээ буржгар, нум, тор, судлууд, өвсний ир, цэгүүдийг ашигладаг. сүүдэртэй сойз цохилт.

Одоо:

Мастер анги - Гжелийн хэв маягаар шувуу зурах:

Энэ шувууг зөвхөн сойзоор будаж болно, эсвэл сүүлчийн шатанд - нимгэн буржгар байвал хатаасан будгийн дээр цэнхэр гель үзэг ашиглана уу.

Мастер анги - Гжель маягийн таваг зурах:

Суурийн хувьд нэг удаагийн цаасан хавтан ашиглаж болно.

Эсвэл принтер дээр хэвлээд энэ хавтанг хэлбэртэй хайчилж ав (зураг дээр хулганы баруун товчийг дарна уу -> нээлттэй зураг -> Файл -> Хэвлэх):

Гжелийг будахад зориулсан хавтангийн суурь:

Та ийм симуляцийн цайны сав авч болно, үүнийг нэрлэдэг кумган.

Кумган цайны сав - Гжелийг зурах үндэс:

Эсвэл та өөрийгөө цаасан дээрээс будах хоосон зайг зурж, хайчилж болно - үүнийг хийхэд хялбар байдаг. Жишээ нь доорх зурган дээр байна.

Хүүхдүүд зурдаг - Гжел:

Эцэст нь хэлэхэд, энэ нь хүүхдэд гоёл чимэглэл хийх эсвэл зүгээр л будах санаа болж магадгүй юм.

Gzhel будах хуудас

Танд бүтээлч цагийг сайхан өнгөрөөхийг хүсч байна!

Жулия Совенок ("Совенка дээр" сайтын багш)

Тэмдэглэл: Ю.Е. Дорожин, "Гжел" өнгөөр ​​будах Э.Субочева

"Гайхалтай Гжел"

Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй.

Програм хангамжийн агуулга:

  • Хүмүүсийн авьяас чадвараараа бахархах, гар урчуудыг хүндэтгэх, өөрсдийн гараар хамтын бүтээл хийх хүсэл тэмүүллийг төлөвшүүлэх - Гжель үйлчилгээ.
  • Gzhel керамик эдлэлийн жишээг ашиглан хүүхдүүдийг Оросын ардын гар урлалтай үргэлжлүүлэн танилцуулаарай.
  • "Пластинографи" техникээр ажил хийж, эзэлхүүнтэй хавтгайг Гжелийн будгийн хэв маягийн элементүүдээр хэрхэн яаж чимэглэх талаар сурах.
  • Ардын гар урлалын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бэхжүүлэх: Филимоново, Дымково, Городец, Хохлома.
  • Найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх, загварыг эзэлхүүнтэй хавтгайд сайхан байрлуулах чадвар.
  • Хүүхдүүдийн ардын урлаг, гар урлалын сонирхлыг хөгжүүлэх, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх, гоо үзэсгэлэнг бүрдүүлэх.
  • Хүүхдийн яриа, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.


Тоног төхөөрөмж:

слайд танилцуулга "Гайхамшигтай Гжел", гар урлал, цагаан хүүхэлдэй үйлчилгээ, цэнхэр хуванцар, салфетка, самбар. TSO.

"Намайг битгий мартаарай Gzhel" дууны аудио бичлэг. Ю.Чичков, дууны үг П.Синявский.

Урьдчилсан ажил:

Gzhel загас агнуурын үйлдвэртэй танилцах. Хичээлд зориулж хүүхдүүдийн хуванцар бөмбөгийг загварчлах.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та аялах дуртай юу?

Өнөөдөр бид гоо үзэсгэлэн, сайхан сэтгэл, ардын гар урчуудын гайхалтай бүтээлийн ертөнцөөр аялах болно. Тэгээд ямар гар урчууд вэ, та одоо өөртөө хэлэх болно.

Өнөөдөр өглөө эрт шууданч боодол авчирсан. Хаягийг энд бичсэн болно: Орос, Мичуринск, №26 "Колосок" цэцэрлэг, №4 бүлгийн хүүхдүүд.

Энэ нь ямар ер бусын болохыг та харж байна уу? (янз бүрийн гар урлалын зүйлсийг боодол дээр наадаг).

Үүнийг хэн бидэнд илгээсэн, дотор нь юу байгаа вэ? (хүүхдүүд таамаглалаа илэрхийлдэг)

Бид илгээмжийг нээх үү? Хараач, энд маш олон янзын зүйл байна. Тэднийг гаргаж, харцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энд тоглоомууд байна. Тэд ямар инээдтэй, гэрэл гэгээтэй, дэгжин юм бэ.

Энэ охин сэтгэл ямар хөөрхөн юм бэ:

Улаан час улаан хацар шатаж байна, гайхалтай хувцас,

Кокошник бахархалтайгаар сууж байна.

Залуу бүсгүй үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм!

Гэхдээ цацагт хяруул ухаалаг,
Бүгдийг эвхдэг.

Том цацагт хяруул

Бүх талыг будсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэднийг бидэн рүү хаашаа явуулсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дымковогийн гар урчууд тоглоомоо юунаас хийдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэхдээ танай ээжүүдэд энэ бүтээгдэхүүн бий. Энэ бол хайчлах самбар юм.

Тааврыг тааварлах:

Орос даяар алдартай

Түүний зургаар бүтээгч.

Баглаа цэцэглэж байна

Уй гашууны тод будаг.

Гайхамшигтай шувууд тэнд нисдэг

Биднийг үлгэрт дуудаж байгаа юм шиг.

Хэрэв та самбарыг харвал

Та гайхамшгийг харах болно!

Олон өнгийн хэв маягийг гараар нарийн зурсан байна!

Гайхамшигтай шувууд тэнд нисдэг

Мөн усны сараана цэцэглэж байна!

Биднийг үлгэрт дуудаж байгаа юм шиг!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд будсан модон халбага байна (халбага тогшдог).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ зургийн нэр юу вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Шүлгийг сонсоод түүний ярьж буй зүйлийг олоорой.

Цагаан тэнгэрийн дээгүүр цэнхэр шувууд

Цэнхэр цэцгийн тэнгис

Сав, аяга -

Уран зохиол эсвэл уран зохиол уу?

Алтан гар!

Тийм ээ! Энэ бол цэнхэр үлгэр юм -

Нүдэнд зориулсан баяр,

Хаврын дусал шиг!

Энхрийлэл, халамж, дулаан, тэвчээр -

Оросын дуут Гжель!

(хүүхдүүд илгээмжээс Гжелийн зүйлийг олдог)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Надад хэлээрэй, гэртээ ийм цэнхэр хээтэй бүтээгдэхүүн байдаг уу?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, бид цэнхэр цэнхэр үлгэрт ардын гар урлалын аялал хийх гэж байна. Яагаад үүнийг ингэж нэрлэдэг вэ? Одоо та өөрөө ойлгох болно.

Би чамд үлгэр ярьж өгье.

Ингээд л боллоо. Тодорхой хаант улсад, тодорхой мужид, Москвагаас холгүй Гжел тосгон байдаг. (Слайд №2) Эрт дээр үед зоригтой, чадварлаг хөгжилтэй гар урчууд амьдардаг байжээ. Нэгэн цагт тэд хамтдаа цугларч, тэдэнд ур чадвараа хэрхэн харуулах, хүмүүст таалагдах, эх орноо алдаршуулах талаар бодож эхлэв. Бодож, бодож, бодож олсон. Тэд булангаасаа гайхамшигтай цагаан цагаан шавар олсон бөгөөд үүнээс янз бүрийн хоол хийж, янз бүрийн сүүдэртэй цэнхэр будгаар будахаар шийджээ. Гжелчүүд өөрсдөө тэнгэр нь цэнхэр, цэнхэр өнгөтэй байсан гэж хэлэх дуртай байв. Тиймээс тэд энэ хөх өнгийг цагаан шаазан руу шилжүүлэхээр шийджээ. Тэд аяга таваг дээр цэцэг, дусал, судал, торны хэв маягийг зуржээ.

Мастер бүр ур чадвараа харуулж эхлэв. (слайд дугаар 3) Нэг мастер цайны сав хийсэн: тахианы толгой хэлбэртэй хошуу, таган дээр кокерел хийсч байна.

Гжелийн цайны савыг хараад нүд нь дээш гүйв. Тэд маш сайн! (слайд дугаар 4)

Мөн энэ нь огт ер бусын, урьд өмнө байгаагүй юм! Энэ нь хоёр цайны савнаас бүтсэн юм шиг байна. (Слайд дугаар 5)

Өөр нэг мастер гайхаж харсан боловч данхыг барималгүй байв. Тэр халимны тухай үлгэр сонссон боловч тосон сав хийж өгсөн. (Слайд 6) Халимны ар талд цамхаг, сүм хийд бүхий гайхамшигтай хотыг баримал хийжээ. Сайн хүн морь унадаг, нохой түүний араас гүйдэг. Халимны толгой дээр буржгар усан оргилуур байдаг бөгөөд загасны нүд сарнай шиг юм.

Гурав дахь мастер энэ гоо үзэсгэлэнг биширсэн бөгөөд тэр өөрөө үүнээс ч илүү сайхан зүйлийг гаргаж иржээ. Тэр гайхалтай загас хэлбэртэй чихрийн аяга хийжээ. Загас инээмсэглэж, сүүлээ даллаж, сэрвээгээ сэгсэрнэ. Энэ нь гайхалтай чихрийн аяга болж хувирсан. (Слайд дугаар 7)

Гжелийн мастерууд бол агуу мөрөөдөгчид юм. Тэдний зарим аяга нь нарийхан, өндөр, зарим нь жижиг торх шиг, зарим нь буржгар, нарийн ширхэгтэй байдаг. Мөн хүн бүрийн бариул өөр өөр байдаг. (Слайд дугаар 8)

Амьтад, шувуудын Gjhel мастерууд үүнийг барималжээ. (слайд дугаар 9) Бут сүүлтэй азарган тахиа, бяцхан хулгана, бардам морь, дээрэлхүү муурыг хөгжилтэй байдлаар бүтээжээ. (слайд дугаар 10) Ийм арслангаас хэн ч айдаггүй. Тэр жаахан инээдтэй юм. Түүний дэл сарнай шиг!

Тэд бас Гжель хотод цаг үйлдвэрлэдэг. (слайд дугаар 11) Тэдний хэлбэр нь энгийн, хачин биш. Тэдгээрийг дээрээс нь доошоо цэцэгээр будаж, кокерел толгойны хамгийн дээд хэсэгт авирав. Тиймээс одоо уйлж байгаа бололтой "Унтах цаг боллоо!"

Уран бүтээлч бүр өөрийн дуртай хэв маягтай бөгөөд тус бүр өөрийн хайрт талыг тусгадаг. (Слайд дугаар 12) Түүний өвс торго, хаврын цэцэг, ид шидийн ур чадвар нь биширмээр юм. (Слайд дугаар 13)

Тиймээс мастер бүр ур чадвараараа хүн бүрийг баярлуулдаг байв. Тэрээр хүүхдүүд, ач зээ нартаа сайн эзэн болохын тулд янз бүрийн мэргэн ухааныг зааж өгсөн. Зүгээр л нэг будаг ... Тэгээд зураг ямар ухаалаг, баяр хөөртэй болсон бэ? (Слайд дугаар 14)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Цэнхэр хөх үлгэр танд таалагдсан уу?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Үлгэрийн тухай яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ үлгэр ямар гар урлал вэ?

Гжелийн гар урчууд бүтээгдэхүүнээ юунаас хийдэг вэ?

Гар урчууд бүтээгдэхүүнээ ямар хэв маягаар чимэглэдэг вэ?

Гар урчууд шавраар ямар бүтээгдэхүүн хийдэг байсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Жаахан амарцгаая.

Биеийн боловсрол "Цэцэг"

Манай цэнхэр цэцэг дэлбээ цэцэглэнэ.

Салхи бага зэрэг амьсгалж байна

Дэлбээнүүд ганхаж байна.

Манай цэнхэр цэцэг дэлбээ бүрхдэг.

Тэд чимээгүйхэн унтдаг

Толгой чичирч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, тус бүлэг "Үлгэр Гжель" үзэсгэлэнг нээсэн тул та бүхнийг үзэхийг урьж байна. Гжелийн гар урчуудын бүтээгдэхүүнийг анхаарч үзээрэй, энэ цэнхэр гайхамшгийг биширээрэй.

(Гар урлалын талаар авч үзэх)

Gzhel бүтээгдэхүүнүүд юунд зориулагдсан вэ?

Гжэлийг яагаад цэнхэр цэнхэр гэж нэрлэдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөн үзэсгэлэнд ер бусын цайны иж бүрдэл тавигдсан байна. Түүнийг хар даа, ганцхан цайны савыг Гжэл цэцгээр чимэглэсэн байна. Хүүхдүүд ээ, та ардын гар урчууд болж, энэхүү үйлчилгээг Гжель хээгээр чимэглэх цаг болжээ. Зөвхөн гар урчууд аяга тавгаа будгаар будсан бөгөөд та үүнийг ер бусын байдлаар - plasticine -ийн тусламжтайгаар хийх болно. Өнөөдөр бидний хуванцар бөмбөгнүүд хэрэг болно. Тэдгээрийн тусламжтайгаар бид аяга таваг дээр Gzhel загвар хийх болно.

"Гайхамшигтай цүнх" дидактик дасгал

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо та чимэглэх аяга таваг сонгох болно. "Гайхамшигтай цүнх" нь аяга таваг зурсан картуудыг агуулдаг. Та нар бүгд карт гаргаж, үйлчилгээнд зурагтай тохирох зүйлийг сонгоно.

(Хүүхдүүд аяга таваг сонгож, ширээнд суудаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үйлчилгээний бүх зүйлийн загвар ижил байх ёстой. Цайны савны загварыг анхаарч үзээрэй.

Цайны савыг ямар хэв маягаар чимэглэсэн байдаг вэ? (цэцэг ба тасархай хил).

Цэцэг хаана байрладаг вэ? (Дунд хэсэгт, аяга тавагны нэг талд).

Цэцгийн элементүүд юу вэ? (Дунд болон дэлбээ).

Цэцгийн дэлбээ ямар харагддаг вэ? (Дусал дээр).

Дусал нь Гжелийн мастеруудын дуртай элементүүдийн нэг юм.

Ажлын үе шатууд.

  • Цэцгийн дунд... Бөмбөг аваад бүтээгдэхүүний голд дарна уу.
  • Дусал дэлбээ.Бид бөмбөгнөөс зууван хэлбэр гаргаж, хурууныхаа шууд хөдөлгөөнөөр өнхрүүлдэг. Дараа нь нэг талаас нь тойрог хэлбэрээр хавчих. Энэ нь дусал болж хувирсан. Бид энэ дуслыг аяга тавган дээр тавиад тэгшлэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд. Үзэсгэлэнт цэцэг хийхийн тулд дуслын дэлбээг дунд нь хэрхэн яаж байрлуулах вэ?

  • Хил.Бөмбөгийг хайруулын ирмэг дээр тэгшлээд тэгшхэн байрлуул.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та хаанаас ажиллаж эхлэх вэ?

"Намайг битгий мартаарай Gzhel" дуу нь ажилд тань туслах болно.

("Намайг битгий мартаарай Gzhel" дууны аудио бичлэг сонсогдож байна)

Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд цагаан ширээний бүтээлэгээр бүрсэн ширээн дээр хийсэн ажлаа үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүх зүйлийг нэг сэдвээр зурсан бөгөөд бид хамтдаа гоёмсог, гоёмсог үйлчилгээтэй болсон. Чи түүнд дуртай юу? Оросын ард түмэнд "Чадварлаг дархан өөртөө болон хүмүүст баяр баясгалан авчирдаг" гэсэн үг байдаг. Энэ бол чиний тухай. Ажлынхаа ачаар та өөртөө болон эргэн тойрныхоо хүмүүст баяр баясгаланг өгсөн.

Өнөөдөр бид ямар бизнесийн талаар ярилцсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гжелийн тухай шүлгийг сонсоорой. ( Шүлгийг хүүхэд уншдаг)

Цэнхэр хөх

Сарнай, навч, шувуу,

Биднийг анх удаа харж байна

Бүгд гайхах болно.

Шаазан дээрх гайхамшиг

Цэнхэр дусал.

Үүнийг нэрлэдэг

Зүгээр л Жжелийг зурж байна.

Цэнхэр цэцэгтэй гайхамшиг

Цэнхэр дэлбээтэй

Цэнхэр цэцэгтэй

Нарийхан тохой

Цагаан хятад дээр

Яг л цастай талбай дээр

Цагаан цасан дороос

Цэнхэр цэцэг ургадаг.

Үнэхээр, үнэхээр

Гжелийн талаар сонссон уу?!

("Нарийхан цэнхэр гайхамшиг - гайхалтай Гжел" илтгэл)

Залуус аа, Гжел гэж юу вэ?

"Гжел" -ийг өнөөдөр маш олон төрлийн бүтээгдэхүүн гэж нэрлэдэг: аяга таваг, чийдэн, гоёл чимэглэлийн ваар, жижиг баримал, тэр ч байтугай гоёмсог шатрын багц. Гэхдээ бүх зүйл цасан цагаан керамик бөгөөд цэнхэр зурагтай. Цагаан, цэнхэр гэсэн хоёр л өнгө байдаг бөгөөд ямар баярын Гжель вэ!

Слайд 3 - Слайд 7

Гэхдээ ийм хоол хэрхэн гарч ирсэн, энэ ардын гар урлал хаанаас ирсэн бэ? Цэнхэр, цагаан гоо үзэсгэлэн хэрхэн бий болсон тухай домгийг сонсоорой.

Энэ нь нэлээд удаан хугацааны өмнө болсон юм. Зарим хаант улсад

Москвагаас холгүй оросын мужид,

өтгөн ойн дунд Гжел тосгон байв (Слайд 8). Тэнд зоригтой, ухаалаг, сайхан сэтгэлтэй, хөдөлмөрч хүмүүс амьдардаг байв. Удаан хугацааны турш тэд цагаан шавараар аяга таваг хийж байв (Слайд 9). Шавар эдлэлийг зууханд өндөр температурт шатаах ёстой байсан тул тосгоны нэрийг хүртэл "шатаах" гэсэн үгтэй холбож үздэг байв (Слайд 10). Тиймээс тэд нэг өдөр цугларч, хэрхэн чадвараа илүү сайн харуулж, бүх хүмүүст таалагдаж, газар нутгаа алдаршуулах талаар бодож эхлэв. Бодож, бодож, бодож олсон. Дэлхий хэзээ ч харж байгаагүй сав суулгыг бид урлахаар шийдсэн (Слайд 11). Мастер бүр ур чадвараа харуулж эхлэв. Нэг нь цайны сав хийсэн: кокерелийн толгой хэлбэртэй хошуу, таган дээр тахиа хөөрдөг (Слайд 12). Өөр нэг мастер гайхаж харсан боловч данхыг барималгүй байв. Тэр гудамжинд бухыг хараад түүнийг баримал хийжээ (Слайд 13). Гурав дахь мастер энэ гоо үзэсгэлэнг гайхаж, тэр өөрөө үүнээс ч илүү сайхан зүйлийг гаргаж ирэв. Тэр гайхалтай загас хэлбэртэй чихрийн аяга хийжээ. Загас инээмсэглэж, сүүлээ даллаж, сэрвээгээ сэгсэрнэ. Гайхамшигтай чихрийн аяга гарч ирэв (Слайд 14). Бид цааш нь бодож эхлэв.

Ийм нарийн төвөгтэй хоолыг хэрхэн яаж чимэглэх вэ? Бид гэртээ харив (Слайд 15). Тэд зам дагуу алхаж, хардаг. Гайхамшигтай гоо үзэсгэлэн, цэнхэр хөх тархсан: цагаан үүл бүхий өндөр хөх тэнгэр, алсад цэнхэр ой, гол, нуурын цэнхэр гөлгөр гадаргуу, цагаан манан тархсан (Слайд 16). Тиймээс тэд энэ хөх өнгийг цагаан шаазан руу шилжүүлэхээр шийджээ. Мөн сойз буддаг бүх зүйл хөх, цэнхэр өнгөтэй болдог.

Цэцэг, хүмүүс, шувууд, өвс (Слайд 17).

Хүмүүс гоёмсог аяганд дурлаж, үүнийг "Эмзэг цэнхэр гайхамшиг - гайхалтай Гжел" гэж нэрлэж эхлэв (Слайд 18). Гжелийн гар урчууд дэлхийн өнцөг булан бүрт хайртай газраа алдаршуулж, Орост ямар чадварлаг гар урчууд амьдардаг болохыг хүн бүрт хэлэв (Слайд 19).

Энд нэг түүх байна. Гэхдээ ямар нэгэн байдлаар бид залуус хэт удаан үлдэв.