Пляцковскийн нөхөрлөлийн хичээлийг онлайнаар уншина уу. Уран зохиол уншихад шууд боловсролын үйл ажиллагаа. М.Пляцковскийн "Найрамдлын сургамж" түүхийг унших нь. Сүү, oatmeal Кашка, саарал муур Муркагийн тухай - Мамин-Сибиряк Д.Н.

Чик, Чирик гэсэн хоёр бор шувуу амьдардаг байв.
Нэг өдөр Чик эмээгээсээ илгээмж авчээ. Бүхэл бүтэн хайрцаг улаан буудай. Гэвч Чик найздаа энэ тухай ганц ч үг хэлээгүй. "Хэрэв би шар будаа тараавал өөртөө юу ч үлдэхгүй" гэж тэр бодлоо. Тэгээд тэр бүх тариаг ганцаараа ховхлов. Тэгээд хайрцгийг нь шидэхэд газар дээр нь хэдэн үр тариа сэрснээ. Чирик эдгээр үр тариаг олж, уутанд хийж, найз Чик рүүгээ нисэв.
- Сайн уу, Чик! Би өнөөдөр арван ширхэг шар будаа олсон. Тэдгээрийг тэнцүү хувааж, наацгаая.
- Шаардлагагүй ... Яагаад? .. - Дэгдээхэйгээ далавчаа даллаж эхлэв. - Та олсон - чи идээрэй!
"Гэхдээ бид найзууд" гэж Чирик хэлэв. - Мөн найзууд бүх зүйлийг хагасаар нь хуваалцах ёстой. Биш гэж үү?
Чик "Чиний зөв байх магадлалтай" гэж хариулав.

Тэр маш их ичиж эхлэв. Эцсийн эцэст тэр өөрөө бүхэл бүтэн хайрцаг шар будаа ховхолж, найзтайгаа хуваалцаагүй, түүнд нэг ч үр тариа өгөөгүй. Одоо найзынхаа бэлэгнээс татгалзах нь түүнийг гомдоох явдал юм. Чик таван үр тариа аваад:
- Баярлалаа, Чирик! Мөн үр тариа, мөн хичээлийн хувьд ... нөхөрлөл!

Хичээлийн хөгжил (хичээлийн тэмдэглэл)

Ерөнхий бага боловсрол

Line UMK ed. Л.А.Ефросинина. Уран зохиолын уншлага (1-4)

Анхаар! Сайтын удирдлагын сайт нь арга зүйн боловсруулалтын агуулга, түүнчлэн Холбооны улсын боловсролын стандартын боловсруулалтын нийцлийг хариуцахгүй.

Хичээлийн зорилго

    Ардын аман зохиол, зохиолчийн үлгэрийн жижиг төрлүүдийг давтах; ардын аман зохиол, ардын болон уран зохиолын (зохиогчийн) үлгэрийн жижиг төрлүүдийг ялгаж сургах; бүтээлийг сонсож, уншиж сурах, түүний жанрын онцлогийг тодруулах.

Үйл ажиллагаа

    Уншсан зүйлийн утгыг ойлгох боломжийг олгодог хурдаар чангаар унших; янз бүрийн төрлийн уншлага ашиглах; бүтээлийг сэдэв, төрөл, зохиогчоор нь харьцуулах; номын хавтасыг загварчлах; багшийн удирдлаган дор ажлын төлөвлөгөө гаргах; төлөвлөгөөний дагуу ажлаа дахин хэлэх.

Гол ойлголтууд

    Утга зохиолын (зохиогчийн) үлгэр, сэдэв, зохиолч, ардын аман зохиол, дахин ярих, зүйр цэцэн үг
Тайзны нэрАрга зүйн тайлбар
1 Үе шат 1. Уншигчийн туршлагыг тодорхойлох: ардын аман зохиолын төрлүүдийн талаархи одоо байгаа мэдлэгийг бодит болгох. - Үзүүлсэн бүтээлүүдийг уншиж, тэдгээрийн төрлийг тодорхойлох (ашигласан бичвэрүүдийг Л.А. Ефросининагийн "Уран зохиолын уншлага. Сонсох хичээл. 1-р анги" сонсоход зориулж боловсролын уншигчаас авсан болно). Яриа. Боломжит асуултууд. - Залуус аа, өнөөдөр бид сурах бичгийнхээ "Бид үлгэр, зүйр цэцэн үг, шүлэг тоолдог" гэсэн шинэ хэсэгтэй танилцаж байна. Сурах бичгийнхээ хуудсан дээр аль хэдийн танилцсан ардын аман зохиолын төрлүүдийг эргэн санацгаая; - текст дэлгэцэн дээр дараалан гарч ирдэг, оюутнууд төрөл төрлийг тодорхойлдог: шүлэг; оньсого (цас); зүйр үг; шүлэг.
2 Үе шат 2. Уншигчийн туршлагыг тодорхойлох: схемтэй ажиллах - Ардын аман зохиолын жанруудыг дахин санаж, диаграммыг бөглөцгөөе. Хамгийн сүүлд онгойлгосон нь үлгэрийн “цонх”. - Залуус аа, зохиолчид үлгэрийн төрөлд бас анхаарч байсныг та бүхэн мэдэж байгаа. Мөн энэ төрлөөр ихэвчлэн бүтээлээ туурвидаг. Үлгэрийн үлгэрийн жишээг санаж, схемийн дагуу өг.
3 Үе шат 3. Уншигчийн туршлагыг тодорхойлох: схемтэй ажиллах - Судалсан ардын болон утга зохиолын (зохиогчийн) үлгэрийг давтах (хэрэв байгаа бол хүүхдүүд сурах бичиг, боловсролын уншигчтай ажилладаг).
4 Үе шат 4. Унших туршлагыг баяжуулах: Загварчлал - М.Пляцковскийн "Найрамдлын хичээл" үлгэрийг унших; - бүрхэвчний дизайн.
5 Үе шат 5. Уншигчийн туршлагыг баяжуулах: сурах бичигт заасан даалгавруудыг гүйцэтгэх - Сурах бичигт заасан даалгавруудыг гүйцэтгэх. Нэмэлт даалгавар: "Ишлэлийг уншиж, асуултын хариултыг тодруулна уу: Чик нөхөрлөлийн талаар ямар сургамж авсан бэ?"; - зүйр цэцэн үгтэй ажиллах.
6 Алхам 6: Унших туршлагыг баяжуулах: Төлөвлөгөө гаргах - Үлгэрийг дахин уншиж, хэсгүүдийн зөв дарааллыг сэргээх.
7 Үе шат 7. Уншигчийн туршлагыг баяжуулах: шинэ бүтээлтэй ажиллах - Үлгэр сонсох (багш унших); - бүрхүүлийн загварчлал; - сурах бичигт байгаа яриа, даалгаврын гүйцэтгэл; - догол мөрүүдийг унших.
8 Үе шат 8. Унших туршлагыг баяжуулах: Интерактив үйл ажиллагаа
9 Үе шат 9. Судалсан зүйлээ нэгтгэх: загваруудыг харьцуулах -Залуус аа, өнөөдөр та бүхний хийсэн загварууд руугаа эргээд орцгооё. Тэднийг урд нь тавь. Тэднийг харьцуул. Тэдэнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? Ялгаа нь юу вэ?
10 Үе шат 10. Сурсан зүйлээ нэгтгэн дүгнэх: интерактив даалгавар - Өгүүлбэрүүдээ дуусгаx. (Багш хүүхэд бүрийг сурах бичгээр удирдан чиглүүлж, шаардлагатай мэдээллийг олж авах ёстой.)
11 Үе шат 11. Гэртээ бие даан ажиллах зөвлөмж - №5 санамж бичгийг ашиглан өөрийн сонгосон нэг бүтээлийг дахин тайлагнаж бэлтгэх; - дуртай дүрээ будаарай.

"Нөхөрлөлийн хичээл" сэдвээр яриаг хөгжүүлэх хичээл

Даалгаврууд . Хүүхдүүдийг насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ амаар харилцах, ерөнхий ярианд оролцох, түүнчлэн үндэслэл, маргаан үүсгэхэд нь урамшуул.

Хүүхдүүдэд богино текстийг дахин хэлэхийг заах; өгөгдсөн үгийн яг эпитетийг сонго.

Фонемик сонсгол, ярианы анхаарал, диктор, ярианы интонацын илэрхийлэлийг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын мөч.

В.Шаинскийн “Хэрэв та найзтайгаа аялалд гарсан бол” дуу сонсогддог

Багш: Залуус аа, энэ дуу юуны тухай вэ? (нөхөрлөлийн тухай)

Өнөөдөр бидний яриа нөхөрлөл, найз нөхөддөө зориулагдсан болно.

Нөхөрлөлийн тухай олон зүйр үг байдаг. “Нөхөрлөл, ахан дүүсийн нөхөрлөл ямар ч баялгаас эрхэм” гэсэн нэгийг сонсоорой.

Энэ зүйр үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

"Найз нь асуудалд танигдана" гэсэн зүйр үг ямар утгатай вэ? (хүүхдийн яриа)

Таны амьдралд найз тань асуудалтай тулгардаг байсан үе бий юу?

Шинэ материал сурах.

Өнөөдөр бид М.Пляцковскийн "Найрамдлын сургамж" түүхийг унших болно.

Багш энэ түүхийг байрлуулсан номыг үзүүлж, уншиж эхэлдэг.

Чик, Чирик гэсэн хоёр бор шувуу амьдардаг байв.
Нэг өдөр Чик эмээгээсээ илгээмж авчээ. Бүхэл бүтэн хайрцаг улаан буудай. Гэвч Чик найздаа энэ тухай ганц ч үг хэлээгүй. "Хэрэв би шар будаа тараавал өөртөө юу ч үлдэхгүй" гэж тэр бодлоо. Тэгээд тэр бүх тариаг ганцаараа ховхлов. Тэгээд хайрцгийг нь шидэхэд газар дээр нь хэдэн үр тариа сэрснээ. Чирик эдгээр үр тариаг олж, уутанд хийж, найз Чик рүүгээ нисэв.
- Сайн уу, Чик! Би өнөөдөр арван ширхэг шар будаа олсон. Тэдгээрийг тэнцүү хувааж, наацгаая.
- Шаардлагагүй ... Яагаад? .. - Дэгдээхэйгээ далавчаа даллаж эхлэв. - Та олсон - чи идээрэй!
"Гэхдээ бид найзууд" гэж Чирик хэлэв. - Мөн найзууд бүх зүйлийг хагасаар нь хуваалцах ёстой. Биш гэж үү?
Чик "Чиний зөв байх магадлалтай" гэж хариулав.

Тэр маш их ичиж эхлэв. Эцсийн эцэст тэр өөрөө бүхэл бүтэн хайрцаг шар будаа ховхолж, найзтайгаа хуваалцаагүй, түүнд нэг ч үр тариа өгөөгүй. Одоо найзынхаа бэлэгнээс татгалзах нь түүнийг гомдоох явдал юм. Чик таван үр тариа аваад:
- Баярлалаа, Чирик! Мөн үр тариа, мөн хичээлийн хувьд ... нөхөрлөл!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бор шувуу дэгдээхэйн нөхөрлөлийн ямар сургамж авсан бэ? (найзтайгаа хуваалцах ёстой)

Ихэнхдээ найзууд бие биедээ цэцэг өгдөг. Тиймээс бид нөхөрлөлийн цэцэгтэй тоглох болно.

Цэцгийн тоглоом.

Багш: Дугуйлан зогсоо. Би цэцэг илгээх болно, та үгсийг нэрлэ. Сайн найзын тухай ямар үг хэлэх вэ? Тэр юу вэ? (хүүхдүүд цэцгийг дамжуулж, найдвартай, итгэлтэй, зоригтой, эелдэг, өрөвч, үнэнч, үнэнч, анхааралтай, хатуу гэх мэт үгсийг дууддаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны хамгийн найдвартай найз хэн бэ гэдгийг бодоорой? Энэ юу болохыг надад хэлээч?

Биеийн тамирын минут(хүүхдүүд хосоороо тоглодог):

Чи эрэгтэй, би бол эрэгтэй (шоу)

Чи хамартай, би хамартай.

Чи улаан хацартай, би улаан хацартай

Чи час улаан уруултай, би час улаан уруултай.

Бид хоёр найзууд, бие биедээ хайртай (тэврэлт).

Дуу чимээтэй ажил.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хамтдаа хэлээ эргүүлье.

Бор шувуу нарс мод дээр суув

Унтаж унтчихлаа.

Хэрэв тэр унтаагүй бол

Одоо хүртэл нарсан дээр суудаг байсан.

Хүүхдүүд аажим аажмаар хэлээ эргүүлж, тойрог хэлбэрээр алхдаг. Илтгэлийг дахин 3-4 удаа уншина.

Багш: Одоо тоглоцгооёбөмбөг тоглоом . Би чамаас асуулт асуух болно, та миний онцолсон үгээр хариул, "тийм", "үгүй" гэсэн үгсийг битгий хэлээрэй.

Багш бөмбөгийг хүүхэд рүү шидээд: "Бямба Нарс дээр бор шувуу байна уу?" (Бямба)

"Бор шувуу сууж байв нарс мод дээр?" (бор шувуу)

"Бор шувуу нарс мод дээр сууж байсан уу?" (Нарс дээр)

« Унтаж унтаад унавзүүдэндээ юу? (унтаж унтаад унасан)

Хүүхдүүдийн сонирхол хэвээр байвал тоглоом үргэлжилнэ.

Үр дүн. Гэнэтийн мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Найз нөхөрлөл манай бүлэгт амьдардаг, та хэрхэн найзлахаа мэддэг, мэдээжийн хэрэг та бусад хүүхдүүдэд найз нөхөдгүй байхыг зааж чадна гэдэгт би дахин итгэлтэй болсон. Та хоёрын хооронд нөхөрлөл бат бөх, бодит болохын тулд хүслээ энэ шидэт хайрцагт хий. Үүнийг хийхийн тулд хүн бүр зүрх сэтгэлээ авч, хүслээ (найз нөхөдтэй болохын тулд юу байх ёстой) хэлээд хайрцагт хийнэ. Одоо би таны хувьд тайван байна, хайрцаг нь бүлэгт бидэнтэй хамт үлдэх бөгөөд та үүнийг нөхөрлөлийн шинэ хүслээр дүүргэх боломжтой болно.

Тайвшруулах хөгжмийн завсарлага.

Дугуйлан зогсоод, гараа барьж, бие бие рүүгээ инээмсэглээрэй. Та найз нөхөдтэй болж байгаад би маш их баяртай байна. Чиний алганы завсраар жижигхэн оч гялсхийх шиг, жижигхэн, жижигхэн нар шиг санагдана. Энэ нь шатдаггүй, харин дулаарч, нүдэнд чинь анивчдаг. Чамайг хааяа хэрэлдэж байдгийг би мэднэ, гэвч хэн нэгний нүдэн дээр уур хүрээд ирэнгүүт мөрөн дээр нь гараа тавиад сайхан сэтгэл нь уурыг ул мөргүй хайлуулна.


Вера Ворончихина
Уран зохиол уншихад шууд боловсролын үйл ажиллагаа. М.Пляцковскийн "Найрамдлын сургамж" түүхийг унших нь

Боловсролын интеграци бүс нутаг: "Мэдлэг", "Харилцаа холбоо", « Уран зохиол унших» , "Хөгжим", "Биеийн тамир", « Уран сайхны бүтээлч байдал» .

Цэцэрлэгийн төрлүүд үйл ажиллагаа: хөгжилтэй, бүтээмжтэй, харилцах, танин мэдэхүйн судалгаа, ойлголт уран зохиол.

Зорилго: М-ийн ажилтай танилцах. Пляцковский; үйлдлийг үнэлж сурах уран зохиолёс суртахууны үүднээс баатрууд; нүүрний хувирлын тусламжтайгаар илэрхий дүрсийг бүтээх чадварыг хөгжүүлэх; энгийн харандаагаар объектын тоймыг хөнгөн даралтаар зурах ур чадварыг бий болгох.

Төлөвлөсөн үр дүн: төрлүүдийг ялгадаг уран зохиолын бүтээлүүд; агуулгыг дахин өгүүлдэг түүх; сэтгэл хөдлөлөөр хариу үйлдэл үзүүлдэг уран зохиолын ажилбаатруудыг ойлгодог түүх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: М-ийн хөрөг. Пляцковский, бор шувууны зураг, бор шувууны баг, харандаа, цаасан дээрх даалгавар, дуу "Инээмсэглэл", Бичлэгийн тоглуулагч.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Бидний чих дээр

Нүд нь том нээгдэнэ

Бид сонсож, санаж байна

Бид нэг минут ч алдахгүй.

Өнөөдөр бид зочидтой тул тэдэнтэй мэндчилье (Сайн уу).

Оньсого таагаарай, та өөр хэн манайд зочлохыг мэдэх болно.

жаалхүү

Саарал хүрэмтэй

Хашаандаа сэмхэн гүйж байна

Үйрмэг цуглуулдаг.

Та үүнийг бор шувуу гэж яаж таамагласан бэ?

Армен гэж юу вэ? (Армячишко армякийн жижиглэсэн - гадуур хувцас, бүдүүн, ноосон даавуугаар хийсэн кафтан)

Хэлний хэллэгийг миний араас удаанаар, шивнэх байдлаар давт (бор шувууг айлгахгүйн тулд).

Цоцу-ца - шувуу, гинж, өндөг, хонь.

Ло-ли-ла - хүйтэн, мөсөн бүрхүүл, мөс, чулуулаг.

По-пи-па - чавга, хөвсгөр, хөл.

Том, аяга таваг, шарсан талх, алхаарай.

Намуу, танк, тэмдэг, костюм, товчлуур.

Сонс, бүү нис, унаа,

Бүжиглэх, усанд сэлэх, унах.

2. М-ийн бүтээлийг уншиж байна. Пляцковский« нөхөрлөлийн хичээл» .

(М.-ийн хөргийг үзүүлж байна. Пляцковский.)

Михаил Спартакович Пляцковскийалдартай дуу зохиогч юм. Яруу найрагч хүүхдүүдэд зориулсан "Инээмсэглэл" олон дуу бичсэнээс гадна үлгэр, зохиол бичсэн түүхүүд.

Шинжилгээ асуултуудын тухай түүх:

1. Гол дүрүүдийг нэрлэ түүх? (Чик ба Чирик)

2. Эмээгээс илгээмжийг хэн хүлээж авсан бэ? (Дэгдээхэй)

3. Эмээ юу явуулсан бэ? (шар будаа)

4. Чик шар будаагаар юу хийсэн бэ? ( "Хэрэв би шар будаа тараавал өөртөө юу ч үлдэхгүй"гэж тэр бодлоо. Тиймээс би бүх үр тариаг ганцаараа шахав)

5. Чирикийн талаар юу хэлж болох вэ? Тэр юу вэ? (Чирик үр тариа олж, уутанд нямбай хийгээд найз Чик рүүгээ нисэв. Эелдэг, халамжтай.)

6. Чик ямар мэдрэмж төрж байна вэ? түүх? Яагаад? (Ичих)

7. Ичиж байгаа хүн ямар харагддаг вэ? (хүүхдүүд харуулах, толгойгоо эргүүлж, нүдээ доошлуулсан)

8. Чик алдаагаа ойлгосон гэж бодож байна уу?

9. Яагаад Энэ түүхийг нөхөрлөлийн сургамж гэж нэрлэдэг?

10. Энэ юуны тухай вэ түүх?

11. Чика, Чирик хоёрыг найзууд гэж хэлж болох уу?

12. Юу ойлгомжгүйТаны уулзсан үгс түүх? (шар будаа - үр тариа, илгээмж - багцад илгээсэн зүйл, хичээл- ажил мэргэжил, гэрийн даалгавар, эсвэл хэрэв хүн ямар нэгэн зүйл сурсан бол тэр бас хүлээн авсан хичээл, түүх- ямар нэг зүйлийн тухай эсвэл хэн нэгний тухай өгүүлсэн жижиг бүтээл, бид шинэ зүйл сурдаг.

13. Нэр нь юу вэ түүхБид юу уншсан бэ?

3. Биеийн тамирын боловсрол "бор шувуу"

Залуус аа, одоо тоглоцгооё.

Та бор шувууны талаар юу мэддэг вэ?

Тэд юу хийж чадах вэ? (үсрэх, далавчаа дэвсэх, жиргэх, нисэх, цохих)

1, 2, 3 чи бас бор шувуу, би бол бор шувууны эх хүн.

Бор шувуу түүнийг дууддаг хүүхдүүд:

Миний бор шувуунууд над дээр ирж, хурдан нисээрэй!

Өнөөдөр бид тантай хамт нисч сурч байна!

Босоод, хөдөлж эхэлцгээе!

Тойрог хэлбэрээр барьж, гарны өвөрмөц хөдөлгөөнөөр алхах - "далавчлах" (Эх бор шувуу хөдөлгөөн үзүүлж, хажуу тийшээ алхана.)

асран хамгаалагч: Бор шувууны эх унтаад, бор шувууд үүнд хэрэгтэй болж, далавчаа дэлгэж, бүх чиглэлд тарав. (алхаж байна сул) .

Бор шувуу сэрлээ:

жиргээ, жиргээ

Юун чимээ вэ! ямар уйлсан бэ!

Удахгүй тойрогтоо ороорой

Тэгээд дахин нисч сур (тоглоом давтагдана).

Би нэг минут л унтчихлаа

Мөн бор шувуунууд чин сэтгэлээсээ чимээ гаргав.

Би хатуу байх болно, одоо дуулгавартай бор шувуу өсөхийн тулд би чамайг дагах болно!

1,2,3 бид дахиад хүүхэд болсон.

4. Тоглоом "Хуудас дээр юу нуугдаж байна"

Бор шувуу цаасан дээр зурсан зүйлийг яаж олж мэдэхээс үл хамааран залуусаас тусламж гуйдаг.

Үндсэн улаан цэгээс бүх цэгүүдийг нэг тасралтгүй шугамаар холбосноор та объектын тоймыг авна. Сэдвийн нарийн ширийн зүйл, хэсэг, ямар харагдахыг бодож олоод дуусга. Зургийг контураас хэтрүүлэхгүйгээр бөглөнө үү (сүүдэрлэх дүрмийг сануулах, ажлын өмнө хурууны гимнастик хийх).

5. Тоглоом "Санал санал болгох".

Хүүхдийн ажлыг дүгнэх. (Хүүхдэд зориулсан боломжит сонголтууд ажилладаг: үүрлэсэн хүүхэлдэй, гэрлийн чийдэн, цасан хүн, лийр гэх мэт)

Санал дэвшүүлж байна.

асран хамгаалагч: - Би хоолны дуршилтай лийртэй. Ваня яах вэ? (Хүүхдийн хариултыг сонсох)

Та лийрээр юу хийж чадах вэ? (идэх)

С.Махонины шүлгийг сонсоорой "Лийр"

Яагаад хүүхдүүдтэй хуваалцах вэ? (Хэрэв чи хуваалцаж, тантай хуваалцаарай, ичихгүйн тулд, найз нөхөдгүй үлдэхгүйн тулд, найз нөхөдгүй бол хүн амьдрахад хэцүү, уйтгартай, ганцаардмал байдаг.

Хүүхдүүдийг бор шувууг лийрээр эмчлэхийг урь.

Бор шувуу, лийр авахад туслаарай! (ажил ширээн дээр тавих)

Мөн бид таныг болон найзыгаа манай сайтад урьж байна, шувууны гуанзанд шар будаа, үр, талхны үйрмэг олох болно.

Гаралт: Бор шувуу яаж харьцахаа ойлгов найзууд: хуваалцах, хамтдаа тоглох, бүү гомдоо, тэгэхгүй бол та найз нөхөдгүй үлдэх боломжтой.

6. Дуу сонсох "Инээмсэглэл"М. Пляцковский

М. Пляцковский түүх бичсэн, үлгэр, бас дуунууд. Нэг дуу сонсоцгооё "Инээмсэглэл"мөн зочдод бид хэрхэн чадахаа харуул хамтдаа бүжиглэ.

7. Тусгал.

Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Танд юу таалагдсан бэ? Таны сэтгэл санаа ямар байна?

Бор шувуу найзууд руугаа нисч, бид залуус руу явах цаг боллоо.

нөхөрлөлийн хичээл

Чик, Чирик гэсэн хоёр бор шувуу амьдардаг байв.
Нэг өдөр Чик эмээгээсээ илгээмж авчээ. Бүхэл бүтэн хайрцаг улаан буудай. Гэвч Чик найздаа энэ тухай ганц ч үг хэлээгүй. "Хэрэв би шар будаа тараавал өөртөө юу ч үлдэхгүй" гэж тэр бодлоо. Тэгээд тэр бүх тариаг ганцаараа ховхлов. Тэгээд хайрцгийг нь шидэхэд газар дээр нь хэдэн үр тариа сэрснээ. Чирик эдгээр үр тариаг олж, уутанд хийж, найз Чик рүүгээ нисэв.
- Сайн уу, Чик! Би өнөөдөр арван ширхэг шар будаа олсон. Тэдгээрийг тэнцүү хувааж, наацгаая.
- Шаардлагагүй ... Яагаад? .. - Дэгдээхэйгээ далавчаа даллаж эхлэв. - Та олсон - чи идээрэй!
"Гэхдээ бид найзууд" гэж Чирик хэлэв. - Мөн найзууд бүх зүйлийг хагасаар нь хуваалцах ёстой. Биш гэж үү?
Чик "Таны зөв байх магадлалтай" гэж хариулав.

Тэр маш их ичиж эхлэв. Эцсийн эцэст тэр өөрөө бүхэл бүтэн хайрцаг шар будаа ховхолж, найзтайгаа хуваалцаагүй, түүнд нэг ч үр тариа өгөөгүй. Одоо найзынхаа бэлэгнээс татгалзах нь түүнийг гомдоох явдал юм. Чик таван үр тариа аваад:
- Баярлалаа, Чирик! Мөн үр тариа, мөн хичээлийн хувьд ... нөхөрлөл!

Зураг: Сутеев В.