Квиллинг хичээл. "Квиллинг. Танилцъя" сэдэвт хичээлийн төлөвлөгөө-контур (2-р анги). Практик бие даасан ажил

хотын төсвийн байгууллага

нэмэлт боловсрол

"Хүүхдэд зориулсан урлаг, гар урлалын байшин

Димитровград

Ульяновск муж"

Танилцуулгын хичээлийн хураангуй

"Quilling" шинэ төрлийн цаасан хуванцартай танилцах

Нэмэлт боловсролын багш:

Филиппова Юлия Игоревна

Димитровград

2017 он

Танилцуулгын хичээлийн хураангуй

Анги: 3

Сэдэв:

Хичээлийн цагийн тоо: 2

Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн

Зорилтот:

1. Боловсролын: Урлаг, гар урлалын шинэ төрлийн санааг бий болгоход хувь нэмэр оруулах -квиллинг . Оюутнуудад квиллинг хийх техниктэй танилцуулах.

2. Хөгжиж буй: Оюутнуудад цаасан дээр ажиллах ур чадвар, нүд, гарны нарийн моторт ур чадвар, сэтгэн бодох чадвар, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

3. Хүмүүжүүлэх: Оюутнуудыг хөдөлмөрийн арга барил, хөдөлмөрч байдал, сонсох чадвар, үнэн зөв, идэвхтэй байдал, хөдөлмөрийн соёлд үнэн зөв, тайван байдалд сургах.

Даалгаварууд:

1. Ажлын байрыг зөв зохион байгуулах, ажил дууссаны дараа сайтар цэвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.

2. Практик ажлын явцад онолын мэдлэгийг нэгтгэх.

3. Ажил дээрээ бие даасан байдал, тэсвэр тэвчээр, үнэн зөв байдлыг урамшуулах.

Хичээлийн бүтэц

1. Зохион байгуулалтын үе (5 мин)

2. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга (1 мин)

3. Шинэ материал сурах (10 мин)

4. Судалсан материалыг нэгтгэх. Практик ажил (43 мин)

4.1 Танилцуулга (2-3 мин)

4.2 Практик ажил (40 мин)

5. Оюутны ажилд дүн шинжилгээ хийх (7 мин)

6. Дүгнэлт (7 мин)

Нийт: 80 мин.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

Сурагчидтай мэндчилж ирцийг шалгана. Ажлын байрыг ажилд бэлтгэх.

2. Хичээлийн сэдвийг нийтлэх

- Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв "Квиллинг" шинэ төрлийн цаасан хуванцарын танилцуулга.

3. Шинэ материал сурах

- Сүүлийн үед энэ нь улам бүр түгээмэл болж байнаквиллинг , эсвэл цаас өнхрүүлэх. Энэ бол өнөөдөр хэлэлцэх юм.

квиллинг , англи хэлний quill (шувууны өд) гэсэн үгнээс гаралтай, урт, нарийн туузан цаасыг мушгиа болгон мушгиж, хавтгай эсвэл том хэмжээтэй найруулга хийх урлаг юм. Квиллингийг мөн "цаасан филигри" гэж нэрлэдэг.

Цэцэг, хэв маягийг цаасан спираль хэлбэрээр бүтээдэг бөгөөд энэ нь ихэвчлэн ил захидал, цомог, бэлгийн боодол, гэрэл зургийн жааз зэргийг чимэглэхэд ашиглагддаг.

Японд үүссэн оригамигаас ялгаатай нь цаасан өнхрөх урлаг нь 14-р зууны сүүлч, 15-р зууны эхэн үед Европт үүссэн гэж үздэг. Дундад зууны Европт гэлэнмаа нар шувууны хөнжлийн үзүүр дээр алтадмал ирмэгтэй цаас ээрэх замаар гоёмсог медалиар урладаг байжээ. Эдгээр бяцхан цаасан бүтээлүүдийг анхааралтай ажиглавал нимгэн алтан судалтай гэсэн бүрэн хуурмаг байдлыг бий болгосон.

15-16-р зуунд квиллинг нь урлаг гэж тооцогддог байсан бол 19-р зуунд - эмэгтэйчүүдийн зугаа цэнгэл (мөн эрхэмсэг хатагтай нарын бараг цорын ганц зүү эдлэл). 20-р зууны ихэнх хугацаанд энэ нь мартагдсан байв. Зөвхөн өнгөрсөн зууны сүүлчээр квиллинг дахин урлаг болж эхлэв. Англид хатан хаан Элизабет квиллинг урлагийг нухацтай сонирхож байсан бөгөөд түүний олон бүтээл Лондон дахь Виктория, Альберт музейд хадгалагдаж байдаг.

Өнөө үед баруун Европ, ялангуяа Англи, Германд цаасан гулсмал хобби гэдгээрээ алдартай бөгөөд алдартай. Гэхдээ энэ урлаг Дорнод руу "нүүх" үед хамгийн өргөн тархсан. Шилдэг график, хуванцар эдлэлийн баялаг уламжлал, цаас хийх, түүнтэй ажиллах зэрэг нь цаасан хуванцар урлагт шинэ амьдралыг өгсөн.

Өмнөд Солонгост цаасан урлагийн янз бүрийн чиглэлийн дагалдагчдыг нэгтгэдэг Цаасны хуванцар дурлагчдын бүхэл бүтэн холбоо байдаг. Солонгосын квиллингийн сургууль нь Европынхоос арай өөр юм. Орчин үеийн Европын бүтээлүүд нь дүрмээр бол цөөн тооны нарийн ширийн зүйлээс бүрддэг бөгөөд тэдгээр нь мозайкийг санагдуулдаг, ил захидал, жаазыг чимэглэдэг. Дорно дахины гар урчууд үнэт эдлэлийн урлагийн шилдэг бүтээлүүд шиг нарийн төвөгтэй бүтээлүүдийг бүтээдэг. Хамгийн нимгэн эзэлхүүнтэй "нэхсэн тор" нь олон зуун жижиг нарийн ширийн зүйлсээс нэхдэг.

Квиллинг дадлага хийхийн тулд танд үнэтэй багаж хэрэгсэл, тусгайлан тоноглогдсон ажлын байр хэрэггүй. Бараг бүх нарийн төвөгтэй найрлагыг хийхийн тулд танд дараахь материал, дагалдах хэрэгсэл хэрэгтэй болно.

- Авл . Энэ нь нэг миллиметр диаметртэй байх ёстой. Цаасны туузнаас спираль орооход шар бариулыг ашигладаг. Энэ тохиолдолд цаасны хурцадмал байдлыг хянах шаардлагатай бөгөөд энэ зорилгоор багажны бариул нь тав тухтай байх ёстой.

- хясаа. Зөвлөмжүүд нь хоёулаа хурц, яг тохирсон, тэгш байх ёстой. Төгсгөлд нь ховил нь хүсээгүй, учир нь. цаасан дээр тэмдэг үлдээж болно. Атгах хүч нь таны гарт эвтэйхэн байх ёстой бөгөөд хамгийн бага даралтаар найдвартай атгах боломжийг олгоно. Цавуу түрхэж, картон дээр наасан үед ажлын хэсгийг хясаагаар барина.

- Хайч. Хурц үзүүртэй жижиг хайчаар ажиллах нь дээр. Тэд сайн хурцлагдсан байх ёстой. Хажуугийн хамгийн нарийн зүсэлт хийхэд зориулагдсан.

- Цавуу. Цавуунд тавигдах гол шаардлага бол хатахдаа ул мөр үлдээхгүй байх явдал юм. Та PVA-аас эхэлж болно.

- Янз бүрийн диаметртэй тойрог бүхий луужин, захирагч, харандаа, stencil - Тэмдэглэгээ, ирээдүйн найрлага.


Та гар урлалын дэлгүүрт quilling хийх тусгай цаас худалдаж авах эсвэл өөрөө хоосон цаас хийж болно. Хамгийн чухал зүйл бол цаасны жин юм. Энэ нь нэг квадрат метр тутамд дор хаяж 60 грамм байх ёстой (ихэвчлэн энэ мэдээллийг багц дээр заасан байдаг), эс тэгвээс энэ нь цэвэрхэн муруйж, хэлбэрээ хадгалахгүй.

Тэгээд одоо хамгийн сонирхолтой нь. Яаж ийм сайхан бүтээл гардаг байна аа. Эндээс харахад бүх зүйл маш энгийн. Цаасны бүтээлийг бий болгох зарчим: та нугасны гол дээр цаасан туузыг ороож (энгийн шүдний оо ашиглаж болно), туузны төгсгөлийг цавуугаар засаад дараа нь дэлбээ, дусал эсвэл бусад хэлбэрийг бий болгох хэрэгтэй. Судалнаас нэг юмуу өөр хэв маягийг үүсгэж болох квиллинг загварууд байдаг.

Ажиллахын тулд танд ил захидал үүсгэх дэвсгэр болгон хоёр талт өнгөт цаас, PVA цавуу, картон хэрэгтэй болно.

4. Судалсан материалыг нэгтгэх. Практик ажил

Дасгал хийх.Цагаан эсвэл өнгөт цаасан туузаас спираль эргүүлж, "дусал", "нүд" болон бусад хэлбэрийг хийхийг хичээ.

4.1 Танилцуулга танилцуулга

Одоо судалсан материал дээрээ үндэслэн хэд хэдэн дасгал хийцгээе.

- Практик ажлыг үргэлжлүүлэхийн өмнө бид аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг давтах болно хайчаар ажиллах:

    Хайчыг тодорхой газар хадгал.

    Тэднийг хурц үзүүрээр нь хааж өөрөөсөө холдуул.

    Хайчыг бие биенийхээ цагираг руу урагшлуулна.

4.2 Практик ажил

Оюутнууд ажиллаж эхэлдэг, багш нь ажиглаж, зөвлөгөө өгч, оюутнуудтай ажиллах явцад гарч буй асуултуудад хариулдаг.

5. Оюутны ажилд дүн шинжилгээ хийх

Ажлын дүн шинжилгээ. Үнэлгээ хийгдэж байна.

6. Дүгнэж байна

- Хичээл дуусч байна, бид ажлаа дуусгана.

Хичээл дээр юу ярилцсанаа санацгаая.

- Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Чи юу сурсан бэ?

- Хичээл танд юу таалагдсан бэ? Хичээл дээр таны бүтээлч байдал хэрхэн харагдаж байсан бэ?

-Таны ажилд баярлалаа. Хичээл дууслаа. Бид ажлын байрыг устгаж байна.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт

    В.А. Воронов. Хэрэглээний бүтээлч байдлын нэвтэрхий толь бичиг. - М .: "OLMA-PRESS", 2000 он.

    www.wikipedia. en

    С.Ю. Ращупкин. Цаасаар хийсэн сайхан амьтдын барималууд. - Ростов байхгүй: Владис, 2010 он

    А.Ю. Долбишева, В.Н. 100 цаасан урлал. - Ярославль: "Хөгжлийн академи", 1999 он

"Квиллинг" сэдвээр "Филигри" нийгэмлэгийн хичээл.

Хичээлийн сэдэв:"Долоогонын мөчир" - квиллинг.
Зорилтот:"Долоогонын мөчир" найрлагыг гүйцэтгэхдээ квиллинг техник дэх "хатуу өнхрөх" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх.
Даалгаварууд:
Хатуу ороомог мушгих ур чадвар, чадварыг нэгтгэх.
Квилл хийх хэрэгсэл, хайч, цавуутай ажиллахдаа хөдөлмөрийн аюулгүй байдлын дүрмийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх
Нарийвчлал, хичээнгүй байдал, тэсвэр тэвчээрийг төлөвшүүлэх.
Хөдөлмөрийн соёл, харилцан туслалцаа, харилцан үнэлгээ, харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх.
Бүтээлч сэтгэлгээ, уран зөгнөл, төсөөлөл, санах ойн ажиглалтыг хөгжүүлэх.
Өөрийгөө бодитой үнэлэх хүсэл эрмэлзэл, хяналт, өөрийгөө хянах чадвар, бие даасан бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.
Хичээлийн тоног төхөөрөмж, дизайн:
проектор, дэлгэц;
"Долоогоно" сэдэвт зураг, гэрэл зураг


илтгэл "Долоогонын мөчир" зохиолыг гүйцэтгэх нь дууссан дээж.
Оюутан бүрийн хувьд:
quilling цаасан судлууд
квилл хийх хэрэгсэл (мушгирах, хясаа, модон шүдний оо)
хайч
PVA цавуу
цавуу сойз
цаасан салфетка
тосон даавуу
найрлагын үндэс
Хичээлийн төлөвлөгөө
1. Зохион байгуулалтын үе (10 минут)
2. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах (35 минут)
3. Динамик түр зогсолт (10 минут)
4. Бие даан хийх ажил (35 минут)
5. Хичээлийн хураангуй (10 минут)
ХИЧЭЭЛИЙН АГУУЛГА
I. Зохион байгуулах цаг
- Хичээлийн бүтцийн талаархи багшийн мессеж:
- Өнөөдөр бид өнгөрсөн хичээлээр олж авсан мэдлэгийнхээ тусламжтайгаар зохиолоо дуусгахыг хичээх болно.
Дэлгэц дээрх хэдэн зургийг хараад энэ нь ямар төрлийн ургамал болохыг ярилцъя.
(Слайд үзэх, долоогоногийн тухай ерөнхий мэдээллийг мэдээлэх).
- Гэхдээ ажил эхлэхийн өмнө долоогоно гэж юу вэ гэсэн асуултад хариул. Та энэ ургамлыг өөрөө харж байсан уу? Долоогонын жимсийг төсөөлөхийг хичээ. Тэд юу вэ? (хүүхдийн хариулт)
- Таны гарт жимс байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Нягт, уян хатан, хурууны даралтанд тэсвэртэй. Энэ нь уян хатан жимс нь бидний ажилд гарч ирэх ёстой гэсэн үг юм.
- Та юу гэж бодож байна, ямар ажил хийх вэ? ("Долоогонын мөчир")
Сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг шалгах.
- Одоо бидний хичээлд бүх зүйл бэлэн байгаа эсэхийг шалгах цаг болсон уу?
Квиллинг хийх цаасан тууз, квилл хийх хэрэгсэл: мушгиа, хясаа, модон шүдний оо, PVA цавуу, сойз, цаасан салфетка, тосон даавуу, найрлагын суурь. Бүх зүйл бэлэн байна. Тэгвэл эхлэх цаг боллоо!
II. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах
(Дэлгэц дээр - найруулгын гүйцэтгэлийн танилцуулга)
1. Нэг туузанд 5 улаан судал наах хэрэгтэй. Зөвхөн 6 ширхэг - жимс хийхэд зориулагдсан
2. Туузыг хатуу өнхрүүлэн өнхрүүлээрэй
3. Ороолтыг жимс шиг харагдуулахын тулд дунд хэсэгт нь зөөлөн дарах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр ороомог гүдгэр болно. Хонхор талдаа цавуугаар зөөлөн тосолно
4. Ороолтыг хатааж байх үед та долоогоно навчийг хийх хэрэгтэй
Даалгаврыг амархан даван туулж чаддаг хүүхдүүд ногоон судалтай "дусал" хэлбэрийг гүйцэтгэдэг (Оюутан бүрийн аль хэдийн мэддэг чадвараас хамааран ногоон цааснаас хайчилж авсан ургамлын бүхэл бүтэн навчны стенкийг санал болгодог).
5. Ногоон судлуудаас (10-15 ширхэг) "дусал" хэлбэрийг мушгина. Шаардлагатай бол stencil дээр 3-4 ногоон долоогоно навчийг хайчилж ав
6. Жимсний тооноос хамааран ногоон туузыг хагасаар нааж, ирмэгийг нь нээлттэй үлдээж, дотор нь "жимсгэнэ" наасан байна.
7. 2, 3, 5 ширхэг ногоон "дуслыг" нааж, навч шиг харагдуулна
8. Жимс доторх битүүмжлэх туузыг наа
9. Үзэсгэлэнт мөчир үүсгэн суурь дээр жимсээ тараана
10. Салбар руу навч нэмнэ
11. Бүгдийг наа
III. Динамик түр зогсолт
IV. Бие даасан ажил
Та ажлын явцад бүх зүйлийг ойлгож байна уу? Квилл хийх хэрэгсэл (мушгирах, хясаа, модон шүдний чигчлүүр), хайч, PVA цавуу, цавуу сойз зэрэгтэй ажиллахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг давтан хэлье.
1. Дээжний шинжилгээ
Дээжийг сайтар бодож үзээрэй, бэлэг дурсгалын зүйл үйлдвэрлэхэд квиллинг ямар хэлбэрийг ашигласан бэ?
2. Оюутнуудын бие даасан ажил
Бид ажиллаж эхэлдэг.
(Бие даасан ажлын явцад бие даасан тусламж, багшийн зөвлөгөө).
V. Хичээлийн үр дүн
Багш:Энд л бидний ажил дуусна. Сайн хийлээ!
Бүтээлийн үзэсгэлэн.
Асуултууд:
Та ажлаа хийж байхдаа юу бодож байсан бэ?
Ажиллаж байхдаа ямар мэдрэмж төрж байсан бэ?
Чамд энэ таалагдсан уу?
Сайн байна, та маш сайн ажилласан бөгөөд таны ажлын үр дүн бол хайртай хүмүүстээ өгөх бэлэг дурсгалын зүйл юм.

Сэдвийн танилцуулга: "Долоогонын мөчир" - quilling

Мэдлэгийн санд сайн ажлаа илгээх нь энгийн зүйл юм. Доорх маягтыг ашиглана уу

Мэдлэгийн баазыг суралцаж, ажилдаа ашигладаг оюутнууд, аспирантууд, залуу эрдэмтэд танд маш их талархах болно.

http://www.allbest.ru/ сайтад байршуулсан.

1. Технологийн түүхээс

Англи хэл дээр энэ зүүг "quill" эсвэл "шувууны өд" гэсэн үгнээс гаралтай "quilling" гэж нэрлэдэг. ». Японд үүссэн оригамигаас ялгаатай нь цаасан өнхрөх урлаг нь 14-р зууны сүүл, 15-р зууны эхэн үед Европт үүссэн. Дундад зууны Европт гэлэнмаа нар шувууны хөнжлийн үзүүр дээр алтадмал ирмэгтэй цаас ээрэх замаар гоёмсог медалиар урладаг байжээ. Эдгээр бяцхан цаасан бүтээлүүдийг анхааралтай ажиглавал нимгэн алтан судалтай гэсэн бүрэн хуурмаг байдлыг бий болгосон. Харамсалтай нь цаас бол богино хугацааны материал бөгөөд дундад зууны үеийн шилдэг бүтээлүүдийн үлдэгдэл бага юм. Гэсэн хэдий ч энэхүү эртний техник нь өнөөг хүртэл хадгалагдан үлдсэн бөгөөд дэлхийн олон оронд маш их алдартай байдаг. Цаас гулсмал Европт маш хурдан тархсан боловч цаас, ялангуяа өнгөт, өндөр чанартай цаас нь маш үнэтэй материал байсан тул цаасан хуванцар нь нийгмийн чинээлэг хэсгийн бүсгүйчүүдийн урлаг болжээ.

Өнөө үед баруун Европ, ялангуяа Англи, Германд цаасан гулсмал хобби гэдгээрээ алдартай бөгөөд алдартай. Гэхдээ энэ урлаг Дорнод руу "нүүх" үед хамгийн өргөн тархсан. Шилдэг график, хуванцар эдлэлийн баялаг уламжлал, цаас хийх, түүнтэй ажиллах зэрэг нь цаасан хуванцар урлагт шинэ амьдралыг өгсөн.

Өмнөд Солонгост цаасан урлагийн янз бүрийн чиглэлийн дагалдагчдыг нэгтгэдэг Цаасны хуванцар дурлагчдын бүхэл бүтэн холбоо байдаг.

15-р зуунд үүнийг урлаг гэж үздэг байв. 17-р зуунд квиллинг нь илүү үнэтэй зураг, хавтанг орлуулах зорилгоор ханын чимэглэлд улам бүр ашиглагдаж байв. Зэвсэгт бамбайнууд нь чадварлаг цувисан цаасны нимгэн туузаар хийсэн өргөн хүрээтэй байв. Regency-ийн бүсгүйчүүд ийм байдлаар задгай зуух, цайны хайрцаг, тавилга, дэлгэц зэргийг чимэглэв. Жэйн Остений "Мэдрэмж ба мэдрэмж" романы баатар Люси Аннамариад зориулж задгай квилл сагс нэхэж байна. Бронте эгч нар ч энэ урлагийг эзэмшсэн. Мөргөлчдийн эцгүүд шинэ ертөнцөд квиллинг авчирсан бөгөөд Америкийн музейд эртний лааны тавиур, хайрцаг, квиллинг техникийг ашиглан дуусгасан уран зургийн жишээнүүд байдаг.

19 цагт - эмэгтэйчүүдийн зугаа цэнгэл. 20-р зууны ихэнх хугацаанд энэ нь мартагдсан байв. Зөвхөн өнгөрсөн зууны сүүлчээр квиллинг дахин урлаг болж эхлэв.

Энэ техник нь дэлхий даяар олон шүтэн бишрэгчидтэй. Англид 1983 онд Английн Квиллингийн холбоо байгуулагдаж, бүх тивээс захидал хүлээн авдаг жинхэнэ квилингийн корпораци байв. Түүний санаачилгаар 1992 онд анхны олон улсын квиллинг наадам зохион байгуулагдсан бөгөөд энэ үеэр эртний бүтээгдэхүүн, орчин үеийн бүтээлүүдийг биширдэг байв. Англид Елизавета гүнж квиллинг урлагийг нухацтай сонирхож байсан бөгөөд түүний олон бүтээл Лондон дахь Виктория, Альберт музейд хадгалагддаг. Цаасны хувьд бид эмзэг, эмзэг байдлын тухай ойлголттой байдаг. Гэхдээ квиллинг нь энэ мэдэгдлийг няцааж, жишээлбэл, аяга тавиад эсвэл хүнд ном тавьж болно, нэг ч буржгар цаасан нэхсэн торонд өртөхгүй. Та цаасан элементүүдээс чихэр хийх ваарыг угсарч, зориулалтын дагуу тайван ашиглаж болно, энэ нь нурж унахгүй, хагарахгүй. Ерөнхийдөө квиллинг нь энгийн цаасны ер бусын боломжуудыг олж харах боломж юм. Олон зууны турш хүмүүс өөрсдийн амьдрал, хувцас хунарыг чимэглэж, ардын гар урчууд сав суулга хийж, чимэглэж, хүүхдүүдэд зориулсан тоглоом зохион бүтээсээр ирсэн. Орчин үеийн сургуулийн сурагчид ачаалал ихтэй байсан ч хүүхдүүд, мөрөөдөгч, зохион бүтээгч, бүтээгчид хэвээр байна. Хүүхдийг гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагт сургах, гоо сайхныг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх нь хүүхдүүдэд маш чухал бөгөөд ашигтай байдаг. Урлаг, гар урлалын нэг төрөл болох квиллинг нь бидний бодлоор маш их чадвартай: нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлж, тайвшруулж, түрэмгийллийг тайлж, амтыг хөгжүүлдэг. Үүнээс гадна, энэ нь орон зайн төсөөлөл, эцэст нь зүгээр л хүний ​​уран зөгнөлийг хөгжүүлэхэд тустай. Солонгосын квиллингийн сургууль (тэд үүнийг цаасан гулсмал гэж нэрлэдэг) Европынхоос арай өөр гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Европын бүтээлүүд нь дүрмээр бол цөөн тооны нарийн ширийн зүйлээс бүрддэг бөгөөд тэдгээр нь товчхон, мозайктай төстэй, ил захидал, жаазыг чимэглэдэг. Европ үргэлж яарч байдаг тул хурдан техникчдэд дуртай. Дорно дахины гар урчууд үнэт эдлэлийн урлагийн шилдэг бүтээлүүдтэй төстэй бүтээлүүдийг бүтээдэг. Хамгийн нимгэн эзэлхүүнтэй нэхсэн тор нь олон зуун жижиг нарийн ширийн зүйлсээс нэхдэг.

2. Материал ба тоног төхөөрөмж

Квилл хийх хэрэгсэл бас өөр. Европт туузыг мушгихад хуваагдсан төгсгөлтэй хуванцар эсвэл металл саваа ашигладаг. Зарим хүмүүс ийм хэрэгслийг өөрсдөө, жишээлбэл, баллон үзэгнээс хийдэг бөгөөд төгсгөлд нь үүр хийдэг. Зүүн сургуулийн мастерууд нимгэн тонтойгоор мушгихыг илүүд үздэг. Үүнийг орлуулахыг зузаан зүү, үйсэнээс хийж болно. Мөн хүүхдүүд шүдний чигчлүүрээр боохдоо сайн.

Ашигласан цаас нь тусгай нягтралтай, эзэлхүүнээрээ будагдсан тул хоёр тал болон зүсэлт нь адилхан харагддаг, гэхдээ заримдаа зүслэгийг тусгайлан өөр өнгөөр ​​өгдөг. Урьдчилан зүссэн цаасан туузны багцыг төрөлжсөн дэлгүүрүүдээс худалдаж авч болно. Хэрэв энэ боломжгүй бол туузыг өөрөө хайчилж болно.

Авл. Ойролцоогоор нэг миллиметр диаметртэй зулзага худалдаж авахыг зөвлөж байна. Ихэвчлэн нум нь шовгор байдаг бөгөөд энэ нь тохиромжгүй байдаг. Энэ тохиолдолд та тохирох диаметртэй ямар ч хатууруулсан саваа ашиглаж болно. Цаасан туузнаас спираль орооход awl (саваа) ашигладаг. Энэ тохиолдолд цаасны хурцадмал байдлыг хянах шаардлагатай бөгөөд энэ зорилгоор багажны бариул нь тав тухтай байх ёстой.

хясаа. Зөвлөмжүүд нь хурц, яг тохирсон байх ёстой. Өндөр нарийвчлалтай ажилд зориулагдсан. Төгсгөлд нь ховил нь хүсээгүй, учир нь. цаасан дээр тэмдэг үлдээж болно. Атгах хүч нь таны гарт эвтэйхэн байх ёстой бөгөөд хамгийн бага даралтаар найдвартай атгах боломжийг олгоно.

Хайч. Тэд хясаа шиг үзүүртэй байх ёстой. Хажуугийн хамгийн нарийн зүсэлт хийхэд зориулагдсан.

Шугам. Янз бүрийн диаметртэй тойрог бүхий тусгай нэг, түүнчлэн 30-40 см-ийн ердийн захирагч, заримдаа тойрог бүхий "хуванцар субстрат" гэж нэрлэгддэг тусгай захирагч нь өнхрөхийг урьдчилан тавихад ашигладаг бөгөөд шаардлагатай диаметрийг өгдөг. Ердийн захирагч нь хуванцар эсвэл төмөр байж болно.

Шүдний чигчлүүр. Ажлын хэсэгт цавуу түрхэхэд ашигладаг. Ирээдүйн найрлагыг тэмдэглэхдээ танд дараахь зүйлс хэрэгтэй болно. харандаа.

3. Төрсний дараах үетехникийн зууван байдал

Эхлээд харахад цаасан өнхрөх техник нь энгийн зүйл юм. Өнхрөхөөс өмнө цаасан туузыг бэлтгэх хэрэгтэй. Стандарт quilling тууз нь 270 мм урт, 3-аас 30 мм өргөн байх ёстой. Гэхдээ зарчмын хувьд туузыг бие даан, дурын хэмжээтэй огтолж болно. Үүнийг хийхийн тулд хүссэн хэмжээтэй цаасыг хавтгай гадаргуу дээр байрлуулж, төгсгөлд нь бөгж, захирагч бүхий зүү ашиглан тэмдэглэнэ. Дараа нь нэг шугамын дагуу хоёр тэмдэглэгээний цэг дээр захирагч (илүү зохимжтой металл) хэрэглэж, зүүн гараараа хуудасны эсрэг дарна. Дамми эсвэл бичиг хэргийн хутгыг баруун гараараа авч, ирээр алс холын тэмдэглэгээ хүртэл босоо байрлалд байрлуулж, шугамын дагуу цаасан дээр дарж, огтолно. Тиймээс бүх туузыг таслав. Гэхдээ та тайрах явцад захирагч хөдлөхгүй, хутганы ир нь захирагчийн дагуу хатуу явдаг эсэхийг шалгах хэрэгтэй. Боломжтой бол тусгай квиллинг цаас авч, аль хэдийн нимгэн тууз болгон хуваасан.

Roll хийх:

Roll бол квиллинг хийх гол элемент юм. Энэ нь цаасан туузны нягт эрчилсэн спираль юм. Цаасны туузны үзүүрийг дусал цавуугаар өнхрүүлэн бэхлэхийн тулд наасан байна. Үндсэн өнхрүүлгийг дараах байдлаар гүйцэтгэнэ. Бэлтгэсэн туузыг зүүн гартаа, мушгих тусгай хэрэгслийг баруун гартаа авдаг. Соронзон хальсны үзүүрийг багажны үүрэнд байрлуулж, дотор нь хавчих. Эсвэл (хэрэв тэнхлэг ашигладаг бол) туузны үзүүрийг багаж дээр түрхэж, хуруугаараа дарж, эргүүлэх нь багажийг цагийн зүүний эсрэг эргүүлж эхэлдэг. 1-2 эргэлт хийдэг. Дараа нь багажийг баруун гартаа барьж, ороомгийг нь барьж, цаасан туузыг зүүн гарын долоовор хурууны дэвсгэр ба эрхий хурууны хооронд байрлуулж, хэтэрхий чанга биш шахаж, доороос дээш сунгана. Тууз нь бага зэрэг нугалж болно. 3-4 мм урт "сүүл" үүсэх хүртэл өнхрөх ороомгийг үргэлжлүүлнэ. Дотор талаас нь "сүүл" -ийн үзүүрт дусал цавуу түрхэж, өнхрөх дээр дарж, бариулыг хуруугаараа бэхлэнэ. Төгсгөлд нь зүүн гарын эрхий, долоовор хуруугаараа өнхрөхийг авч, багажнаас болгоомжтой арилгана. Roll үнэгүй байж болно. Энэ нь үндсэн суурьтай ижил аргаар хийгддэг, зөвхөн төгсгөлд нь чөлөөт үзүүр нь наалддаггүй. Өнхрөлтийг задлахгүйн тулд барьж, шаардлагатай диаметртэй загварын дугуй нүхэнд байрлуулж, хуруугаараа барьж, гаднах ороомог нь загварын контуртай зэргэлдээ байхаар болгоомжтой эргүүлнэ. Хясааны тусламжтайгаар өнхрөх ороомгийг шулуун болгож, жигд тараана. Зөвхөн одоо л чөлөөт төгсгөлийг өнхрүүлэн нааж болно. Бэлэн болсон өнхрүүлгийг загвараас гаргаж авдаг.

Үндсэн болон үнэгүй өнхрөхөөс та янз бүрийн хэлбэрийн бүх төрлийн элементүүдийг авч болно. Элементүүд үүсэх нь өнхрүүлгийг янз бүрийн чиглэл, газруудад шахах замаар хийгддэг.

"Дусал". Шаардлагатай диаметртэй чөлөөт өнхрүүлгийг хийдэг. Дараа нь өнхрүүлсний дараа баруун гарын эрхий, долоовор хуруугаараа хавтгай талууд дээр аваачиж, ингэснээр түүний ороомог нь хуруутай харьцуулахад хажуугийн дагуу жигд тархсан байна. Өнхрөх чөлөөт талуудын нэгийг зүүн гарын хуруугаараа авч, бага зэрэг шахаж авдаг. Ороомог нь шахалтын дор тархахыг зөвшөөрөх ёстой бөгөөд хуруугаа илүү чанга шахаж нугалж дуусгана. Элементийг суллаж, ороомог эцэст нь тарааж, хүссэн хэлбэрээ авна.

"Нүд". Тодорхой диаметртэй чөлөөт өнхрөх нь эрчилсэн байна. Энэ нь өнхрөх тэгш хэмтэй байхын тулд босоо талуудын хоёр талд хоёр гарынхаа индекс, эрхий хуруугаар авдаг. Үүний зэрэгцээ хуруугаараа бага зэрэг шахаж, ороомог жигд тархах боломжийг олгодог. Элементийн гулзайлт нь хурууг хүчтэй шахаж, дараа нь эргэлтүүдийн чөлөөт зөрүүгээр төгсдөг.

"Тахир нүд". Чөлөөт өнхрүүлгийг "нүд" элемент болгон нугалав. Гараас нь салгахгүйгээр үзүүрүүд нь тэгш хэмийг босоо байдлаар шилжүүлж байгаа мэт хуруугаараа хөдөлдөг. Цаашилбал, элементүүдийг хэвтээ чиглэлд шахаж, гараа шилжүүлж, өнхрүүлгийг суллаж, ороомгийг бага зэрэг тараах боломжийг олгоно.

"Дөрвөлжин". Шаардлагатай диаметртэй чөлөөт өнхрүүлгийг нугалж, "нүд" болгон нугалж, элементийг илүү хүчтэй шахалтаар дүүргэнэ. "Нүдний" элементийг гүйцэтгэхтэй адил өнхрүүлгийг 90 0-ээр эргүүлж, шахалтыг давтан хийнэ. Хурууны хүчтэй даралтаар гулзайлгах нь төгсдөг. Дараа нь та анхны атираа руу буцаж очоод дуусгах хэрэгтэй. Элементийг чөлөөтэй ялгах зорилгоор гаргадаг.

"Гурвалжин". Үнэгүй өнхрүүлгийг хийж, "дусал" болгон нугалав, гэхдээ хүчтэй шахалтаар дуусдаггүй. "Дусал" -ыг зүүн гарын хуруугаараа нарийн хэсгээр авч, баруун гарын хурууны үзүүрээр шахдаг. Гулзайлтын төгсгөлд орой бүрийг ээлжлэн хүчтэй шахаж, гурвалжингийн оройг зүүн гарын хурууны хооронд байрлуулж шахаж өгнө. Ороомог жигд задлахад элементийг үлдээдэг.

"Ромбус". "Нүд" хийж, хоёр буланг нь шахаж, бэлдэцийг алмаазан хэлбэртэй болгоно.

"Сум". "Гурвалжин" хийж, долоовор хурууны үзүүрээр богино талын дунд хэсгийг дотогшоо дар.

"Хавиргасан сар". Энэ нь бараг "Нүд" шиг хийгддэг, гэхдээ муруй хэлбэртэй байдаг. Булангууд нь бие биенийхээ эсрэг биш, харин ээлжээр хавчих болно.

"Хуудас". Үнэгүй "спираль" хийж, "нүд" хэлбэрээр шахаж, булангуудыг янз бүрийн чиглэлд нугалав.

"Спираль". Багажны эргэн тойронд нарийн цаасан туузыг боож, аваад, хоёр үзүүрийг нь аваад, тараана.

"Хатуу спираль". Соронзон хальсыг эргүүлж, багажнаас спираль салгахгүйгээр үзүүрийг нааж, туузыг задлахгүй.

"Чөлөөт спираль". Соронзон хальсыг мушгиж, спиральыг багажнаас салгаж, төгсгөлийг нь наахаас өмнө суллана.

Нээлттэй маягтууд:

"Зүрх". Туузыг дундуур нь нугална. Хоёр талыг нь дотогшоо шургуулна.

"Эвэр". Туузыг дундуур нь нугална. Хоёр талыг хоёуланг нь шургуулна.

"Curl". Туузны дунд хэсгийг нугалахгүйгээр хөнгөн тэмдэглэнэ. Төгсгөлүүдийг дундуур нь эргүүлээрэй, гэхдээ өөр өөр чиглэлд.

"Мөчир". Туузыг 1: 2 харьцаатай нугална. Төгсгөлийг нэг тал руу нь эргүүлнэ.

Үндсэн хэлбэрүүд

Эзлэхүүнтэй ороомог. Ихэвчлэн том диаметртэй өнхрөхөд эзэлхүүнийг өгдөг. Энэ процессыг эзэлхүүнийг татах гэж нэрлэдэг. Ижил төстэй элементүүдийг найрлагыг бүрдүүлэх, хайрцаг эсвэл гоёл чимэглэлийн ваар зэрэг том зүйлсийг нугалахад ашиглаж болно. Эзлэхүүний өнхрүүлгийг хийхийн тулд хэд хэдэн стандарт давхцлыг нэг урт тууз болгон наах шаардлагатай. Үүний зэрэгцээ цаасан туузны үзүүрүүд нь 2 мм-ээс ихгүй давхцаж, дээд үзүүрүүд нь үргэлж урт туузны нэг талд байрлана. Өнхрөх нь ердийн аргаар шархаддаг. Мөн түүний диаметр нь 10 мм-ээс хэтэрсэн тохиолдолд багажнаас салгаж, чөлөөт үзүүрт наасан байх ёстой. Сунгахаасаа өмнө ороомог нь бие биенээсээ чөлөөтэй хөдөлж байхын тулд өнхрөхийг хуруугаараа бага зэрэг зуурах хэрэгтэй. Татах нь өнхрөх төвөөс эхэлж, аажмаар ирмэг рүү шилждэг. Үүнийг анхааралтай, хурууны үзүүрээр хийж, элемент дээрх бүх ачааллыг жигд хуваарилдаг. Сунгаж, эс тэгвээс өнхрүүлгийг хүссэн хэмжээгээр нь нугалж, дотроос нь цавуугаар тосолж, хатаана. Эзлэхүүний өнхрүүлгийг мөн янз бүрийн хэлбэр дүрсээр өгч болно. Өөрөөр хэлбэл, нуман хаалга хийх үед зөвхөн эзэлхүүнийг сунгаад зогсохгүй суурийн хэлбэр өөрчлөгддөг. Жишээлбэл, энэ аргын тусламжтайгаар эзэлхүүнийг бөмбөг хүртэл сунгаж, дараа нь элементийн суурийг нэг цэгийн орчимд бага зэрэг шахаж эзэлхүүний "дусал" авдаг.

Квиллинг элементүүдийг наах дараалал:

· Бэлтгэсэн элементийг хясаагаар болгоомжтой авна. Энэ тохиолдолд хямсааны нэг хөвөн нь элементийн дотор, нөгөө нь гадна талд байх ёстой. Хясааны эрүү нь шахагдаж, элементийг барьж авдаг.

· Сонгосон элементийн доод хэсэгт сойзоор цавуу наана.

Элемент нь гар урлалын сууринд бэхлэгдсэн байна. Хясааг авч, элементийг хурууны үзүүрээр суурь дээр дардаг. Цавууг хатаахад цаг гарга.

Квиллинг элементүүдийг хооронд нь наах үйл явцыг дараах байдлаар гүйцэтгэнэ.

Зэргэлдээх элементүүд нь суурь дээр наасан бөгөөд тэдгээрийн хажуу талууд нь шүргэлцдэг.

Зузаан зүүний үзүүр дээр нэг дусал цавуу зурдаг.

· хямсаа ашиглан нэг зэргэлдээх элементийн ороомгийг нөгөөгөөсөө бага зэрэг холдуулж, цавуу нь контактын цэг дээр хоёр дахь босоо тал дээр наасан байна.

· Эхний элементийн ороомог суллагдсан. Шаардлагатай бол наах газрыг хясаагаар шахаж тогтооно.

Тиймээс зөвхөн үндсэн элементүүдийг наасан төдийгүй тусдаа цаасан туузыг наасан байна.

Энэхүү техник нь түүний хөгжлийг эхлүүлэхэд ихээхэн хэмжээний материаллаг зардал шаарддаггүй. Гэсэн хэдий ч цаасан гулсмал ажлыг энгийн гэж нэрлэж болохгүй, учир нь зохих үр дүнд хүрэхийн тулд тэвчээр, тэсвэр тэвчээр, авхаалж самбаа, нарийвчлалыг харуулах, мэдээжийн хэрэг өндөр чанартай модулиудыг мушгих чадварыг хөгжүүлэх шаардлагатай.

4. t-г ашигланацэцэрлэгийн практикт техникч

хүүхдэд зориулсан технологийн квиллинг

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд сурах эхний шатанд цаас гулсуулах үйл явц нэлээд төвөгтэй мэт санагддаг ч квиллинг техникийг ашиглан бүтээгдэхүүн хийх хүсэлтэй байдаг. Гэхдээ хэд хэдэн ажил хийснийхээ дараа хүүхэд цаасан туузыг багаж дээр ороох ажлыг амархан даван туулж, ажлын хэсгийг нэг хэлбэр, дараа нь янз бүрийн дүрс болгон хувиргах дуртай байдаг.

Квиллинг хичээлийг сургуулийн өмнөх насны наснаас эхлүүлж, ажлын гүйцэтгэлийн түвшинг аажмаар хүндрүүлдэг.

Квиллинг хийх уран сайхны техникийг заах хичээлийг амжилттай зохион байгуулахын тулд хүүхдийн насны онцлогийг харгалзан үзэх шаардлагатай: юуны түрүүнд гар урлал нь хүүхдэд практик ач холбогдолтой бөгөөд тэр үүнийг ашиглаж чаддаг эсэхийг шалгах хэрэгтэй. бэлэг дурсгалын зүйл эсвэл тоглоом болгон. Нэмж дурдахад, ажил нь хүүхдэд ядаргаатай, тийм ч хэцүү биш байх ёстой, үүний тулд анхны квиллинг гар урлал нь цөөн тооны хэсгээс бүрдэх ёстой, эсвэл та хүүхдийг цаасан дээрээс бие даасан хэсгийг хайчилж авахыг урьж болно. Квилл хийх аргын үндсэн элементүүдийг судлахдаа энгийнээс нарийн төвөгтэй хүртэл, дараа нь янз бүрийн элементүүдийг нэгтгэснээр хүүхдүүд цаасан туузны тусламжтайгаар шинэ дүр төрхтэй болох болно. Хамгийн сайн сонголт бол хэв маягийг байрлуулах явдал бөгөөд үүний дараа квиллинг элемент бүрийг наасан байх ёстой.

Хүүхдүүдийн нарийвчилсан мэдээллийг квиллинг техник ашиглан хийдэг програм бүтээх ангиудыг зохион байгуулах амжилттай хэлбэр бол багаар ажиллах явдал юм. Квиллинг хийх техникийг сурах нь аажмаар, тууштай байх ёстой. Шинэ хэлбэр (хүлээн авах) бүрийн хэрэгжилтийг хэд хэдэн ангиудад нэгтгэх ёстой бөгөөд үүний дараа л хүүхдүүдийг шинэ техниктэй танилцуулах хэрэгтэй. Квиллинг хийх ажилд бүлгийн ахимаг насны хүүхдүүд гарны нарийн моторт ур чадварыг үр дүнтэй хөгжүүлдэг. Хуруу, гарны нарийн ялгаатай хөдөлгөөний хөгжлийн түвшин илүү зорилготой болдог. Тэргүүлэх гарны нарийн төвөгтэй зохицуулалттай хөдөлгөөнийг сайжруулах үзүүлэлт нь онцгой ач холбогдолтой (хүүхдүүд харандаагаа ажлын хэрэгсэл болгон сайн барьдаг). Яриа, сэтгэлгээ, санах ой, анхаарал, уялдаа холбоотой ярианы хөгжлийн үзүүлэлтүүд мэдэгдэхүйц сайжирсан. Хичээлийн сэдвийг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сонирхол, өөрийгөө илэрхийлэх боломжийг харгалзан үздэг. Хүүхдүүдийн ажлын агуулгыг эзэмших явцад тусгай ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх хурд, бие даасан байдлын түвшин, багаар ажиллах чадварыг харгалзан үздэг. Ажил нь нарийн төвөгтэй ажлыг хувь хүн болгох боломжийг олгодог: илүү хүчтэй хүүхдүүд нарийн төвөгтэй дизайныг сонирхож, бэлтгэл багатай тул та илүү хялбар ажлыг санал болгож чадна. Үүний зэрэгцээ уг бүтээлийн сурган хүмүүжүүлэх, хөгжүүлэх утга нь хадгалагдан үлджээ. Энэ нь хүүхдийг бэрхшээлээс айхаас сэрэмжлүүлэх, бүтээх, бүтээхээс айхгүйгээр нэгдэх боломжийг олгодог.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд квиллинг хийх ажлын үр дүнд.

· цаастай ажиллах янз бүрийн арга барилд суралцах;

· геометрийн үндсэн ойлголтууд (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, өнцөг гэх мэт) болон квиллинг хийх үндсэн хэлбэрүүдийг мэдэх;

Хүүхдийн үгийн санг тусгай нэр томъёогоор баяжуулна.

аман зааварчилгааг дагаж сурах, бүтээгдэхүүний диаграммыг зурах; зааварчилгааны карт, диаграмм ашиглан квилл хийх бүтээгдэхүүн бий болгох;

квиллинг техник ашиглан хийсэн бүтээгдэхүүнээр найрлага үүсгэх;

анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээ, орон зайн төсөөлөл, нүдийг хөгжүүлэх; уран сайхны амт, бүтээлч байдал, төсөөлөл.

Цаасан өнхрөх урлагтай танилцах;

· хөдөлмөрийн соёлын ур чадварыг эзэмшсэн байх;

харилцааны ур чадвараа дээшлүүлж, багаар ажиллах ур чадварыг эзэмшүүлнэ.

Хүүхэд "технологи" гэдэг үгийн ойлголтыг практик дээр сурдаг.

Энэ нь ойлголт, анхаарал, санах ой, логик сэтгэлгээ зэрэг танин мэдэхүйн үйл явцыг бий болгоход ихээхэн нөлөөлдөг.

Хамтарсан үйл ажиллагааны явцад хүүхдийн бие даасан байдал, өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө тодорхойлох шинж чанаруудыг нэгэн зэрэг хөгжүүлэх замаар хамтын ажиллагааны зарчмуудыг бий болгодог.

· Квиллинг дасгал хийхдээ ажлын явцад хүүхэд бэлэн хэлбэрийг ашиглан цаасан дээр тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгодог.

· Цаасыг мушгих үйл явц нь цэцэрлэгийн хүүхдүүдийн амьдралыг тоглоом заль мэхээр дүүргэдэг гайхалтай үйлдэл юм.

· Бие даасан бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх.

· Зохиолын талаархи анхан шатны мэдлэг: төвийн мэдрэмж, тэгш хэм, цаасан хуудасны орон зайн гүний санааг бий болгох.

· Квиллинг нь цоо шинэ гоёл чимэглэлийн элементүүдийг бий болгох, ардын уламжлалт гар урлалд орчин үеийн утга учрыг өгөх боломжийг олгодог.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд квиллинг ашиглан бүлгийг чимэглэх элементүүдийг бий болгох, маргаашийн танхимыг чимэглэх, өндөр уран сайхны найруулга хийх, ардын хувцасны элементүүдийг чимэглэх чадвар чухал юм.

Жагсаалтуран зохиол

1. Тихомирова Л.Ф. "Хүүхдийн танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх: эцэг эх, сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан гарын авлага." "U - Factoria" хэвлэлийн газар. Екатеринбург 2003 он

2. Зайцева A. "Quilling". "Бүтээлч байдлын шинэ санаанууд". "Эксмо" хэвлэлийн газар. Москва 2010 он

3. Bukina S. Bukin M. "Quilling". "Цаас буржгар буржгар ид шид". "Финикс" хэвлэлийн газар. Ростов-на-Дону 2011 он

4. Хелен В. "Цааснаас авсан хээ." "Ниола-Пресс" хэвлэлийн газар Москва 2006 он

5. Белкина В.Н. “Хөгжил ба суралцах. Сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд: эцэг эх, сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан гарын авлага. "Хөгжлийн академи" хэвлэлийн газар Ярославль 1998 он

Allbest.ru дээр байршуулсан

Үүнтэй төстэй баримт бичиг

    Цэцэрлэг ба Дубровын гэр бүлийн хоорондох холболтын төрлүүд. Багшийн эцэг эхийн багтай хийх ажлын үе шатууд. Сурган хүмүүжүүлэгчдийн эцэг эхтэй харилцах нийгэм-сэтгэл зүйн бэлтгэл. Цэцэрлэг, гэр бүлийн харилцааг оновчтой болгох хэлбэр, арга, нөхцөл.

    хураангуй, 2012/05/30 нэмэгдсэн

    Цэцэрлэгийн багшийн боломжийн хууль эрх зүйн орчин. Сурган хүмүүжүүлэгчийн өөрийгөө ухамсарлах боломжууд. Хамтын, бүлгийн болон ганцаарчилсан ажлыг хангах. Цэцэрлэгийн ажлын арга барилыг хөгжүүлэх. Хүүхдийн боловсролын болон нийгмийн хөгжил.

    эссэ, 2016 оны 03-р сарын 3-нд нэмэгдсэн

    Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн аялал жуулчлалын тухай ойлголт, арга зүй, хүүхдийн экологийн хөгжилд ач холбогдол, боловсролын ажилд эзлэх байр суурь. Цэцэрлэгийн талбайн байгалийн гол элементүүд, ургамлыг сонгоход тавигдах шаардлага.

    хяналтын ажил, 2009 оны 11/30-нд нэмэгдсэн

    Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хүүхдүүдийн сэтгэцийн болон бие бялдрын хөгжлийн онцлог. Хүүхдийн өсөлт, хөгжилд биеийн тамирын дасгалын үнэ цэнэ. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад хүүхдийн алхах зохион байгуулалт, бүтэц, динамик шинж чанартай дасгалуудыг ашиглах.

    хугацааны баримт бичиг, 2016 оны 01/23-нд нэмэгдсэн

    хугацааны баримт бичиг, 2014 оны 11/18-нд нэмэгдсэн

    Цэцэрлэгийн үндсэн чиг үүрэг. Сургуулийн өмнөх боловсролын тогтолцооны нөхцөл байдлын тодорхойлолт. Хүүхдийн хүмүүжил, хүмүүжилд цэцэрлэгийн үүрэг. Цэцэрлэгийн хүүхдийн хөгжилд сурган хүмүүжүүлэгчдийн үзүүлэх нөлөө. Хүүхдийн хөгжилд хүүхдийн багийн нөлөө.

    курсын ажил, 2008 оны 01-р сарын 20-нд нэмэгдсэн

    Цэцэрлэгийн гэр бүлтэй хамтарсан ажил нь хүүхдийн математикийн зөв хөгжилд чухал нөхцөл болдог. Хүүхдэд математикийн анхан шатны ойлголтыг хөгжүүлэх чиглэлээр гэр бүлтэй сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ажлын агуулга. Эцэг эхийн хурлын тойм.

    туршилт, 2015 оны 02-р сарын 09-нд нэмэгдсэн

    Оросын ардын баяр ёслол, зан үйл, тоглоомын онцлог шинж чанарууд, залуу хойч үеийг хүмүүжүүлэхэд тэдний хэрэгцээ, ач холбогдлын үнэлгээ. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан Оросын тоглоомуудын онцлог шинж чанарууд, тэдгээрийн ангилал, сорт, ашигласан материал.

    хяналтын ажил, 2011.01.05-нд нэмэгдсэн

    Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлэг, бага сургууль, дунд, ахлах ангийн хичээлийн хураангуй. Хичээлийн бүтэц, боловсрол, хөгжлийн болон боловсролын зорилго, тоног төхөөрөмж, үзүүлэнгийн хэрэглүүр, сургалтын материалыг танилцуулах дараалал.

    хичээлийн хураангуй, 09/10/2010 нэмэгдсэн

    Байгальтай танилцах ажлыг зохион байгуулах хэлбэр. Анхан шатны танилцуулга, танин мэдэхүйн гүнзгийрүүлсэн, ерөнхий, нарийн төвөгтэй төрлүүдийн ангиуд. "Байгаль дээр алхах" цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн байгальтай танилцах арга хэмжээний тойм.











Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнг бүрэн хэмжээгээр илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Зорилтот:цаас-хуванцар төрлүүдийн нэгийг эзэмших - quilling.

Заавар:

  • шинэ төрлийн цаасны уян хатан байдлын талаархи санааг бий болгох - квиллинг;
  • квиллинг хийх үндсэн элемент, техникийг эзэмших;
  • оюутнуудад цаасан дээр ажиллах ур чадвар, нүд, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

хөгжиж буй:

  • сурагчдын бүтээлч төсөөлөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
  • сэдвийн талаархи бүтээлч байдал, сонирхлыг хөгжүүлэх;

хүмүүжүүлэх:

  • оюутнуудыг хөдөлмөрийн арга барил, хичээл зүтгэл, сонсох чадвар, харилцааны ур чадвар, багаар ажиллах чадварт сургах;
  • хүүхдүүдэд гоо сайхныг ойлгоход сургах.

Сургалтын арга зүйн хэрэгсэл:

  • зурагт хуудас,
  • ажлын объектын дээж,
  • зааварчилгааны картууд.

Тоног төхөөрөмж, багаж хэрэгсэл: 5-7 мм өргөнтэй цаасан тууз, хуваасан үзүүртэй баллон үзэг, картон, цавуу, хайч, шүдний оо.

  • Microsoft Office Power Point танилцуулга

Сургалтын арга.

Нөхөн үржихүйн арга (Өгүүлэх, дууссан бүтээлийг үзүүлэх, шинэ материалын тайлбар бүхий харилцан яриа, хөдөлмөрийн арга техникийг харуулах, бие даасан ажил, үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр (жижиг бүлгүүдэд ажиллах, бие даасан ажил, хийсэн ажлынхаа танилцуулга).

Бүтээмжтэй арга (хэсэгчилсэн хайлт (хүүхдийн бүтээлч ажил)).

Сургалтын төрөл: шинэ мэдлэг, ур чадварыг бий болгох, тэдгээрийг практикт бүтээлчээр ашиглах.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

  1. зохион байгуулалтын үе шат.
  2. Үндсэн үе шат.
  3. Эцсийн шат.
  4. Мэдээллийн.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын үе шат:

Мэндчилгээ

2. Үндсэн үе шат:

1. Шинэ агуулгыг өөртөө шингээх бэлтгэл (үйл ажиллагааны сэдэл, зорилгыг хүлээн зөвшөөрөх) (Хавсралт 1).

Кроссворд (Слайд 1)

Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв юу гэж та бодож байна вэ?

2. Шинэ мэдлэг, ур чадвар, үйл ажиллагааны арга барилыг өөртөө шингээх.

Үндсэн ойлголтуудын танилцуулга. Шинэ материал сурах.

Цаас бол ер бусын илэрхийлэлтэй, уян хатан материал юм. Үүнээс та бүхэл бүтэн ертөнцийг бий болгож чадна. Олон төрлийн цаасан хуванцар байдаг. Манай улсад хамгийн алдартай нь Японы цаасан дүрсийг нугалах урлаг - оригами юм. Өнөөдөр би та бүхэнд одоо болтол бараг мэдэгдээгүй өөр нэг техникийг танилцуулах болно - цаасан өнхрөх урлаг эсвэл барууны хэлээр квиллинг.

Квиллинг нь урт, нарийн туузан цаасыг мушгирах, хэлбэрийг нь өөрчлөх, үүссэн хэсгүүдээс гурван хэмжээст эсвэл хавтгай найрлага хийх чадвар дээр суурилдаг.

Англи хэлнээс орчуулсан - quilling "шувууны өд". Японоос гаралтай оригамигаас ялгаатай нь цаас өнхрүүлэх урлаг 14-р зууны сүүлч - 15-р зууны эхэн үед Европт үүссэн. Харамсалтай нь цаас бол богино хугацааны материал бөгөөд дундад зууны үеийн шилдэг бүтээлүүдийн үлдэгдэл бага юм.

Гэсэн хэдий ч энэхүү эртний техник нь өнөөг хүртэл хадгалагдан үлдсэн бөгөөд дэлхийн олон оронд маш их алдартай байдаг.

Квилл хийх хэрэгсэл нь хуваагдсан төгсгөлтэй хуванцар эсвэл металл саваа юм. Та мөн ийм хэрэгслийг өөрөө хийж болно. Зарим нь бүр ердийн шүдний оо ашиглан зохицуулдаг. Бидний ажилд бид баллон үзэг ашиглах бөгөөд төгсгөлд нь нүх гаргадаг.

Цаас. Цаасыг хоёр талдаа будсан байх ёстой. Квиллинг хийх туузны өргөн нь 3 мм, гэхдээ энэ нь нэмэлт нөхцөл бөгөөд тууз нь арай өргөн (7 мм хүртэл) байж болно.

Цавуу. Суурь дээр эд ангиудыг наахад ашигладаг. PVA цавуу хэрэглэх нь хамгийн сайн арга юм.

Шүдний чигчлүүр. Цавуу түрхэхэд ашигладаг.

Тойрог бүхий стенил. Тойргийн хэмжээг хянахын тулд.

Квиллинг хийхэд нэлээд олон тооны үндсэн элементүүд байдаг бөгөөд элемент бүрийг үйлдвэрлэхэд хэдхэн секунд зарцуулдаг. (Слайд 3)

Квиллинг хийх хэлбэр, энэ техникээр бүтээсэн зургууд хоёулаа өөр өөр байдаг.

(Слайд 4, 5, 6)

3. Шинэ мэдлэгийг практикт хэрэглэх, сурсан зүйлийнхээ ойлголтыг шалгах, шинэ мэдлэгийг нэгтгэх.

Квиллинг техникийн үндсэн элементүүдийг үйлдвэрлэх сургалтын дасгалууд.

Цагаан цаасан туузаас спираль эргүүлж, "дусал", "нүд" болон бусад хэлбэрийг хийхийг хичээ.

Цаасан туузны төгсгөлийг багажийн хуваагдсан үзүүрүүдийн хооронд байрлуулна. Цаасан туузыг мушгиж, эрхий, долоовор хуруугаараа дамжуулж, ижил хурцадмал байдлыг хадгал. Цаасан цаасыг эцэс хүртэл ороох. Дараа нь багажийг доош нь эргүүлж, буржгарыг арилгана.

Curl нь бага зэрэг тайрах болно. Одоо шүдний оо ашиглан туузны үзүүрийг буржгар дээр наа. Танд бага зэрэг цавуу хэрэгтэй. Энд байна, бидний анхны хэлбэр нь тойрог юм.

Элементүүд нь ижил хэмжээтэй байхын тулд дугуй хэлбэртэй stencil ашиглан анхны тойргийн хэмжээг хянах нь зүйтэй.

Та цаасан дээр янз бүрийн хоёр хэмжээст ба гурван хэмжээст хэлбэрийг өгч болно: дөрвөлжин, зууван, од, боргоцой, хагас бөмбөрцөг.

Үүссэн дусал, навчийг юунд ашиглаж болох вэ? Өнөөдөр бид бяцхан амьтдын дүр төрхийг бий болгох болно.

Физминутка

хурууны гимнастик; нүдэнд зориулсан гимнастик.

Аюулгүй ажиллагааны зааварчилгаа.

Хайчтай ажиллах дүрэм:

  • Хайчыг тодорхой газар хадгал.
  • Тэднийг хурц үзүүрээр нь хааж өөрөөсөө холдуул.
  • Хайчыг бие биенийхээ цагираг руу урагшлуулна.
  • Бие даасан бүтээлч ажил.

    Оюутнууд загвар дээр ажилладаг эсвэл бие даан зохиодог.

    Багшийн одоогийн заавар (хүүхдийн бие даасан ажлын явцад)

    • оюутны ажлын байрны зохион байгуулалтыг шалгах;
    • даалгаврыг гүйцэтгэхдээ аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөж буй эсэхийг шалгах;
    • заавар, технологийн зураглалын дагуу даалгаврыг хэрхэн гүйцэтгэх заавар;
    • бэлтгэл дутуу оюутнуудад туслах.

    4. Мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх:

    A) Үзэл баримтлалыг эрэмбэлэх дарааллаар (хамгийн ерөнхийөөс хамгийн тодорхой хүртэл):

    Цаасан хуванцар, DPI, quilling, цаас өнхрөх, оригами.

    Хариулт: DPI - цаасан хуванцар - quilling (цаасан гулсмал).

    5. Мэдлэгийн хяналт (мэдлэг эзэмших түвшин, чанарыг тодорхойлох)

    Үзэл баримтлал бүхий бичгийн ажил. (Хавсралт 2)

    3. Эцсийн шат:

    1) Дүгнэж байна

    Гүйцэтгэсэн ажлын танилцуулга (санамж бичгийн тусламжтайгаар хамгаалах, амьтны тухай шүлэг);

    2) эргэцүүлэн бодох (үйл ажиллагаа, төлөв байдлын өөрийгөө үнэлэх) (Хавсралт 3).

    Юу болсон бэ, ажлын явцад ямар бэрхшээл тулгарсан бэ?

    Та өөртөө сэтгэл хангалуун байна уу? Таны ширээн дээр сэтгэлийн байдал, өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг тодорхойлох масштабтай ухуулах хуудас байдаг. Тэдэнтэй хамтран ажилла.

    4. Мэдээллийн үе шат:

    Гэрийн даалгавар. Энэ бол квиллинг хийх аргын сүүлчийн хичээл биш тул би чамайг гэртээ харж, дуртай цэцэг зурахыг хүсч байна. Дараагийн хичээлээр бид сурсан арга барилаа ашиглан цэцэг урлах ажлыг үргэлжлүүлнэ.

    Таны ажилд баярлалаа!

    Ажлын байрны цэвэрлэгээ.

    I. Танилцуулга.

    Уран сайхны болон гоо зүйн мөчлөгийн хамгийн сонирхолтой чиглэлүүдийн нэг бол цаасан дээр ажиллах явдал юм. Хавтгай дээр цаасан уран сайхны найруулгыг загварчлах урлаг, гурван хэмжээст бүтээгдэхүүн бүтээх нь нэг нэрээр нэгддэг - цаасан хуванцар. Өнөөдөр үүнд квиллинг, оригами, цаасан урлал орно.

    Цаас, картонтой ажиллах нь хүүхдийн цогц хөгжилд чухал ач холбогдолтой. Энэ нь хөдөлмөрийн соёлын ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх, түүнчлэн бие бялдрын хөгжилд хувь нэмэр оруулдаг: хүүхдүүдэд урт хугацааны бие бялдрын хүч чармайлт гаргах чадварыг сургаж, хүүхдийн мэдрэлийн булчингийн аппаратыг сургаж, хатууруулдаг (гарны нарийн моторт ур чадвар). ). Ажлаа хийснээр хүүхдүүд тодорхой гоо зүйн амтыг олж авч, гоо сайхныг ойлгож сурдаг.

    Цаасан дээр загварчлах, дизайн хийх нь танин мэдэхүйн төдийгүй хүмүүжлийн ач холбогдолтой юм. Цаастай ажиллахдаа хүүхдүүд сэтгэцийн хэд хэдэн чухал чанарыг сайжруулж, бүтээлч хандлагыг хөгжүүлэх платформоор хангадаг. Хичээл дээр хүүхдүүд сэтгэл хөдлөл, гоо зүйн мэдрэмж, уран сайхны ойлголтыг хөгжүүлж, нарийн, бүтээлч бүтээлч чадварыг дээшлүүлдэг.

    Хүүхдүүдийн цаасан дээрх бүтээлч байдлыг байнга сонирхож байгаа нь энэхүү материал нь тэдний хувийн шинж чанарыг харуулах, аливаа санааг хэрэгжүүлэх боломжийг олгодогтой холбоотой юм.

    Цаасан филигри - бидний цаг үед өргөн тархсан эртний боловсруулах техникийг "квиллинг" гэж нэрлэдэг. Квиллинг нь бүтээлч байдлын замыг нээж, уран сэтгэмж, хийсвэр сэтгэлгээ, уран сайхны чадварыг хөгжүүлдэг.

    Квиллинг гэдэг нь суурь дээр наасан эсвэл наасан цаасны атираат туузнаас найрлагыг бий болгох явдал юм. Олон өнгийн цаасны нимгэн туузыг өнхрүүлэн өнхрүүлж, дараа нь бага зэрэг задлахыг зөвшөөрнө. Чөлөөт төгсгөлийг ажлын хэсэгт наасан бөгөөд дараа нь хүссэн хэлбэрийг (дэлбээ, "нүд", спираль, гурвалжин, хавирган сар гэх мэт) өгч болно. Квиллинг техник ашиглан гар урлал хийхЭдгээр нь яг ийм хоосон цаасны найрлага бөгөөд тэдгээрийг үйлдвэрлэх нь бага сургуулийн хүүхдүүдэд хүртээмжтэй байдаг.

    Сэтгэл хөдлөлийн өсөлт, цаасан уян хатан байдал нь хүүхдийн санаачилга, авъяас чадварыг хөгжүүлэх, мэдлэг, ур чадвараа байнга дүүргэх зуршлыг бий болгох, улмаар амьдралын идэвхтэй байр суурийг эзлэх таатай нөхцлийг бүрдүүлэх боломжийг олгодог.

    Нийгмийн хөгжлийн орчин үеийн үе нь хүний ​​​​үйл ажиллагааны бүхий л салбарт нэвтэрч буй компьютерийн технологид хүчтэй нөлөө үзүүлж байгаагаараа онцлог юм.

    Орчин үеийн технологийн боломжууд нь мэдээллийг график хэлбэрээр (текст, дуу, зураг гэх мэт) үзүүлэх боломжийг олгодог тул зохион байгуулалт, сурган хүмүүжүүлэх, арга зүйн хэрэгцээнд ихээхэн нийцдэг.

    Компьютерийн технологийн хурдацтай хөгжил, түүний функциональ байдал нь компьютерийг өргөнөөр ашиглах боломжийг олгож, мэдээлэл хүлээн авах үйл явцыг чанарын хувьд шинэ түвшинд хүргэдэг олон төрлийн дүрслэх материал, мультимедиа, интерактив загваруудыг ашиглан хичээл явуулах практикт нэвтрүүлж байна. . Сэтгэлзүйн хүчин зүйлийг бас үгүйсгэх аргагүй: орчин үеийн хүүхдэд хуучирсан мэдээллийн тусламжтайгаар (зураг харуулах, ярих эсвэл зүгээр л түүх ярих) гэхээсээ илүү энэ хэлбэрээр мэдээллийг хүлээн авах нь илүү сонирхолтой байдаг.

    Мэдээллийг харуулах хэлбэрүүдийн нэг гэж үзэж болно мультимедиа үзүүлэн, материалыг хамгийн гайхалтай болгохын тулд боломжтой бүх мультимедиа хэрэгслийг ашиглах боломжтой.

    Олон тооны чимэглэл, хөдөлгөөнт дүрс, видео клип, материалын гипертекст танилцуулга, дууны дагалдах хэрэгсэл нь багшид материалыг танилцуулах тохиромжтой хурд, хэлбэрийг сонгох боломжийг олгодог төдийгүй тэдний алсын харааг өргөжүүлж, оюутнуудын мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх боломжийг олгодог. сонирхолтой байдлаар.

    Тиймээс сурган хүмүүжүүлэх технологи нь орчин үеийн мэдээллийн технологитой хослуулан хичээлийн үр нөлөөг эрс нэмэгдүүлж, иж бүрэн хөгжсөн, бүтээлч чөлөөт хувь хүнийг төлөвшүүлэх багшийн өмнө тулгарч буй зорилтуудыг шийдвэрлэх боломжтой юм.

    Хамааралтай байдал Энэ сэдвийн гол зорилго нь шинэлэг технологийг ашиглан оюутнуудын бүрэн хэмжээний боловсролын үйл явцын нөхцлийг бүрдүүлэх нь нэмэлт боловсролын байгууллагуудын үндсэн зорилтуудын нэг юм.

    гэр зорилго хөгжил - ангид шинэлэг технологийг ашиглах замаар амжилтанд нийцсэн хувь хүний ​​​​бие даасан байдлыг бүтээлчээр хэрэгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

    Даалгаварууд:

    1. Бүтээлч уламжлалт бус сэтгэлгээг төлөвшүүлэх, хүүхдийн байгалийн чадварыг нэмэгдүүлэх замаар хөгжүүлэх.
    2. Мультимедиа үзүүлэн, харааны хэрэглүүр, тоглоомын нөхцөл байдлын тусламжтайгаар ертөнцийг танин мэдэх сэдлийг бэхжүүлэх;
    3. Бие даасан байдал, бүтээлч байдлыг төлөвшүүлэх;
    4. Харилцааны соёлын үндсийг төлөвшүүлэх, хүмүүс хоорондын харилцааг бий болгоход хувь нэмэр оруулах;
    5. Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны соёлыг төлөвшүүлэх.

    Шинэлэг зүйл арга зүйн хөгжил нь мэдээллийн хэрэглэгдэхүүн, үйл явдлын ач холбогдлын тайлбар болгон ойлголтын үр ашгийг нэмэгдүүлэх, багшийн өмнө тулгамдаж буй асуудлыг шийдвэрлэхэд туслах шинэлэг технологийг нэвтрүүлэхийг санал болгож байгаа явдал юм. бүтээлч зан чанар.

    II. Гол хэсэг

    "Уулын үнсний час улаан бөөгнөрөл" хичээлийн хураангуй

    ЗОРИЛГО:Бага сургуулийн насны хүүхдүүдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, шинэ урлаг, гар урлалын төрөл - багаар ажиллах замаар квиллинг хийх.

    Даалгаварууд:

    боловсролын:

    quilling-ийн талаархи мэдлэгийг бий болгоход хувь нэмэр оруулах;

    - оюутнуудыг квиллинг хийх үндсэн элемент болох хатуу өнхрөх техниктэй танилцуулах.

    хөгжиж буй:

    - сурагчдын төсөөлөл, сэтгэлгээ, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

    - цаас, нүдтэй ажиллах ур чадвар, чадвар, гарны нарийн моторт ур чадвар.

    хүмүүжүүлэх:

    Оюутнуудыг ажлын гүйцэтгэлд үнэн зөв, тайван байдалд сургах, хөдөлмөрийн соёл, харилцааны ур чадвар, багаар ажиллах чадвар,

    байгальд хайртай, түүнийг хүндэтгэх.

    Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэгийн харилцаа холбоо, ажил мэргэжил - бүтээлч байдал.

    Хичээлийн зохион байгуулалтын хэлбэрүүд:ганцаарчилсан болон бүлгийн ажил.

    Сурган хүмүүжүүлэх технологи:хамтын бүтээлч үйл ажиллагаа.

    Сургалтын технологи:

    - хувь хүнд чиглэсэн,

    - тоглоом;

    - эрүүл мэндийг хэмнэх (хөгжмийн биеийн тамирын дасгалын минут).

    Сургалтын аргууд:

    - түүх,

    - яриа,

    - жагсаал,

    - ажлын арга барилыг харуулах,

    - тайлбар,

    - бие даасан ажил,

    - сэтгэл хөдлөлийг өдөөх арга (гэнэтийн мөч).

    Цаастай харьцах техник:

    мушгих,

    - наалт.

    Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 45 минут:

    1. Зохион байгуулалтын хэсэг - 2 мин.
    2. Үндсэн хэсэг - 10 мин

    2.1. Шинэ материал сурах - 5 мин

    2.2. Биеийн тамирын хичээл - 3 мин.

    2.3. Практик ажил - 18 мин.

    1. "Шувууд" эргэцүүлэл - 4 мин.
    2. Ажлаа дүгнэж байна. Ажлын байрыг цэвэрлэх - 3 мин.

    Тоног төхөөрөмж, багаж хэрэгсэл:

    багшийн хувьд:танилцуулга, оньсого бүхий дугтуй, бүтээгдэхүүний дээж, зураг, квилл хийх хэрэгсэл, тойрог захирагч, хясаа, цавуу;

    оюутнуудад: 5 мм өргөн цаасан тууз, квилл хийх хэрэгсэл, тосон даавуу, цавуу, хайч, салфетка, зааварчилгааны хуудас, шувуутай дугтуй.

    Тайлбар толь бичгийн ажил:

    - цаасан хуванцар,

    - квиллинг,

    - хатуу өнхрөх

    - тойргийн захирагч,

    - хясаа.

    Хичээлийн төгсгөлд оюутнуудын мэдлэг, ур чадварт тавигдах шаардлага:

    Сургагч багш нар дараахь зүйлийг мэдэж байх ёстой.

    - "квиллинг", "чөлөөт өнхрөх" гэсэн ойлголтууд

    Сургагч багш нар дараахь чадвартай байх ёстой.

    - quilling гол элементийг гүйцэтгэх - чөлөөт өнхрөх, quilling хэрэгсэл, тойрог захирагч, хясаа ашиглан;

    - хүлээн авсан өнхрүүлгийг салбар болгон холбох;

    - найрлагыг ажиглан зурган дээр мөчрийг болгоомжтой наа.

    Бэлтгэл ажилд уян хатан төлөвлөгөө боловсруулахад чухал байр суурь эзэлдэг. Үүнд:

    • хичээлийн янз бүрийн үе шатуудаас хамааран нийтлэг зорилгыг тодорхойлох, түүнийг тодорхой болгох;
    • Боловсролын материалын агуулга, төрөл, хэлбэрт суралцагчдын бие даасан сонголтыг тодорхойлох боломжийг олгодог дидактик материалыг сонгох, зохион байгуулах;
    • танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг зохион байгуулах янз бүрийн хэлбэрийг төлөвлөх (урд талын, бүлэг, хувь хүн, хамтын ажлын харьцаа);

    Хичээлийн явцад харилцааны мөн чанар, хүмүүс хоорондын харилцааг төлөвлөхөд дараахь зүйлс орно.

    • харилцааны янз бүрийн хэлбэрийг ашиглах (монолог, харилцан яриа);
    • Анги дахь хүүхдүүдийн хувийн шинж чанарыг харгалзан тэдний харилцааны мөн чанарыг төлөвлөх;
    • Хичээлийн бүх оролцогчдын субьектив туршлагын (бие даасан туршлага) агуулгыг "багш-багш" харилцан ярианд ашиглах.

    Хичээлийн үр нөлөөг төлөвлөхөд дараахь зүйлс орно.

    • олж авсан мэдлэг, ур чадварын талаар ярилцах, тэдгээрийн шингээлтийг үнэлэх;
    • бүлгийн болон ганцаарчилсан ажлын үр дүнд дүн шинжилгээ хийх.
    • Багш нь суралцаж буй сэдвийн талаархи субъектив туршлагын агуулгыг илчлэх боломжийг олгодог оюутнуудын танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг зохион байгуулах янз бүрийн хэлбэр, аргыг ашиглах;
    • хүүхэд бүрийн сонирхлын уур амьсгалыг бий болгох;
    • сурагчдыг алдаа гаргахаас айхгүйгээр ангид даалгавраа гүйцэтгэх олон янзын аргыг ашиглахыг урамшуулах; оюутан бүрийн ажилд дүн шинжилгээ хийх, анхны шийдлүүдийг дэмжих;

    Хичээлийн төгсгөлд - эргэцүүлэл (юунд дуртай, яагаад, юуг өөрөөр хийхийг хүсч байгаагаа ярилцах).

    Хавсралт.

    Хичээлийн явц:

    1. зохион байгуулалтын хэсэг.

    Мэндчилгээ.

    Сайн уу залуусаа. Намайг Баронова Любовь Анатольевна гэдэг.

    Ажлын бэлэн байдлыг шалгаж байна.

    Залуус аа, танай ажлын байранд цавуу, салфетка, салфетка, хясаа, тойрог захирагч, цаасан тууз байгаа эсэхийг шалгаарай.

    1. Гол хэсэг.

    Өнөөдөр шуудан зөөгч надад захидал авчирлаа. Энэ нь танд Санта Клаусаас ирсэн. Үүнийг нээж, тэнд юу байгааг харцгаая.

    “Залуус аа, би өвлийн улиралд шувуудын талаар маш их санаа зовдог. Өвлийн улиралд шувууд юу иддэгийг ойлгохын тулд оньсого тааварлаарай.

    Цэцэрлэгт биш тэр ойд
    Зөвхөн намар ирж байна
    Тэр шинэ хувцастай
    Улаан бөмбөлгүүдийг өлгөдөг.

    Хөөндөй, бухын шувуу, бусад шувуу,
    Тэд үүгээр хооллож чадна
    Хүйтний эрч чангарах тусам
    Хүнсний эрэлт хэрэгцээ нэмэгдэнэ” гэв.
    Хариулт: Роуэн (слайд 1)

    Роуэн бол жижиг мод юм. Rowan навчнууд нь нарийн төвөгтэй, задгай, намрын улиралд өөр өөр өнгөөр ​​буддаг. Мод нь өөрөө дэгжин байдаг - улаан жимсний баглаа мөчир дээр өлгөөтэй байдаг. Уулын үнс нь ирсэн өвөлждөг шувуудыг тэжээдэг. Зарим нь шүүслэг целлюлозыг иддэг, зарим нь тэжээллэг үрийг сонгодог. Тиймээс өвлийн дунд үе гэхэд жимс үлдэхгүй.

    Залуус аа, та юу гэж бодож байна, бидний хичээлийн сэдэв юу вэ? (слайд 2).

    1. Шинэ материал сурах.

    Өнөөдөр би та бүхэнд цаасан хуванцар техник болох quilling-ийг танилцуулах болно. Энэхүү сонирхолтой техникийг мэддэг хүмүүст гараа өргө (хүүхдийн хариулт).

    Квиллинг гэдэг нь урт, нарийн туузан цаасыг мушгиж, хэлбэр дүрсийг нь өөрчилж, үүссэн хэсгүүдээс эзэлхүүн буюу хавтгай найрлага зохиох урлаг юм (слайд 3)

    Квиллинг хийхэд нийт 20 үндсэн элемент байдаг боловч өнөөдөр бидэнд зөвхөн үнэгүй өнхрөх хэрэгтэй (слайд 4)

    Надад зураг байгаа, гэхдээ та үүнийг илүү үзэсгэлэнтэй, том болгоход тусална уу. Та бүгдээрээ уулын үнсийг нэг баглаа болгож, дараа нь бид таны бүх багцыг нэг зураг болгон нэгтгэх болно.

    Rowan баглаа хийх технологийг авч үзье. (слайд 5)

    Та бүгдийн ширээн дээр баглаа хийх үе шатуудыг тусгасан зааварчилгааны карт байдаг. Үүнийг хийхийн тулд бидэнд квилл хийх хэрэгсэл, цаасан тууз, тойрог захирагч, цавуу хэрэгтэй болно.

    Сургалтын дасгал: Rowan мөчир хийхийн тулд квилл хийх хэрэгсэл, цаасан тууз аваарай. Туузны үзүүрийг нүхэнд оруулаад, цэцэглэхгүйн тулд танаас төгсгөл хүртэл мушгина. Багажнаас спираль аваад 10 дугаартай дугуй шугамд хийнэ. Өргөтгөсөн өнхрүүлгийг хясаагаар сугалж, туузны төгсгөлийг битүүмжилнэ. Үүссэн өнхрүүлгийг салбар руу наасан байх шаардлагатай. Таны авах ёстой зүйл энд байна (дээжийг үзүүлэв).

    Ажил эхлэхийн өмнө бид хийх болно аюулгүй ажиллагааны зааварчилгаа. Би танд картуудыг үзүүлэхэд та надад тийм эсвэл үгүй ​​гэж хариулна уу.

    1. Практик ажил.

    Ажилдаа орцгооё. Зааварчилгааны карт танд туслах болно гэдгийг бүү мартаарай. Хэрэв танд асуулт байвал гараа өргө. Та нарын хүн нэг бүрийг даван туулж эхэлмэгц, өөрөөр хэлбэл. тэр баглаа хийж, зурган дээр очиж, дуртай мөчирдөө наа. Хэн түрүүлж даван туулж чадна, тэр хөршдөө тусалж чадна. Чамд амжилт хүсье.

    Оюутнуудын бие даасан ажил.

    1. Биеийн тамирын минут

    Биеийн тамирын минутыг явуулцгаая.(слайд 6) Үүнд хэмнэлтэй хөгжим тусална. Намайг анхааралтай сонсож, надтай хамт дасгал хий.

    Роуэн голын эрэг дээр өссөн (суух байрлалаас, биеийг аажмаар шулуун болгох, гараа урагш сунгах).

    Тэгээд гол нь урсаж, долгиолсон (гараа жигд хөдөлгөөнөөр баруун, зүүн тийш эргүүлнэ).

    Дунд гүн (Урагшаа хазайсан, гараа шулуун).

    Тэнд загас-би-на алхав (гараа дээш өргөөд, гараа даллана).

    Энэ загас бол загасны хаан юм (гарын хөдөлгөөн).

    Үүнийг минов гэдэг (газар дээр нь алхах).

    Зургийг үйлдвэрлэх ажлыг үргэлжлүүлж байна.

    1. "Шувууд" эргэцүүлэл.(слайд 7)

    Зурган дээрх шувууд уйдахгүйн тулд одоо найзууд нь тэдэн рүү нисэх болно. Ширээн дээрх дугтуйнд байгаа шувуудын тусламжтайгаар хичээлд хандах хандлагаа үнэлэхийг би танд санал болгож байна.

    - Надад маш их таалагдсан - улаан хөхтэй бухын шувуу;

    - Надад таалагдсан - шар хөхтэй титмаус;

    - уйтгартай байсан - саарал бяцхан бор шувуу.

    1. Ажлаа дүгнэж байна

    Манай зураг таалагдаж байна уу?

    - Түүний юу танд таалагдсан бэ?

    Тэгээд одоо хичээлээ дүгнэе.

    - Та өөртөө шинэ юу сурсан бэ?

    - Та юу сурсан бэ?

    Бидний даалгавар амжилттай болсон юм шиг санагдаж байна. Та бүгдтэй хамтран ажиллахад таатай байлаа. Үйл ажиллагаа явуулсанд баярлалаа. Баяртай!

    1. Ажлын байрны цэвэрлэгээ.

    III. Дүгнэлт

    Орчин үеийн боловсролын тогтолцоо нь багшийн үйл ажиллагааны тэргүүлэх чиглэлийг өөрчлөхөд хүргэдэг: заах биш, харин хүүхэд бүрийн бие даасан бүтээлч хөгжлийг хангах нөхцлийг бүрдүүлэх. Мэдээлэл, харилцаа холбооны технологи нь хичээлийн зайлшгүй бүрэлдэхүүн хэсэг болж байна. Мэдээжийн хэрэг, бүх хичээлийг компьютерт даатгах нь зохисгүй юм. Мэдээллийн технологи нь сайн мэддэг сурган хүмүүжүүлэх технологийг орлох ёсгүй, харин илүү үр дүнтэй болоход тусалдаг.

    Ийнхүү шинэлэг технологийг сурган хүмүүжүүлэх аргуудтай хослуулан нэвтрүүлэх нь хичээлийн үр нөлөөг эрс нэмэгдүүлж, иж бүрэн хөгжсөн, бүтээлч эрх чөлөөтэй хувь хүнийг төлөвшүүлэх багшийн өмнө тулгарч буй зорилтуудыг шийдвэрлэхэд тусалдаг гэж бид дүгнэж болно.