Загварчлалын талаархи GCD-ийн конспект "Намрын навч. "Намрын" сэдвээр дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй

Ирина Жаворонкова
"Намрын навч" дунд бүлгийн загварчлалын талаархи GCD-ийн хураангуй

Зорилтот: гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх, хүүхдүүдэд баяр баясгалантай сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Даалгаврууд: дэгээгээр салгах замаар хуванцарыг бүхэлд нь салгах чадварыг нэгтгэх; Хүүхдүүдэд алгаа хооронд шулуун ба дугуй хөдөлгөөнөөр хуванцарыг өнхрүүлэхийг үргэлжлүүлэн заа. Доош дарж хүүхдүүдэд заах (түрхэх)бөөрөнхий хэлбэртэй хуванцар хавтангийн эрхий хуруугаар уулын үнс хэлбэрийг өг. ухуулах хуудас. Хүүхдүүдийн илүү сайн байх хүслийг урамшуулах, ажилдаа илүү анхааралтай хандах, хамтын хөдөлмөрийн үр дүнгээс баяр баясгаланг мэдрэх. Хүүхдэд туслах хүсэл, өрөвдөх, өрөвдөх чадварыг төлөвшүүлэх.

урьдчилсан ажил: тухай шүлэг унших намар, хянан үзэх, харьцуулах модны навч, Уран зураг навчны стенил, тоглоом барьж байна "Ямар модноос хуудас

Материал: plasticine, тэгш өнцөгт картон хоосон зай, салфетка, rowan дүрс, хөгжмийн аудио бичлэг.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Тоглоом « Навч» .

Намрын навчис чимээгүйхэн эргэлддэг,

Навчбидний хөл дор чимээгүйхэн хэвт.

Мөн хөл дор, чимээ шуугиан,

Тэд дахин эргүүлэхийг хүсч байгаа бололтой.

2. Үндсэн хэсэг.

асран хамгаалагч:

Хүүхдүүд ээ, бидэн дээр хэн ирснийг хараарай! Тэр энд байна, манай зочин! Өө, энэ хэн бэ? (rowanberry)

Энэ бол rowanberry гэдгийг та яаж таасан бэ? (их бие нь нимгэн, мөчрүүд нь уян хатан, жимс нь улаан)

Сайхан мод бол бидний уулын үнс юм. Гэхдээ тэр яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ? Түүнээс асууж, юу хэлэхийг харцгаая. (хүүхдүүд асуудаг)

Рябинушка:

Юу ирснийг та мэднэ намар. Мөн энэ нь баяр баясгалан, уйтгар гунигийг хоёуланг нь авчирдаг. Би яаж байсныг санаж байна уу? Намарнадад ийм гоё өнгийн хувцас өгсөн. Би дугуй бүжигт бүжиглэсэн намарбас тэр маш хөгжилтэй байсан. миний ухуулах хуудас-Хөвгүүд ийм болсон өөр: ногоон, улаан, улбар шар, шар. Тэгээд одоо би гунигтай байна, учир нь миний навчис унав, миний мөчир дээр ганц ч үлдсэнгүй ... Аа, миний ухуулах хуудас, хөвгүүд минь, та нартай дахиж уулзахгүй байгаадаа ямар харамсалтай байна.

асран хамгаалагч:

Үгүй ээ, хүлээ, Роуэн, магадгүй бид танд тусалж магадгүй. Нээрээ залуусаа? Бид таны хэвэнд оруулах боломжтой хуванцар хуудас.

Рябинушка:

Чи зүгээр л миний тухай залууст хэлээрэй ухуулах хуудасТэд юу вэ, яаж үүнийг хамгийн сайн хийх вэ. Тэгээд би чамайг ажиллахыг харна. Хүүхдүүд ээ, оролдоорой!

асран хамгаалагч:

За хүүхдүүд ээ, уулын үнсэнд туслахыг хичээцгээе? Дараа нь бид мэдэх хэрэгтэй навчаль болох их роуэн. Ямар сонирхолтой байгааг хараарай rowanberry навч.

Энэ юу вэ? (иш)Тийм ээ, энэ бол дээр нь байгаа иш юм навч амьдардаг. Бид эхлээд баримал хийх болно. Энд иш байна (хуруугаараа агаарт зурдаг, хүүхдүүд давтдаг).

А ухуулах хуудас, хар, нэг дээш (алгаагаар агаарт харуулах, хүүхдүүд давтах). Дараа нь хоёр ихэртэй адилхан ах дүү (хүүхдүүд гараараа харуулах).

Доор нь ах нар байна хөгшин, том навчнууд. Бага байх тусмаа том, урт. Ах нар их найрсаг амьдардаг. Хараач, хоёр ихэр байна, бие биенээ түлхдэггүй. Адилхан найрсаг ард түмнийг уулын үнсний төлөө сохорч, бухимдуулахгүй, баярлах хэрэгтэй. Би чамд эхлээд үзүүлье, тэгвэл та надад туслах болно. Дараа нь та өөрөө үүнийг хийх болно, мөн уулын үнс харах болно.

3. Хурууны гимнастик.

Намар

Салхи ой дундуур нисэв

Салхи навчийг мэдэрсэн.

Энд царс байна

Энд агч байна

Энд агч байна

Энд сийлсэн эгнээ,

Энд хуснаас - алтан өнгөтэй.

Сүүлийнх нь энд байна улиас навч

Салхи зам дээр шидэв.

4. Хүүхдийн бие даасан ажил.

Хүүхдүүд намуухан хөгжимд ажлаа хийдэг. Багш нь хүүхдийн ажлыг зохицуулж, бие даасан тусламж үзүүлдэг.

асран хамгаалагч:

Рябинка, бидэнд юу байгааг хараарай ухуулах хуудас!

Пок:

Өө юу ухуулах хуудас! Тэд яаж миний хөвгүүд шиг харагдаж байна. Ямар аз жаргал! Баярлалаа залуусаа!

5. Тусгал.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Наталья Воронина MB DOUMO Краснодар "Хүүхдийн хөгжлийн төв - 100-р цэцэрлэг" Дунд бүлэгт загварчлах тухай GCD-ийн хураангуй "Мөөг" Зорилго:.

Дунд бүлгийн загварчлалын талаархи GCD-ийн тойм "Хортой мөөг. Аманитас»Сэдэв: Хорт мөөг. "Аманитас". Даалгавар: - Хүүхдэд дөрвөн хэсгээс (малгай, хөл, "юбка", цэвэршүүлэх) ялааны агарикийг баримал хийхийг заах. - Шоу.

"Баавгайн найзууд" дунд бүлгийн загварчлалын талаархи GCD-ийн хураангуй."Баавгайд зориулсан найзууд" загварчлалын дунд бүлгийн GCD-ийн тойм. Зорилго: - хүүхдүүдэд хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн объектыг баримал, дамжуулж сургах.

Дунд бүлгийн загварчлалын талаархи GCD-ийн тойм Сэдэв: "Мурзага" Сурган хүмүүжүүлэгч: Конатиева Елена Викторовна GCD-ийн зорилго: Хүүхдүүдэд дөрвөлжин баримал хийхийг заах.

"Hedgehogs" дунд бүлгийн загварчлалын талаархи GCD-ийн конспектДунд бүлгийн загварчлалын талаархи GCD-ийн тойм. Сэдэв: "Заа" Сурган хүмүүжүүлэгч: Плохотская С.В. Зорилго: Хүүхдүүдэд хуванцараас зууван өнхрүүлж, бүтээхийг заах.

"Аяга" дунд бүлгийн загварчлалын талаархи OOD-ийн конспектХотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Кострома мужийн Галич хотын 12-р "Галт" цэцэрлэгт хүрээлэнг зохион байгуулав.

Сэдэв: "Намрын"
Дунд бүлгийн загварчлалын талаархи GCD-ийн хураангуй

"Хэрэмд зориулсан мөөг"

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:Уран сайхны бүтээлч байдал, Харилцаа холбоо, Танин мэдэхүй, Уран зохиол унших.
Даалгаварууд:хүүхдүүдэд мөөгийг хоёр хэсгээс (малгай, хөл) баримал хийхийг заах, хэсгүүдийн харьцааг илүү нарийвчлалтай шилжүүлэхийн тулд мөөгний бүтцийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах. Төрөл бүрийн харааны үйл ажиллагаанд байгалийн тухай мэдлэг, сэтгэгдлийг тусгах сонирхлыг нэмэгдүүлэх.
Хөтөлбөрийн агуулга:бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх; хүүхдүүдэд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх - хэрэмд туслах хүсэл; хүүхдүүдэд өмнө нь сурсан техникийг ашиглан танил объектыг баримал хийхийг сургах: бөмбөгийг өнхрүүлэх, тэгшлэх, хавтгайрсан бөмбөгний бүх ирмэгийг бага зэрэг татах, барималтай объектын гадаргууг тэгшлэх чадварыг бий болгох. хуруу; цилиндрийн хөлийг өнхрүүлэх; эд ангиудын холболт.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

Идэвхтэй толь бичиг- Есдүгээр сар 10-р сар.
Идэвхгүй толь бичиг- унаж буй навч, алтан намар, мөсөн царцдас, үүлэрхэг.
Материал:хуванцар, стек, загварчлах самбар, салфетка, мөөгний загвар, хэрэм тоглоом, зэгсэн сагс.
Урьдчилсан ажил:ой, түүний оршин суугчдын тухай яриа, мөөгийг дүрсэлсэн зургуудыг үзэх; мөөг зурах, мөөгний дамми харах, ашигтай, хортой мөөгний тухай ярих, алхах үед ажиглах.

Г.Лагздын "Мөөг түүгчийн түүх" шүлгийг унших нь

Улиас дор, царс дор,
Мөөг нуугдаж байна
Хус мод, гацуур модны дор
Навч, зүү дор
Цагаан хөлтэй, царайлаг,
Бие биетэйгээ адилхан
Яарч байгаа юм шиг, аймшигтай яарч байгаа юм шиг
Руссула зугтав.
Мөн шаантаг цагаан хацар
Boletus маш их баяртай байна
Улиасны шүүс ууна
Сунгах, турах
Мөн давстай, давстай,
хөгжилтэй найз охид,
Дугуй бүжиг хамтдаа удирддаг,
Хэдийгээр тэд зогсож байгаа ч ... тэд алхаж байгааг харж болно!
Улаан толгойтой хэн байна
Та надад сайн уу гэж хэлсэн үү?
Boletus. Би харж байна.
Сагс руу ор. Би гомдоохгүй!
Хожуул дээр, хожуул дээр!
Халуунд, сүүдэрт!
Малгай нь малгай дээр дарагдсан,
Зөгийн бал мөөг хамтдаа ургадаг.
Эгч нар эвтэй байна
Шар-улаан chanterelles
Талбайд нар гэрэлтдэг!
Мөөг сонгогч өнгөрөхгүй, тэр анзаарах болно !!
Зузаан хаалтаа хөхөөрэй
Дээш доош татна!!
Салбар ба боргоцой дунд
Шүүслэг цагаан гаа малгайгаа нууж байна!
Аяга шиг хонхор малгайнд
Хоёр шавж усанд ордог.
Зузаан хөлтэй boletus
Баяр хөөрөөр уйлж байсан,
гном шиг, цагаан гацуур дор,
сүүдэрт ч гэсэн, гэхдээ борлосон !!
Тэр малгайгаа муулав
Мөөг сонгогч эрүүдэн шүүсэн ...

I. Боловсролын шууд үйл ажиллагааны явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, би та нарт нэг оньсого таахыг хүсч байна, та таах гэж оролдоорой.
-Жижиг, алслагдсан
Дэлхийгээр дамжин өнгөрөв
Улаан малгайг олсон!
(хүүхдийн хариулт)
Багш хүүхдүүдийг эцэг эхтэйгээ ойд явган аялал, ойд харсан зүйлийнхээ талаар санахыг урьж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Эдгээр мөөг юу вэ? (Boletus, chanterelles, мөөг, boletus, fly agaric гэх мэт)
- Залуус аа, хар даа, надад бас мөөг байна. (хуванцараар хийсэн мөөгийг гаргаж авдаг). Үүнийг харцгаая. Мөөг нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ (малгай, хөл);
-Зөв. Малгай ямар хэлбэртэй вэ? (хуушуур, таваг);
-Зөв, (засах маягтыг нэрлэхийг 3-4 хүүхдээс хүснэ);
-Залуус, хөл ямар хэлбэртэй вэ? (галзуу, цилиндр);
-Зөв, (маягтыг нэгтгэхийн тулд 3-4 хүүхдийн судалгаа).

ХААЛГА ТОГШИХ

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хэн нэгэн манай хаалгыг тогшиж байна. Хараач, хэрэм манайд ирэхээр ирлээ! Түүнтэй мэндчилье. - Сайн уу, Белочка!
(Багш хүүхдүүдтэй хамт хэрэм тоглоомыг шалгана).
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Чимээгүй бай, залуусаа! Хэрэм бидэнд ямар нэг юм хэлэхийг хүсч байна (хэрэмийг чихэнд нь хүргэж өгөх)
-Залуус аа, хэрэм биднээс түүнд туслахыг гуйж байна. Тэр ойд хэрэмүүдийг хонхорт үлдээжээ. Тэрээр хэрэмд зориулж өвлийн улиралд самар, алим бэлтгэсэн боловч мөөг цуглуулж амжаагүй байв. Түүнд тусалцгаая (хүүхдийн хариулт);
- Уайт, битгий уурлаарай. Манай бүлэгт хэдэн залуу байгааг хараарай. Тэд бүгд эелдэг, амьтдад маш их хайртай. Бид танд туслах болно, хэрэм чинь хүйтэн өвлийн улиралд өлсөхгүй. Бид танд маш олон мөөг хийх болно.
-Ажил эхлэхийн өмнө бид тантай хурууны гимнастик хийнэ.
-Нэг хоёр гурав дөрөв тав!!! (хуруугаа тоолох, нугалах),
Навч цуглуулцгаая (нугалах, хуруугаа тайлах),
- Хусны навч, үүлдрийн навч, (хуруугаа нугалах)
-Улиас навч, улиас навч, (нугалах, хуруугаа тайлах)
- Бид царс модны навч цуглуулна, (нугалах, хуруугаа тайлах),
- Бид ээждээ намрын баглаа цуглуулах болно !! (бид гараа хажуу тийш нь тараадаг).

II. Багшид ажлын дарааллыг харуулах.

1. Хөл:цагаан (шар, саарал) plasticine-ийн нэг хэсгийг авч, мөөгний хөл хийх - өнхрөх (цилиндр);
2. Малгай:бид улаан (улбар шар, хүрэн) өнгийн хуванцар авч, малгай баримал - бид бөмбөгийг өнхрүүлж, тэгшлээд нугалж, аяга хийх; Хэрэв бид жижиг мөөгийг баримал болговол та малгайгаа бөмбөг хэлбэрээр үлдээж болно, хэрэв том мөөг байвал малгайгаа ирмэгээр нь дотогшоо (гадаа) нугалж эсвэл таваг шиг хавтгай болгож болно. Малгайны дундуур хөлний завсарлага хийхээ мартуузай.
3. Бид холбогддог:хоёр хэсэг, малгай, хөл - мөөг бэлэн боллоо !!!
Багш нь хүүхдүүдэд пластилин (өнгө) сонгохыг санал болгодог.
Хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа (шаардлагатай бол сурган хүмүүжүүлэгчийн тусламж). Хүүхдүүд ажиллаж байх хооронд Вивалдигийн "Намрын" хөгжим сонсогддог.

III. Ажлын төгсгөлд хэрэм хүүхдүүдэд тусалсанд талархаж байна.

Тэрээр ийм сайхан сэтгэлтэй, мэдрэмжтэй хүүхдүүдтэй танилцсандаа маш их баяртай байна. Одоо түүний хэрэм өвлийн турш мөөг идэж, залуусыг санах болно. Хүүхдүүд хэрэмд зориулж сагсанд мөөг тавьдаг. Тэр тэдэнд дахин талархал илэрхийлж, хүүхдүүдтэй баяртай гэж хэлэв.
Хүүхдүүдийн ажлын байрыг цэвэрлэх (хуванцараас самбар, ширээ арчих, гараа угаах гэх мэт).
Ашигласан номууд:
1. Комарова Т.С. - Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа. Дунд бүлэг. 5-6 насны хүүхдүүдтэй ангиудад. / М: Мозайк-Синтез, 2008. - 128 х.
2. Лыкова И.А. - Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа: төлөвлөлт, ангийн тэмдэглэл, удирдамж. Дунд бүлэг. / М .: "Карапуз", 2009. - 144 х.

1-р бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Намар, намар, бид зочлохыг хүсч байна" GCD-ийн тойм.

Даалгаврууд.
Байгаль орчин, намрын өөрчлөлтийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх.
Шалтгаан-үр дагаврын энгийн харилцааг бий болгож сур.
Намрын ландшафтын үзэсгэлэнт байдал, навчны тод өнгө зэрэгт сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.
Пластилиныг бүхэлд нь чимхэх техникийг ашиглан бодит объекттой ижил төстэй байдлыг олохыг пластилинографийн явцад заах.
Материал.Улаан, шар, ногоон өнгийн султанууд, янз бүрийн хэмжээтэй хуурай навч, усны сав, мольбер, пластилин, банз, тэнгэрийн дүрс бүхий загварчлах хоосон зай, мод.
алимтай сагс, намрын хувцас.
"Намар, намар" танилцуулга, сонгодог хөгжмийн фонограмм.
Хүүхдүүд бүлэгт байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, жилийн хэдэн цаг вэ?
Намар.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бид намрын танилцуулгыг үзэх болно.
"Намар, намар" илтгэлийн үзүүлбэр.
"Намар, намар"
Сурган хүмүүжүүлэгч. Намрын улиралд модны навчнууд өнгө өөрчлөгдөж, бидний хөл дор унадаг. Нар маш бага гэрэлтдэг, бороо илүү их ордог, салхи шуурдаг. Бид дулаан хувцаслаж эхлэв: хүрэм, малгай өмс, гутал өмс.
Үг тоглоом "Мод".

Тэнгэрт үүлс, (хүүхдүүд гараа дээш өргөв)
мөн модны доор гол урсдаг. (хүүхдүүд бөхийх)
Модон дээр өндөр - навч, (гараа дээш өргө)
ба модны доор - мөөг. (суух)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, яагаад модны навчис найгаж байна вэ? Юу үлээж байна вэ? (салхи)
Салхинд тусалж, үлээж, навчны чимээг сонсоцгооё.
Амьсгалын гимнастик "Навчны чимээ".
(хүүхдүүд султануудыг цохив)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Намрын улиралд ихэвчлэн бороо ордог, гэхдээ борооны дараа газарт юу үлдэх вэ? (шүлгэр)
Залуус аа, навчнууд усанд живнэ гэж та бодож байна уу? Шалгацгаая?
"Живэх-живэхгүй"-г мэдрээрэй.

Хүүхдүүд хуурай навчийг усанд дүрнэ. Би тэдний хэмжээг шалгадаг. Хуурай, хөнгөн, том, жижиг навчтай
Багш мольберт рүү ойртоно. Зураг үзүүлж, шалгана.
Сонгодог хөгжмийн дуунд "Намрын навч" пластилинографийн техникээр загварчлах.


Хүүхдүүдийн зургийг шалгаж байна. Танд намрын жинхэнэ зургууд байна!
Сурган хүмүүжүүлэгч. Сонсооч, хүүхдүүд ээ! Хэн нэгэн дуу дуулж бидэн рүү алхаж байна.
Намар орно
Намар. Сайн уу хүүхдүүд ээ,
охид хөвгүүд!
Та намар дуртай юу? Харна уу. Зургууд нь маш гайхалтай! Сайн хийлээ! Та навч хийсэн үү? Та навч тоглоомыг мэдэх үү?
Үг тоглоом "Навч".
Бид навч, бид навч
Бид намрын навчис.
Бид мөчир дээр сууж байсан
салхи үлээв - тэд нисэв.
Салхи үлээхээ болив
Бид бүгд нэг тойрогт суув.
Тэд нисч, тойрон эргэв
Тэгээд тэд газарт унав.
Намар. Чи надад таалагдсан. Одоо надаас бэлэг аваарай - үзэсгэлэнтэй, шингэн алим. Эрүүл мэндээ идэж, өөртөө тусалж, намрыг санаарай.
Тэр хүүхдүүдийг эмчилж, орхидог.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Намар явж, дараа нь цастай, сэвсгэр өвөл ирдэг.

Татьяна Карелина

Загварын хичээлүүдийн хураангуй: « намрын мод» бэлтгэл бүлэг

Карелина Т.Н. багш MKOU "Пудожийн 1-р дунд сургууль"РК

Зорилтот: техникийг сайжруулах пластилинаас цутгасан хэв, моторт нарийн ур чадвар, өнгө, харьцаа, хэлбэрийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх, дүр төрхийг бий болгож сурах мод, навч, өөр аргыг ашиглан plasticine-аас ургамлууд загварчлал(мушгирах, туг, наалдах); хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх, хосоор ажиллах чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах; байгалиа хайрлах, хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: хуванцар, картон, самбар загварчлал, стек, сурган хүмүүжүүлэх бүтээгдэхүүний дээж. Дүрслэл намрын ландшафт, И.Бунины шүлэг "Навч унах", хөгжмийн дагалдан” П.Чайковский. « намрын дуу»

урьдчилсан бэлтгэл: байгальд болж буй өөрчлөлтийг ажиглах, зураг үзэх, А.С.Пушкиний шүлгийг цээжлэх. "Гунигтай үе!"

Хичээлийн явц:

1. Урам зоригийг бий болгох.

Самбар дээр чимэглэлүүд байна намрын байгаль.

Шүлэг уншиж байна:

"Навчны уналт" I. Bunin

Будсан цамхаг шиг ой,

Нил ягаан, алт, час улаан,

Хөгжилтэй, өнгөлөг хана

Энэ нь тод нуга дээр зогсож байна.

Шар сийлбэртэй хус

Цэнхэр номин өнгөөр ​​гялалзаж,

Цамхаг шиг гацуур мод харанхуйлж,

Мөн агч модны хооронд тэд цэнхэр болж хувирдаг

Энд тэнд навчис дундуур

Цэлмэг тэнгэр, тэр цонхнууд.

Ой нь царс, нарсны үнэртэй,

Зуны улиралд наранд ширгэж,

БА Намуухан бэлэвсэн эмэгтэй шиг намар

Тэр алаг цамхаг руугаа оров ....

Гол шинж тэмдгүүдийн талаар хүүхдүүдэд сануул намар, үүнийг хэл моднавчны өнгөөр ​​ялгаатай төдийгүй өөр өөр титэм хэлбэртэй, мөн намартэд ямар үзэсгэлэнтэй болж байна.

авч үзэх намрын чимэглэлөнгөнд анхаарлаа хандуулдаг намар. Барилгыг санаарай мод(их бие, титэм, нимгэн мөчир, навч).

Биеийн тамирын минут:

Бидний нүүрэн дээр салхи үлээж байна.

ганхав жижиг мод.

Салхи намуухан, нам гүм.

Мод улам өндөр болж байна, дээр.

2. Заль мэх үзүүл загварчлалмөн удахгүй хийх ажлын жишээг авч үзэх.

Тайлбарлах явцад багш эрчилсэн тугнаас ухуулах хуудас хийх арга техникийг харуулж байна.

3. Практик ажил.

Ажлыг хосоороо хийдэг. Хэцүү тохиолдолд багшид туслаарай.

4. Доод шугам ангиуд.

гүйцэтгэсэн ажлыг дүгнэх ба хэлэлцүүлэг:

А.С.Пушкиний шүлгийг уншиж байна

Гунигтай цаг! Өө сэтгэл татам!

Таны салах ёс гүйцэтгэсэн гоо үзэсгэлэн надад таатай байна -

Би хуурайшлын гайхамшигт мөн чанарыг хайрладаг,

Час улаан, алтаар бүрсэн ой мод ...

Үзэсгэлэнгийн тохиргоо!



Холбогдох хэвлэлүүд:

Хүндэт мэргэжил нэгтэнгүүдээ! Би танд "Улаан өндөгний баярын мод" ажлыг санал болгохыг хүсч байна Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдүүдийг тесттэй үргэлжлүүлэн танилцуулаарай.

"Намрын мод" нэгдүгээр бага бүлгийн хурууны зургийн хичээлийн хураангуй"Намрын мод" I бага бүлгийн хуруугаар зурах хичээлийн хураангуй Зорилго: - "Хуруугаараа зурах" техникийг ашиглан хүүхдүүдэд зурахыг заах.

Би MDOU-ийн 89-р цэцэрлэгийн эрхлэгчийг "Галт" ___ Макеева M. S. Анхны хамгийн залуугийн өргөдлийн талаархи хичээлийн хураангуйг БАТЛАВ.

Хичээлийн явц: - Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид намрын сайханд мэндчилгээ дэвшүүлье. Миний унших гэж байгаа шүлгийг анхааралтай сонсоорой.

"Намрын мод" бага бүлгийн дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: Уламжлалт бус хэрэгслийн тусламжтайгаар хүүхдүүдэд бүтээлч чадвараа бүрэн, чөлөөтэй илэрхийлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Эхний бага бүлгийн "Намрын мод" загварчлах хичээлийн хураангуй GCD-ийн сэдэв: "Намрын мод" Зорилго: хүүхдүүдэд тоглоомын баатруудтай харьцаж, том хуванцараас жижиг хэсгүүдийг чимхэж, өнхрүүлж сургах.

Бочкова Александра Владимировна
Байрлал:сурган хүмүүжүүлэгч
Боловсролын байгууллага: GBOU сургууль №1164 TO
Орон нутаг:Москва
Материалын нэр:"Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад нээлттэй хичээлийн хураангуй"
Сэдэв:"Намрын мод" Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил (LEPKA).
Нийтэлсэн огноо: 27.10.2016
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн бэлтгэл бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй (баримал). сэдвээр: "
Намрын мод!
багш Бочкова A.V.
Зорилтот:
Пластилинографийн техникээр зураг зурах.
Даалгаварууд:
- Пластилинтэй ажиллах техник, чадварыг сайжруулах. - Хүүхдэд модны онцлог шинж чанарыг илтгэн баримал хийхийг заах. - Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. - Хүүхдийн сэтгэлгээ, анхаарал, ажиглалт, бүтээлч төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх. - Байгалиа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, мод арчлахыг сургах.
Тоног төхөөрөмж, материал:
Пластилин, картон, загварчлах самбар, хуванцар хутга (стек), сурган хүмүүжүүлэх бүтээгдэхүүний дээж. Намрын ландшафтын дүрслэл (мод), шүлэг унших, хөгжмийн дагалдах” П.Чайковский. "Намрын дуу".
Урьдчилсан ажил:
- Намрын байгальд болж буй өөрчлөлтийн талаар зугаалж, ажиглалт, яриа өрнүүлэх. - Намрын тухай зургуудыг шалгах. - Хөгжмийн хэсэг сонсох. - Намрын тухай шүлэг сурах, унших. - Намрын мод, бутыг зурах. - Бие даасан тоглоомын үйл ажиллагаанд "Намрын", "Улирал" дидактик тоглоомууд.
Сургалт

ажил мэргэжил.
Багш нь ажлын байр бүрт хуванцар, картон, загварчлах самбар, хуванцар хутга (стек) зэргийг урьдчилан тавьдаг.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Сайн уу залуусаа! Багш хүүхдүүдэд оньсого санал болгодог:
Өглөө нь бид хашаа руугаа явдаг

Навч бороо шиг унана

Хөл доор чимээ

Мөн нис, нис, нис.

Өдөр улам бүр богиносч байна

Хэзээ болдог вэ?


(хүүхдүүд хариулдаг:
намар)

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Тийм ээ, залуусаа, өнөөдөр намрын тухай ярилцъя. Намрын хэдэн сарыг та мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт: 9, 10, 11-р сар.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Тийм шүү залуусаа. Намар эрт, оройтсон, зургийг хараад (И. Левитан "Алтан намар") зураач ямар намрыг дүрсэлсэн бэ? (хүүхдийн хариулт: намрын эхэн үе.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Чи яагаад ингэж бодоов? (хүүхдийн хариулт: модонд олон навч байсаар байна.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Намрын эхэн сарын өөр нэр юу вэ? (хүүхдийн хариулт: алтан намар.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Тэд яагаад ингэж хэлдэг вэ? (хүүхдийн хариулт: модны навч шар болж, алт шиг болдог.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Модны навч намар шарлаад зогсохгүй өнгө нь өөрчлөгддөг үү? (хүүхдийн хариулт: тэд олон өнгийн, улаан, улбар шар, шар, час улаан, нил ягаан өнгөтэй болдог.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Зураг дээр ямар мод харагдаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт: хус, агч, уулын үнс, гацуур гэх мэт)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Багш хүүхдүүдийг шүлэг сонсохыг урьж байна.
Шар навчнууд нисч байна

Унаж буй ээрэх

Яг л хөл доор чинь

Хивс хэрхэн дэвсэж байна.
Энэ байгалийн үзэгдлийн нэр юу вэ? (хүүхдийн хариулт: "навч унах")
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Яагаад навч унадаг вэ? (хүүхдийн хариулт: намар мод навчаа урсгадаг тул өвөлд бэлддэг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Би танд "Навч аль модных болохыг таагаарай" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. (Багш янз бүрийн модны намрын навчийг харуулж байна, хүүхдүүд таамаглаж байна).
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Залуус аа, бид намрын ойд байна гэж төсөөлөөд үз дээ, өнөөдөр бид мод хийх болно. Гэхдээ бид үүнийг энгийн мод биш, харин хуванцараар хийсэн намрын модтой болгоно.

2. Plasticine-тэй ажиллах дүрмийг давтах.
1. Загварын самбар дээр загварчлал хийх, ширээ, ширээн дээр plasticine хийж болохгүй. 2. Ажлын өмнө хуванцарыг гартаа сайн дулаацуулаарай. 3. Үлдэгдэл хуванцарыг шалан дээр бүү хая. 5. Ажлын дараа гараа алчуураар хатааж, бүлээн ус, савангаар угаана.
3. Практик ажил.
Дээжийг хар. Ажилдаа орцгооё (Хавсралт No1). П.И.Чайковскийн “Намрын дуу” (улирлын циклээс) хөгжим эгшиглэж, хүүхдүүд ажлаа хийдэг.
4. Биеийн тамирын боловсрол.

Бидний нүүрэн дээр салхи үлээж байна

Мод ганхав.

Салхи чимээгүй, нам гүм, нам гүм.

Мод улам өндөр болж байна.
(Хүүхдүүд салхины амьсгалыг дуурайж, их биеээ нэг тийш нь сэгсэрнэ. Хүүхдүүд "чимээгүй, нам гүм" гэсэн үгэнд бөхийж, "өндөр, өндөр" гэсэн үгээр эгцлэн зогсдог.)
4. Дүгнэж хэлэхэд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид гайхамшиггүйгээр дэлхийд амьдарч чадахгүй,

Тэд бидэнтэй хаа сайгүй уулздаг.

Шидэт намар, дагина ой

Тэр биднийг зочлохыг урьж байна.
- Залуус аа, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ? (хүүхдүүд хариулдаг: намрын мод.) - Ажил танд таалагдсан уу? (хүүхдийн хариулт.) - Энэ ажлыг хийхэд хэцүү байсан уу? (хүүхдийн хариулт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:


Хараач, бид ямар үзэсгэлэнтэй, гайхалтай, ид шидийн ой болж хувирав. Залуусдаа маш их баярлалаа, та нар бүгд мундаг байна, маш их хичээсэн. Залуус аа, би та нараас зочдыг хөгжилтэй бүжиг, "Намрын" тухай хөгжилтэй дуунд урихыг хүсэх болно. Нээлттэй хичээлд: хүүхдүүд - 24 хүн, эцэг эх - 4 хүн оролцов. Хүүхдүүдийн хөдөлмөрийн үр дүн, ийм л зүйл болсон. Өргөдлийн дугаар 1