Applique цэцгийн бүрхүүл. "Цэцгийн бүрхүүл" хамтын програм. Фото сурвалжлага. Бяцхан хүүхдүүдийн хувьд

Хичээл олон өнгийн улс, сайхан цэцгийн үлгэрийн тухай үлгэр ярьж өгснөөр эхэлжээ.Энэ улсад нэг удаа бороо орж, бүх өнгийг угаав. Хүүхдүүдээс энэ хар цагаан улсыг цэцгийн орон болгохыг хүссэн. Хичээлийн үеэр P.I. Чайковский. "Цэцэг" физикийн хичээл боллоо.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

ОХУ, Ростов мужийн "Коссак" статустай сургуулийн төсвийн өмнөх боловсролын байгууллага. Жирновскийн цэцэрлэг "Ивушка" ерөнхий хөгжлийн хэлбэр, сурагчдын урлаг, гоо зүйн тэргүүлэх чиглэл

Хүүхдүүдийн уран сайхны болон гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх харааны үйл ажиллагааны талаархи хичээл

"Цэцгийн бороо"

(багаар ажиллах)

Дунд бүлэг MBDOU d / s "Ivushka"

Сурган хүмүүжүүлэгч Алтухова С.А.

Зорилт: Хүүхдийн сэтгэл хөдлөл, хамтын сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Даалгавар:

Боловсролын:

Хамтын үйл ажиллагаанд оролцохыг үргэлжлүүлэн заа

Найруулах ур чадвараа бэхжүүлэх

Хөгжиж байна:

Гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх, цаасан хуудсыг үзэх

Төсөөлөл, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсрол:

Хүүхдүүдэд гоо үзэсгэлэн, байгалийг хайрлах тухай ойлголт өгөх.

Тоног төхөөрөмж:

P.I -ийн хийсэн бүтээлийн бичлэг. Чайковский "Цэцгийн вальс"

Цэцэг дүрсэлсэн зургууд "

Гол мөрний дүрс бүхий аппликейшны суурийн ватман цаас,

Мод, байшин, үүл, нар, амьтан, шувуу.

Хичээлийн материал:- цавуу, сойз, хайч, салфетка, наалдуулах цэцэг.

Арга зүйн техник:

Гайхах мөч

Хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл

Физминутка

Урьдчилсан ажил:

Цэцэг дүрсэлсэн зургуудыг судалж үзэх

P.I -ийн хөгжмийн бүтээлийг сонсож байна. Чайковский "Цэцгийн вальс"

Өнгөт цаасан дээрээс цэцэг хайчлах.

Хичээлийн явц.

(П.И.Чайковскийн "Цэцгийн вальс" хөгжим намуухан сонсогдож байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр би танд үлгэр ярих болно.

Тодорхой хаант улсад өндөр уулсын цаана байгаа алс холын муж,

харанхуй ой модны цаана ид шидийн орон оршдог. Энэ нь

Энэ улс нэгэн цагт маш үзэсгэлэнтэй байсан, цэцэг цэцэглэж, шувууд дуулж,

Амьтад нарлаг зүлгэн дээгүүр алхав. Хүмүүс янз бүрийн өнгөөр ​​амьдардаг байсан

Шинэ байшин, эргэн тойрон дахь бүх зүйл тод, өнгөлөг байв.

Гэвч нэг өдөр үүл энэ орны дээгүүр нисч, тэндээс

Бороо орж, бүх өнгийг угаав. Эргэн тойрны бүх зүйл болов

Өнгөгүй, гунигтай. Ингэж чадвал улс орон ингэж л үлдэх болно

Сайхан цэцгийн дагина хажуугаар өнгөрөөгүй. Тэр яагаад гэдгийг гайхаж байв

Тэрээр ид шидийн газрыг сэргээх зорилгоор үүнийг хийж, шийджээ.

Том хэмжээтэй байсан бүх цэцгээ цуглуулав

Анхилуун үүл (будсан үүлийг харуулна) ба

Түүнийг үлээв. Улс даяар цэцгийн бороо оров.

Эргэн тойрон дахь бүх зүйл тод өнгөөр ​​дүүрэн байв: мод, бут,

Байшин, гүүр, тэр ч байтугай тэнгэрт байгаа амьтад, шувууд хүртэл бүх зүйлийг бүрхсэн байв

Цэцэг. Түүнээс хойш хүн бүхэн энэ ид шидийн орон гэж нэрлэж эхлэв

"Цэцгийн орон", дагина өөрөө тэнд суурьшихаар шийдэв.

Учир нь тэнд маш үзэсгэлэнтэй болсон.

Хүүхдүүд ээ, Цэцгийн дагина хар цагаан орныг цэцгийн орон болгохыг хүсч байна уу? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар цэцэг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд: Chamomile, dandelion, rose, cornflowers, asters гэх мэт.

(Багш "Цэцгийн бороо" аппликейшний суурийг харуулж байна

Энэ нь нэг цэцгийн дээжээр бэхлэгдсэн байдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хар, цагаан улс болохыг хараарай. Яаж

Үүнийг хувиргахын тулд бид юу хийх ёстой гэж та бодож байна вэ?

Цэцэг?

Хүүхдүүд: Үүнийг өөр өөр цаасан өнгөөр ​​чимэглээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд одоо: нэг, хоёр, гурав - би чамайг цэцэг болгоно!

("Цэцэг" физик минут)

Гүдгэрийн хоорондох ирмэг дээр

Шөнийн цагаар цэцэг ургадаг

Навчийг ичимхийлэн босгов:

"Сайн байна уу Sunshine!" гэж хэлэв

Хөнгөн дулаан салхи

Би ирмэг дагуу гүйв

Эхний зөөлөн эрвээхэй

Цэцэг дээгүүр нисэв

Цэвэрлэгээ рүү, ирмэг хүртэл,

Шударга хүмүүс гарч ирээрэй.

Анхны цэцэгтэй хамт

Бид дугуй бүжиг эхлүүлэх болно

Салхи бараг л амьсгалахгүй байна

Дэлбээ ганхаж байна

Тэд толгой сэгсрэв

Цэцэг бариад унт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нэг, хоёр, гурав дахин хүүхэд болсон!

Ширээн дээр ирж, хар өнгөтэй болж хувирна уу

Цэцэгт цагаан улс, цэцгийг өнгөөр ​​нь наа

Үүл, нар, мод, байшин, шувуу,

Амьтад, гол мөрөнд. (Наалдах аргыг багшийн үзүүлбэр

Цэцэг.)

Ажлын үеэр P.I -ийн хөгжим чимээгүйхэн сонсогдож байна. Чайковскийн "Цэцгийн вальс".

Багш алдсан хүүхэд бүрт чимээгүйхэн ойртдог

тусалдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар бүгд ид шидтэн болсон: та чимэглэсэн

Улс, энэ нь Цэцэг болжээ. Ямар нэр өгч болох вэ

Гол, ой, байшин, гудамж? (Cornflower-blue гол, Dandelion

Нар, chamomile байшин гэх мэт)

Одоо гадаа гараад Хүүхдүүдийн маань оронд ямар цэцэг байдгийг харцгаая.

Ном зүй:

1. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн бүтээлч сэтгэлгээ

(А.А.Грибовскийн засварласан. - М: 2004.

2. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн мэдрэхүйн хөдөлгүүрийн хөгжил

Дүрслэх урлаг: Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын төвийн багш нарт зориулсан гарын авлага.- М: Хүмүүнлэг. VLADOS хэвлэлийн газар, 2001

3. Лыкова И.А .: Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа. - М.

.: Карапуз-дидактик, 2007.

4. Хүүхэд нас: Цэцэрлэгийн хүүхдүүдийн хөгжил, боловсролд зориулсан хөтөлбөр.

ДАХЬ. Логинова, Т.И. Бабаева, Н.А. Ноткин.

(Т.И.Бабаева, З.А. Михайлова, Л.М. Гурович нарын редактороор: Аксидент, 1996)


Гимадеева Асия Максутовна
Байрлал:сурган хүмүүжүүлэгч
Боловсролын байгууллага: MAOU "Лядовская суурь сургууль" JV "Нарны туяа"
Байршил:Ляды, Пермский дүүрэг, Пермский хязгаар
Материалын нэр:Урлаг, гоо зүйн хөгжилд зориулсан GCD
Сэдэв:"Цэцгийн ор (хамтын ажил)"
Хэвлэгдсэн огноо: 24.03.2018
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

УРАН БҮТЭЭЛ, ГОЁОДОЙ гоо сайхны хөгжлийн төлөөх бурхан

(хамтын өргөдөл)

ДУНД БҮЛГИЙН ХҮҮХДҮҮДТЭЙ

СЭДЭВ: Цэцгийн нуга

БОЛОВСРОЛЫН ГАЗРЫН интеграци:

* нийгэм, харилцааны хөгжил

* Танин мэдэхүйн хөгжил

* ярианы хөгжил

* урлаг, гоо зүйн хөгжил

* бие бялдрын хөгжил.

1. Хүүхдүүдийг 2-3 цаасан хэлбэр (дугуйлан) -аас цэцэг хийхийг зааж өгөөд, тэдгээрийг сайхан хослуулаарай

өнгө, хэлбэр, хэмжээ.

2. Хүүхдүүдэд цэцгийн дунд цавуу түрхээд жижиг хэлбэрийг том хэлбэрт наахыг зааж өгөөрэй.

3. Хайчаар ажиллаж сурахаа үргэлжлүүлээрэй: тойргийн ирмэгийг ирмэгээр нь эргүүлээрэй

гартаа тойрог; хайчтай ажиллахдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг дагаж мөрдөх, нарийн боловсруулах

гарын хөдөлгөөн.

4. Аппликешн дээр ажиллахдаа нарийвчлалыг сургах.

5. Багаар ажиллахдаа бусад хүүхдүүдтэй хамтрах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

1. Цэцэрлэгийн цэцгийн ортой цэцгээр зугаалж буй ажиглалт.

2. Сэдэвчилсэн зургийг авч үзэх.

3. Дидактик тоглоомууд: "Хосууд" (цэцэг), "Тримино", "Цэцгийн лотто".

4. Сэдэвчилсэн будах хуудсыг будах.

5. Дүрслэх урлагийн GCD (зураг зурах).

МАТЕРИАЛ, ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ:

1. Янз бүрийн хэмжээ, өнгөний цаасан дугуйлан.

2. Хайч, салфетка, салфетка.

3. Цавуу мод.

4. Арын дэвсгэр дээр - багшийн хайчилж авсан зууван "цэцгийн ор" (2 ширхэг).

5. Тоглоомууд: chanterelle, зараа.

6. Соронзон easel, соронз.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд бүлгийн өрөөнд орж, хивсэн дээрх тоглоомыг хардаг: шанцай, зараа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, хэн бидэн дээр ирсэн юм бэ? (хүүхдүүд тоглоом гэж нэрлэдэг). Явцгаая

Зочдод мэндчилгээ дэвшүүлье (хүүхдүүд мэндчилж байна). Манай зочдыг тойрон суугаад хамтдаа сонирхоорой

тэд бидэнд ямар сонирхолтой мэдээ ирэв (багш, хүүхдүүд

тоглоомын эргэн тойронд хивсэн дээр суу). Залуус аа, хэн нэгэн шивнэж байна, би хэн болохыг ойлгохгүй байна. A. Энэ

Чантерелл ямар нэгэн зүйл хэлэхийг хүсч байна, тэгээд та чанга дуугаар суугаад шанцай толгойгоо эргүүлэв.

Алив, үнэг, бүү ай, хэлээрэй (багш тоглоом авч, үүнийг түрхэнэ

үнэгийг сонссон дүр эсгэн түүний чих). Тиймээс, маш сонирхолтой. Би чадна уу залуусаа

Би таны хүсэлтийг дамжуулах болно (тоглоомыг хэлнэ). Залуус, үнэг надад үүнийг хэлсэн

зараа саяхан цэцэрлэгт явж, тэнд цэцэгтэй үзэсгэлэнтэй цэцгийн ор байхыг харав.

Тэд бас цэцгийн ортой болохыг хүсдэг ч яаж хийхээ мэдэхгүй байна. Тэгээд маш

тэдэнд туслахыг биднээс хүс. Залуус аа, манай зочид жинхэнэ үү? (хүүхдүүдийн хариулт) Тэд яагаад

амьгүй? (хүүхдийн сэтгэхүй). Энэ бол зөв, тэд бол тоглоом, тэд амьсгалдаггүй, ургадаггүй, ургадаггүй

Хүний гараар хийсэн хоол идээрэй. Мөн бид тэдэнд зориулж цэцгийн ор хийх болно, эсвэл ...

(хүүхдийн хариулт). Бид тоглоомоос ямар цэцэг хийх вэ? (хүүхдийн хариулт). БА

Өнөөдөр би танд цаасан цэцэг хийхийг зааж өгөх болно. Охидын хувьд цэцгийн ор хийх болно

chanterelles, мөн зараа хийх хөвгүүд.

Физик минут: (багш босдог)

Цэцэрлэгийн цэцгийн ор дээр цэцэг ургадаг

Урьд өмнө байгаагүй гоо үзэсгэлэн. (сунгалт - гараа хажуу тийш)

Цэцэг наранд ургадаг

Тэдэнтэй хамт сунгаарай. (сунах - гараа дээш өргөх)

Салхи заримдаа салхилдаг

Зөвхөн энэ нь хамаагүй. (хүүхдүүд гараа даллаж, салхийг дуурайдаг)

Цэцэг бөхийж байна

Дэлбээ унаж байна. (налуу)

Тэгээд тэд дахин босдог

Мөн тэд цэцэглэж байна.

ДАСГАЛЖУУЛАГЧ: Эдгээр бол манай цэцгийн орны уралдааны цэцэг юм (хүүхдүүд хивсэн дээр суудаг).

Одоо анхааралтай байна: миний улбар шар ширээн дээр янз бүрийн хэмжээтэй тойрог байдаг

өнгө. Сайхан цэцэг авахын тулд хэмжээ, өнгөөрөө гурван өөр зүйлийг авах хэрэгтэй.

тойрог Leggings бүрийн хөшиг дээр зах хийх - олон, олон дэлбээ. Үүнийг яаж хийх вэ, би

Би одоо чамд үзүүлье. Миний баруун гарт хайч, зүүн гартаа том тойрог байна

(багш бүх үгийг үйлдлээр дагалддаг), би жижиг зүсэлт хийдэг

тойргийн ирмэг дээр би гараа хайчаар эргүүлэхгүй, харин цаасан тойргийг эргүүлнэ. Энд

нарны туяа шиг гүехэн тайралт гарч ирэв. Би мөн адил хасалт хийх болно

бусад хоёр тойрог: дунд ба жижиг. Зүсэлт хийсний дараа би арилгадаг

Тэд намайг зовоохгүй, хэнийг ч гомдоохгүйн тулд тавган дээр хайч тавь.Одоо би бүх зүйлийг холбох болно

гурван тойрог, гэхдээ би дугуйлангийн дунд хэсгийг л нааж, том тойрог дээр нааж болно

дунд тойрог, дунд хүртэл - хамгийн жижиг, би дэлбээ өргөхөд бага зэрэг

(шоу). Энд миний цэцэг ямар болж хувирав! (цэцэг үзүүлж байна). Одоо та түүнийг хаяж болно

цэцгийн орон дээр (цэцгийн орны дэвсгэр дээр цэцэг наадаг). Эхний цэцэг гарч ирэв! (сэтгэл хөдлөл

Одоо цэцгийнхээ хувьд хэмжээ, өнгөөрөө гурван тойрог сонгох хэрэгтэй

ширээн дээр суу (хүүхдүүд геометрийн хэлбэрийг сонгоно уу, багш аа

хяналт тавьдаг, зөвлөгөө өгдөг, маягтыг сонгоход тусалдаг, хүүхдүүд ширээнд суудаг).

Chanterelle нь охидоос хэрхэн цэцэг хийхийг сурах болно (багш тоглоомыг ширээн дээр тавьдаг

охид ажилладаг), зараа - хөвгүүдэд зориулагдсан (тоглоомыг ажлын ширээн дээр тавьдаг

хөвгүүд). Гоо сайхныг бүтээж эхэлье? (хүүхдийн хариулт). Бид эхлээд юу хийх гэж байна вэ?

Зөв, бид нар шиг туяа авахын тулд тойргийн ирмэг дээр зүсэлт хийдэг

(хүүхдүүд даалгаврыг гүйцэтгэдэг). Бид одоо юу хийх гэж байна вэ? Сайн байна, санаж байна уу

дараалал. Бид тойргийг дунд нь нааж, жижиг тойрогоос дунд хүртэл,

багаас том хүртэл (хүүхдүүдийн ажлыг гүйцэтгэх үед багш

хувь хүний ​​туслалцаа үзүүлдэг). Та цэцэг авсан уу? Түүний цэцгийг хэн хийв, чи чадна

цэцгийн ор дээр тарьж, цэцгийн дунд хэсгийг нааж, дэлбээ өргө.

Өөр цэцэг хийхийг хүсдэг хүмүүс ширээн дээрх бусад дугуйланг аваарай

арын хөгжим, хүүхдүүд бие даан ажилладаг).

ТОВЧЛОЛТ: (бүх хүүхдүүд анкет бөглөсний дараа багш хүүхдүүдийг суулгадаг

тоглоомын хамт бүтээсэн цэцгийн орыг биширдэг хивсэн дээр) Өө, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ!

Манай тоглоомонд таны цэцэг үнэхээр таалагдсан, тэр ч байтугай баяр хөөрөөр гэрэлтэж байсан

танд маш их талархаж байна. Өнөөдөр та нарын хэд нь цаасан цэцэг хийхэд хэцүү байна вэ? Юу биш юм

чи үүнийг хийсэн үү? (хүүхдүүдтэй ганцаарчилсан яриа өрнүүлэх). Яагаад ажиллаагүй юм бэ? Юу байна

даалгаврыг даван туулсан уу? Өнөөдрийн ажил хэнд таалагдсан бэ? Сайн байна, би маш сайн байна

Би танд сэтгэл хангалуун байгаа бөгөөд таны ажилд талархаж байна. Тоглоомдоо боломж олгоё

цэцэгсийг биширээрэй, бид ширээний компьютер дээр чимээгүйхэн эмх цэгц тавих болно (хүүхдүүд

ажлын байр цэвэрлэх).

"Цэцгийн нуга" уламжлалт бус хэлбэрээр өргөдөл гаргах OOD хийсвэр (дунд бүлэг)

Зорилго. Хүүхдүүд байгалийн сайханд эерэгээр хариу үйлдэл үзүүлж, түүнд хандах хандлагаа илэрхийлэхийг өдөөуламжлалт бус арга хэрэгсэл.

Програм хангамжийн агуулга. Хүүхдийг байгалийг ашиглан дүрслэхийг заауламжлалт бус материал... Найрлага зохиохдоо бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх. Бүтээлч байдал, уран зөгнөл, мэдрэмжийг хөгжүүлэхөнгө, гоо зүйн амт. Ажлаа хичээнгүй, үнэн зөв хийж сур.

Материал OOD . Хөгжим Э.Григ"Өглөө" , бөмбөг, дүрсэлсэн хайчилбар зураг бүхий дугтуйхүүхэд бүрт зориулсан цэцэг, өнгөлөг товруунаас авсан цэцэг, хөвөн савх, цавуу, салфетка, нэг удаагийн хавтан, ногоон гуашийн будагөнгө, өгзөг, цаасан алчуур.

Урьдчилсан ажил. Зураг бүхий чимэглэлийг шалгаж байнацэцэг, Уран зурагчөлөөт цагаараа цэцэг, сэдвээр дидактик тоглоом, хаврын тухай яриа, оньсого, яруу найраг.

2015 он

OOD алхам.

Хүүхдүүд ордогбүлэг.

Сайн уу залуусаа! Манай зочдод сайн уу гэж хэлээрэй. Надад хэлээч, энэ жилийн аль цаг вэ? Та одоо хаврын ямар шинж тэмдгийг мэдэж, ажиглаж байна вэ?(хүүхдийн хариулт) ... Зөв, хавар эхнийх нь цэцэглэж эхэлдэгцэцэг-цасан ширхэг... Одоо арай эрт байнахараахан цэцэг олдохгүй байна, гэхдээ би чамайг нэг урилгад урихыг үнэхээр хүсч байнацэцгийн нугазөвхөн тэнд очоод зогсохгүй богино хугацаанд өөрийнхөөрөө байгаарайцэцэг(бид хөгжим рүүгээ дамжуулдаг цэвэрлэгээ )

Залуус хэр их байгааг хараарайцэцэг! Тэгээд санаарай, би чамайг үлдэнэ гэж амласанцэцэг? Гар нийлж, тойрог хийцгээе.

Хүүхдүүд бос, тойрог дээр зогс

Бид томцэцэглэдэг нуга.

Тэд нугад ургадагцэцэг

Урьд өмнө байгаагүй гоо үзэсгэлэн!

(энэ үед бид маск малгай өмсдөг)

Харж байна уу, та энд байнацэцэг! Өө, тэр даруй эргэн тойрондоо ямар үзэсгэлэнтэй байсан бэ! Тоглоом тоглож, юу болохыг харцгааятаны мэдэх цэцэг. (бөмбөг тоглох)

Энэ нь танд таалагдсан ууцэвэрлэгээ? Тиймээс бид энд алхаж, бахархаж байсан ... гэхдээ би чамайг жижигхэн болгохыг урьж байнаГлэйдс... Чи бэлэн? Дараа нь ширээнүүд рүү явцгаая

. (хүүхдүүд ширээнд суудаг) .

Хараач, чиний өмнө дугтуй байгаа бөгөөд дугтуйнд нуугдаж байнацэцэг... Гэхдээ тэд юу вэцэцэг, та зургийг цуглуулахдаа мэдэх болно.(хайчилж авсан зургуудтай ажиллах)

Сайн байна уу залуусаа! Бид яагаад маш их хайртайг надад хэлээчцэцэг? Тэдэнд өгөх нь яагаад заншилтай байдаг вэ?Цэцгийг зураачид зурдаг, тэдний тухай дуу, шүлэг бичсэн байдаг. Манай залуус энэ тухай шүлэг бэлдсэнцэцэг.

Нугад, манай байшин руу чиглэсэн замаар,

Росурт иштэй цэцэг, цагаан, шар нүдтэй.

БИ БОЛБи цэцэг сонгохыг хүсч байсан, алгаа түүнд авчирч,

Тэгээд зөгийцэцэг нисэв, над руу шуугиулав"Битгий хүр" !

***

Энд цасан ширхэг байнабүрхүүл, Би олчихлоо!

Цасан цэцэг цэцэглээгүй байгаа ч би ээждээ авчрах болно.

Тэгээд надтай хамтцэцэгээж намайг маш зөөлөн тэврэв

Миний цасан ширхэг түүний халуун сэтгэлээс нээгдсэн юм!

***

Нар өвлийн хярууг хөөж,

Эмзэг ягаан өнгөтэйцэвэрлэгээ босов.

Цэнхэр титэм нар руу чиглэн зөрүүдлэн сунадаг.

Би ээждээ зориулж анхны ягаан өнгийг сонгох болно!

Энэ бол манай залуусын мэддэг шүлгүүд юм! Гэхдээ одоо бид ажилдаа орох ёстой. Хараач, танд хэрэгтэй бүх материал ширээн дээр байгаа. Шалгаж үзье. Цавуугаар хэрхэн ажиллахаа санаж байна уу? Ажил нь цэвэр, цэвэрхэн байхын тулд бага зэрэг цавуу авах хэрэгтэй бөгөөд илүүдлийг салфеткааар арилгана. Хавтан дээр байрлуулцэцэг... Тэд тохирох эсэхийг үзээрэйөнгө... Одоо тэдгээрийг цавуугаар хучиж, ялтсууд дээр наа.(ажил хийдэг хүүхдүүд) .

За залуусаа. Тэгээд одоо би таныг манай аялалд урьж байнажаахан амарч байгаарай.

Физик минут.

Эндцэцэг ургадаг

(хүүхдүүд бөхийж, аажмаар толгойгоо өргөх)

Дэлбээ гаргах

(гараа хажуу тийш, бага зэрэг дээш)

Тэр толгойгоо өргөж байна

(бариул нь дээш өргөгдөж, толгой дээрээ бага зэрэг бөөрөнхийлсөн)

БАцэцэг илчилдэг.

(хүүхдүүд бүрэн өндрөөрөө босож, гараа нээдэг)

Тиймээс тэд өсч том болсонурьд өмнө байгаагүй гоо үзэсгэлэнгийн цэцэгс!

(хүүхдүүд суудалдаа буцаж ирдэг)

Та ажлаа хараарай. Тэдэнд юу дутагдаж байна гэж та бодож байна вэ?(хүүхдийн хариулт) ... Миний бодлоор энд цаас хангалттай биш байна. Хоосон зайг ногоон навчаар дүүргэе. Үүнийг хийхийн тулд бид ийм тусгай цоолтуур авч, ногоон будагтай ялтсууд руу хийж, ажилдаа оруулах болно. Одоо бид хамгийн бодит зүйлийг олж авлаацэцэг бүхий нуга.

Сайн байна уу залуусаа! Одоо нэг том болгохын тулд бүтээлүүдээ нэмьецэцгийн талбай.

Дүгнэлт. - Өнөөдөр бид юу хийсэн бэ? Танд юу таалагдсан бэ? Таны хувьд юу хэцүү байсан бэ? Хялбар, энгийн зүйл юу байсан бэ?

Боровина Оксана Викторовна, Хабаровск мужийн Амурск мужийн "21 -р хэлбэрийн хосолсон цэцэрлэг" MBDOU -ийн I мэргэшлийн ангиллын сурган хүмүүжүүлэгч.
Материалын тодорхойлолт: "Цэцгийн нуга" сэдвээр дунд бүлгийн хүүхдүүдэд (4-5 насны) хийх шууд боловсролын үйл ажиллагааны тоймыг танд санал болгож байна. загварчлалын элементүүдтэй хүүхдүүдийн.

"Цэцгийн нуга" сэдвээр дунд бүлгийн GCD -ийн хураангуй.

Даалгавар: 1. ургамлын хэсгүүд (бүтэц), ургамлын хөгжлийн талаар хүүхдүүдийн санаа бодлыг бүрдүүлэх, энгийн дүгнэлт гаргах, харсан зүйлээ яг үгээр тусгах, ургамлыг ангилах, толь бичгийг баяжуулах, идэвхжүүлэхийг заах; загвартай ажиллах, хэсгүүдийг бүхэлд нь угсрахыг үргэлжлүүлэн заах;
2. танин мэдэхүйн сонирхол, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн байдлыг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх, монологийн яриа;
3. ургамлын ертөнцийг сонирхож, цавуугаар ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж.
1. Загвар (үндэс, иш, цэцэг, навч, үр);
2. Ургамлын хөгжлийн загвар;
3. Цэцэг бүхий карт;
4. Экологийн шинж тэмдэг;
5. "Цэцгийг цуглуулах" тоглоомд зориулж цэцэг хайчилж ав;
6. Зөгий бүхий бэлгэ тэмдэг
7. Будсан шувуу, ягаан, цэнхэр цэцэгтэй ватман цаас;
8. Цавуу, сойз, салфетка.
9. Рефлекс техникийн зохиогч Л.В. -ийн "сэтгэлийн нуга" зурсан. Свешников;
10. Үлгэрийн хувцас.

Урьдчилсан ажил.Цэцэг, шавьжны тухай үлгэрийн шүлэг унших; тэдний амьдрал, хөгжлийг хянах; экологийн зам дагуу нугад хийх аялал; хөдөлгөөн багатай тоглоом, дидактик тоглоом, гадаа тоглоом, биеийн минут сурах.

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх:"Танин мэдэхүйн хөгжил", "Урлаг, гоо зүйн хөгжил", "Яриа хөгжүүлэх".

Хамтарсан үйл ажиллагаа

Цэцгийн дагина.Сайн уу залуусаа! Цэцгийн дагина би чамайг өөрийн цэцгийн хаант улсад харахдаа маш их баяртай байна. Би зочидтойгоо тоглох дуртай. Та тоглох дуртай юу? Дараа нь тоглоомыг эхлүүлье.

Цэцгийн тухай оньсого

Найз бүсгүйн хувьд та хөөрхөн юм!
Таны цамц цагаан өнгөтэй байна
Хүзүүвч нь алт,
Та биднийг сайхан сэтгэлээр харж байна.
(chamomile)

Хил дээр зам дагуу
Алтан боловсорсон хөх тарианд,
Цэнхэр нүд шиг
Тэнгэр рүү хардаг ...
(эрдэнэ шиш)

Ойд цэцэглэв
Цэнхэр хонхнууд.
(хонх)

Хавар хэн амьдардаг
Шар толгойтой.
(данделион)

Цэцгийн дагина.Тэд ямар цэцэг вэ?
Хүүхдүүд:(талбар)
Цэцгийн дагина.Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)
Одоо би тэдний гадаад төрхийг харуулах болно. Өө, юу болов?! Зэвүүн салхи бүх цэцэгсийг хольж хутгав. Тэднийг цуглуулахад тусална уу. (цэцгийн хэсгийг цэвэрлэгээнд байрлуулсан болно)

Тоглоом "Цэцэг цуглуулах"
(хүүхдүүд ижил дэлбээ сонгоод хооронд нь холбоно)

Цэцгийн дагина.Тэд ямар төстэй вэ? (хүүхдүүд загвар дээр үндэслэн цэцгийн бүтцийн талаар ярьдаг) (иш, навч, дэлбээ)
Цэцгийн дагина.Эдгээр цэцэгнүүд юугаараа ялгаатай вэ? (дэлбээний хэлбэр, өнгө гэх мэт)
Цэцгийн дагина.Сайн байна, та бүгдийг хийсэн. Энд бас нэг төөрөгдөл байна.

"Дөрөв дэх сондгой" тоглоом
1. chamomile, хонх, гэрийн хошоонгор, хус;
2. намуу, гэрийн хошоонгор, chamomile, geranium;
3. Dandelion, Rose, Cornflower, Chamomile.

Цэцгийн дагина.Нэг, хоёр, гурав би чамайг цэцэг болгоно!

Физминутка
"Цэцэг"

Ирмэг дээр, овойлт хооронд
Шөнийн цагаар цэцэг ургадаг.
Навчийг ичимхийлэн босгов:
"Сайн байна уу Sunshine!" гэж хэлэв
Хөнгөн дулаан салхи
Би ирмэг дагуу гүйв
Эхний зөөлөн эрвээхэй
Цэцэг дээгүүр нисэв
Цэвэрлэгээ рүү, ирмэг хүртэл
Шударга хүмүүс гарч ирээрэй!
Анхны цэцэгтэй хамт
Бид дугуй бүжиг эхлүүлэх болно
Салхи бараг л амьсгалахгүй байна
Дэлбээ ганхаж байна
Тэд толгой сэгсрэв
Цэцэг унтдаг.

Цэцгийн дагина.Та нэг, хоёр, гурав дахин хүүхэд болсон!
Цэцгүүд хэнтэй найзууд вэ?
Хүүхдүүд:шавьжтай.
Цэцгийн дагина.Аль нь?
Та бол илбэчин водица юм
Бид та бүхэнд өөрсдийгөө асгах хэрэгтэй
Зөгий рүү нэг, хоёр, гурав
Хүүхдүүдийг эргүүлээрэй.

(Зөгийтэй бэлгэ тэмдгийг хүүхдүүдийн хүзүүнд зүүдэг. Тэд нуга дундуур "нисч", цэцэг олж, тэдний тухай ярина. Хэрэв хариулахад хэцүү байвал багш цэцгийн тухай ярьдаг).

Цэцгийн дагина.Нэг хоёр гурав
Та дахин хүүхэд болжээ.

Цэцгийн дагина-Өө, залуус аа, би асуудалд орлоо! Dandelions юу болсныг сонсоорой:
Алтан байсан, залуу
Долоо хоногийн дотор буржгар болсон
Тэгээд хоёр хоногийн дотор
Толгой халзан болжээ.
(шүлгийн мөр бүрт хүүхдүүд ургамлын хөгжлийн загварыг тавьдаг. Хэрэв хүүхдүүдэд хэцүү байвал багш асуулт асууна.
-Ямар цэцэг байв?
-Яагаад цагаан болсон юм бэ?
-Цэцэг яагаад халзан байдаг юм бэ?
-Үрийн шүхэр гэж юу вэ?

Цэцгийн дагина.Бид болон та бид хоёр данделионыг нуга даяар, магадгүй бүр цааш нь шийдвэрлэхэд тусалцгаая. (Бүгд хамтдаа данделион дээр үлээж байна.)

Цэцгийн дагина.Миний хаант улсад хичнээн сайхан цэцэг байдгийг та харж байна. Гэхдээ энэ гоо үзэсгэлэнг хэрхэн хадгалах вэ?

Тоглоом "Байгаль орчны шинж тэмдэг"
(та олон төрлийн тэмдэгтүүдээс хүссэнээ сонгох ёстой)
Хүүхдүүд яагаад энэ экологийн тэмдгийг сонгосноо тайлбарлаж өгдөг.
Цэцгийн дагина.Залуус аа, бүгдээрээ байгаль орчны зөв тэмдгийг сонгосон, одоо хуруугаараа тоглоцгооё.

Хурууны гимнастик "Хонх"
Хуруунууд нуугдаж тоглодог
Тэгээд толгойг нь авч хаядаг
Цэнхэр цэцэг шиг
Дэлбээ уусгана.
Дээд давхарт сэгсрээрэй
Бага бөхийх.
Цэнхэр хонх
Тонгойж, чи бид хоёр руу эргэв.
Хонх-цэцэг
Их эелдэг, чи мөн үү?

Өргөдөл
Цэцгийн дагина- Хичнээн олон шувуу шувуу байгааг хараарай. Гэхдээ тэдэнд амьдрах газар байхгүй. Тэдэнд зориулж цэцэг хийцгээе. Эдгээр нь тэдний байшин байх болно. (хүүхдүүд хатагтай бүрийн ойролцоо цэцэг наалддаг).

Цэцгийн дагина.За, бид маш олон хэрэгтэй зүйлийг хийсэн, санаж байцгаая.
(хүүхдүүд хамтарсан үйл ажиллагаандаа юу хийснээ хэлдэг).

"Сэтгэлийн сэтгэлийн байдал" тусгал
Цэцгийн дагина.Залуус аа, энэ бол миний сэтгэлийн нуга юм. Сонирхсон хүмүүсийн хувьд ягаан өнгийн цэцэгсийг баяр хөөртэйгөөр, сэтгэл санаа муутай, огт сонирхдоггүй хүмүүсийн хувьд цэнхэр цэцгийг наа.
(хүүхдүүд зурсан нуга дээр гарч, сэтгэлийнхээ дагуу цэцэг наадаг)

Елена Кандакова

Өдрийн мэнд, манай хуудасны зочид, найзууд!

Миний бяцхан бүтээгчид бид зуны эхэнд зориулж аппликейшн хийлээ. Гүйцэтгэлийг миний хэвлэлд хэлэлцэх болно.

Бид хойд хэсэгт амьдардаг тул зун бидэнд маш их саатдаг. Саяхан модон дээр навч гарч ирэхэд өвс ногоон болж эхлэв. Манай хойд нутгийн анхны цэцэг бол нахиагаа хамгийн түрүүнд нээдэг данделион, ягаан, эрвээхэй юм. Гэхдээ цэцэг хурдан бүдгэрдэг. Цэцэг нь гэрэл гэгээтэй, удаан хугацаанд цэцэглэж, маш олон байсан байхыг бид хүсч байна. Тиймээс өнгөт цаасаар гоё цэцэгтэй нуга хийх санаа төрсөн.

Өргөдлийг хоёр үе шаттайгаар гүйцэтгэсэн.

Эхний шат бол бэлтгэл ажил,Хүүхдүүдтэй хамт чөлөөт цагаараа бидний ажилд зориулж хоосон зай, эд анги хийдэг байв.

1. Туузыг тод өнгийн өнгийн цааснаас хайчилж авав (5-7мм өргөн, 8-10см урт);

2. Дугуйлангийн хэв маягийг ашиглан бид цэцгийн төвүүдийг (шар, цагаан) хайчилж, хайчилж авав;

3. Навч, ишийг ногоон цаас, буржгар хайчаар хайчилж авсан;

4. Янз бүрийн цэцгийг цэцгийн хэв маягийн дагуу тоймлон хайчилж авсан;

5. Ханын цааснаас (ногоон, засвар хийсний дараа үлдсэн, бид бүрхүүлийн суурийг хийсэн.

6. Уран зураг, зургийн талаар авч үзэх, ярилцах, цэцгийн тухай шүлэг унших.

Аппликешныг гүйцэтгэх үед даалгавар:

1. Цэцэглэж буй нуга, талбайн гоо үзэсгэлэнг харахыг урамшуулах;

2. Яруу найрагт яруу найрагчид, зураач, зураг, уран зургаар байгалийн сайхныг илэрхийлдэг гэдгийг ойлгох чадвартай байх;

3. Цэцгийн бүтцийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх;

4. Хамтын ажилд харсан зүйлийнхээ гоо үзэсгэлэнг илэрхийлэх хүслийг өдөөх;

5. Ургамлыг хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх.

Миний бүтээгчид даалгаврыг төгс биелүүлсэн! Ухаантай охид! Үүнийг дууссан ажлаас харж болно!

Тэгээд одоо хүүхдүүд өгсөн даалгавраа хэрхэн биелүүлэхийг оролдсоныг харахыг танаас хүсч байна.

Бид ирээдүйн цэцгүүдэд зориулж хайчилж авсан туузнаас "гогцоо" хийдэг. Бид цэцгийн дунд "гогцоо" -ыг наадаг.



Залуус ядарсан тул Максимка гармоник тоглож, бүх хүмүүсийн сэтгэлийг сэргээж, тэднийг баярлуулахаар шийджээ!

Зун, зун бидэнд ирлээ!

Энэ нь хуурай, дулаахан болсон.

Зам дагуу шулуун

Хөл нь хөл нүцгэн явдаг.

Зөгий эргэлдэж, шувууд нисч байна.

Тэгээд Максим хөгжилтэй байна! (В. Берестов)

Залуус бэлэн болсон цэцэгнүүдийг нугын ёроолд наажээ.

Бид өвс, навчийг наадаг.


Яагаад ийм их гэрэл байгаа юм бэ?

Яагаад гэнэт ийм дулаахан байна вэ?

Энэ бол зун болж байгаагаас

Бүх зун бидэнд ирлээ! (I. Мазнин)

Холбогдох нийтлэлүүд:

ХҮҮХДИЙН МАСТЕР - ЗАЛУУЧУУДЫН ГРУППЫН "ЦЭЦЭГТЭЙ ПОЛЯНА" АНГИ Эрхэм хүндэт хамт олон, найз нөхөд, манай хуудсыг үзсэн бүх хүмүүс! Бид санал болгож байна.

Энэхүү дидактик гарын авлага нь нарийн моторт ур чадвар, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх зорилготой юм. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

"Цэцгийн нуга" хамтын хэрэглээний хураангуйЗорилго: Нөхөрлөлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх, хүүхдүүдэд сэтгэл хөдлөлийг бий болгох. Зорилго: 1. Хамтын үйл ажиллагаанд оролцохыг үргэлжлүүлэн заах;

Залуу бүлгийн "Цэцгийн нуга" шууд боловсролын үйл ажиллагааны тоймБоловсролын шууд үйл ажиллагааны урлаг, гоо зүйн хөгжилд чиглэсэн тойм. Сэдэв: "Цэцгийн нуга" Насны бүлэг:.

Сургуульд бэлтгэх бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан GCD -ийн хураангуй. "Цасан ширхэгтэй Glade" хамтын програмХөтөлбөрийн агуулга: Боловсролын даалгавар: 1. Хамтарсан найруулга хийх сонирхлыг өдөөх. 2. Хүүхдүүдийн биеэ авч явах чадварыг төлөвшүүлэх.