Християнська родина. Урок з ОПК Християнська сім'я (4 клас) Урок опк християнська сім'я

2015

Жук Марина Володимирівна вчитель початкових класів

МАОУ «Школа №139»

2015

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ «ХРИСТІАНСЬКА СІМ'Я». ПРЕДМЕТ – ОРКСЕ. МОДУЛЬ «ОСНОВИ ПРАВОСЛАВНОЇ КУЛЬТУРИ»


Модуль

«ОСНОВИ ПРАВОСЛАВНОЇ КУЛЬТУР Ы »

Методична розробка

Урок №27

на тему «ХРИСТІАНСЬКА Сім'я»

Мета уроку: продовжити знайомство з традиціями православної культури та ставленням православної релігії до сім'ї.

Завдання уроку:

Освітня: познайомити учнів з роллю сім'ї у православній релігії на основі прикладів життя Петра та Февронії Муромських, родини царя МиколиII, розкрити значення сім'ї у житті людей.

Виховна: формувати шанобливе ставлення до сім'ї, сімейних цінностей, виховувати приклади уроку поняття «дружної, щасливої ​​сім'ї».

Розвиваюча: продовжити розвивати вміння порівнювати та узагальнювати матеріал, усвідомлено та довільно будувати мовні висловлювання.

Види діяльності: бесіда, оповідання вчителя, закріплення вивченого матеріалу.

Обладнання та матеріали:

    Мультимедійне обладнання (комп'ютер, проектор);

    Слайд-шоу "Сім'я";

    Аудіозапис пісні про Петра та Февронію у виконанні

хору «Пересвіт»

    Підручник "Основи православної культури" для 4-5 класів за ред.

А.В. Кураєва

Тип уроку: урок-презентація.

План уроку:

    Організаційний момент (1 хвилина).

    Актуалізація знань учнів, повідомлення завдань уроку (6 хвилин)

    Вивчення нового матеріалу (25 хвилин)

    Закріплення пройденого матеріалу (10 хвилин)

    Підсумок уроку та домашнє завдання (3 хвилини)

Хід уроку:

До цього уроку на цю тему учням пропонуєтьсяВипереджальне домашнє завдання : підготувати презентації, фото, малюнки, буклети, міні-книжки до виставки на тему "Моя сім'я".

Організаційний момент:

(слайд 1)

Давайте ми теж усміхнемося один одному, щоб іскорки доброти спалахнули в кожному з нас..

Мотивація.
Вчитель:

Сьогодні на уроці йтиметься про найважливішу цінність у житті кожної людини. А що це за цінність спробуйте вгадати, прослухавши вірш Валентина Берестова:

Любили тебе без особливих причин
За те, що ти - онук,
За те, що ти – син,
За те, що малюк,
За те, що ростеш,
За те, що на тата та маму схожий.
І це кохання до кінця твоїх днів
Залишиться таємною опорою твоєю.

(слайд 2)

Визначення теми та цілей уроку
Вчитель

Хлопці, як ви вважаєте, що є опорою в житті кожної людини?

Сьогодні на уроці ми поговоримо про сім'ю.

Вчитель:
– На початку нашого уроку подивимося інсценування казки та подумаємо, що нам хотів сказати автор.
Інсценування казки В. А. Сухомлинського «Квітка і пелюстка». Беруть участь заздалегідь підготовлені учні.
Розквітла біла квітка ромашки. Літали над ним бджоли та джмелі, брали нектар. У Квітці було багато Пелюсток. І ось один Пелюсток запишався: «Я найкрасивіший. Без мене Квітка не цвіте. Я найголовніший. Ось візьму і піду – що мені?
Натужився пелюстка, виліз із Квітки, зістрибнув на землю. Сів у кущику троянди і дивиться, що робитиме Квітка. А Квітка, як ні в чому не бувало, усміхається сонечку, кличе до себе джмелів та бджіл. Пішов Пелюсток, зустрічає Мураха.
- Ти хто? - Запитує Мураха.
- Я Пелюсток. Найголовніший. Найгарніший. Без мене і Квітка не цвіте.
- Пелюсток? Знаю пелюсток у квітці, а на двох тоненьких ніжках, як ти – не знаю.
Ходив Лепесток, ходив, до вечора засох. А Квітка цвіте. Квітка і без однієї пелюстки – квітка. А пелюстка без квітки – нічого.
Вчитель
– Обговоримо цю казку. Чому загинув Пелюсток?
– А як ми можемо застосувати цю казку до життя?
(Відповіді дітей)
- Правильно. Тільки всі разом ми сильні, а окремо слабкі та вразливі.

Вивчення нового матеріалу

2. Поняття слова «родина»

Вчитель:

Як ви розумієте слово «родина»?

Поки учні обмірковують питання та висловлюють свої думки, один із учнів виконує індивідуальне завдання: за словником С. І. Ожегова шукає визначення слова"родина" .

Це група близьких родичів, що живуть разом;

Об'єднання людей, згуртованих загальними інтересами. (Слайд 3)

Висновок : Це ті близькі нам люди: мама, тато, бабуся, дідусь, сестричка чи братик…, які весь час перебувають з нами, живуть в одній квартирі, піклуються один про одного та об'єднані спільними інтересами

3.Учитель: А зараз невелика розминка «Загадки» про сім'ю»:

(Учитель читає загадки, а учні відгадують)

1. Без чого на білому світі дорослим не прожити і дітям?

Хто вас підтримає, друзі?

Ваша дружна... (родина)

2. Хто ж важку роботу

Може робити по суботах?

З сокирою, пилкою, лопатою

Будує, працює наш... (тато)

3. Хто стирає, варить, шиє,

На роботі втомлюється,

Прокидається так рано?

Лише дбайлива...(мама)

4. Хто любити не втомлюється,

Пироги для нас пече,

Смачні оладки?

Це наша…. (бабуся).

5. Хто все життя працював,

Оточував турботою

Внуків, бабусю, дітей,

Поважав простих людей?

На пенсії вже багато років

Нестаріючий наш … (дід).

(слайд 4)

4. Сінквейн "Сім'я"
Вчитель:
Згадайте якості, які притаманні кожній родині у вашому розумінні. Складіть у кожній групі синквейн на тему «Сім'я».
Правила складання синквейну перед вами на слайді
. (Слайди 5, 6 )

Приклад синквейну:

Родина, сім'я.
Міцна, дружна.
Згуртовує, об'єднує, оберігає.

Дорожити нею потрібно кожному.
Дитина.

Другий приклад:

Родина, сім'я.
Велика, багата.
Виховує, розвиває, формує.

Її треба берегти.
Батьки.


Сім'я в православ'ї – це Мала церква, де всі вчаться терпінню, розумінню, любові одна до одної. Глава сім'ї – чоловік, а голова чоловіка – Христос. Чоловік слухається самого Бога, живе у страху Божому, дотримуючись заповідей, а жінка слухається Бога через чоловіка.
Повага, смиренність і лагідність, терпіння, турбота, взаємодопомога, шанування молодшими старшими – головні цінності християнської сім'ї. Сім'я як така виступає як цінність. Чоловік і дружина приймають усі рішення соборно (спільно, дотримуючись церковних законів). Дітей навчають послуху (7 заповідь)
, повагу старших.

Сім'я – це кохання. Християни вважають, що неможливо любити Бога, якщо не вмієш любити того, кого бачиш щодня, члена своєї сім'ї. Прекрасним прикладом любові та вірності в сім'ї є історія про Петра та Февронію . (звучить аудіозапис)

(Слайди 7,8)

Правив Муромським князівством на початку 13 століття князь Павло. І був у нього молодший брат Петро. Понадився ходити до княгині блудний змій. Петро вбив змія, але вчасно битви кров із рани чудовиська потрапляє на шкіру Петра і той занедужує.

І ніхто з лікарів допомогти йому не може. Лише у селі Ласкове знайшли молоду, гарну та мудру дівчину Февронію. Вона й урятувала князя від тяжкої хвороби.

Що було далі? Звичайно ж, вони покохали одне одного, побралися, і стала селянка княгинею. І все було гаразд. Тільки бояри не могли змиритися, з тим, що ними править селянка. Запропонували бояри Февронії взяти що завгодно і піти з міста. Княгиня нічого, крім свого чоловіка, не хотіла. Петро, ​​дізнавшись, що його хочуть розлучити з коханою дружиною, добровільно відмовився від влади і вирушив з нею у вигнання.

Але невдовзі почалися у Муромі нещастя, дійшло до кровопролиття. І попросили посли повернутися Петра та Февронію.

Жили вони довго та щасливо. І померли одного дня. І поклали їх у різних трунах, хоч і заповідали вони поховати їх разом. Проте чудовим чином їхні тіла опинилися разом. Двічі намагалися їх розкласти по різних трунах. Але диво повторювалося. Так і поховали їх разом.

День пам'яті Петра та Февронії відзначається церквою з 1547 року. А з 2008 року в Росії стали відзначати всеросійський День сім'ї, кохання та вірності.

Ось така історія про кохання, про справжнє почуття, де вірні одне одному серця розмовляють мовчки.

- Ще одним прикладом люблячої родини можна назвати родину останнього російського імператора Миколи II , його дружини Олександри Федорівни, чотирьох дочок Ольги, Тетяни, Марії, Анастасії та їхнього брата цесаревича Олексія . (Слайди 9,10)

У 1917 році Миколи II зрікся престолу, був засланий на заслання, а потім страчений більшовиками в Єкатеринбурзі. Його доля спіткала всю родину, всіх розстріляли.

Незважаючи на те, що сім'я була царською, всі її члени були дуже простими людяними людьми. Мати, Олександра Федорівна, багато сил віддала на виховання п'ятьох дітей, царівни під час війни працювали в госпіталі сестрами милосердя: перев'язували поранених, прали білизну, чергували біля ліжка тяжко поранених.

Олександра Федорівна у своєму щоденнику писала: «У кожній хаті бувають свої випробування, але в істинному світі панує світ, який не порушить земним бурям. Будинок – це місце тепла та ніжності».

А ось її слова про істинну любов: «Наша любов одна до одної може бути щирою і глибокою в сонячні дні, але ніколи вона не буває такою сильною, як у дні страждань і горя…»

5.Робота з прислів'ями

Вчитель: Про сім'ю написано чимало прислів'їв. Поясніть зміст цих прислів'їв:(слайд 11)

Не потрібен скарб, коли в сім'ї лад.

У сім'ї і каша густіша.

Дерево тримається корінням, а людина – родиною.

Згідну сім'ю та горе не бере

Сім'я в купі - не страшна і хмара.
- На що скарб, коли в сім'ї лад.

6. Розповідь про свою сім'ю.

Вдома ви підготували розповіді про свої сім'ї. Хто готовий описати свою сім'ю?( Учні розповідають про сім'ї. Розповіді супроводжуються показом слайдів із фотографіями сімей учнів.)

Намагайся будувати стосунки в сім'ї на довірі та взаєморозумінні.

Поділися з членами сім'ї своїми прикростями та радощами.

Не завдай болю рідній людині.

Допомагай батькам.

8. Узагальнення матеріалу (слайд 13)

- Про яке тепло йдеться у вірші?

Що означає слово сім'я?

Що таке генеалогічне дерево?

Які сімейні традиції можна назвати?

9. Домашнє завдання.

Виберіть одне із запропонованих завдань на вибір:

Склади генеалогічне дерево своєї сім'ї

Намалюй герб сім'ї, поясни, що він означає.

  • Вчитель початкових класів
  • МБОУ ЗОШ №5
  • ст. Калниболотська
  • Новопокровський район
  • Шумська Євгенія Миколаївна
СІМ'Я чи сім «Я»? Навіщо люди створюють сім'ю? - Як ви вважаєте, у якому разі батьки можуть сказати про своїх дітей «Це мій захист і опора в старості»? - Як члени сім'ї повинні ставитись один до одного, щоб у сім'ї було радісно жити? «І створив Бог людину за образом Своїм, за образом Божим створив його; чоловіка і жінку створив їх. І благословив їх Бог, і сказав їм Бог: плодіться та розмножуйтесь, і наповнюйте землю, і володійте нею». РОДИНА все життя іншої людини чоловіка та дружини зробити своєю кохання все своє життя батьків та дітей віддати іншомуБіблійна історія
  • У Ноя було троє синів. Вже після потопу Ной почав вирощувати виноград та вино. Оскільки він був першим – він не знав усіх властивостей вина. Не знав, що воно не тільки радує серце людини, але ще й позбавляє її контролю над собою та приспає. Ной випив зроблене ним вино, сп'янів і заснув у шатрі. Хам – один із синів Ноя – увійшов у намет, побачив батька, що лежав на підлозі, і замість того, щоб перекласти його і вкрити, покликав усю сім'ю, щоб посміятися.
На що і скарб – коли в сім'ї лад. Будинок вести – не бородою трясти. Коли сім'я разом – то й душа на місці. У сім'ї – і каша густіша. Один в полі не воїн. Сім'я в купі - не страшна і хмара. Сироту влаштувати, що храм збудувати. Що може бути сім'ї дорожчою?
  • Що може бути сім'ї дорожчою? Теплом зустрічає батьківський дім, Тут чекають на тебе завжди з любов'ю, І проводжають у дорогу з добром! Батько і мати, і діти дружно Сидять за святковим столом, І разом їм зовсім не нудно, А цікаво п'ятьох. Малюк для старших як улюбленець, Батьки - у всьому мудріший, Улюблений тато - друг, годувальник, А мама ближча за всіх, рідніша. Любіть! І цінуйте щастя! Воно народжується в сім'ї, Що може бути її дорожчим На цій казковій землі
  • Сім'я – це щастя, кохання та удача, Сім'я – це влітку поїздки на дачу. Сім'я – це свято, сімейні дати, подарунки, покупки, приємні витрати. Народження дітей, перший крок, перший белькіт, Мрії про хороше, хвилювання і трепет. Сім'я – це праця, один про одного турбота, Сім'я – це багато домашньої роботи. Сім'я – це важливо! Сім'я – це складно!
  • Сімейні традиції -
  • спільні події та свята
  • День народження
  • Великдень
  • Новий рік
  • Різдво Христове
  • Масляна
  • Ювілей
  • День весілля
Родина -
  • Це близькі та рідні люди.
  • Це люди, яких ми любимо, з кого беремо приклад.
  • Це ті люди, про кого ми дбаємо, кому бажаємо добра та щастя.
  • Це наші батьки, дідусі, бабусі, сестри та брати.
Але ж щасливо жити одному неможливо! Завжди будьте разом, любов бережіть, Образи і сварки подалі гоніть, Хочу, щоб про нас говорили друзі: Яка Ваша родина хороша!

1. Політова Світлана Валеріївна , вчитель історії та суспільствознавства

МБОУ Відродженої середньої школи Княгинінського району

2. Модуль: Основи православної культури

3. Урок №27 «Християнська сім'я»

4. Цілі та завдання уроку: Формування в дітей віком понять сім'я, сімейні традиції; виховувати любов та повагу до своєї сім'ї; розвивати вміння вести міркування, аргументувати свою думку. Виховувати шанобливе ставлення до старших. Формувати вміння та навички навчальної діяльності, розвивати навички самонавчання, самовиховання, самореалізації.

5. Попередня підготовка учнів до уроку : 1. Малюють на тему «Щаслива сім'я» 2.Приносять фотографії своєї сім'ї для підготовки вчителем слайд-шоу «Коли моя сім'я зі мною»3. Підготовлені учні вчать напам'ять притчу про походження слова «Сім'я», вірш «Дружна сім'я». 4. Розучують пісню "Коли моя сім'я зі мною".

6. Обладнання : запис фонограми до пісні "Коли мої друзі зі мною", підручник А.В. Кураєва ОПК, комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація, електронний додаток до підручника А. В. Кураєва, роздатковий матеріал, малюнки дітей на тему «Щаслива родина».

7. План уроку:

1.Організаційний момент (1 хвилина)

2.Емоційний настрій на урок (2 хвилини)

3. Актуалізація знань (2 хвилини)

4. Пояснення нового матеріалу (20 хвилин)

5. Фізмінка (1хвилина)

6. Первинне осмислення та закріплення (10 хвилин)

7. Рефлексія (2 хвилини)

8. Підсумок уроку (5 хвилин)

9. Домашнє завдання (2 хвилини)

8. Хід уроку

1.Організаційний момент.

Вчитель: Здрастуйте, хлопці!Діти вітають вчителі. Я рада бачити вас на уроці «Основи православної культури» здоровими та життєрадісними. Чи готові до уроку? А зараз ми пограємось у гру «Бажаємо всім гарного настрою».

2.Емоційний настрій на урок.

Вчитель: Встаньте ті, хто сьогодні одержав п'ятірки.- Встаньте ті, хто знає, як звати прабабуся.Ті, хто встав, кажуть: «Бажаємо всім гарного настрою».- Встаньте ті, хто цінує свою сім'ю.Ті, хто встав, кажуть: Бажаємо всім гарного настрою.

Вчитель: Хлопці! Давайте відгадаємо загадку:

Без чого на білому світі

Дорослим не прожити й дітям?

Хто вас підтримає, друзі?

Ваша дружна...Діти хором додають(Сім'я)

Вчитель: - Хто здогадався, яка тема сьогоднішнього уроку?

Так, хлопці, тема уроку – Християнська родина.

3. Актуалізація знань.

Вчитель: А чи знаєте ви, як сталося слово «родина»? І що означає вінчання? Чому святі Петро і Февронія-символи щасливої ​​сім'ї та любові?Діти пропонують варіанти відповідей.Про це та багато іншого ми дізнаємося на уроці.

Робота з виставкою малюнків «Щаслива сім'я» з питань: Хто зображений на малюнку, чому це щаслива сім'я, які кольори фарб найчастіше використовувалися і т.д.Діти розглядають малюнки, відповідають питання вчителя.

4.Пояснення нового матеріалу (вчитель розповідає новий матеріал з презентації «Християнська сім'я» за планом)

Походження слова «родина».Підготовлена ​​учениця напам'ять розповідає притчу (див. додаток)

Вчитель: А яке визначення сім'ї дається у підручнику?Діти працюють зі стр.86, пошук визначення, записують їх у словник у зошиті.

Сенс Вінчання.Діти слухають розповідь та працюють з ілюстраціями у підручнику та слайдами презентації.

Розповідь про Петра та Февронію.

Вчитель: Чому ці святі вважаються покровителями сім'ї?Діти висловлюють свої припущення.

Розповідь про Сім'ю Романових. (Слайд)

Вчитель: Подивіться уважно на цей портрет. Це щаслива родина? Чому ви так вирішили?Діти наводять свої аргументи.

Вчитель: Справді, це дивовижна сім'я, яка глибоко вірує. Сім'я, в якій жило кохання. Хлопці, а вам цікаво знати, про що писали люди, які люблять один одного 100 років тому?
Отже, перед нами рядки з листів російської імператриці Олександри Федорівни з початку до свого нареченого, а потім уже до чоловіка імператора Миколи Олександровича (читає листи)
.

Які почуття поєднують ці листи?(Кохання, турбота, увага і т.д.)

Які слова говорять про кохання?Діти шукають у тексті листів потрібні слова та називають їх.

5. Фізмінутка

Ми сім'я – завжди ми разом,

Нам не можна стояти на місці

І один одному якщо можемо

Ми завжди у всьому допоможемо.

Мамі дружно допомагаємо
З полиць пил ми витираємо,
Моїм гладкі віконця
Зі столу змахнемо всі крихти,
Протрясемо половики, чисто вимиємо підлогу.

Попрацювали, відпочили.

Сіли разом за столи.

Взяли книжки, взяли ручки,

І дочекалися тиші.

Народження дітей - сенс сімейного життя

Вчитель: Згадайте 5-у заповідь про стосунки батьків та дітей.Діти читають вголос зі слайду: « Шануй батька свого і матір твою, нехай благо буде, і довголітній будеш на землі»– Як ви розумієте ці слова?Дітивисловлюють свої думки.

Але іноді діти порушують цю заповідь і поводяться не християнською, по-хамською, нетактовно. Прочитайте на с. 87 рубрику «Це цікаво» та дізнайтесь як і чому в нашій мові з'явилося слово «хамство», а потім значення слова «тактовність» у тексті параграфа с.87 та запишіть у словник.Діти читають про себе текст у підручнику, відповідають на поставлене запитання, звіряючи правильність запису у словнику зі слайдом за допомогою самоперевірки.

Вчитель: Сім'я-це не тільки діти і батьки, але й інші близькі родичі. Про них я і загадуватиму вам загадки. (Див. Додаток)Діти розгадують загадки.

Сімейні традиції

Вчитель: Діти, від кожного з нас з вами завитий мир і спокій у сім'ї. Але є ще дуже важлива цінність, яка сполучною ниткою простягається від покоління до покоління і робить сім'ю міцною та дружною. Це «сімейні традиції».Які сімейні традиції зображені на слайдах?вінчання, хрещення, сімейний обід, свята)А які традиції є у ​​вашій родині ми дізнаємося, подивившись слайд-шоу «Коли моя сім'я зі мною».Діти коментують фото своєї сім'ї (Хто на фото? Де і коли зроблено знімки? Чим і чому запам'ятався зображений момент? і т.п.)

Вчитель: Щаслива та сім'я, де панує кохання та дружба, як у вірші «Сім'я» М. Тахісової.Підготовлений учень напам'ять читає вірш «Сім'я» М. Тахісової (див. додаток)

6.Первинне закріплення

Робота з роздавального матеріалу (див. додаток).Діти працюють за роздавальним матеріалом у парах, при необхідності допомагаючи один одному.Завдання перевіряються фронтально.

Виконання завдання тренажер(Електронний додаток до підручника А. В. Кураєва).Діти працюють фронтально із учителем.

7.Рефлексія.

Вчитель: Хлопці, я вампропоную доповнити фразу:

Я сьогодні дізнався про нове….

Я розповім вдома про…

Мені особливо сподобалося (запам'яталося)…Діти у вільній формі висловлюють свої думки.

8.Підсумок уроку.

Вчитель: На згадку про урок я подарую вам, хлопці, пам'ятки-заповіді про сім'ю. Сподіваюся, що вони допоможуть вашим сім'ям бути щасливими (див. додаток). Вчитель роздає дітям пам'ятки.

На закінчення давайте виконаємо пісню «Коли моя сім'я зі мною» (див. додаток).Діти співають хором пісню.

9 . Домашнє завдання (1 на вибір учнів).

1.Написати міні-твір про свою сім'ю.

2.Скласти генеалогічне дерево своєї сім'ї.

3. Зробити презентацію про свою сім'ю.

додаток

Родина, сім'я.

Коли про нього не чула Земля,

Але Єві сказав перед весіллям Адам:

«Зараз я тобі сім запитань поставлю:

Хто діток народить мені, богиня моя?

І Єва тихенько відповіла: Я.

Хто їх виховає, царице моя?

І Єва покірно відповіла: Я.

Хто приготує їжу, о радість моя?

І Єва так само відповіла: «Я»

Хто сукні зшиє, випрає білизну?

Мене приголубить, прикрасить житло?

"Я, Я" - тихо мовила Єва. - "Я, Я".

Сказала вона знаменитихродина".

Ось так на землі з'явиласьродина!

Загадки

1. То сидить шкарпетки в'яже, то пиріг нам спече. На ніч казочку розповість чи пісеньку заспіває. (бабуся)

2.Разом із бабусею живе він уже чимало років.

Знаємо всі ми без сумніву це найкращий … (дід)

3.В гаражі хтось пропадає, міри часу не знає, каже прийду зараз, чекаємо на його четверту годину.

4.Добре слово, ніжні руки тебе приголублять, візьмуть на поруки, Вчить нас правді, вчинкам красивим, як стати людиною доброю і сильною. (Мама)

5. Він для діда найкращий друг, тому що це ... (онук)

6.Мамина помічниця поряд день і ніч. Хто ж ця розумниця? Ця наша … (дочка)

«Сім'я» М. Тахісова

Мені бабуся казку розкаже,

І зробить солодкий пиріг,

І дасть мені трошки пряжі,

Щоб з кішкою побігати я міг!

А дід мені подарує рубанок,

Цвяхів принесе, молоток,

І буде готовий зранку

Шпаківня у нас і совок!

А тато візьме на рибалку,

Розкаже про трави лісові.

Ми поруч, трохи перевалку

підемо повз ялин грибних.

Грибів наберемо на узліссі,

Вигадливий корінь знайдемо,

У забутій лісовій хатинці

Ми чаю з малиною поп'ємо…

А мама, схиляючись над ліжечком,

Спокійну пісню заспіває,

Навшпиньки вийде крадькома

І добрі сни покличе!

А у вікна вривається вітер,

Я думаю, довго не сплю:

Ну, чим мені на це відповісти?

Я просто їх дуже люблюблю!

Роздатковий матеріал

Завдання 1. Виберіть із запропонованих прислів'їв, які підходять до теми уроку та підкресли їх.

Любов полум'яна, міцніша за огорожу кам'яну;

Немає такого дружка, як рідна матінка;

Сім разів відміряй і один раз відріж;

Вся родина разом - і душа дома;

Кохання, та порада, на тому й стоїть світло.

Завдання2.

Вінці, які надягають на молодят при здійсненні обряду вінчання, означають одночасно і нагороду, і мучеництво. У найбідніших храмах, де немає спеціальних вінців, на голову нареченого та нареченої іноді надягають вінки з польових квітів.

Спробуй «сплести» такий вінок із чеснот. Які «квіти» вплести туди, щоб шлюб був щасливим?

КОХАННЯ

ВІРНІСТЬ

Пам'ятка-заповідь

1. Свято зберігай честь своєї сім'ї.

2. Люби свою сім'ю і роби її кращою

3. Будь уважним і чуйним, готовим завжди допомогти членам своєї сім'ї.

4.Дари батькам радість.

5. Вмій приносити користь своїй сім'ї.

Пісня «Коли моя сім'я зі мною»

1. Розповісти хочу вам я, розповісти хочу вам я. Від друзів не приховую:

Дім рідний, моя сім'я, дім рідний, моя сім'я-найрідніше.

Приспів:

Що мені сніг, що мені спека, що мені дощ проливний,

Коли моя сім'я зі мною (2 рази)

2.Суп варити і цвях забити, суп варити і цвях забити тут мене навчать.

Водночас проводити час, час проводити не нудно.

Приспів:

3.Мамою я своєю пишаюся, мамою я своєю пишаюся, всіх вона дорожча.

Якщо десь помилюся, якщо десь помилюся, матуся допоможе.

Приспів:

4.Є хлопці у мене, є хлопці у мене тато найкращий.

І шпаківню змайструвати, і шпаківню змайструвати він мене навчить.

Приспів:

9.Література:

1. Підручник А. В. Кураєв «Основи православної культури», М.: Просвітництво, 2012;

2. Дивне світло. Щоденникові записи, М: Російський паломник, 2005р.

3. М. Тахісовастихотворення «Сім'я».

4. Концепція просвітницького проекту «Сормівська слобода». Випуск1 Н. Н.2011 р.

Всі якось звикли вважати, що якщо в Росії в 2000-ті з'явилася жорстка влада, то всі рішення, що приймаються з Федерального центру, неухильно втілюються в життя на місцях. На щастя для нашої країни, це найчастіше так і є. У цьому полягає «вертикаль влади», яка гарантує суверенітет і цілісність держави.

Тому, коли у серпні 2009 р. з'явилося доручення Президента Російської Федерації Уряду «забезпечити вирішення організаційних та фінансових питань, що стосуються запровадження... з 2012 року у всіх суб'єктах Російської Федерації у загальноосвітніх установах нових предметів: основи православної культури, основи ісламської культури, основи буддійської культури, основи іудейської культури, основи світових релігійних культур та основи світської етики», багато православних батьків нашої країни зітхнули з полегшенням. Нарешті, у нас з'являється можливість у загальноосвітній школі реалізувати право, яке дає п.1. статті 5 Федерального закону «Про свободу совісті та про релігійні об'єднання»: «Кожен має право на здобуття релігійної освіти». Безумовно, цей закон гарантує світський характер релігійної освіти у шкільництві, але «світський» не означає «радянський», тобто. атеїстичний. Це вселяло (і вселяє) надію, що наші діти на наш вибір у школі дізнаватимуться про Православ'я, за яким держава (у вже згаданому Законі) визнає особливу роль в історії Росії.

Експеримент із запровадження комплексного предмета Основи релігійних культур та світської етики, що проводився у 18 регіонах, визнано успішним. І закономірно 1-го лютого 2012 р. у Міністерстві освіти і науки було видано наказ затвердити зміни, які вносяться до федерального базового навчального плану, пов'язані з цим новим навчальним курсом. Москва таким чином створила всю необхідну базу для реалізації доручення Президента. Тепер слово за регіонами, адже реалізація загальної та середньої освіти ведеться суб'єктами Федерації. Як же тут справи?

Тут начебто теж все гаразд. У регіонах знають свою справу. Характерним є приклад Новосибірська, третього за чисельністю міста Росії: Міністерство освіти і науки Новосибірської області розсилає лист відділам освіти, в якому вказується на необхідність до 15 квітня провести в школах області батьківські збори, на яких батьки обирають для своїх дітей один із модулів, у тому числі та Основи православної культури.

Автор цих рядків сам взяв участь у цьому процесі, як один із представників Відділу освіти та освіти Новосибірської митрополії. Що ж відбувається зараз на низовому рівні, на рівні шкіл? На цьому рівні імпульс Федерального центру часто гальмується.

У деяких школах на місцях продовжують розглядати Світську етику як базовий предмет модуля, а ОПК як небажане відхилення. Хтось із недоброзичливців навіть запустив в інтернет дезінформацію про те, що, обравши для учнів 4 класу Основи православної культури, школа втрачає статус світської і стає релігійною. І ця інформація бентежить відвідувачів незалежного форуму міських шкіл. У деяких школах іде глухий опір: батьків залякують дорожнечею підручників, неготовністю викладачів до запровадження ОПК. В інших школах опір явний: керівництво школи, наприклад, заявляє, що весь клас вивчатиме лише один предмет (і це буде, звичайно, «світська етика» або «основи світових релігійних культур», вони, мовляв, підходять усім учням). Така сила інерції! Звісно, ​​багатьом школам так зручніше! Не потрібно вивільняти класи, працювати з розкладом, посилати вчителів на перепідготовку та підвищення кваліфікації. А десь прямо бояться, що учні дізнаються про красу та силу Православ'я і стануть свідомо віруючими, прийшовши до храму.

Тому можна почути у звітах на місцях фразу: «Наша школа обрала світську етику». Саме так, не батьки, а сама школа (тобто її керівництво) обрала один із модулів! Адже «світська етика» вчить дітей тому, що добро і зло відносні: це вибір самого індивіда. «Відносне добро» ж безсило проти зла, яким уражено наше суспільство. Тільки абсолютне добро Божих заповідей дає людині твердий орієнтир у житті. Саме цьому навчають школярів Основи Православної культури, на допомогу викладання яких Новосибірська Митрополія запропонувала вчителям і посібник власної розробки (що має відповідний «гриф») - на додаток до основного підручника. Всіляко допомагає Митрополія та у підготовці вчителів. Насправді вже все готове до викладання ОПК, потрібно лише не боятися і починати викладати та дати батькам право реального вибору цього модуля.

А як спалахнули очі деяких батьків, коли я розповів їм про ті моральні цінності, які несе дітям Православ'я: подяки, дружбу, відповідальність, чесність, працьовитість! Як давно діти у школі не чули від вчителів прості слова про чесноти. Без них школа давно перетворилася на «супермаркет знань», який швидше підготує розумного та розважливого егоїста, ніж дбайливого сім'янина та патріота своєї Батьківщини.

Безумовно, у багатьох школах підійшли до вибору модуля ОРКіСЕ серйозно та ґрунтовно. На батьківські збори запрошують священнослужителів для того, щоб вони могли роз'яснити батькам суть ОПК як предмета, вчителям дають змогу підвищити кваліфікацію, класи готують до нових уроків . І це зрозуміло, адже предмет розрахований не на один рік, адже коли вибір батьками робиться вільно, він набагато вищий за «допустимі» для секулярного лобі 20%. Це означає, що, незважаючи на силу інерції, школам доводиться зміщувати акцент в ОРКіСЕ зі світської етики на основи культур традиційних для Росії релігій. І в цьому русі основна складова має бути на пробудженні активності православних батьків. Адже саме за ними вибір: чи вчити своїх дітей справді духовним цінностям чи безбожній моралі, що залишилася нам у спадок від «будівельників комунізму».

Православні батьки повинні знати, що школа зобов'язана забезпечити викладання нашим дітям Основ православної культури, навіть якщо у класі цей модуль вибрав лише одну дитину. Настав момент, коли потрібно нарешті зайняти активну громадянську позицію. Без своєчасної допомоги православних батьків зусилля єпархіальних структур Російської православної церкви можуть виявитися малоефективними.

Жодна сім'я неможлива, якщо немає кохання.

«Кохання весь світ тримається»(Слайд №11). Світ без кохання неможливий, немислимий. Але як зрозуміти «тримається коханням»? (відповіді дітей) Любов точно невидимий клей з'єднує серця, тримає їх разом міцно. А як відрізнити справжнє кохання, як не обдуритися? Адже іноді за прекрасною зовнішністю людини ховається чудовисько, і навпаки за зовнішньою непримітністю - віддане і серце, що любить. Справжнє кохання, як сказав Апостол Павло:"Все вибачає, всьому вірить, на все сподівається, все переносить"(Слайд 12). Давайте розберемося, що означає все вибачає? (Прощає помилки коханого, не засуджує його за них, усьому вірить. Це означає, що повністю довіряє тому, кого любить). На все сподівається ... (значить вірить у краще). Все переносить … (будь-які тяготи та негаразди здаються йому легкими з коханим).

Справжня християнська любов у сім'ї і має бути такою.

Ви знаєте, вам пощастило дізнатися про те, що в Росії були такі сім'ї і ось про одну з них я б хотіла вам розповісти.

У Росії її була сім'я, яка прагнула ідеалу справжньої християнської сім'ї. Це Сім'я останнього Імператора Миколи Другого.(Слайд №13) Ця сім'я прагнула ідеальних відносин друг з одним. Вони виховали 4-х дочок та сина. Навчили їх любити сім'ю та свою Батьківщину. Жили, спираючись на Божі заповіді.

Яка найважливіша заповідь?(Щасти батька свого та матір свою.)Людина, яка любить своїх батьків, ніколи не може бути поганою людиною. Докладніше з цією сім'єю ми ознайомимося на інших уроках ОПК, а зараз(Смолін Артем) вам прочитає вірш, із щоденники Государині Імператриці Олександри Федорівни.

(читання вірша «Даруйте кохання»)(Слайд № 14)

Даруйте кохання. Подивіться навколо.
Допомагайте
Тим, з ким поряд вам випало
у житті йти,
Дні їх, як можете, прикрашайте,
Щоби свій життєвий хрест було їм легше нести.

Даруйте кохання. Подивіться -
віддалік ваш брат,
Зневірившись, гріх вже готовий зробити.
Ви руку йому простягніть, і радий
Він буде чистим, новим життям жити.

Хлопці, як ви думаєте, а чи є в Росії свято, присвячене сім'ї?(Відповіді)

Так, у Росії є свято «День сім'ї, кохання та вірності», яке відзначається влітку – 8 липня. Цього дня в містах Росії відбуваються святкові заходи, концерти, особливо вшановуються пари, які одружилися саме 8 липня. А також цього дняособливо шануються Святі Петро та Февронія.(Слайд № 15)

(Одного разу в місті Муромі в давнину правив князь Петро зі своєю дружиною Февронією, яка колись зцілила його від страшної хвороби. І з тих пір вони були нерозлучні.

А зараз ми з вами побачимо відеокліп.(під час відео відкривається дошка із сімейними фото)

Я думаю, ви вже здогадалися яка квітка є символом кохання та вірності? (ромашка)

Подивіться на ромашки на столах. Уявіть, що ромашка це ваша сім'я. Що у сім'ї має бути головним? Напишіть це на пелюстках ромашки. (індивідуальна робота)

А тепер прикріпіть ваші ромашки до фотографії своєї родини.

Вдома оформіть сторінку нашого альбому: приклеїть фотографію своєї сім'ї, ромашку та напишіть міні твір про свою родину

Я побачив…

Я впізнав…

Я відчув…(слайд 16)