Конспект заняття з корекції емоційної сфери в дітей віком старшого дошкільного віку. Вони на прощання дають нам повчання. Прослуховування п'єси П.І. Чайковського «Нова лялька»

Цілі:

· Усвідомлення дитиною емоційних станів інших;

· Вміння розуміти та приймати інших людей;

· Актуалізація досвіду та знань, що належать до емоційної сфери.

Завдання:

· Розвиток вміння передавати свої емоції за допомогою кольору;

· Розвиток уяви та фантазії;

· Створення мотивації на пізнання себе;

· Удосконалення механізмів саморегуляції;

· Розвиток вміння за допомогою образотворчих засобів виражати свої почуття;

· Стабілізація психічних процесів, зняття напруги;

· Розвинути вміння визначати експресію особи людини.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Державна бюджетна загальноосвітня установа Самарської області основна загальноосвітня школа №9 міста Новокуйбишевська міського округу Новокуйбишевськ Самарської області структурний підрозділ « Дитячий садок « Джерелька»

Конспект заняття з розвитку емоційної сфери дітей старшого дошкільного віку

Країна емоцій

Провела педагог-психолог

Усова Ірина Вікторівна

г.о. Новокуйбишевськ, 2014

«Країна емоцій»

Цілі:

  • Усвідомлення дитиною емоційних станів інших;
  • Вміння розуміти та приймати інших людей;
  • Актуалізація досвіду та знань, що належать до емоційної сфери.

Завдання:

  • Розвиток уміння передавати свої емоції за допомогою кольору;
  • Розвиток уяви та фантазії;
  • створення мотивації на пізнання себе;
  • Удосконалення механізмів саморегуляції;
  • Розвиток уміння з допомогою образотворчих засобів висловлювати свої почуття;
  • Стабілізація психічних процесів, зняття напруги;
  • Розвинути вміння визначати експресію особи людини.

Необхідні матеріали:

  • запис спокійної музики;
  • Картки із зображенням різних емоцій із серії «Чарівна скринька» Марії Лебедєвої;
  • Бланки із намальованою фігурою людини;
  • Олівці, фломастери, воскова крейда.

Хід заняття:

1. Вітання. Створення емоційного настрою.

Педагог-психолог: « Здрастуйте, хлопці! Я рада вас бачити. Давайте всі разом візьмемося за руки, посміхнемося один одному і скажемо «Доброго ранку»! Молодці! Скажіть, будь ласка, у якому світі ми з вами були минулого разу? Минулого заняття ми з вами побували в чарівній країні Почуттів.

Сьогодні я хочу запропонувати вам вирушити в нову подорож до країни Емоцій. Жителі світу Емоцій, звертаючись один до одного, говорять своє ім'я лагідно. Давайте, і ми спробуємо так.

Вправа «Ласкаве ім'я»

Педагог-психолог запитує ім'я дитини, інших просить хором назвати її ласкаво. Якщо діти не можуть вигадати ласкаве ім'я, психолог допомагає.

Перед тим, як вирушить у нову подорож, ми відповімо жителям світу Емоцій, який у нас сьогодні настрій.

Вправа «Мішечок настроїв»

Педагог-психолог пропонує дітям визначити, який настрій у них сьогодні на занятті, з чим його можна порівняти. Наприклад; «Мій настрій схожий на білу пухнасту хмарку, а твій?» Учасники по колу кажуть, на яку пору року, природне явище, погоду схожий на їхній сьогоднішній настрій. Потім психолог узагальнює – який сьогодні настрій у всієї групи: сумний, веселий, смішний тощо. і показує дітям мішечок і каже, що він чарівний і що в нього можна скласти всі непотрібні почуття, наприклад, образу, агресію, страх і т.д. Якщо у дитини поганий настрій, йому пропонується зробити це, імітуючи рухи складання. Потім психолог зав'язує мішечок і пропонує дітям викинути свій поганий настрій у смітник.

2. Основна частина заняття.

Педагог-психолог: «Хлопці, мешканцям цього світу дуже цікаво побачити вас. А щоб допомогти вам уявити їх, вони передали картки із зображенням мешканців світу емоцій. Чи завжди ми вміємо розуміти іншу людину? Чи можна з обличчя людини зрозуміти, який у нього настрій? Давайте спробуємо зараз вгадати, який настрій на цих обличчях».

Гра «Вгадай настрій»

Психолог показує дітям картки з намальованими зображеннями різних емоційних станів людини. Тут зображені обличчя людей з різним настроєм. Як ви вважаєте, які настрої тут зображені? Що відбувається з бровами, коли ми сердимося чи радіємо? Коли чогось боїмося, дивуємось, гніваємось? А що можна сказати про губи? Як висловлює рот наші емоції, наш настрій? Проводиться розмова.

Молодці, хлопці, ви справді можете вгадати, який настрій у іншої людини на його обличчі. А тепер спробуємо застосувати «чарівні» засоби розуміння, з якими ми вже познайомилися».

Гра «Повторюшки»

Жителі світу Емоцій грають у захоплюючу гру, яку пропонують і вам пограти. Дітям лунають картки з різними емоціями та запитують у дитини, хто на ній зображений, і яку емоцію цей персонаж відчуває. Просять дитину показати на обличчі цю емоцію.

А тепер нам потрібно відпочити. Сядьте зручніше та закрийте очі. Зробіть три глибоких вдиху та видиху….»

Релаксаційна вправа «Посмішка»

Педагог-психолог: Під час кожного видиху ти можеш відчути, як твоє обличчя все більше і більше розслаблюється. Нехай із кожним видихом розслаблюється твій рот, ніс, вуха, чоло, очі. Тепер вдихни глибоко і затримай дихання. Відкинь голову назад, зроби сильний видих, видуючи повітря якомога вище, щоб він долетів до стелі. Повторіть це ще раз. Тепер знову вдихни. І коли зараз видихатимеш, постарайся посміхнутися. Відчуй, як під час посмішки розтягуються твої губи та як напружуються м'язи щік. Зроби це ще раз і спробуй усміхнутися ширше. Уявити собі, що бачиш перед собою на малюнку гарне сонечко, рот якого розплився у широкій дружній посмішці.

Важливо побачити посмішку на обличчя всіх дітей. Коли ти знову посміхнешся, відчуй, як усмішка переходить до твоїх рук, доходить до долонь. Дихай і посміхайся ... і відчувай, як твої руки і долоні наповнюються усміхненою силою сонечка. Коли ти посміхнешся знову, відчуй, як твоя посмішка спускається все нижче і доходить до ніг, до кінчиків ступнів. Відчуй тепло сонця під підошвами ніг. Відчуй усмішку у всьому своєму тілі. Усміхаючись, ти добре почуваєшся з ніг до голови, відчуваєш радість усіма клітинами свого тіла. Ти любиш і приймаєш себе. Тепер трохи потягнись і випростайся. Розплющ очі і знову опинися з нами в цій кімнаті.

Вправа «Досліджуємо свій настрій»

Педагог-психолог: Хлопці, у чарівній країні Емоцій, живуть Радість, Задоволення, Страх, Вина, Образа, Сум, Злість та Інтерес. Жителі чарівної країни люблять ходити один до одного в гості, розповідати різні історії, займатися спільними справами. Вони пропонують вам пофантазувати та спробувати навчитися досліджувати самого себе.

Для цього закрийте очі і відчуйте, де у вас живуть почуття: радість, гнів, агресивність, образа і т.д. На готових бланках із зображенням чоловічка

дітям пропонується досліджувати себе і зафарбувати кольоровими олівцями, де які живуть Почуття, з ким вони сусідять? Діти виконують завдання. Рефлексія. Важко чи легко було виконувати завдання? Що було важко? Що легко? Чи сподобалося тобі дослідити себе? Чи це було приємно чи ні? Проводиться колективне обговорення, під час якого діти діляться своїми враженнями.

Останній етап. Підбиття підсумків.

Педагог-психолог. Хлопці, наша мандрівка закінчується. Давайте подаруємо на згадку мешканцям країни Емоцій спільну фотографію з нашими посмішками.

Вправа « Побажання у коло»

Дітям пропонується висловити свої побажання на майбутнє заняття, а також розповісти про те, що сподобалося та що не сподобалося учасникам на занятті. Ми з вами побували у різних чарівних світах, познайомились із дивовижними жителями. А тепер давайте посміхнемося, подякуємо один одному за роботу і попрощаємось до наступної зустрічі.


психологічні вправи для тренінгів

Серія занять у розвиток емоційної сфери дітей старшого дошкільного віку

Для розвитку емоційної сфери в дітей віком бажано разом з ігровими заняттями проводити і пізнавальні, на яких, використовуючи різноманітні методичні прийоми, знайомити дітей з емоціями.

Ми розробили серію занять, які є частиною роботи щодо розвитку емоційної сфери дитини старшого дошкільного віку. На заняттях діти проживають емоційні стани, вербалізують свої переживання, знайомляться з досвідом однолітків, і навіть із культурною спадщиною людства (літературою, живописом, музикою).

Цінність таких занять полягає в наступному:

  • у дітей розширюється коло емоцій, що розуміються;
  • вони починають глибше розуміти себе та інших;
  • вони частіше спостерігаються емпатійні прояви стосовно оточуючим.

При складанні занять ми передбачали знайомство лише з п'ятьма емоціями. Знання, присвячені іншим емоціям, також важливі у розвиток дітей. Тому ми всіляко вітаємо творчість практиків у складанні занять із ознайомлення з іншими емоціями.

Заняття бажано проводити один раз на тиждень із усіма дітьми. Вони розбиті розділи. До першого розділу входять заняття, у яких дітей знайомлять з емоціями. На заняттях другого розділу заглиблюються ці знання. Заняття третього розділу служать закріплення знань, отриманих попередніх заняттях.

I розділ

Мета занять 1 розділу:

  • познайомити дітей із емоціями: радістю, горем, гнівом, страхом, здивуванням;
  • вчити дітей розрізняти емоції за схематичними зображеннями; вчити розуміти свої почуття та почуття інших людей і розповідати про це;
  • продовжувати вчити дітей передавати заданий емоційний стан, використовуючи різні виразні засоби; продовжувати вчити слухати та розуміти музичні твори; розвивати емпатію.

Заняття 1. Радість.

1. Прослуховування п'єси П.І. Чайковського «Нова лялька»

Запитання до дітей:

  • Про що ви думали, коли слухали музику?
  • Що відчували?
  • Що хочеться робити таку музику?

2. Повторне прослуховування музичного твору

Дітям пропонується уявити, що їм подарували нову ляльку чи іншу іграшку, та потанцювати під цю музику. Після закінчення музики звернути увагу дітей на те, які вони мали обличчя, як вони рухалися. Пояснити, що вони висловлювали радість.

3. Розмова

Наголосити на тому, що всі діти під час танцю висловлювали свою радість по-своєму. Запитати, від чого залежить, як людина висловлює свою радість. Під час бесіди підвести дітей до висновку про те, що ступінь вираження радості залежить від людини, її особливостей та від самої події.

4. Малювання на тему «Радість»

Запропонувати охочим розповісти про свій малюнок.

Вигадати назву альбому, який можна зробити з дитячих малюнків після заняття.

5. Відповіді дітей на запитання:

– Радість – це коли всі радіють. Буває радість велика, а буває маленька. Маленька – це колись у одного, а велика – коли у всіх.

– Радість – це колись свято.

– Радість – коли ніхто не плаче. Жодна людина.

– Радість – коли немає війни.

– У моєї бабусі болить серце. А коли не болить, ми з нею разом радіємо.

– Радість – це я! Тому що мама каже: Ти моя радість!

(М. Потоцька «Що таке радість»)

6. Хоровод

Дітям пропонується стати в хоровод і всім разом порадіти гарній пісні «Разом весело крокувати...» (муз. В. Шаїнського, сл. М. Матусовського).

Заняття 2. Горе.

1. Прослуховування двох музичних п'єс С. Майкапара «Тривожна хвилина» та «Роздум».

Запитання до дітей:

  • Який характер цих п'єс?
  • Чи вони схожі між собою?

Дітям пропонується охарактеризувати перший музичний твір, потім другий.

2. Розмова за казками: «Теремок», «Заюшкіна хатинка», «Крадене сонце», «Вовк і семеро козенят».

Пропонується згадати:

  • Коли герої цих казок переживали горе?
  • Як вони впоралися з горем?

3. Читання уривків із казки К.І. Чуковського «Федорине горе»

4. Драматизація ситуації «Пропав собака»

Одна дитина виконує роль господаря зниклого собаки, а діти заспокоюють його, кожен по-своєму.

Після драматизації запитати у дитини, яка виконувала роль господаря:

  • Що ти відчував, коли тебе заспокоювали?
  • Хто найкраще тебе заспокоїв?

Заняття 3. Гнів

1. Читання уривків із твору К.І.Чуковського «Мойдодир», де автор описує гнів Умивальника та Крокодила.

Запитання до дітей:

  • Чому розсердилися Умивальник і Крокодил?
  • Як описав автор гніву Умивальника?
  • Як описав авторка гнів Крокодила?

Розгляд ілюстрацій художника О.М. Алянського, на яких зображені сердиті Умивальник та Крокодил.

Дітям пропонується розповісти, як митець передав гнів героїв.

2. Драматизація уривка із казки Л.М. Толстого «Три ведмеді»

Діти розігрують епізод, де описується, як гніваються ведмеді, дізнавшись про те, що хтось користувався їхніми речами.

Звертається увага дітей на те, як по-різному виражають гнів ведмежа, ведмедиця та ведмідь.

3. Розповіді дітей про ситуації, коли вони сердилися, гнівались, злилися

4. Вправа «Дзеркало»

Дітям пропонується зобразити перед дзеркалом свій гнів.

5. Малювання гніву

Запропонувати дітям колірною плямою зобразити свій гнів.

Розглянути з дітьми малюнки. Звернути увагу на передачу кольору гніву, відзначити схожість і відмінності в зображеннях гніву дітьми.

Заняття 4. Страх

1. Гра «Гусі-лебеді»

Діти гуляють по приміщенню, уявляючи, що вони знаходяться на квітучій галявині. Коли ведучий подає сигнал тривоги, діти ховаються за стільці.

Гра повторюється кілька разів.

2. Вправа «Знайди піктограму»

Діти обирають піктограму страху із заздалегідь підготовлених.

Зіставити вибір дітей із тим почуттям, яке вони переживали, коли ховалися від гусей.

Розглянути з дітьми обрану ними піктограму, звернути увагу до брови, очі, рот.

3. Обговорення з дітьми приказки «У страху очі великі». Відзначити прямий і прихований зміст приказки

Запитання до дітей: - Чи лякалися ви коли-небудь так, що причина страху вам здавалася значно страшнішою, ніж було насправді?

4. Читання уривка з казки С. Михалкова «Три порося» (епізод, в якому описується, як поросята тікають від вовка і тремтять від страху)

Запитання до дітей: – Чому Наф-Наф не боявся страшного вовка?

  1. Малювання на тему "Наф-Наф не боїться страшного вовка".
  2. Запропонувати дітям намалювати епізод із казки С. Міхалкова «Три порося».

Розглянути малюнки дітей. Звернути увагу на особливості зображення сміливого порося.

Заняття 5. Здивування

1. Читання уривка із казки А.С. Пушкіна «Казка про царя Салтана...» (про дивовижні дива на острові у князя Гвідона)

  • Які дива описує автор?
  • Чому всі ці дива так дивували та приваблювали людей?

Дітям пропонується написати листа, який можна було б надіслати князю Гвідону, розповісти в ньому про дивовижні речі, які зустрічалися дітям, або про дивовижні випадки, що з ними відбувалися.

2. Вправа «Дзеркало»

Запропонувати дітям подивитися у дзеркало, уявити собі, що там позначилося щось казкове, та здивуватися.

Звернути увагу дітей на те, що кожна людина дивується по-своєму, але, незважаючи на різницю, у подивах завжди є щось схоже.

Запитання: - Що спільного в тому, як ви зображували подив?

3. Гра «Фантазії»

Пропонується дітям продовжити початок дивовижних пригод:

  • До нас прийшов слон...
  • Ми опинилися на іншій планеті.
  • Несподівано зникли всі дорослі...
  • Чарівник вночі змінив усі вивіски на магазинах...

II розділ

Мета занять II розділу:

  • продовжувати знайомство дітей з емоціями радості, горя, гніву, страху та здивування;
  • закріпити отримані на попередніх заняттях знання та вміння;
  • розширити уявлення дітей про емоції, пропонуючи їх порівнювати;
  • продовжувати розвивати емпатію, уяву.

Заняття 1. Радість та горе

1. Знайомство з гномами

До дітей у гості прийшли гноми Кирюша та Антоша. Один гном радісний, а другий сумний. Одягнені гноми однаково.

Гноми знайомляться з дітьми. Запитання до дітей:

  • Чим схожі гноми?
  • Чим відрізняються?
  • Як ви вважаєте, що могло засмутити Кирюшу?
  • Що могло потішити Антошу?

2. Літературні загадки

Діти поділяються на дві групи. Одну очолює Кирюша, іншу – Антоша. Групам по черзі пропонуються радісні та сумні уривки з казок. Кирюшина (сумного клоуна) команда піднімає руку, коли прочитають радісний уривок, Анто-шина (радісного клоуна) команда реагує на сумний уривок.

Літературні уривки:

  • Хмара по небу йде, Бочка морем пливе. Немов гірка вдовиця, Плаче, б'ється в ній цариця... (А.С. Пушкін «Казка про царя Салтана...»)
  • Весілля одразу вчинили, І з нареченою своєю повінчався Єлисей, І ніхто з початку світу не бачив такого бенкету, Я там був, мед, пиво пив, Та вуса лише обмочив. (А.С. Пушкін «Казка про мертву царівну...»)
  • Приїхала Василиса Премудра додому, хапилась – немає жаб'ячої шкіри! Кинулася вона шукати її. Шукала, шукала – не знайшла і каже Івану-царевичу: – Ах, Іване-царевичу, що ж ти наробив! Якби ти ще три дні почекав, я б завжди була твоєю. А тепер прощай, шукай мене за тридев'ять земель, за тридев'ять морів, у тридесятому царстві, у соняшниковій державі, у Кощія Безсмертного.
  • Пішов Іван-царевич у Кощеєві палати. Вийшла тут до нього Василина Премудра і каже: – Ну, Іване-царевичу, зумів ти мене знайти, тепер я весь вік твоя буду! Вибрав Іван-царевич найкращого скакуна з Кощеєвої стайні, сів на нього з Василісою Премудрою і повернувся до свого царства-держави. І стали вони жити дружно, у коханні та злагоді. (Російська народна казка «Царівна-жаба»)
  • Іванко каже: - Сестрице Оленко, сечі немає, нап'юся я з копитця! - Не пий, братику, козенятком станеш! Не послухався Іванко і напився з козиного копитця. Напився і став козенятком... Зве Оленка братика, а замість Іванки біжить за нею біленьке козенятко. Залилася Оленка сльозами, сіла під стожок – і плаче, а козенятко біля неї скаче. (Російська народна казка «Сестриця Оленка і братик Іванко»)
  • Зібрали народ, пішли на річку, закинули сіті шовкові та витягли Оленку на берег. Відрізали камінь із шиї, занурили її у ключову воду, одягли її у ошатну сукню. Оленка ожила і стала кращою, ніж була. А козенятко від радості тричі перекинулося через голову і обернулося хлопчиком Іванком. (Російська народна казка «Сестриця Оленка і братик Іванко»)

Виграє та команда, яка дружно та швидко піднімає руки та не помиляється.

3. Малювання гномів

Запропонувати дітям намалювати портрети Кірюші та Антоші. Коли діти закінчать малювати подарувати портрети гномам.

Звернути увагу дітей на те, що Кирюша посміхається.

4. Хоровод

Діти разом із гномами водять хоровод.

5. Прощання

Діти прощаються з гномами, а Кірюша обіцяє частіше посміхатися.

Заняття 2. Радість та гнів

1. Бесіда з дітьми за російськими народними казками «Лисиця і журавель», «Мужик і ведмідь» (попередньо прочитати дітям ці казки)

  • Чим викликано почуття гніву у героїв казки «Лиса та журавель»?
  • Чим викликано почуття радості?
  • Що розлютило героїв казки «Чоловік і ведмідь»?
  • Що їх потішило?
  • Як висловлювали герої обох казок гнів та радість?

2. Розгляд картини «Ведмежа сім'я» (серія «Звучаюче слово». – М., 1980г.)

Запитання до дітей:

  • Що зображено на картині?
  • Як ви вважаєте, який настрій у ведмедів?
  • Чому вони раді?
  • А яке почуття відчувають бджоли?
  • Чому?

Дітям пропонується показати, як гніваються бджоли.

3. Гра «Ведмеді та бджоли»

Діти поділяються на дві групи. Одна група – бджоли, інша – ведмеді.

Ведмеді крадуть мед у бджіл і тікають, а бджоли наздоганяють їх.

Нагадати дітям, що ведмеді, крадучи мед, мають радіти, а бджоли – висловлювати гнів.

4. Лялькова вистава «Капризка», скорочений варіант (Карманенко Т.М., Карманенко Ю.Г. Ляльковий театр дошкільникам. – М., 1982 р.)

Заняття 3. Гнів, подив

1. Читання уривка з вірша Н. Єкімової.

По небу пливли хмари,
А я дивився на них.
І дві схожі хмарки
Знайти я захотів.
Я довго вдивлявся вгору
І навіть щурив око,
А що я побачив, то вам
Все розповім зараз.

Раптом по небу грізне
Страшилище летить
І кулаком величезним
Сердито мені загрожує.
Ох, злякався я, друзі,
Але вітер мені допоміг:
Так дмухнув, що страшнисько
Пустилося втік.
А маленька хмаринка
Над озером пливе,

І здивовано хмарка
Розкриває рота:
– Ой, хто там у гладіні озера
Пухнастий такий?
Такий волохатий, м'який?
Летимо, летимо зі мною!
Так дуже довго я грав
І вам хочу сказати,
Що дві схожі хмарки
Не зміг я знайти.

2. Малювання хмар

Запропонувати дітям намалювати хмари. На одному аркуші зобразити гнівну хмару, на іншому – здивовану.

3. Виставка малюнків

Разом із дітьми розмістити малюнки так, щоб гнівні хмари були відокремлені від хмар, що дивуються.

Звернути увагу дітей на те, як вони по-різному зобразили гнів хмар. І здивовані хмари теж відрізняються одна від одної.

Знайти саму гнівну хмару і найдивовижніше.

4. Гра «Хмари»

Діти поділяються на дві групи. Перша група зображує гнівні хмари, друга дивується, дивлячись на гнівні хмари. Потім діти змінюються ролями.

5. «Вимов фразу»

Діти, за бажанням, вимовляють будь-яку фразу від імені здивованої чи гнівної хмари.

Заняття 4. Радість, горе, страх

1. Літературні уривки

Запропонувати дітям прослухати уривки із творів К.І. Чуковського.

Під час читання діти мають зображати відповідну емоцію на своєму обличчі.

Уривки з творів:

  1. Плаче сірий горобець: - Вийди, сонечко, скоріше! Нам без сонечка прикро – У полі зернятка не видно.
  2. Але волохати бояться: - Де нам з таким собі боротися! Він і грізний і зубастий, Він нам сонця не віддасть!
  3. Раді зайчики та білочки, Раді хлопчики та дівчатка, Обіймають і цілують клишоногого: – Ну, дякую тобі, дідусю, за сонечко!
  4. І прибігла зайчиха І закричала: Аї-Аї! Мій зайчик потрапив під трамвай!.. І тепер він хворий і кульгавий, Маленький зайчик мій!»
  5. Крокодили в кропиву забилися, І в канаві слони сховалися. Тільки чути, Як зуби стукають, Тільки й видно, Як вуха тремтять.
  6. І лікар пришив йому ніжки, І заінька стрибає знову. А з ним і зайчиха-мати Теж пішла танцювати. І сміється вона і кричить: «Ну, дякую тобі, Айболіт!»
  • Які почуття виникали, коли ви слухали ці уривки?
  • Які почуття вам легко передати, а які – важко?

Дітям пропонується ще раз послухати уривки, в емоційному зображенні яких виникли труднощі.

2. Гра «Гноміки»

Дітям пред'являється плакат із зображеннями радісного, зляканого та сумного гноміка.

  • З ким із гномиків вам хочеться грати?
  • Хто з гномиків злякався щеплення?
  • Який гномик розбив свою улюблену чашку?

3. Оповідання дітей

Пропонується розповісти про веселі, сумні та страшні випадки зі свого життя.

4. Перегляд діафільму за казкою В. Ліванова «Самий, самий, самий»

Запитання після перегляду:

  • Коли левеня засмучувалося?
  • У якому епізоді казки левеня злякалося?
  • Що змусило левеня радіти?

Заняття 5. Радість, горе, подив

1. Етюд "Хороша погода"

Дітям пропонується уявити собі теплий сонячний день, зелений лужок з яскравими квітами, над якими весело пурхають метелики.

Запитання: - Який у вас зараз настрій?

Потім діти вибирають відповідну піктограму із заздалегідь підготовлених.

2. Етюд «Погана погода»

Дітям пропонується уявити собі похмуре небо, дощ, холодний вітер, скуйовджених горобців, що забилися під дахи будинків.

Запитання: - Який у вас настрій?

3. Етюд «Погода змінилася»

Дітям пропонується уявити собі, як раптом, несподівано для всіх, закінчився дощ і визирнуло яскраве сонечко. І це сталося так швидко, що навіть горобці здивувалися.

Запитання: - Що з вами сталося, коли ви уявили такі несподівані зміни в погоді?

Потім діти обирають відповідну піктограму.

4. Малювання емоцій

Поділити дітей на групи і запропонувати їм намалювати кольоровими плямами емоції. Одна група малює на великому аркуші паперу радість, інша – горе, третя – здивування.

«Листи радості, горя та здивування» діти розглядають і порівнюють (разом із учителем).

Заняття 6. Радість, страх, подив

1. Читання оповідання Н. Носова «Живий капелюх»

Запитання до дітей:

  • Що відчули Вова та Владик, коли капелюх поповз?
  • Яке почуття виникло у хлопців, коли вони виявили під капелюхом кота?
  • Яке почуття прийшло на зміну подиву?
  • Як хлопці висловлювали радість?

2. Малювання епізодів з оповідання Н. Носова «Живий капелюх»

Дітям пропонується зобразити епізод на вибір:

  • хлопчики злякалися;
  • хлопчики здивувалися, побачивши кошеня під капелюхом;
  • хлопці зраділи.

3. Обговорення дитячих малюнків

Дитячі малюнки розташовують та розглядають за темами.

Звертається увага на те, як по-різному діти зображають страх, здивування та радість хлопчиків, які кольори використовують для передачі різних емоцій.

4. Оповідання дітей

Дітям пропонується згадати випадки із життя, коли вони спочатку злякалися, потім здивувалися, а потім зраділи.

5. Вправа «Дзеркало»

Пропонується зобразити перед дзеркалом ту емоцію, яку буде названо. А щоб було легше зобразити названу емоцію, можна запропонувати дітям згадати відповідні епізоди з прочитаного оповідання чи з власних спогадів.

III розділ

Мета занять III розділу:

  • закріпити знання про емоції;
  • продовжити розвиток здатності відчувати настрій у музиці;
  • розвивати емпатію.

Розвага «Країна казок»

1. Розповідь про подорож країною казок

Розповісти дітям про те, що на їхньому шляху зустрічатимуться казкові будиночки, в яких мешкають герої різних казок. Казкові герої виходитимуть до дітей, якщо вони правильно назвуть емоцію, зображену на піктограмі. Піктограма висітиме на дверях будиночка.

2. Перший будиночок із піктограмою гніву. Діти називають емоцію

З хати виходить злий Карабас і каже, що в театрі в нього немає акторів. Він хоче забрати всіх дітей до театру.

Ведучий пропонує дітям зобразити гнів і зло відповісти Карабасу Барабасу, що вони нізащо не підуть до його театру.

Це допомагає прогнати Карабаса Барабаса та продовжити подорож.

3. Другий будиночок із піктограмою страху. Діти відгадують емоцію

З хати виходить зайчик, який боїться лисиці. Вона вигнала його із власного будинку. Запитання дітям:

  • Хто намагався допомогти зайчику, але не допоміг?
  • Чому звірі не змогли допомогти зайчику?
  • Як лякала лисиця звірів?
  • Хто допоміг зайчику?

Потім пропонується програти сценку, в якій півень виганяє лисицю. Для цього обирають дітей на роль лисиці та півня. Зайчик дякує дітям, і подорож продовжується.

4. Третій будиночок із піктограмою горя. Діти називають емоцію

Пропонується розглянути картину В.М. Васнєцова «Оленка». Запитання:

  • Хто написав цю картину?
  • Як вона називається?
  • Як художник показав горе Оленки?

Після того, як діти дадуть відповіді на запитання, з будиночка виходить Оленка. Вона розповідає дітям про своє горе. Діти пропонують різні варіанти того, як можна допомогти Оленці розчарувати Іванушку. А щоб чудо відбулося, діти мають назвати прислів'я про горе.

Відповіді дітей допомагають Оленці зустрітися з братом, який виходить з будиночка. Іванко та Оленка дякують дітям. Діти продовжують подорож.

5. Четвертий будиночок із піктограмою подиву. Діти називають емоцію

З хати виходить Карлсон. Він пропонує дітям згадати епізоди з казки А. Ліндгрена «Малюк і Карлсон, який живе на даху», в яких дивуються герої. Карлсон просить дітей розповісти, чому вони дивувалися у своєму житті. Далі Карлсон пропонує дітям потанцювати під веселу мелодію так, щоби всі здивувалися, як діти здорово танцюють. Після танцю діти продовжують подорож.

6. П'ятий будиночок із піктограмою радості. Діти називають емоцію.

З хати виходить Буратіно. Він пропонує дітям згадати:

  • Яким героям ви допомогли?
  • Які почуття ви при цьому зазнали?
  • Яких веселих героїв казок ви знаєте?

Потім Буратіно пропонує дітям пограти у гру «Хоровод казкових героїв».

Діти встають у коло і, рухаючись по колу, зображують веселих казкових героїв, яких називає Буратіно.

Розвага «У царстві снігової королеви» (Автор Кубасова І.Л.)

1. Герда шукає Кая

Дівчинка, яка відіграє роль Герди, розповідає дітям про те, що трапилося з Каєм, і про те, який шлях треба пройти, щоб допомогти Каю.

2. Зустріч із Принцесою

Принцеса обіцяє показати дорогу, якщо діти відповідатимуть правильно на запитання. Вона пропонує назвати емоцію, яка відповідає музичному уривку.

Уривки з музичних творів:

  • С. Рахманінов "Полька" (радість);
  • Л. Бетховен «До Елізи» (сум);
  • М. Глінка «Руслан та Людмила», увертюра (здивування);
  • Д. Кабалевський «Петя і вовк» - уривок (страх);
  • Л. Бетховен "Сюїта до-мінор" (гнів).

Принцеса показує дорогу.

3. Зустріч із маленькою розбійницею

Розбійниця поставила умову, щоб діти продемонстрували емоції, які виникали у людей та тварин у різних ситуаціях:

  • Покажіть горе тварин, які мешкають у мене в клітинах.
  • Покажіть страх оленя, коли я лоскотала його гострим кинджалом.
  • Покажіть, як здивувалася Герда, коли побачила мій звіринець.
  • Покажіть, як злилася моя матуся, коли я перекинула їй на ногу киплячий казан.
  • Покажіть, як мені було сумно, коли я прощалася з Гердою, моєю єдиною подругою.

Розбійниця показує дорогу та прощається з Гердою та дітьми.

4. Зустріч зі сніжинками біля входу до палацу Снігової королеви

Біля палацу Сніжної королеви кружляють сніжинки і не дають Гер-де пройти, просять її та дітей пограти з ними.

5. Гра «Сніжинки»

Герда роздає дітям сніжинки, у центрі яких схематично зображені різні емоції. Діти розповідають, що відчуває їхня сніжинка. Сніжинки пропускають Герду до палацу.

6. Зустріч з Каєм

Герда зустрічається з Каєм. Але щоб розчарувати його, діти повинні зі шматочків льоду (розрізаний аркуш паперу із зображенням емоції) зібрати найстрашнішу для королеви емоцію – радість.

7. Повернення додому

Кай розчарований. Герда дякує дітям за допомогу. Герда та Кай прощаються з хлопцями.

Мінаєва В.М. Розвиток емоцій дошкільнят. Заняття. Ігри. Допомога для практичних працівників дошкільних закладів. - М.: АРКТІ, 2001. - 48 с. (Розвиток та виховання дошкільника)


01.05.2011

Ціль:гармонізувати особистість дитини.

Завдання:

- Встановлювати доброзичливу атмосферу в групі;

- Формувати позитивне ставлення дитини до свого «я»;

- Підвищувати ступінь самоприйняття;

— розширювати уявлення про емоції та різні емоційні стани;

- Розвивати креативне мислення, уяву, мова, дрібну моторику рук.

Матеріали:кольоровий клубочок вовняних ниток, дзвіночок, схематичні маски-особи, аркуші паперу, олівці, фломастери, аудіокасету.

Вступна частина

Педагог.Діти, давайте виконаємо вправу "Ім'я - рух". Нехай кожен назве себе на ім'я і при цьому виконає якісь рухи або дії. Наприклад, я назву своє ім'я і зроблю ось так: два кроки вперед (можна також поплескати в долоні, виконати деякі рухи руками тощо).

Діти виконують.

Чудово! А тепер виконаємо ігрову вправу «Ворота».

Діти стоять у колі, руки опущені. Ведучий називає ім'я якоїсь дитини, той ляскає в долоні над головою, повертається навколо себе і присідає, а діти, що стоять ліворуч і праворуч від нього, беруться за руки і піднімають їх вгору, щоб над тими, хто присів, вийшла висока брама. Потім називається ім'я іншої дитини тощо.

Основна частина

Педагог.Я придумаю, загадаю про тебе (по черзі, про кожну дитину) гарне слово, а кожен по губах відгадає яке.

Діти виконують вправу "Гарне слово".

Педагог хвалить дитину, але не говорить вголос, а вимовляє лише губами. Похвала може бути за результати реальні та передбачувані, за зовнішність, якості особистості. Наприклад: "Ти добрий...", "Ти кмітливий...".

Молодці! А тепер вправа (у колі з м'ячем) «Що ти вмієш робити краще за дорослого». Наприклад: "Я думаю, що бігаю краще, ніж мама", "Я вмію голосно сміятися, фомче тата!", "Можу стрибати на одній ніжці, а бабуся - ні".

Діти виконують.

Потім педагог називає слово-ситуацію, а дитина має назвати настрій, почуття.

А тепер проведемо аутотренінг «Сонячний зайчик». Сонячний кролик заглянув до тебе в очі. Закрийте їх. Він побіг далі по обличчю, ніжно погладь його долонями: на лобі, носі, роті, щічках, на підборідді. Погладжуй його акуратно, щоб не злякати. Погладь легенько голову, шию, руки, ноги... Він заліз на животик, погладь животик. Сонячний зайчик не бешкетник, він любить і пестить тебе. А ти погладь його і подружися з ним.

Діти виконують вправу «Намалюй будиночок для сонячного зайчика». Пропонується намалювати якийсь (графічно найпростіший) будиночок з відкритими та закритими очима.

Що ви відчували?

Діти відповідають.

В якому разі вам було легше?

Діти відповідають.

Заключна частина

Педагог. Стоячи або сидячи в колі, всім взятися за руки і потиснути їх, подивитися по черзі на кожного і посміхнутися.

Діти виконують.

Ціль:створення умов розвитку у старших дошкільнят методів адаптації, розвиток навичок комунікації.

Завдання:
Соціально-комунікативний розвиток.
Освітні:
Створити умови на навчання навичкам саморегуляції поведінки.
Забезпечити умови для формування вміння працювати у мікрогрупах.
Корекційно-розвиваючі:
Створити умови для розвитку та корекції навичок спілкування старших дошкільнят у дитячому колективі.
Забезпечити умови для формування вміння долати труднощі та страхи.
Сприяти зниженню психом'язової напруги та розслабленню.
Виховні:
Сприяти вихованню доброзичливості.
Створити умови виховання емпатичних почуттів.

Методи та прийоми:читання художніх творів, анімалотерапевтичні ігри та вправи, релаксація, вправи наслідувально-виконавчого характеру.

Обладнання та ТСО:м'які іграшки кошенят, клубки вовняних ниток, два кошики, картки із зображенням клубків та бантів, набір м'яких модулів, карта міста кошенят, аудіозапис релаксаційної музики, музичний центр, м'які підлогові мати.

Психологічні технології:музикотерапія, тілесно-орієнтовані техніки, релаксація.

Здоров'язберігаючі технології:психогімнастика, фізкультхвилинка.

Хід безпосередньої освітньої діяльності

І етап. Організаційний та мотиваційний момент.
Діти грають у груповій кімнаті. У центрі кімнати на підлозі з'являється клубок вовняних ниток. Педагог-психолог привертає увагу дітей до клубка та цікавиться, кому він може належати.
Відповіді та припущення дітей.
— Хлопці, а давайте уявимо себе маленькими кошенятами та вітаємо один одного незвичайним способом.
1. Гра "Незвичайне привітання".
Діти з психологом встають навкруги, по черзі вітаються спочатку носиками, потім «лапками» та уявними «хвостиками».
Дорослий звертає увагу вихованців на звуки: «Хлопці, а клубок виявляється чарівним, він нас кудись кличе. Напевно, комусь потрібна наша допомога. Підемо за клубком і подивимося куди ж він нас з вами приведе?»
ІІ етап. Практичний.
Дорослий та діти йдуть за клубком і знаходять карту міста кошенят. Психолог розповідає історію: «Це карта міста кошенят, колись це місто називалося Містом Щасливих кошенят, бо всі кошенята, котрі живуть тут, були веселими, добрими і сміливими. Але це не сподобалося злої феї і вона зачарувала місто. Одне кошеня стало всього боятися, інше стало злим, а третє весь час сумувало».
— Хлопці, ви хочете допомогти кошеням знову стати веселими, сильними та сміливими?
Відповіді дітей.
- Тоді вперед, за чарівним клубком!
Дошкільнята разом із педагогом-психологом йдуть за клубком і підходять до будиночка з м'яких модулів, на даху якого сидить іграшкове, м'яке, «злякане» кошеня.
Педагог-психолог, взявши кошеня, вимовляє з тихотвор А.Блока «Чому сумує кошеня»(Модифікація):

«Жив-було маленьке кошеня
І зовсім ще дитина.
Ну, і цей котя милий
Постійно був полохливий.
Чому? Ніхто не знав,
Котя це не сказав».
А.Блок

2.Вправа «Чого боїться кошеня?»
Діти передають кошеня один одному та розповідають, чого він боїться.
3. Розмова «Як допомогти кошеняті не боятися?»
— Хлопці, як ми з вами можемо допомогти кошеняті не боятися? Діти висловлюють свої припущення.
— Правильно, давайте його пошкодуємо, погладимо. Дошкільнята обіймають, гладять і шкодують кошеня.
Педагог-психолог робить висновок.
— Хлопці, дивіться кошеня було полохливе, а тепер, коли ви його погладили, пошкодували, обняли він уже не боїться.
4. Анімалотерапевтична гра "Злякані кошенята".
Дошкільнята розподіляються на дві команди за картками (бантики та клубки). Одні діти зображують переляканих кошенят, імітують рухи та звички. Інші вихованці уявляють себе сміливими хлопцями, які допомагають кошенятам не боятися (гладять їх, шкодують, притискають до себе). Потім дошкільнята змінюються ролями.
На завершення гри педагог-психолог обговорює почуття вихованців.
— Хлопці, вам сподобалося, коли вас заспокоювали? Чи вам було приємно?
— Дивіться, хлопці наш клубок нас кудись знову кличе, комусь ще потрібна наша допомога.
Педагог-психолог та діти підходять до другого будинку з модулів, усередині якого сидить іграшкове, м'яке, «сумне» кошеня. Дорослий вимовляє вірш А. Блоку «Чому сумує кошеня?»

«Жив-було маленьке кошеня
І ще зовсім дитина.
Ну, і цей котя милий
Постійно був похмурий.
Чому? Ніхто не знав,
Котя це не сказав».
А. Блок

— Хлопці, це кошеня сумує, мабуть, йому нудно.
- Як ми можемо його розвеселити? Що ви робите, коли вам нудно?
Відповіді дошкільнят.(Пограти з ним)
- Правильно, молодці! Я знаю цікаву гру!
Педагог-психолог разом із дітьми виконує
фізкультхвилинку «Котик».

Ось який каташка, вихованці рухаються по колу один за одним.

Кругла мордочка, Зупиняються, показують обома
руками мордочку.
І на кожній лапці — Ритмічно витягують уперед
кігтики-драпки, по черзі праву та ліву руки;
Всі йому іграшки: повороти на місці, довкола себе.
кубики, котушки,
Котик, як м'ячик, роблять стрибки на двох ногах,
По квартирі скаче. руки на поясі.
Н.В.Нищева.

— Дивіться, хлопці, наше кошеня розвеселилося, здорово ви йому допомогло, але наш «чарівний» клубок кличе нас далі в дорогу.
Діти та дорослий підходять до третього будинку з модулів, у якому сидить «сердитий» іграшкове кошеня.
Педагог-психолог читає вірш «Сердитий кошеня».

У нього скуйовдилася вовна,
Зігнулася дугою спинка,
Хвіст трубою,
Він шипить і гарчить, наче тигр:
Ідіть, не хочу я ваших ігор.(Авторське).

— Хлопці, яке сердитий кошеня, як же йому можна допомогти?
Відповіді дітей.
— Правильно, скажімо йому ласкаві слова. Дошкільнята говорять кошеняті ласкаві слова.
Педагог-психолог підбиває підсумок.
— Подивіться, кошеня вже не сердиться, воно стало добрим, бо почув від вас стільки лагідних слів. Молодці!
ІІІ етап. Останній.
6. Релаксація. «Чудовий сон кошеня»
На тлі тихої, спокійної музики дорослий повільно вимовляє: «Маленькі кошенята дуже втомилися, набігалися, награлися і лягли відпочити, згорнувшись у клубочки. Їм сниться чудовий сон: блакитне небо, яскраве сонце, прозора вода, сріблясті рибки.

Сниться нам, що ми лежимо на траві,
На зеленій м'якій траві,
Гріє сонечко зараз
ручки теплі у нас,
Яскравіше сонечко зараз
ніжки у нас теплі.
Напруга полетіла і
розслаблене все тіло.
Ми спокійно відпочиваємо,
Сном чарівним засинаємо.
Кряжова Н.Л.

Чудовий сон, але настав час прокидатися.
— Кошенята розплющують очі, потягуються, посміхаються. Добре ми відпочили!
Педагог-психолог розпитує дітей: чи вам сподобалася подорож до Місто кошенят? Який настрій зараз?
Рефлексія. Ритуал прощання.
Педагог психолог показує два кошики жовту та сіру. Пропонує взяти кожному по одному клубку вовняних ниток відповідно до настрою: жовтий – радісне, веселе; сірий - сумне і покласти у відповідні за кольором кошики.
Педагог-психолог та діти виконують ритуал прощання: вставши в коло і взявшись за руки, хором кажуть: «До побачення!»

Використовувана література:

1. Кряжова Н.Л. Кіт та пес поспішають на допомогу. Ярославль: «Академія розвитку», 2000. - 176 с.
2. Кряжова Н.Л. Розвиток емоційного світу дітей. Ярославль: "Академія розвитку", 1997. 208 с.
3. Нищева Н.В. Картотека рухливих ігор, вправ, фізкультхвилин, пальчикової гімнастики. СПб.: ДИТИНСТВО-ПРЕС, 2008. - 64

І отримати сертифікат до атестації?

Заняття«Радість»

(з розвитку емоційної сфери у старших дошкільнят)

(з використанням інноваційних технологій)

Ціль:

1. Розвиток емоційної сфери старших дошкільнят. 2.Познайомити дітей із почуттям радості, вчити виражати емоційний стан за допомогою міміки, жестів. 3.Развівать можливості розуміти емоційний стан іншу людину і вміння висловити їх у міміці, етюдах, жестах.
4. Розширювати уявлення дітей про емоції радість, формувати позитивні почуття та емоції через посмішку.

Завдання:

Сприяти згуртуванню дитячого колективу та встановленню позитивного емоційного настрою групи.

Устаткування : сонечко, конверт із завданням, картинка "Радість", чисті листки (формат А4), кольорові олівці.

Хід заняття

I Вступна

1. Вправа "Сонечко по колу"

Доброго ранку, діти! Давайте встанемо у коло. У мене в руках іграшка "сонечко". Сонце це світло, тепло, радість, гарний настрій. Я пропоную передати його по колу і подарувати один одному, найкрасивішу усмішку. Я, дуже рада, що ви обдарували усмішкою один для одного, адже коли людина посміхається, їй теж хочеться посміхнутися у відповідь. І від цього на душі стає тепліше. Сонечко, повернулося до мене.

Психолог: Діти, тему нашого заняття вам підкаже загадка, послухайте її і скажіть відповідь.

Правильно це радість, сьогодні діти ми познайомимося і поговоримо про радість. Почуття допомагають нам зрозуміти самих себе і є частиною нас. Деякі почуття такі як любов, радість, щастя викликають у нас відчуття тепла. Інші почуття, такі як страх, смуток, агресивність, сором змушують нас відчувати беззахисність і по тілу пробігає холодок. Дуже важливо навчиться розпізнавати їх та розуміти, про що вони говорять нам.

II Основна частина.

1. Вправа "Збери сонечко" (Познайомити дітей з емоцією радість, картинка сонечко з емоцією радості)

Хлопці, подивіться, сьогодні на вулиці світить сонечко, і від цього маємо гарний настрій. Але бувають дні, коли на вулиці похмуро і йде дощ, і нам усім дуже не вистачає тепла та усмішок. Я одержала поштою листа. Давайте відкриємо його і подивимося що в ньому. (Коло з емоцією радості та смужки, промінчики). Діти, давайте зараз спробуємо зібрати, сонечко. Ви повинні взяти по промінчику, і вимовити побажання. Подивіться, яке сонечко в нас вийшло. Які почуття ви відчували, коли виконували завдання? Давайте зобразимо емоцію радості та усміхнемося один одному.І те, що «Від посмішки похмурий день світліший!» - Це справжня, правда! Ви, всі маленькі сонечки, які світять і випромінюють добро.Молодці, дуже добре впоралися із завданням!

2. Розмова

Пропоную сісти на стільці в коло та продовжити пропозиції:

Коли я тішуся, я … (посміхаюся, стрибаю, сміюся, танцюю, співаю…)

Я тішуся, коли бачу... (Подарунки, мамине обличчя, торт, солодощі, клоуни…)

На що схожа радість? (Радість – схожа на салют, феєрверк, на свято, радість – це коли всі радіють, коли бачиш маму, купаєшся на річці тощо).

Як можна порадувати людину? (Подарувати подарунок і т.д.)

Психолог. Молодці, діти ви відчули: коли ми говорили про радісні моменти, на душі у нас теж ставало радісно.

3. Етюд "Кошеня, яке хотіло порадувати свою маму"

Педагог звертає увагу дітей на те, що людина може посміхатися і радіти не лише тоді, коли їй щось подарували або виконали якесь її бажання, а й тоді, коли вона сама зробить для іншого щось добре. На підтвердження своїх слів педагог читає казку:

"Жив-було на світі маленьке кошеня. Все у нього було: багато іграшок, солодощів, олівці, фарби і навіть комп'ютер. Цілими днями він бігав, грав, нічого не помічаючи навколо. А потім йому стало нудно. Все набридло і нічого не доставляло. Він перестав усміхатися, мама занепокоїлася, чи не захворів її син.

Одного разу кошеня чекало маму з роботи і знічев'я тинялося по дому. Зайшов на кухню і побачив у раковині багато брудного посуду. "Мама прийде втомлена з роботи, і їй доведеться ще мити цю гору посуду", - подумав малюк. - "Може, я впораюся з цією роботою?" І він спробував. Коли прийшла мама, радісне кошеня потягло її на кухню. "Подивися, мамо, я зробив тобі подарунок", - і показав на чисту раковину. Мама посміхнулася: "Який ти в мене молодець, дякую тобі!" А кошеня теж усміхалося – виявляється, так приємно доставити комусь радість”.

Після читання казки педагог пропонує кожній дитині по черзі зобразити кошеня, а сам перебирає роль мами-кішки. Важливо, щоб діти відчули радість від того, що допомогли мамі. В кінці вправи можна ще раз звернути увагу дітей на те, як приємно зробити щось для іншої людини.

4. Вправа "Радість"

А зараз уявіть собі, що ми художники, і нам треба намалювати картину на тему: «Радість». Яким кольором можна намалювати радість.

Візьміть листочки та олівці, і нехай кожен намалює радість так, як хочеться. Розкажіть про свою радість: хто був з вами поряд, або кого ви хотіли б бачити в радісні моменти; що відчували і що робили, коли раділи. Можливо, хтось захоче намалювати "Портрет Радості". Розкажіть про свою радість: де вона живе, чим займається, чи любить ходити в гості або частіше сидить одна вдома, чи має друзів, а може бути ворогів.

III Заключна частина

    Вправа "Подаруй посмішку"

Психолог: Заплющте очі, і посміхніться собі. Зустрічайтеся зі своєю радістю у своєму тілі, знаходите її, це місце має випромінювати тепло. Запам'ятайте це місце. А тепер відкрийте очі і посміхніться один одному. І подаруйте своєму сусідові по колу найкрасивішу усмішку.

Психолог:

Сьогодні ми дізналися про радість.

Скажіть, радіти – це добре чи погано?

Як можна створити собі гарний настрій?

(Згадати обличчя коханої людини, веселого героя з казки, придумати історію про якусь радісну подію, намалювати її). Діти згадують про те, чим вони займалися, що нового впізнали.

Психолог хвалить дітей, за приємне заняття, зазначає позитивні моменти, висловлює побажання всій групі: «Давайте ж частіше посміхатися, і світ стане світлішим від наших усмішок».