Позакласний спортивно-туристичний захід "ми збираємось у похід". Захід у літньому пришкільному таборі з презентацією. Ігрова туристична програма Як вибрати відповідний вид туризму і куди йти новачкові

Проект заходу

«Ми збираємось у похід»

Туризм – прекрасний та ефективний засіб виховання здорової та загартованої людини. Нехай він не дає такого розвитку мускулатури, як інші види спорту, але здоров'ю туриста можуть позаздрити багато хто. Йому не страшно промочити ноги, він не боїться застудитись на вітрі, промокнути під дощем. Туризм загартовує так, як жоден інший вид спорту.

Заняття туризмом виробляють у людини низку дуже цінних якостей. Турист вміє правильно ходити, розвести вогонь, зварити кашу, правильно орієнтуватися і не заблукати в лісі, швидко полагодити одяг.

У туристичних походах школярів оживають і отримують абсолютно нове звучання багато знань, отриманих під час уроків географії, біології, математики, астрономії, краєзнавства, які часом засвоюються формально і залишаються обтяжуючим пам'ять баластом, непридатним до жодного вживання. Але туризм – це засіб фізичного і прикладного виховання. Велика роль туризму у моральному та духовному вихованні, соціалізації та розвитку комунікативних якостей школярів.

Актуальністьполягає в тому, що тема здоров'я школярів останнім часом широко обговорюється на сторінках друку спеціалістами різного профілю. Позначаються проблеми, пропонуються конкретні рекомендації щодо виходу із ситуації. Хоча педагоги здавна вважали природу вічним джерелом думок та добрих почуттів дітей, у шкільній практиці виховні та пізнавальні можливості спілкування з природою використовуються вкрай незадовільно. Як доступний засіб формування екологічної етики у хлопців та зміцнення здоров'я можна рекомендувати туристичні походи.

Цілі:

· Перевірка знань дитини з туристичних навичок, а саме: вміння поставити намет, укласти правильно рюкзак, надати першу допомогу.

· Фізичне виховання дітей, прищеплення любові до праці та вміння працювати, набуття дітьми необхідних у похідному житті навичок.

· Дати хлопцям можливість освоїти всі премудрості пішохідного туризму.

· Виховання у учнів витривалості, уважності, наполегливості у подоланні труднощів, спритності, кмітливості, цілеспрямованості.

    пропагувати новий комплекс ГТО та на його основі забезпечити подальший масовий розвиток туризму, залучення до туристських походів, подорожі та змагання з орієнтування школярів.

Завдання:

    Формування інтересу до подорожей, долучення до романтики похідного життя.

    Виховання активної, творчої особистості, що прагне гармонії з собою, з іншими людьми та з природою.

    Формування у дитини впевненості у своїх силах, підтримка захопленості туризмом.

    Зміцнення здоров'я, розвиток рухових здібностей дітей.

    Формування навичок правильної поведінки на вулиці, у лісі, виховання дбайливого ставлення до природи, відповідальності за її збереження.

Напрямки діяльності:

    підготовка учасників з питань автономного виживання у природних умовах;

    практичне вивчення різних прийомів орієнтування;

    оволодіння навичками видобутку води та їжі, спорудження житла, виготовлення найпростіших предметів побуту;

    розвиток стійкості до психологічних стресів;

    освоєння практично різних методів самооздоровлення;

    формування навичок задля забезпечення особистої безпеки.

Положення заходу

«Ми збираємось у похід»

    Цілі і завдання:

    • популяризація туристських змагань як засобу оздоровлення та забезпечення дозвілля учнівської молоді;

      розвиток масового спортивного туризму;

      виявлення кращих команд та спортсменів.

    Час та місце проведення:

Захід проводиться ___ вересня 20___ року на спортивному майданчику Програма:

У програму включено:

1. Туристська смуга перешкод;

2. Орієнтування біля КП;

3. Туристські конкурси:

4. Творчі конкурси;

    візитна картка;

    конкурс на найкращу туристичну пісню.

6. Спортивні ігри та естафети:

  • перетягування канату.

5. Краєзнавча вікторина;

    Керівництво:

Загальне керівництво зльотом здійснює адміністрація школи. Безпосереднє проведення змагань покладено на головного суддю

    Учасники:

У змаганні беруть участь учні 5-11 класів. У туристичних змаганнях, конкурсах, краєзнавчій вікторині беруть участь команди у кількості 6 осіб

    Заявка команд:

Попередня заявка подається на нараді представників команд.

    Умови прийому учасників:

Учасники розміщуються у польових умовах.

    Визначення переможців:

У туристських змаганнях переможець визначається за найменшим часом проходження дистанції (за відведений контрольний час).

У краєзнавчій вікторині та конкурсній програмі – за найбільшою кількістю балів, набраних командою.

У спортивних іграх переможці визначаються відповідно до результатів ігор.

Загальний залік серед класів проводиться у сумі місць у окремих видах.

Переможцем у заліку стає клас, який набрав найменшу суму місць з усіх видів змагань.

У кожному виді визначається найкращий результат серед команд.

    Нагородження:

Переможці в окремих видах нагороджуються грамотами та призами. Переможці у загальному заліку нагороджуються грамотою та спеціальним призом.

Теоретичне заняття «Збираємось у похід»

Кошова Оксана Миколаївна, вчитель початкових класів МОУ «Школа № 97 м. Донецька», Донецька Народна Республіка
Призначення:Метою туристичної діяльності як засобу зміцнення здоров'я, здорового способу життя та профілактики правопорушень є створення умов для залучення якнайбільшої кількості дітей до занять туризмом. Ця технологія розрахована на молодших школярів, можна використовувати вчителями початкових класів, вожатими, вихователями пришкільних і заміських таборів.

Ціль:створення умов розвитку інтересу до туризму.
Завдання:
Освітні:
розширити знання туризму; вивчати орієнтуватися біля; ознайомитись з основними правилами техніки безпеки; поглибити знання про правила поведінки у природі.
Розвиваючі:
розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, пізнавальний інтерес; вміння аналізувати та робити висновки; діалогічне мовлення, вміння домовлятися.
Виховні:
виховувати любов і дбайливе ставлення до всього живого; бажання допомогти іншим; долучати до здорового способу життя.
Обладнання:презентація Power Point, м'яч.
Хід заняття
I. Організаційний момент. Емоційний настрій
Настрій у нас відмінний,
А посмішки – справа звична.
Побажаємо один одному добра,
Розмова починати нам час.
ІІ. Введення у тему
1. Робота над кросвордом.
Хлопці, щоб дізнатися, про що ми сьогодні говоритимемо, пропоную вам розгадати кросворд.
Заповніть на дереві назви предметів. По вертикалі ви можете прочитати тему нашого заняття.



ІІ. Робота на тему
1. Розповідь із елементами бесіди.

Сьогодні ми поговоримо про туризм.
- Що означає слово "туризм"? (Відповіді дітей).
Звернемося до словника.
Туризм
- Вид спорту - групові походи, що мають фізичне загартування організму.
- Вид подорожей що здійснюються для відпочинку та самоосвіти.
А хто не любить подорожувати? Жага пізнання нового закладена, мабуть, у кожному з нас.
Люди подорожують з давніх-давен.
Ще стародавні племена, щоб знайти найкращі місця для проживання, змушені були здійснювати тривалі переходи та подорожі.


Подорожувати можна по-різному. Яким чином? (Відповіді дітей).


Щоб подорож пройшла добре, потрібно заздалегідь скласти маршрут, тобто намічений шлях.
Підберіть синоніми до слова «подорож».
(Шлях, дорога, експедиція, похід, екскурсія, круїз тощо)
Щоб завжди бути здоровим,
Потрібно нам у похід ходити,
На природі відпочивати.
Свіжим повітрям дихати.
- Хлопці, навіщо люди ходять у походи? (Відповіді дітей).
(Гартувати організм; розвивати силу, витривалість; знайомитися з природою рідного краю, пам'ятками; милуватися красою природи; піднімати собі настрій).
2. Робота над загадкою.
Відгадайте загадку. Як називають людей, що йдуть у похід.
На собі він тягар носить,
А втомиться – додолу кине.
(Турист).



Той, хто хоче стати справжнім туристом, повинен багато знати та вміти: як орієнтуватися на місцевості, як встановити намет, розвести багаття; розбиратися в рослинах та грибах; знати звички тварин та птахів; правила екологічної безпеки; надання першої допомоги.
Ми у похід за наукою
Сьогодні підемо.
Увага, кмітливість
З собою візьмемо.
3. Робота у групах «Що беремо із собою у похід».
Подорож може бути тривалою, а може тривати кілька годин. Вирушаючи у похід, туристи повинні знати, що треба взяти із собою.
Збираємось у похід,
Вгадайте, хто йде?
Ні, не дядьки з рюкзаками
І не тітки з котелками,
І не старший брат із вусами...
Ні! У похід ми самі йдемо!
І. Рослова
Уявіть, що ми з вами йдемо в похід до найближчого лісу, без ночівлі. Складіть список того, що потрібно взяти.
(Хлопці складають списки необхідних речей для походу).
(Обговорення відповідей)
Якщо ви в похід йдете,
Не забудьте взяти рюкзак,
Без нього у будь-якому поході,
Обійтися неможливо.

А ще вам потрібен компас,
Кухоль, ложка, ніж, сокира,
Щоб ви, нарізавши гілки,

Розвести могли багаття.

Можна взяти із собою снасті.
Щоб риби наловити,
А ще котел більший,
Щоб у ньому юшку зварити.

Вам ще потрібен намет,
Щоб було де поспати,
І гамак, щоб похитатися,
І в тінечку подрімати.

І, звичайно ж, продукти,
Днів приблизно так на шість,
Потрібно взяти з собою маму,
Приготувати вам поїсти.

Потрібно сумку-перенесення,
У ній сидить улюблений пес.
І ще звичайно тата,
Щоб він усе це ніс.

А щоб щастя було повним
Дам ще одну пораду:
Покладіть обов'язково,
У свій рюкзак мішок цукерок.
І. Бутримова
4. Гра «їстівне - неїстівне».
У поході важливо добре підкріпитись.
Ми обов'язково беремо із собою продукти, але раптом станеться непередбачене.
Своїми друзями ви називаєте тих, хто готовий допомогти. Друзям можуть бути не тільки люди, а й рослини! Вони нас годують і одягають, допомагають навчатися та лікують.
Як ви вважаєте, що можна вживати в їжу, якщо залишився без продуктів?
Вихователь кидає м'яч дітям, називаючи назви їстівних та неїстівних ягід та грибів.
(Суниця, підберезник, мухомор, шипшина, малина, подосиновик, лохина, бліда поганка, лисички, брусниця, вовче лико, маслюки, білий гриб, хибні опеньки, чорниця, вороне око, рижик, сироїжки, сатанинський гриб)
Запам'ятайте небезпечні ягоди та гриби.


5. Сюрпризи лісової галявини або "Похідні неприємності".
У поході з кимось може статися нещастя.
Можна відстати від групи і заблукати, поранитися, отримати укус комахи або змії.
Гра «Доскажи слово».
Немає кінця у рядка,
Де стоять три крапки.
Хто придумає кінець,
Той і буде молодець.
Пробираючись крізь кущі,
Відстань трохи ти.
І до того, хто попереду,
Надто близько не йди.
А інакше влучно
В око вдарить ... (Гілка).
Воду з річки не пий,
Плавають мікроби в ній,
Але набагато гірше
Пити із брудної... (калюжі).

Подивися на молодців:
Весели та бойки,
Волокують з усіх кінців
Матеріал для будівництва.
Ось один спіткнувся раптом
Під важкою ношею,
І поспішає на допомогу друг –
Тут народ добрий.
Без роботи, хоч убий,
Жити не може… (мураха).

Все дзижчить вона, дзижчить,
Над квіткою кружляє, кружляє.
Села, сік із квітки взяла,
Мед готує нам… (бджола).

Пролетіла повз вухо
Наче муха, але не муха.
Ця муха не дзижчала,
У неї, хлопці, жало!
Якщо вжалить – буде «ай»!
Хто ж це? Відгадай!
Муха із жалом? Чудеса!
Знають усі – це… (оса).
Між вікнами є щілина,
У щілину влетів волохатий... (джміль).

Мотузка по землі повзе.
Ось язичок, відкритий рот,
Всіх вкусити, готова Я,
Тому що Я – … (змія).
Якщо сталася неприємність, ви повинні вміти надавати першу допомогу собі або товаришу при невеликих ушкодженнях: ранках, опіках, ударах, скалках, укусах.
Згадаймо правила надання першої допомоги.


6. Складання пам'ятки «Якщо ти заблукав».
Поспішна стежка
Тримає шлях здалеку.
В'ється лісом стежка,
Наче нитка з клубка.
Ви задивилися на гарного метелика і відстали від гурту. Що ж робити?
(Відповіді дітей).
- Не панікувати, постаратися заспокоїтися.
- Якщо є телефон, зателефонуйте.
- Намагайтеся згадати, які помітні місця зустрічалися на шляху. (Лінії електропередач, струмок, особливі дерева тощо)
- Намагайтеся гучним криком привернути увагу.
- Не бігайте лісом! Залишайтесь на одному місці!
- Будьте певні, вас обов'язково знайдуть.
Щоб у дорозі не заблукати,
Чи не відстати від групи раптом,
Компас нагоді.
Знати, де північ, а де південь.
А. Невзоров
А якщо немає компасу? Кожен турист повинен уміти орієнтуватися на місцевості, потрібно знати природні прикмети, які допоможуть це зробити.


7. Гра "Це я, це я, це всі мої друзі". Правила поведінки на природі.
Хлопці, якщо ви погоджуєтесь зі змістом рядків, то дружно відповідаєте «Це я, це я, це все мої друзі», якщо ні, то говоримо «Це не я, це не я, це не мої друзі».
Мухомор побачивши, я
Повз проходжу друзі.

Випало пташеня з гнізда,
Торкати нам його не можна.

Хто брусницю збирає,
З корінням кущик вириває?

По стежці хтось крокує,
На жуків не настає?

Гілочки ми не ламаємо,
Коли лісом гуляємо.

Ми їжачка побачили
І додому його забрали.

Мурашник ми знайдемо,
Поспостерігаємо та підемо.

Магнітофон ми взяли в лісок
І заглушили пташок голосок.

В ліс собачок ми візьмемо,
Спокійніше пташкам буде в ньому.

Конвалії нарву в лісі,
На свято мамі принесу.

Їстівні гриби ми топчемо і збиваємо,
А неїстівні, у кошик збираємо.


Ти, людина, люблячи природу
Хоч іноді її шкодуй:
У розважальних походах
Чи не розтопчи її полів.
М. Пляцковський
ІІІ. Підсумок заняття. Рефлексія
Хлопці, ось і добігла кінця наша подорож.
Ну, ось і вийшов час,
Додому йти час.
Чимало вражень
Природа дала нам.
М. Мачнева
Закінчи пропозицію:
– сьогодні я дізнався…
- було цікаво…
- Я зрозумів, що…
- мені захотілось…

Класна година у 5-7 класі.

Мета: Прищеплення учням навичок та знань про труднощі, що чатують на туристичній стежці.

Навчити дітей дбайливо ставитися до природи.

Виховувати любов до природи, почуття колективізму, відповідальність за свої дії.

Білим світом мандрувати

Іди.

П. Марік.

Ведучий-учитель: Дорогі хлопці!

Літо-це час захоплюючих походів. А ви хотіли б вирушити у похід рідним краєм? Щоб усім нам стати досвідченими туристами, які знають і люблять природу, потрібно ходити в походи. Але для початку давайте пограємося, влаштуємо веселі змагання, щоб перевірити, чи готові ви до походу.

Отже, в дорогу вирушать дві групи.

Трудний шлях лісовими стежками, багато небезпек чекає на вас, і переможе в нашій грі та команда, якою першою пройде цей шлях.

Розминка.

Ведучий: Ось перша несподіванка. Уявіть, що перед вами топке болото, подолати яке можна тільки стрибаючи з купини на купину поодинці. (На шляху розставлені «купини»-коло з картону). А на тому боці болота знаходяться засипане листям і квітами джерело, на кожному листочку написана літера. Турист, подолавши болото, має взяти один листок, розчищаючи джерело. Причому наступний гравець повинен починати рух, доки візьме свій листок попередній гравець. Коли джерело буде розчищене, складіть слово з літер, написаних на листочках. Це слово-назва вашої команди. Отже, розпочали!

(Команди виконують завдання).

Хлопці! Давайте дізнаємось назви ваших команд. (Рюкзак, Компас).

У конкурсах за кожну правильну відповідь команди отримуватимуть картки з відповідним числом «км». («1 км.», «2 км», тощо). Наприкінці підіб'ємо підсумок. Команда «пройшла» більше «км» і буде переможницею.

Зараз першою визначила назву своєї групи команда. Вона отримує

Наступне випробування "Потрібно збиратися в похід".

А що б ви взяли із собою? Зараз ми це дізнаємось

"Потрібні речі в поході".

А) Команди по черзі відгадують загадки та отримують за правильну відповідь картки 1 «км».

1.Він у поході всім нам потрібний,

Він з багаттями дуже дружний,

Можна в ньому юшку варити,

Чай запашний закип'ятити. (котелок)

Проживають гноміки.

Уже такі добряки-

Роздають усім вогники. (сірники)

3. Я маленький, та далеко,

Варто на мене глянути,

І одразу дізнаєшся шлях. (компас)

4.Два ремені висять на мені,

Є кишені на спині.

Коли в похід йдеш зі мною,

Я повисну за спиною. (Рюкзак)

5.Я гаряче зберігаю,

Я холодне бережу,

Я і пекти, і холодильник

Вам у поході заміню. (термос)

6.Відгадати легко та швидко:

М'який, пишний та запашний.

Він і чорний, він і білий,

А буває підгорілий. (хліб)

7.Довгохвоста конячка

Привезла нам каші солодкою.

Чекає конячка біля воріт-

Відкривай ширше рота. (ложка)

8.Це око-особливе око,

Швидко гляне він на вас,

І з'явиться на світ

Найточніший ваш портрет. (Фотоапарат)

Б). Ребуси.

(відгадати ребуси, що взяти у похід, але серед них одна річ, яку не беруть у похід) (рояль)

У поході дуже важливо смачно та різноманітно харчуватися. Кулінарні навички окремих мандрівників нерідко перетворюються на хобі, приємне і для товаришів із походів.

Лісова кухня.

(за правильні відповіді учасники одержують картки 2 «км»)

Запитання команді «Рюкзак».

1.Назвіть, з яких рослин у поході можна приготувати міцний ароматний чай. (Іван-чай, материнка, звіробій)

2. Який спосіб зазвичай використовують туристи для того, щоб приготувати печену картоплю з рум'яною, хрумкою скоринкою?

(1 спосіб: вимиті та просушені бульби закопують у гарячу золу.

2 спосіб: У велику бляшанку або відро насипають чистий сухий пісок, заривають у нього картоплю і обкладають його гарячим вугіллям, приблизно через годину картопля готова.)

Запитання команді «Компас».

1.Назвіть рослини, які в лісі або на лузі можна їсти одразу, без кулінарної обробки?

(Щавель, гірка редька, польовий хвощ)

2.Як спекти в поході рибу, використовуючи дерев'яні або металеві прути?

(Насадити рибу на прути і помістити над вугіллям вогнища, що горить)

Ще в поході для приготування їжі можна використовувати гриби.

«Їстівні-їстівні».

(від кожної команди виходять знавці грибів і за ілюстраціями визначають їстівні та неїстівні гриби)

1а-лисичка 2а-підберезник 3а-мухомор 4а-сиріжка

1б-опінок 2б - підвішник 3б-сиріжка 4б - підсиновик

(Поки знавці визначають гриби, з уболівальниками чи з командами ми вирішуємо екологічні завдання).

Екологічні завдання.

(за правильну відповідь-одержують по 2 «км»).

1.Знайшов грибник один боровик, а розрив навколо весь мох і підстилку, вишукуючи дрібні грибочки. Якої шкоди він завдав природі?

(Цей грибник занапастив грибницю, вік якої може бути 3 років)

2.Костя і Мишко взяли кошики і пішли в ліс по гриби. Прийшовши до лісу, вони розійшлися у різні боки. Костя набрав повний кошик міцних боровиків і пішов у обумовлене місце. Вийшовши на галявину, Костя побачив свого друга, у якого в руках був кошик, повний мухоморів.

Ти навіщо набрав мухоморів? – здивовано спитав Костя.

Я їх набрав, щоб інші не отруїлися, - відповів Мишко.

Чи правильно вчинив Мишко?

(Ні, Мишко позбавив їжі лісових мешканців і сам не буде їсти зібрані гриби.)

"Жива вода".

(правильна відповідь-1 «км»)

1.Все обходять це місце:

Тут земля наче тісто;

Тут осока, купи, мохи.

Нема опори для води. (Болото)

2.З висоти великий зриваючись,

Грізно він реве.

І про каміння розбиваючись,

Піною встає. (водоспад)

3.У вогні не горить, у воді не тоне. (лід)

4. Ввечері народиться, ніч живе, вранці вмирає. (роса)

5.Растет вона вниз головою,

Чи не влітку росте, а взимку. (бурулька)

6. Яке літнє свято пов'язане з водою, водними іграми, купанням?

(День Івана Купали, 7 липня)

А ). Вікторина про птахів.

(правильна відповідь-1 «км»)

1.Які птахи виводять пташенят узимку? (клісти)

2.Які птахи ночують, зариваючись у сніг? (тетеруки, рябчики)

3.Який птах до зими біліє? (Біла куріпка)

4.Який птах найбільший у світі? (Африканський страус)

Б). Загадки.

1.Всіх перелітних птахів чорні,

Чистить ріллю від хробаків.

Взад-вперед по ріллі схопитися.

А зветься птах ……. (Грач).

2.На жердині-палац,

У палаці-співак.

А звуть його ………….. (шпак)

3.Встали брати на ходулі,

Шукають корми на дорозі,

Чи на бігу, чи на ходу їм з ходулів не зійти (журавлі).

4.Він сіренький на вигляд,

Але пеньком відомий

(соловей).

Фізкультхвилинка.

На болоті дві жаби,

Дві зелені подружки

Вранці рано вмивалися,

Рушником розтиралися,

Ручками плескали,

Вправо, вліво нахилялися

І назад поверталися.

Ось здоров'я в чому секрет-

Всім друзям фізкультпривіт!

Вікторина про тварин «Чому і чому?»

(за правильну відповідь "1 "км").

1.Що значить "вовка ноги годують?"

(Вовк наздоганяє здобич, а не стереже її в засідці).

2. Чи вміють слони плавати?

(Так, поринаючи у воду, виставляють хобот над водою)

3.Де раки зимують?

(У берегових норах у піску)

4.Чи завжди рак рухається назад?

(Тільки коли плаває, але до їжі рухається вперед)

І, звичайно, у поході не можна уникнути лікарських трав, подивимося, чи знаєте ви їх.

(за правильну відповідь 2 «км»)

1.Тонке стебло біля доріжки,

На кінці його сережки,

На землі лежать листки-

Маленькі лопухи (подорожник).

(Лікує ранки, порізи; застосовується від шлункових хвороб, при кашлі).

2.Стоять навколо сестрички-

Жовті очі-білі вії (ромашка).

(Полощуть т горло при ангіні, п'ють як заспокійливий чай)

3.Дикою трояндою називають,

Як ліки приймають (шипшина).

(Сироп його багатий на вітамін С)

4. Ти рослина не чіпай-

Палиться боляче, як вогонь (кропива)

(Відваром миють голову, корисна у свіжому вигляді. Зупиняє кров)

У поході передбачити погоду можна за різними ознаками. Чи вмієте це робити?

"Яка буде погода?"

Завдання для команди "Рюкзак".

(за правильну відповідь-1 «км»)

1.Мурашки закривають ходи в мурашнику (до дощу).

2.Расна вранці (Днем буде хороша погода).

3.Птахи купаються в пилу (буде спекотно).

Завдання для команди "Компас".

1.Ластівки літають низько над землею (до дощу).

2.Йде дощ, і на калюжах міхури (Дощ буде йти довго)

3.Біла латаття закрилася вдень (До поганої погоди, дощу).

Ведучий: Молодці! Думаю, що погана погода не застане вас зненацька.

Туризм та погода-поняття нероздільні. Природа прекрасна, вона сама робить життя тих, хто її любить, хто вміє дивитися на неї добрими очима, прекрасніше, яскравіше, багатше. Важливо не лише самому стати на захист живої природи. Важливо переконати в цьому своїх товаришів, важливо вміти сказати "не можна", коли це необхідно.

«Правила поведінки у природі».

Ведучий: Після вимовленої мною фрази ви повинні сказати відповідне слово "не можна" або "потрібно".

Руйнувати пам'ятники природи та культури………..нельзя.

Обладнати та очищати місця відпочинку……………треба.

Ламати рослини, зривати квіти……не можна.

Забруднювати природне середовище…не можна.

Оберігати і підгодовувати тварин та птахів……….

Турбувати тварин, розоряти мурашники, пташині гнізда ... Не можна.

Викопувати рослини……….нельзя.

Оберігати рослини, милуватися красою квітів у природі, ходити стежками………..треба.

Молодці! Усі ваші твердження можна оформити у такому вигляді.

(Демонструється плакат "Це залежить від кожного з нас").

Хлопці! Випробування ви витримали. А тепер перевіримо, скільки «км» здолала кожна команда.

(Підраховуються окуляри).

Ми любимо ліс у будь-яку пору року,

Ми чуємо річок повільну мову.

Все це називається природа.

Давайте завжди її берегти!

Соняшник сонячного кольору,

Такий, що радісно всім жити.

Природою називається все це,

Давайте ж із природою дружити!

Летять, брязкаючи, сніжинки з небосхилу,

Клубиться на зорі туману дим.

Все це називається-природа,

Давайте ж серця їй віддамо!

(Команді-переможниці вручаються дипломи «Бувалому туристу»).

А другій команді, яка теж успішно пройшла шлях, дипломи «Початківцю туристу».

Тепер ви справжні туристи!

Щасливих вам доріг!

Екологічна гра «Ми йдемо у похід».

(Для учнів 5-7 класів).

По-своєму чудовий кожен край,

І якщо хочеш побачити диво,

Білим світом мандрувати

Іди.

П. Марік.

Екологічна

Гра

«Ми йдемо в

Похід».

Диплом. Диплом.

Вручається досвідченому туристу Вручається туристу-початківцю

…………………………………………, …………………………………………………..,

за перемогу в екологічній за участь в екологічній грі

грі «Ми йдемо у похід». "Ми йдемо в похід".

МОУ «Катандинська ЗОШ» 2010 рік. МОУ «Катандинська ЗОШ» 2010 рік.

Ціль:Створити гарний настрій, підняти тонус м'язів, згуртування колективу. Навчити хлопців бачити причини удач та невдач у виконанні будь-якого етапу, прищепити навички аналізу спільної діяльності.

Завдання:

  • Закріпити спортивні знання, вміння та навички, отримані на заняттях за рік.
  • Розвивати спритність, швидкість реакції.
  • Прищеплення любові та інтересу до природи, спорту, туризму.
  • Виховувати почуття колективізму, пошану один до одного.

Час проведення:квітень 2011

Учасники:в естафеті беруть участь 2 команди 1-го року навчання.

  • Команда учнів ….класу «Молодь»;
  • Команда учнів .... класу «Фентезі».

Завданням організатора була перевірка умінь, знань та навичок, отриманих на заняттях з туризму. Прищеплення любові та інтересу до природи, спорту, туризму.

Ігрові пункти було розміщено у спортивному залі. На кожній станції залежно від якості виконання отриманого завдання завдання учасники отримують 1 бал. Захід складається із двох частин:

  1. Спортивна естафета "Розминка" /підготовка до походу/.
  2. Туристська смуга "Йдемо в похід".

Захід починається з урочистої побудови.

Попередня робота:Кожна команда готує візитну картку: назву команди, девіз.

Обладнання:

  • Гімнастичні лави – 2 шт;
  • Обручі – 2 шт.;
  • Кошики – 2 шт;
  • М'ячі великі гумові – 2 шт.;
  • М'яки пластмасові – за кількістю учасників;
  • мотузки на в'язанні вузлів – за кількістю учасників;
  • д/і «Вогнища», «Збери рюкзак», спортивний кросворд;
  • ключки – 2 шт;
  • кеглі – 6 шт;
  • конверти з літерами – 2 шт.;
  • килимки гумові-4 шт;
  • килимки – 2 шт;
  • спальники – 2 шт;
  • секундоміри – 2 шт

Хід заходу

Ведучий – головний суддя:

– Здрастуйте учасники змагань! Сьогодні вам належить показати всі свої знання та вміння, чому ви змогли навчитися за рік і зробити висновок, без чого не можна жити в одній великій родині.

Наш захід складається із двох частин:

  • спортивна естафета "Розминка" / підготовка до походу /.
  • туристична смуга «Йдемо в похід».

Ваші результати оцінюватимуть журі: … підрахунок буде за бальним.

Мої помічники… допомагатимуть мені.

Головний суддя:

– Команди прошу зайняти свої місця, в одну колону ставай.

- Капітанам по черзі представити свою команду /Команда.../.

Закони гри:

  • Три свистка – молчок;
  • Після виконання завдання всією командою підняти руки нагору;
  • Підтримувати учасників добрим словом.
  • Передача естафети – торканням руки;
  • Виконувати чітко та уважно.
  • Перемагає команда, яка першою закінчила естафету.

Приступаємо до виконання першого етапу "Спортивна естафета".

Естафета з найулюбленішим предметом.

Я почну, а ви закінчуйте,
дружно хором відповідайте:

Гра весела – футбол,
Вже забили перший… ГОЛ.

Ось розбігся дуже хтось
І без м'яча влетів... У ворота.

Петя м'яч ногою хлоп –
І догодив хлопчику... В лоб.

Регоче весело хлопчик,
На лобі росте велика... Шишка.

Але хлопцю шишка байдуже,
Знову біжить він за... М'ячем.

I. Спортивна естафета "Розминка" / підготовка до походу /.

  1. Передача м'яча над головою.
    Перший гравець передає м'яч другому і так далі, як тільки останній гравець отримує м'яч, він біжить і встає перед першим гравцем, гра продовжується доти, поки перший гравець знову стане на своє місце.
  2. "Влучний стрілець"
    Перші учасники добігають до певного місця, де лежать м'ячики і кидають у кошик. Кожен учасник кидає один м'ячик. Скільки попадань, стільки та балів.
  3. "Хокей з м'ячем".
    Кожен учасник веде м'ячик ключкою, обводить кеглі, не збивши їх, доводить до кінця зали і назад повертається бігом, взявши до рук ключку і м'ячик, для передачі наступному гравцю.
  4. «Крізь вушко голки».
    Перший учасник біжить до обруча, простягає його через себе, залишає на лінії, біжить до стійки, оббігає її, знову простягає обруч і передає естафету торканням руки.
  5. Відгадування спортивного кросворду.
    Хто швидше відгадає та правильно.
  6. «Сороконіжка».
    Перші учасники біжать до стійки, оббігають стійку і повертаються до команди, другі учасники чіпляються за перших і вони біжать удвох, не падаючи і не відчеплюючи рук, потім треті учасники чіпляються до других і так далі.

Надається слово журі.

ІІ. Туристська смуга "Йдемо в похід".

Ведучий:Чудово! Я бачу, ви справжні друзі спорту, а тепер збираємось у похід, де на нас чекають перешкоди та перешкоди. Для своєї подорожі турист бере …./ Загадує загадку: До чого ж нудно, братики, на чужій спині кататися, дав би хто мені пару ніг, щоб сам я бігати міг. Рюкзак/.

Без потрібних речей у поході не обійтися, знайдіть серед усіх найнеобхідніші та складіть їх у рюкзак, за кожну правильну картку – бал.

1. д/і «Збери рюкзак».

Ціль:із пропонованих речей відібрати ті, які годяться для походу. Кожен учасник добігає до місця, де є картки і відбирають одну, кладуть її в коробку /рюкзак/, назад - бігом.

Зібрали рюкзак і оговталися в похід. А там стільки перешкод та перепон, які вам необхідно подолати.

2. "Переправа".

Ціль:переправитися з одного берега на інший.

Команди беруть участь у складі, будуються в колону по одному. На відстані 8 м стоять гімнастичні лави. По сигналу учаснику необхідно боком, приставним кроком перейти на інший берег, якщо учасник падає, він виконує завдання повторно, назад повертається бігом.

3. «Купки».

Ціль:переправитися по купах, не наступивши на землю .

Кожній команді дається два килимки, переставляючи килимки по черзі дістатись лінії, а назад – бігом. Виграє та команда, яка швидко та без помилок виконає завдання.

Всі переправи подолали час розвести багаття і приготувати їжу.

4. д/і «Збери багаття» - пазли.

Хто швидше збере багаття.

Поїли, навели лад, настав час і відпочити.

5. "Відбій".

Ціль:швидко зняти взуття та лягти у спальник.

Правильне виконання – це коли учасник повністю залізе до спальника, ляже, потім вилізе з нього, розправить його, взиться і передасть естафету наступному учаснику.

6. «Зав'яжи міцний вузол»/ на розсуд педагога, які вивчили протягом року/.

Ціль:за виданим зразком зав'язати вузол.

Кожному члену команди надається 1 зразок вузла. За кожен не зав'язаний вузол – штраф. Перемагає команда, яка швидше впорається із завданням.

7. "Штурм висоти".

Ціль:необхідно капітанові команди піднятися на висоту /шведську стінку, де знаходиться конверт з літерами/.

За сигналом "Взяти висоту!" капітани виконують завдання, коли капітан повернувся до команди, вся команда збирає слово з букв. /див. додаток /.

Виграє команда, яка виконала завдання швидше за суперників.

От і закінчилася гра.
Розходитися нам час.
На табло погляньте все –
Підіб'ємо підсумок гри.

Оголошується результат …

Так у висновку скажіть, без чого не можна прожити… Без ДРУЖБИ!

І настає момент прощання
І буде короткою наша мова,
Ми говоримо вам: до побачення,
До нових цікавих зустрічей!

Захід.

Сценарій.

"Ми йдемо в похід".

Форма проведення: гра-подорож.

Цілі: обговорити проблему формування екологічної культури дитини; сприяти підвищенню ролі сім'ї у вихованні у дітей любові до природи, формуванню правил екологічно грамотної взаємодії з довкіллям.

Вітання.

У гармонії з природою та з собою

На світі щоб жили діти,

Виховуйте в дітях, бережіть,

Зберігайте екологію душі! (Н.Луконіна.)

Людина стала людиною, коли почув шепіт листя, пісню коника, дзюрчання весняного струмка, дзвін срібних дзвіночків, спів птахів у бездонному літньому небі, завивання завірюхи, лагідний плеск води та урочисту тишу ночі - почув і, затамувавши ти. чудову музику життя.

Розподіл учасників заходу на команди. «Рюкзак», «Компас». У конкурсах за кожну правильну відповідь команди отримуватимуть картки з відповідним числом «км». Наприкінці гри підіб'ємо підсумок: хто пройде більше «км», той гурт і буде переможцем.

Висловіть, будь ласка, свою точку зору з таких питань:

1 команда:

Чи любите ви природу? В чому це проявляється?

2 команда:

Як ви вважаєте, чому одні люблять природу, оберігають тварин, а інші - ні?

1 команда:

Чи часто ви буваєте на природі? Як відбуваються такі прогулянки?

2 команда:

Чи був у вас добрий вчинок щодо природи? Який?

1 команда:

Чи доводилося вам садити дерева, заготовляти корми для зимуючих птахів, годувати їх?

2 команда:

Що найбільше, на вашу думку, допомагає вихованню співчуття, доброго ставлення до всього живого?

Літо – це час захоплюючих походів. А ви хотіли б вирушити у похід рідним краєм? Я запрошую вирушити до лісу. Перед вами план нашої екологічної стежки. Подорожуючи нею, ми говоритимемо як про красу природи, її жителів, але поговоримо про дбайливе ставлення до Землі.

Наша планета Земля дуже щедра і багата,

Гори, ліси та поля – дім наш рідний, хлопці!

І, звичайно, тривожно, що часом ми безбожно

Не зберігаємо, що маємо, не щадимо, не шкодуємо.

Ні за що не відповідає, ніби зовсім небагато

Нам на цій планеті жити та правити залишилося.

Ми - не гості на планеті, і Земля - ​​наш дім,

Буде в ньому ясно і чисто, якщо ми врятуємо:

І прозорі озера, і ялиновий ліс,

І кольорові поля візерунки, і річковий простір.

Давайте будемо берегти планету,

Інший такий у світі немає.

Розвіємо над нею і хмари, і дим.

Образу її нікому не дамо.

Бережемо птахів, комах, звірів,

Від цього станемо ми тільки добрішими!

Прикрасимо всю Землю квітами, садами.

Така планета потрібна нам із вами!

По-своєму чудовий кожен край,

І якщо хочеш побачити диво,

Білим світлом мандрувати ходи. (М. Марік)

Ось перша несподіванка. Уявіть, що перед вами топке болото, подолати яке можна, тільки стрибаючи з «купини» на «купку» поодинці. На шляху розставлені «купини» - кола з картону. . Турист, подолавши болото, має взяти один листок, розчищаючи джерело, і повернуться на місце. Коли зберете всі листочки, складіть слово з букв, написаних на листочках. Отже, почали! Команди виконують завдання.

Конкурс. "Потрібні речі у поході".

Наступне випробування. Потрібно зібратися у похід. А що б ви взяли із собою? Зараз ми це дізнаємось.

Команди по черзі відгадують загадки та отримують за правильну відповідь картку – «1 км».

1.Я маленький, та далеко,

Варто на мене глянути,

І одразу дізнаєшся шлях. (Компас.)

2. Він у поході всім нам потрібен,

Він з багаттями дуже дружний,

Можна в ньому юшку зварити,

Чай запашний закип'ятити. (Котелок.)

3. У дерев'яному будиночку

Проживають гноміки.

Такі вже добряки –

Роздають усім вогники. (Сірники.)

4. Два ремені висять на мені,

Є кишені на спині.

Коли в похід йдеш зі мною,

Я повисну за спиною. (Рюкзак.)

Конкурс "Лісова галявина".

Хлопці, ми зупинилися на лісовому узліссі. Це найкрасивіше місце, де росте багато різних кольорів. Спробуйте за описом дізнатися, яку квітку йдеться.

Команди по черзі відгадують загадки.

1. Білою кулькою пухнастою

Я красуюсь у полі чистому.

Дунув легкий вітерець

І залишилася стеблинка. (Кульбаба.)

2. Дівчата – невеликі,

А серце золоте,

Пухнасті вії

Сяють білизною,

На вітрі хитаються,

Усім усміхаються. (Ромашка.)

3. То фіолетовий, то блакитний,

Він на узліссі зустрівся з тобою.

Дзвінкою назвою він наділений,

Але ніколи ми не чули дзвін. (Дзвоник.)

4. Яка квіточка маленька, знаємо ми з тобою –

Не біленький, не оленький, а блідо-блакитний.

Біля струмка лісового видніється трохи,

Його назву згадай і після не забудь. (Незабудка.)

Конкурс. "Лікарня доктора Айболита".

Загадки про лікарські рослини. Відгадайте їх назви, для чого приймають ці рослини з лікувальною метою (вартість відповіді – 2 км).

1. Ти рослина не чіпай - палить боляче, як вогонь. (Крапива. Відваром миють голову, а також вона зупиняє кров.)

2.Тонке стебло біля доріжки,

На кінці сережки.

На землі лежать листочки.

Маленькі лопухи.

(Подорожник. Лікує ранки, порізи.)

3. Білий кошик, золоте донце. (Ромашка. Використовується для полоскання горла при ангіні.)

4. Назвіть трав'янисті рослини або чагарники, якими можна вилікуватись від застуди. (Брусниця та журавлина – при високій температурі, ангіні; чорна смородина та ромашка – при захворюванні горла; морошка – засіб від кашлю та ін.)

Конкурс "Лісова кухня"

Запитання команді «Компас».

1. Назвіть рослини, які в лісі або на лузі можна їсти одразу без кулінарної обробки. (Щавель.)

2. Як спекти рибу в поході, якщо немає посуду? (насадити рибу на дерев'яні або металеві прути і помістити над вугіллям вогнища.)

Молодці! А тепер питання до команди «Рюкзак».

1. Назвіть, з яких рослин у поході можна приготувати міцний, ароматний чай? (Іван-чай; листя брусниці.)

2. Які способи зазвичай використовують туристи для того, щоб приготувати печену картоплю з рум'яною, хрумкою скоринкою? (Вимиті та просушені бульби закопують у золу, що горить.)

Конкурс "Лісовий компас".

Цей конкурс для справжніх туристів, які не бояться заблукати у лісі і завжди знають, як знайти дорогу додому. Вам потрібно пояснити, як можна у лісі визначити, де північ, а де південь

1. "Хвойні дерева". (На північному боці дерев гілок менше, ніж на південному.)

2. "Лісові ягоди". (Найбільше зеленуватою, недозрілою буває та сторона ягоди, яка повернута на північ.)

3. "Пні". (На пнях дерев кільця ширше звернені на південь.)

4. "Камені". (На камінні з північного боку виростає мох.)

Підбиття підсумків. Земля – наш великий будинок, де ми всі живемо. А господар у цьому будинку – людина. І цей господар має бути добрим і дбайливим. Кожна команда витримала усі випробування. А тепер порахуйте, скільки «км» здолала ваша команда.