Загас - plasticine -аас загварчлах. Дунд бүлгийн уран сайхны болон гоо зүйн хөгжилд чиглэсэн шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм (загварчлал). Сэдэв: "Алтан загас" (пластилинографи) Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн хуванцар загас

Зорилт: 1) нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

2) Хүүхдүүдтэй ажиллах уламжлалт бус аргуудыг үргэлжлүүлэн заах

Пластилин.

3) Тэвчээр, тэвчээр, анхаарлыг төлөвшүүлэх.

4) Урьд нь сурч байсан уран баримал хийх аргуудыг нэгтгэх: хавтгайруулах,

Пластилиний бүхэл бүтэн хэсгийг таслах.

5) Хүүхдүүдийн загас, түүний биеийн хэсгүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Материал : загасны зураг; plasticine (улбар шар, шар, цагаан, улаан, хар); хүүхэд бүрт зориулсан пластилинаар хийсэн замаг, чулуу бүхий аквариумын дүрс (картоноор хийсэн), будсан загасны дүрс.

Урьдчилсан ажил:Загас харах, загасны тухай ярих, тоглоомон загас харах, загасны тухай уран зохиол унших, гадаа тоглоом "Загасчин ба загас".

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тааврыг тааварлаарай:

Би гүүрэн доогуур хөвж байна

Тэгээд сүүлээ даллах.

Би газар дээр алхдаггүй

Ам байна, гэхдээ би ярьдаггүй.

Би нүдтэй - би анивчдаггүй.

Далавч байдаг - би нисдэггүй.

Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: Загас.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү залуусаа, энэ бол загас. Олон төрлийн загас байдаг (алгана, цурхай, crucian carp).

Загас хаана амьдардаг вэ? (Хүүхдийн хариулт) Зөв, загаснууд далайд, далайд, нууранд, гол дээр амьдардаг. Загас усанд амьдардаг, тэдгүйгээр оршин тогтнох боломжгүй, яг л чи бид хоёр агааргүй амьдарч чадахгүй. Аквариумд амьдардаг загас байдаг: алтан загас, тоть загас, скаляр гэх мэт. Аквариум бол усан доорх ертөнц юм. Доод талд нь олон өнгийн чулуу, усан доорх ургамал - замаг, хясаа байдаг. Зарим загас замагаар хооллодог бөгөөд усан доорх ургамал усыг хүчилтөрөгчөөр хангадаг.

Залуус аа, хивсэн дээр тараад жаахан тоглоцгооё.

Цэнхэр тэнгэрт үүл бий (гараа дээш өргөөд)

Гол нь уулын доор урсдаг (суугаад, гараа урагш сунгасан).

Өглөө эрт загасчид тороо голоос татаж авдаг (хөдөлгөөнийг дуурайж, тороо эргүүлэх мэт).

Тэд маш их загас барьсан (гараа хажуу тийш нь өргөн),

Тэд амттай загасны шөл чанаж болгосон (Гараараа дугуй хөдөлгөөн чихээ хутгах мэт).

Хүүхдүүд ээ, одоо бид ширээнд суув. (Загасны зургийг анхаарч үзээрэй). Харагтун, зураг дээр загас харагдаж байна. Түүнд юу байгаа вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт, би тэдний хариултыг нэгтгэн дүгнэж байна) Загас нь бие, сэрвээ, сүүл, нүдтэй. Загасны сүүл нь "жолоодлогын" үүргийг гүйцэтгэдэг бөгөөд усанд сэлэхийн тулд сэрвээ шаардлагатай байдаг. Загасны биеийг хайрс гэж нэрлэдэг хавтангаар хучигдсан байдаг. Энэ нь загасны биеийг гэмтээхээс хамгаалдаг: хурц чулуу, бусад махчин амьтан гэх мэт.

Залуус аа, өнөөдөр бид ер бусын загвар өмсөгчтэй болно. Бид алтан загасыг пластилинаар зурах болно. Бид улбар шар өнгийн хуванцар авч, түүгээрээ загасны сүүл, толгойг дүүргэж, пластилиныг нимгэн давхаргаар түрхэнэ. Хамгийн эхэндЖижиг хуванцар хэсгийг чимхээд, дээрээс нь бөмбөг хийж, сууринд (толгой, сүүл) хийж түрхээрэй.Бид контураас хэтрэхгүйгээр болгоомжтой хийдэг. Дараа нь сэрвээийг шар хуванцараар түрхэнэ. Загасны хайрс хийхийн тулд бид улбар шар өнгийн пластилинаас жижиг хэсгийг нь чимхэж, бөмбөгийг алган дээрээ дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэн тэгшлээд загасны биед тавина. Бид масштаб бүрийг бие биенийхээ дэргэд тавьдаг. Дараа нь бид хоёр дахь эгнээнд ижил зүйлийг хийдэг. Залуус аа, бид яагаад загасаа хийж амжаагүй байгаа юм бэ? (Хүүхдүүдийн хариулт). Нүд, амаа зөв засах. Нүд гаргахын тулд бид цагаан хуванцар авч, бага зэрэг чимхээд жижиг бөмбөгийг өнхрүүлж, нүдийг нь загасны толгой дээр хавсаргана. Дараа нь бид хар хуванцар (жижиг хэсэг) аваад, бөмбөгийг өнхрүүлж, тэгшлээд загасны сурагчийг хийж, цагаан пластилин дээр тавь. Загасны ам - жижиг нимгэн хиам гаргаж, талыг нь нугалаад хавсаргана. Тиймээс бидний алтан загас бэлэн боллоо! Хараач, та ямар сайхан загас болсон бэ !!! Та үнэхээр ядарч байна уу? Амраад тоглоцгооё.

Биеийн минут "Ус чимээгүйхэн цацаж байна"

Ус чимээгүйхэн цацаж байна
Бид халуун голын дагуу хөвж байна. (Гараараа сэлэх хөдөлгөөн.)
Тэнгэрт хонь шиг үүл байдаг,
Тархай бутархай, хэн хаана. (Сунгах - гараа дээш, хажуу тийш.)
Бид голоос мөлхөж,
Хатаахын тулд алхаж үзье. (Байрандаа алхаж байна.)
Одоо гүнзгий амьсгаа аваарай.
Тэгээд бид элсэн дээр сууна. (Хүүхдүүд сууна.)

Сайн хийлээ! Одоо групп рүүгээ буцаж ороорой!

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Нийгэм, харилцаа холбоо
хөгжил "," Бие бялдрын хөгжил "," Ярианы хөгжил "," Урлагийн гоо зүйн хөгжил "(загварчлал)
Даалгавар:
"Танин мэдэхүйн хөгжил":
хүүхдүүдийн загасны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
загасны онцлог бүтэц: биеийн хэлбэр, сэрвээ, заламгай байдлын талаар хүүхдүүдэд мэдлэг олгох.
аквариумын талаархи одоо байгаа санаагаа нэгтгэх, оршин суугчдынхаа талаар шинэ мэдээлэл өгөх;
хүүхдүүдийг ерөнхийд нь ангилж, ангилахыг заах (далайн загас, аквариум загас, амьдардаг загас
цэнгэг усны усан сан);
экологийн сэтгэлгээ, экологийн соёлыг хөгжүүлэх.
"Нийгэм, харилцааны хөгжил":
найзынхаа хариултыг сонсох, яриаг таслахгүй байх чадварыг сайжруулах;
найзынхаа ажлыг үнэлэх чадварыг бий болгох;
байгальд хандах сонирхол, хүндэтгэлийг төлөвшүүлэх.
"Бие бялдрын хөгжил":
моторт үйл ажиллагааны туршлагыг үргэлжлүүлэн олж авах (биеийн тамирын боловсрол).
"Яриа хөгжүүлэх":
асуултанд үндэслэлтэй хариулах чадварыг хөгжүүлэх;
аман ярианы бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг хөгжүүлэх.
ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.
"Урлаг, гоо зүйн хөгжил":
нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
хүүхдүүдэд пластилинтай ажиллах уламжлалт бус аргуудыг үргэлжлүүлэн заах;
өмнө нь судалж байсан уран баримал хийх аргуудыг нэгтгэх: хавтгайруулах, бүхэл бүтэн хэсгээс авах.
Арга, техник:
Практик: биеийн тамир, тоглоом.
Визуал: сурган хүмүүжүүлэгчийн үйлдлийг ажиглах. шалгалт;

Аман: оньсого, яриа, үндэслэл, ерөнхий дүгнэлт, дүгнэлт.
Материал ба тоног төхөөрөмж: "Загас" зурагт хуудас; тоглоомон загас, тор; далайн хайрга; хуванцар,
банз, салфетка; алтан загасны тойм бүхий "аквариум" цаасан дээрээс хоосон.
Хүүхдүүдийн үйл ажиллагаа
Мотор
Бүтээмжтэй
Мэдээлэлтэй
судалгаа
Харилцааны чадвартай
Уран зохиолын ном унших (ойлголт)
Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр, арга
Физминутка
Тоглоомын нөхцөл байдал,
Урлагийн студид хийх үйл ажиллагаа, хүүхдийн бүтээлч байдлын объект үйлдвэрлэх семинар
Ажиглалт, аялал, асуудал шийдвэрлэх, туршилт хийх, цуглуулах, загварчлах,
танин мэдэхүйн судалгааны төсөл, дидактик ба бүтээлч тоглоомууд
Яриа, ярианы бэрхшээлтэй нөхцөл байдал, үлгэр, үлгэр зохиох, бүтээлчээр ярих, оньсого таах, аман
тоглоом, дүрэм бүхий ширээний тоглоом, үлгэрийн тоглоом, нөхцөл байдлын яриа, ярианы сургалт, асуулт
Хэлэх, унших, хэлэлцэх,
Боловсролын үйл ажиллагааны логик
Сурган хүмүүжүүлэгчийн үйл ажиллагаа
Би хүүхдүүдэд зориулсан оньсого хийдэг: Би усанд сэлдэг
гүүр хийж, сүүлээ сэгсрэх.
Би газар дээр алхдаггүй, амтай, гэхдээ би ярьдаггүй.
Нүд анивчдаггүй, далавч нисдэггүй.
Энэ хэн бэ? (Загас)
Загасны тухай яриач. Зөв шүү залуусаа, энэ бол загас. А.
Загас хаана амьдардаг вэ? Зөв, загас амьдардаг
ус, тэдгүйгээр тэд оршин тогтнож чадахгүй,
бид агааргүй юм шиг. Хэрэв загас далайд амьдардаг бол
Бид эдгээр загасыг юу гэж нэрлэдэг вэ? Ямар тэнгис вэ
бидний саяхан уулзсан оршин суугчид? Хэрвээ
Загас гол, цөөрөм, нууранд амьдардаг, эдгээр нь яаж байна
бидний дууддаг загас? Та ямар голын загасыг мэддэг вэ?
Сайн хийлээ!
Загасны бүтэц.
Мастер дээр зурагтай зураг өлгөөтэй байна
загас.
Загас юу агуулдаг вэ? Загас нь биетэй
сэрвээ, сүүл, нүд.
Сүүл нь загасны хувьд "залуур" болж үйлчилдэг бөгөөд сэрвээ хэрэгтэй
усанд сэлэхийн тулд.
Загасны бие нь хавтангаар хучигдсан байдаг
масштаб гэж нэрлэдэг. Жин нь загасыг хамгаалахаас хамгаалдаг
гэмтэл: хурц чулуу, махчин загаснаас.
Залуус аа, тараагдсан дэвсгэр дээр гарцгаая
жаахан тоглоцгооё.
Биеийн боловсрол
Үйл ажиллагаа
сурагчид
Хүүхдүүд сонсдог
Хүүхдүүдийн хариулт.
Тэнгисийн цэргийн.
Далайн морь, акул,
далайн од, далай
зараа, медуз, наймалж.
Гол
Цурхай, муур загас, руд,
ховил
Хүүхдүүдийн хариулт
Хүүхдүүдийн санал.
Дууны дуу сонсогдож байна
"Хөгжим ба байгаль",
хүүхдүүд даалгавраа хийж байна
Хүссэн үр дүн
Мэдлэгийг нэгтгэдэг
загасны тухай хүүхдүүд.
Мэдлэг нь үүнд бий болдог
онцлог шинж чанаруудын талаар хүүхдүүд
Загасны бүтэц: хэлбэр
бие, сэрвээ, заламгай.
Байгаа
тухай санаа
аквариум, шинээр бэлэглээрэй
түүний тухай мэдээлэл
оршин суугчид.
ерөнхий болгож чаддаг ба
ангилах
(далайн загас,
аквариум загас, загас,
цэнгэг усанд амьдардаг
усан сан).
Экологийг хөгжүүлэх
бодох ба
экологийн соёл.
Сайжирч байна
хариултыг сонсох
нөхөр, тасалдуулахгүй байх;
ур чадвар бий болдог
ажлыг үнэлэх
нөхөр;
сонирхлыг нэмэгдүүлсэн ба
хүндэтгэл
байгальд.
Бүгд хөгжинө

Цэнхэр тэнгэрт үүл бий (гараа дээш өргөөд)
аман ярианы бүрэлдэхүүн хэсэг.
Үргэлжлүүлэн суралцаарай
уламжлалт бус технологи
plasticine -тай ажиллах.
Тавих
хайрга,
ургамал
дээр

Доод талд
тарих
Өмнө нь байгуулагдсан
Уран баримал хийх техникийг судалсан:
тэгшлэх,
бүхэлд нь таслах
хэсэг.
Уулын дор гол урсаж байна (суугаад гараа сунгав
урагш)
Өглөө эрт голоос, (хөдөлгөөнийг дуурайж,
Загасчид тор татаж байна. сүлжээгээр ангилах)
Бид маш их загас барьсан (гараа хажуу тийш нь
үржүүлсэн)
Загасны амттай шөл чанаж болгосон (дугуй хөдөлгөөн
гар, чихийг хутгах мэт).
Залуус аа, одоо бид ширээн дээр суух болно.
Загас далайн эрэг дээр гарч ирэв.
Та түүний хэн болохыг олж мэдсэн үү?
За энэ бол алтан загас!
Рыбка: Өө, миний зам хэцүү байсан болохоор би шийдсэн
чи өнхрүүл.
Далайд амьдрах нь надад муу болсон: би гэнэт бохир болсон
ус,
Надад өөр санаа зовох газар байхгүй, тэд энд ингэж хэлдэг
Одоо аквариумууд байдаг. тэд цэлгэр бөгөөд
том
Маш цэвэр усаар. Хүүхдүүдээ надад зөвшөөрөөч
Би зүрх сэтгэлээсээ сэлж байна. Зүгээр л уйтгартай, энэ бол асуудал.
Надад найз охин байхгүй!
Залуус аа! Алтан загасанд яаж туслах вэ?
Залуус аа, манай зочдын нүдийг хужирлахыг санал болгож байна
найз охид. Та бүгд ширээн дээр байна
"алтан загас бүхий аквариум".
"Алтан загас" загварыг "Хөгжим" киноны хөгжимд оруулах
ба байгаль "
Залуус аа, өнөөдөр бид ер бусын загвар өмсөгчтэй болно. Бид
бид "алтан загас" -ыг пластилинаар зурах болно.
Бид тантай хамт plasticine авч явдаг. Бид сүүлийг нь дүүргэдэг,
загасны толгой, хуванцарыг нимгэнээр түрхэнэ
давхарга: эхлээд жижиг хэсгийг хавчих
plasticine, үүнээс бөмбөг хийж, тавь
суурь (толгой, сүүл) ба түрхэц. Бид бүх зүйлийг хийдэг
контураас хэтрэхгүйгээр цэвэрхэн. Дараа нь
plasticine -ийг сэрвээ дээр түрхээрэй.
Загасны хайрс хийх зорилгоор бид
Та бөмбөгийг урьдчилан өнхрүүлээрэй, одоо бид авлаа
нэг бөмбөгийг тэгшлээд тэгшлээд тавь

загасны биен дээр. Бид масштаб бүрийг тарааж өгдөг
бие биенийхээ хажууд. Дараа нь бид яг ижил зүйлийг хийдэг
хоёр дахь эгнээ гэх мэт.
Залуус аа, үзэг чинь ядраад байна уу? Жаахан авцгаая
Таны ажлыг түр завсарлаж, бидний ажлыг хийцгээе
үзэг.
Залуус аа, бид загасандаа юу хийгээгүй байна вэ?
Энэ бол нүд, ам. Хийхийн тулд
нүд, цагаан хуванцар авч, үүнээс чимх
бага зэрэг жижиг бөмбөг гаргаж,
хавтгай болгож, загасны толгойд нүдийг нь хавсаргана.
Дараа нь бид хар хуванцар (жижиг
нэг хэсэг, бөмбөгийг өнхрүүлж, тэгшлээд хий
загасны сурагч, цагаан дээр тавь
plasticine.) Загасны амыг бага зэрэг гарга
нимгэн улаан plasticine хиам, нугална
хагасаар нь холбоод хавсаргана уу. Энд бидний найзууд байна
алтан загас. Тэд ямар хөөрхөн юм бэ.
Залуус аа! Аквариумаа хэрхэн сайжруулах вэ?
Чулуунууд яагаад доод талд байна вэ? Залуус аа, явцгаая
тантай хамт бид аквариумын ёроолд хэвтэх болно
хайрга. Мөн бид өнгөт чулуутай болно
хуванцар.
Тэгээд одоо залуус, бидний загасны хувьд, тийм байх болно
агаар, далайн байцаа хийцгээе.
Залуус аа, та ямар мундаг ажил вэ! Чи надад юу вэ?
найз бүсгүйчүүд хийсэн. Маш их баярлалаа!

Сурган хүмүүжүүлэгч: GBOU SOSH № 1 SP d / s № 27 "Firefly" Чапаевск, Самара муж Никифорова С.А.

Долоо хоногийн сэдэв: "Усны ертөнц"

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: "Танин мэдэхүйн хөгжил" , , "Бие бялдрын хөгжил" , "Ярианы хөгжил" , "Урлаг, гоо зүйн хөгжил" (загварчлал)

"Танин мэдэхүйн хөгжил" :

  • Хүүхдүүдийн загасны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх
  • Загасны онцлог шинж чанар, биеийн хэлбэр, сэрвээ, заламгай гэх мэт хүүхдүүдийн мэдлэгийг бий болгох.
  • аквариумын талаархи одоо байгаа санаагаа нэгтгэх, оршин суугчдынхаа талаар шинэ мэдээлэл өгөх
  • хүүхдүүдийг нэгтгэн дүгнэж, ангилж сургах (далайн загас, аквариум загас, цэнгэг усны загас)
  • экологийн сэтгэлгээ, экологийн соёлыг хөгжүүлэх.

"Нийгэм, харилцааны хөгжил" :

  • найзынхаа хариултыг сонсох, яриаг таслахгүй байх чадварыг сайжруулах
  • найзынхаа ажлыг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх
  • байгальд хандах сонирхол, хүндэтгэлийг төлөвшүүлэх.

"Бие бялдрын хөгжил" :

  • моторын үйл ажиллагааны туршлагыг үргэлжлүүлэн олж авах (биеийн тамирын боловсрол).

"Ярианы хөгжил" :

  • асуултанд үндэслэлтэй хариулах чадварыг хөгжүүлэх
  • аман ярианы бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг хөгжүүлэх.
  • ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.

"Урлаг, гоо зүйн хөгжил":

  • нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх
  • хүүхдүүдэд пластилинтай ажиллах уламжлалт бус аргуудыг үргэлжлүүлэн заах
  • өмнө нь судалж байсан уран баримал хийх аргуудыг нэгтгэх: хавтгайруулах, бүхэл бүтэн хэсгээс авах.

Арга, техник:

Практик: биеийн тамир, тоглоом.

Визуал: сурган хүмүүжүүлэгчийн үйлдлийг ажиглах. шалгалт;

Аман: оньсого, яриа, үндэслэл, ерөнхий дүгнэлт, дүгнэлт.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

  • "Загас" зурагт хуудас;
  • аквариум;
  • тоглоомон загас, тор;
  • далайн хайрга;
  • plasticine, самбар, салфетка;
  • алтан загасны тойм бүхий "аквариум" цаасан дээрээс хоосон.

Боловсролын үйл ажиллагааны логик

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Багш хүүхдүүдээс оньсого асууна.

Би гүүрэн доогуур хөвж байна
Тэгээд сүүлээ даллах.
Би газар дээр алхдаггүй
Ам байна, гэхдээ би ярьдаггүй.

Би нүдтэй - би анивчдаггүй
Далавч байдаг - би нисдэггүй.
Энэ хэн бэ?

(Загас)

II. Гол хэсэг. Загасны тухай яриач.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү, залуус, энэ бол загас. Загас хаана амьдардаг вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.)Зөв, загас усанд амьдардаг, үүнгүйгээр тэд агааргүй биднийх шиг амьдарч чадахгүй. Хэрэв загас далайд амьдардаг бол бид эдгээр загасыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Тэнгисийн цэргийн.)Саяхан бид ямар далайн амьдралтай танилцсан бэ? (Далайн морь, акул, далайн од, далайн хорхой, медуз, наймалж.)Хэрэв загас гол, цөөрөм, нууранд амьдардаг бол бид эдгээр загасыг хэрхэн нэрлэх вэ? (Гол)Та ямар голын загасыг мэддэг вэ? (Pike, catfish, rudd, ruff.)Сайн хийлээ! Загасны байшинтай болох боломжтой юу, тэд хаана амьдрах вэ? (Хүүхдүүд таамаглалаа илэрхийлдэг.)

Багш "аквариум" -ыг үзүүлэв.

Аквариум бол усан доорх ертөнц юм. Доод талд нь олон өнгийн чулуу, хясаа, усан доорх ургамал - замаг байдаг. Зарим загас замагаар хооллодог бөгөөд усан доорх ургамал усыг хүчилтөрөгчөөр хангадаг.

III. Загасны бүтэц.

Загасны зураг молберт өлгөөтэй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Загас юу агуулдаг вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)... Загас нь бие, сэрвээ, сүүл, нүдтэй.

Сүүл нь загасны хувьд "жолоо" болж өгдөг бөгөөд усанд сэлэхийн тулд сэрвээ шаардлагатай байдаг.

Загасны биеийг хайрс гэж нэрлэдэг хавтангаар хучигдсан байдаг. Жин нь загасыг гэмтэхээс хамгаалдаг: хурц чулуу, махчин загаснаас.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, хивсэн дээр тарж, жаахан тоглоцгооё.

Биеийн боловсрол

Цэнхэр тэнгэрт үүлс байдаг (гараа дээш өргөх)

Уулын дор гол урсдаг (суугаад гараа урагш сунгав)

Өглөө эрт голоос, (хөдөлгөөнийг дуурайж,

Загасчид тор татаж байна. сүлжээгээр ангилах)

Бид маш их загас барьсан (гар салах)

Тэд амттай загасны шөл чанасан (гараараа дугуй хөдөлгөөн,

чихийг хутгах мэт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, одоо бид ширээн дээр суух болно.

IV. A.S -ийн ишлэлээс уншиж байна. Пушкин "Загасчин ба загасны тухай үлгэр"

Далайн чимээ, цахлайны хашгиралт. Багш уг хэсгийг уншдаг.

("Дууны чимээ" арын зам)

"... Нэгэн удаа хөгшин далайд тор шидэв.
Тор нэг шавартай ирсэн.
Тэр дахиад нэг удаа тор шидэв.
Далайн өвстэй хамт нэг далайн эрэг ирэв.

Гурав дахь удаагаа тэр тор шидэв, -
Нэг загас нэг тортой ирэв.
Хэцүү загасаар - алт ... "
Загас далайн эрэг дээр гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та түүний хэн болохыг олж мэдсэн үү?

(Хүүхдүүдийн хариулт)

За энэ бол алтан загас!

Загас:

Өө, миний зам хэцүү байсан
Тиймээс би танд хандахаар шийдлээ.
Далайд амьдрах нь надад муу болсон:
Ус гэнэт бохир болж,

Надад өөр санаа зовох газар алга
Тэд энд байна гэж тэд хэлдэг
Одоо аквариумууд байдаг.
Тэд том, том хэмжээтэй

Маш цэвэр усаар.
Хүүхдүүдээ надад зөвшөөрөөч
Би зүрх сэтгэлээсээ сэлж байна.
Зүгээр л уйтгартай, энэ бол асуудал.
Надад найз охин байхгүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа! Алтан загасанд яаж туслах вэ?

Хүүхдүүдийн санал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай зочдод зориулж найз охиноо гялалзуулахыг санал болгож байна. Та бүхний ширээн дээр "алтан загасны аквариум" байдаг.

V. "Хөгжим ба байгаль" киноны дууны "Алтан загас" -ыг загварчлах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид ер бусын загвар зохион бүтээх болно. Бид plasticine ашиглан "алтан загас" зурах болно. Бид тантай хамт plasticine авч явдаг. Бид тэднийг сүүл, загасны толгойгоор дүүргэж, пластилиныг нимгэн давхаргаар түрхэнэ: эхлээд жижигхэн хуванцар хэсгийг чимхээд, дээрээс нь бөмбөг хийж, суурин дээр нь тавина. (толгой, сүүл)мөн түрхээрэй. Бид контураас хэтрэхгүйгээр бүх зүйлийг цэвэрхэн хийдэг. Дараа нь бид шаврыг сэрвээ дээр тараана.

"Хөгжим ба байгаль" дууны ая сонсогдож, хүүхдүүд даалгаврыг гүйцэтгэдэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Загасны хайрс хийхийн тулд бид бөмбөгийг урьдчилан өнхрүүлдэг байсан бол одоо нэг нэг бөмбөг авч, тэгшлээд загасны биед тавина. Бид масштаб бүрийг бие биенийхээ дэргэд тавьдаг. Дараа нь бид хоёр дахь эгнээнд ижил зүйлийг хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, үзэг чинь ядарч байна уу? Таны бүтээлээс жаахан ухарч, үзгээ зууръя.

Хурууны гимнастик "Алгын ойд зориулсан ой"

Бүхэл бүтэн гэр бүлийнхэн (бид алгаараа харуулдаг "Загас" )
Перч жилийн ойг тэмдэглэхийг уриалав.
Тэр тэднийг ширээнд суулгаад, (бид нударгаараа гараа тавина)
Би тэдний аяганд цай асгав. (бид нударгаа алган дээр тавьдаг)

Тэр вааранд чанамал өгч, (бид алгаа дугуйлж, хуруугаа өргөн)
Мөнгөн таваг дээр - жигнэмэг. (бид алгаа дугуйлж, нэгийг нь нөгөөдөө хий)
Цурхай хажуугаар өнгөрөв (бид алгаараа харуулдаг "Загас" )
Тэгээд би баярыг харсан. (харуулж байна "дуран" )

Би байшин руу цурхай дуудав. (хоёр гарын алгаар урих дохио зангаа хийх)
Тэр цурхайгаа цайгаар дайлав. (бид нударгаа алган дээр тавьдаг)
Цурхай цай хүсээгүй: (хуруугаа сэгсрэх)
"Би минна иднэ!" (бид хуруугаа хавчих)

Тэд хурдан нисэх ёстой байв. (бид алгаараа харуулдаг "Загас" )
Ямар гайхамшигтай жилийн ой вэ! (бид гараа хажуу тийш нь өргөн)

Vi. Уран баримлын үргэлжлэл

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид загасандаа юу хийгээгүй байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.)Энэ бол нүд, ам. Нүд гаргахын тулд бид цагаан хуванцар авч, бага зэрэг чимхээд жижиг бөмбөгийг өнхрүүлж, нүдийг нь загасны толгой дээр хавсаргана. Дараа нь бид хар пластилин авдаг (жижиг хэсэг, бөмбөгийг өнхрүүлж, загасны хүүхэлдэйг тэгшлээд, цагаан пластилин дээр тавь.)Загасны ам - улаан хуванцараар хийсэн жижиг нимгэн хиам гаргаж, талыг нь нугалаад хавсаргана. Манай алтан загасны найз охидууд энд байна. Тэд ямар хөөрхөн юм бэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа! Аквариумаа хэрхэн сайжруулах вэ? (Доод талд хайрга тавь, ургамал тарь).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чулуунууд яагаад доод талд байна вэ? (Тэд хүнд байна)... Залуус аа, тантай хамт аквариумын ёроолд хайрга тавъя. Мөн бид чулуутай өнгөт пластилинтай болно. (Хүүхдүүд ватманы цаасны ёроолд хайрга тавьдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо залуус аа, манай загасны хувьд агаартай байхын тулд бид замаг хийх болно.

V. Тусгал

Рыбка: Залуус аа, та ямар мундаг ажил вэ! Чи надад ямар найз охин хийсэн юм бэ? Маш их баярлалаа! Таны хүчин чармайлт, тусламжийн төлөө би танд баярлалаа гэж хэлмээр байна.

(Хүүхдүүд чихэр авдаг.)

Бүтээлийн үзэсгэлэн зохион байгуулж байна

Ольга Маслова

GCD -ийн хураангуй« Аквариумын загас»

Зорилго, зорилго:

Хамт ажиллах чадварыг сайжруулах хуванцартусламжийн хэвлэх техникт;

Бүтээлч бие даасан байдлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлж, уран зөгнөл хийх хүслийг өдөөх;

Зурган дээрх ур чадвар, чадварыг бэхлэх хуванцар загас;

Анхдагч болон хоёрдогч өнгөний эв найртай хослолыг бий болгох;

Хүүхдүүдэд гоо зүйн амт, уран сэтгэмж, байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Зургууд аквариумын загас(хүүхдийн мөнгө);

Ажлын урсгалын график;

« аквариум» (Ширээн дээр)

хуванцар, даавуун алчуур, товруу, салфетка, стек.

Бэлтгэл ажил:

Усны тухай яриа ба аквариумын оршин суугчид.

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЙЛ ЯВЦ

1. Зохион байгуулалтын мөч

Хүүхдүүд оффис руу орж, ажлын байрандаа очдог. Хүүхдүүд ширээнд суудаг. Ширээн дээр - даавуун алчуур, самбар, хуванцар, овоолго, салфетка.

Залуус аа, та оньсогыг таавал манай ажлын сэдвийг тантай хамт сурах болно. Түүнийг анхааралтай сонс.

Устай, шилээр хийсэн байшин,

Түүний дотор жижигхэн цэцэрлэг байдаг.

Энд тэнд байгаа хясаа,

Загаснууд байшинд амьдардаг.

Энэ байшин юу вэ, хүүхдүүд ээ?

Тааварт хэн хариулах вэ?

- Энэ юу болохыг хэн тааварлав? (аквариум) ... Зөв.

2. Танилцуулга хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Юу харж аквариумБи өнөөдөр танд авчирсан.

Юу ороод байна аквариум?

(элс, хайрга, хясаа, замаг)

Тэд юунд хэрэгтэй байна (руу загасчөлөөтэй санагдсан).

Залуус аа, хараач, надад санагдаж байна загас гунигтай байна, яагаад гэдгийг та яаж бодож байна вэ?

(хүүхдийн хариулт)

Залуус аа, тэр идэхийг хүссэн зүйлдээ гуниглаж болох уу?

Усан дотор байгаа нь түүнд гунигтай байна гэж та яаж бодож байна вэ? аквариум бохир? Эсвэл тэр найз нөхөдгүй байгаад гунигтай байж магадгүй юм. Бид түүнд тусалж чадах уу? Бид юу хийж чадах вэ (хүүхдийн хариулт)

Юу хийж болох вэ загасны найзууд? (сохор, өнгөт цаас хайчилж, зурах).

Өнөөдөр би загас барихыг санал болгож байна хуванцар.

Ямар загас амьдардагийг хэн мэдэх билээ аквариум? (хүүхдүүд дууддаг)

Өнөөдөр миний авчирсан загасыг хар даа.

(танилцуулгыг дөрвөн слайдыг үзүүлж, дүрслэлийг харгалзан бид биеийн хэлбэр, биеийн хэсэг, толгой, сүүл, сэрвээ зэргийг тодруулна)

Scalaria, guppy, сэлэм тээгч, алтан.

Ажил эхлэхийн өмнө бид гараа бага зэрэг дулаацуулах болно.

Хурууны гимнастик « Жижиг загас»

(Хоёр гарын хурууг нугалав Хавчих... Гар нь мөрнөөс долгионоор хөдөлж, шумбагч загасыг дүрсэлдэг.)

Загас сэлэвшумбав

Цэвэр, бүлээн усанд. Тэд нарийсах болно (Сүүлчийн үгэнд хуруугаа маш чанга чангална.)Буулгах болно (Хуруунууд хажуу тийш өргөн тархсан байдаг.)Тэд өөрсдийгөө элсэнд булах болно. (Дахин хуруугаа нугалж, гараа ээлжлэн хөдөлгөж, элс ухаж байгаа мэт).

Бидний гар одоо явахад бэлэн боллоо. Эхэлцгээе. Нэг хэсэг авцгаая хуванцардунд зэргийн хэмжээтэй, алганы хооронд дугуй хөдөлгөөнөөр бөмбөгийг өнхрүүлээд дараа нь бөмбөгийг бидэнтэй хамт байрлуул аквариум, бөмбөгийг баруун гарын эрхий хуруугаараа дарвал энэ нь их бие байх болно. Мөн бие нь юугаар хучигдсан байдаг загас? Зөв масштабтай. Хэмжээсийг дүрслэхийн тулд загасБи танд янз бүрийн товчлуур авчирсан. Та дуртай зүйлээ сонгоод бид хэвлэх болно. Одоо загаста сайхан сүүл, сэрвээ хийх хэрэгтэй. Өнгөтөөс хуванцаржижиг бөмбөгийг ар талд нь өнхрүүл загасдарж, сунгахад сэрвээ нь сүүлээ хийдэг шиг болдог.

Тэгээд одоо бид жаахан амарч, бие халаалт хийх болно (Ажил эхлэхээс 10-15 минутын дараа).

Бид хурдан гол руу буув, (байрандаа алхах)

Бид тонгойж, өөрсдийгөө угаалаа. (урагш бөхийх)

Нэг хоёр гурав дөрөв,

Ингэж л сүр жавхлантайгаар сэргээсэн. (алга таших)

Тэгээд одоо тэд хамтдаа далайд гарав.

Та үүнийг гараараа хийх хэрэгтэй: (гараараа дугуй хөдөлгөөн хийх)

Хамтдаа нэг удаа энэ бол хөхний цохилт,

Нэг, нөгөө нь мөлхөж байна.

Бүгд нэг юм шиг-

Бид дельфин шиг сэлж байна.

Далайн эрэг дээр ирэв (байрандаа үсрэх)

Тэгээд тэд гэр лүүгээ явлаа. (байрандаа алхах)

Тэгээд одоо бид тантай үргэлжлүүлэн ажиллах болно.

Бие даасан үйл ажиллагааны үеэр хүүхдүүдтэй ганцаарчилсан ажил хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Оролддог загасТа өөр, хөгжилтэй байна!

Ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай загас гарч ирэв, хоорондоо төстэй биш!

Одоо залуус аа, босоод ажлаа үзүүлж, танилцуулъя шинэ найзуудтайгаа загасчлах.

Надад хичнээн олон найз бий.

Тэр даруй илүү хөгжилтэй болсон

Дуулж бүжиглэцгээе

Хүүхдүүдтэй тогло!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа! Бид маш их хичээсэн! Жижиг загасШинэ хөгжилтэй найз нөхөддөө талархаж байна.

Тоглоом "Загасчин"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа загастоглоом тоглохыг танд санал болгож байна. Магадгүй та нар бүгдээрээ алт авахыг хүсч байгаа байх загас? (Тийм)... Надад хоёр оролцогч хэрэгтэй байна. Та алтан зоос барих хэрэгтэй загас, бөмбөг өргөх, загас ойртох болноТаны гарт байгаа бол та жинхэнэ загасчин болно.

Үр дүн: Багш нь энэ хичээлийг хэнд таалагдсан, харин эсрэгээр, үйлдвэрлэлд хэн, ямар бэрхшээлтэй тулгарч байгааг сонирхож байна загас... Бүтээлийн үзэсгэлэн ( « Аквариум» ). Залуус бүтээлээ соронзон самбар дээр хавсаргадаг.

Ямар гайхалтай юм бэ Бид аквариумтай болсон.

Загас маш их баяртай байна... Тэр маш их хичээж, олон сайхан найз нөхөдтэй болсон танд эелдэг, хариу үйлдэл үзүүлсэнд баярлалаа.

Гайхамшигтай ажил. Таны жинхэнэ загас шиг... Сайн байцгаана уу, хичээл дууслаа.



Анхаарал тавьсанд баярлалаа.

Холбогдох нийтлэлүүд:

Зорилго: орон зайн чиг баримжаа, харааны анализаторыг хөгжүүлэх. Даалгавар: 1. Цаасан дээрээс дизайн хийх ур чадварыг бий болгохын тулд үүнийг анхааралтай хийх хэрэгтэй.

Зорилго: Ажил гүйцэтгэх уламжлалт бус аргыг ашиглан ил тод, сонирхолтой хуйвалдаан зохиох, пластилинаар зурах. Даалгавар :.

"Эмгэн хумсны загас" загварчлалын талаархи GCD -ийн хураангуй. GCD Хоёрдугаар бага бүлгийн хураангуй. Сэдэв: "Эмгэн хумсны загас". Боловсролын чиглэл: Урлаг, гоо зүйн бүтээлч байдал. : Зүгээр дээ.

"Загасны байшин" гэсэн хураангуй.Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Урлаг, гоо зүйн хөгжил" боловсролын чиглэлийг анхаарч үзээрэй.

"Аквариумын загас" сэдвээр дунд бүлгийн нэгдсэн хичээлийн тойм. Зорилго: Хүүхдийн бүтээлч чадварыг синтезээр хөгжүүлэх.