Яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй. Театрын үйл ажиллагааны талаархи танилцуулга хичээлийн хураангуй "Ингээд зун өнгөрлөө

Москва мужийн Подольск хотын "24-р дунд сургууль" хотын боловсролын байгууллага


Олон нийтийн хичээл

дэлхий даяар

1-р ангид

CMK Мэдлэгийн гараг

Бага ангийн багш бэлтгэв

____________/ Вацура Владислава Евгеньевна

Сэдэв: “Ингээд зун өнгөрлөө. Намар."


Хичээлийн зорилго:жилийн мөчлөгийн талаархи санаа бодлыг бий болгох - улирал, сар, тэдгээрийн дараалал, улирлын онцлог шинж чанарыг тодруулж сурах.
Төлөвлөсөн оюутны амжилт:улирал, сарууд өөрчлөгдөх дарааллыг сурах; улирлыг онцлог шинжээр нь таньж сурах.
Тоног төхөөрөмж:Оюутнууд - улирлын зураг бүхий зураг, цавуу, хоосон тойрог
Урьдчилсан ажил:
    Явган аялалын үеэр хүүхдүүдтэй хамт байгальд намрын өөрчлөлтийг ажигла. Эцэг эхчүүдтэй хамт улирлын зураг, тойрог (гэхдээ цавуу биш) бэлтгэ. Цомгийн хуудсан дээр эцэг эхтэйгээ улирлын зургийг зур. Төлөвлөгөөний дагуу улирлын зураг дээр үндэслэн бяцхан өгүүллэг зохио.
    Та ямар улиралд дуртай вэ? Жилийн энэ цаг танд ямар таалагддаг вэ? Жилийн энэ үед та юу хийх дуртай вэ?
    Улирлын тухай шүлэг сурах уу?

Хичээлийн үеэр:

    Org. мөч.
Улирал бүрийн хувьд дөрвөн том ширээн дээр ширээ тавь. Үзүүлэхийн тулд слайд бэлтгэх. Бэлэг бэлдээрэй.
    Хичээлийн сэдэв, зорилгын талаархи мэдээлэл.
Багш:Сайн уу залуусаа. Суух. Өнөөдөр бид ер бусын хичээлтэй. Манай хичээлд зочдод багш, ахлах багш, захирал, эцэг эхийн хороо оролцдог нь ер бусын юм. Өнөөдөр бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн хичээл дээр бид улирлын тухай ярих болно. - ямар улирал, сарууд вэ? -Нэр нь юу вэ,- хэд байна, - тэд хэрхэн ээлж дараалан өөрчлөгддөг, - бид тэдгээрийг онцлог шинж чанаруудын дагуу ялгаж сурах болно.Хичээлийн төгсгөлд бид дараахь зүйлийг хийх ёстой.
    улирал солигдох дарааллыг сурах; улирлыг онцлог шинжээр нь таньж сурах.
    Гэрийн даалгавар шалгах:
Багш:Гэхдээ эхлээд өнгөрсөн хичээл дээр юу ярьсан, шинээр юу сурснаа санацгаая. Үүний тулд бид дараах асуултуудад хариулах болно.
    Өнөөдөр ямар өдөр вэ? Өчигдөр ямар өдөр байсан бэ? Маргааш ямар өдөр болох вэ? Долоо хоногт хэдэн өдөр вэ? Бүх өдрүүдийг дарааллаар нь нэрлэнэ үү? Долоо хоногийн эхний өдөр хэд вэ? Долоо хоногийн долоо дахь өдөр юу вэ? Бидний амардаг өдрүүдийг нэрлэ, хичээл хийхгүй байна уу? Жилийн хэдэн цаг вэ?
Багш:Өнгөрсөн хичээлийн нэгэн адил бид 4 бүлэг, 4 багт хуваагдсан бөгөөд тус бүр нь жилийн тодорхой цагийг төлөөлдөг. ХАВАР, ЗУН, НАМАР, ӨВӨЛБагш: Ээж нь охидын нэрийг зохион бүтээжээ
Энд зун намар, өвөл хавар байна.
Хавар ирдэг - ой мод ногоон болж,
Мөн шувууны дуу хаа сайгүй хангинаж байна.
Зун ирлээ - нарны доор бүх зүйл цэцэглэж байна,
Мөн боловсорч гүйцсэн жимс нь амны хөндийгөөс асуудаг.
Өгөөмөр намар бидэнд үр жимсээ өгдөг,
Талбай, цэцэрлэг нь ургац өгдөг.
Өвөл талбайг цасаар бүрхдэг.
Өвлийн улиралд дэлхий амарч, унтдаг.

Багш: Залуус аа! Та хэдэн улирал мэдэх вэ? Тийм ээ, 4, тиймээс эхлээд бид "Бор шувууны өдрийн тэмдэглэл" хэмээх шүлгийг сонсох бөгөөд энэ нь хавар, зун, өвөл, намрын улиралд бидэнд уншиж өгөх болно.

Бор шувууны өдрийн тэмдэглэл М.Пляцковский(BADAKINA VIKA) Хавар
Мөн санамсаргүй байдлаар, мөн өнцгөөр, шулуун
Дамжуулалт ажиллаж байна. Жиргээ!
Оддын шувууд, хар шувууд, дэгээнүүд уйлдаг -
Хүн бүрийг хашгирахыг хичээ! (ДАВЫДОВА МАФТУНА) Зун
Tweet-tweak-tweet. Энэ нь хөнгөн юм. Халуунаар.
Энэ нь дахиад л зун ирлээ гэсэн үг.
Би бүгдтэй нэгэн зэрэг дуулдаг:
"Үүнийг дуусахгүй байг!" (КЛАНОВЕЦ СОФИЯ) Намар
Үүл цэнхэрийг бүрхэв.
Бороо өвс рүү унадаг.
Дэгдээхэйн жиргээ! Дэлхийн төгсгөл хүртэл
Тогоруунууд хаа нэгтээ нисч байна. (ЧЕРЕМУХИНА ЛИЗА) Өвөл
Цас хаа сайгүй байна. Бас хэн нэгэн надад
Тэр тэжээгчийг цонхон дээр тавьдаг.
Би талархаж дассан.
Баярлалаа хүмүүсээ!
жиргээ! Багш: МЗа залуусаа! Одоо бид 4 улирлыг мэддэг болсон. Мөн улирал болгон өөр өөрийн гэсэн өнгөтэй байдаг гэдгийг хэн мэдэх билээ. Жилийн дөрвөн өнгө I. Суриков(БОЙДИНОВ ЗЕНЯ) Цагаан
Цагаан хус дээр цагаан малгай.
Цагаан цасан дээр цагаан туулай.
Хүйтнээс мөчир дээр цагаан хээ.
Цагаан ойд цанаар гулгах. (ЕВЛАНОВ ДАНИЕЛ) Цэнхэр
Цэнхэр тэнгэр, цэнхэр сүүдэр.
Цэнхэр голууд мөс шидсэн.
Цэнхэр цасан ширхэг бол хаврын оршин суугч юм
Энэ нь цэнхэр гэсгээн дээр зоригтой ургадаг.

(КОМИСАРОВ МАКСИМ) Ногоон
Ногоон зүлгэн дээрх ногоон ойд,
Ногоон цох сахлаа хөдөлгөдөг.
Зам дээр ногоон эрвээхэй
Тэр миний тор, утас малгайг таглав.(СИНЮКОВ СТЕПАН) Шар
Шар нар сул дулаарна.
Шар газар дээр шар гуа.
Гудамжинд шар навчис шуугина.
Их бие дээрх давирхайн шар дусал. Багш: Залуус аа, бид улирал болгон гутал, хувцсаа сольдог. Өвөлдөө хүйтэн, зундаа халуун байдаг болохоор зөв. Тэгээд ч өвлийн улиралд шорт, подволктой, зун нь үслэг цув, малгайтай хүнийг харах нь тэнэг, инээдтэй байх болно. Үнэн үү? Шүлэг сонсоцгооё...

Хэн юунд байна В.Орлов(БОРМОТОВА КРИСТИНА) Шалбааг гялалзана
Замууд дээр -
Намрын гишгүүр
Гуталтай. (МАМЕДОВА НЕЙЛА) Үүлэн бороо
Авч явсан -
Гуталтай алхдаг
Хавар. (КУСТОВА НАСТЯ) Зун өнгөрч байна
Хөл нүцгэн
Эсвэл шаахайтай, (LAKUTINA VIKA) Мөн өвөл,
Цасан бөмбөгөөр шажигнах, -
Бүлээн дотор
Гутал. Багш: Бид 4 улирлыг харж, дараа нь юу болохыг санаж, улирал бүр өөрийн гэсэн өнгө, хувцас, гуталтай болохыг олж мэдэв. Залуус аа, одоо улирал бүр 3 сараас бүрддэг, нэг жилд яг 12 байдаг, сар бүр өөрийн гэсэн онцлогтой байдаг тул улирал бүрийг илүү нарийвчлан авч үзье. Улирлын ABC В.СтепановБид өвлийн ӨВЛИЙН (ФРАНЦ САБРИНА) Бела дорзенка, цагаан багийг урьж байна.
Өвөл ирлээ. Өвөл ирлээ.
Би цагаан малгай өмсдөг,
Би цагаан агаараар амьсгалж байна
Миний сормуус цагаан
Пальто, бээлий, -
Хүйтэнд намайг бүү ялга
Цайруулах хус модны дунд.
Би хөлдөх болно. Бас чимээгүйхэн хэрэм
Гэнэт тэр миний гар дээр үсрэх болно. (БОРИСОВ ДЕНИС) 12-р сар
Хусны мөчрүүд хүйтэн,
Өглөө нь хүйтэн жавар хагардаг.
За, баавгай хамаагүй -
Тэр үүрэнд удаан унтсан. (ЛАКУТИНА ВИКА) 1-р сар
Ойд толгод шүүрэв
Мөн гуу жалга цасаар бүрхэгдсэн байв.
Бөжин усны булга дээрээс үсрэв -
Чимээгүй. Хүйтэн. Цагаан ... (СЕРГЕЙ ЛЕПНОВ) Хоёрдугаар сар
Аймшигтай цасан шуурга алхаж байна
Хөмсөг хүртэл цасан малгайтай.
Тэр ч байтугай чоно, дээрэмчин чоно,
Айж, чимээгүй болов. (ЖИЛ ARTEM) ХАВАР Хавар ирмэгээр алхаж байв.
Тэр хувинтай бороо авч явсан.
Ууланд бүдэрсэн -
Хувингууд хөмөрсөн. Дуслууд дуугарав -
Цоохор шувууд хашгирч эхлэв.
Шоргоолжнууд айсан -
Хаалга нь цоожтой байв. Борооны хувин хавар
Тэр тосгонд мэдээгүй.
Мөн өнгөт рокер
Диваажин руу зугтав
Тэгээд нуурын дээгүүр өлгөгдсөн -
Гайхамшигтай! (НАДИА цагираг) Гуравдугаар сар
Ойг тунгалаг манан дунд хөлдөөсөн,
Модны мөс хайлж байна.
Дусал мөчрүүдээс унадаг
Мөн толгойт хулганы триллин сонсогддог. (ХОТНИЧУК КИРИЛЛ) Дөрөвдүгээр сар
Цас хайлсан. Энэ нь төөрөгдлийн үнэртэй байв.
Тэнгэрт аянга буув.
Хуучин гацуур дор шоргоолж
Бүхэл бүтэн гэр бүл байшин барьж байна. (BODAKINA VIKA) 5-р сар
Бөөр нь хамт дэлбэрч байна
Навчнууд цэцэглэж байна.
Шүүдэр өвсөн дээр чичирч байна
Хандгай солонгын араас гүйдэг. (ТОПИЛЬСКИЙ МИША) ЗУН Сүрлэн зун,
Савсан элс.
Сүрэл малгай
Ариун сүм рүү гулсдаг. Тэр сүрэл өгсөн
Сүрэл өдрүүд.
Сүрлэн морьд
Наранд харагдана. Савсан тэнгэр
Саасан овоохой.
Би сүрэл зурдаг
Харандаагаа мартаж байна. (БОНДАРЧУК ПОЛИНА) 6-р сар
Нар тэнгэрт хурц гэрэлтдэг
Гэхдээ энэ нь зузаан сүүдэрт халуун биш юм.
Энд тэнд дэгдээхэйнүүд дуулдаг -
Ой бол шинэ түрээслэгч юм. (КУСТОВА НАСТЯ) 7-р сар
Ирмэг нь алтан цэцэгтэй,
Зөгий дугуй бүжиг удирддаг.
Зэгсэн дунд мэлхий уйлж байна:
Голын араас бороо орж байна. (КОМИСАРОВ МАКСИМ) 8-р сар
Ойд өглөө болтол дулаахан байна
Давирхай нарсаас.
Мөөгний хэрэм нь хөндийд авч явдаг ...
Намар ирж байна. (МАДЮКОВ АРТЕМ) НАМАР Намар цэцэрлэг рүү харав -
Шувууд нисэн одов.
Өглөө цонхны гадаа чимээ шуугиан
Шар цасан шуурга.
Таны хөл доорх анхны мөс
Бутардаг, эвдэрдэг.
Цэцэрлэгт байгаа бор шувуу санаа алдах болно
Мөн дуулах -
Ичимхий. (КЛАНОВЕЦ СОФИЯ) Есдүгээр сар
Хурдангийн гэрт хоосон -
Хөөрхий хүн нисэн одов
Мөн зараа шүхэр шиг
Агч шар навч. (КОПЫЧЕВ ВЛАДИСЛАВ) 10-р сар
Аалз сүлждэг,
Салхи үүлсийг үлээж байна.
Бургас гунигтай байна
Өнгөрсөн зуны тухай. (Бормотова Кристина) 11-р сар
Хүйтэнд хөндий байдаг,
Роуэн гэрэлд.
Тоншуул хошуугаараа цохиж байна -
Айлчлалыг өвөл хүлээж байна.

Багш: Сайн байна уу залуусаа. Бид улирлын талаар маш их зүйлийг сурсан. Тэгээд одоо тааваруудын тухай.

Би ургацаа авч явдаг
Би талбайг дахин тарьдаг
Би өмнө зүг рүү шувуу илгээдэг,
Би модыг тайлж байна
Гэхдээ би мод, нарсанд хүрдэггүй.
Би хөөрхөн шар ...
Намар

Талбайд цас, усанд мөс
Цасан шуурга алхаж байна. Энэ хэзээ тохиолддог вэ?Өвлийн улиралд
Цас хайлж байна
Нуга амиллаа.
Өдөр ирж байна.
Энэ хэзээ тохиолддог вэ?
Хавар
Нуга ногоон болж байна
Тэнгэрт - солонго нуман.
Нуур нь наранд халдаг:
Бүгдийг усанд сэлэхийг уриалж байна ...
Зун

      Сурсан зүйлээ нэгтгэх.

Багш: За, залуус аа, бид маш их хэмжээний материалыг эзэмшсэн. Өнөөдөр сурсан зүйлээ давтъя.

    улиралд хэдэн сар байдаг

    жилд хэдэн сар

    намар ямар саруудаас бүрддэг вэ

    …. Өвөл

    …. Хавар

    ... Зун

Ингээд жилээс жилд өдөр, долоо хоног, сар, улирал урсан өнгөрдөг. Та жил бүр өсөж, хөгширч, боловсорч, ухаалаг болно. Мөн сар, улирал нь хэвээрээ байна.

Урьдчилан улирлын мөчлөг гэсэн утгатай тойрог, улирлын дүрс бүхий зургуудыг бэлдсэн. Улирал бүхий зургуудыг нэг нэгнээ дагасан дарааллаар нь тойрог хэлбэрээр наацгаая.

      Бүтээлч даалгавар, гэрийн даалгавар.

Багш:

1. Залуус аа, та нар гэртээ жилийнхээ цаг үеийн зураг зурж, түүн дээр тулгуурлан богино өгүүллэг хийсээр байсныг би мэднэ. Энэ тухай бидэнд болон ангийнхандаа хэлээрэй.

(Хүүхдүүд зураг үзүүлж, хэлдэг

зураг дээр үндэслэсэн жижиг түүхүүд).

      Дүгнэж байна. Сурсан зүйлээ нэгтгэн дүгнэх.

Багш:

Залуус аа, бид одоо асуултанд хариулж чадах уу?

Жилийн хэдэн цагаас хойш зун болдог вэ? (Хаврын дараа).

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? (Намрын).

Намрын дараа жилийн хэдэн цаг болох вэ? (Өвөл).

Тэгээд өвлийн дараа? ( Хавар)

Тэгээд хаврын дараа? (зун).Мөн зуны амралт болно.

Зуны дараа? (Намрын).Тэгээд бид 2-р ангидаа дахиад сургуульдаа ирэх болно.

Саруудын нэрийг хэн санаж байсан бэ? Жилд хэдэн сар? (12 сар).

Оньсого тааг: Ах дүү арван хоёр

Өөрөөр дууддаг

Мөн янз бүрийн зүйл

Тэд сүй тавьсан.

(Жилийн сар).

Тойрог ашиглан жилийн бүх сарыг найрал дуу гэж нэрлэе. Жил бүр эхэлдэг сараас эхэлцгээе. (Хүүхдүүд 1-р сараас 12-р сар хүртэлх саруудын нэрийг найрал дуугаар дууддаг).Тэдгээрийг хуанли (жижиг, том), огнооноос харж болно. (Хуанли, огноог харуулах).

Талархаж байна залуусаа. Та маш их хичээсэн! Өнөөдөр бүх агуу нөхдүүд! Мөн тэд бэлэг авах эрхтэй!

Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна.

Хичээлийн хуудсыг нээх 11

Зорилтот:бид зун, түүний шинж тэмдгүүдийн талаархи мэдлэг, санаагаа нэгтгэсээр байна; зуны дурсамжийг шинэчлэх, түүн дээр үндэслэн түүх зохиохыг заах; уялдаа холбоотой яриа, бүтээлч төсөөлөл, сайн дурын анхаарлыг хөгжүүлэх; хүрээлэн буй ертөнцийг ажиглах, төрөлх байгалийг хайрлах, хүндэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Дахин намар ирлээ. Бид зуны амралтын дараа уулзсан. Та нар бүгд өсч том болсон, илүү хөөрхөн, борлосон, амарсан. Бие биенээ санагалзаж чадсан тул бид бүгдээрээ уулзсандаа баяртай байгаа юм шиг санагдаж байна (зогсоох) тэр хүүхдүүдийн санал бодол, мэдэгдлийг сонсдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Оньсого уншдаг

Нар шарж байна
Линден цэцэг
Хөх тариа боловсорч гүйцдэг
Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:Зун.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Ухаантай охид! Мэдээжийн хэрэг, энэ бол зун. Өнөөдөр би та бүхнийг зуныг хэрхэн өнгөрүүлсэнийг эргэн санахыг урьж байна. Жилийн ямар сайхан цаг вэ, яагаад бид үүнд дуртай байдаг талаар.

Хамтарсан яриаг хөгжүүлэх дидактик тоглоом.Хүүхдүүд "Зун гэж юу вэ" сэдвээр хэд хэдэн өгүүлбэрээс үлгэр зохиож байна.

Хүүхдийн түүхүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Гайхалтай түүхүүд. Та сайхан амарч, бидний ажлыг үргэлжлүүлэхэд бэлэн байгааг би ойлгосон. А.Вивалдигийн “Зун” хөгжмийг сонсоод сонссоныхоо дараа сэтгэл хөдлөл, сэтгэгдлээ хуваалцана уу.

А.Вивалдигийн “Зун” дууны бичлэгийг тоглож байна

Хүүхдүүдийн сонссон туршлагын тухай түүхүүд.

Багш бүх хүүхдүүдийг хэлэлцүүлэгт оролцуулдаг. Хэрвээ хүүхдүүдэд хэцүү байвал тэргүүлэх асуултуудыг асуу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Ийм сайхан түүх бичсэн залуустаа баярлалаа. Таны сэтгэл хөдлөл, зуны байгалийн үзэгдлийн талаархи мэдлэгийн төлөө. Та дуугүй байсан эсвэл мартсан тухайгаа санахыг танд зөвлөж байна.

Оньсого хийдэг.

  • Нарнаас хүчтэй, салхинаас сул, хөлгүй, харин алхаж, нүдгүй, харин уйлж байна. (Үүл)
  • Эхлээд - гялалзах, гялалзсаны дараа - хагарах, хагарсны дараа - цацрах. (Шуурга)
  • Том, бутархай давтамжтайгаар дэлхий даяар согтуу болсон. (Бороо)

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Сайн байна, та зуны эдгээр үзэгдлийг зөв нэрлэсэн байна. И.Бунины эдгээр үзэгдлүүдийг сайхан дүрсэлсэн сайхан шүлгийг сонсоно уу.

Бороо дууслаа. Дахиж чичиргээгүй
Аянга цахилгаантай үүл.
Тэнгэр гэрэлтэхийг хар
Модны дундуур оюу!

Бутнаас сүүдэр унана
Мөн цэцэг усаар дүүрэн байдаг;
Энэ нь голт борын шинэхэн үнэртэй адил үнэртэй
Миньонетт амтат үнэртэй.

Цөөрөм нь хөлдсөн мэт өргөн;
Толин тусгалтай мөнгө шиг
Түүнд гүн гүнзгий туссан
Уулан дээрх овоохой, бургас.

Мөн алсад аль хэдийн улайж байна
Нар жаргах гэрэл - дулаан
Заримдаа шөнө цонхоор үлээдэг,
Хайртай далавч шиг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, зуны улиралд ямар үзэгдлүүдийг ажиглаж болохыг санацгаая?

Багш оньсого хийдэг:

Бяцхан рокер голын дээгүүр өлгөөтэй байв. (Солонго)

Бөмбөлгүүдийг өглөө нь гялалзаж байв
Бүх өвс тэдэнтэй хамт бөглөрөв
Тэгээд үдээс хойш тэднийг хайцгаая
Бид хайж байна, бид хайж байна - бид олохгүй! (Шүүдэр)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, тэд зөв хариулт өгсөн, гэхдээ өөр нэг үзэгдэл байна (маш ховор, гэхдээ энэ нь тохиолддог).

Би дүүдээ хэлдэг
- Өө, вандуй тэнгэрээс унаж байна!
Энд нэг хазгай байна - ах инээв -
Таны вандуй, учир нь энэ бол ... (Сайн байна уу)

Байгалийн үзэгдлийн тухай хүүхдүүдтэй ярилцах, зуны улиралд тэдний харагдах шалтгааныг олж мэдэх.

Динамик түр зогсолт байна(Үүл).

Тоглолтын дараа бид суудалдаа буцаж ирээд "Сайн-муу" сэдвээр үгийн тоглоом явагдана.

Жишээлбэл:

  • Зун сайхан байна! Мөн богино нь муу юм!
  • Зун халуун байдаг нь сайн хэрэг! Тэгээд наранд цохиулах нь муу юм!
  • Зуны бороо сайхан байна! Мөн норох нь муу!

Хүүхдүүд үүнийг санал болгож байхад бид зуны аль ч сэдвээр тоглоомоо үргэлжлүүлнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Сайн хийлээ! Бид энэ даалгавраа сайн гүйцэтгэсэн. Та ийм сонирхолтой сэдвүүдийг хөндөж, аливаа үзэгдэл, үе үе, үйл явц бүрт сайн, муу тал байдаг гэдгийг тэмдэглэв.

Одоо би чамайг шүлэг сонсохыг урьж байна. Хариулаач, зуны аль сарын тухай ярьж байна вэ?

Дулаан, урт, урт өдөр
Үд дунд - жижигхэн сүүдэр.
Талбайд чих цэцэглэж байна,
Царцаа дуугардаг,
Гүзээлзгэнэ боловсорч байна.
Аль сард? Та надад хэлж чадах уу?

Хүүхдүүдийн хариулт:- Зургадугаар сар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энэ бол мэдээж 6-р сар. Хүмүүс үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг санацгаая?

Хүүхдүүдийн хариулт:(хэрэв тэд алдагдалд орсон бол - багш заана) "Хлеборост", "Ичих".

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Сайн хийлээ! Ард түмэн “Бүтэн жилийн ургац хураадаг зургадугаар сар” гэж ярьдаг бас нэг нэр бий.

Хүүхдүүдтэйгээ хамт зургадугаар сарын талаар ярилцаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- За, энэ сард бид зарим хүүхдүүдэд хайртай, гэхдээ тэд энэ сард төрсөн учраас.

Багш зургадугаар сард төрсөн хүүхдүүдийг ширээнээс гарахыг урьж байна. Тэдэнд ном бэлэглэдэг. Хүүхдүүд сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- "Энэ сар - зуны орой - ядрахыг мэддэггүй, бүх зүйлийг цэгцэлдэг" гэсэн зүйр үгийг сонсоорой, энэ сарыг "Харийн хүн" гэж нэрлэдэг. Энэ сар юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: - 7-р сар.

7-р сарын хүүхдүүдтэй хамтарсан хэлэлцүүлэг. Долдугаар сард төрсөн хүүхдүүддээ баяр хүргэе.

Багш С.Маршакийн шүлгийг уншдаг:

Далайн ус цацарч, нар туяарч байна
Халуухан наймдугаар сар биднийг угтах болно.
Зүрх сэтгэлээсээ амраарай
Хүүхдүүд хөгжилтэй байна.

Багш нь 8-р сард төрсөн хүүхдүүдэд баяр хүргэж, бэлэг өгөхийг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Тэгэхээр бид өнгөрсөн зунаа санав. Ард түмэн: "Наймдугаар сар-зун-нар жаргах" эсвэл "Наймдугаар сард зун намар руу үсэрч байна" гэж хэлдэг. Тийм ээ, үнэхээр бидний зун өнгөрч, намар ирлээ. Бидэнд дурсамжууд (төрсөн өдрийн тухай, зуслангийн байшин, амралтын газруудад амрах, ойд явган аялал хийх, гол мөрөн, нуур, далайд сэлэх тухай) хэвээр байна. Залуус аа, зургаа зураад "Би зуныг хэрхэн өнгөрөөсөн бэ?" Гэж нэрлэцгээе. Гэхдээ ажил эхлэхийн өмнө зуны саруудад төрсөн өдөр нь тохиосон хүүхдүүддээ дахин баяр хүргэе.

Тоглоомууд явагддаг:

1. "Талх"

2. “Найздаа хүсье” – бөмбөгтэй тоглоом.

Тоглоомын дараа хүүхдүүд зурсан зургуудаа авдаг.

Багш хүүхэд бүртэй хийсэн ажлынхаа талаар ярилцаж, бүлэгт "Зун дууслаа" сэдвээр үзэсгэлэн зохион байгуулдаг.

Сэдэв:"Зун дууслаа!"

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:урлаг, гоо зүйн хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил.

Програм хангамжийн агуулга:

Зуны амралтын дараа хүүхдүүдээ цуглуулж, халуун дотноор угтан авах;

Хүүхдүүдийн театрын талаархи мэдлэгийг нэмэгдүүлэх;

Баатрын дүр төрхийг дохио зангаа, нүүрний хувирал, дуу хоолойгоор илэрхийлж сурах;

Ширээний театрын тусламжтайгаар танил үлгэрийг тоглож сурах;

Уран сайхны болон уран сэтгэмжийн чадварыг сайжруулах;

Нарийн моторт ур чадвар, үе мөчний аппаратыг хөгжүүлэх;

Театрын үйл ажиллагааг сонирхох, үе тэнгийнхэнтэйгээ найрсаг харилцаа тогтоох.

Арга, техник:

Амаар:

Театрын тухай яриа, түүх;

Асуудлын асуулт, тайлбар;

Оньсого, уран сайхны үг, хэлийг эргүүлэх;

Харааны:

Үйл ажиллагааны арга барилыг харуулах, ажиглалт хийх;

Практик:

Тоглоомын импровизация;

Ширээний театрын тусламжтайгаар үлгэрийн жүжиг тоглох;

Артикуляци ба хурууны гимнастик;

Биеийн тамирын боловсрол;

Дидактик:

Тоглоомын нөхцөл байдал.

Урьдчилсан ажил:театрын тухай ярих, уран зохиол тоглох, ноорог жүжиглэх, тоглолтод бэлтгэх, шүлэг, монолог сурах, уран зохиол унших.

Ганцаарчилсан ажил:хурууны гимнастик, биеийн тамирын дасгал сургуулилт хийх, үлгэрийн баатруудын үгсийн илэрхийлэл, хуулбар дээр ажиллах.

Демо материал:жижиг бөмбөг, шидэт цүнх, гүйлгэх, ширээний театрын колобок баримал, хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл, "Колобок" үлгэрийн баатруудын маск.

Тайлбар толь бичгийн ажил:театр, тайз, уран бүтээлчид, үзэгчид, тайз, нүүр будалт, хувцаслалт, маск, постер, нүүрний хувирал, дохио зангаа, импровизаци, инээдмийн жүжиг, жүжиг, мюзикл.

БУРХАНД ТАРХ:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд танхимд орж, төв хананы эсрэг чөлөөтэй зогсож, багшийн араас хөдөлгөөн хийдэг.

Би Даваа гарагт усанд сэлэхээр явсан, (Усанд сэлэхийг зурж байна.)

Тэгээд мягмар гаригт тэр зурсан. (Бид зураг зурдаг.)

Лхагва гарагт би нүүрээ удаан угаасан, (Бид угаана.)

Тэгээд пүрэв гарагт би хөл бөмбөг тоглосон. (Газар дээрээ гүйж байна.)

Баасан гаригт би үсэрч, гүйж, (Үсэрч байна.)

Би маш удаан бүжиглэсэн. (Бид байрандаа дугуйлна.)

Мөн Бямба, Ням гарагт (алга ташилт.)

Би өдөржин амарсан. (Хүүхдүүд доош тонгойж, хацрын доор гараа унтдаг.)

Тоглоомын дараа хүүхдүүд хивсэн дээр хагас тойрог хэлбэрээр сууна.

П.: Сайн уу найзуудаа! Бид тантай манай тохилог танхимд уулзсанаас хойш маш их цаг хугацаа өнгөрчээ! Та бүхэнтэй уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна, одоо халуун зун дуусч, бид найзууддаа дахин тоглож, импровиз хийж, үзүүлбэр үзүүлэх болно.

2. Үг тоглоом "Нэрийг нь энхрийлэн хэл".

П.: Хэнийх нь нэрийг санаж, "шинэ" залуустай танилцацгаая. (Бөмбөгийг барьж авсан хүүхэд өөрийн нэр эсвэл хөршийнхөө нэрийг дуудаж, эелдэг аялгууг ажиглана.)

3. Театрын тухай яриа.

Тэгээд тэднийг тоглох уу?

Тэгээд найзуудаа хэлээрэй

Та өөрийгөө хэрхэн өөрчилж чадах вэ?

Үнэг шиг байх уу?

Эсвэл чоно, ямаа уу?

Ханхүү эсвэл Баба Яга уу?

(Та хувцас, маск, нүүр будалт, үс засалт, толгойн гоёл чимэглэлээр гадаад төрхөө өөрчилж болно.)

Костюмгүйгээр та чадна, хүүхдүүд ээ,

Салхи болон хувир

Эсвэл бороонд, эсвэл аянга цахилгаантай,

Эсвэл эрвээхэй, соно уу?

Энд юу туслах вэ, найзууд аа?

(Дохио, мэдээжийн хэрэг нүүрний хувирал.)

П .: Ямар урлаг импровизаци, хувиргалтыг хослуулж, хувцаслалт, нүүрний хувирал, дохио зангаа, дуу хоолойны тусламжтайгаар өөр хүн, амьтан болгон хувиргахад тусалдаг вэ?

П .: Мэдээжийн хэрэг, театр! Театр хэзээ, яаж үүссэнийг та мэдэх үү? Хэзээ гэдгийг хэн ч санахгүй их эрт байсан. Анхны жүжигчид бол тэнүүчлэгч жүжигчид, буффонууд байсан. Тэднийг бас өөр байдлаар хошин урлагийнхан гэж нэрлэдэг байсан. Тэгэхэд театрын барилга нь ч байхгүй байсан. Хошин урлагийнхан яг гудамжинд, задгай талбайд тоглолт хийсэн. Олон жилийн дараа л театрын барилгууд баригдаж эхлэв. Одоо уран бүтээлчид тайзан дээр тоглож байна. Таны бодлоор театрын зайлшгүй бүрэлдэхүүн хэсэг юу вэ? (Тайз, үзэгдэл, маск, хувцас, зурагт хуудас, нүүр будалт, найрал хөгжим, жүжигчид, үзэгчид.)

П.: Та ямар төрлийн театрыг мэддэг вэ? (Хүүхэлдэй, хуруу, боргоцой, зөөгч театр, би-ба-бо, бээлий, бээлий, маск.)

П.: Жанруудын талаар юу хэлэх вэ, ямар төрлийн тоглолт байж болох вэ? (Инээдмийн, драм, мюзикл.)

П .: Залуус аа, хамгийн чухал зүйл бол театр бол биднийг өнгөрсөн эсвэл ирээдүйд үлгэрт аваачиж, сайн муугийн тухай өгүүлж, сайхан сэтгэлийг өгдөг ид шидийн ертөнц гэдгийг бид санаж байх ёстой.

4. Тоглоом-импровизаци.

Багш чимээгүйхэн даалгавар бүхий гүйлгэх хуудсыг гаргаж авдаг.

П .: Хөгжилтэй хөгжмийн эгшиглэнд ганц ч үг хэлэлгүйгээр энэхүү гүйлгэн дээр юу бичигдсэнийг дүрсэлцгээе.

"Найрамдлын вальс"-ын шалан дээр

Ялаа бүжиглэж байв.

Тэд аалз харсан бол ухаан алдаж унасан. Өө!

Хүүхдүүд бяцхан зургийг үзүүлж, багш шаардлагатай бол тусалдаг, хүүхдүүдийн амжилтыг тэмдэглэдэг.

5. Үе мөчний гимнастик.

П .: Сайн байна, даалгавраа биелүүлэв. Гэхдээ өмнө нь би танд өөр нэг даалгавар бэлдсэн, энэ нь хэцүү тул эхлээд артикуляторын гимнастик хийх шаардлагатай байна. Амжилтанд хүрэхийн тулд миний араас давтан хэл:

Манай Дениска бол зальтай хүн,

Уруулаа чих рүү татах,

Хараач, тэр хэлэхдээ,

Би одоо мэлхий боллоо!

(Уруулаа инээмсэглэхэд шүд нь харагдахгүй байна.)

Хэн гитар тоглодог

Денис хоолой дээр байна,

Уруул урагш татав

Нарийн-нарийн хоолой.

(Ам нь нээлттэй, хэлний хажуу тал нь дээшээ бөхийж байна.)

Хэлний үзүүр нь шүдэнд наалддаг,

Бид нурууг нь нугалав - слайд гарч ирнэ.

Уулнаас хурдан, хурдан

Денис чарга дээр өнхөрч байна.

(Ам нь онгорхой. Хэлний үзүүрийг доод шүдэнд тавиад, хэлний ар талыг дээш өргө.)

Денис цагтай -

Гайхалтай гоо үзэсгэлэн!

Сумнууд тойрог хэлбэрээр явдаг

Мөн тэд бие биенээ гүйцэхийг хүсдэг.

(Ам нь задарсан. Уруул нь инээмсэглэн тэнийнэ. Хэлний үзүүрээр ээлжлэн багшийн зардлаар амны булан хүртэл сунгана.)

Хэл - дээш доош -

Денис савлуур дээр суув.

Энд өндөр дүүжин байна

Энд савлуур бага байна.

Хэр сайн

Сайхан амраарай Денис!

(Ам нь онгорхой байна. Хэл нь чангарч хамар, эрүү, эсвэл дээд доод шүдэнд хүрнэ.)

Саяхан эмээ Анфиса,

Би Денист бөмбөр худалдаж авсан.

Тэгээд одоо тэр бизнест завгүй байна:

Чанга - чанга бөмбөр.

(Инээмсэглэж, амаа ангайж, хэлний үзүүрийг дээд шүднийхээ ард тогшиж, "D-D-D" дууг олон дахин тод дуудна.)

Энд Денискин усан онгоц байна

Далай дээр зоригтой хөвж байна.

Хурц давалгаанаас айдаггүй

Тэр хөгжилтэй дуугаар: "s-s-s"!

(Хэлнийхээ үзүүрийг хазаж, "Ү" авиаг уурын усан онгоц гонгинох үед удаан дууд).

6. Дикцийг хөгжүүлэх дасгал (хэл эргүүлэх).

П .: Одоо амласанчлан танд хэцүү даалгавар байна, гэхдээ бидний тусгай дасгалын дараа та үүнийг даван туулах нь гарцаагүй. Та нэг авиан дээр хэл эргүүлэх хэрэгтэй.

Байцааны шөлтэй цурхай чанасан.

Тэр гурван эргүүг урьсан.

Хатуу хүмүүс бүгдэд хэлэв:

"Цурхай байцаатай шөл сайхан байна!"

(Дасгал хийх явцад сурган хүмүүжүүлэгч хүүхдүүдэд тусалдаг.)

П.: Бид маш сайн ажилласан.

7. Хурууны гимнастик.

П.: Өө, бид хэтэрхий удаан суулаа, жаахан дулаацъя:

(Хүүхдүүд хурууны гимнастик хийдэг.)

Хатгамал, зүү оёж,

Миний хуруу өвдөж байна

Хуруу нь хатгасан.

Зүүн далдуу нь нээлттэй, баруун гарт нь "оёдог" төсөөллийн зүү, хуруунд хүрдэг.

Хуруувч

Яг тэр мөчид

Хуруугаараа охин руу

Тэд хуруундаа хуруувч тавьсан дүр эсгэдэг.

Зүү рүү хэлэв: Шэй,

Та тариа хийж зүрхлэх хэрэггүй! Зүүг хуруугаараа заналхийл.

8. Биеийн тамирын хичээл.

Бөжин, чи хаана байсан бэ?

(Хүүхдүүд гараараа туулайн чихийг харуулдаг)

Бид байцаанд амарсан.

(айсандаа чичирч)

Та яагаад байцаа идсэн бэ?

(гараа бүсэндээ зүүж, дүүжин)

Бид зүгээр л хамарт хүрсэн.

(хуруугаараа хамраа хүрэх)

Өө, чамайг шийтгэх хэрэгтэй.

(хуруугаа сэгсрэх)

За, гүйцэх гэж оролдоорой.

(байранд хурдан үсрэх).

9. "Колобок" үлгэрээс сэдэвлэсэн тоглолт.

(Багш шидэт уут гаргаж ирээд оньсого хийдэг.)

Тавиур дээрээс шууд босгон дээр.

Улаан тал нь зугтсан.

Манай найз өнхөрчихөв

Энэ хэн бэ ?. (Цагаан гаатай хүн)

(Колобок баримал гаргав.)

П.: Та нар зөв таасан, гэхдээ энэ үлгэрээр тоглоцгооё, бидэнд чимэглэл, маск байна. Би үлгэрч байх болно, та нараас дүрүүдээ ангилж, байраа эзлэхийг хүсч байна (Тэд хүүхдүүдэд дүрийн маск өгдөг).

Орос-ардын аялгуу сонсогддог. Өвөө, эмээ хоёр байшингийн хажууд сууж байна. Өвөө нь ямар нэг юм барьдаг, эмээ нь нэхдэг.

Түүх өгүүлэгч:

Тосгонд, голын хажууд,

Орос зуухтай дулаан байшинд,

Олон жилийн турш амьдарсан,

Хөгшин эмээ, өвөө хоёр.

Өвөө: Жигнэмэг, эмээ, боов.

Эмээ: Юугаар жигнэх вэ? Гурил байхгүй.

Өвөө: Мөн та, эмээ, торхны ёроолыг маажиж, амбаарыг тэмдэглээрэй! Магадгүй тэр хангалттай гурилтай байх болно.

Эмээ нь нэхэхээ болиод гэрт ордог.

Өглөгч: Өвгөн эмгэн өд авч, торхны ёроолыг хусаад, амбаар дээгүүр шүүрдэж, хоёр атга атга гурил цуглуулав. Би зуурсан гурил зуурч, зуухаа халааж, колобок жигнэв. Үр дүн нь боов, өтгөн, анхилуун үнэртэй.

Эмээ нь цонхны тавцан дээр тоглоомон боов тавьдаг.

Эмээ нь боовоо цонхон дээрээ тавиад хөргөнө. Тэгээд боов цонхоор үсэрч, зам дагуу өнхрөв.

Тоглоомын оронд Колобокийн дүрд тоглож буй хүүхэд тайзан дээр гарч ирдэг. Тэр ой руу гүйж, шийтгэлээ.

Би доод талаас нь хуссан байна

Саравчаар шүүрдэж,

Зууханд байгаа гүдгэр,

Цонх хүйтэн байна!

Би өвөөг орхисон

Эмээгээс явсан!

(Туулай Колобоктой уулзахаар баруун талын модны цаанаас үсрэн гарч ирэв).

Туулай: Цагаан гаатай хүн, улаан талдаа! Би чамайг идэх болно!

Цагаан гаатай хүн: Ташуу туулай намайг битгий ид! Би чамд шүлэг хэлье.

Би доод талаас нь хуссан байна

Саравчаар шүүрдэж,

Зууханд байгаа гүдгэр,

Цонх хүйтэн байна!

Би өвөөг орхисон

Эмээгээс явсан!

Мөн чамаас, Харе, тэгээд ч би явах болно!

Цагаан гаатай эр туулайн хажуугаар хурдан "эргэлдэж" баруун талын модны ард алга болжээ. Туулай эсрэг чиглэлд зугтдаг. Хөгжим тоглож байна.

Зүүн талын модны цаанаас цагаан гаатай хүн гарч ирнэ, баруун талын модны цаанаас Чоно гарч ирж цагаан гаатай хүнтэй уулзав.

Чоно: Цагаан гаатай хүн, улаан талдаа! Би чамайг идэх болно!

Цагаан гаатай хүн: Саарал чоно намайг битгий ид! Би чамд шүлэг хэлье.

Би доод талаас нь хуссан байна

Саравчаар шүүрдэж,

Зууханд байгаа гүдгэр,

Цонх хүйтэн байна!

Би өвөөг орхисон

Би эмээг орхисон

Би туулайг орхисон, би чамайг орхих болно, Чоно, бүр ч илүү!

Цагаан гаатай хүн Чонын хажуугаар хурдан "эргэлдэж" баруун талын моддын ард алга болжээ. Чоно эсрэг чиглэлд зугтдаг. Хөгжим тоглодог. Зүүн талд байгаа модны цаанаас цагаан гаатай хүн гарч ирэх ба баруун талд байгаа модны цаанаас Баавгай цагаан гаатай хүнтэй уулзахаар гарч ирэв.

Баавгай: Цагаан гаатай хүн, улаан талдаа! Би чамайг идэх болно!

Цагаан гаатай хүн: Битгий намайг идээрэй, Клуб хөл! Би чамд шүлэг хэлье.

Би доод талаас нь хуссан байна

Саравчаар шүүрдэж,

Зууханд байгаа гүдгэр,

Цонх хүйтэн байна!

Би өвөөг орхисон

Би эмээг орхисон

Би туулайг орхисон,

Би Чоныг орхисон, баавгай, чамаас ч явах болно!

Цагаан гаатай хүн Баавгайн хажуугаар хурдан "эргэлдэж" баруун талын моддын ард алга болжээ. Баавгай эсрэг чиглэлд явна.

Хөгжим тоглож байна.

Зүүн талд байгаа модны цаанаас цагаан гаатай хүн гарч ирнэ, баруун талын модны цаанаас Үнэг цагаан гаатай хүнтэй уулзахаар гарч ирэв.

Үнэг: Цагаан гаатай хүн, улаан талдаа! Би чамайг идэх болно!

Би доод талаас нь хуссан байна

Саравчаар шүүрдэж,

Зууханд байгаа гүдгэр,

Цонх хүйтэн байна!

Би өвөөг орхисон

Би эмээг орхисон

Би туулайг орхисон,

Би чоныг орхисон,

Би баавгайг орхисон, би чамайг орхиж байна, Фокс!

Үнэг: Өө, чи ямар гайхамшигтай дуулдаг вэ! За, би муу сонсож эхлэв. Ойртоод надад дахиад нэг удаа хэлээрэй!

Түүх өгүүлэгч: Цагаан гаатай эр тэднийг сонссонд баярлаж, зальтай үнэг рүү ойртлоо.

Би доод талаас нь хуссан байна

Саравчаар шүүрдэж,

Зууханд байгаа гүдгэр,

Цонх хүйтэн байна!

Өглөгч: Мөн chanterelle, түүний - Ам! - тэгээд идсэн.

Үгүй ч гэсэн. Колобок зугтаж чадсан хэвээр байв. Гэвч түүнээс хойш тэр дахиж онгироогүй.

Энэ бол үлгэрийн төгсгөл юм! Хэн сонссон - сайн байна!

10. Дүгнэж байна.

П.: Бидний уулзалт өндөрлөлөө. Хичээл танд юу таалагдсан бэ? (Хүүхдийн хариулт.)

П .: Таны бүх дүрийг нүүрний хувирал, дохио зангаа, дуу хоолойгоор хэрхэн дүрсэлсэн, бүх даалгавраа хэрхэн зоригтой гүйцэтгэсэн нь надад маш их таалагдсан. Сайн хийлээ! Бид өнөөдөр уран бүтээлчид, Та нар үлгэр үзүүлэв. Уран бүтээлчид бүгд сайн байлаа, бие биенээ чин сэтгэлээсээ алга ташин баярлцгаая!

Василенко Светлана Викторовна
хөгжмийн найруулагч
MBDOU "Рябинушка цэцэрлэг"
хамт. Гостищево "
Яковлевский дүүрэг
Белгород муж

Тэмдэгтүүд:Алиалагч Клепа, Врака - Забика, Зуны дагина.

Хөгжилтэй хөгжим эгшиглэж, хүүхдүүд цэцэрлэгийн урд талын тоглоомын талбайд цуглардаг.

Клепа:Сайн уу залуусаа! Та бүхэнтэйгээ манай цэцэрлэгт дахин уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна. Та нар яаж өссөн, илүү хөөрхөн, борлосон. Зуны амралтаа сайхан өнгөрүүлсэн үү? (Хүүхдийн хариулт). Өнөөдөр бид тантай хамт зуны баяртай баяртай байна. Тэгээд амралтаа хөгжилтэй халаалтаар эхлүүлцгээе.

"Хөгжилтэй халаалт" (фонограмм)

Клепа:
Зун хурдан өнгөрч, бороо байнга орж,
"Баяртай, нислээ" -
Тогоруунууд бидэн рүү жиргэж байна.
Зун улирч байна, гэхдээ бид гуниглахгүй
Бид тантай хамт хөгжилдөж, тоглож, шалгана
Зуны улиралд та хичнээн их хөгширч, илүү авхаалжтай болсон бэ?
Мөн та зуны турш мартаагүй байна
Тэд танд цэцэрлэгт юу зааж байсан бэ?

Хүүхдүүд:Үгүй!

Клепа:
Та хэрхэн найзлахаа мартсан уу? Тэгээд тоглох уу?
Та оньсого тааж чадах уу?
Би одоо шалгах болно!
Сонсооч анхны оньсого .

Үүл нар нарыг халхалжээ
Аянга чанга инээнэ.
Аянгын тэнгэрт зураас байна -
Тиймээс, энэ нь эхэлсэн ... (аянгын шуурга)

Могой толгодоор гүйж,
Модод чийгийг зөөвөрлөнө.
Эргийг угаах
Талбай дундуур урсдаг ... (гол)

Тэр цэцэрлэгүүд дээр уйлах болно -
Цэцэрлэг нь жимсээр дүүрэн байх болно.
Тэр ч байтугай тоостой плантин
Зуны улиралд угаахдаа баяртай байна ... (бороо)

Тэд хөвөн ноос шиг хөнгөн байдаг
Тэд хаа нэгтээ тэнгэрт хөвж явдаг.
Тэдний замыг холоос байлга
Каравел - ... (үүл)

Үүлнээс вандуй унаж байна
Бидний босгон дээр үсэрч байна.
Тэр дээвэр дээрээс өнхрүүлэн цэцэрлэгт оров.
Юу? Энэ бол ... (мөндөр)

Тэнгэрт халуун бөмбөг гялалзаж байна
Энэ бөмбөгийг хэн ч анзаарах болно.
Өглөө нь тэр биднийг цонхоор харж,
Баяр хөөртэй гэрэлтэж байна, ... (нар)

Шумуулын дуулах чимээ сонсогддог
Жимс, мөөгний цаг болжээ.
Нуур дулаахан,
Бүгдийг усанд сэлэхийг уриалж байна ... (зун)

Клепа:Сайн байна, би харж байна, хүн бүр зуны улиралд өссөн байна.

Хөгжим сонсогдож байна, Врака - Танхай хүн платформ дээр гарч ирэн, хорлонтой дуу хоолойгоор ярьдаг.

Врака:
За, би бас нэг муухай зүйл хийсэн:
Би компот руу давс асгав. Тэднийг одоо уугаарай
Давстай компот! Ха ха ха! (Хүүхдийг харж байна)
Аа! Энэ бол надад хэрэгтэй газар юм!

Клепа:Энэ "энд" хаана байна?

Врака:
Хаана, хаана ... Тийм ээ, энд, тэнд олон хүүхэд байдаг. Би тэднээс туслахуудаа хийнэ.

Клепа:Чи хэн бэ?

Врака:
Би бол Вракочка-Забиякочка. Та зүгээр л чадна - Врака-Танхай:
Таныг энд ямар нэгэн амралттай гэж сонссон уу?

Клепа:Зарим нь биш, харин зунтай салах ёс гүйцэтгэх баяр. Зуны улиралд бид ямар том болсныг харах гэж, хөгжилдөх гэж ирсэн.

Врака:Энэ бяцхан хүүхдүүд том уу? Өө, тэд хөгжилтэй байсан! (инээв) Тиймээс би тэдэнд хөхүүлэх дамми өгмөөр байна.

Клепа:Одоо бид ямар болсныг та өөрөө харах болно. Манай хүүхдүүд маш их шүлэг, дуу мэддэг.

Дунд бүлгийн хүүхдүүд зуны тухай шүлэг уншдаг.

1-р хүүхэд

Зун бол нарны туяа юм
Үүлний доороос бүлээн бороо
Зун - тод цэцэг
Ер бусын гоо үзэсгэлэн.

2 дахь хүүхэд

Нар хурц гэрэлтэж байна
Агаарт дулаахан байна
Мөн та хаана ч харсан -
Эргэн тойронд бүх зүйл гэрэл гэгээтэй байна.

3 дахь хүүхэд

Нуга нүд гялбам
Хурц цэцэгс,
Алтаар бүрсэн
Харанхуй хуудас.

Энэ дууг дуулж байна "Алтанзул".Хөдөлгөөнийг тойрог хэлбэрээр гүйцэтгэдэг.

Врака:Сайн хийлээ! Одоо би чамайг хурд, тэсвэр хатуужлыг шалгахыг хүсч байна!

Клепа:Хэрэв та Вракочка-Забиякочка бидэнтэй өрсөлдөж, тоглохыг бид зөвшөөрч байна. Зөвшөөрч байна уу?

Врака:Би зөвшөөрч байна, би зөвшөөрч байна! Эхэлцгээе!!!

Буухиа, тэмцээн зохиогддог "Бөмбөгийг дамжуулах", "Шалбаг дээгүүр үсрэх", "Саад бэрхшээлийг даван туулах", "Байгаа онох".

Врака:Та нар ямар сайн хүмүүс вэ, намайг баярлуулсан. Одоо би халтар биш, сайхан сэтгэлтэй байх болно.

Клепа:Энэ сайн байна. Сайн хийлээ. Үргэлжлүүлэн хөгжилтэй өнгөрөөцгөөе. Зун руу залгаж түүнтэй баяртай гэж хэлье.

Хүүхдүүдийг зун гэж нэрлэдэг.

Шидэт хөгжим сонсогдож, Зуны дагина гарч ирнэ.

Үлгэр:
Өө, ямар сайхан уулзалт вэ!
Сайн уу насанд хүрэгчид! Сайн уу хүүхдүүд ээ!
Би бол энэ баяр баясгалантай улсын дагина!
Би бол зуны дагина, гоо үзэсгэлэн!

Клепа:Зуны дагина, өнөөдөр бид тантай баяртай гэж хэлмээр байна,
Тогло, хөгжилтэй байгаарай. Та бидэнтэй тоглох уу?

Үлгэр:Мэдээжийн хэрэг, залуус аа, баяртай байна.
Бид амралтаа үргэлжлүүлнэ, бид тоглоом тоглох болно.

Тоглоом "Буга том байшинтай" (хөгшин нас)

Үлгэр:Тоглоом надад таалагдсан, би хүүхдүүдийг дууддаг.

Тоглоом "Хөгжилтэй бөмбөг" (бага, дунд)

Буухиа уралдаан "Резин тууз". 2 баг тоглож байна. Тоглогч бүр цагираг шиг резинэн тууз руу мөлхөж, нөгөө рүү дамжуулах хэрэгтэй.

Клепа:Сайн байна уу, зуны дагина, биднийг хөгжилтэй болгосон, Одоо бид таныг бидэнтэй бүжиглэхийг урьж байна

ОЛОН ХҮН ХАМРАГДСАН ҮЗҮҮЛБЭР.

Үлгэр:
Анхаарал тавьсанд баярлалаа,
Урам зориг, инээдмийн төлөө
Би чамд хэлье: "Баяртай,
Аз жаргалтай шинэ уулзалт хүртэл!
Баяртай, бүгдээрээ хамтдаа хөгжилтэй дуу дуулцгаая.

Бүх хүүхдүүд хөтлөлцөн дугуйлан алхаж, дуу дуулна "Инээмсэглэл".

Врака:Залуусаа уйдахгүй ээ, биднийг ойр ойрхон урь.

Клепа:Бид зуныг санаж, дахин зун хүлээх болно. Баяртай!

Баатрууд баяртай гэж хэлээд явна.

Хөгжилтэй хөгжим сонсогдож байна. Бүх хүүхдүүд нутаг руугаа явдаг.

"Манай зун ийм байна!" Сэдвийн дагуу уламжлалт бус зургийн техник ашиглан яриаг хөгжүүлэх урд талын OUD-ийн хураангуй. сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ахмад бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан. Ашигласан уран зохиол, графикийн жагсаалтыг хавсаргав. Сэдэв:Зун. Зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиох. Програм хангамжийн агуулга:Боловсролын зорилго:Хүүхдүүдэд зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиохыг заа. Залруулах зорилго:Тэмдэглэгээг нэр үгтэй хүйс, тоогоор уялдуулж сурах; өгөгдсөн лексик сэдвээр хүүхдүүдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, багасгах дагавар бүхий нэр үг үүсгэх, одоо цагийн үйл үг, ганц тоо, олон тоогоор ашиглах дасгал хийх. Хөгжлийн зорилго:Харилцан уялдаа холбоотой яриа, логик сэтгэлгээ, төсөөлөл, ерөнхий болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Боловсролын зорилго: Эхэлсэн ажлаа эцэс хүртэл авчрах чадварыг төлөвшүүлэх. Тоног төхөөрөмж: Boniface-ийн хэвлэмэл зураг, зуны сэдэвт зураг, зуны байгалийн дүр төрх бүхий зураг, зуны амралтын дүрс бүхий сэдэвчилсэн зураг, тод хайрцаг, бөмбөг, давс, зуны сэдэвт будах, гуаш, багс, шилтэй шил ус, салфетка, ширээний тосон даавуу. Хичээлийн явц:Ярианы эмч:Хүүхдүүд ээ! Өнөөдөр манай зочин хэн болохыг хараарай! Та энэ баатрыг таньж байна уу? (Бонифас) Тийм ээ, энэ арслан амралтаараа эмээ дээрээ амрахаар очдог. Хэрэв Бонифас амралтаараа явах юм бол жилийн аль цаг ойртож байна гэж та бодож байна вэ? Оньсого танд хэлэх болно: Би халуунаас нэхсэн, би халуун дулааныг өөртөө авч явдаг, би халуун гол мөрөн, "угаалга!" - Би чамайг урьж байна.

Үүний төлөө та нар бүгд надад хайртай, би ...

Сэдвийн талаархи яриа.

Ярианы эмч:Та нарын дунд бүгд зун дуртай юу?

Та нарын хэд нь зун хүлээж байна вэ? Яагаад?

Зуныг хэнтэй өнгөрүүлэх вэ?

Яаж амрах гэж байна?

Зуны улиралд хаана амрах хамгийн тохиромжтой гэж та бодож байна вэ?

Би аялалдаа хэрхэн бэлдэх ёстой вэ?

Хэрэв та гэртээ хаашаа ч явахгүй бол яах вэ?

Ярианы эмч:Та манай зочинд яагаад зуныг ийм их хайрладаг вэ?

Тоглоом "Би зун дуртай ..."

Зуны улиралд нарны туяа хурц гэрэлтэж, халуун дулаан байдаг тул би зундаа дуртай.

Зуны улиралд өдөр урт, шөнө богино байдаг тул би зундаа дуртай.

Зуны улиралд бүлээн салхи үлээдэг болохоор би зундаа дуртай.

Зуны улиралд ихэвчлэн дулаан бороо ордог, заримдаа аянга цахилгаантай бороо ордог тул би зун дуртай.

Зуны улиралд борооны дараа тэнгэрт солонго татдаг болохоор би зундаа дуртай.

Зуны улиралд та дугуй унах боломжтой тул би зуны улиралд дуртай.

Чи наранд шарж, сэлж чаддаг болохоор би зундаа дуртай.

Ярианы эмч:Тийм ээ, зун бол үнэхээр сайхан цаг юм! Би тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Миний зөв бол та алгаа ташиж, миний буруу бол хөлөө дар.

Тоглоом "Энэ нь тохиолддог - энэ нь болохгүй"

Зуны улиралд хүүхдүүд чаргаар гулгадаг.

Зуны улиралд нахиа моднууд дээр цэцэглэдэг.

Зуны улиралд хүүхдүүд цасан хүн хийдэг.

Зуны улиралд хүүхдүүд гол мөрөнд завь хөлөглдөг.

Зуны улиралд хүүхдүүд наранд шарж, усанд ордог.

Зуны улиралд хүүхдүүд хөнгөн хувцас өмсдөг.

Зуны улиралд хүүхдүүд шувууны байшин хийдэг.

Зуны улиралд тариалангийн талбай дээр ургац хурааж авдаг.

Ярианы эмч: Boniface гадаа тоглоом тоглох дуртай бөгөөд биднийг бага зэрэг амрахыг урьж байна.

Биеийн тамирын минут(Хөдөлгөөнийг үгийн дагуу гүйцэтгэдэг)

Голын дагуу(баримт бичгийн бүрэн хувилбараар)

Ярианы эмч:Зун өөр юугаараа алдартай вэ? Зургийг хараарай (Зуны ландшафт бүхий зургуудыг үзүүлэв)

"Үг үйлдэл сонгох" дасгал.

Нугад…. олон анхилуун цэцэг.

Моднууд дээр .... олон ногоон навч.

Замууд дээр .... олон авхаалжтай царцаа.

Өвсөнд…. олон хөдөлмөрч шоргоолжнууд.

Анхилуун цэцэгс дээгүүр…. олон өнгийн эрвээхэй.

Dandelions дээр олон сэвсгэр зөгий байдаг ... зөгийн бал.

Модны титэмд хөгжилтэй байдаг ... дуут шувууд.

Зуны улиралд нар гэрэлтдэг.

Ярианы эмч:Таны ширээн дээр ямар объект зурсан зургууд байна. Тэднийг анхааралтай ажиглаж, тэдэнд хайртай үг хэлээрэй.

Бөмбөг тоглоом "Эелдэгээр нэрлэ."

Нар бол нар юм

Гол - жижиг гол

Ой мод - ой мод

Өвс - өвс

Навч - навч

Цэцэг - цэцэг

Мөөг - мөөг

Жимс жимсгэнэ - жимс

Соно - соно

Шувуу - шувуу

Ярианы эмч:Аялал жуулчлалын үеэр Бонифас сонирхолтой үгс, хэллэгүүдийг сонссон боловч утгыг нь мэддэггүй. Та түүнд тусалж чадна гэж найдаж байна. Дасгал "Тэд яагаад ингэж хэлдэг вэ?"Цэцэг нь сайхан болохоор зун нь улаан өнгөтэй.Зун нь нарлаг, нарлаг туяатай.Зун нь жимстэй, жимстэй, жимстэй, зун нь бороотой, ихэвчлэн бороо ордог учраас.. Зун нь мөөг, Ойд маш олон мөөг.Зун бол спорт, учир нь зун та спортоор хичээллэх боломжтой. Хурууны гимнастик "Зун"(хуруунууд нь муруйсан, тоо бүрт нэг) (баримт бичгийн бүрэн хувилбараар) Ярианы эмч:Өнөөдөр бид "Манай зун" хэмээх үлгэр зохиох гэж байна. Мөн зурагнууд үүнд тусална. Гэхдээ тэд энгийн биш юм. Тэднийг анхаарч үзээрэй. Зуны улиралд насанд хүрэгчид болон хүүхдүүд амарч байгаа тул тэд зуны амралтыг дүрсэлдэг. Зуны улиралд та гудамжинд их алхаж, дугуй унах, элсэн цайз барих, бөмбөг тоглох, хөл нүцгэн гүйх, эмээ өвөө дээрээ очих боломжтой. Бонифас эмээдээ бэлэг авчрахыг үнэхээр хүсч байсан ч юу ч бэлдэж амжсангүй. Гэхдээ хараарай, тэр том, тод хайрцагтай байна. Үүнд юу байгааг би гайхаж байна уу? (Өнгөний хуудас. Ширээнүүдийг тосон даавуугаар хучсан, гуаш, давс, багс, ус асгардаггүй шил, салфетка зэргийг харуулсан) Бидэнд тусламж хэрэгтэй байна, зуны бэлгийн карт хийх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд бид зургуудаа гуашаар будаж, хуурай болтол нь давс цацна. Бид ийм ер бусын ил захидал авах болно! Нэмж хэлэхэд та манай аялагчдад ил захидалдаа юу зурсан байгааг хэлэх ёстой, тэр үүнийг эмээдээ өгөх нь гарцаагүй. Өгүүллэгүүд нь ижил төстэй байж болохгүй (2-3 өгүүллэг сонсогддог) Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийн асуултад өгсөн хариултыг үнэлж, дүн шинжилгээ хийнэ. Дараа нь зуны сэдэвт хөгжим асдаг. Хүүхдүүд нүдээ аниад сонсдог. Ярианы эмч:Гайхамшигт хөгжим, сайхан зургууд, сэтгэл татам түүхүүдийн ачаар бид ирэх зуныг мэдрэх болно. Бонифас бидэнтэй хамт үлдсэндээ маш их баяртай байна. Бид бүгдэд нь "Баярлалаа" гээд галт тэргэнд яаран очдог. Дараагийн удаа хүртэл! Хичээлийн үр дүн.Та жилийн аль цагийн талаар ярилцсан бэ, зунаа өнгөрүүлэх хамгийн сайхан арга юу вэ? Жилийн энэ цаг танд юу хамгийн их таалагддаг вэ? Ном зүйӨргөдөл