Цэцэрлэгийн ТСО-той хийсэн хичээлийн хураангуй. Боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Найзаа ол. Цэцэрлэгт компьютер ашиглах

Хичээлийн өргөдөл:

1) Захидал бүхий дугтуй.

2) Хүүхдийн тоогоор шувууны дүрс бүхий бэлгэ тэмдэг.

3) "Шувуудын нутаг руу хийсэн аялал" танилцуулга.

4) Шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Хөтөлбөрийн агуулга

Зорилтот:Хот, ойн шувууд, тэдгээрийн өвөрмөц шинж чанар, хоол тэжээл, хөдөлгөөний талаархи хүүхдийн ойлголтыг бий болгох.

Даалгаварууд:

  • ярианы хөгжлийг дэмжих;
  • танин мэдэхүйн сонирхол, танин мэдэхүйн чадвар, анхаарал, төсөөллийг хөгжүүлэх;
  • шувуудад халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, хүнд хэцүү үед тэдэнд туслах хүсэл эрмэлзэл, тэдэнд анхаарал халамж тавих;
  • сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, хүмүүнлэг мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;
  • тоглоомын үйл ажиллагаагаар хүүхдийн эрүүл мэндийг бэхжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:үсэг бүхий дугтуй, хүүхдийн тоогоор шувууны дүрс бүхий эмблем, шувууны дууны бичлэг, тэжээгч, зөөврийн компьютер, проектор, дэлгэц.

GCD шилжих:

Гэнэтийн мөч

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн уу хүүхдүүд ээ, өнөөдөр манай цэцэрлэгт захидал ирлээ (багш дугтуйнаас захидлыг гаргаж ирэв).

Залуус аа, та нарт нэг оньсого байна:

Хэн хөөрсөн

Хошуундаа мөчир тээдэг үү?

Аалз шөнө зүүдэлдэг

Юдогийн гайхамшиг.

Урт хушуу, хоёр далавчтай.

Ирж байна - байдал муу байна.

Аалз хэнээс айдаг вэ?

Та таамагласан уу? Энэ…

Хүүхдүүд: Шувуу.

"Шувуудын нутаг руу хийсэн аялал" танилцуулга

Слайд 1. Слайд 2.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, та зөв тааварлав. Тит хулгана шувуу танд бичиж байна.

Байшингийн ойролцоох хус мод дээр,

Хэн нэгэн танил сүүдэрлэдэг.

Тэжээгч дээр чимээ шуугиан, хөгжилтэй байдаг -

Тэнд тэд гэр бүлээ хурааж байна.

Үр тариаг хурдан шүүж,

Биднийг өглөө унтуулдаггүй

Шар хэвлийт хулгана. (Титмус дуулж байна.)

Тит: Би хотод өвөлждөг шувуу юм. Би маш авхаалжтай, авхаалжтай, шавьж, үрээр хооллодог. Би хөндий модонд хийдэг үүрэндээ амьдардаг. Би таныг шувуудын нутаг руу аялахыг урьж байна, эндээс та бидний өдтэй найзууд болох шувуудын талаар их зүйлийг сурах болно. Тэд хаана амьдардаг, ямар харагддаг, юу иддэгийг олж мэдье. Залуус аа, бид явах уу?

Слайд 3, 4

Тит: Манай улсад бүх шувууд үүр гэж нэрлэгддэг байшинд амьдардаг, тэд өөр өөр байдаг. Шувууд үүрээ өөрсдөө барьдаг. Тоншуул модны нүх гаргадаг, нэхмэлийн үүр нь хамгийн ер бусын, өвсөөр сүлжмэл бөгөөд мөчрөөс нь доош нь мушгидаг. Бүргэдийн үүрийг бүдүүн мөчрөөр хийж, өтгөн нарсан дээр тавьдаг. Залгих нь чийгтэй шорооноос үүрээ засдаг.

Титмаус: Залуус аа, зулзага шувууг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Дэгдээхэйнүүд.

Толгой хулгана: Зөв. Тэд өндөгнөөс гардаг. Газар дээр үүрээ засдаг шувууд өнгөлөн далдлахын тулд өнгөт өндөгтэй байдаг. Хонхорт үүрлэсэн шувуудын өндөгийг харанхуйд харагдахын тулд цайвар өнгөөр ​​буддаг.

Толгой хулгана: Залуус аа, та ядраад байгаа юм биш үү? Жаахан амарч, бага зэрэг дулаацъя.

Совушка - шар шувуу, том толгой,

(Бүс дээр гараа, биеийг зүүн, баруун тийш эргүүлнэ.)

Хожуул дээр суугаад толгойгоо эргүүлж,

(Хел тавих, толгойгоо зүүн, баруун тийш эргүүлнэ.)

Тэр бүх зүг рүү харж, нисдэг!

(Хүүхдүүд босож, гараа далавч шиг хийв.)

Титмоус: Одоо янз бүрийн шувуудтай танилцаж, тэдний дуу хоолойг сонсоцгооё.

Слайд 5.

Тит: Хүн бүр энэ шувууг мэддэг, Сашагийн бидэнд хэлэх шүлгийг сонсоцгооё.

Савааны мөчрүүдээс доошоо

Бор шувуу шалбааг руу нисэв.

Би эргэн тойрноо харлаа - плоп! - мөн ус руу,

Тэр муу цаг агаарт үсэрч эхлэв.

Бор шувуу усанд сэлэх дуртай бөгөөд нэгэн зэрэг өөрийгөө хатууруулдаг.

Тит: Энэ жижиг хотын шувуу. Бор шувуу хүмүүсийн хажууд амьдардаг бөгөөд янз бүрийн хог хаягдлаар хооллодог. Тэдний хэрхэн ярьж байгааг сонсоцгооё.

Титмоус: Залуус аа, одоо Аня биднээс оньсого асуух болно, бид ямар шувууны тухай ярьж байгааг таахыг хичээх болно, та бидний шидэт дэлгэц дээр түүний хариултыг харах болно.

Энэ шувуу хүн бүрт танил юм -

Байшингийн ойролцоо алхах нь чухал юм

Кар-кар-кар гэнэт хашгирч,

Мөн энэ нь тайван нисэх болно.

Их зальтай хүн

Мөн түүний нэр ...

Хүүхдүүд: Хэрээ.

Слайд 6.

Тит: Энэ нь зөв - хэрээ. Энэ бол бас хотын шувуу юм. Хэрээнүүд өөр өөр өнгөтэй байдаг - хар, хар, саарал. Хэрээн сүрэг болгонд нэг хэрээ үргэлж манаачийн үүрэг гүйцэтгэж, бусаддаа аюулаас сэрэмжлүүлдэг. Хэрээ нь жижиг амьтан, ургамлын гаралтай хоолоор хооллодог. Хэрээтэй жаахан тоглоцгооё?

Хүүхдүүд: Явцгаая.

Биеийн тамирын "Хэрээ"

Дэнлүүн дээр хэрээ суув Суух.

Би суугаад харлаа. Толгойгоо зүүн, баруун тийш эргүүлнэ

“Кар! - тэр чангаар хэлэв Тэд хөмсгөө зангидан, заналхийлдэг

Ромка ааштай биш гэж үү?" зүүн гарын долоовор хуруу.

Титмаус: Дараагийн хотын шувууны тухай бид Полинагийн бидэнд хэлэх шүлгийг сонсох болно.

Би уян хатан, хөнгөн далавчтай,

Сүүл нь сэрээ шиг сэрээтэй.

Хэрэв би бага нисч байвал

Энэ нь ойр хавьд бороо орж байна гэсэн үг.

Тит: Та бид ямар шувууны тухай ярьж байгааг олж мэдсэн үү?

Хүүхдүүд: Энэ бол хараацай.

Слайд 7.

Тит: Энэ нь зөв - энэ бол хараацай. Хүйтний эрч эхлэхээс өмнө хотод ирж амьдардаг жижиг нүүдлийн шувуу.

Жижиг хошуутай, нарийхан, маш урт далавчтай, дэгжин биетэй, богино сул хөлтэй, газар хөдлөхөд тохиромжгүй, урт сүүлтэй, хагас зүсэгдсэн мэт. Залгих хавар ирснийг хараацайнууд жиргээнээрээ хэлдэг, сонсоцгооё.

Титмаус: Ойд амьдардаг шувууны тухай оньсого сонсож, таахыг хичээцгээе.

Хэн тод улаан берет өмссөн бэ?

Хар торго хүрэмтэй юу?

Тэр над руу харахгүй байна

Бүх зүйл тогшиж, тогшиж, тогшиж байна.

Хүүхдүүд: Тоншуул.

Слайд 8.

Тит: Энд байна, тоншуул. Түүний өдний өнгийг хараарай. Тэр яагаад "тод улаан берет", "хар торго хүрэмтэй" байсан нь одоо тодорхой болсон.

Тэрээр ихэнх цагаа модны ширээн дээр суугаад хошуугаараа цохиж шавьж авахдаа зарцуулдаг. Тоншуулууд гэр орноо маш цэвэрхэн байлгадаг. Тоншуул модыг тогшихыг сонс.

Слайд 9.

Титмоус: Залуус аа, Алинагийн бидэнд хэлэх оньсого сонсоцгооё.

Эдгээр ойн шувуудын аль нь вэ

Өөрийнхөө хүүхдүүдийг өсгөхгүй байна уу?

Мөн мөчир дээр сууж,

Тэрээр өдөржингөө “Ку-ку!

Хүүхдүүд: Хөхөө.

Тит: Энэ нь зөв - хөхөө. Тэр тагтаанаас арай жижиг юм. Хөхөө бол өлсгөлөн шувуу бөгөөд зуны турш бараг бүх жижиг шувууд зайлсхийдэг хортой катерпиллийг устгаж, кокчафер, эрвээхэй, хааяа зөөлөн жимс иддэг. Хөхөө нь ойн хамгийн ашигтай шувуудын нэг гэж тооцогддог. Түүний хэрхэн ярьж байгааг сонсоцгооё.

Тит: Энд өөр нэг ойн шувуу байна, бид үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг таахыг хичээх болно.

Шон дээр аз жаргалтай гэр байна

Жижиг дугуй цонхтой.

Ингэснээр хүүхдүүд унтдаг

Салхинд байшин чичирч байна.

Аав үүдний танхимд дуулдаг -

Тэрээр нисгэгч, дуучин нэгэн.

Та бид ямар шувууны тухай ярьж байгааг тааварласан уу?

Хүүхдүүд: Старлинг.

Слайд 10.

Тит: Зөв - энэ бол одтой - хүчтэй, үзүүртэй хушуу, хар өдтэй жижиг нүүдлийн шувуу. Хэрэв та анхааралтай ажиглавал чавганд улаавтар, нил ягаан, ногоон өнгөтэй болно. Хушуу нь хавар шар өнгөтэй, намрын улиралд харанхуйлдаг.

Эдгээр шувуудыг цаг агаарын мэдээлэгч гэж үздэг. Өндөр үүрээ барьвал зун сайхан, намхан бол зун нь хүйтэн, чийгтэй болно. Хэрэв тэд үүрэндээ суувал гурван долоо хоногийн дараа та үр тариа тарьж болно. Оддын дууг сонсоцгооё.

Тит: За, залуус аа, өнөөдөр бид хот, ойн шувуудтай уулзаж, тэд ямар харагддаг, юу иддэгийг харлаа. Одоо тэдний аль нь хот, аль нь ойд амьдардаг болохыг санацгаая. Жаахан тусалъя: “Хотод хараацай, од эрхэс амьдардаг...

Хүүхдүүд: Хэрээ, бор шувуу.

Тит: Сайн байна. Мөн ойд хөхөө амьдардаг ба...

Хүүхдүүд: Тоншуул.

Тит: Тийм шүү залуусаа. Одоо логогоо хараарай. Та нар бүгд шувуу болж хувирсан. Шувууд хэрхэн үр тариа гашилдаг, шувууд хэрхэн нисдэгийг харцгаая? (гараа далавч шиг даллав).

Тит: Одоо тоглоцгооё?

Тит: Хөгжим эгшиглэж байх үед бүх шувууд үүрнээсээ нисч, танхимыг тойрон нисч, үр тариа, зугаацдаг. Хөгжим дуусмагц бүх шувууд гэртээ харих ёстой. (Хүүхдүүд хөгжим дуустал гүйж, гараа даллаж, хөгжим дуусахад тэд сандал дээрээ буцаж ирдэг)Чи бэлэн?

Тит: Шувууд, тэд ниссэн. Тоглоомыг 2-3 удаа давтана.

Залуус та нарт таалагдсан уу?

Титмаус: Одоо шувуудын орноос ирсэн зочдын бидэнд илгээсэн асуултад хариулахыг хичээцгээе.

Тит: Нэрлэсэн шувуудын аль нь хамгийн жижиг нь вэ?

Хэрээ, бор шувуу эсвэл тоншуул уу?

Хүүхдүүд: Бор шувуу!

Тит: Аль шувуу үүрээ мөчрөөсөө доошоо нэхдэг вэ?

Хүүхдүүд: Ткачик!

Тит: Аль шувуу сэрээтэй сүүлтэй вэ?

Хүүхдүүд: Залги!

Тит: Аль шувуу хошуугаараа мод тогшиж, шавьж агнахад ихэнх цагаа зарцуулдаг вэ?

Хүүхдүүд: Тоншуул!

Слайд 11.

Титмаус: Одоо шувуудын дууг анхааралтай сонсож, хэний хоолой байсныг таахыг хичээцгээе? (Шувуудын дуу хоолой ээлжлэн сонсогддог, хүүхдүүд хэний хоолой болохыг тааварладаг)

Шувуудын орон руу хийсэн аялал маань өндөрлөлөө. Чамд энэ таалагдсан уу? Сайн байна, та бүгд бүх асуултанд хариулж, бүх оньсого тааж, шувуудын талаар маш их зүйлийг сурч мэдсэн - бидний өдтэй найзууд. Одоо чи бид хоёр гэртээ хийсэн шувуу тэжээгчээ аав, ээжтэйгээ хамт аваад тоглоомын талбайдаа өлгөхөд шувууд өвөлдөө идэх юмтай болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид энд байна, гэхдээ зарим шалтгааны улмаас оршин суугчид харагдахгүй байна. Тэд биднийг нууж, харж байгаа байх. Магадгүй бид танд өөрсдийнхөө тухай ярьж өгөх байх. (Хүүхдүүд өөрсдийгөө танилцуулж, тус бүр өөрийн сонирхлын талаар товч ярьдаг ...)

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Чи юу хийх дуртай вэ?

Та өөрийнхөө юунд хамгийн их дуртай вэ?

Таныг юу зовоож байна вэ?

Таны дуртай тоглоом юу вэ?

Та хэзээ аз жаргалыг мэдэрдэг вэ? гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ гаригийн оршин суугчид эелдэг, эелдэг үгсийг хэзээ ч сонсож байгаагүй гэдгийг бид мэднэ. Та ид шидийн үгс тоглоом тоглохыг хүсч байна уу? (Хүүхдүүд бие бие рүүгээ бөмбөг шидэж, олон шидэт үг хэлдэг ...).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хүүхэд байхдаа ээж, аав хоёр намайг өөр өөр нэрээр дууддаг байсан, эдгээр бүх нэрс маш тааламжтай, эелдэг байсан, би чамайг гэртээ ч тэгж дууддаг гэж би бодож байна. Цэцгийн дэлбээ бүр хайртай хүмүүсийн тань дууддаг энхрий нэрийг илэрхийлэх "Daisy хийх" тоглоом тоглохыг танд санал болгож байна. (Цэцэг хийхдээ хүүхэд бүр цэцгийнхээ тухай, түүнийг хэрхэн энхрийлэн дуудах талаар ярьдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ гарагийн оршин суугчдад "Ид шидийн ертөнц" биеийн тамирын дасгалыг үзүүлцгээе.

Баруун талд байгаа нэг рүүгээ инээмсэглэ

Зүүн талд байгаа нэг рүүгээ инээмсэглэ

Баруун талд нь бөхийж,

Зүүн талд байгаа нэгэн рүү бөхий.

Баруун талд байгаа хүнд гараа өг.

Зүүн талд байгаа хүнд гараа өг.

Мөн та тойргийн төв рүү алхаж,

Найзуудтайгаа хамт алхаарай.

Баруун талд байгаа нэг рүү нүд ирмээрэй

Зүүн талд байгаа нэг рүү нүд ирмээрэй.

Баруун талд байгаа нэгийг нь тэвэр

Зүүн талд байгаа нэгийг нь тэврээрэй.

За, тоглоом дууслаа,

Тэгээд бүгд дахин найзууд болсон! Өө!

Залуус аа, найз нөхдийнхөө тухай оршин суугчдад хэлье. Таны найзыг хэн гэдэг вэ? Чи яагаад найздаа хайртай юм бэ? (хүүхдүүд найзынхаа тухай түүхийг ээлжлэн бичдэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай бүлэг маш найрсаг, та нар бүгд энд найзуудтай. Одоо би "Хэн болохыг таагаарай?" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Та найзаа дүрслэх ёстой бөгөөд үлгэрээс хүүхдүүд хэний тухай ярьж байгааг тааварлах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ гаригийн оршин суугчид хэзээ ч ирээгүй. Тэд эелдэг найрсаг харилцаагаар дүүрэн бидний яриаг ихэд гайхшруулсан байх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ гарагийн оршин суугчдад бэлэг өгцгөөе: тэднийг тус бүрдээ найзаа зурцгаая? Би тэднийг харах дуртай. (Найзынхаа зурсан зураг, хэлэлцүүлэг) Асуулт: Та хэнийг зурсан бэ? Таны найзын зурсан зураг бусад хүүхдүүдээс юугаараа ялгаатай вэ? Та яагаад энэ өнгийг ашигласан бэ? Найзын чинь сэтгэл санаа ямар байна?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Жинхэнэ найз нөхөдтэй хүмүүсийг харах нь ямар их баяр баясгалантай вэ? Залуус аа, бид буцах цаг нь болсон, энэ гаригийн оршин суугчид илүү эелдэг болж, бие биедээ илүү болгоомжтой хандах болно гэж найдаж байна.

Аялалын төгсгөлд оршин суугчдад зориулан “Хэрвээ та найзтайгаа аялалд гарсан бол” нөхөрлөлийн тухай дууг дуулъя.

Марина Мазаева
Техникийн заах хэрэгслийг ашиглан дунд бүлгийн эцсийн хичээлийн хураангуй.

"Ид шидтэй нуга"

Хөтөлбөрийн агуулга:

Боловсролын:

Нэгээс найм хүртэлх тоог зас.

Харааны болон сонсголын анализаторуудаа идэвхжүүлж, урагш болон урвуу дарааллаар 8-ын дотор тоолох дасгал хий.

Хүүхдийн объектыг 8-аас доошгүй урт, өндөрт байрлуулах чадварыг сайжруулах;

Хүүхдүүдийн геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.

Долоо хоногийн өдрүүд, хаврын саруудын дарааллын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх;

Нэр үгтэй нэр үгийн зохицолыг бэхжүүлэх,

нэр үг бүхий үндсэн тоо, эзэмших шинж тэмдэг үүсэх;

Үгийн эхэн ба төгсгөлд байгаа дуу авиаг ялгах ур чадвар, үгсийг үе болгон хуваах чадварыг сайжруулах;

Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх

Залруулах:

Арифметикийн энгийн асуудлыг ашиглан шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх "математик бөмбөлгүүдийг";

Хүүхдэд фонемик процессыг хөгжүүлэх;

Дидактик тоглоомын тусламжтайгаар сэтгэлгээг идэвхжүүлэх;

Анхаарал, ой санамж, төсөөлөл, урвалын хурд, оюун ухааныг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, шавьжны сонирхлыг төрүүлэх;

Бие даасан байдал, сургалтын даалгаврыг ойлгох, бие даан гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

Математикийн сонирхлыг төлөвшүүлэх ангиуд

Хүүхдэд сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлагыг бий болгох;

Нөхөрлөл, харилцан туслалцах, нэгдмэл байх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Демо материал: цуврал хүүрнэл зураг "Эрвээхэй хэрхэн харагддаг вэ"; шавьж, бөмбөгний тухай шүлэг сурах мнемоник хүснэгт.

Тараах материал:: "математикийн бөмбөлгүүдийг", "Геометрийн дүрс, биетэй тасалбар", өндөр мод 8 ширхэг, өт 7 ширхэг урттай, тооны багц бүхий хөзөр, дутуу тоо бүхий хөзөр, үгийн үений диаграмм үүсгэх багц, шавьжны дүрс бүхий хөзөр (аалз, царцаа, шоргоолж, шумуул, зөгий, жоом, зөгий, цох, эмгэн хумс, эрвээхэй, соно, катерпиллар, ялаа).

TSO: PC, проектор, проекторын дэлгэц; Бичлэгийн тоглуулагч; дуу хоолой, хөгжмийн зохиолын аудио бичлэг.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд орж ирдэг хөгжимтэй хамтлаг"Бяцхан улс", хагас тойрог дээр зогсоод зочдод мэндчил. Тойрог доторх яриа (долоо хоногийн өдөр, жилийн цаг, хаврын сар, хаврын шинж тэмдэг). Багш хаврын цэвэрлэгээнд явахыг санал болгож, эрвээхэй нисч, соно жиргэж, хатагтай мөлхөж буй клирингийн зураг бүхий слайдыг үзүүлэв. гэх мэт. Мөн бид галт тэргээр явах болно, таны худалдаж авсан тасалбарын дагуу суудлаа аваарай. (нэг тасалбар дээр зураг зурсан, нөгөө талд нь эдгээр зургуудаас барилга бий). Хүүхдүүд хөгжмийн аясаар клиринг руу явна. Тэд ирж, гэнэт слайд дээрх клиринг хар болж, аалз гарч ирнэ ярьдаг:

Олон өнгийн нугад би хүн бүрийг илбэв

Шоргоолж эрвээхэйг нисгэхийн тулд ажиллажээ.

Мөн соёогоо дуугарав

Надад хурдан туслаач!

Гэхдээ үүний тулд залуусаа

Та шаргуу ажиллах хэрэгтэй

Мэдлэгээ өөртөө авч яваарай

Мөн эелдэг ханд

Мөн эдгээр зургаан хөлтэй хүүхдүүдэд туслаарай.

Та даалгавраа дуусгана -

Шавжнууддаа туслаач!

За, Студи нар бэлэн үү?

Багш хүүхдүүд шавьжийг аврахад бэлэн үү гэж асуув. Хүүхдүүд хариулдаг.

Миний даалгаврыг биелүүлж, тоогоор тогло.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууж, дутуу дугаарыг санал болгодог - тэд дутуу дугаарыг оруулах хэрэгтэй. Урагшаа, хойшоо тоолж, тоонуудын хөршүүдийг нэрлээрэй.

Шоргоолжнууд нэн даруй слайд дээр гарч ирдэг ба Тэд хэлэхдээ:

Өө! Баярлалаа, найзууд аа, та биднийг аалзны олзлолоос чөлөөлсөн.

Тэгээд аалз тэднийг дагадаг:

Миний бөмбөлгүүдийг ав

Тэгээд бүх асуудлыг шийднэ.

Хүүхдүүд бөмбөлгүүдийг авч, хивсэн дээр суугаад асуудлыг тоолж эхэлдэг.

Цэцгийн нуга руу 2 эрвээхэй нисч, дараа нь дахиад 3 эрвээхэй нисэв. Асуулт бол цэцгийн нугад хэдэн эрвээхэй байдаг вэ?

Шоргоолжны үүр рүү 2 шоргоолж мөлхөж, дараа нь дахиад 2 шоргоолж мөлхөж, харанхуй болоход дахиад 2 шоргоолж шоргоолжны үүр рүү мөлхөв. Асуулт бол шоргоолжны үүрэнд хичнээн шоргоолж байна вэ?

Хүүхдүүд үүнийг даван туулахад слайд дээр хатагтай гарч ирнэ үгс:

Өө! Баярлалаа, найзууд аа, би одоо аалзны олзноос чөлөөлөгдсөн.

Одоо тайвширч, нүдний дасгал хийцгээе.

Аалз гарч ирнэ:

Танд зориулсан зураг байна

Энгийн биш, гэхдээ амьд

Тэнд мод тарь

Бүх өтийг нүүлгэн шилжүүл.

Хүүхдүүд ширээн дээр сууж, багш зааварчилгаа өгдөг. Хуудасны дээд талд байгаа модыг хамгийн өндөрөөс эхлээд хамгийн богино хүртэл өндөрт байрлуул. (Асуултууд: Хамгийн өндөр мод юу вэ? Хамгийн бага). хамгийн өндөр модны доор хамгийн намхан хорхойноос эхлээд хамгийн урт өттэй төгсөх өтний гэр бүлийг байрлуул. (Асуултууд: хамгийн урт, хамгийн богино өт). залуус даалгавраа дуусгахад дэлгэцэн дээр гарч ирнэ катерпиллар:

Өө! Баярлалаа, найзууд аа, би аалзны олзноос чөлөөлөгдсөн.

Хөгжмийн биеийн тамирын дасгал "Хөгжилтэй дасгал"

Гэхдээ аалз зогсдоггүй:

Миний даалгаврыг гүйцээж, үгээр тогло.

Дидактик тоглоом "Нэг, хоёр, тав"

Хэл ярианы эмч нь шавьж (аалз, царцаа, шоргоолж, шумуул, зөгий, жоом, зөгий, цох, эмгэн хумс, эрвээхэй, соно, катерпиллар, ялаа) дүрс бүхий картуудыг хүүхдүүдэд өгдөг. Дараа нь ярианы эмч хүүхэд бүрээс өөрийн картанд үзүүлсэн шавжийг №1-тэй хослуулан нэрлэж, дараахь зүйлд үндэслэн үгийн хослол зохиохыг хүснэ. загварууд: “хоёр тоо + нэр үг төрөлт ганц хэлбэр,” “тавын тоо + олон тооны нэр үг.”

Жишээлбэл: нэг аалз - хоёр аалз - таван аалз.

Үгийн хэв маягийг гаргах, үгийн эхэн ба төгсгөлд байгаа авиаг тодорхойлох

Хүүхэд бүр картон дээрээ дүрсэлсэн шавжны нэрний үгийн диаграммыг гаргадаг. Үүний дараа ярианы эмч шавьжны нэрсийн эхний ба сүүлчийн дууг тодруулахыг хүсдэг.

Дидактик бөмбөг тоглоом "Толгой, хэвлий, сарвуу"

Хэл ярианы эмчийн аман загварын дагуу эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсгэх.

Шоргоолжны толгой шоргоолжны толгой, шоргоолжны хэвлий нь шоргоолжны хэвлий, шоргоолжны сарвуу нь шоргоолжны сарвуу.

Үүний нэгэн адил - зөгий, аалз, зөгий, шумуул, жоом.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг катерпиллар эрвээхэй болж хувирдагийг эхлээд хөдөлгөөнтэй шүлэг, дараа нь зураг ашиглан ярихыг урьж байна.

Биеийн тамирын хичээл - яриаг хөдөлгөөнтэй зохицуулах "Катерпиллар".

Энэ цонхгүй хачин байшин (аажуухан эргэх)

Хүмүүс үүнийг дууддаг "хүр хорхойн үүр".

Энэ байшинг мөчир дээр эргүүлээд, (гараа эргүүлэх)

Катерпиллар тэнд унтдаг. (баруун хацрын доор алган)

Өвөлжин сэрэхгүй унтдаг. (зүүн хацрын доор алган)

Гэхдээ өвөл өнгөрч байна - (гараа дээшээ даллах)

Гурав, дөрөвдүгээр сар, дусал, хавар... (Үг бүр дээр алга таших)

Сэрээрэй, нойрмог толгой! (сунгах)

Хаврын хурц наран дор (гараараа нарыг зурах)

Катерпиллар унтах цаг байхгүй. (тэд хуруугаа сэгсэрнэ)

Тэр эрвээхэй болсон! (дугуйлан гүйж, гараа далавч шиг хийв)

Цуврал зураг дээр үндэслэн өгүүллэг эмхэтгэх "Эрвээхэй хэрхэн харагддаг вэ"

Цэцэг дээр эрвээхэй өндөглөв. Дараа нь катерпиллар гарч ирэв. Катерпиллар навчийг идэж, ургасан. Дараа нь катерпиллар хризалис болж хувирав. Энд зулзаганаас эрвээхэй гарч ирдэг. Түүний далавч нойтон байна. Наранд эрвээхэй далавчаа хатаана. Далавч хатмагц эрвээхэй нисч, цэцгийн нектар ууж эхэлдэг.

Энд аалз гарч ирэн, тэр өөрчлөгдөж, сайн болсон, бүх шавжтай нөхөрлөх болно гэсэн өршөөлийн үгсийг хэлдэг. Энд бидний цэвэрлэгээ, шавьжнууд дахин мөлхөж, шувууд жиргэж, эрвээхэйнүүд цэцэгнээс цэцэг рүү нисч байна. Залуус аа, бид шавьжийг хэрхэн аварч байсныг санацгаая? Та ямар даалгавар хийсэн бэ? Та байгальд анхаарал тавьж, шавьжийг хамгаалах уу? Дараа нь шавжны тухай шүлгээ санацгаая, мнемоник хүснэгт нь үүнд тусална. Хүүхдүүд шүлэг уншдаг.

Өчигдөр судалтай зөгий бидэн рүү нисэв,

Түүний ард зөгий байна,

Мөн хөгжилтэй эрвээхэй,

Дэнлүүний нүд шиг хоёр цох, соно,

Аалз хүн бүрийг харж, тор нэхэж, дуу дуулжээ.

Ингэснээр бидний аялал дуусч, одоо бид шидэт галт тэргэндээ буцаж цэцэрлэг рүүгээ явж байна.

Сэдэв: “Техникийн сургалтын хэрэглэгдэхүүн ашиглах

сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй боловсролын ажилд.

MBDOU 54-р цэцэрлэг "Сэвх"

Варшавская Наталья Владимировна

Оршил:

Бид мэдээллийн эрин зуунд амьдарч байна. Нийгмийг мэдээлэлжүүлэлт бол бидний цаг үеийн бодит байдал юм. Орчин үеийн мэдээллийн технологи нь бидний амьдралд улам бүр нэвтэрч, орчин үеийн соёлын зайлшгүй хэсэг болж байна. Техникийн сургалтын хэрэглэгдэхүүн (TST) ашиглах нь орчин үеийн боловсролын боловсролын ажилд зайлшгүй шаардлагатай болсон. Өнөө үед TSO-ийг бий болгох, ашиглахыг шинжлэх ухааны үндэслэлтэй болгох ажил онцгой чухал болж байна.

Сүүлийн жилүүдэд дэлгэцийн дууны сургалтын хэрэглэгдэхүүнийг сонирхох болсон зарим шалтгааныг нэрлэе.

    Орчин үеийн үйлдвэрлэлийн үйл явцын бүтээлч шинж чанар нь ажилчдад ямар байр суурь эзэлснээс үл хамааран шинэ шаардлага тавьдаг. Энэ нь цаг хугацаа, орон зайн хүч чадал, үл үзэгдэгч ертөнцөд нэвтрэх хязгааргүй боломж, аливаа үзэгдэл, объект, үйл явцыг нүдээр харуулах, эсвэл тэдгээрийг маш бодитойгоор дууриах чадвараараа батлагдсан дэлгэцийн дууны сургалтын хэрэглүүр юм. орчин үеийн заах, хүмүүжүүлэх үйл явцад хамгийн тохиромжтой байх. TSO-ийн оролцоо нь эрэл хайгуул, асуудалд суурилсан, судалгааны арга зүйн шинэ боломжийг нээж өгсөн.

    Мэдлэг, боловсролын янз бүрийн эх сурвалжийн байр, үүргийг өөрчлөх. Мэдлэг, боловсролын гол эх сурвалж болох номын зэрэгцээ хүүхдийн оюун санаа, оюун санааны хөгжилд радио, кино, телевиз улам бүр нөлөөлж байна. Техникийн сургалтын хэрэгслээр олж авсан мэдээлэл ба байгальтай харилцах, унших, туршилт хийх гэх мэт үйл явцын явцад хүүхэд хүлээн авсан мэдээлэл хоорондын үндэслэлтэй, сурган хүмүүжүүлэх үндэслэлтэй харилцааг олох шаардлагатай.

    Боловсролын байнгын шинж чанар. Шинжлэх ухаан, технологийн дэвшил нь үйлдвэрлэлийн оролцогч бүрээс соёлын ерөнхий түвшин, ур чадвараа байнга дээшлүүлэхийг шаарддаг.

Телевиз, кино, радио нь боловсролын хамгийн өргөн хүрээний хэрэгсэл болж байгаа боловч телевиз, радиогийн мэдээлэлтэй ажиллах арга, хэлбэр нь уран зохиолыг бие даан унших явцад олон зууны турш төлөвшсөнтэй ижил биш юм.

Боловсролын кино, радио, телевизийг багш, сурган хүмүүжүүлэгчид уламжлалт тусламж болгон үздэг бөгөөд зорилго нь насанд хүрсэн хүнд ойлгомжтой, дүрслэл бүхий тайлбар өгөх явдал юм. Энэ тохиолдолд тавигдах гол шаардлага бол кино (хөтөлбөр) -ийг хичээлд хялбархан оруулах чадвар байв. Үүний зэрэгцээ, TSO-ийг зөвхөн багшийн үгсийн дүрслэл болгон ашиглах нь эдгээр сургалтын хэрэгслийн сурган хүмүүжүүлэх бүх боломжийг шавхаж чадахгүй.

Ажилд ашигласан TSO-ийн төрлүүд

Хичээлдээ дэлгэцийн хэрэгслийг ашиглах

Цэцэрлэгт зориулсан киноны тууз нь зөвхөн агуулгын хувьд бус, найрлагын хувьд ч ялгаатай. Хэсэгчилсэн бүтэц нь нэг хичээлийн сэдэв, зорилгод нийцсэн дэлгэцэн дээрх мэдээллийг "хэсэгчилсэн" байдлаар харуулдаг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд мэдлэгийг бэлэн хэлбэрээр дамжуулахдаа уламжлалт, мэдээллийн чанартай материалыг танилцуулах аргын хамт цэцэрлэгийн киноны зурваст мэдлэгийг асуудалтай байдлаар танилцуулахыг оролддог. Ийм киноны зураг нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн янз бүрийн даалгавар дээр бие даасан ажлыг зохион байгуулах боломжийг олгодог. Үүнтэй холбогдуулан кино хальстай ажиллах олон янзын хэлбэрүүд байдаг бөгөөд тэдгээрийг ашиглах нь ялангуяа үр дүнтэй байдаг боловсролын нөхцөл байдал. Киноны зураг нь сэтгэл судлаачдын судалгаагаар цэцэрлэгийн дэлгэцэнд суурилсан сургалтын хэрэглэгдэхүүн болох хамгийн тохиромжтой төрөл юм.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд статик дүр төрхийг кинон дээрх динамик дүр төрхөөс хамаагүй хялбар ойлгодог. Киноны фрэймийг ойлгоход дэвшилтэт хийсвэр сэтгэлгээ, тодорхой ойлголтын ур чадвар шаардагдана. Статик дэлгэцийн материалыг ойлгоход илүү хялбар байдаг, нэгдүгээрт, хүрээ тус бүрийн өртөлт нь цаг хугацааны хувьд бараг хязгааргүй байдаг. Энэ нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд яарахгүйгээр дэлгэцийн зургийн бүх нарийн ширийн зүйлийг сайтар судлах боломжийг олгодог. Хоёрдугаарт, статик дэлгэцийн дүрс нь илэрхийлэлтэй чанар (тод байдал, дүрслэл, динамизм, дүрсний тод байдал), проекцын хэмжээгээрээ ердийн ханын зургаас хамаагүй давж гардаг. Энэ хүчин зүйлээс шалтгаалан дэлгэцийн материалыг дүрслэх, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх үйл явц дахь хүүхдийн үйл ажиллагаа нэмэгддэг.

Ангидаа зурагт ашиглах

Телевизийн нэвтрүүлгийг ашиглах амжилт нь тухайн хүүхэд түүний агуулгыг хэр зэрэг ойлгож, үзүүлж буй зүйлийн логикийг дагаж, өөрөө дүгнэлт хийж чадсанаас шууд хамаардаг. Хүүхдүүдийг харж байгаа зүйлээ дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэхэд дасахын тулд багш асуултаараа хүүхдүүдийг юуны түрүүнд гол зүйлийг тодруулахыг шаарддаг. Дараа нь тэрээр үндсэн ба хоёрдогч хоёрын хоорондох холбоог тодруулахад чиглүүлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгчдийн туршлагад дүн шинжилгээ хийснээр бид телевизийн нэвтрүүлэгтэй ажиллах хамгийн онцлог арга зүйн аргуудыг тодорхойлж болно: танилцуулга яриа, даалгавар, телевизийн нэвтрүүлэг үзэх, үзүүлсний дараа яриа, сэдвийн талаархи тойм зураг, төлөвлөгөө боловсруулах. телевизийн хөтөлбөрийн агуулга, энэ төлөвлөгөөний дагуу дахин ярих.

Хичээлийн сэдэв, үзүүлэхээр төлөвлөж буй телевизийн хөтөлбөрийн агуулга, бүтцээс хамааран эдгээр аргуудын хослол, тэдгээрийн утга тус бүр өөр өөр байх болно.

Төв телевизээр цацагддаг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан тусгай хөтөлбөрүүдийг боловсролын, зугаа цэнгэлийн, боловсролын гэсэн хэд хэдэн төрөлд хувааж болно.

"Амьтны тухай залууст зориулсан", "Сайн амраарай, хүүхдүүд ээ", "Үлгэрт зочлох нь" цуврал нэвтрүүлэг нь хүүхдүүдийг байгалийн үзэгдэл, хүрээлэн буй бодит байдал, насанд хүрэгчдийн бүтээл, шинэ номуудтай танилцуулдаг. "Бид тоглож, дуулдаг", "Баяртай тэмдэглэл" хөгжмийн хөтөлбөрүүд, ихэнх хүүхэлдэйн кино, концерт, циркийн үзүүлбэрүүд нь хүүхдийг зугаацуулах, чөлөөт цагийг нь хошигнол, инээд хөөр, дуу, тоглоомоор дүүргэх зорилготой юм.

Телевизийн "хэлний" онцлог, чадварын ачаар байгаль, түүний гоо зүйн шинж чанарууд нь телевизэд хамгийн тохиромжтой, бүрэн тусгалаа олж авдаг. Хүүхэд харааны болон сонсголын мэдээллийг хоёуланг нь хүлээн авдаг. Үг, дүрс, хөгжим нь органик синтезээр илэрдэг. Телевиз нь зураг авалт, үйл явц, үзэгдлийг удаан эсвэл хурдасгасан хурдаар харуулах чадвартай. Байгальд удаан хугацаагаар эсвэл хурдан тохиолддог, ойрын ажиглалт хийх боломжгүй. Телевиз нь дуу авианы бүх баялаг, олон янз байдлыг дамжуулдаг.

Телевизийн хөтөлбөрийг дискэнд бичиж, дахин сонсох эсвэл үзэх боломжтой.

Хүүхэдтэй ажиллахдаа радио, дууны бичлэг ашиглах

Цэцэрлэгийн хүмүүжлийн ажилд радио ашиглах нь боловсрол, сургалтын үр нөлөөг нэмэгдүүлэх, сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн хувийн шинж чанарт цогц нөлөө үзүүлэх өргөн боломжийг нээж өгдөг. Төв радио нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан өдөр тутмын нэвтрүүлгүүдийг дамжуулдаг бөгөөд үүнийг боловсролын ажилд амжилттай ашиглаж болно. Цэцэрлэгийн боловсролын чиг үүргийн хувьд тэдгээрийг дараахь бүлгүүдэд хувааж болно.

Яриа хөгжүүлэх үйл ажиллагаатай холбоотой хөтөлбөрүүд. Энэ нь юуны түрүүнд хүүхдийн уншлагын төрөлд багтсан шүлэг, өгүүллэг, шууд болон шууд бусаар нэвтрүүлгийн материалыг илчилж, нөхсөн үзүүлбэрийг уран сайхны илэрхийллийн мастеруудын уншлага юм. Хөгжим, боловсролын хөтөлбөрүүд. Багш дууны хичээл болон чөлөөт үйл ажиллагаанд ашиглаж болно.

Радио ашигласан хичээлийг янз бүрийн хэлбэрээр зохион байгуулж болох боловч ихэвчлэн гурван хэсгээс бүрддэг (танилцуулга, нэвтрүүлгийг шууд сонсох, эцсийн хэсэг). Цэцэрлэгт радио нэвтрүүлгийг хичээлд оруулахдаа "тохируулах мөч" нь маш чухал байдаг. Сонсголын өмнө, ялангуяа эхний үед та хөтөлбөрийн үеэр хүүхдүүдэд зан үйлийн дүрмийг сануулах хэрэгтэй.

Мультимедиа үзүүлэн,

хүүхдийн хөгжлийн орчин үеийн эх сурвалж болгон

4. Полонская Е. Microsoft PowerPoint дээр хэрхэн илтгэл тавих вэ (1-р хэсэг)

5. Хабракен. Жо. Microsoft PowerPoint 2002 програмыг 10 минутын дотор сур: Per. Англи хэлнээс-М.: Уильямс хэвлэлийн газар, 2004. – 192 х.
6. Онлайн илтгэгчид, http://www.presentersonline.com/training/
7.
Амжилттай илтгэл бэлтгэх технологи. (Проф. Керри Чоуны лекцүүд)
8.http://www.uralprojectors.ru
9.Microsoft PowerPoint программ дээр хэрхэн илтгэл тавих вэ, Павел Гуляев