Холбооны улсын боловсролын албаны дагуу эх оронч хүмүүжлийн төсөл. Бэлтгэл бүлэгт "Эх орон хаанаас эхэлдэг вэ" сэдэвт ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжлийн төсөл. "Эх орныхоо иргэн байх нь" бэлтгэл бүлгийн богино хугацааны төсөл

Төслийн паспорт Төсөл хэрэгжүүлэх газар

MBDOU Эрхүү хотын №143 цэцэрлэг

Кудрина Екатерина Николаевна

Төслийн таамаглал

Эх оронч хүмүүжил нь иж бүрэн байх ёстой, сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн бүх үйл ажиллагааг нэвт шингээж, өдөр тутмын амьдралдаа шууд, хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцах боловсролын үйл ажиллагаа явуулах ёстой. Ийм үйл ажиллагаа байгаа нь тогтолцоонд бүрэн эрхт боловсрол олгох зайлшгүй нөхцөл юм. Үгүй бол хүүхдүүдийн мэдлэг төөрөгдөл, хуваагдмал, бүрэн бус хэвээр байх болно.

Төслийн зорилго, зорилтууд

Зорилго: оюун санааны болон ёс суртахуун, орон нутгийн түүх, нийгэм, хөдөлмөрийн чиглэлээр эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.

Даалгавар: - оюун санааны хөгжлийн чадварыг бий болгох;

Ёс суртахууныг бэхжүүлэх;

Төслийн оролцогчид

5-7 насны хүүхдүүд.

Зорилгодоо хүрэх стратеги, механизм

(төслийн үе шатууд, төслийн үндсэн ажлууд)

Үе шат: Бэлтгэл ажил - төслийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох;

Хамгийн гол нь урт хугацааны төлөвлөгөө гаргах, тэмдэглэл боловсруулах, танин мэдэхүйн хичээл хийх;

Эцсийн - үр дүнтэй харьцуулсан шинжилгээ

Төсөл хэрэгжих хугацаа нь 1 жил байна.

Төрөлх хотдоо эх оронч сэтгэлгээг бий болгосон.

Эрхүү хотын байгалийн олон янз байдлын талаархи мэдлэг.

Төслийн цаашдын хөгжил

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжил олгох удирдамж боловсруулах.

Төслийн практик ач холбогдол

Энэхүү төслийг сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарын ажил, багш, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаанд ашиглаж болно.

Төслийн хэрэгцээний үндэслэл

5-7 насны хүүхдүүд маш сониуч зантай, хариу үйлдэлтэй, хүлээж авах чадвартай байдаг. Эргэн тойрон дахь ертөнцөд өөрийгөө танин мэдэх үйл явц эхэлдэг. Хүний амьдралын энэ хэсэг нь хүүхдэд сэтгэл хөдлөл, сэтгэлзүйн нөлөө үзүүлэхэд хамгийн таатай байдаг, учир нь түүний зургууд нь маш тод, хүчтэй байдаг тул санах ойд удаан хугацаагаар, заримдаа насан туршдаа хадгалагддаг. эх оронч үзлийг төлөвшүүлэхэд чухал ач холбогдолтой. Эх оронч хүмүүжил нь оюун санааны болон ёс суртахууны, нийгэм, хөдөлмөр, орон нутгийн түүхийн цогц чиглэлийг агуулдаг.

Бидний өвөг дээдэс, өвөг дээдэс, өвөг дээдсүүд маань эх орноо хэрхэн хайрлаж, нандигнаж байсныг мэдэхгүйгээр эх оронтойгоо биечлэн холбоотой байж чадахгүй бол эх оронч байж чадахгүй. Хүүхдэд эх орны мэдрэмж нь хамгийн ойр дотны хүмүүс болох аав, ээж, эмээ, өвөөг хайрлахаас эхэлдэг. Мөн түүний гэр орон, нэг бус удаа алхаж байсан хашаа байшин, үе тэнгийнхэнтэйгээ харьцах баяр баясгаланг авч буй орон сууц, цэцэрлэгийн цонхноос харагдах байдал, унаган байгаль - энэ бүхэн бол Эх орон юм.

Эх оронч сэтгэл өөрөө бий болдоггүй. Энэ нь бага наснаасаа эхлэн хүнд чиглэсэн урт хугацааны хүмүүжлийн үр нөлөө юм. Сургуулийн өмнөх наснаас эхлэн иргэний шинж чанаруудын үндэс суурь тавигдаж, нийгэм дэх хүний ​​​​тухай үзэл бодол бүрэлдэж, үг хэллэг, үйлдлүүдийн мэдрэмж өндөр байдаг. Бусад мэдрэмжийн нэгэн адил эх оронч үзлийг бие даан олж авч, бие даан мэдэрдэг.

Орчин үеийн хүүхдүүд төрөлх хот, улс орон, ардын зан заншлын онцлог шинж чанаруудын талаар бага мэддэг, ойр дотны хүмүүс, тэр дундаа бүлгийн найз нөхөддөө хайхрамжгүй ханддаг, хэн нэгний уй гашууг өрөвддөггүй. Гэр бүл дэх ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжлийн асуудлаар эцэг эхчүүдтэй хийх ажил хангалтгүй байгаа нь ойлгомжтой.

Олон нийтийн сэтгэлгээнд хайхрамжгүй хандах, иргэний үүргээ үл тоомсорлох, эх орныхоо төлөө үйлчлэх явдал газар авчээ.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эх оронч хүмүүжил нь зөвхөн гэр орон, гэр бүл, цэцэрлэгийн хот, эх дэлхийгээ хайрлах, ард түмэн, үндэстний соёлын өв, бусад үндэстний төлөөлөгчдөд тэвчээртэй хандах хүмүүжил юм. ажилчин, түүний ажлын үр дүн, төрөлх нутаг, эх орноо хамгаалагчид, төрийн бэлгэдэл, төрийн уламжлал, үндэсний баяр ёслолд хүндэтгэлтэй хандах. Эдгээр бүх ажил нь чухал бөгөөд хамааралтай бөгөөд тэдгээрийн аль нь ч орхигдож болохгүй, гэхдээ сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг гэр орон, гэр бүл, ялангуяа ээж, цэцэрлэгийг хайрлах, хайрлах хүмүүжүүлэх ажил бол нэн тэргүүний зорилт юм.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч үзлийг төлөвшүүлэхийн тулд ямар арга, арга замыг эхлүүлэх талаар багш нар бодох хэрэгтэй

Төслийн таамаглал

Эх оронч үзлийн боловсрол нь иж бүрэн байх ёстой бөгөөд оюун санааны болон ёс суртахууны, орон нутгийн түүх, нийгэм, хөдөлмөрийн салбарыг багтаасан байх ёстой, сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн бүхий л үйл ажиллагааг нэвт шингээж, өдөр тутмын амьдралдаа шууд хэрэгжүүлэх, хүрээлэн буй ертөнцийг танин мэдэх боловсролын үйл ажиллагааг багтаасан байх ёстой. Ийм үйл ажиллагаа байгаа нь тогтолцоонд бүрэн эрхт боловсрол олгох зайлшгүй нөхцөл юм. Үгүй бол хүүхдүүдийн мэдлэг төөрөгдөл, хуваагдмал, бүрэн бус хэвээр байх болно.

Зорилтот:

оюун санааны болон ёс суртахууны, орон нутгийн түүх, нийгэм, хөдөлмөрийн чиглэлээр эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

Сүнслэг хөгжлийн чадварыг бий болгох;

Ёс суртахууныг бэхжүүлэх;

Төрөлх нутгаа судлах (төрөлх гэр, гэр бүл, цэцэрлэг, хотод хамрагдах);

Ард түмнийхээ төлөөлөгч болох өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг нэмэгдүүлэх;

Хүүхдэд хөдөлмөрийн чадварыг хөгжүүлэх.

Төслийн оролцогчид:

5-7 насны хүүхдүүд

ТӨСЛИЙН ТОДОРХОЙЛОЛТ

Зорилгодоо хүрэх стратеги, механизм

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн, бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ирээдүйд төрөлх нутгийнхаа тухай мэдлэгийг бие даан олж авах, эзэмших хүслийг бий болгоход багш, эцэг эхийн хамтарсан үйл ажиллагаа.

Манай сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын боловсролын үйл явцад эх оронч хүмүүжлийг дараахь чиглэлээр явуулдаг: оюун санааны болон ёс суртахуун, нийгэм, орон нутгийн түүх, хөдөлмөр гэх мэт.

Эдгээр чиглэлийг хэрэгжүүлэхийн тулд "Хайрт Эрхүү" хөтөлбөрийн хүрээнд системтэй ажил хийсэн. Энэхүү ажил нь бүхэл бүтэн даалгавруудыг багтаасан бөгөөд бүх ажлыг шийдвэрлэхийн тулд ажлыг үе шаттайгаар явуулсан: боловсролын ажлын тогтолцоог зохион байгуулах, нөхцөлийг бүрдүүлэх, үр өгөөжөөр хангах, арга зүйн боловсруулалт, дидактик тоглоом, цэцэрлэгт эх оронч хүмүүжлийн тоглоомууд. .

Төсөл хэрэгжүүлэх ажлын төлөвлөгөө

1. Танилцуулах хичээл.

НАР-ын сургалт-туршилтын хэсгийн тэнхимүүдээр хийсэн аялал. Дугуйлангийн ажлын төлөвлөгөөтэй танилцах.

2. Хүний амьдрал дахь экологи.

Байгаль орчны боловсрол нь ёс суртахууны боловсролтой маш нягт холбоотой байдаг - энэ нь хүн төрөлхтөн, эелдэг байдал, нигүүлсэл, байгальд хариуцлагатай хандах, ойр орчмын хүмүүст хандах хүмүүжил юм. Би байгаль орчны боловсролын ихэнх хэсгийг харилцан ярианд зориулдаг. Хүүхдүүд амьдралын тодорхой тохиолдлуудыг дурдаж, хувийн ажиглалт, туршлага дээр үндэслэн нөхцөл байдлыг ашиглах нь маш сонирхолтой юм. "Экологийн зам" бүлгийн ажил.

Би байгаль, түүний баялгийн тухай ярихдаа зөвхөн бүх амьд зүйлд болгоомжтой хандах хандлагыг төлөвшүүлэхээс гадна өөрийн нутаг дэвсгэрт үндэсний бахархлыг төлөвшүүлэхийг үүрэг болгов. Экологийн тоглоом - "Бид экологич".

Зорилго: хүүхдүүдийн төрөлх нутгийнхаа байгалийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх

Даалгаварууд: - Төрөлх нутгийнхаа байгалийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх;

Хүүхдүүдийн нэг баг болж хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

- бие биедээ хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: жимс, модны үр, уутанд хийсэн үр, картон дээр хэвлэсэн 2 загас саваа, загас, гаслах - соронз дээрх замагны наасан дүрс бүхий зургийн хуудас, сонин, "Амьтад" дидактик карт, цэцэг дүрс бүхий картууд, картууд маршруттай, сайхан шагналтай.

Хичээлийн явц:

Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бид байгалийн гайхалтай ертөнцөөр аялах болно. Үүний тулд бидэнд хоёр тушаал хэрэгтэй. Нэг баг - охид: тэдний багийн нэр нь Умнички, хоёр дахь баг - хөвгүүд - Удалцы нэртэй. Бид явж байна!

1. "Үр" өртөө - манай анхны өртөө. Тоглоом "Жимс ба үр". Багууд өмнө нь тоглоомын талбай, жимс жимсгэнэ, модны үрийг байрлуулж, багууд жимс, үрээ зөв байрлуулах хэрэгтэй "Уутанд хийсэн үр" тоглоом Багуудад ууттай үр өгдөг, тэднийг харахгүйгээр ямар төрлийн үр байгааг тодорхойлох хэрэгтэй.

2. Манай галт тэрэг "Гол" өртөөнд ойртож байна.

Тоглоом "Загас барих" Тоглоомын дүрэм: Нуурын бүх загасыг хэн хурдан барих вэ. Баг бүрээс гурван хүн. Багийн оноогоор хамгийн олон загас барьсан баг ялна. Үүний зэрэгцээ баг бүрээс нэг хүн талбайд гарч байна. Загас барьсны дараа тоглогчид тооллого хийдэг - үр дүнг тэмдэглэж, загасыг тоглоомын талбарт гаргадаг. Хоёр дахь оролцогч "Загас барих" руу явна. Гурван оролцогчийг давсны дараа цуглуулсан загасны нийт тоог гаргана.

3. Дараагийн станц "Уул" тоглоом "Уулын толгод" Тоглоомын дүрэм: багуудад сонин өгдөг. Чиний даалгавар бол нэг минутын дотор энэ сониноос хамгийн өндөр уулыг босгох, та үүнийг урж болно, буталж болно, эсвэл бүхэлд нь тавьж болно.

4. Өртөө "Амьтан судлалын" тоглоом "Матар" Тоглоомын зорилго: Картнууд дээр ямар амьтныг харуулсан дохионы тусламжтайгаар харуулах. Дүрэм: Тоглогчид удирдагчийн өмнө сууна (тайлбарлагч). Жолооч амьтны дүрс бүхий картыг авч дохио зангаа, нүүрний хувиралаар харуулах боловч ямар ч дуу гарахгүй, зөвхөн дохио зангаагаар харуулах болно.

5. Өртөө "Цэцэг" Цэцгийн дүрс бүхий картуудыг бүлэг эсвэл нутаг дэвсгэрт нуусан бөгөөд хүүхдүүд тэдгээрийг олж, олсон цэцэгсээ нэрлэх хэрэгтэй. Хамгийн олон өнгийг олж, хамгийн олон өнгийг нэрлэсэн баг ялна.

6. Мөн төгсгөлд "Жуулчин" сүүлчийн буудал "Эрдэнэс олох" Баг бүрт эрдэнэсийн замыг харуулсан картыг өгдөг. Амтат шагналууд тодорхой газруудад гацсан байдаг. Шагналаа олохын тулд зааврыг дагана уу.

3. Эрхүүгийн намрын цаг.

Ургамлын амьдралын хэлбэрүүд. Мод, бут сөөг, өвслөг ургамлыг өвлийн улиралд бэлтгэх. Ургамлын амьдрал дахь навчны үүрэг, навч унах. Үр боловсрох, тархалтад дасан зохицох. Амьтад өвөлдөө хэрхэн бэлддэг вэ? Амьтдын өвөлжилт, хоёр нутагтан амьтдын анабиоз.

Практик ажил:

"Намрын шинж тэмдгийг судлах" дүрд тоглох тоглоомыг бэлтгэх, явуулах.

Зорилтот: Намар, намрын шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, өргөжүүлэх; байгаль дээрх бүх зүйл хоорондоо холбоотой гэсэн санааг тодруулах.

Урьдчилсан ажил:намар, намрын байгаль дахь өөрчлөлтийн талаархи ажиглалт, сэдэвчилсэн болон цогц хичээлүүд, "Намрын шинж тэмдгийг хэн нэрлэх вэ" асуулт хариулт.

Тоног төхөөрөмж: туулайн дугтуйнд хийсэн захидал, скаутуудын төлөвлөгөө, скаутуудын зогсоолыг харуулсан агч навч, намрын тэмдэг цуглуулах сагс, хүүхдүүдэд зориулсан амтат шагнал.

Хичээлийн явц

Багш аа Эрхэм хүүхдүүд ээ! Өнөөдөр бид бяцхан туулайнаас цэцэрлэгтээ захидал хүлээн авлаа. Тэдний бичсэн зүйлийг сонсоорой:

" Сайн уу. Залуус аа! Тэд танд энэ жил төрсөн туулайнууд руу бичдэг. Бидний эргэн тойронд болж буй үйл явдлын талаар бид маш бага ойлголттой байдаг. Нэгэн удаа шаазгай бидэн рүү нисч, сүүлэндээ олон зүйлийг авчирсан. Хашаанд аль хэдийн намрын олон шинж тэмдэг байх болно, бид саарал үслэг дээлээ цагаан болгон өөрчлөх цаг болсон гэж тэр хэлэв. Зараа дээл солих шаардлагагүй гэж хэлэв. Бид хэнийг сонсохоо мэдэхгүй байна! Манай ээж биднээс зугтаад удаж байна, хэлэх хүн алга. Мөн таныг сайн скаут гэж сонссон. Тагнуулын ажилд очиж, байгальд намрын олон шинж тэмдэг байгаа эсэхийг олж мэдээрэй. Бид саарал үслэг дээлийг цагаан болгон өөрчлөх цаг болсон уу. Бид танд маш их талархах болно."

Багш: Бид туулайнд тусалж болох уу? Хурдан хувцаслаж, намрын шинж тэмдгүүдийн хайгуул руу явцгаая.

Тагнуулын үеэр юу авч явах тухай яриа. Тагнуулын хувьд хэрхэн биеэ авч явах вэ.

Алхалтын явц . Тиймээс бид зам дагуу эхний зогсоол дээр ирлээ.

1-р дугаарыг зогсоо. Бид скаутууд.Байгаль дахь зан үйлийн дүрмийг сонгох (байгаль орчны шинж тэмдгүүдтэй ажиллах).

2 дугаарыг зогсоо. " Тэнгэр, нар, үүл.

Агаарын температурыг сүүдэрт, наранд хэмжих.

Намрын тухай оньсого.

Би ургацаа авчирч, талбайг дахин тарина,

Би өмнө зүг рүү шувуу илгээж, модыг тайлж,

Гэхдээ би гацуур, нарсанд хүрдэггүй. би….(намар).

Суух - ногоон өнгөтэй болно. Унах - шар болж, худал хэлэх - хар өнгөтэй болно (навч).

Далавчгүй - тэр нисдэг, хэн ч түүнийг цохихгүй, гэхдээ тэр уйлдаг (үүл).

Өвөө биш, харин буурал нь дэлхий, далайг бүрхдэг, гэхдээ түүний нэр ... (манан).

№3 зогсоол" Манай хотын моднууд.

Та ямар навчит модыг мэдэх вэ?

Шилмүүст мод гэж юу вэ? Модны тухай оньсого.

Модод юу болсон бэ?

"Навчтай тоглох"

Сургагч багш нь хуудсан дээрх даалгавар өгдөг.

Улиас навчинд зориулж энгийн ороолтоор гурван малгай хий.

Хэн агч навчтай вэ, тэр зураач бол олс татагч юм. Циркэд тоглох боломжтой, гартаа саваа барь.

Царс модны навч намрын тухай шүлэг эсвэл дууг санахыг хүсэх болно.

Хусны навчтай хүн юу ч хэлдэггүй - бүх зүйлийг дохио зангаагаар дүрслэн харуулах болно.

Уулын үнсний навчтай хэнд ч эргэлзэлгүйгээр "Малгайны доор малгай байсан, би таг танил байсан" гэж хэлээрэй.

№4 зогсоол: " Намрын улиралд хүмүүсийн хөдөлмөр". Намрын улиралд хүмүүс юу хийдэг вэ?

"Энэ намрын тэмдэг мөн үү"

дуран тоглоом": "Шар алхалт". Бүх зүйлийг шараар нэрлэ. Хүний хувцас хүртэл.

№5 зогсоол: " Шувуудыг ажиглаж байна.

Дурангаар ямар шувууг харж байна вэ?

Та дэгээ харж байна уу? Яагаад? Ямар шувууд ниссэн бэ? Хаана? Яагаад?

Дурангаар хар. Та шавьж харж байна уу. Яагаад? Тэд одоо хаана байна?

Дүгнэж хэлэхэд:

"Мод руу гүйх" гадаа тоглоом явагдаж байгаа бөгөөд тэд намрын хэдэн шинж тэмдэг цуглуулсанаа тоолдог. Туулайнууд дээлээ солих цаг болсон эсэхийг тэд дүгнэдэг.

4. Эрхүүгийн хатуу ширүүн өвөл.

Өвлийн онцлог шинж тэмдгүүд (температурын бууралт, цасан бүрхүүл, өдрийн гэрлийн үргэлжлэх хугацаа). Усны физик шинж чанар. Жимс тариалагчдын хувьд цасан бүрхүүлийн үүрэг. Цэцэрлэгт өвлийн ажил. Зэрлэг амьтад хэрхэн өвөлждөг. Эрхүү хотын суурин болон нүүдэлчин шувууд. Шувуудыг тэжээх, шувууны хоол хүнс. Тэжээлийн төрлүүд.

Практик ажил:

Шилдэг тэжээгчийн төлөөх өрсөлдөөн. тэжээгч хийх, өлгөх. Өвлийн цэцэрлэгт хүрээлэнгээр аялах, цасан дээрх ул мөрийг тодорхойлох, зурах. Шувуу ажиглах. "Бид мөрийг дагадаг" дүрд тоглох тоглоом.

5. Байгаль нуурын улаан ном.

Байгалийн улаан номыг бий болгох. Улаан номын улаан, хар, шар, саарал, ногоон хуудаснууд. Эрхүү мужийн Улаан номонд орсон ургамал, амьтны төрөл зүйл.

Практик ажил:

"Байгалийн гомдлоос" номын үйлдвэрлэл, дизайн.

6. Эрхүү хотын дурсгалууд.

Уран барималч Ж.Похабов, Бабр нарын хөшөөний байршил. Орон нутаг судлалын музейн түүх, орчин үеийн үзэсгэлэн.

Сэдвийн талаархи илтгэл, тайлан бичих, дэвтэрт зурах.

7. Хүсэн хүлээсэн хавар.

Амьтан, ургамлын амьдрал дахь хаврын үзэгдэл. Ургамлын хөгжлийн фенофазууд. Шөрсний урсац, хавдах, нахиалах. Эрхүү хотын нүүдлийн шувууд, ирсэн огноо.

Практик ажил:

"Өдтэй найзуудын уулзалт" баярыг бэлтгэх, зохион байгуулах, шувууны байшин хийх, өлгөх.

Даалгаварууд:- хүүхдүүдэд хаврын нүүдлийн шувууд, тэдний зан байдал, хоол тэжээл, оршин суугаа газрын тухай ойлголт өгөх;

- объект, үйлдлийн шинж тэмдгийг илтгэх нэр үгийн үгсийг сонгох чадварыг сайжруулах

- хүүхдүүдэд өдтэй найзуудтайгаа уулзах баяр баясгалангийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;

1-2 үе шат

Ширээн дээр - "Ойн" зохион байгуулалт дээр - хэрээ, бор шувуу, дэгээ.

Эдгээр шувуудын талаар бид юу мэддэг вэ? Тэд өвөл хаана амьдардаг байсан бэ? Дэгээ яагаад төрөлх нутаг руугаа буцаж ирдэг вэ?

(Хүүхдийн үндэслэл, санал бодлыг хайх).

Тэд юу иддэг вэ? Хоолыг яаж авдаг вэ? Тэднийг гэртээ ямар бэрхшээл хүлээж байна вэ? (Хоёр хоёроороо ажил).

3-р шат: Хүүхдийн үйл ажиллагаа. Бүтээлч үр бүтээлтэй ажил.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны үйл ажиллагаа, бүтээгдэхүүнд өөрөө дүн шинжилгээ хийх, дүн шинжилгээ хийх.

4-р шат. Алхах. Шувууд (өт хорхой) хоол хайх. "Шувууд үүрэндээ" гадаа болон ардын тоглоомууд.

5-р шат Хүүхдүүд унтахынхаа өмнө В.Бианчигийн "Шувуу жил - Хавар", Г.Скребицкийн "Рок" үлгэрийг уншдаг.

Багш, хүсэл эрмэлзэлтэй хүүхдүүд шувуу тэжээгч хийж, өдтэй найзууддаа туслахаар шийдэв: эцэст нь маш олон шувууд ниссэн боловч тэдэнд хангалттай хоол хүнс байхгүй байна.

8. Миний дуртай хашаа.

Байшингийн ойролцоо цэцэрлэг, хашаа. Биднийг хүрээлж буй олон төрлийн амьтан, ургамал, тэдгээрийн хүмүүст үзүүлэх ашиг тус.

Практик ажил: хашаан доторх зүйлсийг эмх цэгцтэй болгох. Хашаандаа зураг зурах. Амьд ба амьгүй объектуудыг тоолох.

9. Би өөрийгөө цэвэрлэдэг.

Эрүүл ахуйд эрүүл ахуйн ач холбогдол. Цэвэр байдлын хэрэгцээ. Хогийн сав гэж юу вэ? Түүний үүссэн эх сурвалжууд. Ахуйн хог хаягдлыг цуглуулах, устгах зарчим. Эрхүү хотын гудамж, гэр, цэцэрлэгт хүрээлэнгийн ариун цэврийг сахихын ач холбогдол, "Хог нь хог биш, харин эсрэгээрээ" боловсролын тоглоом.

Практик ажил: сайтынхаа нутаг дэвсгэрийг цэвэрлэх, сэтгэгдлээ зурах. Цэвэрлэгээний хуваарь гаргах.

10. Эрхүү хотод зун ирлээ.

Зуны улиралд шувуудын амьдрал. Үр удмаа халамжлах. Олдсон үүрэнд биеэ авч явах дүрэм. Шоргоолж яаж амьдардаг вэ. Шоргоолжны үйл ажиллагааны талаархи ажиглалт. Шоргоолжны хамгаалалт. Зуны гадаа зугаалах дүрэм. Зуны эрүүл мэндийн тусламж үйлчилгээ. Эрхүү мужид амрах газрууд. Идэвхтэй зугаа цэнгэлийн төрлүүд. Амьдралын аюулгүй байдлын ур чадвар.

Практик ажил: дүрслэл, ажиглалт, тайлбар. Амралтын төлөвлөгөө гаргах.

11. Эцсийн хичээл.

Практик ажил: завсрын гэрчилгээ нь ярилцлагын хэлбэрээр явагддаг.

Төслийн хэрэгжилтийн ойрын болон урт хугацааны төсөөлж буй үр дүн

Урт хугацааны үр дүн: оюун санааны болон ёс суртахууны, нийгэм, орон нутгийн түүх, хөдөлмөрийн түвшний түвшинг дээшлүүлэх.

Богино хугацааны үр дүн: Оюутан төрөлх нутгийнхаа олон янз байдал, хүний ​​​​амьдралд экологийн ач холбогдлын талаар мэдлэгтэй болно гэж үздэг;

Оюутан байгалийн үзэгдлийн талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлж, өргөжүүлэх;

Эрүүл ахуйг сахиж сурах;

Эрхүү хотын дурсгалуудыг мэдэх болно.

Ажлын үр нөлөө нь ярилцлагын явцад тодорхойлогддог хүүхдүүдийн мэдлэг, ур чадвар, чадварыг оношлох замаар тодорхойлогддог.

Үр дүнг хянах, үнэлэхийн тулд дараахь зүйлийг хийнэ.

Экспресс - судалгаа;

Эцсийн хяналт (тэмцээн, үзэсгэлэн, амралт, завсрын гэрчилгээ).

Үйл ажиллагааны үр дүнг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, эцэг эхчүүдтэй ярилцдаг.

ТӨСЛИЙН ХЭРЭГЖИЛТИЙН АМЖИЛТЫН ҮНЭЛГЭЭ

Төсөл амжилттай хэрэгжих үзүүлэлт, шалгуурууд

Хөтөлбөрийг эзэмшсэн үр дүнг баталгаажуулах ажлыг одоогийн хяналт, завсрын баталгаажуулалт хийх замаар гүйцэтгэдэг. Оюутнуудын одоогийн хяналтыг тусдаа сэдвээр явуулдаг.

Хөтөлбөрийн төгсгөлд оюутнуудын дунд шатны аттестатчиллыг явуулдаг. Одоогийн хяналтын үр дүнг харгалзан завсрын гэрчилгээг ярилцлага хэлбэрээр явуулдаг. Ярилцлагын хэлбэрээр завсрын үнэлгээнд хамрагдаж буй оюутан багшийн санал болгосноор хөтөлбөрийн гол сэдвүүдийн аль нэгэнд бэлтгэлгүйгээр дэлгэрэнгүй хариулт өгөх эсвэл хөтөлбөрийн бүх сэдвээр ерөнхий шинж чанартай асуултуудад хариулдаг. Оюутны завсрын аттестатчилалд онолын мэдлэгийн шалгалтыг багтаасан бөгөөд зөв хариулт бүрт оюутан 1 оноо авдаг.

Оюутны бэлтгэлийн түвшинг үнэлэх шалгуурууд:

    өндөр түвшин (10 - 8 оноо) - оюутан бараг бүх эзлэхүүнийг эзэмшсэн

    мэдлэг 100-80% хангагдсан; тусгай нэр томьёог агуулгад нь бүрэн нийцүүлэн ухамсартайгаар ашигладаг;

    дундаж түвшин (7-5 ​​оноо) - оюутан олж авсан мэдлэгийн хэмжээ

    70-50%; тусгай нэр томъёог өдөр бүртэй хослуулсан;

    бага түвшин (5-аас бага оноо) - оюутан эзлэхүүний 50% -иас бага хувийг эзэмшсэн

    хөтөлбөрөөс өгсөн мэдлэг; ихэвчлэн оюутан

    техникийн нэр томьёог ашиглахаас зайлсхийдэг.

Түр зуурын гэрчилгээ олгох асуултуудын жагсаалт:

    Экологи бидний амьдралтай ямар холбоотой вэ?

    Намрын шинж тэмдгийг нэрлэ.

    Ямар шувууд суурин амьдардаг вэ?

    Улаан номонд орсон амьтдыг нэрлэ.

    Эрхүүгийн ямар дурсгалыг та мэдэх вэ?

    Хаврын шинж тэмдгийг нэрлэ.

    Танай хашаанд ямар ургамал ургадаг вэ?

    Эрүүл ахуй гэж юу вэ?

    Зуны шинж тэмдгийг нэрлэ.

    Зуны улиралд бид хаана амардаг вэ?

Эрсдлийн үнэлгээ

Идэвхгүй байдал, эцэг эхийн дэмжлэг дутмаг. Шаардлагатай материал, мэдээлэл дутмаг.

Тэднийг багасгах арга хэмжээ:

Ярилцлага хийх, нээлттэй арга хэмжээ үзүүлэх, хүүхэд, эцэг эхийн хамтын хамтын ажиллагаа.

Интернет, хүүхэд, насанд хүрэгчдийн номын сангийн нөөцийг ашиглах.

Төслийн цаашдын хөгжил

Энэ бол миний ажлын төгсгөл биш, цаашдын ажлыг хийхээр төлөвлөж байна.

ажил зохион байгуулах удирдамж боловсруулах, урт хугацааны төлөвлөлт, нэгдсэн шууд - боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй; эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө бэлтгэх. Олон улсын төсөл, хүүхдийн бүтээлч онлайн уралдаанд оролцох

ДҮГНЭЛТ

Ёс суртахууны эх оронч боловсрол нь оюун санааны, нийгэм, орон нутгийн түүх, хөдөлмөрийн салбарыг багтаасан цогц сурган хүмүүжүүлэх үйл явц юм.

Төсөл хараахан дуусаагүй байгаа тул би зорилгодоо хүрч, өөртөө тавьсан бүх даалгавраа биелүүлж байна гэж бодож байна.

Аажмаар, системтэй, зорилготой ажлын ачаар сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд хариуцлагатай, идэвхтэй амьдралын байр суурьтай, төрөлх нутаг, түүх, ёс заншилтайгаа холбоотой мэдрэмжтэй, эх орон, ард түмнийхээ ололт амжилтыг хүндэтгэх, хайрлах сэтгэлгээтэй хүн болоход нь тусалдаг. тэдний гэр бүл иргэний үүргээ биелүүлэхэд бэлэн байна.сурган хүмүүжүүлэххүүхдүүдэд хайр, хүндэтгэлуугуул байгаль, тэдэнд байгальд хариуцлагатай байх мэдрэмжийг бий болгосноор бид байгаль хүүхдэд илүү тод, ойр байхыг эрмэлздэг. Энэ бол эх оронч үзлийн чухал бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн нэг юм.

НОМ ЗҮЙ

    Алешина Н.В. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч хүмүүжил. Ажлын систем.

    Белая К.Ю. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн урлаг, гоо зүй, нийгэм-ёс суртахууны боловсрол, М .: Сургуулийн хэвлэл, 2007.

    Брыкина Т.Н., Жиренко О.Е., Барылкина Л.П. "Эргэн тойрон дахь ертөнц" хичээлийн стандарт бус, нэгдсэн хичээлүүд: 1-4-р анги. М.: VAKO, 2004.- 320-аад он.

    Веракса Н.Е., Галимов О.Р. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн судалгааны үйл ажиллагаа. - 4-7 насны хүүхэдтэй ажиллахад - МОЗАЙК-СИНТЕЗ, 2012. -80 тф.

    Зеленова Н.Г. Бид Орос улсад амьдардаг: ахлах бүлэг. Бид Орос улсад амьдардаг: сургуульд бэлтгэх бүлэг. М .: Скрипториум. 2003, 2008 он.

    Казаков А.П., Шорыгина Т.А. Хүүхдүүд агуу ялалтын тухай! Дэлхийн 2-р дайны тухай яриа. М.: GNOM i D, 2008 он.

    Казакова О, В, Сбоева Н, А. "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" хичээлийн 2-р анги. М.: Вако, 2004, 336 х.

    Кондрыкинская Л.А. Эх орон хаанаас эхэлдэг вэ? Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад эх оронч үзлийн боловсрол эзэмшсэн туршлага. М.: Сфера, 2005.

    Логинова Л.В. Сүлд бидэнд юу хэлэх вэ... Эх оронч хүмүүжлийн чиглэлээр сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хийх уламжлалт бус хэлбэрүүд. М.: Скрипториум 2003, 2008.

    Максимова Т.Н. "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" хичээлийн хичээлийн хөгжил 1-р анги. - М.: VAKO, 2013. - 368 х.

    Плешаков А.А. Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц. Прок. 2-р ангийн хувьд эрт сургууль М .: Гэгээрэл, 2003 - 143 х.

    Рябцев В.А. Прибайкальскийн үндэсний цэцэрлэгт хүрээлэн. Шинжлэх ухааны алдартай хэвлэл.

    Чернякова В.Н. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын экологийн ажил. Хэрэгслийн хэрэгсэл. М .: TC Sphere, 2008.- 144 .

ХАВСРАЛТ

Эцэг эхчүүдэд зориулсан асуулга

1. "Эх оронч хүмүүжил" гэдэг нэр томъёог та юу гэж ойлгож байна вэ?

эх орноо хайрлах хүмүүжил;

ахмад үеийнхний хүндэтгэлийг төлөвшүүлэх;

ард түмнийхээ уламжлал, ёс заншилд хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх;

эх орныхоо түүхийн талаархи мэдлэг;

бусад;

Надад хариулахад хэцүү байна.

2. Цэцэрлэгт эх оронч хүмүүжил олгох боломжтой юу?

Тиймээ;

Үгүй;

Надад хариулахад хэцүү байна.

3. Таны бодлоор сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг эх оронч хүмүүжүүлэх зорилтыг хэрхэн тодорхойлох ёстой вэ?

хүүхдүүдэд эх орныхоо ард түмнийг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх;

ард түмнийхээ зан заншил, уламжлалтай танилцах;

байгаль, бүх амьд зүйлд болгоомжтой хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

төрөлх нутаг, түүний нийслэл, хотуудын талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх;

Оросын түүхэн өнгөрсөн үетэй танилцах;

хүүхдийн зан үйлийн гоо зүйн ёс суртахууны хэм хэмжээ, ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх. 4. Хүүхдийн эх оронч хүмүүжлийг хэн хариуцах ёстой гэж та боддог вэ?

багш нар

эцэг эх

хариулахад хэцүү байна

5. Таны бодлоор сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд төрийн бэлгэдэл, уламжлал, тэмдэглэлт өдрүүдийг танилцуулах ёстой юу?

Тиймээ;

Үгүй;

Надад хариулахад хэцүү байна.

6. Таны бодлоор гэр бүлийн удмын бичигтэй танилцах сэдэв орчин үеийн нийгэмд хамааралтай юу? Танай гэрт гэр бүлийн уламжлал бий юу?

Боловсролын болон сэдэвчилсэн төлөвлөгөө

p.p.

Хичээлийн сэдвүүд

Нийт цаг

онолын

Практик

1. Танилцуулах хичээл.

1.1

1.2

Станцын аялал.

Аюулгүй ажиллагааны зааварчилгааг дамжуулж байна

2. Хүний амьдрал дахь экологи.

4,5

7,5

2.1

2.2

2.3

2.4

2.5

2.6.

2.7

2.8

Бидний амьдарч буй нутаг дэвсгэрийн онцлогийн тухай яриа.

"Экологийн зам" бүлгийн ажил

Зэрлэг ан амьтдыг хамгаалах арга замууд.

Нөөц ба үндэсний цэцэрлэгт хүрээлэн.

Утаа гэж юу вэ?

Ус хэмнэх.

Тасалгааны ургамал.

Экологийн тоглоом - "Бид экологичид"

0,5

1,5

0,5

0,5

0,5

1

2

0,5

1,5

0,5

0,5

0,5

1

3. Эрхүүгийн намрын цаг.

10

5

5

3.1

3.2

3.3

3.4

3.5

3.6

3.7

3.8

Ой мод, цэцэрлэгт хүрээлэнгийн бэлэг.

"Эрхүүгийн тод өнгө" илтгэл

Намрын алтан даашинз.

Эхний хяруу.

Нарсны самар.

Талбай дахь тогоруунууд.

Малыг өвөлд бэлтгэх.

"Намрын шинж тэмдгийг судлах" дүрд тоглох тоглоом.

2

1

1

1

1

2

1

1

1

0,5

0,5

0,5

0,5

1

0,5

0,5

1

0,5

0,5

0,5

0,5

1

0,5

0,5

4. Эрхүүгийн хатуу ширүүн өвөл.

10

5

5

4.1

4.2

4.3

4.4

4.5

4.6

4.7

4.8

Байгаль өвөлдөө бэлдэж байна.

Малын өвлийн нөөц.

Цагаан хивс.

Өвлийн цаг агаар.

Дуртай баярууд.

Гадна тоглоомууд.

Өвөлждөг шувууд.

"Бид мөрийг дагадаг" дүрд тоглох тоглоом.

2

1

1

1

1

1

2

1

1

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

1

0,5

1

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

1

0,5

5. Байгаль нуурын бүсийн улаан ном.

3

1,5

1,5

5.1

5.2

5.3

Эрхүү мужийн Улаан ном.

Олон улсын улаан ном

Байгалийн гомдлын ном

1

1

1

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

6. Эрхүү хотын дурсгалууд.

4

2

2

6.1

6.2

6.3

6.4

Бабр хаана амьдардаг вэ?

Хотын нарны цаг.

Жуулчин, амрагуудын хөшөө.

Бүс нутгийн музей.

1

1

1

1

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

7. Удаан хүлээсэн хавар.

10

5

5

7.1

7.2

7.3

7.4

7.5

7.6

7.7

Хаврын сэрэлт.

Мөсөн доорх амьдрал.

Шувууд нисч байна.

Примрозууд.

Ойд гал гарч байна.

Мод тарих цаг болжээ.

Амралт "Өдтэй найзуудын уулзалт"

2

1

1

2

1

2

1

1

0,5

0,5

1

0,5

1

0,5

1

0,5

0,5

1

0,5

1

0,5

8. Миний дуртай хашаа.

5

2,5

2,5

8.1

8.2

8.3

8.4

Дүрд тоглох тоглоом "Та хашаанаасаа юу олсон бэ?"

"Тоолох" - хашаан дахь математик.

"Шүүхийн ABC".

Практик хичээл "Манай хашааг ногооруул"

1

1

1

2

0,5

0,5

0,5

1

0,5

0,5

0,5

1

9. Би өөрийгөө цэвэрлэдэг.

5

2,5

2,5

9.1

9.2

9.3

9.4

9.5

Эрүүл ахуй бол эрүүл мэндийн түлхүүр юм.

Гэрийн цэвэр байдал нь бүхэл бүтэн гэр бүлийн аюулгүй байдал юм.

Хогийн сав гэж юу вэ?

Гэртээ болон гудамжинд цэвэр ариун байдал, эрүүл ахуйн хэрэгцээ.

"Хог нь хог биш байх үед" боловсролын тоглоом

1

1

1

1

1

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

10. Эрхүү хотод зун ирлээ.

10

5

5

10.1

10.2

10.3

10.4

10.5

10.6

Зуны шинж тэмдэг.

Зохиол - дүрд тоглох тоглоом "Хэн хаана амьдардаг, хаана ургадаг вэ!"

Тосгон руу аялах.

Гайхалтай төрөл зүйл.

Шоргоолжны амьдрал.

таны зуны амралт.

2

1

2

2

1

2

1

0,5

1

1

0,5

1

1

0,5

1

1

0,5

1

11. Эцсийн хичээл. Түр зуурын гэрчилгээ. Ярилцлага

1

1

Хичээлийн жилийн нийт дүн (анги танхим)

72

33

39

, Эх оронч хүмүүжил

Төслийн зорилго, зорилтууд

Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг гэр бүлтэй харилцах замаар ёс суртахуун, эх оронч үзлээр хүмүүжүүлэх, хөгжүүлэх нэгдсэн орон зайг бий болгох.

Даалгаварууд:

  • Сурагчдын эцэг эхтэй харилцах харилцааны асуудлаар багш нарын мэргэжлийн ур чадварыг нэмэгдүүлэх.
  • Эцэг эхийн сурган хүмүүжүүлэх соёлын түвшин, хүүхдийн хүмүүжил, хөгжилд тэдний сонирхлыг нэмэгдүүлэх.
  • Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага болон гэр бүлд сэтгэлзүйн эерэг уур амьсгалыг багш, эцэг эхийн хамтарсан бүтээн байгуулалт.
  • Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагатай харилцах эцэг эхийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх.
  • Боловсролын орон зайн субъектуудын хооронд итгэлцэл, түншлэлийн харилцааг бий болгох.

.Төслийн оролцогчид:

  • Эцэг эхчүүд
  • сурган хүмүүжүүлэгчид
  • Хөгжмийн найруулагч

Төслийн төрөл:бүлэг, урт хугацааны.

Төслийн хамаарал

Энэхүү төслийн хамаарал нь хүүхдийн оюун санааны болон ёс суртахууны үнэт зүйлсийг төлөвшүүлэхэд түүний ойлголт нээлттэй байх үед түүний хувийн шинж чанарыг оюун санааны болон ёс суртахууны хөгжлийн нийгмийн ач холбогдолтой холбоотой юм. Сургуулийн өмнөх боловсролын тогтолцоонд Холбооны улсын боловсролын стандартыг нэвтрүүлэхтэй холбогдуулан энэхүү даалгавар нь онцгой ач холбогдолтой болж байна.
"Миний гэр бүл" төсөл нь эцэг эхтэй харилцах харилцаанд чиглэгддэг: эцэг эх нь хүүхдийнхээ хувийн шинж чанарыг хөгжүүлэх хамгийн чухал үеийг алдахгүйн тулд хүүхдийг бүрэн, цаг тухайд нь хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэхэд оролцох ёстой. Боловсролын үйл явцад эцэг эхийг татан оролцуулах, бүх төсөлд оролцогчид ямар үйл ажиллагаа давамгайлж байгаагаас үл хамааран зөвхөн хөндлөнгийн хүмүүсээс үл хамааран. Холбооны улсын боловсролын шинэ стандартыг хэрэгжүүлэх ажлын хүрээнд гэр бүлийн боловсрол, сургуулийн өмнөх боловсролыг нэгтгэх, сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага ба гэр бүлийн хоорондын харилцааны хэв маяг, хэлбэрийг өөрчлөх шаардлагатай бөгөөд энэ нь эцсийн дүндээ ерөнхий боловсролын хөгжилд хувь нэмэр оруулах болно. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн хувийн шинж чанарыг хөгжүүлэх, сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн боловсролын нийтлэг орон зайг бүрдүүлэх ажлын зарчим.

Төслийн шинэлэг зүйл

Төслийн шинэлэг тал нь хүүхдийг эх оронч хүмүүжүүлэх үүднээс гэр бүлийн уламжлал, үнэт зүйл, гэр бүлтэй харилцах харилцаанд нэвтрүүлэх шинэ арга барилыг боловсруулахад оршдог. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, эцэг эх, багш нарын гэр бүл, овгийн түүхийг судлах хамтарсан судалгааны ажил нь эх оронч үзэл, соёл, үнэт зүйлсийн чиг хандлага, оюун санааны болон ёс суртахууны хөгжилд хувь нэмэр оруулдаг.

Судалгааны асуудал

  • сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг хүмүүжүүлэхэд гэр бүлийн уламжлал алдагдах, ардын баяр, тоглоомын талаархи мэдлэг дутмаг;
  • сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн дунд эх орон, гэр бүл, өвөг дээдсийнхээ талаар мэдлэг дутмаг;
  • Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын нөхцөлд төдийгүй гэр бүлд ёс суртахуун, эх оронч, оюун санааны хүмүүжлийн ач холбогдлыг эцэг эхчүүд буруугаар ойлгох.

Судалгааны таамаглал

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ёс суртахуун, эх оронч үзэл, оюун санааны боловсрол нь хүүхэд, эцэг эх, сурган хүмүүжүүлэгчдийн хамтын ажиллагаатай байвал илүү үр дүнтэй байх болно.

Судалгааны үр дүн:

  • Сурган хүмүүжүүлэгч, хөгжмийн удирдагч, эцэг эх, хүүхдүүдийн хамтарсан ажил "2014-2015 оны хичээлийн жилд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүй-судалгаа, нийгэм-харилцаа, урлаг, бүтээлч үйл ажиллагааны хэтийн төлөвийг төлөвлөх: 9-р сарын 1-ээс 5-р сарын 8 хүртэл."
  • Санал асуулга
  • Тэмцээнд оролцох

Төслийн зохион байгуулалт

Би шат

Зорилтот:Энэ сэдвээр өөрийгөө сайжруулах. Төслийн үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх бэлтгэл ажлыг зохион байгуулах, явуулах.

Ажиллаж байна:

  • Төслийг хэрэгжүүлэх урт хугацааны төлөвлөгөө гаргах;
  • Хүүхдийн ёс суртахуун, эх оронч, оюун санааны боловсролын асуудлаар уран зохиол, шинэ арга, технологи судлах;
  • Асуудлыг шийдвэрлэхэд өөрийн боломж, нөөцийг үнэлэх;
  • Зөвхөн эцэг эхтэй төдийгүй сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн ойр дотны хүмүүстэй холбоо тогтоох;
  • Текстильщиковын гудамж, 21-ийн дагуу хотын хүүхдийн номын сантай холбоо тогтоох;
  • Ардын үлгэр, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг унших, цээжлэх, эмзэг мөчид ашиглах. Энэ сэдвээр уран зохиол, яруу найраг унших, дуу, бүжиг сурах;
  • Төрөлх хотод зориулсан сэдэвчилсэн буланг зохион бүтээх (бүс нутгийн газрын зураг, төрийн далбаа, сүлд, сүлд, Вологда муж, Вологда хотын тухай боловсролын ном зохиол, хотын хамгийн чухал үйлдвэрлэлийн талаархи мэдээлэл)
  • ОХУ-ын төрийн дууллын текстийг хөгжмийн хичээлээр сонсох, сурах;
  • Харааны материалыг сонгох;
  • Хүүхдүүдийн өвөг дээдсийн талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэх;
  • Эцэг эх, ахмад хамаатан садантайгаа хамт ургийн мод хийх

Судалгааны таамаглал, асуудлын дагуу хүүхдүүд сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхийн хамт уг асуудлыг цаашид судлах зорилтуудыг дэвшүүлэв.

  • 2014-2015 оны хичээлийн жилд хийх хэтийн ажлын төлөвлөгөөг эцэг эх, хүүхдүүдтэй хамтран боловсруулах;
  • Энэ сэдвээр онолын талыг судлах;
  • "Гэр бүлийн мод" гэсэн ойлголтыг хүүхдүүдэд танилцуулах;
  • Модны дизайн хийх олон янзын арга замыг сурах;
  • Гэр бүлийнхээ түүхийг судлаарай

Судалгааны үр дүн:

"Миний гэр бүлийн мод" үзэсгэлэнгийн дизайн
Эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө "Гэр бүлийн уламжлал"
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжлийн талаар эцэг эхчүүдэд зориулсан асуулга боловсруулах
"Манай гэр бүлийн уламжлал" хавтас хийх

II шат. Төслийн хүрээнд судалгааны ажлыг зохион байгуулах: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ёс суртахуун, эх оронч, оюун санаа, урлаг, бүтээлч боловсролыг гэр бүлтэйгээ харилцах хамтын эрэл хайгуул.

Зорилтот: төслийн үйл ажиллагааг зохион байгуулах, явуулах.

Ажиллаж байна:

  • Хүүхэд, эцэг эхчүүдэд зориулсан баярын хувилбарыг боловсруулах, энэ сэдвээр хичээлийн хураангуй;
  • Сэдэвчилсэн анги, амралтын өдрүүдэд зориулсан танилцуулга хийх;
  • Эцэг эхчүүдтэй хамтран арга хэмжээ зохион байгуулах
  • Энэ сэдэвт зориулсан уралдаанд оролцох;
  • Аугаа эх орны дайны ялалтын 70 жилийн ойд зориулсан “Хэн ч мартагддаггүй. Юу ч мартагддаггүй."

III шат. Финал

Зорилтот:төслийн хэрэгжилтийн үр дүнг нэгтгэн дүгнэх, дүн шинжилгээ хийх. Цаашдын хэтийн төлөвийн тодорхойлолт.

Судалгааны үр дүнг танилцуулах

  1. "Намрын ардын хуанли" ардын аман зохиолын жанрын намрын маргааш. Дарга: Купрешина Ольга Сергеевна, хөтлөгч: Терентьева Ирина Юрьевна.
  2. "Миний амьдардаг хот" төвийн бүлгийн сонгон шалгаруулалт (Вологда мужийн газрын зураг, ном, ил захидал бүхий багц гэх мэт).
  3. Эх үрсийн баяраар хүүхэд багачууд болон тэдний эцэг эхчүүдэд зориулсан "Хайрт ээжүүдэд зориулсан сэтгэлийн халуун" цэнгээнт нэвтрүүлэг
  4. Шинэ жилийн баяр
  5. Шинэ жилийн цэнгүүний үргэлжлэлээр эхийн (эмээгийн) гараар хийсэн хоолны бүтээгдэхүүнийг амтлах;
  6. "Манай эхчүүдийн хоолны бүтээгдэхүүн, жор" хавтас үүсгэх;
  7. Яриа хөгжүүлэх: "Хаалган дээрх шинэ жил" сэдэв;
  8. "Зул сарын гацуур модтой салах ёс гүйцэтгэх" зугаа цэнгэл;
  9. Биеийн тамир, эрүүл мэндийн ажлын сар. Эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй хаалганы өдөрлөг (2015 оны 2-р сарын 17-25 хүртэл)
  10. "Уугуул Вологдагийн эргэн тойронд алхах" сэдвээр ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжлийн талаар эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй хичээл;
  11. "Гэр бүлийн уламжлал" ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжлийн талаар эцэг эхчүүдэд зориулсан асуулга;
  12. Хүүхэд, эцэг эхчүүдэд зориулсан "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" зугаа цэнгэл. Аав нарт бэлэг өгөх;
  13. Гуравдугаар сарын 8-нд зориулсан үзвэр үйлчилгээ;
  14. Ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжлийн хичээл. Сэдэв: "Мэргэн үг";
  15. "Миний хайртай аав, ээж" сэдвээр зураг зурах;
  16. "Сайн үйлс" сэдэвт ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжлийн талаар сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан нээлттэй хичээл;
  17. "Гэр бүлийн удмын мод" үзэсгэлэн;
  18. "Сахалтай судалтай" тэмцээнд оролцох;
  19. "Дэлхийн 2-р дайны үеийн өвөө, элэнц өвөг дээдсийн маань эр зориг" сэдвээр илтгэл тавих
  20. Аугаа эх орны дайны ялалтын 70 жилийн ойд зориулсан номын үзэсгэлэн;
  21. Баярын үеэр шүлэг, дуу сурах;
  22. "Ялалтын мэндчилгээ" сэдвээр сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжлийн талаархи хичээл;
  23. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжлийн талаархи эцсийн хичээл: "Хэн ч мартагддаггүй. Юу ч мартагдахгүй";
  24. Ялалтын баярт зориулсан зургийн үзэсгэлэн;
  25. Дайны ахмад дайчдад зориулсан концертод хүүхдүүдийн оролцоо;
  26. Ахмад дайчдын мэндчилгээний картыг бүртгэх;
  27. Номын сангаас зохион байгуулсан гар зургийн уралдаанд хүүхдүүдийн оролцоо st. Нэхмэлийн ажилчид -21.

Нэвтэрхий толь бичгээс эх оронч үзэл гэдэг нь эх орон, газар шороо, гэр бүл, овог аймгаа хайрлах гэсэн тодорхойлолтыг олж болно. Өлгийөөсөө эх оронч болдоггүй, эх оронч үзлийг хүмүүжүүлэх хэрэгтэй . Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх нь нарийн төвөгтэй бөгөөд урт үйл явц юм. Хүүхдийн бие хүн болж төлөвшихөд ойр дотны хүмүүсээ хайрлах, хүүхдийн цэцэрлэг, гэр бүлээ хайрлах, амьдарч буй нийгмээ хүндэтгэх, эх орныхоо уламжлал, түүх, төрсөн нутгаа хүндэтгэх асар их үүрэг гүйцэтгэдэг. Өмнөх жилүүдэд иргэншил, өндөр эх оронч үзэл манай ард түмний үндэсний онцлог байсан. Улс орны улс төрийн амьдралд гарсан өөрчлөлтүүд нь боловсролын тэргүүлэх чиглэлийг сонгоход аажмаар өөрчлөлт оруулав.

Нийгмийн амьдралд гүн гүнзгий өөрчлөлт гарч байгаа орчин үеийн нөхцөлд залуу хойч үеийнхэнтэй хийх ажлын гол чиглэлүүдийн нэг нь эх оронч хүмүүжил юм, учир нь манай ард түмний шилдэг уламжлал руу буцах шаардлагатай болсон. эртний язгуур, ураг төрөл, ураг төрөл, эх орон гэх мэт мөнхийн ойлголтуудад. Эх оронч үзлийн мэдрэмж нь төрөлх нутгаа хайрлах, ард түмнээрээ бахархах, соёл урлагаараа бахархах олон талтай.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:


Сэдэв дээр: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

Эх оронч хүмүүжлийн төсөл "Кубан ба Терек казакуудын хувцас" Төслийн нэр "Казакуудын хувцасны онцлог"

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч хүмүүжил олгох төслийг хэрэгжүүлснээр СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ ХҮҮХДИЙН БОЛОВСРОЛЫН ҮНЭ ЦЭНЭТ ХАНДЛАГА

Аугаа их эх орны дайны ялалтын 70 жилийн ойд зориулсан “Хэн ч мартагддаггүй, юу ч мартагддаггүй” эх оронч хүмүүжлийн урт хугацааны төслийн хэрэгжилт...

"Эх оронч хүмүүжүүлэх" төслийн хүрээнд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч үзэл, иргэншлийг төлөвшүүлэх

Уг нийтлэлд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч хүмүүжил олгох ажлын туршлагыг толилуулж байна....

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч хүмүүжил олгох сурган хүмүүжүүлэх төсөл "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжилд аман ардын урлагийн үнэ цэнэ"

Сургуулийн өмнөх боловсролын хувьд танин мэдэхүйн идэвхтэй хувь хүнийг хөгжүүлэх, түүний оюун санааны чадавхийг нэмэгдүүлэх асуудал онцгой ач холбогдолтой юм. Тийм ч учраас хүүхдийн амьдралд янз бүрийн хэлбэрийн танил талыг оруулах нь чухал юм ...

Наталья Прилуцкая
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжил олгох төсөл

"Эх орноо хайрлах хайр, уугуул соёл, уугуул яриа нь жижиг зүйлээс эхэлдэг - гэр бүл, гэр орноо хайрлах хайраас. Энэхүү хайр аажим аажмаар өргөжиж, бүх хүн төрөлхтний өнгөрсөн ба одоо эх орноо гэсэн хайр болж хувирдаг.

Зорилтот: оюун санааны төлөвшил ёс суртахуунтайтөрөлх хот, гэр, гэр бүлтэй харилцах харилцаа; хүмүүнлэг зан чанарыг төлөвшүүлэхОросын ирээдүйн зохистой иргэд.

Даалгаврууд:

Төрөлх байгаль, соёл, зан заншилтайгаа танилцах үндсэн дээр төрөлх нутаг, бяцхан эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Гэр орон, цэцэрлэг, хайртай хүмүүстэйгээ холбоотой байх мэдрэмжийг бий болгох.

Оросыг төрөлх нутаг, Шатура нь төрөлх хот болох тухай санаа бодлыг өргөжүүлэх.

-Эх оронч үзлийн боловсрол, гоо зүйн аргаар Оросын соёлын өнгөрсөн үеийг хүндэтгэх боловсрол: үйл ажиллагаа, уран сайхны үг.

Гишүүд төсөл:бүлгийн ахлах багш, эцэг эх, ахлах бүлгийн хүүхдүүд.

Төрөл төсөл: нарийн төвөгтэй, урт хугацааны.

Хэрэгжилт төсөл: 2014 оны 9-р сараас 2016 оны 5-р сар хүртэл.

Шийдэх асуудлууд төсөл:

Хүүхдэд соёлын болон амьдралын чухал үнэт зүйлийг шилжүүлэх гэр бүлийн үйл ажиллагаа алдагдах;

Гэр бүлийнхээ тухай, эх орны тухай мэдлэг дутмаг;

Багш нарын зөвлөгөө эцэг эхчүүдэд үргэлж чухал ач холбогдолтой байдаггүй;

Эцэг эхчүүд ажил эрхлэлтийн талаар ярихдаа багш нарын зөвлөмжийг үргэлж дагаж мөрддөггүй.

Гэр бүл, цэцэрлэгийн хоорондын эв нэгдэл.

Тооцоолсон үр дүн:

үзэл баримтлалыг эзэмшдэг "гэр бүл", "Бага эх орон", "Миний эх орон";

Өөрийн гэр бүл, эцэг эхийн мэргэжлийн талаархи мэдээллийг мэдэх, хотынхоо гудамжийг мэдэх;

Эцэг эхтэйгээ хамт ургийн мод зохиож, гэр бүлийн харилцааны талаархи санаа бодолтой байх;

Эцсийн үйл ажиллагаа "Миний гэр бүл""Миний бяцхан эх орон";

Уламжлалт бус хэлбэрээр эцэг эхийн хурал хийх

Ажлын үе шатууд төсөл:1 үе шат:"Бэлтгэл"(9-р сарын 10-р сар)

Хөгжил үе шат төслийн үйл ажиллагаа;

Гэр бүлийн гэрэл зургийн цуглуулга, "Миний гэр бүл", "Байгаль дахь гэр бүлийн амралт" цомгийн дизайн;

Ярилцлага, OOD-ийн хураангуйг боловсруулах;

Дүрд тоглох тоглоомыг хөгжүүлэх;

Сэдвийг хөгжүүлэх орчныг бүрдүүлэх;

Зөвлөгөө боловсруулах, эцэг эхийн хурал хийх. -д зориулж булан тохижуулах эцэг эх: санамж, хэрэгтэй мэдээллийг сонгох;

хүүхдүүдтэй хүүхэлдэйн кино үзэх:"Ээж нь мамонт","Сармагчингууд аа, болгоомжтой байгаарай!"

2-р шат:"Практик"(11-р сараас 3-р сар)

Хоршооллын үйл ажиллагаа:

Харилцан яриа:"Миний гэр бүл","Миний эмээ, өвөө", "Манай хотын гудамжууд", "Манай хотын үзэсгэлэнт газрууд", Би гэртээ яаж туслах вэ?

бүтээлч түүх ярих:"Манай гэр бүлийн амралтын өдөр","Миний хайртай хүмүүс","Бидний дуртай тэжээвэр амьтад","Улс орны зун","Бидний аялал".

Уран зохиол унших уран зохиол: Толстой "Бяцхан хүүхдүүдэд зориулсан үлгэр","Эрхий хуруу", Осеева "Хөвгүүд", Линдгрен "Хүүхэд ба Карлсон", Оросын үлгэр "Алёнушка эгч, Иванушка ах", Ненецийн үлгэр "Хөхөө"

Шүлэг сурах: Благинина "Чимээгүй сууцгаая";

Хурууны гимнастик хийх "Манай найрсаг гэр бүл"

Гэр бүл, нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үг, хэллэг сурах.

Дидактик тоглоомууд:"Бид гэр бүлдээ хэрхэн тусалдаг вэ","Хэнд юу хэрэгтэй вэ","Миний байшин","Өнөөдөр хэн төрсөн өдөртэй вэ?", сугалаа "Миний гэр бүл", дасгалууд "Чи эмээгийн хувьд хэн бэ?","Ээж уурлах уу ...".

Драмжуулах тоглоомууд үлгэрүүд:"Манжин","Гаврошечка","Улаан малгайт","Хун галуу"

ООД: "Миний гэр бүл", "Миний хот".

Дүрд тоглох тоглоомууд:"Охид-Ээжүүд","Гэр бүл","Бидэнд зочид ирсэн","Байшин","Тавилгын салон", "Гэрийн хувцасны салон"

Гэр ахуйн эд зүйлсийн ангилал (аяга таваг, тавилга, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, хоол хүнс)

Байрлал үүсгэх "Миний гудамж"

Барилга "Миний барьсан байшин"

Зурах "Миний байшин","Миний гэр бүл","Манай хотын гудамжууд","Би ээжтэйгээ ямар байна (аав)Би цэцэрлэгээс гэртээ харьж байна, "Аз жаргалтай зун""Бид амралттай"

Хүүхдийн зургийн үзэсгэлэн "Аз жаргалтай зун"

3-р шат "Эцсийн" (4-р сар, 5-р сар)

1. Эцсийн ООД "Миний гэр бүл"

2. Эцэг эхийн хурал "Гэр бүлийн уламжлал"

Асуудлын шийдэл: Гэр бүлийн асуудлаар эцэг эхийн ур чадварыг нэмэгдүүлэх боловсрол.

Гэр бүлийн туршлага солилцож байна хүмүүжил, уламжлал.

Багш, эцэг эхийн харилцааны шинэ хэлбэрийг хайж олох.

Үр дүн нь миний анхаарлыг татахыг маш их хүсч байгаа нь мөнхийн хүүхэд өөрөө өөртөө шингээх явдал юм үнэт зүйлс: нигүүлсэл, хамаатан садан, найз нөхдөө хайрлах, сайн сайхны төлөө тэмүүлэх, муугаас татгалзах.

Гэр бүлтэйгээ хамтран ажиллах th:

Үзэсгэлэнгийн танилцуулга "Гэр бүлийн хобби"

Танай гэр бүл, хамаатан садан, эцэг эхийн мэргэжил, хотынхоо тухай яриа.

Цомог үүсгэх "Миний гэр бүл"

Ургийн модны эмхэтгэл.

Гэрэл зургийн сонин “Гэр бүлээрээ зуны амралт.

эцэг эхийн хурал: "Хүүхдүүд тоглодог - хамтдаа тоглодог", "Гэр бүлийн уламжлал"

Онцлог шинж чанарууд төсөл:

Гэр бүлд хүлээн авсан хүүхдүүдийн хувийн туршлагад найдах;

Материалын олдоц сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд;

Хүүхдийг гэр бүл, гэр бүлийн үнэт зүйлстэй танилцуулах ажилд эцэг эхийн оролцоог дээд зэргээр хангах, практик туслалцаа үзүүлэх;

Гэртээ хүүхэд, эцэг эхийн хамтарсан үйл ажиллагааг тэдний үйл ажиллагаатай нэгтгэх сургуулийн өмнөх боловсролболовсролын байгууллага.

Эх орноо гэсэн сэтгэл нь хүүхдийн өмнө юу харж, юуг гайхшруулж, сэтгэлд нь ямар хариу үйлдэл үзүүлэхийг биширч, бишрэхээс эхэлдэг. Хэдийгээр олон сэтгэгдлийг түүний хувьд гүн гүнзгий ухаараагүй байгаа ч хүүхэд шиг дамжуулдаг ойлголт, тэд эх оронч хүнийг төлөвшүүлэхэд асар их үүрэг гүйцэтгэдэг.

Эх орон гэдэг бол хүний ​​амьдарч буй хот, гэрийнхээ зогсож буй гудамж, цонхон доорх мод, дуу дуулж байдаг хот юм. шувууд: энэ бүхэн бол Эх орон.

сургуулийн өмнөх боловсролХүүхэд нас бол хүний ​​зан чанарыг төлөвшүүлэх хамгийн чухал үе юм ёс суртахууныиргэний чанаруудын үндэс суурь, хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнц, нийгэм, соёлын талаархи анхны санаа бодлыг бий болгодог.

Сургуулийн өмнөх боловсролнас - эх оронч үзлийг агуулсан нийгмийн дээд мэдрэмжийг бий болгох өөрийн гэсэн чадвартай

Хүүхдийн ертөнц гэр бүлээс эхэлдэг.

Эх орноо ойлгох сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдөөрт ойр, нандин зүйлийн талаарх тодорхой санаатай нягт холбоотой.

Энэ нь хүүхэд гэр бүл, хамгийн ойр дотны хүмүүс болох ээж, аав, эмээ, өвөөтэйгээ харилцах харилцаанаас эхэлдэг. Эдгээр нь түүнийг гэр орон, ойрын орчинтой нь холбодог үндэс юм.

Ярилцлагад хүүхдүүд гэр бүл, гэр бүлийн түүх, уламжлалынхаа талаар ярьдаг. Бид сургадагтэд хайртай хүмүүстээ хүнлэг ханддаг.

Манай групп "Миний гэр бүл", "Гэр бүлийн байгальд амралт" зургийн цомог гаргасан.

Эх орноо хайрлах нь хотоо хайрлах мэдрэмжээс эхэлдэг.

Хотын түүх бол амьд түүх бөгөөд энэ нь гэр бүлийн намтар, үе үеийн хувь заяанд тусгагдсан байдаг.

Бид ер бусын түүхтэй, өвөрмөц дүр төрхтэй Шатура хотод амьдардаг. Бидний даалгавар бол хүүхдүүдэд зөвхөн хотынхоо түүхийг сонирхох сонирхлыг бий болгох явдал юм хүмүүжүүлэхтүүнийг хүндэтгэх мэдрэмж, Шатурагийн баатарлаг өнгөрсөн ба одоо үеийн бахархал.

OOD, аялал, ярилцлага, бид хүүхдүүдэд төрөлх хотынхоо түүх, түүний үүссэн түүх, үзэсгэлэнт газрууд, хотын барилга байгууламж, байгууллагууд, алдартай элэг нэгтнүүдийн тухай нутгийн түүх мэдээлэл өгдөг.

Бид сургадагжижигхэн эх орноороо бахархах, түүнийгээ улам сайжруулах хүсэл.

сурган хүмүүжүүлэхТанай хотыг хайрлахын тулд бид Шатура хот бол Эх орны нэг хэсэг гэдгийг ойлгоход хүргэдэг, учир нь том, жижиг бүх газарт олон байдаг. ерөнхий:

Хаана ч хүмүүс хүн бүрийн төлөө ажилладаг;

- Хаа сайгүй уламжлалаа хадгал: Эх орон дайснуудаас хамгаалсан баатруудыг дурсан санадаг;

Төрөл бүрийн үндэстний хүмүүс хаана ч амьдарч, хамтран ажиллаж, бие биедээ тусалдаг;

Хүмүүс байгалийг эрхэмлэн дээдэлж, хамгаалдаг;

Үндэсний болон бүх нийтийн амралтын өдрүүд байдаг.

Энэ үнэнийг би төрсөн цагаасаа л мэддэг болсон.

Тэгээд би хэзээ ч хайлдаггүй:

Төрөлх байгалиа хайрладаггүй хүн

Тэр эх орноо хайрладаггүй.

Байгальтай харилцах нь хүнийг эрхэмлэн дээдэлж, амьдралын гоо сайхныг бүрэн мэдрэх боломжийг олгодог бөгөөд хүүхэд насны анхны мэдрэмж нь байгаль, төрөлх нутаг, эх орны үзэсгэлэнт газруудаар өдөөгдсөн байх нь чухал юм. Хүүхдүүд цагаан иштэй хус, чичирч буй улиас харж, энэ бол бидний унаган нутаг гэдгийг ойлгоход сайхан байдаг.

Тийм ч учраас бидний өмнө хүүхдүүдийг байгаль дэлхийгээ хайрлах, эх орноо хайрлах хүмүүжлийг бага наснаас нь сургах хариуцлагатай зорилт тулгарч байна.

Ой, цэцэрлэгт хүрээлэн, хээрээр аялах, зугаалах замаар хүүхдүүдэд төрөлх байгалиа хайрлах, манай нутагт ургадаг ургамал, төрөл бүрийн модны талаархи мэдлэгийг бэхжүүлж, төрөлх нутгийнхаа байгалийг хамгаалах үүрэг хариуцлагын мэдрэмжийг төрүүлдэг. үүсдэг.

Хотоо хайрлана гэдэг нь байгальд хайртай гэсэн үг.

Аялал, ажиглалт, явган аялалын үеэр хүүхдүүд илэрхийлэх шаардлагатай эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгодог.

IN ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжилнасанд хүрэгчид, ойр дотны хүмүүсийн жишээ маш чухал юм. Ахмад гишүүдийн амьдралын тодорхой баримт дээр үндэслэсэн гэр бүлүүд: өвөө, эмээ, Аугаа эх орны дайны оролцогчид, тэдний фронтын болон хөдөлмөрийн гажиг, бид хүүхдүүдэд ийм чухал ойлголтуудыг суулгаж өгдөг. Яаж: Эх орныхоо өмнө хүлээсэн үүрэг, эх орноо хайрлах, дайсныг үзэн ядах, хөдөлмөрийн эр зориг. Хүүхдэд бид эх орондоо хайртай учраас ялсан гэдэг ойлголтыг төрүүлдэг.

Хүний аз жаргалын төлөө амиа өгсөн баатрууддаа эх орон хүндэтгэл үзүүлдэг. Тэдний нэрийг хот, гудамж, талбайн нэрээр мөнхжүүлж, хүндэтгэлийн хөшөө босгосон.

"Хэн ч мартагддаггүй, юу ч мартагддаггүй". "Манай эх орноос илүү сайхан нутаг байхгүй!"

Хүүхдүүдэд Оросын ард түмний соёлын үнэт зүйл, уламжлалыг хайрлах, хүндэтгэх мэдрэмжийг бий болгох нь маш чухал юм.

Бид хүүхдүүдийг ард түмнийхээ соёлтой танилцуулдаг (Оросын ардын баярууд, эцгийн өвийг уриалснаас хойш). хүндэтгэлийг төлөвшүүлдэг, амьдарч буй газар нутгаараа бахархах. Хүүхэд бага наснаасаа эхлэн төрөлх яриагаа сонсдог. Үндэстэн бүр өөрийн гэсэн үлгэртэй байдаг бөгөөд тэд бүгд үеэс үед гол зүйлээ дамжуулдаг гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулж өгдөг ёс суртахууны үнэт зүйлс: сайхан сэтгэл, нөхөрлөл, харилцан туслалцах, хичээл зүтгэл.

онцгой ач холбогдолтой боловсролхүүхдүүдэд ардын аман зохиол байдаг ажилладаг: зүйр цэцэн үг, хэллэг.

Үлгэрийн агуулгыг хүүхдүүдтэй ярилцахдаа бид баатруудын хөдөлмөрч байдал, даруу байдал, зовлон зүдгүүрт өртсөн хүмүүсийг хэрхэн өрөвдөх сэтгэлээ илэрхийлж, шударга ёсны төлөө хэрхэн тэмцэж, бие биенээ хэрхэн авардаг зэрэгт тэдний анхаарлыг хандуулдаг.

Ийнхүү аман язгуур урлагийн бүтээлүүд нь ард түмнийхээ уламжлалыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэхээс гадна хувь хүнийг эх оронч үзлээр төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

Хүүхдийг өдөр тутмын амьдрал, уламжлал, хувь хүний ​​түүхэн мөчүүдтэй танилцуулахад бэрхшээлтэй байдаг. сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд

Цэцэрлэгт жижиг музей байхгүй тул бид хүүхдүүдийг амьдрал, уламжлал, хувь хүний ​​түүхэн мөчүүдтэй танилцуулахад бэрхшээлтэй тулгардаг. "Оросын овоохой", гэхдээ сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдугаасаа харааны дүрслэлийн сэтгэлгээ.

Тиймээс бид эцэг эхчүүдийг Шатура музейд очиж үзэхийг санал болгож байна.

“Байгалийг хамгаална гэдэг эх орноо хамгаална гэсэн үг”.(М. Пришвин)

Хүүхэд бол эх орны маань ирээдүй бөгөөд тэд түүний өргөн уудам, гоо үзэсгэлэн, баялагийг хамгаалж, хамгаалах ёстой.

Явган аялал, аялал, яриа, ном унших зэргээс хүүхдүүд аажим аажмаар төрөлх нутаг, бяцхан эх орныхоо гайхалтай дүр төрхийг бий болгодог. Энэ бол хус төгөл, нуурын ойролцоо үзэсгэлэнтэй замууд юм. Энэ бүхэн нь хүүхдүүдэд эх оронч үзлийн анхны суурийг тавьдаг.

Ёс суртахуун, эх оронч үзлийн сэдэвчилсэн төслийг боловсруулах талаар сонирхолтой фото сурвалжлага, зөвлөгөө. Жижиг, том эх оронд зориулсан урт болон богино хугацааны сэдэвчилсэн төслүүд; Аугаа эх орны дайны үеийн эх орон нэгтнүүдийн мөлжлөг; манай орны ард түмний зан заншил, уламжлал; хүүхдийн оюун санааны болон ёс суртахууны боловсрол, хүмүүжил.

Тохиромжтой сэдвийг хөгжүүлэх орчныг бүрдүүлэх багш нарын туршлага ("Миний эх орон - Орос" булан", дидактик болон дүрд тоглох тоглоом, уран зохиол, уран зураг, чимэглэл).

Сэдэвчилсэн төслүүд нь эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх үе шатууд юм.

Хэсэгт багтсан:
Бүлэгээр:

2230-ын 1-10 хүртэлх нийтлэлийг харуулж байна.
Бүх хэсгүүд | Эх оронч хүмүүжил. Төслүүд

Хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Миний бяцхан эх орон" төсөл Төсөл"Миний бяцхан эх орон"хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүдэд. Серякова Наталья Төсөл"Миний бяцхан эх орон бол Сосновый Бор хот"хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүдэд. Зүрхэнд минь нэг булан бий Хайрт эх орон минь, Таныг бяцхан эх орон гэж нэрлэсэн нь хоосонгүй, Та үргэлж хамт байдаг ...

"Бага насны хүүхдийг ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжилд ардын аман зохиолын үүрэг" богино хугацааны төслийн танилцуулга.ХОЛБОГДОЛ Цаг үе, эрин үе, хүмүүс өөрчлөгддөг. Гэвч хүний ​​сайн сайхан, хайр дурлал, гэрэл гэгээ, гоо үзэсгэлэн, үнэнийг хүсэх хүсэл нь мөнхөд үлддэг. Д.С. Лихачев гэж хэлэв: "Нутгаа хайрлах хайр, төрөлх соёл, төрөлх хэл яриа нь гэр бүлээ, гэр орноо, бага насаа хайрлахаас эхлээд жижиг зүйлээс эхэлдэг ...

Эх оронч хүмүүжил. Төслүүд - Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжил олгох төсөл

“Ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжил олгох төсөл...” хэвлэл.Тайлбар тэмдэглэл Эх орон. Эх орон. Сүүлийн жилүүдэд ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжлийн мөн чанарыг дахин бодож үзэх болсон. Эх оронч үзлийг хүмүүжүүлэх санаа нь улам бүр нийгмийн ач холбогдолтой болж, үндэсний чухал ажил болж байна. Орчин үеийн судлаачид...

MAAM зургийн номын сан


Төслийн хамаарал: Дэлхий дээр эмч, барилгачин, багш, жолооч гэсэн олон янзын мэргэжил байдаг. Гэхдээ нэг онцгой зүйл бий - Эх орноо хамгаалах. Энэ бол офицер хүний ​​хийх ажил. Хэдийгээр эх орноо хамгаалах нь ОХУ-ын иргэн бүрийн ариун үүрэг боловч офицерууд ...

"Миний бяцхан эх орноор аялах нь" төсөлЗорилго: Хүүхдүүдэд амьдарч буй бүгд найрамдах улс, жижиг эх орныхоо төлөө ёс суртахуун, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх. Даалгавар: Боловсролын: - манай том орны нэг хэсэг болох төрөлх бүгд найрамдах улсын тухай, том, жижиг эх орны тухай, ... тухай сурагчдын санаа бодлыг нэгтгэх.

"Миний бяцхан эх орон" шинэлэг үйл ажиллагааны төсөлХотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Кутушинскийн цэцэрлэг" ДУНД СУРГАЛТЫН БЭЛТГЭЛИЙН БҮЛГИЙН "МИНИЙ БЯЦХАН ЭХ ОРОН" ДАХЬ ШИНЭЧЛЭГ ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ТӨСӨЛ Сурган хүмүүжүүлэгч И.В. 2019 он Оршил Энэхүү төслийн ерөнхий чиглэл нь боловсролын ...

Эх оронч хүмүүжил. Төслүүд - "Москва - манай эх орны нийслэл" ахлах бүлгийн төсөл

Сэдвийн хамаарал: Хүүхдийг эх орныхоо жинхэнэ эх оронч хүн болгохын тулд эх орноо хайрлах, хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх шаардлагатай. Москва бол Оросын нэг хэсэг, эх орны нэг хэсэг юм. Хамгийн чухал хот, үүний ачаар манай улс дэлхий даяар алдартай. Хүүхдүүдтэй ярилцахдаа...

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад эх оронч үзлийн боловсрол олгох төсөл "Ялалтын өдөр гэж юу вэ - энэ нь дайн байхгүй гэсэн үг!""Ялалтын өдөр гэж юу вэ - дайн байхгүй гэсэн үг!" (багш, сурагч, эцэг эхийн боловсролын төсөл) Хүүхдийн эх оронч хүмүүжил нь ирээдүйн иргэнийг төлөвшүүлэх үндэс суурь юм. Эх орончид төрдөггүй, тэд хөгжил, боловсрол, ... зэрэг хүнд хэцүү үйл явцад ордог.