План-конспект заняття з розвитку мови (молодша група) на тему: Складання оповідання по картині «Кішка з кошенятами. НОД з розвитку мови «Складання описового оповідання по картині «Кішка з кошенятами

НОД Розгляд картини «Кішка з кошенятами»

Цілі: Формувати вміння уважно розглядати персонажів сюжетної картини, відповідати на питання щодо її змісту; сприяти прояву елементів творчості при спробі зрозуміти зміст картини; закріплення у мові назви тварин та їх дитинчат; активізувати у мовленні слова, що позначають дії тварини; виховувати взаємодопомогу.

Завдання: Вчити називати тварин та їх дитинчат, повідки кішки, що вміє робити тварини; Вчити дітей складати розповідь за сюжетною картиною, формує відповіді питання, використовуючи елементи пояснювальної промови; Правильно вимовляти слова, використовувати засоби інтонаційної виразності у спілкуванні з однолітками і дорослими.

Попередня робота: Читання віршів про свійських тварин, кішку, спів пісеньки «Сіренька кішечка», загадування загадок про тварин.

Посібники: картина «Кішка з кошенятами», картинки тварин та їх дитинчат, листи паперу із зображенням недомальованих кішок.

Індивідуальна робота: Навчити Артема Д. називати дитинчат тварин, вчити Єгора Л. Вигадувати імена кошеням, розповідати про кошенят.

Пріоритетна область: комунікація, інтеграція, пізнання, ФКЦМ, художня творчість (малювання), здоров'я, ФЗК.

Хід заходу

I. Діти, давайте з вами пограємося (пальчикова гімнастика)

Давайте разом уявимо, що ми в гостях у бабусі Міланії. Ми граємо у дворі і когось побачили:

Кішку вусату

Корову рогатою

Козла бородатого

Собаку кудлатий

Порося замурзане

Згадаймо ще раз, кого ми бачила в гостях у бабусі Міланії.

ІІ. Дидактична гра «Мама та дітки». (за картинками)

ІІІ. Розгляд картини «Кішка з кошенятами».

Хто зображений на зображенні? (кішка)

Кішка яка? (велика, пухнаста, красива)

Кошенята які? (маленькі, пухнасті, смішні)

Що робить кішка? (лежить відпочиває)

Яке ім'я можна надати кішці? (Мурка)

Що робить це кошеня? (грає з клубочками)

Яке ім'я йому можна дати? (Васька)

Що робить це кошеня? (лакає молоко)

Яке ім'я дамо йому? (Пушок)

Що робить третє кошеня? (Лежить біля мами, відпочиває)

Давайте йому вигадаємо ім'я? (Соня)

Як можна назвати всіх, хто зображений на картині? (Котяча сім'я)

Де ж тато-кіт? Давайте придумаємо, де б він міг бути (Пішов на полювання, сховався в іншій кімнаті)

А тепер подумайте, хто б міг принести кошик із клубочками кошеням? (Господиня, мама, бабуся)

Що вона скаже кішці з кошенятами, коли повернеться? (Які баловані кошенята, ось я вас покараю, не дам молока)

IV. Фізмінутка.

Ось віконце відчинилося (руки в сторони)

Вийшло кішка на карниз (імітує граціозну ходу кішки)

Подивилася кішка нагору, подивилася кішка вниз

Ось ліворуч повернулася (повернути голову ліворуч),

Проводила поглядом мух (повернути голову праворуч)

Потяглася, посміхнулася і вмостилася на карниз (присісти)

V. Словесна гра з м'ячем "Що вміє робити кішка?"

VI. Складання оповідання з сюжетної картини.

Вчимося складати розповіді по сюжетній картині, вдома розкажіть мамам про кішку та кошенят.

«На картині зображена ... (кішка з кошенятами). Кішка велика… (пухнаста красива). Поруч із нею… (три кошеня). Вони… (маленькі, кумедні). Одного кошеня звуть ... (Васька). Він ... (грає з клубочками). Іншого кошеня звуть ... (Пушок, він лакає молоко). Третє кошеня звуть ... (Соней). Сон уже наїлася і... (лягла поруч із мамою). Тато-кіт пішов ... (на полювання). Кошик із клубками принесла… (господиня). Зараз вона повернеться і скаже... («Які балівні кошенята!»). Мені сподобалася картина, бо кошенята вийшли… (смішні)».

А зараз дівчатка та хлопчики закриємо очі, нехай наші очі відпочнуть. Ми подумаємо, як скласти розповідь про кішку та кошенят.

Вихователь вислуховує розповіді дітей, заохочуючи їхні спроби розповідати.

VII. Творча діяльність. Малювання на тему: "Чого не вистачає у кішки?"

Давайте подаруємо картинки кішці з кошенятами

VIII. Підсумок. Рефлексія діяльності.

Чому навчалися на занятті?

Про кого складали оповідання?

Що запам'яталося на занятті?

«Словісна гра, що вміє робити кішка?»

ТЕМА: Розповідь по картині «Кішка з кошенятами» (для дітей 4-5 років)

Програмний зміст:

продовжувати вчити дітей розглядати картину. Залучати дітей до розмови під час розгляду, називати особливості зовнішнього вигляду тварини, допомогти зрозуміти зміст картини. Виховувати вміння слухати розповідь вихователя, складений за картиною, складати розповідь за зразком самостійно чи з допомогою вихователя. Виховувати інтерес до свійських тварин.

Матеріал:

картина «Кішка з кошенятами», парні картинки до гри «Мама та дітки», мольберт, вказівка, аркуш паперу із зображенням кішки з клубками, м'яч.

Для кожної дитини аркуш паперу з намальованим кошеням, кольорові олівці.

Попередня робота:

бесіди на тему: "Домашні тварини", дидактичні ігри, заучування потішок про кішку, розгляд альбому "Наші вихованці".

Методичні прийоми:

розповідь, бесіда, художнє слово, дидактичні ігри «Що робить кішка», «Парні картинки», розгляд картини, фізкультхвилинки.

Хід

Вихователь звертає увагу дітей на гостей, вітаються, підводить дітей до столів, де розкладені парні малюнки з домашніми тваринами.

У гості до нас прийшли звірята:

Кішки, конячки, поросята.

Своїх дітей втратили, довго плакали, шукали.

Допоможіть якнайшвидше мамам відшукати дітей.

Давайте допоможемо мамам (діти виконують завдання, перевіряють).

У коня (лоша)

У корови (теля)

У собаки (цуценя)

У свині (порося)

У кішки (кошеня)

У кози .... (козеня).

Молодці! А я вам приготувала сюрприз. Сідайте на стільчики (показую картину, діти розглядають).

Вихователь:

Кого бачите на картині?

Давайте розглянемо спочатку кішку.

Кішка яка? (велика, пухнаста, красива).

Чим вкрите тіло кішки? (вовною).

А яка шерсть? (Довга, м'яка, пухнаста).

Що є у кішки? (туловище, голова, лапи, хвіст).

Що в кота на голові? (вуха, очі, ніс, рот, вуса).

Що робить кішка? (Лежить).

Ісуємо Вихователь:

Поруч із кішкою знаходяться кошенята. Які вони? (маленькі, пухнасті).

Які у них мордочки? (Веселі, смішні).

Чим вкрите тіло? Що роблять кошенята?

Тепер я розповім вам розповідь про кішку з кошенятами. Слухайте його уважно, а потім спробуйте розповісти самі.

Вихователь:

Це кішка з кошенятами. Кішка велика, пухнаста. Все тіло кішки вкрите шерстю. Вона м'яка, густа, довга. У кішки є тулуб, голова, лапи, хвіст. На голові у кота вуха, очі, рот, ніс, вуса, щоб відчувати здобич. Поруч із кішкою кошенята. Вони маленькі, пухнасті. Кошенята, як усі діти люблять грати. Їм весело поряд із мамою.

А тепер давайте послухаємо вашу розповідь. (2-3 дитини).
Фізкультхвилинка.

Ось іде чорний кіт, причаївся, мишку чекає. Мишка норку обійде і до кота не потрапить.

Є у кішки очі, є у кішки вушка, Є у кішки лапки-м'які подушки. Киска, кицька не гнівайся, не дряпай діток Брись!

Хлопці, а у мене є для вас ще одна гра "Що вміє робити кішка?"
Я кидатиму вам м'яч, а ви відповідайте і кидайте мені м'яч назад.
Кішка вміє....(ловити мишей).

Кішка вміє ... (умиватися). І т.д.

Молодці! У мене ще є картинки. Хто на них зображений? (Кошенята). Ви казали, що вони люблять грати із клубочками. Давайте ми їм нар

багато різнокольорових клубочків, як у мами кішки (показ ілюстрації), нехай грають. Але для цього нам треба розім'яти пальчики. Повторюйте за мною.

Пальчикова гімнастика.

Киска, кисонька, кисуля (поперемінне погладжування долонь)

Покликала кошеня Юля. (Згинання та розгинання пальців рук).

Виконання роботи дітьми.

Вихователь:

Хлопці, я пропоную взяти вам ці малюнки додому та розповісти батькам про розглянуту картину «Кішка з кошенятами».

Євтєєва Ірина Євгенівна,

вихователь першої кваліфікаційної категорії

МАДОУ ЦРР - дитячого садка №13 «Сонечко»

м. Зарайськ, Московська область.

Муніципальний дошкільний навчальний заклад

«Дитячий садок «Казка» м. Надима»

Конспект

по освітній галузі «Мовленнєвий розвиток»,

розвиток мови у середній групі

Тема:

вихователь,

Освітня область: «Мовленнєвий розвиток»

Інтеграція освітніх галузей:«Соціально – комунікативний розвиток», «Пізнавальний розвиток», «Фізичний розвиток», «Художньо – естетичний розвиток».

Форма організації освітньої діяльності:НОД.

Тема:«Розповідь по картині «Кішка з кошенятами»».

Ціль:Формування комунікативних навичок дітей, розвиток світогляду.

Завдання:

1. Продовжувати вчити дітей описувати картину у певній послідовності, називати її;

2. Формувати вміння узгоджувати слова у реченні, утворювати форму множини і однини іменників, що позначають дитинчат тварин;

3. Закріпити уявлення дітей про диких та домашніх тварин, їх дитинчата;

4. Розвивати графо-моторні навички та зорову координацію;

5. Сприяти розвитку почуття співчуття і готовності надавати допомогу.

Попередня робота:складання описової розповіді про іграшку, розгляд картини «Собака зі щенятами»; дидактичні ігри «Хто де живе», «Допоможи знайти маму», «Великі та маленькі»; ігри – імпровізації, малювання «Вусатий – смугастий»; сюжетно - рольові ігри "Зоопарк", "Подорож у ліс", "Ферма".

Матеріал та обладнання:демонстраційна магнітна дошка, велика рукавиця, м'яка іграшка – зайчик, малюнок – схема «ліс», «дім», серветка, картина С. Веретенникової «Кішка з кошенятами», набори розрізних картинок «Дикі тварини та їхні дитинчата», «Домашні тварини та їх дитинчата», кольорові клубочки ниток на кожну дитину, кольорові фломастери (олівці), альбомний лист, атрибути – шапочки кошенят.

Хід заняття:

1. Вступна частина (введення у ситуацію)

В:Хлопці, я знаю, що ви дуже любите маму та тата, бабусю та дідуся, інших членів сім'ї. Бо так? А за що ви їх любите?

А як ви вважаєте, чи можна любити тварин?

А яких тварин ви знаєте?

Хто має вдома тварину?

Як ви його любите?

Я теж люблю тварин і великих, і зовсім маленьких! І хочу розповісти одну історію. Бажаєте послухати? Так ось. Іду я якось стежкою, повільно йду, і раптом ...(Знімаю серветку, а під нею рукавичка).

«Ой! Що за хатка невеличка?

З овчинки перчатка!

Хтось плаче.

Чи не допомогти нам, друзі?»

Хто ж може там плакати? (Відповіді дітей)

(З рукавички дістаю зайченя)

Хлопці, хто це?

Запитайте у зайченя, чому він плаче? (Діти ставлять питання)

З(В):Я маленький, я ще дурненький, багато не знаю, часто забуваю, маму не слухався, втік від неї і заблукав. Діти, будь ласка, допоможіть мені знайти мою маму.

В:Хлопці, хочете допомогти зайченя? А чи зможете?

2. Актуалізація знань -дидактична гра "Допоможи знайти маму".

Ціль:закріпити знання дітей про диких та домашніх тварин, їх дитинчат, місце проживання.

На магнітній дошці впереміш зображення домашніх і диких тварин, схематичне зображення ялинок і будинку; окремо картинки дитинчат тварин.

В:Хлопці, кого ви тут бачите? А як ви допомагатимете зайченя? (Діти по черзі виконують ігрову дію - співвідносять маму з її дитинчатою. Дії промовляють словами: у мами собаки дитинча щеня. Це домашня тварина. Розмістимо їх біля будиночка. У кози - козеня, домашня тварина, теж до будиночка. У корови - теля, домашнє тварина, у лисиці - лисеня, живе в лісі, помістимо їх біля ялинок, дика тварина.У вовка - вовченя, дика тварина, в лісі живе. А у тебе, зайченя, мама зайчиха. Ви теж живете в лісі. до мами і більше не губися!)

В:- Хлопці, ви змогли допомогти зайченя? А які знання вам знадобились для цього? Молодці, допомогли зайченяту знайти маму! А тепер я познайомлю вас із іншою сім'єю. Бажаєте? (Вихованець виставляє на дошку картину «Кішка з кошенятами».) Уважно розгляньте цю картину (роблю паузу, діти розглядають).

3. Відкриття нового знання – розповідь про картину

В:Ви розглянули картину і вже, мабуть, вирішили, як вона має називатися?

Д:"Кішка та її кошенята", "Мама кішка грає з кошенятами", "Про кошенят", "Кішка лежить на килимку і дивиться на кошенят".

В:Так, різні назви. Але я хочу нагадати вам про те, що назва картини не повинна бути дуже довгою, а короткою. Але й з короткої назви має бути зрозумілим, про що ця картина. Маша коротко назвала картину. Молодець! Сашина назва картини мені теж подобається. А вам? А чому?

Д:Тому що коротко і зрозуміло, про що картина.

В:Художник написав цю картину і назвав її «Кішка з кошенятами» (Пауза).Хлопці, вам не здалося дивним, що я сказала «написав?» Ні, я не помилилася: треба так казати – «художник написав картину», а не намалював. Зрозуміло? Давайте разом проговоримо (Хорове промовляння «художник написав картину»)Запам'ятайте це! Для того, щоб розповідь по картині вийшла цікавою, без повторів, треба спочатку розповісти все про кішку, потім - все про кошенят і, нарешті, про те, що бачимо довкола. Отже, увага на маму – кішку. Велика красива кішка милується кошенятами, чи не так? Розкажіть про неї.

Д: (2-3 дитини розповідають про кішку).Кішка велика, сіра та смугаста. Має великі зелені очі. Вона лежить і дивиться на своїх кошенят. У кішки велика голова та короткі гострі вушка, пухнастий хвіст тощо.

В:Молодці, хлопці! Правильно помітили і Сашко, і Маша, що кішка велика, вусата, вся смугаста, з гарною густою шерсткою. Кішці дуже приємно чути ці слова. Вона відпочиває та милується своїми дітками – кошенятами. Скільки їх? (Хорові відповіді)Давайте разом порахуємо: одне кошеня, два, три кошеня. У кішки троє кошенят. Вони підросли і можуть себе зайняти. Бо так? Розкажіть про них.

Д: (2-3 дитини розповідають про кошенят).У кішки три кошеня: один сірий, один смугастий, точнісінько в маму, і один рудий. Його назвали, мабуть, Рижиком. Вони вже підросли і вміють грати із кольоровими клубочками. Сіреньке кошеня втомилося і заснуло біля мами. А Рижик хоче молочка і т.д.

В:Молодці, хлопці, розповіли про кошенят. Вони вже підросли та вміють самі грати. Улюблене заняття кошенят – гра з клубочками.

Ось мій котик – игрунок.

Кину йому клубок.

Він із клубочком пограє

Мої нитки розмотає.

Хлопці, я думаю, що кошеням добре вдома. А ви як думаєте?

Д:Я теж думаю, що кошеням добре, вони веселі. Поруч із ними їхня мама. А з мамою і спокійно та весело. У кошенят є своє місце у квартирі – килимок. Він смугастий та різнокольоровий. На підлозі блюдце з молоком. Значить, у кішки та кошенят дбайлива господиня. Вона їх любить. І всім добре! (вислуховую хорові та індивідуальні відповіді дітей, виявляю подив, згоду).

В:Дивіться, хлопці, здається, і справді кошенята посміхаються! Адже Катя правильно сказала, що їм із мамою і спокійно, і весело. Їм добре. Ви згодні з Катею та зі мною? Молодці, що помітили на підлозі гарний смугастий килимок та блюдце, повне молока. Це господиня подбала, щоб кошеням було тепло та ситно.

А зараз Рефат складе свою розповідь по картині, а вас, хлопці, я прошу уважно слухати розповідь та простежити, чи не буде в ній повторів. Ну а Рефат намагатиметься уникнути їх. Спочатку він розповість про кішку, потім про кошенят, а потім - про те, чи добре кошенят у домі. (Дитина розповідає, дотримуючись плану оповідання.)

В:Спасибі, Рефате. Ну що, хлопці, сподобалася вам розповідь Рефата?

Чим сподобався?

Чи були повтори?

Як Рефат уникнув повторів?

Давайте оцінимо його розповідь. Якщо вам дуже сподобалася розповідь, то весело поплескайте в долоні, а якщо комусь – то не сподобався, то тупніть ніжкою.

В:Хлопці, ми сьогодні вчилися розповідати про картину. Мені так сподобалися ваші розповіді, що я вирішила до кінця дня залишити у групі картину «Кішка з кошенятами». Раптом хтось із вас ще порадує її, розповівши про те, яка вона красива і її кошенята теж.

4. Фізмінутка. Гра – імпровізація «Зобрази тварину»

(діти надягають на голову шапочки – кошенята)

В:Я домашній котик,

М'який животик, (Діти зображають тварину:

М'які лапки, важливо пересуваються по килиму на «чет-

У лапках цап – подряпини. вереньках», погладжують животик,

Я люблю грати, кігтики; повзаючи, наздоганяють кольорові

"Мяу-мяу" повторювати, клубочки ниток, намотують їх на

І клубочки наздоганяти. клубок - моторика рук.)

В:Молодці! Гарні кошенята! Кошенят так сподобалося грати з клубочками, що вони просять вас намалювати клубочки для інших кошенят. Намалюєте? А чи зможете? Сідайте за столи, малюватимемо.

5. Малювання різнокольорових клубочків

(Показую зразок малюнка – різнокольорові клубочки.)

- Якого кольору клубочки?

Якої форми?

Скільки їх?

Чи однакові вони за розміром?

- Хлопці, а чи ви помітили, чому одні клубочки вийшли великими, а інші маленькими? (кожен наступний виток більший за попередній)

Давайте у повітрі намалюємо клубочки. Візьміть правильно фломастер. (Перевіряю, чи всі діти правильно тримають фломастер.)Ставимо в повітрі крапку і малюємо криву круглу лінію, не з'єднуємо лінію, а з кожним разом робимо все більший і більший завиток. І чим більше завитків, тим більше клубочків. У всіх вийшли великі клубочки? Хлопці, кошенята просять вас намалювати великі та різнокольорові клубочки. Усім зрозуміло? Візьміть правильно олівець (фломастер) та приступайте до роботи. (Звучить спокійна мелодія; індивідуальна робота на півголосу - порада, похвала, допомога, показ на окремому листку.)

В:Ой , як багато вийшло різнокольорових клубочків! Ціла виставка! Хлопці, запитайте у кошенят, чи їм сподобалися клубочки? Якими вони мають бути? Усі намагалися! Лера намалювала великі клубочки. Багато завитків і дуже близько ниточки один до одного. Молодець! І Сашко, і Катя, та Ільяс намалювали клубочки червоні, сині, зелені. Та все більші! А які вам, хлопці, сподобалися малюнки? (2-3 дитини аналізують роботи).Молодці! Всі клубочки гарні! Кошенята вам кажуть «мяу-мяу!» - спасибі!

6. Осмислення.Хлопці вам сподобалося займатися? Чим ми займалися на занятті? Як правильно назвати картину? А як треба розповідати по картині, щоб розповідь була цікавою? Молодці! Спілкування з вами доставило мені радість. Від цього в мене такий настрій! (Зображаю мімікою)Зобразіть і ви свій настрій або мімікою, або смайликами. Здорово! Даруйте один одному посмішки! І завжди допомагайте тому, хто її потребує!

Література:

1. Зразкова загальноосвітня програма виховання та навчання у дитсадку «Від народження до школи» за редакцією, ; М: МОЗАЇКА-СИНТЕЗ, 2014.

2. «Розвиток мови у дитсадку, середня група»; М: МОЗАЇКА-СИНТЕЗ, 2014.

3. «Комплексні заняття у середній групі дитячого садка» (практичний посібник для вихователів та методистів ДНЗ) ТЦ «Вчитель», 2001р.

М'якоткіна Ольга Олексіївна
Посада:вихователь
Навчальний заклад:ДБОУ Школа №51
Населений пункт:м Москва
Найменування матеріалу:Конспект НОД з розвитку мови у підготовчій групі
Тема:"Складання оповідання по картині "Кішка з кошенятами"
Дата публікації: 15.01.2018
Розділ:дошкільна освіта

Конспект НОД з розвитку мови у підготовчій групі ДНЗ

«Складання оповідання по картині «Кішка з кошенятами»

Мета: розвиток мови дітей через навчання творчому розповіді з

сюжетній картині

Вчити дітей складати розгорнуту розповідь за запропонованою картиною,

спираючись на план;

Вправляти у відгадуванні загадок;

Формувати вміння уважно розглядати картину;

Розвивати мову, увагу, пам'ять, мислення;

Виховувати дбайливе ставлення до тварин.

Форма організації дитячої діяльності

Колективна

Індивідуальна

Попередня робота

Читання оповідань: У Берестов, "Кіт біля воріт", "Бродячий кіт", "Котофей".

О.Усачов, «Планета котів»

Обладнання та матеріали: картинка «Кіт і кошенята», мольберт,

маркери, м'яч.

Хід заняття

Вихователь: «Хлопці, сьогодні ми будемо вчитися складати розповідь за

картинці про домашню тварину. А про яку саме тварину, ви дізнаєтесь,

коли кожен із вас відгадає свою загадку і швидко замальовує відгадку».

Вихователь проходить і «на вушко» каже описову

характеристику тварини.

гострі кігтики, м'які лапки.

пухнаста вовна, довгі вуса.

муркоче, лакає молоко...

умивається язиком, ховає ніс, коли холодно...

добре бачить у темряві, пісні співає, муркоче

у неї гарний слух, ходить нечутно.

вміє вигинати спину, дряпається.

Вихователь: Хто ж це, хлопці?

Відповіді дітей.

Вихователь: «Зовсім вірно, сьогодні ми складатимемо розповідь

про кішку і кошенят.

Вихователь звертає увагу дітей на представлену

Вихователь: Подивіться на кішку. Опишіть її зовнішній вигляд. Яка вона?"

Відповіді дітей (велика, пухнаста)

Вихователь: Подивіться на кошенят. Що можна сказати про них, які вони?

Відповіді дітей (маленькі і теж пухнасті)

Вихователь: «Чим відрізняються кошенята один від одного?»

Відповіді дітей (один-рудий, другий-чорний, третій-строкатий)

Вихователь: «Цілком вірно. Отже ми можемо сказати, що кошенята

відрізняються забарвленням. А що робить кошеня?»

Відповіді дітей.

Вихователь: «Чим схожі ці кошенята?»

Відповіді дітей.

Вихователь: «Справді, кошенята дуже різні. Але схожі тим, що вони

малі. А тепер давайте дамо кішці та кошеням імеена. Але такі,

щоб вони збігалися з їхнім характером»

Діти висловлюють припущення.

Вихователь: «Отже, кошеня на ім'я … грає. Як можна сказати по-

іншому?»

Відповіді дітей (багатить, стрибає, катає клубок)

Вихователь: «Кошеня на ім'я … спить. Як ще можна сказати?

Відповіді дітей (дрімає, заплющив очі, відпочиває)

Вихователь: «А кошеня на ім'я... лакає молоко. Як ще скажемо?

Відповіді дітей (п'є, лиже)

Фізмінутка

Кішка вранці прокинулася,

Вгору витончено потяглася,

Вниз гарно нахилилася,

Вправо-вліво покрутилася,

І тихенько пішла

Рухи імітуються (за текстом)

Вихователь пропонує дітям стати в коло. Задає питання: «Що вміють

робити кішки? та кидає м'яч по черзі. Діти відповідають та відбивають м'яч.

Вихователь: А тепер повернемося до картини. Послухайте, як я складу

оповідання з цієї картини. »

Діти уважно слухають.

Вихователь розповідає дітям план, яким потрібно скласти

Хто зображений на картині?

Де відбувається дія?

Хто б міг залишити кошик із клубками?

Що трапилося?

Що може статися, коли повернеться господарка?

Діти намагаються скласти розповідь про картину.

Вихователь підбиває підсумок заняття та проводить гру.

Діти поділяються на 2 команди. Учасники кожної команди по черзі

підбігають до свого мольберта і малюють кошеня. Перемагає та команда,

яка намалювала більше кошенят.

Дінара Мініянівна Гібадулліна
Складання сюжетного оповідання по картині «Кішка з кошенятами». Конспект заняття з розвитку мови

Ціль: сприяти розвитку мови, розумових операцій

Завдання:

Освітня:

Формувати вміння уважно розглядати картину.

Удосконалювати вміння, спираючись на план.

Вправляти у відгадуванні описових загадок на задану тему.

Розвиваюча:

Вправляти у доборі слів, близьких за значенням, добирати слова, зазначені дії предметів.

Уточнити та закріпити правильну вимову звуків [с] і [з], [ш] і [ж], [ч] і [щ], [л] і [р] і диференціювати їх на слух.

Удосконалювати вміння називати слова із заданим звуком у слові.

Розвивати пам'ять, мислення, спостережливість.

Виховна:

Викликати інтерес до свійських тварин.

Виховувати повагу на заняття до інших дітейне перебивати один одного, дослуховувати товариша до кінця.

Методи:

Словесний

Наочний.

Прийоми:

Загадування загадок.

Розгляд картини.

Фізмінутка.

Ігровий.

Словникова робота:

Закріплення в мовидітей вміння підтримувати розмову.

Внесення до словника дітей нових слів: грає, дрімає, лакає.

Індивідуальна робота:

Активізація на заняттямалоактивних дітей – залучати до розмови, розгляду картини, відповіді питання вихователя.

Матеріал: картина« Кішка з кошенятами» , іграшковий кошеня, м'яч.

Вихователь: Хлопці, сьогодні ми будемо складати розповідь по картині про домашню тварину. Про яку саме тварину ви будете розповідати, ви дізнаєтеся, коли кожен із вас відгадає загадку. Загадки я загадуватиму на вушко.

Гострі кігтики, м'які подушки.

Вовна пухнаста, довгі вуса.

Мурчить, лакає молоко.

Вмивається язиком, ховає носа, коли холодно.

Добре бачить у темряві, пісні співає.

У неї добрий слух, ходить нечутно.

Вміє вигинати спинку, дряпається.

Яка у вас відгадка вийшла?

Діти: Кішка.

Вихователь: Назвіть дитинчат кішки?

Діти: Кошенята.

Вихователь: Значить, сьогодні ми будемо складати розповідь про кішку з кошенятами. Подивіться на кішку. Опишіть її зовнішній вигляд. Яка вона?

Діти: Велика, пухнаста

Вихователь: Подивіться на кошенят, Що можна про них сказати? Які вони?

Діти: Маленькі, теж пухнасті

Вихователь: Чим відрізняються кошенята один від одного? Що у них різне?

Діти: Одне кошеня руде, друге – чорне, третє – строкате.

Вихователь: Правильно, вони відрізняються забарвленням вовни А чим вони ще відрізняються? Подивіться, що робить кошеня?

Діти: Один грає з клубком, другий спить, третій п'є молоко

Вихователь: Чим схожі всі кошенята?

Діти: Усі маленькі

Вихователь: Кошенята дуже різні. Давайте дамо такі прізвиська кішці та кошенямщоб по них можна було здогадатися, яке кошеня за характером.

Дитина: Кошеня. (називає кличку)грає.

Вихователь (багатить, стрибає, катає клубок).

Дитина: Кошеня. (називає кличку)спить.

Вихователь: Як ще, можна, сказати про нього? (відпочиває, спить).

Дитина: А це кошеня. (називає кличку)п'є молоко

Вихователь: Як можна по-іншому сказати? (лакає).

Фізмінутка « Кішка»

Обережно немов кішка від дивана до вікна

На шкарпетках я пройдуся, ляжу і в кільце згорну.

А зараз час прокинуться підтягнутися, посміхнутися.

Я легко з дивана зістрибну, спинку я дугою вигну

І з блюдця молочко поламаю язичком.

А зараз, хлопці, придумайте оповідання з цієї картини. Послухайте план, який допоможе вам скласти розповідь.

Хто зображений на картині? Де відбувається дія?

Хто міг залишити кошик із клубками? І що тут трапилося?

Що може статися, коли повернеться господарка?

Хлопці, постарайтеся у оповіданнівикористовувати слова та вирази, які ви використовували при розгляді картини.

Розповідь дітей по картині.

Вихователь: До нас в гості прийшло кошеня, здогадайтеся, як його звуть

Діти відповідають.

Вихователь: Кошеня пограє з вами Як ми покличемо до себе кошеня?

Діти: Киць киць.

Вихователь: Який звук чується наприкінці?

Діти: Звук [С].

З'являється іграшкове кошеня, вихователь каже від його особи.

Кошеня: Послухайте, який звук я скажу (Довго вимовляє с-с-с.)Який звук я сказав?

Діти відповідають.

Кошеня: Тепер послухайте інший звук (Протяжно вимовляє з-з-з.)

Діти відповідають.

Кошеня: А зараз повторіть за мною чистомовки

Са-за, са-за, полетіла бабка.

За-са, за-са залетіла до нас оса.

Діти повторюють.

Кошеня: Які звуки часто зустрічаються в цих чистомовках?

Діти відповідають.

Кошеня просить дітей повторити наступні чистоту.

Жа - ша, жа - ша, Женя годує малюка.

Ча – ща, ча – ща, у річці ловимо ми ляща.

Ла-ра, ла-ра, починається гра.

Діти відповідають, які звуки часто трапляються у цих чистомовках.

Кошеня: Молодці, ви добре розрізняєте звуки А тепер, давайте з вами пограємось у гру.

Гра "Вгадай, де звук?"

Кошеня: Мені дуже сподобалося з вами грати, але мені час повертатися до своєї мами А оскільки ви добре відповідали, я вам дарую картинки кошенят.

Вихователь: Ось і закінчилося наше заняття. Що вам більше сподобалося на заняття? І чому?

Самоаналіз безпосередньо-освітньої діяльності

Освітня область: «Комунікація»

Розділ: « Розвиток мовлення»

Тема: « Складання сюжетного оповідання з картини« Кішка з кошенятами»

Безпосередньо - освітня діяльність побудована з урахуванням Федеральних державних вимог та вікових особливостей дітей, за структурою загальноосвітньої програми дошкільної освіти «Від народження до школи»Н. Є. Вераксу.

Завдання:

Освітні: формувати вміння уважно розглядати картину; удосконалювати вміння складати розповідь по картині, спираючись на план; вправляти у відгадуванні описових загадок на задану тему.

Розвиваючі: вправляти у доборі слів, близьких за значенням, підбирати слова, зазначені дії предметів; уточнити та закріпити правильну вимову звуків та диференціювати їх на слух; удосконалювати вміння називати слова із заданим звуком у слові; розвивати пам'ять, мислення, спостережливість.

Виховні: викликати інтерес до свійських тварин; виховувати повагу до інших дітей, не перебивати один одного, дослуховувати товариша до кінця.

Форма організації безпосередньо-освітньої діяльності: підгрупова.

Тип діяльності: розвиваючий.

1 етап – організаційний (3 хв)загадування загадок. Дидактична завдання: привернути увагу, викликати інтерес дітей

2 етап – мотиваційний (4 хв) розгляд картини. Прийняття дітьми мети діяльності.

3 етап – закріплення наявних уявлень (8 хв) розповідь по картині, дидактичні ігри

4 етап – підсумковий (3 хв.)підбиття підсумків за пройденим матеріалом

5 етап – рефлексія (2 хв.)

безпосередньо освітню діяльність проведено відповідно до перспективного плану з урахуванням вікових особливостей дітей. Всі частини взаємопов'язані між собою і плавно переходять із однієї в іншу. Використовувала різні види діяльності: загадування загадок, дидактичні ігри, сюрпризний момент, питання - відповідь Пропонований матеріал є доступним для дітей. Була створена ігрова мотивація, яка сприяла зацікавленості дітей. Активно велася словникова, індивідуальна робота. Характер взаємодії дітей та педагога довірчий, доброзичливий. Діти з цікавістю виконували завдання, які їм було запропоновано. Вони із захопленням брали участь у діяльності.

Дана освітня діяльність сприяла закріпленню раніше отриманих знань дітей. Єдино я хотіла б, щоб малоактивні діти не лише дивилися, а й самі виявляли свою активність. До цього прагнутиму в подальшій своїй роботі.

Думаю, що мети, поставленої, мною досягнуто, діти впоралися з усіма завданнями.