Міні - проект "Чарівний клаптик". Програма "чарівний клаптик" робоча програма на тему Красиве клаптикове шиття для дітей: схеми, фото

Чарівний клаптик

02.03.2017 1310 220 Кочешкова Юлія Анатоліївна

Тема: Чарівний клаптик.
Мета уроку: познайомити учнів з одним із видів народних ремесел – основами техніки клаптевого шиття, виконати міні-проект «Корпе».
Завдання уроку:
Освітня:
1. Познайомити учнів з одним із видів народних ремесел, що набув поширення у багатьох народів світу.
2. Виявити якість та рівень оволодіння знаннями та вміннями, отриманими на уроці.
3. Перевірити здатність до творчого мислення та самостійної діяльності.

Розвиваюча:
1. Розвивати пізнавальний інтерес, творчу активність учнів.
2.Розвивати естетичний смак.

Виховна:
1.Воспитывать шанобливе ставлення до народних звичаїв та традицій.
2. Виховувати толерантність.
3. Виховувати дружнє та ділове спілкування учнів у спільній роботі.

Методи навчання: проблемного викладу, пояснювально-ілюстративний, дослідницький, репродуктивний.
Форми навчальної діяльності під час уроку: фронтальна, групова, індивідуальна.
Обладнання уроку: екран, записи народної музики, таблиці гармонійних кольорів, кольоровий папір, ножиці, клей, простий олівець, лінійка.

Хід уроку
I.Організаційний момент.
Привітання, перевірка присутності учнів (за журналом), перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Дівчатка, для того, щоб визначити тему уроку, поставити його мету та завдання, я хочу запропонувати вам подивитись презентацію, яка називається «Що нас об'єднує та робить різними?». /Перегляд мотиваційної презентації/.
1 слайд. «Що нас об'єднує та робить різними?».
2 слайд. Ми – люди, наш спільний будинок – планета Земля.
3,4 слайдів. Найголовніше у житті це сім'я.
5-10 слайдів. Ми народжуємося, ходимо до дитячого садка, школи, університету, на роботу, створюємо свою сім'ю.
11 слайд. Ми різної національності.
12 слайд. В нас різна культура, звичаї, традиції.
13-24 слайд. Кожен народ славиться своїм ремеслом.
25 слайд. Усе це робить нас індивідуальними.
26слайд. Але всіх нас поєднує любов до творчості, бажання створювати красу своїми руками. Ми любимо свою культуру, з повагою ставимося до інших народів. Ми хочемо жити у світі!
Вчитель: тема нашого уроку «Чарівний клаптик». (Слайд 27) На уроці ми познайомимося з одним із народних промислів – піджаги, пэчворк, або курак, або квілт, або клаптикове шиття. Дівчатка, а як ви вважаєте, чому техніка клаптевого шиття носить різні назви? /Відповіді дітей/. Очевидно, цей народний промисел був поширений у народів різних національностей. Це мистецтво нас об'єднує і робить одночасно різними, а чому ми дізнаємось на протязі уроку. Ще ви виконаєте мініпроект корпу.
Записати у зошит тему уроку та ключові слова: пэчворк, курак, квілт, клаптикове шиття.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Актуалізація знань.
Складання полотна з клаптів, аплікація з тканини, стьобані вироби здавна існували незалежно один від одного у багатьох народів світу. (Слайд №28). Ймовірно скрізь, де людина працювала з тканиною, виникала необхідність використовувати обрізки та випади крою, і клаптикове шиття з'являлося у тому чи іншому вигляді. Відомий єгипетський орнамент, створений зі шматочків газель шкіри близько 980 року до н. е., в одному з музеїв Токіо експонується пошитий приблизно в той же час костюм з прикрасами з клаптів. У 1920 році в Печері тисячі Будд було знайдено килим, зібраний приблизно в IX столітті з безлічі шматочків паломників.
Експозиції музеїв таких країн, як США, Німеччина, Швеція, Швейцарія, Австралія містять цілі колекції виробів, виконаних у стилі клаптевої техніки - Patchwork*. (Слайд №29-31). Є така колекція і у Всеросійському музеї декоративно-ужиткового та народного мистецтва в Росії, в музеї імені А. Кастєєва в Казахстані. (слайд №32-34). По всьому світу створено асоціацію майстрів клаптевого шиття.
У XVI столітті до Англії почали надходити барвисті тканини різноманітних візерунків із індійської бавовни. Ковдра, декорована вишивкою або набиванням, вважалася модною прикрасою домашнього інтер'єру. Шиття з клаптів з'явилося в результаті дефіциту ситцю, що виник через заборону продажу в Англії індійських тканин в 1712 році. Таким чином, уряд мав намір зберегти вітчизняні мануфактури, на яких виготовлялися вовняні та шовкові тканини. Ситець потрапляв до Англії контрабандними шляхами та її ціна різко зросла. Обрізки, що залишилися після крою сіткового одягу, не викидали, а використовували для створення інших виробів. Великими фрагментами прикрашалися вовняні чи лляні тканини у техніці аплікації. Найдрібніші залишки зшивались один з одним, утворюючи єдине полотно. Так виник Patchwork.
На Русі здавна було поширене бережливе ставлення до тканини, як виробленої вдома (до XVIII століття переважно країни використовувалося домоткане полотно), і покупной. Шиття з клаптів набуло широкого поширення у другій половині XIX століття з появою у продажу закордонного ситцю. На відміну від домотканих полотен, ширина яких була близько 40 см, тканини фабричного виробництва мали ширину 75-80 см, і при розкрої одягу утворювалася велика кількість обрізків. Здебільшого речі (здебільшого ковдри), створювані в селянському середовищі, несли виключно практичну функцію - захищали від холоду.
У підготовці цього уроку брала участь творча група дівчаток, котра займалася дослідницькою роботою. Дівчата вирішили з'ясувати, як вироби з клаптів знайшли свій відбиток у творчості поетів, художників, які техніки клаптевого шиття відомі. Давайте дамо їм слово. /Виступ групи дівчаток. Вони демонструють презентацію, де на картинах художників зафіксовані ковдри. Усі картини наповнені теплом, затишком, радістю, світлом. Також дівчатка декламують вірші та презентацію про техніку клаптевого шиття /.
КОВДРА
Шила бабуся онукам
З клаптів ковдру.
У скриньці небагатій
Розбирала, дізнавалася:

Ось горошок старої шторки,
Ось решта покривала…
Ось шматок від гімнастерки –
У ній колись воювала.

У цьому – радісно танцювала…
У цьому – гірко голосила…
У невелику ковдру
Життя нелегке умістилося.
Гелія Маура.
Я клаптеву шию ковдру
З озер, річок, травинок та хмаринок.
Шию таке, яких не бувало,
Щоб світ став чепурнішим і кращим.
За стібком шию стібок старанно.
Сонце – вірний помічник мій світить.
Я намагаюся, щоб було не криво,
І не зміг розірвати його вітер.
У природи забарвлення, що треба,
Багато зелені та блакитного.
Є вкраплення квітучого саду
І чогось давно дорогого.

Я клаптеву шию ковдру.
Підморгнули мені з тканини квіточки.
Я в єдине спритно спаяла
Занадто різні ці шматочки.
Зінаїда Маркіна
З полиці бабуся дістала
Непроста ковдра:
Розгорнув його я... Ах!
Все в квітчастих клаптях!
Розлетілися клаптики,
Точно це метелики:
Жовтий, червоний, смугастий,
Фартухи, краватки, халати,
Занавіски, покривало -
Що тут тільки не було!
Вовняні та з ситцю -
Все для справи знадобиться.
Ось, пришитий навскіс
Від костюма клаптик;
Піджаком була колись
Темно-синя латка.
Ось, букетик волошки
На одному з клаптиків.
Ось, зелений, м'який -
Шматок від сукні мами!
Поруч із ним (випадково раптом...)
Від моїх парадних штанів,
Щоб я пам'ятав щоразу,
Що з цвяхом у паркані лаз!
А ось цей клаптик
Вицвів вздовж і поперек,
Він за багато років
Втратив свій колишній колір.
Ось ще один, великий;
Помилуйте, він який -
Трикутний, з фланелі,
Мій коханий, справді.
Ох, яка ковдра!
Усі секрети розповіло;
Шматочки до клаптя,
Куточок до куточка!
...Подрасту ще трохи
І приш'ю свій клаптик!
Марія Федоренкова
Вчитель: я також хочу прочитати вам вірш Тетяни Ковальчук, який називається «Оберіг».
Зошию в подарунок дітям ковдри,
Сховавшись ними будуть снитися тільки радісні сни-
Адже кожен шов і яскравий клаптик
Зберігають тепло моєї руки, душі.
І нехай прослужить рук творіння
Гарний свій клаптевий вік,
Зігріє найдорожчих мені
З любов'ю пошитий оберіг.
Ось такі чудові картини та вірші були створені на честь ковдр. Слово надається наступній учениці вона розповість нам про техніки клаптевого шиття.
/Записати в зошиті техніки клаптевого шиття/
Ну а ми продовжуємо нашу розповідь про клаптикове шиття. Слово надається наступній дівчинці, вона підготувала повідомлення про клаптикове шиття в Казахстані.
Техніка пэчворк у казахів називається курак. Від тюркського «кура», що означає «зшитий разом – зібраний з окремих шматків» З клаптя за старих часів казахські майстрині шили головні убори, одяг, кінські попони, килимки для сидіння – корпі, приладдя для колиски, ковдри, подушки, наволочки. (Слайд №19, 20). Куракам казахи приписували магічні властивості. Вважалося, що чим більше клаптя використано у виробі, тим більше у його господаря буде дітей, худоби, багатства. Тому кураки часто подарували. Щоб захистити новонароджену дитину від злих духів, їй шили ковдру з 40 клаптів, а старшим дітям – халатики та тюбетейки. Багато кураків заготовлялося і в посаг нареченій».
Вчитель: Я хочу докладніше розповісти про короп. /Перегляд презентації 36-46/. Казахські корпі – традиційний вид народної прикладної творчості. Яскраві клаптики зібрані разом нагадують про яскраві квіти у весняному казахському степу, про тиху гладі озер. У безкраїх степах щовесни зеленіє трава, розквітають проліски, червоні та жовті тюльпани, у горах цвітуть дзвіночки та едельвейси. Коли дивишся на яскраві корпішки, розумієш, що в них зібрано всю красу казахської природи і саме тому, вони запалюють будинок енергією та щастям.
Незважаючи на те, що казахи вже давно не кочують так, як предки, традиції збереглися, і казахські вмілиці так само шиють у придане своїм дочкам як мінімум шість корпів на підлозі і дві великі ковдри. Як правило, всі ці корпі складаються в стопку до появи потреби, причому, чим вищий стос, тим вищий «рейтинг» нареченої. І ще одна цікава особливість: крім стандартних підлогових корпі (в середньому 2,5 м * 0,75 м), у посагу нареченої обов'язково є шай-корпі (0,75 * 0,75 м) - це особиста річ невістки-вістки, на якою сидить тільки вона, коли розливає гостям та домочадцям чай. Ковбасні ковдри, корпі, стелили на підлозі, поверх текемета (казахський килим ручної роботи, зробленої з повсті), поряд з невисоким столиком під час обіду, для того, щоб було м'якше і тепліше сидіти за столом. Корпе використовували на ліжках замість або поверх матраца або великого розміру - як ковдру.
Для виготовлення корпі використовують шерсть овець або верблюжу шерсть для внутрішнього заповнення. Для цього шерсть попередньо очищають від сміття, стирають, сушать, чухають і потім використовують для заповнення корпу. Для створення чохлів на корпі використовуються різні способи: аплікація та вишивка по оксамиту або плюшу, клаптикове шиття, з мозаїчним, рослинним, геометричним, зооморфним орнаментом. Саме збирання в клаптевому шитті окремих частин у єдине ціле має позитивний імпульс, відмінний настрій у майбутнє, це символ єднання. Шматки вирізалися у формі ромба, квадрата, трикутника, у вигляді смуг і зшивались. Кожна рукоділля має свій орнамент і спосіб клаптевої техніки або вишивки. Спочатку передбачалося, що такі корпі не тільки будуть використовуватися заміжньою жінкою в побуті, але й нагадуватимуть про рідний дім та рідний край.
IV. Практична робота.
Я пропоную вам виконати міні-проект «Корпе» з кольорового паперу та вибрати техніку «квадрат». Швидко підібрати колір паперу, а надалі тканини для виробу з клаптиків, допоможе колірне коло (Слайд №47). Колір має вирішальне значення у зоровому сприйнятті композиції. (Учням лунає матеріал як карток з прикладами колірного поєднання.)
Споріднене колірне поєднання має загальний колірний тон з різною насиченістю. Це колірне поєднання викликає у композиції стан спокою, рівноваги. Контрастне поєднання – не мають загального колірного тону. Створюють яскраві, соковиті, живі композиції. Споріднено - контрастні поєднання мають один загальний колірний тон і два різні колірні тони. Викликають почуття тепла, веселий настрій.
Робота проводиться в парах, необхідно зробити ескіз у кольорі та наклеїти квадрати відповідно до ескізу. Дотримуйтесь техніки безпеки при роботі з клеєм. Якщо клей потрапив у вічі, необхідно відразу промити у великій кількості води.
V. Захист проектів.
Учні демонструють свою роботу, надають їй назву. Розповідають, яке поєднання кольорів та чому використовували, що хотіли передати.
VI. Закріплення нового матеріалу. (Слайд № 48).
-Яку назву одержало клаптикове шиття в Англії? (Печворк).
-Як називається клаптикове шиття в Казахстані? (Курак).
-Які вироби можна виконати у техніці клаптевого шиття? (Ковдри, подушки, одяг).
-Що Таке корпі? (Килимок для сидіння на підлозі за столом).
-Яку тканину використовують для виготовлення корпу? (Оксамит, велюр, ситець).
-Шматки якої форми використовують майстрині на корпі? (квадрати, ромби, смужки).
VII. Аналіз уроку.
-Дівчатка, вам сподобався урок?
-Що було цікавим?
-Що викликало скруту?
- Ви впоралися з метою уроку?
Виставлення оцінок.

VIII. Домашнє завдання: принести різнокольорову тканину для виготовлення корпі, картон, швейне приладдя.

Завантажити матеріал

Повний текст матеріалу дивіться в файлі, що завантажується.
На сторінці наведено лише фрагмент матеріалу.

Програма гуртка

(5 – 7 класи)

Керівник гуртка:

Черемісіна Т.М.

ПРОГРАМА

гуртка «Чарівний клаптик»

Характеристика освітньої програми

    Статус програми експериментальна.

    За віком: для середнього шкільного віку.

    За статевою ознакою: для дівчаток.

    За тривалістю реалізації: 1 рік.

    За формою реалізації: групова.

    За видом діяльності: технічної творчості.

    По освітній галузі: профільна.

    За способом реалізації: творча.

    За рівнем засвоєння: загальнокультурна.

    У напрямку діяльності: прикладна.

Вчитель технології:

Черемісіна Т.М.

м. Благовіщенськ

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Дана навчальна програма надає підлітку умови: середовище активного освоєння діяльності, спроби себе та своїх сил, пошуку цікавого творчого заняття та навчання, вибору своєї справи та гідного її завершення у вигляді реального, відчутного результату, вільного прояву винахідництва та фантазії. Закінчені роботи можуть бути виготовлені для дому, використані для оформлення інтер'єру школи та інших цілей. Суспільне значення результатів діяльності школярів відіграє певну роль у їхньому вихованні.

Ціль програми – розвиток індивідуальних творчих здібностей, художньої ініціативи учнів.

Для реалізації цієї мети необхідне вирішення наступних завдань:

    Знайомство учнів з видами робіт, виконаних у техніці клаптевої пластики, практичне освоєння способів та прийомів роботи з клаптями тканини.

    Виявлення схильностей і здібностей учнів, надання соціально-педагогічної допомоги найповнішого розкриття особистісного потенціалу.

    Виховання поваги до народних звичаїв і традицій, стимулювання соціальної активності, що у суспільно значимих справах колективу.

    Організація самостійної роботи учнів.

    Розвиток ініціативи та творчої активності.

Мистецтво клаптевого шиття відоме багатьом народам світу з давніх-давен. Шматкове шиття як вид домашнього рукоділля природно виникало скрізь, де працювали з тканиною. Обрізки тканин, випади від крою - той матеріал, дбайливе ставлення до якого і стало мотивом зародження та існування шиття з клаптя.

У справі виховання підростаючого покоління народні художні промисли мають значення. Ця скарбниця народної культури сприяє розвитку гарного смаку та любові до прекрасного.

Пропонована програма художнього клаптевого шиття спрямована на розвиток творчої діяльності учнів, на їхнє естетичне, грамотне, розумне ставлення до предметного середовища, сприяє професійній орієнтації. Вивчення традицій, особливостей російського народного та зарубіжного клаптевого шиття залучає дітей до художньої творчості, дозволяє відчути зв'язок часів. Відвідування ними виставок, музеїв декоративно-ужиткового мистецтва підвищує загальний культурний рівень, сприяє естетичному розвитку.

Використання текстильного клаптя як образотворчого матеріалу передбачає ознайомлення учнів із художньо-теоретичними основами декоративно-ужиткової творчості.

Робота з барвистими, багатобарвними візерунчастими клаптями дозволяє ввести дитину у світ кольору, розкрити закономірності колірних поєднань, познайомити з основами колірної грамоти, навчити створювати своїми руками оригінальні декоративно-ужиткові вироби.

Шматкове шиття - це, як правило, орнаментальні композиції. Отже діти знайомляться з поняттями, закономірностями побудови орнаментів. На етапі складання пошуку оптимальних композиційних рішень можливе використання комп'ютера.

Виконання учнями виробів з використанням текстильного клаптя може перетворитися на захоплююче заняття, так як кожен етап пов'язаний з творчим пошуком. Крім того, цей вид рукоділля дозволяє використовувати відходи текстильного та швейного виробництва, тканину, що була у використанні.

Велика увага приділяється технологічному аспекту клаптевого шиття. Без оволодіння технологією важко досягти високої якості виробів. На цьому етапі діти знайомляться з матеріалами, інструментами та обладнанням для роботи з клаптем; з характеристиками тканин; з підготовкою тканини до роботи; з організацією робочого місця; з технологією клаптевого шиття.

У процесі вивчення програми учні знайомляться з різними видами техніки та прийомами клаптевого шиття: "смужка", "квадрат", "трикутник", "вільна техніка".

Знайомство з етапами роботи над клаптевим виробом забезпечує технологічність протягом усієї роботи, а у результаті – висока якість виробів із текстильного клаптя.

Структура занять включає теоретичну та практичну частини. Теоретична частина передбачає проведення бесід, де необхідно розкрити учням дивовижний світ краси та гармонії народного мистецтва, що увібрав у себе багатовікові традиції художньої творчості. Важливо вміло поєднувати наочний показ способів та прийомів клаптевого шиття з розповіддю про мистецтво, демонстрації виробів народних майстрів.

Отримані теоретичні знання необхідно відразу закріплювати, виконуючи практичні роботи. Слід вітати творчий нестандартний підхід учнів до виконання завдання (до вибору композиції, колірної гами тощо). Необхідно залучати учнів до колективної творчості, що сприяє розвитку комунікативних якостей особистості. Колективна творчість створення декоративно-прикладного виробу передбачає включеність кожного учасника процесу кожному етапі роботи, від задуму до останнього штриха. Особливого значення має колективне обговорення, що дозволяє підвищити інтелектуальний рівень творчої групи.

У практичній частині учні виконують різні варіанти, серветок, прихваток, панно тощо.

Шматкове шиття відкриває простір для організації проектної діяльності. Це може бути як індивідуальні, і масштабні колективні декоративні композиції, які допомагають дітям зрозуміти переваги спільної роботи підвищити їх самооцінку. Вони можна використовувати у оформленні класу, школи, що, своєю чергою, є додатковим стимулом розвитку дитячої творчості.

Невеликий обсяг навчального матеріалу, закладений у програму, передбачає організацію самостійної роботи учнів. Ця робота передбачає виконання ескізів для виробу, написання рефератів. Творча діяльність школярів допомагає їм у засвоєнні навчального матеріалу та організації дозвілля. Робота, яка потребує великих витрат часу, може бути виконана вдома.

Своєрідним звітом про досягнення гуртківців є річні виставки робіт учнів.

Для ефективного проведення занять гуртка випускаються методичні рекомендації, купується спеціальна література, фотографії, що навчаються разом із педагогом, готують роздатковий матеріал.

Після закінчення навчання у колективі діти здатні самі розробити візерунок виробу чи композицію, технологію виготовлення, виконувати складні, багатоелементні та багатобарвні клаптеві зображення.

Загалом робота з дітьми в галузі художньої обробки текстильного клаптя зводиться до того, щоб пробудити в них творчий початок, навчити розуміти та любити красу.

Програма варта навчання дівчат 5-7 класів. За програмою можуть навчатися як новачки, так і ті, хто вже знає навички клаптевого шиття.

Програма розрахована на 1 рік (34 години) по 1 годину на тиждень. На теоретичну частину приділяється 13 годин, на практичну – 21 годину.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

п/п

Тема

Загальне

кількість

годин

Теоретичні

годинник

Практичні

годинник

Вступне заняття

Шматкове шиття як вид декоративно-ужиткової творчості

Технологічні засади клаптевого шиття.

Колір. Колір коло.

Гармонійні поєднання кольорів. Техніка смужка.

Орнамент. Види орнаментів. Вільні машини.

Закони орнаментальної композиції. Техніки "квадрат", "трикутник".

Прийоми одержання різноманітних фактур. Відтворення зразків традиційного лоскутного шиття.

Технологія роботи над клаптевим виробом.

Сучасні форми клаптевого шиття.

Заключне заняття. Підбиття підсумків.

Разом:

1. Вступне заняття (1 год).

Повідомлення мети та завдань колективу, знайомство з учнями, з планом роботи на рік. Показ готових виробів, фотографій, ескізів. Вступний інструктаж з техніки безпеки. Санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання робіт. Історія розвитку клаптевого шиття.

2. Шматкове шиття як вид декоративно-ужиткової творчості (1 год).

Традиційне клаптикове шиття Росії. Терміни. Тканина як матеріал для творчості.

3. Технологічні засади клаптевого шиття (2 год).

Матеріали, інструменти та обладнання. Робота із тканиною. Характеристика тканин. Підготовка тканини до роботи. Організація робочого місця. Основні технологічні поняття клаптевого шиття. Технологія клаптевого шиття. Виготовлення шаблонів. Викроювання клаптевих деталей. Сточування клаптевих деталей. Волого-теплова обробка (СОТ).

4. Колір. Колірний круг (1 год).

Хроматичні та ахроматичні кольори. Кольоровий тон. Світлота. Тон. Тонове зображення. Насиченість. Теплі та холодні кольори. Локальний та обумовлений кольори. Колір коло. Основні та складові кольори.

5. Гармонійні поєднання кольорів (1 год).

Гармонія у кольорі. Колорит. Гармонії споріднених кольорів: однобарвна гармонія, суміжна гармонія, тональна гармонія. Контраст. Гармонії контрастних кольорів: парна гармонія, гармонія тріади. Кольорова гамма.

6. Техніка "смужка" (3 год).

Загальні правила під час роботи зі смужкою. Виконання малюнків зі смужок однієї ширини, «діагональна розкладка», «пряма розкладка», «паркет», «колодязь», «американський квадрат», «кольорові кільця», «смуги», «внутрішні дворики», «російський квадрат», « ананас», «млин». Складання клаптевого полотна із блоків із діагональною розкладкою смужок. Малюнки із набірних смуг. Переклад малюнків вишивки в клаптеві малюнки з набірних смужок.

7. Орнамент (1 год).

Види орнаментів. Закономірності орнаментальних побудов. Концепція орнаменту. Пропорції. Ритм та пластика. симетрія. Статичні та динамічні композиції. Композиційні рішення клаптевих полотен.

8. Вільна техніка (3 год.).

Варіанти складання клаптів у «вільній техніці»: складання від середини основи, схема «Роза», складання від краю основи, складання клаптів у малюнок, вписаний у трикутник. Застосування «вільної техніки» клаптевого шиття у швейних виробах побутового призначення.

9. Закони орнаментальної композиції (1 год).

Закон пропорційності. Закон підпорядкування. Закон трикомпонентності. Закон розмаїття. Закон орнаментального контрапункту. Закон простоти.

10. Техніка "квадрат" (2 год)

Виконання малюнків у техніці квадрат. Виконання пуфів. Виконання грілки на чайник "Малинка". Виконання прихватки.

11. Техніка "трикутник" (2 год)

Виконує малюнки в техніці «трикутник». Способи з'єднання трикутників у квадрат. Способи збирання малюнків із трикутників. Складання малюнків по сітках. Складання малюнків із окремих елементів.

12. Прийоми одержання різноманітних фактур (3 год)

13. Технологія роботи над клаптиковим виробом (7ч)

Задум, пошук композиційного рішення. Вибір, підготовка та визначення витрати матеріалу. Виконання схеми М 1:10. Виконання робочого креслення. Викроювання деталей із тканини. Складання клаптевого полотна. Рішення та складання облямівки. Підготовка виворітного боку та прокладки до збирання. Поєднання трьох шарів виробу. Обробка краю виробу. Стежка.

14. Сучасні форми клаптевого шиття (5 год).

15. Заключне заняття (1 год).Підбиття підсумків.

ПЕРЕЛІК ЗНАНЬ І ВМІН

Учні повинні знати:

Загальні відомості про різні напрямки декоративно-ужиткового мистецтва;

Вимоги безпеки праці;

Інструменти, матеріали та пристрої для роботи;

Основи кольорознавства;

Основні поняття про орнамент;

Закони та правила орнаментальної композиції;

Закономірності орнаментальних побудов;

Основні технологічні поняття клаптевого шиття;

Технологію клаптевого шиття;

Основні прийоми та техніки клаптевого шиття;

Технологію роботи над клаптевим виробом.

Учні повинні вміти:

планувати свою роботу;

Дотримуватись правил техніки безпеки;

Вибирати, готувати та визначати витрату матеріалу;

Складати схеми, ескізи орнаментів;

Виконувати робоче креслення;

Виконувати з'єднання блоків;

Виконувати основні прийоми клаптевого шиття (смужка, квадрат, трикутник);

Виконувати складання клаптевого полотна;

Виконувати складання кайми;

З'єднувати три шари виробу;

обробляти край виробу;

Виконувати ручну та машинну стібку.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

    Нагель, О.І. Художнє клаптикове шиття: навчально-методичний посібник для вчителя / О.І.Нагель. - 2-ге вид., Доопрацьоване. - М.: Шкільна Преса, 2004. - 96 с.

    Хворостухіна, С.А. Золота книга домашнього рукоділля/С.А.Хворостухіна. - М.: Віче, 2005. - 512 с.

СТВОРЕННЯ НАУКОВО-МЕТОДИЧНОЇ БАЗИ

Провідна ідея програми – допомога зростаючій людині в освіті, духовному та інтелектуальному розвитку. Основу змістовної діяльності становить дитячий колектив, який займається у сфері декоративно-ужиткового мистецтва. Основу організаційно-методичної діяльності складає система роботи вчителя з дитячим колективом.

З метою забезпечення навчальної частини програми створюється науково-методична база: це методичні рекомендації та розробки на теми, наочні посібники, навчальна література, роздатковий матеріал у вигляді карток, схем, ескізів, зразки готових виробів, фотографії, збір матеріалів за іншими видами декоративно-ужиткового мистецтва, проводяться виставки.

Програма перебуває у стадії експерименту. Внаслідок цього вона доповнюватиметься і вдосконалюватиметься.

Художні проекти ознайомлення дошкільнят із регіональними художніми ремеслами.

Проблема:Показати різноманітність художніх ремесел Симбірського краю та їх відмінні риси.

Цілі:

1. Показати особливості клаптевої техніки шиття та можливості її використання для оздоблення будинку, прикраси інтер'єру.
- шляхом занурення у побут російського народа;
- знайомство із сучасною майстринею м. Димитровграда О. Вукалової.

2. Формування потреби виробляти вироби з мотивів робіт симбірських майстринь.

Завдання:

1. Знайомство з орнаментом симбірських тканих виробів, його особливостями та функціями: естетичної, етнічної, оберегової.

2. Ознайомлення з видами орнаменту: геометричний, рослинний, зооморфний, антропоморфний.

3. Дати уявлення про регіональні особливості народного костюма (забарвлення, форма оздоблення тощо).

Попередня робота:

Підготовка книжок-розмальовок "Ткацтво та вишивка симбірських майстринь", "Симбірський народний костюм", "Симбірські головні убори".
- Виконання дітьми під керівництвом дорослого окремих елементів костюма своєї місцевості для сюжетно-рольових ігор.
- Внесення варіативних моделей.
- Підготовка необхідного інструментарію.
- Розгляд тканих виробів.

- Читання симбірських казок.

1. Плетіння пояса – ручна праця.

Мета: зацікавити дітей технікою плетіння з прикладу плетіння з допомогою паперових смуг. Формування потреби створювати виріб за мотивами робіт симбірських майстринь.

Методика: загадування загадок поясах. Пропозиція сплести пояс, як симбірські майстрині. Обговорення проблемної ситуації: як можна сплести пояс із паперових смуг. Ігрова мотивація: пояс для паперової ляльки. Установка на поєднання кольорів та відтінків. Самостійна діяльність дітей – плетіння пояса. Розгляд дитячих робіт. Прикраса паперових ляльок.

Обігравання – ляльки милуються поясами.


- Обговорення з дітьми значення поясу в народному костюмі.
- Дидактична гра "Плетіння килима".
- розгляд репродукції картини Р.А.Тропініна "Пряха", обмін враженнями.

2. Розмова з дітьми про клаптеву мозаїку.

Мета: познайомити дітей із клаптевою мозаїкою як старовинним видом декоративно-прикладного народного мистецтва.

Методика: Вихователь показує різні зразки клаптевої мозаїки: іграшки, ковдри та інші вироби з клаптиків. Розгляд, милування виробами, виконаними у клаптевій техніці. Розповідь вихователя про клаптеву техніку.

Взаємодія з іншими видами діяльності:
- конструювання з непрямого матеріалу - Рукотворне диво.
- екскурсія до музею народної творчості.

3. Аплікація "Візерунки симбірських майстринь".

Ціль: здивувати дітей красою орнаменту тканих рушників. Познайомити з особливостями геометричного орнаменту, з елементом симбірського орнаменту - "перун квітка", його значенням та способом вирізування. Виховувати інтерес до орнаменту, бажання використовувати його для прикраси виробів.

Методика: розгляд тканих виробів, обговорення тих, хто сподобався. Розмова та міркування з дітьми про орнамент та його функції (прикрашає, захищає, висловлює побажання). Дидактична гра "Читання орнаменту". Розповідь вихователя про основний елемент орнаменту “перун квітка”, пропозиція створити свій орнамент із цього елемента.

Показ способу вирізування елемента - "перун квітка". Аналіз варіативних моделей орнаменту із цього елемента. Повторення особливості побудови лінійного орнаменту. Самостійна діяльність дітей над орнаментацією рушника. Розгляд дитячих робіт, визначення їхньої індивідуальної виразності.

Взаємодія з іншими видами діяльності:
- Дидактична гра "Симбірська мозаїка". Упорядкування композицій з елемента “ квітка перунів ” на смузі, квадраті.
- книжка-розмальовка "Симбірські рушники",
- Творче завдання "Придумай свій орнамент".

4. Виготовлення дидактичної гри "Симбірська мозаїка".

Мета: складання композицій з елемента "перун квітка" на смузі, квадраті.

Методика: розгляд тканинних виробів, вишитих геометричним орнаментом. Пропозиція виготовити дидактичну гру, вирізати елементи для складання геометричного орнаменту. Аналіз варіативних моделей орнаменту із цих елементів. Вибір орнаменту, що сподобався. Самостійна діяльність дітей. Обмін конвертами з елементами орнаменту. Упорядкування орнаменту на виробі. Обмін враженнями та читання орнаменту.

5. Розповідь дітям про різноманітність російського народного вбрання.

Ціль: познайомити з російським народним костюмом, виділити захисну функцію орнаменту в одязі - для оберігання від несприятливих впливів.

Методика: Пропозиція дітям вирушити в подорож по-старому і поговорити про те, що носили, у що одягалися наші предки в давнину. Створення проблемної ситуації – у давнину магазинів не було. Як же одягалися люди в гарний одяг за старих часів. Який був тоді одяг. Розповідь вихователя з показом елементів народного костюма – сорочка, сарафан, налобник, кокошник, сорока тощо.

Взаємодія з іншими видами діяльності:
- Розмова по прослуханому розповіді.
- Розгадування кросворду про російські головні убори.

6. Виступає як пава.

Ціль: познайомити з російським народним костюмом Симбірської губернії, виділити захисну функцію орнаменту в одязі - для оберігання від несприятливих впливів. Збудити дітей використовувати отримані знання у власній образотворчій діяльності.

Методика: розгляд елементів костюма симбірських селянок. Визначення разом із дітьми понять “сарафан”, “кокошник”, “сорочка”. Розповідь вихователя про російський народний костюм Симбірської губернії. Знаходження дітей в прикрасі костюм знайомих елементів орнаменту. Пропозиція створити свій орнамент із знайомих елементів.

Проблемна ситуація: як можна зобразити перунову квітку за допомогою олівця. Розгляд динамічної таблиці - послідовність малювання елемента “перун квітка”. Визначення місцезнаходження та способу побудови орнаменту на силуеті. Самостійна діяльність дітей.

Аналіз робіт.

Взаємодія з іншими видами діяльності:
- Порівняння симбірського народного костюма з костюмами персонажів російських народних казок. Виготовлення паперових ляльок, придумування старовинних імен, прикраса костюма орнаментом.

7. Відвідування музею народної творчості.

Мета: узагальнити та закріпити у дітей знання про російський народний костюм.

Методика: У музеї зустрічає працівник музею у народному костюмі.

Екскурсовод: Здрастуйте, діти. Прийшли ви до музею посидіти, на красу подивитися, про старовину послухати. Адже недарма в народі кажуть: обід пізнають за стравою, а розум за слуханням. Сьогодні я проведу конкурс, і ми дізнаємося, хто ж із вас краще знає старовину. (Діляє хлопців на дві команди).

1. Вигадайте назви своїм командам.

2. Закінчіть прислів'я та приказки:

1) Яка пряха,…… така у ньому сорочка.
2) По сукні зустрічають, ... ... за розумом проводжають.
3) Бережи плаття знову, ... ... а честь змолоду.
4) Не ганьбиш старого -…….. не носити і нового.
5) Всяк кравець на свій …….розкрий.
6) Вміють немає від сміху, як від…….жизненного досвіду.

Екскурсовод: Молодці, діти, багато знаєте прислів'їв та приказок. Подивіться, скільки тут різних костюмів. Але як ми визначимо де тут костюм Симбірської губернії?

3. Вихователь: Давайте пограємо у гру. Діти, я показуватиму на малюнках частини костюма, а ви кажете, що це за деталь. (Показує малюнки з різними костюмами – північноруський, південноруський, симбірський).
Вихователь: Молодці! Ось ми знайшли симбірський костюм.

4. А тепер спробуйте перетворитися на ткачі. Кожна команда має одягнути ляльку у симбірський народний костюм. Будьте уважні. А ми подивимося, яка команда зробить це дружно, швидко та акуратно.

5. Запитання 1 команді:
- що за старих часів на Русі носили жінки? (Сарафан)
- від якого кореня походило слово сорочка? (рубати)
- Якою довжини зазвичай були сорочки у чоловіків?
- Коло - символ ... ... сонця.
- Чим зазвичай прикрашали сарафан? (гудзиками)

Запитання 2 команді:
- що за старих часів було основою чоловічого одягу? (Сорба)
- що означає слово «опростоволоситися»
- Якою довжини були сорочки у жінок?
- Дерево - символ .....життя.
- Що було вишито на поясі у чоловіків?

Підбиття підсумків. Пропозиція пограти у симбірську гру.

Гра «Човником».

Гравці стають у пари одна за одною: піднімають руки вгору, щоб вільно можна було пройти між ними; остання пара біжить між всіх пар і кричить:

Човен біжить, земля тремтить!
Пройшовши всі пари, стає попереду першою і теж піднімає руки вгору. Так само біжить друга пара, третя тощо. до останньої пари, потім знову починає бігти перша, і таким чином гра продовжується за бажанням без кінця.

8. "Прикрасимо будинок для ляльки".

Мета: спонукати дітей прикрасити інтер'єр кімнати для ляльок, обравши техніку створення виробу, що сподобалася, за мотивами симбірських майстринь. Розвивати бажання створювати неповторну роботу, прагнення висловити у ній свій творчий початок.

Методика створення проблемної ситуації: необхідно облаштувати будинок для ляльки. Обговорення проблеми з дітьми, визначення обсягу роботи та її зміст для кожної дитини. Самостійна діяльність дітей. Обігравання новосілля.

Взаємодія з іншими видами діяльності:
- ігри з облаштованим будинком,
- виставка дитячих робіт для співробітників ДНЗ та батьків.

Мелекова Ірина Олександрівна, МБДОУ Центр розвитку дитини – дитячий садок № 60 «Незабудка», м. Ульяновськ, старший вихователь.

Щоб завантажити матеріал чи !

Ціль:Сформувати в дітей віком уявлення про клаптикове шиття, викликати в дітей віком інтерес до історії виникнення клаптевого шиття, залучати до культури російського народу, до сімейним традиціям, виховувати інтерес до рукоділля.

Завдання:

  • формувати шанобливе, бережливе ставлення до речей;
  • розвивати рефлексивні навички;
  • сприяти розвитку пізнавального інтересу;
  • закріплювати вміння розрізняти та називати плоскі геометричні фігури: трикутник, квадрат, прямокутник.

Місце проведення:групове приміщення.

Вік дітей: 5 років.

Інтеграція освітніх галузей:"Пізнання", "Соціалізація", "Комунікація", "Читання художньої літератури", "Двигуна".

Попередня робота:читання російських народних казок про рукоділок, розгляд ілюстрацій у книгах і фотографій із зображенням різних видів рукоділля.

Обладнання та матеріал:шматок тканини, ножиці, вироби пошиті з клаптиків тканини, шматочки тканини, нарізані трикутниками, квадратами, прямокутниками, костюм для бабусі.

Хід заняття

Вихователь:Хлопці, сьогодні ми викроїмо нове плаття для нашої ляльки Даші.

Вихователь розкладає на столі тканину та вирізує деталі сукні.

Лунає стукіт у двері і входить бабуся в народному костюмі з великою сумкою зшитою з клаптиків.

Бабуся:Здрастуйте, хлопці! Мене звуть бабуся Марфа. А що ви робите?

Діти:Та ось бабуся, кроїмо плаття для ляльки.

Бабуся:Молодці! Ой скільки у вас шматочків тканини залишилося! Можна я їх собі заберу.

Діти:Звісно, ​​бабуся Марфа. А навіщо вони тобі?

Бабуся:О, хлопці, із цих шматочків можна зробити багато гарних та корисних речей. Ось бачите, яка у мене яскрава, гарна сумка? Вона пошита зі шматочків тканини-клаптиків. Але щоб пошити річ із клаптиків, потрібно залишки тканини нарізати квадратами, прямокутниками, трикутниками.

У мене в сумці є такі клаптики, але вони переплуталися. Допоможіть мені, хлопці, розібрати їх.

Дидактична гра «Збери клаптики за формою».

На стіл упереміш викладають клаптики тканини нарізані квадратами, прямокутниками, трикутниками. На підлозі лежить трикутник, квадрат, прямокутник. Діти беруть зі столу по одному клаптику і називають його форму. За сигналом вихователя хлопці починають рухатися груповою кімнатою, за другим сигналом знаходять свої будиночки: ті, у кого в руках трикутник, біжать до трикутника, ті у кого квадрат, - до квадрата, у кого прямокутник до прямокутника. Коли діти розбігнуться по місцях, вихователь просить їх обгрунтувати свій вибір і пояснити, чим квадрат відрізняється від прямокутника, а трикутник від квадрата і прямокутника.

Бабуся:

Дякую, хлопці, допомогли бабусі Марті. Ну, а тепер дивіться, що можна пошити з клаптиків. (Достає з сумки дитячу ковдру, килимок, прихватку, подушечку, грілку на чайник і т.д. - все пошите з клаптиків).

Діти розглядають ці вироби, торкаються руками.

Бабуся:

Сідайте, хлопці, та послухайте. Давним-давно російські майстрині, що залишилися після крою сорочки або сукні, шматочками тканини стали прикрашати одяг, подовжувати дитячі сорочки і, звичайно, шити з них ковдри. Ковбасні ковдри були майже у всіх селянських будинках. Під ковдрою так тепло спати в холодні ночі. Клапче ковдру дарували при народженні малюка, воно обов'язково входило в посаг нареченої. У них, як у калейдоскопі, можна було побачити і мамине плаття, і бабусину спідницю, і батьківську сорочку. Шматкове шиття в Росії мало свої особливості. Виконані з клаптиків вироби завжди були яскравими, у них обов'язково був червоний колір. Шматкові ковдри, килимки, подушечки та інші вироби не тільки зігрівали своїми «різноцвітами», а й прикрашали скромний побут селян, у короткі зимові дні нагадували про сонячне літо.

Ох, засиділися ми, всі кісточки затекли. Ану давайте посуваємося!

Рухлива гра "Бояри".

Дві групи дітей стають рядами навпроти один одного. (Вихованець стає в першу групу, а бабуся Марфа в іншу). Беруться за руки та йдуть назустріч один одному, потім назад. При цьому співається така пісня:

Перші: "Бояри, а ми до вас прийшли, молоді, а ми до вас прийшли".

Другі: "Бояри, а навіщо прийшли, молоді, а навіщо прийшли?"

Перші: «Бояри, нам наречену обирати, обирати».

Другі: «Бояри, а яка вам мила, вам мила?»

Перші: «Бояри, нам ця мила, нам мила» (вказують на когось із протилежного ряду).

Вибрана наречена повертається до тих, хто вибирає спиною.

Другі: «Бояри, вона пустуна у нас».

Перші: «Бояри, а ми батогом її».

Другі: «Бояри, вона батог боїться».

Перші: «Бояри, а ми пряником її».

Другі: "Бояри, у неї зубки болять".

Перші: "Бояри, а ми до лікаря зведемо".

Другі: «Бояри, вона лікаря боїться».

Так іде своєрідна торгівля. Слова можна змінювати, додавати свої.

Закінчується гра так:

Перші: "Бояри, не валяйте дурня, віддавайте нам наречену назавжди".

Наречена розбігається і намагається розірвати ряд виборців, які міцно тримаються за руки. Якщо її утримають, наречена переходить у ряд до виборців, а якщо ні-наречена повертається до своїх.

Потім команди змінюються ролями. Гра закінчується.

Добре з вами, хлопці, весело. Але мені час повертатися додому, шити ковдру для своєї онуки. До побачення.

Заключна частина.

Вихователь:

Хлопці, сподобалося вам клаптикове шиття?

Діти:

Вихователь:

А чому це шиття називається клаптевим?

Діти:

Тому що шиють із клаптиків.

Вихователь:

Правильно. Хлопці, а давайте ми теж на занятті з образотворчої діяльності створимо ковдру. У нас після занять залишається багато обрізків кольорового паперу. Ми не будемо їх викидати, а збиратимемо, а потім наріжемо з них квадрати, прямокутники, трикутники. І кожен, наклеївши ці «клаптики» на аркуш паперу, створить свою красиву, неповторну ковдру.

Список літератури.

  1. Денісова Л.Ф. Вишуканий клапоть. Техніка. Прийоми. Вироби: Енциклопедія.-М: АСТ-ПРЕС КНИГА, 2010.
  2. Моніна Г.Б., Гурін Ю.В. Ігри для дітей від трьох до семи років.-СПб.: Мова; М: Сфера, 2008.
  3. https://ru.wikipedia.org/wiki (дата звернення: 01.12.2015).

Напередодні Дня захисника Вітчизни у Будинку вчених ННЦ відбулося свято з концертом та виставками творчості клубів за інтересами. Вдячні глядачі, переважно люди похилого віку, були зворушені такою увагою до сліз. Сподобалось все. А глядачки довго розглядали вироби клубу "Вітраж", який веде Людмила Іванівна Щеглова.

У сімдесятих роках Людмила Іванівна почала вести у Будинку вчених курси в'язання. Оригінальні, зі смаком виконані моделі, звертали на себе увагу та займали призові місця на виставках. Сама Людмила Іванівна, інженер за освітою, її спеціальність "Гіроскопічні прилади та пристрої", закінчила Томський політехнічний. Через дітей змушена була залишити роботу, але миритися зі станом домогосподарки не хотілося. Що вона вміла робити? Небагато малювала, добре в'язала. Цьому її навчила бабуся. Вої і вирішила запропонувати свої послуги Дому вчених.

Охочих вчитися в'язанню виявився повний зал. На курси записувалися наперед. Тоді вміння в'язати було і ремеслом і творчістю. В'язали всі – від дитячих шапочок до пальта, килимів та покривал. Вся інтелігенція ходила у в'язаних светрах та пуловерах. Головна турбота була - дістати пряжу, у справу йшли будь-які нитки. В'язали на зупинках, на роботі, у гостях. Пам'ятаєте, в "Службовому романі" в'яжучу секретарку Вірочку? Зарплата маленька, а одягнена у все закордонне... Це штрих часу.

Загалом інтерес у Людмили Іванівни переріс у професію, вона закінчила факультет громадських професій НГУ, відділення мистецтвознавства, Московський народний університет мистецтв. Її стараннями багато жінок Академмістечка опанували мистецтво одягатися стильно, маючи зарплату 120 рублів. Згодом гурток перетворився на клуб: зустрічі, обговорення, спілкування, але саме в'язання вже не приносило колишнього задоволення.

Роки три тому на очі Людмилі Іванівні попався журнал "Quilt", за технікою виготовлення виробів з клаптиків - "спічворку", і вона загорілася: ось чим би я із задоволенням зайнялася. Поділилася своїми думками у клубі, її підтримали. Вона виписала всі книги, журнали, дізналася здається все про це старовинне прикладне мистецтво. Шматкове шиття з підстібкою спочатку мало утилітарні цілі - утеплити виріб. Потім набуло декоративного забарвлення: полотно, шерсть прикрашали шматочками ситцю, шовку, оксамиту. Тканини були дорогими - берегли кожен клаптик. Особливо у створенні клаптевих виробів досягли успіху американські переселенці. В Американському Національному музеї й досі зберігаються знамениті ковдри. Та й у нашому дитинстві душі зігрівалися, коли ми бачили на тлі убого побуту яскраву ковдру.

Останнім часом інтерес до пэчворку відродився у всьому світі. Старий малюнок набув нової форми. З'явилися різні технології та пристрої - лекала, лінійки, машинки для стібки. Навіть комп'ютери стали використовуватиме розробки малюнка. Разом з шиттям з клаптиків використовуються аплікації, стібка, вишивка, підключається фантазія - і готова прихватка або серветка для кухні, штори, завіси. Скатертина, семплер - велике покривало або панно вимагають дуже багато часу.

Для того, щоб освоїти техніку "пічворку", Людмила Іванівна вивчила більшість сучасних методик крою. На першому ж занятті жінки взялися за виготовлення міні-квілу "зоряна стежка", що складається з блоків розміром 1 см, який шиється з 24 деталей. Довелося повозитися, але вийшло. Як потім з'ясувалося, це був один із найскладніших варіантів виробів. Усього існує близько 300 блоків - картинок, з яких складаються вироби.

Печворк - це можливість висловити себе, постійний пошук. Малюнок, поєднання кольорів, ретельність обробки - у всьому відчувається смак і фантазія майстра. Чим би Людмила Іванівна не займалася, в'язанням чи пэчворком, - вона створює особливий стиль, який можна назвати "академічним". Це вміння не приносить грошей, але дає радість та душевний комфорт, відчуття здійсненої мрії. До клубу ходять жінки різного віку, різної долі - молоді і ті, хто змушений був піти на пенсію. Вони мають час зайнятися будинком, але спочатку цей будинок потрібно полюбити, зробити затишним і теплим, у тому числі і за допомогою чарівного клаптя.

В.Михайлова.