Հոգեբանի հետ երեխաների համար միջոցառումների մշակում. Վարժություն «Բարեկամության էստաֆետա». Գրաֆիկական վարժություններ

Նպատակը` զարգացնել ճանաչողական գործընթացները` ուշադրություն, հիշողություն, մտածողություն:

Առաջադրանքներ.

  • ընդլայնել երեխաների գիտելիքները վայրի կենդանիների մասին,
  • զարգացնել ընկալումը, կամավոր ուշադրությունը, հիշողությունը, մտածողությունը, նուրբ շարժիչ հմտությունները, կամավոր վարքագիծը

Դասի տևողությունը՝ 30ր.

Սարքավորումներ՝ նոութբուք, պրեզենտացիա, զանգերի ձայնագրում, ձայնագրում «Եղնիկը մեծ տուն ունի». , Սու-Ջոկ գնդակ, աշխատանքային տետր, մատիտ

1. «Զանգեր» (սլայդ 1)

Նպատակը` թեթևացնել մկանային և հուզական լարվածությունը:

Ձեզ դուր է գալիս կախարդանք: Ցանկանու՞մ եք անտառ մտնել: Անտառ մտնելու համար զանգերը մեզ կախարդական ուժ կտան: Փակեք ձեր աչքերը և լսեք զանգը: Որքան ուշադիր լսեք, այնքան ավելի շատ ուժ կստանաք: Բացեք ձեր աչքերը, մենք արդեն անտառում ենք:

2. Խաղ «Նրանք ապրում են անտառում ...»: (սլայդ 2)

Նպատակը. հիշողության, ուշադրության, դասակարգման գործողությունների զարգացում

Խաղի ընթացքը. Մեծահասակը սկսում է խաղը բառերով. «Նրանք ապրում են անտառում ... Երեխան կրկնում է առաջնորդի հետևից և կանչում է յուրայիններին և այլն:

3. Խաղ «Հաշվի՛ր անտառի կենդանիներին» (սլայդ 3)

Նպատակը` զարգացնել տեսողական ուշադրությունը, մտածողությունը

Երեխային առաջարկում են նկարել վայրի կենդանիների պատկերներով: Պետք է անվանել ու հաշվել դրանք։

4. Մարզվել «Տրամաբանական շարք» (սլայդ 4,5, 6, 7)

Նպատակը. Տրամաբանական մտածողության զարգացում, օրինաչափություններ բացահայտելու և ձեր ընտրությունը հիմնավորելու կարողությունը համախմբելու համար

Ամեն բացատում կենդանիներ էին խաղում, միայն երրորդը չէր գալիս։ Ձեր խնդիրն է որոշել, թե ով է կորել:

Սկյուռ, նապաստակ, ոզնի
Նապաստակ, ոզնի, սկյուռ
Ոզնի, սկյուռ,?
Աղվեսը, գայլը, արջը
Արջ, աղվես, գայլ
Գայլ, արջ,?

5 / Գնդակով վարժություններ Սու-Ջոկ մերսողով համակարգչային ներկայացման միջոցով / (սլայդ 8)

Նպատակը. ազդել կենսաբանորեն ակտիվ կետերի վրա ըստ Սու-Ջոկ համակարգի, խթանել ուղեղի կեղևի խոսքի գոտիները:

Գլադի վրա, մարգագետնի վրա / գլորեք գնդակը ափերի միջև /

Նապաստակները հեծնում էին ամբողջ օրը: / ցատկել ափի վրա գնդակով /

Եվ գլորվեց խոտի վրա / գլորվեց առաջ - ետ /

Պոչից մինչև գլուխ։

Երկար ժամանակ նապաստակները ցատկեցին այդպես, / ցատկեք ձեռքի ափի վրա գնդակով /

Բայց նրանք ցատկեցին՝ հոգնած։ / Դրեք գնդակը ձեր ձեռքի ափին /

Նրանք սողացին օձի կողքով, / կապար ափի մեջ /

"Բարի առավոտ!" - ասացին նրանց:

Ես սկսեցի արդուկել ու շոյել

Մայր նապաստակը կլինեն բոլոր նապաստակները: / յուրաքանչյուր մատը հարվածիր գնդակով /

6. Գրաֆիկական թելադրություն «Նապաստակ» (սլայդ 9)

Նպատակը. Կամավոր ուշադրության զարգացում, կողմնորոշում թղթի վրա վանդակում, տարածական, լսողական ընկալում:

Նահանջեք 5 բջիջ դեպի ձախ, 2 բջիջ՝ վերևից, դրեք մի կետ և սկսեք նկարել։

7. Խաղ «Եղնիկը մեծ տուն ունի». (սլայդ 10)

Նպատակը. զարգացնել կամավոր վարքագիծ, համակարգել խոսքերն ու գործողությունները:

Հատվածի յուրաքանչյուր արտահայտության համար կատարվում է իր շարժումը.

Եղնիկ (Ձեռքերը վեր՝ գլխին, ինչպես եղջերու եղջյուրները)

Տունը մեծ է (ձեռքերը գլխից վեր «Տուն» )

Նա նայում է իր պատուհանից (երկու ձեռքերով սկզբում ուղղահայաց, ապա հորիզոնական պատկերված է պատուհանը)

Նապաստակ (ափերը դեպի գլուխը, ինչպես նապաստակի ականջները)

վազելով անտառի միջով (ձեռքերը սեղմել բռունցքների մեջ, թեքել արմունկները, պատկերել վազքը)

Թակելով նրա դուռը. (բռունցք «Շփոթվեք» )

«Թակ-թակ, դուռը բացիր (պատկերեք, թե ինչպես է դուռը բացվում)

Այնտեղ՝ անտառում (ցուցադրել բութ մատը ուսի վրայով)

որսորդը չար է»: (պատկերացրեք ատրճանակ)

«Նապաստակ, նապաստակ, ներս վազիր (կրկին պատկերել նապաստակ)

Ինձ մի թաթ տուր»: (ձեռքդ տուր)

8. Խաղ «Չորրորդ լրացուցիչը». (սլայդ 11, 12, 13, 14)

Նպատակը. զարգացնել առարկաները ըստ էական հատկանիշի դասակարգելու, ընդհանրացնելու կարողություն

Սկյուռ, աղվես, գայլ, կատու

Սկյուռ, նապաստակ, ոզնի, բորբոս

9. Զանգեր

Հոգեբանի դասի համառոտ նկարագիր 4-6 տարեկան երեխաների հետ նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն հարմարվելու ընթացքում

Հեղինակ՝ Բայկովա Օլգա Սերգեևնա, MBDOU OV «Զոլոտայա Ռիբկա» մանկավարժ-հոգեբան, երեխաների ֆիզիկական զարգացման գործունեության առաջնահերթ իրականացմամբ, Լյանտոր:

Նյութի նկարագրությունը. 4-6 տարեկան երեխայի՝ նախադպրոցական հաստատությանը ընտելանալու խնդիրը բարդանում է նրանով, որ երեխան հայտնվում է ձեւավորված մանկական կոլեկտիվում՝ իր օրենքներով ու կանոններով։ Երեխայի հոգեբանական անվտանգությունն ապահովելու համար նախադպրոցական ուսումնական հաստատությանը հարմարվելու ժամանակահատվածում ես դասընթացներ եմ անցկացնում երեխաների հետ վերապատրաստման տարրերով։
Դասընթացների հիմնական նպատակն է՝ նպաստել դրական տրամադրության ստեղծմանը, խմբի համախմբվածությանը, մասնակիցների միջև միմյանց նկատմամբ վստահության զգացում զարգացնել, խմբում ձևավորել փոխադարձ աջակցության մթնոլորտ, յուրաքանչյուրի ընդունում։ այլ երեխաների կողմից, ուրիշների արժեքի և ինքնարժեքի զգացողության ձևավորում, հաղորդակցման բանավոր և ոչ բանավոր միջոցների զարգացում: Ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում առաջին դասը.
Դասերը կազմելիս օգտվել եմ հետևյալ գրականությունից.
1. Է.Կոչևա Մանկապարտեզում հաղորդակցության օպտիմալացման ծրագիր:
2. Կլաուս Ֆոպել «Բարև, ոտքեր»:
3. Ս.Վ. Կրյուկովա «Եկեք միասին ապրենք», «Ես զարմացած եմ, զայրացած, վախեցած, պարծենկոտ և երջանիկ».
4. IL Artsishevskaya «Մանկապարտեզում հիպերակտիվ երեխաների հետ հոգեբանի ուղղիչ դասեր».

Դաս «Եկեք ճանաչենք միմյանց».

Առաջադրանքներ.նպաստել խմբում բարենպաստ հուզական մթնոլորտի ստեղծմանը, երեխաների կողմից միմյանց ընդունելուն, ուրիշների արժեքի և ինքնարժեքի զգացողության ձևավորմանը, բանավոր և ոչ բանավոր հաղորդակցման միջոցների զարգացմանը:

Դասի ընթացքը
1. Ողջույնի ծեսը
Նպատակը. խմբում դրական տրամադրություն ստեղծելը. զարգացնել միմյանց հետ շփվելիս սիրալիր բառեր օգտագործելու կարողությունը՝ պահպանելով երեխաների բարյացակամ վերաբերմունքը միմյանց նկատմամբ ողջ օրվա ընթացքում:
Հոգեբան: Բարի լույս տղաներ: Ուրախ եմ քեզ տեսնելու համար: Եկեք բոլորս իրար ձեռք ձեռքի տայինք, կանգնենք շրջանագծի մեջ և երգենք.
«Առավոտը սկսվում է, մենք միասին հանդիպում ենք։
Մենք ուրախ ենք միմյանց համար:
(Երեխայի անունը) այստեղ և… Այստեղ,…. Այստեղ,… այստեղ,… այստեղ:
Բոլորը այստեղ!
Եկեք վայելենք արևը և թռչունները (երեխաները ձեռքերը բարձրացնում են օդում)
Եվ նաև մենք կուրախանանք ժպտացող դեմքերով (ժպտացեք միմյանց)
Եվ բոլորին, ովքեր ապրում են այս մոլորակի վրա (ուսերը թոթվում են)
"Բարի առավոտ!" ասենք բոլորը միասին. (պահել ձեռքերը)

2. Խաղ «Նրանք, ովքեր փոխում են տեղերը ...»:
Նպատակը` թեթևացնել հուզական սթրեսը, ձևավորել ուրիշների արժեքի և ինքնարժեքի զգացում, խմբային համախմբվածություն:
Հոգեբան. «Եկեք ձեզ հետ հետաքրքիր խաղ խաղանք. Ես կնշեմ մարդկանց արարքները, նրանց հոբբիները, և դուք պետք է ուշադիր լսեք, և եթե դա ձեզ հարմար է, ապա վեր կացեք և փոխեք տեղը մեկի հետ, ով ...
- սիրում է վազել
- վայելում է լավ եղանակը
- ունի կրտսեր քույր և այլն:
(Այս վարժությունը կարելի է կատարել երեխաների հետ յուրաքանչյուր դասին՝ փոխելով կամ կրկնելով հարցերը։ Վարժության վերլուծություն՝ պատասխաններից հետո երեխաներին հարցնում են, թե նրանցից ով ունի փոքր քույր, ով է սիրում վազել և այլն։ ով էր ամենաուշադիրը, և ով բացվեց նոր կողմից):

3. Խաղը «Քայլիր շրջանով»
Երեխաները, ձեռքերը բռնած, շրջան են կազմում: Վարորդը դառնում է շրջանակի ներսում: Շրջանակով դանդաղ շարժվելով աջ կամ ձախ՝ խաղացողները երգում են մի երգ, որում նշվում է վարորդի անունը.
Մենք քայլում ենք շրջանակներով, մեկը մյուսի հետևից:
Բարև տղաներ, մի հորանջեք:
Այդ ամենը մեզ ցույց կտա երեխայի անունը։
Մենք կկրկնենք միահամուռ!
Շրջանակը կանգ է առնում, և վարորդը ցույց է տալիս ցանկացած շարժում (գորտի պես ցատկելով, զվարճալի կեցվածք ընդունելով ...) Բոլոր տղաները պետք է ճշգրտորեն կրկնեն իր շարժումները: Դրանից հետո վարորդը մոտենում է շրջանագծի երեխաներից մեկին ու խոնարհվում։ Նա, ում երկրպագում են, դառնում է առաջնորդ:

4. Խաղը «Սա ես եմ. Ճանաչի՛ր ինձ»։
Նպատակը` համակրելու, մեկ այլ անձի հետ կարեկցելու ունակության զարգացում, շոշափելի ընկալում:
Հոգեբանը երեխաներին հրավիրում է նստել այնպես, ինչպես իրենց է հարմար. Բոլոր մյուսները հերթով պետք է բարձրանան, նրբորեն շփեն նրա ուսին ողջույնի խոսքերով: Դուք պետք է ճանաչեք նրան, ով դիպչում է և տվեք նրա անունը»:
5. Խաղ վարժություն «Հրաշագործություն անելը».
Նպատակը. համախմբել խումբը, զարգացնել հասակակիցներին ուշադրության դրական նշաններ տրամադրելու ունակությունը:
Երեխաները վերցնում են «կախարդական լապտերը», քայլում են դեպի միմյանց, դիպչում են իրենց ուսերին և հարցնում. «Ինչպե՞ս կարող եմ օգնել ձեզ: Ինչ կարող եմ անել քեզ համար? " Պատասխանները կարող են լինել իրավիճակային՝ «ժպտալ», «պարել», «երգել» կամ խոստումնալից, այնուհետև երեխաները պայմանավորվում են «հրաշքի ստեղծման» վայրի, ժամանակի շուրջ (միասին տուն կառուցել, նկարել)
6. Հանգստություն. Ստեղծի՛ր արևը քո մեջ
(վարժությունը կարելի է անել գորգի վրա պառկած կամ խնդրելով երեխաներին ընդունել հարմարավետ, հանգիստ դիրք):
Հոգեբանը հանգիստ, հանգիստ ձայնով ասում է. «Բնության մեջ արև կա։ Այն փայլում է և սիրում և ջերմացնում է բոլորին: Արև ստեղծենք մեր մեջ։ Փակեք ձեր աչքերը, պատկերացրեք մի փոքրիկ աստղ ձեր սրտում: Մենք մտովի ուղղում ենք նրան մի ճառագայթ, որը սեր է կրում: Մենք զգում ենք, որ աստղանիշը մեծանում է: Ճառագայթն ուղղում ենք բարությամբ, աստղանիշն էլ ավելի է մեծացել։ Ես աստղին ճառագայթներ եմ ուղարկում, որոնք բերում են առողջություն, ուրախություն, ջերմություն, լույս, քնքշություն, ջերմություն: Հիմա աստղը մեծանում է արևի պես։ Այն ջերմություն է բերում բոլորին, բոլորին, բոլորին (ձեռքերը դեպի կողմերը):

7. Դասի ավարտի ծես «Եկեք հրաժեշտ տանք տարբեր ձևերով».
Մեր յուրաքանչյուր հանդիպում կավարտվի շրջանով, մենք կքննարկենք մեր հանդիպումը՝ ով ինչ դուր եկավ, ինչ կցանկանար կրկնել, փոխել։ (քննարկման համար կարող եք օգտագործել փափուկ խաղալիք, գնդակ և այլն), երբ բոլորն իրենց կարծիքն արտահայտեն, մենք ձեզ հրաժեշտ կտանք տարբեր ձևերով, կարող եք օգտագործել ձեր ափերը, արմունկները, ծնկները, մեջքը և այլն։ Դուք կարող եք երեխաներին հրավիրել ընտրել նրանցից մեկը, ով կգտնի նրանցից մեկին, թե ինչպես հրաժեշտ տալ դասերից հետո:

«Հոգեբանության աշխարհ» զարգացման դասերի ծրագիր. «նկ. 1»պարունակում է՝ ծրագրի կառուցվածքի նկարագրություն. դասերի մանրամասն սցենար (տարեկան աշխատանքային շաբաթների քանակով); աշխատանքային գրքույկներ դպրոց ընդունվող երեխաների և առաջին դասարանցիների համար «նկ. 2», «նկ. 3»; տեսողական նյութեր և օգտագործված գրականության ցանկ։

Ծրագրի նպատակներն են զարգացնել երեխաների ճանաչողական կարողությունները, ստեղծագործական կարողությունները, որոշ սոցիալական հմտություններ, ինչպես նաև խմբային կառուցվածքների և գործընթացների զարգացում, ներխմբային բարենպաստ մթնոլորտի պահպանում, մանկական համայնքի համախմբվածություն և զարգացում, երեխաների բացահայտում: նրանց հնարավորություններն ու կարողությունները։

հետ դասեր անցկացնելիս փոքրիկներ(4-5-ից 6-7 տարի) լրացուցիչ նպատակ է կամայականության զարգացումը:

Համար ապագա առաջին դասարանցիները- երեխաներին դպրոց ընդունվելիս հարցազրույցի նախապատրաստել.

Համար առաջին դասարանցիներ և հինգերորդ դասարանցիներ- հոգեբանական և մանկավարժական աջակցություն երեխաներին նոր դպրոցական պայմաններում հարմարվելու փուլում:

Համար ավարտական ​​պարապմունքներ- բարձրացնել ինքնագիտակցությունը և ինքնորոշումը.

Դասերը հիմնված են մարդկային էության ժամանակակից հոգեբանական հասկացությունների վրա՝ հաշվի առնելով այս տարիքի երեխաների առանձնահատկությունները:

Ծրագրում ներառված հոգեբանական ընդարձակ ախտորոշումը մասնագիտական ​​հենակետ է դրված նպատակների իրականացման գործում։

Ծրագրի նպատակները

պայմանների ստեղծում, որոնք ապահովում են երեխաներին հուզական վիճակների ազատ արտահայտում.
Խմբային փոխգործակցության ուղիների ուսուցում.
Խմբում լավ հարաբերությունների հաստատում. Կարեկցանքի զարգացում.
Մանկական համայնքի համախմբվածություն և զարգացում.
Պլանավորման և կանխատեսման կարողությունների զարգացում:
առկա գիտելիքները նոր պայմաններում օգտագործելու հմտությունների զարգացում.
Դերերի և հեքիաթային պատկերների միջոցով գիտակցել սեփական դժվարությունները, դրանց պատճառները և գտնել դրանք հաղթահարելու ուղիներ: Ուսանողներին հնարավորություն տվեք հավատալ իրենց:
Նպաստել ճանաչողական գործընթացների զարգացմանը:
Դժվար իրավիճակներում զարգացնել անհրաժեշտ հմտությունները:
Հասկացեք և ընդունեք ձեզ «այնպիսին, ինչպիսին ես եմ»:

Դասերի կազմակերպում

Դասերը կարող են անցկացվել ինչպես երեխաների խմբի, այնպես էլ ամբողջ դասարանի հետ։

Դասեր համար փոքրիկներկառուցված սեղանի խաղի շուրջ «նկ. 4», որտեղ յուրաքանչյուր քայլ իրենից ներկայացնում է խաղ տվյալ թեմայով (այս տեսակի զարգացման դասերը հոգեբանի հետ նախատեսված են ողջ ուսումնական տարվա համար՝ 37 դաս, շաբաթը մեկ անգամ, դասի տևողությունը 20-30 րոպե)

համար նախապատրաստական ​​դասերի բլոկ ապագա առաջին դասարանցիները(նախատեսված է 7 շաբաթ շաբաթական երկու անգամ կամ 14 շաբաթ շաբաթը մեկ անգամ, դասի տևողությունը 25 - 30 րոպե):

Հոգեբանության դասեր կրթության առաջին փուլը(1-ին դասարան) մեկ ուսումնական տարվա համար (31 դաս, շաբաթական մեկ դաս; դասի տևողությունը 40 - 45 րոպե):

Առաջին դասարանների պարապմունքներն ուղեկցվում են հոգեբանության կախարդական աշխարհով ճանապարհորդությամբ՝ քարտեզի միջոցով «նկ. 5», ինչը երեխաներին շատ լավ դրդում է աշխատել։

Ներառված են լրացուցիչ վարժություններ 2-4-րդ դասարանների համար, ուստի այս ծրագիրը կարող է օգտագործվել կրտսեր դպրոցի բոլոր դասարանների համար:

Հոգեբանության դասեր անցման վերաբերյալ միջին օղակ(5-րդ դասարան) (33 դաս, շաբաթական մեկ դաս; դասի տևողությունը 40 - 45 րոպե)

Հոգեբանության դասեր ավագ դպրոց(14 դաս, երկու շաբաթը մեկ անգամ, դասի տևողությունը 45 - 60 րոպե)

Ծրագրում մեծ ուշադրություն է դարձվում համակարգչային դասարանի դասերին: «նկ. 6», «նկ. 7».

Դասի կառուցվածքը

Յուրաքանչյուր դասից առաջ սահմանվում է նպատակը, դասում օգտագործվող նյութերը։

Դասի կառուցվածքը՝ տաքացում, զրույց, աշխատանք դասի թեմայով (վարժությունների ցանկ), եզրափակիչ վարժություն, հետադարձ կապ։

Երեխաների գործունեության պլան

Խաղի քայլերը՝ «Ճամփորդություն», «Կենդանաբանական այգի», «Դպրոց», «Հեքիաթ», «Խորանարդներ», «Խնդիր», «Գրիր և նկարիր», «Երևակայություն», «Հանելուկ», «Հանգիստ», «Մրցույթ». », «Երաժշտություն».

Երեխաների տարիքը

Բաժին I Զգացմունքային ոլորտ

1. Ներածական դաս (ծանոթություն, կապի հաստատում)

1 դաս

1 դաս

1 դաս

2. Մեր զգացմունքները

4 դաս

4 դաս

4 դաս

3. Ինքնագնահատում

2 դաս

2 դաս

2 դաս

II բաժին Ճանաչողական կարողություններ

1. Համախառն և նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացում

9 դաս

4 դաս

4 դաս

2. Ընկալում

7 դաս

4 դաս

4 դաս

3. Ուշադրություն

5 դաս

7 դաս

6 դաս

4. Հիշողություն

4 դաս

6 դաս

5. Մտածողություն

6 դաս

8 դաս

7 դաս

III բաժին Հեքիաթային թերապիա

Մեզ շրջապատող աշխարհը

3 դաս

3 դաս

3 դաս

Նախապատրաստական ​​դասի պլան ապագա առաջին դասարանցիների համար

Բաժին I Զգացմունքային ոլորտ

Բաժնի թեման՝ «Մեր զգացմունքները» (տեւողությունը 5 դաս)

1. Ներածական դաս (ծանոթություն, կապի հաստատում) - 1 դաս.
2. Մեր հույզերը - 1 դաս.
3. Դժվարություններ և կանոններ դպրոցում - 2 դաս.
4. Ինքնագնահատում - 1 դաս.

II բաժին Ճանաչողական կարողություններ

Բաժնի թեման՝ «Մեր մտքերը» (տեւողությունը 9 դաս)

1. Ախտորոշում - 2 դաս.
2. Ընկալում - 1 դաս.
3. Ուշադրություն - 1 դաս.
4. Ձեռքի-աչքի համակարգում - 1 դաս.
5. Մտածողություն - 2 դաս.
6. Հիշողություն - 2 դաս.

Հոգեբանության դասի պլան կրթության առաջին փուլում (1-ին դասարան)

Բաժնի թեման՝ «Իմ հոգու գաղտնիքները» (տեւողությունը 11 դաս).


«Բարև, հոգեբանության աշխարհ» - 1 դաս.
2. Ախտորոշում.
"Ինչ եմ ես?" - 2 դաս.
3. Երեխաների խնդիրները դպրոցում.
«Դպրոցականների դժվարությունները» - 1 դաս.
«Մեր դպրոցը» - 1 դաս.
4. Զգացմունքներ և զգացմունքներ.
«Մեր զգացմունքները» - 1 դաս.
«Զայրույթ» - 1 դաս.
«Ուրախություն» - 1 դաս.
5. Մարդկային որակներ.
«Մութ և լույս մարդկանց մեջ» - 1 դաս.
6. Ինքնագնահատում.
«Ինչ լավն եմ ես» - 2 դաս.

II բաժին Հեքիաթային թերապիա

Բաժնի թեման՝ «Հեքիաթի աշխարհ» (տեւողությունը 5 դաս).

Դրական հոգեբանական մթնոլորտ դասարանում.
«Մենք ամենաընկերասերն ենք» - 1 դաս.
Հեքիաթային թերապիա.
«Հեքիաթի աշխարհ» - 2 դաս.
«Մենք հյուրեր ունենք» - 1 դաս.
«Նկարում ենք հեքիաթ» - 1 դաս.

Բաժնի թեման՝ «Որքան խելացի եմ ես» (տեւողությունը 13 դաս)

1. Ընկալում.
«Ինչպես ենք մենք տեսնում աշխարհը» - 1 դաս.
2. Ձեռքի-աչքի համակարգում.
«Նկարում ենք» - 1 դաս
3. Ուշադրություն.
«Որքան ուշադիր ենք մենք» - 2 դաս.
4. Հիշողություն:
«Հիշողության մեխանիզմ» - 1 դաս.
«Ինչպես ենք հիշում» - 1 դաս.
«Զգացմունքների հիշողություն» - 1 դաս.
5. Մտածում.
«Ինչ է մտածում» - 1 դաս.
«Գիտակների և հնարամիտների մրցույթ» - 1 դաս.
«Որքան խելացի եմ ես» - 1 դաս.
«Սովորում ենք ստեղծագործ մտածել» - 1 դաս.
6. Խոսք:
«Ինչպես կարող ենք խոսել» - 1 դաս.
7. Երևակայություն, ստեղծագործականություն.
«Մենք ֆանտազիզացնում ենք» - 1 դաս.

Բաժին IV Սոցիալական հմտություններ

Բաժնի թեման՝ «Ես և մյուսը» (2 դասաժամի տևողությունը)

1. Հաղորդակցություն.
«Թզուկների խաղեր» - 1 դաս.
2. Անվտանգ վարքագծի ուսուցում.
«Մենակ փողոցում» - 1 դաս.

Հոգեբանության դասի պլան միջնակարգ դպրոց անցնելու համար (5-րդ դասարան)

Բաժին I Ներածություն հոգեբանության մեջ

Բաժնի թեման՝ «Ո՞վ եմ ես և իմ ընկերները». (տեւողությունը 11 դաս).

1. Ներածական դաս (ծանոթություն, կապի հաստատում).
«Բարև, հոգեբանության աշխարհ»: - 1 դաս.
2. Ադապտացիոն խաղ.
«Ճանապարհ դեպի հինգերորդ դասարան» - 2 դաս.
3. Ադապտացիոն խաղ.
«Մեր ուսուցիչները» - 1 դաս.
4. Ադապտացիոն խաղ.
«Համապատասխան մարաթոն» - 2 դաս.
5. Ինքնագնահատականը և ուրիշների գնահատումը, դասարանում երեխայի բարեկեցությունը.
«Իմ տեղը դասարանում» - 2 դաս.
6. Ադապտացիոն խաղ.
«Թակե՛ք, գնացե՛ք, թակե՛ք»։ - 1 դաս.
7. Դպրոցական մոտիվացիայի ախտորոշում, հետադարձ կապի ստացում.
"Գուշակիր `ՈՎ Է!" - 2 դաս.

Բաժին II Ստեղծագործություն

Բաժնի թեման՝ «Ամենաօրիգինալը» (տեւողությունը 5 դաս):

1. Ստեղծագործության ախտորոշում, արտթերապիայի տարրեր.
«Մենք ֆանտազիզացնում ենք» - 3 դաս.
2. Օրիգամիի տարրեր.
«Պատրաստում ենք առանց սոսինձի և մկրատի» - 2 դաս.

կամ(2-ի և 3-ի փոխարեն) Համակարգչային նկարչություն (PAINT BRUSH)

III բաժին Ճանաչողական կարողությունների զարգացում

Բաժնի թեման՝ «Որքան խելացի եմ ես» (տեւողությունը 13 դաս):

1. Ընկալում, տեսողական-բանավոր գործառույթներ.
«Ի՞նչ է ընկալումը»: - 2 դաս.
2. Ուշադրություն.
«Ի՞նչ է ուշադրությունը»: - 2 դաս.
3. Հիշողություն:
«Ի՞նչ է հիշողությունը»: - 2 դաս.
4. Հետախուզության ախտորոշում.
«Ի՞նչ է բանականությունը»: - 1 դաս.
5. Մտածում.
«Ինչպե՞ս ենք մտածում»: - 5 դաս.

Բաժին IV Ինքնագիտակցության, անկախության, ինքնազարգացման բարձրացում

Բաժնի թեման՝ «Ստեղծագործական նախագծերի պատրաստում և պաշտպանություն» (երեք խորհրդակցություն և մեկ բաց դաս):

Առաջարկվող թեմաներ ստեղծագործական նախագծերի համար.

1. Մեր դպրոցը.
2. Մեր ուսուցիչները.
3. Մեր դասարանը.
4. Հետաքրքրաշարժ հոգեբանություն.
5. Այն, ինչ մենք գիտենք մեր մասին:

Ավագ դպրոցի հոգեբանության դասի պլան

Բաժին I Ներածություն հոգեբանության մեջ (տեւողությունը 5 դաս եւ մեկ լրացուցիչ):

1. Ծանոթություն, կապի հաստատում - 2 դաս.
2. Ավագ սովորողների միջանձնային հարաբերությունների հետազոտություն - 2 դաս.
3. Ավագ աշակերտի անձի հետազոտություն - 1 դաս.

Լրացուցիչ գործունեություն. Հոգեբանության տեսություններից մեկի դիտարկումը, որն ուղեկցվում է հոգեբանական թեստերով, ըստ այդ տեսությունների:

Առաջարկվող թեմաներ.

1) զարգացման փուլերը ըստ Զ.Ֆրոյդի. կարիքների հիերարխիա ըստ Ա. Մասլոուի; հոգեբանական պաշտպանության տեսակները ըստ Զ.Ֆրոյդի;
2) սիրո հոգեբանությունը (E. From);
3) գործարքային վերլուծություն (E. Bern).

Բաժին II Ճանաչողական կարողությունների զարգացում (տեւողությունը 2 դասաժամ եւ մեկ լրացուցիչ).

1. Ընկալում, ուշադրություն, հիշողություն - 1 դաս.
2. Մտածողություն, ստեղծարարություն - 1 դաս.
Լրացուցիչ գործունեություն. Խոսել և գրել:

Բաժին III Կարիերայի ուղղորդում (համակարգչային թեստավորում) (տեւողությունը 6 դասաժամ եւ մեկ լրացուցիչ).

  1. Ինտելեկտուալ դիագնոստիկա - 2 դաս.
  2. Հոգեբանական դիմանկար - 2 դաս.
  3. Մասնագիտական ​​կողմնորոշման տեխնիկա և ընդունակություն - 1 դաս.
  4. Բիզնեսի թեստավորում - 1 դաս.

Լրացուցիչ դաս՝ Երեխա-ծնող կարիերայի ուղղորդման խաղ «Մուտք համալսարան»

Բաժին IV Աշխատանք միկրոխմբերով (անձնական ուսուցում) (տեւողությունը 2 դաս).

Վերապատրաստման թեմաների ընտրություն.

1. Անձնական աճի ուսուցում;
2. Քննությանը նախապատրաստվելը;
3. Վստահության բարձրացում;
4. Ուսուցման վարվելակարգ.

Ծրագիրը կազմելիս օգտագործվել են հետևյալ աշխատանքները՝ Վաչկովա Ի.Վ., Աբրամովա Գ., Անաստազի Ա., Անդրեաս, Սթիվ և Ֆոլքներ, Չարլզ, Բաշաևա Տ.Վ., Բիտյանովա Մ.Ռ., Բոլշակով Վ.Յու., Բրյազգունովա Ի., Կասատկինա Է., Venger AL, Gutkina N., Dileo D., Katkhanova Yu.F., Liders AG, Lichko AE, Matveeva OA, Ovcharovoy RV, Bodaleva A A., Rudestam K., Friedman L.P., Chailey J. և այլ հեղինակներ:

Այս ծրագիրը գործում է արդեն երկրորդ տարին և լավ արդյունքներ է ցույց տալիս։ «նկ. 8»

«Հոգեկան անհանգստության վիճակի վերացում, անհանգստության ուղղում» անհատական ​​հոգեուղղիչ դասի ծրագիր.

Հեղինակ-մշակող՝ Ավերինա Լինա Վալերիևնա, ուսուցիչ-հոգեբան, GOU SPO «Տուլայի տարածաշրջանային բժշկական քոլեջ», Տուլա
Նյութի նկարագրությունԱնհանգստությունը նվազեցնելու անհատական ​​հոգեուղղիչ դասընթացների ծրագիրը կարող է օգտակար լինել դեռահաս երեխաների հետ ուսուցիչների և հոգեբանների աշխատանքում:

Անհանգստություն- Սա հոգեբանի բախվող բնորոշ խնդիրներից է: Այն առանձնահատուկ ուշադրություն է գրավում, քանի որ այն հանդես է գալիս որպես անհատի անհամապատասխանության ամենավառ նշան՝ բացասաբար ազդելով նրա կյանքի բոլոր ոլորտների՝ հաղորդակցության, առողջության, կրթական և մասնագիտական ​​գործունեության և հոգեբանական բարեկեցության ընդհանուր մակարդակի վրա: Դեռահասի անհանգստությունը հուզական անհանգստության փորձ է, վտանգի կանխազգացումը տարիքային նշանակալի կարիքների հանդեպ դժգոհության արտահայտություն է: Յուրաքանչյուր տարիքային շրջանի համար կան որոշակի տարածքներ, իրականության առարկաներ, որոնք առաջացնում են ուժեղ անհանգստություն՝ անկախ իրական սպառնալիքի կամ անհանգստության առկայությունից՝ որպես կայուն ձևավորում: Անհանգստության այս «տարիքային գագաթները» ամենակարևոր սոցիոգեն կարիքների արտացոլումն են, առաջատար գործունեության առանձնահատկությունները, դեռահասի հոգեկան հիմնական նորագոյացությունները։
Թիրախ:անձնական անհանգստության հաղթահարում` ակտիվացնելով դեռահասի ներքին ներուժը սեփական խնդիրները լուծելու համար
Առաջադրանքներ.
- հուզական սթրեսի վերացում, անհանգստության նվազեցում;
- RPS-ի հմտությունների ուսուցում (հոգեբանական ինքնակարգավորում);
- իրենց վարքի հուզական իրազեկում;
- ինքնավստահության զարգացում և հոգե-ինքնակարգավորման դրական ազդեցության համախմբում.

1. «Դիմակ - ես» վարժություն.

Դեռահասին հրավիրում են դիմակ նկարելու, թե ինչ տրամադրություն է տիրում նրա մեջ այս պահին։ Մենք ուշադրություն ենք դարձնում նկարչության գործընթացին և պատկերի բնույթին (ինչպես են պատկերված աչքերը, բերանը, որը որոշ դեպքերում անհանգստության կամ ագրեսիայի պրոյեկտիվ արտահայտություն է): Դիմակը պատրաստ լինելուց հետո մենք փորձում ենք ինքներս մեզ, նայում ենք մեզ հայելու մեջ։ Հոգեբանը կարող է խնդրել դեմքի արտահայտությունների օգնությամբ ցույց տալ, թե ինչ տրամադրությամբ է դեռահասը պատրաստել դիմակը։ Երբ դիմակը պատրաստ լինի, առաջարկում եմ անուն հորինել, բնավորություն տալ, թե ինչ է սիրում, ինչից է վախենում։ Ամփոփման ընթացքում բացահայտվում են դիմակի ընդհանրությունները հեղինակի հետ, ընդգծվում են դրական հատկությունները։ Զրույցի ընթացքում քննարկվում են անհարմարություն պատճառող հատկությունները, գիտակցության են բերվում բացասական հուզական դրսևորումների իրական պատճառները։

2. Վարժություն «Մտավոր մարզում. Քշել աբսուրդի աստիճանի»

Հոգեբանն առաջարկում է նմանակել անհանգստություն առաջացնող իրավիճակ. Ամեն ինչ նախապես ներկայացված է բոլոր մանրամասներով, նրա փորձառությունների պատճառ դարձած դժվար պահերը, սեփական վարքը մանրակրկիտ մանրակրկիտ մտածված է։ Հոգեբանն օգնում է դեռահասին՝ ուղղորդող և պարզաբանող հարցեր տալով, խնդրում է նկարագրել իր հույզերը վարժության ընթացքում։ Այնուհետև հոգեբանը խնդրում է տագնապալի իրավիճակը ներկայացնել չափազանց ուռճացված ձևով (հասցնել աբսուրդի): Ակնհայտ չափազանցության արդյունքում դեռահասը հասկանում է, որ իրավիճակն այնքան էլ վախեցնող չէ, անհուսալի է և կարող է վերահսկելի լինել։

3. «Շնչառություն» վարժություն.

Հոգեբանը խոսում է սթրեսային իրավիճակում շնչառության կարևորության մասին. Առաջարկում է շնչառության օգտագործման ուղիներ՝ լարվածությունը թուլացնելու համար՝ բացատրելով, որ սթրեսի մեջ գտնվող մարդն ավելի արագ է շնչում, ինչը կարող է մեծացնել անհանգստությունը և նվազեցնել սթրեսի հանդուրժողականությունը: Ավարտելու համար տևում է մոտ 5 րոպե: Վարժությունն իրականացվում է հոգեբանի հսկողության ներքո և ներառում է հետևյալ ցուցումների հաջորդական կատարումը.
1. Դուք նստում եք աթոռին։
2. Ձեռքը դրեք ստամոքսի վրա։
3. Շնչեք այնպես, ինչպես սովորաբար անում եք՝ շնչելիս դիտելով որովայնի և կրծքավանդակի շարժումները:
4. Փորձեք շնչել «փորը»՝ այնպես, որ որովայնի մկանները մասնակցեն շնչառությանը, իսկ կուրծքը մնա անշարժ։
5. Այժմ փորձեք դանդաղ ներշնչել ձեր քթով, 5-ի համար, և զգացեք, թե ինչպես է ձեր ձեռքը մեղմորեն սեղմում ձեր ստամոքսը դրան:
6. 5-ի հաշվարկի համար պահեք ձեր շունչը:
7. Դանդաղ արտաշնչեք քթով 5-ի համար՝ ձեռքով մեղմորեն սեղմելով ստամոքսը:
8. Շնչեք այսպես 5 րոպե։
9. Եթե վարժությունների ընթացքում դուք սկսում եք անհանգստություն զգալ, ապա դադարեցրեք վարժությունը:
10. Սկզբում վարժությունը կարող եք կատարել ավելի կարճ ժամանակով՝ աստիճանաբար այն հասցնելով 5 րոպեի։ Հիշեք դա անել օրական 2 անգամ։
11. Շուտով դուք կկարողանաք շնչել առանց դա նկատելու ամբողջ օրը։
12. Երբ սովորեք այս վարժությունը, կարող եք դա անել անհանգստության և սթրեսի ժամանակ: Դուք թեթեւացած կզգաք։
13. Մի հուսահատվեք, եթե չկարողանաք անմիջապես կատարել այս վարժությունը: Ժամանակ է պահանջվում սովորելու համար, թե ինչպես դա անել:
14. Մի վախեցեք, որ դա անհանգստություն կառաջացնի։ Եթե ​​ձեզ անհարմար եք զգում, կարող եք ցանկացած պահի կանգ առնել:
Երբ վարժությունն ավարտվում է, հոգեբանը հրավիրում է դեռահասին վերլուծելու իր վիճակը և ինչպես է այն փոխվել վարժության ընթացքում, ինչպես նաև ուշադրություն է հրավիրում դրա վրա։ Որ նման տեխնիկան կարող է արդյունավետ լինել սթրեսային իրավիճակում կամ երբ դեռահասն ունի անբացատրելի անհանգստություն:

4. «Վստահության զգացում» վարժություն.

Հոգեբանը դեռահասին հրավիրում է անդրադառնալ իր անցյալի ձեռքբերումների հիշողություններին, այնուհետև փորձել գիտակցաբար առաջացնել ինքնավստահության զգացումներ, որոնք կապված են նրա կյանքի այդ իրադարձության կամ իրագործման հետ: Դա անելու համար բավական է հիշել և վերապրել երեք իրավիճակ, որոնցում դուք ավելի վստահ եք զգացել, քան երբևէ։ Որպես կանոն, մարդիկ ասում են, որ նման դեպքերում թվում է, թե իրենց մեջքի հետևում թեւեր են աճում։ Ինքնավստահ մարդուն թվում է, թե նա հանկարծ մեծացել է, որ շրջապատում բոլորը նրա կողմնակիցներն են: Ներսում ձող է հայտնվում, մարդն ուղղում է մեջքը և, ուղղելով ուսերը, նայում ուղիղ ուրիշների աչքերին։ Հոգեբանն առաջարկում է այս դրական հույզերի տեսքով ստեղծել մի տեսակ «հոգեբանական խարիսխ», որին արժե դիմել այն իրավիճակներում, երբ դեռահասը բախվում է անհանգստության և սեփական անզորության զգացմանը։ Դրան հաջորդում է դասի ամփոփումը: Հոգեբանը կենտրոնանում է դեռահասի դրական ձեռքբերումների վրա՝ դրանով իսկ խթանելով նրան պահպանել նմանատիպ վերաբերմունք։

5. Զրույց ծնողների և ուսուցիչների հետ.

Հոգեուղղիչ դասի արդյունքների հիման վրա խորհուրդ է տրվում խորհրդակցել դեռահասի ծնողների և ուսուցիչների համար համապատասխան առաջարկությունների հետ: Այստեղ, նախևառաջ, զգալի ուշադրություն է դարձվում բացատրելուն, թե անհանգստությունը որպես կայուն անհատականության գիծ ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ երեխայի զարգացման, նրա գործունեության հաջողության և ապագայի վրա: Նման բացատրությունը պահանջվում է, քանի որ ուսուցիչները հաճախ հակված են անհանգստությունը դիտել ավելի շուտ որպես դրական հատկանիշ, որը երեխային տալիս է պատասխանատվության զգացում, ընկալունակություն և այլն: Հստակ, հետևողական և բավականին կայուն (կանխատեսելի) պահանջների դերը, կանխարգելման գործում հատուկ արձագանք և դրսևորվում է անհանգստության հաղթահարում (իհարկե, պահպանելով հիմնական սկզբունքը՝ ընդհանուր հարգանք երեխային որպես անձի նկատմամբ): Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում սխալների նկատմամբ ճիշտ վերաբերմունքի ձևավորմանը, դրանք օգտագործելու ունակությանը նյութը ավելի լավ հասկանալու համար: Հայտնի է, որ հենց «կողմնորոշումը դեպի սխալը», որը հաճախ ամրապնդվում է սխալների նկատմամբ ուսուցիչների վերաբերմունքով՝ որպես անընդունելի, պատժելի երևույթ, դպրոցական անհանգստության հիմնական ձևերից է։

Բացատրական նշում

Նախադպրոցական մանկության շրջանն առավել բարենպաստ է անհրաժեշտ մտավոր գործառույթների և սոցիալապես նշանակալի անհատականության գծերի ձևավորման համար: Հենց այս ժամանակ էլ դրվեցին երեխայի հետագա կրթական գործունեության հիմքերը, ակտիվորեն զարգացան նրա ճանաչողական կարողությունները։

Այս ամենը հատկապես կարևոր է դարձնում հոգեբանի մասնակցությունը երեխաների հետ զարգացնող աշխատանքների իրականացմանը։ Դասերի այս հավաքածուն ամբողջական ծրագիր է՝ հստակ սահմանված նպատակներով և կառուցվածքով դասեր կառուցելու համար:

Առաջարկվող խաղերն ու խաղային առաջադրանքները ուղղված են որոշակի մտավոր գործառույթների զարգացմանը, ինչպես նաև անհատական ​​որակների որոշմանը։

Երեխաների հետ աշխատանքի ձևերը՝ ենթախմբային պարապմունքներ (10-12 հոգի, 6-7 տարեկան) 30 րոպեից ոչ ավելի տևողությամբ, ինչը համապատասխանում է ավելի մեծ նախադպրոցական տարիքի երեխաների տարիքին, հոգեբանական և ֆիզիկական հնարավորություններին:

Դասընթացների ցիկլը նախատեսված է յոթ ամսվա համար, եթե դրանք անցկացվում են շաբաթական մեկ անգամ, կամ երեքուկես ամսով, եթե շաբաթը երկու անգամ:

Նպատակը. պայմանների ստեղծում երեխայի բնական հոգեբանական զարգացման համար:

1. Ինտելեկտուալ ոլորտի զարգացում՝ մտածողության, տեսողական-արդյունավետ, տեսողական-փոխաբերական, բանավոր-տրամաբանական, ստեղծագործական և քննադատական ​​մտածողության զարգացում:

2. Ճանաչողական եւ մտավոր գործընթացների զարգացում՝ ընկալում, հիշողություն, ուշադրություն, երեւակայություն։

3. Ուսուցման դրական մոտիվացիայի ձևավորում.

Դասերի անցկացման սկզբունքները.

    Նյութի համակարգված ներկայացում;

    Դասավանդման տեսանելիություն;

    Հասանելիություն;

    Խնդիր;

    Ուսումնական նյութի մշակող և կրթական բնույթ.

Յուրաքանչյուր դաս պարունակում է հետևյալ քայլերը.

1. Կազմակերպչական փուլ

    Խմբում հուզական տրամադրության ձևավորում;

    Զորավարժություններ և խաղեր երեխաների ուշադրությունը գրավելու համար.

2. Մոտիվացիոն փուլ

    Այս թեմայի վերաբերյալ երեխաների գիտելիքների նախնական մակարդակի պարզում.

3.Գործնական փուլ

    Առկա տվյալների հիման վրա նոր տեղեկատվության ներկայացում;

    Առաջադրանքներ ճանաչողական գործընթացների (ընկալում, հիշողություն, մտածողություն, երևակայություն) և ստեղծագործական զարգացման համար.

4. Ռեֆլեքսիվ փուլ

    Դասի արդյունքների ամփոփում

    Թուլացում

Դաս թիվ 1

Թիրախ:ինքնամտածողության զարգացում, դասերի համար բարենպաստ մթնոլորտի ստեղծում, կայունության և ուշադրության բաշխման զարգացում, երեխաների տեսողական հիշողության զարգացում:

1. Խաղի ծես «Ասա այն, ինչ զգում ես»:

Խաղի առաջընթաց.

Երեխաները գնդակ են նետում միմյանց և շարունակում արտահայտությունը. «Ես երջանիկ եմ այսօր, որովհետև ...»:

2. Ուշադրության խաղ «Ձեռքերը խաչված»

Խաղի առաջընթաց.

Աջ ձեռքը դրված է աջ կողմում գտնվող հարեւանի ծնկներին, իսկ ձախը՝ ձախ կողմում գտնվող հարեւանի ծնկներին։ Հրամանով խաղը սկսվում է՝ ափը ծալած ձեռքերի հերթականությամբ բարձրացնելով և ծափ տալով ծնկի վրա։ Ստացվում է «Ծափերի ալիքը». Ալիքի արագությունը պետք է ավելանա խաղի ընթացքում:

3. Խաղ «Ուշադիր աչքեր»

Խաղի առաջընթաց.

Երկու երեխա նստում են մեջքով միմյանց, և նրանց հարցեր են տալիս միմյանց մասին՝ կապված գույնի, հագուստի մանր դետալների տեսքի և այլնի հետ: Երեխաները հերթով պատասխանում են միմյանց մասին հարցերին՝ չնայելով միմյանց:

4. «Ապացույցային թեստ».

Խաղի առաջընթաց.

Խաչեք կամ ընդգծեք տառերը; 2 կամ 1 տառ միաժամանակ:

5. Հրաժեշտի ծես «Ուրախության ալիք».

Դաս թիվ 2

Թիրախ:տեսողական հիշողության զարգացում, հոգե-հուզական սթրեսի հեռացում, թուլացում և երևակայության զարգացում։

2. «Ով որտեղ է տեղափոխվել» խաղը.

Խաղի առաջընթաց.

Երեխաները անընդմեջ նստում են բարձր աթոռների վրա: Ընտրվում է վարորդը, ով շրջվում է, և այս պահին երկու երեխաները փոխում են տեղերը։ Վարորդը պետք է պարզի, թե ինչ է փոխվել և ով է տեղափոխվել։

3. Խաղ «Տաք կարտոֆիլ»

Խաղի առաջընթաց.

Շրջանակի մեջ գտնվող երեխաները գնդակը հնարավորինս արագ փոխանցում են ձեռքից ձեռք:

4. Խաղ «Հիշիր ըստ միավորների»

5. «Հանգիստ լիճ» վարժություն.

Վարժության նկարագրությունը.

Հոգեբանը հանգիստ, հանգստացնող երաժշտություն է նվագում և ասում. «Նստիր հարմարավետ դիրքում: Հանգստացեք. Փակիր աչքերդ և լսիր ինձ։

Պատկերացրեք հիանալի արևոտ առավոտ: Դուք գտնվում եք հանգիստ, գեղեցիկ լճի մոտ։ Լսվում է միայն քո շունչն ու ջրի շիթը։ Արևը պայծառ շողում է և ստիպում է քեզ ավելի ու ավելի լավ զգալ: Դուք կարող եք զգալ, որ արևի ճառագայթները ջերմացնում են ձեզ: Դուք լսում եք թռչունների ծլվլոցը և մորեխների ծլվլոցը: Դուք բացարձակ հանգիստ եք։ Արևը շողում է, օդը մաքուր է և թափանցիկ։ Դուք ամբողջ մարմնով զգում եք արևի ջերմությունը։ Դուք հանգիստ ու անշարժ եք, ինչպես այս հանգիստ առավոտը։ Դուք ձեզ հանգիստ և երջանիկ եք զգում, շատ ծույլ եք շարժվելու համար։ Դուք հանգստանում եք…

Եվ հիմա մենք բացում ենք մեր աչքերը: Մենք նորից մանկապարտեզում ենք, լավ հանգստացանք, ուրախ տրամադրություն ունենք, իսկ հաճելի սենսացիաները մեզ չեն լքում ողջ օրվա ընթացքում»։

Դաս թիվ 3

Թիրախ:տրամաբանական մտածողության, խոսքի զարգացում; հուզական և արտահայտիչ շարժումների զարգացում.

1 .

2. Խաղ «Կանոնավորություններ»

Բաշխվում է պատրաստի թերթիկ, երեխաները ինքնուրույն կատարում են առաջադրանքը։

3. Խաղ «Պատկերի՛ր մի երեւույթ»

Հոգեբանն ու երեխաները թվարկում են աշնան նշանները՝ քամին է փչում, ծառերը օրորվում են, տերեւները թափվում են, անձրեւ է գալիս, ջրափոսեր են գոյանում։ Հոգեբանը ցույց է տալիս շարժումներ, որոնք համապատասխանում են այս երևույթներին.

«Քամին փչում է» - փչում է ձգված շուրթերով։

«Ծառերը ճոճվում են» - թափահարում է ձեռքերը վեր պարզած:

«Տերեւները թափվում են»՝ ձեռքերով սահուն շարժումներ են կատարում վերից վար։

«Անձրև է գալիս» - ձեռքերով փոքր շարժումներ կատարեք վերևից ներքև։

«Ջրափոսեր են հայտնվում», - նրանք փակում են իրենց ձեռքերը ռինգով իրենց առջև:

Երեխաներին խրախուսվում է կրկնել և հիշել ցույց տրված շարժումները:

4. Հրաժեշտի ծես «Ուրախության ալիք».

Ձեռքերի այլընտրանքային բարձրացում շրջանագծի մեջ:

Դաս թիվ 4

Թիրախ:մանկական թիմի կարեկցանքի և համախմբվածության ձևավորում. մտավոր գործողությունների զարգացում.

2. Խաղ «Ընդհանրացում»

Ավարտված թերթիկները, երեխաները բոլորը միասին կատարում են առաջադրանքը:

3. «Իմացեք, թե ով է ձեր առջևում».

Երեխաներից մեկի աչքերը կապում են, իսկ մնացած երեխաները նրա շուրջը շրջան են փակում: Հոգեբանի հրամանով շրջանը սկսում է շարժվել։ «Կանգնիր» ազդանշանը: և շրջանը կանգ է առնում: Հպումից աչքերը կապած պետք է ճանաչի իր դիմաց կանգնողին։ Կարևոր պայման է շրջապատում գտնվողների լռությունը։

4. Հրաժեշտի ծես. Ելույթ

Մենք բոլորս ընկերասեր տղաներ ենք:

Մենք նախադպրոցական տարիքի երեխաներ ենք։

Մենք ոչ մեկին չենք վիրավորում.

Մենք գիտենք, թե ինչպես պետք է հոգ տանել:

Մենք ոչ մեկին փորձանքի մեջ չենք թողնի.

Մենք չենք խլելու, այլ խնդրում ենք.

Թող ամեն ինչ լավ լինի,

Դա ուրախ կլինի, թեթև:

Դաս թիվ 5

Թիրախ:Հոգեբանի ազդանշանին արագ արձագանքելու ուշադրության և ունակության զարգացում, ձեռք-աչք համակարգման զարգացում, վերլուծական-սինթետիկ մտածողություն, թուլացում, երևակայության զարգացում;

2 .Խաղ «Չորրորդ գործակից»

Խաղի առաջընթաց.

Երեխաները նստում են աթոռների վրա, հոգեբանը յուրաքանչյուր երեխայի համար կարդում է 4 բառ՝ պետք է գտնել մեկ հավելյալ:

3. «Գրաֆիկա» վարժություններ

Հոգեբանը հանգիստ հանգստացնող երաժշտություն է նվագում և ասում. «Հարմար պառկիր և փակիր աչքերդ։ Պատկերացրեք, որ դուք այժմ անտառում եք, որտեղ կան բազմաթիվ ծառեր, թփեր և բոլոր տեսակի ծաղիկներ: Ամենից հաճախ կա սպիտակ քարե նստարան, եկեք նստենք դրա վրա:

Լսեք հնչյուններին. Դուք լսում եք թռչունների երգը, խշշացող խոտաբույսերը: Զգա հոտերը. թաց հողը հոտ է գալիս, քամին բերում է սոճու բույր: Հիշեք ձեր զգացմունքները, զգացմունքները, վերցրեք դրանք ձեզ հետ՝ վերադառնալով ճանապարհորդությունից։ Թող նրանք ձեզ հետ լինեն ամբողջ օրը »:

Դաս թիվ 6

Թիրախ:հիշողության ընդլայնում, ուշադրության զարգացում, տրամաբանական մտածողություն, հուզական և արտահայտիչ շարժումներ, երևակայություն:

2. Խաղ «Ընտրիր զույգ նկար» (2, 25)

Խաղի առաջընթաց.

Անհրաժեշտ է միավորել քարտերը՝ ըստ ֆունկցիոնալ բաղադրիչի։

Օրինակ՝ մոտոցիկլետ - անիվ; մահճակալ - բարձ և այլն:

3. Առաջադրանք «Դասավորիր թվերը այնպես, ինչպես հենց նոր տեսար»

Յուրաքանչյուր երեխայի առջևի սեղանի վրա դրված է քառակուսի թղթի կտոր՝ բաժանված 4 բջիջների, և սկուտեղ՝ չորս քարտերով, որոնց վրա թվեր են գրված: Գրատախտակի վրա նույն քառակուսին նախօրոք պատրաստվում է, միայն ավելի մեծ չափի։ Երեխաները հետևում են, թե ինչպես է հոգեբանը երեք տուփի մեջ դնում թվերով երեք ցուցադրական քարտ: Երեխաներին անգիր անելու համար տրվում է 5-6 վայրկյան: Այնուհետև թվերով բացիկները հանվում են, և երեխաները հիշողությունից նույն թվերը տարածում են իրենց թերթիկների վրա։

4. Խաղ «Պոզեր»

Հոգեբանը երեխաներին հրավիրում է պատկերել 4 պոզ. Օրինակ՝ պինգվին, հրշեջ, երգիչ, թզուկ:

Երեխաները անցնում են ուրախ երաժշտության, երբ այն դադարում է, երեխաները պետք է համապատասխան դիրք գրավեն: Հետո խաղը շարունակվում է։

5. Վարժություն «Արևի ճառագայթներ»

Դաս թիվ 7

Թիրախ:տրամաբանական մտածողության և խոսքի զարգացում, տեսողական-շարժողական համակարգում, լսողական ուշադրություն, կամայական վարք, ֆանտազիա։

2. Խաղ «Ասա հակառակը»

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանը գնդակը նետում է երեխային՝ անվանելով բառ, և նա պետք է հակառակ իմաստով բառ հորինի և հետ գցի գնդակը հոգեբանին։ Երեխան, ով չի կարողանում հակառակ իմաստով բառ հորինել, թողնում է խաղը կամ բաց է թողնում .

3. Խաղ «Լսիր ծափեր»

Սարքավորումներ. (Մագնիտոֆոն, զվարճալի երաժշտություն)

Խաղի առաջընթաց.

Երեխաները սկսում են շարժվել շրջանագծի մեջ: Որոշակի քանակությամբ ծափերի դեպքում երեխաները կատարում են որոշակի շարժումներ:

1 բամբակ - նստել;

2 ծափ - թափահարեք ձեր ձեռքերը;

3 ծափ - փչեք ձեր ամբողջ ուժով;

4 ծափ - բարձրացրեք ձեր ձեռքերը:

4. «Գրաֆիկա» վարժություններ.

Ձեռքի և աչքի համակարգման զարգացում:

5. «Թիթեռների թրթիռ» վարժություն.

Դաս թիվ 8

Նպատակը. ուշադրության և տեսողական հիշողության զարգացում, հաշվելու հմտություններ, թվերի մասին գիտելիքների համախմբում, տրամաբանական մտածողության զարգացում, մաթեմատիկական պատկերացումներ;

1. Ասա անունը ողջույնի ծես

Յուրաքանչյուրն իր հերթին նախ կրկնում է իր անունը, հաջորդը` իր անունը և հարևանի անունը, հաջորդ երեք անունները, իսկ վերջինը կրկնում է բոլոր անունները:

2. Խաղ «Ուրախ հաշվում»

Խաղի առաջընթաց.

Մրցույթին մասնակցում են երկու երեխա. Հոգեբանի ազդանշանով սկսում են հաշվել 1-ից 10-ը՝ մատիտներով ցույց տալով համապատասխան թվերը։ Հաղթում է նա, ով կատարում է առաջադրանքն ավելի արագ և առանց սխալների։

4. Հրաժեշտի ծես. Ելույթ

Մենք բոլորս ընկերասեր տղաներ ենք:

Մենք նախադպրոցական տարիքի երեխաներ ենք։

Մենք ոչ մեկին չենք վիրավորում.

Մենք գիտենք, թե ինչպես պետք է հոգ տանել:

Մենք ոչ մեկին փորձանքի մեջ չենք թողնի.

Մենք չենք խլելու, այլ խնդրում ենք.

Թող ամեն ինչ լավ լինի,

Դա ուրախ կլինի, թեթև:

Դաս թիվ 9

Թիրախ:զգայական ընկալման, ուշադրության, տեսողական հիշողության, տրամաբանական մտածողության և տեսողական-շարժողական համակարգման զարգացում, երեխաների մոտ հոգե-հուզական սթրեսի կանխարգելում.

1. Ուշադրության խաղ «Զենքերը խաչված»

Խաղի առաջընթաց.

Աջ ձեռքը դրված է աջ կողմում գտնվող հարեւանի ծնկներին, իսկ ձախը՝ ձախ կողմում գտնվող հարեւանի ծնկներին։ Հրամանով խաղը սկսվում է՝ ափը ծալած ձեռքերի հերթականությամբ բարձրացնելով և ծափ տալով ծնկի վրա։ Ստացվում է «Ծափերի ալիքը». Ալիքի արագությունը պետք է ավելանա խաղի ընթացքում:

2. Խաղ «Գնացք»

Խաղի առաջընթաց.

Խաղում ընտրվում է վարորդը՝ «գնացքը», մնացած երեխաները՝ «թրեյլերները»։ «Մեքենաները» կանգնած են մեկը մյուսի հետևից. «Լոկոմոտիվը» ուշադիր նայում է «կցանքներին» ու փորձում հիշել դրանց գտնվելու վայրը։ Հետո շրջվում է, և հոգեբանը հարցնում է՝ ո՞վ է երկրորդ, երրորդ, չորրորդ տեղում։

Պատասխանում է «լոկոմոտիվը», հետո ինքն է դառնում «վագոն»։ Ընտրված է նոր վարորդ: Վագոնները փոխում են տեղերը։ Խաղը շարունակվում է.

Շրջանակի մեջ ձեռք բռնած երեխաները նստում են, այնուհետև կտրուկ դուրս են ցատկում «Hurray», «Salute», «Great» բառերով.

Դաս թիվ 10

Թիրախ:տարածական-ժամանակային կողմնորոշման զարգացում (աջ-ձախ), տեսողական-շարժիչային համակարգման, ուշադրության, տրամաբանության զարգացում, սեփական հորիզոնների ընդլայնում;

1. Ողջույնի ծեսը.«Բարև ձեռքը»:

Երեխաները շրջանագծի մեջ կանգնած ողջունում են միմյանց.

Աջ ոտք;

Ձախ ոտք;

Աջ ձեռք;

Ձախ ձեռք;

Աջ անկյուն;

Ձախ արմունկ և այլն:

2. Խաղ «Մասնագիտություններ»

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանն արտասանում է բառեր, այդ թվում՝ մասնագիտությունների անուններ։ Մասնագիտության բառը լսելուց հետո խաղացողները պետք է ծափ տան:

Նմուշ բառերի ցանկ. Սխալ, մողես, քույր, աշխատասեր, ծնող,Եփել , եղբայր, պապիկ, տատիկ,վարորդ , պարտվողներ,այգեպան, վարսավիր , դիտող, արջ,ուսուցիչ, լսող, ուսանող, հիվանդ, դպրոցական, երեխա,բժիշկ, դիրիժոր, հավալուսն, նապաստակ, կապիկ,ատաղձագործ , ուղեւոր,դիրիժոր, նկարիչ, հացթուխ, անբան, անբան, գերազանց ուսանող,հրուշակագործ, վաճառող, կտրիճ, գեր մարդ,կապիտան, Մայրիկ,ոստիկան, Ագռավ,դռնապան, ատաղձագործ, թեյնիկ, մարզիչ, ինքնաթափ,շինարար, ընթերցող;

3.Խաղ «Հավաքվել»

4. «Ճանապարհորդություն դեպի կախարդական անտառ» վարժություն.

Դաս թիվ 11

Թիրախ:խոսքի զարգացում, տարածական կողմնորոշում, փոխաբերական մտածողություն (օբյեկտների մասերը տարբերելու ունակություն), ձեռք-աչք համակարգում, երևակայության զարգացում, թուլացում;

1. Ողջույնի ծես «Կախարդական գնդակ».

Երեխաները հերթով ցանկություններ են հայտնում միմյանց, լրացնում և այլն:

2. Խաղ «Հին պահարանում»

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանը խաղացողների հետ միասին արտասանում է հետևյալ տեքստը.

Հին պահարանում

Անյայի տատիկը

Ո՞ւր եմ ես բարձրացել...

Շատ հրաշքներ...

Օրինակ:

Սեղան առանց ոտքերի, թեյնիկ առանց ժայթքման, ճամպրուկ առանց բռնակի, աթոռ առանց մեջքի, զգեստ առանց գրպանի, զգեստապահարան առանց դռան, երկարաճիտ կոշիկներ առանց ներբանների, դաշնամուր առանց բանալիների, գիրք առանց ծածկի, վերարկու առանց թևերի, թավայի առանց կափարիչի, հեծանիվ առանց ոտնակների , համակարգիչ առանց մկնիկի, մատիտի պատյան առանց մատիտների, նկար առանց շրջանակի, հեռախոս առանց խողովակի, փոշեկուլ առանց խողովակի, նվագարկիչ առանց ականջակալների, սամովար առանց ծորակի և այլն։

Դաս թիվ 12

Թիրախ:ընկալման, զգայականության, լսողական ուշադրության, հիշողության և տրամաբանական մտածողության ամբողջականության զարգացում, բառերը համակարգելու կարողություն.

1. «Բարև ասենք» ողջույնի ծեսը.

Շրջանակում կանգնած երեխաները ողջունում են մարմնի տարբեր մասերը (ծնկներ, ականջներ, մատներ, ափեր, ուսեր և այլն):

2. Խաղ «Զվարճալի նկարիչներ»

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանն ասում է հետևյալ տեքստը.

Այսօր մենք ժամանակ չունենք խաղի համար։ Մենք այսօր նկարիչներ ենք։

Մենք նկարելու ենք, անկասկած,

Այժմ ամեն ինչ կանաչ է:

Հոգեբանի ցանկությամբ կարելի է ընտրել ցանկացած գույն։ Այնուհետև նա անվանում է գոյականներ՝ փոխարինելով արական, իգական, չեզոք գոյականներ, ինչպես նաև հոգնակի գոյականներ։ Երեխաները պետք է անվանեն գույն նշանակող ածականներ, որոնք համապատասխանում են գոյականներին: Օրինակ:

Տրոլեյբուս՝ կանաչ

Տուն-կանաչ

Ավտոմեքենա - կանաչ

Վերարկու - կանաչ

Գլխարկ - կանաչ

Ձեռնոցներ կանաչ

3.A4 թերթիկների վրա գրավոր առաջադրանքներ

Դաս թիվ 13

Թիրախ:ուշադրության, ասոցիատիվ մտածողության զարգացում, խոսքի զարգացում, հոգե-հուզական սթրեսի հեռացում:

2. Խաղ «Դու ծաղիկ ես, իսկ ես՝ մեղու».(էջ 54)

Խաղի առաջընթաց.

Խաղացողներից մեկն իր համար ցանկացած կերպար է հորինում ու անվանում։ Օրինակ՝ «Ես ամպ եմ»։ Երկրորդ խաղացողը պետք է անմիջապես կոչվի օբյեկտ, որը ինչ-որ կերպ կապված է ամպի հետ: Օրինակ՝ «Ես երկինքն եմ»։ Հաջորդ զույգը՝ «Ես ինքնաթիռ եմ», «Ես ուղեւոր եմ» և այլն։

3.A4 թերթիկների վրա գրավոր առաջադրանքներ

4. Վարժություն «Անտառի բացատում»

Հոգեբանը միացնում է հանգիստ, հանգստացնող երաժշտություն և ասում. «Պատկերացրեք, որ անտառ է բացվում, որի վրա փափուկ խոտ է աճում։ Եկեք պառկենք նրա վրա, ինչպես փետուր մահճակալի վրա: Շուրջբոլորը հանգիստ է ու հանգիստ, դու շնչում ես հավասար և հեշտ։ Դաշտի ծաղիկը գլուխը խոնարհում է քո վրա, դու լսում ես թռչունների երգը, մորեխների ծլվլոցը։ Դուք զգում եք, թե ինչպես են արևի նուրբ ճառագայթները շոյում ձեր այտերը, ճակատը, դիպչում ձեր ձեռքերին, շոյում ձեր մարմինը (շոյում երեխաներին, որոնք անցնում են մեկից մյուսը) Ճառագայթները շոյում են ... (երեխայի անունը) և այլն: Դուք շատ գոհ եք: Այժմ ձգվեք և երեքի հաշվարկով բացեք ձեր աչքերը: Դուք հիանալի հանգստացաք »:

Դաս թիվ 14

Թիրախ:հիշողության ընդլայնում, ուշադրության զարգացում, նուրբ և ձեռք-աչքի համակարգում:

1. Խաղի ծես «Ասա այն, ինչ զգում ես»:

Խաղի առաջընթաց.

Երեխաները գնդակը նետում են միմյանց և շարունակում արտահայտությունը. «Այսօր ես ուրախ եմ, որովհետև ...»:

2. Խաղ «Ինչ տառ է գնացել»

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանը պատահականորեն կցում է 8 բացիկներ, որոնց վրա գրված են երեխաներին ծանոթ տառեր։ Ժամանակ է տրվում 10 վայրկյան անգիր անելու համար։ Այնուհետև երեխաներին խրախուսվում է փակել իրենց աչքերը: Մեկ քարտը հանվում է: Տղաները բացում են իրենց աչքերը և որոշում, թե որ տառը չկա:

3. Հատման աշխատանք(գրավոր առաջադրանքներ A4 թերթիկների վրա)

Ձգեք ձեր ձեռքերը առաջ և միացրեք դրանք շրջանագծի կենտրոնում: Հանգիստ կանգնեք՝ փորձելով զգալ տաք արևի ճառագայթ:

Դաս թիվ 15

Թիրախ:

1. Ողջույնի ծես «Ցանկությունների գնդակ».

Երեխաները նստում են աթոռների վրա կամ գորգի վրա՝ շրջանաձեւ։ Հոգեբանը շրջանաձեւ թել է փոխանցում երեխային, նա սիրալիր խոսք կամ բարի ցանկություն ասելիս թելը պտտեցնում է մատի շուրջը, կամ արտասանում կախարդական քաղաքավարի բառ և այլն։ Հետո նա գնդակը փոխանցում է հաջորդ երեխային, քանի դեռ հերթը հասնում է հոգեբանին։

2. Առաջադրանք «Անվանիր երեք առարկա՝ սպիտակ, կապույտ և կարմիր»

Կատարված առաջադրանքի համար երեխան ստանում է չիպ, որն ունի ամենաշատ չիպսերը և հաղթում է

3. Խաղ «Փազլ»

Խաղի առաջընթաց.

4. «Անսովոր ծիածան» վարժություն.

Դաս թիվ 16

Թիրախ:ուշադրության խթանում, ազդանշանին արագ և ճշգրիտ արձագանքելու ունակության զարգացում, արտահայտիչ շարժումների բարելավում, տրամաբանական մտածողության զարգացում, մաթեմատիկական ներկայացումներ (հաշվում):

1. Ողջույնի ծես «Բարեկամությունը սկսվում է ժպիտով».

Շրջանակի մեջ նստած երեխաները ձեռքերը միացնում են, նայում իրենց հարեւանների աչքերին և լուռ ժպտում միմյանց:

2. «Եղիր ուշադիր» խաղը.

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանը համաձայն է երեխաների հետ, որ «Ճագարներ» հրամանով նրանք ցատկելու են, «Ձիեր»՝ ցատկել, «Խեցգետիններ»՝ հետ շարժվել, «Թռչուններ»՝ ձեռքերը թափահարել, «Արագիլներ»՝ կանգնել մի ոտքի վրա։ . Հետո երաժշտությունը միանում է, երեխաները շրջանաձեւ շարժվում կամ պարում են: Երբ հրամանը հնչում է, երեխաները սկսում են գործել այնպես, ինչպես պայմանավորվել էին խաղից առաջ: Խաղը կշարունակվի.

3. Գրավոր առաջադրանքներ A4 թերթիկների վրա

4. «Բարեկամության էստաֆետ» վարժություն.

Միացրեք ձեռքերը և անցկացրեք ձեռքսեղմումը մահակի պես: Հոգեբանը սկսում է. «Ես ձեզ կփոխանցեմ իմ բարեկամությունը, և այն գնում է ինձանից Մաշա, Մաշայից Սաշա և այլն: և նորից վերադառնում է ինձ մոտ: Ես զգում եմ, որ բարեկամությունը մեծացել է, քանի որ ձեզանից յուրաքանչյուրն ավելացրել է ձեր ընկերությունից մի կտոր: Թող դա ձեզ չթողնի և ջերմացնի: Ցտեսություն!"

Դաս թիվ 17

Թիրախ:ուշադրության, տրամաբանական մտածողության, խոսքի, ընկալման զարգացում; ձեռք-աչքի կոորդինացման, երևակայության, թուլացման զարգացում:

1. Ալիքների ողջույնի ծես

2.Խաղ «Վերցրու իրերը»

Խաղի առաջընթաց.

Յուրաքանչյուր երեխայի առաջարկվում է մեծ քարտեզ, որը ցույց է տալիս երեք տարբեր նյութեր: Հոգեբանը ցույց է տալիս փոքրիկ բացիկ, որի վրա պատկերված է առարկա։ Երեխան պետք է անվանի այս առարկան, մտածի, թե ինչ նյութից է այն պատրաստված և դնի համապատասխան բացիկի վրա։

3. Զորավարժություններ ձեռք-աչքի համակարգումը զարգացնելու համար

(գրավոր առաջադրանք A4 թերթիկների վրա յուրաքանչյուր երեխայի համար)

4. «Թիթեռների թրթիռ» վարժություն.

Փակեք ձեր աչքերը և լսեք իմ ձայնը: Շնչեք հեշտությամբ և հանգիստ: Պատկերացրեք, որ դուք մարգագետնում եք մի գեղեցիկ ամառային օր: Ձեր առջև տեսնում եք մի շքեղ թիթեռ, որը թռչում է ծաղիկից ծաղիկ: Հետևեք նրա թևերի շարժումներին: Նրա թևերի շարժումը թեթև է և նրբագեղ: Հիմա թող բոլորը պատկերացնեն, որ նա թիթեռ է, մեծ ու գեղեցիկ թեւեր ունի։ Զգացեք, թե ինչպես են թեւերը դանդաղ և սահուն շարժվում վեր ու վար: Այժմ նայեք գունագեղ մարգագետին, որի վրայով դուք թռչում եք: Տեսեք, թե որքան վառ գույներ ունի այն։ Գտեք ձեր աչքերով ամենագեղեցիկ ծաղիկը և աստիճանաբար սկսեք մոտենալ դրան: Այժմ դուք կարող եք հոտոտել ձեր ծաղիկը: Դանդաղ ու սահուն նստում ես ծաղկի փափուկ, բուրավետ կենտրոնի վրա։ Նորից շնչիր նրա բույրը... և բացիր աչքերդ:

Դաս թիվ 18

Թիրախ:սենսորների զարգացում, նուրբ շարժիչ հմտություններ, տարրական մաթեմատիկական հասկացությունների ձևավորում, մանկական թիմի կարեկցանքի և համախմբվածության ձևավորում:

1. «Լադոշկա» ողջույնի ծես

Երեխաները պետք է հերթով ծափահարեն իրենց ձեռքերը տեմպի աճով, ովքեր ժամանակ չունեն խաղից դուրս ծափահարելու:

2. Խաղ «Իմացեք, թե ով է ձեր առջևում».

Խաղի առաջընթաց.

Երեխաներից մեկի աչքերը կապում են, իսկ մնացած երեխաները նրա շուրջը շրջան են փակում: Հոգեբանի հրամանով շրջանը սկսում է շարժվել։ Հնչում է կանգառի ազդանշանը, և շրջանը դադարում է: Հպումից աչքերը կապած պետք է ճանաչի նրան, ով կանգ է առել իր դիմաց։ Խաղի համար կարևոր պայման է շրջապատում գտնվողների լռությունը։

3. Գրավոր առաջադրանքներ A4 թերթիկների վրա

4. Հրաժեշտի ծես «Հրավառություն».

Դաս թիվ 19

Թիրախ:լսողական ուշադրության, հիշողության, տրամաբանական մտածողության, համահունչ խոսքի, մտավոր գործողություններ (ընդհանրացում, համեմատություն, դասակարգում), ձեռք-աչքի համակարգման զարգացում:

1 . Ողջույնի ծես «Ողջույնի փոխանցում»

Բոլորը ժպիտով միմյանց փոխանցում են մի փոքրիկ գնդակ: Բողոք. «Ես ձեզ (Կատյա) փոխանցում եմ իմ մեծ ողջույնները»:

2. Խաղ «Չորրորդ լրացուցիչը»

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանը երեխաներին հրավիրում է յուրաքանչյուր քարտի վրա գտնել մի առարկա, որը չի համապատասխանում մնացածին, բացատրել, թե ինչու է դա ավելորդ։ Պատասխանի օրինակ՝ «Արջն ավելորդ է, քանի որ անտառի կենդանի է, իսկ կատուն, շունն ու կովը ընտանի կենդանիներ են»։

3. Նկարիր և խաչ քաշիր խաղը

Խաղի առաջընթաց.

Սեղանի վրա յուրաքանչյուր երեխայի առջև դրված է թուղթ և մատիտ:

Հոգեբանը երեխաներին առաջարկում է.

Ա) գծեք երեք եռանկյուն, մեկ քառակուսի, մեկ շրջան և հատեք առաջին նկարը.

Բ) նկարեք երկու շրջան, երկու եռանկյուն, մեկ օվալ և խաչեք չորրորդ նկարը.

Գ) նկարիր մեկ ուղղանկյուն, երկու օվալ, երեք քառակուսի և հատիր վեցերորդ ձևը:

4. Գրավոր առաջադրանքներ A4 թերթիկների վրա

5. Վարժություն «Արևի ճառագայթներ»

Ձգեք ձեր ձեռքերը առաջ և միացրեք դրանք շրջանագծի կենտրոնում: Հանգիստ կանգնեք՝ փորձելով զգալ տաք արևի ճառագայթ:

Դաս թիվ 20

Թիրախ:լսողական ուշադրության զարգացում, վարքի կամային վերահսկման կարողություն, տրամաբանական մտածողություն, համահունչ խոսք, երևակայություն; թուլացում.

1. «Ասենք բարեւ» ողջույնի ծես

Շրջանակում կանգնած երեխաները ողջունում են մարմնի տարբեր մասերը (ծնկներ, ականջներ, մատներ, ափեր, ուսեր և այլն):

2. Խաղ «Լսիր ծափեր»

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանը համաձայն է երեխաների հետ, որ որոշակի քանակությամբ ծափերի համար նրանք կկատարեն տվյալ շարժումը։ Այս շարժումները կարող են հորինել հենց երեխաները, կամ մեծահասակները: Օրինակ՝ մեկ ծափ՝ նստիր, երկու ծափ՝ ձեռքերդ թափահարիր, երեք ծափ՝ ամբողջ ուժով փչիր, չորս ծափ՝ ձեռքերդ բարձրացրու։ Հետո երաժշտությունը միանում է, երեխաները շրջանաձեւ շարժվում են ու պարում։ Երբ երաժշտությունը դադարում է, և որոշակի քանակությամբ ծափեր են լսվում, երեխաները պետք է արագ ավարտեն սահմանված շարժումը: Խաղը շարունակվում է.

3 .Գրավոր առաջադրանքներ A4 թերթիկների վրա

4. «Ճանապարհորդություն դեպի կախարդական անտառ» վարժություն.

Հոգեբանը հանգիստ հանգստացնող երաժշտություն է նվագում և ասում. «Հարմար պառկիր և փակիր աչքերդ։ Պատկերացրեք, որ դուք այժմ անտառում եք, որտեղ կան բազմաթիվ ծառեր, թփեր և բոլոր տեսակի ծաղիկներ: Ամենից հաճախ կա սպիտակ քարե նստարան, եկեք նստենք դրա վրա: Լսեք հնչյուններին. Դուք լսում եք թռչունների երգը, խշշացող խոտաբույսերը: Զգա հոտերը. թաց հողը հոտ է գալիս, քամին բերում է սոճու բույր: Հիշեք ձեր զգացմունքները, զգացմունքները, վերցրեք դրանք ձեզ հետ՝ վերադառնալով ճանապարհորդությունից։ Թող նրանք ձեզ հետ լինեն ամբողջ օրը »:

Դաս թիվ 21

Թիրախ:ընկալման և հիշողության զարգացում, բառապաշարի ակտիվացում, տեսողական-շարժողական համակարգման զարգացում, տեսողական վերլուծություն-սինթեզ, երևակայություն։

1. «Բարի կենդանի» ողջույնի ծեսը.

Մասնակիցները կանգնած են շրջանագծի մեջ և ձեռքերը միացնում: Հոգեբանը ցածրաձայն ասում է. «Մենք մի մեծ բարի կենդանի ենք։ Եկեք լսենք, թե ինչպես է այն շնչում »: Բոլորը լսում են իրենց շնչառությունը, հարեւանների շնչառությունը «Իսկ հիմա եկեք միասին լսենք». Ներշնչել - բոլորը մի քայլ առաջ են անում, արտաշնչել - մի քայլ հետ: «Կենդանին ոչ միայն այդպես է շնչում, նրա մեծ, բարի սիրտը նույնպես հավասարաչափ է բաբախում»: Թակոցը քայլ առաջ է, թակոցը հետ քայլ է և այլն:

2. Խաղ «Ով ավելի շատ ապրանքներ կանվանի»

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանը երեխաներին հրավիրում է պատասխանել «Ի՞նչ է կանաչը», «Ի՞նչ է սպիտակը», «Ի՞նչ է կարմիրը» հարցերին։ Խաղը խորհուրդ է տրվում խաղալ մրցույթի տեսքով։ Յուրաքանչյուր ճիշտ պատասխանի համար երեխան ստանում է նշան:

3. Խաղ «Փազլ»

Խաղի առաջընթաց.

Յուրաքանչյուր երեխա ստանում է գլուխկոտրուկ, որը նա պետք է հաղթահարի ինքնուրույն, կամ հոգեբանի օգնությամբ։

4. «Հանգիստ ծովում» վարժություն.

Հոգեբանը հանգիստ հանգստացնող երաժշտություն է նվագում և ասում. «Պառկիր հարմարավետ դիրքով, փակիր աչքերդ և լսիր իմ ձայնը։

Պատկերացրեք, որ դուք գտնվում եք հիանալի վայրում՝ ծովի ափին։ Հրաշալի ամառային օր. Երկինքը կապույտ է, արևը տաք է: Դուք ձեզ լիովին հանգիստ և երջանիկ եք զգում։ Փափուկ ալիքները գլորվում են դեպի ձեր ոտքերը, և դուք զգում եք ծովի ջրի հաճելի թարմությունը: Թարմության և առույգության հաճելի զգացողությունը ծածկում է դեմքը, պարանոցը, ուսերը, մեջքը, ստամոքսը, ձեռքերն ու ոտքերը: Դուք զգում եք, որ մարմինը դառնում է թեթև, ուժեղ և հնազանդ: Շնչում է հեշտությամբ և ազատ: Տրամադրությունը դառնում է աշխույժ և ուրախ, ցանկանում եք վեր կենալ և շարժվել։

Մենք բացում ենք մեր աչքերը. Մենք լի ենք ուժով և էներգիայով։ Փորձեք պահպանել այս զգացողությունը ամբողջ օրը։

\

Դաս թիվ 22

Թիրախ:տրամաբանական մտածողության, համահունչ խոսքի, ուշադրության և ձեռք-աչքի համակարգման զարգացում:

1. Ողջույնի ծես «Ցանկությունների գնդակ».

Երեխաները նստում են աթոռների վրա կամ գորգի վրա՝ շրջանաձեւ։ Հոգեբանը շրջանաձեւ թել է փոխանցում երեխային, նա սիրալիր խոսք կամ բարի ցանկություն ասելիս թելը պտտեցնում է մատի շուրջը, կամ արտասանում կախարդական քաղաքավարի բառ և այլն։ Հետո նա գնդակը փոխանցում է հաջորդ երեխային, քանի դեռ հերթը հասնում է հոգեբանին։

2. Խաղ «Տրամաբանական շղթաներ»

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանը երեխաներին հրավիրում է հավաքել 4 բացիկների շղթաներ՝ վերցնելով դրանք ըստ նշանակության և դասավորելով ճիշտ հերթականությամբ։ Այնուհետև պետք է նկարներից համահունչ պատմություն կազմել: Յուրաքանչյուր երեխա հավաքում է իր շղթան:

3. Գրավոր առաջադրանքներ A4 թերթիկների վրա

4. Հրաժեշտի ծես «Հրավառություն».

Երեխաները, ձեռքերը բռնած շրջանագծի մեջ, նստում են, այնուհետև կտրուկ դուրս են ցատկում «Hurray», «Salute», «Great» բառերով.

Դաս թիվ 23

Թիրախ:կամավոր ուշադրության, լսողական հիշողության, երևակայության, ձեռք-աչքի համակարգման զարգացում։ Թուլացում.

1. «Լադոշկա» ողջույնի ծես

Երեխաները պետք է հերթով ծափահարեն իրենց ձեռքերը տեմպի աճով, ովքեր ժամանակ չունեն խաղից դուրս ծափահարելու:

2. Խաղ «Դուրս գրիր տառերը ինչպես հիշում ես»

Խաղի առաջընթաց.

Սեղանի վրա յուրաքանչյուր երեխայի առջև դրված է թուղթ և մատիտ: Հոգեբանը երեխաներին հրավիրում է անգիր սովորել հինգ տառ, որոնք նա կանվանի և գրի դրանք ճիշտ հաջորդականությամբ:

3. Գրավոր առաջադրանքներ A4 թերթիկների վրա

4. «Անսովոր ծիածան» վարժություն.

Հոգեբանը միացնում է հանգիստ հանգստացնող երաժշտություն և ասում. «Հարմար պառկեք, հանգստացեք, շնչեք հավասար և խորը։ Փակիր քո աչքերը. Պատկերացրեք, որ ձեր աչքի առաջ անսովոր ծիածան է:

Առաջին գույնը կապույտն է։ Կապույտը կարող է լինել փափուկ և հանգստացնող, ինչպես հոսող ջուրը: Կապույտը շոգին հաճելիորեն շոյում է աչքը, թարմացնում է քեզ ինչպես լճում լողալը։ Զգացեք այս թարմությունը։

Հաջորդ գույնը դեղինն է: Դեղինը մեզ ուրախություն է պարգևում, այն տաքացնում է մեզ արևի պես, հիշեցնում է քնքուշ փափկամազ հավ, և մենք ժպտում ենք: Եթե ​​մենք տխուր ու միայնակ ենք, նա մեզ ուրախացնում է։

Կանաչ - փափուկ մարգագետնի, տերևների և տաք ամառի գույն: Եթե ​​մենք անհարմար ենք, եթե մենք զգում ենք անապահով, կանաչը կօգնի մեզ ավելի լավ զգալ:

Բացիր աչքերդ. Վերցրեք այս սենսացիաները ձեզ հետ ամբողջ օրվա ընթացքում։

Դաս թիվ 24

Թիրախ:խոսքի զարգացում, ուշադրություն, տրամաբանություն, հորիզոնների ընդլայնում, տեսողական-շարժողական համակարգում:

1. Ողջույնի ծես «Ցանկությունների գնդակ».

Երեխաները նստում են աթոռների վրա կամ գորգի վրա՝ շրջանաձեւ։ Հոգեբանը շրջանաձեւ թել է փոխանցում երեխային, նա սիրալիր խոսք կամ բարի ցանկություն ասելիս թելը պտտեցնում է մատի շուրջը, կամ արտասանում կախարդական քաղաքավարի բառ և այլն։ Հետո նա գնդակը փոխանցում է հաջորդ երեխային, քանի դեռ հերթը հասնում է հոգեբանին։

2. Խաղ «Ավարտի՛ր նախադասությունը».

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանը հերթով գնդակ է նետում երեխաներին, ովքեր կանգնած են շրջանագծի մեջ և ասում են նախադասության սկիզբը: Երեխան պետք է ավարտի նախադասությունը և գնդակը հետ գցի խորհրդատուին: Նմուշ առաջարկներ.

Աղվեսը երկար պոչ ունի, իսկ նապաստակը...

Մենք նայում ենք մեր աչքերով, բայց լսում ենք...

Կարտոֆիլը բանջարեղեն է, իսկ խնձորը...

Թռչունները թռչում են, իսկ ձկները...

Կատուները մյաչում են, իսկ շները...

Ձմռանը ցուրտ է, իսկ ամռանը...

Ցերեկը թեթև է, իսկ գիշերը...

Նարինջը քաղցր է, իսկ կիտրոնը...

Փիղը մեծ է, իսկ մուկը ...

3.Խաղ «Հավաքվել»(Գունավոր Kuisener հաշվիչ ձողիկներ)

4. Վարժություն «Արևի ճառագայթներ»

Ձգեք ձեր ձեռքերը առաջ և միացրեք դրանք շրջանագծի կենտրոնում: Հանգիստ կանգնեք՝ փորձելով զգալ տաք արևի ճառագայթ:

Դաս թիվ 25

Թիրախ:Նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացում, ձեռք-աչք համակարգում, ուշադրություն, դիտում, տրամաբանական մտածողություն, հորիզոնների ընդլայնում:

1. Ալիքների ողջույնի ծես

Ձեռքի ձեռքի ծափերով ազդանշան ուղարկելը «Բարև» բառով

2. Խաղ «Սեզոններ»

Խաղի առաջընթաց.

Հոգեբանն ընտրում է տարվա ցանկացած ժամանակ և այն կանչում խաղացողներին: Հետո նա սկսում է թվարկել տարվա այս եղանակի հետ կապված երեւույթներն ու առարկաները։ Ժամանակ առ ժամանակ նա արտասանում է «սխալ» բառերը. Երեխաները պետք է ծափ տան, երբ նրանք լսում են մի բառ, որը կապ չունի սեզոնի հետ:

Սեզոնների օրինակելի բառեր.

Ձմեռ: ձյուն, ցրտահարություն, բուք, թիթեռներ,ձյան փաթիլներ, մոծակներ,Ամանոր, ծառ, Ձմեռ պապ, ջերմություն, ձնաբուք, ձնեմարդ, սառույց, ձնծաղիկներ, ձյուն, ձեռնոցներ, Ծիածան;

Ամառ: սունկ, հատապտուղներ, ծաղիկներ, անձրև, լողափ, շոգ, տերևաթափ,թիթեռներ, մեղուներ, ծիածան, ձնծաղիկներ, արև, արևայրուք, մորթե վերարկու,Պանամա, լողազգեստ, Snow Maiden;

Գարուն: երիկամներ, տերևի անկում, ձնծաղիկներ, Նոր Տարի, կաթիլներ, յասամաններ, թռչնանոցներ, ելակ, 8 մարտի, starlings;

Աշուն: բերքահավաք, տերևաթափ, Պանամա,դպրոց հովտի շուշաններ,անձրև, սեպտեմբերի 1. ձնեմարդ,հովանոց, վերարկու, շորտեր,աստեր, dandelions;

3. Գրավոր առաջադրանքներ A4 թերթիկների վրա

4. Հրաժեշտի ծես. Ելույթ

Մենք բոլորս ընկերասեր տղաներ ենք:

Մենք նախադպրոցական տարիքի երեխաներ ենք։

Մենք ոչ մեկին չենք վիրավորում.

Մենք գիտենք, թե ինչպես պետք է հոգ տանել:

Մենք ոչ մեկին փորձանքի մեջ չենք թողնի.

Մենք չենք խլելու, այլ խնդրում ենք.

Թող ամեն ինչ լավ լինի,

Դա ուրախ կլինի, թեթև:

Մատենագիտություն:

1. Ալյաբիևա Է.Ա. Ուղղիչ և զարգացնող դասեր ավագ նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար. Մեթոդական ձեռնարկ նախադպրոցական հաստատությունների մանկավարժներին և հոգեբաններին օգնելու համար:- Մ.: TC Sphere, 2002.-96s.

2. Կատաևա Լ.Ի. Ուղղիչ և զարգացնող դասեր նախապատրաստական ​​խմբում. Դասերի ամփոփումներ:- Մ.: Կնիգոլյուբ, 2004.-64p. (Հոգեբանական ծառայություն)

3. Դանիլինա Թ.Ա., Զեդգենիձե Վ.Յա., Ստեպինա Ն.Մ.

Երեխաների հույզերի աշխարհում. Ուղեցույց նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների պրակտիկանտների համար - M .: Iris-press, 2004.-160 pp. - (Կրթական հոգեբանի գրադարան)

4 ... Զարգացնող խաղեր:- M .: Strekoza, 2011.-64p., Ill.

5 ... Ժիտկո Ի.Վ. Պետրիկևիչ Ա.Ա. Ուսումնական խաղեր նախադպրոցականների համար. Կյանքի վեցերորդ տարվա երեխաների կրթական ծառայությունների ծրագիրը.