«Միջմոլորակային ճանապարհորդություն». Փոքր երեխաների համար Տիեզերագնացության օրվա համար զարգացող դասերի ամփոփագիր: Խաղի դասի համառոտագիր «Առողջության և տիեզերքի դաս տիեզերական կրտսեր դպրոցականների մասին

Ընդհանրացնելով ուսումնական դասը թեման «Տիեզերք»մենք փորձել ենք երեխաներին սովորեցնել ծանոթ նյութ տիեզերքի և նորի մասին անսովոր ճանապարհորդության ձևով՝ այն համատեղելով աղի խմորով շրջանաձև աշխատանքի հետ:

Իրենց դասում նրանք դրեցին հետևյալ նպատակները.

  1. Նպաստել տարածության մասին երեխաների գիտելիքների կուտակմանը. ներկայացնել նոր մոլորակներ (Մարս, Յուպիտեր, Սատուրն)
  2. Հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ուշադրության, երևակայության, հիշողության ուղղում.
  3. Թիմում բարեկամական վերաբերմունք զարգացնել:
  1. Շարունակեք ընդլայնել համաստեղությունների մասին գիտելիքները:
  2. Տիեզերագնացների մասնագիտության և աշխատանքի նկատմամբ հարգանք զարգացնել:
  3. Հետաքրքրություն առաջացնել արտաքին տարածության նկատմամբ:
  4. Հետաքրքրություն առաջացնել թատերական գործունեության նկատմամբ.
  5. Զարգացրեք երևակայությունը, կամավոր ուշադրությունը, կատարվողի վրա հնարավորինս կենտրոնանալու ունակությունը:
  6. Զարգացրեք խոսքը հարցերին պատասխանելիս, ձեր մտքերն ազատ և հստակ արտահայտելու կարողությունը:
  7. Ստեղծեք դրական վերաբերմունք, հաջողության զգացում:

Զվարճանք ծնողների հետ - խաղալ «Հաջողակ դեպք».

Նպատակները:համախմբել երեխաների գիտելիքները գրական ստեղծագործությունների մասին, հետաքրքրություն ձևավորել ռուսական ժողովրդական հեքիաթների նկատմամբ:

  • Զարգացնել մտածողության հմտությունները, հիշողությունը, ուշադրությունը: Ընդարձակեք ձեր հորիզոններն ու բառապաշարը:
  • Մշակել սեր և հարգանք մտերիմ մարդկանց նկատմամբ, ընկերների նկատմամբ ընկերական վերաբերմունք, փոխօգնության զգացում:

Առաջադրանքներ.Նպաստեք մեկ ընկերական թիմի ձևավորմանը, խաղից երեխաների և ծնողների մեջ ուրախ տրամադրություն ստեղծեք:

  • Շարունակեք զարգացնել ստեղծագործ երևակայությունը: Նպաստել հեքիաթում պատկերների ստեղծմանը, որոնք առաջնորդում են նրանց կերպարների շարժումները, դեմքի արտահայտությունները:

«Լավ զվարճանք»

Զավեշտական ​​ներկայացում 1-5-րդ դասարանների աշակերտների համար՝ իրենց սիրելի հեքիաթների հիման վրա: Եթե ​​դուք ստեղծագործական լինեք դրա հետ, դա հաճելի կլինի: Յուրաքանչյուր կատարող ստեղծում է իր կերպարը՝ ցուցադրելով սեփական երևակայությունը։ Քույրերը, խորթ մայրը, Մոխրոտը, էջը, փերին կարող են նմանվել հայտնի հեքիաթային հերոսներին, բայց կարող են նաև տարբերվել նրանցից։ Օրինակ, Մոխրոտը - մինի կիսաշրջազգեստով գումարած կրունկներ և դիմահարդարում ... Հանելուկներ, մրցույթներ - կատարողների հայեցողությամբ, դրանք հեշտ է գտնել և ինքնուրույն վերցնել: Ըստ սցենարի՝ մրցույթին մասնակցում են մի քանի թիմեր։ Ընտրված երթուղու ընթացքում նրանք ստանում են բառեր, որոնք պետք է հասցնեն ավարտի գիծ և հավաքեն ասացվածք: Բացի այդ, ուղու վրա նրանց սպասում են բոլոր տեսակի փորձարկումներ: Որքան շատ խաղացողներ, այնքան լավ: Ակցիան տեղի է ունենում ամբողջ դպրոցում։ Այն սկսվել է հավաքների դահլիճում, որտեղ ներկա են բոլոր թիմերն ու երկրպագուները։

Բեռնել:


Նախադիտում:

Գ.Վորկուտա

ԴԱՍԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔԸ

Խմորի պլաստիկ տարրերով

Թեմա՝ «Ճամփորդություն դեպի տիեզերք».

Մանկավարժներ՝ Սիչևա Յու.Ս.

Չապաևա Ն.Ա.

տարի 2012 թ

Դասի թեման. «Ճամփորդե՛ք տիեզերք»։

Դասի նպատակները.

  1. Նպաստել տարածության մասին երեխաների գիտելիքների կուտակմանը. ներկայացնել նոր մոլորակներ (Մարս, Յուպիտեր, Սատուրն)
  2. Հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ուշադրության, երևակայության, հիշողության ուղղում.
  3. Թիմում բարեկամական վերաբերմունք զարգացնել:

Դասի նպատակները.

  1. Շարունակեք ընդլայնել համաստեղությունների մասին գիտելիքները:
  2. Տիեզերագնացների մասնագիտության և աշխատանքի նկատմամբ հարգանք զարգացնել:
  3. Հետաքրքրություն առաջացնել արտաքին տարածության նկատմամբ:
  4. Հետաքրքրություն առաջացնել թատերական գործունեության նկատմամբ.
  5. Զարգացրեք երևակայությունը, կամավոր ուշադրությունը, կատարվողի վրա հնարավորինս կենտրոնանալու ունակությունը:
  6. Զարգացրեք խոսքը հարցերին պատասխանելիս, ձեր մտքերն ազատ և հստակ արտահայտելու կարողությունը:
  7. Ստեղծեք դրական վերաբերմունք, հաջողության զգացում:

Գտնվելու վայրը: iso - ստուդիա.

Դասի տևողությունը. 40 րոպե

Դասի նյութատեխնիկական ապահովում: արվեստի ստուդիան զարդարված է գիսաստղերի, մոլորակների գծագրերով, առաստաղին ամրացված են ձկնորսական գծի վրա գտնվող աստղեր. նոութբուք, բարձրախոսներ, տիեզերական երաժշտության ձայնագրություններ; ծավալային փափուկ մոդուլներ; նախապես պատրաստված աղի խմորի արձանիկներ՝ աստղեր, մոլորակներ, գիսաստղ, տիեզերանավ, աշխատանքի համար մուգ ֆոն; գունավոր մատիտներ, կապույտ թուղթ; խճաքարեր և բամբակյա բուրդ «Նշել հպումով» առաջադրանքի համար

Դասի մեթոդական և դիդակտիկ աջակցություն.թերթիկներ «Հավաքել խոսքը» առաջադրանքի համար; համաստեղություններ, գիսաստղեր, մոլորակներ պատկերող լուսանկարներ; տիեզերագնացների սննդի և տարբեր ապրանքների պատկեր; հանելուկներ համաստեղությունների մասին; հերոսը այլմոլորակային է.

Զբաղմունքի տեսակը. Համալիր դաս խմոր պլաստիկի տարրերով.

դասի ընթացքը.

Աշխատանքի նկատմամբ դրական վերաբերմունքի ձևավորում. «Եթե կա լավ ընկեր».

Թիրախ: Զարգացնել մեծերի, ընկերների հետ համագործակցելու, միմյանց հանդեպ հոգատարություն և ուշադրություն ցուցաբերելու կարողություն։

(Երեխաները կրկնում են շարժումները ըստ տեքստի)

Տրամադրությունն ընկել է (ձեռքերդ իջեցրեք)

Բիզնեսը ձեռքից դուրս է ընկնելու ... (ձեռքերը սեղմել)

Բայց դեռ ամեն ինչ չէ, որ անցել է, (ուսերը թոթվում են)

Եթե ​​կա լավ ընկեր (մեր երեսները դարձնենք միմյանց)

Մենք միասին կհաղթահարենք գործը (ձեռքի սեղմում)

Եկեք թեթեւացած շունչ քաշենք (խորը շունչ քաշեք և արտաշնչեք)

Բարձրացրեք տրամադրությունը (թեքվեք և դանդաղ ուղղվեք)

Եվ թափահարեք փոշին: (ցնցում են իրենց և իրենց հարևանին)

Դաստիարակ՝ Պ տեսեք, թե որքան անսովոր գեղեցիկ է զարդարված մեր սրահը։ Աստղը փայլում է գրեթե յուրաքանչյուրիդ վրա, ինչպես իսկական աստղային երկնակամար:

Շնչառական վարժություններ.(Աստղ բռնիր, փչիր, շունչդ պահիր)

Եկեք պատկերացնենք գիշերային երկինքը ... (Հանգիստ երաժշտություն է հնչում)

1 . Առաջադրանք «Նշել հպումով»

Ձեռքերդ հետ տար, փակիր աչքերդ և պատրաստվիր զգալու ու նկարագրելու այն, ինչ ես կդնեմ քո ձեռքերում:

Պատկերացրեք ձմեռային ցրտաշունչ գիշեր, և հետո թվում է, թե աստղերն այսպիսին են (ես սառը քար եմ դնում ձեռքիս)

Ի՞նչ եք զգում, պատմեք ձեր զգացմունքների մասին:

  1. ամուր
  2. ցուրտ
  3. հարթ

Սրանք աստղերն են ձմռան ցրտաշունչ գիշերը: Նրանք սառն են և փայլում են իրենց փայլով և իրենք նման են մեծ արծաթե ձյան փաթիլների:

Իսկ ամառվա տաք գիշերը աստղերն այսպիսին են (ես բամբակ եմ դնում ձեռքիս)

Ինչ ես զգում? Ինչ սենսացիաներ, ասա ինձ:

  1. տաք
  2. փափուկ
  3. փափկամազ

Ամռանը աստղերը տաք են և մեծ: Նրանք ավելի մեծ են թվում, քան ձմռանը:

Մանկավարժ. Տղերք, վերջերս երկնքի և աստղերի հետ կապված ո՞ր տոնն ենք նշել: (ապրիլի 12 - Տիեզերագնացության օր)

Պատասխանեք, բոլոր նրանք, ովքեր լսում են ինձ: Իմ տիեզերանավը աղետի է ենթարկվել և մեծ արագությամբ մոտենում է ինչ-որ անհայտ մոլորակի: Նա մեծ է, կլոր, կապույտ և աշխույժ: Իսկ ով է ապրում դրա վրա, և ինչպես է այն կոչվում, ես չգիտեմ:

Տղերք, գիտե՞ք, թե որ մոլորակի մասին է խոսքը։

Ինչու է նա այդ գույնը:

Ի՞նչ ձև:

Ինչու՞ է նա ողջ:

Հայտնվում է այլմոլորակային:

Իմ անունը TOP է: Ես թռավ ՍԱՏՈՒՐՆ մոլորակից։

Մանկավարժ. Հարգելի Թոր, մեր երկրի վրա ընդունված է ողջունել ձեզ, երբ այցելության եք գալիս:

Այլմոլորակային: Ի՞նչ է նշանակում բարևել:

Տղերք, եկեք ցույց տանք, թե ինչպես են մարդիկ մեզ ողջունում երկրի վրա:

Ողջույն (շրջանակով)

Այլմոլորակային: Հասկանում եմ, մեզ այսպես են դիմավորում... (ձեռքը դնում է հարեւանի կրծքին ու ճակատին)

Մանկավարժ. Եկեք ասենք բարև, ինչպես նրանք անում են Սատուրնի վրա:

Այլմոլորակային: Տղաներ, խնդրում եմ, օգնեք ինձ վերադառնալ իմ մոլորակ: Բայց իմ նավը փչացավ։

Մանկավարժ. Մենք տիեզերանավ ունենք։ Բայց պետք է հավաքել, կա միայն գծված նմուշ։

2. Հավաքվել նմուշով

(Երեխաները փափուկ մոդուլներից հրթիռ են հավաքում)

Դաստիարակ Հրթիռը պատրաստ է, և ի՞նչ է անհրաժեշտ երկար ճանապարհորդության ժամանակ ուժերն ամրապնդելու համար:

Իհարկե, սնունդ, ի՞նչ սնունդ է անհրաժեշտ տիեզերքում։

3. Տիեզերագնացների ճաշի առաքելությունը

(Ուտեստներ և ապրանքներ պատկերող նկարներ, երեխաները ընտրում են այն, ինչ իրենց պետք է):

Այլմոլորակային: Տիեզերք կարող են գնալ միայն գրագետ ու պատրաստված երեխաները։

Դաստիարակ Նստեք ավելի հարմարավետ, TOR-ը ձեր տեղն է: Եկեք ձևացնենք, որ տիեզերական հրթիռի մեջ ենք:

Ես կարդում եմ:

Մեզ նոր հրթիռ է սպասում

Մոլորակների շուրջ քայլելու համար

Որն ենք մենք ուզում

Ո՞ր մեկն ենք թռչելու

Կա միայն մեկ գաղտնիք

Անպարկեշտ մարդկանց տեղ չկա.

Ուշադրություն. Պատրաստվեք արձակել ձեր հրթիռը: Մենք հետ ենք հաշվում 10-ից։ ՍԿՍԵԼ։ Մեր հրթիռը գնում է բարձր, վերև: Զգույշ եղիր! Մենք հետևում ենք պատուհանների միջով:

4. Առաջադրանք «Կատարել թռիչքի երթուղի»

(կողմնորոշում թղթի վրա)

Այլմոլորակային: Թռչելու համար հարկավոր է ճիշտ գծել թռիչքի երթուղին:

Դուք ունեք կապույտ սավաններ - սա երկինքն է:

Ուշադրություն. Վերցրեք ձեր մատիտները և անցեք աշխատանքի.

Ստորին ձախ անկյունում էԵրկիր (նշեք այն կապույտ շրջանով):

Վերևի ձախ անկյունում մենք տեսնում ենք մոլորակըՄարս (նշեք այն կարմիր շրջանակով):

Ներքևի աջ անկյունում էԼուսին ( նշեք այն դեղին շրջանակով)

Մոլորակի վերին աջ անկյունումՍատուրն , մենք գնում ենք այնտեղ (նշեք այն կանաչ շրջանով)

Կենտրոնում էԱրեւ (նշեք այն նարնջագույն շրջանով)

Մանկավարժ. Մենք այժմ ունենք թռիչքի քարտեզ: Մենք անպայման կթռչենք մեր նպատակակետը։

Մանկավարժ. Տիեզերագնաց լինելու համար պետք է շատ բան իմանալ։ Եվ առաջին հերթին աստղերին լավ տիրապետել։ Այժմ կփորձենք գուշակել հայտնի համաստեղությունների հանելուկները։ Չէ՞ որ երկնքի աստղերը անկարգ չեն ցրված։ Նրանք կազմում են համաստեղություններ կոչվող համակցություններ: Բոլոր համաստեղություններն ունեն իրենց անունները: Իսկ անունները նրանց համար հորինել են Հին Հունաստանում։ Հույները հիանալի ծովագնացներ էին, և նրանք ուղին որոշեցին երկնային համաստեղություններով, երբ նրանք նավարկեցին նավի վրա:

ֆիզիկական րոպե «Նկարիր համաստեղություն»

Կանգնեք շրջանագծի մեջ, մենք կպատկերենք համաստեղությունները, որոնք ես կկարդամ:

(Մենք կարդում ենք հանելուկներ, ցուցադրում ենք մոլորակների և համաստեղությունների գծագրեր կամ դիագրամներ)

Գեղեցիկ է պարզ երկինքը

նրա մասին շատ առակներ կան։

նրանք քեզ թույլ չեն տա ստել,

ասես այնտեղ կենդանիներ են ապրում։

Ռուսաստանում կա գիշատիչ գազան,

Նայիր, նա հիմա երկնքում է

փայլում է պարզ գիշերում

Մեծ արջ):

Իսկ արջը՝ երեխայի հետ,

Բարի, փառահեղ արջի քոթոթ:

Մայրիկի կողքին փայլում է

Փոքր արջ)

***

Քիչ հեռու Վիշապը լռեց։
Նա շուռ է նայում Արջերին,
Ծամում է բեղերի ծայրերը։
Եվ Արծիվը երկար նայեց,
Ինչպես նիհար Գայլը թափառել է ինչ-որ տեղ
Եվ կողքից շրջանցված
Շների շների համաստեղություն.

***

Երկնային Առյուծը հանգիստ քնած էր,
Բացահայտում է ձեր սարսափելի snapdragon-ը
(Մի կատակեք առյուծների հետ):
Կետը լողալով բարձրացավ Անդրոմեդա,
Պեգասը արագ վազեց,
Եվ հպարտորեն Կարապը թռավ
Ծիր Կաթինի երկայնքով.

***
Եվ Ծիր Կաթինի մոտ,
Ուր էլ գնաս կամ գնաս
Հսկայական Խեցգետին կա.
Պառկած է տիեզերական փոշու մեջ
Թեթևակի շարժում է իր ճանկերը
Եվ ամեն ինչ նայում է Hydroy-ին

***
Այստեղ Ագռավը թափահարեց իր թեւերը,
Ֆենիքսը բարձրացավ մոխիրներից,
Սիրամարգը փչեց պոչը,
Այստեղ Օձը ճռճռաց,
Աղյուսակները վազեցին, ցնծալով,
Եվ Լինքսը նստեց՝ թաքնվելով,
Դելֆինը փրկել է երգչուհուն

***

Ընձուղտը քայլում էր Աստծո պես
Ահա Նապաստակը, ահա միաեղջյուրը,
Կռունկ, Քամելեոն:
Իսկ աղավնին մողեսով է...
Ոչ, ըստ երևույթին չեմ կարող հաշվել
Այս բոլոր առասպելական արարածները
Ով է բնակեցված տարածքը.

Դաստիարակ Տղերք, կարծես զրոյական ձգողականության մեջ ենք, և կարևոր բառերը խառնված են:

5. Առաջադրանք «Հավաքել բառը»

Յուրաքանչյուրին տրվում է մեկ բառ կամ մի քանի բառ՝ ըստ դժվարության մակարդակի:

Բառեր՝ Գագարին, Կորոլև, Տերեշկովա, ապրիլի 12, Բելկա, Ստրելկա, տիեզերական հանդերձանք, Վոստոկ: Առաջադրանքը կատարելուց հետո երեխաները պետք է համառոտ բացատրեն, թե ինչ են նշանակում այս բառերը:

Դաստիարակ Շատ բան իմանալ, սա դեռ ամենը չէ: Տիեզերագնացը պետք է լավ առողջություն ունենա, սպորտի հետ ընկերանա և ամեն օր առավոտյան վարժություններ անի։

Բայց հիմա մենք կստուգենք, թե որքան ճարպիկ և հմուտ են տղաները: Ուշադրություն, ուշադրություն, հայտարարում եմ մրցույթ!

Բացօթյա խաղ «Հրթիռներ դեպի սկիզբ»:

Մանկավարժ. Նայեք պատուհաններից, որպեսզի տեսնեք, թե ինչ է դա.

Իր կրակոտ պոչը թեքելով, ինչ-որ բան շտապում է աստղերի միջև:

(Գիսաստղ, ցույց տալ նկարը)

Այլմոլորակային: Տեսեք, մենք ենք մոտենում է մոլորակինՄարս ... Այն կարմիր-նարնջագույն է, չկա ջուր և մշտական ​​սառույց, կան հանգած հրաբուխներ, ինչպես լուսնի վրա սարեր, շատ երկաթի փոշի և օդ չկա:

Հաջորդ Յուպիտերը - այն համարվում է ամենամեծը։ Մոլորակը մագնիս է, շատ արբանյակներ է ձգում դեպի իրեն, սրանք այն շերտերն են, որոնք տեսանելի են նրա վրա:

Իսկ իմ մոլորակը Սատուրնն է ... Դուք, անշուշտ, կճանաչեք նրան հայացքով, նա շրջապատված է մեծ մատանիով: Այն պինդ չէ, տարբեր շերտերից. մի ժամանակ այնտեղ ջուրը սառչում էր, իսկ Սատուրնի օղակները կազմված են ձյունից և սառույցից։

Ահա ես տանն եմ։ շնորհակալություն տղաներ, և որպես նվեր ձեզ իմ Սատուրն մոլորակի պատկերը: Ցտեսություն!

Դաստիարակ Պատրաստվե՛ք, մենք վերադառնում ենք։ Մենք հետ ենք հաշվում 10-ից։

Այստեղ վայրէջք կատարելով՝ մենք տանն ենք: Ձեզ դուր եկավ ճամփորդությունը: Ի՞նչն է ձեզնից յուրաքանչյուրին ամենաշատը դուր եկել: Ի՞նչ նոր մոլորակների մասին եք սովորել: Եկեք մեր ճանապարհորդությունը կազմենք աղի խմորից պատրաստված արձանիկներով:

Թիմային աշխատանք խմոր պլաստիկից «Ճամփորդություն դեպի տիեզերք»:

Նախադիտում:

Պետական ​​բյուջեի հատուկ (ուղղիչ) ուսումնական հաստատություն ուսանողների, հաշմանդամություն ունեցող աշակերտների համար« VIII տիպի թիվ 7 հատուկ (ուղղիչ) հանրակրթական գիշերօթիկ դպրոց»

Վորկուտա

«Լավ զվարճանք»

Վերացական

ՄՐՑՈՒՅԹ ԾՐԱԳԻՐ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ՀՂՈՒՄԻ ՀԱՄԱՐ.

Մանկավարժներ՝ Սիչևա Յու.Ս.

Չապաևա Ն.Ա.

2011 թ

«Լավ զվարճանք»

մրցակցային ծրագիր կրտսեր մակարդակի համար:

Զավեշտական ​​ներկայացում 1-5-րդ դասարանների աշակերտների համար՝ իրենց սիրելի հեքիաթների հիման վրա: Եթե ​​դուք ստեղծագործական լինեք դրա հետ, դա հաճելի կլինի: Յուրաքանչյուր կատարող ստեղծում է իր կերպարը՝ ցուցադրելով սեփական երևակայությունը։ Քույրերը, խորթ մայրը, Մոխրոտը, էջը, հեքիաթը կարող են նմանվել հայտնի հեքիաթային հերոսներին, բայց կարող են նաև տարբերվել նրանցից։ Օրինակ, Մոխրոտը - մինի կիսաշրջազգեստով գումարած կրունկներ և դիմահարդարում ... Հանելուկներ, մրցույթներ - կատարողների հայեցողությամբ, դրանք հեշտ է գտնել և ինքնուրույն վերցնել:

Ըստ սցենարի՝ մրցույթին մասնակցում են մի քանի թիմեր։ Ընտրված երթուղու ընթացքում նրանք ստանում են բառեր, որոնք պետք է հասցնեն ավարտի գիծ և հավաքեն ասացվածք: Բացի այդ, ուղու վրա նրանց սպասում են բոլոր տեսակի փորձարկումներ: Որքան շատ խաղացողներ, այնքան լավ:

Ակցիան տեղի է ունենում ամբողջ դպրոցում։ Այն սկսվել է հավաքների դահլիճում, որտեղ ներկա են բոլոր թիմերն ու երկրպագուները։

ՊԱՏՄԱՑՈՂ. Երեք աղջիկ պատուհանի մոտ

Երեկոյան նստեցինք։

Սերմերը բարեկամաբար պոկվեցին

Այո, նրանք կամաց բզզացին։

(Աղջիկները երգում են «Օ՜ սառնամանիք, սառնամանիք» երգը):

1-ին ՔՈՒՅՐ. Եթե ​​միայն հարուստ լինեի...

ՊԱՏՄԱՑՈՂ Հորանջում է քաղցր,

Առավոտից անլվա

Քույրը առաջինը խոսեց.

1-ին ՔՈՒՅՐ. Ես նման բաներ կանեի։

Ես սկզբի համար կգնեի

Ես տոմս եմ դեպի արտերկրյա երկիր։

Ասում են՝ Եգիպտոսը դրախտ է

2-րդ ՔՈՒՅՐ. Ես դեռ պատրաստ չեմ դրան:

Եթե ​​միայն ես կարողանայի մղվել,

զբաղվել բոդիբիլդինգով,

Մկանները բոլորը նման են ընտրության,

Okay ծալված է օրինակով:

Ես հավանաբար մենակ կլինեի

Նա բերեց երկու գերան:

(2-րդ քույրը կատարում է վարժություններ համրերով կամ ծանրաձողով Լյուբե խմբի «Դուսյա-ագրեգատ» երաժշտության ներքո):

ՊԱՏՄԱՑՈՂ. Դե, երրորդ քույրը,

Ինքը՝ ամենաերիտասարդ աղջիկը,

Ամեն ինչ կնայեր հայելու մեջ։

3-րդ ՔՈՒՅՐ (նայելով հայելու մեջ). Երկու գերան. Դե, ես ուզում էի!

Եվ ես երազելու բան գտա:

Եթե ​​կարողանայի գանգուր դառնալ

Հոգնել է գանգուրներից:

2-րդ ՔՈՒՅՐ. Գնացեք վարսավիրի մոտ,

Սափրված գանգ:

3-րդ ՔՈՒՅՐ -Ծիծաղելի մի եղիր, քույրիկ, ժողովուրդ։

1-ին ՔՈՒՅՐ. Եվ հետո - ցանկացած պարիկ ...

Ահա, նորաձևության ամենավերջին ճիչը…

(1-ին քույրը հանում է պարիկ և տալիս 3-րդ քրոջը):

3-րդ ՔՈՒՅՐ (Փորձում է պարիկ): Super! Դուք կարող եք և սափրվել ...

Տո՛ւր, քույր, անարգի՛ր,

Գեղեցկություն, ուղղակի սարսափ:

Դրա մեջ միայն մի քիչ տաք է:

(Մտնում է խորթ մայրը):

ԽՈՐԹ ՄԱՅՐ. Փոքրիկներս, վեր կացեք

Շտապեք ավարտել ձեր սուրճը

Եկեք գնանք ձեզ հետ զբոսնելու,

Մենք այնտեղ ձնծաղիկներ ենք հավաքում,

Օրացույցում գարուն է։

2-րդ ՔՈՒՅՐ. Միայն, մայրիկ, որտեղ է նա:

3-րդ ՔՈՒՅՐ. Այսօր մարտն արդեն բակում է,

Իսկ ցրտահարությունը հունվարի պես է։

1-ին ՔՈՒՅՐ. Իսկ ձյունն ընդհանրապես չի հալվում։

3-րդ ՔՈՒՅՐ Ինչքան տաք է, որ ես բավարար չեմ:

Երևում է, մամա, գարուն

Ճանապարհին ես մոլորվեցի։

2-րդ ՔՈՒՅՐ – Նա փոխել է իր միտքը:

3-րդ ՔՈՒՅՐ. Կամ նրա հետ ինչ-որ բան պատահե՞լ է:

1-ին ՔՈՒՅՐ. Ես պետք է զանգահարեմ Մոխրոտին

Ուղարկիր նրան գարուն:

(Քույրերը կանչում են Մոխրոտին):

ԽՈՐԹ ՄԱՅՐ. Բարև Մոխրոտ իմ լույս

Տեսեք, գարուն չկա։

Մոխրոտը :Դե, ես ի՞նչ եմ մեղավոր։

Դուք, քույրեր, դեռ վաղ է

Նրանք ուզում էին հանել իրենց մուշտակները։

ՔՈՒՅՐԵՐ (երգչախմբում). Մենք ոչինչ չենք ուզում իմանալ:

Դու գնա, գտիր գարունը,

Ինձ բերեք մեր գյուղ։

Տեսե՛ք, փորձե՛ք։

Մի՛ վերադարձիր առանց Գարնան։

(Քույրերը փախչում են):

Մոխրոտը: Ի՞նչ անեմ, ինչպե՞ս լինեմ։

Ես պետք է երեխաներին հարցնեմ, կարո՞ղ եք օգնել ինձ գտնել գարունը: (երեխաներ: ԱՅՈ!)

Դու որոշեցիր փնտրել գարունը, բարի ճանապարհ,

Էջերը ցույց կտան, թե ուր գնալ:

Էջերը դուրս են գալիս - ուղեկցելով թիմերի քանակով, նրանց թիմին տվեք երթուղին ցույց տվող առաջադրանք: Յուրաքանչյուր թիմ պետք է հերթով անցնի բոլոր առաջադրանքները, վերջինը կատարում են բոլորը միասին։

առաջադրանքներ թիվ 1 թիմերի համար

1-ին ՃԱՊՈՆԱԿԱՆ:

«Սաշա, Տանեչկի և Վալի.

Բոլորը միասին ձեռքերը բարձրացրին։

Բոլոր Վլադիկի, Կոլյա, Օլի -

Նրանք բարձր ճչացին։

Լենա, Սվետա և Սերյոժա -

Մենք բոլորս ծափ ենք տալիս:

2-րդ ՃԱՊՈՆԱԿԱՆ:

Պավլիկները չպետք է կանգնեն

Մենք մեր բոլոր ոտքերը դոփում ենք:

Դիմա, Յուրա և Լարիսա-

Բարեկամաբար, նրանք բարձր սուլեցին։

Նատաշա, Նադիա և Օքսանա-

Շուտով բոլորը նստեցին։

1-ին ՃԱՊՈՆԱԿԱՆ:

Կատյա, Դաշա և Նաստյա-

Դե, մյաու!

Իգորի, ամբողջ Ալեքսեյ-

Դե, բոլորն էլ մռնչում են։

ԲՈԼՈՐ ՑԱՏԿԵՐԸ.

ում մասին մենք չենք ասել

Իսկ այսօր նրանք լռեցին

Որպես մեկ ընտանիք

Բարեկամաբար բարձրաձայն գոռանք՝ «ես»։

Բարև, բարի մարդիկ: Այսպիսով, եկել է «Լավ զվարճանքի» ժամը: Բարի ընկերներ և կարմիր աղջիկներ, եկեք, շտապեք: Հրավիրում ենք ձեզ մասնակցելու մեր զվարճությանը։ Այսպիսով, ընկերներ, մենք սկսում ենք:

1-ին ՃԱՊՈՆԱԿԱՆ:

Հետո մենք ունենք մեծ մատակարարում,

Եվ նրանք բոլորը, ընկերներ, ձեզ համար են:

Եվ հիմա, առանց հապաղելու

Եկեք սկսենք մրցույթը:

2-րդ ՃԱՊՈՆԱԿԱՆ:

Եկեք, ընկերներ, սկսենք

Մրցույթից՝ միասին վազել։

Մենք ճարտարորեն կհյուսենք ոտքերը զույգերի համար,

Եվ եկեք սկսենք ճանապարհից:

Առաջինը, ով եկավ գիծ

Նա կվերցնի այդ նվերը։

Անցկացվում է «Վազում երեք ոտքի վրա» մրցույթը... Մասնակիցները բաժանվում են զույգերի. Մեկի աջ ոտքը, մյուսի ձախ ոտքը կապում են պարանով։ Ազդանշանով զույգերը վազում են վերջնագիծ։

1-ին ՃԱՊՈՆԱԿԱՆ:

Սկսում ենք ձյան մենամարտ

Ո՞վ կխփի թիրախը ձնագնդիներով.

Այդ մեկն է լինելու գլխավոր հաղթողը։

Ո՞վ է դա առաջինն ուզում: Դուրս գալ.

2-րդ ՃԱՊՈՆԱԿԱՆ:

Խաղի օրենքը հետևյալն է.

Ձնագնդի պատրաստեք տասը հատ

Հիմա դու կշպրտես,

Անցկացվում է «Ձյունե մենամարտ» մրցույթը։

1-ին ՃԱՊՈՆԱԿԱՆ:

Համարձակ, արագ,

Տղաները ճարպիկ են.

Ցույց տվեք մեզ ձեր ոտքերի արագությունը

Այո, պար, ալ պար:

Անցկացվում է «Boots of Speed ​​​​Walkers» մրցույթը։Մասնակիցները հաղթահարում են «սկիզբից» մինչև «ավարտ» հեռավորությունը:

Բուֆոնները յուրաքանչյուր թիմին տալիս են ասացվածքի տառերի մի մասը:

առաջադրանքներ թիմերի համար№2

ԲԱԲԱ ՅԱԳԱ (պոկեր հանելով). Սպասիր, անցորդ, ո՞վ է գալիս:

Մենք լցնում ենք գնդացիրը...

ուղեկցող էջՈղջույն, Յագա տատիկ:

Որտե՞ղ եք տեսել թշնամուն:

ԲԱԲԱ ՅԱԳԱ Եվ որտե՞ղ ենք մենք բոլորս միասին գնում այդքան վաղ ժամին:

Ուղեկցող Մենք գնում ենք գարուն փնտրելու:

ԲԱԲԱ-ՅԱԳԱ. Մի բան, որ ես քեզ չեմ հասկանա։

ուղեկցող Ինչու չհասկանալ:

Մենք գնում ենք գարուն փնտրելու:

Որտե՞ղ է գարունը, Յագուսյա, գիտե՞ս:

Խոսիր, եթե չես կրակում.

ԲԱԲԱ-ՅԱԳԱ. Իժ, ինչ գործ։

Անմիջապես ակնհայտ է Ռուսաստանից.

Ասենք, ես դա գիտեմ Գարնան հետ:

ուղեկցող - Դե, մեզ մի գաղտնիք ասա։

ԲԱԲԱ-ՅԱԳԱ. Ոչ, նախ դուք տղաներ

Դուք կկռահեք հանելուկները։

1 վաղ առավոտյան արթնանալը

Կարմիր արևների հետ միասին,

Ես ինքս լցնում եմ օրորոցը

Ես դա անում եմ արագ ... (Վարժություն):

2. Ոչ թե վիրավորված, այլ ուռճացված։

Նրանք նրան տանում են դաշտով մեկ։

Եվ նրանք կխփեն - ընդհանրապես

Չի կարող հետևել ... (Գնդակ):

3. Սառցե հարթակի վրա լաց է լինում,

Մի աշակերտ շտապում է դեպի դարպասը

Բոլորը բղավում են. Հոկեյի ձող! Հարվածե՛ք

Զվարճալի խաղ ... (հոկեյ):

4. Ոտքեր չկան ուրախությունից,

Ես թռչում եմ ձնառատ բլուրով:

Սպորտն ինձ ավելի հարազատ ու հարազատ է դարձել։

Ո՞վ օգնեց ինձ այս հարցում: (դահուկներ):

5. Սառույցի վրա ո՞վ կհասնի ինձ:

Մենք վազում ենք մրցավազքի մեջ.

Եվ ձիերը չեն, որ տանում են ինձ,

Եվ փայլուն ... (չմուշկներ):

6. Ես վերցրեցի երկու կաղնու ձող,

Երկու երկաթե դահուկներ.

Ես լցրեցի ճաղերը ճաղերի վրա,

Ձյուն տվեք: Պատրաստ ... (սահնակ):

Երաժշտական ​​լիցքավորում

ԲԱԲԱ ՅԱԳԱ Օ,, այո, խելացի տղաներ,

Դուք գուշակել եք բոլոր հանելուկները։

Խոստացա, կօգնեմ,

Ճանաչեք տատիկ Յագային:

Գնա հենց այնտեղ,

Հանգիստ, մի արթնացրու Բլիզարդը:

Ամբողջ շաբաթ կատաղեցի

Մեկ րոպե քնած...

Բաբա Յագան յուրաքանչյուր թիմին տալիս է ասացվածքի տառերի մի մասը:

ուղեկցող (գրկելով Յագային).

Դե, շնորհակալություն, Յագուշա,

Սմեք, Սմաք, սիրելիս:

Երեխաներ (բարձր բղավում են). Ցտեսություն, Յագա:

առաջադրանքներ թիմերի համար№ 3

ՁՆԱԲՈՒԿ (արթնանալով). Սկսվում է ձնաբուքը:

(Blizzard-ը պարում է (շրջանում է) «Flight of the Bumblebee» երաժշտության ներքո):

ՁՆԱԲՈՒԿ (շատ զայրացած). Գարունը չես գտնի:

ուղեկցող էջ: Զարմանում եմ, թե ինչու?

ՁՆԱԲՈՒԿ. Ինչո՞ւ։ Ես որոշեցի!

Ես նախ կփորձեմ քո ուժերը։

Մրցույթ - խաղ. «Հետաքրքիր ձնեմարդ»

խաղ «Մաղադանոսին գլխարկ գցել»

խաղ «Շարֆ կապիր գնդակի վրա»

Բլիզարդ խաղ. դուրս եկեք մարգագետին, դարձեք բոլորը շրջանագծի մեջ

ով ձնաբքի տակ է ընկնում, հիմա տուն կգնա:

Փախիր ով, որտեղ պետք է քեզ հասնի ձնաբուքը:

Բլիզարդը յուրաքանչյուր թիմին տալիս է առածի տառերի մի մասը:

Ուղեկցող էջ.Մենք ամբողջությամբ հետաձգվեցինք, ժամանակն է, որ մենք գնանք:

առաջադրանքներ թիվ 4 թիմերի համար

վերջին առաջադրանքը, որտեղ հավաքվում են բոլոր թիմերը:

(Գալիս են կրակի մոտ, որտեղ անտառի երաժիշտները երգում են «Ասում են՝ բյակի ենք, հաճարենին» երգով):

Անտառի երաժիշտների երգը

Մենք անտառային գոհարներ ենք:

Մենք սիրում ենք երգել և պարել:

Մենք երգում ենք, գոռում ենք

Մենք բոլորին հանգիստ չենք տալիս.

Մենք թակում ենք, թակում ենք

Էհ մա՜

1-ին ԵՐԱԺԻՇՏ. Ուր ես գնում?

Մոխրոտը: Մենք ուզում ենք գտնել Գարունը

Արդեն շրջել են ամբողջ երկիրը,

Իսկ Վեսնին գնացել էր։

Կարո՞ղ են քարտերը խորհուրդ տալ:

2-րդ ԵՐԱԺԻՇՏ. Մենք չենք վախեցնում անցորդներին

Երբեք, երբեք.

Եթե ​​պետք լինի, բախտ կպատմենք

Դուք քարտերի վրա եք, պարոնայք:

Կատարե՛ք «առաջադրանքը՝ գուշակություն», հիշե՛ք և դասավորե՛ք ըստ մոդելի

Գուշակիր ականջով խաղ

վերջին առաջադրանքը՝ յուրաքանչյուր թիմի բերած տառերից հավաքիր գարնան մասին ասացվածքը:

Անտառի երաժիշտները ցույց են տալիս ճանապարհը, որտեղ գարունն է:

Եզրափակիչ գործողությունը տեղի է ունենում մարզասրահում, այնտեղ հավաքվում են բոլոր թիմերն ու հերոսները։

(Մոխրոտը և Փեյջը մոտենում են բացատին, որտեղ մի կողմից Ձմեռը և Բլիզարդը, մյուս կողմից Գարունը պարան են քաշում):

ՁՄԵՌ: Ես ցրտաշունչ ձմեռ եմ, ձնաբուք,

Ընկերական սառցե քամիների հետ:

ԳԱՐՈՒՆ: Իսկ ես - Գարունը տաք է, քնքուշ,

Քեզ ժամանակը չէ՞, ձյուն քույրիկ,

Գնալ դեպի հեռավոր հյուսիս:

ՁՄԵՌ: Ես չեմ հեռանում, արի մրցենք։

ԷՋ: Մոխրոտը, հիմա ինձ համար պարզ է

Որ իզուր չեկանք։

Պետք է ինչ-որ բան անել

Քշեք կատաղի ձմեռը:

1-ին ԵՐԱԺԻՇՏ. Օ, դու, Զիմուշկա-ձմեռ,

Ինչպես կարող ես չտեսնել քեզ

Վաղուց ժամանակն է հեռանալու։

Սքա՛տ, խաբի՛ր, բակից։

ՁՄԵՌ: Ես կգնամ, բայց ոչ հիմա։

Կարող է ձեզանից որևէ մեկը

Արդյո՞ք նա երգ է երգելու ձմռանը:

2-րդ ԵՐԱԺԻՇՏ Դե, դուք պետք է շատ աշխատեք:

Հեյ տղերք դուրս եկեք:

Զվարճացիր ձմռան հետ:

Ձմռան մասին երգ է երգվում։

(ձմեռը ուրախանում է, երգում է):

1-ին ԵՐԱԺԻՇՏ Եվ Զիման դեռ չի հանձնվում:

Անելիք չկա, պետք է

Պետք է մի քիչ օգնենք Գարնանին։

Ով ուզում է, ամեն ինչ ինձ!

(Բոլոր հանդիսատեսին հրավիրում է Գարնան կողմը, բոլորն օգնում են Գարունին քաշել պարանը):

ԳԱՐՈՒՆ: Այսքանը` ձմռան վերջը:

Ընկերներ, դուք ինձ օգնեցիք:

Ես գիտեմ, որ նրանք ինձ սպասում են ամենուր, աշխարհում բոլորն իմ կարիքն ունեն

Ես ուրախություն եմ բերում մարդկանց, և իմ անունը գարուն է:

Շո՛ւտ վեր կացեք շուրջպարի մեջ, իմ ուրախ ժողովուրդ։

Երեխաները կատարում են շուրջպար՝ «Ինչպես մերը՝ դարպասների մոտ»

Էջ: Եվ հիմա երեխաները ռուս ենխաղ - շուրջպար. «Հստակ այրիր այրիր».

Մոխրոտը. Գարնանային հյուս, երեխաները ամբողջ օրը կզվարճանան:

The wattle խաղ

Գարուն: Շագանակագույն արևը ծագում է երկնքում, և գարնան առվակը ուրախ երգում է:

Խաղը «Հոսք»

Բոլոր հերոսները. Թող գարունը կարմիր լինի, մեզ ջերմություն բերի, թող մեր զվարճանքը չվերջանա, մենք բոլորին հյուրասիրում ենք նրբաբլիթներով։

Նախադիտում:

Հաշմանդամություն ունեցող ուսանողների, ուսանողների պետական ​​բյուջետային հատուկ (ուղղիչ) ուսումնական հաստատություն «Թիվ 7 VIII տիպի հատուկ (ուղղիչ) հանրակրթական գիշերօթիկ դպրոց».

Գ.Վորկուտա

«Հաջողակ դեպք».

Մանկավարժներ՝ Սիչևա Յու.Ս.

Չապաևա Ն.Ա.

2011 թ

Զվարճանք ծնողների հետ - խաղալ

«Հաջողակ դեպք».

Նպատակները: համախմբել երեխաների գիտելիքները գրական ստեղծագործությունների մասին, հետաքրքրություն ձևավորել ռուսական ժողովրդական հեքիաթների նկատմամբ:

  1. Զարգացնել մտածողության հմտությունները, հիշողությունը, ուշադրությունը: Ընդարձակեք ձեր հորիզոններն ու բառապաշարը:
  2. Մշակել սեր և հարգանք մտերիմ մարդկանց նկատմամբ, ընկերների նկատմամբ ընկերական վերաբերմունք, փոխօգնության զգացում:

Առաջադրանքներ. Նպաստեք մեկ ընկերական թիմի ձևավորմանը, խաղից երեխաների և ծնողների մեջ ուրախ տրամադրություն ստեղծեք:

  1. Շարունակեք զարգացնել ստեղծագործ երևակայությունը: Նպաստել հեքիաթում պատկերների ստեղծմանը, որոնք առաջնորդում են նրանց կերպարների շարժումները, դեմքի արտահայտությունները:

Սարքավորումներ:

Խաղի անվանումը առանձին տառերից «Հաջողակ պատահար»

Վայրկյանաչափ

ավազի ժամացույց - խաղի խորանարդ (նկարագրությունը տեքստում)

6 բազմագույն տակառ կամ պարկուճ «Kinder Surprise» հարցական համարներով

Հարցաթերթիկներ

Մրցանակներ մասնակիցների և հաղթողների համար

Մեդալներ հաղթողների և մասնակիցների համար

Երաժշտական ​​ստեղծագործության ձայնագրում

Խաղի տևողությունը. 35-40 րոպե:

Խաղերի միջև հնչում է երաժշտություն «Lucky Chance» հեռուստախաղից, դահլիճը զարդարված է գնդակներով և աստղերով:

Առաջին խաղի հարցերը.

1. Ո՞ր փիղը կոճղ չունի: (շախմատի ժամանակ):

2. Ո՞վ է փրկել նապաստակները ջրհեղեղի ժամանակ: (Մազայ պապը):
3. Ինչպե՞ս է ավարտվում ցերեկն ու գիշերը: (փափուկ նշան):
4. Ո՞ր հեքիաթում է աղջիկը ձմռանը գնում ծաղիկների: ("Տասներկու ամիս").
5. Տուն Ձմեռ պապ. (Սառնարան):
6. Որո՞նք են այգում աճող երկու նոտաները: (լոբի):
7. Անվանե՛ք հեղինակին. «Աստված մի տեղ ագռավին մի կտոր պանիր է ուղարկել»: (Կռիլով).
8. Ինքը խայտաբղետ է, կանաչ է ուտում, սպիտակ է տալիս? (կով):
9. Ի՞նչ է մանկական հումորային լրահոսը։ («Երալաշ»).
10. Ո՞ր սարսափելի գազանն է ագահ ազնվամորու համար: (արջ).
11. Ո՞ր բզեզն է անվանվել այն ամսից, որում այն ​​ծնվել է: (մայիս):
12. Ո՞ր թռչունները չեն կարող թռչել: (պինգվիններ և ջայլամներ):
13. Մթերք, որը ստացվում է ճակնդեղից և եղեգից։ (շաքար):
14. Ստորգետնյա երկաթուղի՞։ (ստորգետնյա):

Երկրորդ խաղի հարցերը.

1. Այս առարկայի օգնությամբ հեքիաթի գլխավոր հերոսը գտավ իր երջանկությունը՝ իմաստուն կինը, ով կախարդված էր: (Սլաք):
2. Նա մեզ մոտ եկավ Անդերսենի հեքիաթից: Նրա անունը նշանակում է երկարություն, որը հավասար է ընդամենը 2,5 սմ: Ի՞նչ է նրա անունը: (Tumbelina):
3. Ո՞ր հեքիաթում են գործում վերածնված մրգերն ու բանջարեղենը: («Չիպոլինոյի արկածները):
4. Ինչպես էին «Ձյունե թագուհին» հեքիաթի գլխավոր հերոսների անունները 5. Այս առարկայի օգնությամբ դուք կարող եք ամենահիասքանչ բաները պատրաստել, կամ նույնիսկ կարող եք սպանել ռուսական հեքիաթների սարսափելի հերոսին։ (ասեղ):
6. Ինչից էր պատրաստված Մոխրոտիկի համար նախատեսված կառքը: 7. Քանի՞ ժամ էր անհրաժեշտ Մոխրոտը թողնել գնդակը: 8. Թվարկե՛ք Thumbelina-ի ձախողված հայցվորներին: 9. Ի՞նչն ընկավ Կայիի աչքին «Ձյունե թագուհին» հեքիաթում.

3 խաղ «Մութ ձի» հանդիսատեսի համար:

Հաղորդավարը դահլիճը բաժանում է 2 թիմի և բացատրում, որ մտահղացել է մեկ հայտնի ստեղծագործություն։ Իսկ կռահելու համար ակնարկներ կանի նրան։ Նման հինգ խորհուրդ կլինի: Եթե ​​որևէ թիմ ճանաչի աշխատանքը առաջին հուշումից հետո, ապա կստանա 5 միավոր, երկրորդից հետո արդեն 4 միավոր և այլն՝ նվազման կարգով: Հրամանը, որն ավելի արագ է բարձրացնում ձեռքը, սկսում է արձագանքել: Գնդակը գնում է հանձնարարված թիմին:

Հուշումներ.

  1. Այս ստեղծագործության գլխավոր հերոսը հանկարծակի հարստացավ։
    2. Նա ձեռք է բերել բազմաթիվ ընկերներ, որոնց համար սկսել են ընդունելություններ կազմակերպել։
    3. Փորձեցին առևանգել նրան, բայց հանկարծ մի երիտասարդ կտրիճ հայտնվեց և փրկեց նրան։
    4. Գործն ավարտվել է հարսանիքով.
    5. Գլխավոր հերոսի ամենաթանկ ունեցվածքը սամովարն էր։
    Պատասխան՝ (Ֆլայ-Ցոկոտուխա):

Լույսը մարում է։ Հատկանիշների հեռացում.

Երեխաների կատարումը հատված «Fly - Tsokotukha» ստեղծագործությունից.

Fly Out - Ցոկոտուխի:

Fly - Ցոկոտուխան խաղում է հանդիսատեսի հետ:

Խաղում ենք հանդիսատեսի հետ. «Ասա ինձ մի բառ».

Գլխարկի փոխարեն շարժվելիս

Նա դրեց ... (թավա):

Եվ նա եկավ Այբոլիտ պահակ.

«Հավը խփեց ինձ ... (քթի մեջ):

Ճանճը գնաց բազար

Եվ ես գնեցի ... (սամովար):

Արջերը քշեցին

... վրա (հեծանիվ):

Տաբատ և վերնաշապիկ

Պառկել ավազի մեջ

Ոչ ոք չի լողում

Վտանգավոր ... (գետի երկայնքով):

Նայեք լոգարանի մեջ

Եվ դուք այնտեղ կտեսնեք ... (գորտը):

Կատուն սովոր չէ գլորվել.

Շրջվել է ... (բեռնատար).

Գորտերը վազելով եկան

Ջրվել է (լոգարանից):

(Ամփոփելով)

4 խաղ «Դու ինձ, ես քեզ»

Թիմերը միմյանց հարցեր են տալիս տանը պատրաստված: Ծնողները կարդում են.

Հարցեր թիվ 1 թիմի համար

1. Աղվեսը Բազիլիոյի կատվի ուղեկիցն է։ (Ալիս.)

2. Բաբա Յագայի տուն. (Խրճիթ հավի ոտքերի վրա):

3. Ճահիճների բնակիչներից ո՞վ դարձավ իշխանի կինը։ (Գորտ.)

4. Սարքը, որով թռչում է Բաբա Յագան։ (Շաղախ.)

5. Ու՞մ տվեց փոքրիկ ավազակը Գերդային օգնելու համար: (Եղնիկ.)

Հարցեր թիվ 2 թիմի համար

1. Կենսուրախ փոքրիկ սոխակա՞րդ։ (Չիպոլինո.)

2. Երգեհոնաղացը, ով պատրաստեց Պինոքիոյին: (Պապ Կառլո.)

3. Պառավի առնետ Շապոկլյա՞կ։ (Լարիսկա.)

4. Ո՞վ է կորցրել բյուրեղյա հողաթափը: (Մոխրոտիկ.)

5. Ո՞վ է տգեղ բադի ձագը: (Կարապ.)

(Երաժշտական ​​դադար)

Հարցեր առաջին թիմին.

1. Կովը մանկուց. - Հորթ:
2. Մեքենայի տուն? - Ավտոտնակ:
3. «Յոթ անգամ չափիր, մեկ անգամ...» - Կտրիր։
4. Տիեզերագնացների կոստյում? - Տիեզերազգեստ:
5. Ռուսաստանի հյուսիսային մայրաքաղաք? - Սանկտ Պետերբուրգ.
6. Ո՞ր քաղաքն է թռչում: - Արծիվ:
7. Ո՞ր ձյունն է ավելի արագ հալչում՝ մաքուր, թե կեղտոտ: - Կեղտոտ:
8. Մեքենա, որը հաշվում է ուրիշների փողերը. - Տաքսի:
9. Փայտե քթով տղա՞։ - Պինոքիո:
10. Կախարդական սփռոց, որի վրա կերակուրն ինքն է հայտնվում: - Ինքնահավաք.
11. Փայտե տղայի հայրը. - Պապ Կառլո:
12. Հողատարածք բանջարեղեն աճեցնելու համար։ - Բանջարանոց.
13. Արդյո՞ք ջուրը գազային վիճակում է: - Գոլորշի:
14. Ո՞վ է դարձել տգեղ բադի ձագը: - Կարապի մեջ:
15. . Պտուղը, որով թունավորվել է արքայադստերը. - Խնձոր:
16. Բռնցքամարտի կորտ. - Բռնցքամարտի ռինգ
17. Ի՞նչ է անում ոզնին ձմռանը: -Քնած:

18. Աշխարհում կա՞ նարնջագույն ծով: -Ոչ

19. Ի՞նչ չափի էր հագել քեռի Ստյոպան: - 45-րդ.

20. Իտալերեն «tartufel», իսկ ռուսերեն ...? - Կարտոֆիլ:

Հարցեր երկրորդ թիմին.

1. Մեղրաբլիթ, ասեղներով գերաճած մարդ: - Ոզնին:
2. Շան տուն? - Շինություն:
3. Ո՞րն է ուսանողի առաջին գիրքը: - Այբբենարան:
4. Բաբա Յագայի անձնական տրանսպորտ? - Ստուպա / Պոմելո:
5. Այծի ձագ? - Երեխա:
6. Ո՞վ է ասել կախարդական խոսքերը՝ «Սիմ, Սիմ, բացի՛ր»: -Ալի Բաբա..
7.. Շոկոլադապատ պաղպաղա՞կ։ - Էսկիմոս:
8. Ի՞նչ է կատարվում առանց շարժվելու: -Ժամանակը:
9. Ցույց է տալիս գիշերը նավերի ճանապարհը: - Փարոս.
10. Ի՞նչ բանալի է ստացել Պինոքիոն կրիայի Տորտիլլայից: - Ոսկի:
11. Հավասար կողմերով ուղղանկյունը կոչվում է ... - քառակուսի:
12. Ի՞նչ տոն է նշվում հունվարի 7-ին։ - Սուրբ Ծնունդ.
13. Նշաններից ո՞րը պետք չէ կոմպոտի համար: - Աղ.
14. Ձիու բախտի խորհրդանիշ. -Պետակ:

15. Կրկեսում ներկայացման տեղ? - Արենա:
16. Խոսող թռչուն? - Թութակ:
17. Ո՞վ կարող է պառկել եղունգների տախտակի վրա: - Յոգի:
18. Արդյո՞ք այն արդուկի վրա հայտնվում է խոնավությունից։ - Ժանգը:
19. Պետության զինանշանը. - Գերբ.
20. Ո՞ր բանջարեղենի անվանումն է առաջացել լատիներեն «kaput» բառից։ - Կաղամբ:

(Երաժշտական ​​դադար հանդիսատեսի հետ)

Ամփոփելով. Պարգևատրող թիմեր.


Թեմա՝ Երեխաների համար աստղերի և մոլորակների մասին
Նպատակը` շրջապատող աշխարհի մասին պատկերացումների հարստացում:
Նպատակները՝ ուսանողներին ծանոթացնել մոտակա մոլորակներին.
զարգացնել ճանաչողական գործունեությունը, հարստացնել բառապաշարը;
զարգացնել գեղեցիկը տեսնելու և հասկանալու կարողությունը:
Սարքավորումներ՝ երկրաչափական ձևեր (յուրաքանչյուր ուսանողի համար), Յու.Ա. Գագարին, մոլորակների լուսանկարներ՝ Երկիր, Լուսին, Մարս, Վեներա, նկարազարդումներ «Աշխարհը և մարդը» գրքից։
Դասի ընթացքը
I. Օրգ. պահ
Ուղղիչ և զարգացնող վարժություն երևակայական մտածողության զարգացման համար:
Այսօր մենք պետք է անսովոր ճանապարհորդություն կատարենք։ Մենք թռչելու ենք: Թռչելու համար մեզ տիեզերանավ է պետք։ Եկեք օգտագործենք Դաննոյի գծագրերը:
Դաննոն միջմոլորակային նավ է հորինել,
Նկարներ նկարներ գաղտնի միջավայրում;
Որ Գոգն ու Շպունտիկը գաղտնիքը չիմանան։
Բոլոր մանրամասները նկարել եմ առանձին թերթիկների վրա։
Եվ դուք հաշվի եք առնում նրա բոլոր նկարները
Եվ մասերից ավելացրեք ամբողջական գծագիրը։
Ամեն ինչ պետք է նշել, ամեն ինչ պետք է հաշվի առնել,
Միգուցե կա՞ն ավելորդ, ավելորդներ։
Երեխաներին առաջարկվում է երկրաչափական ձևերից հրթիռներ պատրաստել՝ ըստ մոդելի:
II. Հիմնական մասը
1) թեմայի ներածություն.
Ձգտել անհայտ հեռավորությունների,
Տիեզերքը հնազանդեցնելու համար,
Պետք է քրտնաջան աշխատել և շատ բան սովորել,
Պետք է ապրել ազնիվ և բարեխիղճ։
Բոլորն ուզում են, ընկերներ,
Այսօր ավելի մոտ է աստղերի ծագմանը
Եվ դրախտային երկրներում
Հանդիպեք պառավ Լունային:
Մի մոռացեք մի բան
Անդրադառնալով աստղային քարտեզի վրա
Ինչպիսի՜ տիեզերական ճանապարհ
Սկսվում է դպրոցում գրասեղանի մոտ:
Այս բանաստեղծությունները նվիրված են թիվ մեկ տիեզերագնաց Յուրի Ալեքսեևիչ Գագարինին։
-Գիտե՞ք, թե երբ է կատարվել նրա առաջին տիեզերական թռիչքը:
2) Գիշերային երկինք (աստղերի և լուսնի նախնական դիտարկում).
Ես և դու դիտեցինք գիշերային երկինքը:
-Պատմե՞ք, թե ինչ կարողացաք տեսնել, նկատե՞լ:
-Ի՞նչ էր լուսինը:
Հին ժամանակներում ճանապարհորդներն ու նավաստիներն օգտագործում էին աստղերը՝ իրենց հայրենի ափ հասնելու ճանապարհը գտնելու համար: Դրանում նրանց օգնեց ամենակարևոր աստղը, որը կոչվում է Բևեռ:
3) Մեր մոտ հարեւաններն են Լուսինը, Մարսը, Վեներան։
Մեր տիեզերանավը վայրէջք է կատարում լուսնի վրա։ Սա Երկրին ամենամոտ երկնային մարմինն է: Լուսինը կոչվում է նաև բազմակողմ, քանի որ այն անընդհատ փոխում է իր տեսքը: Լուսինը պտտվում է արեգակի շուրջը, իսկ լուսինը պտտվում է երկրի շուրջը - դա երկրի բնական արբանյակն է: Լուսնի վրա կան ծովեր, բայց դրանցում ջուր չկա։ Այնտեղ էլ օդ չկա։
Մեր նավը շարժվում է դեպի գեղեցիկ Վեներա։ Այն նաև կոչվում է «Առավոտյան աստղ», քանի որ տեսանելի է լուսադեմին։ Սա մեզ ամենամոտ մոլորակն է։
Մեր ճանապարհի վերջին մոլորակը կլինի Մարսը: Այն Երկրի գրեթե կեսն է: Այս ամբողջ մոլորակը ծածկված է կարմիր ավազով։ Մարսի վրա շատ ուժեղ քամիներ են փչում. Գիտնականներն ուսումնասիրել են Մարսը և նույնիսկ իջել նրա մակերես: Այս մոլորակի վրա կան լեռներ և նույնիսկ կիրճեր, բայց Մարսի վրա չես կարող ապրել՝ այն շրջապատող գազի պատճառով։
Մեր ճանապարհորդությունն ավարտված է, բայց որպես իրական տիեզերագնացներ մենք ևս մեկ աշխատանք ունենք անելու: Բոլոր տիեզերագնացները գրանցում և լուսանկարում են այն ամենը, ինչ տեսել և նկատել են։ Եվ մենք ձեզ հետ նկարելու ենք:
4) Աստղային կալեիդոսկոպ (գծանկար՝ դիտարկմամբ).
III. Ներքեւի գիծ. Մանկական նկարների ցուցահանդես.
-Իսիլկուլի բնակիչները սրբորեն հիշում են, որ Հայրենական մեծ պատերազմի պատմությունը ազգային սխրանքի պատմություն է։ Մեր մարզից ռազմաճակատ է մոբիլիզացվել 11600 մարդ, ոչ բոլորն են վերադարձել։ Մարտի դաշտերում զոհվել է 5883 մարդ։ Դրանցից 2515 մարդ անհետ կորած է համարվում։

«Տիեզերագնացության օր» թեմայով նախադպրոցականների (կրտսեր աշակերտների) հետ անգլերեն լեզվով խաղի դասի ամփոփում


Կրիկունովա Իրինա Գեննադիևնա, «Սեմա» մանկական կենտրոնի անգլերեն լեզվի ուսուցիչ, Բուգուրուսլան, Օրենբուրգի շրջան
Նյութի նկարագրությունը.Առաջարկում եմ խաղի դասի ամփոփում ավագ նախադպրոցական և տարրական դպրոցական տարիքի երեխաների համար: Այս ամփոփագիրը կարող է օգտակար լինել ինչպես նախադպրոցականների հետ աշխատող ուսուցիչների, այնպես էլ տարրական դպրոցում անգլերեն դասավանդող ուսուցիչների համար: Դասին երեխաները զվարճալի կերպով ծանոթանում են Տիեզերագնացության օրվան, խորհրդային տիեզերագնացների անուններին, կրկնում են 1-ից 10-ը և հետհաշվարկը 10-ից 1-ը, գույները: Դասի մեծ մասն անցկացվում է անգլերենով` կիրառելով լեզվական միջավայրում ընկղմվելու մեթոդը:
Դասի նպատակը.ծանոթացում Տիեզերագնացության օրվան, Մարդու տիեզերական թռիչքի միջազգային օրվան:
Առաջադրանքներ.
Ուսումնական:ակտիվացնել նախկինում ուսումնասիրված բառային և քերականական կառուցվածքները երեխաների խոսքում, մասնավորապես, օգտագործել I need ..., կրկնել ողջույնի և ժամադրության բանաձևերը, հաշվել 1-ից 10-ը և հետհաշվարկը 10-ից 1-ը, գույները:
Զարգացող:զարգացնել երեխաների ճանաչողական գործունեությունը; զարգացնել երաժշտության ականջը, հիշողությունը, նուրբ շարժիչ հմտությունները:
Ուսումնական:զարգացնել հպարտություն իրենց երկրում, հայրենասիրական զգացմունքներ, աշխատասիրություն, ճշգրտություն:
Սարքավորումներ: 2 պլյուշ խաղալիք՝ շներ, ինտերակտիվ և նվերների համար գրպանով՝ կողպեքով, խնձոր (մեկ երեխայի համար մեկ խնձոր), հեմատոգեն (յուրաքանչյուր երեխայի համար), կպչուն պիտակներ՝ հրթիռները զարդարելու համար, թերթիկներ՝ թվեր 1-ից 10-ը, գրված են կետագծերով։ A4 ֆորմատի թերթիկ, գունավոր թուղթ, մկրատ, սոսինձ ձողիկ, TCO (համակարգիչ կամ նոութբուք՝ երգի ետնամասը նվագարկելու համար):
Փուլեր

I. Ներածություն. Ողջույններ։ Ներածություն. Ողջույններ։

Ուսուցիչ:Բարև, երեխաներ: Ես ուրախ եմ քեզ տեսնելու համար: Տեսեք, մենք երկու հյուր ունենք: Ովքեր են նրանք?
Աշակերտներ:Նրանք շներ են։


Ուսուցիչ:Այո դու ճիշտ ես. Բայց նրանք անսովոր շներ են: Եկեք հանդիպենք նրանց, եկեք հարցնենք, թե ինչ են նրանք և ինչ են նրանց անունները:
Բելկա:Բարեւ Ձեզ. Ինչ է քո անունը?
Աշակերտ 1:Բարեւ Ձեզ. Ես Լերան եմ: Անունդ ինչ է?
Բելկա:Ես Բելկան եմ։
Աշակերտ 2:ինչ ես դու
Բելկա:Ես տիեզերագնաց եմ։
Strelka:Բարեւ Ձեզ. Ինչ է քո անունը?
Աշակերտ 3:Բարեւ Ձեզ. Ես Սաշան եմ: Ինչ է քո անունը?
Strelka:Իմ անունը Ստրելկա է։ Ես նույնպես տիեզերագնաց եմ:
(Երեխաները ներկայանում են և պարզում հյուրերի անունները՝ կրկնելով ողջույնի և ծանոթության բանաձևերը: Տիեզերագնացներ Բելկան և Ստրելկան ներկա են ամբողջ դասին):

II. Տիեզերագնացության օր. Տիեզերագնացության օր. Պայմանագրի միջոցով նոր բառային միավորների ներմուծում.

Ուսուցիչ:Երեխաներ, նայեք մեր օրացույցին գունազարդման էջերով: Ո՞ր օրն է այսօր:
Աշակերտ 1:ապրիլի 12-ն է։
(Երեխաների պատասխանները հնարավոր են նաև ռուսերենով։ Նրանք արդեն ծանոթ են գունազարդման օրացույցին, 4 ամիս միասին նկարում են այն՝ աստիճանաբար անգիր անելով տարվա եղանակների, ամիսների, շաբաթվա օրերի անունները)։


Ուսուցիչ:Դուք ճիշտ եք! Իսկ ապրիլի 12-ը Տիեզերագնացության օրն է։ Սա նաև մարդու տիեզերական թռիչքի միջազգային օրն է: Յուրի Ալեքսեևիչ Գագարինն առաջին մարդն էր տիեզերքում: Նրա տիեզերանավը կոչվում էր «Վոստոկ 1»: Նա պտտեց մոլորակը 108 րոպե և վայրէջք կատարեց Վոլգա գետի մոտ 1961 թվականի ապրիլի 12-ին: Ամբողջ ռուս ժողովուրդը հպարտանում է խորհրդային տիեզերագնացներով, ինչպիսիք են Յ. Գագարինը, Ա. Լեոնովը, Վ. Տերեշկովան: եւ ուրիշներ.
(Ուսուցիչը խոսում է Տիեզերագնացության օրվա, Յու.Ա. Գագարինի թռիչքի, ռուսերեն հայտնի տիեզերագնացների մասին):
Տիեզերք - բաց տարածություն, տարածություն,
Նետն ու Բելկան գիտեն.
Առաջին տիեզերագնացը Գագարինն է։
Տիեզերագնացները թռչում են տիեզերք.
(Հեղինակ՝ Կրիկունովա Ի.Գ.)
(Երեխաները ծանոթանում են անգլերեն գոյականներին, դրանք մի քանի անգամ արտասանում են ուսուցչից հետո առանձին, ապա բանաստեղծության մեջ):

III. Երգ «10 Little Rockets». «10 փոքրիկ հրթիռներ» երգը.

Ուսուցիչ:Տղաներ և աղջիկներ, երբևէ տեսե՞լ եք տիեզերանավ: Կցանկանա՞ք տիեզերագնաց լինել, երբ մեծանաք:
(Զրույց իրենց մայրենի լեզվով այն մասին, թե արդյոք երեխաները կցանկանան դառնալ տիեզերագնաց կամ տիեզերական ճանապարհորդներ):

1) Բելկայի, Ստրելկայի և Ուսուցչի երգի շնորհանդեսը. (Լսում ենք «10 Little Rockets» երգը)

Բելկա և Ստրելկա.Մենք գիտենք մեկ գեղեցիկ երգ հրթիռների մասին: Կցանկանա՞ք լսել, տղաներ և աղջիկներ: Մենք այն կերգենք ձեզ համար! Լսի՛ր։

(Բելկան և Ստրելկան անգլերենով երգում են «10 Little Rockets» երգը, իսկ երեխաները լսում են):

2) Թվեր գրելը (Շրջեք թվերը 1-ից 10-ը)

Ուսուցիչ:Երեխաներ, հիմա հետևեք թվերին: Օգտագործեք ձեր սիրած գույները: Բելկա, քեզ ի՞նչ գույն է պետք։
Բելկա:Ինձ վարդագույն է պետք:
Ուսուցիչ:Ահա եւ դու. Հետևեք թվերին, խնդրում եմ: Strelka, ինչ գույն է ձեզ հարկավոր:
Strelka:Ինձ նարնջագույն է պետք։
Ուսուցիչ:Ահա եւ դու.
(Երեխաները գունավոր ֆլոմաստերներով նշում են թվերը կետագծերի երկայնքով, մինչդեռ ուսուցչին անգլերենով ասում են, թե ինչ գույնի կարիք ունեն: Առաջադրանքը ճշգրիտ հասկանալու համար ուսուցիչը նախ օրինակ է ցույց տալիս Բելկայի և Ստրելկայի հետ):

3) Թղթե հրթիռների պատրաստում. (Թղթե հրթիռների պատրաստում)

Ուսուցիչ:Մենք կարող ենք մեր սեփական հրթիռները պատրաստել։ Նայել! Սա իմ հրթիռն է։ Երեկ ինքս եմ պատրաստել։
Բելկա և Ստրելկա.Իսկ սրանք մեր հրթիռներն են։ Ցանկանու՞մ եք նման հրթիռներ պատրաստել։ Արի փորձենք! Պարզապես դիտեք և արեք նույնը:
Ուսուցիչ:Ի՞նչ թուղթ է պետք, Էնդրյու:
Էնդրյու.Ինձ կապույտ թուղթ է պետք։
Ուսուցիչ:Ահա եւ դու. Իսկ քեզ ի՞նչ թուղթ է պետք, Մաքսիմ։
Մաքսիմ:Ինձ սև թուղթ է պետք։
Ուսուցիչ:Ահա եւ դու. Նայեք ինձ և արեք նույնը:


Բոլոր երեխաները ընտրում են գունավոր թուղթ՝ օգտագործելով ինձ անհրաժեշտ արտահայտությունը: Այնուհետև Ուսուցիչը ցույց է տալիս, թե ինչպես կարելի է հրթիռ պատրաստել: (Երեխաները ընտրում են գունավոր թուղթ, այնուհետև կրկնում են ուսուցչի գործողությունները և պատրաստում իրենց թղթից հրթիռները: Հրթիռների վրա աշխատելու ընթացքում երեխաները մի քանի անգամ լսում են անգլերեն «10 փոքրիկ հրթիռներ» երգը: Ուստի նրանք ակամայից հիշում են այն: Հրթիռների պատրաստում ըստ վարպետության դաս «Եկեք ինքներս հրթիռներ պատրաստենք, եկեք թռչենք ամպերի վրայով» Կորնեևա Սվետլանա Գենադիևնա:
Ուսուցիչ:Մեր փոքրիկ հրթիռները պատրաստ են: Հուռա՜

4) Երգե՛ք միասին: (Եկեք միասին երգենք!)

Ուսուցիչ:Եկեք միասին երգենք «10 Little Rockets» երգը:
Մի փոքր, երկու փոքր,
Երեք փոքրիկ հրթիռ.
Չորս փոքր, հինգ փոքր,
Վեց փոքրիկ հրթիռ.
Յոթ փոքր, ութ փոքր,
Ինը փոքրիկ հրթիռ,
Բարձր թռչող տասը փոքրիկ հրթիռներ:

Տասը փոքր, ինը փոքր,
Ութ փոքրիկ հրթիռ.
Յոթ փոքր, վեց փոքր,
Հինգ փոքրիկ հրթիռ.
Չորս փոքր, երեք փոքր,
Երկու փոքրիկ հրթիռ,
Մի փոքրիկ հրթիռ, որը թռչում է բարձր:
(Այս երգի տարբեր տարբերակներ կան՝ «10 փոքրիկ ինքնաթիռներ», «10 փոքրիկ երջանիկ երեխաներ», «10 փոքրիկ ձնեմարդ» և այլն, մեր դեպքում հրթիռները հարմար են՝ «10 փոքրիկ հրթիռներ»)

5) Խաղ «Լավագույն տիեզերագնաց»

Բելկա:Երեխաներ, սիրու՞մ եք խաղեր խաղալ:
Երեխաներ:Այո՛
Strelka:Ուրեմն եկեք խաղանք!
Ուսուցիչ:Ո՞վ է ցանկանում լինել լավագույն տիեզերագնացը՝ տղաներ և աղջիկներ: Դուք պետք է թռչեք ձեր հրթիռը երկար հեռավորության վրա: Այն երեխան, ում հրթիռը թռչում է ամենաերկար տարածությունը, կհաղթի խաղը և կստանա մրցանակ: Դուք ունեք 3 փորձ: Երեք, չորս, սկսե՛ք։


(Երեխաները «հրթիռներ են նետում տիեզերք», յուրաքանչյուրն ունի երեք փորձ: Հաղթողն այն է, ում հրթիռն ավելի է թռչում: Մրցանակները հրթիռները զարդարելու համար նախատեսված կպչուն պիտակներ են):
Ուսուցիչ: Belka-ն և Strelka-ն ձեզ տալիս են այս գեղեցիկ կպչուն պիտակներ, որոնք զարդարում են ձեր հրթիռները:

6) Տիեզերական հրթիռների ցուցահանդես. (Տիեզերական հրթիռների ցուցահանդես)

Ուսուցիչ:Երեխաներ, եկեք ցուցադրենք մեր տիեզերական հրթիռները և նկարենք դրանք: Մատվեյ, սեղմիր այս կոճակը։ Հիանալի Հիմա դու, Էնդրյու! Դուք կարող եք լավ լուսանկարիչներ դառնալ, տղաներ: Ինչ վերաբերում է աղջիկներին: Կցանկանայի՞ք փորձել:
(Դասին պատրաստված հրթիռները մի շարքով դրվում են դարակի վրա, երեխաները ուսուցչի ղեկավարությամբ նկարում են «կոսմոդրոմը», իրար հրթիռներով՝ Բելկայի և Ստրելկայի հետ։ Հաջորդ դասին դուք. կարող է երեխաների մշակված լուսանկարներից միասին լուսանկարչական կոլաժ պատրաստել, կամ ուսուցիչը կարող է ինքնուրույն դասավորել այն և ցույց տալ երեխաներին՝ կախվելով տեսանելի տեղում։)

IV. Առավոտյան վարժություններ «Տիեզերագնացների պես ուժեղ». Ֆիզիկական դաստիարակություն «Տիեզերագնացների պես ուժեղ».

Ուսուցիչ:Տղաներ և աղջիկներ, Բելկան և Ստրելկան գիտեն, թե ինչպես պետք է առողջ լինել: Նրանք շատ ուժեղ են։ Լսենք նրանց խորհուրդները.
Բելկա:Երեխաներ, առողջ լինելու համար ամեն առավոտ պետք է վարժություններ անել։
Strelka:Առողջ լինելու համար պետք է ավելի շատ առողջ սնունդ ուտել՝ միրգ և բանջարեղեն։
Ուսուցիչ:Բելկան և Ստրելկան ճիշտ են. Հետևենք նրանց խորհուրդներին. Նախ կկատարենք առավոտյան վարժություններ.
Ոտքի կանգնիր!
Ձեռքերը վեր!
Թեքվեք ձախ!
Ճիշտ թեքվեք։
Ժպիտ դրեք ձեր դեմքին:
Հիմա, բարի գալուստ, զբաղեցրե՛ք ձեր տեղը։

Եվս մեկ անգամ ոտքի կանգնեք:
Կտրուկ արա, հե՜յ, հե՜յ։
10 անգամ գցեք մի հատիկ.
Մեկ երկու երեք չորս հինգ վեց յոթ ութ ինը տասը!
Դուք առողջ կլինեք ցանկացած պահի:


Եթե ​​վազես ու ցատկես։
Դուք տիեզերագնացների պես ուժեղ կլինեք
Եթե ​​դուք շնչեք և արտաշնչեք.
(Հեղինակ՝ Կրիկունովա Ի.Գ.)

V. Առողջ, ինչպես տիեզերագնացները: Օրական մեկ խնձորը բժշկին հեռու է պահում։ Մտորում «Առողջ որպես տիեզերագնացներ: Օրական մեկ խնձոր, և դուք բժշկի կարիք չեք ունենա։


Ուսուցիչ:Երեխաներ, բրիտանացիներն ասում են. «Օրական մեկ խնձորը բժշկին հեռու է պահում»: Դա նշանակում է, որ խնձորը շատ օգտակար է, պարունակում է վիտամիններ։ Եկեք խնձոր ուտենք!
Մենք խնձոր ենք ուտում! Ի՞նչ ենք մենք ուտում, երեխաներ:
Աշակերտներ:Խնձոր!
Ուսուցիչ:Ի՞նչ ես ուտում, Կիրիլ:
Աշակերտ 1:Խնձոր.
Ուսուցիչ:Ի՞նչ ես ուտում, Էլինա։
Աշակերտ 2:Խնձոր!
(Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է յուրաքանչյուրը մեկ խնձոր ուտել՝ չմոռանալով նշել բանջարեղենի և մրգերի օգտակարությունը: Մինչ երեխաները խնձոր են ուտում, ուսուցիչը պարզում է, որ երեխաները հիշում են, թե ինչ են իրենց դուր եկել, դա իրենց դուր չի եկել դասարանում: )

V. Տնային առաջադրանք. Տնային աշխատանք.

Ուսուցիչ:Սիրելի տղաներ և աղջիկներ, տանը դուք պետք է երգեք «10 փոքրիկ հրթիռներ» երգը, սովորեք տիեզերքի մասին բանաստեղծությունը և պատրաստեք ձեր ցանկացած գույնի մեծ թղթից հրթիռ:
(Որպես տնային առաջադրանք՝ երեխաներին խրախուսվում է ավելի մեծ հրթիռ պատրաստել և սովորել «10 փոքրիկ հրթիռներ» երգը և տիեզերքի մասին բանաստեղծություն):

Ծրագրային բովանդակություն

1. Տիեզերքի և առաջին տիեզերագնաց Յու.Ա. Գագարին.

2. Հպարտության զգացում ձևավորել Յու.Ա. Գագարին

3. Զարգացնել հետաքրքրությունը տարածության նկատմամբ:

4. «Տիեզերագնաց» մասնագիտության հանդեպ սեր զարգացնել.

5. Ձևավորել առողջ ապրելակերպ.

Նյութ և սարքավորումներ

1. Տիեզերքը պատկերող նկարներ.

2. Տիեզերքի մասին ներկայացում.

3. Ինտերակտիվ տախտակ.

4. Մուլտֆիլմ Բելկայի և Ստրելկայի շների մասին «Տիեզերագնացության օր».

5. Փուչիկ.

6. Մագնիտոֆոն՝ երաժշտական ​​նվագակցությամբ։

7. Դիդակտիկ խաղի համար հրթիռի կտրված նկար:

Դասի ընթացքը

Երեխաները տիեզերական երաժշտությամբ, երեխաները մտնում են դահլիճ, նայում նկարներին ու նստում աթոռներին։

1 մաս. Պատմություն տիեզերքի մասին.

Առաջատար.Տղերք, հնագույն ժամանակներից մարդիկ երազել են թռչել թռչունների պես։ Սկզբում օդապարիկներով էին երկինք բարձրանում, հետո՝ ինքնաթիռներով։ Բայց մարդիկ շարունակում էին երազել արտաքին տիեզերքի մասին: Սկզբում մարդիկ որոշեցին ստուգել թռչող շների անվտանգությունը։ Մենք ընտրեցինք ոչ թե մաքուր ցեղատեսակի շներին, այլ խառը շներին, քանի որ նրանք դիմացկուն են, անպարկեշտ ու խելացի։

1960 թվականին օգոստոսի 19-ին Բելկա և Ստրելկա շների հետ արձակվեց «Վոստոկ» տիեզերանավը։ Նրանք տիեզերքում են եղել գրեթե մեկ օր (22 ժամ) և անվնաս վայրէջք կատարել։

Այնուհետև առաջին տիեզերագնացը թռիչք կատարեց դեպի տիեզերք։ ի՞նչ էր նրա անունը։

Երեխաներ.Յուրի Ալեքսեևիչ Գագարին.

Երեխան:

Տիեզերական հրթիռում

Կոչվում է «Արևելք»

Նա առաջինն է մոլորակի վրա

Նա կարող էր բարձրանալ դեպի աստղերը:

Երգեր է երգում դրա մասին

Գարնան կաթիլներ,

Միասին կլինեն հավերժ

Գագարին և ապրիլ.

Առաջատար.Ո՞ր ամսաթվին է Գագարինը թռչել տիեզերք:

Առաջատար.Այժմ Տիեզերագնացության օրն է։ Իսկ ինչի վրա Յու.Ա. Գագարինը թռավ տիեզերք.

Երեխաներ.Նա թռավ հրթիռով։

Առաջատար.Եկեք մի պարզ օրինակ բերենք, որպեսզի տեսնենք, թե ինչպես է հրթիռը թռչում: (փուչիկը փչում է և հետո ազատվում)... Երբ օդը վերջանա, գնդակը կընկնի: Մեր օդապարիկը թռչում էր հրթիռի պես, քանի դեռ մեջը օդ էր։ Հրթիռը թռչում է նույն սկզբունքով, միայն թե օդ չունի, բայց ի՞նչ... (վառելիք): Վառելիս վառելիքը վերածվում է գազի և նորից բոցավառվում (ուսուցիչը ցույց է տալիս նկարը):

Մաս 2. Դիտել ներկայացումը:

Դաստիարակ.Հիմա եկեք նայենք ինտերակտիվ գրատախտակին և շատ հետաքրքիր բաներ սովորենք տարածության մասին (ներկայացումը դիտելիս ուսուցիչը զրուցում է երեխաների հետ):

Մաս 3. Դիդակտիկական խաղ «Հավաքիր հրթիռը»

Առաջատար.Այժմ ես և դու շատ բան գիտենք տիեզերքի և տիեզերագնացների մասին:

Երեխա.

Ես պետք է, ինձ իսկապես անհրաժեշտ է

Դառնալ խիզախ տիեզերագնաց:

Ես պետք է, ինձ իսկապես անհրաժեշտ է

Թռեք երկու արջերի մոտ:

Այցելեք արջերին

Վերաբերվեք նրանց կոճապղպեղով:

Այդպիսին է նրանց բնույթը

Ոչ ծաղիկներ, ոչ մեղուներ, ոչ մեղր:

Եթե ​​ես ուժ ձեռք բերեմ

Ես կփաթաթեմ այն ​​մինչև լուսին

Եվ ուրախ մարսեցիներին

Ես անպայման կանցնեմ:

Դաստիարակ.Դե, մենք թռչելու ենք հրթիռով: Եկեք բոլորս հավաքենք 2 տիեզերական հրթիռ մեր անձնակազմի համար: (Երեխաները բաժանվում են երկու թիմի, գալիս են սեղանների մոտ և տիեզերական երաժշտություն լսելիս հրթիռի պատկերով հանելուկներ են հավաքում):

Մաս 4. Ֆիզիկական պատրաստվածության տաքացում.

Դաստիարակ.Լավ արեցիք, հրթիռը պատրաստ է։

Երեխաները կանգնած են շրջանագծի մեջ և ունենում են ֆիզիկական դաստիարակության րոպե:

Մենք թռչում ենք հրթիռով (շրջագծով վազում)

Նայիր լուսնին (մենք մեր ձեռքը դնում ենք գլխին)

Մենք առողջ երեխաներ ենք

Մեր մանկապարտեզում (թեքեք և թեքեք ձեռքերը դեպի կողքերը)

Թռիչքն ավարտված է

Աստղանավը հանգստանում է։ (նստել)

Մաս 5. «Տիեզերագնացության օր» տիեզերական շների մասին Բելկայի և Ստրելկայի մասին մուլտֆիլմի դիտում

Մաս 6. Եզրակացություն և քննարկում.

Դաստիարակ. Տղերք, ասեք ինձ, ձեզ դուր եկավ մեր տիեզերական ճանապարհորդությունը:

Ի՞նչ եք հիշում:

Ո՞րն է առաջին տիեզերագնացի անունը: (Յուրի Ալեքսեևիչ Գագարին.)

Դե, ժամանակն է, որ մենք վերադառնանք խումբ։ Երեխաները լքում են դահլիճը տարածության երաժշտության ներքո:

Խաղի դասի ամփոփում մանկապարտեզի 1-ին կրտսեր խմբի երեխաների համար (կյանքի 3-րդ տարի), թեմա՝ «Տիեզերք».

Նպատակները:

Երեխաներին տարրական պատկերացումներ տալ տարածության մասին:
Ակտիվացրեք այս թեմայով բառարանը:
Շարունակեք ձևավորել կայուն պատկերացումներ ձևի, չափի, քանակի, գույնի, երկրաչափական ձևերի, տարածության մեջ առարկաների դիրքի մասին:
Սովորեցրեք երեխաներին կատարել ամենապարզ փորձերը ավազի և ջրի հետ:
Բարելավել նկարչության, սոսնձման, մոդելավորման հմտությունները։
Զարգացնել մտածողությունը, նուրբ շարժիչ հմտությունները, շարժումների համակարգումը:

Սարքավորումներ:

Գլոբուս.
Բազմագույն կոճակներ, թռչող ափսեի ուրվագիծ պատկեր՝ կոճակներին գույներով և չափերով սոսնձված շրջանակներով։
Այլմոլորակայինների և նրանց մոլորակների նկարը երկրաչափական ձևերի տեսքով:
Նկար-դիագրամ, որը պատկերում է հրթիռ երկրաչափական ձևերից, ստվարաթղթից կտրված երկրաչափական ձևերից:
Երեք չափսի տիեզերագնացների նկար, սպիտակ ստվարաթղթից կտրված երեք չափսի տիեզերական կոստյումներ։
Հաստ թղթից սոսնձված կոն։ Կպչուն պիտակներ շրջանակների տեսքով, կարմիր անձեռոցիկ։
Հրթիռ, տիեզերագնաց՝ պարանի վրա, մեծ ու փոքր մոլորակ՝ սոսնձված սև ստվարաթղթին։
Սոսինձ, ավազ, թղթի թերթիկ, որի վրա կցված է շրջանաձև տրաֆարետ:
Ավազով տարա։ Պիպետտ. Մի բաժակ ջուր.
Բազմագույն հագուստի ներդիրներ, դինոզավրերի ուրվանկարային պատկերներ հաստ ստվարաթղթից:
Ֆոնային թերթիկ երեք տարբեր չափերի մոլորակների պատկերով, սոսինձ, երեք չափսի դինոզավրերի գունավոր ուրվանկարներ։
Թղթի թերթիկ, որի վրա կցված է շրջանաձև տրաֆարետ, փրփուրի շվաբր, կապույտ ներկ:
Կետերի հարթ պատկերներ երեք չափսի.
Երկիր մոլորակը պատկերող նկար և ստվերներ տարբեր ձևի քարերից, քարերից։ Հրթիռի ուրվագիծ պատկեր:
Սև ստվարաթղթի թերթիկ, դեղին և նարնջագույն պլաստիլին, ներկ, դրոշմակնիքներ՝ պղպջակներով:
Դինամիկ դադար սարքավորում՝ նստարան, ուղղիչ ուղի, թունել։
Փոքր ցախավելներ և շերեփներ:
Աուդիո ձայնագրություններ՝ «Երիտասարդ տիեզերագնացների երգը».

Դասի ընթացքը.

Մենք ապրում ենք «Երկիր» մոլորակի վրա։ Ահա թե ինչպես է այն նայում. (Գլոբուս շոու):

Օրվա ընթացքում, երբ լույս է, մենք տեսնում ենք Արևը երկնքում: Իսկ գիշերը, երբ մութ է, երկնքում շատ աստղեր են լուսավորվում: Մարդիկ նայում էին երկնքին և երազում թռչել այնտեղ՝ տիեզերք։ Մենք սովորեցինք հրթիռներ կառուցել և թռանք տիեզերք: Այժմ նրանք երազում են թռչել այլ մոլորակներ, որտեղ այլմոլորակայիններ են ապրում: Մենք չենք կարող թռչել տիեզերք իրական հրթիռով։ Եվ մենք կարող ենք տիեզերական արկածներ խաղալ: Հիմա սկսենք։

Սակայն այլ մոլորակներից այլմոլորակայինները թռչում էին մեզ մոտ թռչող ափսեով: Ինչպե՞ս ենք մենք ողջունում նրանց: Ի՞նչ ասենք. Բարև բարև

Թռչող ափսե կոճակով խաղ

Տեղադրեք կոճակները ճիշտ չափի և գույնի շրջանակների վրա:

Դիդակտիկական խաղ «Այլմոլորակայիններին վերադարձրեք իրենց մոլորակները»

Ի՞նչ երկրաչափական ձևի է նման այս այլմոլորակայինը: Այն նման է շրջանագծի: Այսպիսով, նա եկավ կլոր մոլորակից: Իսկ ինչպիսի՞ երկրաչափական կերպարի է նման այս այլմոլորակայինը։ Օվալի վրա. Այսպիսով, նա ձվաձեւ մոլորակից է: Բոլոր այլմոլորակայիններին վերադարձրեք իրենց հարազատ մոլորակները:

Ժամանակն է, որ մենք թռնենք տիեզերք: Մենք պետք է հրթիռ կառուցենք.

Դիդակտիկ վարժություն «Ծալիր հրթիռը»

Վերցրեք ուղղանկյունը և գտեք դրա տեղը հրթիռի պատկերի վրա: Այժմ դրեք քառակուսին և եռանկյունին: Մենք մեկ առ մեկ ունենք այս թվերը։ Քանի՞ շրջանակ: Երկու շրջան. Դրեք դրանք որպես անցքեր: Այժմ հաշվեք ձվաձևերը: Քանի՞ օվալ կա: Երեք. Նրանց համար տեղ գտեք։

Դիդակտիկական խաղ «Ընտրեք կոստյում ըստ չափի»

Նախքան տիեզերագնաց լինելը: Ցույց տալ ամենաբարձրը, ամենացածրը: Այժմ համապատասխանեցրեք կոստյումների չափը նրանց համար:


Թղթե կոնստրուկցիա «Ռակետա»

Երեխաները հաստ թղթից պատրաստված կոնի վրա սոսնձում են շրջանակներ-լուսանցքներ, ճմռթում կարմիր անձեռոցիկը և «կրակ» մտցնում կոնի խոռոչի մեջ:

Թռիչքից առաջ տիեզերագնացները պետք է պարապեն։

Դինամիկ դադար «Տիեզերագնացների մարզում»

Երեխաները սողում են նստարանի վրա, սողում են թունել, քայլում ուղղիչ ճանապարհով: «Երիտասարդ տիեզերագնացների երգը» երաժշտության ներքո։

Եվ հիմա, երբ մեզ համար ամեն ինչ պատրաստ է, գնանք թռչել:

Դիդակտիկ վարժություն «Բաց տարածության մեջ»

Տեղադրեք տիեզերագնացին հրթիռի մեջ: Ժամանակն է հրթիռից դուրս գալ արտաքին տիեզերք: Ահա մի տիեզերագնաց վայրէջք կատարեց մեծ մոլորակի վրա: Հիմա վերադառնանք հրթիռին: Ես նորից դուրս եկա ու թռավ հրթիռի շուրջը։ Հետո նա վայրէջք կատարեց մի փոքրիկ մոլորակի վրա:

Ավազի մոլորակ

Ձեռնարկ «Ավազի մոլորակ»


Շրջանակը կպցրեք տրաֆարետի ներսում և փոշոտեք այն ավազով:

Ավազի փորձ «Չոր կամ թաց»

Քո առջև ավազ կա։ Զգալ այն. Ավազը թաց է, թե չոր: Չորացնել։ Ինչպե՞ս եք ավազը թացացնում: Լցնել ջուրը: Լցնել ջուրը ավազի մեջ, օգտագործելով pipettes: Ի՞նչ է ավազը ջրից: Թաց.

Դինոզավրերի մոլորակ

Հագուստի խաղ «Դինոզավրեր»

Դինոզավրերի մեջքին փշեր ամրացրեք, որպեսզի նրանք կարողանան պաշտպանվել թշնամիներից:

Դիմում «Դինոզավրեր»

Կպցրեք մեծ դինոզավրին մեծ մոլորակի վրա և փոքրիկ դինոզավրին փոքր մոլորակի վրա:

Ջրի մոլորակ

Նկարչություն փրփուր ռետինե շվաբրերով «Ջրի մոլորակ»

Շաբլոն դրված է թղթի թերթիկի վրա՝ ամրացված թղթի սեղմակներով։
Կապույտ թանաքով փրփուրի շվաբրը թողնում է տպումներ, որոնք լրացնում են տրաֆարետի ներսում ամբողջ տարածությունը:
Ձեր կարծիքով ո՞վ կարող է ապրել մոլորակի ջրի վրա: Ձկներ, կետեր:

Դինամիկ դադար «Ճամփորդություն կետերով»

Հատակին դրված է կետի հարթ պատկեր, երեխաներին հրավիրում են նստել դրա վրա՝ լողալու ջրի մոլորակի վրա:
Կետը շատ մեծ չէ, մենք նեղացել ենք նրա վրա։ Եվ ահա ևս մեկ կետ լողալով մոտեցավ մեզ։ Մեզնից ավելի՞ է, թե՞ պակաս։ Այս կետն ավելի մեծ է, քան մերը: Եկեք անցնենք այս կետին: Որն ավելի մեծ է: Հիմա մենք նեղացած չենք։ Մենք ընդարձակ ենք։

Քարերի մոլորակ

Դիդակտիկական խաղ «Գտիր ստվեր քարից»

Սև ստվերների վրա տեղադրեք համապատասխան ձևի քարեր:

Դիդակտիկական վարժություն «Ուղղորդիր հրթիռը երկնաքարի միջով»

Վերցրեք հրթիռը և դրեք այն Երկիր մոլորակի վրա: Հրթիռն այժմ ճանապարհին է։ Օգնեք հրթիռին թռչել երկնաքարային ցնցուղի միջով և խուսափել ժայռերի մեջ բախվելուց:

Վարժություն «Հավաքիր քարերը»

Այս մոլորակի վրա ցրված շատ քարեր կան։ Դուք պետք է հավաքեք դրանք, բայց դուք չեք կարող ձեռքերով դիպչել քարերին: Ավելներով ու բահերով քարեր ենք հավաքելու։ Սրա նման.

«Աստղ և գիսաստղ» մոդելավորում

Երեխաները սև թղթի վրա նկարում են աստղի և գիսաստղի պատկեր:
Աստղ՝ շրջանաձև գլորելով գնդիկ պատրաստեք, դրեք ստվարաթղթի վրա և սեղմեք ներքև, մատով պլաստիլինի կողքերը քաշեք՝ «ճառագայթներ» արեք։
Գիսաստղ. շրջանաձև գլանվածքով գնդակ պատրաստեք, դրեք ստվարաթղթի վրա և սեղմեք ներքև, մատով դուրս հանեք գիսաստղի «պոչը»։

Նկարչություն «Մոլորակներ» փուչիկներով փաթաթված նամականիշներով

Կնիքը թաթախեք ներկի մեջ և դրեք մուգ թղթի վրա՝ մոլորակ ստեղծելու համար:

Ժամանակն է վերադառնալ տուն՝ մեր Երկիր մոլորակ: