მორალური და ეთიკური აღზრდის გაკვეთილის შეჯამება თემაზე „მოგზაურობა ზღაპარში“. გაკვეთილის რეზიუმე "ზღვის მოგზაურობა

რეგიონალური სახელმწიფო ბიუჯეტის სპეციალური (გამასწორებელი) საგანმანათლებლო დაწესებულება სტუდენტებისთვის, შშმ მოსწავლეებისთვის "პავლოვსკის სპეციალური (გამასწორებელი) ზოგადი განათლების სკოლა-ინტერნატი VIII სახეობა"

მაკორექტირებელი და განმავითარებელი გაკვეთილი

თემაზე: "მოგზაურობა მთვარეზე"

სიმახინა ლუდმილა ვასილიევნა,

აღმზრდელი

მაკორექტირებელი და განმავითარებელი გაკვეთილი: „მოგზაურობა მთვარეზე“

სპეციალური (გამასწორებელი) სკოლის მე-4 კლასისთვისVIIIსახის

გაკვეთილის მიზანი : შემეცნებითი პროცესების ჩამოყალიბება სპეციალურად ორგანიზებული ამოცანების შესრულებით.

საგანმანათლებლო დავალებები:

    გაიმეორეთ ობიექტების თვისებები (ფერი, ფორმა, ზომა).

    გააერთიანეთ ცნებები: მარცხნივ-მარჯვნივ, ზევით, ქვევით.

    გააფართოვეთ თქვენი გაგება თქვენს გარშემო არსებული სამყაროს შესახებ.

მაკორექტირებელი და განმავითარებელი ამოცანები:

    ვიზუალური, ვერბალური მეხსიერების, ყურადღების, ვიზუალური - ფიგურალური აზროვნების კორელაციური ანალიზის უნარების კორექტირება და განვითარება;

    სივრცითი და რაოდენობრივი ორიენტაციის, წვრილი მოტორიკისა და თითების განვითარება.

საგანმანათლებლო დავალებები:

    თამაშის ტექნიკის საშუალებით თვითგანვითარებისადმი ინტერესის შექმნა;

    დადებითი მოტივაციის ფორმირება დაკისრებული ამოცანების შესასრულებლად წარმატების სიტუაციის შექმნით.

პროფესიის ტიპი : მაკორექტირებელი და განმავითარებელი.

გაკვეთილის ხანგრძლივობა : 40 წუთი

აღჭურვილობა:

კომპიუტერი, ფერადი ფანქრები, ტრაფარეტები, გეომეტრიული ფორმები - კვადრატი, სამკუთხედი, რომბი, ოთხკუთხედი, წრე, ლურჯი ქაღალდის ფურცლები, ვარსკვლავები, ფურცელი გალიაში, ცარიელი რაკეტისთვის.

გაკვეთილის მსვლელობა

ორგანიზაციული ეტაპი.

სამიზნე: ბავშვების მომზადება კლასში სამუშაოდ.

გამარჯობა: სანამ გაკვეთილს დავიწყებთ, მივესალმოთ ერთმანეთს.

გთხოვ, დადექი წრეში, ჩაეჭიდე ხელებს და გაიმეორე მისალმება ჩემს შემდეგ.

გამარჯობა მზე

გამარჯობა ტყე,

გამარჯობა, სასწაულებით სავსე დღე.

გამარჯობა ჩემო მეგობრებო.

ყველას მივესალმები.

ხელი ჩამოართვით ერთმანეთს, ხელები რბილი, კეთილი, თბილია. ასეთი ხელებით ვერავის შეურაცხყოფთ.

დაშვება სამუშაო ადგილებზე.

გთხოვთ დაჯდეთ თქვენს სამუშაო ადგილებზე და ზურგი გამართული გქონდეთ.

მთავარი ეტაპი

გაკვეთილის თემის გაცნობა .

დღეს უჩვეულო აქტივობა გვაქვს.გეპატიჟებით საოცარი მოგზაურობისა და თავგადასავლების სამყაროში.

გიყვართ მოგზაურობა? ბავშვების პასუხები.

და სად მივდივართ, გამოცანის გამოცნობით გაიგებთ.

ანათებს გზას ღამით
ინარჩუნებს ვარსკვლავებს ფხიზლად.
დაე, ყველამ დაიძინოს, მას ძილის დრო არ აქვს
ცა ანათებს ჩვენთვის...
(მთვარე)

ამაღამ მთვარეზე მივდივართ

გინახავთ მთვარე ღამის ცაზე?

ახლა შეხედეთ მთვარის სურათებს.

მთვარის ფოტოების დათვალიერება.

ჩვენ უნდა დავასრულოთ ფრენის პროგრამა და ეს არის მრავალი განსხვავებული დავალება.

ყველა დავალების შესრულების შემდეგ ჩვენ შევძლებთ მთვარეზე ფრენას.

და რას მივფრინავთ მთვარეზე, ამას შემდეგი გამოცანის ამოხსნით გაიგებთ.

ჩიტი მთვარემდე ვერ აღწევს

იფრინეთ და დაეშვით მთვარეზე

მაგრამ მას შეუძლია ამის გაკეთება

გააკეთეთ სწრაფი ... რაკეტა

მართალია, ჩვენ გვჭირდება რაკეტა საფრენად.

განვიხილოთ რაკეტის ნახაზი

რაკეტას ჰყავს მძღოლი

უწონობის მოყვარული.

ინგლისურად - ასტრონავტი,

და რუსულად ... ასტრონავტი.

ახლა ჩვენ ყველანი გავხდებით ასტრონავტები და გავემგზავრებით მთვარეზე კოსმოსური რაკეტით.

თემაზე მუშაობა.

მოდით შევქმნათ რაკეტა, რომელზედაც ვიფრინავთ.

1. რაკეტის დაპროექტება.

თითოეულ მათგანს მაგიდაზე აქვს რაკეტის ნახატი (ფერადი ქაღალდის კვადრატი 8 X 8 სმ). დავჭრათ კვადრატი ნახაზის ხაზების გასწვრივ, არ უნდა იყოს ნაკაწრები.

რა გეომეტრიული ფორმები მიიღეთ?

მართკუთხედი, კვადრატი და სამი სამკუთხედი.

გეომეტრიული ფორმების გამოყენებით შეადგინეთ რაკეტა, ფრთხილად დააწებეთ მას მაგიდაზე დადებული ლურჯი ქაღალდის ფურცლის ძირზე. ფურცლის ზედა ნაწილში, წებოთი მთვარე (ყვითელი წრე).

თითოეული სწორი პასუხისა და დასრულებული დავალებისთვის მიიღებთ ვარსკვლავს და მიამაგრებთ მას თქვენს ნახატზე. წებო ერთი ვარსკვლავი.

იმისათვის, რომ ფრენა უფრო სახალისო იყოს, წამოვიყვანოთ მეგობარი რეისზე.

მოდით დავხატოთ იგი ყუთში ფურცელზე. იმისათვის, რომ გაუმკლავდეთ ამოცანას, თქვენ უნდა იყოთ ძალიან ფრთხილად. წესი უნდა დაიცვა.

2. გრაფიკული კარნახი.

ახლა ჩვენ ვაპირებთ ფიგურის დახატვას კარნახით. ყურადღებით უნდა მომისმინო. მე ვიტყვი, რომელი მიმართულებით და რამდენი უჯრედი გავავლო ხაზი. დახატე მხოლოდ ის ხაზები, რომლებსაც მე გიკარნახებ. როდესაც ხაზს ხაზავთ, დაელოდეთ სანამ გეტყვით, სად უნდა მიმართოთ შემდეგს. დაიწყეთ ყოველი ახალი ხაზი იქ, სადაც წინა დასრულდა. მაშ ასე, დავიწყოთ ფიგურის აგება ყურით.

ისინი ფურცლის ბოლოში აყენებენ წერტილს. დახაზეთ 2 უჯრედი ზემოთ, 3 უჯრედი მარჯვნივ, 2 უჯრედი ქვემოთ, 1 უჯრედი მარჯვნივ, 6 უჯრედი ზემოთ, 2 უჯრედი მარცხნივ, 1 უჯრედი ქვემოთ, 1 უჯრედი მარჯვნივ, 1 უჯრედი ქვემოთ, 3-მარცხნივ, 3 -ზემოთ, 1-მარცხნივ, 1-ქვემოთ, 2-მარცხნივ, 2-ქვემოთ, 2-მარჯვნივ, 4-ქვემოთ, 1-მარჯვნივ.

ვინ აღმოჩნდა სურათზე?

ძაღლი.

ძაღლი კაცის მეგობარია. ძაღლები ბელკა და სტრელკა პირველები გაფრინდნენ კოსმოსში, ჯერ კიდევ ადამიანის პირველ გაფრენამდე.

განვიხილოთ ძაღლის სურათი.

ახლა ჩავატარებთ გამოცანების კონკურსს .

1. არც დასაწყისი და არც დასასრული,

არც თავის უკანა მხარე, არც სახე.

ყველამ იცის, ახალგაზრდებმაც და მოხუცებმაც,

რომ ჩვენი სახლი უზარმაზარი ბურთია. (Დედამიწა)

2.ორი დგას, ორი დადის, ორი მათ შორის საათს იცავს. (ცა და დედამიწა, მზე და თვე, დღე და ღამე.)

3. ლურჯი შარფი, ალისფერი ბურთი. თავსაბურავზე გადახვევა, ყველა ადამიანს ეღიმება. (ცა და მზე)

4. ღამით ვარსკვლავები ანათებენ

და ისინი იკრიბებიან თანავარსკვლავედებში.

მხოლოდ ერთი ანათებს დღის განმავლობაში

ანათებს ირგვლივ ყველაფერს. (Მზე)

5. ლურჯი ქუდი დაფარულია ლაქებით. (ცა და ვარსკვლავები)

6. რომელი ვედროდან არ სვამენ, არ ჭამენ, არამედ მხოლოდ მას უყურებენ? (დიდი დიპერი)

7. თუ ნათელ ღამეს გამოხვალთ

შენს ზემოთ ნახავთ

რომ გზა. დღის განმავლობაში ის -

Უხილავი. (Ირმის ნახტომი)

8. წელიწადში ოცდაათჯერ იბადება, დღისით ემალება ადამიანის თვალებს. (თვე)

9. ეს ვარსკვლავთშორისი მარადი მოხეტიალე

მხოლოდ ღამის ცაზე - მხოლოდ საკუთარი თავის გასაცნობად

და გაფრინდება დიდი ხნის შემდეგ,

დაგვემშვიდობა, კუდი ციმციმებს. (კომეტა)

10 არა მზე, არა მთვარე,

არც პლანეტა, არც ვარსკვლავი.

დაფრინავს ცაზე

თვითმფრინავი გადალახავს. (Სატელიტი)

11. ნაპერწკლები წვავს ცას,

და ისინი ჩვენამდე არ აღწევენ. (მეტეორიტები)

12. გაიქეცი, გაიქეცი - არ გაიქეცი. ფრენა, ფრენა - არ ფრენა? (ჰორიზონტი).

13 აქ არის ფოლადის ჩიტი
მიისწრაფვის სამოთხისკენ
და პილოტი ხელმძღვანელობს მას.
როგორი ჩიტი? (თვითმფრინავი)

14. როგორც მდინარეზე, მდინარეზე,
უცებ გაჩნდა ფერად
სასწაული შეკიდული ხიდი. (Ცისარტყელა)

კარგად გააკეთე! ბავშვები იღებენ ვარსკვლავს თითოეული სწორი პასუხისთვის.

ახლა მოდით შევამოწმოთ რამდენად ძლიერი და მოქნილი ხართ.რამდენად კარგად შეგიძლიათ ჰარმონიულად და ჰარმონიულად იმუშაოთ კოსმოსურ ექსპედიციაზე

. ფიზიკური წუთი.

ჩვენ ყოველდღე ფრენაში ვართ
ვარჯიშების კეთება
ვარჯიშების კეთება
მკაცრად თანმიმდევრობით:

უკანა კუნთებში სტატიკური დაძაბულობის მოხსნა.

სავარჯიშო "არყი". ხელები მაღლა, გაწელეთ რაც შეიძლება მაღლა, მოხარეთ ზურგი, შეხედეთ ხელებს, დაბრუნდით SP-ზე. გაიმეორეთ 3-ჯერ.

სავარჯიშო "მშვილდი".

I.p.: დგომა, ფეხები მხრების სიგანეზე, მუცელი მაღლა აწეული. გვერდზე ვიხრით, ვუბრუნდებით საწყის პოზიციას და ვეხებით მეორე მხარეს. ბავშვი არ უნდა დაიხაროს წინ ან უკან.

სხეულის აქტივობის გაზრდა.

სავარჯიშო „ბალანსი ". დადექით ერთ ფეხზე, მოხარეთ მეორე ფეხი მუხლზე და თვითნებურად „დაკიდეთ“, ხელები – ქამარზე. ნელა მოუხვიეთ ჯერ ერთი მიმართულებით, შემდეგ მეორე მიმართულებით, შემდეგ იგივე გააკეთეთ სწრაფი ტემპით.

სავარჯიშო "სპორტსმენი". ხელები ზურგს უკან, ხელები იდაყვებით მოხვიეთ, ზურგი სწორი შეინახეთ, შეასრულეთ ხუთი ჩაჯდომა.

და მათ ერთმანეთს გაუღიმეს!

კარგად გააკეთე! თქვენ არა მხოლოდ ჭკვიანი და სწრაფი გონების, არამედ მოხერხებული და ძლიერი ხართ.

ჩვენ შემდგომში ვმუშაობთ. ფრენის დროს აუცილებელია უკვე დაგროვილი ცოდნის გამოყენება: ეს არის ცოდნა ფერის, გეომეტრიული ფორმების შესახებ. დავალების შესრულებისას ძალიან ფრთხილად უნდა იყოთ, არ შეგეშალოთ და გახსოვდეთ ყველაფერი. ყოველივე ამის შემდეგ, ნებისმიერ ასტრონავტს კარგი მეხსიერება უნდა ჰქონდეს. ამისათვის მას მუდმივად სჭირდება ტრენინგი.

3. თამაში: „იპოვე იგივე ნიმუში »

მე გაჩვენებ ფერად ბარათს. თქვენ უნდა გახსოვდეთ ფორმების ადგილმდებარეობა და მათი ფერი. ხელმისაწვდომი სტენცილებიდან აირჩიეთ იგივე და გააფერადეთ ფორმები. ყველა ბარათზე ერთი და იგივე ფორმა აქვს ერთნაირი ფერი.

4. თამაში : "ფერი და ფორმა"

ახლა მე ვაჩვენებ სხვადასხვა ფერის ბარათებს სხვადასხვა ფორმის, დაიმახსოვრე ისინი.

სტუდენტების პასუხები მხარდაჭერილია ჩეკით - ყველა ფიგურა მონიშნულია მონიტორის ეკრანზე.

მხედველობის დაქვეითების პრევენცია.

სავარჯიშო „ჟმურკი“. I.p.: იჯდა, მაგიდის საზურგეს ეყრდნობოდა. დახუჭეთ ქუთუთოები, მჭიდროდ დახუჭეთ თვალები, შემდეგ გახსენით. გაიმეორეთ 10-ჯერ.

მოდით გავაკეთოთ კიდევ ერთი მეხსიერების სავარჯიშო.

5. თამაში: "დაიმახსოვრე წყვილი".

ერთხელ ორიოდე სიტყვა წაგიკითხე. როდესაც კვლავ წაიკითხავთ წყვილის პირველ სიტყვას, შეეცადეთ დაიმახსოვროთ მეორე.

ღვეზელი - ფქვილი

ვაშლი - ბაღი

რძე - ძროხის

თევზი - ზღვა

ფოთოლი - ხე

პირველ რიგში რა სიტყვაა ზედმეტი. ფურცელი. დანარჩენი სიტყვები საჭმელია.

ასტრონავტები ბევრს მუშაობენ ფრენისას და უნდა იკვებონ სწორად. მოგწონთ თევზი და რძე? ეს ძალიან ჯანსაღი საკვებია და აუცილებლად უნდა მიირთვათ.

აბა კარგად ბიჭებო! ჩვენ წარმატებით დავასრულეთ ყველა დავალება.

მთვარეზე გავფრინდით.

შეჯამება.

ბიჭებო, ჩვენ რომ ვთამაშობდით, სასწრაფო ინფორმაცია შემოვიდა. ჩაწერეთ იგი თქვენს ფურცლებზე.

2 1 5 1 3 6 4 7

გაშიფვრის გასაღები

1 2 3 4 5 6 7

O M D Y L Ts!

ფურცლებზე ბავშვები წერენ ჩანაწერს: "კარგად გააკეთე!"

შეხედე შენს ნახატებს, რა ლამაზია ისინი, რამდენი ვარსკვლავი ანათებს ჩვენს გზაზე. ჩვენ დავასრულეთ ფრენის მთელი პროგრამა. რა ამოცანები მოგეწონათ განსაკუთრებით? რატომ? მადლობა ყველა მონაწილეს.

დანართი 1.

გრაფიკული კარნახები

ტექნიკის თავისებურება: ფიგურების გამოსახულება კარნახით

ტექნიკის მიზანი:

* სისტემების გაუმჯობესება: თვალ-ხელი, ყური-ხელი;

* გრაფიკული უნარების ჩამოყალიბება;

* აუდიო და ვიზუალური ანალიზატორის უნარის განვითარება;

* აქტივობის საჭირო ტემპის შენარჩუნება;

* განავითარეთ სივრცითი ორიენტაცია ფურცელზე.

აღსრულების ორგანიზაცია

სამუშაო შესრულებულია ფრონტალურად კვადრატულ რვეულში ან ფურცელზე. სტუდენტების მიერ ფიგურის აგება კარნახია. კარნახის დროს შეინიშნება პაუზა ისე, რომ ბავშვებს აქვთ დრო დახაზონ ხაზი, მოძრაობის მიმართულება ოდნავ ხაზს უსვამს ხმას (მარცხნივ, მარჯვნივ, ქვემოთ, ზემოთ). სანამ ამას გააკეთებთ, აუცილებელია განვმარტოთ მიმართულება "მარცხნივ", "მარჯვნივ" (ბავშვებმა არ აირიონ ისინი) და სამუშაოს საწყისი წერტილი, აიღეთ ფანქრები.

მეთოდოლოგიური მხარდაჭერა:

გაკვეთილის შეჯამება;

პრეზენტაცია გაკვეთილისთვის.

რესურსები

ვენგერი L.A. დიდაქტიკური თამაშები და სავარჯიშოები სკოლამდელი აღზრდის სენსორული აღზრდისთვის. - მოსკოვი: განათლება, 1978 წ

გამოცანები. http:// www. ვსეზაგადკი. ru/2010/12/ ზაგადკიპროკოსმოსიდლიაdetej/

საშუალო ჯგუფის ბავშვებისთვის ესთეტიკური განათლებისა და ვიზუალური აქტივობის შესახებ გაკვეთილის მოკლე შინაარსი "ზღვის მოგზაურობა"

პროგრამული უზრუნველყოფის შინაარსი:

შეავსეთ ბავშვების ცოდნა წყალქვეშა სამყაროს, მისი მაცხოვრებლების შესახებ, გააფართოვეთ ბავშვების ლექსიკა, ჩამოაყალიბეთ აზროვნების უნარი;
გარემომცველი სამყაროს ესთეტიკური აღქმის განვითარება, ლამაზის დანახვის უნარი;
ბუნების ბგერების, მუსიკის მელოდიის და რიტმის ყურადღებით მოსმენის, მისი ხასიათის განსაზღვრის, მუსიკის ხასიათისა და რიტმის შესაბამისად მოძრაობის უნარის განვითარება; გამოსახულთან შეგუების უნარის გამომუშავება;
ხელების მშვენიერი მოტორული უნარების განვითარება;
განაგრძეთ მხატვრული მოთხოვნილებების ჩამოყალიბება, თქვენი და სხვა ბავშვების მუშაობის ანალიზის უნარი; შემოქმედებითი ინიციატივის განვითარება;
ვიზუალური უნარების გაუმჯობესება: გუაშით ნიმუშის დახატვა, რომელიც დაფუძნებულია მრგვალ ფორმაზე; განუვითარდებათ რიტმის გრძნობა, კომპოზიციის ფერი;
ესთეტიკური და მორალური გრძნობების გაღვივება, თანაგრძნობის, თანაგრძნობისა და დახმარების სურვილი.

მასალა:

"წყალქვეშა სასახლის დარბაზის" მოდელი;
სათამაშო კუ, რომელსაც აკონტროლებს მასწავლებლის ხელი;
სტილიზებული კარადები კუს კოსტიუმებისთვის; ნიმუშების ნიმუშები მრგვალ ბაზაზე;
ზღვის ამსახველი ნახატი;
ფონოგრამა ბუნების ბგერებით და მუსიკალური ფრაგმენტებით;
დამარილებული ცომის კუები (ბავშვების რაოდენობის მიხედვით)
შეგროვებული ორგანზასგან დამზადებული ელასტიური რგოლები;
დიდი ფუნჯი, მორგებული ფუნჯები, გუაში, წყლის ქილა, ხელსახოცები.

წინასწარი სამუშაოები:

თითის ტანვარჯიშის კომპლექსის "კუს" გაცნობა;
გაკვეთილი გარემომცველი სამყაროს გაცნობის შესახებ თემაზე "ზღვის მკვიდრნი", ამ თემაზე ილუსტრაციების, ობიექტების გათვალისწინებით;
მრგვალი ფორმის საფუძველზე სხვადასხვა ნიმუშების დახატვა;
განსხვავებული ხასიათის მუსიკალური ფრაგმენტების მოსმენა.

გაკვეთილის მსვლელობა:

მასწავლებელი:

გამარჯობა ბავშვებო! Მიხარია შენთან შეხვედრა! ბიჭებო, ჩემთან ერთად თქვენთან მოვიდა ჩემი მეგობარი ბრუსი. ის დღეს ლამაზ კაბაში იყო გამოწყობილი. მას ძალიან უხარია შენი გაცნობა, გიღიმის. ის არის კეთილი, რბილი! ის ლამაზ სახლში ცხოვრობს. თქვენ უკვე იცნობთ მის საყვარელ თამაშს What's Beautiful?

თამაში "რა არის ლამაზი?"

ბავშვები ასახელებენ ობიექტებს და ფენომენებს, რომლებსაც ისინი ლამაზად თვლიან, ფუნჯი ხელის გულზე ურტყამს მათ პასუხად.
ფუნჯი: მადლობა ბავშვებო! ძალიან მიხარია, რომ თქვენ ხედავთ თქვენს გარშემო არსებულ მშვენიერებას. და ასევე მინდა შეგახსენოთ, რომ თავაზიანად დაუკავშირდით ჩემს პატარა თანაშემწეებს ფუნჯებით, არ განაწყენოთ ისინი.

მასწავლებელი:

გმადლობთ ფუნჯი სათამაშოსთვის! დაბრუნდი შენს ლამაზ სახლში. და ჩვენ ბიჭებს, რა თქმა უნდა, გვახსოვს: პატარა ფუნჯებმა რომ არ გვაწყენინონ, ჩვენ ასე დავხატავთ საღებავს (გვიჩვენებს), რომ ფუნჯმა თვალი არ დაჭყიტოს; ჩვენ მას წყალში ვაბანავებთ ასე (გვიჩვენებს), რადგან მას ძალიან უყვარს ცურვა; გავამშრალოთ ასე ხელსახოციზე, რომ არ დაშავდეს.

ბავშვები თავისუფლად სხედან ხალიჩაზე.

ბიჭებო, შეგიძლიათ ამოიცნოთ ხმები? Მოდი ვცადოთ. ჟღერს ფონოგრამა. ბავშვები გამოცნობენ წვიმის ხმას, ჭექა-ქუხილის ხმას, ჩიტების ხმას, ზღვის ხმას. მართალია, ეს არის ზღვის ხმა. შეხედე რა ლამაზია! მასწავლებელი ბავშვებს უჩვენებს ზღვის სურათს, რთავს საუნდტრეკს ისევ ზღვის ხმით.

მასწავლებელი:

ბიჭებო, ზღვაზე რას იტყვით. Როგორია? (ლამაზი, ხმაურიანი, უსაზღვრო, გამჭვირვალე, ლურჯი, იდუმალი, ჯადოსნური, ...)

ვინ იცის ლექსები ზღვის შესახებ?

ზღვა სხვაა
შავი ასევე წითელია.
ზოგჯერ ზღვა მხიარულია
უფრო ხშირად მარილიანი.
და მე მიყვარს ლურჯი ზღვა
ნაზი, ნაზი ტალღით.
მიყვარს თევზივით ცურვა
ბანაობა, ჩაყვინთვა, სალტო.

ის ასევე იწვევს. ეს მიგვითითებს მისკენ. ჩვენ უბრალოდ გვინდა იქ წასვლა. მოდით ყველა ერთად წავიდეთ ზღვაზე, მაგრამ ამისთვის უნდა ვიცოდეთ ვინ ცხოვრობს ზღვაში და რა იზრდება მასში.

ბიჭები, რომლებიც ზღვაში ცხოვრობენ? (თევზი, დელფინი, კიბორჩხალა, კიბორჩხალა, კალმარი ...)

(ობიექტების გამოკვლევა - საზღვაო ცხოვრების ფიგურები).

რა იზრდება ზღვაში? (ზღვის მცენარეები)

და ასევე საყვარელი მედუზა ცხოვრობს ზღვაში. დაე, ეს იყოს ჩვენი გოგოები.

ბავშვებს მაჯაზე აცვიათ ვარდისფერი და თეთრი ორგანზასგან დამზადებული რეზინის ზოლები.

და ლამაზი ზღვის მცენარეები იზრდება. ისინი ძალიან სასარგებლოა, ისინი ეხმარებიან ზღვის ცხოველებს სუნთქვაში.

ბიჭები ატარებენ რეზინის ზოლებს, რომლებიც დამზადებულია ატლასის მფრინავი ლენტებით.

მე ვიქნები დიდი მედუზა. აი რა.

ბავშვები და მასწავლებელი დგანან თითებზე, აწიეთ ხელები მაღლა.

და იქნებით პატარა მედუზა და წყალმცენარეები. აი ისეთებიც.

ბავშვები იჯდებიან, ხელებით ეხებიან იატაკს.

ზღვა აწუხებს ერთხელ
- ზღვა აწუხებს ორი,
- ზღვა წუხს, ტალღები შრიალებენ,
- ზღვის ფიგურებს უნდათ ბანაობა.
- რაც შეიძლება მალე გადაიქცეთ პატარა მედუზებად და ჯანსაღ წყალმცენარეებად.

მოუსმინე საზღვაო მუსიკას და იცეკვე ჩემთან ერთად, როგორც მუსიკა გეუბნება, როგორც გინდა.
ჟღერს სენ-სანსის „აკვარიუმის“ მუსიკა, ბავშვები მოძრაობენ მუსიკის შესაბამისად, ეჩვევიან საზღვაო ცხოვრების როლს. მერე ხალიჩაზე სხდებიან.
ჩნდება კუ, რომელსაც ხელმძღვანელობს მასწავლებლის ხელი.

მასწავლებელი:

და ასევე ზღვის კუ ცხოვრობს ზღვაში.

კუს:

ოჰ! ოჰ! ვინ გაუშვა ეს ხმაური? ვინ აურია ზღვა?

მასწავლებელი:

ეს იყო ჩვენი მხიარული მედუზები და ძალიან სასარგებლო ზღვის მცენარეები, რომლებიც თამაშობდნენ და ცეკვავდნენ.

კუს:

რატომ ატეხე ეს ხმაური? ნებართვას ითხოვდნენ. ახლა არ გვაქვს დრო ცეკვისთვის და არც თამაშებისთვის.

მასწავლებელი:

რა ხდება ბებო კუ?

კუს:

უსიამოვნო, გეუბნებით, ისტორია. ზღვის მეფე ნეპტუნმა ჩვენი ზღვის ყველა კუ დაპატიჟა თავის სასახლეში დასასვენებლად, ბურთისთვის.

ბავშვები მასწავლებელთან ერთად უახლოვდებიან წყალქვეშა სასახლის დარბაზის მოდელს, ათვალიერებენ მას.

მასწავლებელი:

მაგრამ ბურთი ძალიან საინტერესოა! და, ალბათ, ბევრი გართობა!

კუს:

დიახ, ბურთი ძალიან სახალისოა! ყველა მოდის ბურთზე ლამაზი კაბებით, ცეკვავს ლამაზ ცეკვებს. ისინი თამაშობენ საინტერესო თამაშებს.

მასწავლებელი:

ჩვენც შეგვიძლია თამაში. ხელი შევუერთოთ.

თამაში "ზღვის ნიავი"

ბავშვები წრეში დგანან. მასწავლებელი ამბობს: "ზღვის ნიავი ატარებს მას, ვისაც ტანსაცმელში წითელი აქვს". ბავშვები, რომლებსაც აქვთ ეს მოძრაობა, იკავებენ სხვა ადგილს წრეში, ეჭირათ ხელი.
"ზღვის ნიავი ატარებს მას, ვისაც თავზე მშვილდი აქვს (ლამაზი ფეხსაცმელი, ფუმფულა ქვედაკაბა, ლამაზი პერანგი, ღილები...)".

მასწავლებელი:

თამაში დაგვეხმარა შეგვენახა, რამდენად ლამაზები და ჭკვიანები ვართ. მოგვწონს ვიყოთ ლამაზები? რატომ?

დიახ, სასიხარულოა, ამაღლებს განწყობას.

ბავშვები ხალიჩაზე სხედან.

მასწავლებელი:

ძვირფასო კუ. ბურთის შესახებ გვითხარი. ძალიან მშვენიერია ბურთზე, რატომ არ მხიარულობ?

კუს:

ვწუხვარ, რომ კუები ვერ შეძლებენ ზღვის მეფის ბურთზე წასვლას. ყველა მათი ელეგანტური კაბა ცივმა წყალქვეშა დინებამ შორეულ ოკეანეში გაიტაცა.

მასწავლებელი აჩვენებს მარილის ცომისგან გამოძერწილ კუებს, რომლებსაც არ აქვთ მოხატული ჭურვი.

მასწავლებელი:

საწყალი, საწყალი კუები! ბურთზე ასე ვერ წავლენ!

კუს:

წყალქვეშა ციხე უკვე ელოდება თავის სტუმრებს. მე შემეძლო კუებს შევთავაზო ჩემი კოსტიუმები, მაგრამ ჩემს კარადაში ძალიან ცოტაა. როცა ისინი ჩემს ნაჭუჭზე დავდე და ბურთისკენ წავედი, ძალიან მიმზიდველი ვიყავი.

მასწავლებელი:

ბიჭებო, სად არის კუს ნაჭუჭი? ზუსტად ზურგზე. არის მყარი, გამძლე. ის ეხმარება კუს საფრთხის შემთხვევაში დამალვაში.

ბავშვები, რომლებიც ათვალიერებენ ქაღალდის სილუეტებს ჭურვების სახით, რომლებიც მორთულია სხვადასხვა ნიმუშებით, განიხილავენ ნიმუშებს.

მასწავლებელი:

ძალიან ლამაზი კოსტიუმები, არა ბიჭებო? დავეხმაროთ კუს კარადაში მოთავსებაში. ვიმედოვნებ, შენც ლამაზად განათავსებ შენს სამოსს კარადაში.
ჩემო ძვირფასო პატარა მედუზა და ჯანსაღი წყალმცენარეები! რატომ არის კუს მოწყენილი? ყოველივე ამის შემდეგ, მას შეუძლია ბურთზე წასვლა, მას აქვს კოსტიუმები. რატომ არის ის მოწყენილი?

(ზრუნავს მეგობრებზე, ნანობს მათ, თანაუგრძნობს მათ).

თქვენც გინდათ, რომ კუებმა შვებულებაში მოხვდნენ? მაგრამ როცა ვინმეს ვწუხვართ, უბრალოდ არ უნდა ვწუხდეთ, თანავუგრძნობდეთ. აუცილებელია დაგეხმაროთ. როგორ შეგვიძლია ჩვენ, პატარა ხელოვანები, დავეხმაროთ კუებს?
ეს ასეა, ჩვენ შეგვიძლია ავიღოთ ფუნჯები და საღებავები და ლამაზად დავამშვენოთ კუს ნაჭუჭი, რათა ის ჩაცმული იყოს. გახსოვთ რა ლამაზი სამოსი გვაჩვენა ბებია კუს?
შევეცადოთ გამოვიმუშაოთ და დავხატოთ ახალი ლამაზი კოსტიუმები კუებისთვის, რომლებიც საერთოდ არ ჰგვანან ერთმანეთს. ყველა ხელოვანი ხომ თავისებურად ხედავს სილამაზეს. მზად ხართ კუს დასახმარებლად? მაშინ უფრო გაბედული მუშაობა.

ფერწერა

ბავშვები მიდიან მაგიდებთან, ხატავენ. ჟღერს მშვიდი ლამაზი მელოდია. შემდეგ ბავშვები ხალიჩაზე მიდიან, სხედან წრეში, ათვალიერებენ ნამუშევარს, აანალიზებენ მასწავლებლის დახმარებით.

მასწავლებელი:

ტანია! კუ რომ იყო, რომელ სამოსს აირჩევდი. რატომ?

კუს:

ეს არის სილამაზე! რა ჩემი მეგობრები გახდნენ ლამაზი, ჭკვიანი! ძალიან მიხარია მათთვის. დროა ბურთზე წავიდნენ! დავეხმაროთ მათ სასახლეში მოხვედრაში.
ბავშვები კუს საზღვაო განლაგებით აყენებენ.

კუს:

ბურთი მალე დაიწყება! ჩემო ძვირფასო პატარა მედუზა და ჯანსაღი წყალმცენარეები! ჩვენ რომ არ შევხვედროდით, ჩემი მეგობრები კუები ვერასდროს მივიდოდნენ ბურთზე და ძალიან სამწუხაროა არდადეგების გარეშე ცხოვრება, არა?
ახლა თავს კარგად ვგრძნობ! ბედნიერი! იცი რა სიმღერას მღერის მხიარული კუ? "მზეზე ვიწექი". დაწექი ჩემსავით მუცელზე და ერთად ვიმღეროთ ჩემი საყვარელი სასაცილო სიმღერა.

ბავშვები და კუ მღერიან სიმღერის პირველ ლექსს.

კუს:

მადლობა დახმარებისთვის, ჩემო პატარა მეგობრებო! დღეს ტყუილად არ გიმუშავია. ამისთვის მინდა ტკბილი ზღვის ჭურვები გაგიმასპინძლოთ.
ნახვამდის! დაღლილი ვარ და ჩემს სახლამდე ცურვით წავალ. მე ვარ ძველი კუ. ნახვამდის!

მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილს.

სახელი:გაკვეთილის რეზიუმე "მოგზაურობა ყვავილების ჯადოსნურ ქვეყანაში"
ნომინირებული:საბავშვო ბაღი, გაკვეთილის ჩანაწერები, GCD, ვიზუალური აქტივობა, უფროსი სკოლამდელი ჯგუფი

თანამდებობა: აღმზრდელი
სამუშაო ადგილი: MBDOU ირკუტსკის საბავშვო ბაღი ნომერი 102
ადგილმდებარეობა: ირკუტსკი, ირკუტსკის რეგიონი

გაკვეთილის შეჯამება თემაზე
"მოგზაურობა ყვავილების ჯადოსნურ ქვეყანაში"
უფროსი სკოლამდელი ასაკის ბავშვებისთვის

სამიზნე:განაგრძონ საკუთარი თავისა და შესაძლებლობებისადმი ნდობის გამომუშავება მათთვის ხელმისაწვდომი გამომსახველობის საშუალებებით გამოსახულების შექმნისას.

Დავალებები:გააძლიეროს ბავშვების ცოდნა ცისარტყელას ფერების შესახებ; ბავშვების ყურადღება გაამახვილეთ იმაზე, რომ მათ გარშემო სამყარო მრავალფეროვანი და მრავალფეროვანია. შემოქმედებითი წარმოსახვის განვითარება შემოქმედებითი დავალებების შესრულებისა და ნახატის შექმნის პროცესში არატრადიციული ხატვის ტექნიკის გამოყენებით. განავითარეთ თანაგრძნობის გრძნობა, საერთო მიზნისთვის გაერთიანების უნარი.

გაკვეთილის მსვლელობა:

აღმზრდელი.გამარჯობა ბიჭებო, მე მქვია ტატიანა ანატოლიევნა. დღეს მოვედი თქვენთან სხვა საბავშვო ბაღიდან და ახლა მინდა დაგპატიჟოთ ჩემთან სათამაშოდ და გაცნობისთვის (გაცნობის თამაში).

აღმზრდელი.ბავშვებო, მიაქციეთ ყურადღება, რა ლამაზი ნახატი მოვამზადე თქვენთვის. (უფერო ცისარტყელა დახატულია ვატმენის ქაღალდზე)ბიჭებო რა მოხდა აქ? გუშინ დაგიხატე ნათელი ნახატი და ახლა რატომღაც უფერული გახდა? ვინ ხუმრობდა ჩვენზე?

(მასწავლებელი ასოთი ამახვილებს ბავშვების ყურადღებას პეპელაზე).

აღმზრდელი.ალბათ ეს წერილი ცისარტყელას ჯადოქარმა გამოგვიგზავნა. რას გვწერს იგი? ჩვენ ვკითხულობთ წერილს: "Გამარჯობათ ბიჭებო! ჯადოქარი გწერს - ცისარტყელა. უბედურებაში ჩავვარდი. ბოროტმა ჯადოქარმა ჩემი ფერები აიღო. მას არ უყვარს ნათელი ფერები და სურს, რომ მთელი სამყარო უფერული გახდეს. და მან დაიწყო ჩემი ჯადოსნური კაბით. ნახეთ, რა მახინჯი გახდა. ბიჭებო, გთხოვთ დამეხმაროთ ჩემი ფერადი საღებავის დაბრუნებაში! თქვენ უნდა მოხვდეთ ყვავილების ჯადოსნურ ქვეყანაში. იმედი მაქვს, რომ მეგობრული ბიჭები ხართ და შეძლებთ გადალახოთ ყველა დაბრკოლება, რომელიც თქვენს გზაზე იქნება."

აღმზრდელი.მაშ ასეა საქმე?! გამოდის, რომ ბოროტი ოსტატი აქ ყოფილა. და მაინტერესებს სად გაქრა ჩემი ნათელი ნახატი? აბა, თანახმა ხარ, დაეხმარო Rainbow-ს? მაგრამ ამისათვის თქვენ უნდა იცოდეთ ცისარტყელის ყველა ფერი და მათი მდებარეობა? რამდენი ფერი აქვს ცისარტყელას? რა ფერები? როგორ არის დალაგებული თანმიმდევრობით? მოდი მაგიურ ეკრანს გადავხედოთ, რას გვაჩვენებს?

აღმზრდელი.ბიჭებო, რთული გზა გველოდება. ჩვენ უნდა დავეხმაროთ ფერების ცისარტყელაში დაბრუნებას. და ყვავილების ჯადოსნურ ქვეყანაში მისასვლელად, ჩვენ გვჭირდება რუკა. ( ეკრანზე ჩნდება რუკა გეომეტრიული ფორმებით).

აღმზრდელი.ბიჭებო, ბარათი რისთვისაა? მოდით შევხედოთ მას, რას ხედავთ აქ? რა გეომეტრიულ ფორმებს ხედავთ აქ? როგორ ფიქრობთ, რას ნიშნავს ეს რიცხვები რუკაზე? ვის უნდა ჯადოსნურ ქვეყანაში წასვლა ცისარტყელას ჯადოქრის დასახმარებლად? (ბავშვების პასუხები).

აღმზრდელი.მე გეტყვით ბიჭებს საიდუმლოს: ჩვენ ვეძებთ ჯადოსნურ ქვეყანაში ბოროტი ოსტატის მიერ დამალული ნომრებით კონვერტებს. თითოეული კონვერტი შეიცავს დავალებებს, რომლებიც უნდა შევასრულოთ ცისარტყელის ფერების მოსაძებნად. მითხარი, ჯერ რომელი ნომერი უნდა ვიპოვოთ? ვნახოთ რუკა, რა გეომეტრიულ ფორმებს წარმოადგენს რიცხვი 1? ახლა მოდით ვიპოვოთ ეს ფიგურები ყვავილების ჯადოსნურ ქვეყანაში (ბავშვები ეძებენ).

აღმზრდელი.ბიჭებო, ვნახოთ, რა დავალება გამოუვიდა ბოროტ ოსტატს? ის გვთხოვს გამოვიცნოთ თავსატეხები ფერების შესახებ, რა გამოვიცნოთ?

გამოცანები ცისარტყელის ფერების შესახებ.

აღმზრდელი.კარგად გააკეთე! მოდით გადავხედოთ რუკას, რა არის შემდეგი ნომერი? რა ფორმებს წარმოადგენს ნომერი 2? ახლა ვეძებთ მათ ჯგუფში.

აღმზრდელი.წავიკითხოთ რა მოგვიმზადა ბოროტმა ჯადოქარმა.

« თქვენ უნდა მოქსოვოთ კეთილი სურვილების ქსელი, ამისათვის გჭირდებათ ძაფის ბურთი. ”ბიჭებო, ავიღოთ ძაფის ბურთი. ეს არის ამოცანა! და როგორ ვქსოვოთ ეს ქსელი? როგორ ქსოვს ობობა ქსელს? (ბავშვების პასუხები).დავჯდეთ ხალიჩაზე წრეში. ხელზე ძაფს შემოვიხვევ, ერთ-ერთ თქვენგანს ვეტყვი სურვილს და ბურთი იატაკზე გადავაგდე. და თქვენც იგივეს გააკეთებთ, თქვენი სურვილის მიხედვით. ავდგეთ. შეხედე, რა „კეთილი სურვილების ქსელი“ მივიღეთ! როგორი განწყობა დაგეუფლათ კეთილი სურვილებისგან? ( ბავშვების პასუხები).

აღმზრდელი.ბიჭებო, გადახედეთ ჩვენს რუკას, ბოლო დავალება გვაქვს დარჩენილი. რა რიცხვს და რომელ გეომეტრიულ ფიგურებს ნიშნავს? ვნახოთ, სად არის ეს ფორმები? (ბავშვები ეძებენ).

აღმზრდელი.კარგად ბიჭებო, ჩვენ უკვე გავუმკლავდით ორ ამოცანას, მაგრამ გავუმკლავდებით ამ ამოცანას? ვხსნით და ვკითხულობთ: "კუბურებისგან უნდა ავაშენოთ სასახლე"... ბიჭებო, ვაპირებთ კუბურებისგან სასახლის აშენებას?

აღმზრდელი.აბა, ბიჭებო, ჩვენ დავასრულეთ ბოროტი ოსტატის ყველა დავალება? ცოტა დავისვენოთ? Ფსიქიკური განათლება.

აღმზრდელი.ისე, რომ საბოლოოდ ჩვენ გავუმკლავდით ბოროტი ოსტატის ყველა დავალებას. მოდით ყურადღებით დავაკვირდეთ, იქნებ საბოლოოდ ვიპოვოთ ცისარტყელის ფერები.

აღმზრდელი.ბიჭებო, ვის უნდა ნახოს რა დევს მკერდში? Რა არის ეს? რა უნდა გავაკეთოთ? და საღებავები არ არის, რითი დავხატოთ? ( ბავშვების პასუხები).

ბავშვები ფერად პომ-პომებსა და ფერად ყვავილებს ასხამენ მაგიდას, სადაც უფერო ნიმუშიანი ქაღალდი დევს.

აღმზრდელი.ბიჭებო, შეგიძლიათ აირჩიოთ რითი დავხატოთ, აიღოთ პომპონები ან ფერადი ყვავილები და დახატოთ ჯადოსნური ცისარტყელას კაბა! (ბავშვები ირჩევენ მასალას და ამშვენებენ ცისარტყელას)... კარგად გააკეთე, ჩვენი ცისარტყელა მზად არის!

აღმზრდელი.ბიჭებო, რა გავაკეთეთ თქვენთან დღეს?

აღმზრდელი.მოგწონთ Rainbow Sorceress-ის ახალი კაბა? Როგორია? როგორ ფიქრობთ, Rainbow-ს მოეწონა ახალი კაბა? რა თქმა უნდა, მომეწონა და ის მადლობას გიხდით! ცისარტყელას ჯადოქარი საშუალებას გაძლევთ აიღოთ მისგან ერთი ფერის პომპომი, რაც მოგწონთ. მოდით, მასაც მადლობა გადავუხადოთ და ერთად ვუთხრათ მადლობა!

ბავშვები საჩუქრად იღებენ ფერად პომპონებს და ფერად ყვავილებს და ემშვიდობებიან ცისარტყელას ჯადოქარს.

პროგრამირების ამოცანები.

საგანმანათლებლო:

  • განაზოგადოს და გააფართოვოს ბავშვების ცოდნა ისეთი ცნებების შესახებ, როგორიცაა "მეგობარი", "მეგობრობა", "პატიოსნება", "სამართლიანობა".
  • გააქტიურეთ ლექსიკონი ამ თემაზე.
  • ბავშვების მიერ ერთობლივ თამაშებსა და სიტუაციებში თანატოლების გრძნობებისა და მოქმედებების შეფასების, მოტივაციის, მათი განსჯის ახსნის უნარის დაუფლების მიღწევა.
  • გაიუმჯობესეთ ვერბალური კომუნიკაციის უნარი.
  • განაგრძეთ ბავშვებს ასწავლონ ანდაზების მნიშვნელობის გაგება და ახსნა, შეადგინონ ისტორიები მნემონური ცხრილის გამოყენებით.

განვითარება:

  • განავითარეთ სოციალური გრძნობები (ემოციები): თანაგრძნობა, თანაგრძნობა სხვების მიმართ, შეგნებული კეთილგანწყობილი ურთიერთობები, გონებრივი აქტივობა, მეტყველების კულტურა: ნათლად და კომპეტენტურად გამოხატეთ თქვენი აზრები.
  • განივითარეთ სხვა ადამიანის ემოციური მდგომარეობის გაგების და საკუთარი ადეკვატურად გამოხატვის უნარი.
  • განავითარეთ წარმოსახვა და კრეატიულობა.

საგანმანათლებლო:

  • ხელი შეუწყოს კომუნიკაციის კულტურას, მეგობრულ ურთიერთობებს, მეგობრების მხარდაჭერის სურვილს, მათზე ზრუნვას.

მასალა გაკვეთილისთვის: ეკრანი, დრაკონის სათამაშოები, ბუ, სამი ყუთი, ანდაზის პიქტოგრამა, სილაბური ცხრილი, ზღაპრის გეგმა, პატარა შალის ხალიჩა, ორი მანქანა, მუსიკალური აკომპანიმენტი.

წინასწარი სამუშაო: ეთიკური საუბრების წარმართვა: „ზრდილობიანი სიტყვები“, „შეესაბამება“, მორალურ და ეთიკურ თემაზე წიგნების კითხვა და განხილვა, სიკეთისა და მეგობრობის შესახებ ანდაზების განხილვა, მათთვის ისტორიების გამოგონება.

გაკვეთილის მსვლელობა

Გამარჯობათ ბიჭებო! ნახეთ რა კარგი დღეა დღეს. გაუღიმეთ ერთმანეთს მთელი გულით. თქვენ იღიმებით, ღიმილი კი სიკეთის სიმბოლოა. თავს კარგად გრძნობთ ერთად? (დიახ).

ბიჭებო, მითხარით, რა სახის ზღაპრები არსებობს?

(ხალხური და ლიტერატურული).

რა სახის ზღაპრები იცით?

(მაგია, ცხოველებზე, ზღაპრები სხვადასხვა თემაზე).

ბიჭებო, ზღაპრებში არის სხვადასხვა მაგიური საგნები, მათი დახმარებით ხდება სასწაულები, შეეცადეთ დაასახელოთ ისინი.

(უხილავი ქუდი, თვითნაკეთი სუფრის გადასაფარებელი, ჩექმები, ვერცხლის თეფში და მოსასხმელი ვაშლი).

და იმისთვის, რომ სწრაფად გადავიდეთ და ზღაპარში მოვხვდეთ, რა საგანი შეიძლება ავირჩიოთ?

(ჯადოსნური ხალიჩა).

და ჩვენ შეგვიძლია ჯადოსნურ ხალიჩაზე "მეგობრობის ხიდის" გავლით გავიდეთ.

უფროსები ხშირად გეუბნებიან, რომ უნდა იყოთ მეგობრული, იცხოვროთ ჰარმონიაში. მაშ რა არის მეგობრობა?

(ბავშვები გადიან ნაკადს და ამბობენ: მეგობრობა არის კეთილგანწყობა, სათამაშოების გაზიარება, ეს არის მაშინ, როცა იცი მოლაპარაკება ყვირილისა და ჩხუბის გარეშე, იყავი ყურადღებიანი, დაეხმარე მეგობარს, დაეხმარე უბედურებისგან :).

ვინც იცის მეგობრობა, ის ზრუნავს მეგობრებზე, ცდილობს სიკეთე გაუკეთოს გარშემომყოფებს.

და აი მფრინავი ხალიჩა (გავდივართ, დავსხდებით).

ჩვენ ხელჩაკიდებული ვსხედვართ
ჩვენ ერთად ვართ დიდი ჯგუფი.
ჩვენ შეგვიძლია ვიყოთ დიდი
ჩვენ შეგვიძლია ვიყოთ პატარა
მაგრამ არავინ იქნება მარტო.

მიმოიხედე ირგვლივ, ჩვენ დრაკონის ზღაპარში ვართ. ამ სამეფოში ცხოვრობს დრაკონი პამსი. მისი ხასიათი საზიზღარი და კაპრიზულია. მას არავინ მოსწონს. დილით გაღიზიანებული იღვიძებს, დღისით გაბრაზებული დადის და ლოგინში უკმაყოფილო მიდის. ერთ დღეს, პირქუშ წვიმიან დღეს, პამსი თავს ძალიან მარტოდ გრძნობდა.

რატომ არავინ მეგობრობს ჩემთან? - გაიფიქრა დრაკონმა. მთელი ოთხი წუთი ფიქრობდა, მაგრამ არასოდეს იცოდა რატომ. და მან გადაწყვიტა მიემართა ჭკვიან ბუს. ბუმ აუხსნა, რომ ასეთ პერსონაჟთან მეგობრების პოვნა რთულია. და აი, თავად პამსი ბუსთან ერთად, მოვუსმინოთ რას ლაპარაკობენ.

დრაკონი: რა ვქნა? - მწუხარებით იკითხა დრაკონმა.

ბუ: ჯადოსნური სასმელი უნდა დავლიოთ.

დრაკონი: რა არის ეს სასმელი?

ბუ: სიკეთისა და მეგობრობის ახალი ისტორიებისგან დამზადებული სასმელი. თუ ამ სასმელს დალევთ, შეიძენს ყველა ამ თვისებას და დაიწყებთ სიყვარულით და პატივისცემით ტკბობას. მარტო აღარ იქნები და მეგობრებიც გეყოლება.

დრაკონი: ვინ დამეხმარება?

ბუ: მოსამზადებელი ჯგუფის ბავშვებს შეუძლიათ ამის გაკეთება.

დრაკონი (ბავშვებს): გამარჯობა ბიჭებო, შეგიძლიათ დამეხმაროთ? (დიახ).

თამაში "თქვი პირიქით".

მოწყენილი ხართ ბიჭებო? (სასაცილო ბიჭები ვართ).

ზარმაცი ხართ ბიჭებო? (ჩვენ შრომისმოყვარე ბიჭები ვართ).

არამეგობრული ხართ ბიჭებო? (ჩვენ მეგობრული ბიჭები ვართ).

გაბრაზებული ხართ ბიჭებო? (ჩვენ კარგი ბიჭები ვართ).

უხეში ხართ ბიჭებო? (ჩვენ თავაზიანი ბიჭები ვართ).

ხარბი ხართ ბიჭებო? (ჩვენ გულუხვი ბიჭები ვართ).

მაშინ დამეხმარე სასმელის შეგროვებაში!

ბიჭებო, შეგვიძლია დავეხმაროთ დრაკონს? თორემ ყველაფრით უკმაყოფილო დარჩება. მაგრამ, სამწუხაროდ, ძნელია პამსისთვის წამლის მომზადება. შედგება 3 ნაწილისაგან და ინახება 3 ყუთში. ერთი სიბრძნის ზღაპრიდანაა, მეორე სიკეთის ზღაპრიდან და მესამე ფანტაზიის ზღაპრიდან.

რა ცუდია როცა ირგვლივ მეგობრები არ არიან. და ჩვენ გარშემო მეგობრები გვყავს!

თითის ტანვარჯიში "მე მყავს მეგობრები გარშემო."

მამალმა მომესალმა:
"კუ-კა-რე-კუ!" ხმამაღლა მღეროდა.
„კო-კო-კო – გავიგე ქათმებისგან.
ჩირქი - კატამ იღრიალა:
"მურრ:"
და ძაღლი მცველი, რომელმაც გამიცნო,
თავაზიანად ყეფა:
"ვუფ ფუფი!"
და გაუწოდა ხბო:
"მუუუ:" გამარჯობა,
მოსაწყენია მარტო ყოფნა.
და ბეღურა მყისვე ტოტზე
ტვიტერში გამოქვეყნდა:
"მე ცოცხალი ვარ, ჩიკ-ტვიტი!"
"რა კარგია, - გავიფიქრე, -
რომ გარშემო მეგობრები მყავს."

და აქ არის პირველი ყუთი. ეს არის ყუთი სიბრძნის ზღაპრიდან. ის შეიცავს რუსულ ანდაზებს, რადგან სწორედ ისინი გვასწავლიან ხალხურ სიბრძნეს.

როგორ ფიქრობთ, რა არის ეს ანდაზა?

(ერთად მჭიდროდ, მაგრამ გარდა მოსაწყენი).

როგორ გესმით ეს ანდაზა?

ამ კითხვაზე პასუხის გაცემას გთხოვ ამ თემაზე ჩემი სიუჟეტით. ამისათვის მე გთავაზობთ გაყოთ 2 ჯგუფად. გადავხედოთ ჯგუფებში მუშაობის წესებს:

  • ჩვენ ერთად ვმუშაობთ;
  • ჩვენ ვუსმენთ ყველას აზრს;
  • ჩვენ ვპოულობთ ზოგად გამოსავალს;
  • აირჩიეთ სპიკერი.

(ბავშვები ჯგუფურად განიხილავენ ანდაზას, ირჩევენ მომხსენებელს, უსმენენ 2 ისტორიას.)

კარგად, ბიჭებო, თქვენ ნამდვილად შენიშნეთ ამ ანდაზის მნიშვნელობა.

კიდევ რა ანდაზები იცით მეგობრობის შესახებ?

(მეგობარს უბედურებაში იცნობენ; ერთი ყველასთვის, ყველა ერთისთვის; მეგობარი არ არის - ეძებე, მაგრამ იპოვი - იზრუნე.)

ხედავთ, რამდენი ანდაზა გამოიგონა რუსმა ხალხმა მეგობრობაზე და ისინი ყველა ამ ყუთშია თავმოყრილი.

შეხედე, მივედით ყვავილების მდელოზე. ვნახოთ, როგორი ყვავილები იზრდება აქ. ( ვკითხულობთ სილაბურ ცხრილს : პეონი, გვირილა, ვარდები, ტიტები).

დინამიური პაუზა "ბუკეტი".

მოუხვიეთ მარჯვნივ, მარცხნივ და გადაუხვიეთ ყვავილად.

ჩვენ ვაპირებთ თაიგულებს: ორი, ოთხი, ყველა ერთად.

რა ლამაზი, დიდი თაიგული მივიღეთ. ვის ისურვებდით აჩუქოთ?

აქ მე ვხედავ მე-2 ყუთს. ეს ყუთი არის სიკეთის ზღაპრიდან.

ახლა ბავშვები გაჩვენებთ სცენას იმის შესახებ, თუ როგორ თამაშობდნენ მაშა და პეტია.

ერთხელ მაშას და პეტიას სურდათ ლაბირინთების თამაში. აიღეს მანქანები და ჩასვეს ავტოფარეხში. წადი! მალე მანქანა და პეტინას მანქანები ერთმანეთს ვიწრო ბილიკზე შეხვდნენ. "მოდი, გამიშვი!" - მოითხოვა პეტიამ. "კიდევ რა, მოშორდით გზას!" - უპასუხა მაშამ. "აჰ კარგი!" - გაბრაზდა პეტია, მანქანას აიღო და გზიდან გადააგდო. "კარგი, მე არ ვითამაშებ შენთან ერთად!" - თქვა მაშამ, ტუჩები აიბზუა და შებრუნდა. ბიჭებმა "ლაბირინთის" თამაშში წარმატებას ვერ მიაღწიეს.

Რას ფიქრობ. რატომ ვერ ითამაშეს მაშამ და პეტიმ? (ბავშვების პასუხები).

(უნდა შეძლოთ ერთმანეთის მოსმენა, თამაშში მოლაპარაკება, ერთმანეთის დათმობა და არ იყოთ ჯიუტი).

როგორ მოიქცეოდით ამ სიტუაციაში?

(მათ გზა დაუთმეს, ბიჭებმა გოგონა წინ გაუშვეს)

ბიჭებო, ხედავთ, ნებისმიერი სიტუაციის გამოსწორება შეიძლება, უბრალოდ უნდა ისწავლოთ ერთმანეთში მხოლოდ კარგი თვისებების დანახვა და ცუდს ყურადღება არ მიაქციოთ.

დინამიური პაუზა "თუ არის კარგი მეგობარი".

მე წავიკითხე ლექსი და შენ ასრულებ ჟესტებსა და მოძრაობებს:

განწყობა დაეცა
საქმე ხელიდან გადის:
მაგრამ ეს ყველაფერი ჯერ არ არის წასული
თუ გყავს კარგი მეგობარი.
ჩვენ ერთად გავუმკლავდებით საკითხს,
მოდი შვებით ამოვისუნთქოთ -
ავიმაღლოთ განწყობა
და შეანჯღრიეთ მტვერი!

აქ არის მე-3 ყუთი Fantasy Fairy-დან.

სხვადასხვა ზღაპრის გმირებს ჰყავდათ ჯადოსნური მეგობრები, დამხმარეები და დამცველები. დაასახელეთ ისინი:

ბავშვზე - (კარლსონი);

ელის აქვს - (Tin Woodman, Scarecrow, Brave Lion, Totoshka);

Dunno - (მისი მეგობრები :);

ჩებურაშკაზე - (ნიანგი გენა);

აიბოლიტთან - (ავვა, ჭიჭი, :);

მე ვფიქრობ, რომ თითოეულ თქვენგანს ისურვებდა გყავდეს საკუთარი ზღაპრული მეგობარი. მე ვიცი, რომ ჩაიკა და რიბკა ერთხელ დამეგობრდნენ. მოდით მოვიფიქროთ ჩვენი ზღაპრული ისტორია მათი მეგობრობის შესახებ და ამაში დაგვეხმარება ეს დიაგრამა.

ბავშვები ჯაჭვით საუბრობენ.

მოგეწონათ ჩვენი ზღაპარი, ბიჭებო?

სამივე ყუთიდან დავასრულეთ დავალებები და მე და შენ მივიღეთ სიკეთის ჯადოსნური სასმელი. აიღეთ თითოეული საკუთარი ჭიქა და გაუზიარეთ პამსის. დახუჭეთ თვალები და წარმოიდგინეთ, რომ ამ ჯადოსნური სასმელის სავსე ჭიქა გაქვთ. დაასხით, გაუზიარეთ ეს მშვენიერი სასმელი პამსის. ახლა გახსენით თვალები და შეხედეთ თქვენს თასებს.

ვარია, რამდენი სასმელი გაქვს? და შენ, ნიკიტა?

გამოდის, ბიჭებო, რამდენი კარგიც არ უნდა დაასხათ თქვენი თასიდან, ის არასოდეს ამოიწურება. და იმისათვის, რომ შეამოწმოთ, როგორ მუშაობდა ჩვენი სასმელი, გირჩევთ დადოთ ჯადოსნური ჭიქები და ნახოთ რა გახდა პამსი. (ბავშვების პასუხები).

პამსი: რა კარგია! და არ ვიცოდი, რომ ასე კარგი ვიყავი. Მადლობა ბიჭებო!

ბიჭებო, მოგეწონათ ჩვენი მოგზაურობა?

შემდეგ დადექით წრეში, ხელები მოხვიეთ და ერთმანეთს გაუღიმეთ. ძალიან მიხარია, რომ თქვენ იცით როგორ იყოთ მეგობრები. ავაშენოთ „მეგობრობის პირამიდა“.

მე ვმეგობრობ ჩვენი ჯგუფის ყველა ბიჭთან. ბავშვები თავიანთი ხელებიდან პირამიდას აკეთებენ და სურვილებს გამოხატავენ.

გრძნობთ ხელების სითბოს? კმაყოფილი ხარ?

შეხედეთ, რამდენად მაღლა ავიღეთ პირამიდა და ყველაფერი იმიტომ, რომ ჩვენს ჯგუფში არის "მეგობრობა".

დროა დავუბრუნდეთ მფრინავ ხალიჩას. (დამშვიდებული მუსიკალური პაუზა).

რა დაგეხმარათ ჩვენს მოგზაურობაში?

რა გახსოვს ყველაზე მეტად?

რამ გამოიწვია სირთულე?

რის შეცვლას ისურვებდით და რისი გაკეთება გსურთ?

ასე რომ, ზღაპრიდან ბაღში დავბრუნდით.

გაკვეთილის შეჯამება "მოგზაურობა ოკეანეში ბუნების მეგობრები" 8 - 9 წლის მოსწავლეებისთვის. საგანმანათლებლო გაკვეთილის ფორმა არის თამაში - მოგზაურობა. რუკა, რომელზეც მონიშნულია კუნძულები "გამოიცანი", "იდუმალი", "იდუმალი", "მედიტაციები". თითოეულ კუნძულზე მოსწავლეებს ეძლევათ დავალება, ამ მოგზაურობის საშუალებით მათ შეუძლიათ მეტი გაიგონ მათ გარშემო არსებულ სამყაროზე.

ჩამოტვირთვა:


გადახედვა:

დამატებითი განათლების მუნიციპალური საბიუჯეტო საგანმანათლებლო დაწესებულება "ბავშვთა ხელოვნების სახლი" ომსკის ოლქის ნაზივაევსკის მუნიციპალური ოლქის

გაკვეთილის ჩანაწერის გეგმა

"8-9 წლის ბავშვებისთვის"

შემდგენელი: ოქსანა ვლადიმეროვნა კალინინა,

დამატებითი განათლების მასწავლებელი

ნაზივაევსკი, 2014 წ

გაკვეთილის თემა: "მოგზაურობა ოკეანეში ბუნების მეგობრები"

სამიზნე: საგანმანათლებლო პროგრამის "მწვანე პლანეტა" თემების გაცნობა

Დავალებები:

  • საგანმანათლებლო: გაააქტიუროს ბავშვებს მიმდებარე ბუნების ცოდნა, გააცნოს ისინი პროგრამის ძირითადი თემების შინაარსს;
  • განვითარება: მოსწავლეთა შემეცნებითი ინტერესის, მათი შემოქმედებითი შესაძლებლობების განვითარება;
  • საგანმანათლებლო: გუნდში მუშაობის საჭიროებებისა და უნარების ჩამოყალიბება

განხორციელების ფორმა:თამაში - მოგზაურობა

სწავლების მეთოდები:ვერბალური, რეპროდუქციული, ვიზუალური, ლოგიკური, ემოციური სტიმულირება, დამოუკიდებელი მუშაობა, შექმნის წარმატება, პრაქტიკული.

აღჭურვილობა: რუკა, რომელზეც მონიშნულია კუნძულები: „გამოიცანი“, „იდუმალი“, „იდუმალი“, „მედიტაცია“;

გაკვეთილის პროცესი

1. საორგანიზაციო ეტაპი.

Გამარჯობათ ბიჭებო. მოდით გავეცნოთ: მე მქვია ოქსანა ვლადიმეროვნა. ახლა ვაპირებთ თამაშს „გავიცნოთ ერთმანეთი“ ბავშვები წრეში დგანან. ბიჭებო, მე გადაგიგდებთ ბურთს სიტყვებით "იჩქარე, მითხარი რა გქვია...", ხოლო ბურთი ერთ-ერთ მოთამაშეს ვესროლე. ბიჭებო, თქვენ იჭერთ ბურთს და თქვით თქვენი სახელი, შემდეგ ის გადააგდებს ბურთს სხვა მოთამაშეს და კვლავ ამბობს სიტყვებს "რას ქვია, თქვი" და ა.შ. აი ის ბიჭები, რომლებიც გავიცანით. და მაშინვე გაგიმხელთ საიდუმლოს, რომ მე ვიქნები გემის კაპიტანი. დიახ, არ გაგიკვირდეთ, ქალებიც შეიძლება იყვნენ გემის კაპიტანი. ჩემს გემს Victory ჰქვია. ჩემი გემი დღეს გადის. და გეპატიჟებით ჩემთან ერთად საზღვაო მოგზაურობაში დიდ ოკეანეზე, რომლის სახელია "ბუნების მეგობრები". ამ ოკეანეში ბევრი კუნძულია. მე და შენ, როგორც ნამდვილ მოგზაურს, მოგვიწევს მათი შესწავლა. და ისე, რომ მოგზაურობა არ იყოს ძალიან დამღლელი, ჩვენ გავაკეთებთ "შეჩერებებს", რომლის დროსაც აუცილებელია დასვენება, თამაში და შეჯიბრი. ჩვენ ბიჭები ამას გავაკეთებთ.

Მეთანხმები? მაშინ წავიდეთ! მაგრამ პირობით: კუნძულიდან კუნძულზე მოგზაურობა მხოლოდ მაშინ იქნება შესაძლებელი, როცა ჩემს ყველა დავალებას დაასრულებ. ასე რომ, გადადით საიდუმლოებებისა და საიდუმლოებების სამყაროში! (ნავი ოკეანის გასწვრივ მოძრაობს კუნძულ „გამოიცანი“).

2. მონიშნეთ.

შეხედეთ, ჩემო მოგზაურებო, ჰორიზონტზე არის კუნძული Guess.

როგორ ფიქრობთ, რატომ მიიღო ამ კუნძულმა ეს სახელი? საინტერესოა? დავყაროთ ღერი და ამოვიდეთ ნაპირზე. შეხედე, ნაპირზე არის კონვერტები დავალებებით. (თითოეულ წყვილს ეძლევა თეთრი კონვერტი.) თეთრში არის ბარათები შრიფებად მოჭრილი მცენარეების სახელებით - ხეები, ბუჩქები და ყვავილები. და ლურჯში, ამ მცენარეების გამოსახულებები). ძვირფასო ბიჭებო, აიღეთ თეთრი კონვერტი, დააკვირდით შიგ ბარათებს.

ამ ბარათებიდან - შრიფტებიდან, თქვენ უნდა შეადგინოთ მთელი სიტყვა.

1 სიტყვა: RYA-BI-NA 4 სიტყვა: VA-SI-LEK

2 სიტყვა: BE-RE-FOR 5 სიტყვა: KRA-PI-VA

3 სიტყვა: MA-LI-NA 6 სიტყვა: RO-MASH-KA

Შეადგინა? კარგად გააკეთე! რომელ ზოგად სიტყვას შეიძლება ეწოდოს მიღებული სიტყვები? (სიტყვა PLANTS). ახლა შეხედეთ ვარდისფერი კონვერტის შინაარსს. რა არის იქ? დიახ, ეს არის ჩვენი მცენარეები, რომელთა სახელები თქვენ გაქვთ შედგენილი ბარათებზე. მოდით წებოთი ისინი ჩვენს კუნძულზე.

ასე რომ, ჩვენ დავსახლდით ჩვენს პირველ კუნძულზე. მისი ბინადრები მცენარეები არიან. ისინი გარს გვახვევენ სადაც არ უნდა ვიყოთ. მცენარეებზე და მათ მრავალფეროვნებაზე ჩვენს მომავალ გაკვეთილებზე ვისაუბრებთ, ბევრ საინტერესოს გავიგებთ. ჩვენ დიდები ვართ! პირველი კუნძული მცენარეები აღმოაჩინეს. ჩვენ ვაგრძელებთ მოგზაურობას...

შეხედე, წინ კიდევ ერთი კუნძულია. კუნძული "იდუმალი".

რა საინტერესო სათაურია - "იდუმალი". რა არის იდუმალი ამ კუნძულზე? Მოდი ვნახოთ. ნახეთ, რა უცნაურია სურათები.

(მასწავლებელი ავრცელებს სურათებს: ბიჭებო, მე არაფერი მესმის. დამეხმარეთ 10 განსხვავების პოვნაში.. რა გააკეთეთ?

სწორად, თქვენ გაართვით თავი ამ ამოცანას. კარგად გააკეთე!!! მოდით დავდოთ სურათები ჩვენს კუნძულზე.

ოჰ, შეხედე, ვიღაცის ნაკვალევი მიწაზე. (მასწავლებელი აჩვენებს მელას კვალს). Რამდენად საინტერესო. მოდით განვსაზღვროთ ვინ დატოვა ეს კვალი.ამისათვის ყურადღებით დააკვირდით თეფშებს სიტყვებით "BOW" და "LOM". რა ასო აქვთ ამ სიტყვებს საერთო? უფლება! ასო "L". გახსოვდეთ, ეს არის იდუმალი ცხოველის პირველი ასო, რომელმაც კვალი დატოვა. ახლა შევადაროთ ეს ორი სიტყვა "PIR", "MIG" (პასუხი არის I). შემდეგ "SALT" და "RYASA" (პასუხი C). და ბოლოს, სიტყვა "ZLAK" და "RYASA" (პასუხი A). რა გავაკეთეთ? მელა. თურმე ეს კვალი მელას დარჩა. მოდი ისიც იდუმალ კუნძულზე დავაყენოთ.

შეხედე ჩვენს ოკეანეს. ასე რომ, ჩვენ აღმოვაჩინეთ ორი საოცარი კუნძული: "მცენარეები" და "ცხოველები". ბიჭებო, ახლა ცოტა დავისვენოთ.

Ფსიქიკური განათლება:

ჩვენი მესამე გაჩერება. (კუნძულის გამოსახულება რუკაზე დაფარულია თეთრი ფურცლით). რა არის ჩვენს წინაშე - თეთრი კუნძული. ვხსნით ფურცელს და ვკითხულობთ კუნძულის სახელს – „იდუმალი“ კუნძული.რა არის ასეთი იდუმალი? (მასწავლებელი ისევ აჩვენებს კონვერტს). ისევ დავალება გვაქვს. ბიჭებო, რომ გაარკვიოთ ვინ ბინადრობს ამ კუნძულზე, გამოიცანით გამოცანები.

ულვაშის მუწუკი,

ზოლიანი ქურთუკი.

ირეცხება ხშირად

მაგრამ წყალი არ იცის. (კატა

ის მეგობრობს მფლობელთან,

სახლს იცავს

ვერანდის ქვეშ ცხოვრობს

კუდი რგოლშია. (ძაღლი)

ეს პატარა ცხოველი

ინახავს მარცვლეულს მომავალი გამოყენებისთვის

ლოყებს ისე იკრავს

აკეთებს…. (ზაზუნა)

და ისინი არ ბანაობენ ზღვაში,

და მათ არ აქვთ ჯაგარი,

მაგრამ მაინც დაურეკა

ისინი ... .. (გვინეის გოჭები)

ის ცხოვრობს ფართო გალიაში

ბავშვებს უყვართ მასთან საუბარი,

ტყუილად არ საყვედურობ მას,

გაიმეორეთ…. (თუთიყუში)

ყველი ნამდვილად უყვარს

მაგრამ შესანიშნავია თაგვისთვის (ვირთხა)

ყველა სურვილს ასრულებს

ზღაპრიდან მოდის ჩვენთან,

თევზის სამშობლო ჩინეთია

გამოიცანით? (ოქროს თევზი)

ზურგზე შიშის გარეშე

ის ატარებს თავის სახლს ... (კუ)

კარგად გააკეთე! კუნძულის ყველა მცხოვრები აღიარეს. რა არის ზოგადი სიტყვა ამ ცხოველებზე? უფლება. ესენი არიან შინაური ცხოველები, ჩვენი შინაური ცხოველები, ისინი, ვინც ჩვენს სახლში ცხოვრობენ. ბიჭებო, იცით ყველაზე იშვიათი ჯიშის კატები? რა ჰქვია ყველაზე პატარა ძაღლის ჯიშს? იცით ზაზუნების მოვლა? თქვენთან ერთად ამ და ბევრ სხვა კითხვებზე პასუხებს ლესოვიჩოკის ასოციაციის გაკვეთილებზე ვიპოვით. მოდით დავდოთ ისინი ჩვენს კუნძულზე "ჩვენი სახლის მეგობრები".

და კურსზე გვაქვს კიდევ ერთი დიდი კუნძული.ეს არის კუნძული "რაზმიშლიაიკა".

ბიჭებო, ნახეთ, აქ არის რამდენიმე დაშიფრული სიტყვა:

6, 3, 2, 1, 2, 7, 5, 4 და 9, 8, 1, 2, 10, 8, 3

და აქ არის შიფრის გასაღები: 1-L, 2-O, 3 - K, 4 - I, 5 - I, 6 - E, 7 - G, 8 - E, 9 - H, 10 - V.

მოდი, გაშიფრე. კარგად გააკეთე. Რა გააკეთე?

ეს არის სიტყვები: "ეკოლოგია" და "ადამიანი". ეკოლოგია იცი რა არის? შემდეგ გაკვეთილებზე რომ მოხვალ, ერთად გავიგებთ რა არის „ეკოლოგია“, რა არის „მცენარეთა ეკოლოგია“, „ცხოველთა ეკოლოგია“, „ადამიანის ეკოლოგია“. ადამიანიც ბუნების ნაწილია, მაგრამ სხვა ცოცხალი არსებებისგან განსხვავებით, იცის აზროვნება, ე.ი. ფლობს ინტელექტს. და თავისი ნებით შეუძლია რაღაცის გაკეთება, მაგრამ არა. ხშირად ადამიანი ზიანს აყენებს ბუნებას, არა იმიტომ, რომ იძულებულია ეს გააკეთოს საკუთარი სასიკეთოდ, არამედ უბრალოდ უცოდინრობის ან დაუფიქრებლობის გამო. სწორედ ამიტომ, თქვენ უნდა უკეთ გაეცნოთ ბუნებას, რათა გაერკვნენ, რა შეიძლება გაკეთდეს მისთვის დიდი ზიანის გარეშე და რა არა.

მოდი, ადამიანის ფიგურა ნებისმიერ კუნძულზე დავაყენოთ.

3. რეფლექსური ეტაპი.

ასე დასრულდა ჩვენი მოგზაურობა ოკეანის გადაღმა "ბუნების მეგობრები". ბიჭებო, გეტყვით, როგორ მოგეწონათ მოგზაურობა? მე დავრწმუნდი, რომ კარგი მოგზაურები ხართ, იცნობთ ბუნებას, აფასებთ და პატივისცემით ეპყრობით მას. ძალიან კმაყოფილი ვარ თქვენით.

მითხარი, კმაყოფილი ხარ?

რა მოგეწონა ყველაზე კარგად?

რა განწყობა გაქვთ?

მაშინ გეპატიჟებით თქვენი ღიმილით დაამშვენოთ ჩვენი ოკეანე „ბუნების მეგობრები“.

აირჩიეთ ფერადი ქაღალდის სმაილიკი, რომელიც შეესაბამება თქვენს განწყობას და მიამაგრეთ იგი ოკეანეში.

ბავშვები ქაღალდზე აკრავენ სხვადასხვა ფერის სმაილიკებს და სხვადასხვა გრიმასებით (ბედნიერი, გულგრილი, სევდიანი), მათი განწყობის შესაბამისი. ჩვენი ოკეანე კიდევ უფრო ლამაზია შენი ღიმილებისგან.

4. დასკვნითი ეტაპი.

ჩვენ ბიჭებმა ძალიან ნაყოფიერად ვიმუშავეთ გაკვეთილზე. ბევრი საინტერესო რამ ისწავლეთ თქვენთვის. მოდით შევხედოთ ჩვენს ოკეანეს. ბინადრობს მაცხოვრებლებით - მცენარეებით, ცხოველებით. ბევრი მათგანია. და ამ მრავალფეროვნების შუაგულში არის ადამიანის ფიგურა. გამოდის, რომ ადამიანს ძალიან მოკრძალებული ადგილი უჭირავს სხვა ცოცხალ არსებებს შორის. აქედან გამომდინარე, შეგვიძლია დავასკვნათ:

ადამიანი ბუნების მხოლოდ მცირე ნაწილია, მაგრამ ბუნების სხვა მკვიდრებისგან განსხვავებით, ის ინტელექტუალურია და შეუძლია აკონტროლოს თავისი ქმედებები.

იმედი მაქვს, ყოველთვის გონივრული იქნებით ამ სიტყვის სრული მნიშვნელობით: პატივს სცემთ ბუნებას.

ბიჭებო, იმედია გესმით, რომ ბუნების სწავლა ძალიან საინტერესოა. და თქვენ თვითონ მოგინდებათ გაიგოთ მეტი ჩვენს გარშემო არსებული ბუნების შესახებ. ჩვენი კლასები დაგეხმარებათ ამაში. გისურვებთ ახალ აღმოჩენებს. მადლობა. კარგად გააკეთე! ნახვამდის.