Цэцгийн ахлах бүлгийн хамтын хэрэглээ. Бэлтгэл бүлгийн урлаг, гоо зүйн хөгжилд зориулсан GCD-ийн хураангуй. "Өргөст бөөгнөрөл. "Аянга" динамик түр зогсолт

Стрельцова Лариса Геннадьевна
Байрлал:сурган хүмүүжүүлэгч
Боловсролын байгууллага: MBDOU №84 "Цасан охин" цэцэрлэг
Орон нутаг:Буриад улсын Улаан-Үд хот
Материалын нэр:арга зүйн хөгжил
Сэдэв:"Нугын цэцэг" програмын ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй
Нийтэлсэн огноо: 28.05.2018
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

Ахлах бүлгийн ангиудын конспект

програмууд

"Нугын цэцэг"

Лариса Стрельцова

Өргөдөл гаргах ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй

"Нугын цэцэг"

Зорилтот:

Бид хайч, цаастай ажиллах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлсээр байна.

зүсэх.

Сурах даалгавар:

Хүүхдийн сонирхлыг татах хүсэл эрмэлзлийг бий болго

өргөдөл.

Зохиол бүтээх ур чадварыг бэхжүүлэх.

Хөгжлийн даалгавар:

Гоо зүйн амт, төсөөлөл, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдэд хэлбэр, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

Ажилдаа үнэн зөв, тууштай байдлыг төлөвшүүлэх.

Хүүхдэд гоо үзэсгэлэнгийн тухай ойлголт, байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Арга, техник:аман, харааны, практик.

Тоглоомын нөхцөл байдал, багшийн асуулт, үйлдлийн арга барилыг харуулах,

сануулга, тусламж, дээжийг шалгах, тайлбар, өөрөө

хүүхдийн үйл ажиллагаа, урамшуулах, хүүхдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх, хувь хүний ​​хандлага,

Урьдчилсан ажил: Талбай, цэцэрлэгийн зургуудыг судалж байна

цэцэг, зургийн цомог. Дидактик тоглоом: "Цэцгээ олоорой.", "Цуглуул

цэцэг долоон цэцэг ",

Материал ба тоног төхөөрөмж.

Үзүүлэх материал: цэцгийн дээж, гербарий.

Нуга, зэрлэг цэцэг, хөх, улаан, шар өнгийн цаасны зураг

өнгө, хайч, цавуу, сойз, салфетка, тосон даавуу.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулах цаг.

Залуус аа, надад хэлж өгөөч, жилийн хэдэн цагт? (хавар)

Манайхаар хавар айлчлан ирлээ.

Бид бүгдэд ямар нэгэн зүйл авчирсан

Нэг хоёр гурав…

Өө, хайрцаг! Манай шидэт хайрцагт юу байгаа вэ?

Шинэ оньсого! Та аль нь болохыг мэдмээр байна уу? (Тийм)

Дараа нь анхааралтай сонсоорой! (хүүхдүүд цэцгийн тухай оньсого таадаг)

Энд клирин дахь цэцэг байна

Дунд хэсэг нь нар руу харна

Өөрөө цагаан цамцтай.

Өвсөнд сайн ... ( chamomile)

Урт нимгэн иш

Дээрээс - час улаан гэрэл.

Ургамал биш, гэрэлт цамхаг -

Энэ нь тод улаан ... ( намуу)

Олон хурц дэлбээнүүд -

Улаан, шар, цагаан, алаг.

Намайг хардаа

Намайг дууддаг ... ( Улаан лууван)

Сайн хийлээ!

Залуус аа, та цэцэгт дуртай юу? (Тийм)

Мэдээжийн хэрэг, цэцэг нь маш үзэсгэлэнтэй, сайхан үнэртэй.

Хүүхдүүдтэй хамт нуга, зэрлэг цэцэгсийн зургийг үзээрэй

Тэд хичнээн үзэсгэлэнтэй, өнгөлөг, дэлбээтэй, мөн

дунд. Одоо би танд "Нугын цэцэг" програмыг бөглөхийг санал болгож байна.

Чамомил, эрдэнэ шиш, намуу цэцэг ямар өнгөтэй болохыг надад хэлээрэй. (хариулт

Дугуй хэлбэртэй цэцэгсийн зургуудад анхаарлаа хандуулаарай.

corolla (цагаан chamomile, хээрийн лиш, намуу) Ижил төстэй ба ялгаа нь юу вэ

эдгээр өнгө? (хүүхдийн хариулт)

Бид яаж таслах гэж байна?

Сарнай цэцэг тайрах оновчтой аргыг санацгаая

Цаасан квадратыг диагональ байдлаар нэмэх замаар.

Цэцэг нь тойрог эсвэл нар шиг (chamomile, намуу цэцэг нь дугуй хэлбэртэй дэлбээтэй байдаг

Бид "намуу" хайчилж авав

эрдэнэ шишийн цэцэг, улаан лишний цогцолбор дэлбээнүүд - хайчилж ав

шүд).

Хүүхдүүд өнгөт цааснаас гоёмсог цэцгийн дээжийг урлаж, хийхийг хичээдэг

дэлбээний хэлбэрийг дамжуулах.

Би танд бага зэрэг амрахыг санал болгож байна - биеийн тамирын боловсрол " Эрвээхэй»:

Унтсан цэцэгмөн гэнэт сэрлээ - их биеийг баруун тийш, зүүн тийш эргүүлнэ

Би дахиж унтахыг хүсээгүй - их биеийг урагш, хойшоо хазайлгав

Хөдлөх, сунгах - гараа дээш сунгах,

Дээшээ хөөрлөө ниссэн - гараа дээш өргөв, баруун зүүн,

Нар өглөө л сэрнэ

Эрвээхэй эргэлдэж, буржгар - эргэлддэг.

Сайн хийлээ! Ажлаа үргэлжлүүлье.

Найрлага зохиохын тулд маш олон цэцэг хайчилж авахыг зөвлөж байна.

Цэцгийг амьд цэцэг шиг болгохын тулд яаж наах ёстой вэ?

Цэвэрхэн

хуруугаараа дэлбээгээ өргөж, харандаа дээр эргүүлээрэй.

Хүүхдүүдтэй хамт бид бэлтгэсэн найрлагаасаа найрлага зохиодог цэцэг.

Энд ийм сайхан нуга бий Бид авсан цэцэг... Үүний үр дүнд

зураг бүхий найруулга нугын цэцэгБи буланд байрлуулахыг санал болгож байна

хүн бүр гоо үзэсгэлэнг харах боломжтой байхын тулд байгаль цэцэглэдэг нуга.

Светлана Рыжова
Ахлах сургуулийн өмнөх насны "Вааранд цэцэг" өргөдлийн хураангуй

Сэдэв: « Вааранд цэцэг» .

Зорилтот: хялбар эзэлхүүний найрлагыг бий болгох чадварыг нэгтгэх.

Даалгаврууд:

Гоо зүйн ойлголт, гоо үзэсгэлэнгийн мэдрэмж, төсөөлөл, уран зөгнөл, бүтээлч байдал, бие даасан байдал, гарны нарийн моторт ур чадвар, алгоритмын дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Үе тэнгийнхнийхээ хариу үйлдлийг хүндэтгэх.

сийлбэрээ үргэлжлүүлэн сайжруул цэцэгмөн дөрвөлжин навчийг хагасаар нугалав; янз бүрийн чимэглэлийн техникийг ашиглах цэцэг(нэхэмжлэх ба задгай ажил applique, хайчаар зүсэх арга техникийг сайжруулах, хүүхдүүдэд уран сайхны болон практик ур чадвар, чадварыг бий болгох.

Материал: цавуу, тосон даавуу, салфетка, хүрээ бүхий цомгийн хуудас, хайч, загвар янз бүрийн хэмжээтэй цэцэг, ваарны хээ, ид шид цэцэг, усалгааны сав.

Урьдчилсан ажил: огтлох цэцэг, ваар, жилийн цагийн тухай яриа, чимэглэл үзэх.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр та бүхнийг гайхалтай мэндчилж байна цэцэг... Түүнтэй мэндчилж, бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.

Хүүхдүүд дамжуулдаг бие биедээ цэцэг, мэндэлж, инээмсэглээрэй.

Та нар энэ гайхалтай хөгжмийг сонсож байна уу? Чи бид хоёр ид шидийн ойд ирлээ. Мөн шидэт ойд ид шид байдаг цэцэг... Тэд ярьж, хөдөлж чаддаг тул ид шидтэй байдаг. Та ид шидтэй байхыг хүсч байна уу цэцэг? Би чам руу услах савнаас шидэт ус асгах болно (усалгааг дуурайж, чи болж хувирна цэцэг.

Та бол ид шидийн ус юм

Толгой дээрээ гар.

Хүүхдүүдээ удахгүй өөрчил

Үзэсгэлэнт рүү цэцэг.

Ид шид ажилласан! Ямар хөөрхөн юм бэ чи эргүүлсэн цэцэг! Дэлбээ нь нарийхан, иш нь нимгэн, уян хатан навчнууд нь сийлбэртэй! Толгойгоо сэгсэрч, ишээ хэрхэн нугалж, хуруугаа сэгсэрч үзээрэй, навчис. Салхи салхи чамайг сэгсэрч, нар чамайг дулаацуулж, цэцэг наранд инээмсэглэдэг, нүүрийг нь сольж, навч - алга... Ямар сайн, ямар сайхан!

Залуус аа, сүүлчийн хичээл дээр бид ваар хийсэн ч ваар хэзээ ч хоосон байдаггүй. Вааранд юу хийж болохыг хэлээрэй. (Хүүхдийн хариулт.)Би таны бүтээлүүдийг бие биедээ - найздаа, ээждээ эсвэл зочдод бэлэглэхийг санал болгож байна. Нааш ир, бид тантай хамт байна

Ширээн дээр очоод өөрсдийн гараар сайхан баглаа хийцгээе.

Залуус ширээ рүү явна.

Ажлыг хийж эхлэхээсээ өмнө хайчаар ажиллахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг санацгаая? Чи тэднийг мэдэх үү? (Хүүхдийн хариулт).

Ажлын арга барилыг харуулах.

Та бүгдийн ширээн дээр байгаа олон өнгийндөрвөлжин ба ногоон тэгш өнцөгт. Тэгш өнцөгтүүдээс юуг таслана гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт.)Тийм ээ, бид тэднээс ухуулах хуудас хийх болно. Бид үүнийг яаж хийхийг надад хэлээч? (Хүүхдийн хариулт)

Та юу гэж бодож байна, бид юуг таслах гэж байна өнгөт квадратууд? (Хүүхдийн хариулт.)Та ямар аргаар огтолж болохыг надад хэлээрэй цэцэг? (Хүүхдийн хариулт)... Одоо бүх нарийн ширийн зүйлийг хайчилж авсны дараа бид тэдгээрийг цаасан дээр байрлуулж, хамгийн үзэсгэлэнтэй найрлагыг бүрдүүлэх болно.

Бид цаашид юу хийх гэж байна? (Хүүхдийн хариулт.)Энэ нь зөв, дараа нь та хэсгүүдийг наах хэрэгтэй програмууд... Энэ нь цэвэрхэн гарахын тулд үүнийг яаж хийх вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа

Ажлын явцад янз бүрийн зүсэх техникийг ашиглахад анхаарлаа хандуулаарай цэцэг.

Танд хэний ажил таалагдсан, яагаад?

За ингээд цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. Би чам руу услах савнаас шидэт ус асгаж, бид дахин залуус болж хувирна.

Та бол ид шидийн ус юм

Толгой дээрээ гар.

Хурдан хөрвүүлэх цэцэг

Бидний гайхалтай хүүхдүүдэд.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Өвлийн хүйтэн өдөр зуны дулаахан өдрүүдийг санах нь ховор биш юм. Тиймээс өнөөдөр миний шавь бид хоёр зуны мөчүүдийг санав. Бид.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Ил захидал - 2-р сарын 23" "квилл" техникийг ашиглах GCD-ийн хураангуй.Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага 10-р цэцэрлэг Боловсролын шууд үйл ажиллагааны хураангуй.

Цэцэрлэгийн дунд бүлэгт "Варанд цэцэг" зурах GCD-ийн хураангуй.Програм хангамжийн агуулга: 1.1. Хүүхдүүдэд үзэсгэлэнтэй цэцэг зурах, янз бүрийн хэлбэр дүрслэх хөдөлгөөнийг ашиглах, бүхэл бүтэн сойзоор ажиллахыг заа.

"Варанд намрын баглаа" сэдвээр дунд бүлгийн №5 програмын нээлттэй нэгдсэн хичээлийн конспект. GBOU-ийн багш бэлтгэсэн.

Мозайк элемент бүхий "Варанд цэцэг" дунд бүлгийн хэрэглээний хураангуйМозайк элемент бүхий "Варанд цэцэг" програм. Зорилго, зорилтууд: Хуудас дээрх зургийг хэрхэн сайхан зохион байгуулах талаар сурах. Технологийг үргэлжлүүлэн нэвтрүүлэх.

"Варанд бургас" бэлтгэл сургуулийн бүлгийн хэрэглээний хичээлийн хураангуй.Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хэрэглээний хичээлийн хураангуй Сэдэв: "Варанд бургас" Боловсролын даалгавар: 1. Илтгэлийг өргөжүүлэх.

"Варанд цэцэг" бэлтгэл бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй"Варанд байгаа цэцэг". Зорилго: 1. Хүүхдүүдэд загварыг хэрхэн ашиглахыг үргэлжлүүлэн заа. 2. Зохиолыг энгийн аргаар зурах чадварыг сайжруулах.

"Цэцгийн ваар" хаврын сэдэвт хичээлийн хураангуй (5-6 настай, хэрэглээ)

Тайлбар тэмдэглэл
"Цэцгийн ваар" сэдэвт хичээлийг "Солонго" MBOU DO Хүүхдийн Урлагийн Байшингийн оюутнуудад зориулан програмын техникээр боловсруулсан болно. Энэ нь урлаг, гоо зүйн чиг баримжаатай бөгөөд Хүүхдийн урлан бүтээх ордны ангиудад, ерөнхий боловсролын сургуулийн технологийн хичээлд ашиглаж болно.
Зорилго: Хүүхдэд практик хэрэглээний ур чадварыг бэхжүүлэх; орон зайн дүрслэлийг бий болгох - цаасан дээр зургийг хэрхэн зөв байрлуулж, тэдгээрийг нааж сурах; өргөдөлд хандах сонирхол, эерэг хандлагыг бий болгох.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
цаасан цэцэг ашиглан бүтээлч найрлагыг бий болгох дүрэмтэй танилцах;
янз бүрийн геометрийн хэлбэрийг ашиглан цэцгийн найрлага зохиох чадварыг бий болгох;
төрөл бүрийн багаж хэрэгсэл, материалыг эзэмших ур чадварыг нэгтгэх;
хуудас болон доторх объектуудын орон зайн алсын харааг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
үнэн зөв, тууштай байдал, бие даасан байдлын боловсрол;
ээждээ хайр, анхааралтай хандлагыг төлөвшүүлэх;
байгальд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;
ажилдаа эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмжийг бий болгох.
Хөгжиж байна:
оюуны болон танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх: сэтгэлгээ, төсөөлөл, анхаарал;
харилцааны ур чадвар, нийгмийн харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх, тавьсан зорилгодоо хүрэх хамтын ажиллагаа.
Тоног төхөөрөмж.
Багшийн хувьд:
Янз бүрийн материалаас хийсэн цэцгийн баглаа найрлагын дээж;
Гүйцэтгэсэн ажлын жишээ
Applique загварууд
Оюутнуудад:
өнгөт цаас;
харандаа, цавуу;
геометрийн хэлбэрийн загварууд - 4 диаметртэй тойрог;
ваарны загварууд
будаг, багс
хатуу сойз (шүдний сойз, сам)
хайч
цомгийн хуудас
нойтон салфетка.
Ажил мэргэжлийн төрөл:Шинэ материал сурах хичээл.
Энэхүү хичээлийг "Солонго" хөтөлбөрийн хүрээнд боловсруулж хэрэгжүүлсэн.
Сургалтын хэлбэр- бүлэг, ижил насны, 5-6 насны хүүхдүүдэд
1. Зохион байгуулалтын үе шат.
2. Хэрэглээний талаарх танилцуулга яриа.
3. Үндсэн хэсэг.
4. Физик минут
5. Ажлын гүйцэтгэл
6. Хичээлийн үр дүнг нэгтгэн дүгнэх.
Тооцоолсон үр дүн.
Нэмэлт боловсрол олгохдоо дараахь зорилтуудыг тавьдаг.
1. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх
2. Харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх
3. Хайч ашиглах чадварыг хөгжүүлэх
4. Дизайн үйл ажиллагааны хөгжлийг дэмжих
5. Бэлэн хэлбэрийг наахдаа нямбай байдлыг сургах, тэдгээрээс бэлэн биетийн зургийг дээжийн дагуу бие даан зохиох.
6. Техникийн ур чадварыг хөгжүүлэх.
7. Төрөл бүрийн материалтай ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх.
Онолын хэсэг: Applique нь хувцас, гутал, гэр ахуйн эд зүйлс, гэр орноо чимэглэх хамгийн эртний аргуудын нэг бөгөөд өнөөг хүртэл олон ард түмний хэрэглэдэг. Аппликацын дүр төрх нь эрт дээр үеэс үүссэн бөгөөд амьтны арьсаар хийсэн хувцасны оёдол, оёдолтой холбоотой юм. Аппликацын хувьслыг Ази, Европ, Америкийн эртний соёл иргэншлийн урлагийн дурсгалын дүрслэл, утга зохиолын эх сурвалжууд, түүнчлэн өөр өөр цаг үе, ард түмний өнөөг хүртэл хадгалагдан үлдсэн аппликейшнүүдийн дээжээс харж болно. Анхан шатны нийгэмлэгийн тогтолцооны нөхцөлд, нийгмийн тэгш бус байдал байхгүй үед өргөдөл гаргахад ашигласан материалыг хүн бүрт ашиглах боломжтой байв. Дараа нь хэрэглээний урлагийн бусад төрлийн нэгэн адил хэрэглээ нь нийгмийн шинэ нөхцөл байдалд нөлөөлсөн. Язгууртнуудад зориулсан хатгамал нь хэв маягийн нарийн төвөгтэй байдал, материалын өртөгөөр ялгаатай байв.
Олон зууны турш энэ програм нь зөвхөн Азид төдийгүй Европт Итали, Испани, Герман, Францад өргөн хэрэглэгддэг бөгөөд тархсан. Applique нь рицарийн эрин үед маш их алдартай болсон. Дайнууд, тэмцээнүүд нь ерөнхий тэмдэгтүүд болох бэлгэ тэмдэг гарч ирэхэд хүргэсэн. Төрийн сүлд нь хоёр талдаа тод харагдах ёстой бөгөөд энэ нь appliqué хатгамалыг хөгжүүлэхэд хүргэсэн. Сицилийн хаан II Рожер түүнийг үнэ цэнэтэй ур чадвартай нэхмэлчид, хатгамалчдын дунд Византиас гаргаж ирэв. Сицилийн хатгамалын нэг онцлог нь applique-ийн өвөрмөц хэрэглээ юм.
Applique бүтээлүүд 16-р зуунд оргилдоо хүрсэн. Итали, Испанид сүмийн хувцастай. Эдгээр нь ижил сэдлийг давтах, өнгө аясыг ялгаатай хослуулах замаар тодорхойлогддог. Хамгийн их зэс нь улаан, шар, ногоон өнгийн хослол байв. Жишээлбэл, хөндлөн түлхүүрийн дүрс бүхий сүлдийг шар торгон торго бүхий улаан хилэн дээр хатгамал хийсэн (17-р зууны Герман); сандалны бүрээсийг интоорын хилэн дээр шар торгон даавуугаар чимэглэсэн (Франц, 17-р зуун); Гэгээн Лоуренсийн дүрийг ногоон өнгийн тойм бүхий шар даавуугаар улаан хилэн дээр наалттай хатгамалаар урласан (Итали, 17-р зуун)
Орос улсад 17-р зууны төгсгөл - 19-р зууны эхэн үед дүрс хайчлах нь моод болсон.
Силуэт хайчлах нь мэргэжлийн уран бүтээлчид төдийгүй язгууртнуудын дуртай зугаа цэнгэл болжээ. Тэр үед Европт нэр хүндтэй байсан "Ф.Сидо, Ф.Антиг нар" гэсэн хоёр дүрс зураач Орост ажиллаж байсан. 1799 онд "II Екатерина ба түүний ойрын хүрээлэл" ном гарч ирэв. "Ф.Антиг - туслах ажилтан, анхны намтарч. А.В.Суворовын - Оросын соёлын зүтгэлтнүүд, эрдэмтэд, дипломатууд болох тухайн үеийн нэр хүндтэй хүмүүсийн цуврал хөргийг үлдээжээ.
Хар дүрсний урлагийг Оросын язгууртнуудын гэрт чимэглэл болгон ашиглаж эхэлсэн. I.S. Тургенев "Шинэ" роман дээр бичсэн. "Үнэхээр: 18-р зуунд зочдыг танхимд аль хэдийн хайчилсан, хэмжсэн нунтагласан хатагтай, ноёдын дүрсийг наасан намхан цэнхэр дэлгэц хэлбэрээр хүлээн авчээ. Лаватерын хөнгөн гараар дүрс нь өнгөрсөн зууны наяад оны үед Орост маш их загварлаг байсан. Профайл хөрөг, жанрын үзэгдэл өргөн тархсан байв. Зургийн техник нь өөр байсан: бэхээр зурах эсвэл энгийн цаасан дээрээс хайчлах.
XIX зууны эхний хагаст. Силуэтийн хамгийн агуу мастер бол Гүн Ф.П. Толстой (1783-1873). Ф.П.Толстой урт наслахдаа медальтан, уран барималч, зураач, зураач, сийлбэрч зэрэг 2000 гаруй төрлийн бүтээл туурвижээ. Эрмитаж нь F.P-ийн 50 дүрсийг агуулдаг. Толстойн, Оросын Төрийн музейд 20 дүрс, Москвагийн түүхийн музейд мөн ижил тооны дүрс байдаг. Залуу насандаа тэрээр Ф.П.-ын эсрэг өөрийгөө илэрхийлсэн хамаатан садантайгаа ноцтой тэмцлийг даван туулах шаардлагатай болсон. Толстой мэргэжлийн зураач болсон. Гэхдээ тэр нэг болсон хэвээр.
Э.Ф. Junge, F.P-ийн охин. Толстой аавыгаа халуун дотноор санаж байна. Цэцэрлэгт сууж байхдаа Толстой морь болон бусад амьтдыг зугаацуулахын тулд цаасан дээрээс хөгжилтэй үзэгдлүүдийг хайчилж авав. F.P. Бага наснаасаа эхэлсэн Толстойн дүрсний хайчилбарууд насан туршдаа түүнд үлджээ.
Энэхүү ховор урлагт Зөвлөлтийн зураач Е.Е.Лебедева өөрийн авьяас чадвараа зориулжээ. Тэрээр багадаа ахлах сургуульд байхдаа цаас хайчлах дуртай байжээ. Хожим нь Е.Е.Лебедева Пионерийн ордон, Ардын урлагийн ордон, сургууль, амьдарч байсан байшингийнхаа тоглоомын талбайд ажиллаж буй хүүхдүүдэд мэдлэг, туршлагаа дамжуулсан.
Е.Е.Лебедевагийн гоёл чимэглэлийн хэрэглээ нь түүний төрж, бараг бүх амьдралынхаа туршид амьдарч байсан дунд бүсийн байгалийн сэдэл юм.
Анри Матисс (1869-1954) гэх мэт агуу зураач хэрэглэх дуртай байсан бөгөөд тэрээр гол үүрэг нь өнгө тоглодог, өнгө нь бие биенээ сүйтгэх биш, харин бие биенээ дэмжих ёстой гэж үздэг. Объект, байгалийн үзэгдлийг бие даан, эдгээр объектоос бүрэн хараат бусаар дүрслэн харуулах өнгө нь үзэгчдийн сэтгэл хөдлөлд нөлөөлөх хүчтэй гэж тэрээр нотолсон. Түүгээр ч барахгүй өнгө нь илүү хүчтэй байх тусмаа энгийн мэдрэмж төрүүлдэг. Өргөдөл бүрт тэрээр 4-5 тонныг авсан боловч гоёл чимэглэлийн мөн чанар, өнгөний баялаг байдлыг илэрхийлэх байдлаар сонгосон. Матисс хайч нь харандаанаас илүү мэдрэмтгий болдог гэж маргажээ. Тэрээр цаасан дээр хамгийн сайн найрлагыг хайж олохын тулд цаасан дээрээс хайчилж авсан өнгөт онгоцнуудыг хөдөлгөж, эхлээд зүү, дараа нь цавуугаар бэхжүүлэв. Хувь хүний ​​дүрс, хэлбэрийг хайчилж, өнгө, дэвсгэрийг өөрчилснөөр Матисс хэд хэдэн өнгөлөг гоёл чимэглэлийн бүтээлүүдийг бүтээжээ: Икарусын домогт дүр төрх, үлгэрийн III дүр. Перро "Бяцхан улаан малгайт" чоно, "Хувь тавилангийн" бэлгэдлийн дүрс, Таити арлын дурсамж. Эдгээр бүтээлүүдэд Матисын гоёл чимэглэлийн болон өнгөт авьяас билэг нь онцгой хүчээр илэрдэг. Тэрээр 200 гаруй бүтээл туурвисан бөгөөд үүнд хэд хэдэн монумент болон гоёл чимэглэлийн хайчилбарууд багтжээ.
Applique болон бүх урлагийн бүтээлүүд нь хүүхдийн чадварыг хөгжүүлдэг. Чадвар гэдэг нь үйл ажиллагааны явцад бий болсон хүний ​​​​сэтгэл зүйн чадвар юм (хүүхэд төрөх хандлагатай байдаг). Хүүхдэд хайраар дамжуулан чадварыг бий болгодог. Гоо сайхны төлөөх хайр. Бид хүүхдүүдэд биднийг хүрээлэн буй гоо үзэсгэлэнг харж, хайрлаж, үнэлж сургах хэрэгтэй. Түүний харсан зүйлийн дараа хүүхэд өөрөө бүтээж эхлэх бөгөөд түүний чадварууд илэрдэг.
Чадварыг хөгжүүлэхийн тулд та дараахь зүйлийг хөгжүүлэх хэрэгтэй.
Ойлголт.
Санах ой.
Бодож байна.
Төсөөлөл
Ажлын техник (гарын ур чадвар)
Эдгээр бүх цэгүүд нь хүүхдэд өргөдөл гаргахад эерэг хандлагыг бий болгодог.

Хичээлийн үеэр:

I. Зохион байгуулах цаг:
Оюутнуудын ангид орох хаалга.("Далайн чимээ" аялгуу сонсогддог)
Зарим газар суух
Жагсаалтыг баталгаажуулах.
Мэндчилгээ.
Сэдэвтэй танилцах.

Багш:Сайн уу залуусаа!
Зөвхөн тод өнгөт газар бий,
Зүүдэнд хязгаар гэж үгүй
Өдөр тутмын амьдралыг үлгэр болгон хувиргах
Гарт төрсөн ... .. (цэцэг)
Шинэ жилийн амралт дуусч, өвөл, хавар аль хэдийн ирлээ ...
Хаврын эхний сар Гуравдугаар сар:Хүйтэн цаг агаар навчисыг орхиж, байгаль сэрж, нар илүү гэрэлтэж, дэлхийг дулаацуулж, анхны зөөлөн өвс, цэцэг гарч ирдэг тул хүмүүст маш их баяр баясгаланг авчирдаг. Цэцэг бол хавар ирж буйн шинж тэмдгүүдийн нэг бөгөөд анхаарал, хайр, бахдалын уламжлалт шинж тэмдгүүдийн нэг юм. Залуус аа, та ээждээ хайртай (тиймээ) Таны ээж юу вэ (эелдэг, анхааралтай, хайртай, үзэсгэлэнтэй) Тэр юу хийх дуртай вэ? Залуус аа, та ээждээ тусалдаг уу? Ээжийн минь анхааралд, ээжийгээ хайрлах хайр энэ хорвоод ээжээс илүү эрхэм хүн байхгүй. Өнөөдөр бид тантай хамт гэнэтийн бэлэг бэлдэх болно, бид үүнийг өөрийн гараар хийх болно. Ил захидлыг "Вааранд цэцэг" гэж нэрлэе.
Аливаа бэлэг нь тааламжтай байх бөгөөд хүн бүр цэцгийн баглаатай байх болно. Та яагаад бодож байна вэ?
-Яагаад гэвэл цэцэг их гоё.
Та ямар цэцэг мэддэг вэ? (сарнай, chamomile гэх мэт) Сайн байна, одоо оньсого таахыг хичээцгээе?
Би ааштай, зөөлөн сэтгэлтэй
Ямар ч амралтанд хэрэгтэй.
Би цагаан, шар, улаан байж болно
Гэхдээ би үргэлж үзэсгэлэнтэй хэвээр байна!
(Сарнай)
Цэцэрлэгт буржгар үстэй байдаг -
Цагаан цамц,
Алтан зүрх.
Энэ юу вэ?
(Chamomile)
Цэцэрлэгт, зам дээр, миний цонхны доор
Өнөөдөр нар өндөр хөл дээр цэцэглэв
(Наранцэцэг)
Цасаар хучигдсан овойлт дээр,
Цагаан цасан малгай дор
Бид бяцхан цэцэг олсон
Хагас хөлдсөн, бага зэрэг амьд.
(Цасан ширхгүүд)
Бяцхан цэнхэр хонх унтарна
Хэзээ ч дуугардаггүй.
(Хонх)
Нар миний толгойн оройг шатааж байна
Чичиргээ хийхийг хүсч байна.
(намуу)
Найз маань надаас асууж байна
Нил ягаан цэцэг.
Би буцааж өгөхөд дургүйцэхгүй байна,
Би найздаа өгөх болно ...
Хариулт: Нил ягаан
Цэцэг нь хүн бүрийн биширмээр сайхан, анхилуун үнэртэй. Тэгэхээр? Үгүй ээ, ийм биш! Бид цэцэгсийг биширдэг, тэднээс таашаал авдаг. Энэ бүхэн үнэн. Гэсэн хэдий ч тэд хүмүүст огтхон ч цэцэглэдэггүй. Цэцэг нь шавьжийг өөртөө татахын тулд тод өнгө, үнэр нь зайлшгүй шаардлагатай.
Цэцгийн гоо сайхныг хүмүүс бид л биширч чаддаг бөгөөд шавьжны хувьд өнгө, цэцгийн хэлбэр, үнэр л чухал байдаг. Эцсийн эцэст цэцэг зүгээр л татдаггүй, бас хооллодог: зарим шавж - шүүс-нектар, бусад нь цэцгийн тоос, бусад нь. Та бүгд цэцгийн тоос харсан байх? Ургамал үртэй байхын тулд цэцгийн тоосыг нэг цэцэгнээс нөгөөд шилжүүлэх хэрэгтэй. Шавж яг ийм зүйл хийдэг. Эрвээхэй ирж, амтат дусал нектар авахын тулд цэцэг дээр суухад цэцгийн тоос наалдана. Дараа нь эрвээхэй зэргэлдээх ургамал дээр сууж, хөлөндөө наалдсан тоосоор цэцгээ тоос хүртдэг.
Багш нь цэцгийн зургуудыг үзүүлж, хүүхдүүдтэй хамт тэд ямар үзэсгэлэнтэй, өнгөлөг, дэлбээтэй, төвтэй болохыг харгалзан үздэг. Хэрэв олон цэцэг байвал үүнийг баглаа гэж нэрлэдэг гэж багш тайлбарлав
Цэцэг яагаад үргэлж үзэсгэлэнтэй, сэтгэл татам байдгийг та мэдэх үү? Үгүй юу? Нэг цэцэг гоо үзэсгэлэнгийнх нь нууцыг хэлэхийг сонсох хүртлээ би ч мэдэхгүй байсан. Цэцэг өглөө бүр дасгал хийж эхэлдэг нь харагдаж байна. Би ч гэсэн "цэцэг" дасгал сургамаар байна уу?
Биеийн тамирын боловсрол.
Нугад цэцэг ургадаг
Урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй гоо үзэсгэлэн.
(гараа хажуу тийш нь татах)
Цэцэг наранд хүрдэг.
Тэдэнтэй хамт сунгаж байгаарай.
(гараа сунгаж, гараа өргө)
Салхи заримдаа салхилдаг
Зөвхөн энэ нь хамаагүй.

Цэцэг налж байна
Дэлбээ хая
(налуу)
Тэгээд тэд дахин босдог
Мөн тэд цэцэглэдэг хэвээр байна.
(босох, дээш өргөх)
- Өнөөдөр бид applique техникийг ашиглан вааранд цэцгийн баглаа хийх ёстой.
Хэрэглээ - үндсэн материал (арын дэвсгэр) дээр цаас, даавуу, арьс шир, хүнсний ногоо болон бусад материалаас дүрс, хэв маяг эсвэл бүхэл бүтэн зургийг хайчлах, наах (оёх). Дүрмээр бол үндсэн материал нь картон, зузаан цаас, мод юм.
Аюулгүй ажиллагааны дүрмийн талаар мэдээлэл өгөх:
Хэрэгслийг зөвхөн зориулалтын дагуу, дүрэм журмын дагуу ашигла.
Ажлын байранд цавуу хоолойг найдвартай суулгана.
Даалгаврыг гүйцэтгэх явцад цаасыг таслахгүйн тулд гэнэт хөдөлгөөн хийхгүйгээр тайван ажиллана уу, цавуу, хайчилж аваагүй, гэхдээ наасан биш.
Ширээн дээр багаж хэрэгсэл, материалыг тав тухтай ашиглах боломжтой байхаар байрлуул.
Хажууд нь сууж байгаа нөхдүүдийн анхаарлыг сарниулж, саад болохгүй.
Хайчыг дээш доош нь бүү барь.
Хайчыг нээлттэй орхиж болохгүй.
Ажиллаж байхдаа зүүн гарынхаа хурууг ажиглаарай.
Хайчаа хааж, цагирагтай хамтрагч руугаа явуул.
Цавуугаар ажиллах. Хичээлийн үеэр болон ажлын явцад бид үүнийг хүүхдүүдэд сануулдаг. 1. Бийр дээр цавуу их түрхэж болохгүй. 2. Тархсаны дараа сойзоо тавиур дээр тавина. 3. Мөөгөнцөрийг зөвхөн тосон даавуун дээр тарааж, наахдаа гарын алгаараа бус салфеткаар дүрсийг дарна.
Ажлын үеэр болгоомжтой, болгоомжтой байгаарай.

Практик ажил:
Багш дээжийг тавиур дээр өлгөдөг. Та нар ил захидал (ваар, цэцэг) дээр юу харж байна вэ? Эдгээр объектууд танд ямар геометрийн дүрсийг санагдуулдаг вэ? ... Багш ажлын гүйцэтгэлийг алхам алхмаар харуулж байна.
1. Хатуу сойз (шүдний сойз, сам) бүхий өнгөт хуудсыг аваад янз бүрийн өнгийн будгаар шүршинэ.
2. Цэнхэр цаас авч, ваарыг хээ дагуу дугуйл.
3. Контурын дагуу зүснэ.
4. Бид ваарыг бэлтгэсэн дэвсгэр дээр наа.
5. Ногоон цааснаас гурван өнгийн ишийг хайчилж, наа.
6. 3 өөр өнгийн (улаан, улбар шар, шар) цаасан дээр 3 тойрог, хар өнгийн хамгийн жижиг 3 тойрог - цэцэгний дунд зур.
7. Таслах. Тиймээс 12 тойрог, тус бүр нь 3 ижил байна.
8. 9 том дугуйлан авч (дунд талыг нь хойш тавьж), тойрог бүрийг 4 хэсэг болгон нугалж, ирмэгийг нь зүснэ.
9. Бид хамгийн том тойрог, дараа нь жижиг, бүр жижиг, дундаас нь цэцэг нааж эхэлдэг.
10. Ногоон цааснаас навчийг хайчилж, наа.
10. Бид ваарыг чимэглэхийн тулд цаасны хаягдал ашигладаг.
Багш нь хүүхдүүдийн ажлыг хянаж, нэмэлт үзүүлбэр үзүүлж, даалгаврыг чадварлаг даван туулахад нь тусалдаг, амжилтыг урамшуулдаг, хүүхэд бүрийн бие даасан байдлыг идэвхжүүлдэг.
Биеийн тамирын боловсрол.
Нугад цэцэг ургадаг
Урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй гоо үзэсгэлэн.
(гараа хажуу тийш нь татах)
Цэцэг наранд хүрдэг.
Тэдэнтэй хамт сунгаж байгаарай.
(гараа сунгаж, гараа өргө)
Салхи заримдаа салхилдаг
Зөвхөн энэ нь хамаагүй.
(салхи дуурайн гараа савлах)
Цэцэг налж байна
Дэлбээ хая
(налуу)
Тэгээд тэд дахин босдог
Мөн тэд цэцэглэдэг хэвээр байна.
(босох, дээш өргөх)
Гүйцэтгэсэн ажилд дүн шинжилгээ хийдэг.
Ингээд бидний ажил дуусч байна. Бүгдэд нь бүтээлээ толилуулъя.
Таны бүтээлийг хэн харсан тэр хүн мэдээж баярлана гэдэгт итгэлтэй байна. Таны ажил тод, илэрхий, хамгийн чухал нь өөрийн гараар ур чадвар, хичээл зүтгэл, сэтгэлийн нэгээхэн хэсэг болсон.
Хичээлийн хураангуй.
Бид өнөөдөр ангидаа юу сурсан бэ?
Хичээлээс танд юу сонирхолтой байсан бэ?
Эдгээр бүтээлийг хэрхэн ашиглах вэ?
Та өнөөдөр чадах чинээгээрээ хичээсэн бөгөөд бүтээлээ бэлэг болгон ашиглаж болно.
Ил захидлаас гадна зохиол бичих мэдлэгээ хаана ашиглаж болно.
Тусгал. "Сэтгэлийн баглаа". Хичээлийн эхэнд оюутнуудад цаасан цэцэг өгдөг: улаан, шар. Самбар дээр бөмбөрцгийн дүрс өлгөөтэй байна. Төгсгөлд нь багш хүүхдүүдэд санал болгож байна: "Хэрэв та хичээлдээ хэрхэн ажиллаж, шинэ зүйл сурсандаа сэтгэл хангалуун байгаа бол бидний дүр төрхийг чимэглэцгээе, хэрэв би зурсандаа тийм ч таатай биш бол бидний зурган дээр улаан цэцэг хавсаргаарай. ажил - шар."

Ашигласан номууд:
1.Е.А. Янушко. Бага насны хүүхдүүдэд зориулсан өргөдөл. Сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд зориулсан арга зүйн гарын авлага. - М .: Мозаик синтез, 2006 - 64 хуудас.
2. Е.Румянцева. "Хэрэглээ" Энгийн гар урлал "
3. Сургуулийн өмнөх боловсрол № 8, 2008 он.
4. June Jackson. "Оригами"
5. М.А. Гусаков. "Програм"
6. А.С. Галанов. "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй дүрслэх урлагийн хичээл".
7. А.Алексеевская. "Шидэт хайч".
8. I.M. Петров. "Эзэлхүүний хэрэглээ".
9.Р.Т. Казаков. "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй зурах".

Applique хичээл: "Цэцгийн ваар"

Энэхүү хичээл нь практик ажлын нарийвчилсан алгоритм бүхий ахмад бүлгийн эцэг эхчүүд, хүүхдүүдэд зориулагдсан болно.

Чиглэл: "Уран сайхны бүтээл"

Сэдэв: "Цэцгийн ваар"

Зорилго: Контурын дагуу хайчаар зүсэх чадварыг сайжруулах.

Боловсролын:

- найруулгын тухай ойлголтын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх;

- хүүхдүүдэд хэд хэдэн хичээл заах, тэдгээрийг хуудсан дээр чөлөөтэй байрлуулах, найруулга хийх;

- Хүүхдэд оффис дээр таслах ур чадварыг нэгтгэх.

Хөгжиж байна:

- өнгөний мэдрэмж, төсөөллийг хөгжүүлэх;

- харааны анхаарал, сэтгэлгээ, нарийн моторт ур чадвар, ерөнхий моторт ур чадвар, яриаг хөдөлгөөнтэй хослуулах чадварыг хөгжүүлэх;

- хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, ярианд энгийн нийтлэг, төвөгтэй өгүүлбэрийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;

- үлгэр, яруу найргийн текстийг сонсох, агуулгыг нь сэтгэл хөдлөлөөр мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх;

- дүрслэлийг ойлгох замаар эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Боловсролын:

- бие биедээ найрсаг хандлагыг үргэлжлүүлэн төлөвшүүлэх;

- дүрслэх урлагийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Арга, техник:

- харааны арга (зураг харуулах - өнгө, хийсэн ажлыг харуулах);

- аман арга (харилцан яриа, асуулт, уран сайхны үг, тодруулах, нэгтгэх, урамшуулах);

- тоглоомын техник (гэнэтийн мөч, тоглоомын дасгал: "Цэцгийн дасгал");

- практик арга (зүсэх, хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа).

Урьдчилсан ажил:

- "Цэцэг" сэдвээр дүрслэх материалыг авч үзэх;

- "Кукутики" хүүхэлдэйн киноны хэсгийг үзэх: "Цэцгийн цэнэг";

цэцгийн тухай оньсого зохиох, цэцгийн тухай шүлэг унших ("Баглаа" - З. Александрова, "Хонх" - Т. Лаврова, "Цэцэг бүү түү" (Л. Чарская); үлгэр унших: Андрей Платонов "Үл мэдэгдэх цэцэг", Анатолий Шунин "Цэнхэр бол цэцэг."

- "Бидэнд яагаад цэцэг хэрэгтэй вэ" сэдвээр яриа өрнүүлэх;

- дасгал, дидактик тоглоом тоглох: "Хаана юу ургадаг вэ?", "Энэ цэцэг цэцэглэх үед", "Цэцгийг цуглуул";

- Бүтээлч семинар: "Дуртай цэцэг" зурах.

Толь бичгийг идэвхжүүлэх:

- идэвхтэй үгсийн сан: цэцэг, сарнай, chamomile, хонх, алтанзул цэцэг гэх мэт. шинж чанар, найрлага;

- идэвхгүй толь бичиг: violet, geranium, Decembrist.

Ганцаарчилсан ажил:

- Егор Г.-тай хамт багшийн асуултанд бүрэн хариулт өгөхийг засах;

- Данил Г.-д байрлалаа хянахыг заах;

- Аленаг хайчаа зөв барихад дасгал хий.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

LCD зурагт, цэцэг, баярын чимэглэл, соронзон самбар, "Кукутики" хүүхэлдэйн киноны хэсэг: "Цэцгийн цэнэг", бүрээс, хайч, салфетка, цавуу, цаас, дээж.

Хамтарсан үйл ажиллагааны тодорхойлолт

Хөгжим сонсогдож байна

Залуус аа, та бэлэгт дуртай юу? (хүүхдийн хариулт: хөвгүүдэд та ямар бэлэг өгөх вэ ... охид ...)

Өнөөдөр би та бүхнийг тэдний талаар ярилцаж, юу хамгийн их өгдөгийг олж мэдэхийг урьж байна.

Зураг луу хар. Түүн дээр юу байгаа юм бэ? (амралтын өдөр)

Хүүхдүүд надад хэлээрэй, чи амралтанд дуртай юу? Та ямар амралтанд дуртай вэ? Та найз нөхөд, гэр бүлийнхээ төрсөн өдрийн үдэшлэгт оролцох дуртай юу? Та төрсөн өдрөө ихэвчлэн юу өгдөг вэ? (хүүхдийн жагсаалт) Та юу өгч чадах вэ?

Аливаа бэлэг нь тааламжтай байх бөгөөд хүн бүр цэцгийн баглаатай байх болно. Та яагаад бодож байна вэ? (Учир нь цэцэг нь маш үзэсгэлэнтэй)

Та ямар цэцэг мэддэг вэ? (сарнай, chamomile, нил цэцэг гэх мэт) Сайн байна, оньсого таахыг хичээцгээе? Хэрэв бид зөв таамаглавал энэ цэцэг дэлгэцэн дээр гарч ирнэ.

Эдгээр цэцэгсийг хаанаас авах вэ? (хүүхдийн хариулт) Тэднийг хэрхэн удаан байлгах вэ? (хүүхдийн хариулт) Тэд газарт тарьж эсвэл вааранд хийж болно.

Залуус, учир нь цэцэг чимэглэж, баяр хөөртэй байдлыг бий болгодог. Би ийм гайхамшигтай ваарыг цэцэгтэй хийхийг санал болгож байна (өөрийн ажлыг харуулж байна). Гэхдээ эхлэхээсээ өмнө жаахан бүжиглэцгээе ("Кукутики" хүүхэлдэйн киноны хэсэг: "Цэцгийн цэнэг").

Биеийн тамирын боловсрол

"Цэцэг" цэнэглэж байна.

Бид ажлаа хэрхэн, юугаар эхлүүлж байгаа бол одоо ширээний ард суугаад анхааралтай сонсохыг санал болгож байна.

Практик хэсэг

Залуус аа, найрлага гэж юу вэ, юунд зориулагдсан болохыг хэн мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Практик хэсгийн алгоритм.

Нэгдүгээрт, бид цаасан дээрээс хавтанг хайчилж (хуудсыг хагасаар нугалж, буланг нь таслах), дараа нь бүх цэцэг, навчийг хайчилж, салфетка бэлтгэх хэрэгтэй (бид үүнийг үрчлээстэй). Бүх зүйлийг хайчилж, бэлтгэсний дараа бид найрлагыг дуусгах хэрэгтэй (бид тавган дээр тарааж, бүх applique зүйлд дуртай байдлаар байрлуулна). Дараа нь бид шууд өргөдөл гаргадаг: "Цэцгийн ваар". Бид хавтан дээр цэцэг нааж (цэцгүүд нь том хэмжээтэй байхын тулд бид цэцгийн дунд цавуу түрхдэг), навч (бид нэг талдаа үзүүрт цавуу түрхэж), хамгийн сүүлд цэцгийн дунд хэсгийг нааж, өөрөөр хэлбэл салфетка.

Тэгэхээр алгоритм тодорхой байна уу? Бид програмаа эхлүүлж болно (бид байрлалыг дагаж мөрддөг).

Эцсийн хэсэг

Манай бүх ажлыг үзэхийн тулд та үзэсгэлэн гаргаж болно (Хүүхдүүд бүтээлийг харж байна).

Дасгал тоглох:

Одоо баяртай гэж хэлэх цаг болжээ:

Тэд алгаа ташив.

Тэдний хөлийг хавсаргав

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэх болно.

Бидний одоо сурсан бүх зүйл

Бид тантай хамт санаж байна.

"Баглаа цэцгийн баглаа" сэдвээр ахлах бүлгийн хэрэглээний ангийн хураангуй.

Ионова Татьяна Ивановна, Эрхүү мужийн Черемхово хотын 24-р цэцэрлэгийн хүмүүжүүлэгч.
Материалын тодорхойлолт:Би та бүхэнд ахмад бүлгийн (5-6 насны) хүүхдүүдэд зориулсан бүлгийн өрөөнд шууд зохион байгуулагдсан боловсролын үйл ажиллагааны тоймыг санал болгож байна. Энэ материал нь ахмад бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгчдэд хэрэгтэй болно.
Боловсролын тэргүүлэх чиглэлийн зорилтууд:танин мэдэхүйн хөгжил - хүрээлэн буй ертөнцийн объектууд ба тэдгээрийн шинж чанаруудын (өнгө, хэмжээ, хэлбэр) талаархи анхдагч санааг бий болгох.
Боловсролын салбарын интеграцчлалын зорилтууд:уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил - хүүхдүүдийг харааны үйл ажиллагаатай танилцуулах (гоймонгийн ажил гүйцэтгэх уламжлалт бус техникийг ашиглан найруулга зохиох). Хэмнэл, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Уран сайхны амтыг хүмүүжүүлэх.
Боловсролын үйл ажиллагаанд тавигдах урьдчилсан нөхцөл:танин мэдэхүйн бүрэлдэхүүн хэсэг - тусгайлан мэдрэхүйн объектуудын чухал шинж чанарыг онцлон тэмдэглэдэг.
Багшид зориулсан тоног төхөөрөмж: цахилгаан утас, янз бүрийн хэлбэрийн гоймонгийн уут (спираль, өд, навч, хясаа, нум болон бусад), сав; мультимедиа хэрэгсэл (дэлгэц, зөөврийн компьютер, проектор) - "Гоймонгийн үйлдвэрт" видео панорама, "Би спорттой нөхөрлөх болно" хөгжмийн аудио бичлэг (зохиогч: А.И. Пилецкая, хөгжим: Д. Трубачев, В. Трубачева), хиймэл зам, сагс , дамми - бүтээгдэхүүн (төмс, мөөг, сүү, өндөг, шил / шил ус, гурил, давс).
Хүүхдэд зориулсан тоног төхөөрөмж: өнгөт оймс ("гүйлтийн гутал"), шидэт шил (картоноор хийсэн), цагаан картон А-4 формат, янз бүрийн хэлбэрийн гоймон (спираль, өд, навч, хясаа, нум болон бусад), вандуй (дугуй, буталсан), цавуу PVA, сойз (өргөн ба нимгэн), цаас, даавуун салфетка, савтай ус, харандаа, баллуур; усан болон нийлэг будаг, гуаш.
Урьдчилсан ажил:"Тогооч Гранмулиногийн адал явдлын тухай цуврал үлгэр" (зохиогч: Антон Робин) уншиж, цэцгийн баглаа, янз бүрийн хэлбэрийн ваар бүхий чимэглэлийг судалж үзэх; "Гоймонтой үдийн хоол" шүлгийг цээжлэх.

Хичээлийн явц:

Хаалга тогших. Шуудангийн ажилтан Печкин орж ирэв.
Шуудангийн ажилтан Печкин:Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр өглөө та цахилгаан утас хүлээн авлаа. Тэгээд би авчирсан. Тэгээд тогооч Гранмулино явуулсан. Энэ цахилгаанд юу гэж бичсэн байгаа гэж та бодож байна (хүүхдийн үндэслэл)... Залуус аа, та уншиж чадах уу? Өөрөө уншсан уу? (хүүхдийн хариулт)... Уншихад тань тусална уу.
Шуудангийн ажилтан Печкин цахилгааныг уншиж байна: "24-р цэцэрлэг. "Пчелки" ахлах бүлгийн ид шидийн семинар. Сайн уу залуусаа! Би Макарон улсын ахлах тогооч эрхэм Гранмулино. Манай орны оршин суугчид болох Макаронуудад зориулж "Баглаа цэцгийн баглаа" хэмээх гар урлалын уралдаан зарласан бөгөөд үүнд би оролцохыг хүсч байна. Харамсалтай нь миний цэцэрлэгт цэцэг ургадаггүй. Гэхдээ надад маш их гоймон байгаа бөгөөд түүгээр янз бүрийн гар урлал хийж болно гэж сонссон. Та надад гоймонгийн гар урлал хийхэд тусалж чадах уу? Надад таны тусламж яаралтай хэрэгтэй байна. Би чамайг Макарони улсад урьж байна!"
Шуудангийн ажилтан Печкин: Залуус аа, та нарын хэн нэгэн Макарони улсад очиж үзсэн үү? Аав ээж чинь чамд энэ улсын тухай хэлсэн юм болов уу? Энэ улсыг яагаад Макарон гэж нэрлэдэг гэж та бодож байна вэ? Мөн энэ улсад юу үйлдвэрлэж болох вэ, тэнд хэн ажилладаг вэ? (хүүхдийн хариулт). Чи аялах дуртай юу? Ид шидийн цехээ орхиж, Макаронигийн нутаг дахь тогооч Гранмулиногийнд зочлохоор явцгаая ... За, аялалдаа буцахын тулд бидэнд ид шид хэрэгтэй.

Тоглоомыг хайж олоод нэрлэ.

Зурган дээрээс олж, шидэт эсвэл ид шидийн эд зүйлс үлгэрийн баатруудыг аялалд гаргахад нь тусалсан үлгэрийг нэрлээрэй. (хүүхдийн хариулт)
(үлгэр: "Бяцхан бөгтөр морь", "Ид шидийн бөгж", "Иван Царевич, саарал чоно ба үзэсгэлэнт Елена", "Гал шувуу", "Залуужуулагч алим" болон бусад. онгоцны хивс, өөрөө угсарсан ширээний бүтээлэг, бусад).
Шуудангийн ажилтан Печкин:Залуус аа, тогооч Гранмулино яаралтай тусламж хэрэгтэй байна, би танд шидэт гутлаа өмсөж, аялалд гарахыг санал болгож байна. Бүх шидэт үгсийг хамтдаа хэлцгээе: "Нэг, хоёр, гурав ... гутал хурдан Макаронгийн орон руу гүйж байна! ".
("Би спорттой нөхөрлөнө" хөгжим сонсогддог. Хүүхдүүд "гүйлтийн гутал өмсдөг", хиймэл зам дагуу даалгаврын гүйцэтгэлтэй хөдөлгөөнийг дуурайдаг).
Эрхэм тогооч Гранмулино орно.
Тогооч Гранмулино:Сайн уу залуусаа! Энд та Макарони улсад байна! Миний туслахууд! Миний хүсэлтэд хариулж, надад туслахаар шийдсэнд баярлалаа! (хүүхдүүд өндөр сандал дээр суудаг).Залуус аа, та надад гар урлал хийхэд туслахаасаа өмнө гоймонгийн үйлдвэрээр аялахыг санал болгож байна. Та гоймоныг хэрхэн хийдэгийг мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт)... Та бүхнийг гоймон бэлтгэх ажилд оролцохыг урьж байна. Эхлээд та гоймон хийхэд шаардлагатай бүтээгдэхүүнийг сонгох хэрэгтэй. Бид бүтээгдэхүүнээ шидэт сагсанд хийж, гоймонгийн үйлдвэр рүү авч явна.

Тоглоом "Таа" ("Бүтээгдэхүүн" сэдэвт оньсого).

1. Энэ амттай хоол
Би үргэлж ойд олох болно.
Эмээ бид хоёр тэднийг хуурна,
Мөн бид давсалж, буцалгана.
(Мөөг).
2. Энд тээрэмд байгаа улаан буудай байна
Энд түүнд ийм зүйл тохиолдож байна!
Тэд үүнийг эргэлтэд оруулж,
Тэд үүнийг нунтаг болгон нунтаглах болно!
(гурил)
3. Сүйрэлд орж болзошгүй,
Энэ нь чанаж болно
Хэрэв та хүсвэл шувуунд орно
болж хувирах боломжтой.
(өндөг)
4. Эмээ нь савыг авна
Сагаган, будаа эсвэл маннатай.
Дараа нь эмээ буцалгана
Саванд сүү, үр тариа.
Өглөө нь идээрэй, идээрэй хүүхдүүд
Хамгийн сайн хоол!
(будаа)

5. Хоол хийхгүй, угаахгүй,
Үүнгүйгээр бид танд шууд хэлэх болно
Эрэгтэй хүн үхэх ёстой юу?
Тэнгэрээс бороо орохын тулд
Тиймээс талхны чих ургадаг
Усан онгоцоор аялахын тулд -
Бидгүйгээр амьдарч чадахгүй...
(Ус)
6. Тус тусад нь - Би тийм ч амттай биш,
Гэхдээ хоолонд - хүн бүрт хэрэгтэй.
(давс)
7. Тааламжгүй, хэтэрхий жижиг,
Зөвхөн бүх залуус хайртай
Галд шатаасан
Анхилуун үнэртэй хальсанд.
"Оросын талх"
Бид хүүхэд гэж дууддаг -
Манай төрлийн...
(Төмс)
8. Цагаан, гэхдээ цас биш,
Амттай, гэхдээ зөгийн бал биш.
Эвэртээс авна
Тэгээд тэд залууст өгдөг.
(Сүү)
Хүүхдүүд зөвхөн гоймонгийн үйлдвэрлэлтэй холбоотой бүтээгдэхүүнийг (хариулт) сонгож, сагсанд хийнэ. Эдгээр бүтээгдэхүүний шинж чанарыг нэрлэсэн.
Тогооч Гранмулино:Сайн хийлээ! Шидэт сагс нь хоол хүнсээр дүүрэн байдаг. Залуус аа, гоймонгийн зуурмагийг ямар төхөөрөмж / объектын тусламжтайгаар зуурдаг гэж та юу гэж бодож байна вэ? Хэн үүнийг хийж байна вэ? (хүүхдийн хариулт).Би чамайг гоймонгийн цехээр аялахыг санал болгож байна. Бид шидэт шил зүүв! Болгоомжтой байгаарай!
(Хүүхдүүд нүдний шил зүүдэг. Сэдвийн дагуу мультимедиа видео панорама үзэх: Тогооч Гранмулино:Залуус аа, гоймонгийн үйлдвэрт хийсэн аялал танд таалагдсан уу? Паста яаж хийдэг вэ? Хүнд гоймон хийхэд тусалдаг машинуудын нэр юу вэ? (хүүхдийн хариулт).
Тогооч Гранмулино янз бүрийн төрлийн гоймонтой цүнхийг харуулж байна:
Тогооч Гранмулино: Залуус аа, гоймонгийн үйлдвэрийн ажилчид маш их гоймон хийсэн боловч бүгд заваарсан. Ажилчдад тусалж, ижил өнгө, хэлбэртэй гоймон олж, саванд хийж байрлуулцгаая.

Тоглоом "Зөв хэвтэх".

Хүүхдүүд гоймонг саванд хийнэ.
Тогооч Гранмулино:Гоймон ямар харагддаг вэ? Тэд адилхан уу? Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? Гоймонгоо хийж үзэцгээе. Тэднийг түүхийгээр нь идэж болно гэж та бодож байна уу? Амттай юу? Энэ хоол идэж болох уу? Гоймон ямар шинж чанартай байдаг вэ? Та нэрлэж чадах уу? (хатуу, бат бөх, шар эсвэл цагаан, янз бүрийн хэлбэр, хэмжээтэй. Гарын алган дээр тавь, гоймон барихад хэцүү эсвэл амархан уу?) Хүүхдүүд оролдоно. (санал бодлоо илэрхийлэх).
Тогооч Гранмулино:Залуус аа, та зөвхөн гоймон идэж болохгүй, гэхдээ тэдгээрийг бүтээлч ажил хийхэд ашиглаж болно. Та гоймоноос гар урлал хийх талаар хэрхэн бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт).
Тогооч Гранмулино:Магадгүй хүүхдүүд ээ, та гоймонгийн тухай шүлэг мэддэг үү?
Хүүхэд шүлэг уншдаг.
Шүлэг уншиж байна.

Гоймонтой үдийн хоол.

Хуурамч гоймоныг "макарошки" гэж нэрлэдэг байв.
Макарон зам дагуу өнхрөв.
Маш олон тооны макарошка цуглуулахаар цугларав: хулгана, муур, нохой Тимошка, нисдэг Нюшка, цох Чернушка, зарим төрлийн мэлхий.
Тийм ээ, гэхдээ хулгана, тийм, гэхдээ мууранд,
Тийм ээ, гэхдээ тэнэг Тимошка руу Нюшка нисгээрэй
Чернушка (Яг л өөр хэн нэгний мэлхий шиг)
Макаро хэрэггүй, хөгжилтэй байдаг.
Амтлах, чих, хүрэх, үнэрлэх!
Муур зөвхөн гахайн өөхөнд дуртай.
Хулгана бага зэрэг иддэг.
Тимошка нохой шөлөнд дуртай.
Мушкины амт нь нэлээд ширүүн юм.
Өглөө, үдээс хойш, оройд Чернушка цох холтосыг иддэг.
- За тэгээд юу гэж Мушка асуув.
-Мэлхий юу иддэг вэ?
Тэгээд мэлхий түүнд хариулав:
- Үдийн хоолонд ир!
Тэгээд тэр намаг руугаа явж,
Миний ард хаалгаа хаалаа.
Тогооч Гранмулино:Сайн байна залуусаа! За, та нар бүгд мэднэ! Гоймонгийн үйлдвэрээр хийсэн аялал танд таалагдсан уу? Манай улсад гоймоноос өөр юу ч байхгүй. Бид ямар байх ёстой вэ, юу хийх вэ? (хариулт, хүүхдийн санал).
Хүүхдүүд тогооч Гранмулиног урьж байна - тэдний гар урлал хийдэг ид шидийн цех. Тогооч Гранмулино зөвшөөрч байна.
Тогооч Гранмулино:Гэхдээ бид яаж таны ид шидийн цехэд очих вэ?
Хүүхдүүд:Шидэт үгсийг хэлэх ёстой! Бидний дараа давт:
"Нэг, хоёр, гурав ... Макарон гутлын орноос цех рүү хурдан гүй!"
(хөгжим нь "Би спорттой нөхөрлөх болно" гэж сонсогддог. Хүүхдүүд гүйлтийн гутал өмсөж, замын дагуух даалгавруудыг гүйцэтгэснээр хөдөлгөөнийг дуурайдаг).
Тогооч Гранмулино:Намайг асуудалд үлдээгээгүйд баярлалаа! Тэмцээнд зориулж "Баглаа цэцгийн баглаа" гар урлалыг хэрхэн бэлтгэхийг сонсож, цээжлээрэй.
1.Ваар, цэцгийн загваруудыг (4-5 ширхэгээс сонгох) авч, картон дээр харандаагаар дугуйл.
2. Тодорхойлсон зураг дээр цавуугаа сойзоор зөөлөн тарааж, контураас хэтрэхгүй.
3. Гоймонг (өөрийн сонголтоор) аваад сайтар дарж, дүрсэлсэн зургийн хүссэн тэмдэглэгээг алдагдуулахгүйгээр наа.
4. Гоймонг нэг нэгээр нь бусад тоймлогдсон хэлбэрт нааж үргэлжлүүлнэ.
5. Хүүхдийн анхаарлыг арын дэвсгэр дээр байрлуулах, материалын цавуугаар бэхлэх бат бөх байдалд анхаарлаа хандуулаарай.
6. Гоймонг нааж, хатаасны дараа (гуаш, усан будаг / нийлэг) аваад дүрсийг чимэглээрэй: ваар, цэцэг. Хүүхдэд будгийг өөр хоорондоо хольж, өөр өөр сүүдэрт хийж болно гэдгийг тайлбарла.
Тогооч Гранмулино:Гар урлал хийхээсээ өмнө хуруугаараа тоглоцгооё.

Хурууны гимнастик: "Зуурсан гурил зуурах":

Бид зуурсан гурил зуурсан, зуурсан гурил зуурсан,
Бид бүх зүйлийг сайтар холихыг хүссэн.
Гэхдээ бид хичнээн их зуурсан ч хамаагүй,
Бид бөөн бөөнөөрөө дахин дахин авдаг.
Тогооч Гранмулино:Сайн байна, чи амжилтанд хүрнэ! Тэгээд би чамд туслах болно ...
(Хүүхдүүдийн ажил хийх).
Хүүхдүүд ажлаа хардаг. Тэд тогооч Гранмулинод өөрсдийн гараар хийсэн "Баглаа цэцгийн" нийтлэлүүдийг өгдөг.
Эрхэм тогооч Гранмулино хүүхдүүдэд баярлалаа.