Обов'язкові ігрові матеріали для другої молодшої групи і вимоги до них. Розвиваючі ігри для дітей молодшої групи в дитячому садку. картотека

Ігрове заняття з дітьми молодшої групи «Мишка і його друзі».

Опис матеріалу:Пропоную вам конспект ігрового заняття з дітьми молодшої групи «Мишка і його друзі». Даний матеріал буде корисний вихователям і психологам. Заняття направлено на формування у дітей раннього віку основних новоутворень соціального розвитку, допоможе педагогам сприятимуть успішній адаптації дітей до дитячого садка.

мета: створення емоційно комфортної атмосфери в групі, згуртованості дитячої групи.
завдання:
- Розвивати саморегуляцію вихованців.
- Формування позитивного емоційного настрою, згуртування групи дітей

хід заняття
Педагог-психолог:Привіт, хлопці! Що - то в гості до нас не приходив Мишка. Може ми самі до нього в гості поїдемо. А на чому ви б хотіли поїхати »?
діти: «На машині, поїзді».
Педагог-психолог показує площинний макет паровоза:
«Давайте поїдемо на поїзді. Я буду паровозик, а ви вставайте один за одним, ось і вийшов у нас поїзд з вагончиками. Поїхав наш поїзд:
Чух - чух, чух -чух
Мчить потяг щодуху.
Ось ми і приїхали. Дивіться, стоїть будиночок, напевно, Мишка тут живе. Давайте постукаємо ».
Діти виконують імітаційне вправу - стукають кулачками. З'являється Мишка.
Педагог-психолог: «Привітайтеся Мишком. Який у тебе гарний будинок.
Скажіть Мишкові, навіщо ми приїхали ».
діти: "В гості".
Мишка: «Я дуже рада гостям; я вам все покажу ».
діти:«А ти один в будиночку живеш»?
Мишка: «Ні, не один, а хто у мене в будиночку живе, вгадайте:

Він в лісі живе під ялинкою,
Носить гострі голки.
Педагог-психолог: Правильно Їжачок. Що ж ти, їжак, такий колючий?
Їжачок: Це я про всяк випадок! Знаєш, хто мої сусіди? Лисиці, вовки і ведмеді!
Педагог-психолог: Хлопці, а ви знаєте що любить Їжачок їсти? Молочко. Давайте напоїмо Їжачка молочком. (Діти підносять блюдце до Їжачка)
Педагог-психолог: Хлопці, а Мишка що любить їсти? Вірно Мед. Хлопці тільки наш Мишко чомусь дуже сумний. Мишка чому ти сумуєш?
(Ведмедик показує маленький бочонок меду. І каже, що у нього мед є, а ось запити мед нічим).
Педагог-психолог: Діти давайте напоїмо нашого ведмежати чаєм, адже він наш гість. (Запрошує дітей до столу). Що потрібно взяти, щоб напоїти Мишка чаєм?
Педагог-психолог:бере по одному предмету розповідає, як він називається і для чого він потрібен.
-Це чайник, в нього наливають чай. Якого чайник у нас кольору?
А куди ми наливаємо чай? Ось в цю чайну чашку, яку ми ставимо на блюдце. Якого кольору чашка?
Відповіді дітей.
-Правильно синя! А блюдце, якого кольору?
Відповіді дітей.
-Жовте! Правильно. (Педагог-психолог разом з дітьми ставить чашку на блюдце)
(Діти пригощають Мишка чаєм)
Педагог-психолог: Ось ми з вами, і напоїли ведмедика чаєм Ведмедик наш став веселий! Хлопці Мишко каже вам спасибі для дітей він приніс подарунки ці шишки. Давайте з шишками і з Мишком пограємо.
Пальчикова гра «Шишки для ведмедика»
Дітки по лісі гуляли,
(По дві шишки лежать на килимку, діти шльопають долоньками по колінах)
Дітки шишки збирали.
(Діти беруть по шишці в кожну руку)
Ось які шишки
(Крутимо шишками перед собою)
Ми подаруємо ведмедику!
Ось як шишечки стукають
(Стукаємо шишками одне за одним)
Всіх ребяток веселять
Ось які шишки
(Крутимо шишками перед собою)
Ми подаруємо ведмедику!
Мишкові гулі ми покажемо,
(Простягаємо шишки до ведмедику)
А потім за спинку сховаємо
(Ховаємо шишки за спинку)
Пошукай ка ведмедик
(Качаємо плічками)
Де ж наші шишки
(Ведмедик шукає шишки.)
А ось вони!
(Дітки показують)
Помилуйся ведмедик,
Ось які шишки!
(Крутимо шишками перед собою.)
Складаємо шишки в мішечок, і даруємо.

Заняття в молодшій групі саду для дітеймають масу особливостей. Пов'язано це з тим, що вік малюків особливий. У статті розповімо про те, як проходить розвиває, виховний процес з хлопцями 3-4 років. Заодно перерахуємо всі навички, вміння, якими повинні оволодіти діти.

особливості роботи

Вік вихованців ДНЗ має свої тонкощі, нюанси. Це враховується при плануванні освітнього, виховного, розвивального процесу. Ми перерахуємо їх:

  • в молодшу групу дитячого саду входять малюки у віці від 3 до 4 років;
  • процес розвитку кардинально відрізняється від того, який проходив в яслах. Якщо раніше дітки вимагали уваги, ласки, то тепер вони стають допитливими, хочуть пізнати світ;
  • саме зараз проявляється інтерес до «колективним» ігор. Малюки починають вибудовувати взаємини з іншими дітьми-однолітками. Роль вихователя йде на другий план. Це стає першою фазою розвитку самостійності;
  • вважається, що розвиток дітей цієї групи - найскладніший процес. Пояснюється тим, що вихованці ДНЗ тільки починають адаптуватися до «дорослого» життя, при цьому часто хворіють;
  • саме зараз виявляється швидкість інтелектуального розвитку. Деякі дітки швидше розуміють те, що від них хочуть вихователі, а інші повільніше. Також це помітно в розвиваючому процесі. Тому, від вихователів потрібен індивідуальний підхід до кожної дитини;
  • такий вік, за допомогою педагогічного складу, дозволяє діткам вчитися бути самостійними.

    Особливо це стосується моменту самообслуговування. Вони самі одягаються, їдять, відвідують ванну кімнату, туалет.

Якими навичками і вміннями оволодівають?

Малюки 3-4 років починають адаптуватися до дорослого життя. На цьому етапі у них починають вироблятися певні вміння, навички. Перерахуємо всі, чому повинні навчити вихователі дитячого садка:

  • малюк повинен вміти самостійно одягатися, роздягатися, взуватися;
  • їсти самостійно, правильно утримуючи столові предмети;
  • є страви послідовно;
  • відвідувати самостійно туалет, вміти сідати на горщик;
  • знати, мити руки після відвідування туалету і перед їжею.

Це ключові навички, які будуть робити щеплення не тільки в ДОУ, але і вдома. Але є вміння освітнього характеру. повинна вміти, знати наступне:

  • швидко орієнтуватися в просторі: знати, де право, ліво, виворіт кофти і її лицьова сторона. Також малюки повинні бути ознайомлені з просторовими поняттями. Наприклад: на столі, під стільцем, в коробці, праворуч від тарілки, над головою, між шафками і ін;
  • вміти повторювати дії за вихователем. Наприклад, викласти з рахункових паличок будиночок, ялинку, парканчик. Перед цим вихователь демонструє, як це потрібно виконати;
  • навчитися визначати основні геометричні фігури: коло, квадрат, трикутник;
  • вміти розрізняти кольори;
  • виконувати послідовні дії - збирати конструктор, кубики або пазли;
  • вміти доглядати за декоративними квітами;
  • дорослим допомагати сервірувати стіл.

Вимоги до занять в молодшій групі ДНЗ

У віці 3 років малюків потрібно починати навчати, розвивати. Заняття в молодшій групі дитячого садка вже відрізняються від того, що було в яслах. Але все ж, вони проходять в ігровій формі. Заняття мають і інші особливості:

  • тривають вони по 15 хвилин. Саме стільки часу малюки можуть концентрувати увагу на чомусь конкретному;
  • заняття повинні нести вже чітко виражені цілі;
  • особлива увага приділяється розвитку дрібної моторики рук, а також проводяться різноманітні вправи для координації рухів;
  • проводять заняття з розвитку мовлення і розширенню словникового запасу;
  • за допомогою альтернативних способів малювання, ліплення предметів з пластиліну, здійснюється естетичний розвиток;
  • починають проводити фізичні заняття, розвиваючи у дітей спритність, витривалість, гнучкість, координацію;
  • в освітній процес включаються музичні уроки. На них вихованці ДНЗ починають розрізняти звуки за інтенсивністю, висоті. Знайомляться з поняттям ритм.

Розрахована на дітей віком 3-4 роки. У цьому віці продовжують активно формуватися у дітей багато навичок, активно розвиваються і удосконалюються психічні процеси, такі як мова, мислення, пам'ять. Тому значною мірою то, як будуть протікати всі ці процеси, в майбутньому вплине на рівень готовності дитини до школи.

Дитячий садок по праву вважається другим за рахунком соціальним інститутом в житті дитини після сім'ї, в якому панують зовсім інші соціальні норми, стосунки, не знайомі йому до цього. Дитині за період дошкільної освіти необхідно багато чому навчитися, зрозуміти, вивчити, дізнатися, осмислити. В першу чергу діти в дитячому садку вчаться спілкуватися і перебувати в колективі, засвоюють правила етичної поведінки і спілкування з однолітками. Варто відзначити, що першорядну роль в цьому процесі відіграють вихователі.

Багато дітей у 2 молодшій групі дитячого садка вже рік або два знаходяться в дитячому саду. Період адаптації у них вже пройшов, вони вже встигли познайомитися зі своїм колективом, звикнути до розпорядку дня, виховательці, до приміщення групи.

У цьому віці у дітей формується самооцінка, вони намагаються відповідати вимогою дорослих, вчаться бути хорошими і слухняними, протиставляти і порівнювати себе з іншими дітьми. Але часом висновки від такого протиставлення бувають неправильними, особливо якщо у дитини не встановився контакт в колективі або з вихователями, що проявляється в подальшому спалахами агресії, небажання відвідувати дитячий сад, упертості, капризів, і навіть істерик.

З огляду на цей нюанс, психологи схильні вважати дітей 2 молодшої групи дитячого садка дітьми які перебувають в перехідному і кризовому віці. Завдання вихователів і батьків спільними зусиллями допомогти дітям благополучно переступити це віковий рубіж.

За допомогою змін, що проходять в психічних процесах, таких як сприйняття, увага, уява, мова, мислення, пам'ять, продовжує формуватися характер дитини, його темперамент, вдосконалюється діяльність.

З переходом до другої молодшої групи програмні вимоги до виховання у них навичок культури поведінки, планування виховного процесу, природно, ускладнюються. У дітей на четвертому році життя продовжують формувати самостійність, вміння долати невеликі труднощі. Пред'являються більш складні вимоги до виконання дій в ході режимних процесів (разом з дорослими накривати столи, готувати різні матеріали до ігор і занять), бережного ставлення до іграшок, до праці старших. Крім того, вихователь тепер більше уваги повинен приділяти формуванню у дітей навичок і виконання ними правил ввічливого спілкування, організованого поведінки в дитячому саду, будинку, на вулиці.

Зрослі вимоги програми спираються на нові можливості дитини, на його здатність здійснювати більш складні дії, узагальнювати, розуміти і оцінювати поведінку однолітків, на велику прихильність до дорослих, які справедливі і ласкаві з ним. Планую роботу, педагог особливу увагу приділяє формуванню таких якостей особистості, як чуйність, уважність, люб'язність, тактовність, які допоможуть дитині бачити і розрізняти стан людини, вирішити, як слід вчинити в кожному конкретному випадку, щоб не завдавати оточуючим неприємностей.

Великі можливості для виховання культури поведінки представляє вечір. Це час особливо довірчого спілкування вихователя з дітьми, розмови по душам. Безпосереднє спілкування з вихователем сприяє зміцненню прихильності, довіри до нього дитини - найважливішої умови морального виховання. На вечірні години також можуть бути заплановані інсценівки нескладних сюжетів за допомогою іграшок, наприклад «Як неслухняний кошеня обпік собі лапку» або «Як у Наташі мало не полетіла пташка». Зміст таких сценок педагог черпає з спостережень і щоденникових записів, діти з цікавістю сприймають сценки зі свого життя.

Подобаються дітям гри з елементом змагання, змагання, наприклад: «Як дзвенять тарілки і ложки». Ця гра показує, хто краще за всіх уміє, виконуючи потрібні дії (наприклад, збираючи предмети, які при зіткненні один з одним дзвенять, - ложки, тарілки), не порушувати тишу. Перемагає той, хто зробив менше шуму. До гри залучаються вихованці старшої групи.

Рівень розвитку дітей четвертого року життя дозволяє дещо ускладнити програмні вимоги до морально спрямованим ігор-занять, ігор-вправ, інсценування. Тепер вони будується так, щоб кожне наступне вправу спиралося на придбаний раніше досвід дітей. Тим самим забезпечується більш швидке і міцне засвоєння досвіду.

Принципом проведення ігор стає більш широке, комплексне вплив на свідомість і моральні почуття дітей, а також надання їм можливості вправлятися в скоєнні потрібних дій, вчинків. Поступово дітям надається дедалі більша самостійність, минаючи показ дій, створюється можливість для самостійних вправ в культурному поведінці.

Щоб досягти єдності між уявленнями про те, як треба себе вести, і конкретною поведінкою дитини, слід широко використовувати вправи ігрового характеру. Дітей дуже захоплюють, наприклад, ігри-вправи на закріплення правил етикету в спілкуванні з оточуючими дорослими і дітьми, в яких використовуються ляльковий театр, іграшки, гумористичні картинки, слайди, уривки з діафільмів, фланелеграф і т. П.

Спостереження показують, що не всі діти дотримуються порядок в групі: знаючи, що іграшки треба прибирати в «будиночки», все-таки їх не прибирають. Не завжди роблять це деякі діти, і після нагадування педагога. Якщо ж педагог, використовуючи ігровий прийом, говорить, наприклад: «Хлопці, машина не в гаражі, вона промокне під дощем, давайте її приберемо», - і сам включається в ігровий процес, діти відгукуються більш охоче. Іншими словами, дорослий, залучаючи різні засоби і використовуючи різні форми, повинен тонко і ненав'язливо, але наполегливо спонукати дітей до дій до тих пір, поки не звикнуть самостійно виконувати роботу.

Вправи у виконанні дій по показу вихователя - своєрідна і необхідна для формування досвіду тренування поведінки дітей. Наприклад, на занятті «в гостях у Матрьошки» було наочно показано, як треба чемно вітатися, зробивши уклін головою. У наступні дні при зустрічі з дітьми необхідно не тільки привітно з ними вітатися, але в разі необхідності нагадати, як віталися з матрьошками на занятті: «Привітайся з дітьми так, як ми з матрьошками віталися», т. Е. Послідовно і наполегливо домагатися, щоб діти засвоїли необхідний навик.

Поступово ігрові вправи і завдання слід ускладнювати, демонструвати дії в комплексі. Наприклад, вихователь показує фотографію, на якій діти миють руки. Діти з цікавістю дивляться. Вихователь запитує:

- Кого ви тут бачите?

Діти з радістю дізнаються своїх товаришів:

- Костя, Таня, Ігор, Оля, - кажуть вони.

- Що роблять Таня і Оля? - знову ставить запитання педагог.

- Миють руки, - з посмішкою відповідають малюки.

- Правильно. Тані і Оля миють руки. Всі наші діти вміють мити руки чисто і акуратно. А зараз ми будемо вчитися мити обличчя і руки разом. До нас в гості прийшла Іра. Вона вже ходить в старшу групу і добре вміє вмиватися. Будемо брати з неї приклад.

Вихователь звертає увагу дітей на те, як Іра, після того як вимила обличчя, витирає його і руки рушником, прикладаючи його до обличчя. «Я теж великий, я хочу показати, як вмиватися», - каже Ігор. Він правильно повторює весь процес вмивання. Вихователь каже, що тепер діти знають, як треба вмиватися і користуватися рушником.

З прикладу видно, що дана вправа, з одного боку, особливо захоплює дітей, так як є продовженням відомої гри, а з іншого - служить переходом від гри до серйозних, свідомих дій. Така вправа дозволяє узагальнити окремі дії, показати дітям в комплексі процес вмивання. У них виникає активний інтерес, вони називають частини особи, які слід мити, повторно вправляються в складанні рук «човником» і т. П.

Описана вище гра-вправа «Кожній речі - своє місце», як уже говорилося, виховує акуратність, навички підтримувати порядок. Після проведення ігор, занять, вправ на тему «Підтримування порядку» діти гостріше помічають безлад. наприклад:

Оля грала перед обідом з іграшкової собачкою. Вихователь попросив її допомогти сервірувати стіл до обіду. Оля, вимивши руки, взялася за справу, залишивши собачку на підлозі. Багато дітей помітили це, а вихователь сказав:

- Хлопці, собачка не знайде свого будиночка-буди, допоможіть їй.

Оля тут же спохопилася.

- Ой, не прибрала собачку, треба посадити її в будку.

А діти сказали:

- Тепер тобі треба ще раз вимити руки.

Діти починають помічати уроненную ляльку, що не прибрану на місце іграшку. Вихователь, зі свого боку, стежить за цим: «Діти, наша лялька Зоя впала, допоможіть їй піднятися і сісти на стілець». Або: «Якийсь шофер забув відвезти машину в гараж. Відвезіть її, будь ласка, щоб вона під дощ не потрапила ». Така форма нагадування приверне активну увагу багатьох дітей, а той, хто «винен», охоче виправить помилку. Але іноді на пряме запитання: «Хто не прибрав іграшки?» - діти відповідають: «Це не я грав», - і іграшки залишаються неприбраними.

Навчивши дітей певних дій і викликавши до них позитивне ставлення, вихователь вносить в ігрові куточки все нові атрибути, що дозволяють розвивати зміст ігор відповідно до набутими навичками культурної поведінки. Наприклад, в грі-вправі «Лялька Таня застудилася» дітям були показані способи правильного користування носовою хусткою. Потім вихователь вклав чисті красиві хусточки всім лялькам в кишеню. Діти з задоволенням і інтересом грають з «хворими» ляльками і в результаті через два-три тижні в більшості своїй оволодівають навичками правильного користування носовою хусткою. Після проведення ігор-вправ типу «Ми вмивалися» в ігровий куточок вносяться рушники і вішалка для ляльок; після закінчення гри-вправи «Ми зачісуємося» в куточку з'являються гребінця для ляльок, зроблені з пластику, картону, дзеркало з фольги і т. д.

Ми моєму свої гребінці

Програмне зміст.Виховувати у дітей навички користування своєю гребінцем і догляду за нею. Вчити чистити щіткою гребінцем і промивати її.

Підготовка до гри.Накрити столи клейонкою, поставити тазики з водою для кожної дитини, мило в мильниці, індивідуальні серветки для протирання гребінців, приготувати білий накрохмалений халат для ведмедика.

Хід гри.Діти сідають на стільці, розставлені півколом. Звертаючись до них, вихователь каже:

- Хлопці, не знаєте ви, де наш Мишко? Він завжди сидів з іншими ляльками, а тепер пішов кудись.

Вихователь дає дітям можливість подивитися, пошукати його. Сам виходить за двері і швидко повертається з Мишко, одягненим в білий халат. У відерці у нього щіточки для чищення гребінців.

- Заходь; Мишко, ми тобі раді, - каже вихователь.

Мишко вітається, діти відповідають, розглядаючи його. Потім Мишко звертається до дітей:

- Я був в умивальної кімнаті, подивився на ваші гребінця. У багатьох вони брудні, ось і прийшов сказати, що їх потрібно мити.

- Ось бачите, діти, причісувати волосся ви вмієте, а мити гребінця - немає. Покажи нам, будь ласка, Мишко, як це треба робити.

- Із задоволенням! Але для цього потрібно, щоб кожен приніс свій гребінець.

Вихователь пропонує дітям піти в умивальну кімнату, кожному взяти свій гребінець з полички, перевіряє, чи свої гребінці принесли. Діти підходять до столів, складеним в довжину, на яких стоять тазики, і зупиняються біля них. Вихователь з «допомогою» Мишка показує, як треба мити гребінець, як витирати її паперовою серветкою. Всі діти приймаються мати гребінця: миють намиленої щіткою між зубами, полощуть і витирають. Мишко перевіряє, чи добре вимито, допомагає тим, хто не може. Потім все кладуть свої гребінці і щіточки на полиці. Дякують Мишко за допомогу. Мишко прощається і йде.

У другій молодшій групі педагог продовжує виховувати у дітей почуття любові, прихильності до близьких. На четвертому році життя вже можна поставити більш складну, ніж рік тому, виховне завдання. Тепер він прагне допомогти дитині осмислити своє ставлення до мами, тата, бабусі, навчити його більш дієвого прояву любові до них. Для вирішення цього завдання, настільки важливою в загальній системі морального виховання в дитячому саду, можна використовувати такі морально спрямовані заняття.

Наші мами

Програмне зміст.Виховувати дійсне почуття любові до найближчої і дорогій людині - мамі, прихильність до сім'ї, здатність помічати деякі трудові дії: мама шиє, пере, прасує, готує обід і т. Д.

Підготовка до заняття.Підібрати репродукції картин, малюнки із зображенням мами (з дітьми або в інших ситуаціях).

Хід заняття.Вихователь пропонує дітям послухати уривок з оповідання:

На вулиці в натовпі заблукала маленька дівчинка. Бігає, кричить, шукає свою матір. Народ запитує у неї:

- Яка твоя мама?

А дівчинка крізь сльози говорить:

- А хіба ви не знаєте? Моя мама та, що краще за всіх!

Вихователь, прочитавши цю частину розповіді, просить своїх дітей сказати, так вони думають про свою маму, що ще можуть повідомити про своїх мам.

Діти відповідають:

- Вона весела, добра, вона все може робити; мама піклується про нас - купає, годує.

Вихователь показує слайди, малюнки на цю тему: мама порається по дому; мама, тато і хлопчик на прогулянці; дівчинка тримає клубок ниток мамі (бабусі), коли та в'яже, і т. д. - і просить розповісти, що зображено на картинці. Діти розповідають.

- Діти, порадуйте ваших мам: ввечері, коли будете лягати спати, підійдіть кожен до своєї мами, поцілуйте її і скажіть: «На добраніч, мамо!» Їй буде дуже приємно. А що треба сказати вранці? Правильно: «доброго ранку, мамо!»

Вихователь показує репродукцію картини М. Жукова «Доброго ранку», дає можливість розглянути її, визначитися зі ставленням до неї. Після цього запитує:

- Як ще можна доставити мамі радість?

Вихователь визначає постійне доручення для деяких дітей в сім'ї.

Наші хороші вчинки

Програмне зміст.Виховувати у дітей доброзичливість до рідних і близьких, здатність помічати гарні вчинки оточуючих, засвоєнню правил культурного спілкування з однолітками: спокійно грати, не заважаючи іншим, проявляти товариськість, ділитися іграшками, допомогти товаришеві принести іграшки, застебнути гудзики, проявляти співчуття до інших дітей, батьками , близьким.

Підготовка до заняття.Проаналізувати записи, зроблені на основі постійних спостережень. Підготувати ляльку Таню, картинки із зображенням ситуацій спілкування, хороших вчинків дітей.

Хід заняття.Лялька Таня приходить в гості до дітей, її привітно зустрічають, пропонують сісти. Після цього вихователь каже:

- Лялька Таня знає, як ми вміємо вмиватися, акуратно і красиво є. А сьогодні вона хоче дізнатися, чи вмієте ви гарно поводитись. Що ж ми розповімо Тані?

Діти можуть в цій ситуації не відразу знайти відповіді, промовчати. Вихователь продовжує:

- У нас є, про що розповісти тобі, Таня. Ось, наприклад, сьогодні вранці Андрюша побачив, що до нас в групу прийшла Галина Петрівна, завідуюча, подивитися, як ми тут живемо. Андрюша відразу ж приніс стілець і сказав: «Сідайте, будь ласка». Вона подякувала Андрійка. Ми з нею дуже зраділи, що він такий уважний, ввічливий.

Ляльці сподобалося, що хлопці такі виховані, вона попросила навчити і її так поступати, а також показати, що потрібно зробити, якщо хто-небудь прийшов в гості:

- Сказати: «Здрастуйте!» - каже Андрійко.

- Стілець принести і сказати: «Сідайте, будь ласка», - продовжує інший дитина.

- Хлопці, а як потрібно вчинити, якщо потрібно пройти, а на шляху стоїть хтось із вас, як буває в роздягальні кімнаті (Діти відповідають). Правильно, потрібно сказати: «Пропусти, будь ласка». А зараз разом подумаємо, які хороші, красиві вчинки можна здійснювати, щоб всім оточуючим дітям і дорослим приносити радість.

Далі через проекційний апарат педагог демонструє сюжети: «Хлопчик чистить щіткою пальто однолітка після прогулянки», «допомагає зав'язати шарф», «Весело і дружно грає з хлопцями», «Не шумить, грає в спокійні ігри, коли тато і мама зайняті справою», «Мама шиє на швейній машині, дівчинка допомагає їй - підтримує матерію».

Лялька Таня застудилася

Програмне зміст. Формувати навик користування носовою хусткою. Привчати дітей при чханні і кашлі рот прикривати носовою хусткою, якщо хто-небудь знаходиться поруч, відвернутися.

Підготовка до заняття.Перед заняттям вихователь в процесі одягання і роздягання особливо наполегливо підкреслює, що одягати верхній одяг треба акуратно: застібати кофтину, пальто зав'язувати стрічки шапочки і ін.

Хід заняття.До групи вносять ляльку Таню - в добре випрасуваних плаття, з чистим, красивим носовою хусткою в кишені. Діти зустрічають її вигуками, посмішкою, деякі навіть встають, чіпають її рукою: «Сукня красиве ... Хустинка красивий». Дивляться, чи є носовичок у них в кишені. Таня чхнула, і вихователь показує і пояснює правила користування носовою хусткою, як складати його після вживання, прибирати в кишеню. Всі діти дістають з кишені хусточки, потім починають «покахикувати», прикриваючи ніс і рот хусткою, відвертаючись один від одного.

В ході наочного ігрового показу дітям стає зрозуміліше вимога, що ніс завжди повинен бути чистим, вони засвоюють способи дії носовою хусткою. Подальші спостереження за поведінкою дітей показують, що вони точно відтворюють послідовність дій, користуючись носовою хусткою, акуратно зберігають його і, головне, велика частина дітей перестає бути байдужою до неохайності носі.

Лялька Таня збирається в гості

Програмне зміст.Виховувати елементи організованості і акуратності, вміння не змушувати себе чекати, не запізнюватися в дитячий сад, приходити чистим, акуратним, приводити в порядок костюм перед дзеркалом.

Підготовка до заняття.Постійно відповідно до програмних завдань удосконалювати навички одягання (після сну, під час збирання на вулицю). Показати, як правильно розташувати одяг в шафі роздягальні кімнати. Заохочувати акуратність, виховувати відповідальність за порядок своєї секції шафи. Показати місце для сушіння шкарпеток, рукавиць.

«Кімнату» ляльки Тані перенести на демонстраційний стіл. Перевірити стан комплекту одягу для неї. Оформити барвисте запрошення в гості. Підготувати магнітофон або програвач.

Проводити заняття в другій половині дня.

Хід заняття.Вихователь привертає увагу дітей до «кімнаті» ляльки Тані. Діти розглядають куточок. Лялька Таня співає пісеньку, грає з м'ячем. Вихователь пропонує взяти стільці і розташуватися зручніше. Таня продовжує грати і співати, а потім підбігає до столика, бере конверт, виймає гарну листівку, читає запрошення і ... починає поспішати. Вона раз у раз дивиться на годинник, бігає по кімнаті, нахиляється, нарешті знайшла колготки, недбало наділу їх.

Вихователь. Що трапилося, діти? Чому Танечка сумна? Давайте запитаємо у неї.

Діти.Танечка, що трапилося?

Танечка.(Крізь сльози). Ось запрошення!

Діти (за бажанням) підходять до столу, починають одягати Таню. Вихователь запитує у хлопців, що надягати далі, нагадує прийоми і послідовність дій, зберігаючи невимушеність. Таким чином, кілька дітей бере участь в одяганні ляльки. Можна згадати чотиривірші про Маші-растеряша, людині розсіяному і ін. Одягнувши і причесати Таню, діти пропонують їй подивитися в дзеркало - чи сподобається?

- Спасибі, хлопці, тепер я, мабуть, встигну в гості до Каті. Дозвольте мені прийти до вас завтра ще раз, повчитися, як треба швидко одягатися, - каже Таня.

- Звичайно, Таня, приходь, ми будемо чекати тебе! До побачення! - дружно прощаються діти з лялькою.

Як тільки лялька Таня пішла, вихователь звернувся до дітей із запитанням:

- Діти, як ви думаєте, чому лялька хвилювалася?

Деякі хлопці відповіли правильно. Але багато хто не зміг вказати причину. Тоді вихователь пояснює:

- Вона забула про запрошення і вчасно не підготувалася. Та ще речі її були розкидані в безладді. В результаті вона мало не запізнилася в гості до Каті. І, звичайно, Каті було б дуже прикро, що подруга спізнилася на її день народження. Добре, що хлопці допомогли Тані швидко одягнутися. Це буде Тані уроком. Правильно, діти? Пам'ятайте і ви про це.

Вікові особливості розвитку дітей 3-4 років

В 3 роки або трохи раніше улюбленим виразом дитини стає «я сам». Дитина хоче стати як дорослий, але, зрозуміло, бути їм не може. Відділення себе від дорослого -й риса кризи 3 років. Емоційний розвиток дитини цього віку характеризується проявами таких почуттів і емоцій, як любов до близьких, прихильність до вихователя, доброзичливе ставлення до оточуючих, одноліткам. Дитина здатний до емоційної чуйності -він може співпереживати, втішати однолітка, допомагати йому, соромитися своїх поганих вчинків, хоча, треба відзначити, ці почуття нестійкі. Взаємовідносини, які дитина четвертого року життя встановлює з дорослими та іншими дітьми, відрізняються нестабільністю і залежать від ситуації.

Оскільки в молодшому дошкільному віці поведінка дитини мимоволі, дії і вчинки ситуативні, наслідки їх дитина не уявляє, нормально розвивається дитині властиво відчуття безпеки , довірливо-активне ставлення до навколишнього. Прагнення дитини бути незалежним від дорослого і діяти як дорослий може провокувати небезпечні способи поведінки.

Діти 3-4 років засвоюють деякі норми і правила поведінки, пов'язані сопределённимі дозволами і заборонами ( «можна», «треба», «не можна»), можуть побачити невідповідність поведінки іншої дитини нормам і правилам поведінки. Однак при цьому діти виділяють не порушення самої норми, а порушення вимог дорослого ( «Ви сказали, то не можна битися, а він б'ється»). Характерно, що діти цього віку не намагаються вказати самій дитині, що він чинить не по правилам, а звертаються зі скаргою до дорослого. Порушив ж правило дитина, якщо йому спеціально не вказати на це, не відчуває ніякого збентеження. Як правило, діти переживають тільки наслідки своїх необережних дій (розбив посуд, порвав одяг), і ці переживання пов'язані в більшій мірі з очікуванням наступних за таким порушенням санкцій дорослого.

В 3 роки дитина починає освоювати гендерні ролі і гендерний репертуар: дівчинка-жінка, хлопчик-чоловік. Він адекватно ідентифікує себе з представниками своєї статі, має початкові уявлення про власну гендерної приналежності, аргументує її по ряду ознак (одяг, переваги в іграх, іграшках, зачіска і т.д.). У цьому віці діти диференціюють інших людей за статтю, віком; розпізнають дітей, дорослих, людей похилого віку як в реальному житті, так і на ілюстраціях. Починають виявляти цікавість, увагу, турботу по відношенню до дітей протилежної статі.

У нормально розвивається трирічного людини є всі можливості оволодіння навичками самообслуговування - самостійно їсти, одягатися, роздягатися, вмиватися, користуватися носовою хусткою, гребінцем, рушником, відправляти свої природні потреби.

До кінця четвертого року життя молодший дошкільник оволодіває елементарною культурою поведінки під час їжі за столом і вмивання в туалетній кімнаті. Подібні навички ґрунтуються на певному рівні розвитку рухової сфери дитини, одним з основних компонентів якого є рівень розвитку моторної координації.

У цей період висока потреба дитини в русі (його рухова активність становить не менше половини часу неспання). Дитина починає освоювати основні рухи, виявляючи при виконанні фізичних вправ прагнення до цілепокладання (швидко пробігти, далі стрибнути, точно відтворити рух і ін.). Вік 3-4 років також є сприятливим віком для початку цілеспрямованої роботи по формуванню фізичних якостей (швидкісних, силових, координації, гнучкості, витривалості).

Накопичується певний запас уявлень про різноманітні властивості предметів, явищах навколишньої дійсності і про себе самого. У цьому віці у дитини при правильно організованому розвитку вже повинні бути сформовані основні сенсорні еталони. Він знайомий з основними кольорами (червоний, жовтий, синій, зелений). якщо перед

дитиною викласти картки різних кольорів, то на прохання дорослого він вибере три-чотири кольори за назвою і два-три з них самостійно назве. Малюк здатний вірно вибрати форми предметів (коло, овал, квадрат, прямокутник, трикутник) за зразком, але може ще плутати овал і коло, квадрат і прямокутник. Йому відомі слова більше , менше, і з двох предметів (паличок, кубиків, м'ячів і т. п.) він успішно вибирає більший або менший. Найважче вибрати найбільший або найменший з трьох-п'яти предметів (більше п'яти предметів дітям трирічного віку не слід пропонувати).

У 3 роки діти практично освоюють простір своєї кімнати (квартири), груповий кімнати в дитячому саду, двору, де гуляють, і т. П. На підставі досвіду у них складаються деякі просторові уявлення. Вони знають, що поруч зі столом стоїть стілець, на дивані лежить іграшковий ведмедик, перед будинком росте дерево, за будинком є \u200b\u200bгараж, під дерево

закотився м'яч. Освоєння простору відбувається одночасно з розвитком мови: дитина вчиться користуватися словами, які позначають просторові відносини (приводи і прислівники).

У цьому віці дитина ще погано орієнтується в часі. Час не можна побачити, помацати, пограти з ним, але діти його відчувають, вірніше, організм дитини певним чином реагує (в один час хочеться спати, в інше - снідати, гуляти). Діти помічають і відповідність певних видів діяльності людей, природних змін частинам доби,

порами року ( «Ялинка - це коли зима»). Уявлення дитини четвертого року життя про явища навколишньої дійсності обумовлені, з одного боку, психологічними особливостями віку, з іншого - його безпосереднім досвідом. Малюк знайомий з предметами найближчого оточення, іхназначеніем (на стільці сидять, з чашки п'ють і т. П.), З призначенням деяких суспільно-побутових будівель (в магазині, супермаркеті купують іграшки, хліб, молоко, одяг, взуття); має уявлення про знайомих засобах пересування (легкова машина, вантажна машина, тролейбус, літак, велосипед і т. п.), про деяких професіях (лікар, шофер, двірник), святах (Новий рік, день свого народження), властивості води, снігу, піску ( сніг білий, холодний, вода тепла і вода холодна, лід слизький, твердий; з вологого піску можна ліпити, робити пасочки, а сухий пісок розсипається); розрізняє і називає стану погоди (холодно, тепло, дме вітер, йде дощ). На четвертому році життя малюк розрізняє за формою, забарвленням, смаком деякі фрукти і овочі, знає два-три види птахів, деяких домашніх тварин, найбільш часто зустрічаються комах.

Увага дітей четвертого року життя мимоволі. Однак його стійкість проявляється по-різному. Зазвичай малюк може займатися протягом 10-15 хв, але привабливе заняття триває досить довго, і дитина не перемикається на щось ще і не відволікається.

Пам'ять дітей 3 років безпосередня, мимовільна і має яскраве емоційне забарвлення. Діти зберігають і відтворюють тільки ту інформацію, яка залишається в їх пам'яті без всяких внутрішніх зусиль (легко заучуючи сподобалися вірші і пісеньки, дитина з п'яти семи спеціально запропонованих йому окремих слів, зазвичай запам'ятовує більше двох-трьох). Позитивно і негативно забарвлені сигнали і явища запам'ятовуються міцно і надовго.

Мислення трирічну дитину є наочно-дієвим: малюк вирішує завдання шляхом безпосередньої дії з предметами (складання матрьошки, пірамідки, мисочок, конструювання за зразком і т. П.). У наочно-дієвих завданнях дитина вчиться співвідносити умови з метою, що необхідно для будь-якої розумової діяльності.

В 3 роки уяву тільки починає розвиватися, і перш за все це відбувається в грі. Малюк діє з одним предметом і при цьому уявляє на його місці інший: паличка замість ложечки, камінчик замість мила, стілець - машина для подорожей і т. Д.

У молодшому дошкільному віці яскраво виражене прагнення до діяльності. Дорослий для дитини - носій певної суспільної функції. Бажання дитини виконувати таку ж функцію призводить до розвитку гри. Діти опановують способами ігрової діяльності -Ігровий діями з іграшками і предметами заступниками, набувають первинні уміння рольової поведінки. Дитина 3-4 років здатний наслідувати і охоче наслідує показуваним йому ігрових дій. Гра дитини першої половини четвертого року життя - це скоріше гра поруч, ніж разом. В іграх, що виникають з ініціативи дітей, відображаються вміння, набуті в спільних з дорослим іграх. Сюжети ігор прості, неразвёрнутие, що містять одну-дві ролі. Невміння пояснити свої дії партнера по грі, домовитися з ним, призводить до конфліктів, які діти не в силах самостійно вирішити. Конфлікти найчастіше виникають з приводу іграшок. Поступово (до 4 років) дитина починає узгоджувати свої дії, домовлятися в процесі спільних ігор, використовувати мовні форми ввічливого спілкування. Хлопчики в грі більш товариські, віддають перевагу великим компаніям, дівчатка воліють тихі, спокійні ігри, в яких беруть участь дві-три подруги.

У 3-4 роки дитина починає частіше і охочіше вступати в спілкування з однолітками заради участі в загальній грі або продуктивної діяльності. Для трирічної дитини характерна позиція переваги над товаришами. Він може в спілкуванні з партнером відкрито висловити негативну оцінку ( «Ти не вмієш грати»). Однак йому все ще потрібні підтримка і увага дорослого. Оптимальним у взаєминах з дорослими є індивідуальне спілкування.

Головним засобом спілкування з дорослими і однолітками є мова. Словник молодшого дошкільника складається в основному з слів, що позначають предмети побуту, іграшки, близьких йому людей. Дитина опановує граматичною будовою мови: погоджує вживання граматичних форм за кількістю, часу, активно експериментує зі словами, створюючи забавні неологізми; вміє відповідати на прості питання, використовуючи форму простого пропозиції; висловлюється в двох-трьох реченнях про емоційно значимі події; починає використовувати в мові складні пропозиції. У цьому віці можливі дефекти звуковимови. Дівчата за багатьма показниками розвитку (артикуляція, словниковий запас,

швидкість мови, розуміння прочитаного, запам'ятовування побаченого і почутого) перевершують хлопчиків.

У 3-4 роки в ситуації взаємодії з дорослим продовжує формуватися інтерес до книги і літературних персонажів. Коло читання дитини поповнюється новими творами, але вже відомі тексти як і раніше викликають інтерес. За допомогою дорослих дитина називає героїв, співчуває добрим, радіє хорошою кінцівці. Він з удовольствіемвместе з дорослими розглядає ілюстрації, за допомогою навідних запитань висловлюється про персонажах і ситуаціях, т. Е. Співвідносить картинку і прочитаний текст.

Розвиток трудової діяльності в більшій мірі пов'язане з освоєнням процесуальної сторони праці (збільшенням кількості освоюваних трудових процесів, поліпшенням якості їх виконання, освоєнням правильної послідовності дій в кожному трудовому процесі). Маленькі діти переважно освоюють самообслуговування як вид праці, але здатні за допомогою і контролі дорослого виконувати окремі процеси в господарсько-побутовому працю, працю в природі.

Інтерес до продуктивної діяльності нестійкий. Задум управляється зображенням і змінюється по ходу роботи, відбувається оволодіння зображенням форми предметів. Роботи схематичні, деталі відсутні - важко здогадатися, що зобразив дитина. У ліпленні діти можуть створювати зображення шляхом відщипування, відривання грудок, скочування їх між долонями і на площині і сплющивания, в аплікації - розташовувати і наклеювати готові зображення знайомих предметів, змінюючи сюжети, складати візерунки з рослинних і геометричних форм, чергуючи їх за кольором і величиною . Конструювання носить процесуальний характер. Дитина може конструювати за зразком лише елементарні предметні конструкції з двох-трьох частин.

музично - художня діяльність дітей носить безпосередній і синкретичний характер. Сприйняття музичних образів відбувається в синтезі мистецтв при організації практичної діяльності (програти сюжет, розглянути ілюстрацію і ін.).

Удосконалюється звукоразліченія, слух: дитина диференціює звукові властивості предметів, освоює звукові предеталони (голосно - тихо, високо - низько і ін.). Він може здійснювати елементарний музичний аналіз (помічає зміни в звучанні звуків по висоті, гучності, різницю в ритмі). Починає проявляти інтерес і вибірковість по відношенню до різних видів музично-художньої діяльності (співу, слухання, музично-ритмічним рухам).