კომპლექსური ინტეგრირებული გაკვეთილი უფროსების ჯგუფში. ინტეგრირებული და ყოვლისმომცველი კლასები უფროსების dhow ჯგუფში. ერთობლივი საქმიანობა

რადაკინა ლილია ნიკოლაევნა

კუბასოვა ელენა ანატოლიევნა

MBDOU- CRR- საბავშვო ბაღი ნომერი 84

დასკვნითი ინტეგრირებული გაკვეთილი უფროსთა ჯგუფში "ძიება გაზაფხულისთვის"

მიზანი: წლის განმავლობაში ბავშვების მიერ შეძენილი უნარებისა და შესაძლებლობების ცოდნის განზოგადება და კონსოლიდაცია.

Დავალებები:

საგანმანათლებლო:

ბავშვებში ცოდნის კონსოლიდაცია გაზაფხულის დამახასიათებელი ნიშნების, გაზაფხულის თვეების სახელების შესახებ.

ივარჯიშეთ ბავშვების წინაშე კითხვების ფორმულირებისა და პასუხების გაცემის უნარში.

ვითარდება:

დიალოგური მეტყველების განვითარება.

ვერბალური და ლოგიკური აზროვნების, სმენითი და ვიზუალური მეხსიერების განვითარება.

აზროვნების უნარების განვითარების სტიმულირება.

საგანმანათლებლო:

ბავშვების ცნობისმოყვარეობის, დაკვირვების განათლება.

ურთიერთდახმარების, დამოუკიდებლობის განვითარება

მეთოდები და ტექნიკა:

    ვერბალური: საუბარი, საძიებო კითხვები;

    ვიზუალური: ისტ, სურათები;

    პრაქტიკული: შემეცნებითი თამაშები.

მოწყობილობა და მასალა: მაგნიტოფონი, კონვერტები დავალებებით, დაჭრილი სურათები, ბარათები სეზონებთან, პლაკატი მზესთან, ერთჯერადი ფირფიტები გაზავებული გუაშით, სველი ხელსახოცები.

გაკვეთილის მსვლელობა:

1. ორგანიზაციული მომენტი.

ბავშვები შედიან ჯგუფში, ისინი უახლოვდებიან მასწავლებელს.

პედაგოგი: ბიჭებო, გადახედეთ ჩვენს სტუმრებს, მოდით ვთქვათ „გამარჯობა“:

გამარჯობა - რა მშვენიერი სიტყვაა,

ცოტა კეთილი, ცოტა ნაზი.

გამარჯობა, ჩვენ ამ დღეს ვეტყვით,

გამარჯობა, ჩვენ ყველას და ყველაფერს ვამბობთ!

2. ძირითადი ნაწილი.

პედაგოგი: ბიჭებო, დღეს საინტერესო მესიჯი მივიღე! მგონი შენც მოგეწონება! მოვუსმინოთ მას!

”ბავშვები მიდიან მაგნიტოფონთან და უსმენენ აუდიოჩანაწერს Dunno- სგან:

Გამარჯობათ ბიჭებო! მე ვარ Dunno! ვიცი მიყვარხარ! ამიტომ გადავწყვიტე შენთან თამაში! თქვენს ჯგუფში სეზონების სურათები ვიპოვნე. მან მაგიდაზე სამი სურათი დატოვა და მეოთხე სეზონი დამალა! მისი პოვნისთვის საჭიროა შეასრულოთ დავალებები! ყოველი შესრულებული დავალების შემდეგ, თქვენ მიიღებთ ნაწილებს, საიდანაც შემდეგ შეაგროვებთ მთლიან სურათს. ჩემი რჩევები დაგეხმარებათ! პირველი რჩევა: სუფრა, საკვები! Წარმატებები! შენი დუნო! "

პედაგოგი:სად ვეძებთ პირველ დავალებას, რომელიც Dunno- მ თქვა პირველ ნახავზე?

ბავშვების პასუხები. (მაგიდა, საკვები)

პედაგოგი: Რას ნიშნავს?

ბავშვების პასუხები.(მაგიდა, რომელზეც საკვები დგას, განაწილების მაგიდაა)

მასწავლებელი, ბავშვებთან ერთად, მიდის განაწილების მაგიდასთან და იქ პოულობს კონვერტს დავალებას. მასწავლებელი კითხულობს დავალებას.

ამოცანა ნომერი 1. "დაჭრილი სურათები"

დაჭრილი სურათები მაგიდებზეა. ბავშვები იყოფა სამ გუნდში და ადგენენ თავსატეხს. თუ ბავშვები სწორად ააწყობენ სურათებს, ორი დამატებით ნაჭერი იქნება.

პედაგოგი: Რა გააკეთე!

ბავშვების პასუხები. (სეზონები)

მასწავლებელი რიგრიგობით უახლოვდება თითოეულ გუნდს.

პედაგოგი: წელიწადის რომელი დრო მიიღეთ?

ბავშვების ინდივიდუალური პასუხები.

პედაგოგი: რა ნიშნებით გამოიცანით, რომ შემოდგომაა (ზამთარი, გაზაფხული)?

ბავშვების ინდივიდუალური პასუხები.

პედაგოგი:დავალება შესრულებულია. ბიჭებო, ჩვენ შევაგროვეთ ყველა სურათი! მაშ, წელიწადის რომელი დროა დაკარგული?

ბავშვების პასუხები. (გაზაფხული არ არის დაკარგული)

პედაგოგი: რას ვეძებთ? (გაზაფხულის სურათი) კიდევ რაღა დარჩა? (ორი დამატებითი დეტალი)მასწავლებელი აბრუნებს ერთ-ერთ დეტალს და აღმოაჩენს დუნოს შეტყობინებას: "კარგად გაკეთდეს, მეორე რჩევა: ფანჯარა, მანქანები"

პედაგოგი: ვინ მიხვდა სად უნდა დაეძებნა დავალებები?

ბავშვების პასუხები. (ბიჭებთან კუთხეში, სადგომთან, ფანჯრის რაფაზე)

პედაგოგი:შემდეგ წადი და მოძებნე!

ბავშვები მიდიან ფანჯარასთან და პოულობენ კონვერტს. მასწავლებელი კითხულობს დავალებებს.

პედაგოგი: რა არის გაზაფხულის თვეები?

ბავშვების პასუხები. (მარტი აპრილი მაისი)

რეპ.: Რამდენია იქ? (სამი გაზაფხულის თვე)

პედაგოგი: დაასახელეთ მათი რიგითობა!

ბავშვების პასუხები. (პირველი მარტი, მეორე აპრილი, მესამე მაისი)

სათამაშო სავარჯიშო „რა ხდება გაზაფხულზე? "

ბავშვები მაგიდასთან მიდიან, სადაც მასწავლებელი აყალიბებს სხვადასხვა სეზონის ამსახველ ბარათებს.

პედაგოგი: საჭიროა მხოლოდ გაზაფხულის ამსახველი სურათები შევარჩიოთ. ყველას აირჩევს მათთვის საჭირო ბარათს და ეტყვის, როგორ იცოდნენ გაზაფხული იყო.

ბავშვები გაზაფხულის ნიშნებს ეძახიან. (თოვლი დნება, ნაკადები გადის, სახურავებზე ყინვები ჩნდება, სამხრეთით ჩიტები დაფრინავენ და ბუდეების აშენებას იწყებენ, პირველი ყვავილები ყვავის)

პედაგოგი: თქვენ დიდი საქმე გააკეთეთ! კონვერტში არის კიდევ 3 თავსატეხი და მინიშნება! შემდეგი რჩევა: ფანქრები! სად უნდა წავიდეთ დავალებების მისაღებად?

ბავშვების პასუხები.ბავშვები, მასწავლებელთან ერთად, მიდიან სახვითი ხელოვნების კუთხეში და იქ პოულობენ კონვერტს დავალებებით.

პედაგოგი:ოჰ, რა ეშმაკური დუნოა, მან ასეთი გამოცანები გამოიგონა!

"სწრაფი გონების თამაში". კითხულობს, ბავშვები პასუხობენ:

- რამდენი ყური აქვს 2 თაგვს,

- რამდენი კუდი აქვს 3 კატას,

- სამშაბათის კვირის რომელ დღეს

- რამდენი დღეა კვირაში

- რამდენი მუცელი აქვს 6 ჰიპოს

- კვირის რომელ დღეს პარასკევს

- რამდენი ნაკადი აქვს 4 მეზღვაურს.

- ღამე გვძინავს, და ვარჯიშებს ვაკეთებთ .... (დილით).

- მზე ანათებს დღისით, და მთვარე. (ღამით) .

-საღამოს ვახშმობთ და ვისადილებთ .... (დღის მეორე ნახევარში)

პედაგოგი: კარგად გაკეთდეს, აქ არის ბოლო დეტალები, ახლა მოდით ვცადოთ სურათის დაკეცვა. განათავსეთ თავსატეხი და მიიღებთ გაზაფხულის სურათს.

პედაგოგი: ასე რომ, ჩვენ შევასრულეთ ყველა დავალება, ვიპოვეთ ყველა დეტალი და დავამატეთ სურათი! რა დიდი სტიპენდიანტები ვართ!

3. დასკვნითი ნაწილი. პედაგოგი 2: ბიჭებო, დამავიწყდა, Dunno- მ ჩვენც გამოგვცა პლაკატი. გაშლის პლაკატს. იქ მზეა დახატული.

პედაგოგი: მზე არა მხოლოდ სითბოს, არამედ მშვიდობის სიმბოლოა! ჩვენს პალმებით ყოველთვის იზიდავს მზე, სამყარო! მოდით, ჩავყაროთ პალმები საღებავში! ჩვენ გავაკეთებთ ხელნაწერებს აფიშზე, რათა ვაჩვენოთ, თუ როგორ მივაღწევთ მზეს, მშვიდობას, სიკეთეს!

აუდიოჩანაწერი ჩართულია: პიონერული სიმღერა "იყავი ყოველთვის მზიანი ..."

ბავშვები (თავის მხრივ, გოგონები დასაწყისში, შემდეგ ბიჭები) მიდიან სუფრასთან, სადაც ისინი წინასწარ არიან მომზადებულნი, საღებავის ფირფიტებს, აწევენ პალმას და ანაბეჭდს ათავსებენ პლაკატზე მზის გარშემო.

პედაგოგი:ბიჭები მოგწონთ ჩვენი მზე? კარგად გაკეთდა ყველა სცადა!

ინტეგრირებული გაკვეთილი უფროს ჯგუფში

"არაჩვეულებრივი მოგზაურობა".

მიზანი:

    გააცნოს ბავშვებს სხვადასხვა მასალის თვისებები (ქვიშა, თიხა, ქვები, დედამიწა).

    გააუმჯობესეთ თანმიმდევრული მეტყველება თქვენი საყვარელი ზღაპრების გმირებზე ნარატიული ისტორიის შედგენის გზით, შეიმუშავეთ ლექსიკა.

    განმტკიცება სიტყვების syllables დაყოფის უნარის.

    გაზარდეთ ბავშვების გეომეტრიული ფორმების ცოდნა, დამოუკიდებლად დავალებების შესრულებისას მათი შემოქმედებითად გამოყენების უნარი.

    განუვითარდეთ ყურადღება, წარმოსახვა, ცნობისმოყვარეობა, საძიებო საქმიანობისადმი ინტერესი, ანალიზის, შედარების, დასკვნების გამოტანის, მათ სიტყვით გამოხატვის უნარი, მიჰყავთ ბავშვები მსჯელობისკენ.

    გააჩინეთ ინტერესი და სიყვარული ლიტერატურული ნაწარმოებების მიმართ.

    თანატოლებთან ინტერაქციის უნარების განვითარება, დახმარების სურვილი

უპირატესობები:

კონტეინერები ქვიშა, თიხა, კენჭი, დედამიწა. წებო, გეომეტრიული ფორმები, მუყაოს "ხალიჩები". ზღაპრების გმირების ილუსტრაციები: ალდარ-კოსი, ხარბი ყიდვა, წითელქუდა, აიბოლიტი. რუკა - სამოგზაურო სქემა, ილუსტრაციები, რომელზეც გამოსახულია სახლი, ციხე, ქოხი, ობიექტის სურათები. კალათა ტელევიზორი, DWD, მუსიკალური ცენტრი, კასეტა აუდიოჩანაწერით, დისკი მულტფილმით "ბატები-გედები"

წინასწარი სამუშაო:

ზღაპრების კითხვა, ზამთარში გასეირნების დროს დაკვირვება, სეზონზე - ზამთარზე საუბარი.

"სიხარულის წრე:" დილა მშვიდობისა "

დილა მშვიდობისა ცხოველებსა და ფრინველებს

დილა მშვიდობისა მომღიმარ სახეებს

და ერთდროულად ყველაფერი კეთილი, სანდო გახდება

დილა მშვიდობისა საღამომდე გაგრძელდება

წარმოსახვითი სიტუაცია:

კარზე კაკუნი ისმის. მასწავლებელს შემოაქვს წერილი, ხსნის მას და პოულობს აუდიო კასეტას. გთავაზობთ მის მოსმენას.

ჩანაწერი ჟღერს:

”ბიჭებო, მე ვარ ლიტერატურის დედოფალი! ბაბა იაგამ გამიტაცა და ტყვეობაში ჩამაგდო. ძალიან მეშინია და მარტოხელა ვარ. გევედრები - გთხოვ, გადამარჩინე ”.

პედაგოგი: ”ბიჭებო, ჩვენს ცარინას ლიტერატურას უსიამოვნებაში არ დავტოვებთ, არა? გადავარჩინოთ იგი? ახლა ჩვენ ახლა სამოგზაუროდ მივდივართ. ეს ძალიან რთული და საშიშია. მხოლოდ ყველაზე გაბედულ, გამძლე და მეგობრულ ბიჭებს შეუძლიათ ჩვენთან წასვლა. Მზად ხარ? კარგად გაკეთდეს! - ოჰ, ბიჭებო, უფრო მშვიდი, მშვიდი, მესმის რაღაც უცნაური ...

ამ დროს ტელევიზორის ეკრანზე ბაბა იაგა ჩნდება. ამონარიდი მულტფილმიდან "ბატები-გედები" (აუდიოჩანაწერი ხმები)

ბაბა იაგა:

”კარგი, საყვარელო! ასე რომ, ჩვენ შევხვდით! უბრალოდ იცოდეთ, რომ ლიტერატურის დედოფლის გასათავისუფლებლად საჭიროა შეავსოთ ჩემი ტესტები და დავალებები, რომლებიც კონვერტებში იმალება. და მათკენ მიმავალი გზა მითითებული იქნება რუკით - დიაგრამაზე. თუ ასე მოიქცევით, იპოვით ციხის გასაღებს და გაათავისუფლებთ დედოფალს. თუ თქვენ არა, მაშინ ის მუდამ ჩაკეტილი დარჩება. კარგი, ყველა დაბრკოლების წარუმატებლად გატარებას გისურვებთ ”.

სქემატურ რუკაზე მუშაობა:

მასწავლებელი გთავაზობთ შეისწავლოს რუკა და დაადგინოს სად უნდა წავიდეს. ბავშვები ამბობენ: "მოდით პირდაპირ არყის ხის, სოკოს გვერდით გავიაროთ, შემდეგ კი მარცხნივ მოვახვიოთ და მივაღწიოთ ამოცან ნომერ 1." (გზაზე მოხვედრა)

სატესტო თამაში.

    "სიარული ცივი, ღრმა გუბეებით" (მაღალი მუხლებზე სიარული)

    "სიარული წვრილ ყინულზე" (ფეხის თითებზე სიარული)

    გადაკვეთეთ უფსკრული (იარეთ წარმოსახვით ჟურნალზე)

    "იარეთ ბნელ გამოქვაბულში" (დახუჭული თვალით სიარული)

იპოვნეთ კონვერტი დავალების ნომერი 1-ით

პედაგოგი: დავალებების დასაძლევად, ვთქვათ ჯადოსნური შელოცვა: oinayik, oinayik, oinayik ta oylayik. ” (ჩვენ ვითამაშებთ, ვითამაშებთ, ვითამაშებთ და ვიფიქრებთ)

სავარჯიშო 1:

”თქვენს წინაშე სამი შენობა დგას: სახლი, ციხე და ქოხი. რომელ შენობებში გსურთ ცხოვრება და რატომ? თქვენი აზრით ვინ ცხოვრობს თითოეულ მათგანში?

სურათები შენობებში ცხოვრობდა. ისინი სახლიდან გაიქცნენ და არეულობდნენ.

1 კორპუსი არის სახლი, მასში ცხოვრობს ერთი სინგლის სიტყვები, 2 შენობა არის ციხე, მასში ორი syllable სიტყვები ცხოვრობს, შენობა ქოხია, მასში ცხოვრობს სამი syllable სიტყვები. თქვენ უნდა გადაიღოთ სურათი, განსაზღვროთ რამდენი სინლაა მოცემულ სიტყვაში და განათავსოთ სურათი სასურველ შენობაში.

რუქაზე მუშაობა - სქემა

ფიზიკური წუთი "მოდით ვიაროთ ლაშქრობაზე"

მე -2 დავალება:

”მოგწონთ ზღაპრები? როგორი ზღაპრები არსებობს? (ბავშვთა პასუხები)

ცოტა ხნის წინ, ბაბა იაგამ გაზეთში წაიკითხა რეკლამები და გიწვევთ გამოიცნოთ ზღაპრების რომელმა გმირმა მისცა ეს რეკლამა.

    ”მე ვთავაზობ ახალ ღარს და ქოხს სარეცხი მანქანის სანაცვლოდ.”

(მოხუცი ქალი "მეთევზეისა და თევზის ზღაპარიდან")

    "მე ვდებ ოქროს კვერცხებს". (რიაბას ქათამი)

    - ღვეზელს და კარაქის ქვაბს ბებოს მივუტან. (Წითელქუდა)

    ”მე ყველა ცხოველს განვკურნებ”. (დოქტორი აიბოლიტი)

    "მე ვცვლი ჩემს ძველ, ხვრელებით სავსე ხალათს ახალს, მელას". (ალდარ-კოსე)

    "მე დავიბან ყველა ლაქას და მელანს". (ნიჟარა ზღაპარიდან "მოიდოდირი")

თქვი სიტყვა ...

ის არ კანკალებდა მგლის წინაშე.

დათვს გავექეცი.

და მელა კბილები

ერთი და იგივე მე დავიჭირე ... (კოლობოკი)

ის მსოფლიოში ყველასთვის უფრო კეთილია

ის კურნავს ავადმყოფ ცხოველებს

ის არის ცნობილი, ცნობილი

ეს არის ექიმი .... (აიბოლიტი)

ყაზახური დენდი

თამაშობს დომბრას

იცავს ღარიბებს (ალდარი - კოსე)

მამას უცნაური ბიჭი ჰყავდა

არაჩვეულებრივი, ხის

ხმელეთზე და წყლის ქვეშ

ოქროს გასაღებს ვეძებდი

ის, გოგო მალვინა

დარეკილი .... (ბურატინო)

ჩვენ გვქონდა ოქროს კვერცხი,

და კალათა ცარიელია

ბაბუა ტირის, ქალი ტირის

ისინი ანუგეშებენ ... (რიაბას ქათამი)

ბაბა იაგა: ”ჩემს ქოხში მქონდა ზღაპრის პერსონაჟების პორტრეტები. მიწისძვრის დროს ისინი დაეცნენ და გაანადგურეს. მე გიბრძანებ, შეაგროვო პორტრეტები ნაწილებიდან და გითხრა თითოეული გმირის შესახებ, რომელი ზღაპარიდან არის ის, მოგწონს თუ არა ის და რატომ? (რუხი მგელი, ხარბი ბაი, აიბოლიტი, წითელქუდა)

რუქაზე მუშაობა - სქემა

Გახურება

იხვები გავიდნენ მდელოზე: Quack-quack-quack

მხიარული ხოჭო გაფრინდა: F-f-f

ბატები კისერზე თაღს ატრიალებენ

ბუმბულით გაშლილი ბუმბულით ერთი-ორი, ერთი-ორი

ტოტის ქარმა შეძრა V-in- ში

ბურთი Rrrმაც გაიკრიჭა

ლერწამი შრიალებდა წყალში Sh-sh-sh

და ისევ მშვიდი იყო

3 ამოცანა:

”ჩემს ქოხში თაგვებმა ხალიჩები გაკაწრეს. შეასწორეთ ისინი დაუყოვნებლივ, sew on patch. მე გამოგიგზავნე ხალიჩები და ჯართები ”. მაგიდაზე არის სხვადასხვა ფორმები, ფერები, პატჩების ზომები - გეომეტრიული ფორმები. აარჩიეთ ის რაც ჯამში გჭირდებათ. აუხსენით თქვენი არჩევანი და დაიდეთ ხალიჩაზე.

რუქაზე მუშაობა - სქემა

პედაგოგი:ბიჭები დაიღალეთ? როგორ შეგვიძლია გავაგრძელოთ ჩვენი მოგზაურობა? (ბავშვთა გამონათქვამები) გთავაზობთ ღრუბლებზე მოგზაურობას.

დასვენება.

ბავშვები ხალიჩაზე სხედან. დახუჭე თვალები. წარმოიდგინეთ, რომ ისინი ღრუბლებზე მიცურავენ. უკრავს სიმღერა "ღრუბლები - თეთრფრთიანი ცხენები". Დაისვენე? შემდეგ მასწავლებელი გვთავაზობს უფრო ფეხით წასვლას.

4 ამოცანა:

"გამოიცანი რიდლი: ფხვნილის შემსრულებლები,

მორთული ფანჯრები

ბავშვებს სიხარული მივეცი

და სასეირნოდ მივედი. (ზამთარი)

შეხედე რა ლამაზი კალათაა. თოვლის დედოფალმა მომცა. ეს კალათა არ არის მარტივი, იგი შეიცავს "ზამთრის" სიტყვებს. ისინი ზაფხულში დნება. მე გიბრძანებ, შეავსო შენი კალათა "ზამთრის" სიტყვებით ".

თქვენ უნდა დაასახელოთ ნებისმიერი სიტყვა, რომელიც შეესაბამება სიტყვას "ზამთარი". მაგალითად: თოვლი, თოვლის ბაბუა, სასრიალოები და ა.შ.

რუქაზე მუშაობა - სქემა

გამათბობელი "ვარსკვლავური ცა"

პედაგოგი: ”გზა გრძელი იყო, უკვე ბინდდება, ღამე ახლოვდება. მოდით შევხედოთ ღამის ცას.

    ჩვენ ავიღეთ პირადი ტელესკოპები. აღჭურვილობის დაყენება (chik-chik)

    გაიხსნა დამშლელი (Whack-whack)

    დაინახა ვარსკვლავი (ო-ო)

    ბევრი ვარსკვლავი (oh-oh-oh-oh-oh-oh)

    დაინახა კომეტა (ოჰ)

    ბევრი კომეტა (oo-oo-oo-oo-oo-oo)

    დაინახა მფრინავი თეფში (დინგ-დინგი)

    იქიდან უცხოელი გამოვიდა (ცისფერთვალება)

    მეტეორების წვიმა დაიწყო (ტაში)

დავალება 5: ექსპერიმენტი

”ჩემი საყვარელი ყვავილების ქოთანი გატეხილია. თქვენ უნდა თქვათ, რა მასალისგან შეიძლება გაკეთდეს და ახსნათ რატომ. იჩქარეთ, იფიქრეთ, განმარტეთ მკაფიოდ და მკაფიოდ, რომ გავიგო. ”

მაგიდაზე არის ქვიშის, თიხის, კენჭის, დედამიწის კონტეინერები. მასწავლებელი და ბავშვები განიხილავენ შემოთავაზებულ მასალებს, შეისწავლიან, შედარებენ, გამოაქვთ დასკვნები და ხსნიან თავიანთ გადაწყვეტილებას.

რუქასთან მუშაობა - დიაგრამა.

Იპოვე გასაღები. გაიხსნა ციხე და გაათავისუფლეს ლიტერატურის დედოფალი.

დროულად მივედით ციხესთან.

ნაწილი ფიჭვები, ნაძვები.

ბაბუ - Yaga ჩვენ მოვიგეთ,

გავათავისუფლეთ მეგობარი.

ლიტერატურა მადლობას უხდის ბიჭებს. მადლობის ნიშნად, ის მათ გულებს ანიჭებს - გულის სითბოს. ეკითხება, რა დაეხმარა მათ ყველა დაბრკოლების გადალახვაში? (ჩვენი მეგობრობა და ცოდნა)

ისინი უკან ბრუნდებიან. ისინი ასრულებენ სიმღერას "ძლიერი მეგობრობა"

აბდურაგიმოვა ელმირა არსენოვნა,

აღმზრდელი

MBDOU დ / ს "იოლოჩკა" ქალაქი ლიანტორი

მიზანი: ბავშვების ცოდნის განზოგადება სხვადასხვა აქტივობების ორგანიზებით

საგანმანათლებლო:

10 – ის განმავლობაში კარდინალური და რიგითი რიცხვების თვლის დამაგრება, კუიზენერის ჯოხების სიგრძის შედარების უნარი;

სავარჯიშო ობიექტების კლასიფიკაციაში, იმ მასალის განმარტება, საიდანაც ისინი მზადდება;

სეზონების დამახასიათებელი მახასიათებლების კონსოლიდაცია, თვეების სახელები, კვირის დღეები, დღეები;

ივარჯიშეთ ზღაპრების დასახელებით ნახატებით;

ივარჯიშეთ არსებითი სახელის რამდენიმე ზედსართავი სახელის ასარჩევად;

ივარჯიშეთ გარკვეული ხმის მოსმენისა და თქვენი სახელის პირველი ასოების პოვნაში.

ივარჯიშეთ სიმბოლოების რაოდენობის განსაზღვრისას;

ვითარდება:

ბავშვების ლექსიკური მოცულობის გაფართოება, დიალოგური მეტყველება;

ლოგიკური აზროვნების განვითარება;

კონსტრუქციული საქმიანობის შემუშავება;

განუვითარეთ ხელით მოტორული უნარები.

განათლება:

ცნობისმოყვარეობის ამაღლება, დაკვირვება;

ურთიერთდახმარების, დამოუკიდებლობის ხელშეწყობა;

სამუშაო ფორმა - ფრონტალური, ინდივიდუალური

(მხატვარში შენიღბული პედაგოგი ხვდება ბავშვებს. უკრავს მუსიკა "იერალაშ - ბედნიერების მუსიკა").

მხატვარი: ბიჭებო, სტუმრები დღეს ჩვენთან მოვიდნენ. მოდით, მივესალმოთ მათ და დავდგეთ წრეში. (ბავშვები მიესალმებიან და წრეში დგანან)

ვხედავ ფართო წრეს

ჩემი ყველა მეგობარი ფეხზე წამოდგა.

ახლავე წავალთ

ახლა წავიდეთ მარცხნივ.

მოდით შევიკრიბოთ წრის ცენტრში

ჩვენ ყველანი დავბრუნდებით ადგილზე

ყველამ ერთმანეთს გავუღიმოთ.

შემსრულებელი: ბიჭებო, გამოიცანით ვინ ვარ?

ბავშვები: მხატვარი.

შემსრულებელი: მართალია. დღეს მე ვარ მხატვარი და თქვენთვის რამდენიმე სურათი მოვამზადე. მოდით ყველანი ერთად წავიდეთ პროექტორთან და ვნახოთ რა არის ეს სურათები. ნახავების მოსმენის შემდეგ შეგიძლიათ გამოიცნოთ რომელი ზღაპრის შესახებ არის საუბარი.

ზღაპრები იკითხავენ: "ახლა თქვენ, მეგობრებო, გაგვიცანით!"

1. ჩლიქიდან ხვრელში .... ("და ალიონუშკა და ძმა ივანუშკა")

ოჰ, შენ პეტია - უბრალოება

2. ცოტა შეცდომა:

არ ემორჩილებოდა კატას

ფანჯარაში გაიხედა ... ("კატა, მამლი და მელა")

3 სცემეს და სცემეს

თეფშზე ცხვირი

არაფერი გადაყლაპა

და დარჩა ცხვირით ... ("მელა და ამწე")

4. და გზა შორს არის

და კალათა არ არის ადვილი

ვიჯექი ხის კონაზე

ჭამე ღვეზელი ... ("მაშა და დათვი")

5. სწრაფი გასეირნება ბილიკის გასწვრივ,

თაიგულების წყალმა თვითონ აათრია წყალი ... ("პიკის ბრძანებით")

შემსრულებელი: კარგად გაკეთდეს, ბიჭებო. ახლა გამოიცანით რა ნაჩვენებია შემდეგ სურათზე.

მრავალფუნქციური ფერადი როკერი

ცისფერ ცაზე ჩამოკიდებული

შვიდი ფერის რკალი,

უეჭველად ... (ცისარტყელა)

მხატვარი: რა სასწაულია - სასწაულები მოვიდნენ ცისარტყელას მოსანახულებლად და ბილიკები მოიტანეს,

ყველა ტრეკი არ არის მარტივი, მაგრამ ჯადოსნური!

ვინც ბილიკზე გაივლის, თამაშობს

მან ბევრი იცის, ყოველთვის ლამაზად ლაპარაკობს,

ჩქარობს მოსამზადებელ ჯგუფში წასვლა!

შემსრულებელი: ბიჭებო, გსურთ მოსამზადებელ ჯგუფში წასვლა? (დიახ)

(ცისარტყელა გადის)

შემსრულებელი: ოჰ, რაღაც მოხდა, ცისარტყელა გაქრა! როგორ მივიდეთ ახლა საბავშვო ბაღში? ალბათ მომიწევს უფროს ჯგუფში დარჩენა, რადგან აღარ შემიძლია იგივე ცისარტყელის დახატვა, არ მახსოვს ფერების თანმიმდევრობა. Რა უნდა ვქნა? ბიჭებო, იქნებ დამეხმაროთ მახსოვს ცისარტყელას ფერების განლაგება.

ბავშვები: დიახ, ჩვენ დავეხმარებით.

მხატვარი: კარგი. რამდენი ფერი აქვს ცისარტყელას? (ცისარტყელას აქვს 7 ფერი)

მხატვარმა ხელები ჯიბეებში ჩაიდო და მოულოდნელად გამოართვა ფერადი კონვერტები

მხატვარი: ბიჭებო, აი, ჩანთაში ფერადი კონვერტები მაქვს. მოდით გამოვთვალოთ რამდენი? (7 კონვერტი) საინტერესოა რას ნიშნავს ეს. ვინ გამოიცნო?

ბავშვები: ეს არის ცისარტყელის ფერები.

შემსრულებელი: მართალია. თითოეული კონვერტი შეიცავს დავალებებს, რომლებიც უნდა დასრულდეს, მაგრამ ჯერ უნდა აირჩიოთ კონვერტი გარკვეული თანმიმდევრობით, რათა ცისარტყელა სწორად გამოჯანმრთელდეს. ჩვენ წინაშე რთული ამოცანა დგას. ბიჭებო, თქვენ მზად ხართ რთულად იაროთ ცისარტყელას ბილიკებზე, შეამოწმოთ თქვენი ცოდნა, რომელიც წლის განმავლობაში ვისწავლეთ და მოვემზადოთ მოსამზადებელ ჯგუფში.

ბავშვები: დიახ, მზად არის!

შემსრულებელი: მაგრამ დავალებების შესრულებამდე მე და შენ უნდა გვახსოვდეს ცისარტყელის ყველა ფერი. (წითელი, ნარინჯისფერი, ყვითელი, მწვანე, ცისფერი, ლურჯი, მეწამული).

შემსრულებელი: მოდით, უფრო ადრე გავხსნათ 1 დავალების კონვერტი! ოჰ, არც კი ვიცი რომელი ავირჩიო, უცებ ისევ დავუშვებ შეცდომას, ავურევ ფერები. დამეხმარეთ, რომელი კონვერტის ფერი აირჩიოს პირველი?

ბავშვები: წითელი!

(გახსენით წითელი 1 კონვერტი, დადგით ნახატის "ადრე გაზაფხული" გარშემო)

შემსრულებელი:

კითხულობს დავალებას

გამთენიისას დილაადრიან, მთელი თოვლი აქეთ-იქეთ დნება,

ნაკადი ჩანჩქერივით ხმაურიანია, starlings დაფრინავენ მეფუტკრეებში,

წვეთები ტრიალებს სახურავების ქვეშ, დათვი ნაძვის ხეზე წამოჯდა საწოლში,

მზე ყველას სითბოთი ეხვევა, ვინ იცის წლის ეს პერიოდი?

ბავშვები: წლის ეს დრო გაზაფხულია.

(გვიჩვენებს სურათს გაზაფხულის შესახებ).

მხატვარი: სიტყვებით აღვწეროთ როგორია გაზაფხული?

ბავშვები: გაზაფხული ნანატრი, თბილი, რეკავს, მზიანი, მოსიყვარულე, სველი, ბინძური, სადღესასწაულო

რამდენი თვეა გაზაფხული? (3 თვე). რა ჰქვია პირველ თვეს? (პირველ თვეს მარტს უწოდებენ). რა ჰქვია მეორე თვეს? (მეორე თვეს აპრილი ჰქვია) რა ჰქვია გაზაფხულის მესამე თვეს? (მესამე თვეს მაისი ჰქვია). წლის რომელი პერიოდის შემდეგ დადგა გაზაფხული? (გაზაფხული დადგა ზამთრის შემდეგ.) რა ანდაზები იცით გაზაფხულის შესახებ?

(კლდე მთაზე - წყარო ეზოში.

გაზაფხული წითელია ყვავილებით, შემოდგომა კი ნამცხვრებით.

გაზაფხულზე ის აცხობს ზემოდან და იყინება ქვემოდან.

ვინც გაზაფხულზე სძინავს, ზამთარში ტირის.)

მხატვარი: კარგად გაკეთდეს, ბიჭებო. გამოჩნდა პირველი ცისარტყელა სიმღერა. მოდით დავალაგოთ მოლბერტზე.

ახლა რომელი კონვერტი უნდა ავირჩიოთ?

ბავშვები: ნარინჯისფერი კონვერტი.

(აირჩიეთ ნარინჯისფერი 2 კონვერტი).

შემსრულებელი: იმისათვის, რომ დავალება შევასრულოთ, მერხების მიღმა უნდა წავიდეთ. ბიჭებო, ნახეთ, თქვენს კალათებში ციფრები გაქვთ. აიღეთ ისინი და ზედიზედ მოათავსეთ ყველა ლუწი რიცხვები 10-მდე. გამოაქვეყნე? ახლა გადაამოწმეთ ერთმანეთი. (ერთად შემოწმების შემდეგ) ახლა გამოყავით კენტი რიცხვები. Შეამოწმე. გთხოვთ, ერთმანეთი. მე გთავაზობთ შევამოწმოთ ერთად: 2,4,6,8,10; 1,3,5,7,9 კარგი, შეაგროვეთ ყველა ნომერი და აიღეთ ფანქარი.

ფანქარს ვხვევ ხელში

თითებს შორის ვტრიალდები

უშეცდომოდ, ყველა თითი

გასწავლით მორჩილებას.

ახლა ავიღოთ კუიზენერის ჩხირები. ჩათვალე შენი ჯოხები, რამდენია? (5 ჯოხი) გთხოვთ, ჩხირებზე აჩვენოთ ნომერი ხუთი. (კუიზენერის ჩხირები) ახლა კი ჩხირი გაუგრძელეთ გრძელიდან უმოკლესამდე. რა არის ყველაზე გრძელი ჯოხი ზედიზედ? და უმოკლესი?

მხატვარი: კარგად გაკეთდეს, ბიჭებო! ჩვენ კარგი საქმე გავაკეთეთ. ასე გამოჩნდა მეორე ნარინჯისფერი ცისარტყელას ტრეკი. ჩვენ მას დალბორზე ვამაგრებთ.

შემსრულებელი: ბიჭებო, რა იქნება ცისარტყელას ბილიკის შემდეგი ფერი?

(აირჩიეთ ყვითელი 3 კონვერტი).

შემსრულებელი: ცისარტყელას შემდეგი ტრეკის გამოჩენისთვის საჭიროა დავალება სწორად შევასრულოთ. ამ დავალების შესასრულებლად მოლბერტზე უნდა წავიდეთ. დ / თამაში "რა მზადდება რისგან". მაგიდაზე გამოსახულია სხვადასხვა მასალისგან დამზადებული სხვადასხვა საგნების სურათები. თქვენი მიზანი: პირველ ჯიბეზე განათავსეთ სურათები, რომლებიც გამოსახულია ხისგან, მეორეზე - პლასტმასისგან, ხოლო მესამეზე - მინისგან.

(ბავშვები ასრულებენ დავალებას, ბოლოს კი ვამოწმებთ) დავალების შესამოწმებლად რიგრიგობით დარეკეთ სამს.

შემსრულებელი: კარგად გაკეთებულმა ბიჭებმა ეს გააკეთეს და ახლა გამოჩნდა ყვითელი ცისარტყელას გზა. ჩვენ ვირჩევთ შემდეგ ტრეკს.

(მხატვარი აბნევს ბავშვებს.)

შემსრულებელი: ბიჭებო, ეს კონვერტი შეიცავს ფიზიკურ წუთს "ახალგაზრდა ოსტატები". დავისვენებთ და ვფიქრობ, ცისარტყელას შემდეგი გზა უნდა გამოჩნდეს. რა არის ფერადი ტრეკი? (მწვანე)

ერთხელ - ადექი, გაიწელა.

ორი - მოხრა, გასწორება.

სამი - სამი დარტყმა თქვენს ხელში,

უხელმძღვანელებს სამი nods.

ოთხი მკლავი განიერი.

ხუთი - ააფართხალეთ ხელები.

და ექვს საათზე - ერთად ავირჩევთ

და შექმენით სურათი.

შემსრულებელი: სწორად გაკეთდა და გამოჩნდა ცისარტყელას მწვანე ბილიკი.

პედაგოგი: ახლა მხოლოდ 3 ფერადი კონვერტი დაგვრჩა, რა ფერს ვირჩევთ? რა ამოცანაა მომზადებული ჩვენთვის?

ბავშვები ირჩევენ ლურჯ კონვერტს.

კითხულობს დავალებას: ამ დავალების შესასრულებლად უნდა ავიღოთ ბურთი და გავიხსენოთ ჰიგიენის წესები. ბურთით თამაში "ჰიგიენის წესები". ჰიგიენის რა წესები იცით?

გაჭრა ფრჩხილები როგორც საჭიროა

გაიხეხეთ კბილები ნაზად დღეში ორჯერ, დილით და საღამოს

ჩაცმის ამინდი

თქვენ არ შეგიძლიათ გამოიყენოთ სხვისი ჰიგიენის საგნები

საჭიროა ხასიათი

არ შეეხოთ ცხოველებს ქუჩაში და გზაზე

მუწუკის ან ხველის დროს დაფარეთ პირი პალმებით

გარეცხეთ ხილი და ბოსტნეული ჭამის წინ

მხატვარი: კარგად გაკეთდეს, ბიჭებო! მათ წარმატებით გაართვეს თავი ამ დავალებას! გამოჩნდა შემდეგი, ცისფერი ცისარტყელის ბილიკი.

შემსრულებელი: ასე რომ, მხოლოდ 2 დავალება გვაქვს დარჩენილი. უკვე რა სახის კონვერტს ვხსნით? (ლურჯი კონვერტი) სწორად ლურჯი კონვერტი. რა არის ამოცანა შიგნით?

მის გასახსნელად, სკამებზე უნდა მოვირგოთ. ვისაც მისი სახელის პირველი ხმა ესმის, ის სკამს ეწევა თავისი ასოთი (წარმოთქვამს თითოეული სახელის პირველ ხმას)

(ვხსნით კონვერტს). დიდაქტიკური თამაში "პირამიდა". თქვენი ამოცანაა: კარგად დააკვირდით თქვენს ირგვლივ და დაარქვით სახელი:

ერთკუთხა სიტყვები, (ბურთი, ბურთი, მშვილდი, იატაკი, სკამი, მაგიდა),

disyllabic სიტყვები (ჭიქა, ჩანთა, კოვზი, ფანჯარა, დივანი),

სამკუთხოვანი სიტყვები (ფირფიტა, მანქანა, ავტობუსი, სურათი).

მხატვარი: კარგად გაკეთდეს. Ბიჭები. გამოჩნდა ცისარტყელას ცისფერი ბილიკი.

შემსრულებელი: მხოლოდ 1 კონვერტი გვაქვს დარჩენილი, რომელი? ... მეწამული. ჯერ კიდევ გვაქვს მეწამული კონვერტი.

მხატვარი კითხულობს: "ამოცანა სწრაფი ჭკუისთვის". თუ სწორი პასუხი მოისმენთ, საჭიროა ხელების ცეცება.

დილით მზე ამოდის

ვარჯიში დილით

დილით სახის დაბანა არ შეიძლება

შუადღისას მთვარე ანათებს

ბავშვები დილით დადიან საბავშვო ბაღში

ხალხი ლანჩს ღამით ჭამს

საღამოს მთელი ოჯახი იკრიბება

Კვირაში შვიდი დღეა

ორშაბათს მოსდევს ოთხშაბათი

შაბათის შემდეგ მოდის კვირა

პარასკევამდე ხუთშაბათი იყო

მხოლოდ ხუთი სეზონი

2 თაგვს აქვს 4 ყური,

3 კატას აქვს სამი კუდი

შემსრულებელი: ცისარტყელას ბოლო გზა გამოჩნდა. აღარ არის კონვერტები, რაც ნიშნავს, რომ ჩვენ ცისარტყელა შევაგროვეთ. ახლა, ჩვენი ცოდნით, შეგვიძლია უსაფრთხოდ წასვლა მოსამზადებელ ჯგუფში!

ბიჭებო, რა მოუვიდა დღეს ცისარტყელას? როგორ შევაგროვეთ ცისარტყელა? რა ჩანდა რთული? ბიჭებიდან რომელი იყო ყველაზე აქტიური?

შემსრულებელი: მე მინდა ყველა დიდება შევაფასო თქვენი ცოდნისთვის და ყველას წარვუდგინო სამახსოვრო სამკერდე ნიშნები, რომლებიც შეგახსენებთ ჩვენს შეხვედრას.

მუსიკალური ხმები (N. Ovseichik "Rainbow")

ცისარტყელას რკალ-რკალი, წამიყვანე მდელოებზე

აბრეშუმის ბალახზე, ფირუზის მდინარეზე,

თბილ ყვითელ ქვიშამდე, სადაც ჩემი გულისთვის ძვირფასი კუთხეა

შემსრულებელი:

ვიარეთ ცისარტყელას ბილიკებზე და შევასრულეთ ყველა რთული ამოცანა.

დროა ჩვენთვის მოსამზადებელ ჯგუფში წასვლა, ნახვამდის მეგობრებო!

ლიტერატურა:

ვ.ნ. ვოლჩკოვა, ნ.ვ. სტეპანოვა გაკვეთილების შეჯამება საბავშვო ბაღის უფროსთა ჯგუფში. შემეცნებითი განვითარება. სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების პედაგოგებისა და მეთოდისტების სწავლების დახმარება. - ვორონეჟი: TC "მასწავლებელი", 2004.-207 გვ.

VV Gerbova კლასები მეტყველების განვითარების შესახებ საბავშვო ბაღების უფროსთა ჯგუფში. გაკვეთილის გეგმები. - მ .: მოზაიკა - სინთეზი, 2011 წ. - 144 გვ.

სკოლამდელი ასაკის ბავშვებში ჯანსაღი ცხოვრების წესის ფორმირება: დაგეგმვა, სამუშაო სისტემა / ავტორი-კომპ. თ.გ. კარეპოვა. - ვოლგოგრადი: მასწავლებელი, 2011. - 170-იანი წლები.

ვიწვევთ ტიუმენის რეგიონის, იამალო-ნენეცის ავტონომიური ოკრუგისა და KhMAO-Yugra- ს სკოლამდელი აღზრდის პედაგოგებს გამოაქვეყნონ თავიანთი მეთოდური მასალა:
- პედაგოგიური გამოცდილება, საავტორო უფლებების პროგრამები, სასწავლო საშუალებები, პრეზენტაციები კლასებისთვის, ელექტრონული თამაშები;
- პირადად შემუშავებული საგანმანათლებლო საქმიანობის შენიშვნები და სცენარები, პროექტები, მასტერკლასები (ვიდეოების ჩათვლით), ოჯახთან და მასწავლებლებთან მუშაობის ფორმები.

რატომ არის მომგებიანი ჩვენთან გამოქვეყნება?

ირინა ალეხინა

« იმოგზაურე ცოდნის ქვეყანაში» (ინტეგრირებული გაკვეთილი საბავშვო ბაღის უფროსთა ჯგუფში)

ინტეგრაცია საგანმანათლებლო ტერიტორიები:

ჯანმრთელობა: ფსიქიკური პროცესების განვითარება (მეხსიერება, აზროვნება, ფანტაზია, ინტელექტი) და ბავშვების შემოქმედებითი ინიციატივა, პირდაპირი საგანმანათლებლო საქმიანობის დროს საავტომობილო საქმიანობის უზრუნველყოფა, მეტყველების სწორი სუნთქვის ფორმირება, სასუნთქი სისტემისა და ვოკალური აპარატის გაძლიერება, სწორი პოზის ფორმირება.

Ფსიქიკური განათლება: პირდაპირი თამაშების დროს გარე თამაშების გამოყენება.

სოციალიზაცია: თამაშებში ქცევის წესებისა და ნორმების გამოყენება.

შემეცნება: ბავშვების შემეცნებითი აქტივობის განვითარება, ბავშვების ელემენტარული მათემატიკური იდეების კონსოლიდაცია თამაშში. ციფრების შესახებ იდეების ფორმირების კონსოლიდაცია, რაოდენობის გამოხატვის უნარ-ჩვევები და თვლის უნარები, რაოდენობის გარდაქმნების შესახებ, პოზიცია სივრცე და დროგეომეტრიული წარმოდგენების შესახებ. ლოგიკური აზროვნების, წარმოსახვის, ფიგურული მეხსიერების და ასოციაციური აზროვნების საწყისების განვითარება, ბავშვების შესაძლებლობა გამოსავალი მოძებნონ რთული სიტუაციიდან.

Კომუნიკაციამეტყველების გაუმჯობესება, როგორც კომუნიკაციის საშუალება, სწავლება, საგნის, სიტუაციის უფრო ზუსტად დახასიათება, ვარაუდის გაკეთება და მარტივი დასკვნების გაკეთება, სხვებისთვის თქვენი აზრის მკაფიოდ გამოხატვა,

მუსიკა: მუსიკალური და აუდიტორული წარმოდგენების განვითარება, მუსიკალური ხელოვნების განათლება ბავშვის გრძნობების, მისი ხასიათის, ნებისყოფის საშუალებით.

მხატვრული ლიტერატურის კითხვა ლიტერატურა: აშკარად მკაფიოდ, პოეზიის წასაკითხად.

მუშაობა: შეძლოს იმოქმედოს წყვილებში გარკვეული პრობლემების გადაჭრისას.

აღმზრდელისა და ბავშვების წინასწარი ერთობლივი საქმიანობა.

მათემატიკის თემის ლექსების სწავლება, მათემატიკის დიდაქტიკური თამაში ფოკუსირება: "დაასახელეთ თქვენი მეზობლები".

აღჭურვილობა.

მუსიკალური ცენტრი, აუდიოჩანაწერი, კონვერტები დავალებებით, გეომეტრიული ფორმები თამაშისთვის, ფანქრები გეომეტრიული ფორმებით, ალბომის ფურცელი, ფერადი ილუსტრაციები ბუნებაში გაზაფხულის ცვლილებების ამსახველი.

დროის ორგანიზება. ემოციური დამოკიდებულება პირდაპირი საგანმანათლებლო საქმიანობის მიმართ.

GCD ნაბიჯი:

ბიჭებო, მოხარული ვარ, რომ ასე ლამაზი, კეთილი, კარგ ხასიათზე გიხილავთ! ამ დღეს ერთად გავატარებთ. მოგიტანოთ ეს სიხარულს და ბევრ ახალს საინტერესო გამოცდილება... მოდით ვისიამოვნოთ ერთმანეთით, ჩვენი სტუმრები! და შეიძლება კარგ ხასიათზე არ დაგვტოვონ მთელი დღე.

ვიღაცამ გამოიგონა უბრალოდ და გონივრულად

გამარჯობა, როცა შეხვდებით: - დილა მშვიდობისა!

Დილა მშვიდობისა! მზე და ჩიტები!

Დილა მშვიდობისა! გაღიმებული სახეები.

და ყველა ხდება კეთილი, ენდობა.

დილა მშვიდობისა საღამომდე შეიძლება.

ბიჭებო, დღეს ჩვენ ჩვენთან წავალთ იმოგზაურეთ ცოდნის ქვეყანაში... ეს ქვეყანა ძალიან, ძალიან დიდი, მასში ბევრი რამ არის საინტერესო... დღეს ჩვენს გაკვეთილებს გავარკვევთრაც ჩვენმა შვილებმა უკვე იციან. მაგრამ არსებობს ერთი პირობა, რომ ჩვენ შეგვიძლია დავბრუნდეთ ბაღში, თუ დავემორჩილებით და გავუმკლავდებით ყველა დავალებას. Წავიდეთ ცოდნის ქვეყანაან ბაღში დავრჩეთ? ასევე ვფიქრობ, რომ უნდა ვეცადოთ ჩვენი შესაძლებლობების შემოწმებას.

1) და აქ არის პირველი კონვერტი დავალებასთან ერთად.

რა ჰქვია იმ სოფელს, რომელშიც ვცხოვრობთ? (სარაქტაში)

რა ფართობი? (ორენბურგი)

მთავარი რეგიონალური ქალაქი? (ორენბურგი)

ქვეყანარომელშიც ჩვენ ვცხოვრობთ? (რუსეთი)

ჩვენი სამშობლოს დედაქალაქი? (მოსკოვი)

კარგად გაკეთდა, პირველ დავალებას გავედით.

2) კონვერტი.

მოგწონთ ზღაპრები? შემდეგ მოუსმინეთ და გამოიცანით რა სახის ზღაპარზეა საუბარი.

1. გოგონა ზის კალათში, რომელსაც დათვი ზურგს უკან აქვს,

ის, გაუცნობიერებლად, სახლში მიაქვს.

("მაშა და დათვი")

2. იჩქარეთ საღამო,

და მოვიდა ნანატრი საათი

ისე რომ ჩემს მოოქროვებულ ვაგონში

გადასვლა ზღაპრული ბურთი.

სასახლეში არავინ იცის

საიდან ვარ, რას მეძახიან,

როგორც კი შუაღამე მოვა

ჩემს სხვენს დავუბრუნდები.

("კონკია")

3. ამ წიგნში სახელწოდების დღე

აქ ბევრი სტუმარი იყო.

და ამ სახელწოდების დღეებში

უცებ ბოროტმოქმედი გამოჩნდა.

ბედიას განადგურება მინდოდა

მე კინაღამ გავანადგურე ის,

მაგრამ მზაკვრული ბოროტმოქმედისთვის

ვიღაც მამაცმა შური იძია.

("მფრინავი ცოკოტუხა")

4. ალიონუშკას დები ჰყავს

ჩიტებმა გაიტაცეს ძმა

ის მეგობრებთან ერთად თამაშობდა

ძმა ვანიამ თვალები დახუჭა.

("გედების ბატები")

5. ძმა არ დაემორჩილა

Უფროსი და

და გუბურიდან დალია

მოღრუბლული წყალი.

ბევრი მწუხარება მოუტანა

მათ აქვთ უწმინდური წყალი.

("და ალიონუშკა და ძმა ივანუშკა")

კარგად გაკეთდეს! ყველა ზღაპარი გამოიცნო. ახლა მითხარი, როგორი ზღაპრები არსებობს? (საავტორო უფლებები და ხალხური)... რატომ უწოდებენ მათ ასე?

კარგად გაკეთდეს! თქვენ გაართვით თავი ამ ამოცანას.

3) კონვერტი.

სიმღერის Winnie the Pooh აუდიოჩანაწერის ფრაგმენტი მულტფილმის ხმებიდან. "ვინ მიდის სტუმრად დილით?"

ბავშვები, რომლებიც ამ მხიარულ სიმღერას მღეროდნენ? (ამ სიმღერას მღეროდა ვინი პუხი).

და დღის რომელი ნაწილი გვაქვს ახლა? (დილა).

დილის შემდეგ მოდის ....? (Დღეს).

ხშირად სტუმრები ბრუნდებიან სახლში, როდესაც უკვე .... (საღამო).

და საღამოს შემდეგ მოდის? (Ღამე).

დაიმახსოვრე ლექსი.

დილით მზე ყველას გააღვიძებს.

მთელი დღის განმავლობაში ის გვღვიძავს,

საღამოს კიდევ ერთხელ დაემშვიდობე

ღამით იძინებს.

ახლა სკამებზე ჩამოჯექი და დამეხმარე ამბის მოყოლაში.

ერთხელ ვინი პუჰმა მეგობრები მიიწვია. Piglet, Eeyore, Rabbit და Tiger. რამდენი მეგობარი მიიწვია სტუმრად? (4) .

მან შაბათს მოიწვია მეგობრები და სთხოვა მეორე დღეს მოსულიყვნენ. კვირის რომელ დღეს მივიდნენ სტუმრები ვინი პუჰთან? (Კვირას)... სტუმრები კვირას ვინი-პუჰში იმყოფებოდნენ და მომდევნო სამ დღეში მეგობრები შეთანხმდნენ, რომ მდელოზე უნდა წასულიყვნენ ბუნებით და აღტაცებით. კვირის რომელ დღეებში გადიან მეგობრები გაწმენდისთვის? (Ორშაბათი სამშაბათი ოთხშაბათი)... კარგად გაკეთდეს!

კვირაში რამდენი დღეა სულ? (7) .

რა სამუშაო დღეებია?

შაბათ-კვირას?

გავიხსენოთ ლექსები "Კვირის დღეები".

საიდუმლო არ არის! ყველასთვის ცნობილია-

კვირაში ზუსტად შვიდი დღეა.

ყველამ იცის მისი სახელი

აკვირდება წესრიგს.

ორშაბათი ყოველთვის პირველია

ეს არის მნიშვნელოვანი დღე, პატივსაცემი.

ის კვირას იწყებს

აკვირდება წესრიგს.

სამშაბათი ასევე ადვილი არ არის -

ეს დღე ყოველთვის მეორეა.

მეორე გახდა - და სახელი მიენიჭა,

სამშაბათს ერქვა.

ოთხშაბათი კი შუაგულს ჰგავს

სამუშაო დღეები ნახევარი:

ორი დღე გავიდა ოთხშაბათამდე,

ოთხშაბათს ორი დღე დარჩა.

ხუთშაბათი დათვლით არის ოთხშაბათი.

ის მეოთხეა და არა მეორე!

ამიტომ, საპატივცემულოდ ოთხად

ხუთშაბათს აქვს სახელი.

მეხუთე პარასკევი ღირს.

რას ამბობს სახელი?

პარასკევის ამოცნობა მარტივია -

ის 5 ნომრით არის მეგობარი.

შაბათს და კვირას -

დასვენების, გართობის დღეები.

შაბათ-კვირაა -

ხალხი უნდა დაისვენოს!

ჩვენ დრო არ გვქონდა უკან დაბრუნებისკენ

როგორ გავიდა კვირის შვიდი დღე.

ისევ ორშაბათს

4) კონვერტი.

Თამაში "ცოცხალი ნომრები"... ბავშვები თავისთავად რიგრიგობით... პირდაპირი და საპირისპირო დათვლა.

რა არის მე -5 ნომრის მეზობლები (4 და 3); 7 (6 და 8); 9 (8 და 10); 2 (1 და 3).

5) კონვერტი.

თქვენ უნდა აიღოთ 6 სათვლელი ჯოხი და ჩამოყაროთ სახლი მათგან.

ახლა გადაიტანეთ 2 ჯოხი ისე, რომ დროშა მიიღოთ.

6) კონვერტი.

მუსიკალური პაუზა.

7) კონვერტი.

თავსატეხები:

კვერცხს ჰგავს.

ან თქვენს სახეზე.

ეს არის ასეთი წრე -

ძალიან უცნაური გარეგნობა:

წრე გაბრტყელდა.

უცებ აღმოჩნდა. (ოვალური).

მოედანი გავჭიმეთ.

და წარმოდგენილია ერთი შეხედვით

ვის ჰგავდა

ან ძალიან მსგავსი რამით?

არც აგური, არც სამკუთხედი -

გახდა კვადრატი ... (მართკუთხედი).

მე არ ვარ ოვალური და არა წრე,

მე ვარ სამკუთხედის მეგობარი

მე მართკუთხედის ძმა ვარ

Მათ დამირეკეს.

(კვადრატი)

სამი მწვერვალი, სამი კუთხე

სამი მხარე - აქ ვარ.

(სამკუთხედი)

კუთხე არ მაქვს და თეფშს ვგავარ

თეფშზე და სახურავზე

ბეჭედზე და საჭეზე

ვინ არის ის მეგობარი.

(წრე)

ორიენტაცია ფურცელზე.

ა) ზედა მარჯვენა კუთხე არის კვადრატი;

ბ) ქვედა მარცხენა - მართკუთხედი;

გ) ზედა მარცხენა - სამკუთხედი;

დ) ქვედა მარჯვენა - წრე;

ე) ცენტრი ოვალურია.

ახლა მითხარით, სად მდგომარეობს რომელი ფიგურა?

8) კონვერტი.

Პრობლემის მოგვარება.

ა) ქათამი სასეირნოდ წავიდა,

შეაგროვა მისი ქათამი.

ექვსი წინ გარბოდა

სამი უკან დარჩა.

მათი დედა წუხს

ითვლიან - კაი ბიჭები

რამდენი ქათამი იყო? (9) .

ბ) ზღარბი დადიოდა ტყეში, დადიოდა,

ლანჩზე სოკო იპოვნეს.

ხუთი არყის ქვეშ, ერთი ასპენის მახლობლად.

რამდენი იქნება მოწნულ კალათში? (6) .

9) კონვერტი.

იგი ხევში გადადის ნაკადებით,

აძლევს ხეებს კაბას

მდელოს ყვავილებით ჩაცმა

და ეს მოულოდნელად ზაფხული გახდება

იცი ვინ არის ის?

სილამაზე. (გაზაფხული).

და რა სახის გაზაფხულია ჩვენს მიწაზე?

(ცივი და თბილი, მოღრუბლული და მზიანი, ქარიანი, წვიმიანი)

რა ჯადოქარი გაზაფხულია!

რატომ არის მასში ამდენი ძალა!

ძილისგან ძლივს იღვიძებს

მან ბუნება გააღვიძა.

დაასახელეთ ნებისმიერი საგაზაფხულო სიტყვა და ხმა, რომლითაც ეს სიტყვა იწყება.

(გალღობილი წერთ, ყინულის დრეიტი, წვეთები, ნაკადული, წყალდიდობა)

და როგორ ჟღერს წვეთები (KAP - KAP, რამდენი ბგერაა წვეთის სიმღერაში? (ჩვენ გამოვთქვამთ თითოეულ ბგერას K - A - -P)

რა არის ხმა?

რა ხმები არსებობს?

რა ბგერებს ვუწოდებთ ხმოვანებს? (ეს არის ის ბგერები, რომლებსაც მხოლოდ ჩვენი ხმით ვუშვებთ, ისინი მღერიან)

და თანხმოვნები? (ისინი არ მღერიან, როდესაც ჩვენ ვამბობთ მათ, ბარიერები გვხვდება)

რა განსხვავებაა ბგერასა და ასოს შორის?

(ჩვენ გვესმის ხმა, ხოლო ასო არის ის ხატი, რომლითაც ხმის ჩაწერა ხდება)

ეს ნიშნავს, რომ ჩვენ გვესმის ხმა, მაგრამ ვხედავთ და ვწერთ ასოს.

თქვენ თბილ მთელ მსოფლიოს

თქვენ არ იცით დაღლილობა

ფანჯარასთან იღიმები

და ყველა გირეკავს. (მზე)

რა არის მზე გაზაფხულზე?

(მრგვალი, ყვითელი, ნაზი, თბილი, ნათელი, ოქროსფერი)

გაიხსენეთ სიტყვებთან დაკავშირებული სიტყვები "მზე"

(მზიანი, მზიანი)

ახლა გააკეთე წინადადება ამ სიტყვებით.

გამოიცანით ვინ გაიღვიძებს მზე გაზაფხულზე? და ჩემი სურათები დაგეხმარებათ. დაალაგეთ ისინი წესრიგში.

(მზე - გალღობილი წერთ - ბალახი - კვირტი - მწერები - ფრინველები)

მზე თბილი გახდება - თოვლი დნება - პირველი ბალახი გამოჩნდება - კვირტები ადიდება - მწერები გამოდიან - ჩიტები გამოჩნდებიან. კარგად გაკეთდეს! თქვენ გაართვით თავი ამ ამოცანას. ახლა კი ყველანი წრეში იდგნენ, ხელები ერთმანეთს მიჰქონდათ.

ჩვენ ყველანი მეგობრული ბიჭები ვართ.

ჩვენ სკოლამდელი ასაკის ბავშვები ვართ.

ჩვენ არავის ვაწყენინებთ.

ჩვენ ვიცით, როგორ ვიზრუნოთ.

ჩვენ არავის დავტოვებთ გასაჭირში.

ჩვენ არ წაგვართმევთ, მაგრამ იკითხეთ.

ყველას კარგი იყოს

ეს იქნება სასიხარულო, მსუბუქი.

შედეგი გაკვეთილები:

ბიჭებო, მოგეწონათ? ცოდნის ქვეყანა? რა მოგეწონა ყველაზე მეტად? რა იყო თქვენთვის ყველაზე რთული?

ინტეგრირებული გაკვეთილი უფროსთა ჯგუფში "ვარსკვლავის თავგადასავალი" (მათემატიკა + ნახაზი)

პროგრამის შინაარსი: განმარტეთ ბავშვების ცოდნა სეზონის, გაზაფხულის თვეების, კვირის დღეების თანმიმდევრობის შესახებ. 10. რიგის და ათვლასთან დაკავშირებული უნარების კონსოლიდაცია 10 – ის განმავლობაში. ობიექტების რაოდენობის რიცხვთან კორელაციის შესაძლებლობა. განამტკიცეთ ბავშვების ცოდნა გეომეტრიული ფორმების შესახებ. ბავშვთა აზროვნების შესაძლებლობების, ცნობისმოყვარეობის, შემეცნებითი ინტერესის განვითარების სტიმულირება; მუშაობის დასრულების შესაძლებლობა. გააცნოს ბავშვებს ახალი ტიპის ნახაზი ქსოვილზე მარკებით. ისწავლეთ სილამაზის დანახვა და დაფასება. ესთეტიკური აღქმის განვითარება. ურთიერთდახმარების, თანაგრძნობის განცდის გაღვივება. ინტერესი გარე სამყაროს მიმართ.

გაკვეთილის მსვლელობა

პედაგოგი: ბიჭებო, თქვენ იცით, რომ ყოველდღე იწყება გამთენიისას. ისე, რომ ყოველ დღე გამთენიისას მშვენიერი იყო, საჭიროა ღიმილით შეხვდე მას.

რომ გამთენიისას გალამაზდეს
წასვლას დიდი და გრძელი დრო სჭირდება.
და ბრწყინავს ყვითელი სხივები
იპოვნეთ იგი თავად გზაზე.
და დაამატეთ ანათებს ყვითელ სხივებს
რამოდენიმე მწვანე ტოტი
ცის კიდე და ნაკადის სიმღერა
და ყველანაირი პატარა ჩიტები.
აურიეთ ეს ყველაფერი
და ძნელად სუნთქვა.
ვფიცავ, მშვენიერი ამოსვლა იქნება
თუ ერთდროულად არავინ დაგავიწყდა:
შეძახილი: „დილა მშვიდობისა, მზე!
დილა მშვიდობის ჩიტები!
დილა მშვიდობის ყვავილი!
დილა მშვიდობისა, კატა!
დილა მშვიდობისა, დედამიწა! "

პედაგოგი: დღეს მე მოგიყვებით ამბავს. მასში არის ცოტა მწუხარება, სინათლე, სითბო, ბევრი სიხარული და სიყვარული. და ამ ყველაფერს თქვენ ნამდვილად იგრძნობთ, ვიცი. Ისე…

ძველად, ცა ღამით მთლიანად ბნელოდა და იქ ცხოვრობდა ერთი პატარა ვარსკვლავი. როცა გარშემო მიმოიხედა, მიხვდა, რომ ცაზე მარტო იყო. და ეს მას სწყენია. ვარსკვლავს ძალიან უნდოდა ჰყოლოდა დები, რომ დაეჭირათ ისინი და მიეცათ საკუთარი შუქი. შემდეგ მან გადაწყვიტა მიემართებოდა კეთილ ოსტატს, რომელიც ცხოვრობდა მაღალ - მაღალ მთაზე. იგი დაეცა და ჰკითხა: "შეგიძლია დამეხმარო?" ოსტატი ძველი და ბრძენი იყო, მან კარგად იცოდა რა იყო მარტოობა. რას ფიქრობთ ეგ? (ბავშვების პასუხები). ოსტატმა გადაწყვიტა დაეხმაროს სტარლეტს. როგორც კი მან ააფრიალა თავისი ჯადოსნური ჯოხი, რადგან ის ძალიან ძველი იყო და ოსტატი ძალიან შეეცადა და მისი მცდელობებისგან ჯოხი მოულოდნელად გატეხა. Რა უნდა ვქნა? ახალი ჯადოსნური ჯოხი იყო საჭირო და ჯადოქარმა ვარსკვლავი გაგზავნა ჯადოსნურ მუხის ხესთან ახალი კვერთხისთვის. და დაადგა გზას.

გზად შეხვდა დათვს, რომელიც ჯერ კიდევ არ იყო ბოლომდე გაღვიძებული გრძელი ზამთრის შემდეგ, იჯდა და ყურს უკრავდა ყურს უკან და ფიქრობდა: „წელიწადის რომელი დროა? რა თვეა? და რა არის გაზაფხულის თვეები, რამდენია იქ და რა ჰქვია მათ? კვირის რომელ დღეს, კვირის რომელ დღეს იყო გუშინ, რა იქნება ხვალ?

დავეხმაროთ ვარსკვლავს და დათვს და ვუპასუხოთ ყველა ამ კითხვას.

ვარსკვლავი უფრო გაფრინდა და მოულოდნელად დაინახა, რომ მელია იჯდა და ტიროდა, მას ძალიან სურს სკოლაში წასვლა, მაგრამ მასწავლებელმა ბულმა თქვა. პირველ რიგში, მან უნდა ისწავლოს სწორად, შეადგინოს რიგი სერიები. ნახეთ, ციყვს სწორად აქვს დაყენებული ციფრები.

თამაში "რა ნომერი გაქრა".

ბიჭებო, მათ დაეხმარნენ მელას და მას სურს თქვენთან თამაში, მას აქვს სურათები და მათზე გამოსახულია ნახატები, თვითონ ჩათვალეთ რამდენ ობიექტზეა გამოსახული ასეთი ფიგურა და აჩვენებს.

ვარსკვლავმა შეასრულა დავალება და გააგრძელა. და მოულოდნელად ადგილზე მან უცნაური ნიშნები დაინახა. Რა არის ეს? თქვენ უნდა დააკავშიროთ ნომრები იმისათვის, რომ გაეცნოთ რა არის იქ დახატული. პატარა ვარსკვლავი ძალიან ბედნიერი იყო, რადგან ეს ნახატები ძალიან ჰგავდა მის პატარა ვარსკვლავებს. და ის კიდევ უფრო სწრაფად გაიქცა. მაგრამ შემდეგ კურდღლებმა გადაუღობეს მას გზა, ისინი ძალიან მხიარულები იყვნენ ხანგრძლივი ზამთრის შემდეგ, ბოლოს გაზაფხული დადგა. ”ითამაშეთ ჩვენთან, ვარსკვლავი, ითამაშეთ!

ფიზმინუტკა

Როგორ მიდის საქმეები?
Ამგვარად!
ბანაობ?
Ამგვარად!
როგორ დარბიხარ?
Ამგვარად!
შორს ეძებ?
Ამგვარად!
ლანჩს ელოდებით?
Ამგვარად!
ფრიალებთ შემდეგ?
Ამგვარად!
დილით გძინავს?
Ამგვარად!
ცუდი ხარ? Ამგვარად!

პატარა ვარსკვლავი ძალიან ჩქარობდა, მან ისე გაიქცა, რომ ვერ ნახა კურდღლის დედა, რომელსაც ატარებდა ფუნთუშების სრული კერძი, რომელიც ყველა მისი მეგობრისთვის აცხობა. იგი შეეჯახა მას და ყველა ფუნთუშა დაიმსხვრა. დავეხმაროთ მის შეგროვებაში და ვუთხრათ ვის აქვს რა ფორმის ფუნთუშები.

ბავშვები აგროვებენ გეომეტრიულ ფორმებს და ახასიათებენ მათ.

ვარსკვლავისკენ გაიქცა ჯადოქრისკენ, მოუტანა ყლორტი, მაგრამ როგორც არ უნდა ეცადა, არაფერი გამოუვიდა. ჩვენი პატარა ვარსკვლავი მოწყენილი იყო: „მართლაც მარტო დავრჩები ცაზე - მარტოხელა, ჯადოქარმა უკანასკნელად ააფრიალა ჯოხი და უცებ მოტრიალდა.… აი, რა არის ეს? Რას ფიქრობ? (ბავშვების პასუხები) დიახ, ეს მარკებია და ჩვენ მათთან ერთად ვხატავთ. ჩვენ გვაქვს ჯადოსნური ტილო, რომელზეც ამ მარკების გამოყენებით ვხატავთ პატარა დებს ჩვენი ვარსკვლავისთვის.

ბავშვები ქსოვილზე ხატავს ვარსკვლავებს.

პედაგოგი: ბიჭებო, ჯადო ჯერ არ დასრულებულა, სანამ სამსახურით იყავით დაკავებული, ოსტატმა მშვენიერი ჩანთა მოგვცა, მასში უამრავი ვარსკვლავია, ნახე. მასწავლებელი ხალიჩას ასხამს ვარსკვლავებს. იპოვნეთ ორი ერთნაირი ვარსკვლავი, შეინახეთ ერთი თქვენთვის და მიეცით მეგობარი ჩვენს სტუმრებს ისე, რომ ამქვეყნად არავინ არ დარჩეს მარტო.