საშუალო ჯგუფის სოციალურად კომუნიკაციური განვითარების გაკვეთილის შეჯამება. გაკვეთილის შეჯამება სოციალურ – კომუნიკაციური განვითარების შესახებ საშუალო ჯგუფში. ბავშვების საქმიანობა. პროგრამა "საოჯახო ფოტო"

GCD სოციალური კომუნიკაციის განვითარება "რუხი სამეფო" საშუალო ჯგუფის ბავშვებისთვის (ავტორის ზღაპრის გამოყენება "სად გაქრა ფერები?")

GCD სცენარი სოციალური და კომუნიკაციური განვითარებისათვის საშუალო ჯგუფი "რუხი სამეფო"

მიზნები: გაეცნო მეტყველების ქცევის წესები, გააგრძელეთ "თავაზიანი" სიტყვების დანერგვა; ფერების შესახებ იდეების კონსოლიდაცია; ასწავლეთ ყურადღებით მოსმენა ლიტერატურული ნაწარმოები, იწვევს ემოციურ პასუხს ზღაპარზე.
აღჭურვილობა: მაგნიტური დაზგური, ნაცრისფერი წრეები და წრეები სხვადასხვა ფერები, ნახატი ბრძნული ბუსთან, სხვადასხვა ფერის მუყაოსგან დამზადებული ყვავილები, მაგნიტები, მებაღეების ჩანთა, ყვავილების ნიმუშები თეთრი ქაღალდიდან.
GCD ნაბიჯი:
მასწავლებელი ბავშვებს კითხულობს ზღაპარს "სად გაქრა ფერები?". "... მას შემდეგ, რაც ვარდისფერი თოჯინების სამეფოში ყველა ფერი გაქრა. ყველაფერი ნაცრისფერი და მოსაწყენი გახდა. სამეფოში იისფერი იისფერი არ იყო (მოლბერტის მასწავლებელი იასამნისფერ წრეს ნაცრისფრად აქცევს და შემდეგ, სიუჟეტის მიხედვით, ყველა შეიცვალა ფერადი წრეები), მწვანე ბალახი, ლურჯი ცა, ყვითელი მზე, წითელი ვაშლი და ვარდისფერი ცხენიც კი გახდა ნაცრისფერი. Რა მოხდა? სად გაქრა ყველა ფერი?
და მიზეზი ძალიან მარტივია. პატარა გოგონა ვარენკა, სამეფოს პრინცესა, დღეს გაბრაზდა. არ სურდა ვინმეს გაეღიმა, არავისთან საუბარი არ სურდა. ვარენკამ შეწყვიტა შენიშვნა, რა ლამაზია გარშემო ყველაფერი, რამდენი საინტერესო რამ და მხოლოდ წარბშეკრული იჯდა და არავის პასუხობდა. მას მოეჩვენა, რომ გარშემო ყველაფერი ნაცრისფერი გახდა. შემდეგ კი ეს მოხდა. სამეფოში ყველა ფერი გაქრა.
"Რა უნდა ვქნა?" - ღელავდა ნაცრისფერი პეპელა. ”როგორ არის ჩემი ლამაზი წვეულების კაბა? "- წამოიძახა თოჯინმა ნაცრისფერი კაბა... "ახლა როგორ უნდა განვასხვავო ყვავილები?" - შეშფოთდა სამეფოს მებაღე. და მათ ყველამ გადაწყვიტა ერთად წასულიყვნენ რჩევისთვის ბრძენი ბუისთვის. ბუ სამეფო სახლის სახურავზე ცხოვრობდა და ყოველთვის ხედავდა ყველაფერს და ყველაფერი იცოდა. ბრძენმა ბუსმა თქვა, რომ ერთი დღით ადრე ყველა ფერი გაქრა, ვარენკამ დაივიწყა ყველა თავაზიანი სიტყვა და დედა და ბებია და ძმა განაწყენდნენ მისგან. შემდეგ კი გოგონამ გადაწყვიტა, რომ რადგან მისგან ყველას ეწყინა, მაშინ ის არავის დაელაპარაკებოდა. ამიტომ გაიღვიძა ასე გაბრაზებულმა. და მისი სამეფო ნაცრისფერი გახდა ”.
მასწავლებელი მიმართავს ბავშვებს: როგორ დავეხმაროთ ვარენკას? შეგვიძლია დავეხმაროთ მას თავაზიანი სიტყვების დამახსოვრებაში? ბიჭებო, რა თავაზიანი სიტყვები იცით?
(ბავშვთა პასუხები)
პედაგოგი: კარგად გაკეთდეს! თქვენ იცით ჯადოსნური თავაზიანი სიტყვები. ახლა კი, დავეხმაროთ ვარენკას და გამოვასწოროთ ყველაფერი, რაც მან არასწორად გააკეთა.
სიტუაცია პირველი: როდესაც ბებია მასთან სტუმრად მივიდა, მას დაგავიწყდა მისალმება. ბებიასთვის რა უნდა გეთქვა?
(ბავშვების პასუხები) მასწავლებელი განმარტავს: მოზრდილებისთვის თავაზიანად არის ნათქვამი "გამარჯობა", და "გამარჯობა" შეიძლება ითქვას მეგობრებისთვის - ბიჭები და გოგონები, დილით შეგიძლიათ თქვათ Დილა მშვიდობისა", დღის მეორე ნახევარში" კარგი შუადღე "და საღამოს" საღამო მშვიდობისა", ხოლო განშორებისას თქვენ უნდა თქვათ" ნახვამდის ".
სიტუაცია მეორე: ვარენკას კანფეტების აღება სურდა. იგი დედასთან მივიდა და უთხრა: "მომეცი ტკბილეული". რა დააშავა გოგონამ?
(ბავშვების პასუხები) მასწავლებელი განმარტავს: როდესაც ვინმეს სთხოვთ თავაზიანად თქვას "გთხოვთ", ხოლო როდესაც ის პასუხობს "მადლობას", ასევე შეგიძლიათ უპასუხოთ "გთხოვთ".
სიტუაცია სამი: ძმამ ვარის მიაპყრო ლამაზი ყვავილი... ის ძალიან ბევრს ცდილობდა. როდესაც მან თავისი ყვავილი აჩუქა, გოგონამ უბრალოდ აიღო ნახატი და არაფერი უთქვამს. რა თქვა მან?
(ბავშვების პასუხები) მასწავლებელი განმარტავს: თქვენ ყოველთვის უნდა თქვათ „მადლობა“, როგორც საჩუქრებისთვის, ასევე დახმარებისთვის.
პედაგოგი: თავაზიანი სიტყვები გავიხსენეთ და ვარენკას დავეხმარეთ. ახლა დავეხმაროთ სამეფოს მცხოვრებლებს და დავაბრუნოთ ფერადი საღებავები. (მასწავლებელი სთხოვს კვლავ დაასახელოს თავაზიანი სიტყვები და ყოველი დასახელებული სიტყვის შემდეგ მოლბერტზე ნაცრისფერი წრე შეცვალოს ფერადი)
პედაგოგი: ყველა საღებავი დავუბრუნეთ და მებაღემ გადაწყვიტა თავისი ყვავილები მოგვცა. (თითოეულმა ბავშვმა მებაღის ჩანთიდან ამოიღო ყვავილი; მასწავლებელი ითხოვს ყვავილის ფერს და შეახსენებს ბავშვებს, რომ უთხრან "მადლობა")
პედაგოგი: კარგად გაკეთდეს! დღეს ვარენკასაც დაეხმარეთ და მეც. გავიხსენეთ, როგორ უნდა ვიყოთ თავაზიანი. და მე ვფიქრობ, რომ შენი სამეფო არასოდეს იქნება ნაცრისფერი. ახლა კი მე გთავაზობთ, რომ თავად დახატოთ ყვავილები მრავალფეროვანი სამეფოსთვის (მასწავლებელი ანაწილებს ყვავილების შაბლონებს თეთრი ქაღალდიდან, ბავშვები ირჩევენ ფერად ფანქრებს და ხატავენ ყვავილებს, შემდეგ მოათავსებენ მოლბერტზე)

მიზანი: ფორმირება პოზიტიური დამოკიდებულება საკუთარ თავს.

Დავალებები:

- საკუთარი თავის საწყისი იდეების კონკრეტიზება (გრძნობები, მოქმედებები, ქცევა);

- ხელი შეუწყონ ზრდასრულთა სოციალურად დამტკიცებულ ქმედებებზე ორიენტაციის საჭიროების გამოვლენას, როგორც მათი ქცევის მოდელებს;

- განაახლოთ თამაშში მიღებული ინფორმაციის, მეტყველების აქტივობის გამოყენება.

აღჭურვილობა: სათამაშო დათვი, სამაგიდო თამაში "კარგი - ცუდი", "სიკეთის ყვავილი", ვ. მაიაკოვსკის წიგნი "რა არის კარგი და რა არის ცუდი", ზღაპრების კარგი და ბოროტი გმირების ამსახველი სურათები.

მასწავლებელი ბავშვების ყურადღებას იქცევს ბელი დათვს, რომელიც სურათებს ინახავს თათებში.

პედაგოგი. რა მოხდა მიშა? Რატომ ხარ ასეთი მოწყენილი?

დათვი. დედა ძალიან წამიკითხავს საინტერესო წიგნი... (აჩვენებს ბავშვებს ვ. მაიაკოვსკის წიგნს "რა არის კარგი და რა ცუდი"). მე და მან ავიღეთ კარგი და ცუდი საქმეების სურათები. ძალიან მინდოდა მეჩვენებინა ისინი, მაგრამ გზაში საბავშვო ბაღი შემთხვევით ჩამოაგდეს ისინი და ყველამ აირია. გთხოვთ დამეხმაროთ სურათების სწორად მოწყობაში.

პედაგოგი... მიშა, ჩვენი ბიჭები არა მხოლოდ დაგეხმარებიან, არამედ იმასაც გეტყვიან, რისი გაკეთება შეგიძლია!

კარგი - ცუდი თამაში

მასწავლებლის წინადადებით, ბავშვებმა flannelgraph– ზე დადეს სურათები ორ ჯგუფად: მიშკას მარცხნივ - სოციალურად დამტკიცებული ქმედებების გამოსახულებით, მარჯვნივ - ცუდი მოქმედებების გამოსახულებით.

პედაგოგი. ბიჭებო, მიშკას უთხარით, რა ქმედებებად ითვლება კარგი.

ბავშვები... კარგი საქმეები - სხვა ადამიანების დასახმარებლად, მათი სახელით გამოძახება, მათზე ზრუნვა, კეთილი სიტყვების თქმა, ერთმანეთთან მისალმება, დაშორებისას დაემშვიდობება ტანსაცმელი, გაშიშვლება და ჩაცმა საკუთარ თავზე, ლამაზად ჩამოყარეთ თქვენი ნივთები.

რატომ უნდა ისწრაფვო კარგი საქმეების კეთებისკენ?

ბავშვები სხვა ადამიანებს მოსწონთ ისინი, ახალისებენ მათ.

პედაგოგი... ბიჭებო, რა არის ცუდი?

ბავშვები ცუდი საქმეები - დაურეკე სახელებს, დააშინე, უხეშად ისაუბრე, ხარბი იყავი, კაპრიზი იყავი, დაუდევარი, მოუწესრიგებელი, დაუდევარი

პედაგოგი... რატომ არ უნდა გააკეთო ცუდი საქმეები?

ბავშვები... სხვებს არ მოსწონთ ისინი, აწყენინეს ისინი.

მეტყველების თამაში "საუკეთესო საქმეები"

ბავშვები წრეში დგანან. მასწავლებელი მოუწოდებს თითოეულ ბავშვს დაფიქრდეს იმაზე, თუ რა გააკეთა საუკეთესო დღეს და ამაზე ისაუბრონ. ბავშვები რიგრიგობით საუბრობენ თავიანთ კეთილ საქმეებზე.

მასწავლებელი მოუწოდებს ბავშვებს დაიმახსოვრონ ადრე ნასწავლი ანდაზები და გამონათქვამები ხალხის მოქმედებების შესახებ.

დიდაქტიკური თამაში "ზღაპრების კეთილი და ბოროტი გმირები"

ბავშვები აწყობენ სურათებს ისე, რომ ერთ მხარეს არიან ზღაპრების კარგი გმირები, ხოლო მეორე მხარეს - ბოროტები.

კითხვები ბავშვებისთვის

რატომ მოგწონთ ზღაპრების კეთილი გმირები?

რა სახის საქმეები აქვთ ჩადენილი?

რა არის საჭირო იმისთვის, რომ ზღაპრების ბოროტი გმირები სხვებს არ განაწყენდნენ?

მეტყველების თამაში "სიკეთის ყვავილი"

მასწავლებელი ეუბნება მის გვერდით მჯდომ ბავშვს კეთილი სიტყვა და აძლევს მას "ყვავილის კვირტს", იგი მას გადასცემს შემდეგს თავისი კეთილი სიტყვით. მასწავლებელი თითოეულ მონაწილეს დადებითად აფასებს, ყურადღებას აქცევს ღიმილით კეთილი სიტყვის თქმის უნარს და, თვალებში ჩახედა, მადლობას უხდის ამისთვის. თამაშის ბოლოს, ის ბავშვებს აჩვენებს "სიკეთის ყვავილს", რომელიც კვირტიდან გაიშალა.

პედაგოგი. ბიჭებო, რა ახალი რამ ისწავლეთ დღეს კლასში?

ბავშვები პასუხობენ.

კარგად გაკეთდეს! თქვენ სწორად აუხსენით მიშკას, რომ მოქმედებები განსხვავებულია: კარგი და ცუდი. კარგი საქმეები, როგორც სხვა ადამიანები, ისინი მათ ბედნიერებას, ცუდს ხდიან - არ მოსწონთ, განაწყენდნენ. თითოეულ ადამიანს სურს, რომ სხვა ადამიანი სჭირდებოდეს მათ სასიამოვნო გახდეს. ხალხი ამას ამჩნევს და აფასებს.

მიზანიკომუნიკაციური უნარების განვითარება სკოლამდელი ასაკის ბავშვებში.

Დავალებები

1. გაამდიდრეთ კონფლიქტისგან თავისუფალი კომუნიკაციის ახალი ცოდნა და უნარ-ჩვევები.

2. კომუნიკაციის უნარების განვითარება მეგობრული ურთიერთობები ბავშვებს შორის, მოლაპარაკებისა და გადარჩენის შესაძლებლობა, პოზიტიური სოციალური ქცევა.

3. განათლება ზნეობრივი საფუძვლები ბავშვის პიროვნება მეგობრობის შესახებ იდეების ჩამოყალიბების პროცესში.

პროგრამული შინაარსი.

· გააძლიერეთ ბავშვების სწორი გამოთქმა, მიყევით სრულ პასუხებს, ააქტიურეთ ზედსართავი სახელები მეტყველებაში.

ერთიანობის ხელშეწყობა ბავშვთა კოლექტივი.

ჩამოყალიბდეს ხელსაყრელი ფსიქოლოგიური კლიმატი ჯგუფები.

· გააფართოვეთ და გააღრმავეთ ბავშვების იდეები გარშემომყოფთა მიმართ კეთილგანწყობილი დამოკიდებულების შესახებ. წაახალისეთ თანაგრძნობის გამოხატვა ოჯახისა და მეგობრების მიმართ.

· ასწავლეთ ბავშვებს სტანდარტებისა და ნიმუშების მიხედვით ქცევის იზოლირება, ანალიზი და შეფასება.

· გაძლიერდეს სურვილი დაეხმაროს და დაეხმაროს სხვა ადამიანს. ოჯახის და მეგობრების მიმართ ჰუმანური დამოკიდებულების განვითარება.

ცნობიერების ამაღლება ზნეობრივი მხარე მოქმედებები.

· ემპათიის, დასვენების გრძნობის განვითარება.

მასალები და აღჭურვილობა.

· შეფუთვის ყუთი, რომელშიც ფიფქიას წერილი და შიგნით ვიდეოკამერაა;

ფურცლის ფურცელი, ყვავილის ცენტრით, ფურცლები

Ფლომასტერი

წინასწარი სამუშაო:კითხულობს ზღაპარს "ფიფქია და შვიდი ჯუჯა".

გაკვეთილის მსვლელობა

1. მისალმების რიტუალი.

გამარჯობა ბავშვებო! მოხარული ვარ, რომ ყველას ჯანმრთელად და კარგ ხასიათზე ვხედავ. მე ძალიან მინდა რომ კარგი ხასიათი მთელი დღე შეინახეთ. ახლა კი ჩვენ ვესალმებით არა მხოლოდ ერთმანეთს, არამედ ჩვენს გარშემო არსებულ მსოფლიოს. გაიმეორეთ ყველა სიტყვა და მოძრაობა ჩემს შემდეგ.

პედაგოგი და ბავშვები (ერთად):

გამარჯობა, მზე ოქროსფერია!

გამარჯობა, ცა ცისფერია!

გამარჯობა, უფასო ნიავი!

გამარჯობა, ძლიერი მუხა!

ჩვენ ვცხოვრობთ ჩვენს მშობლიურ მიწაზე,

ყველას მოგესალმებით!

2. ძირითადი ნაწილი.

კარგად გაკეთდეს ბიჭებო! როგორ ფიქრობთ, ყველანი ერთნაირები ვართ? Რათქმაუნდა არა! მართალია, ჩვენ ყველანი ერთად ვუკავშირდებით, გვერდიგვერდ ვცხოვრობთ, მაგრამ ერთმანეთისგან განმასხვავებთ ხასიათით, წონით, სიმაღლით, სურვილებით და მრავალი სხვა რამით. ჩვენ ასევე გვაქვს საერთო წერტილები, რომლებიც გვაერთიანებს.

3. თამაში "ყურადღებით მისმინე!"

ჩვენ ახლა ამაში დავრწმუნდებით. Მოდი ვითამაშოთ. დავალებას გეტყვი, შენ კი მას მოძრაობებით უპასუხებ.

ხელი შეუერთეთ ნაყინის მოყვარულებს.

აწიეთ ხელები ჰაერში მათთვის, ვისაც ვარჯიში უყვარს.

ხელები ქამარზე დაადო მათ, ვისაც გარეთ სიარული უყვარს.

სტომპა მარჯვენა ფეხი ვისაც სტუმრობა მოსწონს.

შეუერთდით მულტფილმების მოყვარულებს.

ხედავთ, რამდენად საერთოა, რამდენი საყვარელი საქმიანობა გვაქვს ყველას ერთად!

4. სიურპრიზის მომენტი.

კარზე კაკუნი ისმის უმცროსი პედაგოგი შემოაქვს ამანათის ყუთი, ამბობს, რომ ფოსტალიონმა ის საბავშვო ბაღში მიიყვანა.

(დაბრუნების მისამართი გრაფაში: ტყის გლეიდიფიფქიადან)

იცით ვინ არის ფიფქია? (დიახ)

რომელი ზღაპრისგან არის იგი? (Ფიფქია და შვიდი ჯუჯა)

საინტერესოა, რა არის შიგნით? (ბავშვები მასწავლებელთან ერთად ხსნიან ყუთს და პოულობენ წერილს, რომელშიც ვიდეო კამერია).

რა არის ეს? (წერილი, კამერა)

სკამებზე დაჯექი, ახლავე წავიკითხავთ

« Გამარჯობათ ბიჭებო! ყველა ჩემს ჯუჯა მეგობარს ერთმანეთში გაუვარდა. მათ აღარ უნდათ მეგობრები. Არ ვიცი რა გავაკეთო. გთხოვთ დაეხმაროთ მათ შერიგებაში! "

ფიფქიას დახმარება სჭირდება. დავეხმაროთ მის ბიჭებს? (დიახ)

ბიჭებო, არ მესმის, რას წარმოადგენს ვიდეოკამერა? (რამის დასაწერად.)

თქვენი აზრით რას ჩავწერთ? (როგორ ვთამაშობთ ერთად და არ ვჩხუბობთ)

დაჯექით სკამებზე და ერთ-ერთ სტუმარს ვთხოვ დაგვეხმაროს და ყველაფერი ჩაიწეროს ვიდეოზე. (მასწავლებელი აძლევს ვიდეოკამერას).

5. საუბარი თემაზე "რა არის მეგობრობა?"

მეგობრული ბიჭები ხართ? (დიახ)

Რატომ ფიქრობ ასე? (რადგან ერთმანეთს ვეხმარებით, ვზრუნავთ, ვცდილობთ ისე გავაკეთოთ, რომ ერთმანეთი არ ვაწყენინოთ)

საიდან იწყება მეგობრობა? (ღიმილით, ნაცნობით, თან მოსიყვარულე სიტყვა, საწყისი საერთო ინტერესები და ა.შ.)

როგორ ფიქრობთ, რა ფერისაა მეგობრობა? რა სუნი? (ბავშვთა პასუხები)

რით შეგიძლია შედარება ძლიერი მეგობრობა? (რკინის, ქვის, ჯაჭვის, თოკის, საკეტის, მზის, სიმღერის და ა.შ.)

რამდენი იცი მეგობრობის შესახებ, კარგად გაკეთდეს. ახლა კი ვაჩვენოთ რამდენად მეგობრული ვართ. (ბავშვები ხალიჩაზე დგებიან)

6. სავარჯიშო "მეგობარი მეგობარს".

ამ თამაშში ყველაფერი უნდა გააკეთოთ ძალიან სწრაფად, ყურადღებით მოუსმინოთ დავალებებს.

როგორც კი გამოთქვამ ფრაზას "მეგობარი მეგობარს", შენ თვითონ უნდა აღმოჩნდე პარტნიორი და ხელი ჩამოართვა, შემდეგ კი მიულოცე სხეულის ის ნაწილები, რომელსაც მე დავარქმევ. ყოველ ჯერზე, როგორც კი ვამბობ "მეგობარს მეგობარს", მოგიწევს ახალი პარტნიორის პოვნა.

ყური ყურამდე;

ცხვირი ცხვირიდან;

შუბლი შუბლამდე;

მუხლზე მუხლზე;

იდაყვი იდაყვამდე;

თავში დაბრუნება;

მხრის მხარზე (თამაში 3-4 ჯერ, იჯდეს სკამებზე).

კარგად გაკეთდეს ბიჭებო! Მოწონებული? ადვილი იყო? რატომ?

იმისათვის, რომ მეგობრული ბიჭები ვიყოთ, არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ყოველ დილით მივესალმოთ არა მხოლოდ ბავშვებთან, არამედ მოზრდილებთანაც. ძალიან მინდა ტყის ჯუჯებმა ნახოთ ჩვენი თამაში.

7. გაბერილი

ახლა კი დავისვენებთ და გავათბობთ

ერთი - აწევა, დაჭიმვა,

ორი - მოხრა, მოხრა,

სამი - თქვენს ხელშია,

სამი ტაში,

უხელმძღვანელებს სამი nods.

ოთხი - უფრო ფართო იარაღი

ხუთი - ააფართხალეთ ხელები,

ექვსი - მშვიდად იჯექით ადგილზე.

8 .კოლექტიური ნაშრომი "კეთილი სიტყვების ყვავილი".

ცოტა დავისვენეთ და ახლა მეგობრებს ვთხოვ სამუშაოს, უნდა წავიდეთ.

ბიჭებო, ახლა კეთილი სიტყვების ყვავილს გავაკეთებთ და ტყის ჯუჯებსა და ფიფქიას გავუგზავნით. ისე, რომ მას შეხედეს, წაიკითხონ ჩვენი სიტყვები და შეადგინონ.

თითოეული ბავშვი იღებს ყვავილის ფურცელს. წამყვანი ამბობს

ჩუმად დავსხდეთ

და ჩვენ გავაკეთებთ ყვავილს

თქვენ აიღეთ ფურცელი

კარგი სიტყვა თქვი

და მიამაგრეთ შუაზე

ბავშვები მიდიან მასწავლებელთან და იტყვიან სასიკეთო სიტყვას, მასწავლებელი წერს მას ფურცელზე და ხელს უწყობს მას ვატმენის ქაღალდის შუაში.

10. დედააზრი.

რა ლამაზი ყვავილი გამოვიარეთ, რას ფიქრობთ ბიჭები, ჯუჯები შეადგენენ მას შემდეგ, რაც ვიდეოფირს უყურებენ და მიიღებენ ჩვენს ჯადოსნური ყვავილი? თქვენი აზრით, რა იქნება მათთვის განსაკუთრებით საინტერესო? (ბავშვთა პასუხები)

11. დალუქეთ ამანათში ვიდეო კასეტა და გაუგზავნეთ ფიფქიას.

ახლა კი, ბიჭებო, ავიღებთ ვიდეოკამერას და გავუგზავნით ჯუჯებს, ვნახოთ, როგორი მეგობრული ბიჭები ვართ და ასევე ისწავლიან მეგობრობა და თავის გაზომვა.

12. გამოსამშვიდობებელი რიტუალი: "გაიღიმე"

ბავშვები წრეზე დგანან, ხელებს მხრებზე იდებენ და მეგობრული ბიჭების დევიზს ამბობენ: ”მდინარე იწყება ნაკადულიდან, მაგრამ მეგობრობა იწყება ღიმილით”.

მიმოიხედე გარშემო, გაიღიმე, ჩაეხუტე, დაიფანტე.

ანა შაბაევა
GCD– ის შეჯამება სოციალიზაციისთვის საშუალო ჯგუფში "კარგია, რომ მეგობრები არიან"

საბოლოო პირდაპირი შეჯამება საგანმანათლებლო საქმიანობა ავტორი სოციალიზაცია საშუალო ჯგუფში.

Თემა: "Როგორ კარგად, რა მეგობრების ყოლა»

პრიორიტეტი: « სოციალური- კომუნიკაციური განვითარება "

ინტეგრაცია საგანმანათლებლო ტერიტორიები: « მეტყველების განვითარება» , « შემეცნებითი განვითარება» , "დაცვა".

მიზანი:

ახლობლების მიმართ ემოციური - პოზიტიური დამოკიდებულების ფორმირება მეგობრები.

პროგრამული შინაარსი:

საგანმანათლებლო:

გამოავლინეთ ბავშვების ცოდნა ამის შესახებ პროფესიები: გამყიდველი, ექიმი, მძღოლი, დირიჟორი, ფოსტალიონი; რა მასალისგან არის დამზადებული ნივთები; მოზრდილების საქმიანობის შესახებ; ქცევის ნორმებსა და წესებზე საზოგადოებრივ ადგილებში; ტრანსპორტის დიფერენცირებული შეხედულებები მანქანა, ბოსტნეულისა და ხილის შესახებ.

ვითარდება:

განავითარეთ მსჯელობის, შედარების, დასკვნების გაკეთების, მეხსიერების, წარმოსახვის, ლოგიკური აზროვნების განვითარების უნარი.

საგანმანათლებლო:

აცნობეთ ბავშვებს საზოგადოებრივ ადგილებში ქცევის წესების შესახებ; ხელი შეუწყონ ყურადღებისა და ზრუნვის გამოვლინებას სხვა ადამიანებთან მიმართებაში.

ლექსიკური მუშაობა: გაააქტიურეთ ბავშვთა ლექსიკა მისალოცი და მშვიდობით სიტყვებით.

წინასწარი სამუშაო: ლექსების სწავლა, სიმღერების მეგობრობა, c-p თამაში "ანგარიში", "საავადმყოფო", "ავტობუსი", "Ოჯახი".

მასალები და აღჭურვილობა: სკამები გაკრული ნახატებით ბავშვების რაოდენობის მიხედვით, ბარათები - ნახაზები - ბილეთები; "ანგარიში" სათამაშოები და ბოსტნეული, ხილი; სათამაშო; წერილი, შუქნიშანი, გადასასვლელი.

დროის ორგანიზება.

(ბავშვები შედიან მუსიკაში "მეგობრობა ძლიერია ...", წამოდექით ნახევარწრიულად.)

პედაგოგი:

ყველა ბავშვი წრეში შეიკრიბა

მე შენი მეგობარი ვარ და შენ ჩემი მეგობარი.

ხელი მაგრად მოვკიდოთ ხელს

და მოდით ერთმანეთს გავუღიმოთ!

პედაგოგი: ბავშვები მაგიდასთან მიდიან, აქვე არის წერილი. Რას ფიქრობ. ვინ მოიყვანა ჩვენთან? () სწორად ფოსტალიონი. წავიკითხოთ იქ რა წერია. (მასწავლებელი კითხულობს წერილს)

პედაგოგი: ბავშვებო, ჩვენი მეგობარი მიშუტკა ავად გახდა და საავადმყოფოშია. ბავშვებო, რა უნდა გაკეთდეს, რომ არ მოიწყინოს? (ბავშვთა განცხადებები).

პედაგოგი: მოდით მას ვესტუმროთ. საავადმყოფო შორს არის. როგორ მივიდეთ იქ?

ბავშვები: ტრანსპორტზე.

IN: რომელი? (ბავშვები ასახელებენ სატრანსპორტო საშუალებებს)

IN: ბავშვებო, ვინაიდან საავადმყოფო ჩვენს ქალაქში მდებარეობს, გთავაზობთ ავტობუსით წასვლას. ვინ მართავს ავტობუსებს? (მძღოლი)

ბავშვებო, ჩვენი ადგილი უნდა დავიჭიროთ, ამისთვის საჭიროა ავიღოთ ბილეთი კონდუქტორისგან.

(ბავშვები თავიანთ ადგილებს იკავებენ).

IN: წადი. ბავშვებო, ჩვენი მიშუტკასთვის საჩუქრის ყიდვა გვჭირდება, მაგრამ სად შეიძლება მათი მიღება? (მაღაზიაში).

IN: გაჩერდი "ანგარიში"... ბავშვები, რომლებიც მაღაზიაში მუშაობენ? (გამყიდველი)გავიდეთ და მიშუტკას საჩუქარი ვყიდოთ.

მხოლოდ ჩვენ გვაქვს არაჩვეულებრივი მაღაზია, გამყიდველი მოგვყიდის იმას, რისი ყიდვაც გვინდა, თუ აღწერს ნივთს. მე ვიქნები გამყიდველი და შენც მყიდველები.

ბავშვებო, როგორ უნდა მოიქცეთ მაღაზიაში. () სწორად მოხვედით და რიგრიგობით უნდა შეიძინოთ. ბავშვები დახლთან მიდიან, საუბრობენ იმ ნივთზე, რომლის ყიდვაც სურთ.

კიტრის ყიდვა მინდა, ეს ბოსტნეულია, ოვალურია. მწვანე ფერი

სათამაშოს ყიდვა მინდა, მობუდარი თოჯინა, ის ფერად კაბაშია გამოწყობილი, ხისგან არის გაკეთებული.

IN: ბავშვებო, იყიდეთ საჩუქრები მიშუტკასთვის, მაგრამ დაგავიწყდათ გამყიდველისთვის მადლობის გადახდა?

IN: ბავშვებო, საავადმყოფო არ არის შორს, გავაგრძელოთ ფეხით.

Ფსიქიკური განათლება

სანამ ჩვენ ფეხით ვსეირნობთ და ცოტა ვისვენებთ.

მოდით, სიხარულით ვიაროთ.

დან მეგობრები აგრძელებენ.

ჩვენ ხელებს ვკრავთ.

ჩვენ ზევიდან ვეცემით.

ერთი აქ, ორი იქ,

კარგად გაკეთდეს, თქვენ ბავშვებო.

გზა უნდა გადავიაროთ, როგორ უნდა გადავიაროთ, რომ მანქანა არ დაგვხვდეს? (ბავშვთა განცხადებები)

IN: მართალია, თქვენ უნდა გაიაროთ იგი ქვეითთა \u200b\u200bგადასასვლელზე მწვანე შუქზე.

IN: ბავშვებო, საავადმყოფოს ვუახლოვდებით, გავიხსენოთ, როგორ მოვიქცეთ საავადმყოფოში. (ბავშვები ამბობენ)

IN: ვინ მუშაობს საავადმყოფოში? (ექიმი)

IN: კარგად გაკეთდეს. ახლა ჩვენ მას ვკითხავთ, რომელ პალატაში მდგომარეობს ჩვენი დათვის ბელია.

ბავშვები ეკითხებიან ექიმს, რომელ პალატაშია მიშუტკა.

ბავშვები მიშუტკასთან მიდიან, ესალმებიან მას, ეკითხებიან როგორ გრძნობს თავს? ისინი მას აჩუქებენ. მიშუტკა მადლობას უხდის მათ. მას ისე უხარია, რომ მეგობრები მას ეწვია და ის დარწმუნებულია, რომ სწრაფად გამოჯანმრთელდება. და დათვი მადლიერების ნიშნად აძლევს ბავშვებს გასაფერადებელი წიგნი... რათა მას არ დაავიწყდეთ.

ბავშვები მას მადლობას უხდიან.

დაკავშირებული პუბლიკაციები:

"იმდენად კარგია, რომ მსოფლიოში დედაა!" სპორტული გასართობი გასართობი "დედის დღისთვის", მშობლებთან ერთად "რა კარგია, რომ დედაა დედამიწაზე!" ვედ. : დედა მსოფლიოში ყველას უყვარს, დედა პირველია.

დედა, რა მოკლე, მაგრამ ტევადი სიტყვაა, მსოფლიოს ყველა ენაზე თანაბრად ნაზი და მოსიყვარულეა. Რამდენი საინტერესო იდეები შეგიძლიათ შეხვედრა.

"კარგია, რომ მსოფლიოში არიან მოზრდილები და ბავშვები!" ცოდნის დღე პირველ კლასში ცოდნის დღე "კარგია, რომ მსოფლიოში არიან მოზრდილები და ბავშვები!" 1 კლასში მიზნები: 1. სიყვარულისა და პატივისცემის ამაღლება ახლობლების მიმართ: მამა, დედა, ბებია,.

პირდაპირი აღმზრდელობითი საქმიანობის მოკლე შინაარსი უმცროსი ჯგუფის ბავშვებისთვის "რა კარგია, რომ ოჯახი არსებობს ..." გალინა ფილატოვა მიზანი: საგანმანათლებლო: მისცეს შვილები ელემენტარული წარმოდგენები ოჯახის შესახებ, მისი როლი ადამიანის ცხოვრებაში, გაფართოება და სისტემატიზაცია.

GCD- ის რეზიუმე "რა არის ჩემს სახლში?" საშუალო ჯგუფის ბავშვების შემეცნებითი და სოციალურ-კომუნიკაციური განვითარების შესახებ თემა: "რა არის ჩემს სახლში" (ჭურჭელი, ავეჯი.) დანიშნულება: კერძების ისტორიის გაცნობა (კოვზები, დოქები, ავეჯი (სკამები, გარე ზარი).

GCD აბსტრაქტი სიტყვის განვითარების მეორე უმცროსი ჯგუფისთვის "რა არის კარგი და რა ცუდი" გაკვეთილის მიზანი: ბავშვებთან საუბარი ცუდზე და კეთილი საქმეები, გააუმჯობესოს ისინი დიალოგური მეტყველება... გაკვეთილის მიზნები: პირობების შექმნა.

ინტეგრირებული გაკვეთილის მოკლე შინაარსი სოციალური და კომუნიკაციური განვითარების შესახებ საშუალო ჯგუფში

"ემოციების ლექსიკონი"

საგანმანათლებლო ამოცანები:

    ცოდნის კონსოლიდაცია და განზოგადება სიხარულის, მწუხარების, სიბრაზის, შიშის, სიმშვიდის, გაკვირვების გრძნობების შესახებ.

    ასწავლეთ ბავშვებს ნახატში გამოხატონ თავიანთი გრძნობები და განწყობილებები.

    ლექსიკონის გამდიდრება და გააქტიურება სიტყვების სიხარული, მწუხარება, სიბრაზე, გაკვირვება, სიმშვიდე, შიში.

განვითარების ამოცანები:

    განუვითარდეთ სხვა ადამიანის ემოციური მდგომარეობის გაგებისა და გამოხატვის უნარი.

    განავითარეთ ბავშვების ინტერესი ვიზუალური საქმიანობის მიმართ.

    განუვითარდეთ ფანტაზია, მხატვრული შემოქმედება.

საგანმანათლებლო ამოცანები:

    განათლება პატივისცემით განწყობილი თანატოლებს.

აღჭურვილობა:

    ფერადი ფანქრები და საღებავები.

    მუსიკალური აკომპანიმენტი.

    ღრუბლების სურათები.

    განსხვავებული განწყობის მქონე ზღაპრის პერსონაჟები.

ინტეგრაცია საგანმანათლებლო სფეროები:

    სოციალური და კომუნიკაციური განვითარება.

    მხატვრული და ესთეტიკური განვითარება.

გაკვეთილის მსვლელობა

ეტაპი 1 ორგანიზაციული.

მისალმება

მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს წრეში დგომისკენ.

მსუბუქი ღრუბელი ცაზე ცურავს

თავგადასავალი გველოდება.

სანამ შენთან ერთად გამოვიდოდით გზას,

არ დაგავიწყდეს შენი მეგობრის მისალმება.

გამარჯობა (ბავშვის სახელი)!

(ბავშვები წრეში ხვდებიან ერთმანეთს).

ერთად ღრუბლით მივცურავთ

ბევრ საინტერესო მეგობარს ვიპოვით.

ეტაპი 2 სამოტივაციო.

პედაგოგი. ღრუბელმა (უსახეო) განწყობილების ჰაეროვან მიწამდე მიგვიყვანა, ხოლო ამ ქვეყნის გარშემო მოგზაურობთ, ღრუბელი ჩვენს ჯგუფში დაისვენებს. ღრუბლები ცხოვრობენ ამ ჰაეროვან ქვეყანაში და რომელთანაც ახლა გეტყვით.

აქ არის მხიარული ღრუბელი

მეცინება:

რატომ აცეცებ თვალებს ასე?

რა სასაცილო ხარ!

მეც მასთან ერთად ვიცინე:

გამიმართლა, რომ გყავს!

დიდხანს, დიდხანს ვაქნევდი ღრუბელს ხელზე.

(სახის კუნთები გასწორებულია, ჩნდება ღიმილი).

ეს არ არის მხოლოდ ღრუბელი, რომელიც შეიძლება სასაცილო იყოს. მოდით გავაკეთოთ რამდენიმე სახალისო სავარჯიშო. Გაიმეორე ჩემს მერე.

დინამიური პაუზა "გილოცავ მაიმუნებს".

ჩვენ სასაცილო მაიმუნები ვართ

ჩვენ ძალიან ხმამაღლა ვთამაშობთ

ყველანი ხელებს ვკრავთ

და ჩვენ ფეხებს ვურტყამთ.

ლოყებს ვუშვებთ

ფეხის თითებს ვხტებით.

და კიდევ ერთმანეთს,

ჩვენ ვაჩვენებთ ენებს.

მოდით გამოვყოთ ყურები,

ცხენის კუდი თავზე

ჩვენ თითს მივუტანთ ტაძარს.

და მოდით გადახტომა ჭერი.

გახსენით პირი უფრო ფართო "A"

მოდით ავაშენოთ სახეები

როგორც მე ვამბობ სიტყვას "სამი"

ყველა იყინება გრიმასით.

პედაგოგი.

აქ არის კიდევ ერთი ღრუბელი

სერიოზულად დაარღვიოს:

დედისგან ნიავია

მოულოდნელად გაიტაცა შორს.

და წვიმის წვეთები

ატირდა ...

და ასე გახდა სამწუხარო

სულაც არ არის სასაცილო.

(სახეზე მწუხარების გამოხატვა: ტუჩების კუთხეები ჩამოწეულია, შუბლი ნაოჭია, წარბები ოდნავ გადაწეულია).

იპოვნე მეგობარი.

ოთახის ირგვლივ წინასწარ არის ასახული, სხვადასხვა ემოციური გამომეტყველებით ამოჭრილი ქაღალდის ღრუბლები.

პედაგოგი. მე ღრუბლებს დაგინაწილებ და ოთახში იგივე განწყობის ღრუბელს ნახავ.

და მოულოდნელად ცის იქით საშინელი

მშიერი დაფრინავს.

და უზარმაზარი მუშტით

გაბრაზებული მემუქრება.

ოჰ, მე შემეშინდა, მეგობრებო,

მაგრამ ქარი დამეხმარა

ისე ააფეთქა ბოღმამ

გადინებაში დაიწყო.

(შიშის გამოხატვა: თვალებგაფართოებული, წარბები ერთად შეკრული, ო-ფორმის პირი, სახე დაძაბული).

დავალება "ზღაპრის გმირები".

მასწავლებელი ამზადებს სხვადასხვა, ზღაპრული პერსონაჟების ამსახველ სურათებს ემოციური მდგომარეობები.

პედაგოგი. ზღაპრული გმირები ძალიან მინდა განწყობის საჰაერო ქვეყანა მოვინახულო, მხოლოდ მათ არ იციან როგორ მოხვდნენ იქ, ის მიწისზედა ძალიან მაღლა დგას. ღრუბლები მზად არიან მათ დასახმარებლად, თქვენ უბრალოდ უნდა აირჩიოთ ღრუბელი, რომელიც შეესაბამება თითოეული პერსონაჟის განწყობას.

პატარა ღრუბელი

მოძრაობს ტბის თავზე

და გაკვირვებული ღრუბელი

ხსნის პირში:

ოჰ, ვინ არის ასე ტბის ზედაპირზე

ფუმფულა ასე?

ასე shaggy, რბილი,

ფრენა, ფრენა ჩემთან ერთად!

(გაკვირვების გამოხატვა: თვალები და პირი ფართოდ აქვთ გახსნილი).

გარე თამაში "გაყინვა".

პედაგოგი. ჯადოსნური ნიავით დაგიბერავ და შენ მსუბუქ ღრუბლებად იქცევი.

ღრუბლები ერთხელ ათწილადი, ღრუბლები ორი, ღრუბლები ათზე,

გაყინე ცაზე სიხარულის ღრუბელივით (აქ მას ემოციას უწოდებენ)!

(ბავშვი უნდა გაიყინოს, ასახავს ამ ემოციას).

მუსიკალური დავალება.

პედაგოგი. ამ ქვეყანაში ღრუბლებს ძალიან უყვართ მუსიკის მოსმენა. ჩვენი ჯგუფის ბავშვებს კი ძალიან უყვართ ხატვა. იფიქრეთ იმაზე, თუ რისი დახატვა გსურთ, ფანქრები ან საღებავები. Მოემზადე სამუშაო ადგილი... ახლა მუსიკას ჩავრთავ შენთვის. ჩვენი ღრუბლები მოუსმენენ მას და თქვენ დახატავთ სურათს და განწყობას, რომელიც ამ მუსიკამ გამოგადგებათ.

(მუსიკალური ფრაგმენტები ჟღერს, განსხვავებული განწყობით, ბავშვები ვხვდებით და ასახავენ ამ განწყობას).

ეტაპი 4 ამრეკლი.

პედაგოგი.

დროა დავემშვიდობოთ

სენტიმენტების ქვეყანას ვთქვათ: ”ნახვამდის”!

განწყობილების ქვეყანაში კარი ჩვენთვის ღიაა,

ყველას ნახვამდის!