Конспект заняття якості предметів кольоровий світ. Тема: Властивості предметів. Рахунок предметів». Твердий – м'який

Конспект

уроку математики у 1 класі.

Вчитель: Лебедєва І.С.

Тема: Властивості предметів. Порівняння предметів.

Цілі: ознайомити з підручником, із властивостями предметів;

розвивати мову, пам'ять, логічне мислення;

прищеплювати інтерес до математики.

Заплановані результати: учні навчаться наводити приклади предметів певних кольорів, розміру, форми;

розвивати логічне мислення;

визначати приналежність предмета до будь-якої групи;

слухати вчителя.

Хід уроку

1.Організаційний момент

Довгоочікуваний дан дзвінок-

Починається урок.

Що потрібно зробити, коли чуєте дзвінок?Встати біля свого місця)

Я рада зустрічі з вами. Дякую за те, що ви прийшли.

Хто вчора запам'ятав, як мене звуть?

Молодці, у вас чудова пам'ять. А я, щиро скажу, не всіх вас запам'ятала. Думаю, що й ви всіх не одразу запам'ятали. Давайте разом назвемо ім'я того кому я кину м'яч. А хто ловить м'яч, той слухає, чи назвали його ім'я правильно.

(по ланцюжку м'яч передається кожному учневі, всі голосно називають ім'я)

Хто запам'ятав скільки всього хлопців у нашому класі?

А скільки дівчаток? /хлопчиків?/

(Слід похвалити тих, хто підняв руку)

Як можна піднімати руку? Як зручніше піднімати руку? Навіщо потрібно правило піднятої руки?

(Вчитель на дошці закріплює знак зрозумілої руки)

2.Актуалізація знань

Хлопці, сьогодні у вас незвичайний день-ви прийшли на перший у житті урок математики. Я вітаю вас із цією подією і хочу побажати, щоб вивчення математики було для вас цікавим. Давайте прочитаємо назву предмета за складами.

На дошці ЗАПИС: МА-ТЕ-МА-ТИ-КА

Хто вже знає, чим ми займатимемося на уроках математики?

(Відповіді дітей)

Математика - одна з найдавніших наук. Вона потрібна людям, щоб перетворити навколишній світ. На уроках математики ви навчитеся рахувати, проводити вимірювання, вирішувати приклади та завдання.

Нашими помічниками на уроках буде підручник – робочий зошит, який написала для вас Людмила Георгіївна Петерсон.

(Учні розглядають обкладинку підручника. Вчитель просить дітей обернути підручник та підписати, показує, як користуватися закладкою)

Розглянемо підручник, погортаємо його. зверніть увагу, який він барвистий. У кожному малюнку ховається завдання. Ви бачите, що у підручнику можна писати, розфарбовувати, тому він називається «Підручник – зошит». Але вмовляння: не писати і не малювати на сторінках самим, без мого дозволу. Якщо дуже хочеться займатися, зверніться до мене, я маю для вас завдання.

(Вчитель показує додаткові завдання на листочках)

До уроку математики на парту потрібно покласти підручник – зошит, ручку та кольорові олівці. У пеналі мати лінійку та простий олівець.

(Учні перевіряють готовність до уроку)

3.Самовизначення до діяльності.

Чотири стиглі груші

На гілочки гойдалися.

Дві груші зняв Павлуша,

А скільки груш лишилося? (2)

Скільки яблук у хлопців

Сонечком у руках горять!

У Наташі і у Томи, У Сергія і у Роми,

На столі ще одне,

Сонечком напоєно.

Ну скільки яблук, братики?

Хто зможе здогадатися? (5)

НА кущику перед парканом

Шість яскраво-червоних помідорів.

Потім чотири відірвалися,

А скільки на кущі лишилося? (2)

Груша, яблуко, помідор – це предмети. Чим схожі предмети-відповіді у загадок? (Відповіді дітей)

Ви впевнені, що ви назвали усі властивості предметів?

Про що ми говоритимемо сьогодні на уроці?

4.Робота на тему уроку

Робота за підручником

Хто нас зустрічає на сторінці 3? (Білка)

(Вчитель виставляє іграшкову білку або закріплює на дошці малюнок із її зображенням)

Що ви знаєте про білки? (Відповіді дітей)

Чи знаєте ви, що бувають не тільки руді білки, а й чорні? А ще бувають білки-летяги, які легко долають великі відстані між гілками на дереві. Але всі білки вміють стрибати по деревах, гризти горішки - це їх характерні властивості. Такі відмінні риси є у всіх предметів. Переконаємось у цьому. Нехай наша бідолашна познайомить вас з таблицею предметів.

1 (с.3)

Скільки всього предметів зображено малюнку? (12)

Як розташовані предмети?(У рядок, у стовпчик)

(Показати ряд рукою, рядок, стовпчик)

Що поєднує предмети першого рядка?(Колір)

Що поєднує предмети в стовпцях?(Перший стовпець-посуд, другий-овочі, третій-одяг, четвертий-іграшки)

Ви назвали вже дві властивості предметів: колір і приналежність до якоїсь групи.

Який предмет знаходиться у другому рядку та у четвертому стовпці?(Матрьошка.)

А який предмет сховався у третьому рядку та у третьому стовпці?(шапка)

Тепер загадайте один предмет із таблиці (тільки не говоріть вголос) і скажіть своєму сусідові, де він знаходиться, на якому рядку та в якому стовпці. Нехай ваш сусід намагатиметься відгадати, про який предмет йдеться. А потім поміняєтесь ролями.

(Робота в парах. Два-три предмети слід відгадати колективно)

Розглянемо рядок під таблицею. Що спільного у цих предметів? (це кола)

Ще одна властивість предметів-це форма. А чим відрізняються кола? (кольором, розміром)

Яку властивість предметів ви назвали самі? (Розмір)

Порахуйте, скільки всього кіл? (15)

Скільки червоних? Жовтих? Синіх?

Скільки великих? Маленьких?

Які властивості предметів ви можете назвати? (КОЛІР, РОЗМІР, ФОРМА, ПРИЛАДДЯ до якоїсь групи)

5.Фізкультхвилинка

Наша білочка дуже вихована і користується словами ввічливості. Вона пограє з вами у гру на увагу «Будь ласка». Якщо вимовляється слово «будь ласка», то виконуємо рух, якщо ні, рух виконувати не треба.

6.Продовження роботи на тему.

1. Гра «Вгадай предмет»

2 (стор3)

Що спільного у предметів першого рядка? (Форма)

Перерахуйте ці предмети.

Я задумала предмет із таблиці. Він знаходиться в першому рядку і в четвертому стовпчику. (Самовар.)

Задумайте предмет для свого сусіда та поясніть, як його знайти.

(Робота в парах. Два-три предмети слід відгадати колективно)

Отже, всі предмети мають властивості. Назвіть їх. (Колір, форма, розмір, приналежність до будь-якої групи)

7. Вправи у розвиток навичок письма.

1. Пальчикова гімнастика.

Цей пальчик-дідусь,

Цей пальчик – бабуся,

Цей пальчик - татко,

Цей пальчик – матуся,

Цей пальчик-я.

Ось і вся моя сім'я!

(Почергово згинаючи пальчики)

2.Правила посадки на листі

(Робота з плакатом «Сиди правильно»)

3.Виконайте завдання в учні (з 3 внизу) + р.тет стор3 №1, 2, 3)

8. Рефлексія

Які властивості предметів ви знаєте?

Хто задоволений своєю роботою?

Чи все було зрозуміло?

9. Підбиття підсумків уроку.

Що найбільше сподобалося на уроці?

Що було важко?

У вас на партах лежить аркуш із завданням. Покладіть аркуш перед собою. Закресліть у кожному рядку стільки кіл, скільки показує цифра на початку рядка.

Індивідуальний лист із завданням.

Закресліть стільки гуртків, скільки у вас показує цифра

Діти самостійно працюють на аркушах. Вчитель перевіряє правильність виконання завдання.

Вміст розробки

Підготовка до школи. 5-6 років. (Математика)

ПІДГОТОВКА ДО ШКОЛИ.5-6 років.

Властивості предметів.

Цілі:

Продовжувати формувати уявлення дошкільнят про властивості предметів (форма, величина).

Вчити виявляти властивості та відмінності предметів (колір, форма, величина).

Закріплювати вміння виділяти та пояснювати ознаки подібності та відмінності предметів, об'єднувати їх у групи за загальною ознакою, знаходити зайвий предмет.

Розвивати мовлення, спостережливість, розумову активність, вміння висловлювати та обґрунтовувати свої судження.

Розвивати слухову та зорову увагу, пам'ять, логічне мислення.

Розвивати конструктивні та творчі здібності, фантазію, творчу уяву.

Розвивати розумові операції, увагу, пам'ять, мовлення, пізнавальні інтереси, творчі здібності.

Сприяти формування розумових операцій (аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, класифікації).

Виховувати дружні взаємини між дітьми, звичку займатися спільно.

Обладнання:

Контурні зображення зайця, ведмедя, мишки + іграшка миші; набір цифр; зображення веселки зі смужок; зображення предметів: насіння, скоринка хліба, сир, іграшки, гриби, м'ячі, кубики, машинки тощо. (по 4 предмети одного кольору – червоний, жовтий, зелений, коричневий); кружки великі білого кольору та маленькі жовтого кольору, що імітують шматочки сиру; горіх, кругле вівсяне печиво, яблуко, апельсин, помідор; посібник Л.Г. Петерсон, Н.П. Холіною «Раз-сходинка, Два-сходинка» Аркуш 2-3.Стор.2-3.Заняття 2-3.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Вітання

У нашому класі, у нашому класі

Багато маленьких хлопців,

Багато маленьких хлопців,

Дружно поряд сидять,

Є і Машенька,

Є і Сашенька (називає по черзі всіх дітей).

Сьогодні ми ще раз із вами заглянемо у цікаву країну – "Математика". - Подивіться, хто прийшов до нас на заняття? (Демонструється зображення вирізаних по контуру фігур зайця, ведмедя, мишка). Діти називають звірів.

Як назвемо їх усіх одним словом? (Звірі, тварини.)

Що мають спільного? (Живуть у лісі.)

А чим кожен із них відрізняється від інших? (заєць - білий, вухатий, ведмідь великий і коричневий, мишка - маленька і сіра і т.п.).

Давайте порахуємо звірів.

Скільки їх всього? Хто перший, другий ліворуч? Хто посередині? Хто останній? Хто перед пахвою? Хто між зайцем та мишкою? Якою цифрою позначимо кількість цих звірів.

Один із звірків запрошує нас у гості. Відгадайте, хто це:

Маленький зріст, довгий хвіст,

Сіра шубка, гострі зубки.

(мишка)

А може, це все-таки зайчик? Чому не зайчик?

Як здогадалися, що мишка? Що вам допомогло?

Що ви ще знаєте про цей звір?

Молодці, ви правильно здогадалися, що це мишка, а допомогло вам у цьому те, що ви вказали на ті відмінні властивості, якими мишку можна відрізнити від зайця.

Ось так у кожного предмета можна знайти і назвати відмінну властивість, яка відрізнятиме його від інших предметів. Вміти бачити і називати ці відмінні властивості предметів ми сьогодні вчитися. А вчитимемося разом із мишкою.

Властивості предметів

Колір

Ой, поки ми з вами розмовляли, мишка засунула свій носик у мої папери і подивіться, що наробила (дістаєте аплікацію із зображенням веселки, але кольору, в якій, поміняйте місцями, для дітей, які прийшли вперше, проведіть додатково інформаційне повідомлення про веселку , див. Заняття 1.Райдуга).

Відновіть порядок веселки, ще раз зверніть увагу на кількість кольорів у веселці, їх порядок.

Ну ось, все гаразд можна і в гості до мишки зайти!

Подивіться, що можна знайти у неї в нірці (з мішечка діставайте картинки із зображенням предметів: насіння, скоринка хліба, сир, іграшки, гриби, м'ячі, кубики, машинки і т.п., має бути по 4 предмети одного кольору-червоний, жовтий, чорний, коричневий (для дітей 5 років використовуйте лише три предмети). Попросіть дітей назвати та перерахувати предмети та знайти цифру, якою позначимо кількість цих предметів.

Так, мишка, зовсім у нірці в тебе немає порядку, все розкидано, а це не добре, треба навести лад!

Подивіться, як мишка наводить лад у своїй нірці, як вона все акуратно складає в шафу (заздалегідь приготуйте лист ватману, розбитий на квадрати).

Вчитель сам викладає жовті предмети першу полицю.

Що цікавого помітили? (Всі предмети жовті.)

Де мишка поклала предмети жовтого кольору. У цьому випадку кажуть: у рядок.

Потім предмети викладаються у кожному рядку.

Які предмети мишка поклала у другому рядку? (червоні).

У третій? (коричневі).

У четвертій (зелені).

Ще раз подивіться на шафу, в якій навела порядок мишка. У цій шафі є рядки, назвіть їх по порядку (поряд обов'язково ставте мітку цифрою). А ще є стовпці. - Може хтось здогадався з вас і зможе показати мені та хлопцям перший, другий, стовпець? (Якщо дітям важко, покажіть їм самі, позначивши стовпці цифрами).

Мишка всі предмети у своїй шафі склала дуже акуратно та дуже цікаво, ви помітили це? Акцентуйте увагу дітей, що вона розклала все предмету, орієнтуючись на властивість: однакового кольору.

Ще раз назвіть усі предмети, вживаючи колір: червона машинка, зелене яблуко тощо.

Який предмет знаходиться у першому рядку та у другому стовпці?

Який предмет розташований у третьому рядку, але не у першому стовпці?

Назви у пам'яті всі предмети в четвертому стовпці.

А які ще кольори ви знаєте? Подивіться навколо і назвіть предмети червоного, синього, блакитного кольору.

Робота з посібника Л.Г. Петерсон, Н.П. Холіною «Раз-сходинка, Два-сходинка..» Аркуш 3.Стор.3. Завдання 3.

Фізхвилинка

Вийшли мишки якось

Подивитися, котра година.

1,2,3,4! - Мишки смикнули за гирі.

Раптом пролунав страшний дзвін,

Втекли мишки геть.

Розмір (розмір).

А ось мишка вирішила вам загадати загадки, а за кожну відгадку вона даватиме нам подарунок, згодні? (Приготуйте кружки великі білого кольору та маленькі жовтого кольору, що імітують шматочки сиру).

1. Цей предмет завжди можна знайти на кухні. Він великий і, зазвичай, буває білого кольору. У ньому завжди холодно. А коли ми голодні, то він завжди прийде нам на допомогу. (Холодильник).

2. А цей предмет великий, м'який, зручний, гарний. У нього є сидіння, спинка та підлокітники. На ньому можна сидіти та відпочивати, можна прилягти та почитати книгу. (диван).

3. Він великий, дубовий, полірований. У нього гладка стільниця та різьблені ніжки. За ним обідають. (стіл).

4. А цей предмет круглий, він помаранчевого кольору. З нього роблять сік. (апельсин) тощо.

За правильні відповіді діти отримували від мишки у подарунок шматочки сиру двох розмірів та двох кольорів. Тепер попросіть дітей викласти усі шматочки сиру на стіл.

Ось скільки частування ми заробили. (Порахувати, позначити цифрою).

А тепер подивіться, що спільного у всіх шматочків сиру? Форма-вони всі гуртки.

А чим відрізняються? (кольором, і величиною (розміром).

Ми говорили з вами вже про те, що для того, щоб подружитися з будь-яким предметом, йому можна поставити запитання: Якого він кольору?

А ще йому також можна запитати: Якого він розміру? Це теж буде ознакою, якою його можна виділити серед інших предметів.

Скільки всього шматочків сиру нам дала мишка? Скільки білі? Скільки жовтих? Скільки великих та скільки маленьких?

Фізмінутка (для очей)

Ах, як довго ми писали,

Очі у хлопців утомилися.

(Поморгати очима)

Подивіться все у вікно,

(Подивитися вліво - вправо)

Ах, як сонце високо.

(Подивитися вгору.)

Ми очі зараз закриємо,

(Закрити очі долоньками)

У класі веселку збудуємо,

Вгору по веселці підемо,

(Подивитися по дузі вгору вправо і вгору - вліво)

Вправо, вліво повернемо,

А потім скотимося вниз,

(Подивитися вниз)

Жмурись сильно, але тримайся.

(Зажмурити очі, відкрити і поморгати їм)

Форма.

Молодці! Ми багато ходили і мишка зголодніла, подивіться, що вона приготувала нам на частування (діти перераховують предмети, які демонструє викладач: горіх, кругле вівсяне печиво, яблуко, апельсин, помідор. Візьміть горіх і печінку, і попросіть дітей порівняти ці предмети.

Як ви вважаєте, чи є щось спільне у цих предметів? Чи є щось спільне у цих предметів? (їх можна їсти, обидва круглі) Чим вони відрізняються? (мають різний розмір; печінка плоска, а горіх опуклий, дайте дітям його помацати)

Потім запропонуйте дітям подивитись, що буде! Покладіть печінку на аркуш паперу та горіх, обвівши їх по контуру, покажіть дітям, що у вас вийшло коло. Акцентуйте увагу дітей те що, що предмети може бути однієї форми, тобто. мати круглу форму.

Подивіться, чи є мишеня ще предмети, що мають таку ж форму, як горіх? (Яблуко, апельсин, помідор)

Ці предмети також круглі та мають форму кулі. Подивіться, чи є ще в класі кулясті предмети та назвіть їх.

Проведіть аналогічну роботу з кубом і квадратом, пірамідою та трикутником, різними предметами, що мають цю форму.

Якщо ви ще раз ви захочете познайомитися з предметом, запитайте у нього: Якої форми? І ви побачите, що предмети можуть мати однакову чи різну форму.

Пальчикова гімнастика

Мої пальчики розкажуть,

(плескають у долоні з розчепіреними пальцями),

Що вміють – усі покажуть:

(одноіменні пальці обох рук 4 рази стикаються один з одним).

Їх п'ять на кожній руці

(Показують розчепірені пальці).

Все зробити зможуть, завжди допоможуть.

(плескають у долоні).

Вони на дудочці грають

М'ячик кидають,

Білизна стирають,

Підлогу підмітають,

Щиплють, пестять -

П'ять і п'ять моїх спритних пальчиків

(Показують пальці обох рук).

Робота з посібника Л.Г. Петерсон, Н.П. Холіною «Раз-сходинка, Два-сходинка..» Аркуш 2.стор.2. Завдання 1, 2, 3; аркуш 3. стор.3. Завдання 1.2.

Підсумок заняття

Отже, наш урок закінчено, ми вчилися сьогодні разом із мишкою знайомитися з предметами по-новому. Ми дізналися, що для того, щоб подружитися з будь-яким предметом, йому можна поставити запитання: Якого кольору? Якої величини (розміру)? Якої форми? І побачили, що є предмети, які можуть бути схожими один на одного, тому що вони одного кольору, однієї форми, однієї величини (розміру), а можуть бути різними, тобто відрізнятися і кольором, і розміром, і величиною!

Давайте тепер ще раз подивимося один на одного, і скажемо, чим ми схожі, а чим ми відрізняємося один від одного?

І скажемо спасибі мишці, яка допомогла нам дізнатися багато нового та цікавого, і подивимося, що за частування вона нам приготувала (роздайте дітям печиво).

Людмила Кайгородова
Конспект заняття «Властивості предметів». Середня група

Тема: "Властивості предметів"

Ціль:

Формувати вміння виявляти та порівнювати властивості предметів, знаходити загальну властивість групи предметів.

Матеріали до заняття:

Демонстраційний - олівці, альбомний аркуш паперу, картинки із зображенням овочів.

Роздатковий - кольорові олівці (червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий, листочки паперу, набори фігур: 5 кіл - червоний, жовтий, зелений, помаранчевий та синій, 5 овалів, 5 квадратів, 5 трикутників та 5 прямокутників ж квітів.

Хід заняття:

I. Властивість предметів – колір. Кольори веселки.

Вихователь вставляє у склянку кольорові олівці всіх кольорів веселки. Такі самі скляночки з кольоровими олівцями на столах у дітей. Вихователь показує картинку із зображенням Олівця:

Хлопці, наш Веселий Олівець розповів мені дивовижну історію! Виявляється, олівці вміють розмовляти і навіть хвалитися. Ось цей олівець сказав (бере до рук червоний олівець): «Я можу бути маком, вогнем, прапором!»

Вихователь малює червону лінію на альбомному аркуші паперу, прикріпленому дошці, а діти малюють червону лінію своїх листочках паперу. Потім вихователь просить їх розповісти, чим похвалилися інші олівці:

Вгадайте, що розповіли олівці?

Діти за власним бажанням виходять до дошки, вибирають олівець і залишають їм свій слід на аркуші, прикріпленому на дошці. Решта дітей малює лінії тими ж квітами на своїх листках. Зразкові відповіді дітей:

Помаранчевий: Я апельсин, морква!

Жовтий: «Я курча, сонце, ріпа!»

Зелений: Я трава, листя, цілий ліс!

Блакитний: Я незабудка, небо, лід!

Синій: «Я чорнило, море, волошка!»

Фіолетовий: «Я слива, бузок, сутінки, дзвіночок!» Вихователь дякує дітям за допомогу і загадує загадку. -Веселий Олівець шепнув мені одне слівце. Здогадайтесь якесь.

Через поля, через луки

Встала ошатна дуга. (Райдуга)

А хто знає кольори веселки?

Діти називають: червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, синій, фіолетовий. Запропонувати їм скласти веселку зі смужок кольорового паперу.

Діти встають у коло, в центрі якого стоїть ведучий із зав'язаними очима, беруться за руки і, крокуючи по колу, дружно кажуть:

Ми всі стали дружно в коло,

Повернулися раптом,

(Всі повертаються на 180 ° і йдуть у зворотному напрямку)

А як скажемо: "Скок, скок, скок!" -

Один із дітей за вказівкою вихователя повторює останній рядок, а ведучий відгадує, хто це. Якщо він не відгадав, то продовжує залишатися ведучим, а якщо відгадав, то ведучим стає той, хто подавав голосок. Гра повторюється 2-3 рази.

Роль ведучого у 2-му та 3-му турі гри краще доручити комусь із дітей.

ІІІ. Порівняння предметів за ознаками подібності та відмінності (колір, форма, розмір, матеріал, призначення і т. д.).

Розгляньте картинки. Що намальовано на першому малюнку? (Лялька та ведмедик.)

Порівняйте ляльку та ведмедика: що у них спільного і чим вони відрізняються? Вихователь, у разі потреби, може розпочати порівняння: загальне

у ляльки та ведмедика призначення - це іграшки; однаковий розмір; загальне те, що і у ляльки, і у ведмедика є стрічки, а відрізняються вони тим, що. І діти називають ознаки відмінності самостійно.

Порівняйте повітряна куля, на якій летить Незнайко, і м'ячик: що у них спільного і чим вони відрізняються? (У них однакова форма: і м'яч, і повітряна куля мають форму кулі. А відрізняються вони кольором: м'яч - жовтого і синього кольору, а повітряна куля - жовта і червона. Ще вони відрізняються розміром: м'яч - маленька, а повітряна куля - велика .Призначення у них теж різне: м'яч - іграшка, а повітряна куля - літальний апарат.

Порівняйте їжака та ялинку. («Ялина на їжачка схожа: їжак - у голках, ялинка - теж, і "живуть" вони в лісі». Відрізняються вони розміром: їжак маленький, ялинка більше їжака. Ще вони різного кольору: їжак сірий, а ялинка зелена. Їжачок - тварина, ялинка-рослина.)

Розгляньте картинку. Як ви вважаєте, чому ниточкою з'єднані лисиця і морквина? (Вони обидва оранжевого кольору.)

Молодці! А тепер візьміть свої «чарівні» олівці та поєднайте «чарівними ниточками» предмети одного кольору.

Розкажіть, які зображення ви поєднали? Чому? Зразкові відповіді дітей:

Морквина та лисиця помаранчеві.

Я поєднав курча і місяць, тому що вони жовті.

Помідор і сонечко червоні.

Жаба та яблуко зелені.

IV. Фізкультхвилинка «Дивись в обидва».

Діти будуються у ряд (не більше 7-10 осіб). Ведучого вибирають за допомогою лічилки або призначенням. Йому пропонується запам'ятати, як стоять діти. Після того, як ведучий відвертається, діти перебудовуються. Ведучий повинен визначити, що змінилося, та відновити порушений порядок. Розташування може бути лінійне, кругове, хаотичне – залежно від рівня складності, який хоче запропонувати вихователь.

V. Закріплення вміння виділяти властивості предметів.

1) Розмова про овочі. Відгадування загадок.

Які овочі ви знаєте?

Що росте у вас на городі (наприклад, на дачі?)

Про які овочі так кажуть? Як ви здогадались?

а) Червоний ніс у землю вріс,

А зелений хвіст зовні.

Нам зелений хвіст не потрібен

Потрібен лише червоний ніс.

(Морква)

в) Круглий бік, жовтий бік,

Сидить на грядці колобок.

Вріс він у землю міцно.

Що ж це таке?

б) Влітку на городі -

Свіжі, зелені,

А зимою в бочці -

Жовті, солоні.

г) Він великий, як футбольний м'яч,

Якщо стиглий – всі задоволені.

Так приємний він на смак!

Що за куля це?

Діти пояснюють, за якими ознаками вони здогадалися, про що йдеться: за кольором, формою, розміром, смаком тощо.

2) Гра «На що схоже?».

Зображення овочів.

Молодці! Ви дуже добре відгадуєте загадки. А тепер уважно розгляньте картинки і виберіть геометричні фігури, які нагадують ці овочі.

Зразкові відповіді дітей:

Морква помаранчевого кольору, за формою нагадує трикутник, покладу помаранчевий (червоний) трикутник.

Ріпа жовта та кругла. Я вибираю жовтий гурток. І т.д.

Що вам найбільше запам'яталося на занятті?

Що сподобалось? Що видалося важким?

Ольга Нурумбетова
Властивості предметів. Конспект заняття з формування елементарних математичних уявлень

Управління освіти Адміністрації міста Єкатеринбурга

Муніципальний бюджетний дошкільний навчальний заклад дитячий садок №275

620024 Єкатеринбург, вул. Бісертська, б. 20, телефон 255-66-61

Завідувач МБДОУ №275 Дрягіна Тетяна Андріївна

Конспект заняття з формування

елементарних математичних уявлень

у старшій групі дитячого саду:

« Властивості предметів» .

Чкалівського району м. Єкатеринбурга

м. Єкатеринбург, 2013

Тема: Властивості предметів(форма, величина, колір)

Ціль: 1. Продовжувати формувати уявленняпро ознаки подібності та відмінності

між предметами.

2. Вчити об'єднувати предмети у групи(за подібними ознаками)і виділяти з

груп окремі предмети, що відрізняються за величиною, формі, кольору.

3. Розвивати логічне мислення.

Завдання: Систематизувати знання дітей про ознаки подібності та відмінності між

предметами.

Матеріал:

1. Набори геометричних фігур різні за кольором та розміром.

2. Рахунковий матеріал(Палички, геометричні фігури).

Хід заняття

Вихователь:

Хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо в подорож по

країни геометричних фігур.

Для того, щоб туди потрапити, треба відгадати загадки:

З дитинства я знайомий твій,

Кожен кут тут прямий.

Усі чотири сторони однакової довжини.

Вам представитися я радий

А звати мене...

Немає кутів у мене

І схожий на блюдце я,

На тарілку та на кришку,

На ганок, на колесо.

Моя загадка коротка:

Три сторони та три кути

Молодець! А які ще геометричні постаті вам знайомі?

Наші подорож по країні Геометричних фігур

ється. Щоб у мешканців країни був гарний настрій,

давайте складемо геометричні фігури з наявних у вас,

1. Візьміть чотири трикутники і складіть один великий.

2. Скільки потрібно паличок, щоб був трикутник?

3. Вийшло? Як викласти два трикутники?

Давайте трохи відпочинемо.

Фізкультхвилинка:

Скільки кульок у нас,

Стільки ми підстрибнемо вкотре.

Скільки паличок до крапки

Стільки встанемо на шкарпетки.

Скільки точок у нашому колі

Стільки разів піднімемо руки.

Хлопці! А які геометричні постаті бувають?

Як можна поділити фігури?

Розділити фігури за кольором, формі, За величиною.

Гра «Чарівний мішечок»

У мішечку складено геометричні фігури. Дитина на

на дотик вибирає фігуру і дає повну характеристику.

Пальчікова гра.

Цілий день, цілий день

Кружиться скакалка

Цілий день, цілий день

Скаче наша Галка.

Правою - скок, лівою - скок,

Відразу обидві ніжки

То назад, то вперед

Скачуть доріжкою.

Все швидше, все швидше

Скаче наша Галка.

І прощаючись із жителями країни Геометричних фігур,

Давайте подаруємо їм на згадку картинки тварин, яких

ми викладемо з рахункового матеріалу.

Сьогодні ми з вами повторили, як поєднувати предмети в

групи за подібними ознаками; виділяти із груп окремі предмети.

на наступних заняттяхми продовжимо вивчення цього мате-

ріалу. А на сьогодні – заняття закінчено.

Підсумок: Діти, чим ми сьогодні займалися?

Діти:

Трикутник

Трапеція, ромб.

Плоскі та

об'ємні.

За кольором,

формі,

величині.

Три групи дітей:

Одна група виби-

рає за кольором,

друга за величиною,

третя за формі.

Групи працюють по

Це плоска геометрична фі-

гура або це обсяг-

ня геометрична

Діти викладають

Згадали які

геометричні

фігури бувають.

Вчилися ділити їх

за кольором, формі,

Конспект

уроку математики у 1 класі.

Вчитель: Лебедєва І.С.

Тема: Властивості предметів. Порівняння предметів.

Цілі: ознайомити з підручником, із властивостями предметів;

розвивати мову, пам'ять, логічне мислення;

прищеплювати інтерес до математики.

Заплановані результати: учні навчаться наводити приклади предметів певних кольорів, розміру, форми;

розвивати логічне мислення;

визначати приналежність предмета до будь-якої групи;

слухати вчителя.

Хід уроку

1.Організаційний момент

Довгоочікуваний дан дзвінок-

Починається урок.

Що потрібно зробити, коли чуєте дзвінок? (Встати біля свого місця)

Я рада зустрічі з вами. Дякую за те, що ви прийшли.

Хто вчора запам'ятав, як мене звуть?

Молодці, у вас чудова пам'ять. А я, щиро скажу, не всіх вас запам'ятала. Думаю, що й ви всіх не одразу запам'ятали. Давайте разом назвемо ім'я того кому я кину м'яч. А хто ловить м'яч, той слухає, чи назвали його ім'я правильно.

(по ланцюжку м'яч передається кожному учневі, всі голосно називають ім'я)

Хто запам'ятав скільки всього хлопців у нашому класі?

А скільки дівчаток? /хлопчиків?/

(Слід похвалити тих, хто підняв руку)

Як можна піднімати руку? Як зручніше піднімати руку? Навіщо потрібно правило піднятої руки?

(Вчитель на дошці закріплює знак зрозумілої руки)

2.Актуалізація знань

Хлопці, сьогодні у вас незвичайний день-ви прийшли на перший у житті урок математики. Я вітаю вас із цією подією і хочу побажати, щоб вивчення математики було для вас цікавим. Давайте прочитаємо назву предмета за складами.

На дошці ЗАПИС: МА-ТЕ-МА-ТИ-КА

Хто вже знає, чим ми займатимемося на уроках математики?

(Відповіді дітей)

Математика - одна з найдавніших наук. Вона потрібна людям, щоб перетворити навколишній світ. На уроках математики ви навчитеся рахувати, проводити вимірювання, вирішувати приклади та завдання.

Нашими помічниками на уроках буде підручник – робочий зошит, який написала для вас Людмила Георгіївна Петерсон.

(Учні розглядають обкладинку підручника. Вчитель просить дітей обернути підручник та підписати, показує, як користуватися закладкою)

Розглянемо підручник, погортаємо його. зверніть увагу, який він барвистий. У кожному малюнку ховається завдання. Ви бачите, що у підручнику можна писати, розфарбовувати, тому він називається «Підручник - зошит». Але вмовляння: не писати і не малювати на сторінках самим, без мого дозволу. Якщо дуже хочеться займатися, зверніться до мене, я маю для вас завдання.

(Вчитель показує додаткові завдання на листочках)

До уроку математики на парту потрібно покласти підручник – зошит, ручку та кольорові олівці. У пеналі мати лінійку та простий олівець.

(Учні перевіряють готовність до уроку)

3.Самовизначення до діяльності.

Чотири стиглі груші

На гілочки гойдалися.

Дві груші зняв Павлуша,

А скільки груш лишилося? (2)

Скільки яблук у хлопців

Сонечком у руках горять!

У Наташі і у Томи, У Сергія і у Роми,

На столі ще одне,

Сонечком напоєно.

Ну скільки яблук, братики?

Хто зможе здогадатися? (5)

НА кущику перед парканом

Шість яскраво-червоних помідорів.

Потім чотири відірвалися,

А скільки на кущі лишилося? (2)

Груша, яблуко, помідор – це предмети. Чим схожі предмети-відповіді у загадок? (Відповіді дітей)

Ви впевнені, що ви назвали усі властивості предметів?

Про що ми говоритимемо сьогодні на уроці?

4.Робота на тему уроку

Робота за підручником

Хто нас зустрічає на сторінці 3? (Білка)

(Вчитель виставляє іграшкову білку або закріплює на дошці малюнок із її зображенням)

Що ви знаєте про білки? (Відповіді дітей)

Чи знаєте ви, що бувають не тільки руді білки, а й чорні? А ще бувають білки-летяги, які легко долають великі відстані між гілками на дереві. Але всі білки вміють стрибати по деревах, гризти горішки - це їх характерні властивості. Такі відмінні риси є у всіх предметів. Переконаємось у цьому. Нехай наша бідолашна познайомить вас з таблицею предметів.

Скільки всього предметів зображено малюнку? (12)

Як розташовані предмети? (У рядок, у стовпчик)

(Показати ряд рукою, рядок, стовпчик)

Що поєднує предмети першого рядка? (Колір)

Що поєднує предмети в стовпцях? (Перший стовпець-посуд, другий-овочі, третій-одяг, четвертий-іграшки)

Ви назвали вже дві властивості предметів: колір і приналежність до будь-якої групи.

Який предмет знаходиться у другому рядку та у четвертому стовпці? (Матрьошка.)

А який предмет сховався у третьому рядку та у третьому стовпці? (шапка)

Тепер загадайте один предмет із таблиці (тільки не говоріть вголос) і скажіть своєму сусідові, де він знаходиться, на якому рядку та в якому стовпці. Нехай ваш сусід намагатиметься відгадати, про який предмет йдеться. А потім поміняєтесь ролями.

(Робота в парах. Два-три предмети слід відгадати колективно)

Розглянемо рядок під таблицею. Що спільного у цих предметів? (це кола)

Ще одна властивість предметів-це форма. А чим відрізняються кола? (кольором, розміром)

Яку властивість предметів ви назвали самі? (Розмір)

Порахуйте, скільки всього кіл? (15)

Скільки червоних? Жовтих? Синіх?

Скільки великих? Маленьких?

Які властивості предметів ви можете назвати? (КОЛІР, РОЗМІР, ФОРМА, ПРИЛАДДЯ до будь-якої групи)

5.Фізкультхвилинка

Наша білочка дуже вихована і користується словами ввічливості. Вона пограє з вами у гру на увагу «Будь ласка». Якщо вимовляється слово «будь ласка», то виконуємо рух, якщо ні, рух виконувати не треба.

6.Продовження роботи на тему.

1. Гра «Вгадай предмет»

Що спільного у предметів першого рядка? (Форма)

Перерахуйте ці предмети.

Я задумала предмет із таблиці. Він знаходиться в першому рядку і в четвертому стовпчику. (Самовар.)

Задумайте предмет для свого сусіда та поясніть, як його знайти.

(Робота в парах. Два-три предмети слід відгадати колективно)

Отже, всі предмети мають властивості. Назвіть їх. (Колір, форма, розмір, приналежність до будь-якої групи)

7. Вправи у розвиток навичок письма.

1. Пальчикова гімнастика.

Цей пальчик-дідусь,

Цей пальчик - бабуся,

Цей пальчик - татко,

Цей пальчик - матуся,

Цей пальчик-я.

Ось і вся моя сім'я!

(Почергово згинаючи пальчики)

2.Правила посадки на листі

(Робота з плакатом «Сиди правильно»)

3.Виконайте завдання в учні (з 3 внизу) + р.

8. Рефлексія

Які властивості предметів ви знаєте?

Хто задоволений своєю роботою?

Чи все було зрозуміло?

9. Підбиття підсумків уроку.

Що найбільше сподобалося на уроці?

Що було важко?

У вас на партах лежить аркуш із завданням. Покладіть аркуш перед собою. Закресліть у кожному рядку стільки кіл, скільки показує цифра на початку рядка.

Індивідуальний лист із завданням.

Закресліть стільки гуртків, скільки у вас показує цифра

Діти самостійно працюють на аркушах. Вчитель перевіряє правильність виконання завдання.