Ахлах бүлгийн цогцолбор хичээл. Ахлах dhow бүлгийн нэгдсэн ба цогц ангиуд. Хамтарсан үйл ажиллагаа

Радакина Лилия Николаевна

Елена Кубасова

MBDOU- CRR- 84-р цэцэрлэг

Эцсийн нэгдсэн хичээл ахлах бүлэг"Хавар хайх"

Зорилт:Хүүхдүүдийн жилийн турш олж авсан мэдлэг, чадварыг нэгтгэн нэгтгэх.

Даалгавар:

боловсролын:

Хүүхдүүдэд хаврын онцлог шинж чанар, хаврын саруудын нэрсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Асуулт боловсруулах, хариултыг бүтэн өгүүлбэрээр өгөх чадварыг хүүхдүүдэд дасгалжуулах.

хөгжиж буй:

Хөгжил диалог яриа.

Аман ярианы хөгжил логик сэтгэлгээ, сонсголын болон харааны санах ой.

Сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэхэд түлхэц өгөх.

Боловсролын:

Хүүхдийг сониуч зан, ажиглалтанд сургах.

Харилцан туслалцаа, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх

Арга, техник:

    аман: яриа, хайлтын асуултууд;

    харааны: МХТ, зураг;

    практик: танин мэдэхүйн тоглоомууд.

Тоног төхөөрөмж, материал:дуу хураагуур, даалгавар бүхий дугтуй, хайчилбар зураг, улирал бүхий карт, нартай зурагт хуудас, нэг удаагийн хавтаншингэрүүлсэн гуаштай, нойтон алчуур.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүдийг бүлэгт оруулсан тул тэд багшид ханддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай зочдыг хараарай, сайн уу гэж хэлье.

Сайн байна уу гэдэг үг байнаямар гайхалтай юм бэ

Бага зэрэг эелдэг, жаахан зөөлөн.

Сайн байна уу, бид энэ өдөр хэлэх болно,

Сайн байна уу, бид бүгдэд болон бүх зүйлд хэлдэг!

2. Гол хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр би нэгийг авлаа сонирхолтой мессеж! Танд ч бас таалагдах байх гэж бодож байна! Түүнийг сонсъё!

"Хүүхдүүд дуу хураагуур дээр ирээд Дунногийн аудио бичлэгийг сонсдог.

Сайн уу залуусаа! Би бол мэдэхгүй байна! Надад хайртай гэдгээ би мэднэ! Тиймээс би чамтай тоглохоор шийдсэн! Би танай бүлэгт улирлын зургуудыг олсон. Тэр ширээн дээр гурван зураг үлдээж, дөрөв дэх улирлыг нуужээ! Түүнийг олохын тулд та даалгавраа биелүүлэх ёстой! Дууссан ажил бүрийн дараа та хэсгүүдийг хүлээн авах бөгөөд дараа нь зургийг бүхэлд нь цуглуулах болно. Миний зөвлөгөө танд туслах болно! Эхний зөвлөгөө: ширээ, хоол! Амжилт хүсье! Таны мэдэхгүй! "

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дунногийн эхний сэжүүр дээр хэлсэн эхний ажлыг бид хаанаас хайх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт. (Хоол, ширээ)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.(Хоолны ширээ бол хуваарилах хүснэгт юм)

Багш хүүхдүүдтэй хамт хуваарилах хүснэгтэд очиж, тэнд даалгавар бүхий дугтуй олдог. Багш даалгаврыг уншдаг.

Ажлын дугаар 1. "Зураг хайчлах"

Зүссэн зургууд ширээн дээр байна. Хүүхдүүд гурван багт хуваагдаж, таавар зохиодог. Хэрэв хүүхдүүд зургуудаа зөв нийлүүлбэл хоёр нэмэлт хэсэг байх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Чи юу хийсэн бэ!

Хүүхдүүдийн хариулт. (Улирал)

Багш нь баг бүрт ээлжлэн ханддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та жилийн аль цагийг авсан бэ?

Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Намар (өвөл, хавар) гэж ямар шинж тэмдгээр та таасан бэ?

Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Даалгавар дууссан. Залуус аа, бид бүх зургийг цуглуулсан! Тэгэхээр жилийн аль үе дутагдаж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт. (Хавар алга байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид юу хайж байна вэ? (Хаврын зураг) Өөр юу үлдсэн бэ? (хоёр нэмэлт мэдээлэл)Багш нэг нарийн ширийн зүйлийг эргүүлээд Дунногоос ирсэн мессежийг олж харав. "Сайн байна, хоёр дахь зөвлөгөө: цонх, машинууд"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Даалгавар хаанаас хайхаа хэн тааварлав?

Хүүхдүүдийн хариулт. (Буланд байгаа хөвгүүд, зогсоолын ойролцоо, цонхны тавцан дээр)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараа нь үргэлжлүүлээд хайгаарай!

Хүүхдүүд цонх руу очоод дугтуй олдог. Багш даалгаврыг уншиж өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэр хаврын сарууд?

Хүүхдүүдийн хариулт.(3 -р сарын 4 -р сар, 5 -р сар)

Төлөөлөгч: Хэд байдаг вэ? (Хаврын гурван сар)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэдгээрийг дарааллаар нь нэрлэ!

Хүүхдүүдийн хариулт. (Гуравдугаар сарын нэг, дөрөвдүгээр сарын хоёр, тавдугаар сарын гурав)

Дасгал тоглох"Хавар юу болох вэ? "

Хүүхдүүд ширээн дээр ирдэг бөгөөд багш өөр өөр улирлыг дүрсэлсэн картуудыг гаргадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид зөвхөн хавар дүрсэлсэн зургийг сонгох хэрэгтэй. Хүн бүр өөрт хэрэгтэй картаа сонгож, хавар болж байгааг ямар тэмдгээр мэдсэнээ хэлэх болно.

Хүүхдүүд хаврын шинж тэмдгийг нэрлэдэг. (Цас хайлж, горхи урсаж, дээвэр дээр мөстлөгүүд гарч, шувууд өмнөд зүгээс нисч, үүр барьж эхэлдэг, анхны цэцэг цэцэглэдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та маш сайн ажил хийлээ! Дугтуйнд өөр 3 тааврын хэсэг, зөвлөмж байна! Дараагийн зөвлөгөө: харандаа! Даалгавар авахын тулд бид хаашаа явах ёстой вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.Багштай хүүхдүүд дүрслэх урлагийн буланд очиж, даалгавар бүхий дугтуй олж өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, ямар зальтай Данно, тэр ийм таавар зохион бүтээсэн юм!

"Хурдан оюун ухаанд зориулсан тоглоом." Уншвал хүүхдүүд хариулдаг:

- 2 хулгана хэдэн чихтэй,

- 3 муур хэдэн сүүлтэй,

- Мягмар гарагаас хойш долоо хоногийн аль өдөр

- долоо хоногт хэдэн өдөр амардаг

- 6 хиппогийн хичнээн их гэдэс байдаг вэ?

- Баасан гарагийн өмнөх долоо хоногийн аль өдөр

- 4 далайчин хичнээн олон хошуутай вэ.

- Бид шөнө унтдаг, дасгал хийдэг .... (өглөө).

- Нар өдрийн цагаар гэрэлтдэг, сар ... (шөнө) .

-Бид орой оройн хоол идэж, үдийн хоол иддэг .... (үдээс хойш)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, энд хамгийн сүүлийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл байна, одоо зургийг эвхэхийг хичээцгээе. Тааврыг хамтад нь тавьснаар хаврын дүр төрхийг олж авна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тиймээс бид бүх даалгаврыг гүйцэтгэж, бүх нарийн ширийн зүйлийг олж, зургийг нугалав! Бид ямар мундаг хүмүүс вэ!

3. Эцсийн хэсэг. Сурган хүмүүжүүлэгч 2: Залуус аа, би мартчихсан байна, Данно бас бидэнд зурагт хуудас өгсөн. Плакатыг дэлгэнэ. Тэнд нарыг будсан байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нар бол зөвхөн дулааны билэг тэмдэг төдийгүй энх тайвны бэлэг тэмдэг юм! Бидний алгаа үргэлж нар руу, дэлхий рүү татдаг! Одоо алгаа будагнд хийцгээе! Бид нар, амар амгалан, сайн сайханд хэрхэн хүрч байгаагаа харуулахын тулд зурагт хуудсан дээр гарын хээ гаргах болно!

Аудио бичлэг асдаг: "Үргэлж нартай байх болтугай ..." анхдагч дуу.

Хүүхдүүд (эхэндээ, дараа нь охид, дараа нь хөвгүүд) ширээн дээр ирж, урьдчилан бэлдэж, таваг будаг тавиад, алгаа доошлуулаад нарны эргэн тойронд зурагт хуудас дээр дардас үлдээдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус та нар бидний наранд дуртай юу? Бүгд хичээсэн!

Хуучин бүлгийн нэгдсэн хичээл

"Ер бусын аялал".

Зорилт:

    Хүүхдүүдийг эд хөрөнгөтэй танилцуулах төрөл бүрийн материал(элс, шавар, чулуу, шороо).

    Дуртай үлгэрийн баатруудын тухай өгүүллэг бэлтгэх замаар уялдаа холбоотой яриаг сайжруулах, үгсийн санг хөгжүүлэх.

    Үгийг үет болгон хуваах чадварыг бэхжүүлэх.

    Хүүхдүүдийн геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг идэвхжүүлэх, бие даан даалгавар хийхдээ тэдгээрийг бүтээлчээр ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

    Анхаарал, төсөөлөл, сониуч зан, сонирхлыг хөгжүүлэх хайлтын үйл ажиллагаа, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадвар, яриандаа илэрхийлэх, хүүхдүүдийг сэтгэн бодоход хүргэдэг.

    Уран зохиолын бүтээлийг сонирхож, хайрлах.

    Үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах ур чадварыг хөгжүүлэх, аврах ажилд ирэх хүсэл

Давуу тал:

Элс, шавар, чулуу, шороотой сав. Цавуу, геометрийн дүрсүүд, Картоноор хийсэн "хивс". Үлгэрийн баатруудын дүрслэл: Алдар-Косе, Шунал худалдаж авах, Улаан малгайт малгай, Айболит. Газрын зураг - аялалын схем, байшин, цайз, овоохой, объектын зургийг дүрсэлсэн зураг. Сагс. ТВ, DWD, хөгжмийн төв, аудио бичлэг бүхий хуурцаг, "Галуу-хун" хүүхэлдэйн кинотой диск

Урьдчилсан ажил:

Үлгэр унших, өвлийн улиралд зугаалж байхдаа ажиглах, улирал - өвлийн тухай ярих.

"Баяр баясгалангийн тойрог:" Өглөөний мэнд»

Амьтад, шувуудад өглөөний мэнд

Инээмсэглэсэн царайд өглөөний мэнд

Тэгээд тэр даруй бүх зүйл эелдэг, итгэлтэй болно

Мөн өглөөний мэнд орой болтол үргэлжлэх болно

Төсөөллийн нөхцөл байдал:

Хаалга тогшиж байна. Багш захидлыг авчирч нээж, аудио хуурцагыг олж мэдэв. Үүнийг сонсохыг санал болгож байна.

Бичлэг сонсогдож байна:

“Залуус аа, би утга зохиолын хатан хаан! Намайг Баба Яга барьцаалж, боолчлолд байлгасан. Би маш их айж, ганцаарддаг. Би чамаас гуйж байна - намайг авраач. "

Сурган хүмүүжүүлэгч: “Залуус аа, бид Царина уран зохиолоо асуудалд орхиогүй биз дээ? Бид түүнийг аврах уу? Дараа нь бид одоо аялалд явах болно. Энэ нь маш хэцүү бөгөөд аюултай юм. Зөвхөн хамгийн зоригтой, тэсвэр хатуужилтай, найрсаг залуус л бидэнтэй хамт явж чадна. Чи бэлэн? Сайн хийлээ! - Өө, залуус минь, илүү чимээгүй, чимээгүй, би хачин зүйл сонсож байна ...

Энэ үед Баба Яга телевизийн дэлгэц дээр гарч ирэв. "Галуу-хун" хүүхэлдэйн киноны хэсэг (аудио бичлэг сонсогдож байна)

Баба Яга:

"За, эрхэм нөхөд өө! Тиймээс бид уулзсан! Утга зохиолын хатан хааныг чөлөөлөхийн тулд дугтуйнд нуусан миний шалгалт, даалгавруудыг биелүүлэх хэрэгтэй. Мөн тэдэнд хүрэх замыг газрын зураг - диаграмаар зааж өгөх болно. Хэрэв тэгвэл шоронгийн түлхүүрийг олж, хатныг чөлөөлөх болно. Үүнийг бүү хий, тэгвэл тэр үүрд түгжигдэх болно. Бүх саад бэрхшээлийг амжилттай даван туулахыг хүсч байна. "

Схемийн зурагтай ажиллах:

Багш газрын зургийг судалж, хаашаа явахаа тодорхойлохыг санал болгож байна. Хүүхдүүд "хус, мөөгний хажуугаар шууд явж, зүүн тийш эргэж, 1 -р даалгаварт хүрье" гэж хэлдэг. (замд гарах)

Туршилтын тоглоом.

    "Хүйтэн, гүн шалбааг дундуур алхах" (өндөр өвдөгөөр алхах)

    "Руу явах нимгэн мөс"(Хөлийн хуруун дээр алхах)

    "Цоорхойг гатлах" (төсөөллийн лог дээр алхах)

    "Харанхуй агуйгаар алхах" (хаалттай нүдээр алхах)

1 -р даалгавар бүхий дугтуйг олоорой

Багш: Даалгавруудыг даван туулахын тулд хэлье шидэт шившлэг: oinayik, oinayik, oinayik ta oylayik ". (бид тоглох болно, тоглох болно, тоглох, бодох болно)

Дасгал 1:

“Таны өмнө байшин, цайз, овоохой гэсэн гурван барилга байна. Та эдгээр барилгуудын алинд нь амьдрахыг хүсч байна, яагаад? Тэд тус бүрт хэн амьдардаг гэж та бодож байна вэ?

Зургууд барилгад амьдардаг байв. Тэд байшингаасаа зугтаж, замбараагүй байдалд оров.

1 барилга бол байшин, нэг үгийн үгс тэнд амьдардаг, 2 барилга бол цайз, хоёр үгийн үгс, байшин бол овоохой, гурван үгийн үгс үүнд амьдардаг. Та зураг авах, хичнээн үетэй болохыг тодорхойлох хэрэгтэй энэ үгмөн хүссэн байшингийнхаа зургийг тавь.

Газрын зурагтай ажиллах - схем

Биеийн минут "Явцгаая."

2 -р даалгавар:

"Залуус та үлгэрт дуртай юу? Ямар үлгэрүүд байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Саяхан Баба Яга сонин дээрх зарыг уншаад үлгэрийн баатруудын хэн нь эдгээр зарыг өгсөн болохыг таахыг урьж байна.

    "Би угаалгын машин авахын тулд шинэ тэвш, овоохой санал болгож байна."

("Загасчин ба загасны үлгэр" киноны хөгшин эмэгтэй)

    "Би алтан өндөг тавьж байна." (Тахианы мах Ряба)

    "Би эмээ рүү бялуу, нэг тогоо цөцгийн тос авч өгье." (Улаан малгайт)

    "Би бүх амьтдыг эмчлэх болно." (Доктор Айболит)

    "Би хуучин, цоорхойгоор дүүрсэн хүрмийг шинэ үнэг болгон өөрчилнө." (Алдар-Косе)

    "Би бүх толбо, бэхийг угаана." ("Мойдодыр" үлгэрийн угаалгын сав

Нэг үг хэлээч ...

Тэр чонын өмнө чичирсэнгүй.

Би баавгайгаас зугтсан.

Мөн үнэгний шүд

Би баригдсан ... (Колобок)

Тэр дэлхийн бүх хүмүүст илүү эелдэг ханддаг

Тэр өвчтэй амьтдыг эдгээдэг

Тэр алдартай, алдартай

Энэ бол эмч .... (Айболит)

Казах дэнди

Домбыр тоглодог

Ядуусыг хамгаалдаг (Алдар - Косе)

Аав хачин хүүтэй болсон

Ер бусын, модон

Газар дээр болон усан дор

Би алтан түлхүүр хайж байсан

Тэр, охин Малвина

Дуудсан .... (Пиноккио)

Бид алтан өндөгтэй байсан,

Тэгээд сагс хоосон байна

Өвөө уйлж байна, эмэгтэй уйлж байна

Тэд тайвширдаг ... (Ряба тахиа)

Баба Яга: “Миний овоохойд хөрөг зураг байсан үлгэрийн баатрууд... Газар хөдлөлтийн үеэр тэд унаж, хагарчээ. Хэсэг хэсгээс хөрөг цуглуулж, баатар бүрийн тухай, тэр ямар үлгэрийн үлгэр, түүнд таалагдсан эсэхээс үл хамааран, яагаад хэлэхийг тушааж байна. (Саарал чоно, Шунахай Бай, Айболит, Улаан малгайт)

Газрын зурагтай ажиллах - схем

Дулаарах

Нугас нуга руу гарав: Quack-quack-quack

Хөгжилтэй цох цохоор нисэв: W-w-w

Галуу хүзүүгээ бөхийлгөж байна Ха-ха-ха

Өд хушуугаар тархдаг Нэг хоёр, нэг хоёр

Салбарын салхи V-in-in-ийг сэгсрэв

Бөмбөг хэт их архирлаа

Усанд живсэн зэгс Ш-ш-ш

Тэгээд дахиад л нам гүм болов

3 даалгавар:

“Миний овоохойд хулгана хивсийг хөмрөв. Тэдгээрийг нэн даруй засч, нөхөөсийг оё. Би чамд хивс, хаягдал илгээсэн. " Ширээн дээр хэвт өөр өөр хэлбэрүүд, өнгө, нөхөөсний хэмжээ - геометрийн дүрс. Нийт дүнгээс өөрт хэрэгтэй зүйлээ сонгоорой. Сонголтоо тайлбарлаж, хивсэн дээр наалдана уу.

Газрын зурагтай ажиллах - схем

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус та нар ядарч байна уу? Бид аяллаа хэрхэн үргэлжлүүлэх вэ? (хүүхдүүдийн хэлсэн үг) Үүлэн дээр аялахыг санал болгож байна.

Амралт.

Хүүхдүүд хивсэн дээр сууна. Нүдээ ань. Тэд үүлэн дээгүүр хөвж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. "Үүл - Цагаан жигүүрт морь" дууг тоглодог. Амралтаа авах? Дараа нь багш цааш явган явахыг санал болгож байна.

4 даалгавар:

"Тааврыг таавал: Замуудыг нунтагласан,

Цонхнуудаа чимэглэсэн

Би хүүхдүүдэд баяр баясгаланг өгсөн

Тэгээд би чаргаар унаж өгсөн. (өвөл)

Юу болохыг хар даа сайхан сагс... Тэр надад өгсөн Цасан хатан хаан... Энэ сагс нь энгийн зүйл биш бөгөөд "өвөл" гэсэн үгсийг агуулсан байв. Тэд зун хайлсан. Би сагсаа "өвлийн" үгсээр дүүргэхийг тушааж байна. "

Та "Өвөл" гэсэн үгэнд тохирсон ямар ч үгийг нэрлэх хэрэгтэй. Жишээлбэл: цас, Санта Клаус, чарга гэх мэт.

Газрын зурагтай ажиллах - схем

Дулаарсан "Одтой тэнгэр"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Зам урт байсан, аль хэдийн харанхуй болж, шөнө ойртож байна. Шөнийн тэнгэрийг харцгаая.

    Бид хувийн дуран авав. Бид тоног төхөөрөмжийг тохируулдаг (chik-chik)

    Дамперыг нээв (Whack-whack)

    Од харсан (өө-өө)

    Олон одод (өө-өө-өө-өө-өө)

    Сүүлт од харсан (өө)

    Олон тооны сүүлт одууд (oo-oo-oo-oo-oo)

    Нисдэг таваг харав (ding-ding)

    Үүнээс харь хүн гарч ирэв (блюз-блюз)

    Солирын бороо эхэллээ (алга ташилт)

Үйл ажиллагаа 5: Туршилт

"Би хайртай хүнээ унагасан цэцгийн сав... Та үүнийг ямар материалаар хийж болохыг хэлж, яагаад гэдгийг тайлбарлах хэрэгтэй. Яарч, бодоод, ойлгомжтой, тодорхой тайлбарлаж өг, ингэснээр би ойлгох болно. "

Ширээн дээр элс, шавар, хайрга, шороотой савнууд байдаг. Багш, хүүхдүүд санал болгож буй материалыг авч үзэх, судлах, харьцуулах, дүгнэлт гаргах, шийдвэрээ тайлбарлах.

Газрын зураг дээр ажиллах - диаграм.

Түлхүүрийг олоорой. Цайз нээгдэж, Утга зохиолын хатан хааныг чөлөөлөв.

Бид цайзад цагтаа ирсэн.

Хэсгийн нарс, гацуур.

Бабу - Яга бид ялсан,

Бид нэг найзаа суллав.

Уран зохиол залууст баярлалаа. Тэдэнд талархлын тэмдэг болгон өгдөг - зүрх сэтгэл - түүний зүрх сэтгэлийн дулаан. Бүх саад бэрхшээлийг даван туулахад тэдэнд юу тусалсан бэ гэж асууна. (бидний нөхөрлөл ба мэдлэг)

Тэд буцах замдаа явдаг. Тэд "Хүчтэй нөхөрлөл" дууг тоглодог.

Абдурагимова Эльмира Арсеновна,

сурган хүмүүжүүлэгч

MBDOU д / с Лянтор хотын "Йолочка" хот

Зорилго: зохион байгуулалтаар дамжуулан хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх өөр төрөлүйл ажиллагаа

Боловсролын:

Кардинал ба эрэмбийн тоонуудын тооллогыг 10 дотор нэгтгэх, Куйзенерын савааг уртаар нь харьцуулах чадвар;

Объектуудын ангилал, тэдгээрийг хийсэн материалын тодорхойлолтонд дасгал хийх;

Зангуу онцлог шинж чанаруудулирал, саруудын нэр, долоо хоногийн өдрүүд, өдрүүд;

Үлгэрийг зургаар нэрлэх дасгал хийх;

Нэр үгэнд хэд хэдэн нэр үг сонгох дасгал хийх;

Тодорхой дуу авиа сонсож, нэрнийхээ эхний үсгийг олох чадварыг хөгжүүлэх;

Үгийн тоог тодорхойлох дасгал хийх;

Хөгжиж байна:

Хүүхдүүдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, харилцан яриа хийх;

Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

Гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсрол:

Сониуч зан, ажиглалтыг хөгжүүлэх;

Харилцан туслалцаа, бие даасан байдлыг дэмжих;

Ажлын хэлбэр - урд, хувь хүн

(Уран бүтээлч хүний ​​дүрд хувирсан сурган хүмүүжүүлэгч хүүхдүүдтэй уулздаг. "Ералаш - Аз жаргалын хөгжим" хөгжим тоглогддог).

Зураач: Залуусаа, өнөөдөр зочид ирсэн. Тэдэнтэй мэндчилж, тойрог хэлбэрээр зогсцгооё. (Хүүхдүүд сайн уу гэж хэлээд тойрог дээр зогсож байна)

Би өргөн тойрог харж байна

Миний бүх найзууд босов.

Бид яг одоо явж байна,

Одоо зүүн тийш явцгаая.

Тойргийн төвд цугларцгаая

Тэгээд бид бүгд энэ газар руу буцах болно

Бүгд бие биенээ инээмсэглэцгээе.

Зураач: Залуусаа, та намайг хэн болохыг тааварлав уу?

Хүүхдүүд: зураач.

Зураач: Зөв. Өнөөдөр би зураач хүн бөгөөд танд зориулж хэдэн зураг бэлдлээ. Бүгдээрээ хамтдаа проектор дээр очиж ямар зургууд болохыг харцгаая. Сэжүүрийг сонссоны дараа та ямар үлгэр ярьж байгааг та таах болно.

Үлгэрүүд асуудаг: "Одоо найзууд аа, бидэнтэй танилцаарай!"

1. Туурайн нүхэнд .... ("Эгч Алёнушка, ах Иванушка")

Өө, та бол Петя-энгийн байдал

2. Би бага зэрэг алдсан:

Би муурыг дуулгавартай дагаагүй,

Цонхоор харав ... ("Муур, азарган тахиа, үнэг")

3 цохих, цохих

Хамартай таваг дээр-

юу ч залгиагүй

хамартай үлдэв ... ("Үнэг ба тогоруу")

4. Тэгээд зам хол байна

Мөн сагс нь тийм ч хялбар биш юм

Би модны хожуул дээр сууна

Би бялуу идэх ёстой ... ("Маша баавгай")

5. Зам дагуу хурдан алхаж,

Шанага өөрөө ус чирдэг ... ("Цурхай тушаалаар")

Зураач: Сайн байна, залуусаа. Одоо дараагийн зураг дээр юу харагдаж байгааг тааварлаарай.

Олон өнгийн рокер

Цэнхэр тэнгэрт өлгөөтэй байна

Долоон өнгийн нум,

Мэдээж ... (солонго)

Зураач: Ямар гайхамшиг вэ - гайхамшгууд солонго руу очиж, замыг авчирсан,

Бүх мөрүүд нь энгийн биш, гэхдээ ид шидийн юм!

Зам дагуу алхаж байгаа хүн тоглож байна

Тэр маш их зүйлийг мэддэг, үргэлж сайхан ярьдаг,

V бэлтгэл бүлэгяаран яв!

Зураач: Залуусаа, та бэлтгэл бүлэгт явахыг хүсч байна уу? (Тийм)

(Солонго унтарна)

Зураач: Өө, ямар нэг зүйл болсон, солонго алга болсон! Одоо бид цэцэрлэгт яаж очих вэ? Би хуучин бүлэгт үлдэх хэрэгтэй болно, учир нь би ижил солонго зурах боломжгүй болсон тул өнгөний дарааллыг санахгүй байна. Юу хийх вэ? Залуус аа, солонгын өнгөний зохицуулалтыг санахад надад тусалж болох юм.

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид туслах болно.

Зураач: Сайн байна. Солонго хэдэн өнгөтэй вэ? (Солонго нь 7 өнгөтэй)

Зураач гараа халаасандаа хийж, өнгөт дугтуйг гэнэт гаргаж ирэв

Зураач: Залуус аа, хараарай, миний цүнхэнд өнгөт дугтуй байгаа. Хэр их болохыг тооцоолъё? (7 дугтуй) Энэ нь юу гэсэн үг болохыг би гайхаж байна. Хэн тааварлав?

Хүүхдүүд: эдгээр нь солонгын өнгө юм.

Зураач: Зөв. Дугтуй бүр нь дуусгах шаардлагатай ажлуудыг агуулдаг боловч солонгыг зөв сэргээхийн тулд эхлээд дугтуйг тодорхой дарааллаар сонгох хэрэгтэй. Хэцүү даалгаварбидний өмнө зогсож байна. Залуус та даван туулахад бэлэн байна хэцүү замсолонгын замаар явж, нэг жилийн хугацаанд сурч мэдсэн зүйлээ туршиж, бэлтгэл бүлэгт очно уу.

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бэлэн байна!

Зураач: Гэхдээ даалгавраа үргэлжлүүлэхээсээ өмнө та бид хоёр солонгын бүх өнгийг санах хэрэгтэй. (Улаан, улбар шар, шар, ногоон, хөх, хөх, ягаан).

Уран бүтээлч: 1 даалгаврын дугтуйг эрт биш нээцгээе! Өө, би алийг нь сонгохоо мэдэхгүй байна, гэнэт би дахин алдаа гаргаж, өнгийг нь холино. Надад туслаач, дугтуйны аль өнгийг хамгийн түрүүнд сонгох вэ?

Хүүхдүүд: Улаан!

(улаан 1 дугтуйг нээгээд "Хаврын эхэн" зургийг тойрон зогсож байгаарай)

Зураач:

Даалгаврыг уншдаг

Өглөө эрт үүр цайна, бүх цас энд тэнд хайлж,

Гол нь хүрхрээ шиг чимээ шуугиантай, одод шувууны байшин руу нисдэг,

Дээвэр дор дусал дуугарч, гацуур модтой баавгай орондоо оров.

Нар хүн бүхнийг халуун сэтгэлээр энхрийлдэг, жилийн энэ цагийг хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: Жилийн энэ үе хавар болдог.

(хаврын тухай зургийг үзүүлэв).

Зураач: Хавар ямар байдгийг үгээр тайлбарлая?

Хүүхдүүд: Хаварыг удаан хүлээсэн, дулаахан, дуугарсан, нартай, энхрий, нойтон, бохир, баяртай

Хавар хэдэн сар вэ? (3 сар). Эхний сарын нэр юу вэ? (Эхний сарыг 3 -р сар гэж нэрлэдэг). Хоёр дахь сарын нэр юу вэ? (Хоёр дахь сарыг дөрөвдүгээр сар гэж нэрлэдэг) Хаврын гурав дахь сарыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Гурав дахь сарыг 5 -р сар гэж нэрлэдэг). Жилийн аль улирлын дараа хавар ирсэн бэ? (Өвлийн дараа хавар ирэв.) Та хаврын тухай ямар зүйр цэцэн үг мэддэг вэ?

(Ууланд тогоо - хавар хавар байна.

Хавар нь цэцгээр улаан, намар нь бялуугаар ургадаг.

Хавар дээрээс жигнэж, доороос хөлддөг.

Хавар унтдаг хүн өвөл уйлдаг.)

Зураач: Сайн байна, залуусаа. Анхны солонгын зам гарч ирэв. Үүнийг дээвэр дээр хавсаргацгаая.

Одоо бид аль дугтуйг сонгох ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Улбар шар дугтуй.

(улбар шар 2 дугтуйг сонгоно уу).

Зураач: даалгаврыг биелүүлэхийн тулд бид ширээний ард явах хэрэгтэй. Залуус аа, сагсанд чинь тоо байгаа биз дээ. Тэдгээрийг аваад 10 хүртэлх бүх тэгш тоог дараалан байрлуул. Та үүнийг нийтэлсэн үү? Одоо бие биенээ шалгаарай. (Хамтдаа шалгасны дараа) Одоо сондгой тоог гарга. Үүнийг шалгаж үзээрэй. бие биенээ гуйя. Би хамтдаа шалгахыг санал болгож байна: 2,4,6,8,10; 1,3,5,7,9. За, бүх тоог цуглуулаад харандаа аваарай.

Би гартаа харандаа өнхрүүлэв

Би хурууныхаа хооронд эргэлдэж байна

Мэдээж хуруу бүр

Би дуулгавартай байхыг танд заах болно.

Одоо Kuisener савааг ав. Саваагаа тоолоорой, хэд байгаа вэ? (5 саваа) Таван тоог модон дээр үзүүлээрэй. (Cuisener моднууд) Одоо моднуудыг хамгийн уртаас хамгийн богино хүртэл тараана. Хамгийн их нэрлэ урт саваааль нь? мөн хамгийн богино нь?

Зураач: Сайн байна, залуусаа! Бид сайн ажилласан. Тиймээс хоёр дахь улбар шар өнгийн солонгын зам гарч ирэв. Бид үүнийг дээвэр дээр бэхлэнэ.

Зураач: Залуус аа, энэ юу байх вэ дараах өнгөөрсолонго зам?

(шар өнгийн 3 дугтуйг сонгоно уу).

Зураач: Дараагийн солонгын зам гарч ирэхийн тулд бид даалгавраа зөв гүйцэтгэх ёстой. Энэ даалгаврыг биелүүлэхийн тулд бид далайн эрэг рүү явах хэрэгтэй. D / тоглоом "Юунаас бүтсэн бэ?" Тоглоом. Ширээн дээр зурагнууд байна янз бүрийн сэдвүүдэдгээр нь янз бүрийн материалаар хийгдсэн байдаг. Таны зорилго: эхний халаасандаа модоор хийсэн объектуудын дүрс бүхий зургуудыг, хоёрдугаарт хуванцар, гуравдугаарт шилэн дээр тавь.

(хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, эцэст нь бид шалгадаг) даалгаврыг шалгахын тулд ээлжлэн гурвыг дуудаарай.

Зураач: Сайн байна залуусаа, тэгээд одоо солонгын шар зам гарч ирэв. Бид дараагийн дууг сонгоно.

(Зураач хүүхдүүдийг төөрөгдүүлж байна.)

Зураач: Залуус аа, энэ дугтуйнд "Залуу шидтэнүүд" гэсэн физик минут орсон болно. Бид жаахан амрах болно, тэгээд дараагийн солонгын зам гарч ирэх ёстой гэж бодож байна. Өнгөний мөр гэж юу вэ? (Ногоон)

Нэг удаа - бос, сун.

Хоёр - нугалж, тэгшлээрэй.

Гурав, гурван алга таших,

Гурван толгой дохив.

Дөрвөн гар илүү өргөн.

Таван гараа далла.

Тэгээд зургаан настайдаа бид хамтдаа сонгох болно,

Тэгээд зураг бүтээгээрэй.

Зураач: Зөв хийсэн бөгөөд солонгын ногоон зам гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бидэнд зөвхөн 3 өнгийн дугтуй үлдсэн, бид ямар өнгийг сонгох вэ? Бидний хувьд ямар даалгавар бэлтгэсэн бэ?

Хүүхдүүд цэнхэр дугтуй сонгодог.

Даалгаврыг уншдаг: энэ даалгаврыг биелүүлэхийн тулд бид бөмбөгийг авч, эрүүл ахуйн дүрмийг санах хэрэгтэй. "Эрүүл ахуйн дүрэм" бөмбөг тоглоом. Эрүүл ахуйн ямар дүрмийг та мэдэх вэ?

Шаардлагатай бол хумсаа хайчилж ав

Өглөө, оройд өдөрт хоёр удаа шүдээ зөөлөн угаа

Цаг агаарын байдалд тохируулан хувцаслаарай

Та бусад хүмүүсийн эрүүл ахуйн хэрэгслийг ашиглах боломжгүй

Уурлах хэрэгтэй

Гудамжинд болон зам дээр амьтдад хүрч болохгүй

Найтаах, ханиалгахдаа амаа алгаараа таглаарай.

Жимс, хүнсний ногоог идэхээс өмнө угаана

Зураач: Сайн байна, залуусаа! Тэд энэ даалгаврыг амжилттай даван туулсан! Дараагийн цэнхэр өнгийн солонгын зам гарч ирэв.

Зураач: Тиймээс бидэнд дуусгах 2 ажил л үлдлээ. Бид аль дугтуйг аль хэдийн нээж байна. (Цэнхэр дугтуй) Зөв цэнхэр дугтуй. Дотроо ямар ажил хийх вэ?

Үүнийг нээхийн тулд бид сандал дээр таарах хэрэгтэй. Нэрнийх нь эхний дууг сонссон хүн үсгээрээ сандал авдаг (нэр бүрийн эхний дууг дууддаг)

(Бид дугтуйг нээдэг). "Пирамид" дидактик тоглоом. Таны даалгавар: Эргэн тойрноо сайтар ажиглаж нэрлээрэй.

нэг үгийн үг, (бөмбөг, бөмбөг, нум, шал, сандал, ширээ),

үг хэллэггүй үгс (аяга, цүнх, халбага, цонх, буйдан),

гурван үгтэй үг (хавтан, машин, автобус, зураг).

Зураач: Сайн байна. Залуус аа. Цэнхэр өнгийн солонгын зам гарч ирэв.

Зураач: Бидэнд ердөө 1 дугтуй л үлдсэн, аль нь? ... нил ягаан. Бидэнд нил ягаан дугтуй байсаар байна.

Зураач: "Хурдан ухаантай хүмүүст зориулсан даалгавар." Хэрэв та зөв хариултыг сонсвол гараа алгадах хэрэгтэй.

Өглөө нар манддаг

Өглөө дасгал хий

Та өглөө нүүрээ угааж чадахгүй

Сар үдээс хойш гэрэлтдэг

Хүүхдүүд өглөө цэцэрлэгт явдаг

Хүмүүс үдээс хойш үдийн хоол иддэг

Орой нь бүх гэр бүл цуглардаг

Долоо хоногт долоон өдөр байдаг

Даваа гаригийн дараа Лхагва гараг болно

Бямба гарагийн дараа Ням гараг ирдэг

Баасан гаригаас өмнө Пүрэв гараг байлаа

Ердөө таван улирал

2 хулгана 4 чихтэй,

3 муур гурван сүүлтэй

Зураач: Солонгын сүүлчийн зам гарч ирэв. Дугтуй байхгүй болсон нь солонгоо цуглуулсан гэсэн үг юм. Одоо бидний мэдлэгээр бид бэлтгэл бүлэгт аюулгүй очиж чадна!

Залуус аа, өнөөдөр солонго юу болов? Бид солонгыг хэрхэн цуглуулсан бэ? Юу хэцүү санагдсан бэ? Залуусын хэн нь хамгийн идэвхтэй байсан бэ?

Зураач: Тэгээд би бүх залуусыг таны мэдлэг чадварын төлөө магтаж, бидний уулзалтыг санагдуулах дурсгалын тэмдгүүдийг хүн бүрт өгөхийг хүсч байна.

Хөгжим сонсогдож байна (Н. Овсейчик "Солонго")

Солонго нуман-нум, намайг нуга руу аваач

Торгон зүлгэн дээр, оюу гол дээр,

Дулаан шар элсэн дээр, миний зүрх сэтгэлд хайртай булан

Зураач:

Бид солонгын замаар алхаж, бүх хүнд хэцүү даалгавруудыг биелүүлэв.

Бид бэлтгэл бүлэгт явах цаг боллоо, баяртай найзуудаа!

Уран зохиол:

V.N. Волчкова, Н.В. Степанова Ахлах бүлгийн ангиудын хураангуй цэцэрлэг. Танин мэдэхүйн хөгжил. Судалгааны гарын авлагасургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сурган хүмүүжүүлэгч, арга зүйчдэд зориулсан. - Воронеж: ТС "Багш", 2004. -207 х.

В.В.Гербова Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн яриаг хөгжүүлэх хичээлүүд. Хичээлийн төлөвлөгөө. - М.: Мозаик- Синтез, 2011.- 144 х.

Формаци эрүүл замсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн амьдрал: төлөвлөлт, ажлын систем / зохиогч. Т.Г. Карепова. - Волгоград: Багш, 2011. - 170 -аад он.

Бид багш нарыг урьж байна сургуулийн өмнөх боловсрол Тюмень муж, Ямало-Ненец автономит тойрог, ХМАО-Югра хэвлэн нийтэлдэг арга зүйн материал:
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, зохиогчийн эрхийн хөтөлбөр, заах хэрэгсэл, хичээлийн танилцуулга, электрон тоглоомууд;
- Хувийн боловсруулсан тэмдэглэл, скриптүүд боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео орно), гэр бүл, багш нартай хийх ажлын хэлбэрүүд.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай байдаг вэ?

Ирина Алехина

« Мэдлэгийн орон руу аялаарай» (цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн нэгдсэн хичээл)

Интеграциболовсролын талбай:

Эрүүл мэнд: хөгжил сэтгэцийн үйл явц (санах ой, сэтгэлгээ, төсөөлөл, оюун ухаан) хүүхдүүдийн бүтээлч санаачлага, хангах моторын үйл ажиллагааболовсролын шууд үйл ажиллагааны явцад ярианы зөв амьсгалах, бэхжүүлэх амьсгалын системба дууны аппарат, зөв ​​байрлалыг бий болгох.

Биеийн тамирын боловсрол: хэрэглээ гадаа тоглоомуудболовсролын шууд үйл ажиллагааны үеэр.

Нийгэмшүүлэх: тоглоомонд зан үйлийн дүрэм, хэм хэмжээг ашиглах.

Танин мэдэхүй: хөгжил танин мэдэхүйн үйл ажиллагааХүүхдүүдийн математикийн анхан шатны ойлголтуудыг нэгтгэх тоглоомын үйл ажиллагаа... Тоонуудын талаархи санаа бодлыг бий болгох, тоон тоогоор илэрхийлэх ур чадвар, тоолох чадвар, тоон хувиргалт, байр суурийн талаархи ойлголтыг нэгтгэх. орон зай ба цаг, геометрийн дүрслэлүүдийн тухай. Логик сэтгэлгээ, төсөөлөл, дүрслэх ой санамж, ассоциатив сэтгэлгээний эхлэлийг хөгжүүлэх, хүүхдүүдийн хүнд байдлаас гарах арга замыг олох чадварыг хөгжүүлэх.

Харилцаа холбоо: яриаг харилцааны хэрэгсэл болгон сайжруулах, заах, объект, нөхцөл байдлыг илүү нарийвчлалтай тодорхойлох, таамаглал гаргах, хамгийн энгийн дүгнэлт гаргах, өөрийн бодлоо бусдад тодорхой илэрхийлэх,

ХөгжимХөгжмийн болон сонсголын санааг хөгжүүлэх, хүүхдийн мэдрэмж, зан чанар, хүсэл зоригийг хөгжмийн урлагийн тусламжтайгаар сургах.

Уран зохиол унших уран зохиол: яруу найргийг унших илэрхийлэлтэй.

Ажил: тодорхой асуудлыг шийдвэрлэхдээ хосоороо ажиллах чадвартай байх.

Сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүдийн хамтарсан урьдчилсан үйл ажиллагаа.

Яруу найраг сурч байна математикийн сэдэв, дидактик тоглоомматематик анхаарлаа төвлөрүүлэх: "Хөршүүдээ нэрлэ".

Тоног төхөөрөмж.

Хөгжмийн төв, аудио бичлэг, даалгавар бүхий дугтуй, тоглоомын геометрийн хэлбэр, геометрийн хэлбэртэй харандаа хайрцаг, цомгийн хуудас, өнгөтэй чимэглэлбайгаль дахь хаврын өөрчлөлтийг дүрсэлсэн.

Зохион байгуулах цаг. Сэтгэл хөдлөлийн хандлагаболовсролын шууд үйл ажиллагааны хувьд.

GCD шилжих:

Залуус аа, та нарыг ийм үзэсгэлэнтэй, сайхан сэтгэлтэй, сайхан сэтгэлтэй байгааг харахдаа баяртай байна! Бид энэ өдрийг хамтдаа өнгөрөөх болно. Энэ нь танд баяр баясгалан, олон шинэ зүйлийг авчрах болтугай сонирхолтой сэтгэгдлүүд ... Бие биенээ баярлуулцгаая, зочид минь! Үүнийг орхи сайн төлөв байдалөдөржингөө биднийг орхихгүй.

Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалгаар зохион бүтээсэн

Уулзахдаа сайн уу гэж хэлээрэй: - өглөөний мэнд!

Өглөөний мэнд! Нар ба шувууд!

Өглөөний мэнд! Инээмсэглэсэн царай.

Тэгээд хүн бүхэн эелдэг, итгэлтэй болдог.

Өглөөний мэнд орой болтол үргэлжлэх болтугай.

Залуус аа, өнөөдөр бид тантай хамт явах болно Мэдлэгийн орон руу аялах... Энэ улсмаш, маш том, маш олон зүйл байдаг сонирхолтой... Өнөөдөр манай дээр бидний олж мэдэх хичээлүүдманай хүүхдүүдийн мэддэг зүйл. Гэхдээ хэрэв бид бүх даалгаврыг дуулгавартай дагаж, даван туулж чадвал цэцэрлэгт буцаж очих нэг нөхцөл бий. Руу явцгаая мэдлэгийн оронэсвэл бид цэцэрлэгт үлдэх үү? Түүнчлэн бид өөрсдийн чадвараа туршиж үзэх хэрэгтэй гэж бодож байна.

1) Энд даалгавар бүхий анхны дугтуй байна.

Бидний амьдардаг тосгоны нэр юу вэ? (Сараташ)

Ямар газар вэ? (Оренбург)

Бүс нутгийн гол хот? (Оренбург)

Улсбидний амьдардаг газар? (Орос)

Манай эх орны нийслэл үү? (Москва)

Сайн байна, бид эхний даалгаврыг амжилттай давлаа.

2) Дугтуй.

Та үлгэрт дуртай юу? Дараа нь бид ямар үлгэр ярьж байгааг сонсож, тааварлаарай.

1. Охин сагсан дээр баавгай ардаа сууж байна,

Тэр өөрийн мэдэлгүй түүнийг гэрт нь хүргэж өгдөг.

("Маша ба Баавгай")

2. Орой яараарай,

Тэгээд удаан хүлээсэн цаг ирлээ

Тиймээс миний алтадмал тэргэн дээр

Гайхамшигтай бөмбөг рүү яв.

Ордонд байгаа хэн ч мэдэхгүй

Би хаанаас ирсэн, намайг хэн гэдэг вэ?

Тэгээд шөнө дунд болоход

Би мансарда руугаа буцах болно.

("Үнсгэлжин")

3. Энэ номонд нэрний өдөр

Энд олон зочид ирсэн байв.

Мөн эдгээр нэрсийн өдрүүдэд

Гэнэт муу санаатан гарч ирэв.

Би эзэгтэйг устгахыг хүссэн

Тэгээд бараг устгасан,

Гэхдээ зальтай муу санаатан руу

Зоригтой хүн өшөөгөө авсан.

("Цокотуха нисэх")

4. Алёнушка эгч нартай

Шувууд дүүгээ авч явав

Тэр найзуудтайгаа тоглосон

Ваня ах нүдээ ирмэв.

("Хун галуу")

5. Ах дуулгавартай байгаагүй

Эгч

Тэгээд шалбаагнаас уусан

Шаварлаг ус.

Маш их уй гашуу авчирсан

Тэд цэвэр бус устай байдаг.

("Эгч Алёнушка ба ах Иванушка")

Сайн хийлээ! Бүх үлгэрийг зөв таамаглаж байна. Одоо надад хэлээч, ямар үлгэрүүд байдаг вэ? (зохиогчийн эрх ба ард түмэн)... Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ?

Сайн хийлээ! Мөн та энэ даалгаврыг амжилттай даван туулсан.

3) Дугтуй.

Хүүхэлдэйн киноноос Винни Пухын дууны аудио бичлэгийн хэсэг сонсогдож байна. "Өглөө хэн очиж уулзах вэ?"

Үүнийг дуулсан хүүхдүүд хөгжилтэй дуу? (Энэ дууг Винни Пух дуулсан).

Тэгээд одоо бидэнд өдрийн аль хэсэг нь байна вэ? (Өглөө).

Өглөө ирэхэд .... (Өдөр).

Ихэнхдээ зочдын зарим нь гэртээ ирчихдэг. (Орой).

Тэгээд орой ирсний дараа? (Шөнө).

Шүлгийг санаарай.

Өглөө нар бүх хүмүүсийг сэрээх болно.

Өдөржингөө биднийг сэрээдэг,

Орой нь дахин баяртай гэж хэлээрэй

Шөнө орондоо ордог.

Одоо сандал дээр суугаад надад үлгэр ярьж өгөхөд тусална уу.

Нэг удаа Винни Пух найзуудаа зочлохыг урив. Гахай, Эйор, Туулай, Бар. Тэр хэдэн найзыгаа зочлохыг урьсан бэ? (4) .

Тэрээр бямба гаригт найзуудаа урьж, маргааш нь ирэхийг хүсэв. Долоо хоногийн аль өдөр зочид Винни Пух руу ирэв? (Бүтэн сайнд)... Зочид Ням гарагт Винни-Пуход байсан бөгөөд дараагийн гурван өдөр найзууд нуга руу явж, байгалийг биширч, тоглохыг зөвшөөрөв. Найзууд долоо хоногийн аль өдөр цэвэрлэгээнд явах вэ? (Даваа гариг ​​Мягмар Лхагва гариг)... Сайн хийлээ!

Долоо хоногийн хэдэн өдөр байдаг вэ? (7) .

Ажлын өдрүүд хэд вэ?

Амралтын өдрүүд үү?

Шүлгүүдийг санацгаая "Долоо хоногийн өдрүүд".

Нууц биш! Бүгдэд танигдсан-

Долоо хоногт яг долоон өдөр байдаг.

Хүн бүр түүний нэрийг мэддэг

Захиалгыг ажиглаж байна.

Даваа гариг ​​үргэлж хамгийн түрүүнд байдаг

Энэ бол хүндэтгэлтэй, чухал өдөр юм.

Тэр долоо хоног эхэлдэг

Захиалгыг ажиглаж байна.

Мягмар гараг бас амаргүй байна -

Энэ өдөр үргэлж хоёр дахь нь болдог.

Хоёр дахь нь болж, нэрийг нь өгсөн,

Үүнийг Мягмар гэж нэрлэдэг байв.

Тэгээд лхагва гариг ​​бол дунд шиг

Ажлын өдрүүдийн хагас:

Лхагва гараг хүртэл хоёр өдөр өнгөрчээ

Лхагва гараг болоход хоёр хоног үлдлээ.

Пүрэв гарагийг Лхагва гараг гэж тооцдог.

Тэр дөрөв дэх нь, хоёр дахь нь биш!

Тиймээс хүндэтгэл үзүүлэх дөрвөн

Пүрэв гараг нэртэй.

Тав дахь баасан гариг ​​нь үнэ цэнэтэй юм.

Нэр нь юу гэж хэлдэг вэ?

Баасан гарагийг танихад хялбар байдаг -

Тэр 5 дугаартай найзууд.

Мөн Бямба, Ням гараг -

Амралт, зугаатай өдрүүд.

Энэ бол амралтын өдөр -

Хүмүүс амрах ёстой!

Бид эргэж харах цаг байсангүй,

Долоо хоногийн долоон хоног хэрхэн өнгөрөв.

Дахин даваа гараг

4) Дугтуй.

Тоглоом "Амьд тоонууд"... Хүүхдүүд өөрсдөө дарааллаар жагсах... Шууд ба урвуу тоолох.

5 дугаартай хөршүүд юу вэ? (4 ба 3); 7 (6 ба 8); 9 (8 ба 10); 2 (1 ба 3).

5) Дугтуй.

6 авах шаардлагатай мод тоолохмөн тэдгээрийг байшинд нугалав.

Одоо 2 савааг хөдөлгөж туг авах болно.

6) Дугтуй.

Хөгжмийн завсарлага.

7) Дугтуй.

Таавар:

Энэ нь өндөг шиг харагдаж байна.

Эсвэл таны нүүрэн дээр.

Энэ бол ийм тойрог юм

Өндөр хачин төрх:

Тойрог хавтгай болжээ.

Энэ нь гэнэт гарч ирэв ... (зууван).

Бид талбайг сунгасан.

Тэгээд нэг дор танилцуулав

Тэр хэн шиг харагдаж байв

Эсвэл маш төстэй зүйл үү?

Тоосго биш, гурвалжин биш -

Дөрвөлжин болсон ... (тэгш өнцөгт).

Би зууван биш, тойрог биш,

Би гурвалжингийн найз

Би бол тэгш өнцөгтийн ах

Тэд намайг дууддаг.

(дөрвөлжин)

Гурван оргил, гурван булан

Гурван тал - би энд байна.

(гурвалжин)

Надад булан байхгүй, би таваг шиг харагдаж байна

Хавтан дээр болон таган дээр

Бөгж болон дугуй дээр

Тэр хэн найз вэ.

(тойрог)

Цаасан хуудсан дээр чиглүүлэх.

а) баруун дээд булан нь дөрвөлжин;

б) зүүн доод - тэгш өнцөгт;

в) зүүн дээд - гурвалжин;

г) баруун доод - тойрог;

д) төв нь зууван хэлбэртэй.

Одоо надад хэлээрэй, энэ дүрс хаана байна вэ?

8) Дугтуй.

Асуудлыг шийдвэрлэх.

A) Тахиа зугаалж,

Тахиагаа цуглуулав.

Зургаан хүн түрүүлж гүйж байв

Гурван хүн үлдэв.

Тэдний ээж санаа зовж байна

Үүнийг тоолоорой, залуусаа,

Тэнд хэдэн тахиа байсан бэ? (9) .

б) зараа ой дундуур алхаж, алхаж,

Үдийн хоолны үеэр мөөг олсон.

Хусан дор таван, улиасны ойролцоо нэг.

Тэдний хэд нь зэгсэн сагсанд байх вэ? (6) .

9) Дугтуй.

Энэ нь горхинд жалга руу эргэлддэг,

Модод даашинз бэлэглэв

Нуга цэцгээр гоёх болно

Тэгээд гэнэт зун болно,

Тэр хэн болохыг та мэдэх үү?

Гайхалтай…. (Хавар).

Тэгээд манай нутагт ямар хавар байдаг вэ?

(хүйтэн, дулаан, үүлэрхэг, нартай, салхитай, бороотой)

Ямар илбэчин хавар вэ!

Үүнд яагаад ийм их хүч байгаа юм бэ!

Мөрөөдлөөсөө арай л сэрдэг

Тэр байгалийг сэрээв.

Алийг нь ч нэрлэ хаврын үгмөн энэ үг эхэлдэг дуу чимээ.

(гэсгээсэн хэсэг, мөсний урсгал, дусал, урсгал, үер)

Мөн дусал хэрхэн сонсогддог вэ (CAP - CAP, мөн дусал дуунд хичнээн олон дуу байдаг вэ? (бид дуу бүрийг K - A - -P гэж дууддаг)

Дуу чимээ гэж юу вэ?

Ямар дуу чимээ байдаг вэ?

Бид ямар эгшгийг эгшиг гэж нэрлэдэг вэ? (эдгээр нь бидний дуу хоолойгоор л гардаг, тэдгээрийг дуулдаг)

Мөн гийгүүлэгч? (биднийг хэлэхэд тэд дуулдаггүй, саад бэрхшээл тулгардаг)

Дуу, үсэг хоёрын хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?

(бид дууг сонсдог бөгөөд үсэг нь дууг тэмдэглэсэн дүрс юм)

Энэ нь бид дууг сонсдог боловч бид үсгийг харж, бичдэг гэсэн үг юм.

Та бүх дэлхийг дулаацуулж байна

Мөн та ядаргаа мэдэхгүй

Та цонх руу инээмсэглээрэй

Тэгээд бүгд чам руу залгаж байна ... (Нар)

Хаврын нар гэж юу вэ?

(дугуй, шар, зөөлөн, дулаан, тод, алтан)

Энэ үгтэй холбоотой үгсийг бодоорой "Нар"

(нартай, нартай)

Одоо эдгээр үгсээр өгүүлбэр зохио.

Нар хавар хэн сэрэх вэ гэж тааж байна уу? Мөн миний зургууд танд туслах болно. Тэдгээрийг дарааллаар нь байрлуул.

(нар гэссэн хэсэг - өвс - нахиа - шавьж - шувуу)

Нар дулаарах болно - цас хайлах болно - анхны өвс гарч ирэх болно - нахиа хавдах болно - шавьж гарч ирэх болно - шувууд гарч ирнэ. Сайн хийлээ! Мөн та энэ даалгаврыг амжилттай даван туулсан. Тэгээд одоо бүгд тойрог хэлбэрээр зогсож, гараа нэгтгэв.

Бид бүгд найрсаг залуус.

Бид сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд.

Бид хэнийг ч гомдоохгүй.

Бид хэрхэн халамжлахаа мэддэг.

Бид хэнийг ч асуудалд оруулахгүй.

Бид авахгүй, гэхдээ асуугаарай.

Бүгд сайн байх болтугай

Энэ нь гэрэл гэгээтэй, баяр хөөртэй байх болно.

Үр дүн ангиуд:

Залуус аа, танд таалагдсан уу Мэдлэгийн орон? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Таны хувьд хамгийн хэцүү нь юу байсан бэ?

Ахлах бүлгийн "Оддын адал явдал" нэгдсэн хичээл (математик + зураг)

Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдүүдийн улирал, хаврын сар, долоо хоногийн өдрүүдийн дарааллын талаархи мэдлэгийг тодруулах. Эрэмбэ болон урвуу тоолох ур чадварыг 10. дотор нэгтгэх. Объектуудын тоог тоогоор харьцуулах чадвар. Хүүхдүүдийн геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Хүүхдүүдийн сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх, сониуч зан, танин мэдэхүйн сонирхол; эхэлсэн ажлыг эцэс хүртэл авчрах чадвар. Даавуун дээр тамга дарсан шинэ төрлийн зургийг хүүхдүүдэд танилцуулах. Үзэсгэлэнтэй хүмүүсийг харж, үнэлж сур. Гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх. Харилцан туслалцаа, өрөвдөх сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Гадаад ертөнцийг сонирхох.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өдөр бүр үүр цайхаас эхэлдэг гэдгийг та мэднэ. Өглөө бүр сайхан байсан тул та инээмсэглэн угтах хэрэгтэй.

Үүр цайхыг сайхан болгохын тулд
Явахад урт удаан хугацаа шаардагддаг.
Бас гялалзсан шар туяа
Зам дээр өөрийгөө олоорой.
Мөн гялалзсан шар туяа дээр нэмээрэй
Ногоон мөчир баглаа
Тэнгэрийн ирмэг ба горхины дуулал
Мөн бүх төрлийн өнгөт жижиг шувууд.
Бүгдийг холино
Тэгээд бараг амьсгалахгүй.
Энэ бол гайхалтай нар мандах болно гэж тангараглая
Хэрэв хэн ч нэгэн зэрэг мартахгүй бол:
Орилох: "Өглөөний мэнд, нар!
Өглөөний мэнд шувууд!
Өглөөний мэнд цэцэг!
Өглөөний мэнд, муур!
Өглөөний мэнд, дэлхий! "

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр би танд үлгэр ярих болно. Үүнд бага зэрэг уйтгар гуниг, гэрэл, дулаан, маш их баяр баясгалан, хайр байдаг. Та энэ бүгдийг мэдрэх нь гарцаагүй. Тиймээс…

Эрт дээр үед шөнө тэнгэр бүрэн харанхуй байсан бөгөөд тэнд ганцхан жижигхэн од амьдардаг байжээ. Бүсгүй эргэн тойрноо хараад тэнгэрт ганцаараа байгаагаа ойлгов. Энэ нь түүнийг гунигтай болгов. Од тэднийг эгч нартай нь барьж, тэдэнд гэрэл тусгахыг үнэхээр хүсч байсан. Тэгээд тэр өндөр өндөр ууланд амьдардаг сайхан сэтгэлтэй шидтэн рүү хандахаар шийдэв. Тэр өөрийгөө доошлуулаад "Та надад тусалж чадах уу?" Шидтэн хөгшин, ухаалаг байсан тул ганцаардал гэж юу болохыг сайн мэддэг байв. Та үүнийг юу гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Шидтэн одод туслахаар шийдэв. Гэхдээ тэр шидэт саваагаа даллахад тэр маш хуучирсан байсан тул шидтэн маш их хичээсэн бөгөөд түүний хүчин чармайлтаас болж саваа гэнэт хугарчээ. Юу хийх вэ? Надад шинээр хэрэгтэй байсан Шидэт саваа, мөн шидтэн шинэ шидэт насны царс мод руу од илгээв. Тэгээд зам дээр гарав.

Замдаа тэр баавгайтай уулзсан бөгөөд дараа нь бүрэн сэрээгүй байна урт өвөл, суугаад чихнийхээ ард маажаад: "Энэ жилийн аль цаг вэ? Хэдэн сар вэ? Мөн хаврын сарууд гэж юу вэ, хэд байдаг вэ, тэдний нэр хэн бэ? Өчигдөр, долоо хоногийн аль өдөр, долоо хоногийн аль өдөр байсан, маргааш ямар өдөр болох вэ?

Од баавгайд тусалж эдгээр бүх асуултанд хариулцгаая.

Од цаашаа нисч, гэнэт тэр үнэг сууж, уйлж байхыг харсан, тэр үнэхээр сургуульд явахыг хүсч байна, гэхдээ багш Шувуу хэлэв. Энэ нь юуны түрүүнд зөв хийж сурах ёстой тооны цуврал... Хэрэм тоонуудыг зөв оруулсан эсэхийг шалгаарай.

Тоглоом "Ямар тоо алга болсон бэ?"

Сайн байна, залуус, тэд үнэгэнд тусалсан, тэр тантай тоглохыг хүсч байна, зурагтай, дээр нь зураг зурсан байна, ийм дүрс хичнээн олон зүйл зурж, харуулснаа өөрөө тоол.

Од нь даалгавраа дуусгаад үргэлжлүүлэв. Гэнэт тэр газар дээр хачин тэмдгүүдийг харав. Энэ юу вэ? Та тоонуудыг дарааллаар нь холбох хэрэгтэй бөгөөд тэнд юу зурсан болохыг олж мэдэх болно. Бяцхан од маш их баяртай байсан, учир нь эдгээр зургууд нь түүний бяцхан ододтой маш төстэй байв. Тэгээд тэр илүү хурдан гүйв. Гэвч туулай түүний замыг хааж, урт өвлийн дараа тэд маш хөгжилтэй байсан, өнгөрсөн хавар ирэв. "Бидэнтэй тогло, од, тогло!

Физминутка

Юу байна?
Үүн шиг!
Та усанд сэлж байна уу?
Үүн шиг!
Та яаж гүйж байна вэ?
Үүн шиг!
Та алсыг харж байна уу?
Үүн шиг!
Та өдрийн хоол хүлээж байна уу?
Үүн шиг!
Та араас нь даллаж байна уу?
Үүн шиг!
Та өглөө унтдаг уу?
Үүн шиг!
Чи дэггүй юм уу? Үүн шиг!

Бяцхан од яарч байсан тул гүйж очоод бүх найзууддаа зориулж жигнэсэн жигнэмэгээр дүүргэсэн ээж Хареаг харсангүй. Тэр түүнтэй мөргөлдсөн бөгөөд бүх жигнэмэг нурав. Үүнийг цуглуулж, хэнд ямар хэлбэрийн жигнэмэг байгааг хэлж өгье.

Хүүхдүүд геометрийн дүрс цуглуулж, тэдгээрийг тодорхойлдог.

Од шидтэн рүү гүйж очоод мөчир авчирсан боловч яаж ч оролдсон хамаагүй юу ч гарсангүй. Манай бяцхан од гунигтай байсан: "Би үнэхээр тэнгэрт ганцаараа үлдэх болов уу, ид шидтэн сүүлчийн удаа саваагаа даллахад гэнэт эргэв. Хараач, энэ юу вэ? Чи юу гэж бодож байна? (Хүүхдүүдийн хариулт) Тийм ээ, үнэхээр эдгээр нь тамга бөгөөд бид тэдэнтэй хамт зурах болно. Бид эдгээр маркийг ашиглан оддоо зориулж эгч нараа зурах шидэт зурагтай.

Хүүхдүүд даавуун дээр од зурдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, ид шид хараахан дуусаагүй байна, та ажилтай завгүй байхад шидтэн бидэнд өгсөн гайхалтай цүнх, олон одод байгаа, хараарай. Багш хивсэн дээр од цацна. Хоёр ижил од олж, нэгийг нь өөртөө үлдээж, манай зочдод найзаа өг, ингэснээр энэ дэлхий дээр хэн ч ганцаардахгүй.