"Хөгжилтэй гномуудын сургууль" МХТ ашиглан хичээлийн арга зүйн боловсруулалт. Энэ хичээлийн сэдэв бол цаасан дээр гар урлал хийх, цаас үүссэн түүхтэй танилцах явдал юм. Сэдвийн технологийн хичээлийн хураангуй: Цаастай ажиллах. Шинэ жилийн гар урлал хийх

Товч тодорхойлолт

Арга зүйн хөгжил"Баяр хөөртэй одойнуудын сургууль" нь нэмэлт хичээлийн танилцуулга хичээл юм боловсролын хөтөлбөр"Уран зөгнөл" чимэглэлийн болон хэрэглээний чиг баримжаа (цаасан дээр ажиллах - барилга, дизайн) нь 7-8 насны хүүхдүүдэд зориулагдсан. МХХТ-ийн хамт
Аз жаргалтай одойн сургууль "болон байна бие даан суралцах... Багш нарт хэрэг болно нэмэлт боловсрол, сургуулийн өмнөх боловсролын багш нар, бага ангийн багш нар.

Тодорхойлолт

Арга зүйн хөгжил танилцуулах хичээл"Хөгжилтэй гномуудын сургууль"
Энэ ажлын хамаарлын үндэслэл.
Чимэглэлийн болон хэрэглээний урлаг нь хүүхдүүдэд гоо зүйн амт, тэвчээр, нарийвчлалыг төлөвшүүлэх хэрэгсэл юм. Оюутнууд гарны нарийн моторт ур чадвар, төсөөлөл, сэтгэлгээг хөгжүүлдэг.
Зорилтот:Хүүхдүүдийг цаасан дээр гарч ирсэн түүхтэй танилцуулахын тулд атираат техник ашиглан өөрийн гараар цаасан гар урлал хий.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
хайч, цавуутай ажиллахдаа аюулгүй байдлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
Хөгжиж байна:
ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх гар хөдөлмөр;
сурагчдын төсөөлөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
цаасыг хэмнэлттэй ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.
Сурган хүмүүжүүлэх:
хичээл зүтгэл, хэмнэлттэй байдлыг сургах;
сахилга бат, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.
Хүлээгдэж буй үр дүн
Хүүхдүүд ангид хэрэглэгддэг цаас, материал, багаж хэрэгслийн гадаад төрх байдлын түүхтэй танилцахаас гадна Атираат цаасыг өөрийн гараар хийх болно. эзэлхүүнтэй гар урлал"Загас".
Хичээлийн сэдвийн хичээлийн хөтөлбөр дэх байр: Танилцуулах хичээл
Хичээлийн тоног төхөөрөмж
Тоног төхөөрөмж, багаж хэрэгсэл, материал:
Мультимедиа проектор;
"Аз жаргалтай одойн сургууль" танилцуулга
Гномуудын зураг (мултимедиа болон цаасан дээр);
дугтуй (тэдгээр гномуудын оньсого байдаг)
Дууссан гар урлал"Рыбка"
Эд анги, өнгөт цаас, салфетка хийх хоосон зай;
Бие даасан зааварчилгааны картууд;
Арга зүйн техник:сэтгэл хөдлөлийг өдөөх арга; дүрслэх арга, өөрийгөө хянах арга; дедуктив болон практик аргууд.
Хичээлийн үеэр
I Зохион байгуулах цаг
Багш: Сайн уу залуусаа!
II Бэлтгэл ажил
1. Сэтгэл хөдлөлийн хандлага.
Багш: Өнөөдөр биднийг хүлээж байна хөгжилтэй аялал"Уран зөгнөл" улс руу.
Энэ аялалыг хийхийн тулд та зарим нэг ер бусын зүйлийг хийх хэрэгтэй. Таны өмнө өмсөх ёстой шидэт малгайнууд байна. Тиймээс, бүгд хувцасласан байна! Гэхдээ энэ нь бүгд биш: өнөөдөр би даалгавартай захидал хүлээн авлаа.
Оньсого тааварлаарай:
Энэ жижигхэн хүмүүс
Ууланд газар доор амьдардаг:
Харанхуйд алт хайж байна
Эрдэнэсийг авдарт нуудаг.

Цасан цагаан хоргодсон байв
Мөн тэд түүнд үргэлж эелдэг ханддаг байв.
Хүүхдүүд хүртэл хүн бүрт танил байдаг.
Та таамагласан уу? Энэ бол ... (гномууд)
2. Танилцуулга үзэх онолын материалцаас үүссэн түүхийн талаар.
Слайд 1

Зөв шүү залуусаа, эдгээр нь гномууд юм. Гномууд гэж хэн бэ? тэр гайхалтай амьтадинээдтэй том үсгээр. Тэд ихэвчлэн зальтай байдаг ч ерөнхийдөө гэм хоргүй байдаг. Гномууд бол маш хөдөлмөрч хүмүүс, агуу зохион бүтээгчид, мөрөөдөгчид юм! Гномууд хаана амьдардагийг та мэдэх үү? В ид шидийн оронУран зөгнөл. Тэгээд тэд бүгд юу хийж байна вэ? Үүнийг хэн ч мэдэхгүй, гэхдээ одоо бид үүнийг чимээгүйхэн аваад үзэх болно ...
Слайд 2
Хамгийн ухаалаг гном танд зориулж түүхийг бэлдсэн: Гномууд бид өөрсдийн гараар гар урлал хийх дуртай. энгийн материалцаас гэж нэрлэдэг. Цаас нь маш их сайн материалбүтээлч байдлын хувьд. Энэ нь сайн зүсэгдсэн, наасан, заримдаа нимгэн, нягт, өнгөтэй байдаг. Хаанаас ирсэн юм бэ? Үүнийг олж мэдье!
Слайд 3
Цай Лун 105 онд Хятадад цаасыг зохион бүтээжээ. Шилэн яламны холтосоор цаас хийх аргыг олсон.
Слайд 4
Слайд 5
Хятадууд бөөгнөрөлгүй будаа авах хүртлээ модны холтос, чипс, өөдөсийг удаан хугацаанд усаар үрж, дараа нь энэ хольцыг тавиур дээр хийнэ. Усыг шавхах үед зөөлөн даавууг хавтгай гадаргуу дээр хатаана.
Слайд 6
Бид хамгийн анхдагч техникийг ашиглан гараар цаас хийсэн. Тэд өдөрт 100-120 килограммаас илүүгүй жин авдаг. Ном хэвлэл хөгжихийн хэрээр илүү их цаас шаардагдах болсон. Хэдэн мянган хүний ​​цуглуулсан өөдөс нь хомсдсон. Тэгээд бид модоор оролдохоор шийдсэн. Туршилт амжилттай болсон - модыг салангид утас болгон хувааж, хувиргасан цаасны целлюлоз... Түүнээс хойш модоор цаас үйлдвэрлэдэг болсон.
Слайд 7
Одоо цаасыг бараг ижил аргаар хийдэг, зөвхөн машинууд л бүгдийг хийдэг. Цаасан машинууд минутанд 600-750 метрийн хурдтайгаар хэдэн метрийн өргөнтэй цаасан тууз үйлдвэрлэдэг.
Слайд 8
Японд гар хийцийн цаасны үйлдвэрлэл өнөөг хүртэл хадгалагдан үлджээ. Энэ бол бүхэл бүтэн урлаг юм. Ийм цаасыг маш их үнэлдэг, тэд зөвхөн үзэсгэлэнтэй бичдэг уран бичлэгийн гар бичмэлзураачид зураг зурж байхад.
Слайд 9
Мастерын гараар хийсэн цаасыг "ваши" гэж нэрлэдэг - япон цаас. « Сайн цаассайн зүйлийн талаар бодоход хүргэдэг "гэж япончууд хэлэв.
Слайд 10
Тиймээс энгийн хуудас юу болж хувирах нь зөвхөн үүнээс хамаарна чадварлаг гармастер.
Слайд 11
Гномууд танд бид хоёрт оньсого бэлдсэн, одоо бид ангид юу хэрэгтэйг таах болно. Чи бэлэн үү?
Слайд 12
1. Энэ нь эрэгтэй хүн шиг харагддаггүй, гэхдээ зүрх сэтгэлтэй,
Бас ажил бүх жилийн турштэр зүрх өгдөг. (Харандаа.)
2. Чи над дээр бичиж болно, чи над дээр зурж болно.
Намайг зурж болно, зүсэж болно. (Цаас)
3. Цаасны хаант улсад маш чухал өвөө амьдарч байжээ.
Тэр өөрийгөө хүчирхэг, тиймээс хамгийн чухал гэж үздэг
Мөн бүх цаасан дээр маш, маш хатуу. (Картон)
4. Туршлагатай хэрэгсэл - том биш, жижиг биш.
Тэр маш их санаа зовдог: тэр зүсэж, тасалдаг. (Хайч.)
5. Би картоныг цаасан дээр холбоно, би хоёр хуудас холбоно.(Цавуу.)
6. Найзуудаа би угаагч биш ч гэсэн хичээнгүйлэн угаадаг. (баллуур.)
7. Нарийн байшинд өнгө өнгийн хүүхдүүд бөөгнөрөх.
Зөвхөн чи л үүнийг суллах болно - хаана хоосон байсан,
Тэнд та гоо үзэсгэлэнг харж байна! (Өнгөт харандаа.)
8. Надгүйгээр зурж чадна! Миний нэр ... (Захирагч)
Слайд 13
(Багшийн сонголтоор биеийн тамирын хичээл)

Далайн дээгүүр - бид тантай хамт байна!
Далайн дээгүүр цахлайнууд эргэлдэж байна
Хамтдаа тэдний араас нисцгээе.
Хөөс цацрах, серфинг хийх чимээ,
Далайн дээгүүр - бид тантай хамт байна! (Хүүхдүүд далавч шиг гараа далдална.)
Бид одоо далай дээр явж байна
Мөн задгай газар зугаац.
Тармуур хийх нь илүү хөгжилтэй
Мөн далайн гахайнуудыг гүйцэж ав. (Хүүхдүүд гараараа усанд сэлэх хөдөлгөөн хийдэг.)
Биеийн тамирын боловсрол. Өрөвтас
(Нуруу нь шулуун, гараа бүсэндээ барина. Хүүхдүүд баруун эсвэл зүүн хөлөө зөөлөн, аажмаар өргөж, өвдөг дээрээ бөхийлгөж, мөн зөөлөн буулгана. Нуруугаа ажигла.)
- Өрөвтас, урт хөлт өрөвтас,
Надад гэртээ харих замыг зааж өгөөч. ( Өрөвтас хариулав.)
- Баруун хөлөөрөө тамга дарах,
Зүүн хөлөөрөө тамга дар
Дахин хэлэхэд - баруун хөлөөрөө,
Дахин хэлэхэд - зүүн хөлөөрөө.
Дараа нь - баруун хөлөөрөө,
Дараа нь - зүүн хөлөөрөө.
Тэгээд та гэртээ ирэх болно.

IV Практик ажлын хэрэгжилт. "Загас" гар урлал хийх.
Слайд 14
Практик ажилд орохын өмнө оньсого тааварлацгаая.
Слайд 15
Мөн оньсого нь ийм байна: Эцэг эх, хүүхдүүд бүх хувцасаа зоосоор хийдэг. Энэ нь зөв, эдгээр нь загас юм.
Слайд 16
2. Гар урлалын шинжилгээ.
Багш: - Бид ямар өнгийн картон сонгох вэ? (Заавал биш.)
- Загасны нарийн ширийн зүйл юу вэ? (Загас нь толгой, бие, сүүлээс бүрдэнэ)
Одоо хайч, цавуугаар ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны дүрмийг санацгаая.
3. Ажлын байрыг шалгах, хайч, цавуугаар ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны зааварчилгаа өгөх.
дүрэм аюулгүй ажилхайчаар:
1. Хайчыг дээш доош нь бүү барь.
2. Хайчыг нээлттэй орхиж болохгүй.
3. Хайчыг зөвхөн хаагдсан үед нь цагирагтай хамт дамжуулаарай.
4. Ажиллаж байхдаа хуруугаа ажигла.
5. Тойрог огтлохдоо цаасыг цагийн зүүний дагуу эргүүлнэ.
Цавуугаар аюулгүй ажиллах:
1. Нүдэндээ цавуу орохоос сэргийл.
2. Зөвхөн хаагдсан үед цавууг шилжүүлнэ.
3. Ажил дууссаны дараа цавууг хааж, аюулгүй газар ав.
Слайд 17
Слайд 18
4. Ажлын ахиц дэвшил.
1. Атираат өнгийн цаас ашиглан загасны бие, сүүлийг гүйцээнэ.
2. Бие болон сүүлийг нь наа.
3. Сэрвээ болон нүдийг наа.
5. Баталгаажуулалт.
Ажлаа нэг хараарай. Та маш сонирхолтой "загас" авсан. Сайн хийлээ!
- Манай “Рыбка”-г хэрхэн ашиглаж болох вэ? (хамаатан садан, ойр дотны хүмүүст бэлэглэх.)
-Яагаад өгөх вэ?
V Хичээлийн хураангуй
Багш: "Аз жаргалтай одойн сургууль"-ийн энэ хичээлээр бид цаас хаана, хэрхэн яаж гарч ирснийг мэдэж, ангид юу хэрэгтэй байгааг мэдэж, гайхалтай гар урлал-загас хийсэн.
Слайд 19
1. Тусгал.
Залуус аа, хэрэв танд хичээл таалагдсан бол инээдтэй гном, үгүй ​​бол ууртайг сонго. Энэ нь "Уран зөгнөлт" улс дахь бидний хичээлийг дуусгаж байна. Би чамайг Аз жаргалтай одойн сургуулийн дараагийн хичээл дээр хүлээж байх болно!

Уран зохиол:

1. Оньсогоын цуглуулга: багш нарт зориулсан гарын авлага / М.Т.Карпенко. - М .: Боловсрол,
1988.
Интернет нөөц.

Гар хөдөлмөрийн хичээлээс гадуурх хичээлийн арга зүйн боловсруулалт.

Сэдэв: "Цаасан урлал"

Зорилго: хүүхдийн биеийн хүчний хөдөлмөр эрхлэлтийг зохион байгуулах.

Даалгаварууд:

  1. Цаасан гар урлал хэрхэн хийхийг заах.
  2. Цаастай харьцах ур чадварыг бататгах, өргөжүүлэх. Хайч, цавуутай ажиллах дүрмийг засах; өөрөө хоол хийх чадвар ажлын байрхичээл рүү, ажлын төгсгөлд цэгцлэх.
  3. Эхэлсэн ажлыг эцэс хүртэл авчрах чадварыг төлөвшүүлэх. Гүйцэтгэсэн ажилд үр ашиг, бүтээлч сонирхлыг бий болгох.
  4. Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвар, алсын хараагаа тэлэх, нүдийг хөгжүүлэх, танин мэдэхүйн сонирхол, аман ярианы хэл.

Хичээлийн явц

  1. Зохион байгуулах цаг

Өдрийн мэнд, эрхэм залуус аа! Өнөөдөр та бүхэнтэй уулзаж байгаадаа баяртай байна. Өнөөдөр та бүгд сайхан сэтгэлтэй байгааг харж байна. Бидний хувьд бүх зүйл бүтнэ гэж бодож байна.

  1. Сэдэв дээр ажиллах

Өнөөдөр та бүхэнтэй хийх хичээлийн сэдэв бол "Цаасан урлал" юм.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Оршил үг:

Цаас бол хамгийн уян хатан, боломжийн материал бөгөөд танил, энгийн бөгөөд нэгэн зэрэг гайхалтай юм! Цаасан ертөнцөөр аялахдаа та үнэхээр гайхалтай зүйлсийг харж болно: эртний дүрсүүд "тайралт" (vytsynanki), хуучин хөрөг зургийн гоёмсог дүрсүүд, задгай зураг, сүүдэртэй театр, тоглоом гэх мэт.

Цаасан дээр хийсэн аливаа ажил нь зөвхөн сэтгэл хөдөлгөм төдийгүй үр өгөөжтэй байдаг. Энэ бол жинхэнэ уран сайхны бүтээл... Хэд хэдэн олон өнгийн цаасан хуудаснууд нь хөгжилтэй, олон өнгийн тоглоомын улсыг бий болгох, ажлын өдрүүд, амралтын өдрүүдэд байшинг чимэглэх, хамаатан садан, найз нөхөддөө бэлэг, бэлэг дурсгалын зүйл хийх боломжийг олгодог.

Залуус аа, надад хэлээч, та бэлэг авахад таатай байна уу? Гэхдээ бэлэг нь зөвхөн хүлээн авахаас гадна өгөхөд таатай байдаг. Та надтай санал нийлж байна уу? Хэзээ сайхан байна хайртай хүнсэтгэлийн байдал нэмэгддэг, гэхдээ бэлэг авахад хангалттай мөнгө байдаггүй. Энэ тохиолдолд бэлгийг өөрийн гараар хийж болох бөгөөд үүнийг бид одоо хийх болно.

Эхлэхийн тулд та эхлээд төлөвлөгөө, дарааллыг гаргах хэрэгтэй урагшлах... Одоо ажлынхаа төлөвлөгөөг гаргацгаая.

Цэцэг хийх

  1. Дэлбээ бэлтгэх: өнгөт цааснаас 0.5 - 1.0 см өргөн, 9-10 см урт тууз болгон хуваасан; stencil дээр дэлбээ хайчилж ав.
  2. Цэцгийн дунд хэсгийг бэлтгэ: өнгөт цаас, картоноос тус бүр 1 ширхэг 2 хэсгийг хайчилж ав.
  3. Цэцгийн навчийг stencil-ийн дагуу бэлтгэ: 0.5-1.0 см өргөн тууз хайчилж ав.
  4. Цэцгийн ишийг бэлтгэ: ишний суурийг stencil ашиглан картон дээрээс хайчилж ав.
  5. Цэцгийн навчийг суурь дээр наа.
  6. Цэцгийн дэлбээнүүдийг төвийн суурь дээр наа. Дараа нь цэцгийн дунд хэсгийн хоёр дахь хэсгийг дээрээс нь наа.
  7. Ишний суурь дээр наалдана өнгөт судлууд(ногоон, бор) цааснаас. Цэцгийн шаттай холбоно уу.

Муур хийх

  1. 3-4 см өргөн, 40-50 см урттай цаасан тууз хайчил.
  2. Биеийн хэсгүүдийн байршлыг тэмдэглэ.
  3. Тэмдэглэсэн шугамын дагуу наа.
  4. Сахалтай болгохын тулд цаасан дээрээс тууз хайчилж ав.
  5. Нүүрний хэсгүүдийн байршлыг тоймло: хамар, амаа эсгий үзэг эсвэл харандаагаар зур.
  6. Стенилийн дагуу нүд, чихийг хайчилж, тэмдэглэгдсэн шугамын дагуу наа.

Сайн байна залуусаа! Бид ажлын төлөвлөгөө гаргасан. Одоо би танаас оньсого асууя, та бидэнд ажилд юу хэрэгтэйг хэлж өгөөч?

1.эр хүн шиг харагддаггүй ч зүрхтэй (харандаа)

2.хар Ивашка, модон цамц, хамараараа хөтлөх газар тэнд тэмдэглэл тавьдаг (харандаа)

3. ах дүү хоёр, нэг зүрх (хайч)

4. олон өнгийн эгч нар усгүй уйдаж, нагац эгч нь урт, туранхай, тэдэнд ус зөөж, санаа алддаг (будаг, сойз)

5. Би шулуухан байх дуртай, би өөрөө шулуун, хүн бүрт шинэ шугам гаргахад тусалдаг (захирагч)

Хүүхдүүдийн хариулт

Сайн хийлээ! Эдгээр нь өнөөдөр бидэнд хэрэгтэй багаж хэрэгсэл, дагалдах хэрэгсэл юм. Залуус аа, та эхлэхдээ юу мэдэх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

Энэ нь зөв, бид хайчаар цавуугаар ажиллахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг давтах ёстой.

Сайн хийлээ! Та бүгд аюулгүй байдлын дүрмийг маш сайн мэддэг.

Физминутка

Хүн бүр удаан суухаас залхдаг

Одоо охидууд босч байна

Тэгээд одоо хөвгүүд боссон

Бид дасгалуудыг хийх болно

Аажмаар бүх зүйл эмх цэгцтэй

Бүгд урагш бөхийв

Тэгээд буцаж

Зүүн, баруун тийш хазайсан

Зүүн, баруун тийш эргэв

Тэд урдаас нь хараад,

Тэд газар, тэнгэр рүү харав

Гараа дээш өргөв

Тэгээд чимээгүйхэн доошиллоо

Нэг удаа бөхийж, хоёр бөхийж,

Сунгасан

Тэд инээмсэглэв. Бид чимээгүйхэн суулаа.

Дасгал нь биднийг бизнесээ үргэлжлүүлэхэд тусалсан.

Одоо гараа ажилдаа бэлдцгээе:

Ингэснээр гар бүх зүйлийг хийж чадна

Мөн ур чадварыг эзэмшсэн

Бид алгаа дулаацуулах болно

Хуруу бүрийг сунгана.

Сойзны дотор талд эргүүлээрэй

Бидний гараа дээш өргө

Тэгээд бид чимээгүйхэн доошилно

Тэгээд бид ажиллаж эхэлнэ.

Залуус цаасан урлал хийж эхлэх боломжтой. Та миний хичээлд зориулж бэлтгэсэн уран зохиолыг ашиглан гар урлалыг өөрөө сонгож болно. Мөн бид цаасан урлалын үзэсгэлэнг бэлдсэн бөгөөд та өөрийн гараар урласан бүтээлийн дээж болгон ашиглаж болно.

IV. Мэдлэгийг нэгтгэх

Залуус аа, бидний хичээл дуусч байна. Өнөөдөр бид цаасны талаар шинэ зүйл сурснаа санацгаая, та өнөөдөр ямар гар урлал хийсэн бэ? Ажлын төгсгөлд ажлын байр ямар байх ёстой вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

V. Дүгнэж байна

Залуус аа, өнөөдөр хичээл дээр та бүгд маш идэвхтэй байсан, бүгд сайн ажиллаж, гайхалтай гар урлалтай болсон. Анхаарал тавьж, сайн ажилласанд баярлалаа.


Цаасны шинж чанаруудтай танилцах шаардлагатай.

1. Хүүхдэд өөр өөр өнгө, зөөлөн, бүтэцтэй (атираат, бичээс, барзгар, хилэн) сегментүүдийг үзүүл.

2. Хүүхдийн үзэмжээр цаасан дээр ажиллахыг санал болгох, өөрөөр хэлбэл. түүний хүссэнээр. Та цаасыг хэсэг хэсгээр нь урж, үрчлээс, үрчийлгэж болно.

3. Хүүхдээсээ мэдрэмжийн талаар асуу, жишээлбэл:

Аль цаас илүү чанга дуугарах вэ?

Аль цаас амархан хугардаг вэ?

Аль нь бөөнөөр өнхрөхөд хялбар вэ?

Энэ юу шиг харагдаж байна? (Энэ бөөн алим шиг харагдаж байна, энэ нь теннисний бөмбөг шиг харагдаж байна, энэ нь дээр зул сарын бөмбөг, эдгээр туузууд нь гоймонгийн зориулалттай бөгөөд эдгээр зүссэн хэсгүүдээс нэг буюу өөр хэв маягийг нугалж болно.)

4. Ховил дээр анхаарлаа төвлөрүүлж, цаасыг хэрхэн шулуун урах талаар үзүүл цаасан хуудасхуудсыг хэрхэн жигд нугалах вэ.

5. Жишээ нь, дараах бичвэрээр хэрхэн, ямар цаасаар хийгдсэнийг бидэнд хэлээрэй.

Цаасыг тусгай машин дээр модоор хийдэг. Цаасны үйлдвэрлэл нь асар том үйлдвэрүүд болох цаасны үйлдвэрүүдэд явагддаг.

Бүртгэлийг эхлээд мод болгон хөрөөддөг. Чурбакуудыг чипс болгон хувааж, дараа нь буцалгана тусгай шийдлүүд... Тусгай цаасны машин нь целлюлозыг хольж, шингэн цааснаас ус шахаж, олон тооны халуун өнхрүүлгээр жигдрүүлж, асар том ороомог болгон орооно. Тэгээд цаас нь үйлдвэрт очиж дэвтэр хийдэг, ном сонин, сэтгүүл хэвлэдэг. Мэдээжийн хэрэг, цаасны гол зорилго нь бичих, хэвлэх материал байх явдал юм. Гэхдээ тэд бас аяга таваг, тавилга, тоглоом хийдэг, цаасаар хувцас оёдог.

Та цаасыг хэрхэн яаж хийхийг видеоноос харж болно

Эзлэхүүний хэрэглээ

Үүсгэх эзлэхүүний хэрэглээХүүхдэд зориулсан цаасаар хийсэн нь зөвхөн сонирхолтой төдийгүй бас ашигтай байдаг. Энэ нь нарийн моторт ур чадвар, төсөөлөл, тэсвэр тэвчээр, анхаарал, орон зайн сэтгэлгээг төгс хөгжүүлдэг. Үүнээс гадна хүүхдүүд насанд хүрэгчидтэй хамт ямар нэгэн зүйл хийх дуртай байдаг.

Зургаан нас хүрээгүй хүүхэд анхаарал төвлөрүүлэхийн тулд тоглоомын элементүүдийг танилцуулах хэрэгтэй, жишээлбэл, ажил урагшлах үед оньсого асуух. Эдгээр нь эцсийн найрлагад дүрслэгдсэн объект, зургуудын тухай байж болно.

Материал ба багаж хэрэгсэл:

Энгийн харандаа;

Өнгөт цаас;

Цагаан цаас;

хайч;

Өнгөт ба цагаан картон.

Эзлэхүүн аппликешны загварууд

хатагтай хорхой

Хоёр улаан тойрог, хар хагас зууван хайчилж ав. Тойрог дээр хар цэгүүдийг байрлуулж, дараа нь нэг тойрог нь хар хагас зууван дээр яг нааж, хоёр дахь нь хагасаар нугалж, эхний тойрог дээр наасан байна. Бид нэмж өгдөг хатагтай хорхойтоглоомын нүд ба антен.

Эзлэхүүн мод

1. Картононоос модны тоймыг хайчилж ав. Тус тусад нь бид картон хоосон зайд тохирох их биеийг таслах хэрэгтэй. Энэ их бие дээр бид нэмнэ дээд хэсэг- салбарууд.

2. 1.5 см х 10.5 см хэмжээтэй цаасан тууз хайчилж, баян хуураар нугалав. Буржгар хайч ашиглан титэмний хэсгийг хайчилж ав янз бүрийн хэлбэрүүдба нэг доод хэсэгкартон хоосон ёроолтой тэнцүү хэмжээтэй байна.

3. Баян хуурыг наа арын талдоод хэсгээс бусад титэмний хоосон зай. Бид үүнийг модонд наа.

4. Дээд хэсэг - их бие

5. Бид титэмний хоосон зайг баян хуур дээр нааж, хөрш зэргэлдээх хэсгүүдийг хэсэгчлэн давхцуулдаг.

6. Энэ нь модыг чимэглэхэд үлддэг. Алимны мод авахын тулд олон өнгийн жимс өлгөцгөөе.

Намрын цэцэг

Эрвээхэй самбар

Сонирхолтой ертөнц танд зориулж үзэсгэлэнтэй хэмжээст програмуудын сонголтыг бэлдсэн.

ХОТЫН ТӨСВИЙН НЭМЭЛТ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА "ЗАЛУУ ТЕХНИКЧДЫН СТАНЦ"

Нээлттэй ангисэдвээр:

« Оригами техник ашиглан "Нохой" цаасан урлал»

Бэлтгэсэн:

нэмэлт боловсролын багш

Верещагина Анна Сергеевна

Приморско-Ахтарск

Зорилго:Оригами техник ашиглан гар урлал хийх дарааллыг судлах.

Даалгаварууд:

1.Цаасны шинж чанар, өнгөний нэр, геометрийн материалыг давт.

2. Өгөгдсөн чиглэлд цаас нугалах чадварыг хөгжүүлэх, ухамсрын удирдлаган дор хурууны хөдөлгөөнийг нарийн хийж хэвшүүлэх. Залруулга дүрслэлийн сэтгэлгээ, гарны нарийн моторт ур чадвар, анхаарал, харааны ойлголт, нүдээр.

3. хэмнэлт, гоо зүйн амтыг үнэн зөвөөр сургах.

Тоног төхөөрөмж, материал: Өнгөт цаас, хайч, харандаа, цавуу, салфетка.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр манай ангид зочид ирлээ. Тэдэн рүү эргэж, инээмсэглээрэй сайн төлөв байдалхичээлээ эхэлцгээе.

Эхлээд "Хэнийг таах вэ?" тоглоом тоглоцгооё.

a) Амьтны нэрийг сонсоод алгаа таших.

Ширээ, үхэр, самбар, хувин, хуц, муур, цүнх, туулай, морь, цонх, шохой, нохой, хана, хаалга, гахай.

б) Хавтас дээр ажиллах. Контурын дагуух амьтдын нэрийг тодорхойлох (гахай, морь, муур, нохой). Өнгөний нэрийг өг.

2. Сэдэв, зорилгын талаарх мэдээлэл

Эдгээр амьтдын аль нь байшинг хамгаалдаг вэ? (нохой)

Өнөөдөр хичээл дээр бид оригами техникийг ашиглан яг ийм нохой хийх болно.

3. Дээжний шинжилгээ

Материал.

Үндсэн болон нэмэлт мэдээлэл.

Эд ангиудын холболт.

Гар урлалын зорилго.

4. Ажлын байрыг бэлтгэх

Ажил хийхэд ямар материал, багаж хэрэгсэл хэрэгтэй вэ?

Өнгөт цаас, цавуу, салфетка, харандаа, хайч.

Бүх зүйл байрандаа байгаа эсэхийг шалгана уу.

Эдгээр зүйлсийн дунд аюултай хэрэгсэл (хайч) байдаг.

Хайчтай ажиллах дүрэм. (слайд)

5. Биеийн тамирын боловсрол.

"Гуйя" тоглоом

Эхлэхээсээ өмнө та өнгийг төөрөлдүүлж байгаа эсэхийг шалгацгаая (дэлгэц дээрх даалгавар). Ягаан, час улаан, улбар шар, хүрэн.

Би бүдүүлэг эрчүүдийн өнгийг нэрлэнэ, та нар шийдлээ хүссэн өнгө, тэдний байрлалыг давт.

6. Практик ажил

(Танилцуулгад гар урлалыг үе шаттайгаар үйлдвэрлэх).

7. Бүтээлч хуудас

Манай нохой бэлэн боллоо. Одоо та өөрөө аппликейшн хэлбэрээр хошууны хэсгүүдийг ажилдаа нэмж оруулаарай.

8. Хамгийн гол нь. Үнэлгээ

Сайн ноход юугаараа ялгаатай болохыг хараарай. Мөн улаавтар, сэвсгэр, чихтэй, хөгжилтэй, гунигтай байдаг.

Нохой бүр өөрийн гэсэн нэртэй байх ёстой.

Нохойдоо хоч өг.

Ginger, Fuzzy, Rex, Sharik.

Тийм ээ, хамгийн их алдартай хочнохой, энэ бол бөмбөг. Магадгүй нохой бол амьтад учраас идэвхтэй, хөгжилтэй, тоглох дуртай.

Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна, би танаас ажлаасаа чөлөөлөгдөхийг хүсч байна, бид номхруулсан хүмүүсийнхээ төлөө хариуцлага хүлээх болно гэдгийг санаарай.


Сэдэв: Цаастай ажиллах. Шинэ жилийн гар урлал "гацуур мод" хийх.

Зорилго:

1. Загвар ашиглан цаас боловсруулах (тэмдэглэгээ хийх), хайчаар цаас хайчлах анхны арга техниктэй холбоотой оюутнуудын мэдлэг, чадвар, чадварыг гүнзгийрүүлэх;

2. Контурын дагуу цаас хайчлах ур чадварыг дээшлүүлэх;

3. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Багшийн тоног төхөөрөмж: бэлэн бүтээгдэхүүний дээж, дээж үе шаттай үйлдвэрлэлбүтээгдэхүүн, сурагчдад зориулсан загвар, үзүүлэнгийн нэг загвар, хичээлийн сэдэв бүхий карт, цоолбор, картон хуудас, хайч, харандаа, цавуу.

Оюутнуудад зориулсан тоног төхөөрөмж: картон эсвэл зузаан цаасан хуудас Ногоон өнгө, өнгөт цаас, харандаа, цавуу, хайч.

Хичээлийн алхамууд

Хичээлийн үеэр

I ... Ангийн зохион байгуулалт.

Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр би танд технологийн хичээл заах болно. Суудалдаа суу.

II ... Хичээлийн сэдвийн мэдэгдэл.

Шүлгийг анхааралтай сонсоорой:

Байцгаая Шинэ онмөн Зул сарын баяр

Ид шидийн мэдрэмжийг өгөх болно!

Гэрт лааны гэрлийг дулаацуул

Шинэхэн зүү үнэртэх болтугай!

Байг Дотны найзууд,

Гэр бүл аз жаргалтай байх болтугай!

Шүлэг ямар баярын тухай ярьдаг вэ? (Шинэ жил, Зул сарын баяр)

Зөв. Шинэ жил бол олон хүмүүсийн хамгийн дуртай баяр юм. Энэ өдөр бид бүгд үлгэрт итгэхийг хүсдэг. Айл болгонд хүүхэд багачууд, томчууд шинэ жилийн баярыг угтан бэлдэж байна. Тэд байшинг өнгөлөг зүүлт, тоглоом, бөмбөгөөр чимэглэдэг. Бас аль нь болохыг хэн мэдэх билээ үндсэн шинж чанарЭнэ баяраар шинэ жил бараг бүх гэрт байдаг уу? (Зул Сарын мод)

Та нарын хэд нь гэртээ жинхэнэ гацуур эсвэл нарс модтой байдаг, гараа өргөдөг үү?

Тэгээд хэн ихэвчлэн байшинд байдаг хуурамч зул сарын гацуур мод?

Жинхэнэ болон хиймэл зул сарын гацуур модыг хувцаслахад маш үзэсгэлэнтэй байдаг. Зул сарын гацуур модыг ихэвчлэн юугаар чимэглэдэг вэ? (Зүлж, бөмбөг, тоглоом, бороо, цагаан тугалга)

Бидний хичээлийн сэдэв: Цаастай ажиллах. Шинэ жилийн гар урлал "гацуур мод" хийх.

(Самбар дээрх карт дээрх хичээлийн сэдэв)

III ... Ажлын байрыг бэлтгэх.

1) Аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээ.

- Өнөөдөр бид хийх болно Зул Сарын модцааснаас гаргаж аваад чимэглээрэй. Үүний тулд бидэнд хэрэгтэй зузаан цаасэсвэл нимгэн ногоон картон, хайч, цавуу, харандаа, өнгөт цаас. Таны ширээн дээр шаардлагатай бүх цахилгаан хэрэгсэл байгаа эсэхийг шалгаарай. Хэрэв ямар нэг зүйл дутуу байвал аваарай эсвэл ангийнханаасаа асуугаарай.

Хайчаар аюулгүй байдлын дүрмийг санацгаая. Эдгээр дүрмийг хэн танд сануулахыг хүсч байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Хайчыг тодорхой газар - тавиур эсвэл ажлын хайрцагт хадгална. Битүү иртэй хайчыг ажилчдаас хол байлгах; өнгөрөхдөө тэдгээрийг хаалттай ирээс барина. Нээлттэй иртэй хайч үлдээж болохгүй. Ажлын явцад ирний хөдөлгөөн, байрлалыг ажигла.

2) Зөв байршилэд анги, багаж хэрэгсэл.

Нимгэн картон эсвэл зузаан ногоон цаасыг урд нь тавь. Хайчаа баруун тийшээ тавь. Ширээний дээд талд харандаа тавь. Өнгөт цаасширээний ирмэг дээр тавь.

IV . Удахгүй болох хөдөлмөрийн үйл ажиллагааг төлөвлөх.

Жишээ авч үзье.

Манай бүтээгдэхүүн ямар хэлбэртэй вэ? (конус)

Бүтээгдэхүүн нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? (Үндэс нь зузаан цаас, чимэглэл нь тойрог, чимэглэл нь зүүлт, өнгөт цаасны зах)

Самбарыг хар. Зул сарын гацуур модыг хийх алгоритмыг энд үзүүлэв.

1-р шатанд бид юу хийх вэ? (Картон цаасны ар талд хагас тойрог тэмдэглэж, наах зай үлдээ)

Картон цаасыг конус хэлбэртэй гацуур мод болгохын тулд бид юу хийх ёстой вэ? (Хагас тойрог хайчилж, цавуу)

Бид модыг чимэглэхийн тулд юу хийх вэ? (Өнгөт цааснаас чимэглэл хайчилж, модон дээр наа)

Бид тантай хамтран мөрийн хөтөлбөрөө тодорхойлсон. Хичээлийн төгсгөлд та бүгд ийм сайхан гацуур модтой байх ёстой.

В ... Практик ажил.

Ажилдаа орцгооё. Би танд загваруудыг тарааж байна. Загварыг хэрхэн ашиглах, хуудсан дээр хэрхэн яаж давхарлахаа санацгаая? (Загварыг цаасан дээр зөөлөн дарах хэрэгтэй. Цаасыг бага зэрэг хэрэглэж, загварыг ирмэг дээр нь наа.)

Загварыг картон ирмэг дээр ойртуулна.(Загвар давхаргыг үзүүлж байна)

Загварыг зүүн гараараа барьж, баруун гархарандаа аваад загварыг тойруулан зур.

Бүгд үүнийг цэвэрхэн авсан уу? Одоо та загвараа хайчаар хайчлах хэрэгтэй. Хайчтай ажиллахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг санаарай.

Бидэнд нэг нарийн ширийн зүйл байна - наалт хийх газар бүхий хагас тойрог. Холбох хэсгийн ирмэгийг тойруулан хэсгийг нугална.(Загварын гулзайлтыг харуулах)

Энэ хэсэгт цавуу түрхээрэй.(Цавуу түрхэхийг харуулах)

Цавуу хатах хүртэл хурдан, хэсгийн ирмэгийг холбоно. Хуруугаараа наасан хэсэгт хэд хэдэн удаа дарж, дараарай.(Хэсэг нааж байгааг харуулах)

Бид зул сарын гацуур модтой, гэхдээ энэ нь хараахан хувцаслаагүй байна. Та үүнийг өнгөт дугуй, од, зүүлт, захаар чимэглэж болно. Өнгөт цааснаас гоёл чимэглэл хайчилж, зул сарын гацуур модон дээрээ наа. Энэ ажилд бүтээлч байж, бүтээлч бай.

(Би эгнээ дундуур алхаж, оюутнуудад тусалдаг. Би цоолбороор цааснаас дугуй хайчилж авав)

VI ... Ажлын дүн шинжилгээ, үнэлгээ.

Үзэсгэлэнг зохион байгуулж байна бэлэн бүтээгдэхүүн 1-р ширээн дээр тэдгээрийн чанарыг хамтдаа хэлэлцдэг (нарийвчлал, нарийвчлал, хүч чадал, бүтээлч байдлын элементүүд).

Vii. Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр бид ямар материал хийсэн бэ? (Цаас, картоноос)

Манай гар урлалын нэр юу вэ? ( Зул Сарын мод)

Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан, юу сурсан бэ?

Өнөөдөр ажлаа үнэн зөв, сайхан хийхэд тань ямар мэдлэг, ур чадвар тусалсан бэ?

VIII ... Ажлын байрны цэвэрлэгээ.

Ажлын байраа хасна уу.