Дунд бүлгийн эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй хичээлийн хураангуй. Дунд бүлгийн эцэг эхчүүдтэй хийсэн идэвхтэй хичээлийн тойм. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад нээлттэй хичээлийн төрлүүд

ХИЙСЭН МЭДЭЭ

хамтарсан практик сургалт

дунд бүлгийн эцэг эх, хүүхдүүдийн оролцоотойгоор

Сэдэв: "Хүүхдийн гар урлал"

Бэлтгэсэн: сурган хүмүүжүүлэгч

"Теремок" 4-р сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Куценко О.С.

Арваннэгдүгээр сар

2014 он

Зорилго: Эцэг эхчүүдийг танилцуулах янз бүрийн хэлбэрүүдболон өнгөт эмчилгээ, хөгжлийн ажлын аргууд нарийн моторт ур чадвархүүхдүүдэд.

Тоног төхөөрөмж: өнгөлөг бөмбөг, газрын зураг, ногоон даавуу, цээж, ул мөр, шар өнгийн мөр бүхий замууд ба цэнхэр цэцэг, харандаа, хувцасны хавчаар, цаасны хавчаар, утас, бүрхүүлийн сараалж, эрдэнэ шиш, шош, хайрга, объектын тойм бүхий картууд, өнгөт тууз, бөмбөг, бөмбөлгүүдийг, төрөл бүрийн үр тариаялтсууд, су-жок булаг, шүдний оо, ухуулах хуудас, олон өнгийн үсэг.

Хүлээн авалтанд хүүхдүүд, эцэг эхчүүд байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрхэм хүндэт залуус аа, эрхэм насанд хүрэгчид, би өнөөдөр та бүхнийг урьж байна ер бусын аялал... За, хэн зоригтой вэ?

Залуус аа, аяллаар явж байгаа бүх аялагчид газрын зураг авч яваарай. Надад бас байгаа (нээгээд харуулж байна).

Хараач, үүн дээр гурван зам байна:

Эхлээд явцгаая, бид намаг руу орно. Хэн намагт мэлхий агнахыг хүсдэг вэ?

Хоёр дахь замаар явцгаая - замын төгсгөлд Бабкагийн овоохой - Ёжки биднийг хүлээж байна.

Гурав дахь нь явцгаая - бид цээжийг олох болно.

Бид юу сонгох вэ? - Мэдээжийн хэрэг, цээж.

Залуус аа, бид замд гарахаасаа өмнө цэнэглэх хэрэгтэй. Надад хэлээч, үүнд ямар өнгө бидэнд туслах вэ? Энэ зөв шүү залуусаа ногоон өнгөҮүнээс гадна ногоон нь сайн сайхан байдал, сахилга батыг сайжруулдаг. Тиймээс би ногоон шидэт нөмрөг ашиглаад хэлье шидэт үгс: 1,2,3 энерги бидэнд ирдэг! Харин одоо та цээжийг хайж замд гарч болно.

(Хүүхдүүд рүү чиглэнэ бүлгийн өрөөсаад бэрхшээлийг даван туулах)

Залуус аа, бидний замд нарийн шар зам байна. Юу гэсэн үг вэ шар(хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, залуус аа, шар бол баяр баясгалангийн өнгө бөгөөд үүнээс гадна энэ өнгө нь анхаарлыг нэмэгдүүлж, сэтгэл санааг сайжруулж, биеийг хорт бодисоос цэвэрлэдэг. Тэнцвэрийг хадгалж, гараа өргөн зайтай замаар алхах шаардлагатай. Мөн бид дахин саад бэрхшээлтэй тулгардаг: энэ бол өргөн урсгал юм. Энэ нь ямар өнгөтэй вэ, энэ өнгө нь юу гэсэн үг вэ? (Хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, цэнхэр бол таныг хөөрөхөд тусалдаг өнгө юм булчингийн хурцадмал байдал, судасны цохилтыг хэвийн болгож, шинэлэг мэдрэмжийг төрүүлдэг. За, "Гол мөрөн дээгүүр харай, хөлөө бүү нор!" Та мөн энэ ажлыг амархан даван туулсан, гэхдээ энэ нь бүгд биш юм. Цаашид хамгийн хэцүү ажил болох "Хөлийн мөртэй зам" - хавтгай хөлийг засах дасгалууд. (Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа хүүхдүүд цээжиндээ олддог цэвэрлэгээнд гардаг).

Мөн энд бяцхан цээж байна! Залуус аа, та нар мэдээж ойлгож байгаа, үүнийг анхаарч үзэх болно шидэт цээждотор нь юу байгааг олж мэдвэл бид түгжээг онгойлгох хэрэгтэй.

Хүүхдүүд шидэт үгс хэлдэг:

Том цайз өлгөөтэй байна, хэн онгойлгож чадах вэ?

Тэд тогшиж, мушгиж, татаж, нээсэн.

Гэхдээ залуус аа, бидний цээж нээгдэв. Залуус аа, цээжин дотор өнгөлөг бөмбөг байдаг, энэ бүхэн юу гэсэн үг вэ, та мэдмээр байна уу? Дараа нь манай ид шидийн нугад суу (хүүхдүүд ээжүүдтэй 1 ширээ - ээж, хүүхэдтэй хамт ширээнд сууна.)

Эдгээр нь ямар төрлийн бөмбөг вэ? Тэд энгийн биш, харин нууцтай юм шиг надад санагдаж байна. Бөмбөлгүүд ямар өнгөтэй вэ? Хэдэн хүн байна вэ? 7-д юу болох вэ? (Хүүхдүүд үлгэрийн нэрс, долоо хоногийн өдрүүд, зүйр цэцэн үгс, солонгын өнгийг санаж байна). Солонгийн өнгөний талаар бид юу мэддэг вэ? (Хүүхдүүд өнгө бүр ямар утгатай болохыг нэрлэдэг: улирал, долоо хоногийн өдрүүд, энэ нь хүнд хэрхэн нөлөөлдөг).

Хараач, бөмбөг миний гарт эргэлдэж байна, тэр надад ямар нэгэн зүйл хэлэхийг хүсч байна (би үүнийг чихэндээ авчирдаг), бөмбөг надад өнгөлөг, шидэт бөмбөгний бүх даалгаврыг даван туулахад л хаашаа хүрснээ мэдэх болно гэж хэлдэг. .

1 даалгавар - улаан бөмбөг

Улаан бол өнгө эрч хүч, сэтгэл, биеийг эдгээдэг, ханиадыг эдгээдэг.

Бяцхан Ивашка, модон цамц,

Тэр хамараа нугалах газар зураас зурна (Харандаа).

Эхний даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд та хуруугаа харандаагаар сунгах хэрэгтэй.

Би гартаа харандаа эргэлдэж, хурууныхаа хооронд эргэлддэг.

Би хуруу бүрийг дуулгавартай байхыг заах нь дамжиггүй.

Бариулыг зуурсан, одоо даалгавар:

A) улаан хувцасны хавчаарыг сонгож, утсан дээр тавьж, үлдсэн хувцасны хавчаарыг хооронд нь холбоно;

B) улаан цаасан хавчаараас "гинж" цуглуул.

2 даалгавар - улбар шар бөмбөг

Урам зориг, дотоод эрх чөлөөний өнгө.

Амьтны хүрээлэнд бид тэнүүчилж, тор бүрт ойртлоо.

Тэгээд бид бүх баавгай, чонын бамбарууш, барын бамбаруудыг дараалан харлаа.

A) хуванцар тор ашиглан хурууны дасгал хийх;

B) Сүлжээ ашиглан зураг зурах.

3 даалгавар - шар бөмбөг

A) контурын дагуу байрлуулах (эрдэнэ шиш, шош, жижиг чулуу);

B) тоглох өнгөлөг тууз:

(Хүүхдүүд гартаа нэг соронзон хальс авч, хөдөлгөөн хийж, тойрог хэлбэрээр явдаг)

“Солонго, халуун нар, тод өнгөөр ​​хувцасласан зун байх болно.

Хурц үзэсгэлэнтэй, шар, цэнхэр, ногоон, улаан болон бусад.

1,2,3 - өөртөө хос олоорой."

"Анхааралтай байгаарай" (шалан дээр тууз, хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, үг хэлэх үед хөдөлгөөн хийдэг)

Хэрэв дэлхий дээрх бүх зүйл ижил өнгөтэй байсан бол

Энэ нь таныг уурлуулах уу эсвэл баярлуулах уу?

Хүмүүс ертөнцийг харж дассан

цагаан, шар, цэнхэр, улаан,

Дэлхий дээрх бүх зүйл байг

гайхалтай бас өөр.

1,2,3 - улаан ба цэнхэр туузав! (ямар ч өнгө дууд)

4 даалгавар - ногоон бөмбөг

"Эрдэнэс ол" (Үр тарианы тавган дээр та бөмбөлгүүдийг олох хэрэгтэй жижиг зүйлс, тэдгээрийг тоолж, ширээн дээрээ ийм тоог олоорой).

5 даалгавар - цэнхэр бөмбөг

Маша зочлох гэж байсан, Маша хувцас өмссөн байв.

Би шинэ бөмбөлгүүдийг зүүж, эвгүйхэн товчилсон ...

Бөмбөлгүүдийг давхиж, чимээгүй бай, Машенка уйлахгүй!

Маша бөмбөлгүүдийг цуглуулахад тусал.

Бөмбөлгүүдийг цуглуул гоймон янз бүрийн хэлбэрүүдболон хэмжээ.

6 даалгавар - цэнхэр бөмбөг

Зөн совингоо хөгжүүлж, урам зориг өгдөг. Цэнхэр нь нүдний өвчнийг эмчилдэг.

A) Бөмбөг тоглоом - "Өнгөт үгс"

Багш нь өнгө, хүүхдийг дуудаж, түүнд зориулж нэр үг сонгоно

Цэнхэр - бөмбөг; Улаан алим.

B) Су - Хуруунд зориулсан пүрш бүхий гимнастик.

1,2,3,4,5, бид пүршийг өнхрүүлнэ.

Бид хөлийн том хурууг олсон, тэр бөжин шиг үсэрч байна.

Дээш - доош, дээш - доошоо та бага зэрэг булаг өнхрүүлээрэй.

Бид индексийг барьж, пүршийг эргүүлнэ,

Дээшээ доошоо, дээшээ доошоо пүршээ өнхрүүлээрэй.

Манай дунд тариачин чи хаана байна, хажуу тийшээ хэвтэж байна.

Бөгжийг нэргүй хүн хайрладаг, бидний хүссэнийг үзүүлээрэй.

Дээшээ доошоо, дээшээ доошоо, бяцхан пүршээ.

Энд бидний хамгийн алслагдсан бяцхан хуруу байна.

Дээш - доош, дээш - доош, та булаг өнхрүүлээрэй.

Бид булаг тайлж, хуруугаа тоолж, 1,2,3,4,5 - бид тоглож дууслаа.

7 даалгавар - Нил ягаан бөмбөг

Нил ягаан, дэмждэг дархлааны систем, эвдэрсэн мэдрэлийг тайвшруулна.

Шүдний чигчлүүрээр цаасан дээр зурсан зургийг ухаж байна.

Залуус аа, гэхдээ одоо бүх бөмбөг дуусч, та бид хоёр аль улсад байгаагаа олж мэдээгүй байна. Ширээн дээр чинь улс орны нэрийг бичсэн өнгө өнгийн үсэг байдаг. Хүүхдүүд, насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар самбар дээр үсэг тавиад: ХУРУУНЫ ТОГЛООМЫН ГАЗАР гэсэн нэрийг авна.

Ингээд бидний хурууны тоглоомын орон руу хийсэн аялал маань дуусч, солонгын өнгө бидэнд үүнийг хийхэд тусалсан. Өнөөдөр таны хуруунууд олон хэрэгтэй ажлыг гүйцэтгэсэн бөгөөд илүү чадварлаг болсон, та гайхалтай байна!

Одоо цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Шидэт үгсийг хэлье: 1,2,3,4,5, бид буцаж ирлээ, бид цэцэрлэгт байна!

Дунд бүлгийн эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй хичээл (Шишкина Ю.А.)

Тойм тойм нээлттэй хичээлэцэг эхчүүдэд зориулсан дунд бүлэг №6

"Гайхалтай аялал"

Програм хангамжийн агуулга:

1. хүүхдүүдийг үлгэртэй үргэлжлүүлэн танилцуулах; тайлбар, харьцуулалт дээр үндэслэн оньсого таамаглах мэдлэгээ нэгтгэх үлгэрийн баатрууд; 5 ба 5 хүртэлх тоо, геометрийн дүрсүүдийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх; амьтан, өвөлждөг шувуудын давталт;

2. Анхаарал, нүүрний хувирал, сониуч байдлыг хөгжүүлэх.

3. Хэн нэгэнд туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Материал: цээж, цүнх, шувуудын дуу хоолой бүхий аудио бичлэг, "Галт тэрэгнүүд", "Цагаан туулай суудаг" дуу, баатар Харе, захидал.

Хичээлийн явц:

V: Залуус манай шууданчинд ийм захидал авчирсан. Нээлттэй уншъя. (унших).

Энэ туулайг зочлохыг урьсан гэж бичсэн байна " Үлгэрийн орон"Гэхдээ тэнд хүрэхийн тулд та саад бэрхшээлийг даван туулах хэрэгтэй. Манай бөжин эргэлзэж, төөрсөн. Бид түүнд тусалж чадах уу? (Хүүхдийн хариулт)

Дараа нь бид явах болно гайхалтай аялал, бэлэн үү?

Бид хөгжилтэй галт тэргэнд суугаад хаалгаа хаалаа, явцгаая!

("Галт тэрэг" дуу)

I. "Таавартай цээж"-ийг зогсоо.

Ширээн дээр цээж байна.

Асуулт: -Залуус аа, ямар сайхан авдар бидэнтэй таарч байгааг хар л даа, гэхдээ цоожтой байна. Тэгээд би нэг нууцыг мэднэ, хэрэв бид оньсого тааварлавал цээж нээгдэнэ.

  1. Энэ нь хаана, хэзээ болсон бэ

Хэн угаахгүй, угаахгүй,

хог, шороо арилгахгүй байна уу?

Аяга хэнээс гүйсэн бэ?

Ийм мөлхөгч байна.

Асуулт, маргаан шаардлагагүй -

Федораг бүгд мэддэг.

Би танд нэг зөвлөгөө өгсөн

үлгэр гэж нэрлэ. (Федорино уй гашуу)

2. Зөвхөн хаалга нь ямаа шиг хаагдсан

Аль хэдийн өлссөн араатан байна.

Залуус бүр үлгэр мэддэг

Энэ (чоно ба долоон хүүхэд)

3. Ойн дундах тосгон -

Гурван ах баригдаж байсан.

Чоно сонирхон харж,

Тэд яаж хэрэлдэв.

Би тэднийг идэхээр шийдсэн боловч бүтсэнгүй -

Зөвхөн дэмий л би дээвэр дээр гарсан.

Чоно түүний хөлийг арай ядан зөөв

Саарал сүүлээ дуулж байна... (гурван гахай).

(Үлгэрээ үргэлжлүүлэх)

А: -Татах, татах ... ..

Ах дүүгээ шалбаагнаас битгий уугаарай...

Туулай овоохой барьсан ......

А: -Та нар ямар сайн хүмүүс вэ, та нар бүгд мэднэ! Энд бидний бяцхан хайрцаг нээгдэж байна. Дотор нь санаа байна (жижиг цүнх) ("Уурын зүтгүүр" хөгжим сонсогддог)

II. Зогс " Шидэт уут»

В : - Энд хоёр дахь саад байна. Энд бидэнд ид шидийн уут байна. Мөн дотор байгаа зүйлээ өөрөө хэлэх хэрэгтэй болно (геометрийн дүрс, хөгжилтэй тоо).

1. Нэр геометрийн хэлбэр, ямар өнгөтэй, ямар хэмжээтэй?

2. Хэдэн тоо вэ? Тоотой адил олон зүйлийг энд тавь.

Биеийн тамирын хичээл "Нэгэн удаа туулай байсан"

III. "Амьтны хашаа"

В : - Энэ бол бидний гурав дахь зогсоол.Энд та маш болгоомжтой байх хэрэгтэй.Хавар ирэхтэй зэрэгцэн туулай амьдардаг ойд төөрөгдөл үүсчээ. Маш олон янзын амьтад гарч ирсэн бөгөөд тэд ойд ямар амьтан үлдэх ёстойг, аль нь үлдэх ёсгүйг олж мэдэхгүй байна.

Тайлбар толь: Бид танд туслахыг хичээх болно (амьтдын дүрс бүхий картуудыг авч, хүүхдүүдтэй хамт шалгаж, гэрийн болон зэрлэг амьтад холилдсон гэж дүгнэж байна. Соронзон самбар дээр байшин, модны дүрс, хүүхдүүд амьтдыг авч явдаг. мөн тэдгээрийг дуудаж, соронзон самбарт хавсаргана уу)

IV. "Театрын цех"

А: - Залуус аа, энэ ямар амьтан болохыг тааварлаарай.

Миний танд үзүүлж буй амьтныг дүрсэл (баавгай, чоно, үнэг, зараа, төгсгөлд нь туулай)

А: - За, бид тантай хамт байж, туулайгаа оллоо.

(туулай орж ирдэг)

Сайн уу залуусаа! Таны тусламжинд би маш их талархаж байна, хэрэв та байгаагүй бол би замаа алдаж, хүрэхгүй байх байсан " Ид шидийн орноос", Энд надаас амттан байна (сагс алим авчирдаг)

Биеийн тамир:"Нэгэн удаа туулай байсан"

Нэгэн удаа туулай байсан -

(гараа алгадах)

Урт чих

(нударгаараа гурван хуруу, индекс ба дунд - чих).

Хөлдөөсөн туулай

(хоёр гарынхаа хурууг шахаж, тайлах)

Ирмэг дээр цорго

(хамраа үрэх).

Хөлдөөсөн хамар

(хоёр гарынхаа хурууг зангидаж, тайлах),

Хөлдөөсөн сүүл

(нохойг илбэх)

Тэгээд дулаацахаар явлаа

(жолоо эргүүлэх)

Хүүхдүүдэд зочлоорой.

Тэнд дулаахан, нам гүм байна

(хоёр гарынхаа нударгаа тайлах),

Чоно байхгүй

(гараа алгадах)

Мөн өдрийн хоолонд лууван өгнө

(цагны зүүний дагуу тэргүүлэгч гарын алгаар хэвлийг нь илбэх).


Хичээлийн зорилго: өөрийгөө зохион байгуулах туршлагыг сэргээх хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа.

Даалгаварууд:

1. Хүүхдийг хүмүүжүүлэх хүндэтгэхтоглоом руу.

2. Үйлдлээ шинжлэхийг танд заа.

3. Бүрэлдэхүүнийг дэмжих хангалттай өөрийгөө үнэлэххүүхдүүдэд.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та "Арилгах" тоглоомыг өөрөө тоглож чадах уу? (тоглох)

Багш нь барилгачны хайрцгийг гаргаж, хүүхдүүдийг тоглохыг өдөөдөг. Бид хүүхдүүдийг тоглоомонд ингэж бэлддэг бололтой, гэхдээ бид өөр нэг даалгавар тавихыг хүсч байна - өөр үйл ажиллагааг ашиглах нөхцөл байдлыг бий болгох - хөдөлмөр шаардагдах болно. Амьтны тоглоом бохир болж хувирах тул та эхлээд угааж, дараа нь барьж, арчлах хэрэгтэй.

Хөдөлмөрийн урам зориг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүлэгт биднийг хэн хүлээж байна вэ?

Хүүхдүүд:Амьтад!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд юу хүсч байна вэ?

Хүүхдүүд:Тиймээс бид тэдэнд зориулж байшин барина!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Алив, тэд хүлээхээс залхаж байна!

Хүүхдүүд амьтад бохирдсон байгааг хараад тэднийг угаах хэрэгтэй гэж шийддэг.

Дүрслэлийн дэлгэц. Багш хурдан бооцоо тавьдаг хүүхдийн ширээХоёр савыг ус, саван, хөвөнгээр дүүргэсэн бөгөөд гол зүйл нь тоглоомтой ярилцах, түүнийг өрөвдөж, хүүхэдтэй ярилцах шиг савангаар тэвчээртэй байхыг ятгах явдал юм. Үр дүн нь ийм байх болно! Хүүхдүүд тоглоомоо өөрөө угаахдаа яг л амьд амьтан юм шиг ярих болно. Тоглоом байх болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та мөн адил анхаарал тавихад бэлэн үү?

Хүүхдүүд:Юу ч бэлэн биш байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Явж, хэрэгтэй бүх зүйлээ бэлдээрэй!

Хүүхдүүд ажилд бэлддэг үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та юу хийхээр төлөвлөж байна вэ? (хариулт) Над дээр ир! (Тэд ширээ тойрон зогсоно) Надад бүх зүйл бэлэн байгаа эсэхийг шалгана уу?

Хүүхдүүд:Нэхмэл даавуу, хөвөн дутуу байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, анхааралтай байна! Одоо гурван дүрмийг шалгая: миний костюм цэвэрхэн, шал нь цэвэрхэн, шалан дээр бүх зүйл цэвэрхэн байна! Мөн тоглоом бохир байна!

Багш ажлын байрыг цэвэрлэх зэрэг бүх үйл явцыг гүйцэтгэдэг. Хүүхдүүд бүх зүйлийг хэрхэн хийхийг аль хэдийн мэддэг боловч тэд өөрсдийн үйлдэл бүрийг бодож, дүн шинжилгээ хийх чадвартай байх нь чухал юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шалгах: Ширээ цэвэрхэн, шалан дээр байна! Костюм цэвэрхэн хэвээр байсан! Тэгээд үхэр? Цэвэр! Та түүнийг эмчилж болно.

Хүүхдүүд эхлээд бүх зүйлийг арилгаж, дараа нь тоглох хэрэгтэй гэдгийг ойлгох хэрэгтэй!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо чи малаа маллаад яв!

Хүүхэд бүр багшаас тоглоомонд "эмчилгээ" өгөхийг хүсэх ёстой бөгөөд дараа нь ажлын байрны дарааллыг шалгах боломжтой болно.

Нэг минутын хошигнол. Шинжилгээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хэнд санаа тавьсан бэ? Угааж байхдаа уйлсан уу? Та байшин барьж чадсан уу? Маргааш буцаж ирээрэй, бид дахин тоглох болно!

Наташа Владимировна Романченко

Фото сурвалжлага дунд бүлгийн эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй хичээл.

Сайхан сэтгэлтэй байх нь тийм ч амар зүйл биш юм.

Боловсролын бүсүүд: нийгэм, харилцааны болон танин мэдэхүйн хөгжил

Бэлтгэсэн, удирдсан сурган хүмүүжүүлэгч Романченко Н.В.

Оролцсон: Шаазгайн дүрд - сурган хүмүүжүүлэгч Уколова Ю.А.,

Хүүхдүүд болон дунд ангийн эцэг эхчүүд.

Зорилтот: Эцэг эх эерэг чанаруудзан чанар, багийг бүрдүүлэхэд хувь нэмэр оруулах, хүүхдүүдийг урам зориг өгөх сайн үйлс, төрлийнбусад хүмүүсийн тусын тулд хийсэн үйлс.

Даалгаврууд:

Хэлбэржүүлэх нинжин сэтгэлтэйхүүхдүүдийн хоорондын найрсаг харилцаа;

Бусдын үйлдлийг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Сөрөг ойлголт, хандлагыг төлөвшүүлэх муу үйлсамьдрал, уран зохиолын бүтээлд;

Хүүхдийг хийхэд нь урамшуул сайн үйлс;

Хүүхдүүдийн үзэл баримтлалын талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх « сайн» болон "муу", хүмүүсийн амьдралд тэдний ач холбогдол;

Хүүхдийн эрүүл мэндийг хамгаалах, бэхжүүлэх.

Хамааралтай байдал: В өнгөрсөн жилёс суртахууны хямрал, оюун санааны хомсдолын талаар маш их ярьдаг. Энэхүү хямрал нь юуны түрүүнд материаллаг үнэт зүйлсийг оюун санааны үнэт зүйлээс давамгайлж байгаагаар илэрдэг бөгөөд энэ нь хүүхдийн ийм талаархи санаа бодлыг гажуудуулахад хүргэдэг. буян, Яаж сайхан сэтгэл, хариу үйлдэл, өршөөл, өгөөмөр сэтгэл, шударга ёс. Нийгэмд нийгмийн хурцадмал байдал, түрэмгийлэл ерөнхийдөө нэмэгдэж байгаа бөгөөд энэ нь хүүхдүүдэд илэрч, хүүхдийн түрэмгийлэл, дайсагнал хэлбэрээр илэрдэг. Ёс суртахууны ухамсрын гажуудал, сэтгэл хөдлөл, сайн дурын, сэтгэцийн болон оюун санааны төлөвшөөгүй байдал мөрдөх боломжтойөнөөдрийн хүүхдүүд сургуулийн өмнөх насны... Тиймээс сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарын ажил, гол зорилготухай анхны санааг бий болгох явдал юм ёс суртахууны мэдрэмжмөн сэтгэл хөдлөл нь одоогоор маш их хамааралтай юм шиг санагддаг.

Орчин үеийн нийгэм нь өндөр хөгжилтэй өвөрмөц зан чанарыг төлөвшүүлэх сонирхолтой байдаг. Өөрийнхөө хувиа хичээсэн байдлын илрэлийг даван туулах, бусдын санаа бодлыг хүндэтгэх, аврах ажилд ирэх, бусад хүмүүсийг өрөвдөж, өрөвдөж үзэх чадвар; сайхан сэтгэл- эдгээр нь шаардлагатай чанаруудүүнийг бага наснаас нь тавих хэрэгтэй.

Урьдчилсан ажил: Марафон сайны: ярилцлага хийх, ажил мэргэжил, дээр хуваалцдаг сэдэв: "Өвөлждөг шувуудад тусалцгаая", эелдэг байдал, нөхөрлөлийн тухай яриа, сайхан сэтгэл, дуу сурах "Инээмсэглэлээс", хүүхэлдэйн кино үзэж байна: "Бяцхан элбэнх", "Муур Леопольдын адал явдал", "Нэг уут алим"болон бусад, насанд хүрэгчдэд туслах, "эмчилгээ"ном, тоглоом угаах, доторх ургамлыг арчлах.

Хичээлийн явц.

Сайхан сэтгэлтэй байх нь тийм ч амар зүйл биш юм,

хамаарахгүй өсөлтөөс нинжин сэтгэл.

хамаарахгүй өнгөнөөс эелдэг байдал,

Сайхан сэтгэл бол лууван биш, чихэр биш.

Хэрэв сайхан сэтгэлнар тусдаг шиг

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд баяртай байна.

(Н. Тулупова)

Хүүхдүүд ордог бүлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхлээд дугуйлан зогсооцгооё.

Эргэн тойронд ямар их баяр баясгалан байдаг вэ.

Хамтдаа гар нийлэцгээе

Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэх болно.

Байна сайн шинжбүгдэд нь өглөөний мэнд хүргэе.

Нар улаан өнгөтэй.

Хүүхдүүд: Хөөе!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэнгэр цэлмэг байна.

Хүүхдүүд: Хөөе!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүмүүс, насанд хүрэгчид, хүүхдүүд.

Хүүхдүүд: Та бүхэндээ чин сэтгэлээсээ мэндчилж байна!

Үйл ажиллагааны сэдлийг бий болгодог тоглоомын нөхцөл байдал.


Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би танай цэцэрлэг рүү явах замд цасан дунд нахиа нь битүү хэвтэж байсан цэцэг олж харлаа. Би үүнийг авахдаа нимгэн жижиг дууг сонсоод эргэн тойрноо харвал хэн ч алга. Би сонсож эхэлсэн бөгөөд цэцэг надад ямар нэгэн зүйл хэлэхийг оролдож байгааг ойлгов. Энэ ер бусын цэцэг ид шидтэй тул Үлгэр түүнийг өсгөсөн Сайхан сэтгэлХарин муу шидтэн үүнийг хулгайлсан бөгөөд ингэснээр бүх хүмүүс хорон муу, ууртай, уйтгартай болно. Гэвч түүнийг авч явахад цэцэг санамсаргүйгээр унаж, олдох байх гэж найдаж зам дээр хэвтэж байв. сайхан сэтгэлтэй хүмүүс... Цэцэг сайныг олохыг надаас гуйв, халамжтай хүүхдүүд... Би чамд цэцэг авчрах зөв зүйл хийсэн үү? бүлэг?

Бид цэцгээ цэцэглэхэд тусалж чадах уу? Та энэ нь юу болохыг мэдэж байгаа гэдгийг тэр ойлгох ёстой сайхан сэтгэл, мөн өөрсдөө - сайхан сэтгэлтэй залуус... Цэцэг цэцэглэхэд юу хэрэгтэй вэ?


Хүүхдүүдийн хариулт: эелдэг байх, цэцэг, ус, дулааныг халамжлах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: зөв залуусаа, дасгал хий сайхан сэтгэл, халамж... Бид олон хүүхэлдэйн кино үзсэн сайхан сэтгэл, сайн үйлс.

Мөн та энэ хүүхэлдэйн киноны баатарыг маш сайн мэднэ.

Энэ хэн бэ? (Дуу тоглож байна "Хэрэв сайн чи...» )

Дет:. Леопольд муур.

Сурган хүмүүжүүлэгч (Leopold муурны зургийг харуулж байна)... Тэд муурыг уурлуулах гэж хичнээн хичээсэн ч хулгана амжилтанд хүрсэнгүй. Леопольд По төрлийнтэдний бүх гаж донтонг эмчилсэн. Тэр хулгануудад ямар үг хэлсэн бэ?

Хүүхдүүд: "Залуусаа найзууд болцгооё!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Юу гэсэн үг вэ "Хамтдаа амьдар"?

Хүүхдүүд: Хэрэлдэж болохгүй, бие биедээ туслаарай, эелдэг байх.

Хүүхдүүд шүлэг уншдаг:

Юу сайхан сэтгэл?

Муурны савыг угаана

Цэцэгт ус өг

(Тэр аймшигтай ганцаардмал

Эгчдээ тоглоом засаарай

Хөгшин эмэгтэйг алгасаж,

Хайрыг үгээр харьцах уйтгар гуниг

Ядарсан ээжид тусал

Бас танихгүй охинд

Багцыг гэртээ авчир.

Халуунаас болон сайхан сэтгэл

Цэцэг цэцэглэж байна,

Тэр хүн бүрийг дулаацуулдаг

Цонхны туяа шиг.


Хэн эсвэл юу хэлж чадахаа бодоод хэл « төрлийн» ?

Хүүхдүүд: Хүний тухай, үйлс, өдөр, орой, зам гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: сайн хүн , a төрлийнтэгээд тэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Анхааралтай, халамжтай, өгөөмөр, сайхан сэтгэлтэй, өрөвдөх сэтгэлтэй, шуналгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд хүн бол эелдэг бустэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Ууртай, шуналтай, бүдүүлэг, хайхрамжгүй, үл тэвчих.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи юунд хүрнэ гэж бодож байна сайхан сэтгэл та чадна?

Хүүхдүүд: Хариултууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Байж магадгүйхарахад амархан уу? Тэгээд юунаас нь харж болох вэ?

Хүүхдүүд: Хүний үйлдэл, үйлдэл, мэдрэмжинд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Амар байна уу эелдэг байх?

Хүүхдүүд: Хариултууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шүлэг сонсоцгооё, тэдний тусламжтайгаар бид амархан сурцгаая эелдэг байх... Би сул дорой хүмүүст туслахад бэлэн байна

Гэнэт асуудалд оров

Үргэлж нөхөрсөг, эрүүл байдаг

Тэгээд би үнэнээ хэлж байна

Би хэзээ ч шуналтай байдаггүй

Би бусдыг өрөвдөж байна.

Би хүн бүрийн алдааг үргэлж уучлах болно

Би тэдний тухай мартах болно.

Би үргэлж инээмсэглэдэг найзууд

Зочин хүлээж байгаадаа үргэлж баяртай байдаг.

Би жинхэнэ нөхөрлөлийг эрхэмлэдэг

Би бүх залууст хайртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайхан сэтгэл нь нэг юмТомчуудад тусалдаг, багадаа гомдоодоггүй, сул дорой нэгнээ хамгаалдаг, хүн болгонд эелдэг, анхааралтай ханддаг, зөвхөн ярьдаг төрлийн, сайхан үгс.

Дидактик тоглоом "Эелдэг үг хэл"

1. Хүү эелдэг, хөгжсөн, уулзахдаа ярьдаг ... (Сайн уу).

2. Биднийг тоглоом шоглоом гэж загнуулахдаа ... гэж хэлдэг. (намайг уучлаач) .

3. Бид бие биедээ баяртай гэж хэлэх болно ... (Баяртай).

4. Ямар гоё үг вэ Сайхан сэтгэлтэй…(баярлалаа).

5. Та нэмэлт үг хэлэлгүй найтаасан, бид хүсч байна ... (эрүүл байх).

6. Бид ширээний ард суухдаа бие биедээ ... (Сайхан хооллоорой).

7. Бид орой унтахдаа ... (Сайн амраарай).

Шаазгай: Тррр! (гүйж байна ваартай чанамалтай бүлэг, халбага)Би хаашаа явж байна! Өө! Сайн уу хүүхдүүд ээ!

(Тэр хүн бүрийг дарааллаар нь угтаж, чанамал, чихэрээр дайлдаг)


Сайхан өдөр, залуусаа!

Сайхан өдөр, багш!

Сайхан өдөр, эцэг эх!

Бах! Тийм ээ, энд байгаа бүх царай танил юм! тэр дунд бүлэг! Би чамайг харах үнэхээр үнэхээр дуртай. Би дээвэр дээр суугаад өдийг цэвэрлэж, чамайг доош харна. Бүх зүйл үзнэ үү: Хэн хэнд тусалж, шувууг тэжээж, тэвш рүү тариа асгаж, хэн байгалийн буланд цэцэг усалж, тоосыг нь арчив. Энэ бол өмнө нь би байсан, би уурлаж байсан. Та биднийг шувууд тэжээж эхлэхэд би ч бас илүү эелдэг болсон... Би тэжээгчээ хамгаалж, муурыг шувуунд ойртуулдаггүй, би тэднийг айлгадаг.

Юу, чи би огт хүлээгээгүй? Бүх? Эцсийн эцэст, өчигдөр би хувьдаа таны оруулсан шуудангийн хайрцагтүүний айлчлалын талаар мэдээлсэн захидал. Цай, чанамал, бялуу хаана байна? За, чи шуналтай (гомдсон)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Түр хүлээгээрэй Сорока, битгий уурлаарай, би таны захидлыг уншаад хүүхдүүдийг гайхшруулахыг хүссэн ч чи бүх зүйлийг эвдсэн. За, чи яриа хөөрөөтэй байна! Үнэндээ бид бүх зүйл бэлэн байна. Бид зүгээр л энд сайхан сэтгэлийн тухай ярьж байна, О сайн үйлс... Манай хүүхдүүд бүгдээрээ төрлийнцэцэг цэцэглэхэд туслахыг хүсч байна.

Шаазгай: Би эдгээрийг хармаар байна төрлийн, дуулгавартай хүүхдүүд... Энэ чи? Та? Эсвэл магадгүй чи байх? (хүүхдүүд асуув)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чиний зөв, Сорока.

(марафон, түүний үр дүнгийн талаар товч өгүүлнэ)

Шаазгай: Би та нарт маш их баяртай байна! Чи тийм төрлийн, анхааралтай, дуулгавартай, нөхөрсөг! Магадгүй дулаарах цаг болсон болов уу?

Биеийн тамирын минут.

Барбарики « Сайхан сэтгэл»


Сурган хүмүүжүүлэгч: Баярлалаа, Сорока. Суу, цай ууж, залуус өөр юу мэдэхийг сонс. Сайхан сэтгэлтэй хүн нөхөрсөг байдаг, инээмсэглэж, хэрхэн найзлахаа мэддэг, нөхөрлөлийн тухай шүлэг сонсдог.

Салхи нь нартай найзууд,

Мөн өвстэй шүүдэр,

Цэцэг нь эрвээхэйтэй найзууд юм

Бид тантай найзууд

Бид бүх зүйлийг найзуудтайгаа хуваалцахдаа баяртай байна,

Зөвхөн найзууд л хэрэлдэх ёстой Хэзээ ч үгүй!

Хэрэв нар тусдаг шиг сайхан сэтгэл

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд баяртай байна.

Залуус аа, та яаж хийх ёстойгоо мэдэж байна уу жинхэнэ найзууд болоорой? За, одоо бид шалгах болно. Би чамаас асуух болно асуултууд, мөн та хариулах: "Тийм тийм Тийм"гараа алгадах эсвэл "үгүй үгүй ​​үгүй"ба гишгэх. Оролдоод үзье?

Бид хүчтэй найзууд байх болно (Тийм тийм Тийм).

Бидний нөхөрлөлийг эрхэмлэхийн тулд (Тийм тийм Тийм)

Бид тоглож сурах уу? (Тийм тийм Тийм)

Бид найздаа туслах болно (Тийм тийм Тийм)

Найз нь уурлах хэрэгтэй (Үгүй үгүй ​​үгүй)

Бас инээмсэглээрэй (Тийм тийм Тийм)

Найз хүн гомдоох нь зүйтэй (Үгүй үгүй ​​үгүй)

За, маргааныг шийдвэрлэхийн тулд (Тийм тийм Тийм)

Найзуудтайгаа цай ууна (Тийм тийм Тийм)

Бид хүчтэй найзууд байх болно (Тийм тийм Тийм.)В

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, танил, нөхөрлөл хаанаас эхэлдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)Инээж буй хүн аятай байдаг учраас үнэн найрсаг. Тэр сайхан сэтгэлтэй хүнчамайг хэн хүсэх вэ сайны.

Дуу "Инээмсэглэлээс"


Сурган хүмүүжүүлэгч: би эхэнд байгаа гэдгийг санаарай ангиудшүлэг унших уу? Сүүлийн утаснууд:

Хэрэв сайхан сэтгэлнар хэрхэн тусдаг

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд баяртай байна

Сурган хүмүүжүүлэгч: -тай харьцуулна сайхан сэтгэлэнэ шүлэгт?

Хүүхдүүд: Нартай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нар гэрэл гэгээтэй, дулаахан. Чи хүсэж байна уу Бүлгийн хувьд нар тусав?

Хүүхдүүд: Тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ нь таныхаас гэрэлтэх болно сайн үйлс.

Цацрагаа ав, нэрээ нэрлэ Сайн үйл, мөн наранд туяа өгнө.

Хүүхдүүд юу хийснээ жагсаадаг сүүлийн үед төрлийн.

Таамагласан түүхүүд хүүхдүүд: Би ээждээ аяга тавгаа угаах, эмээдээ цүнхээ зөөх, муурыг хооллох, эгчийгээ асрах гэх мэт ажилд тусалдаг.


Сурган хүмүүжүүлэгч: Аль Сайхан сэтгэлтэй, бид хөгжилтэй нартай болсон. Энэ нь таны дотор үлдэх болтугай бүлэгмөн халуун дулаан сэтгэлээрээ таныг баярлуулдаг. Дэлхий дээр илүү их сайхан сэтгэл, та бүгд илүү аз жаргалтай байх болно.

Манай нарны туяа дор маш дулаахан, тухтай байдаг шидэт цэцэг... Залуус аа, манайхаас яаж байгааг хараарай сайхан үгс , бидний анхааралд шидэт цэцэг цэцэглэж байна. (Дуу тоглож байна "Хэрэв сайхан сэтгэлтэй чамдаа» )

3. GCD-ийн хураангуй

Сайхан сэтгэл бүх хүмүүст хэрэгтэй,

Илүү ихийг зөвшөөр төрлийн байх болно.

Уулзахдаа дэмий ярьдаггүй

« Сайхан өдөр» болон « оройн мэнд» .

Мөн бидэнд байгаа нь хоосон зүйл биш юм

Хүсэл сайхан цаг» .

Сайхан сэтгэл - энэ нь зуунаас гаралтай

Хүний гоёл чимэглэл...

Сурган хүмүүжүүлэгч залуус аа, бид өнөөдөр хүний ​​ямар чухал чанарын талаар ярилцсан бэ?

Юу хийж байна эелдэг байх?

Өнөөдөр тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна. Уулзалтынхаа дурсгалд зориулж бид танд ийм бэлэг дурсгалын зүйлсийг нарны гэрэл хэлбэрээр өгөхийг хүсч байна, энэ нь эргэн тойрныхоо хүмүүст өгөх нь ямар чухал болохыг сануулъя. сайн, халуун дулаанаар.


Цай уух.


Сурган хүмүүжүүлэгч Жучкова В.С.

Зорилго, зорилго:

  • Хэлбэржүүлэх зөв төлөөлөлО гэр бүл, ээж, аав, эмээ, өвөө, эгч, дүүгийн дүрүүд.
  • тухай санаагаа нэгтгэх хөдөлмөрийн үүрэггишүүд гэр бүлүүд.
  • Тэмдэглэл, үйл үг, багасгах нэр үг сонгоход хүүхдүүдэд дасгал хийх;
  • Асуулт, үйлдэл дээр үндэслэн санал гаргах чадварыг бэхжүүлэх.
  • Цаас, цавуугаар ажиллах чадварыг бэхжүүлэх.
  • Бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.
  • Эерэг харилцааг хөгжүүлэх гэр бүл, харилцан туслалцаа, бүх гишүүдийн хайр гэр бүлүүд.

Урьдчилсан ажил:

  1. Эцэг эхийн овог, нэр, овог нэр, мэргэжлийг цээжлэх.
  2. Анхаарах зүйл гэр бүлийн зурагхөдөө, орон сууц, далайд, ойд.
  3. Гишүүд гэртээ ямар үүрэг хариуцлага хүлээж, ямар ажил хийж байгааг ажиглаж, санаж байна гэр бүлүүд.
  4. Эцэг эхчүүдтэй хамтран хүүхдийн ном хийх "Миний гэр бүл»
  5. Энэ сэдвээр хүүхдийн зураг "Миний гэр бүл»
  6. Текстийг сурах хуруугаараа тоглох "Хэн ирсэн бэ?"болон nat. минут "Гэр бүлийн дасгал"

Зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд өглөө босоод ирлээ

В цэцэрлэгөөрийн чинь ирсэн.

Бид таныг урьдын адил харж байгаадаа баяртай байна.

Бид өглөө энд зочид хүлээж байна.

Сайн уу найзуудаа!

- Та өнөөдөр цэцэрлэгт хэнтэй ирсэн бэ?

В цэцэрлэгБид чамтай тоглох маш их дуртай. Дуртай тоглоомоо тоглоцгооё "Хэн ирсэн бэ?"

Хурууны тоглоом "Хэн ирсэн бэ?"

(хоёр гарын хурууг үзүүрийг нь нийлүүлэн нугалав)

Хэн ирсэн бэ? / эрхий хуруу /

Бид байна, бид байна, бид байна / эрхий хуруунаас бусад нь 4 хуруутай /

Ээжээ, ээжээ энэ та мөн үү? / эрхий хуруу /

Тийм, тийм, тийм / долоовор хуруугаараа /

Аав аа, ааваа энэ чи мөн үү? / эрхий хуруу /

Тийм тийм Тийм / дунд хуруу /

Ах аа, та ах уу? / эрхий хуруу /

Тийм, тийм, тийм / нэргүй хуруунууд /

Өө, эгч, энэ чи мөн үү? / эрхий хуруу /

Тийм, тийм, тийм / бяцхан хуруунууд /

Бид бүгд хамт байна уу? / эрхий хуруу /

Тийм, тийм, тийм / алга таших /

Сурган хүмүүжүүлэгч:

-Тэгвэл бидэн дээр хэн ирсэн бэ? Нэг үгээр яаж хэлэх вэ? (гэр бүл)

-Та юу гэж бодож байна гэр бүл?

Хүүхдүүд: Гэр бүл бол гэртээ. Гэр бүл бол ертөнцхайр, нөхөрлөл хаанчлах газар. Гэр бүл бол хамгийн үнэ цэнэтэй зүйлхүн бүрт байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Та илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна уу? гэр бүл, мөн зочдод тэдний тухай ярина гэр бүлүүд. ( суух)

- Залуус аа, хараарай, та нарын өмнө байшин байна. Гэхдээ энэ нь хоосон, дотор нь хэн ч амьдардаггүй. Энэ байшин руу нүүе гэр бүл... Одоо хүүхдүүд ээлжлэн оньсого хэлэх болно, та бүх зүйлийг тааж, бид гэр бүлээ гэрт нь оруулах болно.

Хүүхдүүд оньсого хийдэг:

  1. Тэр уйдсандаа ажиллаагүй,

Түүний гарт дуугаралт бий

Одоо тэр хөгшин, саарал болсон

Хонгор минь, хайрт минь ... (өвөө)

  1. Хэн хайраас залхдаггүй вэ

Тэр бидэнд бялуу хийж өгдөг,

Амттай бин?

Энэ бол бидний ... (эмээ)

  1. Хадаас алх цохихыг хэн зааж өгөх вэ

Машин жолоодуулахаар өгнө

Тэр танд хэрхэн зоригтой байхыг хэлэх болно

Хүчтэй, авхаалжтай, чадварлаг?

Та нар бүгд мэднэ -

Энэ бол бидний дуртай .... (аав)

  1. Зураг нь үнэ цэнэтэй юм

Алтан хүрээ дотор

Хэний харц чамайг нараар дулаацуулдаг вэ?

Миний хайртай хүний ​​харц ... (ээж).

  1. Дуулгавартай байдаг

Маш олон биш.

Гэхдээ эцэг эх бүр

Тэдэнд маш их хайртай! (хүүхдүүд)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

  1. Энэ дэлхий дээр юу ч байхгүй

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд амьд үлдэж чадахгүй байна уу?

Таныг хэн дэмжих вэ найзуудаа?

Таны нөхөрсөг ... (гэр бүл)

Одоо манай гэрт хүүхдүүд гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид бүхэл бүтэн юм гэр бүл - том, найрсаг... Би бас түүнийг эрүүл байгаасай гэж хүсч байна, үүний тулд та дасгал хийх хэрэгтэй. Бид танд үзүүлэх үү?

Физик "Гэр бүлийн дасгал"

Хүүхдүүд гадагшаа гардаг

Намар, хавар,

Зун, өвөл. ( алгаа таших)

Бид хашаанд гарна

Найрсаг гэр бүл. (байрандаа жагсаж байна)

Тойрог болон дарааллаар зогсоцгооё

Бүгд дасгал хийж байна. ( гараа барьж тойрог үүсгэдэг)

Ээж гараа өргөдөг (гар дээш доош)

Аав хөгжилтэйгээр сууна (хелхэх)

Зүүн ба баруун тийш эргэдэг

Миний ах Сева тэгдэг (бүсэндээ гараа, бүх биеэрээ эргүүлнэ)

Би өөрөө гүйж байна

Тэгээд толгой сэгсэр (байрандаа гүйж, толгойгоо хажуу тийш нь хазайлгах)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс бид дулаарсан, бид ажил мэргэжлээ үргэлжлүүлэх болно

-Та өөрийнхөө тухай их ярьсан гэр бүлүүд... Одоо бид ургийн мод хийх гэж байна.

- Ширээнүүд рүү яв.

-Таны хуудсан дээр юу зурсан бэ? (мод)

- Би томоо нийтэлсэн Энэ мод дээрх гэр бүл. (Үзүүлэх)

Хараач, модны үндэс нь өвөө эмээ юм. Тэд хамгийн эртнийх учраас гэр бүл. Харин зузаан мөчир нь таны ээж, аавууд юм. Нарийхан мөчрүүд нь та нар, ах эгч нар юм. Зөвхөн танай салбаруудад хэн ч алга. Таны ширээн дээр хамаатан садныхаа гэрэл зургууд байдаг. Та бүгдээрээ ургийн мод хийгээсэй гэж хүсч байна.

Эхлээд алимыг тарааж өгнө арын талмөн модонд наа. Үүнийг салфеткаар дарахаа бүү мартаарай. Ажилдаа орцгооё.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны аз жаргалтай байгааг харахад таатай байна гэр бүлүүд. Залуус та бүхэнд бий гэр бүл. Зарим нь том, заримд нь жижиг байдаг. Гэхдээ тус бүрт гэр бүлчамайг хайрлаж, халамжилдаг. Бид таны бүтээлүүдийг байршуулах болно" Гэр бүлийн цэцэрлэг". Дараа нь ангиудзочид тантай танилцах болно гэр бүлүүд.

- Одоо бид таны хайртай хүмүүс юу хийж чадахыг харуулж, хэлэх болно. (Суух)

Тоглоом "Сурах"

(хүүхэд үйлдлийг харуулж, хүүхдүүд гэр бүлд хэн юу хийж байгааг олж мэдэв)

Одоо бид түүний юу хийж чадахыг таахыг хичээх болно ... (ээж, аав, эмээ, өвөө)

Хүүхдүүд үйлдлийг тааж, нэрлэнэ.

Жишээлбэл:

  • Ээж нь угаалга угаадаг.
  • Аав мод хагалж байна.
  • Эмээ цэцэг усалж байна.
  • Өвөө хадаасаар алх цохидог.

-Та хайртай хүмүүсийнхээ тухай ярьсан. Харин хайртай дотны хүмүүстээ, хамаатан садандаа хэрхэн тусалж байгааг мэдмээр байна. Надад ер бусын зүйл байна "Сайн үйлсийн цэцэг"... Би чамд нэг жижиг эрвээхэй өгнө. Та гэр бүлдээ ямар буян хийж байгаагаа нэрлээд, цэцэгт эрвээхэйг наа.

Багшийн жишээ: Би хувцас угаадаг. (цэцэгт эрвээхэйг хавсаргана)

Хүүхдүүд ээлжлэн цэцэг рүү ойртож, гэртээ хийдэг үйлдлээ нэрлэж, цэцгийг хавсаргана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та маш их буян хийдэг. Эхний туслахууд шууд харагдана гэр бүл.