Малювання матрьошки в середній групі конспект заняття. Конспект заняття з малювання "Народна матрьошка" (середня група). Спільна діяльність вихователя і дітей

Організація: МБДОУ «Дитячий сад №105»

Населений пункт: Рязанська область, м Рязань

мета: Виховувати інтерес до народного побуту і виробам декоративно - прикладного мистецтва, Фольклору Росії, познайомити дітей з російською матрьошкою.

устаткування: Матрьошки, конверти з розрізними картинками, картинки з контурним зображенням матрьошок, кольорові олівці, колекція матрьошок, ілюстрації з матрьошками (згруповані по стилям розпису), картки - заготовки матрьошок.

хід гри

Вихователь: На Русі завжди було багато майстрів, які своєю майстерністю і талантом прославляли землю російську. Давайте наше знайомство з народною творчістю почнемо з самої знайомої і близької для нас іграшки. Я загадаю вам загадку, а ви відгадайте:

Є для вас одна іграшка,

Чи не конячка, що не Петрушка.

Яскраво-червоний шовкову хустку,

Яскравий сарафан в квіточку,

Впирається рука в дерев'яні боки.

А всередині секрети є:

Може три, а може шість.

разрумянілісь трошки

Наша російська ... .. (Матрьошка).

Звичайно, це всім нам знайома матрьошка. Ось вона. (Вихователь демонструє дітям матрьошку.)

Розповідь вихователя.

Матрьошку знають у всьому світі. Матрьошка - одна з найпопулярніших російських іграшок, російський сувенір. Її виготовляють з липи і берези, дерево спочатку сушать, потім розпилюють на бруски. З них і виточують фігурки. Потім фігурку обробляють шкіркою і розписують. Після покривають лаком. Матрьошкою називають іграшку, яка зображує дівчинку в сарафані і хустинці. Ця іграшка особлива. Вона легко розбирається. У кожній великій живе маленька, а в маленькій ще менше. (Вихователь розкриває матрьошку і розставляє всіх матрьошок на столі).

Вихователь пропонує підійти до мольберта і розглянути картинки матрьошок.

(Вихователь показує і розповідає)

Батьківщиною російської розписного матрьошки вважається підмосковне місто Сергієв Посад. Тут вперше було налагоджено виробництво російської дерев'яної ляльки, Яка до сих пір викликає захоплення у всьому світі. Цю Сергієву Посадський матрьошку розфарбовують гуашовими фарбами, але її забарвлення не дуже строката. Але матрьошки Сергієво Посадські відрізняються від своїх сестричок, яких виконують і в інших місцях Росії. Ось в Нижньогородській області матрьошка є російську красуню, розфарбовану яскраво і насичено. А в руці така матрьошка обов'язково тримає букет квітів. Є матрьошка не тільки ставна та пухкенька, а витягнута та струнка.

Вихователь: Діти, матрьошки хочуть пограти з нами.

Хочеться вам пограти з матрьошкою?

Ну що ж, є у мене одна гра! Збирайся дітвора!

(Діти стають в коло, вихователь бере матрьошку, дає її в долоні дітям по черзі, спонукаючи дитину виконати завдання).

У кого в руках матрьошка,

Той потопає з нею трошки!

У кого в руках матрьошка,

Той поплеще в долоньки!

Хто матрьошку в руки взяв

Той завзято нам станцював!

Хто матрьошку в руки взяв,

Той красиво присідав!

Вихователь: - Усередині кожної матрьошки заховано завдання для нас.

Відкриваємо першу матрьошку.

  • Розкажіть, яка матрьошка (опишіть її)? (Святкове, розписна, красива)
  • Чому вона писана? (Сарафан прикрашений квітами).
  • З чого вона зроблена? (із дерева)

Завдання від другої матрьошки:

  • Назвіть матрьошку ласкаво. (Мотя, Матюша, Матрёнушка, Мотря).

Третє завдання матрьошки: Розгляньте ілюстрації.

Гра «Знайди мене» (серед запропонованих картинок знайти матрьошку з букетом квітів, назвати, яка це матрьошка).

Четверта матрьошка: Діти, а у цій матрьошки є цікаві картинки. Вам потрібно їх зібрати.

Проводиться гра «Збери матрьошку». (Розрізні картинки матрьошок).

Вихователь. Молодці, діти, все впоралися із завданням, давайте трохи відпочинемо.

Гра «Ми веселі Матрьошки»

Веселі матрьошки, (Грюкають в долоні)

На ногах чобітки, (Руки на пояс, по черзі виставляють ногу на п'яту вперед)

Сарафани строкаті, (Руки на пояс, повороти тулуба направо - наліво)

Яскраві хусточки, (Нахили головою вліво - вправо)

Любимо танцювати, (Тупають ногами)

Розчервонілися наші щічки, (потерти щічки)

ми веселі матрьошки,

Ми схожі немов сестри. (Грюкають в долоні)

Вихователь: Хлопці, подивіться, все матрьошки у нас веселі, а одна, чому сумує?

Діти: У неї сарафан не розписані.

Вихователь: Хлопці, давайте сьогодні, спробуємо стати майстрами-художниками і розпишемо сарафан матрьошки (роздає силуети).

(Діти сідають за столи, на яких лежать кольорові олівці, розфарбовують матрьошку).

Вихователь: Які ви молодці, хлопці, які славні матрьошки у вас вийшли. (Діти розповідають про свої матрьошки).

В кінці заняття вихователь: Діти, а давайте згадаємо з якою іграшкою ви сьогодні познайомилися?

Діти: З матрьошкою.

Вихователь: А з чого матрьошка зроблена?

Діти: З дерева.

Вихователь: А які у нас матрьошки?

Діти: Нарядні, красиві.

Вихователь: Які матрьошки бувають по зростанню?

Діти: різні, маленькі і великі.

Вихователь: А як можна з ними грати?

Діти: Збирати, розбирати.

Вихователь: А вам сподобалася ця іграшка, ви будете з нею грати.

Вихователь: А як потрібно ставитися до такої іграшці і праці народних майстрів?

Діти: Дбайливо, акуратно.

Вихователь: Молодці. Сьогодні, ми познайомилися з матрьошками, дізналися, з чого вона зроблена, і будемо грати з іграшкою дбайливо і акуратно.

«Ще раз про ... тому, як можна навчити дітей старшого дошкільного віку нетрадиційним технікам малювання »

Мадоу «Дитячий сад сел. ім. Карла Маркса"

Конспект НСД: «Малювання»

Тема: «Веселіматрьошки »

Вихователь: Ярош З.М.

Орієнтовна загальноосвітня програма дошкільної освіти

Від народження до школи

Під редакцією Н.Є. Веракси, Т.С.Комаровой, М.А.Васільевой

Вікова група старша

Тема НСД : «Веселіматрьошки »

ГО Художньо-естетичний розвиток, НСД «Малювання»

мета : Створити умови для розвитку основного художнього сприйняття і практичних навичок роботи при розписування силуету матрьошки нетрадиційної технікою малювання ( «монотипія» і «відбиток зім'ятої папером», використовуючи різні художніми матеріали (гуаш, воскові крейди)

завдання:

1. Формувати уявлення дітей про російські матрьошки. (Ознайомити дітей з історією створення російської матрьошки: з авторськими матрьошками, за мотивами казок, із зображенням пам'яток культури, гламурними матрьошками) «Пізнавальний розвиток»

2.Развівать комунікативні навички дітей в спілкуванні з дорослим і однолітками «Соціально-комунікативний розвиток»;

розвивати творчу уяву дітей, фантазію, самостійність при розписування силуету матрьошки знайомими способами нетрадиційного малювання- «монотипія» і «відбиток зім'ятої папером» «Художньо-естетичний розвиток»;

Розвивати уміння виконувати рухи відповідно до тексту гри "Фізичний розвиток"

Розвивати у дітей пізнавальний інтерес до матрьошці, як до сувеніра, символу Росії. «Пізнавальний розвиток»

Розвивати бажання стати художниками майстрами і прикрасити силует матрьошки «Пізнавальний розвиток»

Розвивати уміння оцінювати творчі роботи «Соціально-комунікативний розвиток»

3.Воспітивать акуратність у дітей при використанні фарб. «Художньо-естетичний розвиток»,
Види діяльності: Образотворча, ігрова, комунікативна, рухова

форми організації: Групова. індивідуальна

Форми реалізації дитячих видів діяльності: Виготовлення продуктів дитячої творчості

Устаткування і матеріали : Презентація «Історія створення російських матрьошок», ноутбук, посилка, скринька, білі силуети матрьошок з альбомний аркуш, гуаш , Клейонки, серветки, кисті, непроливайки, Воскові крейди, аркуші паперу, ватні палички, тарілки для використаних ватних паличок, Палітри, велика дерев'яна матрьошка,

попередня робота : Бесіда про російську народну іграшку «матрьошці», розгляд ілюстрацій, справжніх виробів матрьошок, ігри з матрьошками.

хід НСД

Діти сидять на стільчиках на килимі. (Лунає стук у двері)

Хлопці, нам прислали посилку

Що ж в посилці? (Відкриває посилку) .Це Скринька, він не простий,
І сюрприз в ньому розписного. А який, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.

Ці яскраві сестрички,
Дружно сховали косички
І живуть сім'єю однієї.
Тільки старшу відкрий,
У ній сидить сестра інша,
У тій ще сестра менша.
Доберешся ти до крихти,
Ці дівчини - ...

(Матрьошки)

- (Відкриваю скринька) Правильно, це матрьошка. Подивіться, яка вона яскрава і ошатна. Але трапилася у нашій матрьошки біда: Зима перетворила її подруг в снігових матрьошок (Показую силуети матрьошок). Стали матрьошки зовсім білі, некрасівие.Загрустіла матрьошка, засмутився, вирішила просити у вас допомоги. Треба повернути матрьошок їх барвистість, зробити їх знову яскравими і веселими. Допоможете матрьошок? (Так, допоможемо)

(Діти сідають у ноутбука для перегляду презентації)

- Матрьошка - унікальна іграшка. Разом з російською берізкою і російським самоваром вона стала символом Росії. Російська матрьошка - добра посланниця дружби і любові. Вона душа Россіі.Как з'явилася матрьошка? (Слайди № 2, № 3, № 4)

Найпопулярніша в світі російська дерев'яна розписна лялька з'явилася в Росії в 90-х роках XIX століття в підмосковній садибі Абрамцево, що належить С.І. Мамонтову, Першу російську матрьошку виготовив токар-ігрушечнік Василь Звёздочкін, в стінах майстерні " дитяче виховання". Сергій Малютін, перший художник розписав матрьошку. Перша матрьошка виявилася круглолицьої, пухленької, пустотливий дівчата в хустині і народному плаття, З півнем в руках. (Слайди № 5, № 6, №7, № 8)

А з якого матеріалу роблять матрьошок? (Із дерева,)

- Значит они какие? (дерев'яні)

- Різні майстри по-різному розписували своїх матрьошок (Слайди № 9, № 10, №11, № 12). Тому, хоч і схожі матрьошки, так у кожної свій характер

Перший в світі і в Росії-музей матрьошки (слайд №.17)

Ось така величезна колекція матрьошок ( слайди №.19)

Подивіться на гламурних матрьошок ( слайди №.21, слайди №.22, слайди №.23 , слайди №.24 , слайди №.25)

Хто знає що означає слово гламурна? ( Модна. блискуча)

(Вихователь пропонує для розглядання іграшку- Матрьошку)

- Матрьошка - іграшка незвичайна. Подивіться, яка вона красива, якими яскравими фарбами розписав її художник. Подобається вона вам? (Так подобається.)

- Яке обличчя? (Веселий, сумний, красиве)

- А щічки які? (Круглі рум'яні.)

- А очі? ( Маленькі, круглі.)

- А що на голові у матрьошки? ( Хусточка.)

- Якого кольору сарафан? (Червоний сарафан)

- А фартух якого кольору? (Фартух білий.)

Що намальовано на сарафані? ( Квіти.)

- Правильно. Наша матрьошка дуже яскрава, у неї червоний сарафан, біленький фартух. На фартусі - яскраві червоні квіти з зеленими листочками. На голові у матрьошки жовтий хустинку. Очки чорні. Круглі, як намистинки. На щічках - яскрава рум'яна.

А тепер візьміть силуети матрьошок (Діти вибирають самі будь-які силуети матрьошок) і я запрошую вас в майстерню де ви, як справжні художники - автори, розпишіть своїх матрьошок, допоможете стати їм знову яскравими, ошатними. Але спочатку давайте перед роботою зробимо розминку.

(Діти проходять в майстерню, до заздалегідь підготовленим столів)

Физминутку "В гості до Матрьошки"

Покликала до себе матрьошка (долоньки на щоки, качаємо головою)

І пішли ми по доріжці (крокуємо на місці)

Бачимо дерево високо (кулачок на кулачок)

Бачимо озеро глибоке (хвиля рукою)

Птахи пісеньки співають (схрестити пальці)

Зерна всюди клюють (стукаємо на долоньці пальцем)

Тут клюють і там клюють, нікому їх не дають (стрибки на місці)

Це дом. в ньому віконце (кришка і вікно з рук)

Нас зустрічає там матрьошка (нахили вперед)

Ми трошки погостюємо і назад побіжимо (вітаються, біг на місці ...)

(Діти сідають за столи і підвертають рукава)

- Розписувати будемо силует матрьошки не як зазвичай, а різними способами малювання і різними матеріалами (Показ) - восковими крейдою, гуашшю, і ватяними паличками. А тепер подивіться різні способи малювання . (Показ вихователя) Восковими крейдою малюємо матрьошці особа: круглі очі - намистинки, брови, носик, ротик. Рум'яні щічки, темне волосся. Ось і готово особа матрьошки.

Які елементи візерунків ми вміємо малювати пензлем? (Хвилясті лінії, травинки, завиток .., а ватяними паличками -тичок, листочки. Примакивание можна намалювати листочки і пелюстки квітів)

- У кожної матрьошки сарафани розписані різними візерунками, Ми будемо розписувати своїм способом. Складаю силует матрьошки пополам.Напомніте як, називається спосіб малювання коли спочатку складаємо навпіл аркуш паперу (або силует матрьошки в даному випадку)? ( «Монотипія»)

Правильно, спосіб «монотипія» використовуємо для розписування сарафана.А для розписування хусточки використовуємо зім'яту папір. Як називається цей спосіб малювання? ( «Друк зім'ятої папером»)

Правильно, а «відбиток (друк) зім'ятої папером» використовуємо для розписування хусточки. У нашій матрьошки вже намальовано обличчя, і силует матрьошки вже я зігнула навпіл і відпрасувати лінію згину.

Софія взяла правильно кисть, трохи вище металевого наконечника, ліву руку поклала на ліву половину сарафана, щоб цю сторону не розписувати, а на праву половину сарафана силуету матрьошки пензлем наносимо будь-які візерунки т.к.ви автори-художники .. Після малювання однієї половини сарафана матрьошки, поки не висохла фарба, силует знову складаємо навпіл по лінії згину і пропрасувати рукою так щоб вийшов відбиток на (лівої) чистої половині сарафана. Відкриваємо силует матрьошки і дивимося малюнок, схожий на візерунок (Показ дитини-робота з «монотипією»). Вийшов ось такий ошатний сарафан у матрьошки. Потім приступаємо до іншого способу «відбиток зім'ятої папером»:

(Викликаю дитини для показу у дошки).

Кирило, взяв папір і зім'яв її, потім зім'яту папір опускає в будь-яку фарбу і наносити відбиток (відбиток) на хустинку матрьошки (Показ дитини-робота з «відбитком зім'ятої папером»). Малюнок, нагадує мозаїку.

Давайте повторимо, як ми будемо малювати. (Спочатку особа матрьошки.)

- Правильно. Чим малюємо особа? (Восковими крейдою)

- Що робимо потім? (Потім згинаємо силует матрьошки навпіл. І на одну половинку - наносимо фарбу)

Правильно. Фарбу ніж наносимо? ( Пензлем. Потім прикладаємо іншу половинку сарафана.)

- Як раскрашиваем хустинку? ( Мне папір і зім'ятої папером наносимо відбиток будь-якої фарби на хустинку.)

- Молодці! Все правильно! І якщо постараємося, то ватяними паличками прикрасимо свою авторську матрьошку (Намиста, щоки ...)

Ну, майстри, скоріше за справу - Прикрашай матрьошок сміливо.
Вибирай будь-який візерунок, Щоб радував він погляд.

Звучить музика «Ми веселі Матрьошки ...».

Діти виконують завдання, вихователь контролює, допомагає в разі утруднення.

Проводиться пальчикова гімнастика.

Раз два три чотири п'ять будемо пальчики вважати, міцні дружні все такі нужние.Кулачкі розтиснули - стиснули.
Ось і пальчики розім'яли.
А зараз, майстри,
Відпочити вам всім пора.
-Я пропоную вам встати і пройти навколо столів - зупинитися біля сподобалася матрьошки.

Чому ця матрьошка вам подобається найбільше? (Питаю 3 4 дітей) (відповіді дітей)

А зараз поверніться до своїх матрьошки.

Подивіться на ці смайлики «радісний» і «сумний» Хто з вас вважає що впорався із завданням і у нього вийшла матрьошка саме така як ви задумали, то кладе матрьошку на стіл, де смайлик «радісний» .А якщо вважаєте що не вийшло ваша матрьошка , то на стіл, де «сумний» смайлик. (Діти виконують завдання)

- Нашої матрьошці теж дуже сподобалися її нові подружки. Вони стали ошатні, яскраві, веселі. Молодці! Дуже красиво розписали. Справжні майстри художники! І не страшні більше матрьошки прокази Зими (Даю коротку оцінку дитячих робіт) Всі ви дуже старалися, матрьошка дякує вам за допомогу і каже вам спасибі за своїх нових подружок. А зараз вона прощається з вами і повертається до себе додому.

підсумок:Що найбільше вам сподобалося на занятті? (Відповіді дітей). Яким способом сподобалося розписувати матрьошку «монотипія» або «відбиток зім'ятої папером»? (Відповіді дітей) .Молодци! Заняття закінчено.

Використовувана література:

література:

1 Т.С. Комарова. «Заняття по образотворчої діяльності в старшій групі дитячого садка ». Конспекти занять. М.: Мозаїка - Синтез, 2009 г.

2.Р.Г.Казакова «Заняття з малювання з дошкільнятами: нетрадиційні техніки, Планування, конспекти занять »-М, ТЦ Сфера2009г.

3.Т.А.Цквітарія. «Нетрадиційні техніки малювання. Інтегровані заняття в ДНЗ »-М, ТЦ Сфера 2011р.

Конспект заняття з малювання в середній групі.

Тема: "Веселі матрьошки"

програмне зміст: розвивати у дітей почуття кольору, самостійно прикрашати силует сарафана, використовуючи лінії, мазки, крапки, гуртки та інші знайомі елементи розташовувати візерунок по всьому силуету або внизу по краю.

Викликати інтерес і виховувати повагу до роботи народних майстрів.

матеріал: Зразки матрьошок Полхов-Майдану; паперовий силует матрьошки, воскової олівець чорного кольору, акварель, пензлі, серветки - на кожну дитину.

попередня робота: Розгляд матрьошок в групі, ігри з народними іграшками, складання оповідань і казок, дійовими особами яких є матрьошки.

Музичний супровід: Аудіозапис російських народних мелодій.

хід заняття

1. Ігрова мотивація

вихователь (Виставляючи на стіл 8 матрьошок з одного набору).

Вісім ляльок дерев'яних,

Кругловидих і рум'яних,

На столі у нас живуть -

Всіх матрьошками звуть.

Ця іграшка з сюрпризом ...

Подивіться-но, хлопці,

Чим матрешечка багата?

У матрьошки-невелички

Є веселі сестрички.

Близько ста років тому в Росію з далекої Японії купці привезли маленьку іграшку-лялечку, всередині якої виявилися ще кілька фігурок, вкладених одна в іншу. Лялька ця сподобалася і дорослим, і дітям. А через деякий час з'явилися у нас в Росії іграшкові дівчинки, які вкладалися одна в іншу. За формою вони нагадували японську іграшку, але одягнені були вже по-російськи: в сарафани, фартухи, хусточки. Цих ляльок назвали Мотрею, ласкаво - матрьошками.

Сподобалась росіянам ця іграшка. Стали точити її з дерева на токарних верстатах і розписувати. У кожного майстра матрьошки мають своє обличчя, свій наряд і свій характер.

Матрьошки бувають великі, багатомісні, в яких вміщується до 24 сестричок, і найпростіші - всього 3 лялечки. Але справа не в тому, скільки їх, а в тому, що все, і дорослі, і діти, милуються сестричками-матрьошками.

Немов ріпка вона круглобоких,

І під червоним хустинкою на нас

Дивиться весело, жваво, широко

Парою чорних смородінок-очей.

А вже нарядом можуть похвалитися! На голові у них яскраві хустинки з квітами, поверх сарафана - фартушок, та не простий. Подивіться, яким візерунком прикрашають фартушки художники?

- Квіти, листочки, ягоди, бутони.

- Правильно, візерунок складається з яскравих кольорів, Листя, ягід.

Яскраві виходять матрьошки, так і здається, змахнути вони хусточками і кинуться в танок ...

Ми матрьошки, ми сестрички,

Ми товстушки-невелички,

Як підемо танцювати і співати,

Вам за нами не встигнути.

2. Физминутку

В: -Давайте і ми потанцюємо разом з матрьошками.

3. Постановка навчальної та ігрової завдань

Вихователь: А чому ж ця матрьошка сумує?

Діти: -У неї сарафан не розписані

Вихователь: -Давайте сьогодні спробуємо стати майстрами-художниками і розпишемо сарафан матрьошки (роздає силуети).

4. Самостійна робота дітей

Під аудіозапис російських народних мелодій діти приступають до роботи. Під час малювання звертаю увагу дітей на колорит і композиційна побудова візерунка на фартушках. Після закінчення роботи оформляється виставка матрьошок.

5. Аналіз робіт.

Хлопці, подивіться на своїх матрьошок. Які вони красиві. А вам подобаються ваші роботи. Яка матрьошка вам найбільше сподобалася? Розкажи, ніж тобі сподобалася робота ... (Відповіді 2-3 дітей).

Молодці, хлопці. Сьогодні ми ще раз зустрілися з нашої улюбленої матрьошкою, і, ви дуже добре впоралися з цією роботою.


Конспект НСД з малювання в підготовчій групі «Казка»

Тема. «Писані матрьошки».

Програмне зміст. Продовжувати знайомити дітей з матрьошкою як видом народної іграшки (історія створення, особливості зовнішнього вигляду і декору, вихідний матеріал, Найбільш відомі промисли - семеновская, Полхов-Майданська, Воронезька), формувати вміння розмальовувати матрьошок, використовуючи різні прийоми, розвивати окомір, почуття кольору, форми, ритму, пропорції, виховувати інтерес до народній культурі, Естетичний смак.

інструментарій: дерев'яні різні матрьошки, об'ємні гіпсові матрьошки, фарби, пензлики, стаканчики з водою, вологі серветки.

Попередня робота: розглядання іграшок народно-прикладного промислу (матрьошок, димковскіх, філімонівська, ігри з матрьошками, бесіда про народних іграшках, Малювання інших іграшок народно-прикладного мистецтва.

Хід НСД:

I. Орг. момент.

Подивіться, як багато до нас прийшло гостей, давайте з ними привітаємося.

II. Основна частина.

1. Бесіда «Історія створення і види матрьошок».

Хлопці, ми сьогодні з вами потрапили в давньоруську майстерню з розпису іграшок, а раз вона давньоруська, відповідно треба і одягатися в народний костюм, Який носили руссічі. Сьогодні ви будете майстрами з розпису іграшок

і розписувати ми будемо іграшку, яка зашифрована у відповіді загадки.

Яскраво-червоний шовковий хустинку,

Яскравий сарафан в квіточку,

впирається рука

У дерев'яні боки.

А всередині секрети є:

Може - п'ять, а може, шість.

Разрумянілісь трошки.

Це російська .... (Діти відгадують «матрьошка»)

Молодці! Звичайно, це матрьошка.

Сто років тому один майстер побачив японську дерев'яну іграшку-неваляшку, (на слайді) яка зображувала старого ченця. І вирішив він зробити таку іграшку для своїх дітей. Він зробив її з дерева, а знайомий художник розмалював фарбами квітковим візерунком. Так таким красивим, що не тільки дітям ця іграшка сподобалася. Так і з'явилася рожевощока дівчинка, вбрана в сарафан або спідницю з сорочкою, фартух, хустинку. В руках вона тримала півня або гусочку, а іноді вузлик. Так народився образ селянської дівчинки - мила сільська Мотрона, ім'я дуже поширене в той час. Ось і прозвали ляльку матрьошкою.

Через багато років майстри стали виточувати ляльок на токарних верстатах. З року в рік матрьошки змінювалися. З'явилися сімейні матрьошки (мама, тато, дітки), є герої казок (ріпка, теремок,).

А дізнаєтеся цих героїв матрьошки (Червона шапочка). А хто написав цю казку? (Шарль Перро). Подивіться, а ось матрьошки із зображенням заводу.

Майстрині розписують фарбами матрьошок - «одягають» ляльки в строкаті сарафани, кольорові хустки. У різних місцевостях були свої особливості костюма, звідси і різні назви матрьошок, форми і прийоми розпису. Найбільш поширені Семенівська, Полхов-Майданська, матрьошки. Зараз різні матрьошки розкажуть про себе.

У Семенівському матрьошок

Різнобарвні одежинки.

Пограли, Повеселившись -

І одна в одну вклалися.

Ось ці матрьошки з Семенова.

При розпису семенівських матрьошок майстри використовують три кольори - червоний, жовтий і синій. Основою композиції в розпису Семенівської матрьошки вважається фартух, на якому зображений пишний букет кольорів. Семенівська матрьошка відрізняється своєю місткістю - в неї вкладають до 15-18 ляльок. Саме в Семенова була виточена найбільша 72-місцева матрьошка, висота якої була 1 метр, а діаметр 0,5 метра.

Що ж спільного у всіх мотрійках? (1. зроблені з дерева, 2. відкриваються однаково, 3. такі яскраві розписані квіточками.

Правильно, для виготовлення матрьошок використовують березові або липові поліна, спочатку їх добре висушують, а потім вже вирізують ляльку

Чим вони відрізняються? (Різними малюнками)

2. рухлива гра «Ми - матрьошки».

Раз ми говоримо про матрьошок, давайте побудемо трохи матрьошками і потанцюємо.

3. Продовження бесіди «Історія створення і види матрьошок».

- А, зараз, хлопці, розглянемо ще дві матрьошки Полхов-Майданський і Воронезьку. При розпису Полхово-Майданської матрьошок частіше використовують малиново-червоний, зелений, чорний кольори. А, Воронежская за формою матрьошка нагадує пасхальне яйце, Що символізує життя. Яйцеподібне форма вийшла випадково: одного разу майстриня побачила браковану матрьошку занадто округлу за формою і вгорі трохи з сучком. На голові яскравий хустка з квітами. Біла сорочка з вишивкою, часто ромбом, який символізує сонце. Чорна понева (спідниця) з червоними лініями, що утворюють клітини, - символізує чорнозем. В костюмі присутній три кольори - білий, чорний і червоний.

В даний час все більшого поширення набуває авторська матрьошка, коли художниками одночасно комбінуються в одній матрьошці елементи різних видів матрьошок. Використовуються декоративні мотиви розпису: гжель, хохломи і т. Д.

Давайте пройдемо за столи майстерні. Саме в майстернях художники прикрашають свої сувеніри розписом.

4. Підготовка до продуктивної діяльності.

Наша іграшка для розпису захована в формі, яку ми заливали на передодні. Знімайте гумки і діставайте іграшки з форми.

Що ж за іграшка перед вами? (Матрьошка)

Тільки наша матрьошка не просте, що не дерев'яна, а яка? (Наша матрьошка гіпсова, ... важка, ... не розфарбована, ... сумна, ... безлика).

5. Демонстрація і робота зі зразком.

У гуртку малюємо личко матрьошки. Робимо проборчік волосся і два пасма, акуратно розкладені по боках. Внизу підборіддя малюємо вузлик зав'язаних решт хустки, бо вгорі обличчя та волосся у матрьошки завжди буває пов'язаний хустинку.


Деталізуємо особа ляльки. за горизонтальної лінії малюємо красиві очі. спочатку лінії верхніх повік з віями, потім нижні повіки і між ними самі очі великими чорними кружками. Потім поверх вічко робимо дві тоненькі рисочки брів, посередині невеличкий штрих - носик і внизу акуратний ротик з двох губок, схожий на квіточку.

Малюємо лінії одягу. Вгорі дві риси по лінії шиї. Вони будуть відділяти хустку від сарафана. Внизу закругленою лінією поділ сарафана.

На корпусі матрьошки малюємо візерунки сарафана. Вони можуть бути найрізноманітніші і химерні. Це може бути квітка, корзинка, пташка. Я намалюю квітку. Спочатку малюємо сам квітка з лепесточков, загнутих вгору, потім повернутих вниз. Вийшов віночок квітки. Потім вгорі квітки малюємо красиво вирізані листя.

З боків корпусу ляльки ми повинні ще обов'язково намалювати ручки. Їх і малюємо в рукавах сорочки, зігнутими в ліктях. У матрьошки акуратні маленькі кисті рук з тонкими пальчиками.

Розфарбуємо матрьошку на свій розсуд. Запам'ятайте, матрьошки - завжди дуже яскраві, квітчасті ляльки, тому не шкодуйте кольору для додання їм того неповторного колориту, Який властивий саме цієї нашої російської ляльці.

За допомогою ватних паличок можна прикрасити сарафан, хустку квітами. Потім кінчик зубочистки занурюємо в білу гуаш і «пожвавлюємо» очі відблисками.

Перш, ніж малювати

Потрібно пальчики розім'яти.

пальчикова гімнастика

Ми веселі матрьошки, Грюкають в долоні

На ногах у нас чобітки, Вказівним і середнім пальцями йдуть по підлозі

У сарафанах наших строкатих З'єднують долоньки разом

Ми схожі немов сестри. Руки в замок

Будьте обережні і пам'ятайте, що в будь-якій справі кращі помічники - тиша і терпіння.

А зараз, майстри,

За роботу всім пора.

Майстри, скоріше за справу -

Прикрашай матрьошок сміливо.

6. Продуктивна діяльність.

(Педагог в процесі малювання допомагає і підказує дітям)



Молодці, хлопці! Які гарні вийшли у вас матрьошки, ошатні! А головне всі такі різні і радісні!

Готові матрьошки ставте на піднос і нехай вони висихають.

III. Підсумок.

Хлопці, вам сподобалося розписувати матрьошок? (Відповіді дітей). Хлопці, що цікавого ви дізналися про матрьошці? (Відповіді дітей). Сувеніром якої країни є матрьошка? (Відповіді дітей). За те, що ви сьогодні попрацювали на славу, пригощаю вас шоколадними матрьошками.

Ви пораділи подарункам?

Давайте, порадуємо наших гостей і подаруємо перші наші гіпсові роботи. (Діти дарують).

Муніципальне бюджетне дошкільний освітній заклад дитячий садок комбінованого виду №2

конспект

освітньої діяльності з малювання

в середній групі

«Прикрасимо сарафани матрьошок»

вихователь:

Асонова Людмила Олексіївна

м Нелидово, Тверській обл.

Тема: «Прикрасимо сарафани матрьошок».

мета: Становлення естетичного ставлення до навколишнього світу.

завдання:

освітні:

Розвивати у дітей здатність самостійно вибирати способи зображення квітів, візерунків, використовуючи для цього різні прийоми (прикладання пензлика до паперу плазом - «примакивание», обертання пензлика, щільно прикладеної до паперу, нанесення точок і т. П.)

Тренувати дітей у змішуванні фарб для отримання світлих відтінків червоного і синього кольорів (Рожевого, блакитного).

Виховувати акуратність при роботі з фарбою.

Розвиваючі:

Розвивати мислення, уяву, мова, увага, пам'ять, творчі здібності.

виховні:

стимулювати співпереживання ігровим персонажам; виховувати бажання допомагати тим, хто її потребує; виховувати вміння слухати мову педагогів і дітей, не перебиваючи; виховувати комунікативні якості, доброзичливе ставлення один до одного.

Інтеграція освітніх областей:

Художньо - естетичний розвиток;

Пізнавальний розвиток;

Мовленнєвий розвиток;

Соціально - комунікативний розвиток.

устаткування:Викрійки сарафанчиків з паперу, гуаш трьох кольорів (червона, синя, біла), пензлики, ганчірочки, палітри, стаканчики з водою, підставки для пензликів, маленькі аркуші паперу для проб, клейонка на столи, фартухи з нарукавниками для дітей, музичний запис про мотрійках .

Попередня робота: Розгляд візерунків на одязі, робота з розмальовками, дидактичні ігри і експерименти по змішуванню фарб,

настільні ігри ( «Кольорове доміно», «Сховай в будиночку», лото «Підбери за кольором», «Збери намисто» і т. д.), спостереження за квітучими рослинами в природі влітку і в центрі природи в групі, заучування віршів про основні кольорах і їх відтінках, спів пісеньки про мотрійках, екскурсія на пошту.

Хід освітньої діяльності

Діти грають в ігрових куточках. Звучить музичний запис пісеньки про мотрійках і в групі з'являється листоноша з посилкою в руках.

листоноша: Здрастуйте, діти, дорослі. Скажіть, будь ласка, це середня група?

діти: Так.

листоноша: Ну от і добре. А я приніс вам посилку.

діти: Від кого?

листоноша: Ну, від кого я не знаю, а вам треба тільки ось тут розписатися.

вихователь: Добре спасибі! (Розписується) До побачення!

Листоноша йде.

вихователь: Хлопці, нічого не розумію. На коробці зображена матрьошка. Як ви думаєте, значить від кого посилка?

діти: від матрьошок. (Відкриває, дістає лист)

вихователь: Привіт, діти. Ми матрьошки дуже засмучені. Нас запросили на осіннє свято, А у нас немає святкових сарафанів. Нам би дуже хотілося мати сарафани з рожевими і блакитними візерунками. Якщо ви зможете нам допомогти, прикрасити наші сарафани, будемо вам вдячні.

вихователь: Хлопці, хочете допомогти матрьошок?

діти: Так.

вихователь: Як ми можемо допомогти матрьошок? (Вихователь вислуховує відповіді дітей, обговорюють і разом приходять до висновку: прикрасити сарафани матрьошок красивими квітами, Візерунками - рожевими і блакитними).

вихователь: Ну, ось біда, у нас немає таких фарб. Як бути?

діти: пропонують змішати білу фарбу з червоною, буде рожева.

вихователь: А як же нам отримати блакитну фарбу?

діти: Треба змішати білу і синю фарбу.

вихователь: Правильно. Матрьошок дуже подобаються квіти, тому можна прикрасити сарафани різними кольорами або візерунками. Ну що ж, ви готові допомагати?

діти: Так.

вихователь: Перед малюванням треба розім'яти пальчики.

Пальчикова гімнастика.

Ми веселі матрьошки (стискають і розтискають пальці)

На ногах у нас чобітки (грають пальцями внизу)

У сарафанах наших строкатих (з'єднують долоні разом)

Ми схожі немов сестри (руки в замок)

вихователь: А тепер беріть сарафани і йдіть за столи.

(Діти надягають фартухи, нарукавники і сідають)

Звучить спокійна музика, діти змішують фарби, малюють. У разі звернення до вихователя, або якщо це необхідно, підходжу до дітей, уточнюю яку фарбу треба взяти, щоб вийшов блакитний колір, а яку, щоб рожевий.

Хто завершить роботу, підходжу, питаю, якими візерунками, квітами прикрашений сарафан, хвалю. Коли закінчать майже всі діти, то підходимо до столу, де розкладені роботи і розмовляємо: чим прикрасили сарафан? Якого кольору візерунки або квіти? Як називаються ці квіти? З чого складаються візерунки? Милуємося роботами, відзначаємо відмінність у відтінках кольору: блідо-блакитний, яскраво-блакитний і т.д.

вихователь: Діти, я думаю, що матрьошок сподобаються наші сарафани. Молодці! Як ми їх відправимо матрьошок? Лист писатимемо матрьошок? Увечері напишемо лист, а завтра підемо на пошту і відправимо лист і посилку матрьошок.