Ахлах сургуулийн өмнөх насны "Нийгэм, харилцааны хөгжил" боловсролын чиглэлээр хийсэн хичээлийн хураангуй "Найрамдлын байшин. Нийгэм, харилцааны үйл ажиллагааны төлөвлөгөө-хураангуй. "Биеийн хөгжил" боловсролын чиглэл

Хийсвэр

боловсролын үйл ажиллагаахүүхдүүдтэй ахлах бүлэгсошиал дээр харилцааны үйл ажиллагаа

сэдвээр: "Гал сөнөөгч Кузмад зочлох"

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх: "Нийгэм-харилцааныхөгжил", " Яриа хөгжүүлэх", "Бие бялдрын хөгжил"," Уран сайхны хувьд - гоо зүйн хөгжил".

Даалгаврууд

"Нийгэм, харилцааны хөгжил" боловсролын чиглэл

1. Хүүхдүүдийн галын аюулгүй байдлын дүрмийн талаархи мэдлэгийг тодруулж, гүнзгийрүүлэх, галын аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөх шаардлагатай гэдэгт итгүүлэх.

2. Гал сөнөөгчийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх.

3. Хүний амь нас, эрүүл мэндэд аюултай сэдвүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэхэд туслах.

4. Ашигтай ба тухай санаа бодлыг бий болгох хортой шинж чанаруудгал.

5. Бие биетэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх хамтарсан тоглоомууд.

"Ярианы хөгжил" боловсролын чиглэл

1. Хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

2. Багшийн тавьсан асуултад өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлэх оролдлогыг урамшуулан дэмж.

3. Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах: гал унтраагч, насос, галын хоолой.

хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх: хүчтэй, зоригтой, хатуужилтай, зоригтой, сургагдсан.

"Биеийн хөгжил" боловсролын чиглэл

1. Хүүхдийн хөдөлгөөний үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

2. Хөгжүүлэх биеийн чанарууд: авхаалж самбаа, хурд.

Боловсролын бүс " Уран сайхны болон гоо зүйнхөгжил"

1. Дуулах ур чадварыг бий болгох.

2. Хүүхдийг хөгжмийн онцлогт тохируулан хөдөлгөөнд сургах.

3. Харааны ур чадвар, чадварыг сайжруулах, сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх харааны үйл ажиллагаа.

4. сонирхлыг бий болгох уран зохиолын бүтээлүүдяруу найргийн бичвэр, оньсого хэлбэрээр.

Арга, техник:

Практик: Тоглоом - тэмцээн, "Галыг усаар унтраа" тоглоом.

Үзүүлэн: Галын аюулгүй байдлын талаархи зурагт хуудасны үзлэг.

Амаар: Асуулт, хайлтын асуулт, нөхцөл байдлын харилцан яриа, оньсого таавар, шүлэг унших.

Тоглоом: Тоглоомын нөхцөл байдал.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Демо: Галын аюулгүй байдлын танилцуулга; утас; "Би гал сөнөөгч болмоор байна" дууны фонограмм, "Галын үүсэл" тоглоомын фонограмм.

Гаргах: Будаг ба цагаан цаасхүүхдийн тоогоор, бөмбөг, дуулга, шил, зурагтай картууд гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэлхүүхдийн тоогоор, олон өнгийн туузыг хүүхдийн тоогоор.

Зохион байгуулалтын хэлбэрүүд хамтарсан үйл ажиллагаа:

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Зохион байгуулалтын хэлбэрүүд

1. Мотор

Тоглоом - тэмцээн: "Шил ус"; "Дохиог сонсох"

Зорилго: Бие махбодийн чанарыг хөгжүүлэх: авхаалж самбаа, хурд.

2. Тоглоом

1. TRIZ тоглоом "Гал сайн, гал муу".

Зорилго: Галын ашиг тус, аюулын талаархи мэдлэгийг бий болгох.

2. Тоглоомын нөхцөл байдал.

Зорилго: Урам зоригийг бий болгох.

3. Тоглоом "Надад нэг үг хэлээрэй"

Зорилго: Гал түймрээс урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

4. Тоглоом "Аюултай объектууд"

Зорилго: Хүний амь нас, эрүүл мэндэд аюултай сэдвүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

3. Харилцааны

1. Ярианы асуултууд,

Зорилго: Асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариул.

2. Гал сөнөөгчийн мэргэжлийн тухай яриа.

Зорилго: Гал сөнөөгчийн ажлыг хүндэтгэх мэдрэмжийг бий болгох.

4. Сайхан

1. "Галыг усаар унтраа" тоглоом тоглосон.

Зорилго: Харааны ур чадвар, чадварыг сайжруулах.

5. Ойлголт уран зохиолболон ардын аман зохиол

1. С.Маршакийн “Гал” шүлгээс хэсэг унших.

Зорилго: С.Я.Маршакийн бүтээлтэй үргэлжлүүлэн танилцах.

2. Яруу найраг сонсох.

Зорилго: яруу найргийн текст хэлбэрээр уран зохиолын бүтээлийн сонирхлыг бий болгох.

3. Оньсого сонсох, тааварлах.

Зорилго: Оньсого хэлбэрээр уран зохиолын бүтээлийн сонирхлыг бий болгох.

6. Мюзикл

1. "Би гал сөнөөгч болмоор байна" дууг дуулах

Зорилго: дуулах чадварыг хөгжүүлэх.

2. "Галын дөл" тоглоом

Зорилго: Хүүхдийг хөгжмийн хөдөлгөөнд сургах.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны логик

Сурган хүмүүжүүлэгчийн үйл ажиллагаа

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Хүлээгдэж буй үр дүн

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, сонсоод оньсого тааварлаарай.

Замуудыг нунтагласан

Цонхнуудыг чимэглэсэн

Хүүхдүүдэд баяр баясгаланг бэлэглэв

Тэгээд тэр чарга унасан.

Энэ оньсого юуны тухай вэ?

Яг тийм, өвөл боллоо.

Залуус аа, удахгүй ирнэ ид шидийн баяр Шинэ он!

Үүнд хэрхэн бэлдэж байна вэ?

Та ямар чимэглэл хийж байна вэ?

Зул сарын гацуур модыг хэрхэн чимэглэх вэ?

Зул сарын гацуур мод дээрх бүх тоглоом аюулгүй юу?

Зул сарын гацуур мод дээр ямар тоглоом өлгөхгүй байх нь дээр вэ?

- Хүүхдүүд ээ, бэрхшээлээс зайлсхийхийн тулд та галын аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөх хэрэгтэй.

Зул сарын гацуур модыг чимэглэхэд юу тохиолдохыг сонсоорой.

- Зул сарын гацуур модыг лаа чимэглэдэг

Үүн дээр байгаа гэрэл анивчдаг

Гэнэт гал авав

Мөнгөн тугийн төлөө.

Зүү нэг дор гялсхийв

Таван минут - мөн зул сарын гацуур мод байхгүй.

Гэхдээ хүн бүр лаа асаахгүй байхыг анхааруулсан!

Яагаад ийм зүйл болсон бэ?

Зул сарын гацуур мод дээр ямар тоглоом байх ёстой вэ?

С.Маршакийн "Гал" шүлгээс Лена охинд тохиолдсон түүхийг сонсоорой.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Яруу найрагч бидэнд юу гэж хэлсэн бэ?

Яагаад гал гарсан бэ?

Хэн охинд туслахаар ирсэн бэ?

Хүүхдүүд оньсого тааварладаг. Тэд асуултанд хариулдаг.

Шүлэг сонс.

Хүүхдүүд С.Маршакийн "Гал" шүлгийн хэсгээс сонсож, асуултанд хариулна.

Багшийг сонсох, асуултанд хариулах чадвар бүрдсэн.

Гал сөнөөгч Кузьма орж ирэв. Галын аюулгүй байдлын талаархи зурагт хуудас авчирдаг.

Сайн уу залуусаа! Би чамайг миний тухай ярьж байхыг сонссон.

Би таныг галын аюулгүй байдлын ямар дүрмийг мэддэг болохыг мэдэхээр ирлээ.

Дэлгэцийг хараад галын аюулгүй байдлын дүрмийг санаарай! Тэднийг дагаснаар та хэзээ ч асуудал үүсгэхгүй!

- Шүдэнз бүү ав, галаар бүү тогло.

-Цахилгаан хэрэгслийг өөрөө бүү ашигла.

- Цахилгааны залгуурт юу ч бүү залга.

- Хийн зуухыг өөрөө бүү ашигла.

- Гал гарсан тохиолдолд "01"-д хандаарай.

Хүүхдүүд галын аюулгүй байдлын дүрмийг нэрлэнэ

Хүүхдүүд Кузмагийн дараа дүрмийг давтана. Галын аюулгүй байдлын талаархи зурагт хуудсыг анхаарч үзээрэй.

Галын шалтгааны талаарх мэдлэгийг нэгтгэсэн.

Кузьма хүүхдүүдээс асуув:

Тэд гал сөнөөгчид болон тэдний туслахуудын талаар ямар бүтээл мэддэг вэ?

Өнөөдөр бид гал сөнөөгчдийн ажлын талаар ярих болно.

Та энэ талаар юу мэдэх вэ? Гал сөнөөгчдийн ажил хэцүү, хэцүү; гал унтраахдаа амь насаа эрсдэлд оруулдаг. Гэхдээ тэдний ажил маш их хүмүүст хэрэгтэй.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Хүмүүст яагаад гал сөнөөгчид хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Гал сөнөөгчид ямар байх ёстой вэ?

Гал сөнөөгчид яагаад хүчтэй, авхаалжтай, зоригтой байх ёстой вэ?

Гал сөнөөгчид яагаад дуулга, гал унтраагч хэрэгтэй вэ?

Гал сөнөөгчийн машин ямар нэртэй вэ?

Яагаад гал гардаг вэ?

Хүүхдүүд шүлэг уншдаг

"Улаан машин гэрлээ асахгүй, аюултай үйлчилгээ рүү яарч байна, гал унтраах гэж яарч байна"; "Галын машинууд тэдний дотор эрэлхэг эрчүүд дайрч, гал руу хурдан очиж, гал, дулааныг ялан дийлдэг"

Тэд асуултанд хариулдаг.

Гал сөнөөгчийн ажлын сонирхол бий болж, ажлынх нь ач холбогдол илчлэгдэж, гал сөнөөгчийн мэргэжлийг сонирхох сонирхол бий болсон.

Үгсийн санг баяжуулах: хүчтэй, зоригтой, хатуурсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүх зүйлийг зөв санаж байна.

Одоо би танд гэр ахуйн цахилгаан хэрэгслийн дүрс бүхий картуудыг өгөх болно. Бодоод, улаанаар дугуйл аюултай зүйлсэцэг эх байхгүй үед ашиглах боломжгүй.

"Аюултай зүйлс" тоглоомыг явуулдаг.

Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна.

Хүний амь нас, эрүүл мэндэд аюултай сэдвүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэсэн.

Эрхэм хүндэт Кузьма, манай хүүхдүүд гал сөнөөгчдийн тухай "Би гал сөнөөгч болмоор байна" дууг мэддэг.

Хүүхдүүд дуу дуулдаг.

Хөгжим, тайзны урлагт сонирхолтой байх.

Кузьма: Залуус аа, гал сөнөөгчийн мэргэжил хэцүү бөгөөд нэр хүндтэй байдаг - тэд хүмүүс болон гэр орноо галаас авардаг.

Та өөрийгөө жинхэнэ гал сөнөөгч гэдгээ баталж чадах галын бригадын дасгалд урьж байна.

- "Шилэн ус" Дүрмийг тайлбарлана: хоёр баг оролцоно. Удирдагчийн дохиогоор гинжин хэлхээнд зогсохдоо тэд гараас гарт аяга ус дамжуулж, сүүлчийнх нь саванд ус хийнэ. Хамгийн хурдан ус авдаг баг ялагч болно!

Дараагийн тоглолт"Дохиог сонсох"

Дүрмийг тайлбарлав:

Дохионы дагуу нэг багийн эхний тоглогч дуулга өмсөж, саад тотгорыг даван туулж, буцаж, дуулгаа дараагийнх руу дамжуулдаг. Даалгаврыг илүү хурдан гүйцэтгэсэн баг ялна.

Хүүхдүүд тоглоомоор өрсөлддөг.

Хөгжүүлсэн Идэвхтэй хөдөлгөөн хийх, галын аюулгүй байдлын дүрмийг сурч, тоглоом-тэмцээнд авхаалж самбаа, хурдыг харуулсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гал бол үзэсгэлэнтэй, бидний анхаарлыг татдаг. Бид түүнд дуртай.

Одоо залуусаа, би та нарт өнгөлөг тууз өгөх болно. Хөгжмийн туузаар бид дөлийг дүрслэх болно. Эхлээд гал бараг асахгүй (чимээгүй хөгжим сонсогддог). Гал дүрэлзэж эхэлдэг (хөгжим илүү чанга, хурдан байдаг) ба галзуу дөл болж хувирдаг (хөгжим хурдан хэмнэлтэй). Аажмаар дөл унтардаг (бид унтрах явдлыг хөдөлгөөнөөр дамжуулдаг). Тоглоом дууслаа.

Та галыг сайн эсвэл муу гэж бодож байна уу?

Хэзээ гал сайн?

Гал хэзээ муу байдаг вэ?

Хүүхдүүд галын тухай ярьдаг.

Хөгжимд тохирсон хөдөлгөөнийг хий.

Хүүхдүүд өөрсдөө хариулт өгдөг.

Хөгжмийн онцлогт тохируулан хөдөлгөөн хийх чадвар бүрдсэн.

Галын ашиг тус, аюулын талаархи мэдлэгийг бий болгосон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ширээн дээр гал зурсан навчнууд байдаг.

Би хүүхдүүдийг галын дээгүүр цэнхэр будгаар будахыг урьж байна.

Бид бүгд хүчээ дайчлан галыг унтраасан

Энэ нь хэцүү, хэцүү, гэхдээ ур чадвар, ур чадвар байсан

Биднийг гамшгаас аварсан!

"Галыг усаар унтраа" тоглоом.

Хүүхдүүд будаг авч, "галыг усаар унтраадаг".

Харааны үйл ажиллагааны сонирхол хөгжиж, галыг усаар унтраах чадвар тогтсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, тойрог дээр зогсоод "Надад нэг үг хэлээрэй" тоглоом тоглоцгооё.

- "Бөмбөлөг тэнгэрт хөөрөх газар хаа сайгүй муу аюул заналхийлэх болно ( гал)

- "Улаан тусгал гүйж, хэн шүдэнзтэй ( тоглосон)"

Ширээ, хувцасны шүүгээ тэр дороо шатаж, хэн угаалга хатаав ( хий)

Хэн нэгэн зэрэг үл таних хүмүүсийг гал руу шидсэн ( зүйлс)

Би утаа харсан - эвшээж болохгүй, гал сөнөөгчид ( залгах).

Гэнэт Раскалис цахилгаан төмөр,

Та нар юу хийх ёстой вэ, хүүхдүүд ээ?

Залгуурыг нь салга.......( залгуурууд).

Шалан дээр хөөс унаж, модон шалыг асаав; Битгий хар. хүлээх хэрэггүй. бүү зогс

Тэгээд бөглөнө үү......( ус).

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Тэд хэлэхдээ сүүлчийн үгяруу найргийн мөр ба бөмбөгийг нөгөө рүү дамжуулах.

Гал түймрээс урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээний талаархи мэдлэгийг нэгтгэсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэрэв ямар нэг зүйл буруу болвол гал гарч эхэлнэ.

Та яаж биеэ авч явах вэ?

Та юу хийх вэ?

Би чамайг тоглохыг санал болгож байна тоглоомын нөхцөл байдал: "Хэрэв гал гарсан бол."

Гал сөнөөгч Кузьма хүүхдүүдийн оюун ухаанд талархаж байна.

Хүүхэд гал унтраах анги руу залгаж, юу болсныг тодорхой тайлбарлаж, гэрийн хаяг, овог нэр, овог нэрээ өгч, диспетчерийн зааврыг дагаж мөрддөг.

Тогтмол алгоритм утасны яриаболсон асуудлын талаар, гал түймрийн албаны утасны дугаар.

Гал сөнөөгч Кузьма хүүхдүүдэд галын аюулгүй байдлын оньсого зохиодог.

Нэг байшин, дотор нь тавин эгч байдаг. Би хүүхдүүдэд зөвлөж байна - энэ байшинтай бүү тогло. ( тоглолт).

Улаан үнээ бүх сүрлийг идэв. ( Гал).

Зотон хүрэм, дуулгатай,

Гинжин шуудангийн хуягны тухай мартаж,

Шийдвэртэй, айдасгүйгээр

Рыцарь өөрийгөө гал руу шидэв! гал сөнөөгч).

Би дуут дохиогоор гал руу яаран, хөөстэй ус зөөв. Агшин зуур гал, дулаанаа унтраая, бид сум шиг хурдан. галын машин).

Хүүхдүүд оньсого тааварладаг.

Галын аюулгүй байдлын талаархи мэдлэгийг бий болгосон.

Гал сөнөөгч Кузьма хүүхдүүдийг галын аюулгүй байдлын дүрмийг сайн эзэмшсэн, тоглоомд авхаалж самбаа, хурдтай харуулсан гэж магтаж, хүүхдүүдэд "залуу гал сөнөөгч" медалиар шагнаж, шинэ жил зөвхөн хүүхдүүдэд баяр баясгаланг авчрах болно гэж тэрээр хэлэв. Навч.

Хүүхдүүд туршлагаа хуваалцдаг.

Дүгнэж байна.

Ном зүй

1. Жукова Р.А. Галын аюулгүй байдал. Стандарт бус ангиуд- онд: ITD "Корифей". -96 он.

2. сэтгүүл" сургуулийн өмнөх боловсрол"5-2006 - 43 он.

3. "Сургуулийн өмнөх боловсрол" сэтгүүл 9-2004-37.

4. Шорыгина T. A. Галын аюулгүй байдлын дүрмийн талаархи яриа.-Ш .; TC Sphere, 2013.- 64 он.

Сошиал дахь GCD-ийн тойм - харилцааны хөгжилсургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүд.

"Та нарын эрх, хүүхдүүд ээ."

асран хамгаалагч
сургуулийн өмнөх нэгж
ГБУ 2077-р дунд сургууль

Москва хот
Кудряшова Е.Р.

Зорилго. талаар хүүхдүүдэд мэдлэг олгох иргэний эрхболон үүрэг хариуцлага. Хүүхдийг "Хүүхдийн эрхийн тухай конвенц"-ийг хүртээмжтэй хэлбэрээр танилцуулах. Хүн бүр овог нэр, гэр бүлд оршин суух, иргэншил авах эрхтэй гэсэн ойлголтыг өгөх.

Даалгаврууд : "Гэр бүл" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх.Өөрийгөө хүндлэх, бусдыг хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх. Хүүхдүүдийн сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх, дүгнэлт гаргах.Хүүхдийн эрхийн тухай конвенцийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; хүүхдийн иргэний эрх, үүргийн талаарх мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх; эрх зүйн ертөнцийг үзэх үзэл, ёс суртахууны үзэл санааг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах; багаар ажиллах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх; нөхөрсөг хандлагыг төлөвшүүлэх. бие биенээ, хамтын ажиллагааны мэдрэмж

Материал. Хүүхдийн уйлж буй дууны бичлэг, бэлгэдэл (нэр авах эрх, иргэний харьяалал, гэр бүлд амьдрах эрх ...), хүүхдийн эрхийн тухай конвенц, хүүхдийн гэрэл зураг, удмын мод, төрөлт гэрчилгээ, төрсөн огноог харуулсан ханцуйвч, гэр бүлийн зураг, Оросын төрийн сүлд, дэлхийн улс төрийн газрын зураг.

Урьдчилсан ажил. "Гэр бүл" сэдвээр хүүхдүүдтэй ярилцах, гэр бүлийн цомгийн зургуудыг үзэх, танилцах ургийн модгэр бүлийнхээ гэр бүлийн модыг зурж байна.

Хичээлийн явц.

Хүүхдийн уйлж буй дууны бичлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, хэн уйлж байна гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Хүүхэд уйлж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тийм ээ, бүх хүүхдүүд ийм уйлахтай төрсөн. Хараад хэлээрэй - эдгээр шинэ төрсөн хүүхдүүд бие биенээсээ ямар нэгэн байдлаар ялгаатай юу?

Хүүхдүүд. Үгүй ээ, тэд ч ялгаагүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Шинээр төрсөн хүүхдүүдийг бие биенээсээ ялгахад хэцүү байдаг, одоо болтол нэргүй, гар дээр нь зөвхөн ханцуйвчтай байдаг. Чамайг төрөхдөө бас ийм ханцуйтай байсан. Тэдэн дээр таны ээжийн нэр, таны дугаарыг бичсэн байсан. Та ханцуйндаа бичсэн тоогоор насаараа дуудуулахыг хүсч байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүмүүс яагаад нэрийг гаргаж ирсэн гэж та бодож байна вэ? Хүн бүр өөрийн гэсэн нэртэй байдаг бөгөөд энэ нь түүнийг бусдаас ялгаруулдаг. Хэн нэгэнд хандахдаа бид түүнийг нэрээр нь дууддаг.

Хүүхэд бүрийн хамгийн эхний эрх бол нэр зүүх эрх юм!

(багш энэ хэллэгийг хэд хэдэн удаа давтаж, "нэр авах эрх" гэсэн тэмдгийг самбар дээр өлгөв)

Хүүхэд төрөхөд эцэг эхчүүд түүнд итгэл найдвар, хүсэл мөрөөдлөө тавьсан нэрээ сонгодог. ТУХАЙ сайн залуутэд "Түүнд байгаа сайн нэр". Хэрэв тэд муу зүйлээс сэрэмжлүүлбэл "Нэрээ бүү сүйтгэ" гэж зөвлөдөг. Муу юм бүү хий гэсэн үг.

Нэр бүр нь ямар нэг зүйлийг илэрхийлдэг. (бид хүүхдүүдийн цээжний зургийг гаргаж, нэрний утгыг нэрлэнэ).

Физкультминутка. Залуус аа, тойрог дээр зогс! Ийм л олон гар байна!

Хэний гарыг хэлж өгөөд алгаа харуул!

Тэгээд одоо тэд гар барьж, тойрог хэлбэрээр гүйв!

Дууслаа илүү нарийн тойрог, дээврийг гараар хийсэн!

Энэ нь нэрсийн байшин болсон, энэ байшинд бид амьдардаг!

Залуус аа, одоо бие биедээ энхрийлэн, сайхан хандцгаая. (хүүхдүүд бие бие рүүгээ дугуйлан эргэж, эелдэг нэрсийг гаргаж ирдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна, суудалдаа суу ....

Хүнийг төрөхөд түүнд нэр өгдөг ба баримт бичиг - нотлох баримттөрөлтийн тухай. Хараач - манай улсын төрийн сүлд баримт бичигт дүрслэгдсэн байдаг - энэ нь тухайн хүн ОХУ-ын иргэн гэсэн үг юм. Та зөвхөн нэр төдийгүй төрсөн улсынхаа иргэншилтэй байх эрхтэй. Та ОХУ-ын иргэд.

Хүүхэд иргэнших эрхтэй!

(багш энэ хэллэгийг хэд хэдэн удаа давтаж, самбар дээр "Иргэншилтэй байх эрх" гэсэн тэмдгийг өлгөв)

Төрсний гэрчилгээнд таны эцгийн нэрээр өгөгдсөн бүтэн нэр, овог нэр орсон байна. Одоо тоглоцгооё. Том болохоороо өөрсдийгөө нэрлэцгээе!

Тоглоом "Би насанд хүрсэн эсвэл бие биетэйгээ танилцацгаая."

(хүүхдүүд ээлжлэн босч, тэднийг дууддаг бүтэн нэр)

Мөн эцэг эх чинь таны төрсний гэрчилгээнд байгаа. Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна, эцэг эхтэй байх нь сайн эсвэл муу юу, яагаад эцэг эх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Эцэг эх, хүүхдүүд бол гэр бүл. Хүүхэд гэр бүлд амьдрах эрхтэй. Гэр бүл гэж юу вэ, энэ нь юунд зориулагдсан вэ? Гэр бүл гэдэг нь хамт амьдардаг, бие биедээ анхаарал халамж тавьдаг ойр дотны хүмүүс юм.

Хамтдаа - ээж, ааваа, би- гэр бүл рүү залгалаа.

Нэг ээжийн нэрээр, би болон миний аав.

Би шоргоолжноос асуулаа, яагаад бидэнд гэр бүл хэрэгтэй вэ?

Хамтдаа амьдрах, ажиллах, найзлах нь илүү хялбар байдаг.

Сүүлийн хичээл дээр бид ярилцсан ургийн мод. Энэ юу вэ? Ургийн бичиг бол гэр бүлийн гишүүдийн гарал үүсэл, харилцааны талаархи мэдээллийн цуглуулга юм. Бид тантай хамт ургийнхаа модыг эмхэтгэсэн.

Бид өөрсдийн үндэс угсаа - хамаатан садан, бидэнтэй хамт байгаа хүмүүс болон аль хэдийн нас барсан хүмүүсийг санах нь маш сайн хэрэг юм. Тэд бүгд нэг юм том гэр бүл. Модны үндэс нь бидний өвөө эмээ, их бие нь ээж, аав, мөчир нь бидний үр хүүхэд юм. Том болоод өөрийн хүүхэдтэй болно, дахиад хэдэн мөчир зурна - энэ нь таны гэсэн үг юм ургийн модцаашид ч өсөх болно.

Гэр бүл нь нөхөрсөг, халамжтай, хөдөлмөрч, том байх ёстой.

Та гэр бүлд амьдрах эрхтэй!

(сурган хүмүүжүүлэгч энэ хэллэгийг хэд хэдэн удаа давтаж, "Гэр бүлд амьдрах эрх" тэмдгийг самбар дээр өлгөх).

Гэр бүл бол хүний ​​амьдралын хамгийн чухал зүйл, гэр бүл хэцүү ч ганцаараа аз жаргалтай амьдрах боломжгүй юм!

Бид бүгд эрхээ мэдэх хэрэгтэй. 1989 оны арваннэгдүгээр сарын 20-23 жилийн өмнө олон улс, тэр дундаа манай Орос улс Хүүхдийн эрхийн конвенцид гарын үсэг зурсан. Энэхүү баримт бичигт хүүхдийн эрхийг хангах дөрвөн үндсэн шаардлагыг тусгасан болно.Энэ нь оршин тогтнох, хамгаалах, хөгжүүлэх, нийгэмд оролцох явдал юм.

Хүүхэд гарч ирэхэд тэр дөнгөж амьсгалж эхлэхэд,

Түүнд өлгий дээрээс нь эрх нь аль хэдийн бий.

Тэр амьдрах, хөгжих, найзлах эрхтэй!

Цэлгэр байгаарай сайн байшин,

Чимээгүй тайван зүүдийг харах

суралцах, амрах,

Хөгжилтэй, эрүүл байгаарай

Шинэ зүйлийг бишир

Мөн хайрлаж, хайрлагдах болно

Тэр дэлхий дээр ганцаараа биш!

асран хамгаалагч . Залуус аа, дэлхийн газрын зургийг хар. Хичнээн улс өөр өөр мужууд! Манай улсыг Орос гэдэг. Орос улс үндэстэн дамнасан, олон хүн амьдардаг өөр өнгөарьс, нүд, үс гэж тэд тунхаглаж байна өөр өөр шашинмөн хүн бүр эрхтэй. Иргэншилтэй байх эрх, эх хэлээрээ ярих эрх, үндэсний хувцас өмсөх эрх.

Та өөр ямар эрхийг мэдэх вэ?(хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, бид өнөөдөр хүүхдийн эрхийн талаар ярилцаж, дэлхийн хамгийн жижиг оршин суугчдын эрхийн тухай конвенцитой танилцлаа. Танд үйл ажиллагаа таалагдсан уу? Одоо бид эрхээ мэддэг болсон!

MDOAU "Хүүхэд хөгжлийн төв - Орск "Ералашка" 116-р цэцэрлэг.

Боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

Дундаж насны хүүхдүүдийн нийгэм, харилцааны хөгжлийн дагуу сургуулийн өмнөх нас"Жинхэнэ найз гэж юу вэ"

Зорилтот: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн бие биедээ найрсаг хандлагыг бий болгох;
хүүхдүүдийн хооронд найрсаг, хүлээцтэй харилцааг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

  • өргөжүүлэх энгийн төлөөлөлнайз нь ямар шинж чанартай байх ёстой талаар;
  • сайн хөгжүүлэх халуун дотно харилцаахүүхдүүдийн хооронд;
  • хүүхдүүдэд өрөвдөх чадвар, бие биедээ туслах хүсэл эрмэлзэлийг хөгжүүлэх хэцүү нөхцөл байдал, нийгмийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
  • нөхөрлөлд юу чухал болох талаар санаа бодлыг бий болгох
  • Хүүхдэд жинхэнэ найз нөхөд болох, бие биедээ анхааралтай, хүндэтгэлтэй хандах чадварыг төлөвшүүлэх, нөхөрлөл бол нөхөрлөл гэдгийг ойлгоход чиглүүлэх. чухал чанаруудхүмүүсийн хоорондын харилцаанд.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, сүүлийн хичээлээр бид ойр дотны найзууд байвал сайн, хамтдаа тоглох нь илүү хөгжилтэй, сонирхолтой гэдгийг мэдсэн гэдгийг санаарай.

Өнөөдөр бид хэнийг жинхэнэ найзууд гэж нэрлэж болох, тэд юу болохыг олж мэдэх болно.

Би чамайг харахыг санал болгож байна хүүхэлдэйн жүжиг"Жинхэнэ найз".

Заан, хатагтай хоёр хөгжилтэй дуулж бүжиглэнэ

Бид яаж аз жаргалтай амьдарч байна

Бид хамтдаа дуу дуулдаг.

Бид инээж чадна

онигоо, хөгжилтэй байгаарай

Бас заримдаа хараарай

За, хэзээ ч хэрэлдэж болохгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Юун тухай ингэтлээ дуулж байгаа юм бэ?

хатагтай хорхой: Нөхөрлөлийн тухай, бид ямар сайн найзууд болох тухай.

Заан: Би энд байна - том, тиймээс би хамгийн их байна том найз. Ladybug жижиг болохоор тэр хамгийн их бяцхан найз. Энд манай Маша байна, бид түүнд маш их хайртай. Явцгаая, Машенка, бидэнтэй хамт алхаарай!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд бүгд хамтдаа зугаалахаар явлаа. Заан онгирч эхлэв.

Заан: Би том, хүчтэй учраас хамгийн сайн найз.

Хатагтай: (чимээгүй, бараг сонсогдохгүй) Тэгээд би?

Заан (чангатай инээв): Чи, чи ямар найз вэ, учир нь чи бараг харагдахгүй! Би нэг удаа үлээх болно, чи алс хол ниснэ, чи Машаг дахиж хэзээ ч харахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нугад найзуудтайгаа уулзсан улаан нохой, хээрийн хонх, толгойт хулгана чимээгүй байв. Заан ч бас тэднийг инээнэ гэдгийг тэд мэдэж байсан. Нэг удаа Маша муу матрын амьдардаг гол руу явав. Тэр өөрийгөө гуалин мэт дүр эсгэсэн тул Маша түүн дээр суув.Матар Машаг хурц шүдээрээ барьж аваад гол руу чирэв.

Маша: Туслаач, авраач!

Дэлгэцийн цаанаас нэг заан ширтэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, заан ойролцоо байсан нь сайн хэрэг, тэр хүчтэй, одоо тэр Машад туслах болно.

Заан: Үгүй ээ, би юу ч хараагүй мэт дүр эсгэсэн нь дээр. Матар намайг бас бариад авчихвал яах вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, юу хийх вэ? Хөөрхий Машад хэрхэн туслах вэ? Заан зугтаж, бусад найзууд нь хол байгаа тул хэн түүнийг аврах вэ ... (хүүхдийн хариулт)

Хонх дуугарч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд хонх дуугарч байна. Залуус аа, тэр яагаад дуугарч байна, та юу гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, тэр бусад найзуудаасаа тусламж дууддаг! Түүнд тусалцгаая! Хүүхдүүд найрал дуугаар: "Тусламж" гэж дууддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хатагтай чамайг сонсоод бусад руу залгахаар нисэв. Түүний нисэх нь хичнээн хэцүү болохыг хараарай: энэ нь саад болж байна хүчтэй салхитэр хар үүлнээс айдаг. Залуус аа, түүнийг айхгүйн тулд түүнийг баярлуулцгаая. Чи түүнд юу хэлэх вэ? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хатагтай улаан нохой руу нисэв.

Хатагтай: Та Машад туслах хэрэгтэй - түүнийг муу матр барьж авав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Улаан нохой Машаг асуудлаас гаргахаар гүйв.

улаан нохой: Хөөх, хөө, Машенкаг явуул! Хөөх, хөө, тэгэхгүй бол би чамайг салгах болно! Одоо явуул!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, нохойг матрыг айлгахад туслаарай!

Хүүхдүүд хашгирав: Машаг явуул! Матар айж, зугтдаг. Заан гарч ирээд: Маша, Маша! Би чиний хамгийн том найз.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хэрэв та Машагийн оронд байсан бол заандаа юу гэж хэлэх вэ? Яагаад зааныг найз гэж хэлж болохгүй гэж. Үүнийг яаж нэрлэх вэ? Жинхэнэ найзууд үүнийг хийдэг үү? Машагийн жинхэнэ найзууд хэн бэ? Яагаад? Та тэдэн шиг жинхэнэ найзуудтай болохыг хүсч байна уу: тэд чамайг асуудалд оруулахгүй, харин та тэдний хажууд баяр баясгалантай байхыг хүсч байна уу?

Чамд ийм найзууд бий юу?

Одоо тоглож, жинхэнэ найзууд ямар байдгийг олж мэдье?

  1. Тоглоом "Найздаа сайн уу."

Бүгд бие биенийхээ нүдийг харахын тулд тойрог дээр зогсож, бөмбөгийг дамжуулж: "Сайн уу, Дариночка" гэж тэр эргэж харав. дараагийн хүүхэд: "Сайн уу, Вовочка" гэх мэт.

Тоглолтын дараа гэдгийг бүгд онцолж байна халуун дулаан үгсилүү аз жаргалтай, илүү аз жаргалтай болсон.

Гараа нийлүүлж, бие биенийхээ нүд рүү харж, хамгийн эелдэг, найрсаг инээмсэглэлээ.

Гаралт: Хэн нэгэнтэй найзалж байхдаа энэ хүнийг хараад үргэлж баярладаг, санадаг.

1. Тоглоом "Давчуухан байранд, гэхдээ гомдоогүй."

Шалан дээр 2 тэгш өнцөгт зур (улаан ба цэнхэр өнгөтэй) нь "автобус" Хүүхдүүдтэй хамт зогсож байна нүдээ анилаа. Багш хүүхэд бүрийн алган дээр тавьдаг цаасан тойрогулаан эсвэл цэнхэр. Алга ташилтаар хүүхдүүд нүдээ нээж, тойрогтойгоо ижил өнгийн тэгш өнцөгт рүү чиглэнэ. Баг бүр "автобус"-д бие биенээсээ наалдан сууж, хэн ч унахгүйн тулд нөхдөө дэмжих ёстой. Хагараагүй баг хождог.

  1. Тоглоом "Хүн бүрийг суу ..."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид бүгд өөр өөр бөгөөд үүнтэй зэрэгцэн бие биетэйгээ төстэй юм.

Үүнийг шалгахыг танд санал болгож байна. Багш явах болгондоо өөр газруудТэгээд

Тэрээр зайрмагнд дуртай хүн бүрийг өөрт нь ирэхийг урьж, ... голд сэлж, ... тоглох, ...

Зурах, ... ээжид тусал, ..., цанаар гулгах, чаргаар гулгах.

Гаралт: Бидэнд нийтлэг зүйл их байгаа нь хамтдаа сонирхолтой байх ёстой гэсэн үг.

  1. Тоглоом: "Би Хөөндөй - чи Хөөндөй" ...

Хүүхдүүдийг хосуудад хуваадаг. Багш хөгжим асаана. Хүүхдүүд тарж, хөгжмийн чимээ дуусмагц хүүхдүүд ханиа олж, дараах үгсийг дууддаг.

Би Хөөндөй, чи Хөөндөй

Би хамартай, чи хамартай

Би гөлгөр, чи гөлгөр

Надад чихэр байна, чамд чихэр байна.

Би чиний найз, чи бол миний найз

Би чамд хайртай.

Гаралт: Би найзтайгаа ижил төстэй зүйл ихтэй, би түүнтэй үргэлж захиалгатай, сонирхолтой байдаг.

  1. Тоглоом "Найздаа бэлэг өгөх."

Хүүхдүүд бие биедээ бөмбөг шидэж, хэрэв тэд шидтэн байсан бол өгөх бэлгүүдийг нэрлэнэ, жишээлбэл: "Би чамд үргэлж өгдөг. хөх тэнгэр" гэх мэт.

Гаралт: Найзууд бие биедээ бэлэг өгдөг.

  1. Найз нөхөддөө баяр баясгалан, дулааныг өгөхийн тулд бид нар руу зурж чадна.

Би чиний нэрийг цаасан дээр бичсэн. Ямар ч нэртэй цаас аваад энэ хүү эсвэл охинд зориулж нар зур.

(Хүүхдүүд зурдаг, эцэст нь бие биедээ зураг зурдаг).

Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд дараахь дүгнэлтэд хүрдэг.

Жинхэнэ найзууд бол үргэлж хамт байдаг, хамтдаа сайхан санагддаг, асуудалд үргэлж тусалдаг, нийтлэг зүйл их байдаг хүмүүс юм.

Эцэст нь хэлэхэд багш хүүхдүүдэд хандан:

Тэгээд одоо бид инээмсэглэж байна

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд ямар үгс

Бид явахдаа ярьж байна уу?

(хүүхдүүд өөрсдөө салах ёс гүйцэтгэх үгийг олдог)

Ашигласан номууд:

  1. Би - Та - Бид. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн нийгэм, сэтгэл хөдлөлийг хөгжүүлэх хөтөлбөр / Comp: O. L. Knyazeva. - Москва "Мозайк - Синтез", 2003 он.
  2. Хүүхдийн сэтгүүл цэцэрлэг- 2006. - No2 Стожарова М.Ю."Найрамдлын нууц";
  3. Цэцэрлэгт байгаа хүүхэд сэтгүүл - 2004. - No4 Penkova L. A., Samofalova T. I., Karataeva G. M. "Би өөрийгөө судалж, бусдыг судалдаг."
  4. Хүүхдийн цэцэрлэгт сэтгүүл - 2005. - №2 Стожарова М.Ю. сэтгэл хөдлөлийн хөгжилсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд
  5. Хухлаева О. В., Хухлаев О. Е., Первушина И. М. Өөртөө хүрэх зам: хэрхэн аврах вэ сэтгэцийн эрүүл мэндсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд - М .: "Эхлэл", 2004.

ХАВСРАЛТ

Тоглоом: "Машад тусал"

Хүүхэлдэй гарч ирнэ. Тэр уйлж, багш хүүхдүүдээс түүнийг юу бухимдуулж болохыг асуув. Хүүхдүүд таамаглалаа илэрхийлсний дараа багш хүүхэлдэйгээс энэ талаар асуухыг санал болгож байна. Дэлбээ бүр нь ид шидтэй тул түүний ид шидийн цэцэгнээс дэлбээ унаж байгаад сэтгэл дундуур байгаагаа хүүхэлдэй тайлбарлав. сайхан үгТэгээд тэр бүх үгийг мартжээ.

Багш хэлэхдээ хүүхдүүд маш олон үгсийг мэддэг - нэмэлт (эелдэг, тааламжтай, эелдэг үгс), унасан дэлбээгээ авч, хүүхдүүдэд дамжуулдаг. Хүүхэд бүр эелдэг үгсийг дуудаж, цэцэгт дэлбээг наа. Тиймээс хүүхдүүд бага багаар цуглуулдаг шидэт цэцэгтэгээд хүүхэлдэй рүү дамжуулаарай. Хүүхэлдэй хүүхдүүдэд тусламж үзүүлсэнд талархаж, үргэлж санаж байхаа амлав шидэт үгс- нэмэлт.

Гаралт: Тэд (хүүхдүүд) хамтдаа маш их хичээсэн тул шидэт цэцэг гарч ирэв.

Тоглоом: Найздаа тусал

Хүүхдүүд хосуудад хуваагдана. Хосуудын нэг нь нүдийг нь боосон байна. Том тоглоомуудыг хоёр сандлын хооронд шалан дээр тавьдаг. Хосуудын хоёр дахь хүүхэд нь хамтрагчаа нэг сандлаас нөгөөд хөтлөх хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр нэг ч тоглоом унахгүй.

Гаралт: Найзууд бие биедээ тусалж, бэрхшээлийг орхихгүй

Тоглоом "Алим сонгох"

Хосоо сонго. Та шалан дээр тараагдсан "алим" бөмбөгийг харж байна. Гараа атгасан хос бүр сагсандаа аль болох олон алим цуглуулах хэрэгтэй. "Зогс!" гэсэн тушаалаар тоглоом дуусна. Эсвэл гараа тайлах үед. Хоёр хос тоглоомд орно. Нэг, хоёр, гурав, яв!

(Тоглоомын дараа хүүхдүүд хосуудын ажилд дүн шинжилгээ хийдэг-Хүүхдүүд бие биенээ чирдэггүй байсан болохоор энэ хос надад их таалагдсан өөр өөр талууд, салаагүй, тэд хамтдаа, эв найртай ажилласан).


"Сайн үгс" сэдвээр нийгэм, харилцааны хөгжлийн хичээлийн хураангуй

Зорилтууд: хүүхдийн ярианд эелдэг үгсийг ашиглах чадварыг нэгтгэх, хүүхдүүдэд хүмүүстэй сайн, найрсаг харилцаа тогтоох чадварыг бий болгох; анхааралтай сонсох, хамгийн чухал зүйлд анхаарлаа төвлөрүүлэх, уншсан гол санааг санах чадварыг нэгтгэх. ажил.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр бид тантай эелдэг байдал, насанд хүрэгчдэд анхааралтай, халамжтай хандлагын талаар үргэлжлүүлэн ярилцаж байна, нөхдүүд. Надад хэлээч, эелдэг, соёлтой байх нь юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүд ээ, эелдэгээр мэндчилж, баяртай гэж хэлэх хэрэгтэй. Баярлалаа, өөрөөсөө сул дорой хүмүүсийг битгий гомдоо, ээждээ туслаарай. Хэзээ бид соёлтой гэж хэлж болох вэ?

Хүүхдүүд: соёлтой хүнтүүнд сайн уу гэж хэлэхийг сануулах шаардлагагүй, ээждээ туслаарай, тэр зан үйлийн дүрмийг мэддэг, дагаж мөрддөг.

асран хамгаалагч: Таньд дүрэм мэддэг, эелдэг хүмүүс найз нөхөд, танилууд бий юу? Тэдний тухай бидэнд ярина уу.

Багш хүүхдүүдийн түүхийг сонсож, ярилцаж, дүн шинжилгээ хийдэг.

Машагийн тухай шүлгийг сонсоорой:

Маша олон үг мэддэг,

Гэвч тэдний нэг нь алга болжээ.

Бас нүгэл мэт

Хамгийн их ярьдаг!

Энэ үг дагадаг.

Бэлэг, оройн хоолонд.

Энэ үгийг хэлж байна

Хэрэв танд баярлалаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Маша ямар үгийг мартсан гэж та бодож байна вэ?

Өнөөдөр бид эелдэг байдлын тоглоом тоглох болно. Та бүгд ээлжлэн (заавал биш) эелдэг үг, хаяг руу залгаж, өмнөх үгээ давтахгүй чип авах болно. Оноо оруулсан нэгнийг хамгийн их дуудсан нь ялах болно хамгийн том тоочипс.

Биеийн тамирын "Том өсөх"

I.p.-o.s. Гараа дээш доош өргөж хөлийн хуруунд шимэх.

Бид улам өндөр болж байна

Бид дээврийг гараараа гаргаж авдаг.

Хоёр тоогоор

Гурав, дөрвөн гардоошоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо Н.В.Новоторцевагийн "Сайхан үгс" шүлгийг сурцгаая.

Сайхан үгс залхуу биш

Надад өдөрт гурван удаа давт.

Зүгээр л хаалгаар гар

Бүгд ажилдаа явна

Үсчин, эмч

"Өглөөний мэнд!" Би хашгирав.

"Өдрийн мэнд!" - Би дараа нь хашгирав

Бүгд өдрийн хоолонд орно.

« оройн мэнд!" - тэгэхээр би уулздаг

Бүгд гэр лүүгээ цайгаа яарч байна.

Шүлэг цээжилж, 2-3 хүүхэд цээжээр унших.

асран хамгаалагч: Хичээлээ дуусгахын өмнө би танд эелдэг асуудлуудыг шийдэхийг санал болгож байна.

асран хамгаалагч: Хэрэв та том хүн юм унагахыг харвал яах байсан бэ?

Хүүхдүүд ээ, та нар сайн сурсан сайхан үгстэднийг бүү март.