Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн хүүхдүүдэд жендэрийн нийгэмшүүлэлтийг харгалзан дүрд тоглох тоглоомуудын хураангуй. "Нийгэмшүүлэх: хүүхэд, эцэг эхийн хамтарсан үйл ажиллагаа" арга хэмжээний танилцуулга, тойм Миний гэр бүл. Нийгэмшүүлэх хичээлийн тойм "Гэр бүлд сайн

Энэхүү хөтөлбөр нь хүүхдүүдийг эзэмшихэд нь туслах болно нийгмийн туршлагатухайлбал: бусадтай ая тухтай харьцах, тэднийг ойлгох, хайрлах, уучлах, холбоо барих, санал бодлоо илэрхийлэх, өөрийгөө харуулах амьдралын байр суурь, аврах ажилд ирэх, өөдрөг үзэлтэй байх.

Зорилго: хүүхдүүдийн нийгмийн туршлага олж авах.

Сэдэв: дунд болон ахлах насны хүүхдүүдийн нийгмийн хөгжлийн түвшин сургуулийн өмнөх нас.

Объект: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд доод түвшиннийгмийн хөгжил.

Даалгавар:

1. Сургуулийн өмнөх болон ахлах насны хүүхдүүдийн нийгэмд чиглэсэн ур чадварыг хөгжүүлэх.

2. Сэтгэл санааны тав тухыг хангах.

3. Хүсээгүй зүйлийг засах хувь хүний ​​шинж чанаруудхүүхдийн зан байдал, сэтгэл хөдлөл.

4. Хүүхдүүдийн харилцааны ур чадвар, сэтгэн бодох чадвар, ой тогтоолт, анхаарлыг хөгжүүлэх.

5. Хүүхдийн өөрийгөө үнэлэх түвшинг дээшлүүлэх.

6. Үзүүлж байна сэтгэлзүйн тусламжнасны бүлгийн хүүхдүүдийн амьдралыг зохион байгуулах сурган хүмүүжүүлэх ажилчид.

7. Эцэг эхчүүдийг хамтын ажиллагаанд татан оролцуулах, сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын хүүхдийн амьдралыг сонирхохыг дэмжих.

8. Сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх болон сургалтын хэрэглэгдэхүүн боловсруулах.

Хөтөлбөрийн үе шатууд:

Хүүхдийн бие даасан сэтгэлзүйн оношлогоо хийх. Хүлээн авсан үр дүнг оролтын оношлогооны хураангуй хүснэгтэд (9-10-р сар) тэмдэглэв.

"Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг нийгэмшүүлэх" залруулах, хөгжүүлэх хөтөлбөр. :

Сурган хүмүүжүүлэх оношлогооны үр дүнтэй танилцах сургуулийн өмнөх насны ажилчидхуралдааныг зохион байгуулах хамтарсан үйл ажиллагааны төлөвлөгөө боловсруулах зорилгоор (10 -р сар).

Оношлогооны үр дүнд үндэслэн эцэг эхчүүдэд ганцаарчилсан зөвлөгөө өгөх;

Хөтөлбөрийн дагуу ангиудад хүүхдүүдийг сонгох (9 -р сар).

Хичээл явуулах (10-р сараас 4-р сар хүртэл).

Хүүхдүүдийн хөгжлийн динамик, хичээлийн үр нөлөөг хянахын тулд дахин оношлох (5-р сар). Хичээлийг долоо хоногт нэг удаа бүлэг хүүхдүүдтэй (5-6 хүүхэд) хийдэг.

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа:

Сургуулийн өмнөх насны дундаж нас - 20 минут

Ахлах сургуулийн өмнөх нас - 25 минут.

Эдгээр нь харилцаа холбоо, үүрэг, дууриамал ба гадаа тоглоомууд, дасгал, зураг, даалгавар, бүлгийн хэлэлцүүлгийн элементүүд, ажил уран зохиол, тайвшруулах дасгал, тайвшруулах хөгжмийн хэсгүүд.

Санал болгож буй хөтөлбөр нь хүүхдийн нийгмийн туршлагыг хөгжүүлэх, эзэмшихэд чиглэсэн тусгай ангиудын хичээл бөгөөд ирээдүйд бие махбодийн болон сэтгэцийн эрүүл мэндийг сахин хамгаалахын зэрэгцээ амьдралын аливаа өөрчлөлтийг зөв харьцах боломжийг олгох болно.

Хөтөлбөр нь практик ач холбогдолтой бөгөөд үүнд агуулагдсан мэдээлэл нь ашигтай байдаг практик сэтгэл судлаачид, багш нар, эцэг эхчүүд.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн нийгмийн ур чадвар

Ахлах сургуулийн өмнөх нас

Хүүхэд гэр бүлийн дотоод харилцаа, гэр бүлийн гишүүдийн бие биетэйгээ харилцах харилцааг ойлгодог. Удам угсаагаа мэддэг, гэр бүлийн нэр хүнд хүн бүрээс хамаардаг гэдгийг ойлгодог. Өвөг дээдсийн дурсгалыг хүндэтгэх, ойрын болон холын хамаатан садантайгаа гэр бүлийн харилцаанд оролцох. Гэр бүлийн өв залгамжлалыг сонирхож, засвар үйлчилгээнд оролцдог гэр бүлийн уламжлал... Сайхан сэтгэл, хүн чанар, чин сэтгэлтэй байдлын талаархи санааг бий болгосон чухал чанаруудхүн ба хүний ​​харилцаа; хүмүүсийн үйлдлийг зөв үнэлэх чадвар болох шударга ёсны тухай; Шударга байдлын тухай - тодорхой шалгуурыг өөрийн зан төлөвөөр хангах шаардлагын хувьд бусад хүмүүсийн үйлдлийг хэрэгжүүлж, үнэлдэг. Түүний хувийн шинж чанар, өөрийгөө илэрхийлэх эрхийн талаархи ухамсар дээр үндэслэн өөрийгөө хүндлэхийг харуулдаг өөрийн мэдрэмжбие даасан зан байдал нь нас, хүйсээс хамааран бусад хүмүүст бэрхшээл учруулдаггүй.

Мөргөлдөөнөөс хэрхэн урьдчилан сэргийлэх, шийдвэрлэх арга замыг мэддэг. Хүмүүс өөртөө хандах хандлагыг ойлгодог. Танилуудын дунд байгалийн мэдрэмж төрж байна танихгүй хүмүүс... Үзэгдэлд хэрхэн хариу үйлдэл үзүүлэхээ мэддэг шударга бус хандлагаөөртөө, үүний учрыг ойлгож, арилгахыг хичээдэг. Тэр харилцаа зөв, хүлээцтэй байхыг хүсдэг. "Найз", "нөхөрлөл" гэсэн ойлголтыг мэддэг, үе тэнгийнхэнтэйгээ хүндэтгэлтэй харьцдаг.

Төр, түүний бэлгэдэл, ард түмнийхээ тухай, оросуудын тухай ойлголттой үндэсний онцлог... Үндэсний дурсгалт газруудыг мэддэг, баатруудыг хүндэтгэдэг, үндэсний бунхан хүндэтгэдэг. "Хүн төрөлхтөн" гэсэн ойлголтыг ойлгодог, бусад ард түмний ёс заншлыг хүндэтгэдэг.

Нийгэмшүүлэх ангийн хураангуй

6-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан

"Гэр бүлд тавтай морил"

Чиглэл: нийгэмшүүлэх.

Нас: 6-7 настай

Зорилт:

Гэр бүлийн ертөнцийн талаархи ойлголтыг бий болгох;

Гэр бүлийн харилцаанд байгаа хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийн туршлагыг бодит болгох.

Хайртай хүмүүсээ баярлуулах хэрэгцээг төлөвшүүл сайн үйлсмөн тэдэнд хандах халамжтай хандлага.

Тоног төхөөрөмж:мод, навч, цэцэг, агч модны навчоньсого, фланелеграф.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн уу залуусаа! Өчигдөр би ганцаараа амьдардаг хүүхдийн тухай үлгэр уншсан. Энэ нь ингэж эхэлсэн: "Энэ дэлхий дээр ганцаараа байсан ганц хүү байсан. Түүнд хэн ч байгаагүй - зөвхөн тэр ... ". Гэхдээ дараа нь би энэ газарт зогсоод "Хүнд хэн ч байдаггүй юм болов уу?"

Та яаж бодож байна? (Хүүхдүүд: "Үгүй")

Та хамаатан садантай юу? (Хүүхдүүд: "Тийм", "ээж, аав")

Бид төрөл төрөгсдөө нэг үгээр яаж дуудах вэ? (Хүүхдүүд: "Гэр бүл"

Гэр бүл гэж юу вэ? (Хүүхдүүд: "эцэг эх", "эмээ, өвөө", "хамт амьдардаг хүмүүс", "хүн бүр бие биедээ хайртай", "эцэг эх, хүүхдүүд")

Хүн бүр эцэг эх, гэр бүлтэй юу? (Хүүхдүүд: "Тийм", "зарим нь аавгүй")

Эцэг эхчүүд хүүхдүүдтэйгээ хэрхэн харьцдаг вэ? (Хүүхдүүд: "Тэд тэдэнд хайртай", "хүүхдүүдэд анхаарал халамж тавих", "хүүхдүүдэд юу ч тохиолдохгүй байхыг анхаараарай")

Хүүхдүүд эцэг эхтэйгээ хэрхэн харьцах ёстой вэ? Би чамд туслах болно…

Хараач, миний гарт үр байгаа, энэ бол хүүхэд (фланелограф дээр хавсаргасан) гэж төсөөлөөд үз дээ.

Үрийг, өөрөөр хэлбэл хүүхдийг ургуулахын тулд юу шаардлагатай гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдүүд: "Ус")

Зөв. Эсвэл анхаарал халамж хэрэгтэй.

Санаа зовоож буй зүйл юу вэ? (халуун дулаан, тусламж, эмзэглэл, эцэг эхийн энхрийлэл).

Тэд үүнийг танд өгдөг үү? (хүүхдүүд: "Тийм!")

Энд үр, өөрөөр хэлбэл хүүхэд, тэр байтугай эцэг эх нь халамжилж, халамжилж байна - бид ямар хэлбэрээр төлөөлдөг гэр бүлтэй болох вэ? (мөчиртэй их бие хавсаргасан)

Модны үзэмж. Мод бол гэр бүл шиг анхаарал халамж шаарддаг.

Миний бодлоор модонд ямар нэгэн зүйл дутагдаж байна. Юу? (навч). Эцэг эхчүүд таны хайр халамжинд хэрэгтэй байдаг шиг модонд навч хэрэгтэй.

Эцэг эхдээ хайртайгаа хэрхэн илэрхийлэх вэ? (Хүүхдүүд өөрсдийн гэсэн сонголтыг санал болгодог: "Туслаач, харамсаж байна", "Би чамд хайртай гэж хэлээрэй" ..).

Жишээлбэл, өчигдөр би ээждээ цонх угаахад нь тусалсан, ээж нь баяртай байгаагаа мэдээд инээмсэглэж, одоо манай модон дээр навч гарч ирэв (навч модны мөчирт наалджээ).

Та эцэг эхдээ ямар сайн зүйл хийснийг санацгаая.

Та хайраа хэрхэн илэрхийлсэн бэ?

Та навчийг модонд ээлжлэн нэрлээд хавсаргана (баяр хөөртэй, аав, ээжийгээ баярлуулж, өрөөг цэвэрлэхэд тусалсан, цэцэг усалсан, өөрөө хийсэн зүйлээ өгсөн, хүсч байсан) Сайн шөнө, өглөөний мэнд, чанасан үдийн хоолонд баярлалаа гэж хэлэв).

Эцэг эхээ гомдоохгүйн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (эцэг эхийнхээ үгэнд орох, хувцсаа бүү хая, эелдэг, бүдүүлэг байж болохгүй, харамсах)

Манай мод хэрхэн ногоон болж, ямар сэтгэл татам болсныг хараарай.

Таны тусламж ээжид л хэрэгтэй. Эмх замбараагүй байдалд хаясан зүйлс, тоглоом, бохир хувцсыг хараад ээжийнхээ нүдэнд ядаргаа хэрхэн гарч байгааг та анзаарсан уу?

Орой нь би ээждээ хайртай гэдгээ хэлээд одоо модон дээр цэцэг гарч ирэв (би модонд цэцэг хавсаргана). Цэцэг бол бидний эцэг эхчүүдэд зориулсан эелдэг зөөлөн үг гэж төсөөлөөд үз дээ.

Тэгээд юу гэж сайхан үгсЭэж, аавыг хэн баярлуулж чадах вэ? (үгсийг нэрлэх, хүүхдүүд ээлжлэн модонд цэцэг хавсаргана).

Ээждээ "сайхан, эелдэг, ухаалаг, эелдэг, халамжтай, цэвэрч, аав нь хүчтэй, ухаалаг, эелдэг, зоригтой, зоригтой" гэж хичнээн сайхан үг хэлж болохыг хараарай.

Ээждээ туслах тусам уурлахгүй байх тусам тэр залуу, үзэсгэлэнтэй, эрүүл байх болно. Мөн таны гэр бүл хүчтэй, хөгжилтэй, аз жаргалтай байх болно.

Манай мод ямар үзэсгэлэнтэй, цэцэглэж байгааг хараарай. Навч бол таны сайн үйлс, цэцэг бол таных зөөлөн үгсээж, аав аа, энэ бол танай гэр бүл байх болно, хэрэв гэр бүлийн бүх гишүүд бие биедээ тусалвал сайхан найзнайз

Гэхдээ надад хэлээч, бид үргэлж зөв байдаг уу, бид үргэлж зөв аашилдаг уу? Хэрэв бид эрч хүчтэй, эсвэл эцэг эхээ ямар нэгэн байдлаар гомдоосон бол яах вэ. Энэ нь тохиолддог уу? (Тийм)

Эцэг эхтэйгээ хийсэн ямар буруу зүйлийг санаж байна вэ? Юу хийх ёсгүй вэ? Ямар төрөл гомдмоор үгсэцэг эхдээ хэлсэн үү? (хүүхдүүд 2-3 сонголтыг нэрлэж байхад би модноос навч, цэцэг арилгадаг).

Өө, модод юу тохиолдохыг хар даа? (Энэ нь гунигтай, уйтгартай, сул дорой болдог) Энэ бол шидэт мод юм.

Үгүй ээ, бид эцэг эхээ гомдоож чадахгүй (би навчийг нь буцааж өгдөг), бид ээж, аавдаа муу үг хэлэхгүй (би мод руу цэцэг буцааж өгдөг). Эцсийн эцэст энэ бол бидний гэр бүл, гэр бүл бидний мод шиг мөхөж эхлэх боломжгүй юм.

Бид мод, навч, цэцэг буцааж өгөх үү? (Тийм)

Гэр бүл хүчирхэг, найрсаг байхын тулд зөвхөн аав, ээжээс л шалтгаална, тэгвэл танай гэр бүл бидний мод шиг үзэсгэлэнтэй байх болно гэдгийг та одоо ойлгож байна.

Физик минут:

Одоо тоголцгооё. Хосоороо салцгаая. Та нарын нэг нь "цэцэрлэгч", нөгөө нь "үр" байх болно.

Багш үгсийг дуудаж, хүүхдүүд үйлдлийг гүйцэтгэдэг.

- "Үр" сууна. "Цэцэрлэгч" нь "үр" -ийн талаар маш болгоомжтой хандаж, усалж, арчилж торддог. - Бид "Үрээ" толгой, биеэр нь цус харвана (нэг хүүхэд нөгөөгөө цус харвана);

Нар дэлхийг дулаацуулж, бидний "үр" ургаж эхэлдэг ("үр" ургадаг);

Түүний "навч" нээгддэг ("цэцэрлэгч" "үр" -ийн гарыг дээш татдаг);

"Иш" ургадаг ("цэцэрлэгч" өөр нэг хүүхдийг нуруун дээр нь цохино);

"Нахиа" -тай "мөчрүүд" гарч ирнэ (гараа тарааж, "цэцэрлэгч" "иш" дээр хуруугаа цус харвана);

- "Соёололт" нь үзэсгэлэнтэй хүчтэй "мод" болж хувирдаг. "Цэцэрлэгч" духаа арчдаг - хичнээн их ядарснаа харуулж байна.

Хүүхдүүд дүрээ солино. Үйлдлүүд давтагдана.

Эцэст нь хүүхдүүд хивсэн дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хараач, бидний цонх руу навч нисэв. (Таавартай агч навчийг цонхноос арилгаж өгдөг).

Энд тааварууд байна. Тэднийг шийдэхийг хичээцгээе! (Багш уншдаг. Хүүхдүүд дуу нэгтэйгээр хариулдаг)

1. Энэ дэлхий дээр тэдний олон нь байдаг,

Хүүхдүүд тэднийг бүх зүрх сэтгэлээрээ хайрладаг.

Өглөө эрт инээмсэглэдэг хүн

Тэр биднийг сэрээх болов уу? Энэ…. (Ээж)

2. Тэр сул зогсолт, уйтгарыг тэвчихгүй,

Тэр чадварлаг, хүчирхэг гартай.

Юу байна? Малгайгаа тайлж байна

Орой биднээс асуугаарай ... (аав).

3. Вера цэцэрлэгт явдаг

Итгэлийг цэцэрлэг рүү хөтөлдөг ... (ах).

4. Би түүнтэй удаан хугацаанд найзалсан

Бид түүнтэй нэг дор хамтрахаар төлөвлөж байна,

Тэр бид бүхэнд бин хийж өгдөг

Би ээждээ хайртай ... (эмээ)

5. Тэр эмээгийнхээ хажууд байдаг

Олон жил амьдарсан

Би ийм ухаалаг байхыг хүсч байна

Миний хайртай хүний ​​хувьд ... (өвөө)

Сайн байна, тэд оньсогыг хурдан шийдсэн.

Залуус аа, энэ хоёроос зөв зүйр цэцэн үг сонгоход надад туслаач. Бодоод үз, аль нь манай хичээлд хамгийн тохиромжтой болохыг хэлээрэй.

"Хуучин найз хоёр шинэ найзаас дээр"

"Бүх гэр бүл хамтдаа, сэтгэл нь байрандаа байна"

Зөв, хоёр дахь зүйр цэцэн үг бидний хичээлд илүү нийцэж байна. Учир нь энэ нь гэр бүлийн тухай ярьдаг.

Та энэ зүйр үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ? (хүүхдүүдийн хариултыг нэгтгэн дүгнэв: "Хүн бүр гэртээ цугларах эсвэл нэг зүйлийг хамт хийх юм бол бүгд аз жаргалтай, аз жаргалтай байдаг).

Дүгнэлт:

Одоо хүн бүр модноос цэцгийг зайлуул. Бүгд дээр, цаашаа ар тал, сайхан үг бичсэн байна. Өнөө орой аав, ээждээ авсан үгээ хэлэхийг хичээгээрэй. Маргааш та үүнийг хийж чадсан эсэхээ асран хамгаалагчдаа хэлээрэй.

Гэрийн даалгавар:

Манай хичээлийн дараа гэрийн даалгавраа хийдэг ээжүүдтэйгээ хамт ээждээ хэлдэг бүх сайхан үгсийг цомог дээрээ бичээрэй. Баяртай!

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт

1. "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан залруулах, хөгжүүлэх ангиуд" Багаж хэрэгсэл, Бүтээлч төв, Москва 2002

2., "Бид хүүхдүүдийг харилцахыг заадаг", Ярославль "Хөгжлийн академи" 1996 он.


"Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн нийгэмшүүлэх гэж юу вэ?
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг нийгэмшүүлэхэд тоглоомын ач холбогдол. "
(2015-2016 оны багш нарын зөвлөл дээр хэлсэн үг)

Сурган хүмүүжүүлэгч-сэтгэл судлаач MBDOU № 31, Апатит
Христюк Валентина Павловна

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн нийгэмшүүлэх эерэг хандлага
түүний амжилттай хөгжлийн зам!

Хүн үүссэн цагаасаа эхлэн бусад хүмүүсээр хүрээлэгдсэн байдаг. Амьдралынхаа эхэн үеэс эхлэн түүнд багтсан болно нийгмийн харилцаа... Хүн ярьж сурахаасаа өмнө харилцааны анхны туршлагыг олж авдаг. Хүн бол нийгмийн оршихуй бөгөөд түүний ахиц дэвшил нь зөвхөн биологийн хувьд бус, хамгийн түрүүнд нийгмийн хуулиас хамаардаг. Тиймээс энэ нь зөвхөн амьдралын нийгмийн нөхцөл байдал байгаа тохиолдолд л үүсдэг. Бусад хүмүүстэй харилцах явцад тэрээр нийгмийн тодорхой туршлагыг олж авдаг бөгөөд үүнийг субъектив байдлаар шингээж, түүний хувийн салшгүй хэсэг болдог. Хувь хүн бусад хүмүүсийн нөлөөн дор хөгжиж, сайжирч, нийгэм дэх тодорхой үүргээ биелүүлэхэд дасан зохицож, зан байдал, үйлдэл, үйлдлийнхээ төлөө тодорхой хариуцлага хүлээдэг. Энэхүү үйл явцыг нийгэмшүүлэх гэж нэрлэдэг бөгөөд үүний гол агуулга нь нийгэм-түүхэн туршлага, соёл, зан үйлийн дүрэм, хэм хэмжээ, үнэ цэнийн чиг баримжаа, түүнчлэн хувь хүн өөртөө шингээх явдал юм.
Нийгэмшүүлэх (лат. Socialis - нийгмийн үгнээс гаралтай) нь нийгмийн соёлыг өөртөө шингээж, хуулбарлах үйл явцад хүний ​​амьдралын туршид хөгжиж, өөрийгөө ухамсарлах явдал юм.
Амжилттай нийгэмшүүлэх нь тухайн хүний ​​нийгэмд үр дүнтэй дасан зохицохыг шаарддаг бөгөөд үүний зэрэгцээ өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө тодорхойлох, өөрийгөө ухамсарлахад саад болж буй амьдралын мөргөлдөөнд түүнийг эсэргүүцэх чадварыг агуулдаг.
Эерэг нийгэмшүүлэх гэдэг нь хүүхдийн эргэн тойрныхоо хүмүүстэй харилцах, бусдын хэрэгцээ, сонирхлыг харгалзан өөрийн зан төлөв, үйл ажиллагааг бий болгох чадвар юм.
Зорилтот эерэг нийгэмшүүлэхсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд нийгмийн шинж чанарын анхны санааг эзэмшиж, тэдгээрийг системд оруулах нийгмийн харилцаанийгэм.
Эерэг нийгэмшлийн элементүүд
хүүхдийн сэтгэл санааны байдал; эргэн тойрныхоо хүмүүст эерэг хандлага; сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн харилцааны ур чадвар; хүүхдийн нийгмийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг эерэг нийгэмшүүлэх ажлын үндсэн чиглэлүүд:
1. Хувь хүний ​​боловсролын тэргүүлэх зорилтуудыг ажил хэрэг болгох
2. Хөгжлийн боловсролын зарчмуудыг дагаж мөрдөх.3. Сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаанэмэлт байдлаар боловсролын чиглэлүүд.
Онцгой анхааралХувь хүний ​​болон нийгмийн хэрэгцээний тэнцвэрийг бий болгох, өөр хүний ​​ашиг сонирхол, эрхийг харгалзан тэдний зан төлөвийг ёс суртахууны зохицуулалтыг багтаасан хүүхдийн хувийн шинж чанарын хүмүүнлэгийн чиг хандлагыг бүрдүүлэхэд чиглэсэн байх ёстой. хүрээлэн буй ертөнц. Хүүхдүүдэд нөхөрлөл, нинжин сэтгэл, шударга байдал, шударга ёсны тухай хүнлэг санааг төлөвшүүлэх нь маш чухал юм. Нас, насыг харгалзан энэ асуудлыг шийдэх ёстой хувь хүний ​​шинж чанарсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд.
Өнөөдөр хүүхдийн хөгжлийн зорилтыг нэн тэргүүнд тавьж байна, энэ бол Оросын сурган хүмүүжүүлэх орчин үеийн стратеги юм. Багш нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах ёстой бөгөөд ингэснээр тэдний төлөвшилд чиглэсэн болно танин мэдэхүйн үйл ажиллагаабие даасан байдал, чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдийн хувийн шинж чанарыг эерэгээр нийгэмшүүлэх үйл явц нь мотор, тоглоом, танин мэдэхүйн судалгаа, бүтээмжтэй, урлаг, гоо зүйн гэх мэт хүүхдийн үйл ажиллагаатай органик байдлаар хослуулсан байдаг. Багштай хамтарсан үйл ажиллагааны явцад хүүхэд зөвхөн ёс суртахуун, ёс суртахууны санааг шингээж авахаас гадна үйл ажиллагааны арга барилыг эзэмшиж, үйл ажиллагаагаа удирдаж сурах нь чухал юм.
Хүүхдийн хувийн шинж чанарын нийгмийн хөгжил нь харилцаа холбоо, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны салшгүй нэг хэсэг тул ёс суртахууны боловсрол, дараа нь энэ чиглэлийн сурган хүмүүжүүлэх үндсэн асуудлуудыг боловсролын үйл ажиллагааны бүх чиглэлээр гүйцэтгэдэг. Энэхүү хандлага нь олон талт хөгжлийг бий болгодог. Тиймээс, орчин үеийн хандлагаСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг эерэг нийгэмшүүлэх асуудал нь зөвхөн тодорхой хэмжээний мэдлэг, чадвар, чадварыг бий болгоход чиглэгддэг төдийгүй хүүхдийн хувийн шинж чанарын үндсэн чанарыг хөгжүүлэх, ерөнхий соёл, нийгмийн дасан зохицох чадварыг төлөвшүүлэхэд чиглэгддэг. нийгэм.
Тоглоом нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг нийгэмшүүлэх хэрэгсэл болж, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн тэргүүлэх үйл ажиллагаа юм.
Тоглоом бол бүх цаг үед, бүх ард түмний дунд явагддаг хүүхдийн цорын ганц гол үйл ажиллагаа юм. Тоглоом бол хүүхдийн хөгжлийн практик бөгөөд тоглоомын явцад хүүхэд хүн болж төлөвшдөг бөгөөд түүний оюун санааны талууд байдаг бөгөөд энэ нь түүний боловсролын болон ажлын үйл ажиллагааны амжилт, хүмүүстэй харилцах харилцааны амжилтыг тодорхойлдог. Тоглоомын хувьд хүүхдийн сэтгэн бодох чадвар, төсөөлөл, сэтгэл хөдлөл, идэвхи, харилцааны хэрэгцээ, нэгдэл, өөрийгөө зориулах, хүнлэг чанар гэх мэт онцлог шинж чанарууд илэрдэг. Нэмж дурдахад тоглоом бол сургуулийн өмнөх насны онцлог шинж чанартай нийгмийн туршлага хуримтлуулах өвөрмөц арга юм. Н.К.Крупская: "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хувьд тоглоом онцгой ач холбогдолтой байдаг: тэдний хувьд тоглох нь хичээл, тэдний төлөө тоглох нь ажил, тэдний төлөө тоглох нь ноцтой хэлбэрболовсрол. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан тоглоом бол хүрээлэн буй орчныг танин мэдэх арга юм. " Тоглоомоор дамжуулан хүүхэд насанд хүрэгчдийн ертөнцөд орж, оюун санааны үнэт зүйлсийг эзэмшиж, өмнөх нийгмийн туршлагыг өөртөө шингээж авдаг. V бага насХүүхдүүд нийгмийн шинж чанарын талаархи анхны санааг олж авдаг бөгөөд дараахь ажлуудыг шийдвэрлэх замаар нийгмийн харилцааны системд багтдаг.
тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх,
үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах харилцааны нийтлэг хүлээн зөвшөөрөгдсөн хэм хэмжээ, дүрмийг мэддэг байх;
гэр бүл, иргэншил үүсэх.
Тоглоом бол хүүхдийн ухамсрын хөгжлийн эх үүсвэр, зан авирын дур зоргоороо байх, хүүхэд ба насанд хүрэгчдийн хоорондын харилцааг загварчлах тусгай хэлбэр юм.
Тиймээс бага наснаасаа тоглох нь хүүхдийн нийгмийн болон хувь хүний ​​хөгжлийн хэрэгсэл бөгөөд түүнийг төлөвшүүлэхийг шаарддаг эерэг хандлагаөөртөө, нийгмийн ур чадвар, тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах. Сургуулийн өмнөх нас (3 -аас 7 нас хүртэл) бол ойр дотны хүмүүстэйгээ харилцах, үе тэнгийнхэнтэйгээ тоглох, бодит харилцаа тогтоох замаар хүмүүсийн харилцааны нийгмийн орон зайг эзэмших үе юм. Гурван долоон настай байхад хүүхдийн өөрийгөө танин мэдэх чадвар маш их хөгжиж, хүүхдийн зан чанарын талаар ярих шалтгаан болдог. Мөн энэ насанд хүүхэд "нийгмийн бүрэн эрхт гишүүнээр ажиллах боломжийг олгодог мэдлэг, хэм хэмжээ, үнэт зүйлсийн тодорхой системийг" эзэмшиж эхэлдэг бөгөөд энэ нь тэр нийгэмшүүлэх үйл явцад оролцдог гэсэн үг юм.
Тоглоом - чухал хэрэгсэлсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг нийгэмшүүлэх.
Одоогоор мэргэжилтнүүд сургуулийн өмнөх сурган хүмүүжүүлэх ухаанТоглоом нь хүүхдийн хамгийн чухал онцлог үйл ажиллагааны хувьд ерөнхий боловсролын нийгмийн чиг үүргийг гүйцэтгэх ёстой гэдгийг тэд санал нэгтэй хүлээн зөвшөөрч байна.
Тоглоом бол хүүхдүүдэд зориулсан хамгийн хүртээмжтэй үйл ажиллагааны төрөл бөгөөд хүрээлэн буй ертөнцөөс авсан сэтгэгдэл, мэдлэгээ боловсруулах арга юм. Тоглоомын хувьд хүүхдийн сэтгэн бодох чадвар, төсөөлөл, сэтгэл хөдлөл, үйл ажиллагаа, харилцааны хэрэгцээ улам бүр хөгжиж байгааг тодорхой харуулдаг. Тоглоом бол анхны сургууль юм олон нийтийн боловсролхүүхэд, "нийгмийн харилцааны арифметик" гэж Л.С.Выготскийн тайлбарласан байдаг.
Бага наснаасаа л хүүхдүүд бие даасан байх, үе тэнгийнхэнтэйгээ дураараа харилцах, мэдлэг, чадвараа ухамсарлах, гүнзгийрүүлэх хамгийн том боломжийг тоглоомоор тоглодог. Хүүхдүүд нас ахих тусам тэдний түвшин өндөр болно. ерөнхий хөгжилСонирхогчдын зан үйлийн хэлбэрийг бий болгох тоглоом (ялангуяа сурган хүмүүжүүлэх чиг баримжаагаар) илүү үнэ цэнэтэй байдаг: хүүхдүүд өрнөлийг өөрөө тоймлох эсвэл дүрмээр тоглоом зохион байгуулах (дидактик, хөдөлгөөнт, түнш олох, зорилго тавих, арга хэрэгслийг сонгох) боломжтой байдаг. Сургуулийн өмнөх боловсролын нөхцөлд хүүхэд нь нөхдүүдтэйгээ харилцаа тогтоох чадвартай байхыг шаарддаг бөгөөд эдгээр албан бус хүүхдийн холбоо, хүүхдийн зан чанарын онцлог, түүний зуршил, сонирхол, хүрээлэн буй орчны талаархи санаа, ур чадварууд, жишээлбэл, тоглоомонд үүссэн хүмүүсээс гарах арга замыг бие даан олох чадвар илэрдэг асуудалтай нөхцөл байдалзан үйлийн сайн мэддэг хэм хэмжээ, дүрмийг удирддаг, эсвэл бодит (мөн төсөөлөөгүй) бие даан зохион байгуулах чадварыг удирддаг. хөдөлмөрийн үйл ажиллагаатоглоомын асуудлыг шийдвэрлэх зорилгоор. Тоглоомын явцад хүүхдийн ертөнцтэй харилцах хэрэгцээ үүсч, илэрч, оюуны, ёс суртахуун, хүсэл зоригийн шинж чанарууд хөгжиж, хувь хүн бүрэлддэг. Жишээлбэл, тоглоомонд хүүхдийн зан чанарын ийм чанарыг даалгаврыг харгалзан үйлдлийг өөрөө зохицуулах хэлбэрээр бүрдүүлдэг. хамтын ажиллагаа. Хамгийн чухал амжилтэнэ бол коллективизмын мэдрэмж юм. Энэ нь хүүхдийн ёс суртахууны шинж чанарыг тодорхойлоод зогсохгүй оюуны хүрээг ихээхэн хэмжээгээр сэргээдэг, учир нь хамтын тоглоомд янз бүрийн санаа бодлын харилцан үйлчлэл, үйл явдлын агуулгыг хөгжүүлэх, нийтлэг тоглоомын зорилгод хүрэх явдал байдаг. Тоглоомын үеэр хүүхдүүд хамтын сэтгэлгээний анхны туршлагыг олж авдаг нь батлагдсан. Тоглоом бол хүүхдийн жинхэнэ нийгмийн практик юм жинхэнэ амьдралүе тэнгийнхний нийгэмд. Жишээлбэл, хүүхдүүд хүмүүсийн ажил, харилцааг дүрс, дүрслэл, үр дүнтэй хэлбэрээр хуулбарладаг тоглоом нь энэ бодит байдлыг илүү сайн ойлгож, мэдрэх боломжийг олгодог төдийгүй сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх хүчтэй хүчин зүйл болдог. ба бүтээлч төсөөлөл, хүний ​​өндөр чанарыг сургах.
Ихэнхдээ тоглоом нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд шинэ мэдлэгийг хүргэх, тэдний алсын харааг өргөжүүлэх шалтгаан болдог. Насанд хүрэгчдийн удирддаг тоглоомууд нь хүүхдүүдийг нийгмийн үзэгдлийг зөв үнэлэх, эдгээр үзэгдэлд хандах хандлагыг төлөвшүүлэхэд сургадаг эерэг шинж чанаруудзан чанар. Тоглоом нь хүүхдэд насанд хүрэгчдийн ажилд идэвхтэй оролцох боломжийг олгодог. Тоглоом байна нийгмийн үндэс... Мөн хүүхдийн тоглоомууд өмнөх жилүүд, ба орчин үеийн тоглоомуудТэд насанд хүрэгчдийн ертөнцтэй холбоотой гэдгийг бидэнд ойлгуул.
Хүүхдийг тойрсон бодит байдал нь олон янз байдаг бөгөөд зөвхөн түүний зарим талыг тоглоомд тусгадаг, тухайлбал: хүний ​​үйл ажиллагааны хүрээ, хөдөлмөр, хүмүүсийн хоорондын харилцаа. А.Н.Леонтьев, Д.Б.Элконин, Р.И.Жуковская нарын хийсэн судалгаанаас үзэхэд сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн тоглоомын хөгжил нь насанд хүрэгчдийн үйлдлийг сэргээдэг объектын тоглоомоос хүмүүсийн хоорондын харилцааг сэргээдэг дүрд тоглох чиглэлд явагддаг. Хүүхдийн амьдралын эхний жилүүдэд эд зүйл, бусдын ашигладаг зүйлсийн сонирхол давамгайлдаг. Тиймээс, энэ насны хүүхдүүдийн тоглоомд насанд хүрсэн хүний ​​үйлдлийг ямар нэгэн зүйлээр, ямар нэгэн зүйлээр сэргээдэг (хүүхэд тоглоомон зуух дээр хоол бэлдэж, хүүхэлдэйг сав газарт угаадаг). А.А.Люблинская хүүхдүүдийн тоглоомыг "хагас тоглох хагас ажил" гэж маш оновчтой хэлсэн байдаг.
4-5 настай хүүхдүүдэд ажиглагддаг дүрд тоглох өргөтгөсөн хэлбэрийн хувьд хүмүүсийн хоорондын харилцаа нь объектуудтай харьцах, заримдаа тэдэнгүйгээр хийх замаар хийгддэг. Ийнхүү тоглоом нь хүмүүсийн хоорондын харилцааг тусгаарлах, загварчлах (дахин бий болгох) арга хэлбэр болж, улмаар нийгмийн туршлагыг өөртөө шингээж эхэлдэг.
Тоглоом нь түүнийг хэрэгжүүлэх арга замаар нийгмийн шинж чанартай байдаг. Тоглоомын үйл ажиллагааА.В.Запорожецийн баталсанчлан В.В.Давыдов, Н.Я.Михайленко нарыг хүүхэд зохион бүтээдэггүй, харин насанд хүрэгчдээс хүүхдийг тоглохыг заадаг, тоглоомын үйл ажиллагааны нийгмийн тогтсон аргуудыг танилцуулдаг (тоглоомыг хэрхэн ашиглах, эд зүйлсийг орлуулах, дүрсийг илэрхийлэх бусад хэрэгслүүд; нөхцөлт үйлдлүүд хийх, зураг төсөл зохиох, дүрмийг дагаж мөрдөх гэх мэт). Ямар ч тохиолдолд тоглоом нь хүүхдүүдийн туршлагаа зохион байгуулах гэсэн оролдлогыг илэрхийлдэг бөгөөд магадгүй тоглоом нь тэдний амьдрал илүү аюулгүй, илүү хяналттай байдаг нь хүүхдийн амьдралын мөчүүдтэй холбоотой байж магадгүй юм.
Хүүхдүүдийн тоглолтыг ажиглахад бүх хүүхдүүд хэрхэн тоглохоо мэддэггүй болохыг та анзаарах болно. Итгэмээргүй сонсогдож байна, гэхдээ тийм. Бие даах чадварыг хөгжүүлэхэд тулгарч буй гол бэрхшээл бүтээлч тоглоомнь юм буруу хүмүүжилзалуу жилүүдэд. Бие даан ажиллахад дасаагүй хүүхэд хамгийн бага бэрхшээлтэй тулгарах үед насанд хүрэгчдийн тусламж хэрэгтэй болдог. Тоглоомыг хөгжүүлэх хоёр дахь саад тотгор нь тааламжгүй байдаг амьдралын нөхцөлхүүхэд бусдаас тусгаарлагдсан үед. Ийм хүүхдүүдийн тоглоом агуулгын хувьд өрөвдөлтэй, "нэг хэвийн", хуваагдмал байх болно. Хэрэв үйлчилгээ үзүүлэгч хүүхдүүд яагаад тоглодоггүйг олж мэдвэл тэд оролдож болно хувь хүний ​​хандлагахүүхдийг аажмаар оруулна ерөнхий тоглоомууд... Үндсэндээ ийм хүүхдүүд багт цөөнх байдаг бол тоглож буй хүүхдүүдийн багш ийм нөхөрлөлгүй хүүхдийг оруулаад энэ бүлэгтэй нийлж, хүлээн зөвшөөрөх нь маш сайн хэрэг юм. Идэвхтэй оролцооТоглоомонд. Ийм байдлаар хүүхдийн зан үйлийн эсрэг нийгмийн илрэлийг арилгах боломжтой. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад бид дараахь хүүхдийн тоглоомыг ашигладаг.
ардын тоглоомууд... Боловсролын янз бүрийн чиг үүргийг гүйцэтгэдэг (хөгжүүлэх, танин мэдэхүйн, зугаа цэнгэл, оношлогоо, залруулах) ардын тоглоом нь хүүхдүүдэд танилцуулах хэрэгсэл болдог. ардын соёл... Багш нар ардын тоглоомыг тоглоомын нөхцөл байдал, нэмэлт тоглоомын техниктэй хослуулан хэрэглэдэг. Энэ нь хүүхдэд дараахь зүйлийг хийх боломжийг олгодог.
- туршлагыг эзэмших зөв зан байдалтоглоом, зохион байгуулалтын ур чадвар;
- сөрөг туршлагыг даван туулах (сэтгэлийн түгшүүр, айдас, өөртөө эргэлзээ), харилцааны бэрхшээл, шийдэмгий бус байдал, өөрийгөө хамгаалах чадваргүй байх;
- Өмнө хэлсэнчлэн үйл ажиллагаа - чухал нөхцөлхүүхдүүдийг оролцуулах нийгмийн бодит байдал... Ардын тоглоомд хүүхэд идэвхтэй суралцах, суралцах сайхан боломж байдаг дэлхийхүмүүсийн хоорондын харилцааг эзэмших. Ардын тоглоомд оролцож байхдаа идэвхгүй байх боломжгүй юм. Ардын тоглоом нь хүүхдүүдэд танил болсон хуйвалдаан дээр суурилдаг. Тэд дүрэлзэж, хүүхэд төрүүлж, төсөөллийг сэрээдэг. Хүүхдүүд тоглоомыг бие биедээ дамжуулж, тэдгээрийг эзэмшиж, өөрсдөө өөрчлөлт хийдэг. Энд болж байна хүүхдийн бүтээлч байдал... Хүүхдүүд зан авир, даруу зангаараа ялгаатай. Жишээлбэл, "Яблонка" тоглоомын тэргүүлэгч охин түүний төсөөлж буйгаар хөдөлгөөнийхөө тусламжтайгаар дууны агуулгыг дүрслэх болно. Тиймээс тэр дүрсэлсэн зүйлдээ хандах хандлагаа илэрхийлдэг. Энэ нь янз бүрийн сэтгэл хөдлөл, дууны үгэнд тохирсон илэрхийлэлтэй хөдөлгөөн байж болно. Ардын тоглоомд хүүхэд бүр өөрийн өвөрмөц байдлыг харуулах, өөрийгөө илэрхийлэх боломжтой байдаг. Бараг бүх ардын тоглоомууд дүрслэлтэй байдаг. Тоглоомын хувьд зураг бараг хэзээ ч статик байдаггүй. Зохиолын дагуу "Галуу ба чоно" тоглоомонд галуу гэртээ гүйх гэж оролдоход чоно тэднийг барьж авдаг. Чоно, галуу хоёрын үйлдэл бие биенийхээ эсрэг байдаг бөгөөд тоглоомын мөн чанарыг бүрдүүлдэг. Хүүхдүүд анхааралтай, анхааралтай байж сурдаг. Хүүхэд бүр өөрт оногдсон үүргээ гүйцэтгэдэг. Тиймээс тэр тоглоомд идэвхтэй оролцдог, өөрөө оролцогч юм.
Дугуй бүжгийн тоглоомууд.
Дугуй бүжгийн тоглоом нь хүүхдүүдийн харилцааны чадварыг хөгжүүлэхэд эерэг нөлөө үзүүлдэг. Дугуй бүжиг бол гайхалтай харилцаа холбооны төрөл бөгөөд энэ нь тоглоом, бүжиг, дуу, драмын үйл ажиллагааны элементүүдээс бүрддэг. Дугуй бүжгийн тоглоом бол оролцогч бүрийн хойд дүрээр бий болсон хамтын ажиллагаа юм өөрийн дүр төрх... Үеэр сэтгэл хөдлөлийн харилцаа холбоодугуй бүжгийн үеэр бид хүүхдүүдэд янз бүрийн сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжийг дүрслэхэд тусалдаг: бухимдах, уйлах - нүдээ үрэх; хөгжилтэй - баяр баясгалангаар үсрэх; гомдол - нүүрээ буруул. V дугуй бүжгийн тоглоомуудХарилцааны явцад нүүрний хувирал, пантомимын илэрхийлэлийг хөгжүүлэх үр дүнтэй хэрэгсэл болох бид хүүхдүүдийн эв нэгдэлд хувь нэмэр оруулдаг. Дугуй бүжгийн тоглоомын үеэр бид хүүхдүүдэд үйлдлийг гүйцэтгэх дарааллыг дагаж мөрдөхийг, хүссэнээрээ биш сугалаагаар унасан дүрд тоглохыг заадаг. " Тоглоомын тодорхой дүрэм, тоглоомын нөхцөл байдалд зан авирын өөрчлөгдөхгүй зарчим байдаг тул дугуй бүжгийн тоглоомд оролцож буй хүүхдүүдийн зан байдлыг зохицуулдаг.
Дүрд тоглох тоглоомууд ("эмнэлэг", үсчин, дэлгүүр гэх мэт. Энэ нь эргээд хөгждөг боломжит боломжуудхүүхдүүд; хүүхдийн сэтгэцийн хөгжилд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг; хүүхдийн нийгмийн харилцааг загварчлах хэлбэр юм; эзэмшдэг өвөрмөц онцлог, бусад төрлийн тоглоомуудаас ялгарах нэг төрлийн бүтэц, онцлог шинж чанарууд.
Театрын тоглоом бол тэдний нэг юм үр дүнтэй арга хэрэгсэлуран зохиолын бүтээлийн ёс суртахууны ач холбогдлыг ойлгох явцад сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг нийгэмшүүлэх, нөхөрлөлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх таатай нөхцлийг бүрдүүлэх тоглоомд оролцох, эерэг харилцан үйлчлэх арга замыг хөгжүүлэх. ("Манжин", "KR. Cap") Учир нь тус бүр уран зохиолын ажилэсвэл үлгэр нь ёс суртахууны чиг баримжаатай байдаг, театрын тоглоом нь нийгмийн туршлагыг баяжуулахад хувь нэмэр оруулдаг. Ямартай ч эерэг шинж чанаруудУрам зоригтой, сөрөг хүмүүсийг буруушааж, хүүхдүүд маань ихэнх тохиолдолд эелдэг, шударга дүрүүдийг дуурайдаг бөгөөд ингэснээр сайн муугийн талаарх хандлагаа илэрхийлдэг. Бид хүүхдэд ертөнцийг дүрийн нүдээр харахад, түүний үйлдлийн сэдлийг ойлгож, түүнийг өрөвдөхөд нь тусалдаг. Бид өөрсдийн үйлдлийг түншийнхээ үйлдэлтэй уялдуулахыг заадаг: тасалдалгүйгээр сонсож, бие биенээ хүндэтгэж, харилцан яриа өрнүүлэх. Театрын тоглоомоор дамжуулан бид хөгждөг бүтээлч чадвар, хүүхдийн анхаарал, төсөөлөл, сэтгэлгээ, ой санамж.
Гадна тоглоом нь хүүхдийн соёлыг хөгжүүлэх нөхцөл болдог. Тэдгээрийн дотор хүүхэд эргэн тойрныхоо ертөнцийг ойлгож, сурч, тэдний оюун ухаан, уран зөгнөл, төсөөлөл хөгжиж, нийгмийн шинж чанарууд бүрддэг.
Дидактик тоглоом нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн нийгэм, ёс суртахууны хөгжилд хувь нэмэр оруулдаг: ийм тоглоомонд хүүхэд, насанд хүрэгчид, амьдрах объект, хүмүүсийн хоорондын харилцааны талаархи ойлголт. амьгүй мөн чанарҮүнд хүүхэд үе тэнгийнхэндээ эмзэг ханддаг, шударга байж сурдаг, шаардлагатай бол бууж өгөх, өрөвдөхийг сурдаг гэх мэт (илбэчид, зөөлөн дуудаарай).
Тиймээс хүүхдүүдийн нийгэм, харилцааны хөгжлийн хэрэгсэл болох тоглоом нь орчин үеийн нийгэмд ажиллаж, амьдрах чадвартай, бие даасан хүн болоход хувь нэмэр оруулдаг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг нийгэмшүүлэх зорилгоор зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагааны тойм "Миний Найрсаг гэр бүл»


Бүтээлийн зохиогч:Чалова Татьяна Анатольевна, сурган хүмүүжүүлэгч MADOUцэцэрлэг "Нар", хот. Каменск.
Тодорхойлолт:Энэхүү тоймыг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн дунд зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагаа явуулах зорилгоор боловсруулсан бөгөөд энэ хичээл нь Оросын "Манжин" үлгэрээс сэдэвлэсэн болно.
Зорилт:гэр бүлийг хамт амьдардаг хүмүүсийн тухай ойлголтыг хүүхдэд бий болгох.
Даалгавар:гэр бүлийнхээ талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; гэр бүлийн анхан шатны хэлхээ холбоог бий болгох; сэтгэн бодох, логик, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх; гэр бүлийнхээ гишүүдэд хайртай, халамжтай хандах, гэр бүлээрээ бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.
Толь бичгийг идэвхжүүлэх:гэр бүл, эмээ, өвөө;
Үгийн санг баяжуулах:хамаатан садан;
Материал ба тоног төхөөрөмж: EOR: танилцуулга;
ICT:] проектор, дэлгэц;
Тараах материал:байшин, зураг - гэр бүлийн гишүүд.
Урьдчилсан ажил:гэр бүлийн тухай зүйр цэцэн үгтэй танилцах, ярилцах, Н.Носовын "Дина эмээ", Л.Толстойн "Өвөө, ач охин", Э.Благина "Ээжийн тухай шүлэг" өгүүллэгүүдийг унших. "Гурван баавгай" үлгэрийг унших, үлгэрээс сэдэвлэсэн жүжигчлэх; гэр бүлийн зургийн цомог үзэх; яриа: "Миний гэр бүл, найз нөхөд"; "Миний гэр бүл"; "Гэр бүл" сэдвээр хийсэн зураг, зургийн шалгалт;
1. Байгууллагын мөч:
(багш, хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр зогсож байна)
сурган хүмүүжүүлэгч:
- залуус өглөө бүх хүмүүст мэндчилгээ дэвшүүлэх сайхан шинж тэмдэг байна. Үүнийг бас хийцгээе.
Улаан нар руу ...
хүүхдүүд:
-Хөөе!
сурган хүмүүжүүлэгч:
- цэлмэг тэнгэр ...
хүүхдүүд:
- Хөөе!
сурган хүмүүжүүлэгч:
- хүмүүс, насанд хүрэгчид, хүүхдүүд ...
хүүхдүүд:
- Та бүхэнд чин сэтгэлээсээ мэндчилж байна!
- тэгээд бидэнд байгаа сайн төлөв байдалбие биенээ болон манай зочид руу инээмсэглээрэй.
хүүхдүүд сууна
сурган хүмүүжүүлэгч:
- залуус, өнөөдөр та бид хоёрыг нэг үлгэрийн баатруудаар зочлохыг урьсан юм. Хэрэв та тааврыг таавал түүний нэрийг олж мэдэх болно.
Цэцэрлэгт чимээ шуугиан, чимээ шуугиан байна!
Тэнд юу болсон бэ?
Бүхэл бүтэн гэр бүл найрсаг байдаг
Өвөө нь гомдолтой, ач охинтой эмээ юм.
хулгана-норушка, алдаатай муур
Гэзэг рүү хүчтэй наалдана
Цэцэрлэгээс чирэх ... (манжин)

хүүхдүүдийн хариулт
сурган хүмүүжүүлэгч:
- Зөв, энэ бол үлгэрийн баатрууд нэг найрсаг гэр бүл байдаг "Манжин" үлгэр юм.

Энэ гэр бүлийн гишүүдийг нэрлэ.
(хүүхдүүд дууддаг: өвөө, эмээ, ач охин, алдаа, муур, хулгана)
сурган хүмүүжүүлэгч:
- манжин биднийг гэр бүлийнхээ тухай үлгэрийнхээ хамт санаж байхыг урьж байна.

(хүүхдүүд "Гурван баавгай", "Колобок", "Галуу - хун", "Чоно ба долоон хүүхэд" гэж нэрлэдэг)
сурган хүмүүжүүлэгч:залуус надад хэлээрэй, та юу гэж бодож байна, гэр бүл гэж юу вэ?

"Гэр бүл" гэсэн ойлголтын тухай яриа.


(хүүхдүүд таамаглалаа илэрхийлдэг, дараа нь багш бүх хариултыг нэгтгэж, дүгнэлт гаргадаг)
- энэ бол зөв, ээж, аав, тэдний хүүхдүүд (хүү эсвэл охин), өвөө эмээ нь гэр бүлийн гишүүд, бүгд хамтдаа гэр бүл юм. Хүмүүс гэр бүлээрээ амьдрах боломжтой өөр өөр насныхан, жаахан хүүхдээс хөгшин хүн хүртэл. Эдгээр нь хамгийн дотны, хамгийн дотны хүмүүс юм. Гэр бүлийн бүх гишүүд бие биенээ хайрлаж, хүндэлж, халамжилдаг.
Тэгээд одоо Репка таныг үлгэрийг санаж, түүнийг өсгөсөн гэр бүлтэйгээ уулзахыг хүсч байна.
Өвөө манжин тарьсан, том том манжин ургасан.


Өвөө маань манжин авахаар явсан. Энэ нь татдаг, татдаг, гэхдээ татаж чаддаггүй.
Дараа нь өвөө эмээгийн тусламж дуудав.


- эмээ хэлэхдээ: "Би манжин татахад гарцаагүй туслах болно, гэхдээ эхлээд залуусаас ямар гэр бүл байдаг вэ гэж асуумаар байна."
(хүүхдүүд гэр бүл нь хүчирхэг, найрсаг, том, жижиг, эелдэг, салшгүй гэсэн таамаглалаа илэрхийлдэг.)
- Залуус аа, эмээ нь гэртээ гэр бүлдээ туслах уу гэж асуудаг уу? Тэгээд тантай тоглоом тоглохыг хүсч байна:

Сайн үйлсийн тоглоом

Эмээ танд сайн үйлсийн сагс илгээсэн.


- Миний гарын алган дээр сагс тавьсан хүнд тэр гэр бүлийнхээ хийдэг сайн үйлийг хийх ёстой.
(хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр зогсож, багш хөгжимд дугуйлан алхаж, хүүхдийн алган дээр сагс хийж, сайн үйлсийг дууддаг: цэцэг услах, аяга таваг угаах, орондоо хийх, юмаа эвхэх, ширээ цэвэрлэх. ..)
сурган хүмүүжүүлэгч:эмээ танд сайн үйлсийн сагсанд баярлалаа,
- Өвөөгийн эмээ, манжингийн өвөө, тэд татдаг - татдаг, гэхдээ татаж чадахгүй. Эмээ ач охиноо дуудав


- мөн ач охин хэлэхдээ: "Би танд баяртайгаар туслах болно, гэхдээ эхлээд залуусыг хөгжилтэй халаалтанд урьж байна.


Одоо ач охин таныг түүнтэй тоглоом тоглохыг урьж байна.

"Хэн илүүдэл юм бэ"


Даалгавар нь:
- Зураг дээрх гэр бүлийн гишүүн биш хэн болохыг олж мэдэх хэрэгтэй байна уу? Хариулахын тулд гараа өргө
* Эмээ, лунтик, өвөө.
* эмээ, Винни Пух, аав, өвөө, ээж.
* ээж, эмээ. Хүү, Чебурашка, өвөө.
* хүү, эмээ, аав, Пиноккио, охин.

сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хүмүүс зөв хариулж, ач охиндоо инээмсэглэл бэлэглэв.
- үлгэр үргэлжлүүлэн: "Эмээгийн ач охин, эмээ нь өвөөгийнхөө өвөө, манжингийн өвөө. Тэд татаж, татаж, татаж чадахгүй.
Ач охин Буг руу залгасан ... "


Алдаа нь манжин гаргаж авахад туслах болно, гэхдээ эхлээд тэр гэр бүлд амьдардаг хүмүүсийг өөр юу гэж нэрлэж болохыг мэдэхийг хүсч байна.
(хүүхдийн хариулт)
- Ээж, аав, эмээ, өвөө, ах, эгч нар аа, бид гэр бүл гэж нэрлэдэг. Та үүнийг өөр аргаар дуудаж болно - хамаатан садан. Хамаатан садан бол хамаатан садан хүмүүс юм.
- хамаатан садан гэсэн шинэ үгийг хамтдаа давтан хэлье (хүүхдүүдийн найрал дуу, ганцаарчилсан хариулт).
- санаж байгаарай: ээж, аав, ах, эгч, өвөө, эмээ бол таны ойрын хамаатан садан, хамаатан садан, гэр бүл.
- алдааны эмотикон авах.
сурган хүмүүжүүлэгч:үлгэр үргэлжилж, манжингаа цааш нь татах хэрэгтэй.
Beetle муурыг дуудав.


Муур нь манжин татахад туслах болно, гэхдээ эхлээд тэр залуусаас асуухыг хүсч байна.
-гэр бүл бүрийн амьдардаг газар. Хүүхдүүдийн хариулт (байшинд, орон сууцанд)
- муур танд байшин авчирсан, одоо бид ширээн дээр очиж тоглоом тоглоно.

Ярианы тоглоом"Байшинд хэн амьдардагийг нэрлэнэ үү."


- Залуус аа, хараарай, байшингийн цонх хаалттай байгаа бөгөөд аль хэдийн өглөө болжээ. Байшинд хэн амьдардаг болохыг олж мэдэхийн тулд та тэдгээрийг нээх хэрэгтэй, миний нэрлэх цонхнуудыг нээнэ үү.
- баруун дээд буланд байгаа цонхыг нээнэ үү. (хүүхдүүд тоглолт хийдэг, цонх онгойлго - аав)
- насанд хүрсэн хүн үү, хүүхэд үү? (хүүхдийн хариулт)
аав эсвэл ээж юм
(хүүхдийн хариулт)
- зүүн дээд буланд байгаа цонхыг нээнэ үү (хүүхдүүд үүнийг хийдэг, цонхоо онгойлго - ээж)
- насанд хүрсэн хүн үү, хүүхэд үү? (хүүхдийн хариулт)
- энэ хэн бэ? (хүүхдийн хариулт)
- зүүн доод буланд байгаа цонхыг нээнэ үү (хүүхдүүд тоглодог, цонх онгойлго - хүү)
- насанд хүрсэн хүн үү, хүүхэд үү? (хүүхдийн хариулт)
- хүү эсвэл охин уу?
(хүүхдийн хариулт)
- баруун доод буланд байгаа цонхыг нээнэ үү (хүүхдүүд тоглолт хийдэг, цонх онгойлго - охин)
- насанд хүрсэн хүн үү, хүүхэд үү? (хүүхдийн хариулт)
- энэ хэн бэ? (хүүхдийн хариулт)
- дээд цонхонд хэн байгаа вэ? (хүүхдийн хариулт - аав, ээж)
(хүүхдийн хариулт - эцэг эх)
- доод цонхонд хэн байгаа вэ? (Хүү охин хоёрын хариулт)
- Тэднийг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (хүүхдийн хариулт - хүүхдүүд)
- Тэд бие биенийхээ хувьд хэн бэ (хүүхдийн хариулт - ах, эгч)
- байшингийн төвд байгаа цонхыг нээ (хүүхдүүд тоглолт хийдэг, хоосон цонх нээдэг)
- танай гэрт одоо хүртэл суурьшиж болох залуус (хүүхдүүдийн хариулт - эмээ, өвөө)
- оруулахыг хүсч буй зургуудаас хоосон цонхонд оруулна уу.
- Сайн байна, танай байшинд хэн суурьшсан бэ? (хүүхдийн хариулт)
- Найрсаг гэр бүл
- Сайн байна, муурнаас инээмсэглэсэн царай аваарай.
сурган хүмүүжүүлэгч:цааш нь муур хулгана гэж нэрлэв.


Хулгана хэлэхдээ: "Би мэдээж туслах болно, гэхдээ эхлээд залуусаас тэд хэрхэн энхрийлж, тэдэнтэй тоглоом тоглохыг мэддэг эсэхийг асуумаар байна.

Тоглоом: "Сайхан хэлээрэй"

Гэр бүлийн гишүүдийг энхрий, эелдэг, хайраар нэрлэх шаардлагатай. Намайг анхааралтай сонсоорой, би чамайг нэг үг гэж дуудах болно, чи ч бас ижил үгийг дуудах ёстой, гэхдээ зөвхөн эелдэгээр:
Жишээлбэл: "Ээж - ээж ... (ээж)";
Аав - аав, аав, аав;
Охин-охин, охин;
Хүү - хүү, хүү;
Эгч - бяцхан эгч;
Ах бол ах;
Эмээ - эмээ эмээ;
Өвөө - өвөө, өвөө "
- хулгана чиний сайхан үгсэд үнэхээр дуртай байсан бөгөөд тэр танд инээдтэй инээмсэглэл бэлэглэж байна
сурган хүмүүжүүлэгч:Бид үлгэрийг үргэлжлүүлэх болно, мууранд хулгана, мууранд алдаа, ач зээнд зориулсан алдаа, эмээгийн ач охин, эмээ өвөөдөө зориулж манжингаа татаж, татаж, сунгана.


- Залуус, үлгэрийн баатрууд яагаад манжин гаргаж авсныг надад хэлээч?
Хүүхдүүдийн хариулт (Тэд бүгдээрээ хамтдаа, бүх гэр бүлтэйгээ найрсаг байдлаар татсан).
сурган хүмүүжүүлэгч:одоо үлгэрийн баатруудаас авсан эмотиконуудаа тоолъё.
(хүүхдүүд тоолно)

"Тоглоом чухал бөгөөд үр дүнтэй хэлбэрхүүхдийн нийгэмшүүлэх "

Сурган хүмүүжүүлэгч Немкова Наталья Викторовна MBDOU "TsRR-d / s" Мөрөөдөл ", Абакан

Сургуулийн өмнөх нас бол хүүхдийг хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи мэдлэгтэй танилцах, анхны нийгэмшүүлэх үе юм. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн өндөр эмзэг байдал, мэдрэлийн системийн уян хатан байдлаас шалтгаалан хялбар сурах нь ёс суртахууны боловсрол, хувь хүний ​​нийгмийн хөгжилд таатай боломжийг бүрдүүлдэг. Эдгээр жилүүдэд хүүхэд эргэн тойрныхоо амьдралын талаархи анхны мэдлэгийг олж авснаар тэрээр төлөвшиж эхэлдэг тодорхой хандлагаХүмүүст ажиллах, зөв ​​зан үйл хийх ур чадвар, дадал зуршлыг төлөвшүүлж, зан төлөв төлөвшдөг. Энэ нь сэтгэлзүйчид сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн тэргүүлэх үйл ажиллагаа гэж үздэг тоглоомын боловсролын асар их чадавхийг тайлбарладаг. Тоглоом бол хүүхдийг нийгэмшүүлэх хамгийн үр дүнтэй хэлбэр бөгөөд үйл ажиллагааны тэргүүлэх хэлбэр юм. Тоглоом нь суурийг тавьдаг ирээдүйн хувь хүн... Хамт тоглосноор хүүхдүүд харилцаагаа хөгжүүлж, харилцаж сурдаг, үргэлж тайван, тайван байдаггүй, гэхдээ энэ бол сурах арга юм, өөр арга байхгүй. Үүнээс гадна, явцад хамтарсан тоглоомуудүе тэнгийнхэнтэйгээ хамт хүүхэд нь харилцааны талбарт шаардлагатай хамгийн чухал харилцааны чанарыг хөгжүүлдэг хүн хоорондын харилцаа... Тоглоом бол хүүхдүүдийн амралт, зугаа цэнгэл, сурч боловсрох зорилгоор зориуд зохион байгуулдаг төсөөлөлтэй эсвэл нөхцөлт үйл ажиллагаа гэдгийг хүлээн зөвшөөрдөг. Тоглоом бол хөгжилтэй зүйл биш, харин хүүхдүүдийг үүнд оролцуулах тусгай арга юм бүтээлч үйл ажиллагаа, тэдний үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх арга. Тиймээс хүүхдийн тоглоомын нөөцийг нарийвчлан авч үзэх, амжилттай нийгэмшүүлэхэд хамгийн үр дүнтэй нөлөөлөх нөхцлийг судлах шаардлагатай байна. Тоглоомгүй, тоглоомоос гадуур хүүхэд нас хэвийн бус байдаг.

Хүүхдийг тоглоомын дадлагаас хасах нь түүнийг хөгжлийн гол эх үүсвэрээс нь хасах гэсэн үг юм: бүтээлч байдлын түлхэц, нийгмийн дадлагын шинж тэмдэг, шинж чанар, хамтын харилцааны баялаг, бичил цаг уур, ертөнцийг танин мэдэх үйл явцыг идэвхжүүлэх. Сэтгэл судлаачдын үзэж байгаагаар энэ тоглоомонд хүүхэд эргэн тойрныхоо ертөнцийн анхны загварыг бүтээж, хүмүүсийн хоорондын харилцааны дүрмийг сурч, чадвар, зан чанараа хөгжүүлдэг.

Тоглоом бол бүх цаг үед, бүх ард түмний дунд явагддаг, уран сэтгэмжийн идэвхтэй үйл ажиллагаа явагддаг, түүний нөлөөн дор байгаа мэдлэгийг нэгтгэн, бодит, бодит санааг уран зөгнөл, уран зөгнөлтэй хослуулсан цорын ганц төв үйл ажиллагаа юм. .

Хамт тоглосноор хүүхдүүд харилцаагаа хөгжүүлж, харилцаж сурдаг, үргэлж тайван, тайван байдаггүй ч энэ бол суралцах арга юм. Хүйс, гэр бүл, иргэншил, эх оронч сэтгэл, дэлхийн хамтын нийгэмлэгт харьяалагдах мэдрэмж. Хүүхдийг нийгэмшүүлэх хамгийн үр дүнтэй хэлбэр бол ирээдүйн хувь хүний ​​үндэс суурийг тавьдаг.

Бага сургуулийн өмнөх насны нийгэмшүүлэх үйл явц нь дараахь ажлуудыг гүйцэтгэх ёстой.

1. Сурагчдыг “нийгмийн үр бүтээлтэй гишүүд” байхыг заах;

2. Тэднийг хавсаргана уу нийгмийн үүрэг, эрх, үүрэг;

3. Нийгмийн орчинд дасан зохицох;

4. Нийгмийн амьдралд нэгтгэх.

Даалгавар эв найртай хөгжилСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд зөвхөн тодорхой түвшний хөгжлийг тодорхойлдог өргөн хүрээтэймэдлэг, ур чадвар, янз бүрийн агуулгыг эзэмших арга зам, гэхдээ зөвхөн сэтгэлзүйн хүрээ, ёс суртахууны байр суурийг хангалттай өндөр түвшинд хөгжүүлэх ёстой бөгөөд энэ нь зөвхөн нарийн сурган хүмүүжүүлэх төдийгүй, олон нийтийн ач холбогдол... Тогтмол хамтарсан тоглоом нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг шинэ туршлагаар баяжуулж, нийгмийн чадамжийг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулж, хувь хүнийхээ хөгжилд чухал ач холбогдолтой нийгмийн шинэ туршлагыг өгөх болно.

С.А.Шмаковын хэлснээр хүүхдийн тоглоом дараахь үүргийг гүйцэтгэдэг.

1. Нийгэмшүүлэх чиг үүрэг. Тоглоом бол хүүхдийг нийгмийн системд оруулах хамгийн хүчирхэг хэрэгсэл юм хүн хоорондын харилцаа, соёлын баялгийг өөртөө шингээх.

2. Олон улсын харилцааны чиг үүрэг. Тоглоом нь хүүхдэд бүх нийтийн хүн төрөлхтний үнэт зүйлс, янз бүрийн үндэстний соёлыг шингээх боломжийг олгодог.

3. Хүүхдийн тоглоомонд өөрийгөө ухамсарлах үүрэг нь "хүний ​​дадлага туршилтын талбар" болно. Тоглоом нь нэг талаас хүүхдийн практик дахь амьдралын тодорхой бэрхшээлийг арилгах төсөл боловсруулж, туршиж үзэх, нөгөө талаас туршлагаас олж авсан дутагдлыг олж тогтоох боломжийг олгодог.

4. Тоглоомын харилцааны функц - (харилцан үйлчлэх ур чадварыг эзэмших) нь тоглоом нь харилцааны үйл ажиллагааг хэрэгжүүлж, хүүхдийг хүний ​​хамгийн нарийн төвөгтэй харилцааны бодит нөхцөл байдалд оруулах боломжийг олгодог гэдгийг тод томруун харуулдаг.

5. Тоглоомын оношлогооны функц - (хүүхдийн бие даасан болон хувийн шинж чанарыг тодорхойлох, тоглоомын явцад өөрийгөө танин мэдэх) нь багшид хүүхдийн янз бүрийн илрэлийг (оюуны, бүтээлч, сэтгэл хөдлөл гэх мэт) таньж, засах боломжийг олгодог. .). Үүний зэрэгцээ тоглоом бол хүүхэд өөрийн хүч чадал, чөлөөт үйлдлүүдийнхээ чадварыг туршиж, өөрийгөө илэрхийлж, өөрийгөө бататгадаг “өөрийгөө илэрхийлэх талбар” юм.

6. Тоглоомын эмчилгээний эмчилгээний үүрэг бол тоглоомыг хүүхдийн зан байдал, харилцаа холбоо, суралцах явцад гарч буй янз бүрийн бэрхшээлийг даван туулах хэрэгсэл болгон ашиглах явдал юм.

7. Залруулах функц - эерэг өөрчлөлт оруулах, хүүхдийн хувийн шинж чанарын бүтцэд нэмэлт оруулах. Тоглоомын хувьд энэ үйл явц нь аяндаа, зөөлөн байдлаар явагддаг.

8. Зугаа цэнгэл - таашаал авах, сонирхол, урам зоригийг өдөөх зорилготой.

Тоглоомын үндсэн бүрэлдэхүүн хэсгүүд

Тоглоомонд дараахь зүйлс орно.

1. тоглоомын төлөв (сэдэл)

2. байрлалыг тоглуулах

3. тоглоомын нөхцөл байдал

4. гүйцэтгэх үүрэг, үйлдэл

5. тоглоомын үр дүн.

Хүүхдүүдийн хувьд тоглоомын үр дүн, ялалт, амжилт үргэлж чухал байдаггүй. Тэд энэ үйл явц, багийн үүрэг, хүүхдийн багийн статусыг өөрчилдөг харилцаанд дуртай.

Тоглоомын төрөл

    Хашааны тоглоом (гудамж)

    "Нуугдаарай", "Салочки", "Шатаагч", "Казак-дээрэмчид" гэх мэт.

    Суух тоглоомууд

    Нууцлаг, аман, үнсэлт. "Би цэцэрлэгч болж төрсөн. "," Бөгж, бөгж "," Эвдэрсэн утас "гэх мэт.

    Дугуй бүжгийн тоглоомууд

    (эдгээр нь ардын тоглоомууд, дуулж, бүжиглэж буй хүмүүсийн тойрог дахь хөдөлгөөн, тоглоом) "Урсгал" тоглоом

    Зэрлэг тоглоом

    "Заря"

    Бүжгийн тоглоомууд

    (бүжиг давамгайлж, тоглох нь гоёл чимэглэлийн нарийн ширийн зүйл юм) "Цэцгийн зах"

    "Гурван тойрог"

    Танин мэдэхүйн тоглоомууд

    "Мэргэн хэрээ"

    Асуулт хариулах тоглоом нь ихэвчлэн ямар нэгэн сэдвээр нэгтгэгддэг.

    Сугалаа

    (тасалбар авах аливаа зүйлийн зураг) Энэ нь: "Хайлт" сугалаа, "Таны сандал бол таны аз", "Бүжиг" байж болно.

    Тоглоом - дуу

    Аливаа дууг дуулах ёстой

    Тоглоом - таван минут

    Аливаа хурууны тоглоом

    Харилцааны тоглоомууд

    Энэ төрлийн тоглоомууд нь оношлогоо, залруулах, сэтгэлзүйн эмчилгээний үүрэг гүйцэтгэдэг. Эдгээр тоглоомуудын гол нөхцөл бол өгөөмөр сэтгэл, тоглоомын харилцан яриа юм.

    "Ярилцлага"

    "Магтаал"

    Болзох тоглоомууд

    "Цасан бөмбөг"

    "Өөрийнхөө тухай гурван үгээр хэлээрэй"

    "Бөмбөг тойрог хэлбэрээр"

    "Хөөе! "

    Тэмцээний тоглоомууд

    шилдэг оролцогчдыг тодруулах зорилготой тэмцээн юм

    "Дууг сур"

    "Үнсгэлжин"

    Эрудит - "Тэнгисийн тулаан", "Оюуны хоккей", "55", "Cracker" тоглоомууд

    Тоглоомууд - онигоо

    "Зэрлэг сармагчин"

    "Тэмээ"

Тоглоом бол хүн бодит байдлыг өөрчилж, дэлхийг өөрчилдөг үйл ажиллагааны бүтээгдэхүүн юм. Тоглоомын мөн чанар нь бодит байдлыг харуулах, өөрчлөх чадвартай байдаг. Тоглоомонд анх удаа хүүхдийн ертөнцөд нөлөөлөх хэрэгцээ бий болж, илэрдэг - энэ бол гол, төв, хамгийн чухал зүйл юм. нийт үнэ цэнэтоглоомууд. Энэ нь сэтгэлзүйн тайвшрал, хүмүүсийн харилцааны ертөнцөд эв найртай ороход тусалдаг. Тоглоом нь сурч буй хүүхдүүдэд онцгой ач холбогдолтой юм эргэн тойрон дахь бодит байдалнасанд хүрэгчдийн үйлдэл, тэдний хоорондын харилцааг тоглоомын үйл явцад хуулбарлах замаар. Тоглоом нь хүүхдийн бие бялдар, оюун санаа, ёс суртахууны хүмүүжилд чухал үүрэгтэй.

Тоглоомын ангилал

Үйл ажиллагааны чиглэлээр

    оюуны

    хөдөлмөр

    нийгмийн

    сэтгэл зүйн

    бие махбодийн

Сурган хүмүүжүүлэх үйл явцын мөн чанараар, заах

    сургалт

    танин мэдэхүйн

    хөгжиж байна

    боловсролын

    бүтээмжтэй

    нөхөн үржихүйн

    бүтээлч

    харилцааны

    оношлогоо

Оруулсан тоглоомын техниксэдэв

    хуйвалдаан - дүрд тоглох

    бизнес

    Оруулсан тоглоомын орчинэд зүйлгүй

    эд зүйлстэй

    ширээ

    дотор

    гудамж (хашаанд)

    газар дээр

    техникийн

Математикийн хичээлийн чиглэлээр

    биологийн

    мюзикл

    утга зохиол

    театрын

    спорт

    хөдөлмөр

    ардын

    эдийн засгийн болон бусад

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан тоглоомууд маш олон янз байдаг. Уламжлал ёсоор хөдөлгөөнт тоглоом, дүрд тоглох, ширээний тоглоом, дидактик тоглоомууд байдаг.

1. Гадна тоглоом. Тэд эрүүл мэндэд маш их ашиг тустай байдаг. Өсөн нэмэгдэж буй хүүхдийн бие удаан хугацаанд нэг газар сууж чадахгүй, хөдөлгөөн, хуримтлагдсан энерги гаргах шаардлагатай болдог. Мөн гадаа тоглоом бол энэхүү энерги гаргах, хөгжүүлэх орлуулшгүй арга юм. биеийн чанарууд бага сургуулийн сурагчид... Тэдний олонхид ганцаарчилсан болон хамтын аваргын төлөөх тэмцэл өрнөж байна. Тэд бие махбодийн чанараас гадна эр зориг, тэсвэр тэвчээр, тэсвэр тэвчээр гэх мэт хувийн шинж чанарыг хөгжүүлдэг.

2. Дүрд тоглох тоглоомууд. Тэд насанд хүрэгчдийн ертөнцөөс хүүхдүүдийн ажиглаж, сонсдог үзэгдэл, үйл явцыг тусгадаг. Эдгээр тоглоомонд хүүхэд бүр тодорхой үүрэг гүйцэтгэдэг, жишээлбэл, эмч, багш, гал сөнөөгч, холбогдох үйл ажиллагааг дүрсэлдэг. Заримдаа тоглоомын төлөвлөгөөг урьдчилан төлөвлөж, тодорхой төлөвлөгөөнд үйл явдал, үйлдлүүд өрнөдөг ( үлгэрийн тоглоомууд) .

3. Ширээний тоглоом. Тэдгээрийн зарим нь өргөжүүлэхэд маш их хэрэгтэй байдаг танин мэдэхүйн сонирхолба төлөө сэтгэцийн хөгжил... Эдгээр тоглоомууд нь зургийн бинго, үгийн тоглоомуудбүх төрлийн оньсого, тоглоом, таавар, таавар тоглоом гэх мэт.

4. Дидактик тоглоом... Энэ нь идэвхтэй байна сургалтын үйл ажиллагаасудлагдсан систем, үзэгдэл, үйл явцын загварчлалын загварчлал. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд тоглоомонд маш дуртай байдаг тул мэдлэг, ур чадвар, чадварын системийг тоглоом хэлбэрээр шилжүүлэх үйл явц нь хамгийн үр дүнтэй байдаг. Ийм тоглоомууд нь хүүхдийг илүү сайн сурахад тусалдаг боловсролын материал... Нэмж дурдахад тэд эдгээр тоглоомд оролцогчдын идэвхтэй харилцан үйлчлэлийг дэмждэг.

Тоглоом нь хүүхдэд эргэн тойрныхоо ертөнцийн талаархи мэдлэгийг олж авах, нэгтгэх, түүнд хамтын үзэл, бусдад туслах хүсэл, чадварыг хөгжүүлэх боломжийг олгодог. Тоглоом бол хүүхдийг харьяалагдах нийгмийнхээ харилцааны системд хамруулах, түүнд соёлын болон оюун санааны баялгийг шингээх хамгийн хүчирхэг хэрэгсэл юм. Тоглоомын үеэр оюуны, хувийн чанар, бие бялдрын чадварыг хөгжүүлдэг.

Тогтмол хамтарсан тоглоом нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг шинэ туршлагаар баяжуулж, нийгмийн чадамжийг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулж, хувь хүнийхээ хөгжилд чухал ач холбогдолтой нийгмийн шинэ туршлагыг өгөх болно.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн нийгмийн хөгжлийн төлөө агуу үнэ цэнэзөвхөн тоглоом ч байхгүй. Хичээл, яриа, дасгал, хөгжимтэй танилцах, ном унших, ажиглалт, хэлэлцүүлэг өөр өөр нөхцөл байдал, хүүхдүүдийн харилцан туслалцаа, хамтын ажиллагааг дэмжих, тэдний ёс суртахууны үйл ажиллагаа - энэ бүхэн нь хүний ​​хувийн шинж чанарыг бүрдүүлэх барилгын материал болдог. Хүүхэд гоо үзэсгэлэнг маш гүнзгий ойлгодог бөгөөд энэ нь түүнийг хүний ​​хамгийн сайн бүтээлтэй танилцуулах, уран зургийн хуулбарыг үзүүлэх, түүнтэй хамт үзэсгэлэн, музей, галлерейд зочлох шаардлагатай гэсэн үг юм. Хүүхэд ийм насанд хүрэгчдийн хариулах ёстой олон асуултыг асуух болно. Нийгмийн хөгжилхувийн шинж чанар нь оюун ухаан, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэхээс хамаагүй чухал зүйл биш юм. биеийн чадвар. Орчин үеийн ертөнцАмжилтанд хүрэх нэг нөхцөл бол багаар үр бүтээлтэй ажиллах, хамтран ажиллах арга зам, хамтран ажиллаж буй хүмүүстэйгээ харилцан ойлголцох чадвар юм. Мэдээжийн хэрэг, таны хүүхдийн оюун санааны тайтгарал, сэтгэл хөдлөлийн сэтгэл ханамж нь бусад хүмүүстэй харилцах харилцаа хэрхэн хөгжих, түүний багт ямар үүрэг гүйцэтгэх, өөрийгөө ямар хүн байхаас шууд хамаарна. Бидний үүрэг бол түүнд нийгмийн ур чадвар эзэмшихэд нь зөв, чадварлаг туслах явдал юм.

Тиймээс ийм байгууллага гэж бид дүгнэж болно боловсролын үйл явцхүүхдүүдтэй нийгэмд сурталчлах хувь хүний ​​хөгжилхүүхэд бүр. Хүүхдүүд үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчдэд илүү тайван, бие даасан, зорилготой, өөртөө итгэлтэй, нийтэч, илүү анхааралтай, халамжтай болдог; харилцан ойлголцох, хамтран ажиллах чадвартай. Хүүхдүүд хамтран шийдвэр гаргах, түүний хэрэгжилтийг дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлдэг.