Хичээлийн хураангуй дунд бүлгийн үүрлэсэн хүүхэлдэйг зурах. "Хүмүүсийн үүрлэсэн хүүхэлдэй" зургийн хичээлийн хураангуй (дунд бүлэг). Сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа

Байгууллага: MBDOU "105-р цэцэрлэг"

Суурин газар: Рязань муж, Рязань

Зорилтот: ардын амьдрал, гоёл чимэглэлийн бүтээгдэхүүний сонирхлыг нэмэгдүүлэх - хэрэглээний урлаг, Оросын ардын аман зохиол, хүүхдүүдийг Оросын үүрлэсэн хүүхэлдэйтэй танилцуулах.

Тоног төхөөрөмж: үүрлэсэн хүүхэлдэй, зүссэн зурагтай дугтуй, үүрлэсэн хүүхэлдэйг дүрсэлсэн зураг, өнгөт харандаа, үүрлэсэн хүүхэлдэйний цуглуулга, үүрлэсэн хүүхэлдэй бүхий чимэглэл (зургийн хэв маягаар бүлэглэсэн), картууд - хоосон үүрлэсэн хүүхэлдэй.

Тоглоомын явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Орос улсад ур чадвар, авъяас чадвараараа Оросын газар нутгийг алдаршуулсан олон мастерууд үргэлж байсан. Ингээд танилцацгаая ардын урлагБидэнд хамгийн танил, ойр байдаг тоглоомноос эхэлцгээе. Би танаас оньсого асуух болно, та тааварлах болно:

Танд зориулсан нэг тоглоом байна,

Морь ч биш, Петрушка ч биш.

Час улаан торгон алчуур

Гялалзсан цэцэгтэй наран даашинз

Гар нь модон тал дээр тулгуурладаг.

Мөн дотор нь нууцууд байдаг:

Магадгүй гурав, магадгүй зургаа.

Бага зэрэг улай

Манай орос ... .. (Матрёшка).

Мэдээжийн хэрэг, энэ бол бид бүгдэд танил болсон матрешка хүүхэлдэй юм. Тэр тэнд байна. (Багш хүүхдүүдэд үүрлэсэн хүүхэлдэйг үзүүлдэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгчийн түүх.

Матрешка дэлхий даяар алдартай. Матрешка бол Оросын хамгийн алдартай тоглоомуудын нэг бөгөөд Оросын бэлэг дурсгалын зүйл юм. Энэ нь линден, хус модоор хийгдсэн бөгөөд модыг эхлээд хатааж, дараа нь баар болгон хөрөөддөг. Тэдгээрээс дүрсийг хийдэг. Дараа нь баримлыг зүлгүүрээр эмчилж, будсан байна. Дараа нь тэдгээрийг лакаар бүрсэн байна. Матрешкаг наран хувцастай, толгойн алчууртай охиныг дүрсэлсэн тоглоом гэж нэрлэдэг. Энэ тоглоом нь онцгой юм. Үүнийг задлахад хялбар байдаг. Том болгонд жижиг нь амьдардаг, жижиг нь бүр бага байдаг. (Багш үүрлэсэн хүүхэлдэйг нээж, бүх үүрлэсэн хүүхэлдэйг ширээн дээр тавьдаг).

Багш нь машин дээр очиж, матрешка хүүхэлдэйний зургийг үзэхийг санал болгож байна.

(Багш харуулж, хэлдэг)

Оросын будсан үүрлэсэн хүүхэлдэйний эх орон бол Москвагийн ойролцоох Сергиев Посад хот юм. Энд анх удаа орос хэлийг үйлдвэрлэж байна модон хүүхэлдэйодоо ч гэсэн дэлхий даяар биширч байна. Энэхүү Сергиев Посад матрешка нь гуаш будгаар будсан боловч өнгө нь тийм ч алаг бус юм. Гэхдээ Сергиев Посад үүрлэсэн хүүхэлдэй нь Оросын бусад газруудад хийдэг эгч нараасаа ялгаатай. Энд Нижний Новгород мужид матрешка бол Оросын гоо үзэсгэлэн бөгөөд тод, баялаг будсан байдаг. Ийм үүрлэсэн хүүхэлдэй гартаа үргэлж цэцгийн баглаа барьдаг. Матрешка нь зөвхөн сүрлэг, махлаг төдийгүй сунасан, нарийхан байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, үүрлэсэн хүүхэлдэй бидэнтэй тоглохыг хүсч байна.

Та матрешкагаар тоглохыг хүсч байна уу?

За, надад нэг тоглоом байна! Хамтдаа хүүхдүүд ээ!

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, багш матрешка авч, хүүхдүүдэд ээлжлэн өгч, хүүхдийг даалгавраа биелүүлэхийг уриалдаг).

Түүний гарт матрешка байгаа хэн бэ?

Тэр түүнтэй бага зэрэг живэх болно!

Түүний гарт матрешка байгаа хэн бэ?

Тэр алгаа таших болно!

Матрешкаг хэн гартаа авав

Тэр бидэн рүү чин сэтгэлээсээ бүжиглэв!

Хэн гартаа матрешка авсан бэ?

Тэр сайхан тонгойв!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Матрешка бүрийн дотор бидэнд даалгавар байдаг.

Бид анхны үүрлэсэн хүүхэлдэйг нээдэг.

  • Бидэнд хэлээч, ямар үүрлэсэн хүүхэлдэй (үүнийг тайлбарла)? (ухаалаг, будсан, үзэсгэлэнтэй)
  • Яагаад будсан бэ? (нарны даашинзыг цэцгээр чимэглэсэн).
  • Энэ нь юугаар хийгдсэн бэ? (модоор хийгдсэн)

Хоёр дахь матрешкагийн даалгавар:

  • Матрешкаг эелдэг байдлаар нэрлэ. (Мотя, Матюша, Матрёнушка, Матрёна).

Матрешкагийн гурав дахь даалгавар: Зургийг хар.

"Намайг хай" тоглоом (санал болгож буй зургуудаас баглаа цэцэгтэй үүрлэсэн хүүхэлдэйг ол, аль үүрлэх хүүхэлдэйг нэрлэ).

Дөрөвдүгээр үүрлэх хүүхэлдэй: Хүүхдүүд ээ, энэ үүрлэсэн хүүхэлдэй нь сонирхолтой зургуудтай. Та тэдгээрийг цуглуулах хэрэгтэй.

"Матрёшка цуглуул" тоглоом явагдаж байна. (үүрлэсэн хүүхэлдэйний зургийг хайчилж ав).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна, хүүхдүүд ээ, бүгд даалгавраа давлаа, жаахан амарцгаая.

Тоглоом "Бид хөгжилтэй Матрешка"

Хөгжилтэй үүрлэсэн хүүхэлдэй (алгаа алгадах)

Хөл дээр гутал, (Гараа бүсэндээ, ээлжлэн хөлийг өсгий дээрээ урагшлуулна)

Янз бүрийн наран даашинз, (Бүсэн дээр гараа, их биеийг баруун тийш эргүүлэх - зүүн тийш)

Гэрэлт алчуур, (Толгой зүүн тийш - баруун тийш)

Бид бүжиглэх дуртай (Тэдний хөлийг дар)

Бидний хацар улайсан (хацрыг нь үрэх)

Бид хөгжилтэй үүрлэсэн хүүхэлдэй,

Бид эгч дүүс шиг. (Гараа алгадах)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хар даа, бидний үүрлэсэн бүх хүүхэлдэй хөгжилтэй, гэхдээ нэг нь тэр яагаад гунигтай байна вэ?

Хүүхдүүд: Түүний нарны даашинз хуваарьт ороогүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр мастер зураач болохыг хичээцгээе, матрешка нарны даашинзыг зурцгаая (силуэт тарааж).

(Хүүхдүүд өнгөт харандаа бүхий ширээн дээр сууж, үүрлэсэн хүүхэлдэйг зурдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар ямар сайхан хүүхэлдэйнүүд вэ? (Хүүхдүүд үүрлэсэн хүүхэлдэйнийхээ тухай ярьдаг).

Хичээлийн төгсгөлд багш: Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр ямар тоглоомтой танилцсанаа санацгаая?

Хүүхдүүд: Матрешкатай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Матрешка юугаар хийгдсэн бэ?

Хүүхдүүд: Модоор хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэнд ямар үүрлэсэн хүүхэлдэй байдаг вэ?

Хүүхдүүд: Ухаалаг, үзэсгэлэнтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өндөр нь ямар төрлийн хүүхэлдэй байдаг вэ?

Хүүхдүүд: ялгаатай, жижиг, том.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та тэдэнтэй яаж тоглох вэ?

Хүүхдүүд: Цуглуулах, задлах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ тоглоом танд таалагдсан, чи түүгээр тоглох болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ийм тоглоом, ардын гар урчуудын бүтээлд хэрхэн хандах ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Болгоомжтой, болгоомжтой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Өнөөдөр бид Матрёшкатай танилцаж, юу хийсэн болохыг олж мэдээд, тоглоомыг анхааралтай, болгоомжтой тоглох болно.

“Ахлагчийн хүүхдүүдэд ... хэрхэн зааж болох талаар дахин нэг удаа сургуулийн өмнөх насуламжлалт бус будгийн техник"

MADOU "Цэцэрлэгийн тосгон. тэд. Карл Маркс"

GCD хураангуй: "Зураг зурах"

Сэдэв: "ИнээдтэйМатрешка "

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ярош З.Н.

Ойролцоогоор ерөнхий боловсролын хөтөлбөр сургуулийн өмнөх боловсрол

Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл

Н.Э. Веракси, Т.С.Комарова, М.А.Васильева

Насны ангилал хөгшин

GCD сэдэв : "ИнээдтэйМатрешка "

ТХГН-ийн Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил, GCD "Зураг"

Зорилтот : Матрешкагийн дүрсийг зурахдаа уран сайхны үндсэн ойлголт, ажлын практик ур чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх. уламжлалт бус техникзурах ("монотип" ба "үрчийсэн цаас", өөр өөр урлагийн материал (гуаш, лав өнгийн харандаа)

Даалгаварууд:

1. Хүүхдэд орос хүүхэлдэйний тухай ойлголтыг бий болгох. (Оросын үүрлэсэн хүүхэлдэйг бүтээсэн түүхтэй хүүхдүүдийг танилцуулах: үлгэрээс сэдэвлэсэн зохиолчийн үүрлэсэн хүүхэлдэй, соёлын дурсгалт газруудын дүрс, дур булаам үүрлэсэн хүүхэлдэй). "Танин мэдэхүйн хөгжил"

2. Насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцахдаа хүүхдийн харилцааны чадварыг хөгжүүлэх "Нийгэм, харилцааны хөгжил";

Хөгжүүлэх бүтээлч төсөөлөлХүүхдүүд, төсөөлөл, матрешка дүрсийг уламжлалт бус зургийн "монотип", "үрчийсэн цаасан хэвлэх" аргаар зурахдаа бие даасан байдал. "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил";

Тоглоомын текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх чадварыг хөгжүүлэх "Биеийн хөгжил"

Хүүхдэд хөгжүүлэх танин мэдэхүйн сонирхолОХУ-ын бэлэг тэмдэг болсон матрешка руу бэлэг дурсгалын зүйл болгон. "Танин мэдэхүйн хөгжил»

Зураач, мастер болох хүслийг хөгжүүлж, матрешкагийн дүрсийг чимэглээрэй "Танин мэдэхүйн хөгжил»

Үнэлгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх бүтээлч ажил "Нийгэм, харилцааны хөгжил"

3. Хүүхдийг будаг хэрэглэхдээ цэвэр цэмцгэр байхад сургах. "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил",
Үйл ажиллагаа: Сайхан, тоглох, харилцах, моторт

Зохион байгуулалтын хэлбэрүүд: Бүлэг. хувь хүн

Хүүхдийн үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх хэлбэрүүд: Хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээний бүтээгдэхүүн хийх

Тоног төхөөрөмж, материал : "Оросын үүрлэсэн хүүхэлдэй үүссэн түүх" танилцуулга, зөөврийн компьютер, багц, цээж, цомгийн хуудас бүхий үүрлэсэн хүүхэлдэйний цагаан дүрс, гуаш , тосон даавуу, салфетка, сойз, асгардаггүй, лав өнгийн харандаа, хуудас цаас, хөвөн арчдас, ашигласан хавтан хөвөн арчдас, палитр, том модон үүрлэсэн хүүхэлдэй,

Урьдчилсан ажил : Оросын ардын "матрешка" тоглоомын тухай яриа, чимэглэл, жинхэнэ хүүхэлдэйг судалж, үүрлэсэн хүүхэлдэйгээр тоглох.

GCD шилжих

Хүүхдүүд хивсэн дээр сандал дээр сууж байна.(Хаалга тогшиж байна)

Залуус аа, тэд бидэнд илгээмж явуулсан

Багцанд юу байгаа вэ? (багцыг нээх) Энэ бол Цээж, энэ нь энгийн зүйл биш,
Мөн түүний доторх гэнэтийн зүйл будсан байна. Тэгээд юу вэ, та оньсого таахад л мэдэх болно.

Эдгээр тод эгч нар
Тэд хамтдаа гахайн сүүлийг нуув
Тэгээд тэд гэр бүлээрээ амьдардаг.
Зөвхөн хуучиныг нь нээ,
Түүнд өөр эгч сууж байна,
Тэр нэг дүүтэй.
Та үйрмэг рүү очих болно
Эдгээр охид - ...

(Матрёшка)

- (Би цээжийг онгойлгож байна)Зөв, энэ бол матрешка хүүхэлдэй. Тэр хичнээн сэргэлэн, ухаалаг болохыг хараарай. Гэвч бидний үүрлэсэн хүүхэлдэйнд золгүй явдал тохиолдсон: Өвөл найзуудаа цас үүрлэдэг хүүхэлдэй болгожээ (үүрлэсэн хүүхэлдэйний дүрсийг харуулж байна).Матрешка бүрэн цагаан болж, муухай болж, матрешка гунигтай болж, гунигтай болж, чамаас тусламж хүсэхээр шийдэв. Бид матрешкаг гялалзсан байдалд нь эргүүлж, тэднийг дахин гэрэл гэгээтэй, хөгжилтэй болгох хэрэгтэй. Та матрешкад тусалж чадах уу? (Тийм ээ, бид туслах болно)

(Хүүхдүүд зөөврийн компьютерын дэргэд суугаад танилцуулга үзэх)

- Матрешка - өвөрмөц тоглоом... Тэрээр Оросын хус мод, Оросын самоварын хамт Оросын бэлгэдэл болжээ. Оросын үүрлэсэн хүүхэлдэй бол нөхөрлөл, хайрын эелдэг элч юм. Тэр бол Оросын сүнс. Матрешка яаж үүссэн бэ? (слайд No2, No3, No4)

Дэлхийн хамгийн алдартай Оросын модон будсан хүүхэлдэй нь XIX зууны 90-ээд онд Орост Москвагийн ойролцоох Абрамцевогийн эдлэнд С.И. Мамонтов, Оросын анхны үүрлэсэн хүүхэлдэйг тоглоомын машинчин Василий Звёздочкин урлангийн ханан дотор хийжээ. Хүүхдийн хүмүүжил”. Сергей Малютин бол матрешка зурсан анхны зураач юм. Анхны матрешка нь булцгар, махлаг болж, дэггүй охинороолтонд болон ардын хувцас, гартаа азарган тахиатай. (слайд No5, No6, No7, No8)

Матрешка ямар материалаар хийгдсэн бэ? (Модоор хийгдсэн,)

- : Тэгээд тэд юу вэ? (Модон)

- Өөр өөр мастерууд үүрлэсэн хүүхэлдэйгээ янз бүрийн аргаар будсан. (слайд No9, No10, No11, No12).Тиймээс тэд үүрлэсэн хүүхэлдэй шиг харагддаг ч тус бүр өөрийн гэсэн шинж чанартай байдаг.

Дэлхийд болон Орос улсад анхных - Матрешкагийн музей (слайд №..17)

Энд үүрлэсэн хүүхэлдэйний асар том цуглуулга байна ( слайд дугаар..19)

Гоёмсог үүрлэсэн хүүхэлдэйг хараарай ( слайд дугаар..21,слайд дугаар..22, слайд дугаар..23 ,слайд дугаар..24 ,слайд дугаар..25)

Дур булаам гэж юу болохыг хэн мэдэх вэ? (Загварлаг. гялалзсан)

(Багш матрешка тоглоомыг шалгалтанд санал болгодог)

- Матрешка бол ер бусын тоглоом юм. Тэр ямар үзэсгэлэнтэй, яаж байгааг хараарай тод өнгөзураач зурсан. Чи түүнд таалагдаж байна уу? (Тийм надад таалагдаж байна.)

- Ямар царай? (Хөгжилтэй, гунигтай, үзэсгэлэнтэй)

- Тэгээд ямар хацар вэ? (Дугуй улаан.)

- Тэгээд нүд? (Жижиг, дугуй.)

- Матрешкагийн толгой дээр юу байгаа вэ? (Алчуур.)

- Нарны даашинз ямар өнгөтэй вэ? (Улаан нарны даашинз)

- Ямар өнгийн хормогч? (Хормогч нь цагаан өнгөтэй.)

Нарны даашинз дээр юу зурсан бэ? (Цэцэг.)

- Зөв. Манай үүрлэсэн хүүхэлдэй маш тод, улаан саравчтай, цагаан хормогчтой. Хормогч нь ногоон навчтай тод улаан цэцэгтэй. Матрешкагийн толгой дээр шар ороолт байдаг. Нүд нь хар өнгөтэй. Бөмбөлгүүдийг шиг дугуй. Хацар дээр тод улайлт бий.

Одоо матрешка дүрсийг ав (хүүхдүүд үүрлэсэн хүүхэлдэйний дүрсийг өөрсдөө сонгодог)Би таныг жинхэнэ уран бүтээлчид болох зохиолчдын хувьд үүрлэсэн хүүхэлдэйгээ зурж, тэднийг дахин гэрэл гэгээтэй, дэгжин болоход нь туслах семинарт урьж байна. Гэхдээ эхлээд ажлынхаа өмнө бие халаалт хийцгээе.

(Хүүхдүүд урланд, урьдчилан бэлтгэсэн ширээ рүү явдаг)

Физикийн минут "Матрёшкад зочлоход"

Матрешка түүн рүү дуудав (алгаа хацар дээр, толгойгоо сэгсэрнэ)

Бид зам дагуу явлаа (бид байрандаа алхаж)

Бид модыг өндөр хардаг (камер дээр камер)

Бид гүн нуурыг харж байна (гараараа долгион)

Шувууд дуу дуулж байна (хуруугаараа)

Үр тариа хаа сайгүй ховхордог (хурууныхаа алган дээр тогших)

Энд тэд хөхөж, тэнд хөхөж, хэнд ч өгөхгүй (газар дээр нь үсрэх)

Энэ бол байшин бөгөөд дотор нь цонх бий (бүрхүүл, цонх гараас гарсан)

Матрешка бидэнтэй тэнд уулзав (урагш тонгойв)

Бид хэсэг байж байгаад буцаж гүйнэ (мэндчилгээ, байрандаа гүйх ...)

(Хүүхдүүд ширээнд суугаад ханцуй шамлан орно)

- Бид матрешкагийн дүрсийг ердийнхөөрөө биш, харин янз бүрийн аргаар зурах болно янз бүрийн материал (шоу)- лав өнгийн харандаа, гуашь, хөвөн арчдастай. Одоо хар янз бүрийн арга замуудзурах (багшийн үзүүлбэр)Лав өнгийн харандаагаар матрешкагийн нүүрийг зур: дугуй нүд - бөмбөлгүүдийг, хөмсөг, хамар, ам. Улаан хацар бараан үс... Одоо матрешканы нүүр бэлэн боллоо.

Бид хээний ямар элементүүдийг сойзоор зурж болох вэ? (Долгионт шугам, өвсний ир, буржгар ..., хөвөн арчдастай - жад, навч. Усанд дүрэх замаар та навч, цэцгийн дэлбээ зурж болно)

- Үүрлэсэн хүүхэлдэй бүр дээр наран даашинз будсан байдаг янз бүрийн хэв маяг, бид өөрсдийнхөө аргаар будах болно. Би матрешканы дүрсийг хагасаар нугалав. Эхлээд нэг хуудас цаасыг (эсвэл матрешкагийн дүрсийг) хоёр дахин нугалахад зурах аргыг хэрхэн нэрлэдгийг санаарай. энэ тохиолдолд)? ("Монотип")

Тийм шүү дээ, бид нар саравчийг будахдаа "монотип" аргыг хэрэглэдэг, алчуурыг будахад үрчгэр цаас хэрэглэдэг. Энэ зургийн аргын нэр юу вэ? ("Үрчлээтэй цаасаар хэвлэх")

Энэ нь зөв, бид "үрчийсэн цаасаар хэвлэх (тамга)" -ыг алчуураар буддаг. Манай матрешка аль хэдийн нүүрээ зурсан бөгөөд би аль хэдийн матрешкагийн дүрсийг хагасаар нугалж, нугалах шугамыг тэгшлэв.

София сойзоо зөв авч, металл үзүүрээс дээш, зүүн гарБи үүнийг саравчны зүүн тал дээр тавьсан бөгөөд энэ талыг нь будахгүйн тулд, харин матрешкагийн дүрсний саравчны баруун тал дээр та зохиогч-уран бүтээлчид тул ямар ч хээг бийрээр хийдэг. Матрешканы саравчны хагасыг зурсны дараа будгийг хатаж дуустал дүрсийг нугалах шугамын дагуу хагасаар нугалж, гараараа индүүдээрэй, ингэснээр бид нарны даашинзны (зүүн) цэвэр хагас дээр дардас авна. Матрешкагийн дүрсийг нээж, хээ шиг харагдах зургийг хар (хүүхдэд үзүүлэх - "монотип" -тэй ажиллах). Энэ нь ийм болсон ухаалаг наран даашинзматрешка дээр. Дараа нь бид "үрчийсэн цаасан сэтгэгдэл" гэсэн өөр аргыг үргэлжлүүлнэ үү.

(Би хүүхдийг самбар дээр харуулахыг дууддаг).

Кирилл цаасыг аваад үрчийлгээд дараа нь үрчийсэн цаасыг дурын будаг болгон буулгаж, матрешкагийн алчуур дээр дардас (дардас) түрхэв. (хүүхдийг үзүүлж байна - "үрчийсэн цаас" -тай ажиллах). Үүссэн загвар нь мозайктай төстэй.

Хэрхэн зурахаа давтан хэлье. (Эхлээд матрешкагийн нүүр.)

- Зөв. Бид хэрхэн нүүр зурах вэ? (Лав өнгийн харандаагаар)

- Бид дараа нь юу хийх вэ? (Дараа нь бид матрешкагийн дүрсийг хагасаар нугалав. Нэг хагаст нь бид будаг түрхдэг)

Зөв. Бид яаж зурах вэ? (Сойзоор. Дараа нь бид нарны даашинзны нөгөө хагасыг өмсдөг.)

- Бид алчуураа яаж буддаг вэ? (Үрчийсэн цаас, үрчийсэн цаас Бид ямар ч будгийн ул мөрийг алчуур дээр тавьдаг.)

- Сайн хийлээ! Бүх зүйл зөв байна! Хэрэв бид хичээвэл хөвөн арчдасаар зохиолчийнхоо үүрлэсэн хүүхэлдэйг чимэглэх болно (бөмбөлгүүдийг, хацар ...)

За, мастерууд аа, удахгүй ажилдаа ороорой - Үүрлэсэн хүүхэлдэйг зоригтойгоор чимэглээрэй.
Нүдэнд таалагдахын тулд ямар ч загварыг сонго.

Хөгжим сонсогдож байна"Бид хөгжилтэй Матрешка ...».

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, багш хянадаг, хүндрэлтэй тохиолдолд тусалдаг.

Хурууны гимнастик хийдэг.

Хоёр, гурав, дөрөв, тав, бид хуруугаа тоолох болно, тэд хүчтэй, найрсаг, бүгдэд нь хэрэгтэй.
Тиймээс тэд хуруугаа сунгав.
Одоо, мастерууд,
Та бүгд амрах цаг боллоо.
-Таныг босоод ширээ тойрон алхахыг санал болгож байна - дуртай матрешканыхаа дэргэд зогс.

Та яагаад энэ матрешка хамгийн их дуртай вэ? (Би 3-4 хүүхдээс асуудаг) (хүүхдийн хариулт)

Одоо үүрлэсэн хүүхэлдэй рүүгээ буц.

Эдгээр "баяр баясгалантай", "гунигтай" эмотиконуудыг хараарай. Та нарын хэн нь таныг даалгавраа амжилттай давсан гэж бодож, яг таны хүссэнээр матрешка авч, дараа нь үүрлэсэн хүүхэлдэйг "баяр хөөртэй" гэсэн ширээн дээр тавьж байна. Хэрэв та үүрлэсэн хүүхэлдэйгээ бүтсэнгүй гэж бодож байвал "гунигтай" инээмсэглэл байгаа ширээн дээр. (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэнэ)

- Манай матрешка ч шинэ найзууддаа их таалагдсан. Тэд ухаалаг, сэргэлэн, хөгжилтэй болсон. Сайн хийлээ! Маш сайхан будсан. Жинхэнэ мастер уран бүтээлчид! Мөн үүрлэсэн хүүхэлдэйнүүд өвлийн уяман өвчнөөс айхаа больсон (Би хүүхдүүдийн ажлын талаар товч дүгнэлт өгдөг)Та нар бүгд маш их хичээсэн, Матрешка тусалсанд баярлалаа, шинэ найз охиддоо баярлалаа гэж хэлэв. Одоо тэр чамтай баяртай гэж хэлээд гэр лүүгээ буцаж байна.

Үр дүн:Хичээлээс юу хамгийн их таалагдсан бэ? (хүүхдийн хариулт). Та матрешкаг "монотип" эсвэл "үрчийсэн цаасаар хэвлэх" ямар хэлбэрээр зурах дуртай байсан бэ? (хүүхдийн хариулт) Сайн байна! Хичээл дууслаа.

Ашигласан номууд:

Уран зохиол:

1 Т.С. Комаров. "Хичээл эхэллээ харааны үйл ажиллагаа v ахлах бүлэгцэцэрлэг ". Лекцийн тэмдэглэл. М .: Мозайк - Синтез, 2009

2.Р.Г.Казакова “Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй зурах хичээл: Уламжлалт бус техник, төлөвлөлт, хичээлийн тэмдэглэл "-M, TC Sphere, 2009.

3.Т.А.Цкитариа. “Уламжлалт бус будгийн техник. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын нэгдсэн ангиуд "-M, TC Sphere 2011 он.

Дунд бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: "Хөгжилтэй үүрлэсэн хүүхэлдэй"

Програм хангамжийн агуулга: Хүүхдэд өнгөний мэдрэмжийг хөгжүүлэх, саравчны дүрсийг бие даан чимэглэх, зураас, зураас, цэг, тойрог болон бусад танил элементүүдийг ашиглан хэв маягийг бүхэлд нь дүрсний дагуу эсвэл ирмэгийн дагуу доод хэсэгт байрлуулах.

Ардын гар урчуудын бүтээлийг сонирхох, хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх.

Материал: Полхов-Майдан үүрлэсэн хүүхэлдэйний дээж; матрешкагийн цаасан дүрс, лав өнгийн харандаахар, усан будаг, сойз, салфетка - хүүхэд бүрт.

Урьдчилсан ажил: Хүүхэлдэйг багаараа үүрлэх, ардын тоглоомоор тоглох, үлгэр, үлгэр зохиох, жүжигчидүүрлэсэн хүүхэлдэй.

Хөгжмийн дагалдан: Орос ардын аялгууны дуу бичлэг.

Хичээлийн явц

1. Тоглоомын сэдэл

Сурган хүмүүжүүлэгч (нэг багцаас 8 матрешка хүүхэлдэйг ширээн дээр тавих).

Найман модон хүүхэлдэй,

Булцгар, улаан өнгөтэй

Бид ширээн дээр амьдардаг -

Бүгдийг үүрлэх хүүхэлдэй гэж нэрлэдэг.

Энэхүү гэнэтийн тоглоом ...

Хараач залуусаа

Үүрлэх хүүхэлдэй юугаараа баялаг вэ?

Жижиг матрешка

Хөгжилтэй эгч нар байдаг.

Зуу орчим жилийн өмнө худалдаачид Орост алс холын Японоос жижиг хүүхэлдэй тоглоом авчирсан бөгөөд дотор нь хэд хэдэн дүрс, нэг нэгнийх нь дотор үүрлэсэн байв. Энэ хүүхэлдэй насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд таалагдсан. Тэгээд хэсэг хугацааны дараа Орост бие биедээ хөрөнгө оруулалт хийсэн тоглоомон охид гарч ирэв. Хэлбэрийн хувьд тэд Японы тоглоомтой төстэй байсан ч тэд аль хэдийн орос хэлээр хувцасласан байв: нарны хувцас, хормогч, алчуур. Эдгээр хүүхэлдэйг Матреона гэж нэрлэдэг байсан, хайраар нь - матрешка.

Оросууд энэ тоглоомонд дурласан. Тэд үүнийг токарь дээр модноос хурцалж, будаж эхлэв. Хүүхэлдэй үүрлэх мастер бүр өөрийн гэсэн нүүр царай, өөрийн гэсэн хувцаслалт, өөрийн гэсэн дүр төрхтэй байдаг.

Үүрлэсэн хүүхэлдэй нь том, олон суудалтай бөгөөд 24 эгч багтах боломжтой бөгөөд хамгийн энгийн нь ердөө 3 хүүхэлдэй юм. Гэхдээ гол нь хэчнээн олон байгаа нь биш, харин матрешка эгч нарыг насанд хүрэгчид, хүүхэд багачууд бүгд биширдэгт л байгаа юм.

Манжин шиг дугуй хэлбэртэй

Мөн бидэн дээр час улаан алчуур дор

Хөгжилтэй, ухаалаг, өргөн харагддаг

Хос хар үхрийн нүд.

Мөн тэд хувцаслалтаараа сайрхаж чадна! Тэдний толгой дээр цэцэгтэй тод ороолт, наран даашинзны орой дээр хормогч байдаг, гэхдээ энгийн биш. Уран бүтээлчид хормогчийг ямар хээгээр чимэглэдгийг хараарай?

- Цэцэг, навч, жимс, нахиа.

- Энэ нь зөв, загвар нь бүрдэнэ тод өнгө, навч, жимс.

Матрешка хүүхэлдэйнүүд гэрэл гэгээтэй болж, алчуураа даллаж бүжиглэж эхлэх бололтой ...

Бид хүүхэлдэй үүрлэдэг, бид эгч дүүс,

Бид жижигхэн биетэй

Бид яаж бүжиглэж, дуулах вэ

Та биднийг гүйцэж чадахгүй.

2. Физик

А: - Алив, бид үүрлэсэн хүүхэлдэйтэй хамт бүжиглэнэ.

3. Боловсролын болон тоглоомын даалгавруудыг тавих

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Тэгээд энэ матрешка яагаад гунигтай байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд: -Түүний саравчны хуваарь байхгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Өнөөдөр мастер-уран зураач болохыг хичээцгээе, матрешка нарны даашинзыг зурцгаая (силуэт тарааж).

4. Бие даасан ажилхүүхдүүд

Хүүхдүүд орос ардын аялгууны аудио бичлэгээр ажиллаж эхэлдэг. Зураг зурахдаа би хүүхдүүдийн анхаарлыг хормогч дээрх хээний өнгө, бүтэц зохион байгуулалтад хандуулдаг. Ажлын төгсгөлд матрешкагийн үзэсгэлэнг зохион байгуулдаг.

5. Бүтээлийн шинжилгээ.

Залуус аа, үүрлэсэн хүүхэлдэйгээ хараарай. Тэд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ. Мөн та ажилдаа дуртай. Ямар матрешка хүүхэлдэй танд хамгийн их таалагдсан бэ? Ажлын талаар юу таалагдсаныг бидэнд хэлээрэй ... (2-3 хүүхдийн хариулт).

Сайн байна залуусаа. Өнөөдөр бид хайртай үүрлэсэн хүүхэлдэйтэйгээ дахин уулзсан бөгөөд та энэ ажлыг маш сайн хийсэн.


Зураг зурахад зориулсан GCD-ийн хураангуй бэлтгэл бүлэг"Үлгэр"

Сэдэв."Будсан үүрлэсэн хүүхэлдэй".

Програм хангамжийн агуулга.Хүүхдүүдийг ардын тоглоомын нэг төрөл болох матрешкатай үргэлжлүүлэн танилцуулах (бүтээлийн түүх, онцлог Гадаад төрхболон чимэглэл, түүхий эд, хамгийн алдартай гар урлал - Семёновская, Полхов-Майдан, Воронеж), янз бүрийн техник ашиглан үүрлэсэн хүүхэлдэйг зурах чадварыг бий болгох, нүд, өнгө, хэлбэр, хэмнэл, пропорциональ мэдрэмжийг хөгжүүлэх, сонирхлыг бий болгох. ардын соёл, гоо зүйн амт.

Багаж хэрэгсэл:төрөл бүрийн модон үүрлэх хүүхэлдэй, эзэлхүүнтэй гипс үүрлэх хүүхэлдэй, будаг, сойз, аяга ус, нойтон алчуур.

Урьдчилсан ажил: ардын гар урлалын тоглоомын үзлэг (үүрлэх хүүхэлдэй, Дымково, Филимонов, үүрлэсэн хүүхэлдэйгээр тоглох, ярих ардын тоглоомбусад ардын урлаг, гар урлалын тоглоомыг зурах.

GCD шилжих:

I... Org. мөч.

Манайд хичнээн зочин ирснийг хараарай, тэдэнтэй мэндчилье.

II. Гол хэсэг.

1. Ярилцлага "Бүтээлийн түүх, үүрлэх хүүхэлдэйн төрлүүд".

Залуус аа, өнөөдөр та бид хоёр эртний Оросын тоглоом зурах урланд ирсэн бөгөөд энэ нь хуучин орос хэл тул хувцаслах шаардлагатай байна. ардын хувцасоросууд өмсдөг. Өнөөдөр та тоглоом үйлдвэрлэгч болно

мөн бид оньсогоны хариултанд шифрлэгдсэн тоглоомыг зурах болно.

Час улаан торгон алчуур

Гялалзсан цэцэгтэй наран даашинз

Гар амардаг

Модон талдаа.

Мөн дотор нь нууцууд байдаг:

Магадгүй тав, магадгүй зургаа.

Бага зэрэг улай.

Энэ бол Орос ... (хүүхдүүд "матрешка" гэж таадаг)

Сайн хийлээ! Мэдээжийн хэрэг, энэ бол матрешка юм.

Зуун жилийн өмнө нэгэн мастер хөгшин ламыг дүрсэлсэн Японы модон тоглоомын аяга (слайд дээр) байхыг харжээ. Тэгээд тэр хүүхдүүддээ ийм тоглоом хийхээр шийдсэн. Тэрбээр модоор хийсэн бөгөөд танил зураач үүнийг будгаар зуржээ. цэцгийн хэв маяг... Тийм ээ, энэ тоглоомонд зөвхөн хүүхдүүдэд таалагдсангүй маш үзэсгэлэнтэй. Тиймээс саравч эсвэл цамц, хормогч, алчуур бүхий банзал өмссөн ягаан хацартай охин гарч ирэв. Тэр гартаа азарган тахиа эсвэл галуу, заримдаа зангилаа барьдаг. Тиймээс тариачин охины дүр төрх төрсөн - Матреона хэмээх сайхан тосгон, тэр үед маш түгээмэл нэр байв. Тиймээс тэд хүүхэлдэйг матрешка гэж нэрлэв.

Олон жилийн дараа гар урчууд хүүхэлдэйг токарь дээр нунтаглаж эхлэв. Үүрлэсэн хүүхэлдэй жилээс жилд өөрчлөгдөж байв. Гэр бүлийн үүрлэсэн хүүхэлдэй (ээж, аав, хүүхдүүд), үлгэрийн баатрууд (манжин, теремок,) байдаг.

Мөн та эдгээр матрешка (Бяцхан Улаан малгайт) баатруудыг таних болно. Энэ үлгэрийг хэн бичсэн бэ? (Чарльз Перро). Хараач, энд үйлдвэрийн зурагтай үүрлэсэн хүүхэлдэй байна.

Гар урчууд матрешка хүүхэлдэйг зурдаг - тэд хүүхэлдэйг өнгөлөг наран даашинз, өнгөт ороолтоор "хувцасалдаг". Янз бүрийн бүс нутаг хувцасны өөрийн гэсэн онцлогтой байсан өөр өөр нэрсүүрлэх хүүхэлдэй, будах хэлбэр, арга. Хамгийн түгээмэл нь Семеновская, Полхов-Майданская, үүрлэсэн хүүхэлдэй юм. Одоо өөр өөр үүрлэсэн хүүхэлдэйнүүд өөрсдийнхөө тухай ярих болно.

Семёновскийд үүрлэсэн хүүхэлдэй

Олон өнгийн хувцас.

Тоглосон, хөгжилтэй -

Мөн нэг нь нэг хөрөнгө оруулалт хийсэн.

Семёновын эдгээр үүрлэсэн хүүхэлдэй.

Семёновскийн үүрлэсэн хүүхэлдэйг зурахдаа гар урчууд улаан, шар, цэнхэр гэсэн гурван өнгийг ашигладаг. Семёновская үүрлэсэн хүүхэлдэйний зураг дээрх найрлагын үндэс нь хормогч гэж тооцогддог. өтгөн цэцгийн баглаацэцэг. Семёновская үүрлэсэн хүүхэлдэй нь өргөн цар хүрээтэй гэдгээрээ ялгагдана - үүнд 15-18 хүртэлх хүүхэлдэй тавьдаг. Семёнов хотод хамгийн том 72 хүний ​​суудалтай матрешка сийлсэн бөгөөд өндөр нь 1 метр, диаметр нь 0.5 метр байв.

Бүх үүрлэсэн хүүхэлдэйнд юу нийтлэг байдаг вэ? (1. модоор хийсэн, 2. ижилхэн онгойлгож, 3. цэцгээр маш тод будсан.

Тийм ээ, хус эсвэл линден гуалингаар үүрлэх хүүхэлдэйг хийдэг, эхлээд сайтар хатааж, дараа нь хүүхэлдэйг хайчилж авдаг.

Ялгаа нь юу вэ? (өөр өөр зураг дээр)

2. Гадаа тоглох"Бид хүүхэлдэй үүрлэж байна."

Нэгэнт үүрлэх хүүхэлдэйн тухай ярьж байгаа болохоор жаахан үүрлэсэн хүүхэлдэй хэвээрээ бүжиглэцгээе.

3. Ярилцлагын үргэлжлэл "Бүтээлийн түүх, үүрлэх хүүхэлдэйн төрлүүд."

- Залуус аа, одоо Полхов-Майдан, Воронеж хоёр матрешкаг харцгаая. Полхово-Майдан үүрлэсэн хүүхэлдэйг зурахдаа ихэвчлэн час улаан, ногоон, хар өнгийг ашигладаг. А, Воронежийн матрешка хэлбэртэй төстэй Улаан өндөгний баярын өндөгэнэ нь амьдралыг бэлгэддэг. Өндөг хэлбэртэй хэлбэр нь санамсаргүй байдлаар гарч ирэв: нэг удаа гар урлаач хэтэрхий бөөрөнхий хэлбэртэй, орой дээрээ бага зэрэг зангидсан гэмтэлтэй үүрлэсэн хүүхэлдэйг олж харжээ. Толгой дээр нь цэцэгтэй тод ороолт байдаг. Нарны туяаг илтгэсэн ромбо бүхий хатгамал бүхий цагаан цамц. Хар понева (юбка) нь эсийг үүсгэдэг улаан шугамтай - хар хөрсийг бэлэгддэг. Энэхүү костюм нь цагаан, хар, улаан гэсэн гурван өнгөтэй.

Өнөө үед уран бүтээлчид нэг матрешка дахь элементүүдийг нэгэн зэрэг нэгтгэдэг зохиолчийн матрешка улам бүр өргөн тархаж байна. янз бүрийн төрөлматрешка хүүхэлдэй. Уран зургийн гоёл чимэглэлийн сэдлийг ашигладаг: Гжель, Хохлома гэх мэт.

Семинарын ширээ рүү явцгаая. Урлагийн газруудад уран бүтээлчид өөрсдийн бэлэг дурсгалын зүйлээ зургаар чимэглэдэг.

4. Бүтээмжтэй үйл ажиллагаанд бэлтгэх.

Бидний будах тоглоом орой дээр нь асгасан хэвэнд нуугдсан байдаг. Резинэн туузыг авч, тоглоомыг хэвнээс нь салга.

Таны өмнө ямар тоглоом байна вэ? (Матрёшка)

Зөвхөн бидний үүрлэсэн хүүхэлдэй энгийн биш, модон биш, гэхдээ ямар төрлийн? (Манай үүрлэсэн хүүхэлдэй нь гипс, ... хүнд, ... будаагүй, ... гунигтай, ... нүүр царайгүй).

5. Үзүүлэн үзүүлэх, дээжтэй ажиллах.

Матрешкагийн нүүрийг тойрог дээр зур. Бид үсийг салгаж, хажуу тал дээр нь сайтар байрлуулсан хоёр туузыг хийдэг. Эрүүний ёроолд бид ороолтны уясан үзүүрээс зангилаа зурдаг, учир нь ороолт нь матрешкагийн нүүр, үсний дээд хэсэгт үргэлж холбоотой байдаг.


Бид хүүхэлдэйний нүүрийг нарийвчлан гаргадаг. By хэвтээ шугамсайхан нүд зур. Шугамын эхэнд дээд зовхи cilia-тай, дараа нь доод зовхи, тэдгээрийн хооронд нүд нь өөрсдөө том хар дугуй хэлбэртэй байдаг. Дараа нь нүхний дээд талд бид хөмсөгний хоёр нимгэн шугам зурж, дунд хэсэгт нь жижиг цус харвалт - хамар, доор нь цэцэгтэй төстэй хоёр хөвөнгийн цэвэрхэн амны хөндийгөөр зурдаг.

Бид хувцасны шугамыг зурдаг. Дээрээс нь хүзүүний шугамын дагуу хоёр шугам байна. Тэд алчуураа наран хувцаснаас салгах болно. Доод талд нь бөөрөнхий шугамтай, саравчны захтай.

Матрешканы гэрт сарафан загвар зур. Тэд маш олон янз, хачирхалтай байж болно. Энэ нь цэцэг, сагс, шувуу байж болно. Би цэцэг зурах болно. Эхлээд цэцгийг дээшээ бөхийлгөж, дараа нь доош эргүүлсэн дэлбээнээс зур. Үр дүн нь цэцгийн титэм юм. Дараа нь цэцгийн дээд хэсэгт гоёмсог сийлсэн навчийг зур.

Хүүхэлдэйний биеийн хажуу тал дээр бид бас бариул зурах ёстой. Бид тэдгээрийг тохойноос нь нугалж, цамцны ханцуйндаа зурдаг. Матрешка нь нимгэн хуруутай, цэвэрхэн жижигхэн гартай.

Матрешкаг өөрийн үзэмжээр будцгаая. Үүрлэсэн хүүхэлдэй бол үргэлж маш тод, өнгөлөг хүүхэлдэй байдаг тул тэдэнд үүнийг өгөхийн тулд өнгө бүү харамлаарай өвөрмөц амт, энэ нь Оросын яг энэ хүүхэлдэйнд өвөрмөц юм.

Хөвөн арчдасны тусламжтайгаар та нарны даашинз, цэцэг бүхий ороолтоор чимэглэж болно. Дараа нь бид шүдний ооны үзүүрийг цагаан гуаш руу дүрж, нүдийг тодотгож "амилуулдаг".

Будахын өмнө

Та хуруугаа сунгах хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик

Бид инээдтэй үүрлэсэн хүүхэлдэй, гараа алгадах

Бид хөл дээрээ гуталтай, долоовор болон дунд хуруугаараа шалан дээр алхдаг

Манай алаг наран даашинзанд алгаа нийлүүлдэг

Бид эгч дүүс шиг. Гараа цоожтой

Аливаа бизнест болгоомжтой байгаарай, үүнийг санаарай шилдэг туслахууд- чимээгүй байдал, тэвчээр.

Одоо, мастерууд,

Бүгд ажилдаа орох цаг болжээ.

Мастерууд аа, бизнесээ эхлүүлээрэй -

Үүрлэсэн хүүхэлдэйг зоригтойгоор чимэглээрэй.

6. Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа.

(Багш зураг зурах явцад хүүхдүүдэд тусалж, зөвлөгөө өгдөг)



Сайн байна, залуусаа! Та ямар үзэсгэлэнтэй үүрлэсэн хүүхэлдэй болсон бэ, ухаалаг! Хамгийн гол нь хүн бүр маш өөр, баяр баясгалантай байдаг!

Бэлэн болсон үүрлэсэн хүүхэлдэйг тавиур дээр тавиад хатаана.

III.Доод шугам.

Залуус аа, та үүрлэсэн хүүхэлдэй зурах дуртай юу? (Хүүхдийн хариулт). Залуус аа, та матрешка хүүхэлдэйний талаар ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ? (Хүүхдийн хариулт). Матрешка бэлэг дурсгалын зүйл аль улс вэ? (Хүүхдийн хариулт). Өнөөдөр хийсэн гайхалтай ажлынхаа төлөө би чамайг шоколадан хүүхэлдэйгээр дайлж байна.

Танд бэлэг таалагдсан уу?

Зочдоо баярлуулж, анхны засал чимэглэлийн ажлуудаа толилуулъя. (Хүүхдүүд өгдөг).

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага Цэцэрлэгхосолсон төрөл No2

Хийсвэр

боловсролын зургийн үйл ажиллагаа

дунд бүлэгт

"Матрёшкагийн наран даашинзыг чимэглэцгээе"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Асонова Людмила Алексеевна

Нелидово, Тверь муж

Сэдэв:"Матрёшка хүүхэлдэйний наран даашинзыг чимэглэцгээе."

Зорилтот:Хүрээлэн буй ертөнцөд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Хүүхдэд цэцэг, хээ зурах аргыг бие даан сонгох чадварыг хөгжүүлэх, үүнд янз бүрийн арга техник ашиглан (цаасанд сойз түрхэх - "нойтон болгох", цаасан дээр наасан сойзоо эргүүлэх, цэг зурах гэх мэт).

Хүүхдүүдэд өнгө холих дасгал хий цайвар сүүдэрулаан ба цэнхэр цэцэг(ягаан, цэнхэр).

Будагтай ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Хөгжиж байна:

Сэтгэн бодох чадвар, төсөөлөл, яриа, анхаарал, ой санамж, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Өрөвдөх сэтгэлийг өдөөх тоглоомын дүрүүд; шаардлагатай хүмүүст тусламж үзүүлэх хүслийг төлөвшүүлэх; багш, хүүхдийн яриаг таслахгүйгээр сонсох чадварыг хөгжүүлэх; харилцааны чанар, бие биедээ эелдэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил;

Танин мэдэхүйн хөгжил;

Яриа хөгжүүлэх;

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил.

Тоног төхөөрөмж:Цаасан саравчны хээ, гурван өнгийн гуаш (улаан, цэнхэр, цагаан), сойз, өөдөс, палитр, аяга ус, сойз эзэмшигч, дээж авах жижиг хуудас, ширээн дээрх тосон даавуу, хүүхдэд зориулсан гарын тууз бүхий хормогч, хөгжмийн нот үүрлэсэн хүүхэлдэй ...

Урьдчилсан ажил:Хувцас дээрх хээг шалгах, будах хуудастай ажиллах, дидактик тоглоомуудболон өнгө холих туршилтууд,

ширээний тоглоом ("Өнгөт даалуу", "Гэртээ нуугдах", "Лотто" "Өнгийг нь сонго", "Бөмбөлгүүдийг цуглуул" гэх мэт), зуны улиралд байгальд болон байгалийн голд байрлах цэцэгт ургамлыг багаар ажиглах, шүлэг цээжлэх гол цэцэг, тэдгээрийн сүүдрийн тухай, хүүхэлдэй үүрлэх тухай дуу дуулж, шуудангийн газар руу аялах.

Боловсролын үйл ажиллагааны явц

Хүүхдүүд тоглоомын буланд тоглодог. Хүүхэлдэй үүрлэх тухай дууны хөгжмийн бичлэг сонсогдож, гартаа илгээмж барьсан шууданчин бүлэгт гарч ирэв.

Шуудан зөөгч:Сайн байна уу хүүхдүүд ээ, насанд хүрэгчид. Үүнийг надад хэлээч дунд бүлэг?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Шуудан зөөгч:За, сайн байна. Тэгээд би чамд боодол авчирсан.

Хүүхдүүд:Хэнээс?

Шуудан зөөгч:За, би хэнийг мэдэхгүй байна, гэхдээ та энд гарын үсэг зурахад л хангалттай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:За баярлалаа! (тэмдэг) Баяртай!

Шуудангийн хүн явлаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, би юу ч ойлгохгүй байна. Хайрцаг дээр матрешка байдаг. Багц хэнээс ирсэн гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:үүрлэсэн хүүхэлдэйгээс. (нээж, захидал гаргана)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу хүүхдүүдээ. Бид хүүхэлдэйг үүрлэж байгаад маш их гунигтай байна. Биднийг урьсан намрын амралт, мөн манайд баярын нарны даашинз байдаггүй. Бид ягаан, цэнхэр өнгийн хээтэй наран даашинзтай болмоор байна. Хэрэв та бидэнд тусалж, манай наран шарлагын хувцасыг чимэглэж чадвал бид танд талархах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та нар матрешкад туслахыг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Матрешка хүүхэлдэйг хэрхэн яаж туслах вэ? (Багш хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, ярилцаж, хамтдаа шийдвэрт хүрдэг: наран шарлагын хувцасыг матрешкагаар чимэглэх. сайхан цэцэгс, хэв маяг - ягаан, цэнхэр).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Асуудал нь манайд ийм будаг байхгүй. Яаж байх вэ?

Хүүхдүүд:холихыг санал болгож байна цагаан будагулаан өнгөтэй бол ягаан өнгөтэй болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид яаж цэнхэр будаг авах вэ?

Хүүхдүүд:Та цагаан, цэнхэр өнгийн будгийг холих хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв. Матрешка хүүхэлдэй цэцэгт үнэхээр дуртай тул наран шарлагын хувцасыг чимэглэж болно өөр өөр өнгөэсвэл хэв маяг. За, та туслахад бэлэн үү?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зурахаасаа өмнө хуруугаа сунгах хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик.

Бид инээдтэй үүрлэсэн хүүхэлдэй (хуруугаа зангидаж, тайлах)

Бид хөл дээрээ гуталтай (доод хуруугаараа тоглодог)

Манай алаг наран даашинзанд (алгаа нийлүүлэн)

Бид эгч дүүс шиг байна (шилтгээнд гар)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо наран шарлагын хувцас авч, ширээ рүү яв.

(Хүүхдүүд хормогч, ханцуйгаа өмсөж, сууна)

Тайван хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд өнгө холино, зурна. Багштай холбоо барих, эсвэл шаардлагатай бол би хүүхдүүд дээр очиж, цэнхэр өнгөтэй болгохын тулд аль будаг авах, ягаан өнгөтэй болгохыг зааж өгдөг.

Ажлыг хэн дуусгах вэ, би дээшээ гарч, саравчийг ямар хээ, цэцэгээр чимэглэсэн болохыг асууж, би магтдаг. Бараг бүх хүүхдүүд дууссаны дараа бид ажил хийж байгаа ширээн дээр ирээд ярилцаж: чи нарны даашинзыг хэрхэн чимэглэсэн бэ? Загвар эсвэл цэцэг ямар өнгөтэй вэ? Эдгээр цэцэг юу гэж нэрлэгддэг вэ? Ямар хэв маягаар хийгдсэн бэ? Бид бүтээлүүдийг биширдэг, өнгөний ялгааг тэмдэглэж байна: цайвар цэнхэр, тод цэнхэр гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, миний бодлоор матрешка хүүхэлдэйнүүд манай сарафануудад таалагдах болно. Сайн хийлээ! Бид тэднийг үүрлэсэн хүүхэлдэй рүү хэрхэн илгээх вэ? Бид матрешка руу захидал бичих гэж байна уу? Орой нь бид захидал бичнэ, маргааш шуудангийн газар очиж, матрешка руу захидал, илгээмж илгээнэ.