Հացաբուլկեղեն ենք նկարում մանկապարտեզում։ GCD-ի ամփոփում «Հացը մեր հարստությունն է» միջին խմբի երեխաների համար. Ինտեգրված անմիջական-կրթական գործունեության համառոտագիր «Հացն ամեն ինչի գլուխն է

Երթուղիավորում GCD Նկարչություն

DOE: Սանկտ Պետերբուրգի պետական ​​ինքնավար նախադպրոցական հաստատություն ուսումնական հաստատություն«Սանկտ Պետերբուրգի Մոսկովսկի շրջանի թիվ 5 մանկապարտեզ».

Խումբ՝ «Ծիածան» ավագ խումբ. Դաստիարակ՝ Մարինա Վ. Վոլոշչուկ.

Թեմա՝ «Հացն ամեն ինչի գլուխն է». Շաբաթվա թեման՝ «Հացն ամեն ինչի գլուխն է».

Նպատակը ՝ ձևավորում ստեղծագործական երևակայությունև պլան իրականացնելու ունակություն:

Առաջադրանքներ՝ գունավոր մատիտներով աշխատելու հմտության ապահովում, ճիշտ ընտրություն գունային տիրույթ, սիմետրիկ տեղադրելով նկարի բաղադրիչները։ Համախմբել գիտելիքները հացաբուլկեղենի տեսակների վերաբերյալ: Նյութեր, գործիքներ, սարքավորումներ՝ գունավոր մատիտներ, Սպիտակ թուղթ, մագնիսական տախտակ ոտքերի վրա, նկար բամբակյա իրերով, բամբակե արտադրանքի նկարներ և դրանց գծագրության օրինակներ։

Նախնական աշխատանք. Երեխաները բաժանվում են երկու խմբի՝ մեկը մնում է ուսուցչի մոտ, երկրորդը գնում է խաղասենյակ, որտեղ նա հանգիստ հանգիստ խաղեր է խաղում՝ դիդակտիկ, դերախաղ, աշխատանք կոնստրուկտորի հետ, նկարում է ազատ թեմայով։

Փուլ, դրա տևողությունըԲեմի նպատակներըՄանկավարժի գործունեությունըԱշակերտների գործունեությունըՄեթոդներ, ձևեր, տեխնիկա, հնարավոր տեսակներըգործունեությանըԱրդյունք

Հոգեբանական վերաբերմունք

Գրավեք երեխաների ուշադրությունըՀարցեր տալԲանավոր մեթոդԵրեխաները գործի են դրված

Ներածական կազմակերպչական

Երեխաներին փոխանցել, թե ինչ է լինելու հիմա

Ուսուցիչ. հրավիրում է բոլորին գնալ խաղասենյակ և նայել հացաբուլկեղենի համար նախատեսված ծաղկամանը (որտեղ սովորաբար ընկած են հացաբուլկեղենի կեղծիքները):

Երեխաների մեկնաբանությունները և պատասխանը. նրանք բացակայում են:

Մանկավարժ: Այո, տղաներ: Այսօր աղջիկները ցանկացան խաղալ մեր խոհանոցում և պարզեցին, որ բոլոր բլիթները, կեքսներն ու հացը վերջացել են: Ինչպե՞ս կարող ենք գտնել դրանք, ինչպե՞ս լուծել այս խնդիրը։

Երեխաների պատասխանները՝ փնտրեք, գնեք, ինքներդ արեք:

Երեխաները կազմակերպված են

Ներբեռնել:


Նախադիտում:

Երթուղիավորում

GCD Նկարչություն

DOE: Սանկտ Պետերբուրգի պետական ​​ինքնավար նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն «Սանկտ Պետերբուրգի Մոսկվայի շրջանի թիվ 5 մանկապարտեզ».

Խումբ: Ավագ խումբ «Ծիածան».

Մանկավարժ. Վոլոշչուկ Մարինա Վիկտորովնա.

Թեմա: «Հացն ամեն ինչի գլուխն է»։

Շաբաթվա թեման. «Հացն ամեն ինչի գլուխն է»։

Թիրախ:

Առաջադրանքներ. Գունավոր մատիտներով աշխատելու հմտության ապահովում, ճիշտ գունային գամմայի ընտրություն, նկարի բաղկացուցիչ մասերի սիմետրիկ դասավորություն։ Համախմբել գիտելիքները հացաբուլկեղենի տեսակների վերաբերյալ:

Նյութեր, գործիքներ, սարքավորումներ.գունավոր մատիտներ, սպիտակ թուղթ, ոտքերի վրա մագնիսական տախտակ, բամբակյա արտադրանքներով նկար, բամբակյա արտադրանքի նկարներ և դրանց գծագրության օրինակներ:

Նախնական աշխատանք.

Երեխաները բաժանվում են երկու խմբի՝ մեկը մնում է ուսուցչի մոտ, երկրորդը գնում է խաղասենյակ, որտեղ նա հանգիստ հանգիստ խաղեր է խաղում՝ դիդակտիկ, դերախաղ, աշխատանք դիզայների հետ, նկարում է ազատ թեմայով։

Բեմ, դրա

տեւողությունը

Բեմի նպատակները

Գործունեություն

ուսուցիչ

Գործունեություն

աշակերտները

Մեթոդներ, ձևեր, տեխնիկա, հնարավոր տեսակներ

գործունեությանը

Արդյունք

Հոգեբանական վերաբերմունք

1 րոպե

Գրավել երեխաների ուշադրությունը.

Ձեռքերի երեք բարձր ծափահարություններ (կամ զանգահարեք), խնդրում եմ հավաքեք խաղալիքներ և գնացեք ուսուցչի մոտ

Երեխաները մի կողմ են դնում խաղալիքները և բարձրանում ուսուցչի մոտ: Հարցեր տալ.

Բանավոր մեթոդ.

Երեխաները գործի են դրված.

Ներածական և կազմակերպչական,

1-2 րոպե

Երեխաներին փոխանցել, թե ինչ է լինելու հիմա։

Ուսուցիչ. հրավիրում է բոլորին գնալ խաղասենյակ և նայել հացաբուլկեղենի համար նախատեսված ծաղկամանը (որտեղ սովորաբար ընկած են հացաբուլկեղենի կեղծիքները):

Երեխաների մեկնաբանությունները և պատասխանը. նրանք բացակայում են:

Մանկավարժ: Այո, տղաներ: Այսօր աղջիկները ցանկացան խաղալ մեր խոհանոցում և պարզեցին, որ բոլոր բլիթները, կեքսներն ու հացը վերջացել են: Ինչպե՞ս կարող ենք գտնել դրանք, ինչպե՞ս լուծել այս խնդիրը։

Երեխաների պատասխանները՝ փնտրեք, գնեք, ինքներդ արեք:

Երեխաները ուսումնասիրում են աղյուսակը խաղասենյակ, հարցեր տալ, պատմել, լսել ուսուցչին։

Բանավոր և տեսողական մեթոդ, քննարկում.

Երեխաները կազմակերպված են.

Մոտիվացիոն և խթանող,

1-2 րոպե

Երեխաներին հետաքրքրել նկարչությամբ հացաբուլկեղեն.

Մանկավարժ. Եկեք հիշենք, թե որտեղից են հացաբուլկեղենը գալիս (գալիս):

Երեխաներ. Մի քանի երեխա հերթով պատասխանում են:

Մանկավարժ. Տղերք, ինչպե՞ս կարող ենք վերադարձնել մեր հացաբուլկեղենը:

Երեխաների պատասխանները.

Մանկավարժ. Ես առաջարկում եմ նկարել հացաբուլկեղենի վրա դրված ապրանքներ գեղեցիկ սեղան, և տեսնենք, թե արդյոք մերոնք կցանկանան վերադառնալ մեր սեղանին և վերադառնալ խաղասենյակ:

Երեխաները լսում են ուսուցչին, համաձայնում են կատարել գործողություններ, պատասխանել հարցերին:

Բանավոր-տեսողական մեթոդ.

Երեխաները շահագրգռված են նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու և նախկինում ձեռք բերածը համախմբելու գործողություններ կատարելով:

Թարմացվում է,

3 րոպե

Համախմբել գիտելիքները հացաբուլկեղենի տեսակների վերաբերյալ:

Մանկավարժ. Հիշենք, թե ինչ հացաբուլկեղեն կար մեր խոհանոցում և ինչ չկա: Եվ մեր գնդակը կօգնի մեզ դա անել: Ես քեզ մի գնդակ կնետեմ, ու ով ունի, հացի փուռի անունը կդնի ու կասի, որ չկա։ Օրինակ՝ հաց կար – հաց չկար։

Գնդակախաղ «Ինչ է գնացել»

(հաց, բոքոն, բուլկիներ, թխվածքաբլիթ, պրետզել, կարկանդակ, թխվածքաբլիթներ, չորացում, տորթ, կեքս):

Այստեղ մենք նման հացաբուլկեղեն չունենք։

Երեխաները լսում են ուսուցչին. Երեխաները կատարում են առաջադրանքներ՝ պահպանելով խաղի կանոնները։

Զրույց, խաղային գործունեություն, Բանավոր-տեսողական մեթոդ.

Յուրաքանչյուր երեխա հասկանում և ցանկանում է անել այս գործողությունները:

Նոր բաների ընկալում և յուրացում (կամ առկա գաղափարների ընդլայնում),

5-8 րոպե

Ստեղծագործական երևակայության ձևավորում և պլան իրականացնելու կարողություն:

Մանկավարժ.

Հացն աճեցնում էին հացահատիկագործները,

Բերքահավաք.

Հաճույք անելու համար

Համեղ հաց.

Տարեկանի հաց, բոքոն և գլանափաթեթներ

Դուք չեք կարող ստանալ այն զբոսանքի համար:

Մարդիկ հաց են փայփայում դաշտերում,

Հացի համար ջանք չեն խնայում։

Հացի մեքենան գնում է

Քշում է մինչև խանութ։

Բաց դռներից դեպի կողք

Դուրս թռչեք սկուտեղների վրա

Saiki, bagels և buns,

Դոնաթներ, բլիթներ գանգուրներով:

Մանկավարժ՝ ցույց է տալիս ավարտված աշխատանքոր երեխաները պետք է անեն: Բացատրելով, թե ինչու և ինչպես են ապրանքները գտնվում նկարում:

Երեխաներ. Մտածեք և քննարկեք, թե ինչ են ուզում նկարել:

Երեխաները լսում են ուսուցչին, պատասխանում հարցերին, նայում նկարին և քննարկում:

Տեսողական և արդյունավետ տեխնիկա.

Բանավոր-տեսողական մեթոդ. Քննարկում.

Երեխաները ծանոթացան նոր նյութերին.

Դինամիկ դադար, 1 րոպե

Փոխեք երեխաների ուշադրությունը.

Ֆիզիկական կրթություն:

Հացահատիկը դիպավ գետնին, (կռկել)

Այն սկսեց բողբոջել արևի տակ (ձեռքերը ձեր գլխից վեր)

Անձրևը ջրեց գետինը,

Եվ բողբոջը աճեց (դանդաղ բարձրանալ)

Ձգված դեպի լույսը և ջերմությունը (մատների վրա)

Եվ նա շրջվեց գեղեցիկ (ցույց տալով ինձ):

Մանկավարժ: Ասա ինձ, որևէ մեկը տեսե՞լ է իրական հասկ:

Կատարել

ֆիզիկական

վարժություններ.

Խաղի հնարքներ

Երեխաները հանգստացան։

Գործնական աշխատանք (եթե նախատեսված է), 5-10 րոպե

Գունավոր մատիտներով աշխատելու հմտության ապահովում, ճիշտ գունային գամմայի ընտրություն, նկարի բաղկացուցիչ մասերի սիմետրիկ դասավորություն։

Մանկավարժ. Ես առաջարկում եմ ձեզ սեղան նկարել և դասավորել ձեր սիրած թխած ապրանքները: Ցույց է տալիս փուլերով տարբեր տեսակներբամբակյա արտադրանք. Գլխի սեղանի վրա (մեջտեղում) բոքոն է:

Երեխաները հետևում են դաստիարակի գործողություններին, քայլ առ քայլ կատարում են աշխատանքը ինքնուրույն:

Ակտիվացման տեխնիկա

անկախ

մտածող երեխաներ. Բանավոր-տեսողական մեթոդ.

Գործնական աշխատանք.

Անհատական ​​ձև

գործունեության կազմակերպում։

Որոշակի քանակությամբ նոր հմտությունների յուրացում, նախկինում ձեռք բերված հմտությունների համախմբում:

Ռեֆլեքսիվ-ուղղիչ (համար կրթական գործունեություն, որում գերակշռում է գործնական աշխատանքը),

3 րոպե

Օգնեք երեխային հասկանալ (հասկանալ), որ նա տիրապետել է հմտություններին և հաղթահարել առաջադրանքը:

Հարցեր է տալիս՝ ի՞նչ արեցինք այսօր, ինչի՞ն տիրապետեցինք, ի՞նչ հիշեցինք։ Ինչու՞ պետք է իմանանք, թե որտեղից է գալիս հացը, ինչ տեսակի հացաբուլկեղեն է, և ինչու կարողանալ նկարել տարբեր ձևերև իրեր

Երեխաները պատասխանում են հարցերին և խոսում են արվածի մասին, ցույց են տալիս իրենց աշխատանքը (յուրաքանչյուր երեխայի հնարավորություն տվեք պատասխանել):

Զրույց, մեթոդ հետադարձ կապերեխաներից (պատմել).

Երեխաները ճանաչում և դրական են գնահատում իրենց յուրացրած հմտությունները և ավելի վաղ ձեռք բերած հմտություններն ու գիտելիքները:

Վերջնական փուլ. Արտացոլում,

3 րոպե

Դրական ինքնագնահատականի և նոր հմտությունների և գիտելիքների հետագա զարգացման և համախմբման ցանկության ձևավորում:

Դրական վերաբերմունք, գովասանք և երախտագիտություն.բոլորն արեցին դա, բոլոր լավ ընկերները:

Հարց՝ երեխաներին դուր եկավ և դեռ ուզում են խաղալ և շատ նոր ու հետաքրքիր բաներ սովորել:

Հարցեր են տալիս, համաձայնություն են հայտնում նոր հմտությունների և գիտելիքների հետագա զարգացման վերաբերյալ։

Զրույց, քննարկում.

Երեխաների գիտակցումը, որ նրանք տիրապետել և համախմբել են գիտելիքներն ու հմտությունները և իրենց գործունեությունը, անհրաժեշտ են ինչ-որ մեկին և իրենց:


Հանրակրթության բաժին

Սարատովի մարզի Ռտիշչևսկի շրջան

Քաղաքային նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն
Զվեզդոչկա թիվ 12 մանկապարտեզ. Գ. Ռտիշևո, Սարատովի մարզ»

Աբստրակտ նկարչություն

Թեմա՝ «Հացն ամեն ինչի գլուխն է».

Մանկավարժ՝ Կոլոմիեց Վ.Է.

2016

Աբստրակտ գծանկար «Հացն ամեն ինչի գլուխն է»

Թիրախ: Կրթել երեխաներին ոչ ավանդական ուղիներցորենի հասկի նկարչություն.

Ընդլայնել և խորացնել երեխաների գիտելիքները ցորենի հասկի, նրա արտաքին տեսքի մասին:

ամրապնդել նկարչական հմտությունները քնելու խոզանակով:

- բարձրացնել մոտիվացիան տեսողական գործունեությունիր բարոյական նշանակության գիտակցման միջոցով. բարելավել ընդհանուր և նուրբ շարժիչ հմտությունները.

Ակտիվացրեք ածականները երեխաների խոսքում (դեղին, փշոտ, ոսկեգույն):

Ուսումնական առաջադրանքներ.դաստիարակել աշխատանքում անկախություն և նպատակասլացություն, սկսած գործը մինչև վերջ հասցնելու կարողություն, ներկերի հետ աշխատելիս ճշգրտություն։ Դաստիարակել հարգանքհացին։

Դասի ընթացքը

Ուսուցիչը պատմում է հնագույն լեգենդմի ականջ հացի մասին.

Հին ժամանակներում, երբ Աստված ինքը քայլում էր երկրի վրա, մարդկանց կյանքը հեշտ էր և լավ կերակրված։ Ամբողջ տարինամառ էր։ Երբ անձրև էր պետք, երբ պետք էր՝ արևը շողում էր: Անտառներում աճել է պտղատու ծառեր... Կենդանիները հեզ էին, և բոլորը սնվում էին խոտով։ Մարդիկ չգիտեին ոչ մի հիվանդություն, դժբախտություն, սով։ Եգիպտացորենի հասկը շատ մեծ էր - համարյա ցողուն չկար, հատիկները սկսվում էին հենց գետնից, և յուրաքանչյուր հատիկը լոբու չափ էր։ Այնքան հաց կար, որ ոչ ոք չգնահատեց։ Մի անգամ Աստված քայլեց երկրի վրա և տեսավ, թե ինչպես է մայրը կեղտոտ երեխային սրբում թարմ թխած հացի ծայրով և միևնույն ժամանակ հրաժարվում ուտելուց անծանոթին: Աստված բարկացավ, երկինք բարձրացավ ու մարդկանց հացից զրկեց. Երկիրը քարի պես դարձավ, գետերը չորացան, խոտերը թառամեցին։ Սովը սկսվեց: Հետո կատուն ու շունը գնացին Աստծու մոտ՝ հաց խնդրելու։ Նա խղճաց և երկար ցողունի վրա փոքրիկ ականջ հատկացրեց կատվի ու շան բաժնեմասի համար։ Աստված այնպես արեց, որ ամառը սկսեց տևել ընդամենը կես տարի: Ձմեռը մարդկանց համար է, իսկ ամառը՝ կենդանիների։ Մարդիկ, թարմ հաց թխելով, առաջին կտորը տվեցին կատուներին ու շներին։ Հիմա ասա ինձ, ի՞նչ է սովորեցնում լեգենդը։

Մանկավարժ. Տղերք, գուշակեք հանելուկը, «դաշտում տուն է մեծացել, տունը հացահատիկ է» (ականջ): Ահա մի հասկ, որպես մեր այսօրվա հյուրը, եկեք պատմենք ձեզ, թե ինչ գիտենք դրա մասին: Որտե՞ղ է աճում հասկը: Ի՞նչ այլ բույսեր են աճում դաշտում, որոնք ունեն հասկեր:

Երեխաներ: ցորեն, տարեկանի, գարի.

Մանկավարժ. տղերք, եկեք նայենք նկարին, որը ցույց է տալիս ցորենի արտը։ Ի՞նչ կա բշտիկի վրա:

Երեխաներ: ձավարեղեն (ուսուցիչը ցույց է տալիս բնական ցորենի հասկը)

Ֆիզիկական կրթություն

Հացահատիկը մտավ գետնին (երեխաները կծկվել են),

Այն սկսեց բողբոջել արևի տակ (ձեռքերը գլխից վեր)։

Անձրևը ջրեց գետինը, և բողբոջը մեծացավ (երեխաները կամաց-կամաց վեր են կենում):

Նա ձեռքը մեկնեց դեպի լույսն ու ջերմությունը և գեղեցիկ շրջվեց։

Մանկավարժ. Երեխաներ, եկեք նստենք սեղանի մոտ և փորձենք նկարել ցորենի արտը (սկզբում նկարում ենք ցողունը, իսկ հետո խոզանակի քունը ջնջելով.

Ուսուցիչը երեխաներին խնդրում է պատկերացնել, որ նա հասկ է, իսկ դրանք հատիկներ են։ Երեխաները կամաց-կամաց շրջանաձև են հավաքվում գորգի վրա, կենտրոնում ուսուցիչն է։

Տղերք, ասեք, թե ինչ է պատրաստվում ցորենի հատիկներից: (տարբեր տեսակի ալյուր)

ՏՀՏ օգտագործող դպրոցի նախապատրաստական ​​խմբի երեխաների GCD «Հացը գլուխն է»

Մանկավարժ.
Ի՞նչ գիտեք հացի մասին։
(երեխաների պատասխանները)
Մանկավարժ.
Տղե՛րք, երբ ես ձեր տարիքին էի, հաճախ հացս չէի վերջացնում, և որ մեծերը չգիտեին, կիսատ-պռատ կտորները գցում էի աղբամանի մեջ։ Բայց մի օր պապիկիցս լսեցի. նախկին բանտարկյալՆացիստական ​​ճամբարը հացի մասին, որին նրանք կերակրում էին գերության մեջ ...
Ես ձեզ կպատմեմ նացիստական ​​համակենտրոնացման ճամբարների «Հացի» բաղադրատոմսը.
Բանն այն է, որ նացիստները հատուկ բաղադրատոմսով հատուկ «FORD» են թխել ռուս ռազմագերիների համար։
ԲԱՂԱԴՐԱՏՈՄՍԸ
շաքարի ճակնդեղի սեղմում - 40%,
թեփ - 30%,
թեփ - 20%,
ցելյուլոզային ալյուր տերևներից կամ ծղոտից `10%:

«Պատերազմի հաց»չի կարող անտարբեր թողնել ոչ մի մարդու, հատկապես նրան, ով պատերազմի ընթացքում սարսափելի դժվարություններ է ապրել՝ սով, ցուրտ, ահաբեկում։ Եվ պապս, ճակատագրի կամքով, ստիպված է եղել անցնել գերության այս տանջանքները։
«Եվ դա այն է, ինչ նրանք կերել են», - ասաց նա, «Ռուսի համար բոլոր ուտելիքները հաց ու ջուր են», և ջուրը նույնպես առանձնահատուկ էր, այն կուտակվել էր անձրևից հետո ջրափոսերում, որոնցում նացիստ զինվորները լվանում էին իրենց կոշիկները:
- «Ձեռքովս կաղապարը տեղափոխիր, ափիս մեջ ջուր վերցրու, և այն կոտրվում է, ճահճի հոտ է գալիս…»:
ու լռեց։
Համակենտրոնացման ճամբարի բանտարկյալները գիտեն հացի գինը և խոնարհվում են դրա առաջ.
«Այդպես է, ընկերս», - ավելացրեց պապս և ժպտաց, բայց նրա աչքերը միևնույն ժամանակ զվարճություն չէին արտահայտում, և գնելով, տղամարդու արցունքը գլորվեց նրա այտով ...
Այդ ժամանակվանից իմ վերաբերմունքը հացի նկատմամբ շատ է փոխվել։
Մանկավարժ.
Հացի համար միայն մեկ բառ կա. Այս բառը «կյանք» է։
Եվ ոչ մի ոսկի չի կարող գերազանցել հացի փշրանքին:
Այսօր մեր սեղաններին միշտ դրված է խրթխրթան հաց՝ ախորժելի ընդերքով։ Բայց ինչպես է դա հայտնվում: որտեղի՞ց է այն գալիս:
(երեխաների պատասխանները)
Մանկավարժ.
Գիտնականները կարծում են, որ առաջին հացը թխվել է առնվազն 15 հազար տարի առաջ։ Հացթուխի մասնագիտությունը աշխարհի ամենահիններից է։
Դժվար և դժվար է հաց ստանալը. Շատ մարդիկ օգնում են նրան «հասնել» սեղանին։
Մանկավարժ.
Ես առաջարկում եմ տնկել մի փոքրիկ սերմ և տեսնել, թե ինչ է աճում դրանից:

Ֆիզիկական կրթություն:
Մենք հացահատիկ ենք ցանել
Ի՞նչ դուրս կգա դրանից։
Անձրևը թափում է գետնին
Արևը մեղմորեն տաքանում է
Հացահատիկ է աճում
Հասել է արևին:
Խաղում է զեփյուռի հետ
Զեփյուռը ցնցում է նրան
Ցածր սեղմում է գետնին-
Ահա թե որքան զվարճալի է այն խաղում:
Մեր ծիլը ձգվեց,
Այն վերածվել է հասկի։

Մանկավարժ.
Հիմա առաջարկում եմ վիրտուալ շրջայց կատարել՝ հացի մասին ամեն ինչ իմանալու համար։
(դիտել ներկայացումը)

1 սլայդ
«Հացն ամեն ինչի գլուխն է».
2 սլայդ
Ռուսաստանը վաղուց հայտնի է իր հացով։
3 սլայդ



Հացը դեռ մեր երկրի հարստությունն է։
4 սլայդ


Իսկ ֆերմերի աշխատանքը ամենակարեւորն է, քանի որ առանց հացի անհնար է պատկերացնել մեր կյանքը։
5 սլայդ
Իզուր չէ, որ ժողովուրդը հացի մասին այսքան ասացվածքներ ու ասացվածքներ է ծալել.
6 սլայդ


«Մի հատիկը մի բուռ է տալիս»
Մանկավարժ.

Ի՞նչ ասացվածքներ գիտեք հացի մասին:

(երեխաները հացի մասին ասացվածքներ և ասացվածքներ են ասում)
Հնդկաձավար- մեր մայրն է, իսկ տարեկանի բոքոնը մեր սիրելի հայրն է:
Ճաշը վատ է, եթե հաց չկա։
Առանց գութանի ու խարիսխի, թագավորը հաց չի գտնի։
Առանց հացի և առանց շիլա մեր աշխատանքը ոչ մի կերպ չի լինում։
Վատ է ապրել առանց հացի և ջրի մոտ։
Առանց հացի չեն ճաշում։
Եթե ​​հաց կա, ուրեմն ճաշ կլինի։
Դաշտում՝ հացի, անտառում՝ վառելափայտի։
Ավելի խոր հերկել, ավելի շատ հաց ծամել։
Դառը գործ, բայց քաղցր հաց։
Կարկանդակներ կերեք, հացը պահեք։
Եթե ​​ուզում ես ուտել, հացի մասին կխոսես։
Շատ ձյուն - շատ հաց.
Մուշտակը չէ, որ տաքացնում է, այլ հացը։
Եթե ​​չաշխատես, հաց չես ստանա։
Խլեբուշկոն իմ պապիկն է։
Հաց և ջուր - ինչու ոչ սնունդ:
Հացն ու ջուրը հերոսական սնունդ են։
Հացն ամեն ինչի գլուխն է։
7 սլայդ
Հացամթերքը ոչ միայն համեղ է, այլեւ սննդարար։ Ամեն օր հաց ենք ուտում, ու դա ձանձրալի չի դառնում։
8 սլայդ
Ինչպե՞ս է այն աճում: Ո՞ւմ շնորհակալ լինենք մեր սեղանի հացի համար։ Ո՞վ գիտի, թե ինչպես են կոչվում այն ​​մարդիկ, ովքեր հաց են աճեցնում:
(երեխաների պատասխանները)
9 սլայդ
Եկեք գնանք մի կարճ ճանապարհորդության դաշտ:
10 սլայդ
Գարնանը հողը հերկում են, հատուկ տրակտորով ցորեն են ցանում։
11 սլայդ
Արևը շողում է, անձրև է գալիս: Շուտով դաշտերում հայտնվում են կանաչ ծիլեր՝ սածիլներ։
12 սլայդ
Ամռանը հասկերը աճում են, և դրանք պարունակում են շատ ու շատ հատիկներ։
13 սլայդ
Աշնանը ցորենը հասունանում է, հասկերը հավաքում են հաստոցներով՝ կոմբայններով։


15 սլայդ
Հացահատիկները հանում են հասկերից - կալսում են։ Ահա թե որքան հացահատիկ եք ստանում:
16 սլայդ
Հացահատիկը մանրացնել - մանրացնել և ստանալ ալյուր։
Ալյուրին ավելացնում են ջուր և այլ մթերքներ և խմորը հունցում։
17 սլայդ
Խմորից պատրաստվում են հաց, ռուլետներ կամ հարթ տորթեր։ Խմորը տեղադրվում է կաղապարների մեջ և թխում ջեռոցում կամ ջեռոցում։
Մանկավարժ.
Տղերք, հաց թխողի անունը ի՞նչ է։
(երեխաների պատասխանները)
18 սլայդ
Եվ դուք ստանում եք համեղ, անուշաբույր հաց։
19 սլայդ
(երեխան բանաստեղծություն է ասում)
Ահա այն՝ անուշահոտ հաց։
Ահա այն - տաք, ոսկեգույն,
Դրանում է մեր առողջությունը, ուժը,
Նրա մեջ հրաշալի ջերմություն կա։
Քանի ձեռքեր բարձրացրեցին նրան
պաշտպանված, պաշտպանված։

Մանկավարժ.
Տղաներ, ես շատ եմ ուզում ձեզ կարդալ Սերգեյ Միխալկովի բանաստեղծությունը
«Բուլկա»
Երեք տղա ներքևում
Ֆուտբոլի պես խաղալ
Այս ու այն կողմ մի բոքոն էին քշում
Ու դրանով գոլ խփեցին։
Մի անծանոթ հորեղբայր էր անցնում
Կանգնեց ու հառաչեց
Եվ գրեթե առանց տղաներին նայելու,
Նա ձեռքը մեկնեց դեպի այդ բրդուճը։
Այնուհետև, զայրացած խոժոռվելով,
Նա երկար ժամանակ փչեց նրա վրայի փոշին
Եվ հանկարծ հանգիստ ու բացահայտ
Նա համբուրեց նրան բոլորի աչքի առաջ։
-Ո՞վ ես դու,-հարցրեցին երեխաները:
Մի որոշ ժամանակ մոռանալով ֆուտբոլի մասին.
«Ես հացթուխ եմ», - պատասխանեց մարդը:
Եվ կամաց հեռացավ հացով:
Եվ այդ բառից հացի հոտ էր գալիս
Եվ այդ առանձնահատուկ ջերմությունը
Որոնք թափվում են երկնքի տակ
Ծովային ցորենը ոսկեգույն է:
Մանկավարժ.
Տղերք, մեր զրույցի վերջում ուզում եմ ձեզ առաջարկել կազմակերպել «Հացը կյանք է» նախագիծը։ Համաձայն ես?
(երեխաների պատասխանները, ցանկությունները, առաջարկները)
Մանկավարժ.
Առաջարկում եմ նկարներով պատկերել այն, ինչ ամենից շատ եք հիշում։
(Գեղարվեստական ​​ստեղծագործություն)

Միջին խմբում (4-5 տարեկան) անմիջական կրթական գործունեության համառոտագիր՝ «Հացը ամեն ինչի գլուխն է» թեմայով։


Աշխատանքի նկարագրություն:Ես ձեզ առաջարկում եմ երեխաների անմիջական կրթական գործունեության ամփոփագիր միջին խումբ(4-5 տարի) «Հացը ամեն ինչի գլուխն է» թեմայով. Այս նյութըօգտակար կլինի միջին խմբի ուսուցչի համար. Սա ճանաչողական համառոտագիր է, որի նպատակն է ընդլայնել երեխաների հասկացողությունը, թե ինչպես է հացը գալիս մեր սեղանին:

Կրթական ոլորտների ինտեգրում.

Ճանաչողական - խոսք, ֆիզիկական զարգացում:
Թիրախ:
Երեխաներին նախնական պատկերացում տալ, թե ինչպես է հացահատիկը դառնում հաց: Ուսումնական:
պատկերացում տվեք, թե ինչպես է հացը գալիս մեր սեղանին.
երեխաներին ծանոթացնել հացահատիկագործի, տրակտորիստի, կոմբայնավարի, հացթուխի մասնագիտությանը. իրենց գործունեության օբյեկտների հետ։
Զարգացող:
ընդլայնել երեխաների հասկացողությունը, թե ինչպես եմ ես աճում, հաց եմ թխում,
պատկերացում կազմել հացաբուլկեղենի բազմազանության մասին.
պատկերացում կազմել, որ հացը ամենակարեւոր պարենային ապրանքներից է։
ծանոթանալ մեծերի աշխատանքին՝ հացահատիկագործ, ջրաղացպան, հացթուխ։
Կրթություն.
մշակել հարգանք հացի նկատմամբ,
դաստիարակել հարգալից վերաբերմունք աշխատանքի նկատմամբ, ըմբռնում, որ յուրաքանչյուրի աշխատանքը դարձնում է մեր կյանքը, երկիրը ավելի լավն ու հարուստ:
Ցույց տվեք երեխաներին, որ հացը մարդկային կյանքի հիմքն է, որ հացի աճեցման գործընթացը շատ երկար և դժվար է, ուստի մենք բոլորս պետք է լավ հոգ տանենք հացի մասին, հարգենք այն աճող մարդկանց աշխատանքը:
Բառարան:հացահատիկագործ, ջրաղաց, ջրաղաց, հացթուխ, հացթուխ, ջրաղաց։
Սարքավորումներ:Կլոր տարեկանի հաց, սկուտեղ, հացաբուլկեղեն՝ թխվածքաբլիթներ, կրուտոններ, թխվածքաբլիթներ; հացի տուփ, հասկ, հացահատիկ, ալյուր, բոքոն;
նկարազարդումներ՝ հացահատիկագործ, բերքահավաք, ջրաղաց, հացթուխ; ափսեներ հացահատիկով, ալյուրով:
Տարածքների ինտեգրում.«Ճանաչում», «Հաղորդակցություն», «Գեղարվեստական ​​ստեղծագործություն».

Դասի ընթացքը

Երեխաները կիսաշրջանաձեւ նստում են բարձր աթոռների վրա:
Մանկավարժ.Տղե՛րք, լսե՛ք և գուշակե՛ք, թե հիմա ինչի մասին եմ խոսելու։
Հեշտ և արագ կռահելի.
Փափուկ, փարթամ և բուրավետ
Նա սև է, նա սպիտակ է,
Եվ երբեմն այն այրվում է:
Վատ ճաշ առանց նրա
Աշխարհում դրանից ավելի համեղ չկա:
Երեխաների պատասխանը.Հաց.
Մանկավարժ.Այսօր կխոսենք հացի մասին։
Մտնում է սպիկլետը
Տղերք, մի հասկ է եկել մեզ այցելելու։ Տեսեք, թե ինչ է նա բերել մեզ.
Ինչ հացից է թխում
Ի՞նչ ենք մենք ուտում ճաշի համար:
Հացը թխում են ալյուրից

Ինչ են տալիս մեզ հասկերը
Ամեն օր մենք ուտում ենք սպիտակ և տարեկանի հաց, ձեզնից շատերը սիրում են չորանոցներ, թխվածքաբլիթներ, կրեկերներ և տարբեր տորթեր: Իսկ ո՞վ գիտի, թե այս ամենը ինչից է պատրաստված։
Երեխաների պատասխանը.ալյուր, ձու...
Մանկավարժ.Եվ հասկը հիմա մեզ կպատմի, թե ինչպես է այն դարձել այդքան անուշահոտ բոքոն:
Spikelet:
ա) Հացահատիկները ապրում են հասկի մեջ.
Մեր հասկը նույն հատիկն էր։ Այն հարվածեց գետնին: Արևը տաքացրեց նրան, անձրևը թափվեց: Մարդիկ հոգ էին տանում նրա մասին, խնամում։ Այս մարդկանց անվանում են հացահատիկագործներ։
Եվ հացահատիկի միջից աճեց մի հասկ։ Հացահատիկը հավաքում են հասկերից հատուկ մեքենաների միջոցով։
բ) Այս հատիկները պետք է ալյուրի վերածվեն՝ սպիտակ, օդային, քնքուշ, հնազանդ։
Ուստի հացահատիկը տանում են ջրաղաց, որտեղ ջրաղացպանը նրանցից ալյուր է խնդրում։
(Ուսուցիչը ցույց է տալիս նկարազարդումներ).
Ջրաղացպանը կվառի ջրաղացի քարերը, հացահատիկը ալյուր կդարձնի։ Իսկ հիմա ես ձեզ ցույց կտամ, թե ինչպես են աշխատում ջրաղացաքարերը։
Աշխատել, ջրաղացի քարեր,
Նախ մանրացրե՛ք հատիկները։
Միացնենք մեր ջրաղացի քարերը։ Բոլորը պատրա՞ստ են։ Հետո եկեք սկսենք: Կրկնել ինձանից հետո.
Ֆիզիկական կրթություն
Նախ անհրաժեշտ է ջրաղացաքար
շարժման մեջ դնել, այսպես.
(Ձեռքերի պտտվող շարժումները ձեր առջև):
Եվ հիմա մենք պտտում ենք ջրաղացաքարերը։ (Ափը պտտվող շարժումներով քսում ենք ափին)
Բոքոն պատրաստելու համար,
Ավելի արագ պտտեք ջրաղացաքարերը: (Փոխեք ձեռքի շարժումները):
Կողքի երեք հատիկից ուժեղ,
Ստացվում է ալյուր!
գ) Ջրաղացից հետո հացթուխը կաշխատի ալյուրով.
Հացթուխ սպիտակ ալյուր
Փարթամ խմոր կստացվի։
Խմորիչ, մի ծույլ եղիր
Բարձրացրե՛ք մեր խմորը։
Հիմա եկեք խաղանք:
Այժմ ես ցույց կտամ, թե ինչպես է խմորիչը խմորը բարձրացնում: Հետևեք ինձ և կրկնեք բոլոր գործողությունները:
Խմորիչը հավաքում էր օդը,
Թթխմորը հալվել էր:
Թթխմորը հալվել էր:
Շնչել և արտաշնչել, ներշնչել և արտաշնչել.
Թուխ! Թուխ! Օ՜ Օ՜
Արի, խմոր, լայնությամբ և դեպի վեր
Աճե՛ք և բարձրացե՛ք:
Սպիտակ խմոր փքված - Օ՜ Օ՜
Խմորը հասուն էր և չաղ - Օ՜ Օ՜
Մենք մի փոքր կնճռոտեցինք,
Եվ նրանք ուրախությամբ ծեծեցին:
Ի՜նչ փարթամ խմոր ստացանք։ Շնորհակալություն բոլորին օգնության համար:
Հացթուխն այս խմորը դնում է ջեռոցում՝ ասելով.
Նստեք տաք վառարանի մեջ
Շագանակագույն, թխել!
Ի՜նչ հրաշք է, մի բոքոն հաց։ Շնորհակալություն հացթուխին։
Երեխա:
Ահա տարեկանի բոքոն
Կարմրավուն ընդերքով։
Երբեք մի մոռացիր
Նա պատասխանատու է սեղանի վրա:
Առանց նրա ճաշը չի հաշվվում:
Տոն օրերին և աշխատանքային օրերին.
«Փառք ու պատիվ հացին». -
Բոլոր մարդիկ ասում են.
Մանկավարժ.Քանի՞ մարդ է աշխատում համեղ հաց պատրաստելու համար։ Դուք պետք է ուշադիր վերաբերվեք նրան: Հացը ուտելիս մի տրորեք, կտորների մնացորդներ մի թողեք, դեն մի նետեք։ Հացն ուտելիս հիշեք, թե որքան աշխատանք է տրվել յուրաքանչյուր խայթոցի վրա:
Այսպիսով, որպեսզի մեր սեղանին միշտ լինի խրթխրթան կեղևով բուրավետ հաց, շատերն են աշխատում։ Հիշենք, թե ով է.
Երեխաների պատասխանը.Հացաբույծ, ջրաղաց (ջրաղաց), հացթուխ, ալյուր, հացաբուլկեղեն, հաց, բոքոն, բուլկի և այլն։
Մանկավարժ.Ահա, թե որքան հետաքրքիր բաներ է մեզ պատմել հասկը: Նա շնորհակալություն է հայտնում ուշադիր լսելու և բոլոր առաջադրանքները կատարելու համար։
Երեխաներ, հիշեք, որ հացը ամենակարեւոր հարստությունն է, այն ստեղծվել է մեծ աշխատանքով։ Երբ հաց եք ուտում, հիշեք, թե որքան մարդկային աշխատանք է ներդրվում յուրաքանչյուր հացի մեջ։ Հոգ տանել ձեր հացի մասին:
Տղերք, մեր հացն ունի փոքր քույրեր... Նրանք նույնպես թխում էին տաք ջեռոցում։ Ի՞նչ է դա։
Փոքր, կարագի, ուտելի անիվ:
Մենակ չեմ ուտի, բոլորի հետ կկիսեմ։
Երեխաների պատասխանը.Բագել.
Մանկավարժ.Սա բուրմունք է հասկից: Եկեք շնորհակալություն հայտնենք նրան։
Երեխաներ:Շնորհակալություն։
Մանկավարժ.Ցտեսություն, հասկ, արի մեզ մոտ քո հետաքրքիր պատմություններով։
Երեխաներ:Ցտեսություն!

Վ մանկապարտեզյուրաքանչյուր ուսումնական շաբաթ ունի իր հատուկ թեման: Դրանք կարող են լինել ընտանի կամ վայրի կենդանիներ, բանջարեղեն կամ մրգեր, թռչուններ կամ միջատներ, տրանսպորտ կամ մեծահասակների մասնագիտություններ: Ամեն ինչի պարտադիր կետերից մեկը տարիքային խմբերդիտարկվում է «Հացը ամեն ինչի գլուխն է» թեման։ Շաբաթվա բոլոր դասերն ամրապնդում են այս թեման՝ խոսքի զարգացում և շրջակա միջավայրի ու բնության հետ ծանոթություն, զրույցներ և դիտարկումներ։ Վրա այս թեմանանցկացվում են նաև գործունեության դասեր։ Այս շաբաթ երեխաների հասկերը և հոդվածում մենք ծնողներին կներկայացնենք, թե ինչպես է կատարվում նկարչությունը ավագ խումբ«Հաց» թեմայով.

Հացաբուլկեղենի արտադրանք

Սկսած կրտսեր խումբ, երեխաները սովորում են նկարել տարբեր առարկաներ և սյուժետային նկարներ«Հացն ամեն ինչի գլուխն է» թեմայով. Ավագ խմբի կողմից նրանք արդեն ունեն սիմետրիկ հասկ, բուլկիներ և թխուկներ նկարելու հմտություններ: Շաբաթվա ընթացքում, նվիրված հացին, ավագ խմբի երեխաների հետ կարող եք պլանավորել հացաբուլկեղենի ցուցահանդես։

Դաստիարակը կարող է բաժանել, թե ով ինչ խմորեղեն է նկարելու, կամ իրենք՝ երեխաները, եթե ցանկանան։ Հետո միացված առանձին թերթիկներՏղաները թղթի վրա նկարում են բոքոն, հաց, բլիթ, բուլկի, բոքոն, թխվածքաբլիթներ, բլիթներ և հյուսեր և այլն: Այնուհետև ամբողջ տեսականին կախված է միջանցքի տակդիրի վրա: Աշխատանքների ցուցահանդեսին կարող են հրավիրվել փոքր խմբի երեխաները, ծնողները, մանկապարտեզի աշխատակիցները:

Հանդիպում հյուրերի հետ

Մեր երկրում ավանդույթ կա, որին հետևելով սիրելի հյուրերին դիմավորում են աղ ու հացով. Մի գեղեցիկ բոքոն դուրս է բերվում մաքուր ասեղնագործ սրբիչի վրա: Ավագ խմբում հինգ տարեկան երեխաների հետ «Հաց» թեմայով նկարելը կարող է իրականացվել ուսուցչի՝ բոքոնի մասին պատմածից հետո՝ հաշվի առնելով հյուրերի հանդիպման նկարազարդումները: Երեխաներին առանձին ցույց տվեք գեղեցիկի նմուշը ասեղնագործ սրբիչ... Ուսուցիչը բացատրում է, թե ինչպես նկարել մեծ զարդարված հաց: Դրա մեջտեղում դրված է փոքրիկ աղաման։ Ավանդաբար հյուրերը պետք է կտրեն բոքոնի մի փոքրիկ կտոր, թաթախեն աղի մեջ և ուտեն:

Երեխաները, հետևելով ուսուցչի մոդելին, նախ բաց շագանակագույն ներկով հացի կիսաշրջան են նկարում: Վերին մասբոքոնը զարդարված է նույն գույնի հասկերով կամ ծաղիկներով։ Ներքևում նկարված է սպիտակ սրբիչ: Չորանալուց հետո նրա եզրերը ներկվում են երկրաչափական կամ ծաղկային զարդանախշով։ Գծանկարի վերջում վրան դրվում է աղաման։ Սպիտակ աղկարելի է անել՝ թաթախելով բամբակյա շվաբրը:

Հացը զամբյուղի մեջ

Այս թեմայի շուրջ կարող եք պլանավորել հետևյալը.

1. Նախ, երեխաները զամբյուղ են նկարում: Սա կարող է լինել սովորական արտադրանք՝ հյուսված ճյուղերից։ Երեխան նախ ուրվագծեր է գծում պարզ մատիտբաժանելով այն հատվածների։ Միայն դրանից հետո փոքր դետալները ներկվում են՝ փոխարինելով լույսն ու մուգ տարրերը միմյանց հետ:

2. Հետո լրիվ չորանալուց հետո հաց ու թխվածք են քաշում՝ ավելի ստվերելով բաց երանգապրանքների թեքություններ.

3. Դուք կարող եք մի քանի հասկեր մտցնել զամբյուղի մեջ հետին պլանում: Դա անելու համար հարկավոր է պարզ մատիտով նկարել, ապա ներկել՝ նաև փոխարինելով գույները։

Այս նկարչությունը ավագ խմբում «Հաց» թեմայով կարելի է կատարել մատիտներով կամ մոմի մատիտներով: Քանի որ կան շատ մանր մանրամասներ:

Խնդրում ենք նկատի ունենալ. եթե ցանկանում եք տանը նման նկար նկարել ձեր երեխայի հետ, ապա հինգ տարեկան երեխաները պետք է արդեն հասկանան առարկաների տարածական դասավորությունը: Այն, ինչ ավելի մոտ է, գծվում է ավելի մեծ չափերով, իսկ այն, ինչ ավելի մոտ է՝ փոքր: Զամբյուղը նկարելու համար օգտագործեք այնպիսի անկյուն, երբ դրամապանակի առջևի մասը գտնվում է ավելի ցածր, ոչ թե հետնամասի հետ: Տարայի ներսը տեսանելի է։ Դրա համար կարող եք գրիչ նկարել, կամ զամբյուղի հատակին անձեռոցիկ դնել և կտորի մեջտեղից կախված անկյունները նկարել։

Հացի դաշտ

Մեծահասակների մասնագիտություններին ծանոթանալու դասից հետո, որում երեխաները դիտում էին, թե ինչպես է պատրաստվում հացը, ինչ մարդիկ են ներգրավված մեր սեղանի վրա նման հիմնական արտադրանք ստեղծելու գործընթացում, կարող եք նյութը համախմբել մեծերի նկարչության դասում: խումբ. Հացաբուլկեղեն նկարելը դժվար չէ, բայց նախնական աշխատանք է պահանջվում։

Նախ, դասից մեկ օր առաջ, ձեզ հարկավոր է ֆոն նկարել: Կապույտլավ չորացնել։ Հաջորդ օրը տղաներն արդեն նկարում են դաշտում աճող ցորենը։ Դուք կարող եք նկարել դեղին, լիովին հասած հասկեր, կամ կարող եք պատկերել կանաչ աճը:

Ավագ խմբի երեխաները արդեն սովորում են պատկերել առարկաների շարժումը: Ուստի երեխաներին պետք է բացատրել, որ քամին ճոճում է հասկերը, և նրանք ներս են թեքվում տարբեր կողմեր... Նրանք կարող են գծվել նաև կիսաշրջանով դեպի ներքև: Երբ հասկը հասունանում է, հատիկները ծանրանում են և ցած են քաշում։ Ներքևի մասընկարը լցված է ձողերով, որոնք պահում են հատիկները: Վերևում Կապույտ երկինքդուք կարող եք նկարել սպիտակ ամպեր և արև:

Նկարչության թեմա

Որպես լրացուցիչ տարբերակներ ավագ խմբում «Հաց» թեմայով կարող են առաջարկվել հետևյալ տարբերակները.

1. Հաճույքներ տիկնիկների համար։

2. Թեյախմություն թխուկներով։

3. Զատիկի տոնը.

4. Նախաճաշի սենդվիչ.

5. Սիրված բլիթներ.

6. Մենք թխում ենք թխվածքաբլիթներ տատիկի համար:

Դուք կարող եք երկար ժամանակ ֆանտազիզացնել, ինչը թույլ է տալիս հացաբուլկեղենի բազմազանություն: Դուք կարող եք խուրձ նկարել դաշտում կամ հասկեր՝ ծաղկամանի մեջ: Հիմնական բանը, որ երեխաները սովորեն, որ հացն է կարևոր ապրանքմարդու կյանքում, հետևաբար, նրան պետք է պաշտպանել և հարգանքով վերաբերվել: