"Бүх ажил сайн байна." ONR бүхий сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан биеийн тамир, ярианы нэгдсэн хичээл Сэдэв: "Хаврын мод

Тойм - нэгдсэн хичээлийн тойм

биеийн тамирын боловсрол - ярианы мөчлөг

"Аз жаргалтай аялагчид"

хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зуучлах

мотор бөмбөрцгийн хөгжилд хоцрогдол.

"Радуга здоровя" залруулах студи

(сургуульд бэлтгэх бүлэг).

Удирдагчид:

- ярианы эмчилгээний багш,

Биеийн тамирын багш

Добрянка, 2011 он

Хичээлийн дугаар 20 "Баяртай аялагчид".

Зорилтот: хүүхдийн яриа, моторт үйл ажиллагааны зөрчлийг засах; эрүүл мэнддээ субьектив үнэлэмжийн хандлагыг мэдрэх практик.

Даалгаварууд:

Танин мэдэхүйн:

- тээврийн хэрэгсэл, дүрмийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг тодруулах, нэгтгэх замын хөдөлгөөн;

- тээврийн төрөл, тээврийн хэрэгслийн нэр, тэдгээрийн хийж буй үйлдэл, замын тэмдгийн нэр, тэдгээрийн утгын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

Залруулах, хөгжүүлэх:

- өргөжүүлэх, эрчимжүүлэх үгсийн сансэдвээр “Тээвэр. Замын хөдөлгөөний хууль";

- үг бүтээх, урлах чадварыг сайжруулах;

Тоног төхөөрөмж:янз бүрийн тээврийн хэрэгсэл бүхий зургууд, "Нэг-Олон" гэсэн бичээстэй бөмбөг, оньсого бүхий бөмбөлөг, хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцах "Замын тэмдэг" дидактик картууд (Genius-Press), фитболын бөмбөг, цагираг хүүхдийн тоо (улаан, шар, ногоон) ба ижил өнгийн зөөлөн модулийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл, гэрлэн дохионы зохион байгуулалт, "Rhythmic Mosaic" аудио заавар () , "Арван хулгана", "Бүүвэйн дуу", "Топ-Топ, алга ташилт" (Е. Железнова).

Хичээлийн явц:

Org. мөч.

Ярианы эмч : Сайн уу? Эхлээд бие биедээ эрүүл энхийг хүсэн мэндчилье.

Харилцааны тоглоом "Сайн уу!"

Хүүхдүүд хөтлөлцөн "Сайн уу!" Гэж дуулдаг.

1. ТАНИЛЦАХ ЯРИА. ДУЛААХ.

Ярианы эмч: Залуус аа, өнөөдөр бид таныг аялалд гарахыг урьж байна. Энэ нь янз бүрийн тээврийн хэрэгсэл амьдардаг алс холын ид шидийн газар болох Transportland-д байх болно. Та газрын тээврийн ямар төрлийг мэддэг вэ? ( Автобус, машин, галт тэрэг, ...). Мөн газар доорх тээврийн талаар юу хэлэх вэ? ( Газар доорх). Та ямар усан тээврийн хэрэгслийг мэддэг вэ? ( Усан онгоц, дарвуулт онгоц, завь, завь ...). Онгоц, нисдэг тэрэг ямар төрлийн тээврийн хэрэгсэлд хамаарах вэ? ( Агаарын тээвэрт).

Залуус аа, Transportlandia-д муу ёрын шидтэн Хөнгөн нүд нь замын хөдөлгөөний гол зохицуулагчийг гэрлэн дохио, тиймээс бүх төрлийн тээврийн хэрэгслийг нуужээ. ид шидийн оронхэрэлдэв. Хүн бүр түрүүлж байхыг хүсдэг бөгөөд бууж өгдөггүй.

е-ийн багш. Хэнд: Тиймээ, бүх тээврийн хэрэгсэл, гэрлэн дохио тусламж хэрэгтэй байна. Бид замаа мэддэг ч замд хүлээж буй бэрхшээлийг ганцаараа даван туулж чадахгүй. Та бидэнд туслахад бэлэн үү? Зам ойрхон биш, бид цааш явах болно янз бүрийн төрөлтээвэрлэлт. Чи бэлэн? Аз жаргалтай аялагчид дуугаар замд гарлаа! Дулаацаарай. "Аз жаргалтай аялагчид" хэмнэлтэй бүжиг. Фонограмм "Баяртай аялагчид" ("Rhythmic Mosaic" аудио кассет). "Хүүхдэд зориулсан хэмнэлтэй хуванцар хөтөлбөр" дэх хөдөлгөөний тодорхойлолт.

е-ийн багш. Хэнд: Анхаар! Transportlandia дээр зогс!

2. ҮЕИЙН, АМЬСГАЛ, ХУРУУНЫ ГИМНАСТИК. ФОНЕМАТИК ОЙЛГОЛТЫН ХӨГЖИЛ.

Ярианы эмч: Бидний өмнө байшин, дээр нь М үсэг байна. Энэ ямар байшин вэ? ( Энд метро байна). Бид метрогоор аяллаа үргэлжлүүлнэ.

Хурууны гимнастик. "Метро" дасгал.Дууны дуу хуруугаараа тоглох"Арван хулгана" аудио гарын авлагаас "Метро" (Е. Железнова).

Энд байгаа байшин, дээр нь "М" үсэг, Долоовор хуруугаа сунгаж, эрхий хуруугаа сунгасан байна

зөвлөмжүүдээр (M) холбогдсон, үлдсэн хэсэг нь шахагдсан байна.

Бид хаалгыг онгойлгоод орох болно. Алга нь завин дээр нугалж байна. Хуруугаараа дарсан

бие биедээ; тэд алгаа нээж, дараа нь тэд нэгддэг.

Метронд турник байдаг, коридор байхгүй Алга тантай тулж, хуруунууд хоорондоо орооцолдсон

өөрсдийгөө, шулуун, бас өөрсдөдөө чиглэсэн.

Бид тасалбарыг үүрэнд наах хэрэгтэй. Алга шулуун, хуруугаа зангидсан, үрж байна

алгаа бие биенийхээ эсрэг (шалан руу хэвтээ).

Шидэт шат доошоо бууж байна Гар нь дээрээс доошоо долгион шиг хөдөлгөөн хийх.

Өөрөө хашлагаа барь. Алга нь хоорондоо дарагдсан байна. Нэг хуруу

гар нь нөгөө гарынхаа ар талд байна.

Галт тэрэгний тавцан руу очих: Алга шулуун, хуруугаа зангидаж, гар нь хөдөлдөг

шалнаас дээш хойш урагшаа (дараа нь нугалж, дараа нь тохойгоо тэгшлэнэ).

Үргэлж ээжийгээ тэнд байгаарай! Нэг гарын алга нөгөө гарыг нь атгаж,

түүнийг шахдаг.

Зогс. Бид метрог орхидог (тэд зураг байрлуулсан хананд ойртдог). Та энд ямар тээврийн хэрэгслийг харж байна вэ? ( Завь, трамвай, ачааны машин). Ингээд суугаад ид шидийн оронд ямар тээврийн хэрэгсэл байдгийг харуулъя.

Артикуляторын гимнастик.

· "Усан онгоц". Амаа нээ. Хэлийг "завь" ("ховил") -аар нааж, хөдөлгөөнгүй байлга. Уруул нь өргөн нээлттэй ("инээмсэглэх"), дараа нь "ховил" руу хүрнэ.

· "Трамвай". Ам нь нээлттэй байна. Инээмсэглэсэн уруул. Хажуугийн ирмэгүүдДээд араа шүдэнд хэлээ чанга дарж, хэлний ар талыг доош нь бөхийлгөж, үзүүрийг нь чөлөөтэй байлга. Хэлийг урагш хойш нь хөдөлгөж, хэлний хажуугийн ирмэг нь араа шүдний дагуу гулсах ёстой. Баталгаажуулахын тулд доод эрүүхөдөлсөнгүй, уруул нь шүдээ татдаггүй.

· "Ачааны машин ачаагаа хоослож байна." Амаа нээ, инээмсэглэ. Хэлний хажуугийн ирмэгийг хажуугийн дээд шүдний эсрэг бараг соёо руу дарна. Хэлний өргөн үзүүрийг дээш доошлуулж, шүдний ард дээд доод буйл руу хүрнэ. Доод эрүү, уруул хөдөлгөөнгүй байгаа эсэхийг шалгаарай.

· -Машины дугуй цоорчихсон байна. Дуу чимээ гаргаж байна ш-ш-ш-ш.

· "Дугуйг шахах" ("Насос"). Дуу чимээ гаргаж байна s-s-s-s.

Үгийн тоглоом сур.

Залуус аа, муу ёрын шидтэн Гэрэлт нүд нь тээврийн хэрэгслийг илбэдсэн бөгөөд одоо тэр улс даяар хөдөлж чадахгүй байна. Хэрэв та үгсийг нэрний эхний болон сүүлчийн дуугаар нь таних юм бол зөвхөн та тусалж чадна (хүүхдүүд энэ үгийг нэрлэж, зургийг үзүүлнэ).

Тоглоомд зориулсан зургууд: завь, трамвай, ачааны машин, автобус, хөлөг онгоц, онгоц, мотоцикль, галт тэрэг ...

3. ХӨДӨЛГӨӨНИЙ ЯРИА ЗОХИЦУУЛАХ ДАСГАЛ.е-ийн багш. Хэнд: Дараа нь бид гэрлэн дохио хайж машинаар явна. Та аль брэндийг сонгох вэ? Надтай хамт үг ​​давтаж, хөдөлгөөн үзүүлээрэй.

Дасгал "Бид явж байна, бид машинаар явж байна ...".

Бид явна, бид машинаар явна, Жолооны хөдөлгөөнийг дуурайлган хийх.

Бид дөрөө дарна. Хөл нь нугалж, сунгасан.

Шилжих хурд "Хөшүүрэг" нь гараараа өөр рүүгээ, өөрөөсөө холддог.

Бид алсыг анхааралтай хардаг. Алгаа духан дээрээ тавь.

Арчигч дуслыг цэвэрлэнэ Гар нь таны өмнө тохойгоороо нугалж, алга

илчлэх.

Баруун зүүн. Цэвэр байдал! Гараа баруун, зүүн тийш нь бөхийлгө.

Салхи миний үсийг сэгсэрнэ. Тэд хуруугаа толгой дээрээ хөдөлгөдөг.

Бид хаана ч байсан жолооч нар! Өргөх эрхий хуруугар.

е-ийн багш. Хэнд: Анхаар, зогсоо.

4. ҮГИЙН ҮГ – ДҮРМИЙН ДАСГАЛ, ТОГЛООМ.

Ярианы эмч : Залуус аа, зогсоол дээр ачааны машин байна, мөн бидний ар талд бөмбөг байна. Ямар ер бусын юм бэ, түүн дээрх бичээс. Юу бичсэн бэ? Уншиж үзье: "Нэг - олон". Одоо бид энэ тоглоомыг тоглох гэж байна. Би бөмбөг шидэж, нэг объектыг нэрлэвэл та бөмбөгийг барьж аваад, хэрэв эдгээр объектууд олон байвал нэг үг хэлээрэй.

Тоглоом "Нэг - олон". Хэл ярианы эмч хүүхэд рүү бөмбөг шидэж, үгийг нэгжээр дууддаг. h., мөн хүүхэд, бөмбөгийг буцааж, олон тоогоор дууддаг. h

Нисэх онгоц - маш их нисэх онгоц.

Тоглоомын үгс:автобус, ачааны машин, дарвуулт онгоц, хөлөг онгоц, бүх төрлийн тээврийн хэрэгсэл, галт тэрэг, машин, троллейбус, завь, галт тэрэг, тэрэг.

Хараач, бидний бөмбөг хаа нэгтээ эргэлдэж байна. Тэрээр дараагийн шалгалтын замыг зааж өгдөг. Энд замын тэмдгийн картууд байна. Тэднийг аваад шалгаад хагас тойрог дээр зогс. Би залгая замын тэмдэг, мөн хэнд ийм тэмдэг байгаа бол түүнийг хүн бүрт үзүүлж, энэ нь ямар утгатай болохыг хэлдэг.

Тоглоом "Замын тэмдэг". Хүүхдүүдэд замын тэмдэг бүхий карт өгдөг. Хэл ярианы эмч замын тэмдгийг нэрлэж, хүүхэд үүнийг хүн бүрт үзүүлж, тэмдгийн утгыг тодорхойлж, тодорхойлдог.

Замын тэмдэг:

Зайлшгүй тэмдэг - "Явган хүний ​​зам".

Зайлшгүй тэмдэг - "Дугуйн зам".

Захирамжийн тэмдэг нь "Шулуу эсвэл баруун тийш жолоодох" юм.

Хориглосон тэмдэг - "Явган хүний ​​хөдөлгөөнийг хориглоно."

Хориглосон тэмдэг - "Унадаг дугуй унахыг хориглоно."

Хориглох тэмдэг - "Орохыг хориглоно".

Анхааруулах тэмдэг - "Замын ажил".

Анхааруулах тэмдэг - "Хүүхдүүд".

Мэдээлэл, чиглэлийн тэмдэг - "Явган хүний ​​гарц".

Мэдээллийн тэмдэг - "Автобус (ууд) эсвэл троллейбусны зогсоол".

Мэдээлэл, чиглүүлэх тэмдэг - "Газар доорх явган хүний ​​гарц".

5. ХӨДӨЛГӨӨНИЙГ ХӨГЖҮҮЛЭХ.

е-ийн багш. Хэнд: Залуус аа, тэмдгүүдийг буцааж тавь. Өө, хараарай, бидэнд бөмбөг ирлээ (ярианы эмч далд бөмбөгийг авдаг). Тэр бидэнд хэрхэн тусалж чадах вэ? ( Дотор нь тэмдэглэл бий). Энд бидэнд нэг оньсого байна. Таавал:

Ямар шувуу вэ: дуу дуулдаггүй,

Үүрээ мушгихгүй, хүн ачаа ачиж байна уу? ( Онгоц).

Тийм ээ, биднийг гэрлэн дохио нуугдсан газар хүргэж өгөх онгоц юм. Энд манай онгоцууд байна (фитболын бөмбөг аваарай). Та нисэхэд бэлэн үү?

· "Онгоц хөөрч байна." Ходоодоо фитболын бөмбөгөн дээр хэвтэж, шулуун хөлийг нь сунгаж, гараа урагш сунгана. Урагшаа - хойшоо дүүжин.

· "Онгоц нисч байна". Фитболын бөмбөгөн дээр сууж, гараа хажуу тийш нь тарааж, баруун, зүүн тийш (6-8 удаа) савлаж, гараараа шалан дээр хүр.

· "Агаарын нүхнүүд". Бөмбөлөг фитбол дээр үсэрч, шалнаас дээш харалгүйгээр амьсгалаа гаргахдаа "l-l-l" дууг дуудна.

6. ХӨДӨЛГӨӨНИЙ БОЛОН ХӨДӨЛГӨӨНИЙ ХӨДӨЛГӨӨНИЙ ТОГЛООМ, ОРОН ЗҮЙН ЧИГЛЭЛИЙГ ХӨГЖҮҮЛЭХ.

е-ийн багш. руу. Ингээд бид газардлаа. Бүгд онгоцноос буусан уу? Та гэрлэн дохионы олон өнгийн нүдийг хаана ч харахгүй байна уу? (Ярианы эмч гэрлийг унтраадаг). Тийм ээ, эргэн тойронд манан байгаа тул бид замын хөдөлгөөний ахлах зохицуулагчийг харахгүй байна. Мананг хурдан арилгахын тулд бид зам дагуу өнгөт машин жолоодох болно. Зөвхөн жолооч та бүхэн замдаа маш болгоомжтой оролцох хэрэгтэй.

"Өнгөт машинууд" гар утасны тоглоом.

Хүүхдүүд ("машин") гурван үндсэн өнгөний аль нэгний бөгжийг ("жолооны хүрд") хүлээн авч, "гараж" (хүүхдийн цагирагтай ижил өнгөтэй зөөлөн модуль) -д тараадаг. Тоглогчид өндрийнхөө дагуу баригдсан (модулийн ойролцоо). Хөгжмийн хөгжимд ("Топ-топ, алга ташилт" аудио хуурцаг, "Машин" дуу) бүх хүүхдүүд танхимыг тойрон хөдөлж, машин жолоодож, дуурайж эхэлдэг. Хөгжим тоглохоо болих үед "машин" нь "гараж" дахь байрандаа жагсах ёстой. Илүү хурдан жагссан хүмүүс ялагч болно.

Тоглоом 3 удаа давтагдана.

е-ийн багш. руу. Залуус аа, биднийг жолоодож байхад манан бага зэрэг арилав. (Ярианы эмч гэрлийг асаана). Хараач, урд уул байна ( зөөлөн модулийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл). Уулан дээр хэн бидэн рүү олон өнгийн нүдээр нүд ирмэв? ( Гэрлэн дохио). Зөв! Муу шидтэн Гэрэл нүд гэрлэн дохиог үүрд нуухыг хүссэн. Гэхдээ бид сайн нүүсэн, тээврийн талаар сайн мэддэг, замын дүрмийг сайн мэддэг, тиймээс бид ид шидийн хүчхатаж ширгэсэн. Одоо шидтэн биднийг ялж чадахгүй! Бид гэрлэн дохио олсон!

Ярианы эмч : Замын хөдөлгөөний гол зохицуулагч - гэрлэн дохиотой тоглоцгооё. Эхлээд гэрлэн дохиог санацгаая.

"Гэрлэн дохио" хөдөлгөөн багатай тоглоом.Хүүхдүүд гэрлэн дохиотой тулгарч байна.

ЭХэрэв гэрэл улаан асвал хөдөлнө гэсэн үг ... ( аюултай).

ХАМТмалын эмч ногоон хэлэхдээ: "Алив, замаа ..." ( нээлттэй).

Фшар гэрэл - анхааруулга - дохио хүлээнэ үү ... ( хөдөлгөөн).

Улаан гэрэл асахад чи хөдөлгөөнгүй зогсож, хөлддөг. Хэрэв та ногоон өнгөтэй харагдаж байвал та байрандаа алхаж байна . Шар асаалттай үед та алгаа ташина. Дохиог төөрөлдүүлсэн хүн нэг алхам ухрах болно.

Багш гэрлэн дохио үзүүлэхэд хүүхдүүд хөдөлгөөн хийдэг.

7. АМРАХ.

Ярианы эмч: Найзууд бид гэрлэн дохиог оллоо, одоо амрах цаг боллоо.

Цирмэгүүд доошоо бууж, нүд нь анив.

Бид тайван амарч, ид шидийн унтдаг.

Бүүвэйн дууны эгшигт хүүхдүүд тайвширдаг.

Бид чимээгүйхэн амарч, ид шидийн нойронд унтлаа

Бид амарсан нь сайн ч босох цаг нь болсон.

Инээмсэглэж, сунгаж, хөл дээрээ зогс.

Доод шугам. Хүүхдүүдийн ажлын үнэлгээ.

Ярианы эмч: Зүүд нь ид шидтэй байсан тул бид цэцэрлэгт оров.

Өнөөдөр бид хаашаа аялсан бэ? Та ид шидийн орны бүх тээврийн хэрэгсэлд энх тайвныг тогтооход хэрхэн тусалсан бэ? Залуус аа, та ямар тээврийн хэрэгслээр аялах дуртай байсан бэ? Та дараагийн удаа хаашаа явахыг хүсч байна вэ? ( хүүхдүүд хариулдаг).

Өнөөдөр чи ухаантай, анхааралтай, эелдэг, зоригтой, муу шидтэнээс ч айдаггүй байсан нь надад таалагдсан. Transportlandia хотын оршин суугчид танд маш их талархаж, бэлэг барьж байна.

Салах.

Аялал бидэнтэй хамт дууссан, бид одоо тээврийн талаар маш их зүйлийг мэддэг.

Бүлэг рүүгээ явах цаг боллоо, одоо бүгдээрээ аажуухан явж байна.

Уран зохиол, сургалтын хэрэглэгдэхүүний жагсаалт:

1. Нийт хоногоор лексик сэдвүүд: Төлөвлөлт ба тэмдэглэл. М .: TC Sphere, 2006.

1. Хэмнэлтэй мозайк. (C. Saint-Saens болон "Merry Travels"-ийн "Аквариум") - аудио гарын авлага.

2. Дээшээ, алга ташаарай. ("Машин") - аудио гарын авлага.

3. Арван хулгана ("Метро") - аудио гарын авлага.

4. Бүүвэйн дуу - аудио хөтөч.

5. Бид эрүүл байхыг хүсч байна. Эрүүл мэнд ба

хүүхдүүдэд зориулсан боловсролын үйл ажиллагаа бэлтгэл бүлэгцэцэрлэг. М.: TC Sphere, 2004 он.

6. , 4-7 насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан бие бялдрын боловсрол, ярианы нэгдсэн хичээл: Арга зүйн гарын авлага. - SPb .: "ХҮҮХЭД-ХЭВЛЭЛ", ​​2005 он.

7. Артикуляторын гимнастик. Арга зүйн

8. Цэцэрлэгийн ярианы эмчилгээ. OHP-тэй 6-7 насны хүүхдүүдтэй ангиуд. Хэл ярианы эмч, дефектологич, сурган хүмүүжүүлэгч нарт зориулсан гарын авлага. М .: "Мозайк - Синтез", 2004 он.

Сусанна Полякова
Биеийн тамирын цогц боловсрол ярианы хичээл (ахлах бүлэг OHP-тэй хүүхдүүдэд зориулсан)

Биеийн тамир, ярианы нэгдсэн хичээл

(OHP-тэй хүүхдүүдэд зориулсан ахлах бүлэг)

Асаалттай биеийн тамир, ярианы нэгдсэн ангиудбиеийн схемд чиг баримжаа сайжирч, хөдөлгөөн, ярианы зохицуулалтын ур чадвар сайжирч байна дисартри өвчтэй хүүхдүүд.

Сэдэв "Залуу сансрын нисгэгч бэлтгэх төв"

Зорилтот: нэгтгэхүйл явц дахь ярианы даалгавруудыг засах физик- эрүүл мэндийг сайжруулах үйл ажиллагаа.

Сэдвийн үгсийн санг идэвхжүүлэх "Орон зай".

Холбогдох үгсийг сонгох дасгал.

Дэлхий гэдэг үгийн хоёрдмол утгатай танилцах.

Нэг, хоёр, гурван үетэй үгсийг үечилсэн дүн шинжилгээ хийх чадварыг бэхжүүлэх.

Харьцангуй нэр үг үүсгэх дасгал.

Хөдөлгөөн, ярианы зохицуулалтыг сайжруулах.

Хоёр, гурван баганаар сэргээн босгох, хязгаарлагдмал гадаргуу дээр алхах, цагирагнаас цагираг хүртэл хоёр хөл дээр үсрэх, хажуу тийш өнхрөх, хурдатгалтай гүйх дасгал хийх.

Анхаарал, санах ой, уян хатан байдал, урвалын хурдыг хөгжүүлэх.

Эв нэгдлийг дэмжинэ.

Урьдчилсан ажил:

хүний ​​сансар огторгуйг судлах тухай багшийн яриа.

Байршил: биеийн тамирын заал.

Сурган хүмүүжүүлэгчид: ярианы эмчилгээний багш,

Тоног төхөөрөмж: гимнастикийн дэвсгэр, цагираг, засах дэвсгэр, трамплин> сагс, шүүс, шөл, үр тариа, аудио бичлэг, дуу хураагуур, зөөврийн компьютер, проектор.

Зохион байгуулах цаг

Хөгжим сонсогдож байна. Хүүхдүүд танхимд орж, жагсдаг.

Сайн байна уу хүүхдүүдээ. Өнөөдөр би таныг сургалтанд хамрагдахыг урьж байна "Юрий Гагарины нэрэмжит залуу сансрын нисгэгчдийн төв"... Та сорилтод бэлэн үү?

Биеийн тамирын багш.

Сансрын нисэгчид өдөр бүр гимнастик хийдэг тусгай дасгалууд... За бас бие халаалт хийцгээе.

Баганад алхах, гүйх нь нэг нэгээр нь явагддаг. Хүүхдүүд тойрог үүсгэдэг.

Дасгал "Сансрын нисгэгч"хөдөлгөөн, ярианы зохицуулалтын талаар

Тойрог дээр зогсож, хүүхдүүд В.Степановын шүлгийг уншдаг "Сансрын нисгэгч"мөн текстэд тохирох хөдөлгөөнийг хийх.

Харанхуй тэнгэрт одод гэрэлтдэг

Сансрын нисгэгч пуужингаар нисч байна.

Өдрийн ялаа, шөнийн ялаа

Тэгээд газар руу харна.

Тэр талбайн ёроолыг хардаг,

Уулс, гол мөрөн, далай тэнгис.

Тэр дэлхийн бөмбөрцгийг бүхэлд нь харж,

Дэлхийн бөмбөрцөг бол бидний гэр юм.

Сэдвийн нэрэнд зориулсан тэмдгүүдийн сонголт

Хүүхдүүд хоёр багана үүсгэж, бие биен рүүгээ эргэж харна.

Ярианы эмч. Залуус аа, тэмдэгт үгсийг аваарай (ямар сансрын нисгэгч).

Хүүхдүүд бие биедээ бөмбөг шидэх замаар нэмэлт үгсийг нэрлэнэ.

Зоригтой, авхаалжтай, хурдан, хүчтэй, тэсвэр тэвчээртэй, ухаалаг, авхаалжтай, өөртөө итгэлтэй, зоригтой, эрүүл, зоригтой, шийдэмгий, эелдэг, хөгжилтэй, анхааралтай, ажиглагч, сониуч.

"Саад тотгор"

(үндсэн хөдөлгөөн хийх)

Биеийн тамирын багш. Сансрын нисгэгч шиг болохын тулд сайн зүйл хэрэгтэй биеийн тамирын дасгал... Одоо та саад бэрхшээлийг даван туулах хэрэгтэй.

Хүүхдүүд дасгал хийдэг "Саад тотгор": хажуу тийш эргэлдэж, залруулгын зам дээр алхах, цагирагнаас цагираг руу үсрэх.

Сайн байна залуусаа! Та авхаалж самбаагаа харуулж, үсрэлтийн хүчийг харуулсан.

Дэлхий гэдэг үгийн хоёрдмол утгатай танилцах

Хүүхдүүд дэлгэцийн өмнө зөөлөн модуль дээр сууна.

Ярианы эмч. Манай гаригийн нэр юу вэ? (Дэлхий.)

Трактор юу хагалдаг вэ? (Дэлхий.)

Хөлөг онгоцны ахмад эргийг хараад юу гэж хэлдэг вэ? ( "Дэлхий!")

Хүүхдүүд асуултанд хариулах үед дэлгэцэн дээр зураг гарч ирнэ.

Та анзаарсан байх - Дэлхий гэдэг үг нь дэлхий, ургамал ургасан хөрс, хөлөг онгоцны зогсоолтой эрэг гэсэн утгатай.

"Ах дүүсийн үгс" (дэлхий гэдэг үгийн семантик талбар үүсэх)

Хүүхдүүд ээ, та үг болгонд байдаг гэдгийг аль хэдийн мэддэг болсон "Ах дүүс үг".

Өгүүлбэрүүдийг сонсож, дотроос нь олоорой "Ах дүүс үг"дэлхий гэдэг үгээр.

Дэлгэц дээр хүүхдүүдийн хэлсэн үгийн дүрс гарч ирнэ.

Анхилуун үнэртэй гүзээлзгэнэ ойд дуулж байна.

Өвгөн эмгэнтэй хамттэдний хонгилд амьдардаг байв.

Дэлхий хүмүүс өөрсдийн гарагийг хамгаалдаг.

Одойнууд гянданд эрдэнэс хайж байна.

Метро бол газар доорх тээврийн хэрэгсэл юм.

Газар доор өөр юу байдаг вэ? (Шилжилт, хонгил, эд баялаг,.)

Газрын самар бол газрын самар юм.

Одоо залуу сансрын нисгэгчдийн дурсамжийг шалгацгаая.

Хүүхдүүд давтана "Ах дүүс үг".

Дуу авианы анализ хийх чадварыг нэгтгэх дасгалууд (Гүйцэтгэсэн дэд бүлгүүд)

I дэд бүлэг: Трамплин дасгал.

Та сансрын нисгэгчийг анхааралтай, авхаалжтай гэж хэлсэн. Одоо бид таны анхаарал, ур чадварыг шалгах болно. Би энэ үгийг нэрлээд, та үгэнд хэдэн хэсэг (үе) байгааг тоолж, трамплин дээр ижил тооны үсрэлт хийх хэрэгтэй.

орон зай, эхлэх, Ангараг, гариг, сар.

II дэд бүлэг: тоглоом "Дууг бүү андуур".

Биеийн тамирын багш.

Одоо таны ажиглах чадварыг шалгацгаая. Би үгсийг дуудаж, та [s] дууг сонсоход байрандаа үсэрч, дуу [z] - squat.

Од, хиймэл дагуул, сансрын нисгэгч, нар жаргах, луужин.

Дууг сонсох [r], гараа өргөх, дуу [l] - урагш бөхийлгөх.

Робот, харь гаригийнхан, скафандр, сансрын хөлөг, сарны ровер.

Буухиа уралдаан "Сансрын хоол" (харьцангуй нэр үг үүсэх)

Биеийн тамирын багш.

Залуус аа, онгоцонд сансрын хөлөгСансрын нисэгчид таталцлын хүчгүй нөхцөлд тусгай хоол иддэг. Бүх бүтээгдэхүүн тусгай савлагаатай. Одоо бид бороохойг ажиллуулна "Сансрын хоол"... Гурван багана-баг болгон өөрчлөн зохион байгуулж, дараа нь нэг нэгээр нь очиж үзээрэй "агуулах", өгөгдсөн бүтээгдэхүүнээ аваад багийнхаа сагсанд хийгээд буцаж ирээрэй. Юу авчирсаныг саналаар илэрхийлэх хэрэгтэй.

Жишээлбэл: "Би нэг уут тахианы шөл хүргэж өгсөн.".

4-5 м-ийн зайд цагирагт хэвтэж байна "Сансрын хоол".

Нэгдүгээр баг ууттай үр тариа, хоёр дахь нь уут шөл, гурав дахь нь хайрцагтай шүүсийг хүргэж өгдөг.

Тус бүрийн тухай Хүүхдүүдийн дэд бүлэг нь багш юм(биеийн тамирын багш, ярианы эмч, хүүхдүүд хэрхэн нэр үг үүсгэж, өгүүлбэр бүтээж байгааг хянадаг сурган хүмүүжүүлэгч.

Тоглоом "Хашгирсан алчуур" (амьсгалын дасгал)

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр өөрсдийгөө дахин зохион байгуулдаг. -д зориулсан багш биеийн тамирын боловсролтойргийн төвд зогсож, алчуураа шиднэ хөнгөн даавуу... Сурагчид амьсгалаа гаргахдаа алчуур шалан дээр унах хүртэл эгшгийг дууддаг.

Үр дүн ангиуд

Эрхэм залуус аа, шалгалтууд орлоо "Сансрын нисгэгчдийг бэлтгэх төв"дууссан. Та сансар огторгуйн мэдлэгээ харуулж, авхаалж самбаа, хурд, эр зоригийг харуулсан. Та гайхалтай дурсамжтай. Сайн хийлээ!

Хүүхэд бүрийг гэрчилгээгээр шагнаж урамшуулдаг "Залуу сансрын нисгэгч"болон багц "Сансрын хоол"... Хүүхдүүд хөгжимд хүндэтгэлийн дугуйланд ордог.

Лопатина Л.В., Серебрякова Н.З. Ярианы эмчилгээний ажил v бүлгүүддисартригийн арилсан хэлбэрийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд. SPb., 1994.

Мерзлякова С., Кирсанова Т. Мерри колобок // Хөгжмийн найруулагч. 2004. № 5.

Пожиленко ЭЛ. Хөгжлийн нэвтэрхий толь бичиг хүүхэд: Хэл ярианы эмч, сурган хүмүүжүүлэгч, багш нарт зориулав бага ангиудболон эцэг эх. SPb., 2006.

Repin FOR. болон бусад хэл ярианы гайхамшгийн талбар. Екатеринбург, 1997 он.

Синицына Э. Ухаалаг үгс... М., 1998.

Ерөнхий боловсролын үндсэн хөтөлбөрт тавигдах холбооны улсын шаардлага сургуулийн өмнөх боловсрол... ОХУ-ын Боловсрол, шинжлэх ухааны яамны 2009.11.23-ны өдрийн 655 тоот тушаал.

Шибаев A. Төрөлх хэл, надтай нөхөрлөөрэй. Л., 1991.

Башканова Ирина Анатольевна,

ярианы эмчилгээний багш,

Ольга Петровна Карауш,

биеийн тамирын багш

Тюмень хотын 164-р МАДОУ цэцэрлэг

  • Даалгаварууд:Хүүхдүүдийн модны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, тодруулах.
    • Зарим төрлийн мод ургах газруудын нэрийг засах.
    • Модыг ялгаж сурахыг үргэлжлүүлээрэй Гадаад төрххуудас.
    • Харьцангуй нэр үг үүсгэх дасгал.
    • Бөмбөгийг тороор шидэж сургах.
    • Хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх, орон зайд чиг баримжаа олгох,
    • Ерөнхий болон нарийн моторт ур чадвар.
    • Хүмүүжүүл хүндэтгэхбайгальд, түүний гоо үзэсгэлэнг бишрэх чадвар.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Maple навч 2 ширхэг. хүүхэд бүрт гимнастикийн 2 сандал, дэд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан резинэн бөмбөг, модны загвар (царс, гацуур, туулайн бөөр), хус, царс, шинэс, линден, уулын үнс, навч, мөчрийн гербарийг дүрсэлсэн зураг янз бүрийн мод. Хичээлийн явц

Хүүхдүүдийг танхимд Гриб-Боровик (ярианы эмч), Леши (биеийн тамирын багш) нар угтан авч байна.

Boletus мөөг: Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бид таныг намрын ойд сэтгэл хөдөлгөм алхахыг урьж байна. Намар бол хамгийн тод, хамгийн үзэсгэлэнтэй цаг юм! Тэрээр өнгө, баялаг чимэглэлээрээ биднийг татдаг.

Бид яг будсан ойг харж байна,

Нил ягаан, алт, час улаан,

Хөгжилтэй, өнгөлөг ханатай

Гэрэлт гялбааны дээгүүр зогсож байна.

Гоблин:Тиймээс замдаа гарцгаая!

Хөгжимтэй хамт алхах, гүйх дасгалууд:

  • Хөлийн хуруун дээр алхах, гараа бүс дээр барих.
  • Өсгий дээр алхаж, ар талын тавиур дээр гараа тавина.
  • Хагас хонгилоор алхаж, гараа бүсэндээ барина.
  • Өвдөгний үеийг дээш өргөөд алхах, гараа хажуу тийш нь дээш өргөх.
  • Хялбар гүйлт

Мөөг-Боровик:Ингээд бид холимог ойд ирлээ. Залуус аа, яагаад ойг холимог гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:Ойд янз бүрийн мод ургадаг тул холилдсон байдаг.

Мөөг-Боровик:Зөв. Зөвхөн хус ургадаг ойн бүсийг юу гэж нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд:Хусан төгөл.

Мөөг - Боровик: Зөвхөн гацуур ургадаг ой юу?

Хүүхдүүд:Эльник.

Мөөг-Боровик:Өндөр нарийхан нарс ургадаг газар уу?

Хүүхдүүд: Pinery.

Boletus мөөг:Хүчирхэг урт наслалт царс моднууд байдаг ойн хэсэг?

Хүүхдүүд: Oak Grove.

Boletus мөөг:Өөр нэг байдлаар царс төгөлийг царс төгөл гэж нэрлэдэг.Хөл доор хэдэн навч байгааг анхаарч үзээрэй. Тэдгээрийг намрын тод цэцгийн баглаа хийхэд ашиглаж болно. Тэднийг цуглуулцгаая.

Хурууны гимнастик "Намрын навч"

Нэг хоёр гурав дөрөв тав, Хүүхдүүд ээлжлэн хуруугаа нугалав

Бид навчийг цуглуулах болно. Нударгаа шахаж, тайл.

Хусан навч, эгнээ навч, Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугална

Улиас навч, улиас навч,

Бид царс навч цуглуулах болно,

Ээж ээ намрын цэцгийн баглаабид авч явах болно. Тэд зүүн далдуу модны дунд болон алхдаг

(Н. Нищева) долоовор хуруубаруун гар.

Гоблин:Залуус аа, гэхдээ ээждээ баглаа өгөхөөс өмнө намрын навчийг биширцгээе.

Хөгжимтэй навчтай ORU.

"Шувууд нисдэг" дуудлагын дасгал.

  • I. p. - хөл нь бага зэрэг зайтай, гараа биеийн дагуу доошлуулсан.

1- Хамраараа гүнзгий амьсгаа аваарай.

2- "Он ёо-оо-оо-оо" гэдэг үгийг аль болох удаан хэлж амьсгалаа гарга.

  • I. p. - хөл нь бага зэрэг зайтай, хөл нь зэрэгцээ, гар нь доороос навчтай.

1 - өсгөх баруун гарнавчийг дээш өргөөд зүүнийг нь ар тал руу нь ав.

2 - өсгөх зүүн гардээш, баруун доош, буцаж.

3- Гарны байрлалыг өөрчлөх.

4- Гараа ip рүү доошлуул.

Түр завсарласны дараа бүх зүйлийг хурдан 3-4 удаа давтана.

  • I.p. - адилхан, биеийн дагуух навчтай гар.

1-гараа навчисаар дээш өргөн, гараа харж, амьсгалах.

2-Их биеийг баруун тийш хазайлгаж, гараа шулуун, толгойгоо шулуун, амьсгалаа гаргана.

Налуутай ч мөн адил зүүн тал... 6 удаа давтана.

  • I. p. - гол индэр, доор навчтай гар.

1-Хөлийн хуруун дээр суугаад, өвдөгөө салгаж, нуруугаа шулуун, гараа урагш сунгаж, амьсгалаа гаргана.

2- дээшээ шулуун, гараа доошлуулж, амьсгалах.

6-8 удаа давтана

  • Үсрэх нь алхахтай ээлжлэн солигддог.
  • Амьсгалыг сэргээх.

Мөөг-Боровик:Залуус аа, завсарлага аваад эргэн тойрноо харцгаая.

Түүний хавар, зун

Бид хувцасласан байхыг харлаа

Тэгээд намар нь хөөрхий

Бүх цамцнууд урагдсан.

Хүүхдүүд:энэ бол мод.

Boletus мөөг:Зөв. Бидний эргэн тойронд хичнээн олон мод байдаг! Тааж үзээрэй.

Цэцэрлэгт намар ирлээ,

Тэр улаан бамбарыг асаав.

Энд хар шувууд, оддын шувууд гүйдэг

Тэгээд чимээ шуугиантайгаар тэд түүн рүү цохьдог.

Хүүхдүүд:Роуэн.

Мөөг-Боровик:Би сүйрсэн торхноос гарлаа,

Би үндсийг нь эхлүүлж, өссөн

Би өндөр, хүчирхэг болсон,

Би аадар бороо, үүлнээс айдаггүй.

Би гахай, хэрэм тэжээдэг -

Юу ч биш, миний жимс бол өнгийн харандаа.

Хүүхдүүд:Энэ бол царс мод!

Мөөг-Боровик:Би анхилуун өнгөтэй мод,

Би сэрүүн сүүдэр өгдөг

Тэд миний титэм дор амарч байна

Амар амгалан, уйтгартай өдөр.

Хүүхдүүд:Энэ бол линден мод юм.

Мөөг-Боровик:Нарс шиг, гацуур шиг, өвлийн улиралд зүүгүй.

Хүүхдүүд:Шинэс.

Гоблин:Та бүх оньсого тааварыг зөв таасан! Одоо өөрсдийгөө навч шиг төсөөлж, салхиар тоглоцгооё.

"Навч унах" хөдөлгөөнтэй яриаг зохицуулах дасгалууд

Бид намрын навчис Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, гараа хажуу тийш нь гаргадаг

Бид мөчир дээр сууна ... дээш.

Салхи үлээж, нисэн одов. Тэд гараа даллаж, тойрог хэлбэрээр гүйдэг.

Бид ниссэн, бид ниссэн

Тэгээд тэд газар дээр чимээгүйхэн суув. Тэд бөхийж, гараа шалан дээр буулгадаг.

Салхи дахиад л давхилаа Босох, гар хөдөлгөөн

Тэгээд тэр бүх навчийг өргөв. баруун зүүн.

Spun нисэв Газар дээрээ эргэлдэж байна.

Тэгээд тэд дахин газар суув ... Доошоо суу.

Гоблин:Найзууд маань ойн амьтад намар юу хийдэг вэ, одоо бид олж мэдэх болно.

Хөдөлгөөнүүдийг хөгжүүлэх

  • "Зараа гүйж, навчийг зөөдөг." Гимнастикийн вандан сандал дээр гэдсэн дээр мөлхөж, гараараа дээш татах. Дасгалыг 3-4 удаа давтана.
  • "Хэрээм волейбол". Бөмбөгийг тор дээгүүр бие бие рүүгээ шидэх. Дасгалыг хүүхэд бүрт 10 удаа давтана.

Мөөг-Боровик:Залуус аа, би тоглохыг санал болгож байна. Модны нэрнээс навчны нэрийг өг, жишээлбэл: агч-агч.

Царс-…. царс

Хус- ... Хус

Үнс- ... Үнс

Линден ... Линден

Гоблин:Бүх мод жимстэй. Та ямар жимс идсэн бэ? (боргоцой) царс модны дэргэд үү? (царс) Туулайн бөөр? (туулайн бөөр) Одоо өөрийгөө жимс гэж төсөөлөөд надтай тоглоом тогло.

Гадна тоглоом "Боргоцой, боргоцой, туулайн бөөр"

Бүлэг хүүхдүүд 3 багт хуваагдана. Нэгийг нь "Конус", хоёр дахь нь "acorns", гурав дахь нь "Chestnuts" гэж нэрлэдэг. Баг бүр өөрийн гэсэн "гэр" - дээр дурдсан жимс боловсорч гүйцсэн модтой. "Мод найгаж, жимс жимсгэнэ сүйрч байна!" хүүхдүүд танхимд тархана. "Мод руу хурдан гүй, модоо ол!" Хүүхдүүд модныхоо ард багана дээр жагсах ёстой. Тоглоом 3-4 удаа давтагдана.

Хөдөлгөөн багатай тоглоом "Мод нэрлэ"

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Багш тойргийн төвд гартаа бөмбөг барьдаг. Багш бөмбөгийг нэг юмуу өөр хүүхдэд шидээд модны нэрийг хэлэхийг санал болгодог. Модыг нэрлэсний дараа хүүхэд бөмбөгийг буцааж шиддэг.

Мөөг-Боровик:Ингээд бидний алхалт дууслаа. Таалагдсан уу намрын ой? Би ойн найз нөхдийн дүрмийг сурч, үүнийг дагаж мөрдөхийг санал болгож байна.

Олон ойг бүү сүйтгэ, бага зэрэг ойгоо арчил, ойгүй бол тарь! Ийм зүйл байсаар удаж байна ардын мэргэн ухаан: "Төл, ой мод - бүх дэлхийн гоо үзэсгэлэн!"

Гайхах мөч: гоблин боргоцой, навчтай цээжийг гаргаж авдаг.

Леши:Бид танд зориулж ойн бэлгүүдийг бэлдсэн. (Гоблин хүүхдүүдэд боргоцой, навч өгдөг)

Мөөг-Боровик:залуус бид "Намрын ойд юу таалагдсан" сэдвээр зураг зурах бүлэгт очдог.

Уран зохиол

  • Вахрушева А.А., Кочемасова Е.Е., Акимова Ю.А. Сайн байна уу! Дэлхийсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан.-М., 1993.
  • Т.И.Осокина Биеийн тамирын боловсролцэцэрлэгт - М., 1986. Лескова Г.П. Цэцэрлэгийн бусад хөгжлийн ерөнхий дасгалууд: Сурган хүмүүжүүлэгчид зориулсан гарын авлага. - М., 1981.
  • Ткаченко Т.А. Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд муу ярьдаг бол. - SPb., 1998.

Цвинтарный В.В. Бид хуруугаараа тоглож, яриаг хөгжүүлдэг. - SPb., 2000.

Хэвлэл мэдээллийн хэрэгслээр хэвлэгдсэн гэрчилгээ Цуврал А 0002229-0002230 SHPI 62502666132281 Илгээсэн огноо 2013.11.16.

Сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарыг урьж байна Тюмень муж, Ямало-Ненец автономит тойрог, ХМАО-Югра нар өөрсдийн арга зүйн материал:
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, зохиогчийн эрхийн хөтөлбөрүүд, сургалтын хэрэглэгдэхүүн, хичээлд зориулсан танилцуулга, электрон тоглоомууд;
- Хувь хүнийхээ боловсруулсан тэмдэглэл, скрипт боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео орно), гэр бүл, багш нартай ажиллах хэлбэр.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?

Елена Микишева
ONR бүхий сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан биеийн тамир, ярианы нэгдсэн хичээл Сэдэв: "Хаврын мод"

Сэдэв: « Хавар мод»

Зорилго:

Үзэл баримтлалыг тодруулах « мод» ;

Нэрийн талаарх мэдлэгээ нэгтгэх мод, бүтэц мод;

Тодорхойлох чадвартай байх модны навчны харагдах байдал;

Хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, анхаарал, авъяас чадвар;

Босоо үсрэх дасгал хийх, бөхийлгөсөн хөл дээр буух;

Гимнастикийн хананд дур мэдэн авирах дасгал хийх;

Хязгаарлагдмал орчинд алхахдаа тэнцвэрээ хөгжүүл (хажуугийн шат);

Ур чадварыг бий болгох зөв гүйцэтгэл-тэй хослуулан моторын үйл ажиллагаа ярианы дагалдан;

Хүүхдэд найз нөхөддөө найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цас аль хэдийн хайлж, горхи урсаж байна,

Цонхоор үлээв хавар.

Булшингууд удахгүй тангараг өргөх болно

Мөн ой мод навчаар бүрхэгдсэн байх болно. (А. Плещеев)

Тэгээд тэр ирсэн Хавар... Тэгээд ойд юу болдог хавар?

Хаалгыг тогших үед Лесовичок гарч ирэв (тоглоомыг дарга нь авчирдаг биеийн тамирын боловсрол)

Залуус аа, Лесовичок таныг хэрхэн сэрж байгааг харахын тулд хаврын ойд зугаалахыг урьж байна. хавар, юу олж мэдэв модойд ургадаг бөгөөд тэдгээрийг навчнаас олж сурсан Толгой биеийн тамирын боловсрол: За, явцгаая!

Алхах, гүйх дасгалууд

"Бид ойн замаар алхаж байна"... Гимнастикийн алхмаар алхах. (Шувууд чанга дуулж, баярладаг хавар, үүр барихаар бэлтгэж байна)

"Бамбарууд ирж байна"... Өсгий дээр алхаж, гараа тохойгоороо бөхийлгөж, алга урагш, хуруугаараа өргөн. (Баавгай хавар сэрэх, үүрнээс гарч, нуруугаа тэгшлээрэй)

"Буужин үсэрч байна"... Хоёр хөл дээрээ үсрэх, урагшлах. (Буужин баярладаг хавар, нар дулаарч, цас хайлж, хоол хүнс авахад хялбар болсон).

"Бид ойн замаар явж, мөчрүүд дээгүүр алхаж байна"... Алхаж, хөлөө өндөрт өргө.

"Бид гэссэн хэсгүүдийг тойрон явдаг"... Хөлийн хуруун дээр алхах, гараа дээш өргөх. (Нар дулаарч, гэссэн толбо гарч ирэв)

"Зальтай chanterelles"... Хөлийн хуруун дээр амархан гүйх. (Чантереллууд хөлийн үзүүр дээр амархан гүйдэг тул туулай сонсохгүй).

"Бид амьсгалж байна цэвэр агаар» ... Амьсгалын дасгалтай хослуулан тайван алхах. (Хүүхдүүд ээ, хараарай, эргэн тойронд үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм! Ой мод амь орж, амьтад сэргэж, шувууд жиргэж. Нахиа хавдаж, дараа нь анхны навчис гарч ирдэг. Тэд маш сайхан үнэртэй)

Удирдагч биеийн тамирын боловсрол: Лесовичок биднийг авчирсан ойн цэвэрлэгээбор шувуу наранд шарах гэж бөөгнөрсөн газар. Тэдэнтэй хамт наранд жаргаж, бүжиглэцгээе.

Хөгжмийн халаалт: "Бор шувуу диско"

Хүүхдүүд унасан дээр сууна мод.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та хэнийг харж, сонссон бэ? хаврын ой? (шувуу, амьтад).

Гэхдээ ойд бас олон янз байдаг мод... Тэдний нэрийг таахыг хичээ.

Хаврын мэнд хүргэе, зун хүйтэн болдог.

Намрын улиралд тэжээл өгдөг, өвлийн улиралд дулаардаг (мод) ;

Хэн ч айдаггүй, гэхдээ бүгд чичирдэг (улиас);

Найз охидууд ойн захад зогсож байна.

Хувцаслалт нь henbane, малгай нь ногоон өнгөтэй (хус)

Өвөл зуны улиралд нэг өнгөөр (гацуур)

Энд олон янз байна ой дахь мод... Альийг нь нэрлэ Таны мэддэг моднууд?

(царс, агч, нарс, эгц, бургас)Мөн ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ мод?

Соронзон самбар дээр хүүхдүүд хэвтдэг модмөн түүнийг дууд хэсгүүд: үндэс, их бие, мөчир, навч, цэцэг.

За, одоо бид хуруугаа нухаж, тухай шүлгийг санах болно мод.

Хурууны гимнастик "Ойд"

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав - Хуруугаараа нударгаараа зангидсан

Бид ой руу зугаалахаар явлаа. Нэг нэгээр нь нугалаад хөдөл.

Маш их үзсэн мод, хэмнэлтэй шахаж, тайлах

Энд хус, энд агч байна, хуруугаа ээлжлэн нугалав.

Ойролцоох нарийхан царс мод,

Энд эгнээ, энд нарс байна -

Тэдэнд бүгд дулаацав Хавар... Хүүхдүүд хуруугаа хөдөлгөдөг.

Тэд навчийг хэмнэлээр шахаж, тайлж эхлэв

Нартай уулзахад таатай байна! Алга.

Удирдагч биеийн тамирын боловсрол: Залуус аа, бидний адал явдал үргэлжилсээр байна. Навчийг өөрөө олоход нь тусал мод... Гэхдээ Лесовичок богино хугацааны дараа навчийг танд өгөх болно туршилтууд:

Модон дээгүүр үсрэх,

Түүнтэй хамт орж гарах мод(Шведийн хана дагуу навчны ард,

Хажуугийн гишгүүртэй нарийхан гуалин дагуу алх,

Хаанаас нь олоорой модны навч(хүн бүр өөрийн гэсэн навчтай тохирохыг нь сонгодог мод- навчийг өөртөө буцааж өг мод).

(Хүн бүр өөрийнх нь дээр зогсоно мод, хүүхдүүд бие даан бие даан дасгал хийдэг)

Лесовичок тоглохыг санал болгож байна тоглоом: "Хэн өөрийнхөөрөө илүү хурдан олох вэ мод» .

Сайт дээр хоёр схем байдаг мод(уулын үнс, хус)... Хүүхдүүд - "Ухуулах хуудас"хоёр бүлэгт хуваагдана (дээр аман тушаал) нэрсийн дагуу мод... By дохио: "Салхи үлээж, навчийг урж байна!"- хүүхдүүд танхимд тархана. By баг: "Өөрийгөө ол мод- хүүхдүүд өөрсдийнхөө зүг гүйдэг мод, хэн хурдан.

Тоглоом "Ид шидийн гацуур мод" (нурууны булчинг бэхжүүлэх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Лесовичок бутны дор ямар нэгэн зүйл нуусан (Тэр хоёр дугтуй гаргаж, хүүхдүүд нээж, зүссэн навчийг хардаг)... Тэднийг соронзон самбар дээр цуглуулахыг хичээцгээе.

Одоо клиринг дээр цуглараарай, Лесовичок гэж асуув:

Та өнөөдөр хаана байсан, юу хийсэн бэ? (ойд алхах, бор шувуутай бүжиглэх, оньсого тайлах гэх мэт)

Юу нь амархан, юу нь хэцүү байсан ажил мэргэжил?

Бид юу хэлж чадах вэ эцэг эхдээ хийх?

Надад хамгийн их таалагдсан зүйл ажил мэргэжил?

хотын захиргааны сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага

« ЦэцэрлэгЩигри хотын "Үлгэр" Курск муж

НЭГДСЭН

БИЕИЙН - ЯРИА

АНГИ

(OHP-тэй хүүхдүүдэд зориулсан ахлах бүлэг)

сэдвээр: "Залуу сансрын нисгэгч бэлтгэх төв"

Гүйцэтгэсэн: биеийн тамирын багш

Солпанова Ирина Геннадьевна

ярианы эмчилгээний багш

Марина Владимировна Харх

Зорилтот:Залруулах, ярианы ажлыг бие бялдрын боловсрол, эрүүл мэндийг сайжруулах үйл ажиллагаанд нэгтгэх.

Даалгаврууд

    Үе мөчний аппарат, фонемик ойлголт, харааны болон бусад чадварыг хөгжүүлэх сонсголын анхаарал, санах ой, моторт ур чадвар.

    "Сансар огторгуй" сэдвээр үгсийн санг идэвхжүүлэх.

    Нэг, хоёр, гурван үетэй үгсийг үечилсэн дүн шинжилгээ хийх чадварыг бэхжүүлэх.

    Харьцангуй нэр үг үүсгэх дасгал.

    Дэлхий гэдэг үгийн хоёрдмол утгатай танилцах.

    Хөдөлгөөн, ярианы зохицуулалтыг сайжруулах.

    Хоёр баганад дахин босгох, хязгаарлагдмал гадаргуу дээр алхах, цагирагнаас цагираг хүртэл хоёр хөл дээр үсрэх, хурдатгалтай гүйх дасгал хийх.

    Анхаарал, санах ой, уян хатан байдал, урвалын хурдыг хөгжүүлэх.

    Эв нэгдлийг дэмжинэ.

УРЬДЧИЛСАН АЖИЛ:хүний ​​сансар огторгуйг судлах тухай багшийн яриа.

БАЙРШИЛ: биеийн тамирын заал.

БАГШ нар:багш - ярианы эмч, биеийн тамирын багш.

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ:толь, цагираг, нум, засварын дэвсгэр, батут, сагс, шүүс, үр тариа, аудио бичлэг, дуу хураагуур, зөөврийн компьютер.

ЗОХИОН БАЙГУУЛАХ ЦАГ

Хөгжим сонсогдож байна. Хүүхдүүд танхимд орж, жагсдаг.

1. Танилцуулга

Ярианы эмч.Манай ангид зочид ирэв. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье.

Би чам руу болон зочдод инээмсэглэх болно

Мөн та бидэн рүү инээмсэглэх болно.

Бид хэрхэн инээмсэглэхээ мэддэг (хүүхдүүд инээмсэглэдэг)

Бид яаж гайхахаа мэддэг (гайхаж, мөрөө хавчих)

Бид яаж уурлахаа мэддэг (хөмсөг зангидах)

Бид яаж бухимдахаа мэддэг, (санаа алдах: "Өө-өө-өө")

Гэхдээ бид инээмсэглэх дуртай. (инээмсэглэл)

Бид тайван, эелдэг, найрсаг, эелдэг. Хамараараа гүнзгий амьсгаа аваад шинэлэг байдал, эелдэг байдал, гоо үзэсгэлэнгээр амьсгал. Бүх гомдол, уур хилэн, уй гашуугаа амаараа гарга. (Хүүхдүүд амьсгалах, амьсгалах үйлдлийг 3 удаа давтана.)

Залуус аа, та сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна уу?

Би чамайг өнөөдөр Ю.А-д сургалтанд хамрагдахыг санал болгож байна. Гагарин ". Та сорилтод бэлэн үү?

Сансрын нисэгчид өдөр бүр гимнастик, тусгай дасгал хийдэг. Болъё, бид хийх болно үе мөчний гимнастик.

Тодорхой ярихын тулд

Мөн дууг зөв дуудах,

Бид хэлтэй нөхөрлөх ёстой.

Хэлээр тоглоцгооё, зураг бидэнд тусална.

(Ярианы эмч нь үе мөчний дасгалуудыг дүрсэлсэн зургуудыг харуулдаг: "Хашаа", "Хоолой", "Савлуур", "Цаг", "Шүдээ угаах" гэх мэт. Хүүхдүүд үүнийг гүйцэтгэдэг).

Оруулна

Сайн байна уу хүүхдүүдээ. Таныг сансрын нисгэгч болж, Ю.А. Гагарин ". Мөн та Юрий Алексеевич Гагарин шиг сансарт гарахыг хүсч байна. Тэгэхээр бүх сансрын нисгэгчид хүчтэй, тэсвэр тэвчээртэй, авхаалжтай, маш их зүйлийг хийдэг, өглөө нь хатуурч, гимнастик хийдэг. Чи хүчтэй юу? Ухаантай юу? Харди? Одоо бид үүнд итгэлтэй байх болно. Хийцгээе сайхан тойрог.

Хөдөлгөөн, яриаг зохицуулах "Сансрын нисгэгч" дасгал.

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсоод В. Степановын "Сансрын нисгэгч" шүлгийг уншиж, текстэд тохирсон хөдөлгөөнийг хийдэг)

Харанхуй тэнгэрт одод гэрэлтдэг

Сансрын нисгэгч пуужингаар нисч байна.

Өдрийн ялаа, шөнийн ялаа

Тэгээд газар руу харна.

Тэр талбайн ёроолыг хардаг,

Уулс, гол мөрөн, далай тэнгис.

Тэр дэлхийн бөмбөрцгийг бүхэлд нь харж,

Дэлхийн бөмбөрцөг бол бидний гэр юм.

Сэдвийн нэрэнд зориулсан тэмдгүүдийн сонголт

Ярианы эмч... Залуус аа, тэмдгүүд гэсэн үгсийг сонгоцгооё. Би чам руу бөмбөг шидэх болно, чи хариуд нь (ямар сансрын нисгэгч вэ?) Бөмбөгийг над руу шид.

(Хүүхдүүд бөмбөгийг ярианы эмч рүү шидэхдээ нэмэлт үгсийг нэрлэдэг.)

Зоригтой, авхаалжтай, хурдан, хүчтэй, тэсвэр тэвчээртэй, ухаалаг, авхаалжтай, өөртөө итгэлтэй, зоригтой, эрүүл, зоригтой, шийдэмгий, эелдэг, хөгжилтэй, анхааралтай, ажиглагч, сониуч.

Сансрын нисгэгч (биеийн тамирын багш)Сансрын нисгэгч шиг болохын тулд сайн бие бялдар хэрэгтэй. Одоо та саад бэрхшээлийг даван туулах хэрэгтэй.

(Хүүхдүүд "саад тотгор" дээр дасгал хийдэг: нуман доогуур мөлхөж, залруулах замаар алхаж, цагирагнаас цагираг руу үсэрдэг.)

Сайн байна залуусаа! Та авхаалж самбаагаа харуулж, үсрэлтийн хүчийг харуулсан.

Дэлхий гэдэг үгийн хоёрдмол утгатай танилцах

(Хүүхдүүд дэлгэцийн урд талын ширээн дээр сандал дээр сууна.)

Ярианы эмч.Залуус аа, манай гарагийг юу гэж нэрлэдэгийг санацгаая? ( Дэлхий)

Трактор юу хагалдаг вэ? ( Дэлхий.)

Хөлөг онгоцны ахмад эргийг хараад юу гэж хэлдэг вэ? ("Дэлхий!")

(Хүүхдүүд асуултанд хариулах үед дэлгэцэн дээр харгалзах зургууд гарч ирнэ.)

Та магадгүй анзаарсан байх - ижил үг Дэлхий болон гэсэн үг гариг болон хөрс ургамал ургадаг газар, мөн Далайн эрэг хөлөг онгоцууд хаана зогсдог.

Дуу авианы анализ хийх чадварыг нэгтгэх дасгалууд

Трамплин дасгал

Ярианы эмч.Та сансрын нисгэгчийг анхааралтай, авхаалжтай гэж хэлсэн. Одоо бид таны анхаарал, ур чадварыг шалгах болно. Би энэ үгийг нэрлээд, та үгэнд хэдэн хэсэг (үе) байгааг тоолж, трамплин дээр ижил тооны үсрэлт хийх хэрэгтэй.

Кос-мос, эхлээрэй, Ангараг, төлөвлө - тийм биш, Лу-на.

КОСМОНАВТ (биеийн тамирын багш)Одоо таны ажиглах чадварыг шалгацгаая. Би үгсийг дуудаж, та дууг сонсож байна ( хамт), байрандаа үсрэх, дуугарах ( с) - суулт.

Од, хиймэл дагуул, сансрын нисгэгч, нар жаргах, луужин.

Дуу сонсох ( Р), гараа өргөх, дуугарах ( л)- урагш бөхийх.

Робот, харь гаригийнхан, скафандр, сансрын хөлөг, сарны ровер.

"Сансрын хоол" буухиа

(харьцангуй нэр үг үүсэх)

КОСМОНАВТ (биеийн тамирын багш)Залуус аа, сансрын хөлөг дээр сансрын нисэгчид таталцлын хүчгүй тусгай хоол иддэг. Бүх бүтээгдэхүүн тусгай савлагаатай. Одоо бид "Сансрын хоол" буухиа явуулна.Багууд гэсэн хоёр багана болон дахин зохион байгуулагдаж, дараа нь нэг нэгээр нь "агуулах" руу гүйж, өгөгдсөн бүтээгдэхүүнийг аваад буцаж ирэн, бүтээгдэхүүнийг багийнхаа сагсанд хийнэ. Юу авчирсаныг саналаар илэрхийлэх хэрэгтэй.

Жишээ нь: "Би нэг уут үр тариа хүргэсэн."

4-5 м-ийн зайд "сансрын хоол" нь цагирагт байрладаг. Эхний баг үр тарианы багцыг, хоёр дахь нь шүүсний багцыг хүргэдэг. Хүүхдүүдийн дэд бүлэг бүрийн ойролцоо багш (биеийн тамирын багш, ярианы эмч) байдаг бөгөөд энэ нь хүүхдүүдийн нэр томъёо, өгүүлбэрийг хэрхэн бүрдүүлж байгааг хянадаг.

Сайн байна уу залуусаа, та нар зоригтой төдийгүй авхаалж самбаатай, хүчтэй, хурдан гэдгээ бүгдэд нотолсон.

Амьсгалын дасгалууд

Бүгдээрээ та нартай хамт тойрог дээр зогсоод, зочдод болон бие биедээ хүсэн ерөөе эрүүл энх, гэхдээ үүний тулд бид алгаа харуулж, хамраараа гүнзгий амьсгалж, амьсгалаа гарган алган дээрээ үлээлгэнэ.

Хичээлийн хураангуй

Ярианы эмч.Эрхэм залуус аа, Сансрын нисэгчдийг бэлтгэх төвийн шалгалт дууслаа. Та сансар огторгуйн мэдлэгээ харуулж, авхаалж самбаа, хурд, эр зоригийг харуулсан. Та гайхалтай дурсамжтай. Сайн хийлээ!

Сансрын нисгэгчХҮҮХДҮҮДИЙГ Шагнах. Хүүхэд бүрт Залуу сансрын нисэгчийн гэрчилгээ олгож, сансрын хоол (уутанд хийсэн Агуша алимны нухаш) авдаг. Хүүхдүүд хөгжимд хүндэтгэлийн дугуйланд ордог.