Конспект заняття тема овочі старша група. Логопед починає, а діти закінчують. Гра «Ласкові слова»

Муніципальне дошкільне освітній заклад дитячий садок «Теремок»

Мета: Активізація словника та закріплення узагальнюючих понять на тему.

Завдання: 1. Корекційно-освітні

  • Розширення тематичного словника
  • Засвоєння навичок утворення відносних прикметників
  • Утворення іменників зі зменшувально-пестливими суфіксами
  • Погодження іменників з прикметниками
  • Утворення іменників мн. числа
  • Складання простого описового оповіданняза планом.

2. Корекційно-розвиваючі

  • Розвиток зв'язного мовлення
  • Розвиток зорового, просторового та фонематичного сприйняття

Розвиток уваги, мислення, моторики, логоритмічні навички.

3. Корекційно-виховні

Формувати інтерес до заняття.

Обладнання: Кошик з муляжами овочів, сюжетна картинана тему, предметні картки, опорна схема, розрізні малюнки.

Хід заняття

I. Орг. момент

На столі стоїть кошик із овочами. Діти по черзі дістають звідти овочі, показують і кажуть: «У кошику лежить…» .

Після цього логопед запитує: "Як можна назвати все одним словом?"

ІІ. Лексико-граматичні ігри та вправи

1. "Збір урожаю" . Формування навичок фразового мовлення. Розмова про овочі із розглядом тематичної картини.

Яка пора року зображена на картині?

Що роблять люди?

Які овочі вони збирають?

Куди вони складають, де зберігають?

3. Вправа «Овочі-малютки» . Утворення іменників із зменшувально-пестливими суфіксами. Використовуються предметні картки.

У мене помідор, а у Даші………

У мене горох, а у Микити... і т.д.

4. Вправа «Один-багато» . Освіта мн. ч. іменників.

Один гарбуз - багато ...

Один огірок – багато.

Один помідор – багато… і т.д.

5. Ігрова вправа «Повареня» . Утворення відносних прикметників.

Логопед починає, а діти закінчують:

Давайте приготуємо обід з овочів.

Зваримо суп із гороху. Як називається суп?

Зробимо пюре із картоплі. Як називається пюре?

Приготуємо салат із буряків. Який вийшов салат?

Зробимо ікру із кабачків. Яка вийшла ікра?

Спекемо пиріг із гарбуза. Який вийшов пиріг?

Вижмемо сік із моркви. Як називається сік?

Ми приготували обід із овочів. Як називається такий обід?

IV. Фізкультхвилинка

Вправа «Урожай» . Координація мови із рухом.

У город підемо, урожай зберемо. (Маршують)

Ми морквини натягнемо («Тягають» )

І картоплі накопаємо. («Копають» )

Зріжемо ми качан капусти, («Зрізають» )

Круглий, соковитий, дуже смачний. (Кола руками 3 рази)

Щавель нарвемо трошки («Рвут» )

І повернемося доріжкою. (Маршують)

Ігрова вправа «Повтори чистомовки» . Виховання звукової мови.

Щи – щи – щи – ми зібрали овочі;

Ва – ва – ва – покотився гарбуз;

Ор – ор – ор – дуже смачний помідор;

Ла – ла – ла – круглі буряки;

Ох – ох – ох – наварили ми горох;

Чок – чок – чок – на городі кабачок;

Ец – ец – ец – ось хрусткий огірок.

VII. Підсумок заняття

Лог.: Молодці! А давайте згадаємо вірш про овочі.

Хазяйка одного разу з базару прийшла, Крокують пальцями по столу.

Хазяйка з базару додому принесла Загинають по одному пальчику.

Картоплю, капусту, моркву, горох

Ось овочі суперечку завели на столі - Поперемінно вдаряють кулачками.

Хто кращий, смачніший

І потрібніший на землі. Загинають по одному пальцю на назву.

Картопля? Капуста?

Морквина? Горох?

Петрушка чи буряк? Ох!.. Бавовна.

Господиня тим часом Стукають ребром долоні.

Ніж взяла.

І ножиком цим

Загинають по одному пальчику на руці.

Картоплю, капусту

Морква, горох,

Петрушку та буряк. Ох!.. Бавовна.

Накриті кришкою, Складають руки навхрест.

Муніципальний дошкільний навчальний заклад

міста джанкоя республіки крим

«Дитячий садок №9 «Світлячок»

Конспект

Тема: «Овочі»

Вихователь: Приліпко Світлана Володимирівна,

вихователь вищої категорії

м. Джанкой

2015 р.

Завдання:

    Закріпити вміння правильно називати овочі, описувати їх колір, форму.

    Уточнити уявлення про узагальнююче поняття овочі.

    Уточнити просторові відносини, виражені прийменниками, на.

    Вправляти дітей в освіті зменшувально-пестливих слів за допомогою суфіксів.

ХІД ЗАНЯТТЯ

    Введення в ігрову ситуацію

Дидактичні завдання: мотивувати дітей на включення до ігрову діяльність, Актуалізувати їх знання про навколишній світ, розвивати мову.

Вихователь збирає біля себе дітей:

Зібралися всі діти в коло,

Я твій друг і ти мій друг.

Разом за руки візьмемося,

І один одному усміхнемося.

Яке у нас вийшло чудове коло (невелика розмова про настрої). Скажіть мені, будь ласка, що у природі зустрічається кругле? (Варіанти дітей, зупиняюся на сонці). А сонечко яке? Що відбувається із землею, коли воно пригріває? Незабаром дорослі та діти вирушать на дачу або в село, щоб землю скопати, розпушити і посадити. А що посадити в мене приховано в кошику. І чого там тільки нема! Бажаєте дізнатися, що у кошику?

    Актуалізація знань.

Розгадування загадок:

1. Збираємо ми в козуб дуже велику …

2. Сто одежинок, і все без застібок…

3. Зростають на грядці зелені гілки, але в гілках- червоні дітки …

4. Перш ніж його ми з'їли, всі наплакатися встигли.

5. Він зовсім зелений, і овальний, подовжений. Помідора вірний брат, теж проситься до салату…

Молодці всі загадки відгадали. Яким, одним словом, ми назвемо всю цю красу. Правильно:« овочі» .

    Включення одержаних знань у систему знань дитини.

Розгляд кошика з овочами .

Вихователь ставить запитання:

Що це? (огірок). Якого він кольору? (зеленого). Якої форми огірок? (довгастий). Що ще можна сказати про огірок? (Соковитий, шорсткий). Так, огірок зелений, довгастий, соковитий.

Аналогічно обговорюються помідори, капуста, морква, цибуля. Діти відповідають приблизно так: капуста – біла, тверда, хрумка; цибуля - кругла, гірка; морква – помаранчева, соковита, солодка, тверда, коли зварять – м'яка тощо.

Гра « Чудовий мішечок»

Овочі складаються в мішечок. Дитина дістає один предмет (овоч) не називаючи його назви, розповідає про неї. Розповідають 4-5 дітей.

Усі овочі ми назвали. Якщо овочі садять навесні, то збирають колись, в яку пору року? (Влітку, восени).

Фіз.хвилина

Влітку до городу підемо, урожай там зберемо.

1,2,3,4,5 починаємо збирати.

Ми морквини натягнемо,

Ми картоплі накопаємо,

Зріжемо ми качан капусти

Круглий, соковитий, дуже смачний.

Щавель нарвемо трошки,

І повернемося доріжкою.

Який чудовий зібрали врожай! А для того щоб урожай з року в рік у нас ставав все кращим і кращим, смачнішим і соковитішим, ми будемо звертатися до наших овочів ласкаво.

Гра «Назви ласкаво »

(капуста - капуста, помідор - помідор, картопля - картопля, часник - часник і т.д.)

Д/і «Знайди помилку у пропозиціях».

Вихователь пропонує дітям приготувати морквяний сікіз цибулі; картопляне пюрез буряка; гороховий суп із огірків і т.д.

Пальчикова гімнастика

Ми прийшли на город,

Що там тільки не росте.

Гарбуз, ріпка та часник,

Цибуля, капуста, кабачок.

Цибуля, капуста, кабачок,

Помідори та огірок.

Ось господар – молодець!

4.Підсумок заняття.

Діти збираються біля вихователя.

Що потрібно для того, щоб виростити хороший врожай?

Які овочі ви сьогодні зібрали?

Навіщо потрібні овочі? Що можна з них приготувати?

Що вам сподобалося найбільше?

Освітні завдання:

вчити розуміти ідею казки, передавати її зміст, наслідуючи інтонаційно героїв;

вчити співвідносити назви овочів зі своїми зовнішніми характеристиками;

вчити утворювати прикметники із зменшувально-пестливими суфіксами.

Розвиваючі завдання:

Розвивати розуміння тексту загадки, вірші та співвідносити його з предметами та образами за змістом;

розвивати загальну моторикуі моторику рук, тактильну пам'ять, зорова увага;

збагачувати словник на тему «Овочі»;

акцентувати увагу дітей на вимовній стороні слова.

Виховні завдання:

Виховувати працьовитість, уміння працювати в колективі, інтерес до художніх творів різних жанрів (вірші, казка, загадка), практично вміти їх розрізняти.

Обладнання: фланелеграф, картинки до нього (герої казки «Ріпка»), маски-шапочки, макет ріпки для драматизації казки, муляжі овочів, кошик, аудіозапис дитячої пісеньки про Антошку.

Попередня робота:розучування пальчикової гри, розгляд овочів, порівняння їх за кольором, формою, смаком Розмальовка контурів овочів.

Хід заняття

1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Пальчикова гімнастика

Вихователь.Приготувалися, хлопці?

Будемо ми як кухарі:

Ми капусту рубаємо, Різкі рухипрямими

кистями рук вгору та вниз.

Ми моркву трьом, Пальці рук стиснуті в кулаки,

руху куркулів до себе та від себе.

Ми капусту солимо, Рух пальців, що імітує

посипання сіллю із тріски.

Ми капусту тиснемо. Розтискання та стискання кулачків.

2. РОЗВИТОК ТАКТИЛЬНОЇ ПАМ'ЯТІ

Вихователь.Хлопці, на занятті ми гратимемо з овочами та героями відомої казки. Яка казка – самі здогадаєтеся, а поки що зустрічайте її героїв…

Гра «чудовий мішечок»

На фланелеграфі з'являється постать діда.

Вихователь.Дідусь на городі зібрав багато овочів, та в мішечок вони переплуталися. Допоможемо йому розрізнити овочі.

Діти по одному вгадують овоч, спираючись на тактильні відчуття, дістають його з мішка, складають у кошик. По можливості, пояснюють, як здогадалися. Дідусь дякує за допомогу.

3. ЛЕКСИКО-ГРАМАТИЧНІ ВПРАВИ

Гра «Садівник»

На фланелеграфі – фігурка бабусі.

Вихователь.У дідуся овочі переплуталися, а бабусі – слова у віршах. Давайте вгадувати, що говорить поет.

Показав садівник

Нам такий город,

Де на грядках, засіяних густо,

Огуртки зростали,

Помідині росли,

Редисвекла, чеслук і репуста,

Селерок встиг

І моркофель дозрів...

Н. Кончаловська

Діти відгадують назви овочів, які переплуталися.

Гра «Великі – маленькі»(з м'ячем)

На фланелеграфі – фігурка онуки.

Вихователь.Внучка у діда з бабкою маленька, овочі любить також маленькі. У гурток встаємо, маленькі овочі назвемо.

Діти постають у коло, вихователь у центрі. Він кидає м'яч одному з дітей і називає овоч, дитина повертає м'яч, додаючи до слова зменшувально-пестливий суфікс: огірок – огірок, морква – морква…

4. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНА

На фланелеграфі – Жучка.

Вихователь.Жучка дуже любить бігати, крутитися, стрибати. Давайте увімкнемо музику і посуваємося разом із собачкою.

Діти імітують текст пісеньки про Антошку під керівництвом вихователя.

5. ВІДГАДЖЕННЯ ЗАГАДОК

На фланелеграфі – кішка.

Діти з кошика беруть муляжі тих овочів, які діставали з «чудесного мішечка» (кожен – свій) і сідає на стільці.

Вихователь. Розумна кішкапринесла загадки. Якщо загадка про ваш овоч – треба встати, підняти його над головою та сказати «Це мій огірок».

Діти з урахуванням мовних здібностей пояснюють, чому вони так думають, спираючись на текст загадки.

Непоказна, шишковата,

А прийде на стіл вона,

Скажуть весело хлопці:

«Ну, розсипчаста, смачна!»

(Картопля)

Червона дівчина

Сидить у в'язниці,

А коса – на вулиці.

(Морква)

Рожеві щоки, ніс білий,

У темряві сиджу цілий день,

А сорочка зелена,

Уся на сонечку вона.

(Редіс)

Голова на ніжці

У голові – горошки.

(Горох)

Я довгий та зелений,

Смачний та солоний,

Смачний та сирий.

Хто ж я такий?

(Огірок)

Уродилася я на славу:

Голова біла, кучерява.

Хто любить щи -

Мене шукай!

(Капуста)

Круглий бік, жовтий бік

Сидить на грядці колобок.

До землі міцно приросла.

Що ж це таке?

(Ріпка)

6. ДРАМАТИЗАЦІЯ КАЗКИ «РІПКА»

Вихователь.Із якої ж казки були герої на занятті? Кого не вистачає на фланелеграфі? Правильно, миші. Вона принесла нам «шапочки» та пропонує пограти в театр.

Драматизація казки.

7. ПІДСУМК

Вихователь.З ким грали на занятті? Чий подарунок більше сподобався? Що ж у нас лежить у кошику? Як це назвати одним словом?

На згадку герої дарують зображення кошиків. Діти повинні поєднати зображені овочі з відповідними геометричними фігурами. (Гра «На що схоже» )

вихователь МБДОУ Дитячий садок «Аккош»

Ютазінського муніципального районуРТ

Конспект інтегрованого заняття на тему «Овочі». Старша група

Ціль:Уточнення, розширення та закріплення знань на тему «Овочі».
Завдання:
1. Корекційно-освітні:
Продовжити знайомство з овочами, формувати поняття овочі. Уточнення та активізація словника на тему. Формувати вміння самостійно застосовувати свої знання практично.
2. Корекційно-розвиваючі:
Сприяти активізації, стимуляції та вправі зорових функцій, сприяти розвитку зорового сприйняття, розумових процесів; тактильного сприйняття. Сприяти розвитку довільних рухів, орієнтування у просторі по відношенню до себе та на аркуші паперу.
3. Виховні:
Формування навичок співпраці, взаємодії, самостійності та ініціативності. Виховувати інтерес на занятті, повагу до сільськогосподарської праці.

Хід заняття

1.Рухлива гра«Листок
Дме вітер, вітерець, З дерева впав листок, Політав він, покружляв, Доріжку опустився. Я нахилився, лист підняв, Бадьо в групу попрямував. Нехай він у групі поживе, Може, знову підросте. (Діти з листочками підходять до дерева.)

Робота зі стендом:
- Якого кольору листя на дереві?
- Чому листя на дереві жовтого кольору?
- Яку роботу люди виконують восени у саду та городі?
- А що вони збирають?
– Де ростуть фрукти?
- Де ростуть овочі?

2.Гра «Веселі овочі»
Восени не можна позіхати,
Урожай треба зібрати,
Ми з хлопцями не позіхали,
І кошик повний
Овочі набрали.
У нас у кошику:
Овощ морква та овоч капуста,
Огірок та помідор,
Перець солодкий, дуже смачний.
Є у нас город,
Там капуста росте, ти свій овоч покажи та про нього розкажи.

(Кожна дитина описує свій овоч: колір, форма, де росте)

Хлопці, Яка зараз пора року? Вона просто прийшла до нас, вона загадки принесла.
1. Як одягла сто сорочок, захрумтіла на зубах (Капуста).
2. Зростаю в землі на грядці я, помаранчева, довга, солодка (Морква).
3. Червоний, червоний товстун сонцю виставив бочок. ти шукай його на грядці, він грати не любить у хованки (Помідор).
4. Свіжі, зелені, а взимку – у бочці міцні, солоні (Огірки).
5. Сидить дід, сто шуб одягнений, хто його роздягає -сльози проливає (Лук).
- Загадки ви відгадали, молодці!
- А тепер спробуйте вгадати на дотик, що у цих загадкових пакетах. (Використовуються натуральні овочі)

3. Гра «Загадковий пакет»
Дізнайся на дотик: помідор, огірок, морква, капуста, буряк.
Діти закритими очимадістають овочі з пакета і називають їх

4. Гра «Дізнайся на смак»
5. Гра з м'ячем «Який сік»
1. Буряк (буряковий);
2. Морква (морквяний);
3. Огірок (огірковий);
4. Гарбуз (гарбузовий);
5. Помідор (томатний).

6. Рухлива гра «Город»
Якось сіренький козел, ( Вказівні пальцівипрямлені, приставлені до чола. Ідемо вперед)
У город поїсти зайшов,
Подивився на всі боки. (Повертаємось то в один бік, то в інший бік.)
Є їжа і тут, і там
Під копитами – трава, (Опускаємо підборіддя)
А над головою – листя. (Піднімаємо підборіддя)
Нахилися - капусту їж (Нахиляємось)
А вгорі – великі груші (Встаємо на шкарпетки тягнемося)
Ззаду огірки ростуть, (Повертаємось назад)
Попереду кущі цвітуть (Повертаємось назад)
Зліва - молодий цибулька, (Напівобороти, вправо-вліво)
Справа – смачний кабачок.
Козлик крутиться на місці
І поки він вибирав,
Пес його в сарай прогнав.
(Діти тихенько біжать до кабінету на стільчики)

7. Гра «Четвертий зайвий»
-Хлопці, де овочі зберігаються взимку?

Сьогодні ми з вами повинні відправити овочі в ящиках в овочесховище, потрібно кожну скриньку перевірити. (Кожна дитина підходить, робить свій вибір і пояснює)

8. Гра «Підбери формою»
Кожна дитина підбирає до овочів потрібну геометричну форму.
9. «Дізнайся за контуром»
10. «Розфарбуй свій овоч»
11. Підсумок заняття
Діти вивішують свої роботи на «стіну творчості».

Конспект безпосередньо освітньої діяльності у старшій групі на тему: «Овочі та фрукти – корисні продукти»

Єніна Світлана Миколаївна, вихователь МБДОУ "Дитячий садок загальнорозвиваючого виду", м. Воронеж.
Опис матеріалу:пропоную вашій увазі конспект НОД для дітей старшої групи (5-6 років) на тему: "Овочі та фрукти корисні продукти". Це конспект інтегрованого заняття, що буде корисним для вихователів старших груп. Заняття складається з теоретичної частини, закріплення знань дітей про корисні та шкідливі продукти, і практичної, приготування з фруктів страви, святкового столу.

Цілі:
Закріпити знання дітей про корисні та шкідливі продукти, про різноманітність овочів та фруктів та їх значення для організму.
Ознайомити дітей із приготуванням корисної стравидля святкового столу.

Завдання:
Пізнання:
Продовжувати формувати уявлення дітей про фрукти та овочі, про корисні та шкідливі продукти харчування; розвивати логічне мислення, увага пам'ять. Розвивати у дітей пізнавальний інтересдо навколишнього світу через різні видидіяльності.
Здоров'я:
Виховувати прагнення до здоровому образужиття. Допомогти дітям зрозуміти, що здоров'я залежить від правильного харчування, їжа має бути не тільки смачною, а й корисною.
Комунікація:
розвивати зв'язне мовлення дітей, розвивати вміння відповідати питання вихователя повною пропозицією.
Безпека:
Навчити дітей правилам безпечного користуванняножем.
Праця:
Допомогти розвинути здатність самостійно виконувати трудові доручення– від поставленої мети до отримання результату та прибирання робочого місця.
Соціалізація:
Вчити спілкуватися дітей у діалозі з вихователем. Викликати позитивні емоціївід одержаного результату.

Методи та прийоми:
Словесний – розмова;
Наочний - розгляд схеми приготування страви;
Ігровий;
метод контролю та стимулювання – схвалення, похвала.

Засоби:
Лист від казкового героя, картинки із зображенням продуктів; фланелеграф; фрукти (банани, яблука, груші, виноград); «чудесний мішечок» на кожну дитину; алгоритм приготування страви "фруктова пірамідка"; дошки обробні, ніж столовий, салатники, блюдо, зубочистки.

Попередня робота:
Безпосередньо організована освітня діяльністьпо різних освітнім областям: бесіди на тему: «Овочі та фрукти», розгадування загадок та читання віршів з заданій темі, малювання овочів та фруктів; Д/і.: "Що де росте", "Що корисно, а що ні", "Що зайве?", "Веселий кухар", "Добре чи погано?", "Чудовий мішечок". Вихователь:Хлопці, до нас до дитячого садка надійшов лист. Зараз я його вам прочитаю: «Здрастуйте хлопці! Я зовсім розболівся. У мене паморочиться в голові, болить живіт. Лікар каже, що треба правильно харчуватися. Я склав собі меню на обід: торт із лимонадом, чіпси, варення та цукерки. Це моя улюблена їжа. Але мені стало лише гірше. Що ж мені робити? Ваш Карлсон».
Вихователь:хлопці, чи правильно Карлсон склав меню?
Діти:Ні.
Вихователь:Чому?
Діти:Він їсть продукти, що шкодять здоров'ю.
Вихователь:Давайте допоможемо вибрати для нього продукти справді корисні.
Проводиться гра:"Найкорисніші продукти". (Діти сортують картинки із зображенням різних продуктів на корисні та не дуже корисні та шкідливі.)
Вихователь:Чому ви обрали саме ці продукти?
Діти:У цих продуктах містяться білки, вуглеводи, жири, вітаміни, мінеральні речовини необхідні людинідля повноцінного зростання та розвитку.
Вихователь:Серед вибраних вами продуктів є овочі та фрукти. Це не випадково. У них міститься велика кількістьвітамінів та інших корисних речовин. Тому вони мають бути в нашому раціоні регулярно.
Вихователь:Які Ви знаєте основні вітаміни?
Діти:А, Б, З.
Вихователь:А ви знаєте, для чого нам потрібні ці вітаміни?
Діти:Вітамін «А» – це вітамін росту. Ще він допомагає нашим очам зберегти зір, а зубам бути міцними та здоровими.
Вихователь:Де можна знайти цей вітамін?
Діти:У помідорах, бананах, капусті, моркві, зеленій цибулі, яблуках.
Вихователь:навіщо на потрібен вітамін «В»?
Діти:Вітамін «В» дає нам силу, добрий апетит. Він не дає засмучуватися і плакати через дрібниці. Знайти його можна в яблуках, буряках, редиску, зелені салату, картоплі, винограді.
Вихователь:А що ви можете розповісти про вітамін С?
Діти:Вітамін «С» дає бадьорість і при хворобі допомагає швидше видужати. Ховається у цибулі, апельсині, сливі, капусті.
Вихователь:Які страви можна приготувати з овочів?
Діти:Варять компоти, варення, джеми, муси, пюре, сушать, консервують, роблять соки, салати, печуть пироги.
Вихователь:Хлопці, а хочете, я вас теж навчу готувати одне дуже корисне і смачна страва. Називається воно "Фруктова пірамідка". (Отримую згоду дітей.)
Вихователь:А щоб дізнатися які фрукти нам будуть потрібні, я пропоную вам пограти зі мною в гру «Чудовий мішечок». (Дітям лунають непрозорі мішечки з фруктами. Діти на дотик визначають який фрукт захований у мішечку; перевіряємо правильність відповідей, фрукти прикрадаємо на тацю).
Вихователь:Перш ніж ми розпочнемо роботу, давайте подивимося, що нам для цього потрібно. (Розглядаємо алгоритм приготування).
Діти:Спочатку потрібно помити руки з милом, надіти фартухи, помити фрукти, приготувати потрібне обладнання, потім нарізати фрукти. обробна дошкаі зібрати на зубочистку зі шматочків фруктів пірамідку.

Приступаємо до практичної роботи. У процесі уточнюємо правила користування ножем. Задаються питання дітям: якщо засушити виноград, що вийде? (родзинки) А яблука та груші? (Сухофрукти). Зливи? (чорнослив). Абрикоси? (Кураг) і т.д.




Після приготування діти прибирають робоче місцета дегустують приготовлену страву.