Конспект заняття освітньої галузі «Соціально-комунікативний розвиток» для старшого дошкільного віку «Будинок дружби. План-конспект із соціально-комунікативної діяльності. Освітня область "Фізичний розвиток"

Конспект

освітньої діяльностіз дітьми старшої групиіз соціально- комунікативної діяльності

на тему: «У гостях у Кузьми-пожежного»

Інтеграція освітніх галузей: "Соціально-комунікативнерозвиток", " Мовленнєвий розвиток", "Фізичний розвиток", "Художньо - естетичний розвиток".

Завдання

Освітня область "Соціально-комунікативний розвиток"

1. Уточнити та поглибити знання дітей про правила пожежної безпеки, переконати у необхідності дотримання правил пожежної безпеки.

2. Виховувати повагу до праці пожежника.

3. Допомогти узагальнити знання про предмети небезпечні для життя та здоров'я людини.

4. Формувати уявлення про корисні та шкідливі властивостівогню.

5. Розвивати вміння взаємодіяти один з одним у спільних іграх.

Освітня область "Мовленнєвий розвиток"

1.Розвивати зв'язне мовлення дітей.

2. Заохочувати спроби висловлювати свою думку у відповіді поставлене педагогом питання.

3. Збагачувати словник дітей: вогнегасник, насос, пожежний рукав.

активізувати словник дітей: сильні, сміливі, загартовані, мужні, треновані.

Освітня область "Фізичний розвиток"

1. Розвивати рухову активність дітей.

2. Розвивати фізичні якості: спритність, швидкість.

Освітня область Художньо-естетичнерозвиток"

1.Формувати співочі навички.

2. Вчити дітей рухатися відповідно до характеру музики.

3. Удосконалювати образотворчі навички та вміння, продовжувати розвивати інтерес до образотворчої діяльності.

4. Формувати інтерес до літературним творамяк віршованого тексту, загадок.

Методи та прийоми:

Практичні: Ігри - змагання, Дід гра "Погасимо вогонь водою".

Наочні: Розгляд плакатів із пожежної безпеки.

Словесні: Бесіда з питань, пошукові питання, ситуативна розмова, відгадування загадок, читання віршів.

Ігрові: Ігрові ситуації.

Матеріали та обладнання:

Демонстраційний: Презентація з пожежної безпеки; телефон; фонограма пісні "Хочу стати пожежним", фонограма для гри "Зародження вогню".

Роздатковий: Фарби та білий папірза кількістю дітей, м'яч, каска, склянка, картки із зображенням побутової технікиза кількістю дітей; різнокольорові стрічки за кількістю дітей.

Форми організації спільної діяльності:

Дитяча діяльність

Форми організації

1. Двигуна

Ігри - змагання: "Склянка води"; "Слухай сигнал"

Ціль: Розвивати фізичні якості: спритність, швидкість.

2.Ігрова

1. Гра по ТРИЗ "Вогонь - хороший, вогонь - поганий".

Мета: Сформувати знання про користь та шкоду вогню.

2. Ігрові ситуації.

Ціль: Створення мотивації.

3.Гра "Доскажи слівце"

Ціль: Закріпити знання про заходи запобігання пожежі.

4. Гра "Небезпечні предмети"

Мета: Закріпити знання про предмети, небезпечні для життя та здоров'я людини.

3. Комунікативна

1. Розмова Питання,

Мета: Відповідати на запитання повними пропозиціями.

2. Розмова про професію пожежника.

Ціль: Виховувати почуття поваги до праці пожежника.

4.Образотворча

1. Дід гра "Згасимо вогонь водою".

Мета: Удосконалювати образотворчі навички та вміння.

5. Сприйняття художньої літературита фольклору

1. Читання уривка з вірша С. Маршака "Пожежа".

Мета: Продовжувати знайомити із творчістю С. Я. Маршака.

2. Слухання поезій.

Ціль: Формувати інтерес до літературних творів у вигляді віршованого тексту.

3.Слухання та відгадування загадок.

Мета: Формувати інтерес до літературних творів як загадок.

6. Музична

1. Спів пісні "Хочу стати пожежним"

Ціль: Формувати співочі навички.

2.Гра "Полум'я багаття"

Мета: Вправляти дітей у рухах під музику.

Логіка безпосередньо освітньої діяльності

Діяльність вихователя

Діяльність дітей

Очікуваний результат

Вихователь:

Хлопці, послухайте та відгадайте загадку.

Запорошив доріжки

Прикрасила віконця

Радість дітям подарувала

І на санчатах прокотила.

Про що ця загадка?

Правильно, це – зима.

Хлопці, незабаром настане самий чарівне свято Новий рік!

Як ви до нього готуєтеся?

Які прикраси готуєте?

Чим можна прикрасити ялинку?

Чи всі іграшки на ялинці безпечні?

Які іграшки краще не вішати на ялинку?

-Щоб не трапилося лиха, діти, потрібно дотримуватися правил пожежної безпеки.

Послухайте, що може статися, коли прикрашають ялинку:

- Свічки ялинку прикрашають-

Вогники на ній блимають,

Раптом схопився вогник

За срібний прапорець.

Разом спалахнули голки,

П'ять хвилин – і нема ялинки.

Адже всіх попереджали, щоби свічок не запалювали!

Чому таке сталося?

Які іграшки мають бути на ялинці?

Послухайте історію, яка трапилася з дівчинкою Оленою із вірша С.Маршака «Пожежа»

Запитання до дітей:

Про що розповів поет?

Чому виникла пожежа?

Хто прийшов до дівчинки на допомогу?

Діти відгадують загадку. Відповідають на запитання.

Слухають поезію.

Діти слухають уривок із вірша С. Маршака "Пожежа", відповідають на запитання.

Сформовано вміння слухати вихователя та відповідати на запитання.

Входить Кузьма – пожежник. Вносить плакати щодо пожежної безпеки.

Здрастуйте, хлопці! Чув я, ви про мене кажете.

Я прийшов до вас дізнатися, які правила пожежної безпеки ви знаєте.

Подивіться на екран та запам'ятайте правила пожежної безпеки! Дотримуючись їх, ви ніколи не вчините лиха!

-Ніколи не беріть до рук сірники, не грайте з вогнем.

- НЕ користуйтеся самостійно електроприладами.

- Нічого не вставляйте в електророзетку.

- Не користуйтеся газовою плитою.

- Якщо все-таки сталася пожежа, дзвоніть "01".

Діти називають правила пожежної безпеки

Діти повторюють правила за Кузьмою. Розглядають плакати щодо пожежної безпеки.

Закріплено знання про причини виникнення пожежі.

Кузьма запитує дітей:

Які твори про пожежників та їх помічників вони знають?

Сьогодні ми поговоримо про працю пожежників.

Що ви знаєте про це? Робота пожежників важка, важка; при гасінні вогню вони ризикують життям. Але їхня робота дуже потрібна людям.

Запитання до дітей:

Чому ви вважаєте, що робота пожежників потрібна людям?

Якими мають бути пожежники?

Чому пожежники мають бути сильними, спритними, сміливими.

Навіщо пожежникам потрібна каска та вогнегасник?

Як називається машина у пожежників?

Чому відбуваються пожежі?

Діти читають вірші:

"Поспішає машина червона, не включаючи фар, на службу на небезпечну, поспішає гасити пожежу"; "Мчать пожежні машини в них відважні чоловіки, їдуть швидко на пожежу, перемагати вогонь та жар"

Відповідають на запитання.

Сформовано інтерес до праці пожежника, розкрито значущість його праці, сформовано інтерес до професії пожежного.

Збагачення словника: сильні, сміливі, загартовані.

Вихователь: ви правильно все запам'ятали.

Зараз я вам роздам картки із зображенням побутової техніки. Подумайте та обведіть червоним кольором небезпечні предмети, Якими не можна користуватися без батьків.

Проводить гру "Небезпечні предмети".

Діти виконують завдання.

Закріплено знання про предмети небезпечні для життя та здоров'я людини.

Шановний Кузьмо, наші діти знають пісню про пожежників "Хочу стати пожежним"

Діти співають пісню.

Розвинений інтерес до музично-виконавчої творчості.

Кузьма: Хлопці, професія пожежників важка та почесна- вони рятують людей та їхні оселі від вогню.

Запрошую вас на навчання пожежних команд, де ви можете проявити себе як справжні пожежники.

- "Склянка води" Пояснює правила: беруть участь дві команди. За сигналом ведучого, вставши ланцюжком, передають із рук у руки склянку води. Останній виливає воду в ємність. Та команда, яка набере води швидше, – переможець!

Наступна гра"Слухай сигнал"

Пояснює правила:

За сигналом перший гравець із однієї команди надягає каску, проходить через смугу перешкод, повертається, передає каску наступному. перемагає команда, яка швидше виконала завдання.

Діти змагаються у іграх.

Розвинена рухова активність, засвоєно правила пожежної безпеки, виявлено спритність та швидкість в іграх- змаганнях.

Вихователь:

Вогонь гарний, він привертає нашу увагу. Він нам подобається.

Зараз, хлопці, я роздам вам кольорові стрічки. Стрічками під музику ми зображатимемо полум'я. Спочатку багаття ледве тліє (звучить тиха музика). Вогонь починає розгорятися (музика звучить голосніше і швидше) і перетворюється на бурхливе полум'я (музика гучна в швидкому темпі). Поступово полум'я згасає (передаємо рухами згасання). Гра закінчена.

А як ви думаєте вогонь хороший чи поганий?

Коли вогонь-добрий?

Коли вогонь поганий?

Діти міркують про вогонь.

Під музику виконують відповідні рухи.

Діти пропонують варіанти відповідей.

Сформовано вміння рухатися відповідно до характеру музики.

Сформовано знання про користь та шкоду вогню.

Вихователь: На столі лежать листочки, на яких намальовано вогонь.

Пропоную дітям зафарбувати синьою фарбою вогонь.

Всі ми сили доклали, і пожежу ми загасили

Було важко, важко, але вміння та спритність

Нас від лиха врятувало!

Гра "Погасимо вогонь водою".

Діти беруть фарби та "гасять вогонь водою".

Розвинуто інтерес до образотворчої діяльності, закріплено вміння гасити вогонь водою.

Вихователь:

Хлопці, давайте встанемо в коло і пограємось у гру "Доскажи слівце".

-"Де здійметься в небі куля, там скрізь загрожувати нам буде злий( пожежа)

-"Червоний відблиск побіг, хто зі сірниками( грав)"

Стіл і шафа згоріли разом, Хто сушив білизну над ( газом)

Хто кидав у вогонь при цьому незнайомі ( предмети)

Дим побачив -не позіхай і пожежних( викликай).

Розжарився якщо раптом електрична праска,

Що ви повинні зробити, дітки?

Вийняти вилку з ... розетки).

Впав на підлогу куточок, дерев'яна підлога запалила; Не дивися. не чекай. не стій,

А залий його. водою).

Діти стоять у колі. Говорять останнє слововіршованого рядка і передають м'яч іншому.

Закріплено знання про заходи запобігання пожежі.

Вихователь:

Якщо трапиться біда – почнеться пожежа.

Як ви себе поведете?

Що робитимете?

Я вам пропоную обіграти ігрову ситуацію: "Якщо виникла пожежа"

Кузьма-пожежник дякує дітям за кмітливість.

Дитина дзвонить до пожежної частини, чітко пояснює, що трапилося, називає домашню адресу, прізвище, ім'я та виконує вказівки диспетчера.

Закріплений алгоритм телефонної розмовипро лихо, телефон пожежної служби.

Кузьма - пожежник загадує дітям загадки щодо пожежної безпеки.

Стоїть будинок, п'ятдесят сестричок у ньому. Пораджу я дітям – не грайте з цим домом. ( сірники).

Червона корова поїла всю солому. ( вогонь).

У брезентовій куртці та касці,

Забувши про кольчужну броню,

Рішуче та без побоювання

Кидається лицар у вогонь! пожежний).

Я мчусь із сиреною на пожежу, везу воду з піною. Погасимо миттю вогонь і жар, ми швидкі, немов стріли. пожежна машина).

Діти відгадують загадки.

Сформовано знання про пожежну безпеку.

Кузьма - пожежний хвалить дітей за те, що вони добре засвоїли правила пожежної безпеки, виявили спритність та швидкість в іграх, і вручає дітям медалі "юним пожежникам". Говорить про те, що тепер Новий рік принесе дітям лише радість. Іде.

Діти діляться враженнями.

Підведено підсумок.

Список літератури

1. Жукова Р. А. Пожежна безпека. Нестандартні заняття- В,: ВТД "Корифей". -96С.

2. Журнал " Дошкільний виховання 5-2006р.-43с.

3. Журнал "Дошкільне Виховання" 9-2004г-37с.

4.Шоригіна Т. А. Бесіди про правила пожежної безпеки.-Ш.; ТЦ Сфера, 2013. - 64с.

Конспект НОД із соціально - комунікативний розвитокстарших дошкільнят.

"Ваші права, діти".

Вихователь
дошкільного підрозділу
ДБОУ ЗОШ № 2077

м Москва
Кудряшова Є.Р

Цілі. Дати дітям знання про цивільні правата обов'язки. У доступній формі познайомити дитину з Конвенцією про права дитини. Дати поняття у тому, кожна людина має декларація про ім'я, проживання у сім'ї, декларація про громадянство.

Завдання : Закріпити поняття «сім'я». Виховувати почуття самоповаги та пошану до інших. Розвивати вміння дітей розмірковувати, робити висновки.Закріпити знання щодо Конвенції про права дитини; узагальнити знання дітей про їхні громадянські права та обов'язки; сприяти розвитку правового світогляду та моральних уявлень; продовжувати розвивати вміння працювати в групі;

Матеріали. Аудіозапис з плачем дитини, символи (право на ім'я, право на громадянство, право на проживання в сім'ї…), конвенція про права дитини, фотографії дітей, генеалогічні дерева, свідоцтва про народження, манжетки із зазначенням дати народження, зображення сім'ї, герба Росії, політична карта світу.

Попередня робота. Розмова з дітьми на тему «Сім'я», розгляд фотографій із сімейних альбомів, знайомство з генеалогічним деревоммалювання генеалогічного дерева своєї сім'ї.

Хід заняття.

Звучить аудіозапис із плачем дитини.

Вихователь. Хлопці, як ви вважаєте, хто це плаче?

Діти. Це плаче маленька дитина.

Вихователь. Так, з таким плачем народжуються усі діти. Подивіться та скажіть – ці новонароджені чимось відрізняються один від одного?

Діти. Ні, нічим не відрізняються.

Вихователь. Новонароджених дітей важко відрізнити один від одного, імен у них ще немає, є лише манжетки-бирки на руках. Коли ви народилися, на вас теж були такі манжетки. На них було написано ім'я вашої мами та ваш номер. Ви б хотіли, щоб вас все життя називали цифрою, написаною на вашій манжетці?

Відповіді дітей.

Вихователь. А як ви вважаєте, навіщо люди вигадали імена? Кожна людина має ім'я і виділяє її серед інших. Звертаючись до когось, ми називаємо його на ім'я.

Перше право, яким володіє кожна дитина-це право мати ім'я!

(вихователь кілька разів повторює цю фразу і вивішує на дошку символ-право на ім'я)

Коли дитина народжується, батьки обирають йому ім'я, в яке вкладають свої надії, побажання. Про хорошій людинікажуть - «У нього добре ім'я». Якщо застерігають від поганого, то радять – «Не губи своє ім'я». Це означає - не чини погано.

Кожне ім'я щось означає. (Дістаємо з скриньки фотографії дітей і називаємо значення імені) .

Фізкультхвилинка. Гей, хлопці, встаньте у коло! Ось як багато рук стало!

Чиї ж руки, підкажіть, і долоні покажіть!

А тепер за руки взялися і по колу пробігли!

Зробили вже коло, дах зробили з рук!

Вийшов будинок імен, у цьому будинку ми живемо!

А тепер, хлопці, звернімося один до одного ласкаво, красиво. (Діти, по колу звертаючись один до одного, придумують ласкаві імена).

Вихователь. Молодці, сідаємо на свої місця.

Коли людина народилася, їй дають ім'я та документ-свідоцтвопро народження. Подивіться - на документі зображено герб нашої країни - означає людина-громадянин Росії. Ви маєте право не лише на ім'я, а й на громадянство тієї країни, де народилися. Ви – громадяни Росії.

Дитина має право на громадянство!

(вихователь кілька разів повторює цю фразу і вивішує на дошку символ-«Право на громадянство»)

У свідоцтві про народження написано ваше повне ім'я та по батькові, яке дається вам на ім'я вашого батька. Давайте тепер пограємось. Назвемося тим ім'ям, яке у нас буде, коли ми виростемо!

Гра "Коли я буду дорослим або давайте познайомимося".

(Діти по черзі встають і називаються своїм повним ім'ям)

А ще у вашому свідоцтві про народження записані ваші батьки. Хлопці, як ви думаєте - це добре чи погано - мати батьків і для чого вам потрібні батьки?

Відповіді дітей.

Батьки та діти – це родина. Діти мають право жити у сім'ї. А що таке сім'я, навіщо вона потрібна? Сім'я – це близькі родичі, які живуть разом, піклуються один про одного.

Разом-мама, тато, я називається сім'я.

На прізвище однієї мама, я та тато мій.

Я запитав у мурашки-для чого потрібна сім'я?

Просто разом легше жити, працювати і дружити.

На минулому занятті ми з вами говорили про генеалогічне дерево. Що це таке? Генеалогія- це збори відомостей про походження та спорідненість членів сім'ї. Разом із вами ми становили своє генеалогічне дерево.

Це дуже добре, коли ми пам'ятаємо своє коріння своїх родичів – і тих, хто з нами і тих, хто вже помер. Усі вони – це одна велика родина. Коріння дерева - наші бабусі та дідусі, стовбур-наші мама і тато-а гілки-діти. Коли ви виростете великими, у вас будуть свої діти, ви намалюєте ще кілька гілок – це означає, що ваше фамільне деревопродовжуватиме зростати.

Сім'я має бути дружною, турботливою, працьовитою, великою.

Ви маєте право жити у сім'ї!

(Виховник кілька разів повторює цю фразу і вивішує на дошку символ «Право на проживання в сім'ї»).

Сім'я – це найголовніше у житті, сім'я- це складно, але щасливо жити одному неможливо!

Усі ми маємо знати свої права. 20 листопада 1989 року – 23 роки тому багато країн і Росія в тому числі підписали Конвенцію прав дитини. Цей документ містить чотири основні вимоги, які мають забезпечити права дітей.Це виживання, захист, розвиток та участі у житті суспільства.

Лише з'явиться дитина- і почне дихати ледве,

У нього вже з пелюшок з'являються права.

Він має право жити, розвиватися та дружити!

Мати просторий добрий дім,

Бачити тихий мирний сон,

Вчитися, відпочивати,

Бути веселим та здоровим,

Захоплюватися чимось новим,

І кохати і бути коханим,

Він у світі не один!

Вихователь . Діти, подивіться на карту світу. Як багато країн, різних держав! Наша країна називається-Росія. Росія багатонаціональна, в ній проживає безліч людей з різним кольоромшкіри, очей і волосся, вони сповідують різні релігіїі усі мають права. Право на громадянство, право говорити рідною мовою, та право на носіння національного одягу.

А які права ви знаєте?(Відповіді дітей) .

Вихователь. Отже, хлопці, ми з вами поговорили сьогодні про права дитини, познайомились із конвенцією прав найменших мешканців землі. Вам сподобалося заняття? Тепер ми знаємо свої права!

МДОАУ «Центр розвитку дитини – дитячий садок № 116 м. Орська «Єралашка»

Конспект освітньої діяльності

За соціально-комунікативним розвитком дітей середнього дошкільного віку«Хто такий справжній друг»

Ціль: формування у дошкільнят доброзичливого ставлення одне до одного;
виховання дружніх, толерантних стосунків між дітьми.

Завдання:

  • розширювати елементарні уявленняпро те, якими якостями повинен мати друг;
  • розвивати добрі, теплі стосункиміж дітьми;
  • розвивати у дітей здатність до співпереживання, бажання прийти один до одного на допомогу складної ситуації, розвивати соціальні почуття
  • формувати уявлення про те, що важливо у дружніх відносинах
  • виховувати в дітях вміння по-справжньому дружити, уважно і з повагою ставитися один до одного, підводити до розуміння того, що дружба є одним із найважливіших якостейу взаєминах між людьми.

Хід заняття:

Вихователь: Пам'ятайте, хлопці, на минулому занятті ми дізналися, що добре, коли поряд є друзі, Разом грати веселіше та цікавіше.

А сьогодні ми дізнаємось, кого можна назвати справжніми друзями, які вони.

Пропоную вам подивитись лялькова вистава"Справжній друг".

Слон і сонечко весело співають і танцюють

Як ми весело живемо,

Дружно пісеньки співаємо.

Можемо весело сміятися,

Пожартувати, побалуватись,

І подивитись іноді,

Ну, а битися – ніколи.

Вихователь: Про що ви так весело співаєте?

Божа корівка: Про дружбу, про те, які ми добрі друзі.

Слон: Ось я великий, значить я самий великий друг. Сонечко - маленьке, значить воно саме маленький друг. А ось і наша Машенька ми її дуже любимо. Ходімо, Машенько, з нами гуляти!

Вихователь: і пішли вони всі разом гуляти. Слон почав хвалитися.

Слон: Я є найбільшим другом, тому що я великий і сильний.

Божа корівка: (тихо, ледве чутно) А я?

Слон (Гучно регоче): Ти, який же ти друг, адже тебе майже не видно! Я дуну один раз, ти відлетиш далеко - далеко, і більше не побачиш Машу.

Вихователь: А рудий песик, польовий дзвіночок і пташка – синичка, яких зустріли друзі на лузі, промовчали. Вони знали, що слон і з них посміється. Якось Маша пішла на річку, де жив злий крокодил. Він так добре вдавався колодою, що Маша сіла на нього.Крокодил схопив Машу гострими зубами і потяг у річку.

Маша: Допоможіть, рятуйте!

З-за ширми виглядає слон.

Вихователь: Як добре, хлопці, що слон поруч виявився, він сильний і зараз допоможе Маші.

Слон: Ну вже ні, краще я вдаю, що нічого не бачив. Раптом крокодил і мене схопить?

Вихователь: Хлопці, що робити? Як допомогти бідній Маші? Хто ж її врятує, адже слон втік, а решта друзів далеко… (відповіді дітей)

Дзвінить дзвіночок.

Вихователь: Ось дзвіночок дзвенить. Хлопці, чому він дзвенить, як ви вважаєте? (Відповіді дітей). Та це він кличе на допомогу решти друзів! Давайте йому допоможемо! Діти хором звуть: На допомогу.

Вихователь: Вас почула сонечко і полетіло кликати інших. Подивіться, як важко їй летіти: заважає сильний вітервона боїться темної хмари. Давайте, хлопці, підбадьоримо її, щоб їй не було страшно. Що ви їй скажете? (Відповіді дітей).

Вихователь: Сонечко прилетіло до рудого собаки.

Божа корівка: Потрібно допомогти Машеньке - її схопив злий крокодил.

Вихователь: Рудий песик побіг виручати Машеньку з біди.

Рудий песик: Гав, гав, відпусти Машеньку! Гав, гав, а то я розірву тебе на частини! Відпусти зараз же!

Вихователь: Діти, допоможіть собаці налякати крокодила!

Діти кричать: відпусти Машу! Крокодил лякається і тікає. Виходить слон і каже: Маша, Маша! Я твій найбільший друг.

Вихователь: Діти, а що б ви на місці Маші відповіли слону? Чому слона не можна назвати другом. Як його можна назвати? Чи роблять так справжні друзі? Хто ж справжні друзі Маші? Чому? А ви хотіли б мати справжніх друзів, таких як вони: щоб і в біді не кинули, і в радості були поруч?

Чи є у вас такі друзі?

Давайте зараз пограємо і дізнаємося, як роблять справжні друзі?

  1. Гра «Привітайся з другом ласкаво».

Всі встають у коло так, щоб бачити очі один одного, і передаючи м'яч кажуть: «Здрастуйте, Дариночко», вона звертається до наступній дитині: «Привіт, Вовочко» і т.д.

Після гри всі відзначають, що від теплих слівстало радіснішим, веселішим.

Давайте візьмемося за руки, і дивлячись в очі один одному подаруємо свою найдобрішу і найпривітнішу усмішку.

Висновок: Коли товаришуєш з кимось, завжди радий бачити цю людину, сумуєш без неї.

1. Гра «У тісноті, та не в образі».

На підлозі намалювати 2 прямокутники (червоного та синього кольору) – це «автобуси» Діти стоять з закритими очима. Вихователь кладе у долоню кожну дитину паперове колочервоного чи синього кольору. По бавовні діти розплющують очі і прямують до прямокутника такого ж кольору, як і їхнє коло. Кожна команда повинна уміститися в «автобусі», тісно притиснувшись один до одного», і підтримувати товаришів, щоб ніхто не випав. Виграє команда, яка не розпалася.

  1. Гра «Пересядьте всі, хто…»

Вихователь: Всі ми дуже різні і в той же час чимось один на одного схожі.

Пропоную переконатись у цьому. Вихователь щоразу переходить у різні місцяі

Пропонує підійти до нього всім, хто любить морозиво, … плавати у річці, .. грати, …

Малювати, … допомагати мамі, …, ходити на лижах, кататися на санчатах.

Висновок: У нас багато спільного, а отже, нам має бути цікаво разом.

  1. Гра: "Я дрозд - ти дрозд" ...

Діти розбиваються на пари побажанню. Вихователь включає музику. Діти розходяться врозтіч, після закінчення звучання музики, діти знаходять свою пару і вимовляють слова:

Я – дрозд, ти – дрозд

У мене – ніс, у тебе – ніс

У мене гладкі, у тебе гладкі

У мене солодкі, у тебе солодкі.

Я твій друг, ти мій друг

Я тебе люблю.

Висновок: З другом багато спільного, з ним завжди велів і цікаво.

  1. Гра «Подаруй подарунок другові».

Діти кидають один одному м'яч і називають подарунки, які б вони подарували, якби були чарівниками, наприклад: «Я дарую тобі завжди блакитне небо" і т.п.

Висновок: Друзі роблять подарунки один одному.

  1. Ми можемо намалювати своїм друзям сонечко, щоб воно дарувало їм радість та тепло.

Я написала на листку ваші імена. Візьміть листочок із будь-яким ім'ям і намалюйте для цього хлопчика чи дівчинки сонечко.

(Діти малюють, після закінчення дарують малюнки один одному).

Наприкінці заняття діти дійдуть висновку:

Справжні друзі – це ті, хто завжди поруч, з ким тобі добре разом, цікаво, хто завжди допомагає у біді, з ким у тебе багато спільного.

На закінчення вихователь каже дітям:

А тепер ми посміхнемося,

Міцно за руки візьмемося,

І які ж слова,

Говоримо ми, йдучи?

(Діти самі знаходять слова прощання)

Використовувана література:

  1. Я – Ти – Ми. Програма соціально – емоційного розвитку дошкільнят/сост: О. Л. Князєва. - Москва "Мозаїка - Синтез", 2003.
  2. Журнал Дитина в дитячому садку- 2006. - № 2 Стожарова М. Ю. «Секрети дружби»;
  3. Журнал Дитина в дитячому садку - 2004. - № 4 Пенькова Л. А., Самофалова Т. І., Каратаєва Г. М. «Вивчаю себе, вивчаю інших».
  4. Журнал Дитина у дитсадку – 2005. - №2 Стожарова М. Ю. Емоційний розвитокдошкільнят
  5. Хухлаєва О. В., Хухлаєв О. Є., Первушина І. М. Стежка до свого Я: як зберегти психологічне здоров'ядошкільнят – М.: «Генеза», 2004.

ДОДАТОК

Гра: «Допоможи Маші»

З'являється лялька. Вона плаче, вихователь запитує у дітей, що могло її засмутити. Після того, як діти висловлять свої припущення, вихователь пропонує запитати про це ляльку. Лялька пояснює: вона засмучена тим, що з її чарівної квітки опадають пелюстки, бо кожна пелюстка – це чарівне ласкаве слово, А вона всі слова забула.

Вихователь каже, що діти знають багато слів - комплементів (добрі, приємні, ласкаві слова), підбирає пелюстки, що опали, і передає їх дітям. Кожна дитина називає лагідне слово і приклеює пелюсток до квітки. Так поступово діти збирають чарівна квіткаі передають його ляльці. Лялька дякує дітям за допомогу і обіцяє завжди пам'ятати чарівні слова- Комплементи.

Висновок: чарівна квітка вийшла тому, що вони (діти) всі разом дуже старалися.

Гра: «Допоможи другу»

Діти поділяються на пари. Одному із пари зав'язують очі. На підлозі між двома стільцями розкладають великі іграшки. Другій дитині з пари необхідно провести партнера від одного стільця до іншого так, щоб жодна іграшка не була збита.

Висновок: друзі один одному допомагають і в біді не кидають

Гра «Збір яблук»

Виберете собі пару. Ви бачите розкидані на підлозі м'ячики "яблука". Кожній парі, тримаючись за руки, потрібно зібрати у свій кошик якнайбільше яблук. Гра припиняється за командою «Стоп! Або коли ви розчепите руки. У гру вступають дві пари. Раз, два, три, почни!

(після проведення гри діти аналізують роботу пар- Ця пара мені дуже сподобалася, тому що діти не тягли один одного в різні сторони, не розчепилися, вони працювали дружно та злагоджено).


Конспект заняття з соціально – комунікативного розвитку на тему «Добрі слова»

Цілі: закріпити вміння використовувати у мові дітей ввічливі слова, формувати в дітей віком вміння встановлювати хороші, доброзичливі стосунки з людьми; закріпити вміння уважно слухати, зосередити увагу до найважливішому, запам'ятовувати основні ідеї твори.

Вихователь:Сьогодні ми продовжуємо з вами говорити про ввічливість, про уважне, дбайливе ставлення до дорослих, своїх товаришів. Скажіть, а що означає поводитися ввічливо, культурно?

Діти, треба вітатися та прощатися ввічливо. Дякувати, не ображати тих, хто слабший за тебе, допомагати мамі. Як ви думаєте, коли можна сказати, що ми поводимося культурно?

Діти: культурній людиніне треба нагадувати, щоб він вітався, допомагав мамі, він знає правила поведінки та виконує їх.

Вихователь: У вас є такі друзі чи знайомі, які знають правила та є ввічливими людьми? Розкажіть нам про них.

Вихователь вислуховує розповіді дітей, обговорює їх, аналізує.

Послухайте вірш про Машу:

Маша знає слів чимало,

Але одне з них зникло

І воно, як на гріх

Говориться найчастіше!

Це слово ходить слідом.

За подарунком, за обідом.

Це слово кажуть,

Якщо Вам дякують.

Вихователь:Як ви вважаєте, яке слово забула Маша?

Сьогодні ми з вами пограємось у слова ввічливості. Кожен із вас по черзі (за бажанням) назве ввічливі слова та звернення та отримає фішку, не повторюючи попереднього. Виграє той, хто більше назве того, хто набрав найбільша кількістьфішок.

Фізкультхвилинка «Виростаємо великими»

І.П.-О.С. Потягування на носках з підніманням рук вгору та опусканням.

Ми стаємо все вище,

Дістаємо руками дах.

На два рахунки піднялися,

Три, чотири-рукивниз.

Вихователь:Нині ж давайте вивчимо вірш Н.В.Новоторцевой «Добры слова».

Добрі слова не ліньки

Повторювати мені тричі на день.

Тільки вийду за браму,

Всім, хто йде на роботу,

Перукарю, лікарю:

«З доброго ранку!» - я кричу.

"Добрий день!" - кричу я вслід

Всім, хто йде на обід.

« добрий вечір!» - так зустрічаю

Всіх, що додому поспішають до чаю.

Заучування вірша та читання напам'ять 2-3 дітьми.

Вихователь: Перш ніж ми закінчимо заняття, я вам пропоную вирішити ввічливі завдання

Вихователь: Що б ти зробив, якби побачив, що дорослий упустив щось?

Діти, ви добре засвоїли добрі слова, не забувайте їх.