План-конспект заняття з математики (середня група) на тему: конспект оод з фемп "зимові ігри". Конспект заняття з математики в середній групі «Подорож зимовим лісом

Програмні завдання:
1. Формувати елементарні математичні уявлення:
навчати дітей порівнювати предмети та геометричні фігури за двома та більше властивостями:
вправляти у порядковому та кількісному рахунку в межах 5;
розвивати вміння виявляти в об'єктах різноманітні властивості, називати їх, абстрагувати та утримувати в пам'яті.
2. Розвивати первинні прийоми логічного мислення (формувати здатність до спостереження, порівняння, узагальнення, класифікації) розвивати мову як і форму розумової діяльності.
3. Виховувати допитливість, інтерес до подорожі як формі пізнання навколишнього світу.

Конспект НОД із використанням проблемного навчання на тему «Чарівниця-зима»
Сучасні реаліїта вимоги, що пред'являються державою до якості виховно-освітньої діяльності в дитсадку, мають на увазі, що вихователь повинен володіти необхідними освітніми технологіями. Однією є технологія проблемного діалогу.
Проблемно-діалогічне навчання – це тип навчання, який би творче засвоєння знань дітьми у вигляді спеціально організованого педагогом діалогу.
Технологія проблемного діалогу у повному обсязі використовується у школі. В дошкільної освітирозглядається використання проблемних ситуацій, тобто вихователь створює пізнавальне завдання, ситуацію та надає дітям можливість шукати засоби її вирішення, використовуючи раніше засвоєні знання та вміння. Проблемне навчання розвиває мова, розумові здібності дітей, привчає до самостійності у процесі пізнання. Кожне нове знання відкриває дитині маловідомі сторони пізнаваного об'єкта, порушує питання, припущення.
Постановка проблемного завдання та процес вирішення її відбувається в спільної діяльностівихователя та дітей. Педагог захоплює вихованців у спільний розумовий пошук, надає їм допомогу у вигляді вказівок, роз'яснень, питань. Пізнавальна діяльністьсупроводжується евристичною бесідою. Вихователь ставить питання, які спонукають дітей з урахуванням спостережень, раніше набутих знань порівнювати, зіставляти окремі факти, та був шляхом міркувань дійти висновків. Діти вільно висловлюють свої думки, сумніви, стежать за відповідями товаришів, погоджуються чи сперечаються.
Існують певні способистворення проблемних ситуацій, які педагог може використати у роботі з дітьми старшого дошкільного вікуоскільки постановка проблеми – невід'ємна риса пізнання старших дошкільнят.
Для створення проблемних ситуацій можна використовувати такі методичні прийоми:
1. Підведення дітей до суперечності та пропозиція самостійно знайти спосіб його вирішення (Наприклад: Влітку багато сонця та світла. Взимку сонця та світла дуже мало, а кімнатні рослини не гинуть. Чому?);
2. Пропозиція дітям розглянути явище з різних позицій (Наприклад: Восени птахи відлітають у теплі краї. Чому?);
3. Заохочування дітей до порівняння, узагальнення, зіставлення фактів (Наприклад: Допомогти ляльці Алсу вибрати предмет меблів. Стілець і табурет. Діти знаходять подібність, відмінність і разом з вихователем узагальнюють знання);
4. Постановка конкретних питаньна узагальнення, обґрунтування, конкретизацію, логіку, міркування (Наприклад: Чим відрізняються тварини від рослин?);
5. Постановка проблемних завдань(Наприклад, з недостатніми або надмірними даними, суперечливими даними, свідомо припущеними помилками та ін.) Наприклад: Як намалювати траву, якщо немає зеленої фарби?
Пропонуємо вашій увазі конспект заняття для старшої групиіз проблемним навчанням.

Тема: «Чарівниця-зима»
Мета: Систематизувати знання дітей про зиму, зимові явища природи. Закріпити назву зимових місяців; уточнити та розширити запас конкретних уявлень про властивості снігу.
Завдання.
Виховні: виховувати дбайливе ставлення до природи та інтерес до пізнання; долучати до елементарних загальноприйнятих моральних правил та норм поведінки.
Розвиваючі: формувати у дітей правильне уявленняпро зиму: зима – чарівниця, зима-художниця; розвивати пам'ять, увагу, уяву; удосконалювати діалогічну та монологічну форми мови, доказову мову; продовжити роботу над культурою мовного звернення;
Освітні: узагальнити уявлення дітей про зиму; вчити встановлювати зв'язки та закономірності у природі, спонукати дітей порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати логіку міркування, вирішуючи проблемні ситуації; вчити дітей сприймати поетичний образ зими засобами художньої та музичної виразності.
Інтеграція освітніх галузей: «Читання художньої літератури», «Пізнання», «Комунікація», « Художня творчість», «Соціалізація», «Музика».
Методи та прийоми:
Ігровий (персонаж Сніговик, сюрпризні моменти)
Використання природного матеріалу– снігу.
Словесні методи (бесіда, використання художнього слова-Загадки, вірші про зиму, питання пошукового характеру).
Обладнання та матеріали: ТСО, картинки-загадки, лист, інвентар для досвіду зі снігом - цебра зі снігом та водою, стаканчики з чистою водою.
Роздатковий: сніжинки з паперу
Попередня робота: Бесіда про ознаки зими; спостереження за явищами неживої природи(Сніг, сніжинки, бурульки, крижинки); досліди та експерименти зі снігом та льодом (вимірювання глибини снігу, заморожування пофарбованої води та ін.); серія пізнавальних оповідань вихователя на тему «Зима», «Сніг та лід»; читання пізнавальної літератури на тему; розгадування загадок про зиму, сніг, зимові явища, малювання зимових пейзажів, прослуховування класичних творів П.І.Чайковського «Грудень-Вальс»

Хід НОД:
П: Хлопці встаємо все в коло і побажаємо один одному доброго ранку.
Усі разом: Зібралися всі діти в коло
Я твій друг і ти мій друг.
Міцно за руки візьмемося
І один одному усміхнемося.
Здрастуйте, милі діти
Ви прекрасніші за всіх на світі!
П: Хлопці, сьогодні я отримала листа, але не знаю від кого. Давайте разом відкриємо і прочитаємо його.
Так починається лист:
«Я не був у вас дуже давно
Друзі, нам зустрітися пора
До швидкої зустрічі, дітлахи!» Сніговик.
П: Хлопці, а як ви вважаєте, чому саме зараз вирішив прийти до нас у гості сніговик? (Тому що зима)
П: Хлопці, а ви любите зиму? (Так, любимо)
П: Послухайте вірш А.С. Пушкіна «Чарівниця зима!»
Ось північ хмари наздоганяючи,
Дихнув, завив - і ось сама
Іде чарівниця зима!
Прийшла, розсипалась клаптями,
Повисла на сучках дубів,
Лігла хвилястими килимами
Серед полів навколо пагорбів.
Блиснув мороз. І раді ми
Прокази матінки зими.
П: Хлопці, що буває взимку? Які природні явища? (іній, мороз, хуртовина, завірюха, снігопад, холод)
- Є у зими три синочки, три зимових місяця. Як вони звуться? (грудень січень лютий)
– Яка погода буває взимку?
- Що відбувається взимку на водоймищах?
– Який буває сніг? (легкий, білий, холодний, пухнастий, колючий, брудний)
Стукіт у двері. Входить сніговик.
З: Здрастуйте, хлопці! (Доброго дня)
П: Проходь, Сніговику, ми дуже раді тебе бачити. Ой, а чому ти такий невеселий?
З: Прилетіла ворона, сіла мені на плече, клюнула і сказала, що я не смачний. Розлютилася і полетіла. І мені стало дуже сумно. Чому я не яблуко чи полуничка?
П: Хлопці, а чому так ворона сказала? (Відповіді дітей).
Досвід (вихователь ставить цебро зі снігом)
П: А тепер вставайте у гурток зі мною.
Гра. Випав біленький сніжок - зібралися ми всі в гурток,
Ми потопаємо, ми потопаємо,
Будемо весело танцювати, руки зігріватимемо.
Ми поплескаємо, ми поплескаємо.
Щоб нам було веселіше, стрибатимемо ми швидше.
Ми пострибаємо, ми пострибаємо.
Вихователь: А тепер, давайте подивимося, що сталося з нашим снігом.
З: Ой, де ж сніг, тут лише вода.
П: Так, Сніговик, сніг тільки на морозі такий пухкий і пухкий. А в теплі він перетворюється на воду. А зараз я переллю в цю склянку талу воду. І ми подивимося чи чистий сніг? Дивіться скільки бруду в снігу, тому їсти сніг не можна в жодному разі. Хлопці, подивіться, а в цій склянці у мене чиста водаі цю воду можна пити. Спробуйте цю воду? Яка вона на смак? (Вода не має смаку).
В: Діти, отже, сніг – це замерзла вода, а вода не має смаку.
В: Не засмучуйся, Сніговику, ми тобі покажемо і розповімо про те, що сніг – це добре і зимовий час– це час чарівництва, чудес та прекрасних свят. А для початку я вам загадаю загадки:
Він пухнастий, сріблястий,
Але рукою його не чіпай:
Стане крапелькою чистою,
Як зловиш на долоню (сніг)
Покрутилася зірочка
У повітрі трохи,
Села та розтанула
На моїй долоні.
Хлопці, що являє собою сніг? (Сніг складається зі сніжинок)
Гра «Сніжинки»
Діти поділяються на дві команди. Їм роздають сніжинки із паперу. Діти повинні знайти таку саму сніжинку у протилежній команді.
В: Сніговик, адже ти теж зліплений зі снігу, значить, такий же красивий, як ці сніжинки!
В: Але поки що ми говорили з вами про природних явищахПодивіться на картинку і скажіть, що на ній зайве, чого не буває взимку?
З: Молодці, ви зуміли знайти помилки і тепер картинки виглядають правильно.
З: Які розумні хлопці! Усі знають і, мабуть, уміють!
П: Хлопці, а як ви думаєте, сніг та лід – це добре чи погано? (Відповіді дітей). Давайте подивимося на екран:
1. Маленькі паростки пшениці, вони не стали. Чому? (Сніг зберігає тепло)
2. Де утворюється лід? (На поверхні водойм)
3. Що роблять рибалки на річці взимку? (ловлять рибу)
4. Чому все живе не замерзає під льодом? (лід також зберігає тепло)
З: Хлопці, отже, сніг та лід – це дуже добре.
О: Тепер і Сніговик знає, що взимку нам буває, не тільки холодно, але ще добре і весело. Яке свято ми святкуємо взимку? (Новий рік). Давайте подаруємо сніговику пісню татарською мовою «Новий рік» (хоровод)
З: Дякую вам, хлопці! Я зрозумів. Нехай я не смачний, зате красивий і корисний. Я приготував вам подарунки (роздає розмальовки із зображенням сніговика). А тепер мені час. Я чекатиму вас на вулиці. До побачення!
Рефлексія.
П: Хлопці, скажіть, чому засмутився Сніговик? Сніг – це добре чи погано? Які завдання були для вас важкими? Мені сподобалося, як сьогодні Амір грав та відповідав. Аміре, а тобі хто сподобався? (Діти оцінюють один одного)
В: Хлопці, добрі словане лінь
Говорити нам цілий день,
На прощання всім ми скажемо:
До побачення!

Список літератури
1. Селіхова Л. Г. Інтегровані заняття. Ознайомлення з навколишнім світом та розвиток мови. Видавництво "Айріс - прес", 2007. - С. 33-36.
2. Ладутько Л. К., Шкляр С.В. Картотека дидактичних ігор та вправ з розвитку мови дошкільнят. - СПб.: Видавництво «Сфера», 2008. - С. 15-17.
3. Кудрявцев В.Т. Проблемне навчання: витоки, суть, перспективи. - М.: Видавництво «Знання», 1991. - 80с.
4. Хабарова Т.В. Педагогічні технологіїв дошкільній освіті .- М: Видавництво «Дитинство – Прес», 2012 . - С. 58.
Хід заняття
Вихователь: Сьогодні, хлопці, до нас дитячий садокприйшла мудра сова. Вона знає багато загадок та хоче вам загадати одну загадку. А ви хлопці, слухайте уважно:
«Навчить вона ніколи не нудьгувати,

Завдання вирішувати,
І предмети рахувати,

Діти: Не знаємо.
Вихователь: Тоді я вас хлопці, запрошую відправитися в цікаву подорож разом із мудрою совою: виконати різні завдання, пограти і правильна відповідь на загадку дізнатися. Хочете у подорож?
Подивіться незвичайний поїзд – поїмо на ньому. (Вагончики поїзда – дитячі стільчики, на які прикріплені геометричні фігури)
Щоб отримати квиток, дайте правильну відповідь:
- Порахуйте скільки всього вагончиків?
- Яка постать на першому вагончику? 3-м?
- Який вагон перебувати між 1-м та 3-м?
- На якому вагоні за рахунком намальовано коло?
Молодці! Отримайте квитки та займіть місце у вагоні такої ж форми.
Вихователь: Увага! Перевірка квитків!
- Якого кольору Ваш білет?
- Яка постать на твоєму квитку, Дімо?
- Покажіть лише сині квитки (зелені, червоні).
Діти розсаджуються.
Вихователь. Тепер ми з вами пограємось у гру. Гра називається «Мовчанка»
Я вам ставитиму запитання, а відповіді на запитання ви мені показуватимете картками з цифрою. Найголовніша умова, говорити в цій грі не можна (картки з цифрами знаходяться під стільцями).
– Скільки пальців на правій руці?
– Скільки пальців на лівій нозі?
– Скільки очей у світлофора?
– Скільки хвостів у двох котів?
Вихователь: Ось і "Станція цифр". Виходьте на узлісся, хлопці, я чула, що наша мудра сова знає всі цифри, а ви знаєте?
Діти рахують. Прямий та зворотний рахунок (до 5).
Вихователь: Хлопці, подивіться, на цій галявині ростуть гриби та квіти. Зростають вони не нарізно, а разом, групами. Знайдіть на галявині групу предметів, які відповідають кількості цифрі 3? 5? (Вихованець перевіряє правильність відповідей).
Порахуйте скільки грибів? (5) А скільки квітів? (3) А як зробити так, щоб квітів стало стільки ж, скільки грибів? (Додати ще 2 квітки).
Ось, молодці, впоралися із завданням. А тепер давайте ми з вами пограємося:
Усі заплескали в долоні дружно, веселіше (плескають)
Застукали наші ніжки голосніше і швидше (тупають)
По коліна вдаримо тихіше, тихіше, тихіше
Ручки піднімаємо вище, вище, вище
Закрутилися наші ручки, знову опустилися
Покружляли, покружляли і зупинилися.
Станція "Гостьова". Ось ми покружляли і опинилися в гостях у їжака. А їжачку потрібна допомога. Потрібно допомогти йому зібрати в кошик лише їстівні гриби. Їжачок підкаже як визначити їстівний гриб.
Завдання виконується з блоками Дьєнеша. Дітям лунають картки із кодуванням фігур. Діти «читають» кодування і знаходять потрібний їм блок (їстівний гриб) складають у кошик до їжака.
Станція "Пригощання".
Вихователь: Ой! Поки ми поїздом їхали, по доріжках казкового лісукрокували – всі частування перемішалися. Давайте розберемося, що тут у нас у цеберці? Кого чим пригостити?

Вихователь: Можливо, тепер ви зможете здогадатися, про що ж була загадка (читає ще раз): «Навчить вона ніколи не нудьгувати
І форму, і цифри, і колір розрізняти,
Завдання вирішувати,
І предмети рахувати,
А як її одним словом назвати?
Якщо дітям важко – нагадує – Де ми сьогодні були, і що робили?
Що нам допомогло впоратися з усіма завданнями? Знання математики.
Вихователь: Молодці, хлопці!

Ціль:закріплення знань про кількісний і порядковий рахунок, назви геометричних фігур, тимчасових уявлень.

Завдання:

· Закріплення знань прямого рахунку не більше п'яти;

· Уміння знаходити наступне та попереднє число від названого та позначеного;

· Продовжувати вчити складати фігуру із геометричних фігур;

· Закріплення знань у назві доби, назви геометричних фігур.

Хід заняття.

Вихователь:

Хлопці сьогодні, я пропоную вирушити вам у казкова подорож, ми відчинимо двері в інший, незвичайний, дивовижний світ, в якому повно чудес.

Згодні? Увійти в цей казковий світ можуть ті діти, які люблять, фантазувати і мріяти. А я вам у цьому допоможу.

У мене є чарівна книга. У ній записано багато різних історій, чарівних і не дуже (відкриваємо чарівну книгу) І сьогодні ми дізнаємося одну таку історію, яка сталася в чарівному лісі.

У цьому лісі жила Лісова фея. І якось вирішила вона перерахувати всіх жителів лісу, дерева і квіти, але їх було так багато, що Фея не запам'ятала все, що вважала, навіть Чарівна паличкане могла допомогти їй у цьому. Тоді їй на допомогу прийшов Лісовичок.

Вихователь:Як ви вважаєте, що Лісовичок міг порадити Феї?

Висновки дітей.

Вихователь:Правильно хлопці, Лісовичок порадив Феї «Що б не забути, скільки дерев, птахів або тварин у лісі, все це потрібно записати за допомогою цифр. Але біда, жителі лісу не знають, як виглядають цифри. Хлопці, я пропоную, всім нам вирушить у ліс, і допомогти Лісовій Феї. У мене є чарівне перо, яке допоможе нам опинитися в гостях у Феї. (встали в коло, витягнули руки в перед долоньками вгору, пір'я вихователь проходить, погладжує, закрили очі сильно подули на пір'їнку) чуються звуки лісу ( звучить аудіозапис «Звуки природи»)

Вихователь:Ось ми й опинилися у чарівному лісі, сідайте за лісові столи. Лісову Фею хлопці ми побачити не зможемо, бо вона показується лише мешканцям чарівного лісу. Але Фея нас бачить і чує. І чекає на нашу допомогу.

1. Гра «Перерахуй предмети».

Вихователь:Дивіться Лісова Фея, залишила свої картки, напевно, ті, які не змогла порахувати. Перерахуйте предмети на картці та позначте кількість предметів цифрою.

(Діти перераховують предмети, поруч приклеюють потрібну цифру)

Скільки листочків? Покажіть цифру 5

Скільки жолудів? і т.д

Вихователь: Усі правильно перерахували? Може, у когось не вийшло?

(Діти разом із вихователем промовляють алгоритм: при перерахунку треба не пропустити жоден предмет і жоден предмет не порахувати двічі)

Я дуже задоволена вами. Молодці.

2 . Гра «Цифри переплуталися»

Вихователь показує картину Ліс.

У чарівному лісі був сильний вітер. Усі цифри переплуталися.

Які цифри не на своєму місці?

Відповіді дітей.

Яка цифра стоїть перед цифрою 5?

Яка цифра вартує після цифри 3?

Яка цифра коштує між 2 та 4?

Вихователь:Правильно. Молодці, я та Лісова Фея дуже задоволені вашими відповідями.

Вихователь:Хлопці давайте трохи відпочинемо. Закриємо очі і послухаємо пісеньку Лісової Феї.

(Діти лягають на килим, звучить аудіозапис «Звуки лісу»).

Після прослуховування:

Фізмінутка «Вітер»

Вітер дме нам в обличчя

Захиталося дерево

Вітер тихіший, вітер тихіший

Деревце росте все вище.

(Діти показують всі рухи)

3Гра «Головоломка»

Вихователь:Вітер не тільки переплутав цифри, він ще заплутав частини геометричних фігур. Спробуймо їх розібрати. Подивіться уважно на геометричні фігури та назвіть їх.

(Діти називають їх)

Молодці, а тепер давайте складемо з них тварин російського лісу (на вибір дітей).Якщо хтось утруднюється, може подивитися наші картки-схеми («Склади тварини по картинці»)

Вихователь:Які фігури ви використали? Всі чудово впоралися із завданням. Молодці. Залишимо їх у подарунок Лісовій Феї.

Хлопці у чарівному лісі час теж не стоять на місці.

І нам настав час повертатися в дитячий садок, адже скоро обід, а раз обід означає яка частина доби наспупила? А яка частина доби була тоді, коли ми опинились у чарівному лісі?

Назвіть усі частини доби, які ви знаєте? (ранок день вечір ніч).

Скільки частин доби? (чотири).

Як називається доба, яка минула? (вчора).

Як називається доба, в якій ми живемо зараз? (сьогодні).

Вихователь:Хлопці я думаю нам настав час трошки розім'ятися. У мене є стрічки довгі та короткі. Якщо я вам показуватиму довгу стрічку, ви плескатимете, а якщо коротку то топатиме ніжками.

Приготуйтеся та будьте уважними - стежте за моїми діями.

Добре всі були дуже уважні.

Вихователь:Хлопці, Лісова Фея в подяку залишила нам листа (розкриваємо конверт, читаємо листа) «Я вдячна вам за те, що ви допомогли мені вивчити цифри, назву геометричних постатей, частини доби. І за це я вам відправила посилку до дитячого садка з подарунками».

Вихователь:Тому нам хлопці пора повертатися до дитячого садка. І допоможе нам у цьому знову чарівна пір'їнка (виконуємо ті ж маніпуляції) опинилися у своїй групі.

Вихователь:Діти, де ми сьогодні з вами були. Що вам сподобалося найбільше? (Відповіді дітей). Чи сподобалося вам бути комусь корисними, ділитися своїми знаннями, приходити на допомогу, коли це потрібно?

У вас сьогодні все вийшло, ви були великими молодцями.

Конспект НОД з розвитку елементарних математичних уявленьу старшій групі
Тема: «Прокази зимівлі – зими»
Домінуюча область: «Пізнання» (формування елементарних математичних уявлень)
Інтеграція областей: комунікація, соціалізація
Інтегровані цілі та завдання:
Освітні цілі: Закріпити вміння класифікувати геометричні фігури за трьома ознаками (розмір, колір, форма), вести прямий та зворотний рахунок до 10, знаходити попереднє та останнє число для кожного числа від 1 до 10; вести порядковий рахунок, самостійно обстежувати та порівнювати геометричні фігури за наявністю елементів (кути), використовувати узагальнене поняття «чотирьохкутник», викладати безліч із заданою кількістю елементів, вчити виконувати ігрові дії.
Розвиваючі цілі: розвивати уяву, увагу, логічне мислення, вміння розуміти образний сенс загадки
Виховні цілі: виховувати любов до природи, пізнавальний інтересдо всіх часів року.
Матеріал. лист, картки із загадками, цифровий ряд 1-10, різнокольорові сніжинки, ялинка з іграшками, набір геометричних фігур, д.і «Відгадай за описом», д.і. "Знайди пару" індивідуальні пенали, сигнальні картки, зошити, кольорові олівці.
Попередня робота. Читання віршів та казок про зиму, відгадування загадок, дидактичні ігри: Що зайве? (класифікація геометричних фігур за однією-трьома ознаками), «Знайди пропущене число» та «Сусіди числа».
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Стукіт у двері. Вихователь виходить та повертається з конвертом
- Діти, подивіться, що це таке? (Лист). Хто б міг написати нам листа? Давайте відкриємо та прочитаємо його:
Дорогі хлопці,
Пише вам зима-зима.
Бажаєте, щоб я прийшла?
Все снігом білим заміла?
Щоб змогли побудувати гірку
Кати, Павлики, Єгорки?
Щоб змогли скотитися із санок
Вані, Соні та Оксани?
На ковзанах по льоду ковзати?
У ялинки хоровод водити?
Виконуйте всі завдання,
Виявляйте ви увагу,
Постарайтеся і тоді,
все покочу в снігу.
Буде вам тоді сюрприз
Від зими чудовий приз.
- Хлопці, бажаєте, щоб прийшла справжня снігова зима? Давайте приступимо до виконання завдань, але зима хитра, всі завдання «заморозила», щоб розморозити їх треба відгадати її загадки.
2. Кількісний та порядковий рахунок
- Отже, перша загадка:
Покрутилася зірочка
У повітрі трохи,
Села та розтанула
На моїй долоні. (Сніжинка)
- Правильно сніжинка. Подивіться, скільки різнокольорових сніжинокпринесла нам зима.
- Порахуйте, скільки всього сніжинок?
- Давайте порахуємо від однієї до десятої. Від десятої до однієї.
- Назвіть сусідів числа 4, 7, 2, 10.
- Назвіть, якого кольору сніжинки? (на дошці 7-8 сніжинок різних кольорів)

Яка за рахунком блакитна сніжинка?
- Яка за рахунком жовта сніжинка?
- Яка зелена сніжинка?
- Якого кольору третя за рахунком сніжинка?
- Якого кольору п'ята сніжинка?
- Якого кольору шоста за рахунком сніжинка?
- Яка сніжинка перебувати між рожевою та блакитною? Між білою та червоною?
- Чудово впоралися із цим завданням. Спробуймо відгадати наступну загадку.

3. Утворення множин із заданою кількістю елементів.
Робота з демонстраційним та роздавальним матеріалом
У неї одяг колки: Всі голки, та голки.
Звірі жартують: "Дядько їжак на неї злегка схожий".
Приходить із подарунками, блищить вогнями яскравими,
Ошатна, кумедна, на Новий рік - головна. Ялинка.
- Мабуть, ялинка, але не проста, а новорічна. Подивіться яка вона ошатна (виставляється картинка ялинки з іграшками)
- Іграшками якої форми прикрашена наша ялинка? (круглої та квадратної)
- Хто допоможе мені вибрати коло? (викликається одна дитина до дошки)
- Що ми знаємо про Коло? (У кола немає кутів)
- Яка ще геометрична фігура не має кутів? (овал)
- Хто допоможе мені вибрати овал?
– Хто може вибрати квадрат? Що ми знаємо про нього? (У квадрата чотири сторони, чотири кути, всі сторони рівні).
- У яких ще фігур по чотири сторони та кута? (Прямокутник, ромб, трапеція). Як їх можна назвати одним словом? (чотирикутники)
- А зараз відкривайте пенали та приготуйте картки. (картки із двох рядів)
-Викладіть у першому ряду картки стільки квадратів, скільки іграшок квадратної формина нашій ялинці.
- У другому ряду викладіть стільки гуртків, скільки іграшок круглої форми.
– Скільки ви виклали квадратів? Давайте перевіримо. Скільки кіл?
- Чого більше кіл чи квадратів?
- А зараз викладіть у першому ряду стільки квадратів, скільки червоних іграшок на ялинці, а у другому ряду стільки кіл, скільки жовті іграшки. Перевіримо. Яких іграшок більше: червоних чи жовтих? Яких найменше?
- А зараз завдання складніше, з ним упоратися найуважніший.
- Яка постать тут зайва? (З трьох фігур - синє коло, жовте коло і синій квадрат - вибрати зайву). Чому поясніть.
4. Фізкультхвилинка «Метелиця»
5. Дід.ігор «Відгадай за описом»
- Вже дві загадки Зими ми відгадали і впоралися із завданнями, спробуємо відгадати третю:
Що за безглузда людина
Пробрався у двадцять перше століття.
Морквиною ніс, в руці мітла,
Боїться сонця та тепла. (Сніговик)
- Правильно, сніговик. Подивіться, скільки сніговиків дарує нам зима, вони різні. Чим вони відрізняються? (Виставляються 6 сніговиків, що відрізняються кольором відра на голові, мітлою або лопатою в руках, різною кількістю«гудзиків»)
- Давайте, хлопці, пограємося, я описуватиму сніговика, а ви повинні здогадатися про який сніговик я говорю.
Проводитись дидактична гра «Відгадай за описом»

6. Дід.ігор «Знайди пару»

Хлопці, а як ви думаєте про кого наступна загадка?
Дві сестрички,
Дві плетінки
З овечої пряжі тонкої.
Як гуляти - їх одягати,
Щоб не мерзли п'ять та п'ять. (рукавиці)

Рукавички носять по одній? Ні, звичайно, їх носять парою, а ось наші рукавиці переплуталися, допоможіть знайти пару однакових рукавичок. (З 5 рукавичок необхідно вибрати 2 однакові)
Проводитися дидактична гра «Знайди пару»
7. Робота із сигнальними картками. Дід. вправа «Це правда чи брехня»
- А зараз трохи пограємось і доведемо Зімі, що ми готові її зустріти і все про неї знаємо. Якщо те, про що я говорю - правда, ви піднімаєте зелену картку, якщо брехня, червону картку.
- Взимку мете хуртовина.
- Взимку цвіте бузок.
– Взимку можна кататися на лижах.
- Взимку птахи відлітають на південь.
– Взимку ведмідь спить.
-Взимку біжать струмки.
-Взимку можна грати у сніжки.
- Дід Мороз приходить узимку.
- Молодці, ви були дуже уважні!
8. Робота у зошитах. Розвиток графічних навичок.
- І останнє завдання, яке приготувала вам Зимушка-Зима. Відкривайте зошити:
Я зошит свій відкрию І з нахилом покладу
Я друзі від вас не приховую Олівець ось так тримаю.
- Якщо ви правильно з'єднаєте цифри від 1 до 7, ви дізнаєтеся, який сюрприз приготувала вам Зима. (з'єднавши цифри правильно, діти отримують зображення ялинки)
9. Підбиття підсумків.
- Молодці, хлопці, ви сьогодні впоралися з усіма завданнями пустунки Зими (відзначити найактивніших дітей), і вона як і обіцяла – дарує вам подарунок – це математичне лото.

Райхерт Лілія Хакімовна
МБДОУ №115, м. Кемерово
Вихователь


Конспект НОД з ФЕМП в середній групі«Подорож до зими-зими»

Мета: закріплення математичних знань, умінь та навичок за допомогою гри – подорожі.

1. продовжувати формування розумових операцій (аналіз, порівняння, узагальнення, класифікація);

2. формувати ставлення до властивості предметів: колір, форма, размер;

3. вміння виділяти та пояснювати ознаки подібності та відмінності предметів;

4. закріпити навички рахунку у межах 3, позначаючи кількість предметів відповідною цифрою;

5. закріпити вміння порівнювати та зрівнювати множини на основі рахунку;

6. закріпити отримані знання про зиму;

7. активізувати поняття:, великий, невеликий, довгий, короткий;

8. розвивати зв'язне мовлення, увагу, пам'ять, мислення, дрібну моторику;

9. виховувати інтерес до математики;

Використовуваний матеріал: лист; сніжинки із завданнями; килим літак; «латки» форми квадрата, прямокутника, трикутника, овалу, кола; ; картинка ялинки з іграшками; геометричні фігури (квадрати та кола); 3 сніговики, що відрізняються кольором відра на голові, мітлою або лопатою в руках, різною кількістю «гудзиків»; пари однакових рукавичок;

1. Організаційний момент.

Хлопці, сьогодні я прийшла в дитячий садок і на своєму робочому столі знайшла лист, адресований вам. Давайте його прочитаємо! Бажаєте? Цікаво, що в ньому написано, і хто його надіслав (виховник відкриває листа)

Це лист від Зимушки-зими.

«Здрастуйте, діти!

Дівчата та хлопчики

Запрошую у гості всіх,

у крижане царство,

Але дорога нелегка

Буде важко, дітлахи.

Шлях вкажуть вам сніжинки,

Всіх я дуже чекатиму

І з нетерпінням вас зустрічати!

Відправлення до Зимівки-зими.

Дидактична гра «Полагодимо килим-літак»

Хлопці, пропоную вам відправитися в гості до зими на чарівному килимі-літаку.

(Вихованець показує «килим-літак»)

Ой, хлопці, його прогризли миші. Треба терміново полагодити «килим-літак». У мене на таці лежать геометричні фігури.

(Діти по черзі накладають та визначають, ті «латки», які підходять для ремонту килима.)

Які вам знадобилися «латки» для ремонту килимка?

(«Латки» форми квадрата, прямокутника, трикутника, овалу, кола.)

Наш килим готовий до польоту. А тепер, друзі, на борт.

На килимі ми дружно мчимо,

У світ зими ми потрапимо,

Там сніжинки ми знайдемо,

Усі завдання пройдемо.

П: Хлопці, ось ми й опинилися у зимовому лісі.

Дидактична гра «Висока-низька», «Велика-маленька»

Послухайте, як тихо та красиво у зимовому лісі! Як багато снігу наміла зима – зима.

Які гарні дерева!

Як називається це дерево? (ялинка)

Яка вона? (висока)

А це яке дерево? (теж ялинка).

А ця ялинка яка? (Низька).

Подивіться, поряд з ялинками на зимовій галявиніщось лежить? Що це?

Д: сніжинки

Сніжинки бувають різних розмірів.

Які бувають сніжинки (великі та маленькі)

П: Знайдіть мені велику сніжинку.

Скільки великих сніжинок? (2)

Візьміть кожен собі по одній маленькій сніжинці.

Скільки у тебе Федір маленьких сніжинок? (3).

А в тебе Дарина? (1)

Давайте ми велику сніжинку подаруємо великій ялинці, а маленькі

сніжинка маленька ялинка.

В-. Ой, хлопці, я побачила чиїсь сліди. Хто ж міг їх залишити на

снігу? (Відповіді дітей)

Давайте підемо слідами і дізнаємося куди вони нас приведуть.

Хто це сидить на пеньку?. (Зайчик)

Перша сніжинка «Допоможи зайченяті зібрати сніжки»

Ось і перша сніжинка. Потрібно допомогти зайчику.

Він зробив зі снігу багато сніжків своїм друзям, але вони все розсипалися. Потрібно зайчику допомогти їх зібрати. (2 дитини збирають сніжки)

Скільки сніжків зібрав Єгор(4)

А Маша (3)

Молодці!

Молодці хлопці! Сніжинка каже, що треба йти далі.

Ой, знову чиїсь сліди.

Як ви думаєте, хто їх залишив? (Відповіді дітей)

Давайте підемо слідами і дізнаємося куди вони нас приведуть.

Що це за лісовий мешканець? (лисичка)

П: Давайте запитаємо у неї, що сталося.

Лисичка, чому ти сумна сидиш?

Лисичка каже, що боїться вовка, а сховатися нема де.

П: Давайте допоможемо Лисичці

Зробимо ялинки із геометричних фігур.

Ви, мабуть, вже стали. Давайте ми трохи відпочинемо та зігріємось.

Фізмінутка. «Давайте погріємось»

Щоб горло не боліло, ми його погладимо сміливо.

(Погладжувати долонями шию м'якими рухами зверху донизу).

Щоб не кашляти, не чхати, треба носик розтирати.

(вказівними пальцями розтирати крила носа).

Лоб ми теж розітремо, долоню тримаємо козирком.

(Прикласти до лоба долоні «козирком» та розтирати його рухами убік – разом).

"Вилку" пальчиками зроби, масуй вушка ти вміло!

(Розсунути вказівний та середній пальціі розтирати вушну зону).

Знаємо, знаємо, так-так, нам застуда не страшна.

(Потирати долоні одне про одного).

Дидактична гра «Знайди пару»

Хлопці, а як ви думаєте, про що наступна загадка Сніжинки?

Дві сестрички,

Дві плетінки,

З овечої пряжі тонкої.

Як гуляти - їх одягати,

Щоб не мерзли п'ять та п'ять. (рукавиці)

Рукавички носять по одній? Ні, звичайно, їх носять парою, а ось наші рукавиці переплуталися, допоможіть знайти пару однакових рукавичок.

(Проводитися дидактична гра «Знайди пару»)

Четверта сніжинка. Дидактична гра «Знайди відмінності»

Вже три загадки Зими ми відгадали і впоралися із завданнями, спробуємо відгадати четверту:

Що за безглузда людина

Пробрався у двадцять перше століття.

Морквиною ніс, в руці мітла,

Боїться сонця та тепла. (Сніговик)

Правильно, сніговик. Подивіться, скільки сніговиків дарує нам зима, всі вони є різними. - Чим вони відрізняються?

А чим схожі?

Скільки Сніговиків на дошці? (3)

Робота в картках «Зафарбуй цифру 3»

У вас на столах картки. Розфарбуйте цифру 3

Мініїтог

Молодці, хлопці, ви сьогодні впоралися з усіма завданнями пустунки Зими.

Пора повертатися до дитячого садка.

(Вихованець і діти стають один за одним та імітують рух польоту).

На килимі ми дружно мчали,

У дитячий садок ми поверталися,

Усі сніжинки ми знайшли,

Усі завдання пройшли.

Що ми робили для Зимівки-зими?

З ким зустрілися?

Що вам сподобалося найбільше?

Конспект НОД з ФЕМП для середньої групи «Зимові ігри».

Ціль: закріплення математичних знань та умінь у вигляді гри.

Завдання : Вправляти в рахунку та відліку предметів у межах 5. Формувати уявлення про рівність та нерівність двох груп предметів на основі рахунку, зрівнювати нерівні групи двома способами. Вправляти в умінні розрізняти і називати знайомі геометричні постаті: коло, квадрат, трикутник, прямокутник. Закріплювати просторові напрями, позначати їх словами справа, ліворуч, зверху, знизу. Закріпити уявлення про послідовність частин доби.

Обладнання та матеріали:геометричні фігури різних кольорів, картинки "Частини доби". Роздатковий матеріал: «Кольорові крижинки» (сині та червоні кола), перфокарти «ялинки», кольорові олівці.

Попередня робота: дидактичні ігри «Вважай – не помились», «Частини доби»

Інтеграція освітніх галузей:«Соціально-комунікативний розвиток», « Мовний розвиток», «Художньо-естетичний розвиток», « Фізичний розвиток»; пріоритетна область - "Пізнавальний розвиток".

Хід: Психологічний настрій: (Діти стають у коло, тримаючись за руки.)

Ми долоню до долоні склали І один одному дружити запропонували. Будемо ми займатись, гратим, Щоб добрими, розумними стати.Мотивація: Вихователь: Діти, я хочу прочитати вам гарний вірш, А ви мені допоможете його продовжити: Білий сніг, Пухнастий У повітрі кружляти І на землю тихо Падає, лягати. І під ранок снігом Поле забіліло, Точно пеленою Все його одягнуло. Темний лісщо шапкою Принакрило дивною І заснув під нею Міцно, непробудно... Написав цей вірш І. Суріков; як воно називається? (Зима). Про яку пору року йдеться у цьому вірші? Діти: Про зиму. Назвіть ознаки зими. (Відповіді дітей). У вікно залетіло кілька сніжинок. Давайте їх порахуємо. Діти вважають (всього 5 сніжинок). Прилетіло ще кілька сніжинок.

Вправа на розвиток мовного дихання. Пропоную дітям взяти в руки по сніжинці і подути на неї, щоб вона злетіла з руки. Діти проходять та сідають за столи. Що відбувається взимку із водою? (Вода замерзає і перетворюється на лід). Зима наморозила нам різнокольорові крижинки. Червоні крижинки якої форми? (круглий). Сині крижинки якої форми? Викладіть на верхній смужці картки 5 червоних крижинок. Порахуйте їх. Скільки червоних крижинок? (5). На нижню смужку викладіть з права наліво всі сині крижинки. Порахуйте їх. Скільки синіх крижинок? (4). Яких крижинок більше? (червоних), яких крижинок менше? (Синіх). Як зробити так, щоб крижинка синіх і червоних стала порівну? (два способи зрівнювання: прибрати зайву червону крижинку або додати синю крижинку, що бракує). Обговорюємо способи вирівнювання. Вихователь пропонує скористатися одним із них.

Музична фізкультхвилинка. «Ліпимо ми сніговика».

Поки ми ліпили сніговика, я знайшла ще багато кольорових крижинок. Вони всі різного кольоруі різної форми. Подібні до геометричних фігур. Давайте пограємо з ними. Я буду називати яку геометричну фігуруі якого кольору кожен із вас візьме. Юля візьми червоне коло, Ілля – синій квадрат тощо. Молодці, Поки крижинки не розстали, складіть їх кошик. Діти проходять за столи.

А якою найулюбленішою дітворою зимове свято? (Новий рік). На новий ріквсі вбирають ялинку. Давайте і ми нарядимо ялинки.

Робота з перфокартами. За словесною вказівкою вихователя діти розфарбовують кулі на ялинці: червоним кольором кулю на верху ялинки, жовтим – внизу, синім – праворуч, зеленим – ліворуч. Перевірте один у одного правильно ви розфарбували кульки? Настане вечір і різнокольорові кулькизагоряться на ялинці гарними вогниками. Згадаймо частини доби.

Дід. Гра «Частини доби».Діти називають частини доби (почнемо з ранку). Раптом повіяв вітер і картинки помінялися місцями. Дід. упр. «Що змінилося місцями».

Рефлексія: діти виходять на килим. Сподобалась вам наша зимові ігри? Із чим ми сьогодні грали? (Зі сніжинками, з кольоровими крижинками, з картинками «Частини доби»). Що вам найбільше сподобалося на занятті?

Молодці! Усі добре грали.


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Конспект оод з освітньої галузі «Художньо-естетичний розвиток» у підготовчій групі: «Мій тато – Захисник Вітчизни» Конспект розробила вихователь Юдіна А.Г.Тема ООД: «Портрет папи»

Розвивати спостережливість, здатність помічати характерні особливостіособи людини (тата) і передавати їх засобами малюнка (форма, пропорції); - спонукати дітей поєднувати в одному малюнку різні...

Конспект оод по освітній галузі «Розвиток мови» «Лист для марсіан» Конспект розробила: вихователь під. групи БушмакінаЕ.Н.Тема ООД: «Лист для марсіан»

Мовні навички побудови короткого оповідного оповідання на основі раніше отриманих знань; - Збагатити та розширити уявлення та знання дітей про науку, про космос.