გაკვეთილი გარე სამყაროზე, პირველი უმცროსი ჯგუფი. ზამთრის ღია გაკვეთილი პირველ უმცროს ჯგუფში გარე სამყაროზე „საბანი დათვისთვის. თემა "ესე იგი, დედა, ოქრო პირდაპირ!"

აღმზრდელი: გატინა გ.ხ.

მიზნები: 1. ბავშვთა ცოდნის კონსოლიდაცია მათ გარშემო არსებული სამყაროს შესახებ, მიღებული მთელს მანძილზე სასწავლო წელი... გაიმეოროს ცოდნა შინაური და გარეული ცხოველების და მათი თანდაყოლილი ნიშნების შესახებ, სწორად განსაზღვროს საგნის ფერი, ზომა, ფორმა, ასწავლოს ტანსაცმლის, ტრანსპორტის და მისი ნაწილების სწორი სახელწოდება.

2. ასწავლოს ბავშვებს დამოუკიდებლად და მასწავლებლის დახმარებით 2-3 სიტყვიანი წინადადებების შედგენა. ხელი შეუწყოს ბავშვებში ყურადღების, მეტყველების, მეხსიერების, აზროვნების განვითარებას, გამდიდრებას ლექსიკასიტყვები. განავითარეთ დიდი და შესანიშნავი საავტომობილო უნარებიხელები.

3. ბავშვების აღზრდა გუნდში ერთიანობისთვის. დაინტერესებული ბავშვები აქტიური მონაწილეობაკლასში და მასწავლებლის კითხვებზე პასუხის გაცემის სურვილი.

აღჭურვილობა: ჩაყრილი სათამაშოები: კურდღელი, დათვი, მგელი, სტაფილოს მატყუარა; სათამაშო: სატვირთო მანქანა, თვითმფრინავი, ავტობუსი, საჭე; სურათები ბებია-ბაბუის ქაღალდიდან, სახლის განლაგება; მულჯი შინაური ცხოველები: ძროხა, მამალი. ქათამი, ცხენი, კატა, ძაღლი. ნაძვის დიდი განლაგება, მზის გამოსახულებები, წითელი, ლურჯი, ყვითელი ყვავილები; დაფა 20 სმ სიგანე.

გაკვეთილის სტრუქტურა:

  1. ტრანსპორტის არჩევა მოგზაურობისთვის.
  2. ტყეში გაჩერება, განვიხილავთ და ვასახელებთ ბუნებრივი მოვლენებისა და ცხოველების ფერებს.
  3. ფიზ. ერთი წუთი "პატარა თეთრი კურდღელი ზის" .
  4. სოფელში ჩასვლა, შინაური ცხოველების დათვალიერება, მათთვის დამახასიათებელი ნიშნების დადგენა.
  5. შეჯამება.

გაკვეთილის მსვლელობა:

ბავშვებო, ახლა თქვენთან ერთად წავალთ დიდ მოგზაურობაში. რა ტრანსპორტით წავალთ იქ? Რა არის ეს?

თვითმფრინავი.

რას აკეთებს თვითმფრინავი?

თვითმფრინავი დაფრინავს.

მაჩვენე როგორ დაფრინავენ თვითმფრინავები. კარგად გააკეთე.

და რა არის ეს?

სატვირთო მანქანა.

Დიდია თუ პატარა?

სატვირთო მანქანა დიდია.

რა ნაწილებისგან შედგება? (მასწავლებელი აჩვენებს ბავშვებს ზარს)

ეს არის კაბინა, კორპუსი, ბორბლები. (შეგიძლიათ ინდივიდუალურად მიმართოთ 2-3 ბავშვს)

მოლდოველები. და რა არის ეს?

ავტობუსი.

ავტობუსი დიდია თუ პატარა?

ავტობუსი დიდია.

უფლება. ახლა ჩვენ გავემგზავრებით თქვენთან ერთად ამ ავტობუსით. (მიუთითებს წინასწარ მოწყობილ სკამებზე)... მუზა იქნება მძღოლი, ის ზის, საჭეს უჭირავს და მართავს. (ძრავის ხმას ვაძლევთ).

შეხედეთ ბიჭებო, ჩვენ ტყეში მოვედით. ნახეთ რამდენი ხეა!

როგორი ხეა?

ეს ნაძვის ხეა.

რა ფერის ჰერინგბონი?

ჰერინგბონი მწვანეა.

და რა არის ეს?

მზე.

რა ფერია მზე?

მზე ყვითელია.

ნახეთ რა ლამაზი ყვავილებიგაიზარდე აქ!!! რა ფერის არიან?

ყვავილები არის ლურჯი, წითელი, ყვითელი.

შეხედეთ, ბავშვებო, ნაძვის ხის უკან ვიღაც იმალება... ვინ არის ეს?

ეს არის კურდღელი.

როგორი ყურები აქვს ბაჭიას?

ბაჭიას გრძელი ყურები აქვს.

ბიჭებო, ვის ემალება კურდღელი? ვისი ეშინია?

მგლისა და მელას ეშინია.

მართალია, აი მგელი და მელა (გვიჩვენებს)... მოდი დავეხმაროთ კურდღელს, შევაშინოთ მგელი და მელა, დავაკაკუნოთ ფეხები, დაუკრათ ტაში (მგელი და მელა გარბიან)... კარგად გააკეთე! მოდით გავახაროთ კურდღელი, ვიმღეროთ სიმღერა მასზე! (ჩვენ ვმღერით სიმღერას "პატარა ნაცრისფერი კურდღელი ზის" და შეასრულეთ მოძრაობები ამ სიმღერის სიტყვებზე)... კარგად გააკეთე! ბიჭებო, რისი ჭამა უყვარს კურდღელს?

ბაჭიას უყვარს სტაფილოს ჭამა.

უფლება! აქ არის კურდღლის სტაფილო თქვენთვის! კურდღელმა გვითხრა "მადლობა" და ხის უკან დაიმალა. ბიჭებო, კიდევ ვინ ცხოვრობს ტყეში?

დათვი ცხოვრობს ტყეში.

დათვი დიდია თუ პატარა?

დათვი დიდია.

მოდით, მოგიყვეთ რითმა დათვზე "Clubfoot Bear".

ნახე, აქ არის გზა, მივყვეთ გზას (დაფა 20 სმ სიგანე).

ბიჭებო, ეს სოფელია!!! ვინ ცხოვრობს სოფელში? (მიუთითებს ბებია-ბაბუაზე).

სოფელში ბებია და ბაბუა ცხოვრობენ.

და ბებია-ბაბუას ჰყავთ შინაური ცხოველები, რადგან ისინი სახლთან ახლოს ცხოვრობენ. Ეს ვინ არის?

ეს ძროხაა.

რას გვაძლევს ძროხა?

ძროხა რძეს აძლევს.

როგორ ყვირის ძროხა?

და ვინ არის ეს?

ეს არის თხა.

როგორ ტირის თხა?

რა ფერის არის თხა?

თხა თეთრია.

და ვინ არის ეს?

ეს არის ცხენი.

ცხენი სწრაფად დარბის.

ეს მამალი.

როგორ ყივილს მამალი?

კუკარეკუ.

უფლება. მამალი ხმამაღლა ყვირის. და ვინ არის ეს?

ეს არის ქათამი.

როგორ ყრია ქათამი?

კო-კო-კო.

რას გვაძლევს ქათამი?

ქათამი იძლევა სათესლე ჯირკვლებს.

და ვინ არის ეს?

ეს კატაა.

რას ამბობს კატა?

უფლება. კატა რბილია. და ვინ არის ეს?

როგორ ყეფს ძაღლი?

კარგი ბიჭებო! რა ჰქვია ამ ცხოველებს. ვინც ცხოვრობს სოფელში, სახლთან ახლოს.

ესენი არიან შინაური ცხოველები.

უფლება! აბა კარგად ბიჭებო! შენ ისეთი ჭკვიანი ხარ! ახლა კი ავტობუსში ვსხედვართ და ჩვენს ჯგუფში ვბრუნდებით.

სახელმძღვანელოში წარმოდგენილია პროგრამა და გაიდლაინები 2-7 წლის ბავშვების გარემომცველი სამყაროს გაცნობისთვის. Თითოეულში ასაკობრივი ჯგუფიგანისაზღვრება ბავშვებთან მუშაობის სახეები, ამოცანები და შინაარსი, ნიმუშის შენიშვნები დიდაქტიკური თამაშებიდა კლასები.

წიგნი მიმართულია ფართო სპექტრიმუშები სკოლამდელი განათლება, ასევე მასწავლებელთა მომზადების კოლეჯებისა და უნივერსიტეტების სტუდენტები.

ოლგა ვიტალიევნა დიბინა
ბავშვი და მის გარშემო არსებული სამყარო. პროგრამა და სახელმძღვანელო მითითებები

წინასიტყვაობა

ეს პუბლიკაცია არის მეთოდოლოგიური ნაკრების ნაწილი "განათლებისა და ტრენინგის პროგრამა საბავშვო ბაღში" (რედაქტირებულია M. A. Vasilyeva, V. V. Gerbova, T. S. Komarova. - 4th ed., შესწორებული და დამატებული. - M .: Mosaika-Sintez, 2006) , რომელიც სკოლამდელი აღზრდის თანამედროვე ამოცანების შესაბამისად ითვალისწინებს ყოვლისმომცველი განვითარებაბავშვი მის საფუძველზე ასაკობრივი შესაძლებლობებიდა ინდივიდუალური შესაძლებლობები.

"პროგრამის" წამყვანი მიზნებია სკოლამდელი ასაკის ბავშვის სრულფასოვანი ცხოვრებისათვის ხელსაყრელი პირობების შექმნა, პიროვნების ძირითადი კულტურის საფუძვლების ჩამოყალიბება, გონებრივი და გონებრივი განვითარების განვითარება. ფიზიკური თვისებებიბავშვის სიცოცხლისთვის მომზადება თანამედროვე საზოგადოება, სკოლისთვის.

"პროგრამისთვის" მომზადებულია ბრიფინგები გაიდლაინები"(მ .: გამომცემლობა" სკოლამდელი აღზრდის განათლება", 2005; M .: Mosaika-Sintez, 2006), გამოავლენს ორგანიზაციის თავისებურებებს და მუშაობის მეთოდებს ბავშვის განათლების, სწავლისა და განვითარების ყველა ძირითად განყოფილებაში. საბავშვო ბაღში სხვადასხვა ასაკობრივი ეტაპებისკოლამდელი ბავშვობა.

უფრო დეტალური მეთოდოლოგიური სახელმძღვანელოები "პროგრამისთვის" შეიცავს ძირითად სასწავლო საშუალებები: კომაროვა თ.ს. ვიზუალური აქტივობასაბავშვო ბაღში "(M .: Mosaika-Synthesis), Gerbova V. V." მეტყველების განვითარება საბავშვო ბაღში "(M .: Mosaika-Synthesis), Dybina O. V." ბავშვი და სამყარო"(მოსკოვი: მოზაიკა-სინთეზი), კომაროვა ტ.ს., კუცაკოვა ლ.ვ., პავლოვა ლ. იუ." შრომის განათლებასაბავშვო ბაღში“ (მოსკოვი: მოზაიკა-სინთეზი) და სხვა.

პროგრამა

პროგრამა ითვალისწინებს ამ პროცესში ბავშვების განვითარებას განსხვავებული ტიპებიყურადღების, აღქმის, მეხსიერების, აზროვნების, წარმოსახვის, მეტყველების აქტივობები, აგრეთვე გონებრივი აქტივობის მეთოდები (უბრალოდ შედარების, ანალიზის, განზოგადების, უმარტივესი მიზეზ-შედეგობრივი ურთიერთობების დამყარების უნარი და ა.შ.); ასტიმულირებს ცნობისმოყვარეობის განვითარებას. Ფონდი გონებრივი განვითარებაბავშვი არიან სენსორული განათლება, ორიენტაცია გარშემო სამყაროში.

საპროგრამო მასალის შერჩევა განხორციელდა ია.ა.-ს ცნობილი პრინციპებით. კომენსკი:

ბავშვში ჩამოყალიბებული იდეებისა და ცოდნის ენციკლოპედიური ბუნება (ყველაფრის შესახებ, რაც მის გარშემოა);

ბუნებისადმი შესაბამისობა (ადამიანი ბუნების ნაწილია და ის ემორჩილება მის კანონებს);

ცოდნის საგანმანათლებლო ღირებულება.

პროგრამის თითოეულ ქვეგანყოფილებას აქვს თავისი ძირითადი ჩარჩო.

საგნობრივი სამყაროს შესავალი მოიცავს:

ბავშვის გაცნობა ობიექტის, როგორც ასეთის (სახელი, დანიშნულება, თვისებებისა და თვისებების გამოყოფა, კლასიფიკაცია და ა.შ.);

საგნის აღქმა, როგორც ადამიანის აზროვნების ქმნილება და შრომითი საქმიანობის შედეგი.

ბავშვებს ფენომენების გაცნობა საზოგადოებრივი ცხოვრებაძირითადი თემა არის უფროსების ცხოვრება და მოღვაწეობა. ეს თემა თანაბრად ვრცელდება ქვეგანყოფილების ყველა დანიშნულ სათაურზე: " ოჯახი", "სამშობლო ქვეყანა"ჩვენი ჯარი" და ა.შ.

პროგრამაში გონებრივი განათლება ორგანიზებულია ბავშვების კომუნიკაციური და შემეცნებითი აქტივობების პრინციპებზე და გამდიდრებულია თანამედროვე განმავითარებელი შინაარსით. Ის უზრუნველყოფს:

ბავშვის გარშემო სამყაროს ჰოლისტიკური სურათის ფორმირება;

საგნებისა და ფენომენებისადმი ინტერესის განვითარება გარემომცველი რეალობა(ადამიანთა, ცხოველთა, მცენარეთა სამყარო), ადამიანთა, ცხოველთა, მცენარეთა ჰაბიტატი (დედამიწა, წყალი, ჰაერი);

საყოფაცხოვრებო ნივთების გაცნობა, ადამიანისთვის აუცილებელი, მათი ფუნქციები და დანიშნულება (ტანსაცმელი, ფეხსაცმელი, ჭურჭელი, ავეჯი და ა.შ.);

თავდაპირველი იდეების ჩამოყალიბება საკუთარ თავზე, უახლოესზე სოციალური გარემო("მე და ზრდასრული", "მე ვარ ოჯახში", "მე საბავშვო ბაღში ვარ", "ქუჩაში ვარ"), უმარტივესზე. ოჯახური ურთიერთობა(დედა, მამა, ბებია, ბაბუა, ძმა, და და ა.შ.);

მაკროსოციალური გარემოს (ეზო, მაღაზია, აფთიაქი, კლინიკა, სკოლა, ტრანსპორტი და ა.შ.), ადამიანების აქტივობების, სოციალური ცხოვრების ფენომენების შესახებ საწყისი იდეების ჩამოყალიბება.

პირველი უმცროსი ჯგუფი (ორიდან სამ წლამდე)

საგნობრივი გარემო

გააგრძელეთ ბავშვების გაცნობა უშუალო გარემოს ობიექტების შესახებ. ხელი შეუწყეთ ბავშვთა ლექსიკონში განზოგადებულ ცნებებს: სათამაშოები, კერძები, ტანსაცმელი, ფეხსაცმელი, ავეჯი. ისწავლეთ საგნების ფერის, ფორმის, ზომის, მასალის დასახელება, საიდანაც ისინი მზადდება (ქაღალდი, ხე, ქსოვილი და ა.შ.); შეადარეთ ნაცნობი ობიექტები (სხვადასხვა ქუდები, ხელჯოხები, ფეხსაცმელი და ა. ფუნქციური დანიშნულება(ჭურჭელი ჩაის სმის თოჯინების და ა.შ.). ხელი შეუწყოს ბავშვის ობიექტებთან მოქმედებების დაუფლების მოთხოვნილების გაცნობიერებას. გააფართოვეთ ნივთების სხვადასხვა გამოყენება.

საზოგადოებრივი ცხოვრების ფენომენები

Ოჯახი.ასწავლეთ ბავშვს საკუთარი სახლისა და ბინის ამოცნობა; მიუთითეთ თქვენი სახელი და თქვენი ოჯახის წევრების გვარები. საყვარელი ადამიანების მდგომარეობაზე ემოციური რეაგირების განვითარება (სინანი, თანაგრძნობა).

საბავშვო ბაღი.ასწავლეთ ბავშვებს საკუთარი თავის ამოცნობა საბავშვო ბაღიიპოვეთ თქვენი ჯგუფი. შექმენით პირობები ბავშვების ნდობისა და სიყვარულის ჩამოყალიბებისთვის მათი აღმზრდელების, აღმზრდელის თანაშემწის და სხვა თანამშრომლების მიმართ. სკოლამდელი... განავითარეთ თანატოლების მიმართ თანაგრძნობის გრძნობა. აუხსენით, რომ არ შეგიძლიათ ჩხუბი და სხვა ბავშვების შეურაცხყოფა.

ისწავლეთ ნავიგაცია თქვენი ჯგუფის ოთახში, საიტზე; დაასახელეთ ძირითადი შენობები, სტრუქტურები ( ჯგუფური ოთახი, კიბეები, ვერანდა, ქვიშა, სლაიდი).

სამშობლო ქვეყანა.შეახსენეთ ბავშვებს ქალაქის (სოფლის) სახელი, რომელშიც ისინი ცხოვრობენ, მათი ქუჩის სახელი.

ზრდასრულთა შრომა.ბავშვის ინტერესის გაღვივება ახლო უფროსების საქმისადმი. ისწავლეთ ზოგიერთი შრომითი აქტივობის ამოცნობა და დასახელება (მასწავლებლის თანაშემწე რეცხავს ჭურჭელს, ასუფთავებს ოთახს, მოაქვს საჭმელს, ცვლის პირსახოცებს და ა.შ.).

წლის ბოლომდე ბავშვებს შეუძლიათ:

განასხვავებენ და ასახელებენ სათამაშოებს, ავეჯს, ტანსაცმელს, ჭურჭელს, ზოგიერთ ხილსა და ბოსტნეულს, ტრანსპორტის სახეობებს.

თავისუფლად იარეთ უახლოეს გარემოში: ამოიცანით თქვენი სახლი და ბინა, საბავშვო ბაღი და ჯგუფური ოთახი.

იცოდე შენი ოჯახის წევრებისა და ჯგუფის პერსონალის სახელები.

მეორე უმცროსი ჯგუფი (სამიდან ოთხ წლამდე)

საგნობრივი გარემო

გააგრძელეთ ბავშვების გაცნობა უშუალო გარემოს ობიექტების (სათამაშოები, საყოფაცხოვრებო ნივთები, ტრანსპორტის სახეები), მათი ფუნქციები და დანიშნულება.

ისწავლეთ საგნების ფერის, ზომის, ფორმის, წონის (მსუბუქი, მძიმე) განსაზღვრა; მათი მდებარეობა ბავშვთან მიმართებაში (შორს, ახლოს, მაღლა). გაეცნოს მასალების თვისებებს (სიმტკიცე, სიმტკიცე, რბილობა), ზედაპირის სტრუქტურას (გლუვი, უხეში, კვანძებით). უთხარით, რომ ზოგიერთი საგანი დამზადებულია ადამიანის ხელით (ჭურჭელი, ავეჯი და ა.შ.), სხვები შექმნილია ბუნების მიერ (ქვა, გირჩები).

საგნების შესწავლის მეთოდების სწავლება, უმარტივესი ექსპერიმენტების ჩათვლით (ჩაძირვა - არ ჩაძირვა, დახეული - არ დახეული). ისწავლეთ ნაცნობი საგნების დაჯგუფება და კლასიფიკაცია (კერძები - ავეჯი; ჩაი, სასადილო, სამზარეულოს ჭურჭელი).

საზოგადოებრივი ცხოვრების ფენომენები

Ოჯახი.ისაუბრეთ ბავშვებთან ოჯახის წევრებზე, ხაზს უსვამს მათ ზრუნვას ერთმანეთზე.

გაკვეთილის შეჯამება გარე სამყაროზე უმცროსი სკოლამდელი ასაკის ბავშვები"შინაური ცხოველები და მათი ლეკვები"

თქვენს ყურადღებას წარმოგიდგენთ გაკვეთილის შეჯამებას გარე სამყაროზე მე-2 უმცროსი ჯგუფის აღმზრდელებისთვის თემაზე "შინაური ცხოველები და მათი ლეკვები". გაკვეთილი განკუთვნილია 3-4 წლის ბავშვებისთვის.
ეს გაკვეთილიბავშვებთან ერთად გავატარე კვირის დასაწყისში ლექსიკური თემა„შინაური ცხოველები“, დილით, გაკვეთილი გრძელდება 15 წუთი.

სამიზნე:გააცნოს ბავშვებს შინაური ცხოველები და მათი ლეკვები.
Დავალებები:
1.ასწავლოს შინაური ცხოველების დასახელება;
2. ვისწავლოთ ცხოველების ზომის შედარება;
3. განუვითარდეთ მეხსიერება, ცხოველების სიყვარული;
4. განავითაროს ყურადღება, მეტყველება;
5. ლექსიკის გააქტიურება და გამდიდრება.
დაგეგმილი შედეგი:
1.შეძლება სიტყვიერი აღწერაგამოიცანი გამოცანები;
2. ილუსტრაციების გათვალისწინების სწავლება;
3. შეძლოს ისაუბროს იმაზე, რაც სურათზეა ნაჩვენები.

გაკვეთილის მსვლელობა:
განმანათლებელი:Გამარჯობათ ბიჭებო. დღეს ჩვენთან სხვადასხვა ცხოველი მოვიდა. (მაგნიტურ დაფაზე ცხოველების გამოსახულებები: ძროხა, კატა, ცხენი, ძაღლი) მოისმინეთ გამოცანები და შეეცადეთ გამოიცნოთ ცხოველების სახელები.
1 გამოცანა- მას აქვს რქები, ჩლიქები,
და გაბრაზებული უყურებს ყველას.
მაგრამ ის უფრო კეთილია ვიდრე ლეკვი,
და დავასხათ რძე.
ბავშვები: ძროხა.
განმანათლებელი:კარგად, ბიჭებო, არა, ძროხა! (გვიჩვენებს ძროხის სურათს). მე ვამბობ, რომ ძროხას რა აქვს თავზე? - რქები, თვალები, ყურები, პირი. ძროხა ღეჭავს ბალახს და აძლევს რძეს!
2 გამოცანა- ზღურბლთან ტირილი,
ის მალავს თავის კლანჭებს.
ოთახში ჩუმად შევა

იღრინდება, იმღერებს.
ბავშვები: კატა, კატა.
განმანათლებელი:მართალია, კატა. (გვიჩვენებს კატის სურათს) მე ვამბობ, რომ კატას თავზე აქვს ყურები, თვალები, ცხვირი, პირი და ანტენები. კატა იჭერს თაგვებს, სასიამოვნოა მისი ბეწვზე მოფერება.
3 გამოცანა- მე მაქვს დიდი მანე,
ყურები და ჩლიქები.
ამას მხიარულად გამოვიყენებ
ვისაც არ ეშინია.
ჩემი ბეწვი გლუვია
Ვინ ვარ მე? ...
ბავშვები: ცხენი.
განმანათლებელი:მართალია, ბიჭებო. (გვიჩვენებს ცხენის სურათს). მე ვამბობ, რომ ცხენს აქვს მანე, კუდი და ჩლიქები. შეგიძლიათ ცხენზე ჯდომა.
4 გამოცანა- ეზოში ცხოვრობს,
პერსონალურ საშენ სახლში,
და ყველას, ვინც არ იცის,
ის ღრიალებს, მერე ყეფს.
ბავშვები: ძაღლი.
განმანათლებელი:ძაღლი, კარგი ბიჭები. (გვიჩვენებს ძაღლის სურათს). მე ვამბობ, რომ ძაღლს აქვს 4 ფეხი, კუდი და ყური. ძაღლი ადამიანის მეგობარია, ის იცავს სახლს, შეგიძლიათ მასთან ერთად სანადიროდ წახვიდეთ.
აღმზრდელი: კარგი, ბიჭებო, გამოიცნო ყველა ჩვენი სტუმარი. და რა შეიძლება ეწოდოს ყველა ამ ცხოველს? Რა არიან ისინი?
ბავშვები:მთავარი
განმანათლებელი:და რატომ ეძახიან სახლში?
ბავშვები:იმიტომ რომ სახლში და ეზოში ცხოვრობენ.
განმანათლებელი:ასეა ბიჭებო. ასევე მაქვს მათი კუების სურათები. მხოლოდ უბედურება ის არის, რომ ისინი ყველა არეულობენ. მოდით, თქვენთან ერთად ვცადოთ თითოეულ ცხოველს საკუთარი ბელი მივცეთ?
განმანათლებელი:ძაღლს აქვს პატარა ... ლეკვი.
კატია, გამოდი დაფაზე და წაიღე პატარა ლეკვიდედაჩემს. (ბავშვი ძაღლს ანიჭებს ლეკვის სურათს).
და კატას აქვს პატარა ... კიტი.
ოლია, მიდი დაფაზე და დაეხმარე პატარა კნუტს დედის პოვნაში. (ბავშვი კატას ანიჭებს კნუტის სურათს).
ძროხას აქვს პატარა ... ხბო.
საშა, გამოდი და პატარა ხბო წაიყვანე დედაშენთან. (ბავშვი ძროხას ანიჭებს ხბოს სურათს).
ცხენს აქვს ცოტა... ქამარი.
სერიოჟა, გამოდი დაფასთან და დაეხმარე პატარა ფუტკარს დედის პოვნაში. (ბავშვი ცხენს ურტყამს ფურცლის სურათს).
განმანათლებელი:ბიჭებო, მითხარით, იცით, როგორ ზრუნავენ ცხოველები შვილებზე? რძით კვებავენ, ენით ივარცხნიან ბეწვს, იცავენ და ათბობენ. როგორ ზრუნავენ ცხოველები შვილებზე?
ბავშვები:გაიმეორეთ მასწავლებლის პასუხი.
ფიზიკური წუთი "კატა":
აი რა კნუტი შემოიპარეთ წრეში ერთმანეთის მიყოლებით ფეხის წვერებზე.
Მრგვალი სახე ჩერდებიან, ორივე ხელით უჩვენებენ სახეს, თავს აქნევენ.
და თითოეულ ფეხზე რიტმულად მოზიდვა მარცხენა ხელი, შემდეგ სწორი.
კლანჭების დაკაწრვა.
მისი ყველა სათამაშოა გადახტეთ ფეხის წვერებზე, ხელები ქამარზე შეიკავეთ.
კუბი და მასრები.
კიტი, ბურთივით, შეასრულეთ ნახტომები, იმოძრავეთ წრეში ერთმანეთის მიყოლებით.
დადის ბინაში.
თამაში "იკვებეთ ცხოველები".
მაგიდაზე კნუტი და ლეკვი სხედან.
განმანათლებელი:ბიჭებო, მითხარით, როგორ ფიქრობთ, რისი ჭამა უყვარს კნუტს?
ბავშვები:რძე, არაჟანი.
განმანათლებელი:ასეა ბიჭებო. ერთ ბავშვს ვთავაზობ, რომ სათამაშო თეფში მოიტანოს, მეორეს - ბოთლიდან რძე "დაასხას", მესამეს - კატასთან თეფში დაადო.
ბიჭებო, როგორ ფიქრობთ, რა უყვარს ლეკვს?
ბავშვები:ძვლები, პური.
განმანათლებელი:ჭკვიანი ბიჭები. ვაჭმევთ ჩვენს ლეკვსაც. მე ვთავაზობ მას ბაგელით აჭმევს.
განმანათლებელი:აქ კნუტი და ლეკვი შეჭამეს და დასაძინებლად წავიდნენ. და დროა დავასრულოთ ჩვენი გაკვეთილი.
ბიჭებო, მითხარით რა ცხოველები ვნახეთ სურათებზე?
რა ჰქვია მათ ლეკვებს?
ვის ვაჭმევდით და ვის დავაწექით? რით იკვებებოდნენ?
რატომ ეძახიან ჩვენს სტუმრებს შინაურ ცხოველებს?

განმარტებითი შენიშვნა

« კოგნიტური განვითარებაგულისხმობს ბავშვების ინტერესების, ცნობისმოყვარეობისა და შემეცნებითი მოტივაციის განვითარებას; შემეცნებითი მოქმედებების ფორმირება, ცნობიერების ჩამოყალიბება; წარმოსახვისა და შემოქმედებითი საქმიანობის განვითარება; პირველადი იდეების ფორმირება საკუთარ თავზე, სხვა ადამიანებზე, მიმდებარე სამყაროს საგნებზე (ფორმა, ფერი, ზომა, მასალა, ხმა., რიტმი, ტემპი, რაოდენობა, რიცხვი, ნაწილი და მთელი, სივრცე და დრო, მოძრაობა და დასვენება), პატარა სამშობლოსა და სამშობლოს შესახებ, იდეები ჩვენი ხალხის სოციალურ-კულტურულ ფასეულობებზე, საშინაო ტრადიციებსა და დღესასწაულებზე, პლანეტა დედამიწაზე, როგორც საერთო სახლიადამიანები, ბუნების თავისებურებების შესახებ. მსოფლიოს ქვეყნებისა და ხალხების მრავალფეროვნება“. (P. 2.6. FGOS DO)

სკოლამდელი ბავშვობაპირველი ეტაპიპიროვნების ფორმირება, მისი ღირებულებითი ორიენტაცია მის გარშემო არსებულ სამყაროში. Ამ პერიოდის განმავლობაში, პოზიტიური დამოკიდებულებაბუნებას, „ადამიანის შექმნილ სამყაროს“, საკუთარ თავს და გარშემომყოფებს.

3-4 წლის ბავშვების გარშემო სამყაროს გაცნობის სამუშაო აგებულია მათი ასაკის მიხედვით ფსიქოლოგიური მახასიათებლებიშერჩეულია ჩვილებთან ურთიერთობის ადეკვატური ფორმები, საშუალებები, მეთოდები და ტექნიკა.

ეს სამუშაო პროგრამა შედგენილია „სკოლამდელი განათლების ზოგადსაგანმანათლებლო პროგრამის მოდელის“ საფუძველზე, დაბადებიდან სკოლამდე“, რედ. ნ.ე.ვერაქსი, ტ.ს.კომაროვა, მ.ა.ვასილიევა.

პროგრამის მიზანი:

    საგნობრივი გარემოს გაცნობა

    ბუნების სამყაროს გაცნობა

Დავალებები:

    გააგრძელეთ ბავშვების გაცნობა უშუალო გარემოს ობიექტების (სათამაშოები, საყოფაცხოვრებო ნივთები, ტრანსპორტის სახეები), მათი ფუნქციები და დანიშნულება.

    გააფართოვეთ ბავშვების წარმოდგენები მასალის (ხის, თიხის, ქაღალდის, ქსოვილის) თვისებების (სიმტკიცე, სიმტკიცე, რბილობა) შესახებ.

    შესთავაზეთ ნაცნობი ნივთების დაჯგუფება და კლასიფიკაცია.

    ჩამოყალიბდეს კონცეფცია, რომ ადამიანი ქმნის ობიექტებს, რომლებიც აუცილებელია მისი და სხვა ადამიანების ცხოვრებისათვის.

    თეატრის გაცნობა მინი სპექტაკლებისა და სპექტაკლების, ასევე საბავშვო ლიტერატურის ნაწარმოებებზე დაფუძნებული დრამატიზაციის თამაშების საშუალებით.

    უშუალო გარემოს (ქალაქის ძირითადი ობიექტების) გაცნობა: სახლი, ქუჩა, მაღაზია, კლინიკა, პარიკმახერი.

    მოუყევით ბავშვებს მათთვის გასაგებ პროფესიებზე, გააფართოვეთ და გაამდიდრეთ იდეები შრომითი ქმედებების, შრომის შედეგების შესახებ.

    ინტერესის გამომუშავება პატარა სამშობლო, პირველადი იდეები ამის შესახებ.

    გააფართოვეთ მცენარეების და ცხოველების, ფრინველების და მწერების გაგება.

    ისწავლეთ გარჩევა და დასახელება გარეგნობის მიხედვით: ბოსტნეული, ხილი და კენკრა.

    აჩვენეთ როგორ იზრდება შიდა მცენარეები.

    გააცნოთ დამახასიათებელი ნიშნებიწლის მომდევნო სეზონები.

    მიეცით წარმოდგენა წყლის, ქვიშის, თოვლის თვისებებზე.

    ისწავლეთ მიღებული შთაბეჭდილებების მეტყველებაში ასახვა და პროდუქტიული სახეობებისაქმიანობის.

    ბუნებაში უმარტივესი ურთიერთობების გაგების უნარის ჩამოყალიბება.

    ბუნებაში ქცევის წესების დანერგვა.

სამუშაო პროგრამაითვალისწინებს გამოცდილებას პრაქტიკული სამუშაო, ტრანსფორმირებულია სკოლამდელი განათლების ფედერალური სახელმწიფო საგანმანათლებლო სტანდარტის მოთხოვნების შესაბამისად (V.I. Mustafaeva, M.N. Pavlova, I.A.Osina, E.V. Goryunova).

პროგრამის განხორციელების პერიოდი: 2015-2016 წწ.

სამუშაო პროგრამა განსაზღვრავს ინტეგრაციის ტიპებს საგანმანათლებლო სფეროებიდა ადრეული ბავშვობის განათლების მიზნები.

დიაგნოსტიკა ტარდება სასწავლო დაწესებულების საგანმანათლებლო გეგმის მიხედვით: წელიწადში 2-ჯერ: შესავალი (ოქტომბერი), დასკვნითი (მაისი).

სამუშაო პროგრამა არის „ღია“ და ითვალისწინებს ცვალებადობას, ინტეგრაციას, ცვლილებებსა და დამატებებს, როგორც პროფესიული საჭიროებებს.

სამუშაო პროგრამა განკუთვნილია 3-4 წლის ბავშვებისთვის (მეორე უმცროსი ჯგუფი) და გათვლილია 35 კვირაზე (თვეში 4 გაკვეთილი არა უმეტეს 15 წუთის განმავლობაში), რაც შეესაბამება მომავალი დაგეგმვასკოლამდელი აღზრდის პროგრამის მიხედვით „დაბადებიდან სკოლამდე“, რედ. არა. ვერაქსი, თ.ს. კომაროვა, მ.ა. ვასილიევა.

განათლების საშუალებები

    საგანი და ნაკვეთის სურათები, ილუსტრაციები გაკვეთილის თემაზე.

  • გაკვეთილის თემაზე საჩვენებელი ნივთები.

    ბავშვები მხატვრული ლიტერატურა(სანერგე რითმები, ლექსები, სიმღერები, გამოცანები და ა.შ.).

    TSO (მაგინიტოფონი, ლეპტოპი).

    დემო მასალა:

    Flanenelegraph, მაგნიტური დაფა

    საგნისა და სიუჟეტის სურათები

  • ნივთები ან განლაგება

    სახელმძღვანელო:

    ბარათები ორი ზოლით

    ცხოველების, საგნების სურათები

    ბუნებრივი და ადამიანის მიერ შექმნილი სამყაროს ობიექტები

სოციალური სამყაროს გაცნობა

ბუნების სამყაროს გაცნობა

Კალენდარი - თემატური დაგეგმარება

Ჩემი ოჯახი

სათამაშოები

კერძები

შინაური ცხოველები

დეკემბერი

Გარეული ცხოველები

მე და ჩემი სხეული (რა ვიცი ჩემს შესახებ?)

ზამთარი

Ახალი წელი

იანვარი

მე საზოგადოებაში ვარ

ზამთრის გართობა

Ბიჭები და გოგოები

თებერვალი

ცხოველთა და ფრინველთა სამყარო

მეფრინველეობა

ჩვენი მამები. სამშობლოს დამცველები

ტრანსპორტი

მარტი

ოჯახი ჩვენ ვართ დამხმარეები. რა ვქნათ?

ხალხური სათამაშო.

პროფესიები

აპრილი

ჩვენ ვიზრდებით ჯანსაღი, ძლიერი, მხიარული

გაზაფხული წითელია

უსაფრთხოების კვირეული (OBZH)

მე კარგად ვარ, შენ კარგი ხარ. მეგობრობის სწავლა.

მაისი

Მწერები

მწვანე მეგობრები (მცენარეები)

ზაფხული მალე მოვა

სამყარო ჩვენს ირგვლივ

პედაგოგიური დიაგნოსტიკა სასწავლო პროცესი

იცის უშუალო გარემოს ობიექტები (სათამაშოები, საყოფაცხოვრებო ნივთები, ტრანსპორტის სახეები)

Მას აქვს

იდეები მასალის (ხის, თიხის, ქაღალდის, ქსოვილის) თვისებების შესახებ (სიმტკიცე, სიმტკიცე, რბილობა).

იცის ნაცნობი ობიექტების დაჯგუფება და კლასიფიკაცია.

გარეგნულად განასხვავებს და ასახელებს: ბოსტნეულს, ხილს და კენკრას.

Მას აქვს

იდეები წყლის, ქვიშის, თოვლის თვისებების შესახებ

ესმის ბუნებაში არსებული უმარტივესი ურთიერთობები

იცნობს ბუნებაში ქცევის წესებს

ბიბლიოგრაფია

    სკოლამდელი აღზრდის სავარაუდო ზოგადსაგანმანათლებლო პროგრამა „დაბადებიდან სკოლამდე“, რედ. ნ.ე.ვერაქსი, ტ.ს.კომაროვა, მ.ა.ვასილიევა

    მეთოდური სახელმძღვანელო "კლასები სამყაროს გაცნობის შესახებ" O.V. დიბინა, 2008 წ

    „მკითხველი უმცროსი ბავშვებისთვის სკოლამდელი ასაკი„რ.ი. ჟუკოვსკაია, 1983 წ

    „ობიექტური სამყარო, როგორც ცოდნის წყარო სოციალური რეალობა"OV დიბინი, 1997 წ

    "ობიექტების სამყარო, როგორც ბავშვებში შემოქმედების ფორმირების საშუალება" O.V. დიბინი, 2002 წ

    "ჩემი სამყარო: ბავშვის ჩართულობა სოციალურ სამყაროში" S.A. კოზლოვა, 2000 წ.

პირველში ზამთრის თემაზე გაკვეთილის შეჯამება უმცროსი ჯგუფი DOE.


მიზანი: ბავშვების ორგანიზება ელემენტარული ერთობლივი აქტივობებისთვის.

Დავალებები:

1. კომუნიკაციის უნარის განვითარება. : მოუსმინე და მოისმინე მასწავლებლის სიტყვა; მოისმინე დასმული კითხვა, გაეცით მას პასუხი; სხვა ბავშვების პასუხების მოსმენის უნარი.

2. განუვითარდეთ ყურადღება, მეხსიერება, ლოგიკური აზროვნების უნარი.

3. შესანიშნავი საავტომობილო უნარების განვითარება.

4. განუვითარდეთ ბუნებისადმი ზრუნვისა და პატივისცემის გრძნობა.

5. გამძლეობის განვითარება.

6. ენობრივი ლექსიკის აქტიური განვითარება.

7. განაგრძეთ წებოს უნარების განვითარება.

მასალა გაკვეთილისთვის:ვატმენის ქაღალდი დათვით დახატული ბუნაგში, ბამბის ბამბა, წებო, ხელსახოცები, თეთრი ფუნჯები, ბურთი ან "ჯადოსნური კონუსი", საილუსტრაციო პლაკატი "ტყის ცხოველები".

გაკვეთილის მსვლელობა

ბიჭებო, ნახეთ რა ვიპოვე ჩვენს ჯგუფში (უჩვენებს მუწუკს) და საიდან გაჩნდა? (ბავშვების პასუხები).

გსურთ ეწვიოთ ტყის მაცხოვრებლებს ჯადოსნურ ტყეში? (ბავშვების პასუხები).

ბავშვები ხალიჩაზე წრეში იკრიბებიან.

თვალების დახუჭვით, თითქოს ჯადოსნურად, აღმოვჩნდებით ჯადოსნური ტყე(ბავშვები თვალებს ხუჭავენ, ტრანსფორმაციის მუსიკა ჟღერს, თვალებს ახელენ, ბავშვები აღმოჩნდებიან ექსპრომტ „ცეცხლთან“).

ბიჭებო, როგორი ტყის ბინადარი შეიძლება შეგვხვდეს ტყეში? (ბავშვების პასუხები) ოჰ, მე არასოდეს მომისმენია თქვენი პასუხები, რადგან ყველა გუნდში საუბრობდა. სხვა ჯგუფში ვნახე, რომ ბავშვები რიგრიგობით პასუხობენ, ესეც ვცადოთ? (ბავშვების პასუხები).

მასწავლებელი გვთავაზობს გადასცეს "ჯადოსნური კონუსი, რომელსაც ხელში აქვს ჯადოსნური კონუსი და ლაპარაკობს (ილუსტრაციის პლაკატი "ტყის ცხოველები" მინიშნებას ემსახურება ბავშვებისთვის, რომლებსაც უჭირთ პასუხის გაცემა.)

რა არის სწორი და მშვენიერი პასუხები! ბიჭებო, წელიწადის რომელი დროა? (ბავშვების პასუხი)

ტყეში ცივა? ზამთრის ჯადოსნურ ტყეში გაყინული არ ხარ, ცოტა გავთბეთ!

ფიზიკური აღზრდა "ტედი დათვი" (ფონოგრამა სიტყვებით)

დათუნია

ტყეში გასეირნება

ის აგროვებს გირჩებს,

მღერის სიმღერას.

მუწუკმა გადაიხარხარა

დათვები პირდაპირ შუბლში.

დათვი გაბრაზდა

და ფეხით - ზედა.

ბიჭებო, მე და შენ ტყეში იმდენი ხმაური გამოვუშვით, რომ დათვი გავაღვიძეთ. მაგრამ ზამთარში მას ბუნაგში უნდა ეძინოს. რას ვაპირებთ ახლა? როგორ დავაძინოთ დათვი? (ბავშვების პასუხები).

კარგია, რა მზრუნველი და კეთილი ხარ. დავფაროთ დათვს საბანი, არა უბრალო, არამედ თოვლიანი. რისგან გავაკეთებთ ასეთ საბანს? (ბავშვების პასუხები ბამბის მატყლიდან) მაგრამ როგორ დავმალოთ დათვი, ბამბის საბნები ჩამოვარდება? (ბავშვები გვთავაზობენ ხსნარს ბამბის ბამბის წებოსთვის.

ბავშვები მიდიან მაგიდასთან და იწყებენ წებოვნებას.

ბიჭებო ეს გავაკეთეთ, დათვმა თვალები დახუჭა და ჩაძინება დაიწყო. და დროა დავუბრუნდეთ ჩვენს საყვარელ საბავშვო ბაღს.

ბავშვები ხალიჩას უბრუნდებიან, თვალებს ხუჭავენ, ტყიდან ბრუნდებიან ტრანსფორმაციის მუსიკაზე.

ანარეკლი.

ბიჭებო, სად ვიმოგზაურეთ დღეს თქვენთან ერთად? (Ტყეში).

გვითხარით, ვის შევხვდით ტყეში და ვისთვის გავაკეთეთ კეთილი საქმე? (ტყის ცხოველები და დათვები დაეხმარნენ დაძინებას).

როგორ დავეხმარეთ მას? (დააწექი საწოლში, დაფარული თოვლის საბანით).

შევძელით თუ არა მისი დახმარება? (დიახ)

რა წესი უნდა გვახსოვდეს, თუ ტყეში ვართ? (ჩუმად იყავი).