Эхний бага бүлгийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи хичээл. Дэлхийн анхны бага бүлгийн өвлийн нээлттэй хичээл “Баавгайд зориулсан хөнжил. Сэдэв "Ээж ээ, яг алтан!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гатина Г.Х.

Зорилго: 1. Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх хичээлийн жил. Гэрийн болон зэрлэг амьтад, тэдгээрийн төрөлхийн шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг давтах, объектын өнгө, хэмжээ, хэлбэрийг зөв тодорхойлох, хувцас, тээвэр, түүний эд ангиудыг зөв нэрлэж сурах.

2. Хүүхдэд бие даан болон багшийн тусламжтайгаар 2-3 үгтэй өгүүлбэр зохиож сургах. Хүүхдийн анхаарал, яриа, ой санамж, сэтгэн бодох, баяжуулахад хувь нэмэр оруулах үгсийн санүгс. том болон нарийн моторт ур чадваргар

3. Хүүхдийг багийн эв нэгдэлд хүмүүжүүлэх. Хүүхдүүдийн сонирхлыг татаарай идэвхтэй оролцооангид болон сурган хүмүүжүүлэгчийн асуултанд хариулах хүсэл.

Тоног төхөөрөмж: Чихмэл тоглоом: туулай, баавгай, чоно, луувангийн дамми; тоглоом: ачааны машин, онгоц, автобус, жолооны хүрд; эмээ өвөөгийн цаасан зураг, байшингийн зохион байгуулалт; мулжи гэрийн тэжээвэр амьтад: үхэр, азарган тахиа. тахиа, морь, муур, нохой. Гацуур модны том загвар, нарны дүрс, улаан, хөх, шар өнгийн цэцэг; 20 см өргөнтэй самбар.

Хичээлийн бүтэц:

  1. Бид аялахдаа тээврийн хэрэгслийг сонгодог.
  2. Ойд зогсоод, байгалийн үзэгдэл, амьтдын өнгийг бодож, нэрлэ.
  3. Физик. минут "Цагаан туулай сууж байна" .
  4. Тосгонд ирж, гэрийн тэжээвэр амьтдыг шалгаж, тэдгээрийн шинж тэмдгийг тодорхойлох.
  5. Дүгнэж байна.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд ээ, одоо бид холын аялалд гарна. Бид тийшээ очихын тулд ямар тээврээр явах вэ? Энэ юу вэ?

Онгоц.

Онгоц юу хийж байна вэ?

Онгоц нисэж байна.

Онгоц хэрхэн нисдэгийг надад харуул. Сайн хийлээ.

Тэгээд энэ юу вэ?

Ачааны машин.

Тэр том эсвэл жижиг үү?

Ачааны машин том.

Мөн ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? (багш харуулж, хүүхдүүд дууддаг)

Энэ бол кабин, их бие, дугуй юм. (та 2-3 хүүхдээс нэг бүрчлэн асууж болно)

Сайн хийлээ. Тэгээд энэ юу вэ?

Автобус.

Автобус том уу, жижиг үү?

Автобус том.

Зөв. Одоо бид энэ автобусаар аялалд гарна (аль хэдийн суулгасан сандал руу заав). Муза жолооч байх болно, тэр урагшаа сууж, жолоогоо барьж, жолооддог. (моторын чимээ гаргах).

Залуус аа, бид ойд ирлээ. Хэдэн мод байгааг хараарай!

Энэ ямар мод вэ?

Энэ бол зул сарын гацуур мод юм.

Мод ямар өнгөтэй вэ?

Загасны яс ногоон.

Тэгээд энэ юу вэ?

Нар.

Нар ямар өнгөтэй вэ?

Нар шар өнгөтэй.

Юу харж сайхан цэцэгсэнд ургадаг! Тэд ямар өнгөтэй вэ?

Цэцэг цэнхэр, улаан, шар.

Хараач, хүүхдүүд ээ, хэн нэгэн гацуур модны ард нуугдав ... Энэ хэн бэ?

Энэ бол туулай.

Бүжин ямар чихтэй вэ?

Бөжин урт чихтэй.

Залуус аа, туулай хэнээс нуугдаж байсан бэ? Тэр хэнээс айдаг вэ?

Тэр чоно, үнэг хоёроос айдаг.

Тийм ээ, энд чоно үнэг байна (шоу). Бүжинд тусалж, чоно, үнэгийг айлгаж, хөлийг чинь гишгэцгээе, гараа алгадацгаая. (чоно, үнэг хоёр зугтаж). Сайн хийлээ! Туулайг баярлуулж, түүний тухай дуу дуулцгаая! (дуу дуулах "Саарал туулай сууж байна" мөн энэ дууны үгэнд хөдөлгөөн хийх). Сайн хийлээ! Залуус аа, туулай юу идэх дуртай вэ?

Бөжин лууван идэх дуртай.

Зөв! Энд танд туулайн лууван байна! Бүжин бидэнд хэлсэн "Баярлалаа" Тэгээд модны ард нуугдав. Залуус аа, ойд өөр хэн амьдардаг вэ?

Баавгай ойд амьдардаг.

Баавгай том уу, жижиг үү?

Баавгай том.

Баавгайн тухай "Баавгайн баавгай" шүлэг яръя.

Энд зам байгааг хараарай, замаа авцгаая (20 см өргөнтэй самбар).

Залуус аа, энэ бол тосгон! Тосгонд хэн амьдардаг вэ? (эмээ, өвөө рүү заав).

Эмээ, өвөө хоёр тосгонд амьдардаг.

Мөн өвөө эмээ нь гэрийн ойролцоо амьдардаг болохоор тэжээвэр амьтантай. Энэ хэн бэ?

Энэ бол үхэр.

Үхэр бидэнд юу өгдөг вэ?

Үнээ сүү өгдөг.

Үхэр яаж шуугидаг вэ?

Тэр хэн бэ?

Энэ бол ямаа.

Ямаа яаж хашгирдаг вэ?

Ямаа ямар өнгөтэй вэ?

Цагаан ямаа.

Тэр хэн бэ?

Энэ бол морь.

Морь хурдан гүйдэг.

Энэ бол азарган тахиа.

Азарган тахиа яаж хашгирдаг вэ?

Хөхөө.

Зөв. Азарган тахиа чанга дуугарна. Тэр хэн бэ?

Энэ бол тахиа.

Тахианы мах яаж шаналах вэ?

Ко-ко-ко.

Тахианы мах бидэнд юу өгдөг вэ?

Тахиа өндөг өгдөг.

Тэр хэн бэ?

Энэ бол муур.

Муур яаж ярьдаг вэ?

Зөв. Муур зөөлөн. Тэр хэн бэ?

Нохой яаж хуцдаг вэ?

Сайн байна залуусаа! Эдгээр амьтдыг юу гэж нэрлэдэг вэ? Тосгонд, байшингийн ойролцоо амьдардаг хүмүүс.

Эдгээр нь тэжээвэр амьтад юм.

Зөв! Сайн байна залуусаа! Та маш ухаалаг юм! Одоо бид автобусанд суугаад бүлэгтээ буцаж ирлээ.

Энэхүү гарын авлагад 2-7 насны хүүхдүүдийг гадаад ертөнцтэй танилцуулах хөтөлбөр, удирдамжийг танилцуулж байна. Бүрт насны ангилалхүүхэдтэй хийх ажлын төрөл, даалгавар, агуулгыг тодорхойлсон; үлгэр жишээ тэмдэглэлүүд дидактик тоглоомуудболон ажил мэргэжил.

Энэ номонд хандсан болно өргөн хүрээтэйажилчид сургуулийн өмнөх боловсрол, түүнчлэн педагогийн коллеж, их дээд сургуулийн оюутнууд.

Ольга Витальевна Дибина
Хүүхэд ба хүрээлэн буй орчин. Хөтөлбөр ба удирдамж

Өмнөх үг

Энэхүү нийтлэл нь "Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр"-ийн арга зүйн багцын нэг хэсэг юм (М. А. Васильева, В. В. Гербова, Т. С. Комарова засварласан. - 4-р хэвлэл, Илч, нэмсэн. - М .: Мозаик-Синтез, 2006). ), сургуулийн өмнөх боловсролын орчин үеийн зорилтуудын дагуу хангадаг цогц хөгжилдээр суурилсан хүүхэд насны боломжуудболон хувь хүний ​​чадвар.

"Хөтөлбөр"-ийн тэргүүлэх зорилтууд нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн бүрэн эрхт амьдрах таатай нөхцлийг бүрдүүлэх, хувь хүний ​​​​соёлын үндэс суурийг бий болгох, оюун ухаан, сэтгэхүйг хөгжүүлэх явдал юм. биеийн чанаруудхүүхдийг амьдралд бэлтгэх орчин үеийн нийгэм, сургуульдаа.

"Хөтөлбөр"-ийн товч танилцуулгад зориулж бэлтгэсэн " Удирдамж"(М .: "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн боловсрол" хэвлэлийн газар, 2005; М .: Мозаик-Синтез, 2006), хүүхдийн хүмүүжил, боловсрол, хөгжлийн бүх үндсэн хэсэгт зохион байгуулалт, ажлын арга барилын онцлогийг харуулсан. өөр өөр цэцэрлэгт насны үе шатуудсургуулийн өмнөх насны хүүхэд.

"Хөтөлбөр"-ийн илүү нарийвчилсан арга зүйн удирдамжийг үндсэн хэсэгт багтаасан болно сургалтын хэрэглэгдэхүүн: Комарова Т.С." Харааны үйл ажиллагаацэцэрлэгт "(М .: Мозаик-Синтез), Гербова В. В. "Цэцэрлэгийн ярианы хөгжил" (М .: Мозайк-Синтез), Дибина О. В. "Хүүхэд ба дэлхий"(М.: Мозайк-Синтез), Комарова Т.С., Куцакова Л.В., Павлова Л. Ю." Хөдөлмөрийн боловсролцэцэрлэгт" (М.: Мозайка-Синтез) гэх мэт.

Програм

Хөтөлбөр нь үйл явцад хүүхдийг хөгжүүлэх боломжийг олгодог төрөл бүрийнанхаарал, ойлголт, санах ой, сэтгэлгээ, төсөөлөл, хэл яриа, сэтгэцийн үйл ажиллагааны арга барил (зөвхөн харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, хамгийн энгийн шалтгаан-үр дагаврын холбоог тогтоох чадвар гэх мэт); сониуч байдлын хөгжлийг өдөөдөг. Суурь сэтгэцийн хөгжилхүүхэд байна мэдрэхүйн боловсрол, хүрээлэн буй ертөнц дэх чиг баримжаа.

Хөтөлбөрийн материалыг сонгохдоо Я.А. Комениус:

Хүүхдэд бий болсон санаа, мэдлэгийн нэвтэрхий толь шинж чанар (түүнийг хүрээлж буй бүх зүйлийн талаар);

Байгалийн зохицол (хүн бол байгалийн нэг хэсэг бөгөөд тэрээр түүний хуулийг дагаж мөрддөг);

Мэдлэгийн боловсролын үнэ цэнэ.

Хөтөлбөрийн дэд хэсэг бүр өөрийн гэсэн үндсэн суурьтай.

Объектив ертөнцтэй танилцах нь дараахь зүйлийг агуулна.

Хүүхдийг тухайн сэдэвтэй танилцуулах (нэр, зорилго, шинж чанар, чанарыг тусгаарлах, ангилах гэх мэт);

Объектыг хүний ​​сэтгэлгээний бүтээл, хөдөлмөрийн үйл ажиллагааны үр дүн гэж ойлгох.

Хүүхдүүдийг үзэгдлүүдтэй танилцуулахдаа олон нийтийн амьдралГол сэдэв нь насанд хүрэгчдийн амьдрал, ажил юм. Энэ сэдэв нь дэд хэсгийн бүх гарчигтай адил хамаарна: " уугуул гэр бүл", "Эх орон"," Манай арми ", гэх мэт.

Хөтөлбөрт хамрагдсан сэтгэцийн боловсрол нь хүүхдийн харилцааны болон танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны зарчмаар зохион байгуулагдаж, орчин үеийн хөгжлийн агуулгаар баяжуулсан болно. Үүнд:

Хүүхдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох;

Объект, үзэгдлийн сонирхлыг хөгжүүлэх эргэн тойрон дахь бодит байдал(хүмүүс, амьтан, ургамлын ертөнц), хүн, амьтан, ургамлын амьдрах орчин (дэлхий, ус, агаар);

Гэр ахуйн эд зүйлсийн танилцуулга хүнд хэрэгтэй, тэдгээрийн чиг үүрэг, зорилго (хувцас, гутал, аяга таваг, тавилга гэх мэт);

Өөрийнхөө тухай, хамгийн ойрын талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох нийгмийн орчин("Би болон насанд хүрсэн хүн", "Би гэр бүлд байна", "Би цэцэрлэгт байна", "Би гудамжинд байна"), хамгийн энгийн тухай гэр бүлийн харилцаа(ээж, аав, эмээ, өвөө, ах, эгч гэх мэт);

Макро нийгмийн орчин (газар, дэлгүүр, эмийн сан, эмнэлэг, сургууль, тээвэр гэх мэт), хүмүүсийн үйл ажиллагаа, нийгмийн амьдралын үзэгдлийн талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох.

Эхний бага бүлэг (хоёроос гурван нас хүртэл)

Сэдвийн орчин

Хүүхдүүдийг хүрээлэн буй орчны объектуудтай үргэлжлүүлэн танилцуулах. Хүүхдийн толь бичигт тоглоом, аяга таваг, хувцас, гутал, тавилга гэсэн ерөнхий ойлголтыг сурталчлах. Объектуудын өнгө, хэлбэр, хэмжээ, тэдгээрийг хийсэн материал (цаас, мод, даавуу гэх мэт) -ийг нэрлэж сурах; танил зүйлсийг харьцуулах (өөр өөр малгай, бээлий, гутал гэх мэт), зүйлсийг таних байдлаар нь тааруулах (ижил зүйлийг олох, хосыг сонгох), бүлэглэх функциональ зорилго(цай уудаг хүүхэлдэйнд зориулсан аяга таваг гэх мэт). Хүүхдийн объектуудтай хийх үйлдлийг эзэмших хэрэгцээг хэрэгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах. Эд зүйлсийг ашиглах олон янзын арга замыг судлаарай.

Нийгмийн амьдралын үзэгдлүүд

Гэр бүл.Хүүхдэд байшин, орон сууцаа танихыг заах; өөрийн нэр болон гэр бүлийн гишүүдийнхээ нэрийг хэлнэ үү. Хайртай хүмүүсийн төлөв байдалд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх (харамсах, өрөвдүүлэх).

Цэцэрлэг.Хүүхдүүдийг танихыг заах Цэцэрлэг, бүлгээ олоорой. Хүүхдийн сурган хүмүүжүүлэгч, туслах сурган хүмүүжүүлэгч болон бусад ажилчдад итгэх итгэл, хайрыг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх. сургуулийн өмнөх боловсрол. Үе тэнгийнхэндээ өрөвдөх сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Та бусад хүүхдүүдтэй тулалдаж, гомдоох боломжгүй гэдгээ тайлбарла.

Бүлгийнхээ өрөөнд, сайт дээр жолоодож сурах; үндсэн байр, байгууламжийг нэрлэнэ үү ( бүлгийн өрөө, шат, веранда, хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчин, слайд).

Эх орон.Хүүхдүүдэд амьдардаг хотын (тосгон) нэр, гудамжныхаа нэрийг сануул.

насанд хүрэгчдийн хөдөлмөр.Хүүхдэд ойр дотны хүмүүсийн ажилд сонирхлыг бий болгох. Хөдөлмөрийн зарим үйлдлийг таньж, нэрлэж сурах (багшийн туслах аяга таваг угаах, өрөөг цэвэрлэх, хоол авчрах, алчуур солих гэх мэт).

Жилийн эцэс гэхэд хүүхдүүд дараахь зүйлийг хийх боломжтой.

Тоглоом, тавилга, хувцас, сав суулга, зарим жимс, хүнсний ногоо, тээврийн хэрэгслийг ялгаж, нэрлээрэй.

Ойролцоох орчинд чөлөөтэй зорчих: байшин, орон сууц, цэцэрлэг, бүлгийн өрөөгөө таних.

Гэр бүлийн гишүүд болон бүлгийн ажилтнуудынхаа нэрийг мэдэж аваарай.

Хоёр дахь бага бүлэг (гурваас дөрвөн нас хүртэл)

Сэдвийн орчин

Хүүхдүүдийг хүрээлэн буй орчны объектууд (тоглоом, гэр ахуйн эд зүйлс, тээврийн хэрэгсэл), тэдгээрийн чиг үүрэг, зорилготой үргэлжлүүлэн танилцуулах.

Объектуудын өнгө, хэмжээ, хэлбэр, жин (хөнгөн, хүнд) зэргийг тодорхойлж сурах; хүүхэдтэй харьцуулахад тэдний байршил (хол, ойр, өндөр). Материалын шинж чанар (хүч чадал, хатуулаг, зөөлөн байдал), гадаргуугийн бүтэцтэй (гөлгөр, барзгар, зангилаатай) танилцах. Зарим объектыг хүний ​​гараар хийсэн (аяга таваг, тавилга гэх мэт), заримыг нь байгалиас (чулуу, боргоцой) бүтээсэн тухай ярих.

Объектуудыг шалгах аргууд, түүний дотор хамгийн энгийн туршилт (живэх - живэхгүй, урагдсан - урагдахгүй) заах. Алдартай эд зүйлсийг (аяга таваг - тавилга; цай, хоолны газар, гал тогооны хэрэгсэл) бүлэглэж, ангилж сур.

Нийгмийн амьдралын үзэгдлүүд

Гэр бүл.Хүүхдүүдтэй гэр бүлийн гишүүдийн талаар ярилцаж, бие биедээ санаа зовж байгааг онцол.

Эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи хичээлийн хураангуй сургуулийн өмнөх насны бага насны хүүхдүүд"Тэжээвэр амьтад ба тэдний бамбарууд"

Би та бүхэнд "Гэрийн тэжээвэр амьтад ба тэдний бамбаруушнууд" сэдвээр 2-р бага бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулж хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийн хураангуйг толилуулж байна. Хичээл нь 3-4 насны хүүхдүүдэд зориулагдсан.
Энэ хичээлБи долоо хоногийн эхээр хүүхдүүдтэй өнгөрөөсөн лексик сэдэв"Гэрийн тэжээмэл амьтад", өглөө нь хичээл 15 минут үргэлжилнэ.

Зорилтот:хүүхдүүдийг тэжээвэр амьтад, тэдний бамбарууштай танилцуулах.
Даалгаварууд:
1. тэжээвэр амьтдыг нэрлэж сурах;
2. амьтдыг хэмжээгээр нь харьцуулж сурах;
3. ой санамжийг хөгжүүлэх, амьтдыг хайрлах;
4. анхаарал, яриаг хөгжүүлэх;
5. үгсийн санг идэвхжүүлэх, баяжуулах.
Төлөвлөсөн үр дүн:
1. чадвартай байх аман тайлбароньсого тайлах;
2. дүрслэл үзэхийг заах;
3. зурагт үзүүлсэн зүйлийн талаар ярих чадвартай байх.

Хичээлийн явц:
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр янз бүрийн амьтад манайд ирсэн. (соронзон самбар дээр амьтдын дүрс байдаг: үхэр, муур, морь, нохой) Оньсого сонсож, амьтдын нэрийг таахыг хичээ.
1 оньсого- Тэр эвэр, туурайтай,
Тэгээд тэр хүн болгон руу ууртай харагдаж байна.
Гэхдээ тэр гөлөгнөөс илүү эелдэг,
Мөн бидэнд сүү асга.
Хүүхдүүд: үхэр.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу залуусаа, тийм шүү, үхэр! (үхрийн зургийг харуулж байна). Би үнээний толгой дээр юу байна гэж хэлэх вэ? - Эвэр, нүд, чих, ам. Үнээ өвс зажилж, сүү өгдөг!
2 оньсого- Босгон дээр уйлж байна
Хумс нуух.
Чимээгүйхэн өрөөнд орно

Бувтнаж, дуулна.
Хүүхдүүд: Муур, муур.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм шүү, муур. (муурны зургийг харуулах) Би муурыг толгой дээрээ чих, нүд, хамар, ам, антентай гэж хэлдэг. Муур хулгана барьдаг, үсийг нь цохиход таатай байдаг.
3 оньсого- Би том дэлтэй,
Чих, туурай.
Би үүнийг хөгжилтэйгээр унах болно
Хэн айхгүй байна.
Миний үс гөлгөр
Би хэн бэ?...
хүүхдүүд: морь.
Сурган хүмүүжүүлэгч:зөв шүү залуусаа. (морины зургийг харуулж байна). Би морийг дэл, сүүл, туурайтай гэж хэлдэг. Та морь унаж болно.
4 оньсого- Хашаандаа амьдардаг
Хувийн байшингийн үржүүлгийн газарт,
Мөн түүний мэдэхгүй хүн бүрийн хувьд
Тэр архирч, дараа нь хуцна.
Хүүхдүүд: Нохой.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Нохой, сайн байна уу залуусаа. (нохойн зургийг харуулж байна). Би нохойг 4 сарвуу, сүүл, чихтэй гэж хэлдэг. Нохой бол хүний ​​найз, тэр байшингаа хамгаалдаг, та түүнтэй хамт анд явж болно.
асран хамгаалагч: Сайн байна, залуусаа, манай бүх зочдыг тааварлав. Эдгээр бүх амьтдын нэр юу вэ? Тэд юу вэ?
Хүүхдүүд:Гэрийн хийсэн
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэднийг яагаад дотоодын гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд:Учир нь тэд байшин, хашаандаа амьдардаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм шүү залуусаа. Мөн тэдний бамбаруушны зурагтай зургууд одоо ч надад бий. Ганц асуудал бол тэд бүгд холилдсон байна. Та нартай хамт амьтан бүрт зулзагаа өгөхийг хичээцгээе?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Нохой нь жижиг... гөлөг.
Катя, самбар дээр очоод ав бяцхан гөлөгээждээ. (хүүхэд нохойд гөлөгний зургийг хавсаргана).
Мөн мууранд бага зэрэг ... зулзага.
Оля, самбар дээр очоод бяцхан зулзага ээжийгээ олоход нь тусал. (хүүхэд мууранд зулзагын зургийг хавсаргадаг).
Үхэр нь жижиг... тугал.
Саша, гараад бяцхан тугалыг ээждээ аваач. (хүүхэд үхэрт тугалын зургийг хавсаргана).
Морь нь жижиг... унага.
Серёжа, самбар дээр очоод бяцхан унаганд эхийгээ олоход нь тусал. (хүүхэд моринд унаганы зургийг хавсаргадаг).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хэлээч, амьтад бамбаруушаа хэрхэн халамжилдагийг та мэдэх үү? Тэд сүүгээр тэжээж, үсийг нь хэлээрээ самнуулж, хамгаалж, дулаацуулдаг. Амьтад хүүхдээ хэрхэн асрах вэ?
Хүүхдүүд:багшийн хариултыг давт.
"Муур" физик минут:
Ямар зулзага вэ хөлийн үзүүрээр ээлж дараалан тойрог хэлбэрээр сэмхэн гүйх.
дугуй хамар, зогсоо, хоёр гараараа нүүрээ харуулж, толгойгоо сэгсэр.
Мөн сарвуу бүрт хэмнэлээр сугалж ав зүүн гар, дараа нь зөв.
Хумс - зураас.
Түүний бүх тоглоом хөлийн хуруун дээр үсрэх, гараа бүсэндээ барих.
Шоо болон ороомог.
Китти, бөмбөг шиг үсрэлт хийх, тойрог хэлбэрээр ээлж дараалан хөдөл.
Орон сууцны эргэн тойронд үсрэх.
Тоглоом "Амьтдыг тэжээх".
Муурын зулзага, гөлөг хоёр ширээн дээр сууна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, надад хэлээч, зулзага юу идэх дуртай гэж та бодож байна вэ?
Хүүхдүүд:сүү, цөцгий.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм шүү залуусаа. Би нэг хүүхдэд тоглоомын таваг авчрахыг санал болгож байна, нөгөө нь - савнаас сүү "цутгах", гурав дахь нь муурны дэргэд таваг тавихыг зөвлөж байна.
Залуус аа, гөлөг юунд дуртай гэж та бодож байна вэ?
Хүүхдүүд:яс, талх.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ухаалаг залуус аа. Гөлөгдөө хооллоцгооё. Би түүнд уутаар хооллохыг санал болгож байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд зулзага, гөлөг хоёр идэж, орондоо оров. Тэгээд бид хичээлээ дуусгах цаг боллоо.
Залуус аа, надад хэлээч, бид зурган дээр ямар амьтдыг харсан бэ?
Тэдний хүүхдүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Бид хэнийг хооллож унтуулсан бэ? Тэд юугаар хооллосон бэ?
Манай зочдыг яагаад тэжээвэр амьтан гэж нэрлэдэг вэ?

Тайлбар тэмдэглэл

« Танин мэдэхүйн хөгжилхүүхдийн сонирхол, сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдлийг хөгжүүлэхэд оршино; танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, ухамсарыг бий болгох; төсөөлөл, бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; Өөрийнхөө тухай, бусад хүмүүс, хүрээлэн буй ертөнцийн объектуудын (хэлбэр, өнгө, хэмжээ, материал, дуу чимээ, хэмнэл, хэмнэл, тоо хэмжээ, тоо, хэсэг ба бүхэл бүтэн байдал, орон зай, цаг хугацаа, хөдөлгөөн ба амар амгалан) тухай анхдагч санааг бий болгох. бяцхан эх орон, эх орон, манай ард түмний нийгэм-соёлын үнэт зүйлс, дотоодын уламжлал, баяр ёслолын тухай, Дэлхий гаригийн талаархи санаанууд нийтлэг байшинхүмүүс, байгалийн онцлог шинж чанаруудын талаар. Дэлхийн улс орон, ард түмний олон янз байдал. (P. 2.6. GEF DO)

сургуулийн өмнөх насны хүүхэдЭхний шатХүний хувийн шинж чанарыг төлөвшүүлэх, хүрээлэн буй ертөнцөд түүний үнэ цэнийн чиг баримжаа. Энэ хугацаанд тавьсан эерэг хандлагабайгальд, "хүний ​​бүтээсэн ертөнц", өөртөө болон эргэн тойрныхоо хүмүүст.

3-4 насны хүүхдүүдийг гадаад ертөнцтэй танилцуулах ажлыг тэдний насны онцлогт тохируулан хийдэг сэтгэл зүйн онцлог, хүүхдүүдтэй харилцах зохих хэлбэр, арга хэрэгсэл, арга, техникийг сонгосон.

Энэхүү ажлын хөтөлбөрийг "Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл" сургуулийн өмнөх боловсролын үлгэр жишээ ерөнхий боловсролын хөтөлбөрт үндэслэн боловсруулсан болно. Н.Е.Веракси, Т.С.Комарова, М.А.Васильева.

Хөтөлбөрийн зорилго:

    Сэдвийн орчинтой танилцах

    Байгалийн ертөнцийн танилцуулга

Даалгаварууд:

    Хүүхдүүдийг хүрээлэн буй орчны объектууд (тоглоом, гэр ахуйн эд зүйлс, тээврийн хэрэгсэл), тэдгээрийн чиг үүрэг, зорилготой үргэлжлүүлэн танилцуулах.

    Материалын (мод, шавар, цаас, даавуу) шинж чанаруудын (хүч чадал, хатуулаг, зөөлөн байдал) талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх.

    Алдартай объектуудыг бүлэглэх, ангилахыг санал болго.

    Хүн өөрийн болон бусад хүмүүсийн амьдралд шаардлагатай объектуудыг бий болгодог гэсэн ойлголтыг бий болгох.

    Хүүхдийн уран зохиолын бүтээлээс сэдэвлэсэн бэсрэг тоглолт, үзүүлбэр, жүжигчилсэн тоглоомоор дамжуулан театртай танилцах.

    Ойрын орчинтой танилцах (хотын гол объектууд): байшин, гудамж, дэлгүүр, эмнэлэг, үсчин.

    Хүүхдүүдэд өөрсдийн ойлгож байгаа мэргэжлүүдийн талаар ярих, хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа, хөдөлмөрийн үр дүнгийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх, баяжуулах.

    сонирхлыг бий болгох жижиг эх орон, энэ талаархи анхны санаанууд.

    Ургамал, амьтан, шувууд, шавьжны тухай ойлголтоо өргөжүүлэх.

    Таниж, нэрлэж сур Гадаад төрх: хүнсний ногоо, жимс, жимсгэнэ.

    Тасалгааны ургамал хэрхэн ургадаг болохыг харуул.

    Танилцах онцлог шинж чанарууддараалсан улирал.

    Ус, элс, цас зэрэг шинж чанаруудын талаар ойлголт өгөх.

    Хүлээн авсан сэтгэгдлээ яриа, ярианд тусгаж сурах бүтээмжтэй төрлүүдүйл ажиллагаа.

    Байгаль дахь хамгийн энгийн харилцааг ойлгох чадварыг бий болгох.

    Байгаль дээрх зан үйлийн дүрэмтэй танилц.

Ажлын программтуршлагыг харгалзан үздэг практик ажил, Сургуулийн өмнөх боловсролын холбооны улсын боловсролын стандартын шаардлагын дагуу өөрчлөгдсөн (В.И. Мустафаева, М.Н. Павлова, И.А. Осина, Е.В. Горюнова).

Хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх хугацаа: 2015-2016 он.

Ажлын хөтөлбөр нь интеграцийн төрлийг тодорхойлдог боловсролын бүсүүдболон сургуулийн өмнөх боловсролын зорилтууд.

Оношлогоо нь боловсролын байгууллагын сургалтын хөтөлбөрийн дагуу явагддаг: жилд 2 удаа: танилцуулга (10-р сар), эцсийн (5-р сар).

Ажлын хөтөлбөр нь "нээлттэй" бөгөөд хувьсах, нэгтгэх, мэргэжлийн хэрэгцээнд нийцүүлэн өөрчлөх, нэмэлт оруулах боломжийг олгодог.

Ажлын хөтөлбөр нь 3-4 насны хүүхдүүдэд (хоёрдугаар бага бүлэг) зориулагдсан бөгөөд 35 долоо хоног (сард 4 хичээл 15 минутаас ихгүй) зориулагдсан бөгөөд энэ нь урагш төлөвлөлтсургуулийн өмнөх боловсролын хөтөлбөрийн дагуу "Төрсөн цагаас сургууль хүртэл" ed. ҮГҮЙ. Веракси, Т.С. Комарова, М.А. Васильева.

Боловсролын хэрэгсэл

    Сэдэв ба хуйвалдааны зургууд, хичээлийн сэдвээр зураг чимэглэл.

  • Хичээлийн сэдвээр харуулах зүйлс.

    Хүүхдийн уран зохиол(шүлэг, шүлэг, дуу, оньсого гэх мэт).

    TCO (дуу хураагуур, зөөврийн компьютер).

    Демо материал:

    фланелграф, соронзон самбар

    Сэдвийн болон үйл явдлын зураг

  • Эд зүйлс эсвэл зохион байгуулалт

    Тараах материал:

    Хоёр судалтай картууд

    Амьтны зураг, объект

    Байгалийн болон хүний ​​гараар бүтсэн ертөнцийн зүйлс

Сошиал ертөнцийн танилцуулга

Байгалийн ертөнцийн танилцуулга

Хуанли - сэдэвчилсэн төлөвлөлт

Миний гэр бүл

Тоглоом

Хоолны ширээний хэрэгсэл

Гэрийн тэжээвэр амьтад

Арванхоёрдугаар сар

Зэрлэг амьтад

Би болон миний бие (Би өөрийнхөө тухай юу мэдэх вэ?)

Өвөл

Шинэ он

Нэгдүгээр сар

Би нийгэмд байна

Өвлийн хөгжилтэй

Охид, хөвгүүд

Хоёрдугаар сар

Амьтан, шувуудын ертөнц

шувууны аж ахуй

Манай аавууд. Эх орноо хамгаалагчид

Тээвэр

Гуравдугаар сар

Гэр бүл Бид бол туслагч. Бид юу хийж чадах вэ?

Ардын тоглоом.

Мэргэжил

Дөрөвдүгээр сар

Бид эрүүл, хүчтэй, хөгжилтэй өсдөг

Хавар улаан

Аюулгүй байдлын долоо хоног (OBZH)

Би сайн, чи сайн. Бид найзууд болж сурдаг.

Тавдугаар сар

Шавж

Ногоон найзууд (ургамал)

Зун ирж байна

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц

Сурган хүмүүжүүлэх оношлогоо боловсролын үйл явц

Ойрын орчны объектуудыг мэддэг (тоглоом, гэр ахуйн эд зүйлс, тээврийн хэрэгсэл)

Байгаа

материалын (мод, шавар, цаас, даавуу) шинж чанарын талаархи санаа (хүч чадал, хатуулаг, зөөлөн байдал).

Танил объектуудыг бүлэглэх, ангилах чадвартай.

Гаднах төрхөөр нь ялгаж, нэрлэнэ: хүнсний ногоо, жимс, жимсгэнэ.

Байгаа

ус, элс, цасны шинж чанарын талаархи санаа

Байгаль дахь хамгийн энгийн харилцааг ойлгодог

Байгаль дээрх зан үйлийн дүрмийг мэддэг

Ном зүй

    Сургуулийн өмнөх боловсролын ерөнхий боловсролын ойролцоох хөтөлбөр "Төрсөн цагаас сургууль хүртэл", ed. Н.Е.Веракси, Т.С.Комарова, М.А.Васильева

    "Гадаад ертөнцтэй танилцах ангиуд" арга зүйн гарын авлага O.V. Дибина, 2008 он

    Бага насны хүүхдүүдэд зориулсан уншигч сургуулийн өмнөх нас» R.I. Жуковская, 1983 он

    "Объектив ертөнц бол мэдлэгийн эх сурвалж нийгмийн бодит байдал» O.V. Дибина, 1997 он

    "Объектив ертөнц нь хүүхдийн бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх хэрэгсэл" O.V. Дибина, 2002 он

    “Миний ертөнц: хүүхдийг сошиал ертөнцөд нэвтрүүлэх нь” С.А. Козлова, 2000 он

Эхний өвлийн сэдэвт хичээлийн хураангуй бага бүлэг DOW.


Зорилго: Хүүхдийг хамтарсан анхан шатны үйл ажиллагаанд зохион байгуулах.

Даалгаварууд:

1. Харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх. : багшийн яриаг сонсож, сонсох; сонсох асуулт асуусан, үүнд хариулт өгөх; бусад хүүхдүүдийн хариултыг сонсох чадвар.

2. Анхаарал, ой санамж, логикоор сэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

3. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

4. Байгальд анхаарал халамж тавих, хүндэтгэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

5. Тэвчээртэй байдлын хөгжил.

6. Хэл шинжлэлийн үгсийн санг идэвхтэй хөгжүүлэх.

7. Цавуугаар ажиллах чадварыг үргэлжлүүлэн бататгах.

Хичээлийн материал:Нүхэнд будсан баавгай бүхий ватман цаас, хөвөн ноос, цавуу, салфетка, цагаан багс, бөмбөг эсвэл "шидэт боргоцой", "Ойн амьтад" зурагт хуудас.

Хичээлийн явц

Залуус аа, манай бүлгээс би юу олсоныг хараарай (овойлтыг харуулав). Энэ нь хаанаас ирсэн бэ? (хүүхдийн хариулт).

Та ид шидийн ойд ойн оршин суугчидтай уулзахыг хүсч байна уу? (хүүхдийн хариулт).

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр хивсэн дээр цуглардаг.

Ид шидээр нүдээ аниад бид өөрсдийгөө олдог ид шидийн ой(хүүхдүүд нүдээ аниад, хувиргах хөгжим эгшиглэж, нүдээ нээдэг, хүүхдүүд гэнэтийн "галын" дэргэд байдаг).

Залуус аа, бид ойд ямар ойн оршин суугчидтай уулзаж болох вэ? (хүүхдийн хариулт) Өө, би таны хариултыг хэзээ ч сонсож байгаагүй, учир нь бүгд дуу нэгтэй ярьсан. Хүүхдүүд ээлжлэн хариулдагийг өөр бүлэгт харсан, бас оролдоод үзье? (хүүхдийн хариулт).

Багш нь "Ид шидийн овойлтыг гартаа шидэт овойлттой хүн ярьдаг) дамжуулахыг санал болгодог ("Ойн амьтад" зурагт хуудас нь хариулахад хэцүү хүүхдүүдэд зөвлөгөө өгдөг.)

Ямар сайхан, гайхалтай хариултууд вэ! Залуус аа, жилийн хэдэн цаг вэ? (хүүхдүүд хариулдаг)

Ойд хүйтэн байна уу? Та өвлийн ид шидийн ойд даардаггүй, бага зэрэг дулааццгаая!

Биеийн тамирын дасгал "Баавгайн хөл" (үгтэй фонограмм)

баавгай болхи

Ой дундуур алхаж байна

боргоцой цуглуулдаг,

Дуу дуулдаг.

Бөмбөлөг үсэрлээ

Духан дээр шулуун баавгайнууд.

Тедди баавгай уурлав

Мөн хөлтэй орой.

Залуус аа, та бид хоёр ойд маш их шуугиан тарьж, баавгайг сэрээв. Гэхдээ тэр өвлийн улиралд үүрэнд унтах ёстой. Бид одоо юу хийх вэ? Баавгайг хэрхэн унтуулах вэ? (хүүхдийн хариулт).

Сайн байна, та ямар халамжтай, сайхан сэтгэлтэй вэ. Бид баавгайг хөнжлөөр хучих болно, гэхдээ энгийн биш, харин цастай. Бид энэ хөнжлийг юугаар хийх вэ? (хөвөн ноосоор хийсэн хүүхдүүдийн хариулт) Гэхдээ бид баавгайг яаж хучих вэ, хөвөн ноосны хөнжил унах уу? (хүүхдүүд хөвөн ноосыг цавуугаар наах шийдлийг санал болгодог.

Хүүхдүүд ширээн дээр очоод нааж эхэлдэг.

Залуус аа, бид үүнийг хийлээ, баавгай нүдээ аниад унтаж эхлэв. Мөн бид хайртай цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болжээ.

Хүүхдүүд ойгоос буцаж буй өөрчлөлтийн хөгжимд нүдээ аниад хивс рүү буцаж ирдэг.

Тусгал.

Залуус аа, бид өнөөдөр хаашаа аялсан бэ? (Ойд).

Бид ойд хэнтэй уулзаж, хэний төлөө сайн үйлс хийснээ хэлээч? (ойн амьтад, баавгайнууд унтахад тусалсан).

Бид түүнд хэрхэн тусалсан бэ? (цасан хөнжлөөр хучсан орондоо хэвтүүл).

Бид түүнд тусалж чадсан уу? (Тийм)

Хэрэв бид ойд байгаа бол ямар дүрмийг санах ёстой вэ? (чимээгүй байгаарай).