Конспекти сюжетно-рольових ігор з урахуванням ґендерної соціалізації для дітей середньої групи дитячого садка. Презентація та конспект заходу «Соціалізація: спільна діяльність дітей та батьків «Моя Сім'я. Конспект заняття з соціалізації «Добро в сім'ю

Ця програма допоможе придбати дітям соціальний досвід, а саме: почуватися комфортно поряд з іншими, розуміти, любити і прощати їх, контактувати, висловлювати свою думку, виявляти свою життєву позиціюприходити на допомогу, мати оптимістичний настрій.

Мета: набуття дітьми соціального досвіду.

Предмет: рівень соціального розвитку дітей середнього та старшого дошкільного віку.

Об'єкт: діти дошкільного віку з низьким рівнемсоціального розвитку

Завдання:

1. Розвиток соціально спрямованих навичок дітей середнього та старшого дошкільного віку.

2. Забезпечення емоційного комфорту.

3. Корекція небажаних особистісних особливостейповедінки, настрої дітей

4. Розвиток комунікативних навичок дітей, і навіть мислення, пам'яті, уваги.

5. Підвищення рівня самооцінки дитини.

6. Надання психологічної допомогипедагогічним працівникам у створенні життєдіяльності дітей вікових групах.

7. Залучення батьків до співпраці, підтримка їхнього інтересу до життя дитини в ДОП.

8. Розробка психолого-педагогічних та методичних матеріалів.

Етапи здійснення програми:

Проведення індивідуальної психодіагностики дітей. Отримані результати фіксуються у зведеній таблиці вхідної діагностики (вересень-жовтень).

Корекційно-розвиваюча програма «Соціалізація дошкільнят» :

Ознайомлення з результатами діагностики педагогічних працівників ДОПз метою розробки плану спільних дій щодо проведення занять (жовтень).

Індивідуальні консультації батьків щодо результатів діагностик;

Відбір дітей щодо занять за програмою (вересень).

Проведення занять (жовтень-квітень).

Повторне діагностування дітей з метою відстеження динаміки їх розвитку та результативності занять (травень). Заняття проводяться із групою дітей (5-6 дітей) один раз на тиждень.

Тривалість заняття:

Середній дошкільний вік – 20 хвилин

Старший дошкільний вік – 25 хвилин.

В основі їх проведення використовуються комунікативні, рольові, імітаційні та рухливі ігри, вправи, малюнки, завдання, елементи групової дискусії, твори художньої літератури, релаксаційні вправи та релаксаційні музичні твори

Запропонована програма - це курс спеціальних занять, спрямованих на розвиток та набуття соціального досвіду дитини, який дасть йому можливість у майбутньому правильно ставитися до будь-яких змін у житті із збереженням фізичного та психічного здоров'я.

Програма має практичне значення, оскільки інформація, викладена в ній, є корисною для практичних психологів, освітян , батьків .

Соціальна компетентність дошкільнят

Старший дошкільний вік

Дитина розуміє внутрішньосімейні стосунки, ставлення членів сім'ї одне до одного. Знає свій родовід, усвідомлює, що честь роду залежить від кожної людини. Бере участь у вшануванні пам'яті предків, у стосунках сім'ї з родичами, які мешкають поряд і далеко. Виявляє інтерес до сімейних реліквій, бере участь у підтримці сімейних традицій. Має сформовані уявлення про доброту, гуманність, щирість-як важливих якостяхлюдини та людських відносин; про справедливість-як здатність правильно оцінювати вчинки людей; про чесність-як вимогу відповідати власною поведінкою певним критеріям, застосовує, оцінює вчинки інших людей. Виявляє самоповагу, засновану на усвідомленні своєї індивідуальності, праві на самовираження, на власні почуттяі самостійна поведінка, що не створює проблем для інших людей залежно від їх віку та статі.

Вміє запобігати конфліктам і вирішувати їх. Розуміє ставлення людей до себе. Почується природно в суспільстві знайомих і незнайомих людей. Знає, як реагувати на прояви несправедливого ставленнядо себе, розуміє причину цього та намагається усунути її. Хоче, щоб стосунки були коректними, толерантними. Знає поняття «друг» та «дружба», шанобливо поводиться з однолітками.

Має уявлення про державу, її символи, про свій народ, про росіян. національних особливостях. Знає національні пам'ятки, героїв виявляє повагу до них, вшановує національні святині. Розуміє поняття «людство», вшановує звичаї інших народів.

Конспект заняття з соціалізації

для дітей 6-7 років

«Добро в сім'ю»

Напрямок: соціалізація.

Вік: 6-7 років

Ціль:

Формувати уявлення про світ сім'ї;

Актуалізувати емоційний досвід дітей сімейних взаємин;

Виховувати потребу радувати своїх близьких добрими справамита дбайливим ставленням до них.

Обладнання:дерево, листочки, квіти, кленовий листіз загадками, фланелеграф.

Хід заняття.

Вихователь:

Здрастуйте хлопці! Вчора я читала казку про дитину, яка жила сама. І починалася вона так: «Жив був хлопчик, який був один - один на білому світі. І нікого в нього не було – тільки він…». Але потім я зупинилася на цьому місці і подумала: «А так буває, щоб у людини нікого не було?»

Як ви вважаєте? (Діти: «Ні»)

А у вас є хтось рідний? (Діти: «Так», «мама, «тато»)

Як ми називаємо одним словом рідних людей? (Діти: «Сім'я»)

Що таке сім'я? (Діти: «батьки», «бабусі, дідусі», «люди які живуть разом», «де всі люблять один одного», «батьки та діти»)

Чи всі батьки, сім'я? (Діти: «Так», «а в деяких немає тата»)

А як батьки ставляться до своїх дітей? (Діти: "Вони люблять їх", "піклуються про дітей", "стежать, щоб з дітьми нічого не трапилося")

А як діти мають ставитись до своїх батьків? Я вам допоможу…

Подивіться, у мене в руках насіння, уявімо, що це дитина (кріпиться на фланелеграф).

Щоб насіння, а тобто дитина зростала, що необхідно, як ви думаєте? (Діти: «Поливати»)

Правильно. А точніше, необхідна турбота.

А яка турбота? (тепло, допомога, ніжність, ласка батьків).

Вони вам це дають? (Діти: «Так!»)

І ось насіння, а тобто дитина, та ще її батьки із турботою та теплом – виходить сім'я, яку ми зобразимо у вигляді чого? (кріпиться стовбур з гілками)

У вигляді деревини. Дереву, як сім'ї потрібна турбота.

Мені здається, дереву чогось не вистачає. Чого? (Листиків). Дереву потрібні листочки, як потрібне ваше кохання та турбота вашим батькам.

Як можна висловити свою любов до батьків? (Діти пропонують свої варіанти: "Допомогти, пошкодувати", "Сказати я тебе люблю"..).

Наприклад, я вчора допомогла мамі вимити вікна, і мамі стало приємно, вона посміхнулася, і ось у нас на дереві з'явився листок (кріпиться листок до гілок дерева).

Згадаймо, що доброго ви зробили для своїх батьків?

Як ви висловили своє кохання?

Ви називатимете і кріпите листочки на дерево по черзі (розвеселили, підняли настрій батькові чи мамі, допомогли прибрати в кімнаті, полили квіти, подарували щось зроблене своїми руками, побажали Надобраніч, доброго ранку, Дякували за приготовлений обід).

Що робити, щоб не засмучувати своїх батьків? (Слухатися батьків, не розкидати одяг, бути ввічливим, не грубити, шкодувати)

Подивіться, як наше дерево зазеленіло, яким привабливим воно стало.

Ваша допомога просто необхідна мамі. Чи помічали ви як з'являється втома в очах мами, коли вона бачить кинуті вами в безладдя речі, іграшки, забруднений одяг?

Увечері я сказала своїй мамі, що люблю її - і ось на дереві у нас з'являється квітка (кріплю до дерева квітка). Уявіть, що квіточка це ласкаве та ніжне слово для наших батьків.

А які лагідні слова, які можуть порадувати маму та тата, ви знаєте? (Називаючи слова, діти кріплять по черзі квіти до дерева).

Подивіться, як багато хороших слів ви можете сказати мамі: «красива, добра, розумна, ніжна, дбайлива, акуратна, тато сильний, розумний, добрий, хоробрий, мужній»

Чим більше ви будете допомагати мамі, чим менше засмучувати, тим довше вона буде молодою, красивою та здоровою. І ваша родина буде міцною, веселою, щасливою.

Подивіться, яким красивим та квітучим стало наше дерево. Листочки – ваші добрі вчинки, квіточки – ваші ніжні словататові і мамі, такою буде і ваша сім'я, якщо всі члени сім'ї допомагатимуть один одному, робити приємний другдругові.

Але, скажіть, будь ласка, невже ми завжди маємо рацію, чи завжди ми правильно поводимося? А раптом ми закапризували, чи чимось образили батьків. Так буває? (так)

Які неправильні вчинки щодо ваших батьків ви пам'ятаєте? Що робити не можна? Які образливі словави казали своїм батькам? (Поки діти називають 2-3 варіанти, з дерева знімаю листочки та квіточки).

Ой, подивіться, що діється з деревом? (Воно стає сумним, нудним, слабким) Адже це чарівне дерево.

Ні, нам не можна ображати батьків (повертаю листочки на місце), не говоритимемо поганих слів мамі та татові (повертаю квіти на дерево). Адже це наша сім'я, не можна щоб сім'я стала гинути як наше дерево.

Повертатимемо листочки та квіточки на дерево? (так)

Тепер ви розумієте, що для того, щоб сім'я була міцною і дружною, багато залежить від вас, а не тільки від тата і мами, і тоді ваша сім'я буде такою ж красивою, як і наше дерево.

Фізхвилинка:

Давайте пограємо. Розіб'ємось по парах. Один з вас буде садівником, а інший насіння.

Вихователь вимовляє слова, а діти роблять дії.

- «Насіння» сідає. «Садівник» дуже дбайливо ставиться до «насіння», поливає їх, доглядає. - Гладимо по голові та тілу наше «Насіння» (одна дитина гладить іншого);

Сонечко гріє землю і наше «насіння» починає рости («насіння» піднімається);

У нього розкриваються «листочки» («садівник» тягне руки «насіння» вгору);

Росте «стеблинка» («садівник» гладить по спині іншої дитини);

З'являються «гілочки» з «нирками» (руки розлучаються в сторони, «садівник» гладить пальчики «стеблинку»);

- «Росток» перетворюється на чудове сильне «дерево». "Садівник" витирає лоба - показує, як він втомився.

Діти змінюються ролями. Дії повторюються.

Після закінчення діти сідають на килим.

Вихователь:

Подивіться, до нас у віконце залетів листочок. (З вікна знімається кленовий лист із загадками).

Тут загадки. Давайте спробуємо їх розгадати! (Вихованець читає. Діти хором відповідають)

1. Багато їх на білому світі,

Усією душею їх люблять діти.

Хто з усмішкою вранці рано

Нас розбудить? Це …. (мати)

2. Він не терпить неробства і нудьги,

Має вмілі, сильні руки.

Як справи? Знімаючи капелюх

Запитає ввечері нас... (тато).

3. Віра ходить до дитячого садка

Віру в садок водить... (брат).

4. Дружу я з нею давним - давно

Ми з нею в витівках за одне,

Усім нам пече оладки

Люблю я свою… (бабусю)

5. Він з бабусею поряд

Живе вже багато років,

Хочу таким бути розумним

Як мій коханий … (дід)

Молодці швидко розгадали загадки.

Діти, допоможіть мені вибрати потрібне прислів'я з двох. Подумайте та скажіть, яка з них найбільше підходить до нашого заняття.

"Старий друг краще нових двох"

"Вся сім'я разом, так і душа на місці"

Правильно, друге прислів'я підходить більше до нашого заняття. Тому що там йдеться про сім'ю.

А як ви розумієте це прислів'я? (Відповіді дітей узагальнюються «Коли всі разом збираються вдома, або роблять разом одну справу, то всім добре весело та радісно).

Висновок:

А зараз, кожну зніміть квіточку з дерева. На кожному, на зворотній сторонінаписано ласкаве слово. Спробуйте сьогодні ввечері сказати татові і мамі те слово, яке вам дісталося. А завтра розкажіть своєму вихователю, чи вийшло це зробити чи ні.

Завдання додому:

Напишіть разом із татами у своїх альбомах, де виконуєте свої домашні завдання після наших занять, усі ласкаві слова, які ви часто кажете своїй мамі. До побачення!

Список використаної літератури

1. «Корекційно-розвиваючі заняття для дітей старшого дошкільного віку» методичний посібник, Творчий Центр, Москва 2002

2. , «Вчимо дітей спілкуванню», Ярославль «Академія розвитку»1996.


Що таке соціалізація дошкільника?
Важливість гри у соціалізації дошкільника».
(Виступ на педраді 2015 – 2016 р.)

Педагог-психолог МБДОУ №31 м. Апатит
Христюк Валентина Павлівна

Позитивна соціалізація дошкільника
шлях його успішного розвитку!

З перших днів свого існування людина оточена іншими людьми. З самого початку свого життя він включений до соціальна взаємодія. Перший досвід спілкування людина набуває ще до того, як навчиться говорити. Людина - істота соціальна, її прогрес залежить тільки від біологічних, а, передусім, від соціальних законів. Тому він формується лише за наявності суспільних умов життя. У процесі взаємодії коїться з іншими людьми він отримує певний соціальний досвід, який, будучи суб'єктивно засвоєним, стає невід'ємною частиною його особистості. Особистість розвивається і вдосконалюється під впливом інших людей, пристосовується до виконання у суспільстві конкретних обов'язків, несе за свою поведінку, дії та вчинки певну відповідальність. Цей процес отримав назву соціалізації, основним змістом якого є передача суспільством соціально-історичного досвіду, культури, правил та норм поведінки, ціннісних орієнтацій, крім того, засвоєння їх індивідом.
Соціалізація (від латів. Socialis - суспільний) - це розвиток і самореалізація людини протягом усього життя в процесі засвоєння та відтворення культури суспільства.
Успішна соціалізація передбачає ефективну адаптацію людини до суспільства і водночас – здатність протистояти йому у тих життєвих колізіях, які перешкоджають саморозвитку, самовизначенню, самореалізації.
Позитивна соціалізація це вміння дитини взаємодіяти з оточуючими людьми, вибудовувати свою поведінку та діяльність, враховуючи потреби та інтереси інших.
Ціль позитивної соціалізаціїосвоєння дошкільнятами початкових уявлень соціального характеру та включення їх до системи соціальних відносинтовариства.
Елементи позитивної соціалізації
емоційне благополуччя дитини; позитивне ставлення до оточуючих людей; комунікативна компетентність дошкільника; розвиток соціальних навичок дітей.

Основні напрямки у роботі з позитивної соціалізації дітей дошкільного віку:
1. Актуалізація пріоритетних завдань виховання особистості
2. Відповідність принципам розвиваючої освіти.3. Педагогічна діяльністьщодо взаємодоповнення освітніх областей.
Особливу увагуслід звернути на формування гуманістичної спрямованості особистості дитини, яка передбачає встановлення балансу особистих та суспільних потреб, моральне регулювання своєї поведінки з урахуванням інтересів та прав іншої людини. Найголовніше, що повинен знати педагог, у дошкільному віці норми етики, моралі та моральності легко сприймаються як безумовна складова навколишнього світу. І дуже важливо сформувати саме гуманні уявлення у дітей про дружбу, доброту, чесність, справедливість. Вирішувати це завдання слід з урахуванням вікових та індивідуальних особливостейдошкільнят.
Сьогодні перше місце висувається завдання розвитку, це сучасна стратегія російської педагогіки. Вихователь повинен так організувати спільну діяльність із дошкільнятами, щоб вона була спрямована на формування їх пізнавальної активностіта самостійності, розвиток здібностей. Процес позитивної соціалізації особистості дитини органічно поєднується з такими видами дитячої діяльності як рухова, ігрова, пізнавально-дослідницька, продуктивна, художньо-естетична. Важливо, щоб у процесі спільної з педагогом діяльності дитина засвоювала як моральні, етичні уявлення, а й опановував способами дій, вчився керувати своєї діяльністю.
Оскільки соціальний розвиток дитині є невід'ємним компонентом комунікативного спілкування, пізнавальної активності, морального виховання, то й вирішення основних педагогічних завдань у цьому напрямі здійснюється у всіх галузях освітньої діяльності. Такий підхід забезпечує різнобічний розвиток. Таким чином, сучасні підходидо проблеми позитивної соціалізації дошкільнят спрямовані як формування певної суми знань, умінь і навиків, а й передбачають розвиток базових якостей дитині, формування її загальної культури та соціальну адаптацію у суспільстві.
Гра виступає засобом соціалізації дошкільнят, є провідною діяльністю дітей дошкільного віку.
Гра - це єдина центральна діяльність дитини, що має місце у всі часи та у всіх народів. Гра є практика розвитку дитини, у грі дитина розвивається як особистість, у неї формуються ті сторони психіки, від яких згодом залежатиме успішність її навчальної та трудової діяльності, успішність її відносин з людьми. У грі проявляються особливості мислення та уяви дитини, емоційність, активність, потреба у спілкуванні, почуття колективізму, цілеспрямованість, гуманність тощо. З іншого боку, гра – це своєрідний, властивий дошкільному віку спосіб засвоєння громадського досвіду. Н. К. Крупська писала: «Для дітей дошкільного віку гри мають виняткове значення: гра для них – навчання, гра для них – праця, гра для них – серйозна формавиховання. Гра для дошкільнят – спосіб пізнання оточуючого». Через гру дитина входить у світ дорослих, опановуючи духовні цінності, засвоює попередній соціальний досвід. У ранньому віцідіти отримують початкові уявлення соціального характеру та входять у систему соціальних відносин через рішення наступних завдань:
розвиток ігрової діяльності,
залучення до елементарних загальноприйнятих норм і правил взаємовідносини з однолітками та дорослими,
формування сімейної, громадянської власності.
Гра є джерелом розвитку свідомості дитини, довільності її поведінки, особливою формою моделювання відносин між дитиною та дорослою.
Таким чином, гра в ранньому віці є засобом соціально-особистісного розвитку дитини, що передбачає формування у неї позитивного відношеннядо себе, соціальних навичок, розвиток ігрової діяльності, спілкування з однолітками. Дошкільний вік (з 3 до 7 років) – це період оволодіння соціальним простором людських відносин через спілкування з близькими дорослими, а також через ігрові та реальні стосунки з однолітками. У віці з трьох до семи років самосвідомість дитини розвивається настільки, що це дає підстави говорити про дитячу особистість. І в цьому віці дитина починає освоювати «певну систему знань, норм і цінностей, що дозволяють їй функціонувати як повноправний член суспільства», а значить, вона залучається до процесу соціалізації.
Гра – найважливіший засібсоціалізації дошкільнят.
В даний час фахівці дошкільної педагогікиодностайно визнають, що гра як найважливіша специфічна діяльність дитини має виконувати широкі загальновиховні соціальні функції.
Гра – найбільш доступний для дітей вид діяльності, спосіб переробки отриманих із навколишнього світу вражень, знань. У грі яскраво проявляються особливості мислення і уяви дитини, її емоційність, активність, потреба у спілкуванні, що розвивається. Гра – перша школа громадського вихованнядитини, «арифметика соціальних відносин», як охарактеризував її Л. З. Виготський.
Вже на ранніх та молодших вікових щаблях саме у грі діти мають найбільшу можливість бути самостійними, за своїм бажанням спілкуватися з однолітками, реалізовувати та поглиблювати свої знання та вміння. Чим старші стають діти, чим виявляється рівень їх загального розвитку, тим паче цінної буває гра (особливо педагогічно спрямована) становлення самодіяльних форм поведінки: в дітей віком з'являється можливість самим намічати сюжет чи організовувати ігри з правилами(дидактичні, рухливі, знаходити партнерів, ставити мету і вибирати кошти реалізації своїх задумів. Самодіяльна гра, тим самим більше в умовах дошкільного виховання, вимагає від дитини вміння встановлювати взаємовідносини з товаришами.У цих неформальних дитячих об'єднаннях проявляються різні риси характеру дитини, її звички, інтереси, уявлення про навколишнє, різні вміння, наприклад, вміння самостійно знаходити вихід з грі проблемних ситуацій, керуючись відомими нормами та правилами поведінки, або вміння самостійно організувати реальну (а не уявну) трудову діяльністьдля вирішення ігрових завдань. У грі формується і проявляється потреба дитини взаємодіяти зі світом, розвиваються інтелектуальні, моральні та вольові якості, формується особистість загалом. Наприклад, у грі формується така якість особистості дитини, як саморегуляція дій з урахуванням завдань колективної діяльності. Найважливішим досягненнямє почуття колективізму. Воно як характеризує моральний образ дитини, а й перебудовує істотним образам його інтелектуальну сферу, оскільки у колективної грі відбувається взаємодія різних задумів, розвиток подійного змісту і досягнення загальної ігрової мети. Доведено, що у грі діти набувають першого досвіду колективного мислення. Гра - справжня соціальна практика дитини, її реальне життяу суспільстві однолітків. Наприклад, гра, в якій діти відтворюють у наочно-образній, дієвій формі працю та взаємини людей, не тільки дозволяє краще зрозуміти і глибше пережити цю дійсність, а й є потужним фактором розвитку мислення та творчої уяви, виховання високих людських якостей
Нерідко гра є приводом для повідомлення дошкільникам нових знань, для розширення їхнього кругозору. Ігри, що спрямовуються дорослими, вчать дітей правильно оцінювати суспільні явища, виховувати певне ставлення до цих явищ та позитивні рисихарактеру. Гра дає можливість дитині активно включатись у справи дорослих. Гра має соціальну основу. І дитячі ігри колишніх років, і сучасні ігрипереконують нас у тому, що вони пов'язані зі світом дорослих.
Дитина, що оточує, дійсність різноманітна, а в грі знаходять відображення лише окремі її сторони, а саме: сфера людської діяльності, праці, відносин між людьми. Як показують дослідження А. Н. Леонтьєва, Д. Б. Ельконіна, Р. І. Жуковської, розвиток гри протягом дошкільного віку відбувається у напрямку від гри предметної, відтворюючої дії дорослих, до гри рольової, відтворюючої відносини між людьми. У перші роки життя у дитини переважає інтерес до предметів, речей, які використовують оточуючі. Тому в іграх дітей цього віку відтворюються дії дорослого з чимось, з якимось предметом (дитина готує їжу на іграшковій плиті, купає ляльку в тазику). А. А. Люблінська дуже влучно назвала ігри малюків «напівгрою-напівпрацею».
У розгорнутій формі рольової гри, яка спостерігається у дітей починаючи з 4-5 років, на перший план виступають відносини між людьми, які здійснюються через дії з предметами, інколи ж і без них. Таким чином, гра стає способом виділення та моделювання (відтворення у спеціально створених умовах) відносин між людьми, а отже починає служити засвоєнню соціального досвіду.
Гра соціальна та за способами її здійснення. Ігрова діяльність, як доведено А. В. Запорожцем, В. В. Давидовим, Н. Я. Михайленком, не винаходить дитина, а задається йому дорослою, яка вчить малюка грати, знайомить із суспільно сформованими способами ігрових дій (як використовувати іграшку, предмети-заступники , інші засоби втілення образу, виконувати умовні дії, будувати сюжет, підкорятися правилам і т. д.). У будь-якому випадку, гра є спробою дітей організувати свій досвід, і, можливо, з грою пов'язані ті моменти в житті дітей, коли вони почуваються у більшій безпеці та можуть контролювати власне життя.
Спостерігаючи за грою дітей можна помітити, що не всі діти вміють грати. Це здається неймовірним, але так. Основною перешкодою у розвитку самостійної творчої гриє неправильне вихованняу ранньому віці. Не привчена діяти самостійно, дитина потребує допомоги дорослих при зіткненні з незначними труднощами. Другою перешкодою у розвитку ігор є несприятливі життєві умовиколи дитину ізолюють від оточуючих. Ігри таких дітей будуть убогі за змістом, «одноманітні», уривчасті. Якщо вихователь з'ясує, чому діти не грають, він може спробувати індивідуальним підходомпоступово включати дитину в загальні ігри. Головним чином тоді, коли такі діти складають у колективі меншість, дуже добре, якщо вихователь до групи дітей, що грають, включить таку нелюдну дитину, щоб вона злилася з цією групою і приймала активна участьу грі. Таким шляхом можна усунути асоціальні прояви у поведінці дитини. У ДОП використовуємо такі дитячі ігри:
народні ігри. Народна гра, виконуючи різні виховні функції (розвиваючу, пізнавальну, розважальну, діагностичну, коригуючу) служить засобом прилучення дітей до народній культурі. Педагоги використовують народні ігри у поєднанні з ігровими ситуаціями та додатковими ігровими методиками. Це дозволяє дитині:
- опанувати досвід правильної поведінкиу грі та організаторськими вміннями;
- впоратися з негативними переживаннями (занепокоєнням, страхом, невпевненістю в собі), скутістю та нерішучістю у спілкуванні, з невмінням постояти за себе;
- ак ми вже говорили, діяльність – важлива умоваприлучення дітей до соціальної дійсності. У народних іграх дитина має велику можливість активно діяти, пізнаючи навколишній світ, освоюючи відносини для людей. Беручи участь у народних іграх, неможливо бути пасивним. Народні ігри збудовані на сюжетах, знайомих дітям. Вони запалюють, заводять дітей, будять уяву. Діти, передаючи гри один одному, освоюють їх, вносять зміни. Тут має місце дитяча творчість. Діти всі різні за характером, темпераментом. Наприклад, ведуча дівчинка у грі «Яблунька» зображатиме рухами зміст пісні так, як вона це представляє. Тим самим вона передає своє ставлення до того, що зображує. Це можуть бути різні емоції, і виразні рухи, відповідні тексту пісні. У народних іграх кожна дитина має можливість виявити свою індивідуальність, самовиразитися. Майже всі народні ігри є образними. І у грі образ практично не буває статичним. У грі «Гуси та вовк» за сюжетом гуси намагаються пробігти додому, а вовк ловить їх. Дії вовка та гусей протилежні один одному, вони становлять всю суть гри. Діти навчаються бути обережними, уважними. Кожна дитина виконує відведену йому роль. Таким чином він у грі активний, сам є учасником.
Хороводні ігри.
Позитивне впливом геть розвиток комунікативних навичок дітей надають хороводні гри. Хоровод є дивовижним типом комунікації, його нероздільно складають гра, танець, пісня, елементи драматичної дії. Хороводна гра - колективне дійство, створюване перетворенням кожного учасника в власний образ. В процесі емоційного спілкуванняу хороводі ми допомагаємо дітям зображати різні емоції та почуття: засмучення, плач – потирають очі; веселощі - стрибають від радості; образу - відвертаються. У хороводних іграх, які є ефективним засобом розвитку виразності міміки та пантоміміки у спілкуванні, ми сприяємо згуртуванню дітей. У процесі хороводної гри ми навчаємо дітей дотримуватись черговості у виконанні дій, грати роль, що випала за жеребом, а не ту, яку хотілося б». Поведінка дітей у хороводних іграх ми регулюємо за рахунок наявності чітких правил гри та незмінних принципів поведінки в ігровій ситуації
Сюжетно-рольові ігри («лікарня», перукарня, магазин тощо), які у свою чергу розвивають потенційні можливостідітей; має вирішальне значення для психічного розвитку; є формою моделювання дитиною соціальних відносин; має унікальними особливостями, Своєрідною структурою, специфічними рисами, які відрізняють її від інших видів ігор.
Театралізовані ігри - одна з ефективних засобівсоціалізації дошкільника у процесі осмислення їм морального підтексту літературного твору, участі у грі, що створює сприятливі умови у розвиток почуття партнерства, освоєння способів позитивного взаємодії. («Ріпка», «КР. Шапочка) Завдяки тому, що кожне літературний твірчи казка має моральну спрямованість, театралізовані ігри сприяють збагаченню соціального досвіду. Оскільки позитивні якостізаохочуються, а негативні засуджуються, наші діти, в більшості випадків, наслідують добрих, чесних персонажів, таким чином висловлюють своє ставлення до добра і зла. Ми допомагаємо дитині побачити світ очима персонажа, зрозуміти мотиви його дій та співпереживати йому. ми вчимо узгоджувати свої дії з діями свого партнера: слухати, не перебиваючи, шанобливо ставитись один до одного і правильно вести діалог. За допомогою театралізованих ігор ми розвиваємо творчий потенціал, увага, уява, мислення та пам'ять дітей.
Рухливі ігри виступають умовою розвитку культури дитини. Вони дитина осмислює і пізнає навколишній світ, у яких розвивається його інтелект, фантазія, уяву, формуються соціальні якості.
Дидактичні ігри сприяють соціально-моральному розвитку дитини-дошкільника: у такій грі відбувається пізнання взаємин між дітьми, дорослими, об'єктами живої та неживої природи, у ній дитина виявляє чуйне ставлення до однолітків, вчиться бути справедливим, поступатися у разі потреби, вчиться співчувати і т. д. (чарівники, поклич ласкаво).
Таким чином, гра як засіб соціально-комунікативного розвитку дітей сприяє формуванню повноцінної особистості, здатної жити та працювати у суспільстві.

Конспект організованої освітньої діяльності щодо соціалізації для дітей середнього дошкільного віку «Моя дружня сім'я»


Автор роботи:Чалова Тетяна Анатоліївна, вихователь МАДОУдитячий садок «Сонечко», смт. Кам'янськ.
Опис:даний конспект розроблено щодо організованої освітньої діяльності із дітьми середнього дошкільного віку, основою заняття взято російська народна казка «Ріпка».
Ціль:формувати у дітей уявлення про сім'ю як про людей, які живуть разом.
Завдання:закріплювати знання про свою сім'ю; формувати уявлення про елементарні родинні зв'язки; розвивати мислення, логіку, уміння розмірковувати; виховувати любляче дбайливе ставлення до членів сім'ї, почуття гордості за сім'ю.
Активізація словника:сім'я, бабуся, дідусь;
Збагачення словника:родичі;
Матеріали та обладнання:ЕОР: презентація;
ІКТ: ]проектор, екран;
Роздатковий матеріал:будиночки, малюнки – члени сім'ї.
Попередня робота:знайомство та обговорення прислів'їв про сім'ю, читання оповідань Н. Носов «Бабуся Діна», Л. Толстой «Дідусь і онучок», Є. Благіна «Вірші про маму». Читання казки «Три ведмеді», драматизація за казкою; розгляд сімейних альбомів з фотографіями; бесіди: «Мої рідні та близькі»; "Моя сім'я"; розгляд ілюстрацій та малюнків на тему «Сім'я»;
1.Організаційний момент:
(вихователь та діти стоять у колі)
вихователь:
- хлопці є гарна прикмета всім зранку дарувати привіти. Давайте й ми так зробимо.
Сонцю червоному.
діти:
-вітання!
вихователь:
- небу ясному…
діти:
- вітання!
вихователь:
- Люди дорослі та малюки ...
діти:
- Вам привіт від щирого серця!
- а щоб у нас було гарний настрійпосміхніться один одному та нашим гостям.
діти сідають
вихователь:
- Хлопці, сьогодні нас із вами запросили в гості герої однієї казки. Її назву ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадку:
На городі шум і гам!
Що ж сталося там?
Усією родиною дружно
Дід-буркун і бабуся з онукою,
миша-норушка, кішка з Жучкою
Вчепившись у хвостик міцно
Тягнуть з грядки... (ріпку)

відповіді дітей
вихователь:
- Правильно, це знайома нам казка «Ріпка», де герої казки це одна дружна сім'я.

Назвіть членів сім'ї.
(Діти називають: дідуся, бабця, онука, Жучка, кішка, мишка)
вихователь:
- Ріпка пропонує нам згадати в місці з нею казки про сім'ю.

(діти називають «Три ведмеді», «Колобок», «Гуси – лебеді», «Вовк і семеро козенят»)
вихователь:хлопці скажіть, як ви вважаєте, що таке сім'я?

Розмова про поняття «Сім'я».


(Діти висловлюють свої припущення, потім вихователь всі відповіді об'єднує і робить висновок)
- правильно, мама та тато, їхні діти (син чи дочка), бабусі та дідусі – це члени сім'ї, всі разом вони – сім'я. У сім'ї можуть жити люди різного віку, як від маленької дитини так до людини похилого віку. Це найдорожчі та близькі люди. Усі члени сім'ї люблять, поважають, дбають один про одного.
І зараз Ріпка хоче, щоб ви згадали казку та зустрілися з сім'єю, яка її виховувала.
Посадив дід ріпку, виросла ріпка велика.


Пішов дід ріпку рвати. Тягне, потягне, а витягнути не може.
Покликав тоді дід на допомогу бабці.


- а бабця каже: «я обов'язково допоможу тягнути ріпку, але спочатку мені хочеться дізнатися у хлопців, які родини бувають?»
(Діти висловлюють свої припущення, що сім'ї бувають міцні, дружні, великі, маленькі, добрі, нерозлучні ....)
- хлопці бабуся запитує, чи допомагаєте ви у своїй сім'ї вдома? І хоче з вами пограти у гру:

Гра «Добрі справи»

Баба відправила вам кошик для добрих справ.


- Кому на долоні поставлю кошик, той має покласти в нього добру справу, яку виконує у своїй сім'ї.
(Діти стоять у колі, вихователь під музику ходить по колу, ставить на долоні дитини кошик, а той називає добру справу: поливає квіти, миє посуд, заправляє своє ліжко, складає свої речі, прибирає зі столу ...)
вихователь:бабка дякує вам за повний кошик добрих справ,
- Бабуся за дідуся, дідуся за ріпку, тягнуть-потягнуть, а витягнути не можуть. Покликала бабуся внучку


- а онука каже: «Із задоволенням допоможу вам, але спочатку я запрошую хлопців на веселу розминку


А тепер онука пропонує вам пограти з нею у гру:

«Хто зайвий»


Завдання таке:
- Чи потрібно знайти, хто на картинках не є членом сім'ї? Для відповіді підняти руку
*Бабуся, лунтик, дідусь.
* Бабуся, Віні-пух, тато, дідусь, мама.
*Мама, бабуся. Син, чебурашка, дідусь.
* Син, бабуся, тато, Буратіно, дочка.

вихователь:молодці правильно відповіли, порадували внучку за це вам ще один смайлик.
- Казка триває: «Онука за бабку, бабка за дідуся, дідуся за ріпку. Тягнуть-потягнуть, витягнути не можуть.
Покликала онука Жучку...»


Жучка допоможе витягнути ріпку, але спочатку хоче дізнатися, як ще можна назвати тих, хто живе в сім'ї.
(Відповіді дітей)
- Маму, тата, бабусю, дідуся, братів, сестер, ми називаємо родиною. А можна назвати по-іншому – родичами. Родичі-близькі за спорідненістю люди.
- давайте разом повторимо нове для вас слово – родичі (Хорові та індивідуальні відповіді дітей).
- запам'ятайте: мами, тата, брати, сестри, дідусі, бабусі – це ваші близькі родичі, ваші рідні, ваша родина.
- Отримайте смайлик від жучки.
вихователь:казка продовжується і ріпку треба тягнути далі:
покликала Жучка кішку.


Кішка теж допоможе тягнути ріпку, але спочатку хоче спитати хлопців:
-Де живе кожна сім'я. Відповіді дітей (у будинку, у квартирі)
- Кішка принесла вам хлопці будиночки, зараз ми підійдемо до столів і пограємо в гру:

Мовна гра"Назви, хто живе в будиночку".


- хлопці подивіться, у будиночках зачинені вікна, а вже ранок. Щоб дізнатися, хто в будиночках живе, потрібно їх відкрити, відкривати будете ті вікна, які я назву, Слухайте уважно:
- Відчиніть вікно, у правому верхньому кутку. (Діти виконують, відкривають вікно в ньому - тато)
- це дорослий чи дитина? (Відповіді дітей)
-це тато чи мама
(Відповіді дітей)
- Відчиніть вікно в лівому верхньому кутку (Діти виконують, відкривають вікно в ньому - мама)
- це дорослий чи дитина? (Відповіді дітей)
- хто це? (Відповіді дітей)
- Відчиніть вікно в лівому нижньому кутку (Діти виконують, відкривають вікно в ньому - син)
- це дорослий чи дитина? (Відповіді дітей)
- Це син чи дочка?
(Відповіді дітей)
- Відчиніть вікно в правому нижньому кутку (Діти виконують, відкривають вікно в ньому - дочка)
- це дорослий чи дитина? (Відповіді дітей)
- хто це? (Відповіді дітей)
- Хто знаходиться у верхніх вікнах? (відповіді дітей – тато, мама)
(відповіді дітей – батьки)
- хто знаходиться у нижніх вікнах? (Відповіді син – дочка)
- Як їх можна назвати одним словом? (відповіді дітей – діти)
- ким вони один одному є (відповіді дітей - брат та сестра)
- Відчиніть вікно, в центрі будиночка (Діти виконують, відкривають порожнє вікно)
- Хлопці кого ми ще можемо поселити у ваших будиночках (відповіді дітей - бабусю, дідуся)
- Виберіть з картинок кого ви хочете поселити і вставте у порожнє вікно.
- Молодці у ваших будиночках оселилася хто? (Відповіді дітей)
- дружня сім'я
- Молодці, отримайте смайлик від кішки.
вихователь:далі кішка покликала мишку.


А мишка і каже: «Я обов'язково допоможу, але спочатку я хочу дізнатися у хлопці, чи вміють вони бути ласкавими і пограти з ними в гру, яка називається:

Гра: «Скажи ласкаво»

Потрібно назвати членів сім'ї ласкаво, ніжно люблячи. Послухайте мене уважно, я називатиму вам слово, а ви повинні назвати це ж слово, але тільки ласкаво:
Наприклад: "Мама - матуся ... (Мамуля)";
Тато - татко, татко, папуля;
Дочка-донечка, донька;
Син - синок, синочок;
Сестра – сестричка;
Брат - братик;
Бабуся - бабуся бабуся;
Дід – дідусь, дідусь»
- мишці дуже сподобалися ваші ласкаві слова, і вона дарує вам такий веселий смайлик
вихователь:будемо казку продовжувати, мишка за кішку, кішка за жучку, жучка за онуку, онука за бабку, бабця за дідуся - тягнуть, потягнуть і витягли ріпку.


- Хлопці, скажіть, чому герої казки витягли ріпку?
Відповіді дітей (Тягли всі разом, дружно всією родиною).
вихователь:а тепер давайте порахуємо смайли, які ви отримали від героїв казки.
(Діти вважають)

«Гра – важлива та ефективна формасоціалізації дитини»

Вихователь Нємкова Наталія Вікторівна МБДОУ «ЦРР-д/с «Мрія» м. Абакан

Дошкільний вік - це період залучення дитини до пізнання навколишнього світу, період його початкової соціалізації. Висока сприйнятливість дітей дошкільного віку, легка вченість, завдяки пластичності нервової системи, створюють сприятливі можливості для успішного морального виховання та соціального розвитку особистості. У ці роки дитина набуває початкових знань про навколишнє життя, у неї починає формуватися певне відношеннядо людей, до праці, виробляються навички та звички правильної поведінки, складається характер. Цим пояснюються величезні виховні можливості гри, яку психологи вважають провідною діяльністю дошкільника. Гра – це провідний вид діяльності, найефективніша форма соціалізації дитини. У грі закладаються основи майбутньої особистості. Граючи разом, діти починають будувати свої взаємини, навчаються спілкуванню, який завжди гладко і мирно, але це шлях навчання, іншого немає. Крім того, у процесі спільних ігорз однолітками, у дитини формуються найважливіші комунікативні якості, необхідні їй у сфері спілкування та міжособистісної взаємодії. Вважають, що гра, це уявна чи умовна діяльність, цілеспрямовано організована серед дітей їхнього відпочинку, розваги і навчання. Гра – не розвага, а особливий метод залучення дітей до творчу діяльність, метод стимулювання їхньої активності Тому необхідно детальний розгляд ресурсів дитячої гри та вивчення тих умов, які дозволяють їй максимально ефективно впливати на успішну соціалізацію. Дитинство без гри та поза грою ненормальне.

Позбавлення дитини ігрової практики - це позбавлення його головного джерела розвитку: імпульсів творчості, ознак та прикмет соціальної практики, багатства та мікроклімату колективних відносин, активізації процесу пізнання світу. На думку психологів, саме у грі дитина будує свої перші моделі навколишнього світу, засвоює правила спілкування між людьми, розвиває свої здібності та характер.

Гра - це єдина центральна діяльність дитини, що має місце за всіх часів і в усіх народів, де відбувається активна діяльність уяви, під впливом якої наявні знання комбінуються, дійсні, реальні уявлення поєднуються з вигадкою, фантазією.

Граючи разом, діти починають будувати свої взаємини, навчаються спілкуванню, який завжди гладко і мирно, але це шлях навчання. Формування ґендерної, сімейної, цивільної приналежності, патріотичних почуттів, почуття приналежності до світової спільноти Найбільш ефективна форма соціалізації дитини, де закладаються основи майбутньої особистості.

Процес соціалізації у молодшому дошкільному віці має виконувати такі завдання:

1. Навчити вихованців бути «продуктивними членами суспільства»;

2. Долучити їх до соціальним ролям, прав та обов'язків;

3. Адаптувати до соціального середовища;

4. Інтегрувати у життя суспільства.

Завдання гармонійного розвиткудітей дошкільного віку передбачає не лише певний рівень розвитку широкого колазнань та умінь, способів оволодіння різним змістом, а й обов'язково досить високий рівень розвитку його емоційної сфери та моральної позиції, що має не лише вузько педагогічне, а й громадське значення. Регулярне проведення спільних ігор збагатить дошкільнят новими враженнями, сприятиме формуванню навичок соціальної компетентності, дасть їм новий соціальний досвід, який такий важливий для розвитку їхньої особистості.

Відповідно до С. А. Шмакову, гра дитини виконує такі функції:

1. Функція соціалізації. Гра - є сильний засіб включення дитини до системи суспільних та міжособистісних відносин, засвоєння їм багатств культури

2. Функція міжнаціональної комунікації. Гра дозволяє дитині засвоювати загальнолюдські цінності, культуру різних національностей, оскільки «ігри національні та водночас інтернаціональні, міжнаціональні, загальнолюдські».

3. Функція самореалізації дитини на грі як «полігоні людської практики». Гра дозволяє, з одного боку, побудувати та перевірити проект зняття конкретних життєвих труднощів у практиці дитини, з іншого – виявити недоліки досвіду.

4. Комунікативна функція гри (освоєння навичок взаємодії) яскраво ілюструє той факт, що гра реалізує комунікативну діяльність, дозволяючи дитині увійти в реальний контекст найскладніших людських комунікацій.

5. Діагностична функція гри – (виявлення індивідуально – особистісних особливостей дітей, самопізнання у процесі гри) надає можливість педагогу розпізнавати та фіксувати різні прояви дитини (інтелектуальні, творчі, емоційні та ін.). У той самий час гра - «поле самовираження», у якому дитина перевіряє свої сили, можливості у вільних діях, самовиражає і самостверджує себе.

6. Ігротерапевтична функція гри - полягає у використанні гри як засобу подолання різних труднощів, що виникають у дитини у поведінці, спілкуванні, вченні.

7. Функція корекції – передбачає внесення позитивних змін, доповнень до структури особистісних показників дитини. У грі цей процес відбувається природно, м'яко.

8. Розважальна – спрямована на досягнення задоволення та пробудження інтересу, наснагу.

Основні компоненти гри

Гра включає:

1. ігровий стан (мотив)

2. ігрові позиції

3. ігрові ситуації

4. ігрові ролі та дії

5. результат гри.

Для дітей не завжди важливим є результат гри, перемога, успіх. Їм подобається сам її процес, ті ролі, ті відносини, які змінюють статус дитини на колективі.

Види ігор

    Дворові ігри (вуличні)

    «Хованки», «Салочки», «Пальники», «Козаки-Розбійники» та ін.

    Посидільні ігри

    Жмуркові, словесні, цілувальні. «Я садівником народився. », «Кільце, колечко», «Зіпсований телефон» та ін.

    Хороводні ігри

    (це народні ігри, рух людей по колу зі співом та якимось танцем, грою) Гра «Струмок»

    Гра «Плетінь»

    «Зоря»

    Танцювальні ігри

    (керує танець, а гра є деталлю, що його прикрашає) «Базар квітів»

    «Три кола»

    Пізнавальні ігри

    «Мудрий ворон»

    Вікторина - це гра у відповіді на питання, зазвичай об'єднані будь-якою темою

    Лотерея

    (Розіграш будь-яких предметів по квитках) Це може бути: лотерея «Пошук», «Твій стілець - твоя удача», «Танцювальна».

    Гра - пісня

    Необхідно заспівати будь-яку пісню

    Ігри – п'ятихвилинки

    Будь-які пальчикові ігри

    Комунікативні ігри

    Ігри такого типу виконують діагностичну, корекційну, психотерапевтичну роль. Головна умова цих ігор – доброзичливість, ігровий діалог.

    «Інтерв'ю»

    «Комплімент»

    Ігри на знайомство

    "Сніжний ком"

    «Розповісти про себе в трьох словах»

    "М'яч по колу"

    "Вітання! »

    Конкурсні ігри

    це змагання, що має на меті виділити найкращих учасників

    «Дізнайся пісню»

    «Попелюшка»

    Ерудит – ігри «Морський бій», «Інтелектуальний хокей», «55», «Зломщик»

    Ігри – жарти

    «Дика мавпа»

    «Верблюд»

Гра – це продукт діяльності, з якої людина перетворює дійсність і змінює світ. Суть гри – у здібності, відображаючи, перетворювати дійсність. У грі вперше формується і проявляється потреба дитини впливати на світ - у цьому основне, центральне та саме загальне значенняігри. Вона допомагає психологічній розрядці, гармонійному входженню у світ людських відносин. Гра особливо важлива для дітей, які пізнають навколишню дійсністьчерез відтворення в ігровому процесі дій дорослих та відносин між ними. Гра потрібна для фізичного, розумового та морального виховання дітей.

Класифікація ігор

По галузі діяльності

    інтелектуальні

    трудові

    соціальні

    психологічні

    фізичні

За характером педагогічного процесу учні

    тренінгові

    пізнавальні

    розвиваючі

    виховні

    продуктивні

    репродуктивні

    творчі

    комунікативні

    діагностичні

за ігровій методиціпредметні

    сюжетно – рольові

    ділові

    за ігровому середовищібез предметів

    з предметами

    настільні

    кімнатні

    вуличні (дворові)

    на місцевості

    технічні

По предметній галузі математичні

    біологічні

    музичні

    літературні

    театральні

    спортивні

    трудові

    народні

    економічні та інші

Ігри в дітей віком дошкільного віку бувають дуже різноманітними. Традиційно розрізняють ігри рухливі, рольові, настільні та дидактичні.

1. Рухливі ігри. Вони дуже корисні здоров'ю. Зростаючий дитячий організм не може довгий час сидіти на одному місці, йому потрібний рух, вивільнення енергії, що накопичилася. І рухливі ігри є незамінним способом цієї енергетичної розрядки та розвитку фізичних якостей молодших школярів. У багатьох проводиться боротьба за особисту першість чи першість колективу. Крім фізичних якостей, вони розвивають такі властивості особистості як сміливість, витримка, наполегливість.

2. Рольові ігри. Вони відображають явища та процеси, які діти спостерігають або про які чують зі світу дорослих. У цих іграх кожна дитина бере певну роль, наприклад лікаря, вчителя, пожежника, і зображує відповідну діяльність. Іноді сюжет гри буває заздалегідь намічений, події та дії розгортаються у певному плані ( сюжетні ігри) .

3. Настільні ігри. Деякі з них дуже корисні для розширення пізнавальних інтересіві для розумового розвитку. До таких ігор належать лото з картинками, словесні ігриз різного роду загадками, шарадами, ребусами, ігри-головоломки тощо.

4. Дидактична гра. Це активна навчальна діяльністьз імітаційного моделювання систем, що вивчаються, явищ, процесів. Так як дошкільнята дуже люблять грати, процес передачі системи знань, умінь та навичок у формі гри є найбільш ефективним. Такі види ігор допомагають дитині краще засвоїти навчальний матеріал. Крім того, вони сприяють активній взаємодії учасників цих ігор.

Гра дозволяє дитині отримувати та узагальнювати знання про навколишній світ, розвивати у нього почуття колективізму, бажання та вміння допомагати іншим. Гра є найсильнішим засобом включення дитини до системи відносин суспільства, якому він належить, засвоєння ним культурних і духовних багатств. У грі розвиваються інтелектуальні, особисті якості та фізичні здібності.

Регулярне проведення спільних ігор збагатить дошкільнят новими враженнями, сприятиме формуванню навичок соціальної компетентності, дасть їм новий соціальний досвід, який такий важливий для розвитку їхньої особистості.

Для соціального розвитку дошкільнят величезне значеннямає не лише гра. Заняття, бесіди, вправи, знайомство з музикою, читання книг, спостереження, обговорення різних ситуацій, Заохочення взаємодопомоги та співробітництва дітей, їх моральних вчинків – все це стає цеглинами, з яких складається особистість людини. Дитина дуже глибоко сприймає прекрасне – отже, її треба познайомити з найкращими творами людини, показати репродукції картин чи відвідати разом із нею виставку, музей, галерею. Слід підготуватися до такого походу, тому що дитина обов'язково ставитиме безліч питань, на які дорослому доведеться відповідати. Соціальний розвитокне менш необхідно особистості, ніж розвиток інтелектуальних, творчих, фізичних здібностей. Сучасний світтак влаштований, що з умов успіху є здатність плідно працювати у команді, знаходити способи взаємодії, взаєморозуміння з людьми, із якими ти працюєш. І, безумовно, душевний комфорт, емоційна задоволеність вашої дитини безпосередньо залежатиме від того, як складатимуться її взаємини з іншими людьми, яку роль вона відіграватиме в тому колективі, в якому перебуватиме, і ким себе почуватиме. І наше завдання – правильно та вміло допомогти йому набути соціальних навичок.

Таким чином, можна зробити висновок про те, що така організація освітнього процесуз дітьми сприяє соціально – особистісного розвиткукожну дитину. Діти стають більш розкутими та самостійними, цілеспрямованими та впевненими в собі, товариськими, більш уважними та дбайливими по відношенню до однолітків та дорослих; здатними до взаєморозуміння та співробітництва. У дітей формується здатність спільно приймати рішення та дотримуватися їх виконання.