Ciekawym świętem w grupie seniorów jest dzień zdrowia. Dzień zdrowia w przedszkolu. Grupa seniorów. Rozmowa o zdrowym odżywianiu

Dzień Zdrowia w przedszkole... Grupa seniorów

Scenariusz Dnia Zdrowia w grupie seniorów „Na zdrowie!”

Kulikova Natalia Aleksandrowna.
Opis materiału: Dziś bardzo ważny jest rozwój u dzieci wiek przedszkolny motywy, koncepcje, przekonania o potrzebie zachowania zdrowia i wzmocnienia go poprzez wprowadzenie zdrowego stylu życia. Święto Zdrowia to najciekawszy, ekscytujący i niekonwencjonalny sposób na rozwiązanie tych problemów. Ten scenariusz jest przeznaczony dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym. Materiał przyda się wychowawcom, instruktorom wychowania fizycznego w przedszkolu.
Cel: Zaangażowanie dzieci w zdrowe i aktywny obrazżycie.
Zadania:
- wzmocnienie zdrowia dzieci poprzez ćwiczenia fizyczne, gry;
-rozwijać cechy fizyczne, zdolności koordynacyjne;
-poszerzyć i wzbogacić pomysły dzieci na zdrową żywność;
- twórz zabawę, radosny nastrój u dzieci;
- zaszczepić miłość do wychowania fizycznego.
Prace wstępne:
-nauka z dziećmi wierszyków o sporcie, zdrowej żywności;
-robienie czapek na witaminy, wzory kałuż;
- powtórka tańca „Słońce”.
Sprzęt i materiały:
-nagrania audio: „Marsz sportowy”, zabawna muzyka na konkursy, „Jeśli chcesz być zdrowy”, „Słonecznie”;
- szablony kałuż wyciętych z pudełek - 12 szt .;
-lina - 1szt .;
- stojaki - 6 szt.;
- piły do ​​drewna - 18 szt.;
- klocki drewniane - 18 szt .;
- łuki do wspinaczki - 3 szt .;
- tamborki średniej średnicy - 9 szt., płaskie - 3 szt.;
- czapki na witaminy - 4 szt .;
- produkty żywieniowe;
- garnitur Dunno.

Postęp wydarzenia:

(Pod marszem sportowym dzieci wchodzą do sali, budują w półokręgu).
Prowadzący: Na boisko sportowe
Zapraszamy już teraz.
Wakacje sportowe i zdrowotne
Zaczyna się od nas!
Przygotowaliśmy się do wakacji z wyprzedzeniem.
Chłopaki, czas zacząć sportowe zawody!
Ale zanim zaczniemy nasze wakacje, chcę Cię zapytać: co należy zrobić, aby być zdrowym?
1 dziecko: Być zdrowym, silnym
Rano należy umyć mydłem i wodą.
Nie bądź leniwy wcześnie rano
Rozpocznij ładowanie!
2 dziecko: Być zwinnym, silnym, zdrowym, wesołym
Nie musisz jeść chipsów i pić Coca-Coli!
Zjedz jabłko, śliwkę, cytrynę, pomarańcze-
Owoce i jagody zawierają witaminy!
3 dziecko: Przyzwyczaj się do zamówienia
Spróbuj pływać i nurkować!
Naucz się kochać ćwiczenia
I nauczysz się kichać!
Trzeba temperować się od dzieciństwa
Być zdrowym przez cały rok.
przyjść do lekarza,
Tylko kiedy on dzwoni!
(Słychać kaszel. Dunno wchodzi do sali).
Prowadzący: Nie wiem?! Cześć! O co chodzi?
Nie wiem: Przydarzył mi się duży kłopot-
Zawsze jadłam dużo lodów!
A oto obrazek-
Ból gardła przylgnął do mnie!
Ogarnął mnie kaszel i katar,
Och, gdybyś tylko wiedział, jak są zmęczeni!
Prowadzący: Tak, Dunno, kłopoty są okropne!
Ale możemy Ci pomóc na zawsze!
powiem ci sekret
Nie ma lepszego przepisu na świecie:
Bądź nierozłączny ze sportem,
Wtedy będziesz żył sto lat!
Ćwicz do muzyki „Jeśli chcesz być zdrowy”.
(Dzieci tworzą zespoły. Zgłoszenia zespołowe. Wiwaty.)
Prowadzący: Jesień to ponury czas
Ugotowałam to rano
Na drogach są kałuże, kałuże,
Wszyscy musicie biegać wokół nich!
1 przekaźnik: „Bieganie między kałużami”.
(Przed każdą drużyną są "kałuże" - owale wycięte z pudełek. Dzieci biegają między kałużami, biegną do lady, wracają w ten sam sposób).
Prowadzący: Oto kolejna gra
Czas się przygotować!
Przeskocz nad wszystkimi kałużami
I szybko wskocz w rytm!
Przekaźnik 2: „Przeskakiwanie przez kałuże”.
(Dzieci przeskakują kałuże na dwóch nogach, przeskakują po linie, podbiegają do lady, omijają ją, wracają biegiem).
Prowadzący: Przyjdziesz do jesiennego lasu,
Cóż, jest kikut, kikut!
Na pniakach biegnie
I przychodzisz do zespołu!
Przekaźnik 3:„Chodzenie po pniakach”.
(Dzieci chodzą wzdłuż nacięć, ułożonych w szachownicę, chodzą wokół lady, wracają tą samą drogą).
Prowadzący: Jesienią, wzdłuż ścieżki
Idziemy i trzymamy plecy!
Ugniemy się pod krzakiem
Uśmiechnijmy się do siebie!
4 przekaźniki:„Przejdź, nie spadaj!”
(Dzieci chodzą po blokach ułożonych w linii prostej, czołgają się prawą stroną pod łukiem, obchodzą ladę, wracają do drużyny w ten sam sposób).
Prowadzący: Bądź czysty i schludny
Miło dla nas!
Nawet delikatna ćma
Czyści skrzydła, kolego!
Nawet mały ptak
Zgrabna młodsza siostra
Myje nos, czyści pióra...
Nie wiem: Jakie są ptaki? Odlecieli do ciepłych krajów!
Prowadzący: Prawda, Dunno, ale odlatywały tylko ptaki wędrowne - szpaki, gawrony, żurawie, gęsi, kaczki. Ptaki znają zasady czystości, a ty, Dunno?
Nie wiem: Nie wiem!
Prowadzący: Chłopaki, znowu Dunno potrzebuje pomocy, proponuję zrobić zagadki!
(Powstają zagadki. Dunno myli wszystkie odpowiedzi, dzieci mu pomagają).
Zagadki.
1. Nie wędruję po lasach,
I na wąsy i włosy.
A moje zęby są dłuższe
Niż wilki i niedźwiedzie! (Grzebień)
2. Wymyka się jak żywy
Ale nie wypuszczę go!
Białe pianki piankowe
Nie bądź leniwy, aby umyć ręce! (Mydło)
3. Guma Akulinka
Poszedłem na spacer na plecach.
I kiedy szła
Plecy stały się różowe! (Gąbka)
4. Kucyk ze szczotki,
A z tyłu znajduje się włosie. (Szczoteczka do zębów)
5. Co jest cenniejsze niż pieniądze? (Zdrowie)
6. Mówi utwór-
Dwa haftowane końce:
„Umyj się trochę,
Zmyj tusz z twarzy!
W przeciwnym razie masz pół dnia
Brud mnie! "(Ręcznik)
(Nie wiem, pochyla głowę, jest smutny).
Prowadzący: Chłopaki, spójrz, Dunno jest całkowicie smutny, musisz go pocieszyć!
Gra żart "To ja, to ja, to wszyscy moi przyjaciele!"
Prowadzący: Która z was utrzymuje to w porządku?
Książki i zeszyty?
(Odpowiedź: „To ja, to ja, to wszyscy moi przyjaciele!”)
Prowadzący: Która z was, dzieci,
Brudzi od ucha do ucha? (Ach, zostałem złapany! ")
Prowadzący: Kto z was nie chodzi ponury,
Lubisz sport i wychowanie fizyczne?
Prowadzący: Kto się nie boi ładowania?
Kto lubi myć się pod bieżącą wodą?
Prowadzący: Który z was jest taki dobry?
Poszłaś opalać się w kaloszach?
Nie wiem: Ile masz zabawy! Mój smutek-smutek minął, jakby w ogóle nie istniał!
Prowadzący: Nigdy nie zniechęcaj się
Weź witaminy!
Będziesz wesoły
Silny, zdrowy!
4 dziecko: Zapamiętaj prostą prawdę:
Tylko ten, kto widzi lepiej
Kto żuje surową marchewkę?
Albo picie soku z marchwi!
5 dzieci: Na przeziębienia i ból gardła
Pomarańcze pomagają.
Albo możesz zjeść cytrynę
Chociaż jest bardzo kwaśny!
Prowadzący: Teraz spróbuj rozwiązać prosty problem:
Co jest zdrowsze do żucia - marchewka czy guma?
(Odpowiedzi dzieci).
5 przekaźnik: „Zbierz marchewkę”.
(Przed każdą drużyną w obręczu znajduje się marchewka, zgodnie z liczbą dzieci. Każdy uczestnik bierze jedną marchewkę i przekłada ją do obręczy naprzeciwko, wraca biegiem).
Prowadzący: Jeszcze jedno zadanie
Prosi do ciebie - zdecyduj!
Co jest lepsze - paczka żetonów
Lub jabłka z serca?
(Odpowiedzi dzieci).
Przekaźnik 6: „Rozłóż jabłka”.
(Przed każdą drużyną są 3 obręcze. Pierwszy uczestnik biegnie z trzema piłkami, wkłada jedną piłkę do każdej obręczy, biegnie do stojaka, omija go, wraca biegiem do drużyny).
Nie wiem: Poczekaj minutę! Znajomi powiedzieli mi, że frytki są robione z ziemniaków i ziemniak - przydatny produkt spożywczy, zawiera witaminy... zapomniałam jakich!
Prowadzący: Zgadza się, Dunno: w ziemniakach rzeczywiście są witaminy K i D. A frytki są szkodliwe dla organizmu, zwłaszcza dzieci, ponieważ często nie są one robione z ziemniaków, ale z mąki ziemniaczanej. Mają dużo zamienników i barwników - bardzo szkodliwe dodatki... Chipsy smażone są w niskiej jakości oleju, więc zawarte w nich tłuszcze mogą powodować raka! Zbyt dużo soli w chipsach spowalnia wzrost kości, zaburza metabolizm i może powodować problemy z sercem.
Nie wiem: Och och och! Musimy pilnie powiedzieć naszym przyjaciołom o niebezpieczeństwie chipsów!
Prowadzący: Nie wiem, czy twoi przyjaciele naprawdę jedzą frytki?
Nie wiem: Myślą, że mają w sobie witaminy!
6 dziecko: W różnych produktach-
Od ryb po maliny
Najważniejsze dla życia
Są witaminy.
Nazywają się: K, E, D, A, B, C,
Zawarte w zieleninach, zbożach, jajkach.
(Dzieci noszą czapki z witaminami - A, B, C, D).
Rywalizacja kapitanów.
(Na stole są artykuły spożywcze, które zawierają witaminy A, B, C, D... Kapitanowie drużyn muszą wybierać pokarmy zawierające jakąkolwiek witaminę, przypisuj to witamina - dziecko). Prowadzący: Dzieci kochają dzień zdrowia
Miasta i wsie
Niech stanie się na całym świecie
Dzień zdrowia każdego dnia!
Nie wiem: Wydaje się, że ból gardła zniknął. Jest mi dobrze! Powinienem raczej powiedzieć moim znajomym o twoim przydatne porady! Dziękuję Ci! Do zobaczenia chłopcy!
Prowadzący: Tak i czas się pożegnać
Życzę ci hartowania!
Nie choruj i nie choruj,
Zostań sportowcem!
A do widzenia przyjaciele i znajomi wykonają taniec zapalający!
Taniec „Słońce”.

Cel: promowanie zdrowego stylu życia.

Cele: zapoznanie dzieci z głównymi witaminami „A”, „B” i „C”, jaką rolę odgrywają dla zdrowia ludzkiego; dać dzieciom wyobrażenie o korzyściach płynących z warzyw i owoców dla ludzkiego ciała; utrwalić u dzieci umiejętność rozwiązywania zagadek (warzywa, owoce).

Daj dzieciom możliwość zastosowania umiejętności motorycznych i umiejętności nabytych wcześniej;

- wzmocnić zdrowie fizyczne dzieci;

- formować u dzieci świadoma postawa do twojego życia, twojego zdrowia; rozwijać ciekawość, zręczność, koordynację ruchów;

- pielęgnować miłość do zajęć wychowanie fizyczne oraz chęć prowadzenia zdrowego stylu życia.

Realizacja planu:

1.07.50 - 08.10 Rano. Psycho-gimnastyka „Cześć!” Rozmowa o Dniu Zdrowia w grupie. Poranne ćwiczenia "". Zabawa na świeżym powietrzu„Od uderzenia do uderzenia”.

2.9.00 - 09.15 GCD. Obszar edukacyjny"Poznawanie. Tworzenie całościowego obrazu świata „-„ Witaminy są potrzebne i przydatne i ważne dla wszystkich”.

3. 09.25 - 09.40 NRD. Obszar edukacyjny „Kultura fizyczna”

4. 09.50 -10.30 Gry planszowe: lotto " Owoce warzywa"," Zrób łańcuch "

5. 10.40 - 11.40 Przygotowanie do spaceru. Spacer (gry, obserwacja, praca).

6. 15.00 - 15.10 Gimnastyka na przebudzenie. Spacer po ścieżkach „Zdrowie”.

19:15-16:20 Rozrywka. Oglądanie kreskówki „Moidodyr”

8. Podsumowanie wyników Dnia Zdrowia: zachęcanie uczestników (przekazywanie kolorowanych obrazków z wizerunkiem warzyw i owoców).

9. Samodzielne gry dzieci. Oferta kręgle, piłki.

Postęp urlopowy:

Rano Nauczyciel spotyka dzieci w grupie przedszkolnej: Cześć chłopaki, pozdrawiam was wszystkich! Słowo „cześć” oznacza, że ​​życzę zdrowia i chcę, żebyście się przywitali, uśmiechnęli i myślę, że poprawi się wam humor.

Psycho-gimnastyka „Cześć!”

Cel: Wyjaśnienie związku między dobrym nastrojem a zdrowiem.

Witam, słońce jest czyste!

Witam, cudowny poranek!

Witaj dookoła świata!

Witaj dobry przyjacielu!

Będziemy mocno trzymać się za ręce

I uśmiechnijmy się do siebie!

Słońce obudzi się z naszego uśmiechu,

Słońce się obudzi, uśmiechnij się do dzieci!

Wychowawca: A teraz chłopaki, kiedy poprawi się wam humor, pragnę poinformować, że dziś w naszej grupie odbędzie się święto - Dzień Zdrowia. Czy wiesz, czym jest zdrowie? (odpowiedzi dzieci). To wtedy nie jesteś chory, zdrowy, silny, kiedy jesteś w dobrym nastroju, chcesz biegać, skakać i dobrze się bawić. Ale niestety nie zawsze jesteśmy zdrowi. A dziś zdradzę Ci sekret, jak zachować zdrowie,

nigdy nie choruj i zawsze miej dobry humor. Zabierzemy Cię w podróż do magiczna kraina„Witaminy”. Czy wiecie, kto w nim mieszka? W tym kraju żyją najbardziej przydatne, pyszne owoce i warzywa. Jak myślisz, na co pojedziemy do kraju „Witaminy”? (odpowiedzi dzieci). Pojedziemy pojazdem, który jeździ po szynach, co to jest? Zgadza się, pociąg, lokomotywa parowa.

Stańmy wszyscy razem w kręgu, pociągnijmy za klakson i ruszajmy! (dzieci chodzą w kółko).

Parowóz zaczął buczeć.

I prowadził przyczepy.

Cho-cho, cho-choo!

Będę cię daleko kołysać!

Wychowawca: No chłopaki, jesteśmy w kraju „Witaminy”, czas na poranne ćwiczenia.

Poranne ćwiczenia „Króliczek”.

Chodzenie jeden po drugim na palcach, chodzenie normalne, chodzenie ze zmianą kierunku (zmiany 3 razy). Budowanie na linki.

Rano króliczek wstał na łapach (rozciągnięty, ręce do góry – wdech-wydech),

Przygotowany do ćwiczeń (szarpanie rękami przed klatką piersiową),

Spojrzał w lewo, w prawo (zwroty ciała w lewo - w prawo),

Patrzył prosto, w dół (obracając tułów do przodu, pochylając się),

I zszedł na gzyms. (przysiady).

Pobiegłam trochę po trawie (biegnę w miejscu),

I wstałem na obie łapy (zatrzymał się).

puch wyczyściłem nosem (głowa przechyla się w lewo - w prawo),

I raczej pluskaj się do wody! (usiadł)

Przebudowa z linków do kolumny. Łatwe bieganie jeden po drugim. Normalne chodzenie. Ćwiczenia oddechowe.

Obszar edukacyjny „Poznanie. Formowanie całościowego obrazu świata”

Rozmowa „Witaminy są niezbędne dla każdego, są przydatne i ważne”.

Cel: „Nadal pielęgnuj potrzebę bycia zdrowym”

Zawartość oprogramowania:

Cele nauczania: Przedstaw pojęcia „witamin” i żywności, w której się znajdują. Wyjaśnij znaczenie witamin dla zdrowia i Miej dobry nastrój, aby uogólnić i utrwalić pojęcia „warzywa” i „owoce”.

Zadania rozwojowe: kształtowanie u dzieci świadomego stosunku do ich życia, ich zdrowia.

Cele edukacyjne: Zachęć dzieci do jedzenia wszystkiego, co jest zdrowe. Prace wstępne: rozmowa o zdrowej żywności i zagrożeniach związanych z napojami gazowanymi, frytkami; czytanie wiersza Yu Kushaka ” smacznego», Zagadki o warzywach i owocach.

D/ i „Co rośnie w naszym ogrodzie?”

Materiał na lekcję: zdjęcia z wizerunkiem owoców i warzyw, manekiny warzyw i owoców, świeże owoce - jabłka, pomarańcze, mandarynki, banany;

Metody i techniki:

Wizualnie - badanie manekinów warzyw, świeżych owoców. Werbalny - cienki. słowo, pytania, opowieść nauczyciela, wyjaśnienia, odpowiedzi chóralne i indywidualne dzieci.

Praktyczny - gra palcami„Pomarańczowe”, gry dydaktyczne.

Słownictwo: witaminy, warzywa i owoce.

Przebieg lekcji:

Wychowawca: Chłopaki, dzisiaj bardzo z wami porozmawiamy interesujący temat... Pójdziemy na wizytę do witamin. Czy sie zgadzasz? Dzieci: Tak.

Wychowawca: Witaminy to bardzo małe substancje, tak małe, że nie możemy ich zobaczyć, ale małe witaminy mają wielką siłę i zdrowie. Czy ktoś z Was przyjmował witaminy? Witaminy - sprawiają, że nasz organizm jest silny i zdrowy. Przychodzą w tabletkach inny kolor i kształty. Ale witaminy znajdują się nie tylko w tabletkach, rosną również na gałęziach i w łóżkach.

Wiele witamin znajduje się w jagodach, owocach i warzywach, zieleni.

Wychowawca: Pamiętajmy z tobą, jakie znasz warzywa? Teraz poproszę Cię o zagadki z ogrodu. (Nauczyciel towarzyszy każdej odpowiedzi, pokazując zdjęcie warzyw).

Zagadki z ogrodu

Liście zbiera się w główce kapusty

W ogrodzie wieśniaków.

Bez tego kapuśniak nie jest gęsty.

Jak ona ma na imię? (Kapusta)

Rodziny żyją pod ziemią

Podlewamy je z konewki.

A Polina i Antoshka

Zadzwońmy do kopania ... (ziemniaki)

Dorasta w ogrodzie

Nikogo nie obraża.

Cóż, a wszyscy wokół płaczą,

Ponieważ obierają ... (cebula)

Głowa i wąsy na górze.

Nie, nie smakuje słodko.

Przybiegli z całych sił

Odbierzemy na obiad... (czosnek)

Jak arbuz -

Również gruboskórny.

przywykłam do żółtej sukienki,

Wygrzewanie się na słońcu... (dynia)

To warzywo to brat z dyni -

Wyglądają też grubo.

Połóż się pod liściem na beczce

Między łóżkami ... (cukinia)

Ci twardziele

Chowają się w liściach w grządce ogrodowej.

Obleśne bliźniaki

Zmień kolor na zielony ... (ogórki)

Mieszkał w szklarni latem,

Zaprzyjaźniłem się z gorącym słońcem.

Z nim zabawa i entuzjazm

Wszyscy go nazywają ... (pomidor)

(Nauczyciel stawia na stole manekiny z warzywami).

Wychowawca: Jak jednym słowem nazwać te produkty?

Dzieci: Warzywa.

Wychowawca: Dobrze! A jak myślisz, gdzie jeszcze oprócz warzyw są witaminy? W owocach! (Stawia talerz świeżych owoców na stole) Tak! A teraz zagramy w grę „Co rośnie w naszym ogrodzie?” magiczna torba owoce i warzywa i wymawiaj ich nazwę. (Gra mija).

Wychowawca: Dobra robota, poradziliśmy sobie z zadaniem. I proponuję udać się do ogrodu, w którym rosną drzewa owocowe.

Fiz. minuta "Ogrodnik"

Wczoraj chodziliśmy po ogrodzie (dzieci chodzą w kółko, trzymając się za ręce)

Zasadziliśmy porzeczki (przedstawiają, jak kopią dół i sadzą)

Bieliliśmy jabłonie (ruch prawą ręką w górę i w dół)

Wapno, wapno.

Naprawiliśmy ogrodzenie (imituj młotkowanie)

Rozpoczęliśmy rozmowę: (stoją w kółko, jeden idzie do środka

Mówisz nam, że nasz ogrodnik, dziecko, prowadzimy dialog, dla każdego imienia

Co dasz nam w nagrodę? owoc składany po jednym palcu

W nagrodę dam śliwkowy fiolet, na obie ręce, zaczynając od dużej)

Największe gruszki miodowe

Cały kilogram dojrzałych jabłek, wiśni.

Oto, co dam ci w nagrodę!

Wychowawca: No, chłopaki, ogrodnik dał nam w nagrodę dużo owoców. A teraz zagramy w grę „Zgadnij smak”, z zamknięte oczy posmakujemy owocu i nazwiemy go jakim owocem. Cóż, podobało ci się? Teraz twoje ciało dodało więcej witamin. I życzę wam:

Dzieci jedzą owoce

A wtedy zimno jest złem

Codziennie i przez cały rok

To cię ominie.

Odbicie.

Wychowawca: O czym rozmawialiśmy?

Czym są witaminy?

Jak chronić organizm przed chorobami?

Wychowawca: Dziękuję za uwagę! Życzę Ci być zawsze zdrowym.

Cel: rozwój zręczności, równowagi, umiejętności poruszania się w przestrzeni.

Obszar edukacyjny „Kultura fizyczna”

Materiały i wyposażenie: piłka, 2 obręcze, maski z owoców i warzyw.

Kurs: dzieci wchodzą do sali przy muzyce. Pozdrowienia. Chodzenie w kółko, rozgrzewka.

Wychowawca: Chłopaki, zapraszam do wzięcia udziału w program konkursowy

„Zręczny, odważny”. Jesteś gotowy? W takim razie zacznijmy.

1 Konkurs „Przenieś mandarynka”

Wychowawca: musisz przesunąć piłkę, ściskając ją stopami.

(Członek zespołu, trzymając piłkę obiema stopami, musi wskoczyć na chip, wziąć piłkę w ręce i wrócić na start).

II konkurs „Zbierz obraz”

Wychowawca: W drugim konkursie trzeba złożyć cały obrazek z kartek, kto jako pierwszy sobie poradzi, zwycięzca (zespoły zbierają cały obrazek z sześciu kartek, na rysunku pingwin).

III konkurs „Zbierz warzywa”

Wychowawca: Nasz następny konkurs nazywa się „Zbierz warzywa”.

(Członkowie zespołu jeden po drugim podbiegają do stołu, na którym leżą warzywa i owoce,

weź jedno warzywo i wróć do zespołu).

Podsumowanie wyników konkursu. Przyjaźń wygrywa.

Spacerować.

Cel: zapoznanie dzieci z najbardziej typowymi cechami późnej jesieni;

wyjaśnić nazwy i przeznaczenie elementów odzieży; konkretyzować pojęcia: głębokie, płytkie, tonące, pływające.

Kurs spacerowy

Wychodząc na spacer nauczyciel zwraca uwagę dzieci na ich ubiór. Dzieci wyjaśniają

dlaczego nosili kurtki, płaszcze przeciwdeszczowe, buty, rękawiczki. Nauczyciel określa:

na dworze jest zimno, dlatego ubieramy się ciepło. A dlaczego każdy ma buty, dzieci mogą sobie powiedzieć.

Na ulicy dzieci wita zimny jesienny deszcz. Wszyscy szybko biegną przez ścieżki na werandę i zaczynają patrzeć. Nauczyciel proponuje wymienić przedmioty, które zamoczyły się od deszczu, aby zwrócić uwagę na to, że nie ma ptaków.

Dzieci mówią: „Nie mają” kalosze, bez parasoli! Więc wszyscy się ukryli ”.

Nauczyciel pyta: „Co znaczy „ponury dzień”? i zachęca dzieci do mówienia,

czy fajnie jest patrzeć na szare niebo, gdy chmury zakryły słońce, czy radośnie patrzeć na nago?

mokre krzaki, którymi kołysze wiatr, zrywając ostatnie liście.

Wtedy wszyscy słuchają deszczu bębniącego o dach werandy: puk puk puk! (Dzieci powtarzają pieśń jesiennego deszczu.)

Nauczyciel czyta wiersz A. Pleshcheeva „Nudny obraz”.

Dzieci słuchają wycia zimnego wiatru, powtarzając: „B-in-in!” pedagog

wyjaśnia: „Wściekły wiatr - wyje. Zły jesienny wiatr zrywa ostatnie liście, odpędza wszystkich ”.

Słowo artystyczne.

Nudne zdjęcie!

Niekończące się chmury

Deszcz leje

Kałuże przy werandzie...

skarłowaciała jarzębina

Pod oknem robi się mokro

Patrząc na wioskę

Szara plama.

Że jesteś wcześnie na wizytę

Jesień przyszła do nas?

Serce wciąż pyta

Światło i ciepło!

Gry na świeżym powietrzu.

„Pułapki z kręgu”

Cel: rozwinięcie u dzieci umiejętności koordynowania ruchów za pomocą słów. Ćwiczenie rytmicznego chodzenia, uników i łapania, formowania w kole

Opis gry: dzieci stoją w kręgu, trzymając się za ręce. Pułapka znajduje się w środku koła,

bandaż na ramieniu. Gracze poruszają się w kręgu i mówią:

My, zabawni faceci, uwielbiamy biegać i skakać.

Cóż, spróbuj nas dogonić. Raz, dwa, trzy - łap!

Dzieci rozpraszają się, a pułapka nadrabia zaległości. Złapany tymczasowo odsuwa się na bok. Gra trwa, dopóki w pułapkę nie złapie 2-3 dzieci. Czas trwania 5-7 minut.

„Od uderzenia do uderzenia”
Opis: Po jednej stronie sali stoją dzieci. Nauczyciel kładzie się na podłodze na

odległość 20 cm od siebie obręcze. Na sygnał dzieci przechodzą przez obręcze na drugą stronę korytarza.
Przejdź przez - nie daj się zranić
Opis: kilka szpilek jest umieszczanych w jednym rzędzie na podłodze lub kostki są umieszczane w odległości co najmniej 1 m od siebie. Dzieci powinny przejść na drugą stronę pokoju, zginając się wokół szpilek jak wąż i nie dotykając ich.

Niezależne działania dzieci.

Gry zgodnie z życzeniami i zainteresowaniami dzieci.

Cel: rozwinięcie umiejętności wykonywania działań w grze w ćwiczenia w grze, nauczcie się grać razem.

Gra RPG.

"Szpital".

Cel: dalsze uczenie dzieci rozwoju gry fabularne zachęcać do improwizacji, zmiany i łączenia ról, zachęcać dzieci do używania przedmiotów zastępczych, budować przyjazne relacje.

„Czystość rąk to gwarancja zdrowia.”

Przebudzenie gimnastyki.

(zaczyna leżeć w łóżkach, potem zgodnie ze słowami dzieci dalej stoją przy łóżkach)

Chłopaki się obudzili

Przeciągnęli się i uśmiechnęli.

Stali razem na nogach,

Ręce były ugniatane.

Raz - umyli wodą,

Dwóch skłoniło się z wdziękiem.

Machał trzema rękami,

Cztery - plecy są wygięte w łuk,

Pięć - podskoczyli na nogi.

Spacer ścieżką „Zdrowie”

Zabawa.

Oglądanie kreskówki „Moidodyr”.

Podsumowując wyniki Dnia Zdrowia:

Zachęcanie uczestników (prezentacja obrazków do kolorowania z wizerunkiem warzyw)

i owoce).

Niezależne gry dla dzieci. Oferta kręgle, piłki.

Zawartość oprogramowania:

Nadawać kształt aktywność ruchowa dzieci.
Wzmocnij zdrowie fizyczne dzieci. Zwiększ odporność na przeziębienia.
Kotwica umiejętności fizyczne i umiejętności nabyte wcześniej.
Urzekaj dzieci gry sportowe, wychowanie fizyczne.
Stwórz warunki do fizycznego relaksu dzieci.
Sprzyjać dobrym i przyjaznym stosunkom u dzieci.

Poranek:

Poranna gimnastyka „Gnom”

1. „Gnom śpi” - i. p.: leżąc na boku. Skulić się. (6 pkt.)
2. „Gnom się budzi” - i. p.: to samo. Rozciągnij ręce i nogi, wróć do i. n. (7 str.)
3. „Gnom ziewa” - i. p.: leżąc na plecach, ramiona wzdłuż ciała. Rozłóż ręce na boki, szeroko otwórz usta. (7 str.)
4. „Gnom przewraca się w łóżku” - i. p.: to samo. Odwraca się z boku na bok. (7 str.)
5. „Gnom się rozciąga” - i. p.: siedzenie na kolanach, ręce na pasku. Ruchy rąk w górę i w dół, klęczenie (7 pkt.)
6. „Gnom myje twarz” - i. p.: klęcząc. Obraca się w prawo iw lewo, ruchy rąk jakby „zgarniające wodę” w twarz. (7 str.)
7. „Gnom ociera się” - i. p.: stojąc, stopy rozstawione na szerokość barków, ręce na pasku. Półprzysiady, ruchy rąk przed twarzą w górę iw dół, jakby wycierały się ręcznikiem (7-8 pkt.)
8. "Gnom idzie na śniadanie" - i. p.: półsiedzący, ręce opuszczone. Chodzenie w miejscu ruchami rąk. (6-7 pkt)
9. „Gnom siada” - i. p.: stojąc, ramiona rozstawione na szerokość barków, ręce zgięte nad kolanami. Przysiady. (2 wizyty 4 razy).
10. „Gnom skacze” - i. p.: stojąc, ręce na pasku. Skakanie na dwóch nogach. (2 wizyty za 8 rubli).
11. Chodzenie z ćwiczeniami przywracającymi oddychanie.

Monitorowanie miernika wysokości

Co to jest?
Do czego służy stadiometr? Poproś dzieci, aby zmierzyły swój wzrost. Zaproś od grupa przedszkolna kilkoro dzieci i zmierz ich wzrost.
Czyj wzrost jest większy? Czemu?
Czego człowiek potrzebuje do rozwoju?

Rozmowa o zdrowym odżywianiu

Cel: Wyjaśnienie wiedzy dzieci na temat trawienia i jego znaczenia dla wzrostu i zdrowia.

Aby być zdrowym, silnym, walczyć z zarazkami i nie poddawać się chorobom, trzeba jeść witaminy. Witaminy, podobnie jak żołnierze, chronią nasz organizm przed złymi szkodliwymi drobnoustrojami i różnymi chorobami. Ale jest jedzenie, które jest dla nas złe. Frytki, krakersy, gazowana woda osadzają się w środku jak śmieci. A kiedy ktoś połyka ciasto, cukierki, ciasteczka, lody, nie możesz sobie wyobrazić, jaki rodzaj niepokoju pojawia się w żołądku. W końcu, bez względu na to, jak żołądek się spieszy, nie ma czasu, aby poradzić sobie z ogromną ilością trudnego dla niego jedzenia. Wtedy zaczyna boleć żołądek. Ale jest jedzenie, które żołądek kocha i łatwo sobie z nim radzi. Są to warzywa, owoce, zboża. Jeść zdrowe jedzenie, nie przejadaj się, nie zapominaj o witaminach, a potem rosnij duży i zdrowy.

Gra dydaktyczna „Przydatne i szkodliwe”

Duża kartka papieru (tablica) przedstawia różne produkty spożywcze (warzywa, słodycze, owoce, chipsy, mleko, napój gazowany w butelce, ryby, lody, jajka, czarny chleb itp.). Dzieci rysują zielonym markerem, co jest pomocne. Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego nie można jeść frytek i innych niezdrowe jedzenie dlaczego słodycze należy jeść z umiarem.

Psycho-gimnastyka „Aby rosnąć zdrowo, nigdy nie wieszaj nosa”

Każda osoba ma dobry i zły nastrój. Skąd wiesz, jaki jest nastrój danej osoby? Po twarzy, zachowanie.

Gra „Maska”

Nauczyciel zaprasza dzieci do przedstawienia na twarzy różne uczucia i emocje. Praca dzieci z lustrami. Zły nastrój nie pozwala nam być wesołym, wesołym, zdrowym. Aby się pozbyć zły humor możesz rzucić piłkę o ścianę, marszczyć plastelinę w dłoniach. Jeszcze łatwiej się uśmiechać!

Ćwiczenie z gry „Kto ma uśmiech”

Sami leniwi są w złym humorze. Niech się zajmą, wtedy będą się śmiać.

Indywidualna praca z dziećmi przy rysowaniu

Zaproponuj dzieciom kolorowanki z kolorowanki „Sport”.
Cel: doskonalenie umiejętności jednolitego malowania, za pomocą nacisku ołówka w celu uwydatnienia koloru, rozwinięcia dobre zdolności motoryczne ręce.

Gry na świeżym powietrzu:

„Weź krzesło” (bieganie po krzesłach, rozwój szybkość reakcji),
„Wąż” (skakanka),
„Strumień” (chodzenie, ustawianie się w kolejce).

Gra planszowa "Co jest dobre, a co złe?"

Cel: dalsze uczenie dzieci analizowania działań, oceniania ich. Rozwijaj uwagę, obserwację. Sprzyj potrzebie bycia czystym, schludnym, zdrowym.

Klasa:

Znajomość otaczającego świata i aplikacji. Temat: Sportlandia

Spacerować:

Obserwacja wyposażenia sportowego placów zabaw.

Poproś dzieci, aby wymieniły sprzęt sportowy na własną rękę i sąsiedztwo place zabaw... Jak korzystać z tego sprzętu? O jakich zasadach bezpieczeństwa muszę pamiętać podczas korzystania ze sprzętu sportowego?

Gra dydaktyczna „Czy to takie niebezpieczne, czy nie?”

Dzieci słuchają pytania i odpowiadają albo „Możesz!”, albo „Niebezpieczne!”

1. Pchać przed sobą tego idącego po kłodzie?
2. Skakać miękko na dwóch nogach z niewielkiej wysokości?
3. Wspinać się po różnych drabinach na sam szczyt, gdy w pobliżu nie ma dorosłego?
4. Biegać po huśtawce?
5. Biegać po płaskim terenie?

Gra fabularna „Rodzina”.

Zaproponuj dzieciom fabułę do zabawy: „Rodzice i dzieci wybierają się na wycieczkę”. Zachęcaj dzieci do korzystania mowa dialogiczna podczas gry zastępuj przedmioty. Rozwijaj wyobraźnię, mowę.

Wychowanie fizyczne w powietrzu.

(Podsumowanie lekcji w załączniku nr 2)

Gry na świeżym powietrzu:

„Ponad stopami od ziemi” (bieganie, skakanie i skakanie), „Łapienie małp” (bieganie, wspinanie się po ściance gimnastycznej).

Indywidualna praca z dziećmi w celu wypracowania spójnej mowy.

Temat: „Komponowanie opowiadań z osobiste doświadczenie na temat „Jak moja rodzina pojechała na wakacje”.

Wieczór:

Ćwiczenie po śnie „Rodzina chomików”

1. „Sen chomików”. W swojej norce, zwinięty w kłębek, śpi mały niezdarny chomik. Odwrócił się leniwie na plecy, przeciągnął się, wziął głęboki oddech. I. p.: Leżąc na prawym boku, kolana podciągnięte do brzucha, ręce pod policzkiem, oczy zamknięte.
2. „Chomik się rozciągnął”. Wszystkie jego ruchy są bardzo miękkie, trochę senne. I. p.: Leżąc na plecach, ręce wzdłuż ciała, wyciągnij skarpetki do przodu, cofnij ręce. (3-4 pkt)
3. „Co to za hałas?” Tutaj wrażliwe uszy chomika usłyszały jakiś dźwięk. Co tam jest? I. p.: to samo. Obracanie głową w lewo i prawo (narysuj łuk) - chomik słucha. (6 pkt.)
4. „Szybko wyjmij norkę”. Wszystko w porządku, czas wyjść z norki. I. p.: Leżąc na plecach, ramiona wzdłuż ciała. Wijąc się, ruszaj całym ciałem. a) „Nogi przednie”. I. p.: to samo. Podnieś ręce do góry i naprzemiennie zginając je w łokciach, rozciągaj na całej długości ramienia. (4-5 pkt.) B) „Beczka”. I. p.: to samo. Dłonie jednocześnie przesuwają się w górę iw dół po bokach. (6 pkt.) C) „Tylne nogi”. I. p.: to samo. Zegnij kolana, przyciągnij je do brzucha, owiń ramiona, wróć do i. n. (6 pkt)
5. „Chomiki bawią się w chowanego”. I. p.: Leżąc na brzuchu, podpierając ręce zgięte w łokciach. Podnieś na wyciągniętych ramionach bez podnoszenia dolnej części ciała z łóżka. (5 pkt)
6. „Chomik ogrzewa brzuszek”. I. p.: Siedząc na piętach, podpieraj się rękami z tyłu. Pochyl ciało do przodu, wstań, wróć do i. n. (6 pkt)
7. „Chomik wita sąsiadów”. I. p.: Klęcząc, ręce na pasku. Skręca w lewo i prawo z pochyleniem głowy. (6 pkt.)
8. „Chomiki bawią się”. I. p.: Stojąc na podłodze przy łóżku, ręce opuszczone po bokach ciała. Przechylanie ciała w prawo i lewo z przesuwaniem ramion w górę iw dół. (8 pkt).

Hartowanie metodą ryską

Na gumowej macie z kolcami, ubrany w pokrowiec, zwilżony 10% roztworem sól kuchenna(1 kg soli na wiadro wody) dziecko staje się boso i chodzi w miejscu (od 5-7 do 16 sekund). Następnie dziecko stoi na suchej macie i depcze po niej przez 15 sekund. Następnie przetrzyj ręce, szyję, twarz wodą z kranu. Zaczynając od grupa środkowa, dzieci wypłukują usta roztworem jodowo-solnym (na 1 litr wody, 1 łyżkę soli i 3-4 krople jodu). Woda temperatura pokojowa. Ta metoda zalecane po sen w ciągu dnia lub po naładowaniu.

Obserwacja powietrza i oddychanie

Czym oddychamy? Wciągnij więcej powietrza do klatki piersiowej przez nos i wydychaj przez usta. Aby zwrócić uwagę dzieci na to, jak się zwiększa klatka piersiowa podczas wdechu (trzymając dłoń przy klatce piersiowej) i odwrotnie. Czy człowiek nie może oddychać? Poproś dzieci, aby na chwilę wstrzymały oddech. Powiedzieć, że człowiek nie może obejść się bez powietrza dłużej niż kilka minut. Które powietrze jest łatwe i przyjemne do oddychania, a które nie? Co zanieczyszcza powietrze?

Gra dydaktyczna „Zadarte nosy”

Dzieci są proszone o identyfikowanie różnych substancji zapachowych (pomarańcza, czosnek, mięta, perfumy, kawa itp.) po zapachu. Cel: rozwijanie węchu u dzieci, umiejętność rozróżniania i identyfikacji zapachów.

Praca fizyczna. Temat: „Witaminowy kebab”

Cel: Nauczenie dzieci posługiwania się nożem, krojenia owoców na kawałki, nawlekania ich na patyk. Utrwalić znajomość zasad bezpiecznej pracy z nożem. Poszerz wiedzę o znaczeniu witamin dla wzrostu i zdrowia. Rozwijaj umiejętności motoryczne rąk. Rozbudzaj chęć samodzielnego gotowania deserów.

Sztafety z kulkami.

1. „Wrzuć piłkę do kosza” (rzut).
2. „Podaj piłkę” (koordynacja ruchów).
3. „Skacz z piłką” (skakanie).
4. „Biegnij za piłką” (bieg).
5. „Łap, rzuć, opuść” (rzucanie i łapanie).

Gra planszowa „Stadion”

Cel: dalsze uczenie dzieci gry w kości i gry w kości. Utrwalić umiejętności liczenia, wiedzę o sporcie. Kultywować umiejętność akceptowania straty z godnością, a nie radować się ze straty towarzysza.

Gra fabularna „Sportowcy”

Zachęć dzieci, aby podczas zabawy odzwierciedlały swoją wiedzę i doświadczenia. Pokonaj wyprodukowane atrybuty (medale). Nauczyciel przyjmie rolę sędziego konkursu.

Praca z rodzicami

W rogu dla rodziców wyświetlane są informacje na temat „Siedem nieporozumień rodziców dotyczących mrozu” (zimą), „ Jesienny spacer„(Jesień). (Załącznik nr 3).

O wszystkim na świecie:

W 1930 roku w USA ukazał się film The Rogue Song o porwaniu dziewczyny w górach Kaukazu. Aktorzy Stan Laurel, Lawrence Tibbett i Oliver Hardy zagrali w tym filmie lokalnych oszustów. Co zaskakujące, ci aktorzy są bardzo podobni do bohaterów ...

Zgodnie z ustawą „O edukacji” zdrowie dzieci jest jednym z priorytetowych obszarów polityki państwa. Zdrowie dzieci w grupa przedszkolna MOU D / S numer 29 Rejon Kirowski Miasto powiatu wołgogradzkiego jest przedmiotem szczególnej uwagi całego zespołu i rodziców. Dzień Zdrowia przeznaczony jest dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym. Przez cały dzień prowadzone są prace nad kształtowaniem potrzeby zdrowy sposóbżycie, zdolności motoryczne i cechy fizyczne są utrwalone, wykorzystywane są różne rodzaje zabawy ruchowej.

I. Pierwsza połowa dnia

  1. Poranne ćwiczenia do ścieżki dźwiękowej piosenki „Karp św. Jana”;
  2. GCD według dziedzin wiedzy (socjalizacja) „Podróż do kraju zdrowia”;
  3. Gry na świeżym powietrzu.

II. Druga połowa

1. Gimnastyka dla oczu, masaż stref biologicznie aktywnych w celu zapobiegania przeziębieniom;

2. Niezależna aktywność fizyczna;

3. Praca z rodzicami.

I. Pierwsza połowa dnia

  1. Poranne ćwiczenia do ścieżki dźwiękowej

Zadania:

Wzmocnij umiejętności dzieci do wykonywania rytmiczne ruchy zgodnie z naturą muzyki;

Naucz się wymyślać opcje ruchów;

Rozwijaj wyobraźnię, kreatywność.

Tekst piosenki „Św.

1. Kot usiadł na oknie (i.p nogi razem, ręce na półprzysiadowym pasie z obrotem ciała)
I zaczęła myć uszy łapą (dzieci naśladują ruchy mytego kota).
Po obejrzeniu jej trochę,
Możemy powtórzyć jej ruchy.

Chór:
Raz, dwa, trzy, chodź jeszcze raz
Trzy, cztery, pięć, powtórz jeszcze raz
Trzy, cztery, pięć, powtórz jeszcze raz
Bardzo dobry!

2. Wąż czołga się leśną ścieżką (powtarza się ruch z pierwszego wersetu)
Jak wstążka ślizga się po ziemi.
I poruszamy się w ten sposób („fala” na przemian prawą i lewą ręką)
Naszą ręką możemy to dla Ciebie zobrazować.


Raz Dwa Trzy. Cóż, powtórz to!
Trzy cztery pięć. Zrób to jeszcze raz!
Zrób to jeszcze raz!

3. Czapla cały dzień stoi na bagnach.
I łapie żaby dziobem.
Tak stać nie jest trudno (naprzemienne skoki na prawą i lewą nogę).
Dla nas, dla wyszkolonych facetów.

Raz Dwa Trzy. Cóż, powtórz to!
Raz Dwa Trzy. Cóż, powtórz to!

Trzy cztery pięć. Zrób to jeszcze raz!

4. Małpa zeszła do nas z gałęzi.
Małpa musi być szanowana
W końcu małpy to nasi przodkowie (siedząc na podłodze dzieci próbują sięgnąć do stóp i uszu)
A przodkowie, dzieci, muszą naśladować.
Dużo mieszka na świecie (powtórzenie imitacji ruchów zwierząt ze wszystkich wersetów)
Małpy, koty, ptaki i węże.
Ale człowieku - jesteś przyjacielem natury,
I musi znać zwyczaje wszystkich zwierząt.

Raz Dwa Trzy. Cóż, powtórz to!
Raz Dwa Trzy. Cóż, powtórz to!
Trzy cztery pięć. Zrób to jeszcze raz!
Trzy cztery pięć. Zrób to jeszcze raz!
Zrób to jeszcze raz!

GCD według sekcji wiedzy(socjalizacja) „Podróż do kraju zdrowia”

Integracja obszarów edukacyjnych

Zdrowie

  • Wzmacnianie wiedzy dzieci o tym, jak dbać o swoje zdrowie.
  • Forma pożądania dba o higienę jamy ustnej.
  • Utrwalić wiedzę na temat zapobiegania chorobom poprzez masaż stóp.
  • Wspieraj trwałe zainteresowanie zdrowym stylem życia.

Poznawanie

Promowanie poszerzania i pogłębiania kompetencji dzieci w zakresie znaczenia higieny jamy ustnej, przestrzegania zasad przyjmowania pokarmu, znaczenia zdrowego odżywiania w życiu człowieka, rozwijania zrozumienia, że ​​zdrowe odżywianie jest częścią zdrowego stylu życia.

Socjalizacja

Kontynuuj przyczynianie się do umacniania przyjaznych relacji w grupie rówieśniczej. Rozbuduj pokój zabaw, działania eksperymentalne, jedność dzieci w pielęgnowaniu życzliwego stosunku do siebie.

Komunikacja

Kontynuuj rozwijanie umiejętności rozumowania, wyciągania wniosków.

Czytanie fikcji

Promuj postrzeganie obrazów literackich poprzez słuchanie poezji.

Zadania:

  • wzmocnić wyobrażenia dzieci na temat znaczenia żywienia w życiu człowieka;
  • O przydatnych i szkodliwe produkty;
  • Wyjaśnij wiedzę dzieci na temat zasad przyjmowania pokarmu;
  • Rozwijaj procesy myślowe (uwaga, pamięć);
  • Kontynuuj wprowadzanie zasad higieny osobistej i higieny jamy ustnej.

Materiały:

Ilustracje budowy zębów;

Obrazki do gry z wizerunkiem jedzenia;

Prezentacja na temat „Zasady mycia zębów”; kawałki warzyw i owoców; - butelkę coli; słodycze („rondo” lub „tick-tak”),

Zbiorniki na wodę;

Skrzynka pocztowa,

Ścieżki profilaktyczne;

Szczoteczka do zębów, pasta do zębów.

Przebieg lekcji:

Wychowawca: Chłopaki, dzisiaj pojedziemy do kraju Zdrowia. Jak myślisz, kto mieszka w kraju zdrowia?

Dzieci: Zdrowi ludzie którzy nigdy nie chorują.

Wychowawca: Racja. Czy wiesz, co zrobić, aby nie zachorować? Dobra robota, teraz sprawdzimy to z tobą (drzwi otwierają się na grupę, Carlson wbiega z torbą słodyczy i słojem dżemu, paczkomatem, torbą z butelką coli, jabłkiem, frytkami. ( Odkłada paczkę.)

Carlson: Witam, odwiedzam cię. Zobacz co mam. Jestem największą słodyczą. Mogę to wszystko zjeść w minutę.

Wychowawca: Czekaj Carlson, czy naprawdę można zjeść tyle słodyczy?

Dzieci: Nie, nie możesz.

Carlson: Dlaczego nie? Zawsze jem tylko słodycze. Teraz to jem. (Carlson siada na krześle i zaczyna jeść cukierki, dżem z puszki. Ale po kilku minutach zaczyna krzyczeć z bólu, skarży się, że bolą go zęby. Nauczyciel proponuje Carlsonowi wypłukanie ust wodą. Carlson przepłukuje usta wodą woda ze szklanki i wypluwa wodę do miski.)

Wychowawca: Cóż, Carlson jest dla ciebie łatwiejszy?

Carlson: Nie, nie muszę niczego leczyć. Nie pójdę!

Wychowawca: Posłuchaj Carlsona, co może się stać, jeśli zęby nie zostaną wyleczone na czas.

Abyś, przyjacielu, z tęsknotą

Nie zdarzyło się to w schyłkowych latach

Straszna fałszywa szczęka

Przeżuj swój lunch

Aby twoje naturalne zęby

trzeba je częściej czyścić,

Musimy wyzdrowieć na czas.

Wychowawca: A jednak, Carlson, musisz szukać pomocy u dentysty. Wiesz, Carlson, jedziemy z chłopakami do kraju Zdrowia. Tam dowiesz się o wiele ciekawszych rzeczy o tym, jak chronić zęby. Chcesz iść z nami?

Carlson: Tak, naprawdę chcę.

Wychowawca: W takim razie chodźmy. Aby dostać się do kraju Zdrowia, będziemy podążać magicznymi ścieżkami (rozłożone są dywaniki profilaktyczne). Dlaczego faceci muszą chodzić po dywanikach?

Dzieci: Będziemy mieć proste, mocne, smukłe nogi. Nie zachorujemy, bo na stopach znajduje się wiele punktów, które są masowane i aktywują obronę organizmu. (Dzieci idą ścieżkami z Carlsonem.)

Wychowawca: Oto jesteśmy w kraju zdrowia, Carlson, jak się czujesz?

Carlson: Ząb nadal boli, ale wcale.

Wychowawca: Chłopaki, powiedz Carlsonowi, co chroni zęby przed próchnicą?

Dzieci: szkliwo zębów chroni je przed próchnicą. Jest bardzo wytrzymały.

Wychowawca: Zgadza się, ale co może się stać, jeśli szkliwo zapadnie się?

Dzieci: w szkliwie pojawiają się pęknięcia, powiększają się małe dziury i ząb zaczyna boleć.

(Dzieci podchodzą do laptopa i wybierają slajdy z zasadami i opowiadają o nich kolejno Carlsonowi.)

Opłucz usta po jedzeniu;

Odwiedź dentystę 2 razy w roku;

Nie możesz gryźć orzechów;

Jedz pokarmy zawierające wapń i fluor itp.

Wychowawca: Carlson pamiętaj o tych zasadach i zawsze ich przestrzegaj, wtedy Twoje zęby będą mocne i zdrowe. Powiedzieliście, że zdecydowanie powinniście umyć zęby. Czy wiesz, jak prawidłowo myć zęby?

Dzieci: Tak, możemy.

Wychowawca: Czy ty, Carlson, wiesz jak?

Carlson: Nie, nie mogę. Może pokażesz mi, jak to zrobić?

Wychowawca: Teraz chłopaki wszystko ci powiedzą.

(Poniższe slajdy pokazują, jak myć zęby.)

Dzieci: Zęby są czyszczone od dołu - w górę dolnych zębów i od góry - w dół górnych zębów; wyczyść również wnętrze. Dajemy Ci Szczoteczka do zębów i pastę, dzięki której nauczysz się myć również zęby.

Carlson: Dziękuję! Powiedziałeś też, że musisz jeść pokarmy, które zawierają jakiś rodzaj wapnia i fluoru?

Wychowawca: Chłopaki, co to jest wapń i fluor?

Dzieci: to elementy, dzięki którym szkliwo zębów i nasze kości stają się mocne i trwałe.

Wychowawca: Powiedzmy Carlsonowi, jakie pokarmy musisz jeść, aby się wzmocnić szkliwo zębów... (Rozgrywana jest gra „Wybierz pokarmy wzmacniające zęby”: dzieci układają na tablicy magnetycznej karty przedstawiające żywność zawierającą wapń i fluor, owoce i warzywa.)

Wychowawca: Chłopaki nazwali wszystko poprawnie. Teraz ty, Carlson, rozumiesz, jakie pokarmy musisz jeść, aby twoje zęby były mocne.

Carlson: Wszystko zrozumiałem. Teraz zjem owoce. Muszę ich zjeść dużo na raz (wyciąga z torby jabłko. Upuszcza je, wyciera i zaczyna pospiesznie jeść. Jednocześnie próbuje coś powiedzieć, chodzi wokół grupy, macha rękami. ) Chcę wam opowiedzieć jedną historię (ale mówi, że nic nie można zrozumieć. ”Dławiąc się, zaczął kaszleć, zaczyna narzekać na ból brzucha.

Wychowawca: Czy zrozumieliście cokolwiek z tego, co powiedział Carlson? Powiedz mi, dlaczego boli go brzuch?

Dzieci: Nie mył rąk przed jedzeniem, jadł w biegu, rozmawiał podczas jedzenia, podniósł się z podłogi, źle przeżuwał jedzenie.

Wychowawca: Carlson, siadasz na kanapie, napij się wody i posłuchaj zasad, które powiedzą ci nasi chłopcy. (Carlson siada na sofie, dzieci siedzą naprzeciwko niego na krzesłach.)

1. dziecko:

Myślę, że wiesz bez wątpienia

Że nie wszystko, co jesz, jest korzystne.

Pamiętaj i wyjaśnij wszystkim bardzo wyraźnie:

Żołądek nie powinien być obrażany na próżno.

Drugie dziecko:

Nie potrzebuje zimnego jedzenia

A bardzo gorąco też szkodzi.

trzecie dziecko

I wszelkiego rodzaju słodycze, frytki i cola

Żołądek boi się jak dzieci zastrzyków.

czwarte dziecko

Nie jedz w biegu - to bardzo niebezpieczne

Wszyscy dobrze o tym wiedzą.

5. dziecko

Zawsze siadasz przy stole w tym samym czasie,

I umyj ręce przed jedzeniem, nie bądź leniwy,

6. dziecko

Nie połykać w dużych kawałkach,

A jedzenie trzeba dokładnie przeżuć.

Siódme dziecko

Staraj się nie jeść dużo,

Aby nie wyzdrowieć i nie zachorować.

Dzieci (wszystkie):

I pamiętaj! Nie bolały ich żołądki,

Kto od dzieciństwa rozumiał go i współczuł mu.

Carlson: Rozumiem, chłopaki. Teraz wiem, jak prawidłowo się odżywiać. Ale chciałem ci powiedzieć, że przyniosłem ci smakołyk. (Wyciąga z torebki colę, gumę, chipsy. Próbuje podawać te produkty dzieciom.)

Dzieci i wychowawca: Carlson, to bardzo szkodliwe produkty. Nie można ich jeść.

Wychowawca: Słuchajcie, chłopaki i Carlson, co się stanie z twoim żołądkiem, jeśli zjesz tylko część jedzenia, którym Carlson chciał nas poczęstować. (Przeprowadzany jest eksperyment: otwierana jest butelka coli, wrzuca się do niej słodycze typu „rondo” czy „tick-tak”. Następuje gwałtowna reakcja w postaci fontanny. Wszyscy się dziwią. Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego produkty nie powinny być spożywane.)

Wychowawca: Carlson, chłopaki już wiele ci powiedzieli o tym, co możesz zjeść, a czego nie; jak prawidłowo jeść. Czy chcesz zagrać w grę „Przydatne i szkodliwe” z chłopakami?

Carlson: Naprawdę chcę. (Przy stole są dzieci z Karlsonem. Na stole są karty. Są 2 kosze, nauczyciel sugeruje włożenie kart z obrazkiem do prawego kosza przydatne produkty, a po lewej - szkodliwe produkty.)

Carlson: Dziękuję wam. Pomogłeś mi zrozumieć zdrową i niezdrową żywność. Zrozumiałam, jak dbać o zęby, jak prawidłowo się odżywiać. Gdzie jest moja paczka. Dzieciak ci to wysłał. Chyba zostawiłem ją w przedszkolu. Wróćmy tam (wszyscy "wracają do przedszkola").

Carlson: A oto pakiet. Usiądź na krzesłach, zobaczmy, jaką niespodziankę przysłał ci Dzieciak. (otwiera. Wyciąga talerz z kawałkami owoców i warzyw przykryty serwetką.) Dzieciak chce się z tobą bawić, do tego trzeba zamknąć oczy. Włożę do ust kawałek jakiegoś produktu. Przeżuwasz to i mówisz, co jadłeś. (Gra się w grę Zgadnij smak. Wśród owoców i warzyw są cukierki.)

Carlson: Powiedz mi Katya, co jadłaś? Imię Vladik, co miałeś? (Pyta każde dziecko. Okazuje się, że ktoś miał cukierki.) Chłopaki, czy cukierki to przydatny produkt?

Dzieci: Nie, nie można jeść dużo słodyczy. Pogarszają szkliwo zębów i nie zawierają witamin.

Carlson: Dobra robota chłopaki. Czas, żebym odszedł. Dziękuję Ci za przydatna lekcja... Zrobię wszystko poprawnie i od razu pójdę do dentysty. Do widzenia.

Wychowawca: Przypomnijmy raz jeszcze zasady dbania o jamę ustną oraz zasady jedzenia. (Przeprowadzana jest konsolidacja przekazanego materiału.) A teraz proponuję przygotować się do spaceru. Powiedz mi, dlaczego musisz chodzić? (Opcje odpowiedzi dzieci.)

Wychowawca: Zgadza się, dobra robota. Chodźmy na spacer i bawmy się podczas spaceru.

Gry na świeżym powietrzu:

- rozwijać zręczność, zaradność, wytrzymałość, poczucie przyjaźni i wzajemnej pomocy;

- promowanie nabywania przez dzieci różnych doświadczeń ruchowych.

Gry - sztafety

1.Sztafeta ze skakanką

Ekwipunek: skakanki.

Wiek: 5-7 lat.

Postęp gry:

Drużyny budowane są w kolumnie jedna po drugiej, w rękach przewodników znajdują się krótkie skakanki. Na sygnał pierwsze numery zaczynają się poruszać, przeskakując w sposób uwarunkowany po linie i po obejściu stojaka znajdującego się w odległości 8-10 m wracają z powrotem, podając linę drugim numerom itp. Podczas ruch, biorąc pod uwagę odległość, co najmniej 10-12 zwojów liny.

2. Przekaźnik konik polny

Wiek: 5-7 lat.

Postęp gry:

Dwie lub trzy drużyny ustawiają się przed linią startu. Na sygnał pierwsze cyfry przeskakują ustaloną odległość 10-15 m tam i z powrotem, pamiętaj, aby przekroczyć linię o Przeciwna strona place zabaw. Gdy tylko pierwszy uczestnik, po wylądowaniu za linią startu, dotknie ręką następnego uczestnika, zaczyna skakać itp.

Pierwsza drużyna, która ukończy sztafetę, wygrywa. W sztafecie można wykonywać następujące zadania: skakanie na dwóch nogach, skakanie na prawej nodze, skakanie na lewą nogę, tam - na prawą nogę, stamtąd - na lewą lub odwrotnie.

Opcja przekaźnika. Każdy uczestnik stara się pokonać dystans mniejszą liczbą skoków.

3.Od uderzenia do uderzenia

Ekwipunek: obręcze.

Wiek: 5-7 lat.

Postęp gry:

Zawodnicy ustawiają się w trzech kolumnach na linii startu. Przed każdym, w odległości 10 m, rysowane lub umieszczane są płaskie obręcze (6–8 sztuk) - są to wyboje. Na polecenie wychowawcy pierwsi gracze zaczynają skakać z obręczy na obręcz. Po dojechaniu do mety biegną z powrotem. Kolejny zawodnik zaczyna skakać. Zwycięzcą zostaje zespół, który szybko i poprawnie wykona zadanie.

4. Nie dotykaj przedmiotu

Ekwipunek: przedmioty (kostki, szpilki), umieszczone w rzędzie.

Wiek: 5-7 lat.

Postęp gry:

Dzieci są zbudowane w dwóch kolumnach w pierwotnej linii. Naprzeciw każdej kolumny w rzędzie ustawione są przedmioty w odległości 0,5 m. Na sygnał nauczyciela dzieci przeskakują jeden za drugim na dwóch nogach między przedmiotami (wąż) i wracają na swoje miejsce. Konwój, który wykona zadanie szybko i poprawnie, wygrywa.

5. Piłka pod ścianą

Ekwipunek: kulki.

Wiek: 5-7 lat.

Postęp gry:

Gracze zbudowani są w 3-4 kolumnach w odległości 3 m od skierowanej do niego ściany. Na sygnał pierwsi zawodnicy rzucają piłkę o ścianę, łapią ją po odbiciu od ziemi i podają kolejnym, sami biegną do końca swojej kolumny. Zwycięzcą jest zespół, który szybciej wykona zadanie.

II. Wieczór

V ostatnie czasy v placówki przedszkolne coraz częściej zaczął używać niekonwencjonalne środki wychowanie fizyczne dzieci: ćwiczenia z gimnastyki artystycznej, rozciąganie gry, taniec i inne.

Metoda gry nadaje procesowi edukacyjnemu atrakcyjną formę, ułatwia proces zapamiętywania i opanowania ćwiczeń, zwiększa tło emocjonalne działania, sprzyja rozwojowi myślenia, wyobraźni i kreatywność dziecko.

Masaż własny gry - niekonwencjonalny wyglądćwiczenia, które pomagają organizmowi dziecka rozwijać się naturalnie, morfologicznie i funkcjonalnie, usprawniając poszczególne narządy i układy.

„To jest broda”: Masaż stref biologicznie aktywnych w profilaktyce przeziębień

Tak - tak - tak - dziadek ma brodę.

Potrzyj dłonie razem

De - de - de - w brodzie siwieją.

Rękami biegnij wzdłuż szyi od tyłu głowy do dołu szyjnego.

Doo - doo - doo - uczesz brodę

Kciukami delikatnie przesuwaj po szyi od brody w dół

Tak - tak - tak - zmęczony brodą.

Ręce zaciśnięte w pięści, wzniesienia kciuki szybko pocierać skrzydełka nosa

Doo - doo - doo - zgolić brodę dziadka

Połóż trzy palce na czole całą płaszczyzną i delikatnie naciskając, pogłaszcz czoło.

Dy - dy - dy - nigdy więcej brody.

Rozłożenie indeksu i środkowe palce, umieścić je przed i za uszami i energicznie pocierać skórę.

"Nasze oczy": gimnastyka dla oczu (według metody jogicznej).

Palec wskazujący prawa ręka dotknij czubka nosa tak, aby palec był równoległy do ​​podłogi. Skup wzrok na czubku palca, patrz bez mrugnięcia, na zmęczenie, na łzy, skup wzrok na czubku palca dla pełny oddech(weź pełny wdech, a następnie zrób pełny wydech). Rozluźnij oczy. Powtórz ćwiczenie z palcem na brwi;

Palcem wskazującym prawej ręki dotknij czubka nosa, skupiając wzrok na czubku palca. Przy wdechu wyjmij palec z nosa jak najdalej na odległość ramię wyciągnięte kontynuując patrzenie na czubek palca. Wydychając, cofnij palec z powrotem do nosa. Powtórz ćwiczenie z palcem na brwi;

Odrzuć głowę do tyłu, aż się zatrzyma. Skoncentruj się na czubku nosa. Weź pełny wdech, a następnie zrób pełny wydech. Powtórz to samo, koncentrując się na obszarze między brwiami;

Wykonuj okrągłe obroty oczami, najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Zrób to samo z zamkniętymi oczami. Szybkość rotacji jest zmienna, od wolnej do najszybszej;

Zamknij oczy dłońmi, aby światło nie przenikało przez dłonie. Usiądź na chwilę, pozwalając oczom się zrelaksować.

4. Niezależna aktywność fizyczna

Oferuj piłki dla dzieci, obręcze, skakanki, kręgle, rzuty obręczami.

5. Praca z rodzicami

Cel: przekazanie rodzicom niezbędnych informacji na temat organizacji żywienia dzieci w przystępny i przekonujący sposób.

Jak nie karmić dziecka (z księgi V. Levy'ego ” Niekonwencjonalne dziecko")

Siedem wielkich i obowiązkowych „nie”

1. Nie zmuszaj ... Zrozummy i pamiętajmy: przemoc pokarmowa jest jedną z najstraszniejszych przemocy wobec ciała i osobowości, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Jeśli dziecko nie chce jeść, to znaczy, że ten moment nie musisz jeść! Jeśli nie chce jeść tylko czegoś konkretnego, to nie jest to potrzebne! Bez przymusu jedzenia! Nie karmienie"! Dziecko nie jest zwierzęciem gospodarskim! Brak apetytu podczas choroby to znak, że organizm potrzebuje czyszczenie wewnętrzne, on sam chce głodować iw tym przypadku głos instynktu jest bardziej prawdziwy niż jakakolwiek recepta lekarska.

2. Nie narzucaj ... Łagodna przemoc: perswazja, perswazja, uporczywe powtarzanie zdania. Zatrzymaj się - i nigdy więcej.

3. Nie proszę ... Jedzenie nie jest środkiem do zdobycia posłuszeństwa ani sposobem na cieszenie się; jedzenie jest środkiem do życia. Przyjemność ze zdrowego jedzenia jest oczywiście konieczna, ale powinna pochodzić tylko ze zdrowego apetytu. Swoimi słodyczami osiągniesz jedynie zepsucie i wypaczenie smaku, a także zaburzenia metaboliczne.

4. Nie spiesz się ... Jedzenie nie jest gaszeniem ognia. Tempo posiłku to sprawa osobista. Pośpiech w jedzeniu jest zawsze szkodliwy i nawet krowa potrzebuje przerwy od żucia. Jeśli musisz spieszyć się do przedszkola lub gdzie indziej, to niech dziecko raczej nie dokończy jedzenia, niż w zamieszaniu i panice połknie kolejny kawałek, który nie został przeżuty.

5. Nie rozpraszaj się ... Kiedy dziecko je, telewizor powinien być wyłączony i Nowa zabawka ukryty daleko. Jeśli jednak dziecko jest odwracane od jedzenia samodzielnie, nie protestuj ani nie ponaglaj: oznacza to, że nie jest głodne.

6. Nie folguj sobie, ale zrozum ... Nie powinno się pozwalać dziecku jeść czegokolwiek i w jakiejkolwiek ilości (na przykład nieograniczone dawki dżemu lub lodów). Nie powinno być przymusu jedzenia, ale powinny być zakazy jedzenia, zwłaszcza w przypadku skazy i alergii. Zgodność ze wszystkimi innymi „nie” zaoszczędzi ci wielu dodatkowych problemów.

7. Nie martw się ani nie przeszkadzaj ... Bez niepokoju, bez obaw o to, czy dziecko zjadło na czas i ile. Monitoruj tylko jakość żywności. Nie zawracaj sobie głowy, nie pytaj: „Jadłeś? Chcesz jeść?” Niech prosi, niech się domaga, jak chce, to będzie dobrze - tak, tylko tak!

Jeśli dziecko jest starsze, możesz mu powiedzieć, że śniadanie, obiad lub kolacja są gotowe, zaoferuj jedzenie - to wszystko, nic więcej. Jedzenie jest przed tobą: jedz, jeśli chcesz.

Używane książki:

  1. Zaitsev G. K. „Lekcje Moidodyra”. SPb., Wydawnictwo "Aksident", 1996
  2. V. Opłata „Niezwykłe dziecko”. M., 2009

Zadania: poprawić zdolności motoryczne dzieci, ćwiczenia w chodzeniu, bieganiu, raczkowaniu, równowadze, jeździe na rowerze; wzbudzać zainteresowanie i potrzeby zdrowego stylu życia; daj dzieciom poczucie radości.

Ekwipunek: dwie ławki gimnastyczne; worki z piaskiem - według liczby dzieci; cztery kosze; dwa rowery; dwie kostki (dla odniesienia) godła; flagi (dwie na dziecko); rower dla Dunno; dwie ławki.

Charakter: Nie wiem.

Kurs rekreacyjny

Dzieci wchodzą do sali przy muzyce i ustawiają się w jednej linii.

Instruktor. Dziś zebraliśmy się w hali, aby świętować Dzień Zdrowia. Mamy tu dwie drużyny, które będą ze sobą rywalizować. Zespół Koloboks i zespół Stars. A nasz konkurs będzie oceniany przez nasze zasłużone jury (prezentacja jury).

Drużyny, marsz na rozgrzewkę!

Dzieci przechodzą przez salę do muzyki i są wbudowane w linki.

Rozgrzewka (z flagami).

1. I. p. - trybuna główna.

1-2 - ręce z flagami po bokach;

2 - i. n. (6 razy).

2 ... I. p. - stopy na szerokość barków.

1-2 - odwróć się w bok, wyciągnij ręce z flagami przed sobą;

3-4 - i. n. (6 razy).

3. I. p. - rozstawione nogi.

1-2 - przechylić się do nogi, flagą dosięgnąć palca prawa noga nie zginaj kolan;

To samo dla lewej nogi (6 razy).

4. I. p. - siedząc na piętach.

1-2 - uklęknij, podnieś ręce z flagami do góry, rozciągnij się, zegnij plecy, spójrz na flagi;

3-4 - i. n. (6 razy).

5. „Dmuchnijmy w flagę” – ćwiczenie oddechowe (2 razy).

Do muzyki dzieci ustawiają się w jednej linii.

Zbieraj flagi.

Instruktor. Polecenia na powitanie marszem krokowym!

Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach, stają naprzeciw siebie.

Instruktor. Zespół Koloboks wita zespół Stars.

Koloboki.

Życzymy Ci z głębi naszych serc

Aby Twoje wyniki były dobre!

Instruktor. Zespół Stars wita zespół Koloboks.

"Gwiazdy".

Aby nie zaznały dzisiaj zmęczenia

I przyniosły wszystkim wiele radości.

Instruktor. Teraz zacznijmy naszą rywalizację.

Pukanie do drzwi. Dunno pojawia się na rowerze.

Dunno... Witam, co tu robisz? (Odpowiedzi dzieci.) Nonsens! Tu odpoczywam, więc odpoczywam! Leżę na kanapie, jem słodycze i oglądam telewizję. To jest odpoczynek!

Instruktor. A chłopaki i ja uprawiamy sport! Chcemy być zwinni, odważni i silni. A co najważniejsze - zdrowo!

Nie wiem. I mogę zrobić wszystko bez treningu i nie zachorować… prawie!

Dzieci zapraszają Dunno do czołgania się na ławce gimnastycznej z torbą na plecach. Nie udaje mu się, worek spada.

Instruktor... Ale spójrz, jak nasze dzieci wiedzą, jak to zrobić. I ranisz ich.

Zawody.

1. "Nie upuść tego."

Wdrap się na ławkę gimnastyczną z torbą na plecach.

Instruktor... Teraz zagrajmy.

2 ... Gra „Jabłko”.

Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Idą w kółko z napisem: „Jabłko, jabłko”, biegają w kółko – „Jabłko jest robaczywe”, „Wiatr wieje – pada” – kucają. Nie możesz spaść!

Instruktor. A teraz zatańczmy okrągły taniec.

3 ... Okrągły taniec „Wciąż wisiaj, wattle” (obie drużyny).

Instruktor... Teraz kolejna konkurencja.

4. Przekaźnik z torbami.

Na mecie są dwa kosze (dla każdej drużyny). Musisz biegać po desce, z jednego kosza wyjąć worek piasku i przenieść do drugiego. Biegnij z powrotem (biegnij obok tablicy) do drużyny.

5. Gra „Tańcz, zakręć, okaż się najmądrzejsza”!

Nie wiem. Jak mi wstyd! Nie mogę tego zrobić! Lepiej pójdę do domu.

Instruktor. Nie wiem, nie odchodź! Zostań z nami. Chłopaki nauczą Cię, jak stać się tak zwinnym i silnym.

Nie wiem. Ale mogę jeździć na rowerze!

Instruktor... Nasi faceci też to potrafią.

6. „Kto szybciej pojedzie na rowerze”.

Każda drużyna ma rower i na zmianę jeżdżą do kostki mety, a następnie wracają na rowerze i przekazują go następnemu członkowi zespołu.

Zreasumowanie. Satysfakcjonujący.

Dzieci tworzą krąg honoru i wychodzą do muzyki z sali.