Мэргэжил-ажил. Эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй хичээлийн хураангуй. Дунд бүлгийн эцэг эхчүүдтэй хийсэн нээлттэй нэгдсэн хичээлийн тойм Сэдэв: “Цэцгийн нуга. Материал ба тоног төхөөрөмж

Зорилтот:тоглоом, дуу, шүлгээр дамжуулан харилцаа холбоо, ойртоход тустай хүүхдүүд, эцэг эхчүүдэд бүтээлч, сэтгэл хөдлөлийн онцгой сэтгэл хөдлөлийг бий болгох; ; хүүхдийн ахиц дэвшлийн талаар тайлан ирүүлэх оюуны хөгжил, гэрийн хэрэглээнд зориулсан тоглоомуудыг санал болгож байна.

Тоног төхөөрөмж:тойрог хэлбэрээр байрлуулсан ширээ; лааны суурьтай лаа; цагираг, малгай (кокошник) "баавгай"; геометрийн дүрсийг дүрсэлсэн картууд (хүүхэд бүрийн хувьд), тооны картууд (хүүхэд бүрийн хувьд), 1-ээс 4 хүртэлх тоо; самовар, цай, хуушуур дээр зураг зурах саатал, хуушууртай таваг; аудио бичлэг, хүүхдийн зураг.

Танхим бүрэнхий байна. Хүүхдүүд эцэг эхийнхээ гарыг барьж, танхимаар алхаж, ширээн дээр сууна (сайхан тайван хөгжим сонсогддог).

Тэргүүлэх (V.).Энэ орой бүхэл бүтэн гэр бүл

Бид ширээний ард цугларав.

Бид чимээгүйхэн асууя:

Магадгүй лаа

Баярын өдрөөр асаацгаая?

Гэрийн эзэн ширээн дээрээ лаа асаадаг.

В.Одоо би та бүхэнд нөхөрлөл, харилцан ойлголцлын бэлэг тэмдэг болох бүх лаа асаахад туслах тоглоомыг санал болгож байна.

Тоглоом Лаагаар өнгөрөх.

Хөгжимд насанд хүрэгчид лаагаа ширээнээс ширээнд дамжуулж, бүх лаа асаадаг.

В.Цонхны гадаа цасан шуурга алхаж байна, хяруу ууртай байна ... Эдгээр урт хугацаанд өвлийн үдэшХүүхэдтэй тоглох, түүнтэй хамт бүтээл туурвих, зохион бүтээх, төсөөлөх үнэхээр сайхан байдаг ...

"Хамтдаа амьдарцгаая" тоглоом.

Зорилтот:эв нэгдлийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

В.Бүгдээрээ гараа нэгтгэцгээе (эцэг эх нь нэг тойрог, хүүхдүүд - хоёр дахь, дотор талд). Бид олон байгаа, гэхдээ бид бүгд хамтдаа - Найрсаг гэр бүл... Энэ холбоог таслахгүйгээр бие биетэйгээ хэрхэн холбогдож байгаагаа мэдэрцгээе (хөхөх, босох, тойрог хийх). Бид тойрог замаар явж, зүүн (баруун) гараа урд талын хүний ​​мөрөн дээр тавьж, энэ холболтыг мэдэрдэг. Бид нүдээ анилаа. Хүрэлцэхийг мэдэрсэн хүн нүдээ нээнэ (жижиг болгонд хүрнэ зөөлөн тоглоом). Баярлалаа! Бид чадлаа!

Хөгжмийн түр зогсолт(багшийн сонголтоор).

В.Би хүүхдүүдэд санал болгож байна математикийн тоглоомууд, мөн эцэг эхчүүд хүүхдүүдээ хэрхэн даван туулж байгааг шалгахыг зөвшөөр.

Тоглоом "Баавгай ба зөгий".

Зорилтот: 1-ээс 4 хүртэлх тоон данс, "нэг", "олон" гэсэн ойлголтыг эзэмших.

Багш нь хүүхдүүдийг сандал нь зөгий (зөгий) байшин, тэд "зөгий" гэж төсөөлөхийг урьж байна.

В.Хэдэн зөгий вэ?

Дараа нь эцэг эхийн аль нэг нь "баавгай" -ын дүрд томилогддог.

В.Хэдэн баавгай вэ?

Хүүхдүүд - "зөгий" багш "Баавгай ирж ​​байна!" гэж хэлмэгц чөлөөтэй хөдөлдөг. Хэрэв баавгай хэнийг ч барихгүй бол унтдаг.

В.Зөгий, өөр зөгий, өөр зөгий ... Хэдэн зөгий вэ?

Хүүхдүүд (3,4,2,1) тоог нэрлэж тоолно.

Тоглоом"Геометрийн лотто".

Зорилтот:геометрийн хэлбэрийг таньж сурах.

Шалан дээр гурван цагираг байна их зайбие биенээсээ, тэдгээрийн дотор геометрийн хэлбэрүүд байдаг. Хүүхдүүд хөзрөө авч, хөгжим сонсохоор өрөөг тойрон гүйдэг. Хөгжмийн төгсгөлд тэд карт дээрх дүрсээр байшингаа олох ёстой.

"Гэрээ ол" тоглоом.

Зорилтот: 1-ээс 4 хүртэлх тоо, тэдгээрийн тоон зурагтай харьцах талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Хүүхдүүд тоон карт барьж байна. Хөгжмийн чимээнээр хүүхдүүд эргэн тойрон гүйдэг бүлгийн өрөө... Дохионы дагуу (хэнгэрэг цохих) хөтлөгч (1,2,3) тооны дүрс бүхий картыг өргөхөд харгалзах тооны карттай хүүхдүүд түүн рүү гүйнэ.

Хөгжмийн түр зогсолт(эцэг эх, хүүхдүүдийн дуулсан хүүхдийн дууны попурри).

"Дуртай үлгэрүүд" асуулт хариулт.

Хөтлөгч хүүхдүүдийн дуртай үлгэрийн ишлэлүүдийг уншиж, хүүхдүүд, эцэг эхчүүд тэдний нэрийг таамаглаж байна.

Тоглоом "Ипподром"(хүүхэд, эцэг эхийн хувьд).

Зорилтот:анхаарал, хөдөлгөөний хэмнэлийг хөгжүүлэх.

Хөтлөгч "уралдааны зам" гэж хэлэхэд бүгд хөлөө гишгэж, өвдөг дээрээ гараа алгадаж, морь уралдуулахыг дуурайдаг. "Аав" гэдэг үгээр тэд гараа нүд рүү нь аваачиж (тэд "дурран" -аар хардаг) чанга дуугаар: "Өө-өө-өө" гэж бага зэрэг босоод хэлдэг. "Ээж" гэсэн үгээр тэд сандлаасаа үсэрч, алгаа ташиж, гараа дээш өргөж, хашгирав: "Хүрээ! Ура! Ура!". "Хүүхдүүд" гэсэн үгээр тэд гараа урагш сунган, хөлийг нь дарж, "Би зайрмаг авмаар байна!" Гэж хашгирав.

Тоглоом "Би бол Лев Гоша"(хүүхдүүд болон эцэг эхчүүдэд зориулсан).

Зорилтот:өөртөө итгэх итгэлийг хөгжүүлэх.

Багш таныг хүүхдүүдийн нүдийг аниад, тус бүр нь арслан болж хувирсан гэж төсөөлөхийг урьж байна. Лео бол араатны хаан, хүчтэй, хүчирхэг, өөртөө итгэлтэй, тайван, ухаалаг. Тэр царайлаг бас эрх чөлөөтэй. Багш хэлэхдээ: "Нүдээ нээ. Арслангийн нэрийн өмнөөс өөрийгөө танилцуул: "Би бол Лев Гоша." Бардам, итгэлтэй алхаагаар самбар дээр алх. Сайн байна!"

В.Гэр бүлийн уулзалт "Б өвлийн үдэш"Манай бүлгийн уламжлал. Өнөөдөр би хүүхдүүдээ хамгийн сайн уламжлалаар хүмүүжүүлдэг нэг гэр бүлийг танилцуулахыг хүсч байна. Тэднийг угтан авцгаая.

Гэр бүлийн туршлагаа хуваалцах.

В.Ингээд бидний хөгжилтэй, хөгжилтэй үдэш дуусч байна баяр хөөртэй амралт... Үүнийг илүү сайн санахын тулд бид зураг зурах болно. Зураачид харандаа, цаас, зотон дээр будгаар зурдаг. Мөн бид танд хуушуур дээр зураг зурахыг санал болгож байна. (Тавган дээр хуушуур, аяганд чанамал сироп, халбага байна. Зургийг хийхийн тулд сиропыг халбагаар дусаах хэрэгтэй.)

Хуушуур дээрх зургийн танилцуулга.

Айл бүр хуушуур дээр юу зурсан, орой юу хамгийн их таалагдсан тухайгаа ярьдаг. Энэ хуушуурыг бүхэл бүтэн гэр бүл иддэг.

Эцэст нь хүн бүр "бяцхан галт тэргэнд" суугаад бүх ширээг тойрч, гайхалтай, ер бусын зургуудыг биширдэг. Дараа нь цай, хуушуураар хооллодог.

MBDOU 1-р цэцэрлэг "Рябинка" Нефтейюганск, ХМАО-Югра

"Амжилт хүсье" дунд бүлгийн эцэг эхчүүдтэй хийсэн идэвхтэй хичээлийн тойм.

"Нийгэм соёлын гарал үүсэл" хөтөлбөрийн дагуу дунд бүлгийн эцэг эхчүүдтэй хийсэн идэвхтэй хичээлийн тойм.

Дунд бүлгийн эцэг эхчүүдтэй хийсэн идэвхтэй хичээлийн тойм
"Нийгэм-соёлын гарал үүсэл" хөтөлбөрийн хүрээнд

Сэдэв:"Амжилт хүсье"

Зорилтот:

1. Нөөцийн дугуйлан нь эцэг эхчүүдэд хүүхдээ хүмүүжүүлэхэд сайн гэр бүлийн үлгэр жишээ үнэ цэнийг мэдрэх боломжийг олгодог.

2. Энэхүү сургалт нь эцэг эхчүүдэд одоо байгаа туршлагыг ойлгох, бусад гэр бүлийн туршлагатай танилцахад тусална.

Ажлын үе шатууд:

1. Бэлтгэл үе шат.
Багш нь сэдвийн талаар эцэг эхчүүдэд мэдээлж, текстийг уншихыг санал болгодог. танилцуулгабагш. 4-5 насны хүүхдийн хөгжилд зориулсан "Амжилт хүсье" номын "Эцэг эхчүүдэд хэлэх үг"-ийг уншиж буй эцэг эхчүүд

2. Тойрог хэлбэрээр ажилла.

Эцэг эхчүүд текстийг уншиж, даалгавраа бие даан гүйцэтгэнэ: тэд зөв гэж үзсэн мэдэгдлүүдийг онцолдог.
3. Хосоор ажиллах.
Эцэг эхчүүд бие биенээ сонсож, хамтарсан шийдвэрт хүрэхийг зөвлөж байна.

4. Бүлгийн хэлэлцүүлэг, харилцан үнэлгээ.
Хосуудын нэг нь шийдлээ танилцуулж байна. Хэлэлцүүлэгт хосууд оролцдог өөр өөр сонголтуудсонголт.
Багш эцэг эхчүүдийг шинжээчийн дүгнэлттэй танилцуулна.

5. Тусгал.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хатуу амьдралаас аль замаар явахыг асуу
Өглөө нь цагаан явах нь дэлхийн хаана байна
Хэдийгээр энэ зам тодорхойгүй ч нарыг дага
Үргэлж яваарай найз минь, сайн сайхны замаар яв.

Хүндэт эцэг эх!Энэ уулзалт бидэнд харилцааны баяр баясгаланг авчирч, бидний сэтгэлийг дүүргэх болтугай гайхалтай мэдрэмжүүд... Би уулзалтаа Л.Татьяничевагийн үгээр эхлүүлэхийг хүсч байна (дэлгэц дээр зүйр цэцэн үг харагдана):

"Хүмүүст сайн зүйл хийх нь өөрөө илүү үзэсгэлэнтэй байх явдал юм."
- "Өөрөөсөө илүү хөөрхөн" гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?
Илүү ихийг хийх хэрэгтэй сайн үйлс.
Маш их байдаг сайхан зүйр үг: "Хүмүүст чамтай харьцахыг хүсч байгаагаар нь харьц"; сайн үйлсээс илүү хялбар бөгөөд тааламжтай байдаг. Таны хүүхэд амьдралынхаа эхний алхмуудыг хэрхэн хийхийг аль хэдийн сурсан. Өдөр бүр үзэсгэлэнтэй, нээгддэг Том ертөнцгайхалтай шинэ туршлага, сайхан найрсаг харилцаагаар дүүрэн. Амьдралын замхүүхэд олон замаас бүрддэг. Тэр аль замаар явах вэ? Хүүхдийн амьдрал түүнтэй холбоотой байх нь маш чухал юм сайн үйлсболон үйлдлүүд. Эдгээр асуудалд хүүхдийг бэхжүүлэх нь түүнийг бие даан, амьдралын замд итгэлтэйгээр алхахад тусалдаг.

Мөн бидний уулзалтын эпиграф нь А.Чепуровын хэлсэн үг байх болно.

Сайхан сэтгэлийг шүтэцгээе!
Сайхан сэтгэлийн тухай бодож амьдарцгаая:
Цэнхэр, одтой гоо үзэсгэлэнтэй
Газар сайтай. Тэр бидэнд талх өгдөг
Амьд ус, цэцэглэж буй мод.
Үргэлж зовсон тэнгэрийн дор
Сайхан сэтгэлийн төлөө тэмцэцгээе!

Өнөөдөр бид юуны талаар ярилцана гэж бодож байна вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч үлгэрийг сонс.

Энэ түүх эрт дээр үед нэгэн агуу мэргэн амьдарч байсан эртний хотод болсон. Түүний мэргэн ухааны алдар түүний эргэн тойронд тархсан төрөлх хот... Гэтэл хотод алдар нэрэнд нь атаархдаг хүн байсан. Тэгээд тэр мэргэн хариулж чадахгүй тийм асуулт гаргахаар шийдэв. Тэгээд тэр нуга руу явж, эрвээхэй барьж аваад, алгаа хооронд нь суулгаад: "Би мэргэн хүнээс миний гарт аль эрвээхэй байгааг асууя - амьд эсвэл үхсэн үү? Хэрэв тэр - амьд гэж хэлвэл би алгаа хааж, эрвээхэй үхнэ, хэрэв тэр үхсэн гэвэл алгаа нээвэл эрвээхэй ниснэ. Тэгвэл бидний хэн нь илүү ухаантай болохыг бүгд ойлгох болно." Атаархсан хүн эрвээхэйг барьж аваад, алгаа хооронд нь тавиад мэргэн рүү явав. Тэгээд тэр асуув: "Миний гарт ямар эрвээхэй байна вэ, хамгийн ухаалаг нь: амьд эсвэл үхсэн үү? Тэгээд үнэхээр байсан мэргэн, маш ухаалаг хүн"Бүх зүйл чиний гарт" гэж хэлэв.

-“Бүх зүйл чиний гарт” гэдэг мэргэдийн үгийг юу гэж ойлгох вэ? (Эрвээхэйний амьдрал эсвэл үхэл Энэ мөчзөвхөн атаархагчаас л хамааралтай байсан).

2. "Амжилт хүсье" нөөцийн тойрог

Сурган хүмүүжүүлэгчид, эцэг эхчүүд дугуйлан сууж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч

Таны ширээн дээр аяганд бөмбөлгүүдийг байгаа тул өөрт хамгийн их таалагдсаныг нь сонгоорой. Тэгээд одоо, шүр сонгосон бол зүүн нударгаараа шахаж, нүдээ аниад (үргэлж зүрх сэтгэлээсээ) инээмсэглээрэй, сэтгэлдээ юу сайн, сайхан байдаг, ямар чанаруудыг хайрладаг, үнэлдэг, өөрийгөө хүндэлдэг талаар бод. . Хэн бэлэн байна, нүдээ нээ. Инээмсэглэж буй царайг чинь хараад илүү гэрэл гэгээтэй болсныг анзаарсан. Сайхан сэтгэлт хүмүүс энд цугларсан болохоор тэр байх. Таны хэлсэн чанарууд төрөлхийн биш, хүмүүжүүлэх хэрэгтэй. Бид бүгд насанд хүрэгчид, хүүхдүүд өөр өөр замаар алхдаг. Гэхдээ хүн бүр сайн үйлс хийх дуртай замтай байдаг байх. Мөн таны дуртай замууд хаана байна. Надаас эхэлцгээе.

Миний дуртай зам өглөө бүр чам руу, манайх руу хөтөлдөг Цэцэрлэгхүүхдийн төлөө ажиллах гэж байна. Таны зам хаашаа хөтөлдөг вэ. Ингэж хэлье: “Би сайн үйл хийж байгаа учраас сайн сайхны замаар явж байна.

Эцэг эхчүүд бөмбөг дамжуулдаг

Таны өгүүллэгүүдэд баярлалаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Таны бодлоор гэр бүл эерэг зүйлийг бий болгоход ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? амьдралын туршлагахүүхдүүдэд?

Багш яриагаа дүгнэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бидний хүн нэг бүрийн гэр бол бүх зам, замын эхлэл юм. Эцэг эх нь хүүхдэд хамгийн ойр байдаг хүмүүс бөгөөд тэдний ачаар тэр зан үйлийн эерэг туршлага олж авдаг. Ээж нь хүүхэддээ халуун дулаан, хайрыг өгдөг. Ааваас хүүхэд эр зориг, мэргэн ухааны жишээг хардаг. Хүүхэд эцэг эхийнхээ үйлдлийг ажиглаж, өөрөө тэднийг дуурайхыг хичээдэг. Сайхан жишээмагтаал бол сайн туршлагын үндэс юм. Хүүхэд насанд хүрсэн хүнийг дуурайж, түүний зөвшөөрөл, дэмжлэгийг авах хүсэл нь түүнд амьдралын удирдамжийг сонгоход тусалдаг. Тийм ээ, амьдралд үнэт зүйлс байдаг бөгөөд түүнгүйгээр дэлхий дээр амьдрал байхгүй. Бид олон руу залгаж болно эерэг чанаруудхүн. Гэхдээ бид сайхан сэтгэлийг нэгдүгээрт тавьдаг.
Гэхдээ бид яагаад сайхан сэтгэлийг чухалчилдаг вэ? Эрэгтэй хүн гарч ирэхэд түүнийг оюун ухаан, хэл яриа, ур чадвар, урлагийн чадвараар шагнадаг байв. Хүн хоол хүнс авч, сайхан зүйл хийж, орон сууц барьж эхлэв. Гэхдээ хүний ​​дотор ямар байх нь зөвхөн түүний зүрх сэтгэлээс үргэлж хамаардаг. Энд та: "Бүх зүйл бидний гарт байна уу?"

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Энэ нь та бид хоёр хүүхдүүдийн сэтгэлд ийм байдлаар хэвтэх болно, тэд амьдралыг туулах болно гэсэн үг юм. Тэр ямар замаар явах вэ? Нялх хүүхдийн амьдрал сайн үйлс, үйлстэй холбоотой байх нь маш чухал юм. Хүүхдийг эдгээр асуудалд хүчирхэгжүүлэх нь түүнийг бие даан, амьдралын замд итгэлтэйгээр алхахад тусалдаг. Хүүхдийн амьдралын зам нь олон замаас бүрддэг: өвөө эмээ дээрээ очих аялал, цэцэрлэгт очих зам, тэдний хүлээж байгаа газар. баяр хөөртэй уулзалтуудНайз нөхөд, сурган хүмүүжүүлэгчдийн хамт энэ бол гайхамшигтай шувууд, амьтад амьдардаг ойд хүрэх зам, хүний ​​гар, сүнс ажиллаж байсан талбай руу хүрэх зам бол сүм рүү хүрэх зам юм. Мөн тэр түүнд аз жаргалтай, эелдэг байх болтугай.

4. Хосоор ажиллах

Агуу багш В.А.Сухомлинский: "Чи хүмүүсийн дунд амьдардаг, үйлдлээ ухамсараараа шалга: үйлдлээрээ бузар муу, зовлон зүдгүүр, таагүй байдал үүсгэдэггүй юу. Эргэн тойрныхоо хүмүүст сайхан мэдрэмж төрүүлээрэй." Олон бий сайн замууд... Эдгээр замууд нь сайн үйлс хийхэд хүргэдэг. Одоо би та бүхнийг хосоороо хуваагдан дүрслэлүүдийг ярилцаж, бие биенээ анхааралтай сонсож, хүүхдийг ямар замаар сайн үйлс хийх талаар хамтдаа шийдвэр гаргахыг урьж байна. Мөн хүүхэд сайн үйлс хийхэд ямар мэдрэмж төрүүлэхийг яаж тайлбарлах вэ

5. Тусгал.

- Даалгавар хийх явцад танд ямар бодол төрсөн бэ?
Хүүхдүүдийн зүрх сэтгэлийг сайн байхыг заа! -Хүмүүсийн таны төлөө хийж буй сайн сайхан бүхнийг эелдэг байдлаар хариулах, насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэн, залуу хүмүүст анхаарал халамж тавих, мэдрэмжтэй байх, мөн амьтдад эелдэг байх ёстой гэдгийг хүүхдүүдэд заах ёстой. Мөн эдгээр нь бид хүүхдүүдийг чиглүүлж, эдгээр замыг сонгохыг тэдэнд заадаг сайхан сэтгэлийн замууд юм.

Өргөдлийн маягт

Миний асуултад та найрал дуугаар "тийм" эсвэл "үгүй" гэж хариулдаг.

1. Хүнийг хүчээр эелдэг байж болох уу? (Үгүй)

2. Хэсэг хугацаанд эелдэг байж болох уу? (Үгүй)

3. Ямар нэгэн хүнд эелдэг хандах хэрэгтэй юу? (Тийм)

4. Сайхан сэтгэлтэй байх амархан уу? (Тийм)

5. Танд буян хийх хүсэл байдаг уу? (Тийм)

-Та дэлхий дээрх сайн сайхан үүрд мөнх амьдрах ёстой гэж бодож байна уу? (Тийм)

- Тэгэхээр бид сайн гэж хэлж болно - энэ мөнхийн үнэ цэнэ? (Тийм)

Бид мууг сайнаас давахыг зөвшөөрөх ёсгүй.

Мөн энэ нь зөвхөн биднээс хамаарна!

Санаж байна уу! Сайхан сэтгэл бол дэлхий дээрх бүх амьдралыг аврагч юм.

Оройгоо өндөрлөе

"Бүх дэлхий дээр сайн үйл хий" дууг тоглодог

Гэрийн даалгавар: Хүүхдийнхээ сайн үйлсийг бодож зур

Шинжээчдийн дүгнэлт

- өсөн нэмэгдэж буй хүний ​​зан чанар гэр бүлд бүрддэг;
- гэр бүлд хүүхэд өөрийн өвөрмөц байдал, өвөрмөц байдлыг мэдэрч эхэлдэг;
хүчирхэг гэр бүл- хүчирхэг төрийн үндсэн зарчим;
- гэр бүл нь хүнийг жинхэнэ аз жаргалыг олох боломжийг олгодог;
- гэр бүлд хүүхэд өмнөх үеийнхний оюун санааны туршлагыг эзэмшдэг;
- гэр бүл нь хүнд аюулгүй байдал, ирээдүйд итгэх итгэлийг өгдөг;
- гэр бүлийн амьдрал, уламжлал нь хүний ​​ирээдүйн хувь заяаг тодорхойлдог.

Их Петрийн нэрэмжит гимнази

Нээлттэй нэгдсэн хичээл дунд бүлэгЭэжүүдийн баярыг тохиолдуулан эцэг эхийн оролцоотойгоор.

Гүйцэтгэсэн: багш Морозова Елена Викторовна

Москва, 2018 он

ПРОГРАММЫН АГУУЛГА: Хөгжүүлэх харилцан яриа, монологийг дэмжих. Асуултуудад тодорхой хариулахын тулд үргэлжлүүлэн заа. Зохиол зохиож сур дүрсэлсэн түүхгэрэл зураг болон ой санамжаас. Хүүхдүүдийн ярианд нэр үгсийг идэвхжүүлэх: эелдэг, халамжтай, эелдэг, эелдэг, үзэсгэлэнтэй, хайрт, хайрт.

Цавуу, цаасыг болгоомжтой хэрэглэж сур, хуудасны төвд хоосон зайг байрлуул.

Урьдчилсан ажил: ээжийн тухай ярих, зураг үзэх, ээжийн тухай гэрэл зураг, хуруугаараа зурах, суралцах хурууны гимнастик "Алган дээр"

тоног төхөөрөмж: эхчүүдийн зураг, дидактик тоглоом "Хүүхдүүд алдагдсан" , амьтантай картууд, тэмцээний шинж чанарууд, ландшафтын хуудас, цавуу, сойз, салфетка, өнгөт цаасхүүхэд бүрт цэвэр ватман цаас, гуаш, өнгөт харандаа, эсгий үзэг бүхий самбар.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд хагас тойрог дээр зогсож байна.

1. шүлгийн мэндчилгээ (хүүхдүүд хэлэх)

Сайн уу баруун гар

Сайн уу зүүн гар

Сайн уу найз, сайн уу найз

Сайн байна уу, манай найрсаг хүрээлэл.

Би цэцэрлэгтээ хайртай,

Энэ нь залуусаар дүүрэн, магадгүй зуу, магадгүй хоёр зуу,

Бид хамтдаа байхдаа сайхан байдаг.

Бүх зүйл байрандаа байна уу?

Бүх зүйл энд байна уу?

Эргэж, эргэж харав

Тэгээд тэд бие бие рүүгээ инээмсэглэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би У.Ражайн шүлгийг уншсан

Өглөө хэн над дээр ирсэн бэ? Ээж ээ

Хэн "Босох цаг нь болсон уу?"

Хэн будаа чанаж чадсан бэ?

Хэн аяганд цай асгасан бэ?

Миний сүлжсэн үсийг хэн сүлжсэн бэ?

Та гэртээ бүх юмаа цэвэрлэв үү, шүүрдэх үү?

Хүүхдүүд хэн инээх дуртай вэ?

Дэлхийн хамгийн шилдэг нь хэн бэ?

Энэ шүлэг хэний тухай бэ? Хүүхдүүд ээжийгээ хэрхэн энхрийлэн дууддаг вэ? Яагаад бүх насанд хүрэгчид, хүүхдүүд ээжийгээ хайрладаг вэ?

2. Тоглоом "Ээжийн тухай яриач" гэрэл зургийн үзүүлэнгийн хамт.

Би ээжийнхээ тухай эхлүүлж, үзүүлж, ярьж, ээжийнхээ нэр, овог нэрийг анхаарч үзээрэй.

3-4 хүний ​​түүх.

Сурган хүмүүжүүлэгч : - Залуус аа, хэн нэгэн хаалга маажахыг сонсож байна уу? Явж харцгаая.
- Өө, нохой энд байна! Тэр ямар нэг юм хэлж байна! Гэтэл бид амьтны хэлийг ойлгодоггүй. Тиймээс та ид шид ашиглах хэрэгтэй.
- Миний хаана байна Шидэт саваа? (саваа хөдөлгөөн)
- Ээрэх, эргүүлэх, амьтан болж хувирах. (хүүхдүүд амьтны маск өмсдөг)
- Гөлөг бидэнд юу хэлж байгааг сонсож байна уу?
- Тэр биднээс тусламж хүсч байна. Амьтад хүүхдүүдээ алдсан, бид тэднийг олоход туслах ёстой. Бид танд туслах уу? (хүүхдийн хариулт)

3. Тоглоомын ангилал "Хүүхдүүдээ алдсан уу?" / амьтны зураг /

(Ширээн дээр амьтад, тэдний бамбарууд байдаг. Хүүхэд бүр нэг амьтныг сонгож, түүнд зориулж бамбарыг олж зөв нэрлэж өгдөг).

Нээлттэй хичээл хийх нь багшийн амьдралын сэтгэл хөдөлгөм мөч юм. Дунд бүлгийн (4-5 насны) хүүхдүүдтэй харьцдаг сурган хүмүүжүүлэгч нь энэ үйл явдлыг хүүхдүүдэд мартагдашгүй, сонирхолтой болгохын зэрэгцээ хамт ажиллагсад, сурагчдын эцэг эхийн зөвшөөрлийг авах үүрэг хүлээдэг. Хичээлийн сайтар бодож боловсруулсан бүтэц, уран зохиолын сонголт, дасгал боловсруулах, тоног төхөөрөмж бэлтгэх - ийм анхааралтай гүйцэтгэсэн ажил нь танд өөрийгөө харуулах боломжийг олгоно. сайн мэргэжилтэнмөн дуртай зүйлээ хийж байгаа хүн.

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн нээлттэй хичээлийн бэлтгэл

Нээлттэй анги - Энэ бол хэлбэрүүдийн нэг юм арга зүйн ажилболовсролын байгууллагууд. Ийм хичээлийг удирдаж буй багш нь хамт ажиллагсаддаа боловсролын салбарын зарим шинэ санаа, технологийг харуулж, эсвэл хуримтлуулсан туршлагаа хуваалцаж, хүүхдүүдийн олж авсан үр дүнгээр харуулсан болно. Энэ нь сурагчдын эцэг эхчүүдэд цэцэрлэгийн боловсролын үйл явцын онцлог, хүүхдүүдийн амжилтыг танилцуулах арга хэмжээ байж болно.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хувьд энэ нь бүлгийн ажлын ерөнхий төлөвлөлтөд багтсан нийтлэг үйл ажиллагаа бөгөөд хүмүүжил, боловсролын шинж чанартай тодорхой ажлуудыг гүйцэтгэхэд зориулагдсан байдаг. Хүүхдүүд хичээлдээ юу ч байхгүй ирдэг тусгай сургалтболон урьдчилсан "сургуулилт". Дунд бүлгийн сурагчид аль хэдийн маш их зүйлийг мэддэг, чаддаг, яриаг идэвхтэй хөгжүүлдэг. оюуны чадварболон сэтгэл хөдлөлийн-сайн дурын хүрээнд моторт ур чадварыг хөгжүүлэхэд эерэг өөрчлөлтүүд гарч, бие даасан байдал илэрдэг. Нээлттэй хичээл хийхдээ багш энэ насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэцийн өндөр үйл ажиллагааг харгалзан үзэх ёстой.

Агуулга, үйл ажиллагааны хурдаараа нээлттэй хичээл нь ердийнхөөс ялгаатай байх ёсгүй

Таван настай "яагаад" амьдралын янз бүрийн салбарт учир шалтгааны харилцааг сонирхож, тэднийг холдуулдаг. мэргэжлийн үйл ажиллагаанасанд хүрэгчид, тэд эргэн тойрон дахь ертөнцийн янз бүрийн талуудын талаархи санаа бодлыг хөгжүүлж эхэлдэг.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад нээлттэй хичээлийн төрлүүд

Тэдний зорилгын дагуу дунд бүлгийн нээлттэй хичээлүүд нь янз бүрийн хэлбэртэй байж болно.

  • Боловсролын яамны үйл ажиллагааны хүрээнд боловсролын байгууллагуудын нээлттэй хичээл. Энэ нь залуу мэргэжилтнүүдийг сургах эсвэл хамтран ажиллагсдын хооронд туршлага солилцох зорилгоор хийж болно.
  • Дээд түвшний мэргэшлийн ангиллын шалгалт өгөхөөс өмнө баталгаажуулалтын хороонд өгөх хичээл.
  • Мэргэжлийн тэмцээнд оролцох хүрээнд хичээл.
  • Сурагчдын эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй үзвэр.

Хамтран ажиллагсад эсвэл баталгаажуулалтын хороонд зориулсан нээлттэй хичээл нь сургалтын үйл явцад шинэ зүйлийг харуулах ёстой. Энэ байж болох юм шинэ технологихичээл заах эсвэл шинэ заль мэхматериалыг танилцуулах, даалгавар сонгох, хүүхдүүдийн урам зориг, ажлын байрны зохион байгуулалт гэх мэт.

Нээлттэй хичээл нь энгийн хичээлээс ялгаатай бөгөөд багш оролцож буй ажиглагчдад үзүүлэхийг хүсч буй арга зүйн зорилгоо илэрхийлдэг.

Сурагчдын насны онцлогийг харгалзан дунд бүлгийн нээлттэй хичээлүүдийн жишээ

Дунд бүлгийн нээлттэй хичээлийг янз бүрийн сэдвээр, янз бүрийн тоног төхөөрөмж ашиглан хийж болно.

  • Компьютерийн технологийг ашиглах. Интерактив самбар, компьютер нь боломжуудыг ихээхэн өргөжүүлдэг харааны аргуудЭнэ насны хүүхдүүдэд харааны-дүрслэлийн сэтгэлгээ давамгайлж байгаатай холбоотой гол зүйл болох суралцах. МХХТ нь судалгааны объектыг илүү цогц, өнгөлөг байдлаар харуулах боломжийг олгодог. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд үзүүлсэн мультимедиа материалын тод байдал, илэрхийлэлд татагдахгүй байх боломжгүй. Том дэлгэц ашиглах нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн харааны ачааллыг бууруулдаг гэдгийг санах нь зүйтэй бөгөөд энэ нь хүүхдийн нүдний линз үүсэх үе шатанд байгаа тул онцгой ач холбогдолтой юм. Дээр дурдсан бүхэн компьютерийн технологийг ашиглан хичээл явуулахыг дэмжиж байна.
    • Киреева Светлана "МХХТ ашиглах хичээлийн хураангуй" Сайн уу, зараа!" ...
    • Звонарева Елена "МХТ ба ESM ашиглан дунд бүлгийн сурагчидтай хийсэн нээлттэй хичээлийн хураангуй".
  • Хэрэглээ уламжлалт бус техник дүрслэх урлаг... Таван настай хүүхдүүдийн зургууд нь тэгш өнцөгт, зууван хэсгүүдээс бүрддэг боловч нүд, хамар, ам, хувцасны нарийн ширийн зүйлийг аль хэдийн зурсан байдаг. Зургийн хичээл нь хүүхдийн нарийн моторт ур чадвар, төсөөлөл, ойлгох чадварыг хөгжүүлэхэд чухал ач холбогдолтой өөрийн сэтгэл хөдлөл... Уламжлалт бус арга техникийг ашиглах нь хүүхдэд өөрийн гараар илүү илэрхий дүр төрхийг бий болгох, өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг нэмэгдүүлэх, гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэхэд тусалдаг.
  • Хийх хөгжмийн хичээлүүд... 5 настайдаа хүүхэд хөгжмийн бүтээлч бүтээлийг ухамсартайгаар сонсож, тухайн бүтээлд хамаарах үйлдэл, мэдрэмжийг сэтгэл хөдлөлөөр хүлээн авч, сонссон зүйлээ үзэсгэлэнтэй, гунигтай, баяр баясгалантай гэж дүгнэж чаддаг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд ажлын талаархи сэтгэгдлээ илэрхийлэх боломжтой. Эдгээр насны онцлогхичээл боловсруулахдаа харгалзан үздэг.
    • Яшкузина Евгения "Бид хаврыг аврахаар явах болно".
    • Курлыкова Людмила "Матрёшка хүүхэлдэйнүүд бидэн дээр ирлээ."
  • сэдвээр хичээл явуулж байна эрүүл аргаамьдрал. Дунд бүлгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд хүний ​​​​бүтэц, мэдрэхүйн эрхтнүүдийн ач холбогдлыг үргэлжлүүлэн танилцуулсаар байна. Тэд "Эрүүл байх" гэдэг ойлголт юу гэсэн үг вэ, яагаад өдөр тутмын дэглэм, хоолны дэглэмийг сахих нь чухал, ямар хоол хүнс эрүүл байдаг, яагаад хувцас хунараа цэвэр, цэвэрхэн байлгах талаар тайлбарлав. Хүүхдэд түүний үйлдлүүдийн бие махбодид ямар үр дагавар гарахыг аль хэдийн тайлбарлах боломжтой (“Хэрэв та зайрмаг их идвэл хоолой өвдөнө”, “Шүдээ арчлах юм бол эрүүл, үзэсгэлэнтэй байх болно”. ). HLS ангиуд нь эдгээр ажлыг гүйцэтгэхэд чиглэгддэг.
    • Васильева Елена "Эрүүл байгаарай!" ...
    • Колобова Ольга "Би эргийн эрүүл мэнд".
  • сэдвээр хичээл явуулж байна биеийн тамир... 5 настайдаа энэ нь үргэлжилдэг идэвхтэй өсөлтсургуулийн өмнөх насны хүүхдийн бие, хэрэгцээ моторт үйл ажиллагаачухал ач холбогдолтой хэвээр байгаа бол удирдан чиглүүлэх боломжтой үйл ажиллагааны зорилготой. Таны биеийн чадвар, түүний бүтцийг мэдэх хүсэл байдаг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд багаар ажиллах, авхаалж самбаа, дасгалыг зөв хийх чадвараараа амжилтаа харуулах хүсэл эрмэлзэлтэй болж эхэлдэг. Байгууллагын бүх хэлбэрээр моторт үйл ажиллагааХүүхдэд зохион байгуулалт, бие даасан байдал, санаачлага, үе тэнгийнхэнтэйгээ найрсаг харилцаа тогтоох чадварыг хөгжүүлэхийг хичээх шаардлагатай.
    • Гэгээн Валентины кабин "Нөхөрлөж сурах нь".
    • "Үлгэрийн орноор аялах" нээлттэй хичээл.
  • Логоритмын хичээл. Энэ насны хүүхдүүдэд моторт ур чадвар сайжирдаг. Яриа үүсэхэд дуу авианы дуудлага сайн болж (дууны дуу авианаас бусад), хэл яриа сайжирдаг. Хэмнэлтэй яриа, шүлэг нь анхаарлыг татдаг. Логоритмик нь хэмнэл, хэмнэл, дуудлагыг сайжруулах, амьсгалыг зөв болгоход тусална.
    • Андрианова Ольга.
    • "Цагаан хичээл" лого дээр эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй хичээл.
  • Танин мэдэхүйн судалгааны хичээл зохион байгуулах. В Танин мэдэхүйн хөгжилдунд насны хүүхдүүд сургуулийн өмнөх наснысэтгэцийн өндөр үйл ажиллагаа ажиглагдаж байна. Тэднийг "яагаад" гэж нэрлэдэг олон тооныамьдралын янз бүрийн хүрээний талаархи асуултууд. дээр хичээл явуулж байна судалгааны үйл ажиллагаасонирхолтойгоор хүлээн авах болно.
    • Афанасьева Хайр "Усанд зочлоход!" ...
    • "Үл үзэгдэх агаар" судалгааны үйл ажиллагааны нээлттэй хичээл.
  • Цэцэрлэгийн сэтгэл зүйчтэй хичээл хийх. Дунд зэргийн хүүхдүүдэд насны ангилалсэтгэл хөдлөлөө хянах чадвар нь илэрч эхэлдэг. Үүний зэрэгцээ сэтгэл хөдлөл нь гайхалтай илэрхийлэлтэй, өрөвдөх сэтгэл, өрөвдөх сэтгэл сэрж, үйл ажиллагааны ёс суртахууныг бий болгодог. Хүүхдэд бусдад эелдэг хандлагыг зааж сургах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх шаардлагатай.
    • "Миний өдрийн сэтгэлийн байдал" үлгэрийн эмчилгээний элементүүдтэй сэтгэл судлаачийн нээлттэй хичээл.
    • Кучина Мария "Нөхөрлөл инээмсэглэлээс эхэлдэг цэцэрлэгийн дунд бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн багш-сэтгэл зүйчийн хичээл".
  • Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн нийгэм, ёс суртахууны боловсрол олгох хичээлүүдийг явуулах. үед дүрд тоглох тоглоомуудбайнгын түншүүдийн бүлгүүд байгуулагдаж байгааг харж болно. Тэдний тоо 2-5 хооронд хэлбэлзэж болно. Хүүхэд нөхөрлөлийн хэрэгцээ, зөвхөн насанд хүрэгчдээс төдийгүй үе тэнгийнхнийхээ дэмжлэг, зөвшөөрөл авах хүсэл эрмэлзэлийг бий болгодог. Чухал ач холбогдлын тухай ярихын тулд жишээ ашиглах шаардлагатай байна найрсаг харилцаахүмүүсийн хооронд, бусдад эелдэг хандах, эелдэг харьцах үгсийг мэдэж, хэрэгжүүлэх.
    • Городничева Нина "Нийгэмшүүлэх нээлттэй хичээл" Шапоклякт найзууд байхыг заацгаая ".
    • Курышева Жулиа "Нийгэм, ёс суртахууны боловсролын дунд бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй."
  • Усан сэлэлтийн нээлттэй хичээл. Усан сэлэлтийн хичээлүүд хоорондоо зохицдог физик шинж чанарорганизм: уян хатан байдал, уян хатан байдал, булчингийн хүч чадал, хөдөлгөөний зохицуулалт, хатууруулах нөлөөтэй, сайжруулдаг дархлааны систем... Нөгөөтэйгүүр, энэ төрлийн спорт нь хувь хүний ​​​​хөгжилд нөлөөлдөг: зорилготой, тууштай, эр зориг илэрч, нэгэн зэрэг сахилга бат, багаар ажиллах чадварыг бий болгодог. Энэ бүхэн нь дунд бүлгийн хүүхдүүдийг хөгжүүлэх эерэг утгатай бөгөөд боломжтой бол усан санд хичээл хийх шаардлагатай байдаг.

Усанд сэлэх хичээлийг зөвхөн ариун цэврийн шаардлага хангасан усан сантай хүүхдийн байгууллагад явуулдаг.

Видео: дунд бүлгийн нийгэм, сэтгэл хөдлөлийн хөгжлийн нээлттэй хичээл

https://youtube.com/watch?v=cYdBMioKpwcВидеог ачаалах боломжгүй: Нийгэм-сэтгэл хөдлөлийн хөгжлийн дунд бүлгийн GCD хураангуй (https://youtube.com/watch?v=cYdBMioKpwc)

Хүснэгт: нээлттэй хичээлийг хэрхэн бэлтгэх

зохиолч Л.В.Капустянская, арга зүйч, Павловск
Бэлтгэл үе шатууд
  1. Багш нээлттэй хичээлийн сэдвийг сонгохдоо өөрийн боловсруулсан сайжруулалт, техник, арга барил, сурагчдын үйл ажиллагааны зохион байгуулалт зэргийг илүү сайн харуулах материалын дүн шинжилгээг харгалзан бие даан хийдэг. өөр өөр үе шатуудангиуд.
  2. Нээлттэй хичээлийн арга зүйн зорилгыг томъёолсноор сургалтыг эхлүүлэх шаардлагатай. Арга зүйн зорилго нь хичээлийн үндсэн арга зүйг тусгасан болно. Энэ нь дотоод ажиглалт, хичээлд дүн шинжилгээ хийхэд хамгийн бүтээлч, бодитой хандах, сонгосон арга, арга, зохион байгуулалтын хэлбэрүүдийн зөв байдлыг үнэлэхэд тусална.
    Нээлттэй хичээлийн арга зүйн зорилгыг дараах байдлаар томъёолж болно.
  3. Нээлттэй хичээлд бэлтгэхдээ багш нь орчин үеийн мэдээллийг ашиглах, сурган хүмүүжүүлэх материалаас материалыг сонгох ёстой арга зүйн уран зохиол, айлчлалын үр дүнг ашиглах арга зүйн семинарууд, үзэсгэлэн гэх мэт Энэ бүхэн хичээлийг сонирхолтой, мэдээлэл сайтай болгоход тусална.
  4. Хичээлийн материал, техникийн хэрэгслийг урьдчилан бэлтгэсэн байх ёстой. Тоног төхөөрөмж болон TCO-г үйл ажиллагаандаа туршиж үзэх хэрэгтэй. Хичээлдээ ашиглах дарааллыг бодож үзээрэй.
  5. Дүрс, дуу дүрсний хэрэглүүрийг заасан зорилгод хүрэхийн тулд хамгийн сайн ашиглахын тулд сонгох ёстой. Дэндүү олон харааны хэрэгсэлХүүхдүүдийн анхаарлыг сарниулж, ашиглагдаагүй олон тооны дүрслэл нь хичээлд үндэслэлгүй юм. Даруу байж, үйл ажиллагааг чимэглэл болгон дүрслэн харуулахыг бүү хэтрүүл. Бүх зүйл дүрслэх материалхичээл нь тухайн хичээлийн зорилгод нийцүүлэн ажиллах ёстой.

Хичээлийн үеэр хүүхдүүдийг идэвхтэй ажиллахад хэрхэн урамшуулах вэ

Нээлттэй хичээлтэй их ач холбогдолбагшийн мэргэжлийн карьерын төлөө. Асран хамгаалагч нь үйлдвэрлэхийн тулд хүчин чармайлт гаргах ёстой эерэг сэтгэгдэлзочин дээр. Аливаа хичээлийн гол зүйл бол хүүхдүүд бөгөөд тэд танихгүй хүмүүс байсан ч энэ арга хэмжээнд оролцохдоо баяртай байх ёстой.

Хичээл нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эерэг хандлагыг бий болгохоос эхлэх ёстой.


Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын дунд бүлэгт нээлттэй хичээл хийх

Ийм хичээлийг зохион байгуулахдаа үл таних насанд хүрэгчдийн хичээлд байх нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн анхаарлыг сарниулж, шаардлагагүй сандарч болзошгүй гэдгийг анхаарах хэрэгтэй. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн харааны талбарт орохгүйн тулд зочдод зориулсан газрыг урьдчилан бэлтгэхийг зөвлөж байна. Энд байгаа хүмүүсийн тоо хэт их байж болохгүй.

Энэ нь сурагчдын хувьд гэнэтийн зүйл биш байхын тулд багш нэг, хоёр өдрийн дараа ангид зочид ирэх болно, тэд хүүхдүүдтэй танилцаж, тэдэнтэй тоглож сурахыг хүсч байгааг анхааруулж байна. Хэрэв хэрэгжүүлсэн бол нээлттэй харагдацЭцэг эхчүүдийн хувьд ээж, аавууд хүүхдүүдийн цэцэрлэгт юу хийж байгааг маш их сонирхож байгаа тул тэд хичээл үзэхээр ирнэ гэж хэлж болно.

Нээлттэй хичээлийг давтаж болохгүй, харин хүүхдэд энэ талаар анхааруулах хэрэгтэй

Багшийн тайван өнгө аяс, өөртөө итгэлтэй байдал, хүүхдэд эелдэг хандах хандлага нь хүүхдүүдэд нөхцөл байдлыг шаардлагагүй сэтгэлийн хөөрөлгүйгээр ойлгоход тусална.

Хүүхдүүдтэй хичээл эхлэхийн өмнөхөн багш зочдод ирээдүйн хичээлийн төлөвлөгөө, түүнийг явуулах зорилгыг танилцуулж, бүлгийн тайлбарыг өгдөг.

Хүснэгт: нээлттэй хичээлийн өмнөх багшийн ярианы төлөвлөгөө

Зүйлийн шинж чанар Агуулга
Бүлгийн шинж чанар
Удахгүй болох хичээлийн төслийн онцлог
  • Хүүхдийн насны онцлог.
  • Сэдэв, хэсэг гэх мэт хичээлийн байршлыг тодорхойлох.
  • Хичээлийн зорилго, зорилтыг боловсролын материалын агуулгатай хамт жагсаах.
  • Хичээлийн бүтцийг дүгнэх.
Удахгүй болох хичээлийн төслийн үндэслэл
  • Хичээлийн сонгосон сэдвийн хамаарлын үндэслэл.
  • Хичээлийн сэдэв ба арга зүйн асуудал, багшийн ажиллаж буй бие даасан боловсролын сэдэв хоорондын уялдаа холбоог илчлэх.
Нээлттэй хичээлийн танилцуулга
  • Хичээлийн сэдэв, гарчгийг дуудаж байна.
  • Удахгүй болох хичээл дээр санал болгож буй арга зүйн шинэлэг зүйлийг боловсруулах.
  • Хичээлийн хамгийн сонирхолтой элементийн бүтцийн хураангуй:
  • Туслах конспектийн оноо.
  • Жишээ танилцуулга дидактик материал (дидактик тоглоомууд, тараах материал, дээж гэх мэт).
  • Санамж бичиг, товхимол тараах.
  • Ном зүйг унших (эсвэл дэлгэцэн дээр үзүүлэх).

Дунд бүлгийн нээлттэй хичээлийн сэдвүүдийн жагсаалт

Багш нээлттэй хичээлийн сэдэв, түүнийг зохион байгуулах арга барилыг ажлын төлөвлөлт, түүнд тулгуурлан сонгодог арга зүйн материалболон түүний ашиглаж болох тоног төхөөрөмж. Судалсан материалын хэмжээний хувьд энэ нь нийтлэг үйл ажиллагаа байх ёстой. Хичээлийн хөтөлбөрөөс цааш явах шаардлагагүй.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын дунд бүлэгт нээлттэй хичээл явуулахад ашиглаж болох сэдвүүдийн жагсаалт:

  • Байгаль орчны анхаарал: "Агаар", "Ус ба түүний хамгаалалт", "Байгаль", "Туулайтай уулзах".
  • Эрүүл амьдралын хэв маяг: "Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ ямар ашиг тустай вэ", "Хэрвээ та эрүүл байхыг хүсч байвал өөрийгөө тайвшруулаарай!", "Амин дэмийн ашиг тусын талаар".
  • Аюулгүй зан үйл: “Дүрмээ давтъя замын хөдөлгөөн"," Гэрийн цахилгааны аюулгүй байдал.
  • Ёс суртахуун, гоо зүйн боловсрол: "Сайн сэтгэлийн сургаал", "Долоо хоногийн ном", "Эелдэг мисс".
  • Математикийн хичээл хийх, бичиг үсэг заахад "Бяцхан улаан малгайт" эсвэл "Колобок" гэх мэт алдартай үлгэрүүдийг ашиглах.
  • Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг нийгэмшүүлэх: "Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөр", "Аавуудын өдөр", "Миний гэр бүл".

Хүснэгт: дунд бүлгийн нээлттэй хичээлийн цагийн төлөвлөгөө

Хүснэгт: дунд бүлгийн нээлттэй хичээлийн тойм жишээ

зохиолч Максимченко Е.В., MBDOU №3 "Хусан" сургуулийн багш, х. Ростов муж, Пешково.
Нэр "Усан доорх ертөнц рүү аялах"
тайлбар Ашиглаж байна Компьютерийн технологи, багш усан доорх ертөнц, түүний оршин суугчдын гоо үзэсгэлэнг харуулж, өнгөлөг видео материал, сайн сонгосон хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг. хөгжмийн дагалдан... Аялал жуулчлалын уур амьсгал Шинэ дэлхийЭнэ нь зөвхөн харааны дууны аргаар бүтээгдэхээс гадна хүрэлцэхүйц объектуудыг ашигладаг: хясаа, чулуу, элс. Энэ бүгдийг нэгтгэж үзвэл хичээлийн даалгавруудыг шийдвэрлэх боломжийг танд олгоно.
Зорилтот Анхны санааг өгнө үү усан доорх ертөнц, түүний зарим оршин суугчид болон тэдгээрийн онцлог шинж чанаруудын талаар.
Хөтөлбөрийн даалгавар
  • Боловсролын:
    • усан доорх ертөнцийн оршин суугчдын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох;
    • хүүхдийн үгсийн санг нэр үгээр баяжуулж, идэвхжүүлэх: наймалж, акул, далайн гахай, сэрвээ, сорогч; нэр үг: махчин, гулгамтгай, урт; үйл үг: усанд сэлэх, ан хийх;
    • хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи гоо зүйн ойлголт, үзэсгэлэнтэй байдлыг харах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Хөгжиж байна:
  • Боловсролын:
    • сониуч зан, суралцах хүслийг төлөвшүүлэх дэлхий;
    • сурагчдын бүлгийн эв нэгдлийг нэмэгдүүлэх;
    • сайн сайхан сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
Урьдчилсан ажил
  • Далайн амьдралыг харуулсан зураг, чимэглэл,
  • сэтгэц-гимнастик сурах, хурууны гимнастик "Далайн амьтад" В.Волнин,
  • хөгжим сонсох: "Далайн чимээ", "Дельфиний дуунууд.
Тоног төхөөрөмж
  • Мультимедиа проектор,
  • дэвтэр,
  • Далайн чимээтэй CD,
  • далайн хясаа,
  • далайн хайрга,
  • элс цээж,
  • далайн үзэмжтэй ил захидал дээрх даалгавар.
Танилцуулгын үе шат V .: Залуус аа, өнөөдөр зочид бидэн дээр ирлээ, тэдэнтэй мэндчилье. (Хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг).
Залуус аа, энэ юу вэ? (Багш далайн хясаа зааж, хүүхдүүд хариулдаг). Бүрхүүлийг хаанаас харж болох вэ? (Далайд). Далайд хясаанаас өөр зүйл байдгийг та мэдэх үү? Далайд олон янзын оршин суугчид, түүний дотор зузаан хайрсаар бүрхэгдсэн загас амьдардаг. Сэрвээ нь тэднийг хөдөлгөхөд тусалдаг ба заламгайны тусламжтайгаар загас усанд ууссан агаараар амьсгалдаг.
Залуус аа, та усан доорх гайхалтай ертөнцөд зочлохыг хүсч байна уу? (Тийм). Өнөөдөр бид далайн амьтдыг харж, тэдний талаар их зүйлийг мэдэж авах аялалд гарцгаая. Бид яаж тийшээ очих вэ? (Хүүхдийн хариулт).
Далайн ёроолоос хясаа ид шидтэй тул бидэнд туслах болно! Ирээд угаалтуур дээр гараа тавиад нүдээ аниад ир. Далайн чимээ аль хэдийн сонсогдов. (Ид шидийн хөгжим тоглодог). Ингээд бид усан доорх хаант улсад орлоо. (Дэлгэц дээр усан доорх ертөнцийн гэрэл зургийг харуулав). Нүдээ нээ.
Гол үе шат В.:
  • Манай бүлэг өөрчлөгдсөн
    Энэ нь далайн ёроол болж хувирав!

Тэгэхээр бид усан доорх ертөнцөд орлоо, энд хэн амьдарч байгааг харцгаая? (Тийм).
Хаалга тогшиж, дэлгэцэн дээр лусын дагина уйлж байна (видео).
А: Залуус аа, хар даа, хэн уйлж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Магадгүй бид бяцхан лусын дагинаас яагаад уйлж байгааг нь асуух хэрэгтэй болов уу? Бяцхан лусын дагина юу болсон бэ, чи яагаад уйлаад байгаа юм бэ? (Видео).
Бяцхан лусын дагина: Далайд шуурга болж, миний найзуудыг далайн муу шидтэн Урсула авав. Хэрэв би чиний цээжинд байгаа түүний бүх оньсого тааварыг хясаагаар тайлбал найзуудаа буцааж өгнө гэж тэр надад амласан!
В .: Санаа зоволтгүй, бяцхан лусын дагина, залуус бид хоёр танд туслах болно. (Цээжнээс оньсого таавар гаргадаг). Би чамайг суухыг санал болгож байна далайн чулуумөн далайн амьтдын зургийг сайтар ажиглаарай. Би оньсого хийх болно, та үүнийг тааварлаарай.

  • Махчин том загас
    Бөөн юм шиг нисэв
    Хохирогчийг тэр даруй залгиж,
    Хангалтгүй ... (Акул).

Акулын тухай видеог үзүүлэв.
В .: Залуус аа, бидний нүд ядрахгүйн тулд та нартай хамт нүдний гимнастик хийцгээе.

  • Загас сэлж, шумбав (нүдээ нээж, аниад),
    Загас сүүлээ савлав.
    Дээш сэлж, доош шумбаж,
    Дээш сэлж, доош шумбаж,
    Баруун, зүүн, баруун, зүүн
    Би үе үе шумбаж байсан.
    Тэр энд байна -
    Алтан загас (нүд нь нээгдэж, хаагддаг).

А: Залуус аа, акул бол муу махчин амьтан, тиймээс тэр эелдэг болохын тулд та түүнтэй тоглох хэрэгтэй!
Биеийн тамирын хичээл "Тэнгис нэг удаа санаа зовдог."
Хүүхдүүдэд "Далайн дүрс, хөлдөө!" гэсэн дохио өгдөг танил тоглоомыг санал болгодог. Тэд далайн аливаа амьдралыг төлөөлдөг. (Тоглолтын төгсгөлд сайн акулын зургийг үзүүлэв).
В .: Сайн байна уу залуусаа, энд сайн акулын зураг байна, тэр бидэн рүү инээмсэглэж байна!

  • Чи надад итгэ
    Би загас биш, араатан.
    Үгүй ээ, дүр нь эелдэг -
    Би шуурганд хүмүүсийг авардаг.
    Долгионуудын дунд нуруу анивчдаг
    Хүүхдүүд ээ, энэ хэн бэ? (Дельфин).

Дельфиний тухай видеог үзүүлэв.
Хурууны гимнастик "Дельфин ба түүний найзууд".

  • Нэгэн удаа нэг далайн гахай байсан (гарын цээжний түвшинд зүүн, баруун тийш жигд хөдөлгөөн),
    Түүнтэй хоёр тэшүүр найз байсан (алгыг босоо тэнхлэгээр эргүүлж, дээш доошоо ээлжлэн хөдөлгөөн хийдэг).
    Халимууд тэдэн рүү сэлж (гараа хөндлөн нугалж, алга даллах)
    Акул, морж хоёулаа.
    Тэд тоолохыг зааж өгсөн (нударгаа зангидаж, тайлах):
    Нэг хоёр гурав дөрөв тав!

В .: Сайн байна, залуусаа! Дараагийн даалгавар энд байна.

  • Урт хөлтэй лийр
    Далайд суурьшсан.
    Найман гар, хөлтэй!
    Энэ бол гайхамшиг ... (Наймалж).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа!
Наймаалжны тухай видеог үзүүлэв.
А: Залуус аа, та ядарсан байх, жаахан амарцгаая.
Хөгжмийн дуу чимээ, "Усан доорх ертөнц" сэтгэцийн гимнастик явагддаг.
А: Дугуйлан зогсоод нүдээ ань. Та бяцхан наймалж болсон гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны тэмтрүүлүүд тайвширч байна. Баруун, зүүн талд байгаа хөршдөө хүр. Таны өмнө ус байна. Их хэмжээний ус. Энэ нь ил тод бөгөөд түүгээр дамжуулан та харж болно нарны хурц гэрэл... Асаалттай далайн ёроолчимээгүй. Ус бүх дуу чимээг шингээдэг. Гэтэл ёроолд нь сүрэг загас гарч ирэв. Тэд найрсаг, хаана байна, тэнд бүх зүйл байдаг. (Гараа хурууны үзүүрээр холбож, гараараа баруун, зүүн тийш жигд хөдөлгөөн хийдэг).
Загас маш сонирхолтой, сониуч загасыг үзүүлээрэй. Тэд харилцах дуртай, загас шиг ярилцъя (тэд чимээгүйхэн амаа нээж, дохио зангаагаар ярьдаг). Далайн ёроолд сайн. Далайн давалгаа чимээгүйхэн шуугиж байна. (Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, гар барьж, долгионыг дуурайж, хөгжим унтардаг).
Залуус аа, бидэнд дахиад нэг даалгавар үлдлээ! Хараач, ширээн дээр зургийн хэсгүүд байгаа бөгөөд шуурга тэднийг хөдөлгөжээ. Одоо чи бид хоёр тэднийг дахин угсрах хэрэгтэй байна. (Тэд хөгжимд оньсого цуглуулдаг).
Чөлөөлөх хөгжимд чөлөөлөгдсөн загасны зураг, лусын дагины зураг гарч ирнэ.
А: Хараач, бяцхан лусын дагина, бид таны найзуудыг чөлөөлсөн!

Эцсийн шат Бяцхан лусын дагина (видео): Сайн байна, залуусаа, зургууд маш үзэсгэлэнтэй байна! Тусалсанд баярлалаа, та надад маш их тусалсан. Талархлын тэмдэг болгон би танд далайн ёроолоос бэлэг дурсгалын зүйл өгч байна!
А: Залуус аа, бид цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. Гараа угаалтуур дээр тавиад нүдээ ань.
  • Долгион, долгион, хэсэг (шидэт хөгжмийн чимээ)
    Хүүхдүүд цэцэрлэгтээ буцаж ирэв!

За, бид тантай хамт байж, цэцэрлэгтээ буцаж ирлээ. (Дэлгэц унтардаг).
Тунгаан бодох асуултууд:

  • Танд аялал таалагдсан уу?
  • Залуус аа, бид өнөөдөр та нартай хаана байсан бэ?
  • Та шинэ юу сурсан бэ?
  • Оршин суугчдын хэн нь танд хамгийн их таалагдсан бэ?

А: Тэгэхээр бидний аялал далайн амьдралмөн бид зочиддоо баяртай гэж хэлье. Баяртай!

Багш бол хэцүү, хариуцлагатай, бүтээлч ажил юм. Багш нь тойргийнхоо хүүхдүүд хэрхэн өсч, эргэн тойрныхоо ертөнцийг сурч, ярьж, зурж, зөв ​​бичиж сурч байгааг өдөр бүр ажиглаж, энэ нь түүний гавьяа гэдгийг ойлгодог. Тэрээр ажлынхаа үр дүнг хардаг бөгөөд энэ нь түүний амьдралын чухал хэсэг юм. Гэсэн хэдий ч сурган хүмүүжүүлэгч нь ажлынхаа ач холбогдлыг ойлгохын зэрэгцээ мэргэжлийн ур чадвараа дээшлүүлэхийн тулд тэдний үйл ажиллагааг гаднаас нь харах, туршлага солилцох, тулгамдсан асуудлуудыг хэлэлцэх, шинэ санаатай танилцах шаардлагатай байдаг. Энэ бүхэн нээлттэй хичээл явуулах, хэлэлцэх үед тохиолддог.

Дунд бүлгийн эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй хичээл (Шишкина Ю.А.)

Дунд бүлгийн 6-р бүлгийн эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй хичээлийн тойм

"Гайхалтай аялал"

Програм хангамжийн агуулга:

1. хүүхдүүдийг үлгэртэй үргэлжлүүлэн танилцуулах; тайлбар, харьцуулалт дээр үндэслэн оньсого таамаглах мэдлэгээ нэгтгэх үлгэрийн баатрууд; 5 ба 5 хүртэлх тоо, геометрийн дүрсүүдийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх; амьтан, өвөлждөг шувуудын давталт;

2. Анхаарал, нүүрний хувирал, сониуч байдлыг хөгжүүлэх.

3. Хэн нэгэнд туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Материал: цээж, цүнх, шувуудын дуу хоолой бүхий аудио бичлэг, "Галт тэрэгнүүд", "Цагаан туулай суудаг" дуу, баатар Харе, захидал.

Хичээлийн явц:

V: Залуус манай шууданчинд ийм захидал авчирсан. Нээлттэй уншъя. (унших).

Энд туулайг зочлохыг урьсан гэж бичсэн байна " Үлгэрийн орон"Гэхдээ тэнд хүрэхийн тулд та саад бэрхшээлийг даван туулах хэрэгтэй. Манай бөжин эргэлзэж, төөрсөн. Бид түүнд тусалж чадах уу? (Хүүхдийн хариулт)

Дараа нь бид явах болно гайхалтай аялал, бэлэн үү?

Бид хөгжилтэй галт тэргэнд суугаад хаалгаа хаалаа, явцгаая!

("Галт тэрэг" дуу)

I. "Таавартай цээж"-ийг зогсоо.

Ширээн дээр цээж байна.

А: -Залуус аа, ямар сайхан авдар биднийг угтаж байгааг хар л даа, гэхдээ цоожтой байна. Тэгээд би нэг нууцыг мэднэ, хэрэв бид оньсого тааварлавал цээж нээгдэнэ.

  1. Энэ нь хаана, хэзээ болсон бэ

Хэн угаахгүй, угаахгүй,

хог, шороо арилгахгүй байна уу?

Аяга хэнээс гүйсэн бэ?

Ийм мөлхөгч байна.

Асуулт, маргаан шаардлагагүй -

Федораг бүгд мэддэг.

Би танд нэг зөвлөгөө өгсөн

үлгэр гэж нэрлэ. (Федорино уй гашуу)

2. Зөвхөн хаалга нь ямаа шиг хаагдсан

Аль хэдийн өлссөн араатан байна.

Залуус бүр үлгэр мэддэг

Энэ (чоно ба долоон хүүхэд)

3. Ойн дундах тосгон -

Гурван ах баригдаж байсан.

Чоно сонирхон харж,

Тэд яаж хэрэлдэв.

Би тэднийг идэхээр шийдсэн боловч бүтсэнгүй -

Зөвхөн дэмий л би дээвэр дээр гарсан.

Чоно түүний хөлийг арай ядан зөөв

Саарал сүүлээ дуулж байна... (гурван гахай).

(Үлгэрээ үргэлжлүүлэх)

А: -Татах, татах ... ..

Ах дүүгээ шалбаагнаас битгий уугаарай...

Туулай овоохой барьсан ......

А: -Та нар ямар сайн хүмүүс вэ, та нар бүгд мэднэ! Энд бидний бяцхан хайрцаг нээгдэж байна. Дотор нь санаа байна (жижиг цүнх) ("Уурын зүтгүүр" хөгжим сонсогддог)

II. Зогс " Шидэт уут»

В : - Энд хоёр дахь саад байна. Энд бидэнд ид шидийн уут байна. Мөн дотор байгаа зүйлээ өөрөө хэлэх хэрэгтэй болно (геометрийн дүрс, хөгжилтэй тоо).

1. Нэр геометрийн хэлбэр, ямар өнгөтэй, ямар хэмжээтэй?

2. Хэдэн тоо вэ? Тоотой адил олон зүйлийг энд тавь.

Биеийн тамирын хичээл "Нэгэн удаа туулай байсан"

III. "Амьтны хашаа"

В : - Энэ бол бидний гурав дахь зогсоол.Энд та маш болгоомжтой байх хэрэгтэй.Хавар ирэхтэй зэрэгцэн туулай амьдардаг ойд төөрөгдөл үүсчээ. Маш олон янзын амьтад гарч ирсэн бөгөөд тэд ойд ямар амьтан үлдэх ёстойг, аль нь үлдэх ёсгүйг олж мэдэхгүй байна.

Тайлбар толь: Бид танд туслахыг хичээх болно (амьтдын дүрс бүхий картуудыг авч, хүүхдүүдтэй хамт шалгаж, гэрийн болон зэрлэг амьтад холилдсон гэж дүгнэж байна. Соронзон самбар дээр байшин, модны дүрс, хүүхдүүд амьтдыг авч явдаг. мөн тэдгээрийг дуудаж, соронзон самбарт хавсаргана уу)

IV. "Театрын цех"

А: - Залуус аа, энэ ямар амьтан болохыг тааварлаарай.

Миний үзүүлж буй амьтныг зур (баавгай, чоно, үнэг, зараа, төгсгөлд нь туулай)

А: - За, бид тантай хамт байж, туулайгаа оллоо.

(туулай орж ирдэг)

Сайн уу залуусаа! Таны тусалсанд би маш их талархаж байна, хэрэв та байгаагүй бол би замаа алдаж, хүрэхгүй байх байсан " Ид шидийн орноос", Энд надаас амттан байна (сагс алим авчирдаг)

Биеийн тамирын боловсрол:"Нэгэн удаа туулай байсан"

Нэгэн удаа туулай байсан -

(гараа алгадах)

Урт чих

(нударгаараа гурван хуруу, индекс ба дунд чих).

Хөлдөөсөн туулай

(хоёр гарынхаа хурууг шахаж, тайлах)

Ирмэг дээр цорго

(хамраа үрэх).

Хөлдөөсөн хамар

(хоёр гарынхаа хурууг шахаж, тайлах),

Хөлдөөсөн сүүл

(нохойг илбэх)

Тэгээд дулаацахаар явлаа

(жолоо эргүүлэх)

Хүүхдүүдэд зочлоорой.

Тэнд дулаахан, нам гүм байна

(хоёр гарынхаа нударгаа тайлах),

Чоно байхгүй

(гараа алгадах)

Мөн өдрийн хоолонд лууван өгнө

(цагны зүүний дагуу тэргүүлэгч гарын алгаар хэвлийг нь илбэх).