Харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй хичээлийн тойм. Хурууны гимнастик "Улбар шар"

Нэр:"Сэтгэлийн байдал" харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй хийсэн ангиудын тойм.
Нэр дэвшсэн:Цэцэрлэг, Ангиудын хураангуй, GCD, дефектологийн ангиуд

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш-дефектологич
Ажлын байр: MBDOU Цэцэрлэг №36
Байршил: Ростов муж, Каменск-Шахтинский

"Нийгэм, харилцааны хөгжил" чиглэлээр "Гномууд" харааны бэрхшээлтэй ахлах бүлгийн сурагчдад "Сэтгэлийн байдал бидний бүгдэд нөлөөлдөг нь эргэлзээгүй" сэдвээр хичээл.

Боловсролын бүс:"Нийгмийн хувьд - харилцааны хөгжил».

Гүйцэтгэх хэлбэр:МХХТ ашиглан дэд бүлгийн хичээл.

Ажил мэргэжлийн төрөл:мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх.

Хичээлийн төрөл:танин мэдэхүйн - практик.

Технологи:хувийн шинж чанартай.

Зорилтот: Сэтгэл хөдлөлийн эерэг суурь бий болгох, сэтгэц-сэтгэл санааны дарамтаас ангижрах, харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн харилцааны ур чадварыг сайжруулах.

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар:үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх мэдрэхүйн мэдрэмж, харааг идэвхжүүлэх хайлтын үйл ажиллагаа, хүүхдийн нүд, анхаарал, ой санамж, ярианы харааны функцийг хөгжүүлэх.

Залруулах боловсролын даалгавар:өөрийн сэтгэл хөдлөлийн байдал, түүнийг үгээр илэрхийлэх чадвар, бусдын сэтгэл санааг мэдрэх чадварыг сургах; ойлголтын сургалт сэтгэл хөдлөлийн байдалянз бүрийн төрлийн үйл ажиллагаа явуулахдаа гадаад хэл ярианы бус илрэлүүд, нүүрний хувирал, илэрхийлэлтэй байрлал, дохио зангаагаар илэрдэг. .

Боловсролын даалгавар:бие биедээ болон эргэн тойрныхоо хүмүүст сайхан сэтгэл, баяр баясгалан, сайхан сэтгэлийг өгөх хүслийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил: "Том баяр баясгалан" видеог үзэх; пиктограмм зурах; нөхөрлөлийн тухай шүлэг унших.

Хичээлийн материал: проектор, мультимедиа самбар, соронзон самбар, танилцуулга: "Сэтгэлийн байдал", "Баяр баясгалан гэж юу вэ?" ватман, бөмбөлөг, цэцэг, гахайн банк - төрлийнтохиолдлууд "Баяр баясгалантай байдал", дууны видео клип: "Баяр баясгалан", "Хүүхэд нас".

Хичээлийн явц.

Зохион байгуулах цаг.

"Сэтгэлийн байдал" илтгэлийг үзэх.

Хүүхдүүд, хүмүүс, амьтан, шувууд ямар мэдрэмжтэй байдаг вэ? (Баяр баясгалан, уйтгар гуниг, айдас, айдас ...)

Тэдний сэтгэл санаа ямар байна вэ? (Баяр хөөртэй, хөгжилтэй, гунигтай ...)

Хүн, загас, шувууд, амьтанд мэдрэмж байдаг

Бид бүгдийн сэтгэл санааны байдалд нөлөөлдөг нь эргэлзээгүй.

Хэн хөгжилдөж байна вэ? Хэн гунигтай байна вэ? Хэн айсан бэ? Хэн ууртай вэ?

Сэтгэлийн цагаан толгойг ямар ч эргэлзээгүйгээр хэлэх болно!

Багш: - Тэгэхээр сэтгэл санаа гэж юу вэ? Энэ нь юунаас хамаардаг вэ? (Бидэнд байгаа мэдрэмжээс)

-Ээжтэйгээ циркт очвол охинд ямар мэдрэмж төрөх вэ? (баяр баясгалангийн мэдрэмж)

Хүү ваарыг эвдсэн үү? (гэм буруу)

Хүүхдүүд харсан ууртай нохой? (айдсын мэдрэмж) гэх мэт.

Сэтгэлийн байдал нь янз бүрийн нөхцөл байдалд бидний мэдрэх мэдрэмжээс хамаардаг.

Мөн та царайны илэрхийлэлээс сэтгэл санааг мэдэж чадах уу? Нүүрний хувирлыг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (нүүрний хувирал)

Пиктограммуудыг харуулах. Хүүхдүүд сэтгэлийн хөдөлгөөнийг дууддаг. Багш нь янз бүрийн сэтгэлийн хөдөлгөөнийг нүүрний хувиралаар дүрслэхийг санал болгодог.

Мөн сэтгэлийн хөдөлгөөнийг дохио зангаа (гар, толгой, хөл, биеийн хөдөлгөөн), байрлалаар дамжуулдаг. Харилцааны явцад бид олон дохио зангаа ашигладаг. Тоглоом тоглоцгооё! Үзүүлэх:

Юу байна?

Та яаж усан онгоцоор аялж байна вэ?

Та яаж гүйж байна вэ?

Та алсаас харж байна уу?

Чи мөрөөрөө даллаж байна уу?

Та өдрийн хоолоо хүлээж байна уу?

Та өглөө унтдаг уу?

Чи дэггүй юм уу?

Багш оньсого хийдэг:

Хүн болгонд байдаг, зовлон бэрхшээлийг мартдаг,

Та дуулж, хөгжилдөхийг хүсч байна

Түүнийг чихэрлэг зүйл шиг хайрладаг.

Тэр бол бидний баяр баясгалан ... (Баяр баясгалан)

- Хэрэв би баяр баясгалангийн тухай оньсого хийсэн бол би чамайг ямар ааштай байгаасай гэж хүсч байна вэ? (баяр хөөртэй)

- Ямар нөхцөл байдал, үйлдэл, юмс, үзэгдлийг бий болгож чадна баяр хөөртэй сэтгэлийн байдал? (сайхан үгс, сайн үйлс, зочид ирэх, бэлэг, гэнэтийн бэлэг, ном унших ....)

Баяр баясгалантай уур амьсгалыг хэрхэн бий болгох талаар хэн эсвэл юуны тусламжтайгаар олж мэдэх вэ?

Хүүхдүүдийн жагсаалт (насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар, интернетээс хайх гэх мэт) Багш хүүхдүүдийн хариултыг ватманы том хуудсан дээр бичдэг.

Одоо бид хаанаас мэдээлэл авахаа мэддэг болсон. Өнөөдөр би танд баяр хөөртэй байдлыг бий болгоход туслах болно. Бидэнд эелдэг үг, магтаалын үг хэлэхэд бид бүгд дуртай байдаг.

  1. Багштай хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, бие биедээ эелдэг үгс, магтаал хэлдэг.
  2. Багш: - Өнөөдөр би бүлэгт баглаа цэцэг авчирсан.

-Юуны төлөө? (хөгжүүлэх гэх мэт)

Цэцэг бол бэлэг тэмдэг юм ... (гоо сайхан, хайр, баяр баясгалан, талархал ...)

Тэд хэнд цэцэг өгдөг вэ? (ээж, сурган хүмүүжүүлэгчид ...)

- Тэд ямар мэдрэмжээр цэцэг өгдөг вэ? (Эелдэг байдал, хайр, хүндэтгэл ...)

- Тэд хэзээ цэцэг өгдөг вэ? (төрсөн өдөр, амралт ...)

-Цэцэг гардуулсан хүний ​​сэтгэл санаа ямар байх бол?

3. Сонирхолтой түүх ч гэсэн баяр баясгалантай, анхааралтай сонсож, хүссэн үгээ нэмээрэй.

Нэг хотод хоёр хүн амьдардаг байсан бөгөөд тэд огт адилгүй байв. Нэг байсан өндөр, нөгөө нь эсрэгээрээ ________________

Нэгийг нь Сайн гэж нэрлэдэг байсан, нөгөөг нь эсрэгээрээ ________________

Сайн нь эелдэг, харин муу нь эсрэгээрээ __________________

Сайн нь ухаалаг, харин муу нь эсрэгээрээ __________________

Сайн нь хөдөлмөрч, муу нь эсрэгээрээ __________________

Сайхан сэтгэл нь үргэлж баяр хөөртэй байсан бол Муу нь __________________

Нэг удаа тэд уулзаж, найзууд болсон. Муу нь _________________ болохыг хүссэн

Тэгээд тэр өөрчлөгдөхөөр шийдсэн.

Тэр хулчгар байсан ч ________________ болсон

Тэр уурлаж, _____________________ болов

Тэр тэнэг байсан ч __________________________ болсон

Түүний сэтгэл санаа гунигтай байсан ч _______ болж хувирав.

Өмнө нь хэн ч түүнтэй найзлахыг хүсдэггүй байсан бол одоо олон найзтай болсон.

Бид хэнтэй найз болохыг хүсдэг вэ? (хэн нь эелдэг, шуналгүй гэх мэт)

Харааны гимнастик.

  1. Багш: Мэдрэмж, сэтгэл санаа нь зөвхөн хүнд төдийгүй амьтанд ч байдаг. Манай мал гуниглаад хар болчихлоо, өнгөт байшинд суулгая.

Тоглоом: "Байшин олох"

Одоо зараа амттан олоход нь тусалцгаая. Тоглоом: "Замаар алхах"

- Зараа чамтай тоглохыг хүссэндээ маш их баярласан.

Хурууны гимнастик(Су-жок)

Зараа бидний алгаа хатгаж байна, түүнтэй жаахан тоглоцгооё.

Хэрэв бид түүнтэй тогловол гараа сунгана.

Болох болно уян хатан хуруу, ухаалаг охид, хөвгүүд.

Зараа бидний гарыг хатгаж, гараа сургуульд бэлтгэдэг.

5. Багш: Тэд бэлэг өгөхөд бидэнд бас баярладаг. Гэхдээ бэлэг нь зөвхөн хүлээн авахаас гадна өгөхөд таатай байдаг. Надад "нар" бий, гэхдээ энэ нь ямар ч сэтгэл хөдлөлгүй хэвээр байна. Түүнийг инээмсэглэж, зочдод бэлэглэцгээе. Хүүхдүүд нар, хүслээр зурж дуусгана Сайхан сэтгэлтэй байгаарайзочдод танилцуулав.

Одоо бид бие биедээ бэлэг өгөх болно.

Асаалттай бөмбөлөгХүүхдүүд өөрсдийн сэтгэлийн хөдөлгөөнийг зурж, баяр баясгалантай сэтгэлийн хүслээр бөмбөлөг солилцдог.

Багш: - Тэгээд баяр баясгалан гэж юу вэ? "Баяр баясгалан" үзүүлэнг харуулах

Хичээлийн үр дүн. Багш: - Хүүхдүүд ээ, бид хайртай хүмүүстээ болон биднийг хүрээлж буй бүх хүмүүст баяр хөөртэй байдлыг бий болгож чадах уу? (тийм) -Тэгвэл сайн үйлсийн жагсаалтыг гаргана. Хүүхдүүд цэцэрлэгтээ гудамжинд гэртээ юу хийхээ нэрлэнэ. Багш том ватман цаасан дээр бичдэг.

Багш: - Би чамд дахин нэг бэлэг өгөхийг хүсч байна - энэ бол сайн үйлсийн гахайн банк, энд та насанд хүрэгчид танд бичихэд тусална гэсэн тэмдэглэл оруулах болно. Өнөөдөр бидэнд аль хэдийн энд тавьж болох зүйл байна.

Залруулах дүгнэлт -

хөгжүүлэх үйл ажиллагаа

бичил орон зай дахь чиг баримжаа дээр

ахмад бүлэгт

харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан

(дэд бүлэг).

Сэдэв: "Хатагтайтай хамт аялах"

Эмхэтгэсэн:

багш - дефектологич

MA DOI дугаар 44 "Дельфин

Залруулах, боловсролын зорилго:

1) Хүүхдэд орон зайн дүрслэлийг хөгжүүлэх;

2) Хүүхдийн ярианд объектын орон зайн байрлалыг илтгэх угтвар үгийн хэрэглээг эрчимжүүлэх;

3) Сэтгэцийн үйл ажиллагаа, анхаарлыг идэвхжүүлэх;

Залруулах, хөгжүүлэх зорилго:

1) Өөрөөсөө сансар огторгуйд жолоодох чадварыг хөгжүүлэх;

2) Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх;

3) Цаасан дээр жолоодох чадварыг хөгжүүлэх;

4) Хөгжил логик сэтгэлгээ, санах ой, харааны анхаарал.

5) Нүдний мөшгих функцийг хөгжүүлэх;

6) Гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

7) Амьсгалын хөгжил.

Залруулах, сурган хүмүүжүүлэх даалгавар:

1) Хамтран ажиллах, санаачлагатай ажиллах чадварыг бий болгох;

2) Суулгацыг үүсгэнэ үү Идэвхтэй оролцооангид.

Тоног төхөөрөмж:

"Эрвээхэй - хайрцаг" дидактик гарын авлага; улаан, шар, ногоон, цэнхэр өнгийн тойрог; ногоон тойм бүхий цаасан хуудас, багц геометрийн хэлбэрүүд өөр өөр өнгө(дугуй, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт, зууван); 1-ээс 10 хүртэлх тоо бүхий хүснэгтүүд; чимээ шуугиантай; харандаа, график зам зурах цаас; өнгөт бөмбөг; амьсгалын симулятор; "Ladybug" оньсого; эсгий үзэг (хар, улаан), хатагтай шувуутай ногоон навч.

Арга зүйн техник:

Амаар ба дидактик тоглоомууд, шагнал (давших).

Уран зохиол:

"Бид мэдэрдэг - бид мэддэг - бид боддог" - М .: 2004

"Систем засч залруулах ажил"- SPb .: 2007

"IV хэлбэрийн тусгай (засах) боловсролын байгууллагуудын хөтөлбөр (харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан)". Москва: 2003 он

"Харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд сансар огторгуйд чиг баримжаа бүрдүүлэх нэгдсэн арга барил». Хэрэгслийн хэрэгсэл... - BIRO хэвлэлийн газар, Уфа 2009 он.

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч:

Дефектологич. Сайн байна уу хүүхдүүдээ. Оньсого тааварыг анхааралтай сонсоорой:

Энэ хүүхдийг өмсдөг

Полка цэгүүдтэй улаан даашинз.

Мөн тэрээр хэрхэн чадварлаг нисэхийг мэддэг

Энэ бол ... (Ladybug).

Манай бүлэгт хатагтай хорхой ирэв. Тэр дуртай хобби- янз бүрийн чиглэлд мөлхөх. Өнөөдөр тэр биднийг аялалд урьж байна өөр өөр талууд... Гэхдээ эхлээд тэр таныг орон зайн чиглэлийг хэрхэн мэддэгийг шалгахаар шийдсэн.

II. Гол хэсэг:

Тоглоом "Анхааралтай байгаарай!"

Дефектологич. Хэрэв би улаан тойрог үзүүлбэл - гараа дээш өргө, цэнхэр тойрог байвал - гараа ширээн дээр, ногоон бол - зүүн гараараа зүүн тийш харуул, шар тойрог байвал - үзүүл. баруун гарбаруун талд.

Дефектологич хатагтайн нэрийн өмнөөс хүүхдүүдийг магтдаг.

Дефектологич. Хатагтай охин ялангуяа зочлох дуртай зүлгэнийнхээ зургийг авчирчээ.

"Цаасан дээр чиг баримжаа олгох" ажлыг гүйцэтгэдэг.

Баруун дээд буланд улбар шар зууван байрлуул.

Зүүн доод буланд ногоон гурвалжин бий.

Баруун доод буланд цэнхэр тэгш өнцөгт байна.

Зүүн дээд буланд улаан дөрвөлжин байна.

Дунд хэсэгт нь шар өнгийн тойрог байрлуул.

"Тоолох" тоглоом

Дефектологич. Ladybug танд даалгавар бэлдсэн байна (баруун тийш мөлхөж буй хатагтай шувууг харуулсан зургийг харуулж, зүүн тал, 1-ээс 10 хүртэлх тоонуудыг ээлжлэн бичсэн хүснэгтүүд).

Дефектологич. Одоо хатагтай чамтай нуугдаж тоглохыг хүсч байгаа тул та зурган дээрээс түүний найзуудыг олж мэдэх хэрэгтэй.

"Нуугдаж" тоглоом явагдаж байна

Залуус аа, надад хэлээч, энэ зурган дээр хэн нуугдаж байна вэ? (соно, эрвээхэй, катерпиллар, зөгий)

Залуус аа, энэ бүх зургийг нэг үгээр нэрлээд үзээрэй? (шавж).

Дефектологич. Залуус аа, нэг удаа хатагтай өөрийн найз болох соно дээр очихоор очжээ. Зам нь маш урт бөгөөд хэцүү байсан тул түүнд очиход нь тусалцгаая.

"Labyrinth" тоглоом явагдаж байна.

Хүүхдүүд сумнаас эхлэн харандаагаар зам зурдаг: нэг нүд дээш, хоёр зүүн, хоёр дээш, нэг баруун, нэг доош, нэг баруун, хоёр дээш, нэг баруун, хоёр дээш, нэг зүүн, нэг доош, хоёр зүүн, нэг дээш.

Хурууны гимнастик:

(Хөдөлгөөнтэй яриаг зохицуулах тухай).

"Хөгжилтэй данс"

Жон ганцаараа үлдэв

Тэр бол өөрийнхөө эзэн.

Хоёр хулгана цонх руу нисэв

Тэгээд би тогоо руу орохыг хүссэн.

Хөөрхий хулгана муур гурав

Дараа нь тэр цонхоор үсрэв.

Дөрөв дэх гөлөг нь хэн бэ?

Тэр гүйж ирээд хөлд нь суув.

Таван хөгшин эмэгтэй яст мэлхий

Гөлөг айсандаа хашгирав.

Энэ ямар хачин оньсого вэ?

Үүнийг яаж эмх цэгцтэй болгох вэ?

Жон бодож бас гайхав

Тэгээд тэр өөртөө хэлэв:

Тав, аль болох хурдан

Яст мэлхий мөлхөж одов.

Дөрөв дэх гөлөг нь хэн бэ?

Тэр шаахайгаа чирээд явчихав.

Гурав нь муур хулгана барьж авав

Үгүй ээ, чи дэггүй юм аа, хонгор минь!

Хоёр, харин хулгана зугтав

Муур хулганаа барьж чадаагүй.

Жон дахиад гэртээ ганцаараа байна

Тэр бол өөрийнхөө эзэн.

Тоглоом "Загварыг давтах"

Та хатагтайнуудад зүүн жигүүрээ чимэглэхэд нь туслах хэрэгтэй, өөрөөр хэлбэл зүүн талдаа баруун талынхтай төстэй загвар гаргах хэрэгтэй.

Харааны гимнастик.

1. "Өнгөт бөмбөг" нүднээс 20 см зайд (баруун, зүүн, дээш - доошоо аажмаар хамар руу ойртуулж, холдуулна). (2 удаа)

2. "Наймын дүрс зурах"

3. "Дохионы шошго". Шилэн дээр эрвээхэй байдаг, алсыг хараарай - эрвээхэй рүү (4 удаа).

4. "Эрвээхэйний далавч" - нүдээ аниад, нээ, эрвээхэй далавчаа хавчиж байгаа мэт анивчих (3 удаа).

"Ladybug" амьсгалын замын дасгалжуулагч.

Бид хатагтайг чимээгүйхэн авах хэрэгтэй.

Таны ухуулах хуудас дээр тарих.

Хэрэв хатагтай нисдэг бол

Энэ нь баяр баясгалан, эрүүл мэнд таныг хүлээж байна гэсэн үг юм.

Тоглоом "Зураг цуглуулах - эрвээхэйний хайрцаг"

Дефектологич. Шавжны зургийг цуглуул.

Тоглоом "Сурах"

Хүүхэд бүрт хатагтай, эсгий үзэг (хар, улаан) бүхий ухуулах хуудас өгдөг бөгөөд та дутуу нарийн ширийн зүйлийг дуусгах хэрэгтэй.

Та ямар хэсгүүд дутуу байна гэж бодож байна вэ? (тойрог).

Тойрог улаан өнгөөр ​​хэвтээ шугамаар сүүдэрлэнэ.

III. Эцсийн хэсэг.

Ингээд бидний аялал дууслаа. Бид ямар даалгавар гүйцэтгэсэн бэ?

Танд юу таалагдсан бэ?

Хатагтай тантай хамт аялах дуртай байсан бөгөөд тэр танд бэлэг өгөхийг хүсч байна.

Нэр:"Сэтгэлийн байдал" харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй хийсэн ангиудын тойм.
Нэр дэвшсэн:Цэцэрлэг, Ангиудын хураангуй, GCD, дефектологийн ангиуд

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш-дефектологич
Ажлын байр: MBDOU №36 цэцэрлэг
Байршил: Ростов муж, Каменск-Шахтинский

Харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй засч залруулах, сурган хүмүүжүүлэх ажилд эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглах туршлага.

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологийн зорилго бол ухамсартай хандлагахүүхдийн эрүүл мэнд, амь нас, эрүүл мэндийн талаархи мэдлэгийг хуримтлуулах, түүнийг хамгаалах, хадгалах, хадгалах чадварыг хөгжүүлэх, сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд асуудлыг бие даан, үр дүнтэй шийдвэрлэх боломжийг олгодог валеологийн чадварыг эзэмшүүлэх. эрүүл аргаамьдрал ба аюулгүй зан үйл, Анхан шатны эмнэлгийн, сэтгэл зүйн өөрөө өөртөө туслах, тусламж үзүүлэхтэй холбоотой даалгавар Дадлагаас харахад харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн тоо жил бүр нэмэгдэж байна. Залруулах ажил нь зөвхөн харааны функцийг төдийгүй хүүхдийн хувийн шинж чанарыг засах, идэвхжүүлэх явдал юм. Хөгжлийн бэрхшээлтэй сурагчдын дунд ерөнхий болон хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд өндөр хувьтай байдаг нарийн моторт ур чадвар, санах ой, анхаарал, ихэвчлэн сэтгэх. Иймээс эдгээр хүүхдүүдтэй эрүүлжүүлэх, засч залруулах иж бүрэн ажлыг хийх шаардлагатай болж байна. булчин сулрах, амьсгалын замын гимнастик, үе мөчний гимнастик, хурууны гимнастик, сэтгэцийн дээд функцийг хөгжүүлэх дасгалууд (анхаарал, санах ой, сэтгэлгээ), биеийн тамирын дасгал, логоны хэмнэл.

Үүнтэй холбогдуулан эрүүл мэндийг хэмнэхийг нэвтрүүлэх асуудал боловсролын технологи, өөрөөр хэлбэл Хүүхдийг өндөр чанартай сургах, хөгжүүлэх, хүмүүжүүлэх нь тэдний эрүүл мэндэд хор хөнөөл учруулахгүйгээр явагддаг, харин эсрэгээрээ түүнийг бэхжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг боловсролын үйл явцыг бүх түвшинд зохион байгуулах. Эрүүл ахуй, сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх таатай орчныг бүрдүүлсэн эрүүл мэндийг хамгаалах, эрүүл мэндийг хөгжүүлэх орчинд эрүүл мэндийг сайжруулах технологийг боловсролын үйл явцад нэвтрүүлдэг.

Миний ажилд эрүүл мэндийг хамгаалах технологийг ашиглах нь харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй засах, хөгжүүлэх ажлын ирээдүйтэй хэрэгсэл болж байна. Эдгээр ажлын аргууд нь тусгай сурган хүмүүжүүлэх ухаанд улам бүр ашиглагдаж буй залруулах үр дүнтэй аргуудын нэг бөгөөд зөвхөн харааны бэрхшээлийг даван туулах төдийгүй сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эрүүл мэндийг сайжруулахад хамгийн их амжилтанд хүрэхэд тусалдаг. Залруулах нарийн төвөгтэй тусламжийн цаана эрүүл мэндийг хамгаалах технологи, шаардлагагүй онцгой хүчин чармайлт, хүүхдийн харааны чадварыг засах үйл явцыг оновчтой болгож, хүүхдийн бүх биеийг эдгээхэд хувь нэмэр оруулна.

Би өөрийн практикт эрүүл мэндийг хамгаалах дараах бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг ашигладаг.

- харааны гимнастик (харааны согогоос урьдчилан сэргийлэх, харааны ядаргааг арилгах, арилгах, нүдний моторт болон мөшгих үйл ажиллагааг хөгжүүлэхэд чиглэсэн дасгалын цогцолбор). Тоглоомын хэлбэрийн харааны гимнастик нь хүүхдүүдэд харааны анализаторыг хэт их ажиллуулахаас сэргийлж, багшийн шаардлагыг биелүүлэхэд хялбар болгодог. ариун цэврийн стандартуудболон нүдний эрүүл ахуйн боловсролын стандартууд.

Би юуны түрүүнд нүдэнд зориулсан гимнастик хийх, ядаргаа тайлах, харааны анализаторыг сэргээх гол зорилгоо тодорхойлсон дүрд суурилсан дасгалын багцыг санал болгож байна. Эцсийн эцэст, харааны анализатор ядарч сульдаж, төв мэдрэлийн системтэй хамт амардаг. Тиймээс, санал болгож буй дасгалуудыг хийх явцад хүүхдүүд зөвхөн харааны мэдрэмжийг сэргээж, орон байрны спазмыг арилгахаас гадна сэтгэл хөдлөлийн хурцадмал байдлыг бууруулж, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг.

Бүх дөрвөн цогцолборт хөдөлгөөнийг зурагт хуудас дээр заасан ижил траекторийн дагуу гүйцэтгэдэг. Гэхдээ эхний цогцолборт хүүхдүүд зөвхөн нүдээрээ хөдөлдөг, хоёрдугаарт - хөдөлгөөнийг хамараар, гурав дахь нь - толгойг бүхэлд нь, дөрөвдүгээрт - нүдний хөдөлгөөн нь гарны хөдөлгөөнийг дагадаг. Санал болгож буй бүх сонголтууд нь биед хамгийн бага ачааллыг өгдөг тул эмнэлгийн эсрэг заалт байдаггүй.

Дасгалыг эхний байрлалаас хийдэг - шулуун нуруугаараа сууж, хөл нь шалан дээр бүрэн, толгой нь мөрний бүсээс дээш байрладаг. дунд шугамбие, мөрний бүс доошоо, гараа суллаж, ширээн дээр эсвэл доошоо хэвтэнэ. Ам нь хаалттай, амьсгал нь хамартай.

Цогцолбор бүрийн эхэн ба төгсгөлд далдуу модны дасгал хийхийг зөвлөж байна. Энэхүү дасгалын физиологийн утга учир нь харааны анализаторын бүх хэсгүүдийн хурцадмал байдлыг арилгах, нүдийг хянадаг булчингуудыг тайвшруулах, уртыг нь сэргээх, үйл ажиллагааны нөхцлийг сайжруулах зэрэг биеийн ерөнхий тайвшралд оршдог. Алганыхаа дараа дасгалыг хий хурдан анивчих("эрвээхэйний ялаа"). Энэ дасгал нь нүдний булчингуудын статик хурцадмал байдлыг арилгахад тусалдаг ба үйл явдалд анхаарлаа хандуулахад тусалдаг. гадаад ертөнц, биеийг шинэ мэдээлэл хүлээн авахад бэлэн болгодог.

"Цаг бол дэггүй" дасгалын багц нь нүдний ядаргаа тайлах, хугарлын алдаанаас урьдчилан сэргийлэх, нүдний булчингийн урт, аяыг сэргээх, сэтгэл хөдлөлийн стрессийг арилгах, үр ашгийг нэмэгдүүлэх зорилготой юм.

Тоглоомын зорилго нь Бим-Бомтой хамт цагийг тойрон аялах явдал юм.

"Наранцэцэг" дасгалын багц нь харааны анализаторыг тайвшруулах, нүдний мотор, хүзүүний арын булчин, мөрний бүсийг тайвшруулах, сэтгэл хөдлөлийн стрессийг арилгах, үр ашгийг нэмэгдүүлэх зорилготой юм.

Тоглоомын зорилго - наранцэцэг нартай тоглодог.


"Лесовичок" дасгалын багц нь нүдний ядаргаа тайлах, хугарлын алдаанаас урьдчилан сэргийлэх, нүдний булчингийн урт, аяыг сэргээх, сэтгэл хөдлөлийн стрессийг арилгах, үр ашгийг нэмэгдүүлэх зорилготой юм.

Тоглоомын зорилго - Лесовичок цагийн нүүрийг ашиглан тоо, дүрсийг сурдаг.

"Туяа" дасгалын багц нь нүдний ядаргаа тайлах, хугарлын алдаанаас урьдчилан сэргийлэх, нүдний булчингийн урт, аяыг сэргээх, сэтгэл хөдлөлийн стрессийг арилгах, харааны хөдөлгөөний зохицуулалтыг бий болгох, гүйцэтгэлийг сайжруулах зорилготой юм.

Энэхүү цогцолборт нүд нь гарын хөдөлгөөнийг дагаж мөрддөг тул энэ нь онцгой ач холбогдолтой юм зөв байрлалмөрний бүс: мөрний бүс нь тэгш хэмтэй, доошилсон, гар нь чөлөөтэй хөдөлдөг.

Тоглоомын зорилго бол цагийн нүүрэн дээрх цацрагийн аялал юм.

Тоглоомын хэлбэрээр харааны гимнастик хийх нь боловсролын үйл явцыг хүүхдэд илүү сонирхолтой, сэтгэл татам болгож, түүнийг ашиглах зуршлыг бий болгодог. биеийн тамирын дасгалуудтаны нөхцөл байдлыг зохицуулах: ядаргаа тайлах, гүйцэтгэлийг сайжруулах.

үе мөчний гимнастик;

амьсгалын дасгалууд(Стрельниковагийн аргын дагуу дасгалын багц). Техникийн мөн чанар нь амьсгалын булчинг сургах, амьсгалын замын төвийн ажлыг зохицуулах замаар амьсгалын үйл ажиллагааны бүх үе шатыг ухамсартай удирдахад оршино, энэ нь биеийн эрүүл мэндэд нөлөөлдөг;

- цэгэн массаж БАТ(өдөөх эсвэл тайвшруулах мэдрэлийн систем, цусны хангамжийг нэмэгдүүлж, эд эсийн трофикийг зохицуулж, мэдрэлийн болон бууруулж байна булчингийн хурцадмал байдал);

- өөрөө массаж хийх (энэ нь булчингийн кинестетик мэдрэмжийг өдөөх зорилгоор хүүхэд өөрөө хийдэг массаж юм);

- дуудлагын хэмнэл (ярианы материалын дуудлагатай хослуулсан моторт дасгалын систем);

- хөгжил ерөнхий моторт ур чадвар(биеийн минутын цогцолборууд);

- Су Жок эмчилгээ (гар дээр байрлах өндөр идэвхтэй цэгүүдийг өдөөх). Би энэ ажлыг 1 минутын турш зурахтай холбоотой даалгавруудыг гүйцэтгэхийн өмнө ангид зарцуулдаг. Идэвхтэй цэгүүдийг өдөөх нь бөмбөгний тусламжтайгаар явагддаг. массажны бөмбөг, хушга... Үр дүнтэй ба гарын авлагын массажхуруу;

- Auriculotherapy (цэгүүдэд эмчилгээний нөлөө үзүүлэх систем чихний хөндиймассаж хийх замаар);

- кинезиологийн дасгалууд (хоорондын бөмбөрцөг хоорондын харилцан үйлчлэлийг бий болгох). Энэ зорилгоор хүүхдүүдтэй ажиллахдаа би кинезиологийн дасгалуудыг ашигладаг: "Бөгж", "нударга хавирга", "чих хамар", "шилтгээн" гэх мэт;

- гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх ажлын систем ( график диктант, хэв маягийн зураас болон зургийн сүүдэрлэх, янз бүрийн дасгалууд"хуурай усан сан" -д);

- сэтгэлзүйн гимнастик (сэтгэцийн стрессээс ангижрах булчингуудыг гүн тайвшруулах).

Дээрх бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг би өдөр бүр хийдэг, эсвэл долоо хоногийн турш өөрчлөгддөг бөгөөд энэ нь харааны бэрхшээлтэй сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хөгжлийг засахад маш сайн нөлөө үзүүлдэг.

Эрүүл мэндийг хамгаалах олон техник, аргуудыг авч үзэж, тэдгээрийг практикт ашигласнаар сургуулийн өмнөх насны хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдийг засч залруулах ажилд эрүүл мэндийг хамгаалах технологийг ашиглах нь эерэг үр дүнд хүрсэн гэсэн дүгнэлтэд хүрсэн.

Харааны функцын уншилтыг сайжруулах;

- өвчлөлийн түвшин буурсан;

- үр ашиг, тэсвэр тэвчээр нэмэгдсэн;

- сэтгэцийн үйл явц хөгжсөн;

Залруулах, сурган хүмүүжүүлэх ажил гэдэг нь нөхөн олговор олгох үйл явцыг хөгжүүлэх, дутагдлыг арилгах, арилгахад чиглэсэн сургалт, хүмүүжлийн арга хэмжээ, арга хэрэгсэл, хэлбэр, аргын тогтолцоо гэж ойлгогддог. танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, хувь хүний ​​шинж чанарууд, бие бялдрын хөгжилболон харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн моторт чадвар.

Хэвийн бус хүүхдийн хөгжилд боловсрол, хүмүүжлийн тэргүүлэх үүргийг судлах, хөгжлийн бэрхшээлийг нөхөх, засах талаархи онолын анхны заалтуудыг Л.С. Выготский, Т.А. Власова болон бусад.

Мэргэшсэн бүлэгт орж буй хүүхдүүдийг шалгаж үзэх, түүнчлэн ажиглалт хийх, ярилцах үед эмнэлгийн ажилтнуудИхэнх хүүхдүүд биеийн байрлалын гажигтай, бүх хүүхдүүд суларсан байдаг танин мэдэхүйн үйл явц(ойлголт, төсөөлөл, дүрслэлийн сэтгэлгээ), эзэмших чадвар хязгаарлагдмал нийгмийн туршлага... Үүн дээр үндэслэн ангиудыг хүүхдүүдийн нас, хөгжлийн бэрхшээлтэй функцүүдийн бүтэц, ойлголтын онцлогоос хамааран ялгаатай байдлаар байгуулдаг. сургалтын материал... Ерөнхий даалгаврын зэрэгцээ тусгай (засах) даалгавруудыг тавьдаг.

В залуу бүлэг- мэдлэгийг хуримтлуулах, стандартын талаархи тодорхой санаа (өнгө, хэлбэр, хэмжээ, орон зайн зохион байгуулалт) арга техникийг бүрдүүлэх; үгсийн санг баяжуулах, тухайн үгийн харилцан хамаарал дээр үндэслэн дүрслэлийн яриаг хөгжүүлэх.

В дунд бүлэг- зорилготой ойлголтын аргуудыг бий болгох (төлөвлөгөөний тэмдгийн дагуу алгоритмчлах); Хүүхдэд объектыг таних, бусдаас ялгах, шинж чанар, зорилгыг тодорхойлоход бүрэн бус анализатор ашиглан олон мэдрэхүйн үндсэн дээр заах.

■ үндсэн шинж чанараар;

■ харьцуулах арга техникийг эзэмшсэний үндсэн дээр;
дуураймал бүлэглэх арга техникийг сургах; багшлах
мэдлэг, ойлголтыг гадаад ярианы түвшинд шилжүүлэх;
бие даасан практик үйл ажиллагаанд.

Хуучин бүлгүүдэд засч залруулах даалгавар: "төлөвлөгөөний дагуу зорилготой ойлголтыг бий болгох (ахмад бүлэгт), төлөвлөгөөг эзэмших (д. бэлтгэл бүлэг);

■ таних, таних чадварыг бий болгох
хадгалсан ana ашиглан бусдын дунд mets
лизерүүд, тэдгээрийн шинж чанар, зорилгыг тодорхойлох
харьцуулах техникийг эзэмших үндэс;

■ бүлэглэх арга техникийг эзэмших (ахлах бүлэгт).
ne), ангилал (бэлтгэл бүлэгт);

■ объект, үзэгдлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх сургалт
үзэл баримтлалыг бий болгохын тулд хүрээлэн буй ертөнц.
Заавал оруулах агуулга тусгай ангиуд

Энэ нь нүдний харааны функцийг механикаар сургах биш, харин хүүхдийн бүх төрлийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх ерөнхий боловсролын хөтөлбөртэй холбоотой ажил юм. Жишээлбэл, хивсэнцэр нэхэх нь тоглодог бүтээлч тоглоомууд"Дэлгүүр" эсвэл "Зочид" -д өнгө, хэмжээсийн амжилттай хослолыг хүүхдүүдтэй ярилцаж, бие даасан байдал, бүтээлч байдлыг өдөөдөг.

Мэдрэхүй ба биеийн тамирын боловсрол- засч залруулах ажлын үндэс, тиймээс дидактик, хөдөлгөөнт


Залруулах даалгаврын тодорхойлолт бүхий шинэ тоглоомуудыг энгийн бүлгүүдээс хамаагүй илүү төлөвлөдөг. Залруулах ажлын үр дүнтэй хэрэгсэл бол дидактик болон алхах явдал юм гадаа тоглоомууднүдний хөгжил, хөдөлгөөний нарийвчлал, чиг баримжааны талаар. Үүний тулд харааны анхаарал, ойлголтыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг тод, өнгөлөг материалыг сонгосон.

Ангиудын залруулах чиг баримжаа нь зөвхөн нас, хувь хүний ​​​​чадавхийг төдийгүй төрийг харгалзан арга, техникийг сонгох замаар тодорхойлогддог. харааны функц, харааны ойлголтын хөгжлийн түвшин. Хурдан ядаргааХүүхдүүд анги дахь үйл ажиллагааг өөрчлөх, биеийн тамирын хичээлийг аливаа хичээлийн зайлшгүй хэсэг болгон нэвтрүүлэхийг шаарддаг. Нарийссан мэдрэхүйн туршлага нь зөвхөн үр дүнг төдийгүй аливаа зүйлийг зөв хийх аргад анхаарлаа хандуулахыг шаарддаг. Жишээлбэл, хүүхэд хээ зурахдаа санамсаргүй байдлаар үйлдлүүдийг хийхгүй, харин хуудсыг төвөөс эхлэн оюун ухаан, дарааллаар дүүргэж, баруун, зүүн, дээд, доод, булангуудыг ашиглан дүүргэх нь маш чухал юм. гэх мэт дүрсүүдийн чиглэл, орон зайн зохицуулалтыг зөв хуулбарлах. Нүдний хөдөлгөөний үйл ажиллагааг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг тул объектыг шалгаж, хуулбарлахдаа гарны хэлбэр дүрслэх хөдөлгөөнийг ашиглах нь чухал юм.

Ангиудын залруулах чиг баримжаа нь хувь хүн, ялгаатай хандлагыг ашиглах замаар тодорхойлогддог.

At бие даасан ажилХүүхдийн харааны мэдрэмж, сургалтын үйл явцад холбоо тогтоох чадвар, анхаарлын тогтвортой байдал зэргээс шалтгаалан хүүхдийн чадварыг харгалзан үзэх шаардлагатай. Сургалт, хүмүүжлийн ажилд ялгаатай хандлага нь дэд бүлгүүдийг хуваарилахыг шаарддаг

хүүхдүүд, үүнд хараа муутай, харааны бэрхшээлтэй, оюун ухааны хомсдолтой, харааны хоцрогдолтой хүүхдүүд багтаж болно. сэтгэцийн хөгжил... Ийм дэд бүлгүүдийн тоо нь дүрмээр бол 1-2 хүүхэд байна. Дэд бүлэгтэй ажиллахдаа та илүү удаан ярьж, асуултуудыг тодорхой, товч, тусгайлан тавих хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр хүүхдүүд тэдгээрийг ойлгох, агуулгын талаар бодох хэрэгтэй. Хэрвээ хүүхэд хариулж чадахгүй бол нэмэлт тодруулга хийх шаардлагатай. Хариулахдаа босох, хичээлийн үеэр объект руу ойртох, ярианы хөгжлийн хичээлд нэмэлт материалыг ашиглахыг зөвшөөрч болно: тойм, дүрс, зураг, жижиг зураг, тоглоом. Объектыг шалгах, цохих гэх мэт үед багшийн гарт илүү анхаарал хандуулах, гар нь удаан хөдөлж, хөдөлгөөн бүрийг үг, үзүүлбэрээр дагалдаж байх ёстой. Гүйцэтгэсэн ажил бүрийн дараа хүүхдийн бие даасан үнэлгээ шаардлагатай бөгөөд үүнийг онцлон тэмдэглэв эерэг талуудтүүний үйл ажиллагаа, бие даасан байдал.

Асаалттай биеийн тамирын боловсролхэвтээ, босоо зорилт, түүний том хэмжээ, авирах, үсрэх нэмэлт саатал зэргийг ашиглах нь чухал юм; нүдний эмчтэй тохиролцсоны дагуу зарим төрлийн хөдөлгөөнийг хязгаарлах, удаан хөдөлгөөнт дэлгэцтэй байх тул хүүхдүүдэд үүнийг үзэх цаг гаргах боломжтой болно. Та бөхийх, үсрэх, нуруунаас ходоод руу эргүүлэх, хэвлийн дасгал хийх дасгалын тунг багасгах хэрэгтэй. Зарим төрлийн дасгал (авирах, тэнцвэржүүлэх) хийснээр наалт нь хөдөлгөөний эрх чөлөөг хязгаарладаг тул хүүхэд унах, хөхрөхөөс айхгүйгээр биеийн хөдөлгөөнийг мэдрэхийн тулд бөглөрлийг арилгадаг.

Үйл ажиллагааны хувьд үзүүлэнгийн дээж нь хүүхдийн бүтээлээс 2-2.5 дахин том байх ёстой, жижиг хэсгүүд нь


илүү том юм шиг санагддаг. Харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн хувьд зургийн хуудсыг бусадтай харьцуулахад 2 дахин бага хэмжээгээр ашигладаг. Зурахын тулд та ерөнхий болон бие даасан шинж чанарыг хоёуланг нь ашиглахаас гадна хамгийн муу хараатай 3-4 хүүхдэд зориулсан нэмэлтийг ашиглаж болно. Хөгжмийн хичээл, баярын үеэр хүүхэд орон зайд чөлөөтэй хөдөлгөөн хийх мэдрэмжтэй байхын тулд түүний гоо үзэсгэлэн, заримдаа та түгжрэлийг арилгах боломжтой. Биеийн тамирын талаар болон хөгжмийн хичээлүүдхарааны мэдрэмж багатай хүүхдүүдийг хөдөлгөөний хурдаар тэдэнтэй тэнцэх өндөр хараатай хүүхдүүдийн ард байрлуулж, орон зайд хөдөлгөөний лавлах цэгийг бий болгодог.

Харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй засч залруулах ажлын зайлшгүй бүрэлдэхүүн хэсэг бол харааны гимнастик бөгөөд өдөрт хэд хэдэн удаа 3-5 минутын турш хийдэг. Бид харааны гимнастикийн объектыг удаан хурдтайгаар үзүүлдэг бөгөөд ингэснээр хүүхэд объектын хөдөлгөөнийг эцэс хүртэл дагаж чадна. Сэдвийг сууж буй хүүхдүүдийн өмнө нүдний түвшнээс дээш харуулав. Энэ нь багшийн хувцас, орчинтой өнгө холилдож болохгүй. Харааны гимнастик хийхдээ хараа муутай хүүхдүүд багшийн өмнө зогсож, бусад нь илүү хол байрладаг. Гимнастикийн хувьд та жижиг зүйлсийг ашиглах ёстой. Гимнастикийг аман зааврын дагуу яруу найраг, хүүхдийн шүлэг ашиглан хийдэг. Хүүхдүүдийн хичээл зүтгэл, хүсэл, хөдөлмөрийн үр дүнг тэмдэглэх хэрэгтэй.

Анги дахь харааны бэрхшээлтэй хүүхдийн ажлын байрыг зохион байгуулах нь засч залруулах зорилготой. Эмчилгээний эхний үе шатанд хүүхдийн харааг засах нь сайн хардаг нүдийг таглах замаар муу хардаг нүдийг өдөөхөөс бүрддэг тул амблиопи, strabismus өвчтэй хүүхэд өвддөг.

харааны бэрхшээлтэй хүмүүсийн ангилалд. Тиймээс хүүхдүүдийг багштай харьцуулахад дараах байдлаар суулгадаг: урд нь хараа муутай (0.4), дараа нь харааны мэдрэмжтэй хүүхдүүд байдаг. 0,4-0,6 гурав дахь ширээн дээр - харааны мэдрэмжтэй хүүхдүүд 0,6-1,0. Хэрвээ хүүхдийн зүүн нүд нь бөглөрсөн бол түүнийг багшийн баруун талд, баруун нүд нь бөглөрсөн бол зүүн талд, ялгаатай нүдтэй хүүхдүүдийг төвд байрлуулна. Ширээн дээр ажиллаж байх үед гэрэл зүүн болон дээрээс унах ёстой.

Харааны мэдрэмж багатай хүүхдүүдэд үзүүлэх материалыг нүднээс 1 м-ээс холгүй зайд үзүүлнэ. Сэдвийн нэмэлт бие даасан харуулах шаардлагатай. Хар ба цагаан дэвсгэр дээр, эсвэл ногоон (тайвшруулах), бор (тайван, тодосгогч) эсвэл улбар шар (өдөөх) дээр тухайн сэдвийг хамгийн таатай харуулах. Объектуудыг том, тод өнгөтэй, хэлбэр дүрс, нарийн ширийн байдлаар авдаг. Та самбар дээр объектуудыг байрлуулах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр тэдгээр нь нэг шугам, толбо болж нийлэхгүй, харин тусад нь сайн харагдах болно.

Математикийн хичээлд объектын хэмжээ 15 см хүртэл, ашигласан байгалийн хэмжээ 20-25 см, тараах материал 2-5 см байна.

Бүх үзүүлэх материал нь байгалийн байх ёстой, өөрөөр хэлбэл машин нь байх ёстой гэртээ бага, улаан лооль байцаатай харьцуулахад жижиг гэх мэт.

Нөхцөл байдалҮзүүлсэн объектыг бүрэн, үнэн зөв ойлгохын тулд:

■ зохих дэвсгэрийг сонгох;

■ өнгө нь хосолсон тул тохирох өнгө сонгох
зайнаас өөрчлөгдөж болно (жишээлбэл, улаан
шар өнгийн хажууд ихэвчлэн улбар шар, цэнхэр өнгөтэй байдаг
ни - нил ягаан, хүрэн ягаан -
хар, улаан - burgundy);

■ харуулахын тулд заагчийг байнга ашиглах;


■ самбар дээр объект үзүүлэх үед хүүхдийг олох
нээлттэй нүдний талууд (баруун нүдийг хаасан - дараагийн
va, зүүн нүд хаалттай - баруун);

■ Баруун талын самбараас багшийг олох шаардлагатай юу
хүүхдэд цом;

"Харж буй зурган дээрх зарим объектыг тодорхой тоймтой танилцуулах (тоймны дагуу хараар дүрсэлсэн).

Боловсролын болон боловсролын үйл ажиллагааг эмчилгээний үйл ажиллагаатай хослуулан засч залруулах чиг баримжаа олгох нь хараа муудах, хоёрдогч эмгэгийг засах, хүүхдийн ерөнхий хөгжилд таатай нөхцлийг бүрдүүлдэг.


Үүнтэй төстэй мэдээлэл.


Харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан дасгалын систем

харааны стрессээс хамаарна

(харааны хурц байдал, хүүхдийн нас, харааны оношлогоо, бэхэлгээний шинж чанарыг харгалзан үзэх)

Эхний алхам.

Плеоптик (амблиопийн эмчилгээ).)

Харааны мэдрэмж 0,) 1 - 0.3. Strabismus-ийг тооцохгүй. Объектуудын хэмжээ 2 см-ээс их байна. Объектуудын өнгө нь улбар шар, улаан, тэдгээрийн сүүдэр юм. Объектуудын хэлбэр нь олон янз байдаг. Strabismus-ийн үед хүүхэд харааны хяналтан дор (өгөгдсөн харааны мэдрэмжээр) голчлон эзэлхүүнтэй объектуудыг сурдаг. Хичээлийн цаг бол өглөө, үд, орой. Хүүхдүүд өдрийн цагаар (12 цаг орчим) өнгөт объекттой ажилладаг. Ахроматик ашиг тусыг өглөө, оройд өгдөг. Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа өөр, бүх дасгалуудыг нүдний шилээр хийдэг.

1 ... Сэдвийн зурагтай ажиллах.

Зорилтот. Объектуудыг таних, харц засах чадварыг идэвхжүүлэх, анхаарал, санах ойг хөгжүүлэх.

Арга зүйн заавар... Эхлээд зургийг хүүхэдтэй хамт шалгана. Энэ нь хүүхэд мэддэг болж таарч байна. Дараа нь хоёр зургийг авч үзэхийг санал болгож байна: түүний аль хэдийн үзсэн зургуудын нэг, нөгөө нь шинэ зураг. Хүүхдийг анхааралтай бодож, ийм зүйл харсан эсэхийг санахад урь. Хэрвээ хүүхэд танихгүй бол түүнд тусалж, объектын нэрийг санал болгож, зааж өг онцлог шинж тэмдэгболон томилгоо.

Тоглоомын янз бүрийн нөхцөлд объектын нэр, түүнийг таних чадварыг засахын тулд:

    Зураг үзэж байнаширээн дээр хэвтэж, тэдний дунд шинийг олох;

    Хэд хэдэн ижил төстэй зургийг олох;

    Хос олох - "Ижил хосыг олох";

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 2-3 минут

Тоног төхөөрөмж: үзэхэд зориулсан зургууд, улбар шар, шар өнгийн дэвсгэр дээр тод дүрсүүд. Дүрслэгдсэн объектуудын хэмжээ 2.5 см-ээс их байна.

2 ... Геометрийн дүрстэй ажиллах.

Зорилтот. Геометрийн хэлбэрийг таних, өнгө, хэлбэрийн объектуудын нийцэл, орон зайн чиг баримжаа, харааны анхаарлыг хөгжүүлэх.

    Хэлбэрүүдийг задлах (тойрог бүхий тойрог, дөрвөлжин дөрвөлжин гэх мэт)

    Геометрийн дүрсийг хэлбэр дүрсгүйгээр өнгөөр ​​ялгах: бүх дүрсийг нэг хайрцагт нэмнэ шар өнгө, нөгөө талд бүх тоо улаан өнгөтэй байна.

3. Өнгөт мозайктай ажиллах.

    Мозайкуудыг өнгөөр ​​ялгах (өнгө тус бүрийг тусад нь хайрцагт хийнэ)

    Хамгийн энгийн мозайк хэв маягийг байрлуулах (дээжийн дагуу, дараа нь дээжгүйгээр). Өнгөт мозайктай хичээлийн үргэлжлэх хугацаа - 5-6 минут, геометрийн дүрстэй - 3-4 минут.

4. Сэдвийн зурагтай ажиллах, пирамид.

Зорилтот. Хараа засах, зааврыг сонсох, сэтгэлгээг хөгжүүлэх, объектуудын хэмжээсийн харааны хамаарлыг идэвхжүүлэх.

    Эд зүйлсийг өнгөөр ​​нь бүлэглэх

    Зориулалтын дагуу зүйлсийг бүлэглэх

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 8-10 минут байна.

5. Том калейдоскоп, монокуляр киноскоп, диаскоптой ажиллах.

Арга зүйн заавар. Эдгээр төхөөрөмжийг эхлээд хүүхдэд зааж өгөх ёстой. Хүүхдүүд төхөөрөмжийг нүд рүү нь буруу тавьж, нүхийг гараараа тагладаг тул олон хүүхэд анхаарлаа төвлөрүүлэхэд хэцүү байдаг. Хүүхдийг харахын өмнө та түүнийг харж байгаа зүйлд нь бэлдэж, төхөөрөмжийг зөв барихад нь туслах хэрэгтэй. Хэрэв хүүхэд сонирхож харвал юу харж байгаагаа хэлвэл зорилгодоо хүрсэн болно. Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа нь хүүхдийн хүслээр тодорхойлогддог.

Зорилтот. Хараа засах чадварыг идэвхжүүлэх, тогтвортой анхаарал хөгжүүлэх, яриа, ой санамжийг хөгжүүлэх.

6. Объектуудын контурыг харандаагаар дүрслэх.

Зорилтот. Хараа засах чадварыг идэвхжүүлж, нүд, гарны хавсарсан хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

Арга зүйн заавар. Объектуудын тоймыг тод эсгий үзэг бүхий цаасан дээр зурдаг. Дээрх хүүхдүүд харандаагаар контурыг дүрсэлдэг.

нас 3-4 гр

Амблиопийн эмчилгээний хоёр дахь шат. Ортоптик эмчилгээний хугацаа.

Харааны мэдрэмж 0.4 ба түүнээс дээш. 2 см-ээс бага хэмжээтэй объект.Объектуудын хэлбэр нь янз бүр, ихэвчлэн гурван хэмжээст байдаг. Өнгө - шар, ногоон, улаан, тэдгээрийн сүүдэр. Strabismus-ийн төрлийг харгалзан үздэг. Нэгдсэн strabismus-ийн үед нэгдлийг тайвшруулж, ойрын зайд харцыг дээш чиглүүлэх дасгалуудыг хийдэг.

Strabismus-ийг нэгтгэх тоглоом, дасгалууд.

Нийтлэг зорилго: ялгааг хөгжүүлэх, анхаарлыг хөгжүүлэх, ярианы хөгжил.

1. Калейдоскопоор гуурсан хоолойн чиглэлийг алсаас харах.

2. Монкуляр киноскоптой ажиллах.

3. Хамтран ажиллах соронзон бүтээгчтавиур дээр, 45 өнцгөөр.

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 3-4 минут байна.

4. "Буудлагын галерей" тоглоом.

Зургийг картон диск дээр наасан эсвэл 2 см-ээс бага хэмжээтэй зургийг наасан байна. 2.5 см-ийн зайнаас (ирээдүйд зай нь нэмэгддэг) хүүхэд нэрлэсэн объектыг заагчаар харуулах ёстой.

Зорилтот. Нүдний хөгжил, алсын хараа, ярианы хөгжил.

5. Тулгуур ашиглан геометрийн дүрсийг хэлбэр, өнгөөр ​​ялгах.

Зорилтот. Объектуудын харааны хамаарлыг хөгжүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

6. Стенд ашиглан өнгөт савхаар хэвлэх.

Зорилтот. Орон зайн чиг баримжаа олгох чадварыг хөгжүүлэх, өнгө ялгах чадварыг нэгтгэх, сэтгэлгээ, санах ой, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

7. Харц нь алсын зайд чиглэгдэхийн тулд холоос цагираг, бөмбөлгүүдийг холбоно.

8. Зүүгийн загварт шугамыг зайнаас утасдах.

Зорилтот. Хараа засах чадварыг идэвхжүүлэх, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Гадна тоглоомууд.

1. "Шувууд ба машинууд". Конвергент нүдтэй хүүхдүүд бол машин юм.

Зорилтот. Зөрчилдөөнийг хөгжүүлэх, анхаарлыг хөгжүүлэх.

2. "Өнгөө олоорой."

Зорилтот. Зөрчлийн хөгжил, орон зайн чиг баримжаа, анхаарлыг хөгжүүлэх.

3. "Галт тэрэг" тоглоом.

Зорилтот. Зөрчлийн хөгжил, орон зайн чиг баримжаа, сонсголын анхаарал

4. Тоглоом "Эрвээхэйг барих" (шувуу).

Арга зүйн заавар. Багш 1-1.5 м урт саваа эргүүлж, төгсгөлд нь картон шувуу эсвэл эрвээхэй (тод өнгөтэй, 15 см урт) бүхий утсыг хүүхдүүдийн толгойноос дээш өндрөөр уяж, хүүхдүүд үсэрч, барьж чаддаг. тэдний гараар. Хүүхдүүд хоёр хөл дээрээ үсэрч, хоёр гараараа барина. Тэд газар дээр нь баригдсан.

Зорилтот. Дивергенцийг хөгжүүлэх, нүдний мөшгих функцийг бий болгох, нүдийг хөгжүүлэх, анхаарлыг хөгжүүлэх.

5. "Юу алга болсон бэ" тоглоом.

Арга зүйн заавар. Хүүхдийн өргөсөн гарны түвшинд хүүхдүүдээс 3-4 алхмын зайд олс дээр эд зүйлсийг уяж эсвэл бэхэлдэг. Хүүхдүүд тэднийг шалгаж, санаж байгаарай. Дараа нь хүүхдүүд эргэж, багш нэг, дараа нь 2-3 объектыг арилгадаг. Хүүхдүүд эргэж, аль объект алга болсныг тааварлаарай.

Зорилтот. Зөрчлийн хөгжил, харааны санах ой, анхаарал хандуулах, өнгөт ялгаварлан гадуурхалтыг нэгтгэх.

Салах тоглоом, дасгалууд нүдээ цавчих.

Нийтлэг зорилго. Нэгдмэл байдлыг бэхжүүлэх, анхаарал, яриаг хөгжүүлэх.

1. Хоолойн доош чиглэсэн чиглэлтэй калейдоскопоор ажиллах.

2. диаскопоор зураг үзэх.

3. Дунд зэргийн хэмжээтэй мозайктай ажиллах: эрэмбэлэх, хэв маягийг байрлуулах.

Зорилтот. Объектуудын харааны хамаарлыг өнгөөр ​​нь хөгжүүлэх, орон зайн чиг баримжаа олгох чадварыг хөгжүүлэх.

4. Утастай цагираг.

5. Өнгөт саваагаар хээ угалз гаргах.

Гадна тоглоомууд.

1. Тоглоом "Шувууд ба машинууд". Янз бүрийн нүдтэй хүүхдүүд бол "шувуу" юм. Тоглоомонд хүндрэл учруулж болно - "шувууд" үр тариаг ховхлох. Хүүхдүүд суугаад өвдгөө хуруугаараа тогшдог.

Зорилтот. Дивергент strabismus бүхий хүүхдүүдийн нэгдэл сайжирсан. Дохиогоор ажиллах чадварыг бэхжүүлэх.

2. Тоглоом "Загас барих".

Арга зүйн заавар. 1-1.5 м урт саваа дээр 20 см урт тод картон загасыг хүйн ​​уясан байна. Багш түүнийг тойрон эргэлдэж, хүүхдүүд загасыг гишгэх цагтай байх ёстой (барьж авах)

Зорилтот. Конвергенц, нүд, ажиглалтыг хөгжүүлэх.

3. "Бөмбөгийг авчрах" тоглоом.

Арга зүйн заавар. Хүүхдүүд багшийн хажууд эгнээнд зогсдог. "Нэг, хоёр, гурав - гүйх" командын дагуу багш сагснаас бүх бөмбөгийг шиддэг (хүүхдийн тоогоор). Хүүхдүүд бөмбөгийг гүйцэж, сагсанд буцааж шиднэ.

Зорилтот. Нэгдмэл байдлыг бэхжүүлэх, харааны болон сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх, үйлдлээ дохиогоор зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.

4. Тоглоом "Юу нуугдаж байна?"

Арга зүйн заавар. Багш тойргийн төвд хэд хэдэн тоглоом тавьж, хүүхдүүдийг харж, санаж байхыг урьдаг. Дараа нь хүүхдүүд нуруугаа төв рүү эргүүлж, нүдээ аньдаг. Багш 1-2 тоглоом нууж, дараа нь эргүүлээд ямар тоглоом алга болсныг харах тушаал өгнө.

Зорилтот. Конвергенцийг бэхжүүлэх, харааны ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх.

Харааны мэдрэмж 0.01 - 0.3. Strabismus-ийн төрлийг харгалзан үздэггүй. Объектын хэмжээ нь 2 см-ээс их, объектын өнгө нь улбар шар, улаан, шар, ногоон, тэдгээрийн сүүдэр юм. Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа аажмаар 25 минут хүртэл нэмэгдэж байна. Хичээл өдөрт 2 удаа явагдана. 1.5 - 2 сарын хугацаанд харааны мэдрэмж, нүдний нүдний моторт аппарат, өнгө ялгах чадварыг хөгжүүлэх, хэрэгцээтэй хүмүүстэй орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх ажил хийгдэж байна. Дараа нь эдгээр ангиудыг үргэлжлүүлэн хийдэг боловч зэрэгцээ эдгээр хүүхдүүдэд харааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх дасгалуудыг нэвтрүүлдэг.

1. Сэдвийн зургуудыг авч үзэх ... Энэ ажлыг гүйцэтгэх зарчим нь 3-4 насны хүүхдүүдтэй адил бөгөөд зөвхөн олон тооны зургийг ашигладаг.

Сургалтын үргэлжлэх хугацаа 3-4 минут байна.

Зорилтот. Хараа засах чадварыг идэвхжүүлэх, анхаарлыг хөгжүүлэх, идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах.

2. Эд зүйлсийг өнгө, хэлбэр, зориулалтаар нь ангилах.

Зорилтот. Хараа засах чадварыг идэвхжүүлэх, өнгө, хэлбэрийн объектуудын харааны хамаарлыг хөгжүүлэх, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

    Геометрийн дүрсүүд

    Сэдвийн зургийг өнгө, хэлбэр, объектын зориулалтаар ангилах. Жишээ нь: "Тогооч, барилгачин, багш нарт хэрэгтэй зүйлсийг ав.

    Байгалийн материалыг өнгө, хэлбэрээр нь ангилах.

    "Ижил зургийг ол", "Хос ол."

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 10-15 минут

3. Том калейдоскопоор харах ... Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа нь хүүхдийн хүслээр тодорхойлогддог.

4. Том зурагтай сугалаанд Ира : тэжээвэр амьтад, объектив ертөнц.

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 10-15 минут байна.

Зорилтот. Хараа засах, харьцуулах чадварыг идэвхжүүлэх.

5. "Домино", "Ямар өнгөтэй", "Гинж » гэх мэт (тод том зургуудтай)

Зорилтот. Хараа засах чадварыг идэвхжүүлж, өнгөөр ​​харьцах чадварыг заадаг.

(5-7 насны конвергент strabismus бүхий хүүхдүүдэд)

Харааны мэдрэмж 0.4 ба түүнээс дээш. Харцыг зөв тогтоох. Объектуудын хэмжээ нь 2 см-ээс бага.Өнгө нь олон янз байдаг. Объектууд ихэвчлэн эзэлхүүнтэй байдаг.

1. Калейдоскопоор харах хоолойн чиглэлтэй дээш - зайд. Сургалтын үргэлжлэх хугацаа 3-4 минут байна. Өдөрт 2 удаа.

2. Монкуляр киноскоптой ажиллах ... Үргэлжлэх хугацаа 4-5 минут. Өдөрт 2 удаа.

Зорилтот. Хараа засах үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх.

3. Загас барих шугам дээр бөмбөлгүүдийг, бөгж, товчлуурыг бэхлэх.

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 5-7 минут байна. Өдөрт 2 удаа.

Зорилтот. Хараа засах чадварыг идэвхжүүлж, харааны мэдрэмжийг нэмэгдүүлнэ, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлнэ.

4. Утас шидэх, загас барих, зүүний нүдэн дэх өнгөт утас. Зүүг картоноор хийсэн, сүвний диаметр нь 0.4 см, зүүний урт нь 15 см.Харах чиглэл: дээшээ - зай руу. Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 5-7 минут байна. Өдөрт 2 удаа.

Зорилтот. 3-р дасгалын нэгэн адил.

5. Картонон дээр оёх.

Арга зүйн заавар. 0.3 см-ийн диаметртэй нүхийг 0.5 см-ийн зайд цоолборлодог.Эхлээд шулуун шугамын дагуу загас агнуурын шугам эсвэл өнгөт утсыг татдаг, дараа нь энгийн контурын зургийн дагуу зураг нь аажмаар илүү төвөгтэй болж байна. Хүүхдүүд зургийг гараас хол зайд байлгах хэрэгтэй.

Зорилтот. Харааны хурц байдлыг сайжруулах, харц засах чадварыг идэвхжүүлэх, нүдийг хөгжүүлэх, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

6. Нэхэх: хуванцар эсвэл картон хавтан дээр хийсэн нүхээр утсыг татах.

Арга зүйн заавар. Хүүхдүүдийн харц алсын зүг рүү чиглүүлэхийн тулд ялтсуудыг гарны уртаар барих ёстой.

Нэхэх хоёр арга бий:

1. Ингэснээр нэхсэн тор байнга ордог урд тал, дараа нь нэхсэн тор нь хавтангийн ирмэг дээр гарах болно.

2. Хүүхэд нэхсэн торыг урдаас нь нэг удаа, нөгөөгөөс нь дамжуулдаг ширүүн тал, тэр нөгөө гарынхаа хуруугаараа нүхэнд хүрч чадна.

Нүхний диаметр аажмаар буурч, хавтан дээрх нүхний тоо нэмэгдэх ёстой. Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 19-15 минут, өдөрт 2 удаа.

Зорилтууд нь №5 дасгалтай ижил байна

7. "Лотто", "Домино".

Арга зүйн заавар. Хүүхдийн харцыг алсын зүг рүү чиглүүлэхийн тулд дараахь хэрэгслийг ашиглана уу: даалууны хувьд - будсан металл самбар. ногоон өнгө, зураг - ар талдаа наасан Соронз бүхий даалуунууд. Самбарын хэмжээ нь 40-аас 30 см-ийн хэмжээтэй байна Magnitki мөн жижиг лотто карт дээр наасан байна. Металл хавтанг 45 өнцгөөр тавиур дээр суурилуулсан. Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 10-15 минут байна.

Зорилтот. Хараа засах чадварыг идэвхжүүлэх, сэтгэлгээний үйл явцыг хөгжүүлэх, объектуудын харааны харилцан хамаарлын чадварыг нэгтгэх.

8. Стенд ашиглан хавтгай хээг ангаахайлах.

Үргэлжлэх хугацаа 5 мин.

Зорилтот. Хараа засах чадварыг идэвхжүүлж, нүд, гарны хавсарсан хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

9. Зургийг будах, хүүхдийн нүдний түвшинд самбар дээр бэхлэгдсэн. Үргэлжлэх хугацаа 5 мин.

Зорилтот. Хараа засах, өнгөөр ​​ялгах чадварыг идэвхжүүлэх. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

10. Зургийг алсаас харах. Зургийн тайлбар. Сургалтын үргэлжлэх хугацаа 3-4 минут байна.

11. Зургийг шалгах, эргэдэг дискэн дээрх объектууд.

Арга зүйн заавар. Объект эсвэл зургийг дискэн дээр (картон эсвэл фанер) наасан бөгөөд хэмжээ нь аажмаар багасдаг. Энэ дискийг тоглуулагч дээр суулгасан. Хүүхдүүд зургуудыг хараад дискийг эргүүлэх үед тэднийг дууддаг.

12. Тоглоом. "Загорюка"

Арга зүйн заавар. Алсын зайд гараа сунгасанхүүхэд бүр нэг хөдөлгөөнөөр самбар дээр зураас татдаг. Үр дүн нь ямар нэгэн төрлийн зураг байх ёстой. Эхлээд багш хичээлд оролцдог. Тэрээр цус харвалтаараа зурган дээр тодорхой байдлыг авчирч, харсан зүйлээ тайлбарлах ёстой. Хариуд нь залуус харсан зүйлээ хэлдэг.

Зорилтот. Хүүхдийн төсөөлөл, харааны ой санамжийг хөгжүүлэх, дурангийн харааг хөгжүүлэх., Хараа засах үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх.

13. Тоглоом "Лав - толбо"

Арга зүйн заавар. Блотыг цаасан дээр урьдчилан байрлуулж, хатаана. Хүүхдүүд ямар нэгэн зүйлтэй ижил төстэй байдлыг олж, дутуу нарийн ширийн зүйлийг нэмж оруулахыг хичээдэг.

Үргэлжлэх хугацаа 10-15 минут, өдөрт 2 удаа.

14.Тунгалаг цаасаар зургийг дахин будах (арын гэрэлтүүлэгтэй төхөөрөмж дээр).

Зорилтот. Харааны мэдрэмжийг сайжруулж, нүд, гарны хавсарсан хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

Гадна тоглоомууд.

    Бөмбөгтэй тоглоомууд: бөмбөгийг дээш шидэж, барьж авах, бөмбөгийг бие бие рүүгээ шидэх

    Сум шидэх - сорох

    Зорилтот руу цүнх шидэх (цүнх улаан, шар өнгөтэй байх ёстой)

    Тоглоом "Бөгж шидэх". Бөгжнүүд нь тээглүүр дээр шидэгдэж, тавиур дээр бэхлэгдсэн, хананд бэхлэгдсэн байна.

Зорилтот. Зөрчилдөөн, нүдийг хөгжүүлэх, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

(5-7 насны хүүхдүүд, өөр өөр нүдтэй)

Харааны мэдрэмж 0.4 ба түүнээс дээш. Харцыг зөв тогтоох. Объектуудын хэмжээ 2 см-ээс бага байна. Өнгө нь олон янз байдаг. Объектууд ихэвчлэн эзэлхүүнтэй байдаг.

Ерөнхий зорилго: нэгдэх чадварыг сайжруулах, харааны мэдрэмжийг сайжруулах.

1. Жижиг мозайктай ажиллах: өнгөөр ​​ялгах, хэв загвар гаргах. Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 3-4 минут, өдөрт 2 удаа.

2. "Бөмбөлгүүдийг уях" (нүхний диаметр аажмаар буурдаг). Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 4-5 минут, өдөрт 2 удаа.

3. "Үлсэн тор ... Хүүхдийн харц доош чиглэсэн байх ёстой. Нүхний диаметр багасч, баар дээрх нүхний тоо нэмэгддэг.

4. "Контур дээрх ул мөр".

Энэ нь монокуляр, дурангийн харааг хөгжүүлэх, бэхжүүлэхэд зориулагдсан болно.

Нүдний байрлал зөв, объектын хэмжээ хамгийн бага байна. Хичээлийн цаг нь хүүхдүүдийн хүсэлтээр байдаг. Хичээлийн тоо 3-4 удаа.

1. Эрэмбэлэх жижиг зүйлсөнгө, хэмжээгээр ... Харааны чиглэл нь strabismus-ийн төрлөөс хамаарна.

2. Харааны талбайн тусгаарлагчтай дасгалууд (RPZ). Өмнө нь байсан strabismus-ийн үед RPZ дээрх дасгалуудыг цонхны дэргэд хийдэг бөгөөд үүний цаана алсын хэтийн төлөв нээгддэг. Хүүхэд өнгөт шилээр алслагдсан объектуудыг хардаг. Хүүхэд сандал дээр суудаг бөгөөд ингэснээр түүний харааны тэнхлэгүүд бага зэрэг дээшээ чиглэнэ. Одоо байгаа strabismus (салах) үед RPZ дээрх дасгалуудыг 2 - 2.5 см-ийн зайд хийх ёстой.Хүүхдийг харааны тэнхлэгүүд нь бага зэрэг доош чиглэсэн байхаар суулгана. Дасгал хийх явцад хүүхдийн нүд үргэлж тэгш хэмтэй байрлалд байх ёстой.

Зорилтот. Нүдний зөв байрлалыг баталгаажуулах, үзэл баримтлалыг нэгтгэх: өндөр - бага, хол - ойр.

3. Тоглоом: Бөмбөгийг цагираг руу шидэх, дурангаар харах, бөмбөг шидэх, ширээний сагсан бөмбөг, волейбол.

4. Сүүдэрлэх.

5. Тунгалаг цаасаар зургийн тоймыг зур.

6. Диаскопоор дасгал хийх

(стереоскопийн харааг хөгжүүлэх)

Стереоскопийн харааг хөгжүүлэх дасгалуудыг 3-4 насны хүүхдүүдэд нүдний зөв байрлал тогтоогдсон даруйд, хэвийн бэхэлгээтэй, харааны мэдрэмж багагүй), 4, нүдний алимны хэвийн хөдөлгөөнтэй үед хийж болно. .

Нийтлэг зорилго. Стереоскопийн алсын харааг хөгжүүлэх, нүдний зөв бэхэлгээг засах.

1. "Бөгж зүү" Үргэлжлэх хугацаа 5 мин.

2. "Байгаа онох." Үргэлжлэх хугацаа 5 мин

3. "Хамсанд алх".

Арга зүйн заавар. 25-аас 20 см-ийн хэмжээтэй тавиур дээр 25 см-ийн урттай хөндлөн хальс бүхий саваа босоо тэнхлэгт бэхлэгдсэн байна.Бар тус бүр дээр өөр өөр диаметртэй 3-4 цагираг байдаг: 0.5-аас 1.5 см хүртэл. 0.3 см диаметртэй 20 см урт саваатай хүүхэд цагиргуудын дотор орох ёстой.

4. Стереотрэйнерээр дасгал хийх. Төхөөрөмж нь янз бүрийн диаметртэй (3 см хүртэл) дөрвөн дугуй нүхтэй хуванцар захирагч ба 0.8 см хүртэл диаметртэй бөмбөгөөс бүрдэх ба захирагчийн төгсгөлд утсаар бэхлэгдсэн байна. Төхөөрөмжийн бариулыг барьж, хүүхэд утасыг бөмбөгөөр эргүүлж, нүх бүрт унах болно.

5. Бөгжний шидэлт бүхий дасгалууд.

Саваа эсвэл янз бүрийн дүрс дээр цагираг шидэх: их биетэй заан, дээш өргөгдсөн сарвуутай туулай, сунасан хүзүүтэй галуу, Пиноккио урт хамар.

Бөгжийг 2-2.5 см-ийн зайнаас шиднэ Дасгалын үргэлжлэх хугацаа нь 5-8 минут, өдөрт 2 удаа.

Л.А.Григорян, Л.И.Плаксина нарын зөвлөмжийн дагуу харааны мэдрэмжийг сайжруулах тоглоом, дасгалын багц

Залуу сургуулийн өмнөх нас

Харааны хурц байдал 0.04

    Зургийн том хэсгүүдийг (4см) үндсэн өнгөөр ​​(улаан, улбар шар, ногоон) будах

    Том хэрэглээг наах (4см)

    Өргөн судалтай (3-4 см) хивс нэхэх нь тод өнгөтэй

    Барилгын эд ангиудыг угсрах, том хэмжээтэй барилгачид

Харааны мэдрэмж 0.05 - 0.1

    Зургийн жижиг хэсгүүдийг будах (2-3 см)

    Нимгэн цаасаар том хэмжээний зургийг тоймлох

    Гүйцэтгэл програм ажилладаг(2-3см)

    2 см өргөн судалтай хивс нэхэх

    Барилгачидтай ажиллах

    Том хэмжээтэй зургийн шалгалт

    Мозайк тоглоомууд

Харааны мэдрэмж 0.2 - 0.3

    Зургийн жижиг нарийн ширийн зүйлийг будах

    2 см-ээс бага хэмжээтэй програмууд

    Хивс нэхэх

    Зургийн энгийн алдааг илрүүлэх (дугуйгүй машин)

  1. Харааны үндсэн дээр хуванцараас загварчлах (хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ)

    Загас агнуурын шугам дээр 1 см хүртэл диаметртэй бөмбөлгүүдийг бэхлэх

Харааны мэдрэмж 0.4 ба түүнээс дээш

    Тойрог, гурвалжин зурах, тэдгээрийг будах, нимгэн цаасаар жижиг зургийн контурыг зурах

    1 см хүртэл програмууд

    1см-ээс бага туузан хивс нэхэх

    Жижиг хэсгүүдийн барилгын ажил

    Жижиг нарийн ширийн зүйлс бүхий зураг дээрх алдааг илрүүлэх (хоолойгүй байшин)

    Жижиг мозайк хэв маягийг бүтээх

    Хуванцараас жижиг дүрсийг загварчлах

    1 см-ээс бага хэмжээтэй бөмбөлгүүдийг утас

Сургуулийн өмнөх насны ахлах нас

Харааны хурц байдал 0.04

    Том нарийн ширийн зүйлс, нарийн төвөгтэй зураг зурах (амьтан)

    Нимгэн цаасаар том хэмжээний зургийг тоймлох

    Үндсэн өнгөт судал ба тэдгээрийн сүүдэрээр хивс нэхэх (судалны өргөн нь 2 см хүртэл)

    Хуванцараас том амьтдыг загварчлах

    Том хэмжээний барилгын материалтай ажиллах

Харааны мэдрэмж 0.05 - 0.1

    Зурган дээрх нарийн ширийн зүйлийг зурж, нимгэн цаасаар зам мөрийг зурах

    1.5 см хүртэл өргөнтэй хивс нэхэх

    Пластилинаас жижиг дүрсүүдийг загварчлах

    Хуванцар бүтээгчтэй ажиллах

  1. Загас барих шугам дээр 1.5 см диаметртэй үндсэн өнгөт бөмбөлгүүдийг бэхлэх

    2 том зургийн ялгааг илрүүлэх

Харааны мэдрэмж 0.2 - 0.3

    Зургийн жижиг нарийн ширийн зүйлийг нимгэн цаасаар зурж, контураас хэтрүүлэхгүйгээр будна. Геометрийн дүрс зурах

    1 см хүртэл өргөнтэй өнгөт цаасан туузнаас хивс нэхэх

    Жижиг дүрсийг загварчлах

    Жижиг бүтээгчтэй ажиллах

  1. Утсан бөмбөлгүүдийг, ээлжлэн өнгө (1см хүртэл диаметртэй бөмбөлгүүдийг)

    Зураг дээрх алдааг илрүүлэх

    Хүүхдийн сэтгүүл дээрх оньсогонуудын хариулт

Харааны мэдрэмж 0.4 ба түүнээс дээш

    Торон дотор дэвтэртэй ажиллах, торыг тойрох, контураас хэтрэхгүй будах

    Нүднээс гоёл чимэглэл зурах

    0.5 см ба түүнээс бага өргөнтэй өнгөт цаасан туузнаас хивс нэхэх

    Жижиг дүрсийг загварчлах

    Жижиг барилгачинтай ажиллах