Ахлах бүлгийн сонирхолтой амралт бол эрүүл мэндийн өдөр юм. Цэцэрлэгийн эрүүл мэндийн өдөр. Ахлах бүлэг. Эрүүл хооллолтын тухай яриа

Эрүүл мэндийн өдөр цэцэрлэг... Ахлах бүлэг

Ахлах бүлгийн Эрүүл мэндийн өдрийн хувилбар "Таныг ерөөе!"

Куликова Наталья Александровна.
Материалын тодорхойлолт:Өнөөдөр хүүхдийг хөгжүүлэх нь маш чухал юм сургуулийн өмнөх насэрүүл амьдралын хэв маягийг нэвтрүүлэх замаар эрүүл мэндээ хадгалах, бэхжүүлэх шаардлагатай гэсэн сэдэл, үзэл баримтлал, итгэл үнэмшил. Эрүүл мэндийн өдөр бол эдгээр асуудлыг шийдвэрлэх хамгийн сонирхолтой, сэтгэл хөдөлгөм, уламжлалт бус арга юм. Энэ хувилбар нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулагдсан. Энэ материал нь цэцэрлэгийн сурган хүмүүжүүлэгч, биеийн тамирын багш нарт хэрэгтэй болно.
Зорилтот:Хүүхдийг эрүүлжүүлэх болон идэвхтэй зурагамьдрал.
Даалгаварууд:
- биеийн тамирын дасгал, тоглоомоор дамжуулан хүүхдийн эрүүл мэндийг бэхжүүлэх;
-хөгжүүлэх биеийн чанарууд, зохицуулах чадвар;
-эрүүл хүнсний талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх, баяжуулах;
- зугаа цэнгэлийг бий болгох, баяр хөөртэй сэтгэлийн байдалхүүхдүүдэд;
- биеийн тамирын хичээлд дурлах.
Урьдчилсан ажил:
- хүүхдүүдтэй спорт, эрүүл хооллолтын тухай шүлэг сурах;
-витамин малгай хийх, шалбааг хээ;
- "Нар" бүжгийг давтах.
Тоног төхөөрөмж, материал:
-аудио бичлэг: "Спортын марш", тэмцээнд зориулсан хөгжилтэй хөгжим, "Хэрэв та эрүүл байхыг хүсч байвал", "Нарлаг";
- хайрцгаас хайчилж авсан шалбаагны загвар - 12 ширхэг;
- олс - 1 ширхэг;
- тавиур - 6 ширхэг;
- модон хөрөө - 18 ширхэг;
- модон блок - 18 ширхэг;
- авирах нуманууд - 3 ширхэг;
- дунд диаметртэй цагираг - 9 ширхэг, хавтгай цагираг - 3 ширхэг;
- витаминд зориулсан малгай - 4 ширхэг;
- хүнсний бүтээгдэхүүн;
- Dunno-ийн костюм.

Үйл явдлын явц:

(Спортын жагсаалын дор хүүхдүүд танхимд орж, хагас тойрог хэлбэрээр барина).
Тэргүүлэх:Спортын талбай руу
Бид хүн бүрийг яг одоо урьж байна.
Спорт, эрүүл мэндийн баяр
Энэ нь биднээс эхэлдэг!
Бид амралтаа урьдчилан бэлдсэн.
Залуус аа, спортын тэмцээн эхлэх цаг болжээ!
Гэхдээ амралтаа эхлэхээс өмнө би танаас асуумаар байна: эрүүл байхын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?
1 хүүхэд:Эрүүл, хүчтэй байхын тулд
Өглөө нь савантай усаар угаах шаардлагатай.
Өглөө эрт залхуурах хэрэггүй
Цэнэглэж эхлээрэй!
2 хүүхэд:Хурдан, хүчтэй, эрүүл, хөгжилтэй байх
Чипс идэж, кока кола уух шаардлагагүй!
Алим, чавга, нимбэг, жүрж идээрэй -
Жимс, жимсгэнэ нь витамин агуулдаг!
3 хүүхэд:Захиалга өгч дас
Усанд сэлж, шумбаж үзээрэй!
Дасгал хөдөлгөөнд дурлаж сур
Мөн та найтаахыг сурахаа болино!
Энэ нь бага наснаасаа тэвчээртэй байх ёстой
Жилийн турш эрүүл байх.
Эмч дээр ирэхийн тулд,
Зөвхөн тэр залгахад л!
(Ханиалгах чимээ сонсогдов. Мэдэхгүй танхимд орж ирэв).
Тэргүүлэх:Мэдэхгүй юм уу?! Сайн уу? Юу болсон бэ?
мэдэхгүй:Надад том асуудал тохиолдсон -
Би үргэлж зайрмаг их иддэг байсан!
Мөн энд зураг байна -
Хоолойны өвчин надад наалдсан!
Ханиалгах, хамар гоожих нь намайг даван туулсан.
Өө, чи тэднийг ямар их ядарч байгааг мэдсэн бол!
Тэргүүлэх:Тийм ээ, Мэдэхгүй, асуудал маш муу байна!
Гэхдээ бид танд үүрд тусалж чадна!
Би чамд нэг нууц хэлье
Дэлхий дээр илүү сайн жор байдаггүй:
Спорттой салшгүй холбоотой байх,
Дараа нь та зуун жил амьдрах болно!
"Хэрэв та эрүүл байхыг хүсч байвал" хөгжимд дасгал хий.
(Хүүхдүүд багаа бүрдүүлдэг. Багийн мэдүүлэг. Баяртай.)
Тэргүүлэх:Намар бол гунигтай цаг юм
Би өглөө нь хоол хийсэн
Зам дээр шалбааг, шалбааг,
Та бүгд тэднийг тойрон гүйх хэрэгтэй!
1 буухиа: "Шүлдэг хооронд гүйх".
(Баг бүрийн өмнө "шалбаг" байдаг - хайрцгаас хайчлагдсан зууван хэлбэртэй. Хүүхдүүд шалбааг хооронд гүйж, лангуу руу гүйж, мөн адил буцаж ирдэг).
Тэргүүлэх:Энд бас нэг тоглоом байна
Бэлтгэл хийх цаг боллоо!
Бүх шалбааг дээгүүр үсэр
Тэгээд ховил руу хурдан үсэр!
Буухиа 2: "Шалбаг дээгүүр үсрэх".
(Хүүхдүүд хоёр хөлөөрөө шалбааг дээгүүр үсэрч, олсоор үсэрч, лангуу руу гүйж, тойрч, буцаж гүйдэг).
Тэргүүлэх:Та намрын ойд ирэх болно,
За, хожуул байна, хожуул байна!
Хожуул дээр гүйдэг
Тэгээд та багт ирээрэй!
Реле 3:"Хожуул дээр алхах".
(Хүүхдүүд шатрын самбараар байрлуулсан зүслэгийн дагуу алхаж, лангууг тойрч, ижил аргаар буцаж ирдэг).
Тэргүүлэх:Намрын дагуу, зам дагуу
Бид явж, ар талыг барина!
Бид бутны доор бөхийлгөх болно
Бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе!
4 реле:"Ирээрэй, битгий унаарай!"
(Хүүхдүүд шулуун шугамаар байрлуулсан блокуудын дагуу алхаж, нуман доор баруун талдаа мөлхөж, өлгүүрийг тойрч, ижил аргаар баг руу буцаж ирдэг).
Тэргүүлэх:Цэвэр, эмх цэгцтэй бай
Бидэнд сайхан байна залуусаа!
Бүр зөөлөн эрвээхэй
Далавчийг цэвэрлэ, найз минь!
Жижиг шувуу ч гэсэн
Цэвэрхэн дүү
Хамраа угааж, өдийг нь цэвэрлэдэг ...
мэдэхгүй:Шувууд юу вэ? Тэд дулаан газар руу нисэв!
Тэргүүлэх:Үнэн, мэдэхгүй, гэхдээ зөвхөн нүүдлийн шувууд ниссэн - од, дэгээ, тогоруу, галуу, нугас. Шувууд цэвэр ариун байдлын дүрмийг мэддэг, та мэдэхгүй байна уу?
мэдэхгүй:Мэдэхгүй!
Тэргүүлэх:Залуус аа, Дунно дахин тусламж хэрэгтэй байна, би түүнд оньсого хийхийг санал болгож байна!
(Таавар бүтээгдсэн. Мэдэхгүй бүх хариултыг төөрөлдүүлж, хүүхдүүд түүнд тусалдаг).
Оньсого.
1. Би ой дундуур тэнүүчилдэггүй,
Мөн сахал, үсний дээгүүр.
Мөн миний шүд илүү урт
Чоно ба баавгайгаас илүү! (сам)
2. Амьд хүн шиг хальтирдаг
Гэхдээ би түүнийг гаргахгүй!
Цагаан хөөс хөөсөрдөг
Гараа угаахаас залхуурах хэрэггүй! (Саван)
3. Акулинка резин
Би араар зугаалахаар явлаа.
Тэгээд тэр алхаж байхдаа
Ар тал нь ягаан болсон! (Хөвөн)
4. Сойзноос авсан гэзэг,
Мөн ар талд нь үстэй үстэй. (шүдний сойз)
5. Мөнгөөс илүү үнэ цэнэтэй зүйл юу вэ? (Эрүүл мэнд)
6. Зам гэж хэлдэг -
Хоёр хатгамал төгсгөл:
"Өөрийгөө бага зэрэг угаа,
Нүүрнийхээ бэхийг угаа!
Үгүй бол та хагас өдөр байна
Намайг бохирдуул!" (алчуур)
(Мэдэхгүй толгойгоо доошлуулж, гунигтай байна).
Тэргүүлэх:Залуус аа, хараач, Dunno үнэхээр гунигтай байна, та түүнийг баярлуулах хэрэгтэй!
Хошигнол тоглоом "Энэ бол би, энэ бол би, эдгээр нь бүгд миний найзууд!"
Тэргүүлэх:Та нарын хэн нь үүнийг эмх цэгцтэй байлгах вэ
Ном, дэвтэр үү?
(Хариулт: "Энэ бол би, энэ бол би, эдгээр нь бүгд миний найзууд!")
Тэргүүлэх:Та нарын хэн нь, хүүхдүүд ээ,
Чихнээс чих хүртэл бохирдох уу? (Өө, баригдсан!)
Тэргүүлэх:Та нарын хэн нь гунигтай явдаггүй вэ?
Та спорт, биеийн тамирын хичээлд дуртай юу?
Тэргүүлэх:Цэнэглэхээс айдаггүй хүн
Хэн цоргоны доор угаах дуртай вэ?
Тэргүүлэх:Та нарын хэн нь тийм сайн юм бэ
Та галошоор наранд шарах гэж явсан уу?
мэдэхгүй:Та ямар их хөгжилтэй байна! Миний уйтгар гуниг огт байхгүй юм шиг өнгөрөв!
Тэргүүлэх:Хэзээ ч битгий шантар
Витамин уу!
Та хөгжилтэй байх болно
Хүчтэй, эрүүл!
4 хүүхэд:Энгийн үнэнийг санаарай:
Зөвхөн илүү сайн хардаг хүн л
Хэн түүхий лууван зажилдаг вэ
Эсвэл луувангийн шүүс ууж байна!
5 хүүхэд:Ханиад, хоолой өвдөхөд зориулагдсан
Жүрж тусалдаг.
Эсвэл та нимбэг идэж болно
Хэдийгээр тэр маш исгэлэн юм!
Тэргүүлэх:Одоо энгийн асуудлыг шийдэж үзээрэй:
Лууван эсвэл бохь зажлах нь илүү эрүүл юу вэ?
(Хүүхдийн хариулт).
5 буухиа: "Лууван цуглуулах".
(Баг бүрийн өмнө хүүхдийн тоогоор цагирагт нэг лууван байна. Оролцогч бүр нэг лууван авч, эсрэг талын цагираг руу шилжүүлж, гүйж буцаж ирдэг).
Тэргүүлэх:Бас нэг даалгавар
Энэ нь танаас асууж байна - шийдээрэй!
Аль нь илүү дээр вэ - нэг багц чипс
Эсвэл зүрх сэтгэлээсээ алим уу?
(Хүүхдийн хариулт).
6-р буухиа: "Алимыг тавь".
(Баг бүрийн өмнө 3 цагираг байна. Эхний оролцогч гурван бөмбөгөөр гүйж, цагираг бүрт нэг бөмбөг хийж, тавиур руу гүйж, түүнийг тойрч, гүйлтээр баг руу буцаж ирдэг).
мэдэхгүй:Түр хүлээнэ үү! Найзууд маань чипсийг төмсөөр хийдэг гэж надад хэлсэн төмс - ашигтайхүнсний бүтээгдэхүүн, энэ нь витамин агуулдаг ... Би аль нь мартсан!
Тэргүүлэх:Тийм ээ, мэдэхгүй: төмсөнд үнэхээр К, Д витаминууд байдаг. Мөн чипс нь ихэвчлэн төмсөөр биш харин төмсний гурилаар хийгдсэн байдаг тул бие махбодид, ялангуяа хүүхдүүдэд хортой байдаг. Тэдэнд маш олон орлуулагч, будагч бодис байдаг - маш их хортой нэмэлтүүд... Чипс нь чанар муутай тосонд шарсан байдаг тул тэдгээрийн доторх өөх нь хорт хавдар үүсгэдэг! Чипсэнд хэт их давс хэрэглэх нь ясны өсөлтийг удаашруулж, бодисын солилцоог алдагдуулж, зүрхний өвчин үүсгэдэг.
мэдэхгүй:Өө өө өө! Бид чипсийн хор хөнөөлийн талаар найзууддаа яаралтай хэлэх хэрэгтэй байна!
Тэргүүлэх:Мэдэхгүй, танай найзууд үнэхээр чипс иддэг үү?
мэдэхгүй:Тэд витамин агуулдаг гэж боддог!
6 хүүхэд:Төрөл бүрийн бүтээгдэхүүнд -
Загасаас эхлээд бөөрөлзгөнө хүртэл
Амьдралд хамгийн чухал
Витаминууд байдаг.
Тэднийг: K, E, D, A, B, C,
Ногоон, үр тариа, өндөг зэрэгт агуулагддаг.
(Хүүхдүүд витамины малгай өмсдөг - A, B, C, D).
Ахмадуудын тэмцээн.
(Ширээн дээр агуулсан хүнсний зүйлс байдаг витамин A, B, C, D... Багийн ахмадууд ямар нэгэн витамин агуулсан хоолыг сонгох ёстой витамин - хүүхэд). Тэргүүлэх:Хүүхдүүд эрүүл мэндийн өдөрт дуртай
Хот, тосгон
Энэ нь бүх дэлхийд байх болтугай
Өдөр бүр эрүүл мэндийн өдөр!
мэдэхгүй:Хоолойны өвчин арилсан бололтой. Би сайн! Би найзууддаа чиний тухай ярих нь дээр ашигтай зөвлөмжүүд! Баярлалаа! Баяртай, залуусаа!
Тэргүүлэх:Тийм ээ, бид баяртай гэж хэлэх цаг болжээ
Таныг тэвчээртэй байхыг хүсч байна!
Битгий өвдөж, бүү өвд,
Тамирчин болоорой!
Баяртай найз нөхөд, танилууд нь галзуу бүжиг хийх болно!
"Нар" бүжиг.

Зорилго: эрүүл амьдралын хэв маягийг сурталчлах.

Зорилго: хүүхдүүдийг "А", "В", "С" витаминууд, хүний ​​эрүүл мэндэд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг талаар танилцуулах; хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ хүний ​​биед үзүүлэх ашиг тусын талаар хүүхдүүдэд ойлголт өгөх; хүүхдүүдэд оньсого (хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ) шийдвэрлэх чадварыг нэгтгэх.

Хүүхдэд моторт ур чадвар, урьд өмнө олж авсан ур чадвараа хэрэгжүүлэх боломжийг олгох;

- бэхжүүлэх биеийн эрүүл мэндхүүхдүүд;

- хүүхдэд бий болгох ухамсартай хандлагатаны амьдрал, эрүүл мэнд; сониуч зан, уян хатан байдал, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх;

- хичээлд дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх биеийн тамирын боловсролэрүүл амьдралын хэв маягийг удирдан чиглүүлэх хүсэл.

Төлөвлөгөө хэрэгжүүлэх:

1.07.50 - 08.10 Өглөө. Психо-гимнастик "Сайн уу!" Бүлгийн эрүүл мэндийн өдрийн тухай яриа. Өглөөний дасгал "". Гадаа тоглох"Овооноос овойлт хүртэл."

2.9.00 - 09.15 GCD. Боловсролын бүс“Танин мэдэхүй. Дэлхийн нэгдмэл дүр төрхийг бий болгох "-" Витамин нь хүн бүрт хэрэгтэй бөгөөд хэрэгтэй бөгөөд чухал юм.

3. 09.25 - 09.40 GCD. "Биеийн тамир" боловсролын чиглэл

4. 09.50 -10.30 Удирдах зөвлөлийн тоглоомууд: сугалаа" Жимс ногоо"," Гинж хийх "

5. 10.40 - 11.40 Алхах бэлтгэл. Алхах (тоглоом, ажиглалт, ажил).

6. 15.00 - 15.10 Сэрэх гимнастик. "Эрүүл мэнд" -ийн замаар алхаж байна.

19.15 - 16.20 Үзвэр үйлчилгээ. "Мойдодыр" хүүхэлдэйн киног үзэж байна

8. Эрүүл мэндийн өдрийн үр дүнг дүгнэх: оролцогчдыг урамшуулах (хүнсний ногоо, жимс жимсгэний дүрс бүхий өнгөт зургийг гардуулах).

9. Бие даасан тоглоомуудхүүхдүүд. Хөшөө, бөмбөг санал болго.

Амралтын явц:

Өглөө Багш цэцэрлэгийн бүлгийн хүүхдүүдтэй уулзаж: Сайн байна уу залуусаа, та бүхэнд энэ өдрийн мэндийг хүргэе! “Сайн уу” гэдэг үг нь эрүүл энхийг хүсэн ерөөж, бие биедээ мэндчилж, инээмсэглээрэй, сэтгэл санаа чинь сайжирна гэж бодож байна.

Психо-гимнастик "Сайн уу!"

Зорилго: Сайхан сэтгэл, эрүүл мэндийн хоорондын хамаарлыг тайлбарлах.

Сайн байна уу, нар тунгалаг байна!

Сайн байна уу, гайхалтай өглөө!

Сайн байна уу эргэн тойрон дахь ертөнц!

Сайн байна уу сайн найз!

Бид гараа чанга атгах болно

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе!

Нар бидний инээмсэглэлээс сэрэх болно

Нар сэрэх болно, хүүхдүүд рүү инээмсэглээрэй!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо таны сэтгэлийн байдал сайжирсан үед өнөөдөр манай бүлэгт баярын өдөр болох Эрүүл мэндийн өдөр болно гэдгийг хэлмээр байна. Эрүүл мэнд гэж юу болохыг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт). Өвдөөгүй, эрүүл чийрэг, тэнхээтэй, сайхан ааштай үед л гүйж, үсэрч, зугаацмаар байдаг. Гэвч харамсалтай нь бид үргэлж эрүүл байдаггүй. Өнөөдөр би танд эрүүл мэндээ хэрхэн хадгалах нууцыг хэлэх болно.

хэзээ ч бүү өвдөж, үргэлж сайхан сэтгэлтэй байгаарай. Бид таныг аялалд хүргэх болно ид шидийн орон"Витамин". Тэнд хэн амьдардагийг та мэдэх үү? Хамгийн ашигтай, амттай жимс, хүнсний ногоо энэ улсад амьдардаг. Та юу гэж бодож байна, бид "Витамин"-ийн оронд юугаар явах вэ? (хүүхдийн хариулт). Бид төмөр замаар явдаг тээврийн хэрэгслээр явах болно, энэ юу вэ? Энэ нь зөв, галт тэрэг, уурын зүтгүүр.

Бүгдээрээ дугуйлан зогсоод дуут дохиогоо татаад явцгаая! (хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхдаг).

Уурын зүтгүүр дуугарч эхлэв.

Тэгээд тэр чиргүүлүүдийг жолоодож явсан.

Чох-чох, чо-чу!

Би чамайг алс хол догдлуулах болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуусаа, бид "Витамин"-ийн оронд ирлээ, өглөөний дасгал хийх цаг боллоо.

Өглөөний дасгал "Бүжин".

Хөлийн хуруугаараа нэг нэгээр нь алхах, хэвийн алхах, чиглэлээ өөрчлөх (3 удаа өөрчлөгддөг). Холбоос болгон бүтээх.

Өглөө нь бөжин сарвуу дээрээ боссон (сунгасан, гараа дээшээ - амьсгалах-амьсгалах),

Дасгал хийхэд бэлтгэсэн (цээжний урд гараа сунгах),

Тэр зүүн тийш, баруун тийш харав (биеийг зүүн тийш эргүүлэв - баруун тийш),

Тэр шулуун, доош харав (их биеийг урагш эргүүлж, доош бөхийлгөж),

Тэгээд эрдэнэ шиш рүү буув. (хел тавих).

Би зүлгэн дээр бага зэрэг гүйв (газар дээрээ гүйж),

Тэгээд хоёр сарвуу дээрээ боссон (зогссон).

Би хөвсгөрийг хамараараа цэвэрлэв (толгой зүүн тийш - баруун тийш хазайсан),

Ус руу шүрших нь дээр! (суусан)

Холбоосоос багана руу дахин бүтээх. Ар араасаа амархан гүйх. Ердийн алхах. Амьсгалын дасгал.

Боловсролын чиглэл "Танин мэдэхүй. Дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох "

Яриа "Витамин нь хүн бүрт хэрэгтэй бөгөөд хэрэгтэй бөгөөд чухал юм."

Зорилго: "Эрүүл байх хэрэгцээг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх"

Програм хангамжийн агуулга:

Сургалтын зорилго: "Витамин"-ийн тухай ойлголт, тэдгээрт агуулагддаг хүнсний бүтээгдэхүүний талаар танилцуулах. Эрүүл мэндэд амин дэмийн ач холбогдлыг тайлбарлах ба Сайхан сэтгэлтэй байгаарай, "хүнсний ногоо", "жимс" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх, нэгтгэх.

Хөгжүүлэх даалгавар: хүүхдүүдэд амьдрал, эрүүл мэнддээ ухамсартай хандлагыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын зорилго: Хүүхдэд эрүүл мэндэд тустай бүх зүйлийг идэхийг урамшуулах. Урьдчилсан ажил: эрүүл хоол хүнс, карбонатлаг ундаа, чипсийн хор хөнөөлийн тухай яриа; Ю.Кушакийн шүлгийг унших " Сайхан хооллоорой», Хүнсний ногоо, жимс жимсгэний тухай оньсого.

D / болон "Манай цэцэрлэгт юу ургадаг вэ?"

Хичээлийн материал: жимс, хүнсний ногооны дүрс бүхий зураг, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, шинэхэн жимс - алим, жүрж, мандарин, банана;

Арга, техник:

Харааны - хүнсний ногоо, шинэхэн жимсний даммиг шалгах. Амаар - нимгэн. үг, асуулт, багшийн түүх, тайлбар, найрал дууны болон хүүхдийн ганцаарчилсан хариулт.

Практик - хуруугаараа тоглох"Улбар шар", дидактик тоглоомууд.

Тайлбар толь бичгийн ажил: витамин, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид тантай маш их ярих болно сонирхолтой сэдэв... Бид витаминаар зочлох болно. Та санал нийлж байна уу? Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Витамин нь маш жижиг бодис бөгөөд бидний харж чадахгүй жижигхэн, гэхдээ жижиг витаминууд нь асар их хүч чадал, эрүүл мэндийг агуулдаг. Та нарын дунд витамин уусан хүн байна уу? Витамин - бидний биеийг хүчирхэг, эрүүл болгодог. Тэд эмээр ирдэг өөр өнгөболон хэлбэрүүд. Гэхдээ витаминууд нь зөвхөн шахмал хэлбэрээр байдаггүй, мөн мөчир, орон дээр ургадаг.

Олон төрлийн витаминыг жимс, жимсгэнэ, хүнсний ногоо, ногоонд агуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар ногоо мэддэг болохыг санацгаая? Одоо би танаас цэцэрлэгээс оньсого асуух болно. (Багш хариулт бүрийг хүнсний ногооны зургийг үзүүлэн дагалддаг).

Цэцэрлэгийн оньсого

Навчийг байцааны толгойд цуглуулдаг

Тосгоны иргэдийн цэцэрлэгт.

Үүнгүйгээр байцаатай шөл нь зузаан биш юм.

Тэр эмэгтэйн нэрийг хэн гэдэг вэ? (Байцаа)

Гэр бүлүүд газар доор амьдардаг

Бид тэдгээрийг услах савнаас усалдаг.

Полина, Антошка нар

Чамайг ухахаар дуудъя ... (төмс)

Тэр цэцэрлэгт өсдөг

Хэнийг ч гомдоохгүй.

За, эргэн тойрон дахь бүх хүмүүс уйлж байна,

Учир нь тэд хальсалж ... (сонгино)

Толгой, дээр нь сахал.

Үгүй ээ, энэ нь чихэрлэг биш юм.

Тэд хамаг чадлаараа гүйж ирэв

Бид оройн хоол идэх болно ... (сармис)

Тарвас шиг -

Мөн зузаан арьстай.

Би шар даашинзанд дассан

Наранд жаргах ... (хулуу)

Энэ ногоо бол хулуу ах юм -

Тэд бас тарган харагддаг.

Нэг баррель дээр навчны доор хэвт

Орны хооронд ... (цуккини)

Эдгээр хатуу залуус

Тэд цэцэрлэгийн орон дээр навчнуудад нуугддаг.

Залхуу ихрүүд

Ногоон өнгөтэй бол ... (өргөст хэмх)

Тэр зун хүлэмжинд амьдардаг байсан,

Би халуун нартай найзууд байсан.

Түүнтэй хамт хөгжилтэй, урам зоригтой

Бүгд түүнийг дууддаг ... (улаан лооль)

(Багш ширээн дээр хүнсний ногооны дамми тавьдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр бүтээгдэхүүнийг нэг үгээр хэрхэн нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд: Хүнсний ногоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Та юу гэж бодож байна, хүнсний ногоогоос өөр хаана витамин байдаг вэ? Жимс дотор! (Ширээн дээр таваг шинэхэн жимс тавих) Зөв! Одоо бид "Манай цэцэрлэгт юу ургадаг вэ?" тоглоом тоглох болно. шидэт уутжимс жимсгэнэ, хүнсний ногоо, тэдний нэрийг ярина. (Тоглоом өнгөрдөг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, бид даалгавраа амжилттай давлаа. Мөн би чамайг жимсний мод ургадаг цэцэрлэгт очихыг санал болгож байна.

Физик. минут "Цэцэрлэгч"

Өчигдөр бид цэцэрлэгт алхсан (хүүхдүүд гар барьж, тойрог хэлбэрээр алхаж байна)

Бид үхрийн нүд тарьсан, (тэд хэрхэн нүх ухаж, тарьж байгааг дүрсэлдэг)

Бид алимны модыг цайруулсан (баруун гараараа дээш доош хөдөлгөөн хийх)

Шохой, шохой.

Бид хашаагаа зассан (алх цохихыг дуурайлган)

Бид яриа эхлүүлэв: (тэд тойрогт тулж, нэг нь төв рүү явна

Та бидний цэцэрлэгч хүүхэд, нэр болгонд харилцан яриа өрнүүлж байна гэж хэлээрэй

Та бидэнд шагнал болгон юу өгөх вэ? жимс нэг нэг удаа хуруугаа нугалав

Би шагнал болгон өгөх болно нил ягаан, хоёр гартаа, томоос эхлэн)

Хамгийн том зөгийн бал лийр

Бүтэн килограмм боловсорсон алим, интоор.

Энд би чамд шагнал болгон өгөх болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цэцэрлэгч бидэнд шагнал болгон маш олон жимс өгсөн. Одоо бид "Амтыг нь таах" тоглоомыг тоглох болно хаалттай нүдБид жимсийг амталж, ямар жимс гэж нэрлэх болно. За, таалагдсан уу? Одоо таны бие хэд хэдэн витамин нэмсэн. Би та нарт хүсч байна:

Хүүхдүүд жимс иддэг

Дараа нь хүйтэн бол муу юм

Өдөр бүр, жилийн турш

Энэ нь таныг тойрч гарах болно.

Тусгал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид юу ярьсан бэ?

Витамин гэж юу вэ?

Бие махбодоо өвчнөөс хэрхэн хамгаалах вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Анхаарал тавьсанд баярлалаа! Үргэлж эрүүл энх байхыг хүсье.

Зорилго: уян хатан байдал, тэнцвэрт байдал, сансар огторгуйд жолоодох чадварыг хөгжүүлэх.

"Биеийн тамир" боловсролын чиглэл

Материал ба тоног төхөөрөмж: бөмбөг, 2 цагираг, жимс, хүнсний ногооны маск.

Хичээл: хүүхдүүд хөгжмийн аясаар танхимд ордог. Мэндчилгээ. Дугуйлан алхах, бие халаах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та бүхнийг оролцохыг урьж байна тэмцээний хөтөлбөр

"Ухаантай, зоригтой." Чи бэлэн? Дараа нь эхэлцгээе.

1 "Мандариныг хөдөлгө" тэмцээн

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бөмбөгийг хөлөөрөө чимхэж хөдөлгөх хэрэгтэй.

(Бөмбөгийг хоёр хөлөөрөө барьж буй багийн гишүүн чип рүү үсэрч, бөмбөгийг гартаа аваад гараа руу буцах ёстой).

2-р уралдаан "Зургийг цуглуул"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хоёрдахь тэмцээнд та цаасан дээрээс бүхэл бүтэн зургийг цуглуулах хэрэгтэй, хэн нь түрүүлж, ялагч болсон (багууд зургаан цаасан дээрээс бүхэл зургийг цуглуулж, зураг дээр оцон шувууг харуулсан).

"Хүнсний ногоо цуглуулах" 3-р тэмцээн

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний дараагийн тэмцээн "Хүнсний ногоо цуглуул" гэж нэрлэгддэг.

(Багийн гишүүд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ хэвтэж буй ширээ рүү нэг нэгээрээ гүйж,

нэг ногоо аваад баг руугаа буцах).

Тэмцээний дүнг нэгтгэж байна. Нөхөрлөл ялна.

Алхах.

Зорилго: намрын оройн хамгийн ердийн шинж чанаруудтай хүүхдүүдэд танилцуулах;

хувцасны нэр, зорилгыг тодруулах; үзэл баримтлалыг тодорхой болгох: гүн, гүехэн, живэх, хөвөх.

Алхах курс

Алхаж явахдаа багш хүүхдүүдийн анхаарлыг хувцаснуудад нь хандуулдаг. Хүүхдүүд тайлбарладаг

яагаад тэд хүрэм, борооны цув, гутал, бээлий өмссөн бэ? Багш дараахь зүйлийг зааж өгдөг.

гадаа хүйтэн байгаа болохоор дулаан хувцасладаг. Мөн яагаад хүн бүр гуталтай байдаг, хүүхдүүд өөрсдөө хэлж чадна.

Гудамжинд хүүхдүүдийг намрын хүйтэн бороо угтдаг. Бүгд веранда руу явах замаар хурдан гүйж, харж эхлэв. Багш нь борооны улмаас нойтон болсон зүйлсийг жагсааж, шувуу байхгүйд анхаарлаа хандуулахыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд: "Тэдэнд байхгүй резинэн гутал, шүхэр байхгүй! Тиймээс тэд бүгд нуугдав."

Багш: "Гүнтгэр өдөр" гэж юу гэсэн үг вэ? мөн хүүхдүүдийг үг хэлэхийг урамшуулдаг,

Үүлс нарыг бүрхсэн үед саарал тэнгэрийг харах хөгжилтэй юу, нүцгэн харах баяр баясгалантай юу?

нойтон бутнууд, салхи найгаж, сүүлчийн навчийг урж хаядаг.

Дараа нь бүгд веранданы дээвэр дээр борооны бөмбөр цохихыг сонсдог: тогших тогших! (Хүүхдүүд намрын борооны дууг давтана.)

Багш А.Плещеевын "Уйтгартай зураг" шүлгийг уншдаг.

Хүүхдүүд хүйтэн салхины гаслах чимээг сонсож, "B-in-in!" сурган хүмүүжүүлэгч

тайлбарлав: "Ууртай салхи - улих. Намрын муу салхи сүүлчийн навчийг зулгааж, хүн бүрийг холдуулдаг."

Уран сайхны үг.

Уйтгартай зураг!

Эцэс төгсгөлгүй үүлс

Бороо асгарч байна

Саравчны дэргэдэх шалбааг...

Хоцролттой роуан

Цонхны доор нордог

Тосгон руу харж байна

Саарал толбо.

Та зочлоход эрт байна

Бидэнд намар ирсэн үү?

Зүрх одоо хүртэл асуудаг

Гэрэл ба дулаан!

Гадна тоглоомууд.

"Тойрогоос ирсэн урхи"

Зорилго: хүүхдүүдэд хөдөлгөөнийг үгээр зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх. Хэмнэлтэй алхах, бултах, барих, тойрог хэлбэрээр хийх дасгал хийх

Тоглоомын тайлбар: хүүхдүүд гар барьж, тойрог дээр зогсож байна. Хавх нь тойргийн төвд,

гар дээр боолт. Тоглогчид тойрог хэлбэрээр хөдөлж:

Хөгжилтэй залуус бид гүйж харайх дуртай.

За, биднийг гүйцэх гээд үзээрэй. Нэг, хоёр, гурав - барих!

Хүүхдүүд тарж, урхи барьдаг. Түр зуур хажуу тийш алхсан. Урхи 2-3 хүүхдийг барих хүртэл тоглоом үргэлжилнэ. Үргэлжлэх хугацаа 5-7 минут.

"Овооноос овойлт хүртэл"
Тодорхойлолт: Хүүхдүүд танхимын нэг талд зогсож байна. Багш шалан дээр хэвтэв

бие биенээсээ 20 см-ийн зайд цагираг. Дохионы дагуу хүүхдүүд цагираг дундуур танхимын нөгөө тал руу шилждэг.
Гэмтэж болохгүй
Тодорхойлолт: хэд хэдэн тээглүүрийг шалан дээр нэг эгнээнд байрлуулсан эсвэл кубыг бие биенээсээ дор хаяж 1 м зайд байрлуулна. Хүүхдүүд өрөөний нөгөө талд гарч, тээглүүрийг могой шиг бөхийлгөж, тэдэнд хүрэхгүй байх ёстой.

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа.

Хүүхдүүдийн хүсэл, сонирхолд нийцүүлэн тоглоомууд.

Зорилго: тоглоомын үйлдлийг гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх тоглоомын дасгалууд, хамтдаа тоглож сур.

Дүрд тоглох тоглоом.

"Эмнэлэг".

Зорилго: хүүхдийг хөгжүүлэхийг үргэлжлүүлэн заах дүрд тоглох тоглоомууд, импровизацийг дэмжих, дүрийг өөрчлөх, хослуулах, хүүхдүүдийг орлуулах зүйлсийг ашиглах, нөхөрсөг харилцааг хөгжүүлэх.

"Гар цэвэр байх нь эрүүл мэндийн баталгаа юм."

Сэрэх гимнастик.

(орондоо хэвтэж эхэлдэг, дараа нь үгсийг дагаж хүүхдүүд орны дэргэд зогсоно)

Залуус сэрлээ

Тэд суниаж, инээмсэглэв.

Тэд хамтдаа хөл дээрээ зогсож,

Гар нь зуурсан байв.

Нэг удаа - тэд усаар угаасан,

Хоёр сайхан бөхийв.

Гурван гар даллаж,

Дөрөв - нуруу нь нуман хэлбэртэй,

Таван - хөл дээрээ үсрэв.

"Эрүүл мэнд" замаар алхаж байна

Үзвэр үйлчилгээ.

"Мойдодыр" хүүхэлдэйн киног үзэж байна.

Эрүүл мэндийн өдрийн үр дүнг нэгтгэн дүгнэвэл:

Оролцогчдыг урамшуулах (хүнсний ногооны дүрс бүхий өнгөт зургийг танилцуулах

болон жимс).

Хүүхдэд зориулсан бие даасан тоглоомууд. Хөшөө, бөмбөг санал болго.

Програм хангамжийн агуулга:

Хэлбэржүүлэх хөдөлгөөний үйл ажиллагаахүүхдүүд.
Хүүхдийн биеийн эрүүл мэндийг бэхжүүлэх. Ханиадны эсэргүүцлийг нэмэгдүүлэх.
Зангуу биеийн ур чадварболон өмнө нь сурсан ур чадвар.
Хүүхдүүдийн сэтгэлийг татах спортын тоглоомууд, биеийн тамир.
Хүүхдийг бие бялдрын хувьд амраах нөхцлийг бүрдүүлэх.
Хүүхдэд сайн, найрсаг харилцааг бий болгох.

Өглөө:

Өглөөний гимнастик "Гном"

1. "Gnome унтаж байна" - ба. х.: хажуу тийшээ хэвтэж байна. Бөглөх. (6 х.)
2. "Гном сэрдэг" - ба. х .: адилхан. Гар, хөлөө сунгаж, буцах. n. (7 х.)
3. "Гном эвшээдэг" - ба. х.: нуруун дээрээ хэвтэж, гар нь биеийн дагуу. Гараа хажуу тийш нь сунгаж, амаа өргөн нээ. (7 х.)
4. "Гном орон дээрээ эргэлддэг" - ба. х .: адилхан. Хажуу талаас нь эргэдэг. (7 х.)
5. "Gnome сунаж байна" - ба. х .: өвдөг дээрээ сууж, гараа бүс дээрээ тавь. Гараа дээш доош хөдөлгөх, өвдөг сөхрөх (7 х.)
6. "Гном нүүрээ угаадаг" - ба. х.: өвдөг сөгдөн. Баруун, зүүн тийшээ эргэлдэж, гар нь нүүр рүү "ус шахаж" байгаа мэт хөдөлгөөн хийдэг. (7 х.)
7. "Gnome өөрийгөө арчиж байна" - ба. p .: зогсож, хөл нь мөрний өргөн, гар нь туузан дээр. Хагас тонгойх, нүүрнийхээ урд гараа алчуураар арчиж байгаа мэт дээш доош хөдөлгөх (7-8 х)
8. "Гном өглөөний цай уух гэж байна" - ба. х.: хагас сууж, гараа доошлуулсан. Гарын хөдөлгөөнөөр байрандаа алхах. (6-7 х.)
9. "Гном суудаг" - ба. p .: зогсож, гараа мөрний өргөн, өвдөгнөөс дээш бөхийлгөсөн гар. Хел тавих. (2 удаа 4 удаа зочилсон).
10. "Гном үсэрч байна" - ба. х .: зогсож, гараа туузан дээр тавь. Хоёр хөл дээрээ үсрэх. (8 рубльд 2 айлчлал).
11. Амьсгалыг сэргээх дасгал хөдөлгөөнтэй алхах.

Өндөр хэмжигчийг хянах

Энэ юу вэ?
Стадиометр юунд зориулагдсан вэ? Хүүхдүүдийг өндрийг хэмжихэд урь. -аас урьж байна цэцэрлэгийн бүлэгхэд хэдэн хүүхэд, тэдний өндрийг хэмжинэ.
Хэнийх нь өндөр вэ? Яагаад?
Хүн өсөхөд юу хэрэгтэй вэ?

Эрүүл хооллолтын тухай яриа

Зорилго: Хүүхдэд хоол боловсруулах эрхтний талаархи мэдлэг, өсөлт, эрүүл мэндэд ач холбогдлыг тодруулах.

Эрүүл, хүчтэй, нянтай тэмцэж, өвчинд нэрвэгдэхгүй байхын тулд витамин идэх хэрэгтэй. Витамин нь цэргүүдтэй адил бидний биеийг хор хөнөөлтэй бичил биетэн, янз бүрийн өвчнөөс хамгаалдаг. Гэхдээ бидний хувьд муу хоол байдаг. Чипс, жигнэмэг, хийжүүлсэн ус дотор нь хог шиг суурьшдаг. Хүн бялуу, чихэр, жигнэмэг, зайрмаг залгихад ходоодонд ямар төрлийн түгшүүр төрдөгийг төсөөлж ч чадахгүй. Эцсийн эцэст, ходоод яаж яарч байгаагаас үл хамааран түүнд асар их хэмжээний хэцүү хоолыг даван туулах цаг байдаггүй. Дараа нь гэдэс өвдөж эхэлдэг. Гэхдээ ходоодонд дуртай, амархан зохицуулдаг хоол байдаг. Эдгээр нь хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, үр тариа юм. Идэх Эрүүл хоол хүнс, хэт идэж болохгүй, витамины тухай мартаж болохгүй, дараа нь том, эрүүл өснө.

"Ашигтай ба хор хөнөөлтэй" дидактик тоглоом

Том цаасан дээр (хар самбар) янз бүрийн хүнсний бүтээгдэхүүн (хүнсний ногоо, чихэр, жимс, чипс, сүү, лонхонд хийжүүлсэн ундаа, загас, зайрмаг, өндөг, хар талх гэх мэт) дүрсэлсэн байдаг. Хүүхдүүд тустай зүйлийн эргэн тойронд ногоон тэмдэглэгээ зурдаг. Чипс болон бусад зүйлийг яагаад идэж болохгүйг багш тайлбарлав хогийн хоолчихэр яагаад дунд зэрэг идэх ёстой вэ.

Сэтгэлийн гимнастик "Эрүүл өсөхийн тулд хамраа хэзээ ч бүү унжуул"

Хүн болгонд сайн муу ааш араншин байдаг. Хүний сэтгэл санаа ямар байдгийг яаж мэдэх вэ? Нүүр царай, зан авираар.

Тоглоом "Маск"

Багш хүүхдүүдийг нүүрэн дээр нь дүрслэхийг урьж байна өөр өөр мэдрэмжүүдболон сэтгэл хөдлөл. Толин тусгал бүхий хүүхдийн ажил. Муу сэтгэлийн байдал нь биднийг хөгжилтэй, хөгжилтэй, эрүүл байхыг зөвшөөрдөггүй. Үүнээс ангижрахын тулд муу сэтгэлийн байдалта бөмбөгийг хана руу шидэж, гартаа plasticine үрчлээстэй болно. Инээмсэглэх нь бүр ч хялбар!

Тоглоомын дасгал "Хэн инээмсэглэдэг вэ"

Ганцхан завхай хүмүүс л сэтгэл санаа муутай байдаг. Тэднийг завгүй болго, Дараа нь тэд инээх болно.

Зурах чиглэлээр хүүхдүүдтэй бие даасан ажил хийх

Хүүхдүүдэд "Спорт" будах номноос хуудас будахыг санал болго.
Зорилго: өнгийг сайжруулахын тулд харандаа дээр дарж, жигд будах ур чадварыг сайжруулах, хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар.

Гадна тоглоомууд:

"Сандал авах" (сандал тойрон гүйх, хөгжүүлэх урвалын хурд),
"Могой" (олсоор үсрэх),
"Урсгал" (алхах, жагсах).

"Юу нь сайн, юу нь муу вэ?"

Зорилго: хүүхдүүдэд үйлдлийг шинжлэх, үнэлэхийг үргэлжлүүлэн заах. Анхаарал, ажиглалтыг хөгжүүлэх. Цэвэр, эмх цэгцтэй, эрүүл байх хэрэгцээг бий болго.

Анги:

Хүрээлэн буй ертөнц, хэрэглээтэй танилцах. Сэдэв: Sportlandia

Алхах:

Тоглоомын талбайн спортын тоног төхөөрөмжийг ажиглах.

Хүүхдүүдийг нэрлэхийг урь спортын тоног төхөөрөмжөөрийн болон хөрш тоглоомын талбайнууд... Энэ төхөөрөмжийг хэрхэн ашиглах вэ? Спортын хэрэгсэл тоглохдоо аюулгүй байдлын ямар дүрмийг санаж байх ёстой вэ?

Дидактик тоглоом "Тийм аюултай юу?"

Хүүхдүүд асуултыг сонсож, "Чи чадна!" эсвэл "Аюултай!"

1. Урд талын дүнзэн дээр алхаж байгаа хүнийг түлхэх үү?
2. Намхан өндрөөс хоёр хөл дээрээ зөөлөн үсрэх үү?
3. Ойролцоох насанд хүрсэн хүн байхгүй үед янз бүрийн шатаар хамгийн орой руу авирах уу?
4. Савлуурыг тойрон гүйх үү?
5. Тэгш газар гүйх үү?

"Гэр бүл" дүрд тоглох тоглоом.

Хүүхдүүдэд эргэн тойрон тоглохыг санал болго: "Эцэг эх, хүүхдүүд явган аялалд явдаг." Хүүхдүүдийг ашиглахыг урамшуул харилцан яриаТоглоомын үеэр орлуулах зүйл. Төсөөлөл, яриаг хөгжүүлэх.

Агаар дахь биеийн тамирын боловсрол.

(Хавсралт No2 дахь хичээлийн хураангуй)

Гадна тоглоомууд:

"Газар дээрээс хөлийнхөө дээгүүр" (гүйх, үсрэх, үсрэх), "Сармагчингууд барих" (гүйлт, гимнастикийн хананд авирах).

Яриа уялдаатай хөгжүүлэхийн тулд хүүхдүүдтэй ганцаарчилсан ажил хийх.

Сэдэв: "Өгүүллэг зохиох хувийн туршлага"Манай гэр бүл хэрхэн амралтаа өнгөрөөсөн" сэдвээр.

Үдээс хойш:

Унтсны дараа дасгал хийх "Шүүшүүрийн гэр бүл"

1. "Шүүхний нойр". Бөмбөгт ороосон нүхэндээ жижигхэн болхи шишүүхэй унтдаг. Тэр залхууран нуруугаараа эргэж, биеэ сайн сунган гүнзгий амьсгаа авав. I. p .: Баруун талд хэвтэж, өвдөг нь ходоод руу татагдсан, хацрын доор гар, нүд нь хаалттай.
2. "Шүүхэй сунгасан." Түүний бүх хөдөлгөөн маш зөөлөн, бага зэрэг нойрмог байдаг. I. p .: Нуруун дээрээ хэвтэж, гараа биеийн дагуу, оймсыг урагш нь татаж, гараа буцааж ав. (3-4 х.)
3. "Энэ юун чимээ вэ?" Энд шишүүхэйгийн мэдрэмтгий чих нь ямар нэгэн чимээ шуугианыг сонсов. Юу байна? I. p .: адилхан. Толгойгоо зүүн, баруун тийш эргүүлэх (нум зурах) - шишүүхэй сонсдог. (6 х.)
4. "Хурдан усны булганаас гар." Бүх зүйл зүгээр, усны булга дээрээс гарах цаг болжээ. I. p.: Нуруун дээрээ хэвтэж, гар нь биеийн дагуу. Хагарч, бүх биеийг хөдөлгө. a) "Урд хөл". I. p .: адилхан. Гараа дээш өргөж, тохойгоор ээлжлэн нугалж, гарны бүх уртын дагуу зур. (4-5 х.) B) "Торх". I. p .: адилхан. Алга нь хажуу тийшээ дээш доош нэгэн зэрэг гулсдаг. (6 х.) C) "Арын хөл". I. p .: адилхан. Өвдөгөө бөхийлгөж, гэдэс рүүгээ татаж, гараа боож, буцах. n. (6 х.)
5. "Шүүхүүд нуугдаж тоглож байна." I. p .: Ходоод дээрээ хэвтэж, тохойноосоо бөхийлгөсөн гар дээр тулгуурлана. Биеийн доод хэсгийг орноос өргөхгүйгээр сунгасан гараа өргө. (5 х.)
6. "Шүүшүүр гэдсийг дулаацуулдаг." I. p .: Өсгий дээрээ суугаад гараа ард нь дэмж. Биеийг урагш бөхийлгөж, босч, буцах ба. n. (6 х.)
7. "Шүүхэй хөршүүдтэйгээ мэндчилдэг." I. p .: Өвдөг сөгдөж, гараа туузан дээр тавь. Толгойгоо хазайлган зүүн, баруун тийш эргэдэг. (6 х.)
8. "Шүүхнүүд зугаацаж байна." I. p.: Орны дэргэд шалан дээр зогсож, гараа биеийн хажуугаар доошлуулна. Гараа дээш доош гулгах замаар биеийн баруун, зүүн тийш хазайх. (8 х).

Рига аргын дагуу хатууруулах

10% -ийн уусмалаар чийгшүүлсэн, нөмрөгтэй резинэн дэвсгэр дээр ширээний давс(хувин ус тутамд 1 кг давс) хүүхэд хөл нүцгэн болж, газар дээр нь алхдаг (5-7-16 секунд). Үүний дараа хүүхэд хуурай дэвсгэр дээр зогсож, 15 секундын турш гишгэнэ. Дараа нь гар, хүзүү, нүүрээ цоргоны усаар арчина. С эхлээд дунд бүлэг, хүүхдүүд иодын давсны уусмалаар амаа зайлна (1 литр ус, 1 халбага давс, 3-4 дусал иодын хувьд). Ус өрөөний температур. Энэ аргадараа зөвлөж байна өдрийн цагаар унтахэсвэл цэнэглэсний дараа.

Агаар, амьсгалыг ажиглах

Бид юугаар амьсгалдаг вэ? Хамараараа цээжиндээ илүү их агаар татаж, амаараа амьсгалаа гарга. Энэ нь хэрхэн нэмэгдэж байгааг хүүхдүүдийн анхаарлыг татах хавирганы торамьсгалах үед (алгаа цээжиндээ наах) ба эсрэгээр. Хүн амьсгалахгүй байж чадах уу? Хүүхдүүдийг амьсгалаа богино хугацаанд барихад урь. Хүн хэдэн минутаас илүү хугацаанд агааргүй байж чадахгүй гэдгийг хэлэх. Аль агаар амьсгалахад хялбар, тааламжтай, аль нь амьсгалахгүй вэ? Агаарыг юу бохирдуулдаг вэ?

"Хамрын хамар" дидактик тоглоом

Хүүхдүүд янз бүрийн үнэртэй бодисыг (жүрж, сармис, гаа, үнэртэй ус, кофе гэх мэт) үнэрээр тодорхойлохыг урьж байна. Зорилго: хүүхдийн үнэрлэх мэдрэмжийг хөгжүүлэх, үнэрийг ялгах, таних чадварыг хөгжүүлэх.

Гар хөдөлмөр. Сэдэв: "Витамин kebab"

Зорилго: Хүүхдүүдэд хутга хэрэглэх, жимс жимсгэнэ хэсэг болгон хувааж, саваагаар уяхыг заах. Хутгатай аюулгүй ажиллах дүрмийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх. Өсөлт, эрүүл мэндэд амин дэмийн ач холбогдлын талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Өөрийнхөө гараар амттан хийх хүслийг бий болго.

Бөмбөгтэй буухиа уралдаан.

1. "Бөмбөгийг сагсанд шид" (шидэх).
2. "Бөмбөгийг дамжуулах" (хөдөлгөөний зохицуулалт).
3. "Бөмбөгөөр үсрэх" (үсрэх).
4. "Бөмбөгийн араас гүйх" (гүйлт).
5. "Барьж, шидэх, унах" (шидэх, барих).

"Цэнгэлдэх хүрээлэн" самбарт хэвлэх тоглоом

Зорилго: хүүхдүүдэд шоо, шоо тоглохыг үргэлжлүүлэн заах. Тоо бодох чадвар, спортын мэдлэгийг нэгтгэх. Нөхөр нь алдсандаа баярлах биш алдагдлыг нэр төртэй хүлээж авах чадварыг төлөвшүүлэх.

"Спортчид" дүрд тоглох тоглоом

Хүүхдүүдийн мэдлэг, туршлагаа тоглоомд тусгахад нь урамшуул. Үйлдвэрлэсэн шинж чанаруудыг (медаль) цохих. Багш нь тэмцээний шүүгчийн үүргийг гүйцэтгэнэ.

Эцэг эхтэй ажиллах

Эцэг эхчүүдэд зориулсан буланд "Хөлдөлтийн тухай эцэг эхийн долоон буруу ойлголт" (өвлийн улиралд) гэсэн сэдвээр мэдээлэл байрлуулсан болно. Намрын алхалт"(Намар-д). (Хавсралт № 3).

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Кавказын нуруунд нэгэн охин хулгайлагдсан тухай "The Rogue Song" кино АНУ-д гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид баатруудтай маш төстэй юм ...

"Боловсролын тухай" хуулийн дагуу хүүхдийн эрүүл мэндийг хамгаалах нь төрийн бодлогын тэргүүлэх чиглэлийн нэг юм. Хүүхдийн эрүүл мэнд сургуулийн өмнөх бүлэгСанамж бичгийн D / S дугаар 29 Кировский дүүрэгВолгоград дүүрэг нь бүхэл бүтэн баг, эцэг эхийн анхаарлын төвд байдаг. Эрүүл мэндийн өдөр нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулагдсан. Өдрийн турш хэрэгцээг бий болгох ажил хийгдэж байна эрүүл аргаамьдрал, моторт ур чадвар, бие бялдрын чанарыг нэгтгэж, янз бүрийн тоглоомын хөдөлгөөнийг ашигладаг.

I. Өдрийн эхний хагас

  1. "Гэгээн Жонны хэлтэг" дууны дууны өглөөний дасгалууд;
  2. "Эрүүл мэндийн улс руу аялах" мэдлэгийн чиглэлээр (нийгэмшил) GCD;
  3. Гадна тоглоомууд.

II. Хоёрдугаар хагас

1. Нүдэнд зориулсан гимнастик, ханиаднаас урьдчилан сэргийлэх биологийн идэвхит бүсийн массаж;

2. Бие даасан биеийн хөдөлгөөн;

3. Эцэг эхтэй ажиллах.

I. Өдрийн эхний хагас

  1. Дууны хөгжимд зориулсан өглөөний дасгалууд

Даалгаварууд:

Хүүхдүүдийн гүйцэтгэх чадварыг бэхжүүлэх хэмнэлтэй хөдөлгөөнүүдхөгжмийн шинж чанарын дагуу;

Хөдөлгөөний сонголтуудыг гаргаж сурах;

Төсөөлөл, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.

Дууны текст "St.

1. Муур цонхон дээр суув (i.p. хөл нь хамт, гараа хагас тонгойсон бүс дээр, биеийн эргэлттэй)
Тэгээд тэр сарвуугаараа чихээ угааж эхлэв (хүүхдүүд угааж байгаа муурны хөдөлгөөнийг дуурайдаг).
Түүнийг бага зэрэг ажигласны дараа
Бид түүний хөдөлгөөнийг давтаж болно.

Найрал дуу:
Нэг, хоёр, гурав, дахиад ирээрэй
Гурав, дөрөв, тав, дахин давт
Гурав, дөрөв, тав, дахин давт
Маш сайн!

2. Могой ойн замаар мөлхөж байна, (эхний шүлгийн хөдөлгөөн давтагдана)
Тууз шиг газар даган гулсдаг.
Бид ингэж хөдөлдөг (баруун, зүүн гараараа ээлжлэн "долгион")
Бидний гараар бид үүнийг танд зориулж дүрсэлж чадна.


Нэг хоёр гурав. За, давт!
Гурав дөрөв тав. Дахин хийх!
Дахин хийх!

3. Бүдүүн намагт өдөржин зогсдог.
Тэгээд тэр мэлхийг хушуугаараа барьдаг.
Ингэж зогсоход хэцүү биш (баруун, зүүн хөлөөрөө ээлжлэн үсрэх).
Бидний хувьд, бэлтгэгдсэн залуусын хувьд.

Нэг хоёр гурав. За, давт!
Нэг хоёр гурав. За, давт!

Гурав дөрөв тав. Дахин хийх!

4. Сармагчин салбараас бидэн рүү буув.
Сармагчинг хүндлэх хэрэгтэй
Эцсийн эцэст, сармагчингууд бол бидний өвөг дээдэс юм (шалан дээр суугаад хүүхдүүд хөл, чихэндээ хүрэхийг хичээдэг)
Мөн өвөг дээдэс, хүүхдүүдээ дуурайх хэрэгтэй.
Дэлхий дээр маш их амьдардаг (бүх шүлгээс амьтдын хөдөлгөөнийг дуурайлган давтах)
Сармагчин, муур, шувуу, могой.
Гэхдээ хүн бол та байгалийн найз юм.
Мөн тэрээр бүх амьтдын зуршлыг мэддэг байх ёстой.

Нэг хоёр гурав. За, давт!
Нэг хоёр гурав. За, давт!
Гурав дөрөв тав. Дахин хийх!
Гурав дөрөв тав. Дахин хийх!
Дахин хийх!

Хэсгийн мэдлэгээр GCD(нийгэмшил) "Эрүүл мэндийн орноор аялаарай"

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх

Эрүүл мэнд

  • Хүүхдүүдийн эрүүл мэнддээ хэрхэн анхаарал тавих талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.
  • Хүсэл эрмэлзэл нь амны хөндийн эрүүл ахуйд анхаарал тавьдаг.
  • Хөлийн массажаар өвчнөөс урьдчилан сэргийлэх мэдлэгийг нэгтгэх.
  • Эрүүл амьдралын хэв маягийн байнгын сонирхлыг бий болгох.

Танин мэдэхүй

Хүүхдийн амны хөндийн эрүүл ахуйн ач холбогдол, хоол хүнс хэрэглэх дүрмийг дагаж мөрдөх, эрүүл хооллолтын хүний ​​​​амьдралын ач холбогдол, эрүүл хооллолт нь эрүүл амьдралын хэв маягийн нэг хэсэг гэсэн ойлголтыг төлөвшүүлэх, өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэх.

Нийгэмшүүлэх

Үе тэнгийн бүлгийн найрсаг харилцааг бэхжүүлэхэд хувь нэмрээ оруулсаар байх. Тоглоомын өрөөг хөгжүүлэх, туршилтын үйл ажиллагаа, бие биедээ эелдэг хандлагыг төлөвшүүлэх хүүхдийн эв нэгдэл.

Харилцаа холбоо

Шалтгаан гаргах, дүгнэлт гаргах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.

Уран зохиол унших

Шүлэг сонсох замаар уран зохиолын дүр төрхийг бий болгох.

Даалгаварууд:

  • Хүний амьдрал дахь хоол тэжээлийн ач холбогдлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бэхжүүлэх;
  • Хэрэгтэй болон тухай хортой бүтээгдэхүүн;
  • Хоол хүнс хэрэглэх дүрмийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах;
  • Бодлын үйл явцыг хөгжүүлэх (анхаарал, санах ой);
  • Хувийн эрүүл ахуй, амны хөндийн арчилгааны дүрмийг үргэлжлүүлэн нэвтрүүлэх.

Материал:

Шүдний бүтцийн зураглал;

Хоолны дүрс бүхий тоглоомын зураг;

"Шүдээ угаах дүрэм" сэдвээр илтгэл; хүнсний ногоо, жимс жимсгэний хэсэг; - нэг шил кола; чихэр ("рондо" эсвэл "шажиг"),

Усны сав;

Шуудангийн хайрцаг,

Урьдчилан сэргийлэх арга замууд;

Шүдний сойз, шүдний оо.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид Эрүүл мэндийн орон руу явна. Эрүүл мэндийн улсад хэн амьдардаг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Эрүүл хүмүүсхэзээ ч өвддөггүй хүмүүс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Өвдөхгүйн тулд юу хийхээ мэдэх үү? Сайн байна, одоо бид чамтай хамт шалгах болно (бүлэгт хаалга онгойж, Карлсон ууттай чихэр, ваартай чанамал, илгээмжийн хайрцаг, колатай уут, алим, чипстэй гүйж ирэв.) Тэр илгээмжийг тавьдаг.)

Карлсон: Сайн байна уу, би тантай уулзах гэж байна. Надад юу байгааг хар. Би бол хамгийн том чихэрлэг хүн. Би бүгдийг нэг минутын дотор идэж чадна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүлээгээрэй Карлсон, үнэхээр ийм их чихэр идэх боломжтой юу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ, чи чадахгүй.

Карлсон: Яагаад болохгүй гэж? Би үргэлж зөвхөн чихэр иддэг. Би одоо идэж байна. (Карлсон сандал дээр суугаад лаазнаас чихэр, чанамал идэж эхлэв. Гэвч хэдхэн минутын дараа тэр өвдөж хашгирч, шүд нь өвдөж байна гэж гомдоллодог. Багш Карлсонд амаа усаар зайлахыг зөвлөж байна. Карлсон амаа усаар зайлна. аяганаас аяга руу ус цацна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, Карлсон танд илүү хялбар байна уу?

Карлсон: Үгүй ээ, би юу ч эмчлэх шаардлагагүй. Би явахгүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Карлсоныг сонсоорой, шүдийг цаг тухайд нь эмчлэхгүй бол юу болох вэ?

Ингэснээр та, найз минь, хүсэл тэмүүлэлтэй

Буурсан жилүүдэд болоогүй

Аймшигтай хуурамч эрүү

Үдийн хоолоо зажил

Ингэснээр таны төрөлхийн шүд

Та тэдгээрийг илүү олон удаа цэвэрлэх хэрэгтэй.

Бид цаг тухайд нь эдгээх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэсэн хэдий ч, Карлсон, та шүдний эмчээс тусламж хүсэх хэрэгтэй. Карлсон, бид залуустай хамт Эрүүл мэндийн улс руу явах гэж байна. Тэнд та шүдээ хэрхэн хамгаалах талаар илүү сонирхолтой зүйлийг сурах болно. Та бидэнтэй хамт ирмээр байна уу?

Карлсон: Тийм ээ, би үнэхээр хүсч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За тэгвэл явцгаая. Эрүүл мэндийн оронд очихын тулд бид ид шидийн замаар явах болно (урьдчилан сэргийлэх хивс тарааж байна). Залуус яагаад хивсэн дээр алхах хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Бид шулуун, хүчтэй, нарийхан хөлтэй болно. Түүнчлэн, бид өвдөхгүй, учир нь хөл дээр массаж хийлгэж, биеийн хамгаалалтыг идэвхжүүлдэг олон цэгүүд байдаг. (Хүүхдүүд Карлсонтой хамт зам дагуу алхаж байна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид эрүүл мэндийн улсад ирлээ, Карлсон, танд ямар санагдаж байна вэ?

Карлсон: Шүд өвдсөн хэвээр байгаа ч огт өвдөөгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Карлсонд шүд цоорохоос юу хамгаалдагийг хэлээч?

Хүүхдүүд: Шүдний паалан нь түүнийг цоорохоос хамгаална. Энэ нь маш бат бөх байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ нь зөв, гэхдээ паалан нурвал юу болох вэ?

Хүүхдүүд: Пааланд хагарал үүсч, жижиг нүхнүүд ургаж, шүд нь өвдөж эхэлдэг.

(Хүүхдүүд зөөврийн компьютер дээр очоод дүрмүүдтэй слайдуудыг сонгон Карлсонд нэг нэгээр нь ярина.)

Хоол идсэний дараа амаа зайлж угаана;

Жилд 2 удаа шүдний эмчид үзүүлэх;

Та самар хазаж чадахгүй;

Кальци, фтор агуулсан хоол хүнс идээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Карлсон эдгээр дүрмийг санаж, үргэлж дагаж мөрдвөл таны шүд хүчтэй, эрүүл байх болно. Та нар заавал шүдээ угаах хэрэгтэй гэсэн. Та шүдээ хэрхэн зөв угаахаа мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид чадна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Карлсон, чи яаж мэдэх вэ?

Карлсон: Үгүй ээ, би чадахгүй. Магадгүй та надад яаж хийхийг зааж өгөх үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо залуус танд бүгдийг хэлэх болно.

(Дараах слайдууд шүдээ хэрхэн угаахыг харуулж байна.)

Хүүхдүүд: Шүдийг доод талаас нь цэвэрлэнэ - доод шүд, дээрээс нь - дээд шүд; дотор талыг нь бас цэвэрлэ. Бид танд өгнө шүдний сойзмөн оо, ингэснээр та шүдээ угааж сурах болно.

Карлсон: Баярлалаа! Мөн та ямар нэгэн кальци, фтор агуулсан хоол идэх хэрэгтэй гэж хэлсэн?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, кальци, фтор гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Эдгээр нь шүдний паалан болон бидний ясыг бат бөх, бат бөх болгодог элементүүд юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Карлсоныг хүчирхэгжүүлэхийн тулд ямар хоол идэх хэрэгтэйг хэлье шүдний паалан... ("Шүд бэхжүүлдэг хоолыг сонго" тоглоом тоглож байна: хүүхдүүд кальци, фтор агуулсан хоол хүнс, жимс жимсгэнэ, хүнсний ногоог дүрсэлсэн соронзон самбар дээр карт тавьдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус бүх зүйлийг зөв нэрлэсэн. Карлсон та одоо шүдээ бат бөх байлгахын тулд ямар хоол хүнс хэрэглэх хэрэгтэйг ойлгож байна.

Карлсон: Би бүгдийг ойлгосон. Одоо би жимс идэх болно. Би нэг дор олноор нь идэх хэрэгтэй байна, (уутнаас нэг алим гаргаж ирээд унагаж, арчиж, яаран идэж эхлэв. Тэр үед тэр ямар нэг зүйл хэлэхийг хичээж, бүлгийг тойрон алхаж, гараа даллав. ) Би та нарт нэг түүхийг хэлмээр байна (гэхдээ тэр юу ч ойлгохгүй байна гэж хэлсэн. ”Амхуурч, ханиалгаж, хэвлийгээр өвдөж байна гэж гомдоллож эхлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус та нар Карлсоны хэлснээс ямар нэг зүйлийг ойлгосон уу? Түүний гэдэс яагаад өвдсөнийг надад хэлээч?

Хүүхдүүд: Тэр хоол идэхээсээ өмнө гараа угаадаггүй, явж байхдаа иддэг, хоол идэж байхдаа ярьдаг, шалнаас дээш өргөдөг, хоолоо муу зажилдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Карлсон, чи буйдан дээр суугаад ус ууж, манай залуусын хэлэх дүрмийг сонс. (Карлсон буйдан дээр сууна, хүүхдүүд түүний эсрэг талын сандал дээр сууна.)

1-р хүүхэд:

Та эргэлзээгүй мэдэж байгаа гэж бодож байна

Таны идсэн болгон ашиг тустай байдаггүй.

Санаж, хүн бүрт маш тодорхой тайлбарла:

Ходоодыг дэмий хоосон гомдоох ёсгүй.

2 дахь хүүхэд:

Түүнд хүйтэн хоол хэрэггүй

Мөн маш халуун нь бас хортой.

3 дахь хүүхэд

Мөн бүх төрлийн чихэр, чипс, кола

Ходоод нь тарилгын хүүхдүүд шиг айдаг.

4 дэх хүүхэд

Явж байхдаа идэж болохгүй - энэ нь маш аюултай

Энэ талаар бүх хүмүүс маш сайн мэддэг.

5 дахь хүүхэд

Та үргэлж нэгэн зэрэг ширээний ард суудаг,

Хоол идэхээсээ өмнө гараа угаа, бүү залхуу,

6 дахь хүүхэд

Том хэсэг болгон залгиж болохгүй,

Мөн та хоолоо сайтар зажлах хэрэгтэй.

7 дахь хүүхэд

Их идэхгүй байхыг хичээ,

Сайжрахгүй, өвдөхгүйн тулд.

Хүүхдүүд (бүгд):

Мөн санаарай! Тэд ходоодоо өвдөөгүй,

Бага наснаасаа хэн түүнийг ойлгож, өрөвдөж байсан.

Карлсон: Би ойлголоо, залуусаа. Одоо би хэрхэн зөв хооллохоо мэддэг болсон. Гэхдээ би чамд амттан авчирсан гэдгээ хэлмээр санагдлаа. (Тэр цүнхнээсээ кола, бохь, чипс гаргаж авдаг. Тэр эдгээр бүтээгдэхүүнийг хүүхдүүдэд эмчлэхийг хичээдэг.)

Хүүхдүүд ба сурган хүмүүжүүлэгч: Карлсон, эдгээр нь маш хортой бүтээгдэхүүн юм. Тэднийг идэж болохгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, залуус аа, Карлсон аа, хэрэв та Карлсоны биднийг эмчлэхийг хүссэн зарим хоолыг л идвэл ходоодонд чинь юу тохиолдох вэ? (Туршилт хийж байна: кола лонхыг онгойлгож, түүнд "рондо" эсвэл "хачиг" гэх мэт амттан шиднэ. Усан оргилуур хэлбэрээр хүчирхийлэл үйлчилнэ. Бүгд гайхаж байна. Багш эдгээрийн учрыг тайлбарлав. бүтээгдэхүүнийг идэж болохгүй.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Карлсон, залуус та юу идэж болох, юуг идэж болохгүй талаар танд маш их зүйлийг хэлсэн; хэрхэн зөв хооллох вэ. Та залуустай "Ашигтай, хор хөнөөлтэй" тоглоом тоглохыг хүсч байна уу?

Карлсон: Би үнэхээр хүсч байна. (Ширээн дээр Карлсонтой хүүхдүүд байна. Ширээн дээр хөзрүүд байна. 2 сагс байна, багш зурагтай картуудыг баруун сагсанд хийхийг зөвлөж байна. ашигтай бүтээгдэхүүн, зүүн талд - хортой бүтээгдэхүүн.)

Карлсон: Баярлалаа залуусаа. Та надад эрүүл, эрүүл бус хоол хүнсийг ойлгоход тусалсан. Шүдээ хэрхэн арчлах, хэрхэн зөв хооллох талаар би ойлгосон. Миний илгээмж хаана байна. Хүүхэд үүнийг танд илгээсэн. Би түүнийг цэцэрлэгт үлдээсэн байх. Тэнд буцаж очъё (бүгд "цэцэрлэгт буцаж очдог").

Карлсон: Энд багц байна. Сандал дээр суугаад, Хүүхэд танд ямар сюрприз илгээснийг харцгаая. (Үүнийг нээнэ. Амны алчуураар хучсан жимс, хүнсний ногоотой таваг гарга.) Хүүхэд чамтай тоглохыг хүсч байна, Үүний тулд та нүдээ аних хэрэгтэй. Би аманд чинь хэдэн бүтээгдэхүүн хийж өгье. Чи зажилж аваад юу идсэнээ хэлээрэй. (Амтыг таах тоглоом тоглогдоно. Жимс ногоо дунд чихэр байдаг.)

Карлсон: Надад хэлээч, Катя, чи юу идсэн бэ? Владик гэж нэрлэ, чамд юу байсан бэ? (Хүүхэд бүрээс асууна. Хэн нэгэнд чихэр байсан юм байна.) Залуус аа, чихэр бол ашигтай бүтээгдэхүүн мөн үү?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ, та олон чихэр идэж болохгүй. Тэд шүдний пааланг муутгаж, түүнд ямар ч витамин байдаггүй.

Карлсон: Сайн байна уу залуусаа. Миний явах цаг боллоо. Сэнд баярлалаа хэрэгтэй хичээл... Би бүх зүйлийг зөв хийж, тэр даруй шүдний эмч рүү явна. Баяртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Амны хөндийг арчлах дүрэм, хооллох дүрмийг дахин санацгаая. (Өнгөрсөн материалыг нэгтгэх ажил хийгдэж байна.) Одоо би чамайг алхахад бэлтгэхийг санал болгож байна. Чи яагаад алхах хэрэгтэйг надад хэлээч? (Хүүхдийн хариултын сонголтууд.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, сайн байна. Алхаж зугаалцгаая, алхалтын үеэр хөгжилтэй тэмцээн зохион байгуулцгаая.

Гадна тоглоомууд:

- ур чадвар, авхаалж самбаа, тэсвэр тэвчээр, нөхөрлөл, харилцан туслалцааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

- хүүхдүүдэд янз бүрийн моторт туршлага олж авахыг дэмжих.

Тоглоомууд - буухиа уралдаан

1.Олсоор буухиа

Тоног төхөөрөмж:үсрэх олс.

Нас: 5-7 настай.

Тоглоомын явц:

Багууд нэг нэгээр нь баганад баригдсан бөгөөд хөтөчүүдийн гарт богино үсрэх олс байдаг. Дохионы дагуу эхний тоонууд хөдөлж, олсоор болзолт байдлаар үсэрч, 8-10 м-ийн зайд байрлах тавиурыг тойроод буцаж буцаж, хоёр дахь дугаар руу олсоор дамжуулж, гэх мэт. зайг харгалзан хөдөлгөөнийг дор хаяж 10-12 олсоор эргүүлнэ.

2. Царцаа буухиа

Нас: 5-7 настай.

Тоглоомын явц:

Хоёр, гурван баг гарааны шугамын өмнө эгнэн зогсоно. Дохионы дагуу эхний тоонууд тогтоосон зайд 10-15 м-ийн зайг давж, нааш цааш үсэрч, шугамыг давахаа мартуузай. эсрэг талтоглоомын талбайнууд. Эхний оролцогч гарааны шугамын ард буусны дараа дараагийн оролцогч руу гараараа хүрмэгц тэр үсэрч эхэлдэг.

Эхний буухиа дуусгасан баг ялна. Реле дээр дараахь ажлуудыг гүйцэтгэж болно: хоёр хөлөөрөө үсрэх, баруун хөлөөрөө үсрэх, зүүн хөлөөрөө үсрэх, тэнд баруун хөлөөрөө, тэндээс - зүүн тийш эсвэл эсрэгээр.

Релений сонголт. Оролцогч бүр зайг цөөн үсрэлтээр туулахыг хичээдэг.

3.Бөглөрөхөөс овойлт хүртэл

Тоног төхөөрөмж:цагираг.

Нас: 5-7 настай.

Тоглоомын явц:

Тоглогчид гарааны шугам дээр гурван баганад жагсдаг. Тус бүрийн урд талд 10 м-ийн зайд хавтгай цагираг (6-8 ширхэг) зурж эсвэл байрлуулсан - эдгээр нь овойлт юм. Сурган хүмүүжүүлэгчийн тушаалаар эхний тоглогчид цагирагнаас цагираг руу үсэрч эхэлдэг. Барианд хүрээд тэд буцаж гүйв. Дараагийн өрсөлдөгч үсэрч эхэлнэ. Ялагч бол даалгаврыг хурдан бөгөөд зөв гүйцэтгэсэн баг юм.

4. Тухайн объектод хүрч болохгүй

Тоног төхөөрөмж:объектууд (шоо, зүү), дараалан байрлуулсан.

Нас: 5-7 настай.

Тоглоомын явц:

Хүүхдүүдийг анхны шугам дээр хоёр баганад барьдаг. Багана бүрийн эсрэг талд объектуудыг 0.5 м зайд дараалан байрлуулна.Багшийн дохиогоор хүүхдүүд объектын (могой) хооронд хоёр хөлөөрөө ар араасаа үсэрч, байрандаа буцаж ирдэг. Даалгавраа хурдан бөгөөд зөв гүйцэтгэсэн цуваа ялна.

5. Бөмбөгийг хананд тулгах

Тоног төхөөрөмж:бөмбөг.

Нас: 5-7 настай.

Тоглоомын явц:

Тоглогчид 3-4 багананд баригдсан хананаас 3 м-ийн зайд байрладаг. Дохионы дагуу эхний тоглогчид бөмбөгийг хана руу шидэж, газраас үсэрсэний дараа барьж аваад дараагийн тоглогч руу дамжуулж, тэд өөрсдөө баганын төгсгөл хүртэл гүйдэг. Ялагч бол даалгаврыг илүү хурдан гүйцэтгэсэн баг юм.

II. Үдээс хойш

В сүүлийн үед v сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудулам бүр хэрэглэж эхэлсэн уламжлалт бус арга хэрэгсэл биеийн тамирын боловсролхүүхдүүд: уран сайхны гимнастикийн дасгалууд, тоглоомын сунгалт, бүжиглэх болон бусад.

Тоглоомын арга нь боловсролын үйл явцыг сэтгэл татам хэлбэрт оруулж, дасгал цээжлэх, эзэмших үйл явцыг хөнгөвчлөх, нэмэгдүүлэх сэтгэл хөдлөлийн суурьүйл ажиллагаа, сэтгэлгээ, төсөөлөл, хөгжлийг дэмждэг бүтээлч байдалхүүхэд.

Тоглоом өөрөө массаж хийх - уламжлалт бус харагдах байдалдасгалууд, энэ нь хүүхдийн бие махбодийг бие даасан эрхтэн, тогтолцоог сайжруулахын тулд байгалийн, морфологи, функциональ байдлаар хөгжүүлэхэд тусалдаг.

"Энэ бол сахал юм":Ханиад томуунаас урьдчилан сэргийлэх биологийн идэвхит бүсийн массаж

Тийм - тийм - тийм - өвөө сахалтай.

алгаа хооронд нь үрнэ

Де - де - де - сахал нь сааралтсан байна.

Гараараа хүзүүний дагуу толгойны ар талаас эрүүний хөндий хүртэл гүйнэ.

Doo - doo - doo - сахлаа самна

Эрхий хуруугаараа хүзүүгээрээ эрүүнээс доош зөөлөн гулсуулна

Тийм - тийм - тийм - сахалнаас залхаж байна.

Гараа нударгаараа зангидсан, эрхэмсэг эрхий хуруухамрын далавчийг хурдан үрнэ

До - ду - ду - өвөөгийн сахлыг хус

Гурван хуруугаа духан дээр нь бүхэлд нь хавтгайгаар байрлуулж, зөөлөн дарж, духан дээр нь цохино.

Dy - dy - dy - сахал байхгүй.

Индексийг түгээх ба дунд хуруу, тэдгээрийг чихний урд болон ард байрлуулж, арьсыг хүчтэй үрнэ.

"Бидний нүд": нүдэнд зориулсан гимнастик (иогийн аргын дагуу).

Долоовор хуруу баруун гархуруугаа шалан дээр параллель байлгахын тулд хамрын үзүүрт хүрнэ. Хурууныхаа үзүүр дээр харцаа төвлөрүүлж, нүдээ цавчилгүй хар, ядрах, нулимс дуслуулан, хурууныхаа үзүүр рүү харцаа зас. бүрэн амьсгал(бүтэн амьсгаа аваад, дараа нь амьсгалаа бүрэн гаргана). Нүдээ тайвшруул. Дасгалыг хуруугаараа хөмсөг хүртэл давтана;

Баруун гарын долоовор хуруугаараа хамрын үзүүрт хүрч, харцаа хурууны үзүүр дээр төвлөрүүл. Амьсгалах замаар хуруугаа хамраас аль болох хол зайд зайлуулна гараа сунгасанхурууныхаа үзүүрийг үргэлжлүүлэн харж байхад. Амьсгалаа гаргаснаар хуруугаа хамар руу буцаана. Дасгалыг хуруугаараа хөмсөг хүртэл давтана;

Толгойгоо зогстол нь хойш шид. Хамрын үзүүр дээр анхаарлаа төвлөрүүл. Бүтэн амьсгаа аваад дараа нь бүрэн гарга. Үүнтэй ижил зүйлийг давтаж, хөмсөгний хоорондох хэсэгт анхаарлаа төвлөрүүл;

Нүдээрээ дугуй эргүүлэх хөдөлгөөнийг эхлээд цагийн зүүний дагуу, дараа нь цагийн зүүний эсрэг хийнэ. Нүдээ аниад ижил зүйлийг хий. Эргэлтийн хурд нь удаанаас хамгийн хурдан хүртэл хувьсах боломжтой;

Алгаар нүдээ анихын тулд гэрэл алга руу орохгүй. Жаахан суугаад нүдээ тайвшруулаарай.

4. Бие даасан биеийн хөдөлгөөн

Хүүхдэд бөмбөг, цагираг, олс, гулсуур, цагираг шидэлтийг санал болго.

5. Эцэг эхтэй ажиллах

Зорилго: эцэг эхчүүдэд хүүхдийн хоол тэжээлийн зохион байгуулалтын талаархи шаардлагатай мэдээллийг хүртээмжтэй, үнэмшилтэй байдлаар өгөх.

Хүүхдээ яаж хооллохгүй байх вэ (В. Левигийн номноос " Уламжлалт бус хүүхэд")

Долоон агуу бөгөөд заавал "үгүй"

1. Албадах хэрэггүй ... Ойлгож, санаж явцгаая: хоолны хүчирхийлэл бол бие махбодь, хувь хүний ​​​​бие махбодийн болон оюун санааны хохирлын эсрэг хамгийн аймшигтай хүчирхийллийн нэг юм. Хэрвээ хүүхэд идэхийг хүсэхгүй байгаа бол энэ нь тэр гэсэн үг юм Энэ мөччи идэх шаардлагагүй! Хэрэв тэр зөвхөн тодорхой зүйл идэхийг хүсэхгүй байгаа бол энэ нь шаардлагагүй юм! Хоолны албагүй! "Хооллох" байхгүй! Хүүхэд бол фермийн амьтан биш! Өвчин эмгэгийн үед хоолны дуршилгүй болох нь бие махбодид хэрэгтэй шинж тэмдэг юм дотоод цэвэрлэгээ, тэр өөрөө өлсөхийг хүсдэг бөгөөд энэ тохиолдолд зөн совингийн дуу хоолой нь ямар ч эмнэлгийн жороос илүү үнэн юм.

2. Ногдуулахгүй байх ... Бага зэргийн хүчирхийлэл: ятгах, ятгах, өгүүлбэрийг байнга давтах. Зогс - дахин хэзээ ч битгий.

3. Битгий гуй ... Хоол бол дуулгавартай байх, таашаал авах хэрэгсэл биш; хоол бол амьдралын хэрэгсэл. Эрүүл хооллолтын таашаал нь мэдээжийн хэрэг, гэхдээ энэ нь зөвхөн эрүүл хоолны дуршилаас үүдэлтэй байх ёстой. Чихэрээрээ та зөвхөн амт чанараа алдах, гажуудуулах, бодисын солилцооны эмгэгийг арилгах болно.

4. Яарах хэрэггүй ... Хоол бол гал унтраадаггүй. Хоолны хурд нь хувь хүний ​​асуудал юм. Хоол идэх гэж яарах нь үргэлж хортой байдаг бөгөөд үнээ хүртэл зажлах завсарлага авах шаардлагатай байдаг. Хэрэв та цэцэрлэг эсвэл өөр газар руу яарах шаардлагатай бол хүүхэд төөрөгдөл, сандрахаасаа илүү идэж дуусгахгүй байхыг зөвшөөрч, зажилаагүй өөр нэг хэсгийг залгих хэрэгтэй.

5. Анхаарал сарниулах хэрэггүй ... Хүүхэд хоол идэж байх үед зурагтыг унтрааж байх ёстой шинэ тоглоомнуугдсан. Гэсэн хэдий ч, хэрэв хүүхэд өөрөө хоол хүнсэндээ анхаарал сарниулсан бол эсэргүүцэх, бүү уриал: энэ нь өлсөөгүй гэсэн үг юм.

6. Бүү өөгшүүл, харин ойлго ... Хүүхэд юу ч, ямар ч хэмжээгээр идэхийг хориглоно (жишээлбэл, саатал, зайрмагны хязгааргүй тун). Хоолны шахалт байх ёсгүй, гэхдээ ялангуяа диатез, харшилтай хоол хүнсийг хориглох хэрэгтэй. Бусад бүх "үгүй" -ийг дагаж мөрдөх нь танд олон нэмэлт бэрхшээлээс зайлсхийх болно.

7. Санаа зоволтгүй, саад болохгүй ... Хүүхэд цагтаа идсэн үү, хэр их хоол идсэн талаар санаа зовох зүйлгүй, санаа зовдоггүй. Зөвхөн хоол хүнсний чанарыг хянах. Санаа зоволтгүй, бүү асуу: "Чи идсэн үү? Хоол идмээр байна уу?" Тэр асууж, өөрөө шаардаж, хүссэн үедээ зөв байх болно - тийм, зөвхөн тийм!

Хэрэв хүүхэд том бол та түүнд өглөөний цай, үдийн хоол эсвэл оройн хоол бэлэн болсон гэж хэлж болно, идэхийг санал болго - энэ бол бүх зүйл, өөр юу ч биш. Хоол таны өмнө байна: хэрэв хүсвэл идээрэй.

Ашигласан номууд:

  1. Зайцев Г.К. "Мойдодырын сургамж". SPb., "Аксидент" хэвлэлийн газар, 1996 он
  2. В.Леви "Ер бусын хүүхэд". М., 2009

Даалгаврууд: сайжруулах моторын чадвархүүхдүүд, алхах, гүйх, мөлхөх, тэнцвэржүүлэх, дугуй унах дасгал хийх; эрүүл амьдралын хэв маягийн сонирхол, хэрэгцээг бий болгох; хүүхдүүдэд баяр баясгалангийн мэдрэмжийг өгөх.

Тоног төхөөрөмж: хоёр гимнастикийн вандан сандал; элсний уут - хүүхдийн тоогоор; дөрвөн сагс; хоёр унадаг дугуй; бэлгэ тэмдгийн хоёр шоо (лавлагаа болгон); туг (хүүхэд бүрт хоёр); Dunno-д зориулсан дугуй; хоёр вандан сандал.

Дүр: Мэдэхгүй ээ.

Чөлөөт цагийн курс

Хүүхдүүд хөгжмийн аясаар танхимд орж нэг эгнээ үүсгэнэ.

Багш.Өнөөдөр бид эрүүл мэндийн өдрийг тэмдэглэхээр танхимд цугларлаа. Энд бид хоорондоо өрсөлдөх хоёр багтай. Колобокс ба Оддын баг. Мөн манай тэмцээнийг манай нэр хүндтэй шүүгчид шүүнэ (тангагчдын танилцуулга).

Багууд аа, бие халаах алхмын марш!

Хүүхдүүд хөгжмийг дагаж танхимаар алхаж, холбоосуудаар бүтээгдсэн байдаг.

Дулаацах (тугуудтай).

1. I. p. - гол индэр.

1-2 - хажуу талдаа тугтай гар;

2 - ба. n. (6 удаа).

2 ... I. p. - хөлний мөрний өргөн.

1-2 - хажуу тийш эргэж, гараа туг далбаагаар урагш сунгана;

3-4 - ба. n. (6 удаа).

3. I. p. - хөл нь тусдаа.

1-2 - хөл рүү хазайж, хөлийн хуруунд хүрэх тугтай баруун хөл, өвдгөө бөхийлгөж болохгүй;

Зүүн хөлний хувьд мөн адил (6 удаа).

4. I. p. - өсгий дээр сууж байна.

1-2 - өвдөг сөгдөн, гараа тугнуудаар дээш өргөх, сунгах, нуруугаа нугалах, тугуудыг харах;

3-4 - ба. n. (6 удаа).

5. "Тугтаа үлээлгэе" - амьсгалын дасгал (2 удаа).

Хөгжмийн дагуу хүүхдүүд нэг эгнээнд жагсдаг.

Тугуудыг цуглуул.

Багш.Алхам маршаар угтах тушаал!

Хүүхдүүд өөрсдийгөө хоёр эгнээнд байрлуулж, бие биенийхээ эсрэг зогсдог.

Багш.Колобокс баг Оддын багийг хүлээн авч байна.

Колобокс.

Бид та бүхэнд чин сэтгэлээсээ хүсч байна

Ингэснээр таны үр дүн сайн байна!

Багш.Оддын баг Колобокс багийг хүлээн авч байна.

"Одод".

Ингэснээр тэд өнөөдөр ядаргаа мэдэхгүй байна

Тэд бүгдэд маш их баяр баясгаланг авчирсан.

Багш.Одоо тэмцээнээ эхлүүлцгээе.

Хаалга тогших. Дунно унадаг дугуй дээр гарч ирэв.

Мэдэхгүй... Сайн уу, чи энд юу хийж байгаа юм бэ? (Хүүхдийн хариулт.) Дэмий юм! Энд би амарч байна, тиймээс би амарч байна! Би буйдан дээр хэвтэж, чихэр идэж, зурагт үзэж байна. Энэ бол амралт!

Багш.Залуус бид хоёр спортоор хичээллэдэг! Бид авхаалж самбаатай, зоригтой, хүчтэй байхыг хүсдэг. Хамгийн гол нь эрүүл мэнд!

Мэдэхгүй.Тэгээд би бэлтгэлгүйгээр бүгдийг хийж чадна, өвдөхгүй ... бараг л!

Хүүхдүүд Данног гимнастикийн вандан сандал дээр нуруун дээрээ цүнхтэй мөлхөхийг урьж байна. Тэр бүтэлгүйтэж, цүнх унана.

Багш... Гэтэл манай хүүхдүүд яаж үүнийг яаж хийхийг хараарай. Мөн та тэдний төлөө гомдсон.

Тэмцээн.

1. "Битгий хая."

Гимнастикийн вандан сандал дээр нуруундаа ууттай мөлхөж яв.

Багш... Одоо тоглоцгооё.

2 ... "Алим" тоглоом.

Хүүхдүүд тойрог дээр гараа барьж зогсдог. Тэд "Алим, алим" гэсэн үгсээр дугуйлан алхаж, тойрог хэлбэрээр гүйдэг - "Алим өттэй", "Салхи үлээж - унадаг" - тэд тонгойдог. Чи унаж чадахгүй!

Багш.Тэгээд одоо дугуй бүжиглэцгээе.

3 ... Дугуй бүжиг "Одоо ч гэсэн дүүжлээрэй, ватл" (хоёр баг).

Багш... Одоо дараагийн тэмцээн.

4. Цүнхтэй буухиа.

Барианы шугам дээр хоёр сагс байна (баг бүрт). Та самбарын дагуу гүйж, нэг сагснаас ууттай элс аваад өөр сагсанд шилжүүлэх хэрэгтэй. Баг руу буцаж гүйх (самбарын дэргэд гүйх).

5. Тоглоом "Бүжиглэ, эргүүл, хамгийн ухаалаг нь болж хувир"!

Мэдэхгүй.Би ямар их ичиж байна! Би үүнийг хийж чадахгүй! Би гэртээ харьсан нь дээр байх.

Багш. Мэдэхгүй ээ, битгий яв! Бидэнтэй үлдээч. Залуус танд хэрхэн авхаалжтай, хүчтэй болохыг заах болно.

Мэдэхгүй.Гэхдээ би дугуй унаж чадна!

Багш... Манай залуус ч чадна.

6. "Хэн хурдан дугуй унах вэ?"

Баг бүр унадаг дугуйтай бөгөөд тэд барианы шоо руу ээлжлэн унадаг бөгөөд тэд дугуйгаараа буцаж ирээд дараагийн багийн гишүүнд дамжуулдаг.

Дүгнэж байна. Шагналтай.

Хүүхдүүд хүндэтгэлийн тойрог үүсгэж, танхимаас хөгжимд гарч ирдэг.