Մանկապարտեզի միջին խմբի երեխաների գենդերային սոցիալականացումը հաշվի առնող դերախաղերի ամփոփումներ: «Սոցիալիզացիա. Երեխաների և ծնողների համատեղ գործունեություն» միջոցառման ներկայացում և ուրվագիծ «Իմ ընտանիքը»: Սոցիալիզացիայի դասի ամփոփում «Բարի ընտանիք

Այս ծրագիրը կօգնի երեխաներին ձեռք բերել սոցիալական փորձուրիշների հետ հարմարավետ զգալ, հասկանալ, սիրել և ներել նրանց, շփվել, արտահայտել ձեր կարծիքը, ցույց տալ ձեր դիրքը կյանքում, օգնության եկեք, լավատես վերաբերմունք ունեցեք:

Նպատակը ՝ երեխաների կողմից սոցիալական փորձի ձեռքբերում:

Թեմա ՝ միջին և ավագ երեխաների սոցիալական զարգացման մակարդակը նախադպրոցական տարիքը.

Նպատակը ՝ նախադպրոցական տարիքի երեխաներ ցածր մակարդակսոցիալական զարգացում:

Առաջադրանքներ.

1. Միջին և ավագ նախադպրոցական տարիքի երեխաների սոցիալական ուղղվածության հմտությունների զարգացում:

2. Հուզական հարմարավետության ապահովում:

3. Անցանկալի ուղղում անհատականության գծերըերեխաների պահվածքը, տրամադրությունը:

4. Երեխաների հաղորդակցման հմտությունների, ինչպես նաեւ մտածողության, հիշողության, ուշադրության զարգացում:

5. Երեխայի ինքնագնահատականի մակարդակի բարձրացում:

6. մատուցում հոգեբանական օգնությունմանկավարժական աշխատողներ `տարիքային խմբերում երեխաների կյանքը կազմակերպելու գործում:

7. parentsնողների ներգրավումը համագործակցության, նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունում երեխայի կյանքի նկատմամբ նրանց հետաքրքրության աջակցություն:

8. Հոգեբանական, մանկավարժական և ուսումնական նյութերի մշակում:

Stրագրի փուլերը.

Երեխաների անհատական ​​հոգեախտորոշման անցկացում: Ստացված արդյունքները գրանցվում են մուտքային ախտորոշման ամփոփ աղյուսակում (սեպտեմբեր-հոկտեմբեր):

«Նախադպրոցականների սոցիալականացում» ուղղիչ և զարգացման ծրագիր :

Մանկավարժության ախտորոշման արդյունքներին ծանոթություն նախադպրոցական հաստատության աշխատողներնիստերի անցկացման համատեղ գործողությունների ծրագրի մշակման նպատակով (հոկտեմբեր):

Ախտորոշման արդյունքների հիման վրա ծնողների անհատական ​​խորհրդատվություններ.

Classesրագրի համաձայն դասերի երեխաների ընտրություն (սեպտեմբեր):

Դասերի անցկացում (հոկտեմբեր-ապրիլ):

Երեխաների վերագնահատում `նրանց զարգացման դինամիկային և դասերի արդյունավետությանը հետևելու համար (մայիս): Պարապմունքներն անցկացվում են շաբաթական մեկ անգամ մի խումբ երեխաների հետ (5-6 երեխա):

Դասի տևողությունը.

Միջին նախադպրոցական տարիքը `20 րոպե

Ավագ նախադպրոցական տարիքը `25 րոպե:

Դրանք հիմնված են հաղորդակցության, դերի, իմիտացիայի և բացօթյա խաղեր, վարժություններ, գծագրեր, առաջադրանքներ, խմբային քննարկման տարրեր, աշխատանքներ գեղարվեստական ​​գրականություն, թուլացման վարժություններ և հանգստացնող երաժշտական ​​կտորներ:

Առաջարկվող ծրագիրը հատուկ դասընթացների դասընթաց է `ուղղված երեխայի սոցիալական փորձի զարգացմանը և ձեռքբերմանը, ինչը նրան հնարավորություն կտա ապագայում ճիշտ վերաբերվել կյանքի ցանկացած փոփոխությանը` պահպանելով ֆիզիկական և հոգեկան առողջությունը:

Programրագիրը գործնական նշանակություն ունի, քանի որ դրանում պարունակվող տեղեկատվությունը օգտակար է գործնական հոգեբաններ, ուսուցիչներ, ծնողներ:

Նախադպրոցականների սոցիալական իրավասությունը

Ավագ նախադպրոցական տարիքը

Երեխան հասկանում է ներհամայնքային հարաբերությունները, ընտանիքի անդամների հարաբերությունները միմյանց նկատմամբ: Գիտի իր ծագումը, գիտակցում է, որ ընտանիքի պատիվը կախված է յուրաքանչյուր մարդուց: Մասնակցում է նախնիների հիշատակը հարգելուն, հարազատների հետ, ովքեր ապրում են մոտ և հեռու: Հետաքրքրություն է ցուցաբերում ընտանեկան ժառանգությունների նկատմամբ, մասնակցում պահպանմանը ընտանեկան ավանդույթներ... Ստեղծել է գաղափարներ բարության, մարդասիրության, անկեղծության մասին կարեւոր որակներմարդկային և մարդկային հարաբերություններ; արդարության մասին `որպես մարդկանց գործողությունները ճիշտ գնահատելու ունակություն. ազնվության մասին. որպես սեփական վարքագծով որոշակի չափանիշներին բավարարելու պահանջ, կիրառում է, գնահատում է այլ մարդկանց գործողությունները: Shույց է տալիս ինքնահարգանք ՝ հիմնված իր անհատականության, ինքնարտահայտման իրավունքի գիտակցության վրա սեփական զգացմունքներըև անկախ վարքագիծը, խնդիրներ չի ստեղծում այլ մարդկանց համար ՝ կախված նրանց տարիքից և սեռից:

Գիտի, թե ինչպես կանխել հակամարտությունները և լուծել դրանք: Հասկանում է մարդկանց վերաբերմունքն իրենց նկատմամբ: Բնական է զգում ծանոթների ընկերակցությամբ և օտարները... Գիտի, թե ինչպես արձագանքել դրսևորումներին անարդար վերաբերմունքինքն իրեն, հասկանում է դրա պատճառը և փորձում է վերացնել այն: Նա ցանկանում է, որ հարաբերությունները լինեն ճիշտ, հանդուրժող: Գիտի «ընկեր» և «բարեկամություն» հասկացությունները, հարգալից է վարվում հասակակիցների հետ:

Պատկերացում ունի պետության, նրա խորհրդանիշերի, իր ժողովրդի, ռուսների մասին ազգային բնութագրերը... Գիտի ազգային հուշարձաններ, հարգանք է ցուցաբերում հերոսների նկատմամբ, մեծարում ազգային սրբավայրերը: Հասկանում է «մարդկություն» հասկացությունը, հարգում է այլ ժողովուրդների սովորույթները:

Սոցիալիզացիայի դասի ամփոփում

6-7 տարեկան երեխաների համար

"Բարի գալուստ ընտանիք"

Ուղղություն: սոցիալականացում:

Տարիք: 6-7 տարեկան

Թիրախ:

Ընտանիքի աշխարհի մասին պատկերացում կազմել.

Ընտանեկան հարաբերություններում երեխաների հուզական փորձի արդիականացում.

Մշակեք ձեր սիրելիներին գոհացնելու կարիքը բարի գործերև հոգատար վերաբերմունք նրանց նկատմամբ:

Սարքավորումներ:ծառ, տերևներ, ծաղիկներ, թխկու տերեւհանելուկներով, ֆլանլեգրաֆ:

Դասի ընթացքը:

Մանկավարժ:

Բարև տղերք: Երեկ ես մի պատմություն կարդացի մի երեխայի մասին, ով ապրում էր միայնակ: Եվ դա սկսվեց այսպես. «Մի տղա կար, որը միայնակ էր ՝ ամբողջ աշխարհում միայնակ: Եվ նա ոչ ոքի չուներ ՝ միայն նա ... »: Բայց հետո ես կանգ առա այս վայրում և մտածեցի.

Ինչպես եք կարծում? (Երեխաներ. «Ոչ»)

Հարազատներ ունե՞ք: (Երեխաներ. «Այո», «մայրիկ, հայրիկ»)

Ինչպե՞ս ենք մեկ բառով կոչում մեր հարազատներին: (Երեխաներ. «Ընտանիք»

Ի՞նչ է ընտանիքը: (Երեխաներ ՝ «ծնողներ», «տատիկներ, պապեր», «մարդիկ, ովքեր ապրում են միասին», «որտեղ բոլորը սիրում են միմյանց», «ծնողներ և երեխաներ»)

Արդյո՞ք բոլորն ունեն ծնողներ, ընտանիք: (Երեխաներ. «Այո», «իսկ ոմանք հայր չունեն»)

Ինչպե՞ս են ծնողները վերաբերվում իրենց երեխաներին: (Երեխաներ. «Նրանք սիրում են նրանց», «հոգ տանել երեխաների մասին», «համոզվել, որ երեխաներին ոչինչ չի պատահի»)

Ինչպե՞ս պետք է երեխաները վերաբերվեն իրենց ծնողներին: Ես կօգնեմ քեզ…

Տեսեք, իմ ձեռքում սերմ կա, եկեք պատկերացնենք, որ սա երեխա է (կցված ֆլանելոգրաֆին):

Սերմը, այսինքն ՝ երեխան, աճելու համար, ըստ ձեզ, ի՞նչ է անհրաժեշտ: (Երեխաներ. «Waterուր»)

Ճիշտ. Ավելի ճիշտ ՝ խնամք է պետք:

Ո՞րն է մտահոգությունը: (ջերմություն, օգնություն, քնքշություն, ծնողների շոյում):

Ձեզ տալի՞ս են: (երեխաներ. «Այո»)

Եվ ահա սերմը, այսինքն ՝ երեխան և նույնիսկ նրա ծնողները հոգատարությամբ և ջերմությամբ ՝ մենք ստանում ենք ընտանիք, որը ներկայացնում ենք ինչի՞ տեսքով: (կցված է ճյուղերով բեռնախցիկ)

Reeառի տեսք: Treeառը, ինչպես և ընտանիքը, խնամքի կարիք ունի:

Կարծում եմ, որ ծառին ինչ -որ բան պակասում է: Ինչ? (տերևներ): Theառին տերևներ են պետք, քանի որ ձեր ծնողները ձեր սիրո և խնամքի կարիքն ունեն:

Ինչպե՞ս կարող եք արտահայտել ձեր սերը ձեր ծնողների հանդեպ: (Երեխաներն առաջարկում են իրենց տարբերակները ՝ «Օգնիր, ափսոսա», «Ասա, որ սիրում եմ քեզ» ..):

Օրինակ, երեկ ես օգնեցի մայրիկիս լվանալ պատուհանները, և մայրիկս իրեն գոհ զգաց, նա ժպտաց, և այժմ տերև հայտնվեց մեր ծառի վրա (տերևը ամրացված է ծառի ճյուղերին):

Եկեք հիշենք, թե ինչ լավություն եք արել ձեր ծնողների համար:

Ինչպե՞ս արտահայտեցիր քո սերը:

Դուք տերևները հերթով կկոչեք և կցեք ծառին (ուրախացրեք, ուրախացրեք հայրիկին կամ մայրիկին, օգնեց սենյակը մաքրել, ջրեց ծաղիկները, նվիրեցիք ինչ -որ բան, որ ինքներդ եք արել, ցանկացել եք Բարի գիշեր, Բարի առավոտ, ասաց շնորհակալություն եփած ճաշի համար):

Ի՞նչ կարող ես անել, որպեսզի չվրդովես ծնողներիդ: (հնազանդվեք ձեր ծնողներին, մի շպրտեք ձեր հագուստը, եղեք քաղաքավարի, մի կոպիտ, ցավակցեք)

Տեսեք, թե ինչպես մեր ծառը կանաչեց, որքան գրավիչ դարձավ:

Ձեր օգնությունը պարզապես անհրաժեշտ է մայրիկին: Նկատե՞լ եք, թե ինչպես է հոգնածությունը հայտնվում ձեր մայրիկի աչքերում, երբ նա տեսնում է իրեր, որոնք դուք գցել եք խառնաշփոթի մեջ, խաղալիքներ, կեղտոտ հագուստ:

Երեկոյան ես մայրիկիս ասացի, որ ես սիրում եմ նրան, և այժմ ծառի վրա ծաղիկ է հայտնվում (ես ծաղիկ եմ ամրացնում ծառին): Պատկերացրեք, որ ծաղիկը մեր ծնողների համար քնքուշ ու մեղմ խոսք է:

Եւ ինչ քաղցր խոսքերՈ՞վ կարող է երջանկացնել մայրիկին և հայրիկին, գիտե՞ք: (բառեր անվանելով ՝ երեխաները հերթով ծաղիկներ են ամրացնում ծառին):

Տեսեք, թե որքան լավ խոսքեր կարող եք ասել ձեր մայրիկին ՝ «գեղեցիկ, բարի, խելացի, նուրբ, հոգատար, կոկիկ, հայրիկը ուժեղ է, խելացի, բարի, համարձակ, համարձակ»

Որքան ավելի շատ օգնեք ձեր մայրիկին, այնքան ավելի քիչ կնեղանաք, այնքան նա երկար կլինի երիտասարդ, գեղեցիկ և առողջ: Եվ ձեր ընտանիքը կլինի ուժեղ, ուրախ, երջանիկ:

Տեսեք, թե որքան գեղեցիկ ու ծաղկած է դարձել մեր ծառը: Տերևները ձեր բարի գործերն են, ծաղիկները ՝ ձեր քնքուշ խոսքերմայրիկ և հայրիկ, սա կլինի ձեր ընտանիքը, եթե ընտանիքի բոլոր անդամները օգնեն միմյանց, արեք հաճելի ընկերընկեր

Բայց, խնդրում եմ, ասա ինձ, արդյո՞ք մենք միշտ ճիշտ ենք, արդյոք միշտ ճիշտ ենք մեզ պահում: Ի՞նչ կլիներ, եթե մենք քմահաճ լինեինք կամ ինչ -որ կերպ վիրավորեինք մեր ծնողներին: Պատահում է? (Այո)

Wrongնողներիդ հետ կապված ի՞նչ սխալ բաներ ես հիշում: Ի՞նչ չպետք է արվի: Ինչպիսի վիրավորական խոսքերծնողներիդ ասացիր? (մինչ երեխաները նշում են 2-3 տարբերակ, ես հեռացնում եմ տերևներն ու ծաղիկները ծառից):

Օ ,, տես, ինչ է պատահում ծառին: (Այն դառնում է տխուր, ձանձրալի, թույլ) Սա կախարդական ծառ է:

Ոչ, մենք չենք կարող վիրավորել մեր ծնողներին (ես տերևները վերադարձնում եմ իրենց տեղը), մենք վատ խոսքեր չենք ասի մայրիկին և հայրիկին (ես ծաղիկները վերադարձնում եմ ծառին): Ի վերջո, սա մեր ընտանիքն է, անհնար է, որ ընտանիքը սկսի մեր ծառի պես կործանվել:

Արդյո՞ք մենք տերևներն ու ծաղիկները կվերադարձնենք ծառին: (Այո)

Այժմ դուք հասկանում եք, որ որպեսզի ընտանիքը լինի ամուր և ընկերասեր, շատ բան կախված է ձեզանից, և ոչ միայն հայրիկից և մայրիկից, և այդ ժամանակ ձեր ընտանիքը կլինի նույնքան գեղեցիկ, որքան մեր ծառը:

Ֆիզիկական րոպեներ.

Արի խաղանք. Եկեք բաժանվենք զույգերով: Ձեզանից մեկը կլինի «այգեպանը», իսկ մյուսը ՝ «սերմը»:

Ուսուցիչը արտասանում է բառերը, իսկ երեխաները կատարում են գործողություններ:

- «Սերմը» նստում է: «Այգեպանը» շատ զգույշ է վերաբերվում «սերմերին», ջրում է նրանց, հոգ է տանում նրանց մասին: - Մենք շոյում ենք մեր «Սերմը» գլխին և մարմնին (մի երեխա շոյում է մյուսին);

Արևը տաքացնում է երկիրը, և մեր «սերմը» սկսում է աճել («սերմը» բարձրանում է);

Նրա «տերևները» բացվում են («այգեպանը» «սերմի» ձեռքերը վեր է քաշում);

Աճում է «ցողունը» («այգեպանը» շոյում է մեկ այլ երեխայի մեջքը);

Հայտնվում են «բողբոջներ» ունեցող «ճյուղեր» (ձեռքերը տարածված են, «այգեպանը» մատները շոյում է «ցողունի» վրա);

- «Sprիլը» վերածվում է գեղեցիկ ուժեղ «ծառի»: «Այգեպանը» սրբում է իր ճակատը - ցույց է տալիս, թե որքան հոգնած է նա:

Երեխաները փոխում են դերերը: Գործողությունները կրկնվում են:

Վերջում երեխաները նստում են գորգի վրա:

Մանկավարժ:

Ահա, մի տերև թռավ մեր պատուհանի մեջ: (Պատուհանից հանվում է հանելուկներով թխկի տերև):

Ահա հանելուկները: Փորձենք լուծել դրանք: (Ուսուցիչը կարդում է: Երեխաները միաբերան պատասխանում են)

1. Դրանք շատ են այս աշխարհում,

Երեխաները սիրում են նրանց ամբողջ սրտով:

Ով ժպիտով առավոտ շուտ

Նա մեզ կարթնացնի՞: Այն…. (Մայրիկ)

2. Նա չի հանդուրժում անգործությունն ու ձանձրույթը,

Նա հմուտ, ուժեղ ձեռքեր ունի:

Ինչպես ես? Գլխարկս հանելով

Հարցրեք մեզ երեկոյան ... (հայրիկ):

3. Վերան գնում է մանկապարտեզ

Հավատքը տանում է մանկապարտեզ ... (եղբայր):

4. Ես երկար ժամանակ ընկերներ եմ եղել նրա հետ

Մենք նրա հետ մեկ ձեռնարկում ենք,

Նա բլիթներ է թխում բոլորիս համար

Ես սիրում եմ իմ ... (տատիկ)

5. Նա իր տատիկի կողքին է

Ապրում է երկար տարիներ

Ես ուզում եմ այնքան խելացի լինել

Որպես իմ սիրելի ... (պապիկ)

Լավ արեց, նրանք արագ լուծեցին հանելուկները:

Տղերք, օգնեք ինձ ընտրել երկուսից ճիշտ ասացվածքը: Մտածեք և ասեք ինձ, թե որն է ավելի հարմար մեր դասին:

«Հին ընկերն ավելի լավ է, քան երկու նորը»

«Ամբողջ ընտանիքը միասին է, և հոգին տեղում է»

That'sիշտ է, երկրորդ ասացվածքը ավելի շատ տեղավորվում է մեր դասի մեջ: Քանի որ դա խոսում է ընտանիքի մասին:

Ինչպե՞ս եք հասկանում այս ասացվածքը: (Երեխաների պատասխաններն ամփոփված են.

Եզրակացություն.

Այժմ, յուրաքանչյուրը, հեռացրեք ծաղիկը ծառից: Բոլորի վրա, մի կողմ հետևի կողմը, գրվում է սիրալիր բառ: Փորձիր այս գիշեր հայրիկին և մայրիկին ասել այն բառը, որը դու ստացել ես: Եվ վաղը ասեք ձեր խնամողին դա ձեզ հաջողվե՞լ է, թե՞ ոչ:

Տնային աշխատանք:

Ձեր հայրերի հետ գրեք ձեր ալբոմներում, որտեղ դուք կատարում եք ձեր տնային աշխատանքը մեր դասերից հետո, այն բոլոր ջերմ խոսքերը, որոնք դուք հաճախ ասում եք ձեր մայրիկին: Ցտեսություն!

Օգտագործված գրականության ցանկ

1. «Ուղղիչ և զարգացման դասեր ավագ նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար» Գործիքակազմ, Ստեղծագործական կենտրոն, Մոսկվա 2002

2., «Մենք երեխաներին սովորեցնում ենք հաղորդակցվել», Յարոսլավլ «Academyարգացման ակադեմիա» 1996 թ.


«Ի՞նչ է նախադպրոցական տարիքի երեխայի սոցիալականացումը:
Խաղի կարևորությունը նախադպրոցական տարիքի երեխայի սոցիալականացման մեջ »:
(Ելույթ ուսուցիչների խորհրդում 2015 - 2016)

Մանկավարժ-հոգեբան MBDOU թիվ 31, Ապատիտ
Խրիստյուկ Վալենտինա Պավլովնա

Նախադպրոցական տարիքի երեխայի դրական սոցիալականացում
դրա հաջող զարգացման ուղին:

Իր գոյության առաջին օրերից մարդը շրջապատված է այլ մարդկանցով: Իր կյանքի հենց սկզբից նա ընդգրկված է սոցիալական փոխազդեցություն... Մարդը շփման առաջին փորձը ձեռք է բերում նույնիսկ նախքան սովորելը խոսել: Մարդը սոցիալական էակ է, նրա առաջընթացը կախված է ոչ միայն կենսաբանական, այլ, առաջին հերթին, սոցիալական օրենքներից: Հետեւաբար, այն ձեւավորվում է միայն կյանքի սոցիալական պայմանների առկայության դեպքում: Այլ մարդկանց հետ շփման գործընթացում նա ստանում է որոշակի սոցիալական փորձ, որը, սուբյեկտիվորեն ձուլվելով, դառնում է նրա անձի անբաժանելի մասը: Անհատականությունը զարգանում և բարելավվում է այլ մարդկանց ազդեցության ներքո, հարմարվում է հասարակության մեջ հատուկ պարտականությունների կատարմանը, կրում է որոշակի պատասխանատվություն իր վարքի, գործողությունների և արարքների համար: Այս գործընթացը կոչվում է սոցիալականացում, որի հիմնական բովանդակությունը հասարակության կողմից սոցիալ-պատմական փորձի, մշակույթի, վարքագծի կանոնների և նորմերի, արժեքային կողմնորոշումների փոխանցումն է, ի լրումն ՝ անհատի կողմից դրանց յուրացումը:
Սոցիալիզացիան (լատ. Socialis - սոցիալական) - անձի զարգացումն ու ինքնաիրացումն է իր ողջ կյանքի ընթացքում ՝ հասարակության մշակույթը յուրացնելու և վերարտադրելու գործընթացում:
Հաջող սոցիալականացումը ենթադրում է անձի արդյունավետ հարմարվողականություն հասարակությանը և, միևնույն ժամանակ, նրան դիմակայելու ունակություն այն կյանքի բախումներում, որոնք խոչընդոտում են ինքնազարգացմանը, ինքնորոշմանը և ինքնաիրացմանը:
Դրական սոցիալականացումը երեխայի շրջապատի մարդկանց հետ շփվելու, նրա վարքն ու գործունեությունը կառուցելու ունակությունն է ՝ հաշվի առնելով ուրիշների կարիքներն ու շահերը:
Թիրախ դրական սոցիալականացումնախադպրոցական տարիքի երեխաները, որոնք տիրապետում են սոցիալական բնույթի սկզբնական գաղափարներին և դրանց ներառմանը համակարգում սոցիալական հարաբերություններհասարակություն.
Դրական սոցիալականացման տարրեր
երեխայի հուզական բարեկեցություն; դրական վերաբերմունք շրջապատի մարդկանց նկատմամբ; նախադպրոցական տարիքի երեխայի հաղորդակցման իրավասությունը. երեխաների սոցիալական հմտությունների զարգացում:

Նախադպրոցական տարիքի երեխաների դրական սոցիալականացման աշխատանքների հիմնական ուղղությունները.
1. Անհատականության կրթության գերակա խնդիրների արդիականացում
2. educationարգացման կրթության սկզբունքներին համապատասխանություն 3. Մանկավարժական գործունեությունփոխլրացման միջոցով կրթական տարածքներ.
Հատուկ ուշադրությունպետք է ուղղված լինի երեխայի անձի հումանիստական ​​կողմնորոշման ձևավորմանը, որը ներառում է անձնական և սոցիալական կարիքների հավասարակշռության հաստատում, նրանց վարքագծի բարոյական կարգավորում ՝ հաշվի առնելով մեկ այլ անձի շահերն ու իրավունքները: շրջապատող աշխարհը: Եվ շատ կարևոր է երեխաների մեջ ձևավորել ճշգրիտ մարդկային պատկերացումներ բարեկամության, բարության, ազնվության և արդարության մասին: Այս խնդիրը պետք է լուծվի ՝ հաշվի առնելով տարիքը և անհատական ​​բնութագրերընախադպրոցական տարիքի երեխաներ:
Այսօր երեխայի զարգացման խնդիրն առաջին հերթին առաջադրված է. Սա ռուսական մանկավարժության ժամանակակից ռազմավարությունն է: Ուսուցիչը պետք է նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ համատեղ գործունեություն կազմակերպի այնպես, որ այն ուղղված լինի նրանց ձևավորմանը ճանաչողական գործունեությունԵրեխայի անհատականության դրական սոցիալականացման գործընթացը օրգանապես զուգորդվում է երեխաների գործունեության այնպիսի տեսակների հետ, ինչպիսիք են շարժիչը, խաղը, ճանաչողական հետազոտությունները, արդյունավետ, գեղարվեստական ​​և գեղագիտական: Կարևոր է, որ ուսուցչի հետ համատեղ գործունեության ընթացքում երեխան յուրացնի ոչ միայն բարոյական, էթիկական գաղափարները, այլև տիրապետի գործողությունների մեթոդներին, սովորի կառավարել իր գործունեությունը:
Քանի որ երեխայի անձի սոցիալական զարգացումը հաղորդակցական հաղորդակցության, ճանաչողական գործունեության անբաժանելի բաղադրիչն է, բարոյական կրթություն, ապա այս ուղղությամբ հիմնական մանկավարժական խնդիրների լուծումն իրականացվում է կրթական գործունեության բոլոր ոլորտներում: Այս մոտեցումը ապահովում է բազմազան զարգացում: Այսպիսով, ժամանակակից մոտեցումներնախադպրոցականների դրական սոցիալականացման խնդրին ուղղված են ոչ միայն որոշակի քանակությամբ գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների ձևավորմանը, այլ նաև ենթադրում են երեխայի անհատականության հիմնական որակների զարգացում, նրա ընդհանուր մշակույթի ձևավորում և սոցիալական հարմարվողականություն հասարակություն.
Խաղը գործում է որպես նախադպրոցական տարիքի երեխաների սոցիալականացման միջոց, այն նախադպրոցական տարիքի երեխաների առաջատար գործունեությունն է:
Խաղը երեխայի միակ կենտրոնական գործունեությունն է, որը տեղի է ունենում բոլոր ժամանակներում և բոլոր ժողովուրդների շրջանում: Խաղը երեխայի զարգացման պրակտիկա է. Խաղի ընթացքում երեխան զարգանում է որպես մարդ, և նա ձևավորում է իր հոգեբանության այն կողմերը, որոնցից հետագայում կախված կլինի նրա կրթական և աշխատանքային գործունեության հաջողությունը, մարդկանց հետ հարաբերությունների հաջողությունը: Խաղի մեջ դրսևորվում են երեխայի մտածողության և երևակայության, հուզականության, գործունեության առանձնահատկությունները, հաղորդակցության կարիքը, կոլեկտիվիզմի, նվիրվածության, մարդասիրության զգացումը և այլն: Բացի այդ, խաղը նախադպրոցական տարիքի համար բնորոշ սոցիալական փորձի յուրացման յուրահատուկ միջոց է: Լ.Կ. Կրուպսկայան գրել է. «Նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար խաղերը բացառիկ նշանակություն ունեն. լուրջ ձևկրթություն: Նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար խաղը շրջակա միջավայրի մասին սովորելու միջոց է »: Խաղի միջոցով երեխան մտնում է մեծերի աշխարհ ՝ յուրացնելով հոգևոր արժեքները, յուրացնում է նախկին սոցիալական փորձը: Վ վաղ տարիքըերեխաները ստանում են սոցիալական բնույթի նախնական գաղափարներ և ներառվում են սոցիալական հարաբերությունների համակարգում ՝ լուծելով հետևյալ խնդիրները.
խաղային գործունեության զարգացում,
հասակակիցների և մեծահասակների հետ հարաբերությունների տարրական ընդհանուր ընդունված նորմերի և կանոնների ծանոթություն,
ընտանիքի ձևավորում, քաղաքացիություն:
Խաղը երեխայի գիտակցության զարգացման աղբյուրն է, նրա վարքի կամայականությունը, երեխայի և մեծահասակի միջև հարաբերությունների մոդելավորման հատուկ ձևը:
Այսպիսով, վաղ տարիքում խաղը երեխայի սոցիալական և անձնական զարգացման միջոց է, այն ենթադրում է դրա ձևավորում դրական վերաբերմունքըինքն իրեն, սոցիալական հմտություններ, խաղային գործունեության զարգացում, հասակակիցների հետ շփում: Նախադպրոցական տարիքը (3 -ից 7 տարեկան) մարդկային հարաբերությունների սոցիալական տարածքը յուրացնելու ժամանակաշրջանն է ՝ մտերիմ մեծահասակների հետ շփման, ինչպես նաև հասակակիցների հետ խաղի և իրական հարաբերությունների միջոցով: Երեքից յոթ տարեկան հասակում երեխայի ինքնագիտակցությունն այնքան է զարգանում, որ առիթ է տալիս խոսել երեխայի անձի մասին: Եվ այս տարիքում երեխան սկսում է տիրապետել «գիտելիքների, նորմերի և արժեքների որոշակի համակարգին, որը թույլ է տալիս գործել որպես հասարակության լիիրավ անդամ», ինչը նշանակում է, որ նա ներգրավված է սոցիալականացման գործընթացում:
Խաղը - էական գործիքնախադպրոցական տարիքի երեխաների սոցիալականացում:
Ներկայումս մասնագետներ նախադպրոցական մանկավարժությունՆրանք միաձայն ընդունում են, որ խաղը, որպես երեխայի ամենակարևոր առանձնահատուկ գործունեությունը, պետք է իրականացնի հանրակրթական լայն հասարակական գործառույթներ:
Խաղը երեխաների համար գործունեության առավել մատչելի տեսակ է, շրջակա աշխարհից ստացած տպավորությունների և գիտելիքների մշակման միջոց: Խաղի մեջ հստակորեն դրսևորվում են երեխայի մտածողության և երևակայության առանձնահատկությունները, նրա հուզականությունը, գործունեությունը և զարգացող հաղորդակցության կարիքը: Խաղը առաջին դպրոցն է հանրային կրթություներեխա, «սոցիալական հարաբերությունների թվաբանություն», ինչպես նկարագրեց Լ.Ս.Վիգոտսկին:
Արդեն վաղ և կրտսեր տարիքում խաղի ընթացքում երեխաներն ունենում են անկախ լինելու, իրենց հասակակիցների հետ կամքով շփվելու, գիտելիքներն ու հմտությունները գիտակցելու և խորացնելու ամենամեծ հնարավորությունը: Որքան մեծանում են երեխաները, այնքան բարձր է նրանց մակարդակը: ընդհանուր զարգացումավելի սիրելի է խաղը (հատկապես մանկավարժորեն ուղղորդված) սիրողական վարքի ձևավորման համար. երեխաները հնարավորություն ունեն ինքնուրույն ուրվագծել սյուժեն կամ կանոններով խաղեր կազմակերպել (դիդակտիկ, շարժական, գտնել գործընկերներ, նպատակ դնել և միջոցներ ընտրել ավելի շատ նախադպրոցական կրթության պայմաններում այն ​​պահանջում է, որ երեխան կարողանա ընկերների հետ հարաբերություններ հաստատել: Այս ոչ ֆորմալ մանկական ասոցիացիաներում երեխայի բնավորության տարբեր գծերը, նրա սովորությունները, հետաքրքրությունները, շրջապատի մասին պատկերացումները, տարբեր հմտությունները դրսևորվում են, օրինակ ՝ խաղի մեջ ծագածներից ինքնուրույն ելք գտնելու ունակությունը խնդրահարույց իրավիճակներառաջնորդվելով վարքի հայտնի նորմերով և կանոններով, կամ իրական (և ոչ երևակայական) ինքնուրույն կազմակերպելու ունակությամբ աշխատանքային գործունեությունխաղային խնդիրները լուծելու համար: Խաղի ընթացքում ձևավորվում և դրսևորվում է երեխայի ՝ աշխարհի հետ փոխազդեցության անհրաժեշտությունը, զարգանում են մտավոր, բարոյական և կամային հատկություններ, ձևավորվում է անձը որպես ամբողջություն: Օրինակ, խաղի մեջ երեխայի անհատականության այնպիսի որակ է ձևավորվում, ինչպիսին է գործողությունների ինքնակարգավորումը ՝ հաշվի առնելով առաջադրանքները կոլեկտիվ գործողություն. Ամենակարևոր ձեռքբերումըկոլեկտիվիզմի զգացում է: Այն ոչ միայն բնութագրում է երեխայի բարոյական կերպարը, այլև զգալիորեն վերակառուցում է նրա ինտելեկտուալ ոլորտը, քանի որ կոլեկտիվ խաղում տեղի է ունենում տարբեր գաղափարների փոխազդեցություն, իրադարձությունների բովանդակության զարգացում և ընդհանուր խաղի նպատակի ձեռքբերում: Ապացուցված է, որ խաղի ընթացքում երեխաները ստանում են հավաքական մտածողության առաջին փորձը: Խաղը երեխայի իսկական սոցիալական պրակտիկան է, իրական կյանքհասակակիցների հասարակության մեջ: Օրինակ, խաղը, որում երեխաները վերարտադրում են մարդկանց աշխատանքը և փոխհարաբերությունները տեսողական-փոխաբերական, արդյունավետ տեսքով, ոչ միայն հնարավորություն են տալիս ավելի լավ հասկանալ և զգալ այս իրողությունը ավելի խորը, այլև հանդիսանում է մտածողության զարգացման հզոր գործոն: եւ ստեղծագործական երևակայություն, մարդկային բարձր որակների կրթություն:
Շատ հաճախ խաղը պատրվակ է ծառայում նախադպրոցական տարիքի երեխաներին նոր գիտելիքներ հաղորդելու, նրանց հորիզոններն ընդլայնելու համար: Մեծահասակների կողմից առաջնորդվող խաղերը երեխաներին սովորեցնում են ճիշտ գնահատել սոցիալական երևույթները, ձևավորել որոշակի վերաբերմունք այս երևույթների նկատմամբ և դրական հատկանիշներբնավորությունը: Խաղը հնարավորություն է տալիս երեխային ակտիվորեն մասնակցել մեծահասակների գործերին: Խաղն ունի սոցիալական հիմքը... Եվ մանկական խաղեր նախորդ տարիները, և ժամանակակից խաղերհամոզեք մեզ, որ դրանք կապված են մեծահասակների աշխարհի հետ:
Երեխայի շուրջ իրականությունը բազմազան է, և դրա միայն որոշ ասպեկտներ են արտացոլվում խաղի մեջ, այն է ՝ մարդկային գործունեության ոլորտը, աշխատանքը, մարդկանց միջև փոխհարաբերությունները: Ինչպես ցույց են տալիս Ա.Ն. Լեոնտևի, Դ. Երեխայի կյանքի առաջին տարիներին գերակշռում է հետաքրքրությունը առարկաների, իրերի նկատմամբ, որոնք օգտագործում են ուրիշները: Հետևաբար, այս տարիքի երեխաների խաղերում մեծահասակների գործողությունները վերստեղծվում են ինչ -որ բանով, ինչ -որ առարկայով (երեխան սնունդ է պատրաստում խաղալիքի վառարանի վրա, տիկնիկ է լվանում ավազանում): A. A. Lyublinskaya- ն շատ տեղին է անվանել երեխաների խաղերը «կես խաղ-կես աշխատանք»:
Դերախաղերի ընդլայնված ձևում, որը նկատվում է 4-5 տարեկանից երեխաների մոտ, առաջին պլան են մղվում մարդկանց միջև հարաբերությունները, որոնք իրականացվում են առարկաների հետ գործողությունների միջոցով, և երբեմն առանց դրանց: Այսպիսով, խաղը դառնում է մարդկանց միջև հարաբերությունների մեկուսացման և մոդելավորման (հատուկ ստեղծման պայմաններում) վերստեղծման միջոց և, հետևաբար, սկսում է ծառայել սոցիալական փորձի յուրացմանը:
Խաղը սոցիալական է նաև դրա իրականացման եղանակներով: Խաղային գործունեություն, ինչպես ապացուցեց AV Zaporozhets- ը, VVDavydov, N.Ya. Միխայլենկոն, ոչ թե երեխայի կողմից է հորինված, այլ այն հարցնում է մեծահասակը, ով երեխային սովորեցնում է խաղալ, ներկայացնում է խաղային գործողությունների սոցիալապես հաստատված մեթոդներ (ինչպես օգտագործել խաղալիք, փոխարինող իրեր, պատկերի մարմնավորման այլ միջոցներ, կատարել պայմանական գործողություններ, կառուցել սյուժե, ենթարկվել կանոններին և այլն): Ամեն դեպքում, խաղը ներկայացնում է երեխաների փորձը `կազմակերպելու իրենց փորձը, և, թերևս, խաղը կապված է երեխաների կյանքի այն պահերի հետ, երբ նրանք իրենց ավելի ապահով են զգում և վերահսկում են իրենց կյանքը:
Դիտարկելով երեխաների խաղը ՝ կնկատեք, որ ոչ բոլոր երեխաները գիտեն խաղալ: Անհավատալի է հնչում, բայց այդպես է: Ինքնապահովման զարգացման հիմնական խոչընդոտը ստեղծագործական խաղէ սխալ դաստիարակություներիտասարդ տարիներին: Սովոր չէ ինքնուրույն գործելուն, երեխան կարիք ունի մեծահասակների օգնությանը, երբ բախվում է ամենափոքր դժվարությունների: Խաղերի զարգացման երկրորդ խոչընդոտը անբարենպաստ է կենսապայմաններըերբ երեխան մեկուսացված է ուրիշներից: Նման երեխաների խաղերը բովանդակությամբ թշվառ կլինեն, «միապաղաղ», մասնատված: Եթե ​​մատակարարը պարզի, թե ինչու երեխաները չեն խաղում, նրանք կարող են փորձել անհատական ​​մոտեցումաստիճանաբար ներառեք երեխային ընդհանուր խաղեր... Հիմնականում, երբ նման երեխաները փոքրամասնություն են կազմում թիմում, շատ լավ է, եթե խաղացող երեխաների խմբում ուսուցիչը ներառի այնպիսի անբարեխիղճ երեխա, որպեսզի նա միաձուլվի այս խմբի հետ և ընդունի Ակտիվ մասնակցությունԽաղի մեջ: Այս կերպ կարելի է վերացնել երեխայի վարքագծի հակահասարակական դրսեւորումները: Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունում մենք օգտագործում ենք հետևյալ մանկական խաղերը.
ժողովրդական խաղեր... Educationalողովրդական խաղը, որը կատարում է տարբեր կրթական գործառույթներ (զարգացնող, ճանաչողական, ժամանցային, ախտորոշիչ, ուղղիչ) ծառայում է որպես երեխաներին ծանոթացնելու միջոց ժողովրդական մշակույթ... Ուսուցիչները օգտագործում են ժողովրդական խաղեր `խաղային իրավիճակների և խաղերի լրացուցիչ տեխնիկայի հետ համատեղ: Սա թույլ է տալիս երեխային.
- տիրապետել փորձին ճիշտ վարքագիծխաղի և կազմակերպչական հմտությունների մեջ;
- հաղթահարել բացասական փորձառությունները (անհանգստություն, վախ, ինքնավստահություն), հաղորդակցության մեջ սահմանափակումներ և անվճռականություն, ինքն իրեն պաշտպանելու անկարողությամբ.
- ինչպես արդեն ասել ենք, գործունեություն - կարեւոր պայմաններգրավելով երեխաներին սոցիալական իրականություն... Folkողովրդական խաղերում երեխան մեծ հնարավորություն ունի ակտիվորեն գործելու, սովորելու աշխարհըմարդկանց միջև հարաբերությունների յուրացում: Folkողովրդական խաղերին մասնակցելիս հնարավոր չէ պասիվ մնալ: Folողովրդական խաղերը հիմնված են երեխաներին ծանոթ պատմությունների վրա: Նրանք բռնկվում են, երեխաներ ունենում, արթնացնում երևակայությունը: Երեխաները, միմյանց փոխանցելով խաղերը, տիրապետում են նրանց, ինքնուրույն փոփոխություններ կատարում: Այստեղ տեղի է ունենում մանկական ստեղծագործականություն... Երեխաները բոլորն էլ տարբեր են իրենց բնավորությամբ, խառնվածքով: Օրինակ, «Յաբլոնկա» խաղի գլխավոր աղջիկը երգի բովանդակությունը պատկերելու է իր պատկերացրած շարժումներով: Այսպիսով, նա փոխանցում է իր վերաբերմունքը իր պատկերածի նկատմամբ: Դա կարող է լինել տարբեր հույզեր և երգի բառերին համապատասխան արտահայտիչ շարժումներ: Folkողովրդական խաղերում յուրաքանչյուր երեխա հնարավորություն ունի ցույց տալ իր անհատականությունը, արտահայտվել: Գրեթե բոլոր ժողովրդական խաղերը փոխաբերական բնույթ են կրում: Իսկ խաղի մեջ պատկերը գրեթե երբեք ստատիկ չէ: «Սագերը և գայլը» խաղում ըստ սյուժեի, սագերը փորձում են վազել տուն, և գայլը բռնում է նրանց: Գայլի և սագերի գործողությունները միմյանց հակառակ են, դրանք կազմում են խաղի ամբողջ էությունը: Երեխաները սովորում են լինել զգույշ, ուշադիր: Յուրաքանչյուր երեխա կատարում է իր հանձնարարված դերը: Այսպիսով, նա ակտիվ է խաղում, ինքը մասնակից է:
Կլոր պարային խաղեր:
Կլոր պարային խաղերը դրականորեն են ազդում երեխաների հաղորդակցման հմտությունների զարգացման վրա: Շուրջպարը հաղորդակցության զարմանալի տեսակ է, այն անբաժանելիորեն կազմված է խաղից, պարից, երգից, դրամատիկական գործողությունների տարրերից: Կլոր պարային խաղը հավաքական գործողություն է, որը ստեղծվել է յուրաքանչյուր մասնակցի ռեինկառնացիաով սեփական կերպարը... Ընթացքում հուզական հաղորդակցությունշուրջպարով մենք օգնում ենք երեխաներին պատկերել տարբեր հույզեր և զգացմունքներ. զվարճանք - ցատկել ուրախությունից; վիրավորանք - շրջվել: Վ շուրջպարային խաղեր, որոնք հաղորդակցության մեջ դեմքի արտահայտությունների և մնջախաղի արտահայտչականությունը զարգացնելու արդյունավետ միջոց են, նպաստում ենք երեխաների համախմբվածությանը: Կլոր պարային խաղի ընթացքում մենք երեխաներին սովորեցնում ենք հետևել գործողությունների կատարման հաջորդականությանը, խաղալ վիճակախաղով ընկած դերը և ոչ թե այն, ինչ նրանք կցանկանային »: Մենք կարգավորում ենք երեխաների վարքը կլոր պարերում `խաղի հստակ կանոնների և խաղային իրավիճակում վարքի անփոփոխ սկզբունքների առկայության պատճառով:
Դերային խաղեր («հիվանդանոց», վարսահարդար, խանութ և այլն, որոնք էլ իրենց հերթին զարգանում են պոտենցիալ հնարավորություններերեխաներ; շատ կարևոր է երեխայի մտավոր զարգացման համար. երեխայի կողմից սոցիալական հարաբերությունների մոդելավորման ձև է. տիրապետում է եզակի հատկություններ, մի տեսակ կառուցվածք, հատուկ առանձնահատկություններ, որոնք տարբերակում են այն այլ տեսակի խաղերից:
Թատերական խաղերը մեկն են արդյունավետ միջոցներնախադպրոցական տարիքի երեխայի սոցիալականացում գրական ստեղծագործության բարոյական նշանակության ընկալման գործընթացում, խաղին մասնակցելը, որը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում գործընկերության զգացման զարգացման, դրական փոխազդեցության ուղիների զարգացման համար: («Շաղգամ», «KR. Cap) Շնորհիվ այն բանի, որ յուրաքանչյուրը գրական ստեղծագործությունկամ հեքիաթն ունի բարոյական ուղղվածություն, թատերական խաղերը նպաստում են սոցիալական փորձի հարստացմանը: Այնքանով, որքանով դրական հատկություններխրախուսվողներն ու բացասականները դատապարտվեցին, մեր երեխաները, շատ դեպքերում, ընդօրինակում են բարի, ազնիվ կերպարներին ՝ այդպիսով արտահայտելով իրենց վերաբերմունքը բարու և չարի նկատմամբ: Մենք օգնում ենք երեխային աշխարհը տեսնել կերպարի աչքերով, հասկանալ նրա գործողությունների դրդապատճառները և կարեկցել նրան: մենք սովորեցնում ենք համակարգել մեր գործողությունները մեր գործընկերոջ գործողությունների հետ. լսել առանց ընդհատելու, հարգել միմյանց և ճիշտ վարել երկխոսություն: Թատերական խաղերի միջոցով մենք զարգանում ենք ստեղծագործական ներուժերեխաների ուշադրությունը, երևակայությունը, մտածողությունը և հիշողությունը:
Բացօթյա խաղերը հանդես են գալիս որպես երեխայի մշակույթի զարգացման պայման: Դրանցում երեխան ընկալում և սովորում է շրջապատող աշխարհը, դրանցում զարգանում է նրա ինտելեկտը, երևակայությունը, երևակայությունը, ձևավորվում են սոցիալական որակներ:
Դիդակտիկ խաղերը նպաստում են նախադպրոցական տարիքի երեխայի սոցիալական և բարոյական զարգացմանը. Նման խաղում երեխաների, մեծահասակների, կենդանի օբյեկտների և անշունչ բնություն, դրանում երեխան ցուցաբերում է զգայուն վերաբերմունք հասակակիցների նկատմամբ, սովորում է լինել արդար, անհրաժեշտության դեպքում զիջել, սովորում է կարեկցել և այլն (կախարդներ, քնքշորեն զանգահարեք):
Այսպիսով, խաղը ՝ որպես երեխաների սոցիալական և հաղորդակցական զարգացման միջոց, նպաստում է ժամանակակից հասարակության մեջ ապրելու և աշխատելու լիարժեք անհատականության ձևավորմանը:

Միջին նախադպրոցական տարիքի երեխաների սոցիալականացման վերաբերյալ կազմակերպված կրթական գործունեության ամփոփում «Իմ Ընկերական ընտանիք»


Ստեղծագործության հեղինակը.Չալովա Տատյանա Անատոլիևնա, մանկավարժ ՄԱԴՈմանկապարտեզ «Արև», քաղ. Կամենսկ.
Նկարագրություն:Այս ամփոփագիրը մշակվել է միջին նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ կազմակերպված կրթական աշխատանքներ իրականացնելու համար, դասը հիմնված է «Շաղգամ» ռուսական ժողովրդական հեքիաթի վրա:
Թիրախ:երեխաների մոտ ձևավորել ընտանիքի մասին պատկերացում ՝ որպես միասին ապրող մարդկանց:
Առաջադրանքներ.համախմբեք ձեր ընտանիքի մասին գիտելիքները. ձևավորել տարրական ընտանեկան կապերի գաղափար; զարգացնել մտածողության, տրամաբանության, տրամաբանական հմտություններ; զարգացնել սիրալիր, հոգատար վերաբերմունք ձեր ընտանիքի անդամների նկատմամբ, հպարտության զգացում ձեր ընտանիքում:
Բառարանի ակտիվացում.ընտանիք, տատիկ, պապիկ;
Բառապաշարի հարստացում.հարազատներ;
Նյութեր և սարքավորումներ. EOR: ներկայացում;
ՏՀՏ:] պրոյեկտոր, էկրան;
Տեղեկագիր:տներ, նկարներ `ընտանիքի անդամներ:
Նախնական աշխատանք.ընտանիքի մասին ասացվածքների ծանոթություն և քննարկում, Ն.Նոսովի «Դինա տատիկ», Լ. Տոլստոյի «Պապ և թոռնիկ», Է. Բլագինա «Բանաստեղծություններ մայրիկի մասին» պատմվածքների ընթերցում: «Երեք արջ» հեքիաթի ընթերցում, հեքիաթի հիման վրա դրամատիզացում; ընտանեկան ալբոմների դիտում լուսանկարներով; զրույցներ. «Իմ ընտանիքն ու ընկերները»; "Իմ ընտանիքը"; «Ընտանիք» թեմայով նկարազարդումների և գծանկարների ուսումնասիրություն.
1. Կազմակերպչական պահ.
(ուսուցիչը և երեխաները կանգնած են շրջանակի մեջ)
դաստիարակ:
- տղաները լավ նշան ունեն առավոտյան բոլորին բարևելու համար: Եկեք դա էլ անենք:
Դեպի կարմիր արևը ...
երեխաներ:
-Հեյ!
դաստիարակ:
- պարզ երկինք ...
երեխաներ:
- Հե!
դաստիարակ:
- մարդիկ, մեծերը և երեխաները ...
երեխաներ:
- Ողջույն ձեզ իմ սրտի խորքից:
- և այնպես, որ մենք ունենանք լավ տրամադրությունժպտացեք միմյանց և մեր հյուրերին:
երեխաները նստում են
դաստիարակ:
- տղերք, այսօր ձեզ և ինձ հրավիրեցին այցելել մեկ հեքիաթի հերոսներին: Դուք կգտնեք դրա անունը, եթե կռահեք հանելուկը.
Այգում աղմուկ և ընթրիք կա:
Ի՞նչ պատահեց այնտեղ:
Ամբողջ ընտանիքը ընկերասեր է
Պապիկը տրտնջացող է և տատիկ ՝ թոռնուհու հետ,
մուկ-նորուշկա, վրիպակով կատու
Ամուր կառչելով պոչից
Քաշեք այգուց ... (շաղգամ)

երեխաների պատասխանները
դաստիարակ:
- ճիշտ է, սա մեզ ծանոթ «Շաղգամ» հեքիաթն է, որտեղ հեքիաթի հերոսները մեկ ընկերական ընտանիք են:

Անվանեք այս ընտանիքի անդամներին:
(երեխաները զանգում են `պապիկ, տատիկ, թոռնիկ, թրթուր, կատու, մուկ)
դաստիարակ:
- շաղգամը մեզ հրավիրում է տեղում հիշել ընտանիքի մասին իր հեքիաթներով:

(երեխաներն անվանում են «Երեք արջ», «Կոլոբոկ», «Սագեր - կարապներ», «Գայլը և յոթ երեխաները»)
դաստիարակ:Տղերք, ասեք ինձ, ինչ եք կարծում, ինչ է ընտանիքը:

Ationրույց «Ընտանիք» հասկացության շուրջ:


(երեխաներն արտահայտում են իրենց ենթադրությունները, այնուհետև ուսուցիչը համատեղում է բոլոր պատասխանները և եզրակացություն անում)
- ճիշտ է, մայրիկ և հայրիկ, նրանց երեխաները (որդին կամ դուստրը), տատիկն ու պապիկը ընտանիքի անդամներ են, բոլորը միասին ընտանիք են: Մարդիկ կարող են ապրել ընտանիքում տարբեր տարիքի, ինչպես փոքր երեխայից մինչև տարեց մարդ: Սրանք ամենաթանկ ու ամենամոտ մարդիկ են: Ընտանիքի բոլոր անդամները սիրում, հարգում, հոգ են տանում միմյանց մասին:
Եվ հիմա Ռեպկան ցանկանում է, որ դուք հիշեք հեքիաթը և հանդիպեք այն բարձրացրած ընտանիքի հետ:
Պապիկը շաղգամ տնկեց, մեծ, մեծ շաղգամ աճեց:


Պապս գնաց շաղգամ քաղելու: Այն ձգում է, քաշում, բայց չի կարող քաշել:
Հետո պապիկը օգնության կանչեց տատիկին:


- և տատիկը ասում է. «Ես անպայման կօգնեմ շաղգամը քաշել, բայց նախ ուզում եմ տղաներին հարցնել, թե ինչպիսի՞ ընտանիքներ կան»:
(երեխաներն արտահայտում են իրենց ենթադրությունները, որ ընտանիքներն ամուր են, ընկերասեր, մեծ, փոքր, բարի, անբաժանելի ....)
- Տղերք, տատիկը հարցնում է `դուք օգնու՞մ եք ձեր ընտանիքում տանը: Եվ ցանկանում է ձեզ հետ խաղ խաղալ.

Բարի գործերի խաղ

Տատիկը ձեզ զամբյուղ է ուղարկել բարի գործերի համար:


- Ում ես զամբյուղ եմ դնում ափիս մեջ, նա պետք է դրա մեջ բարի գործ դնի, ինչը նա անում է իր ընտանիքում:
(երեխաները կանգնած են շրջանագծի մեջ, ուսուցիչը շրջում է երաժշտության ներքո, զամբյուղ է դնում երեխայի ափի մեջ, և նա բարի գործ է անվանում `ծաղիկներ ջրել, սպասք լվանալ, անկողինը հարթել, իրերը ծալել, սեղանը մաքրել: ..)
դաստիարակ:տատիկը շնորհակալություն է հայտնում բարի գործերի ամբողջական զամբյուղի համար,
- Տատիկը `պապի համար, պապը` շաղգամի համար, քաշում են `քաշում են, բայց չեն կարողանում քաշել: Տատիկը զանգեց թոռնիկին


- և թոռնուհին ասում է. «Ես հաճույքով կօգնեմ ձեզ, բայց նախ տղաներին հրավիրում եմ զվարճալի տաքացման


Եվ հիմա թոռնուհին հրավիրում է ձեզ խաղ խաղալ նրա հետ.

«Ո՞վ է ավելորդ»


Խնդիրն է.
- պետք է գտնել, թե ով է նկարներում ընտանիքի անդամը չէ: Ձեռքդ բարձրացրու պատասխանելու համար
* Տատիկ, լունտիկ, պապիկ:
* տատիկ, Վինի Թուխ, հայրիկ, պապիկ, մայրիկ:
* մայրիկ, տատիկ Որդի, Չեբուրաշկա, պապիկ:
* որդի, տատիկ, հայրիկ, Պինոկիո, դուստր:

դաստիարակ:գործընկերները ճիշտ պատասխանեցին, դրա համար թոռնուհուն գոհացրեց ձեզ ևս մեկ սմայլիկ:
- թոռնիկը տատիկի համար, տատիկը `պապի համար, պապիկը` շաղգամի համար: Քաշում են, քաշում, չեն կարողանում քաշել:
Թոռնուհին զանգեց Բագին ... »:


Սխալը կօգնի դուրս բերել շաղգամը, բայց սկզբում նա ցանկանում է իմանալ, թե ուրիշ ինչ կարելի է անվանել ՝ նրանք, ովքեր ապրում են ընտանիքում:
(երեխաների պատասխանները)
- Մայրիկ, հայրիկ, տատիկ, պապիկ, եղբայրներ, քույրեր, մենք ընտանիք ենք կոչում: Եվ դուք կարող եք դա այլ կերպ անվանել `հարազատներ: Հարազատները հարազատ մարդիկ են:
- եկեք միասին կրկնենք նոր խոսք ձեզ համար `հարազատներ (երեխաների երգչախմբային և անհատական ​​արձագանքներ):
- հիշեք. մայրերը, հայրերը, եղբայրները, քույրերը, պապերը, տատիկները ձեր մերձավոր ազգականներն են, ձեր հարազատները, ձեր ընտանիքը:
- ստացեք սխալի էմոցիոն:
դաստիարակ:հեքիաթը շարունակվում է, և շաղգամը պետք է հետ քաշվի.
Բզեզը կանչեց կատվին:


Կատուն նույնպես կօգնի շաղգամը քաշել, բայց նախ նա ուզում է տղաներին հարցնել.
-որտեղ ապրում է յուրաքանչյուր ընտանիք: Երեխաների պատասխանները (տանը, բնակարանում)
- կատուն ձեզ տուն բերեց, հիմա մենք կգնանք սեղանների մոտ և խաղ կխաղանք.

Խոսքի խաղ«Անուն, ով ապրում է տանը»:


- տղերք, տեսեք, պատուհանները փակ են տներում, և արդեն առավոտ է: Պարզելու համար, թե ով է ապրում տներում, դուք պետք է դրանք բացեք, դուք կբացեք այն պատուհանները, որոնք ես կանվանեմ, Ուշադիր լսեք.
- բացեք պատուհանը վերին աջ անկյունում: (երեխաները կատարում են, դրա մեջ բացում են պատուհան - հայրիկ)
- դա մեծահասակ է, թե երեխա: (երեխաների պատասխանները)
հայրիկ է, թե մայրիկ
(երեխաների պատասխանները)
- բացեք պատուհանը վերին ձախ անկյունում (երեխաները կատարում են, բացեք դրա պատուհանը - մայրիկ)
- դա մեծահասակ է, թե երեխա: (երեխաների պատասխանները)
- ով է սա? (երեխաների պատասխանները)
- բացեք պատուհանը ստորին ձախ անկյունում (երեխաները կատարում են, դրա մեջ բացում են պատուհան - որդի)
- դա մեծահասակ է, թե երեխա: (երեխաների պատասխանները)
- որդի է, թե դուստր:
(երեխաների պատասխանները)
- բացեք պատուհանը ստորին աջ անկյունում (երեխաները կատարում են, դրա մեջ բացում են պատուհան - դուստր)
- դա մեծահասակ է, թե երեխա: (երեխաների պատասխանները)
- ով է սա? (երեխաների պատասխանները)
- Ո՞վ է վերին պատուհաններում: (երեխաների պատասխանները `հայրիկ, մայրիկ)
(երեխաների պատասխանները `ծնողներ)
- ո՞վ է ներքևի պատուհաններում: (պատասխանում է որդի - դուստր)
- ինչպե՞ս կարելի է դրանք մեկ բառով անվանել: (երեխաների պատասխանները `երեխաներ)
- ովքեր են նրանք միմյանց համար (երեխաների պատասխանները `եղբայր և քույր)
- բացեք պատուհանը տան կենտրոնում (երեխաները կատարում են, բացում դատարկ պատուհանը)
- տղաներ, որոնց մենք դեռ կարող ենք հաստատվել ձեր տներում (երեխաների պատասխանները `տատիկ, պապիկ)
- ընտրեք այն նկարներից, որոնց ցանկանում եք տեղավորել և տեղադրեք դատարկ պատուհանի մեջ:
- Լավ արեց, ովքե՞ր են հաստատվել ձեր տներում: (երեխաների պատասխանները)
- Ընկերական ընտանիք
- լավ արեց, կատվի ժպիտ ստացեք:
դաստիարակ:այնուհետև կատուն կոչեց մուկ:


Իսկ մկնիկը ասում է.

Խաղ: «Սիրով ասա»

Անհրաժեշտ է ընտանիքի անդամներին անվանել սիրով, քնքշությամբ, սիրով: Լսիր ինձ ուշադիր, ես քեզ մի բառ կկոչեմ, և դու պետք է նույն բառը կոչես, բայց միայն բարությամբ:
Օրինակ ՝ «Մայրիկ - մայրիկ ... (մայրիկ)»;
Հայրիկ - հայրիկ, հայրիկ, հայրիկ;
Դուստր-դուստր, դուստր;
Որդի - որդի, որդի;
Քույր - փոքր քույր;
Եղբայրը եղբայր է;
Տատիկ - տատիկ տատիկ;
Պապ - պապիկ, պապիկ »
- մուկին իսկապես դուր եկան ձեր քնքուշ խոսքերը, և նա ձեզ տալիս է նման զվարճալի էմոցիոն
դաստիարակ:մենք կշարունակենք հեքիաթը, մուկը ՝ կատվի համար, կատուն ՝ սխալի համար, սխալը ՝ թոռնուհու համար, թոռնիկը ՝ տատիկի համար, տատիկը ՝ պապի համար - նրանք քաշում, քաշում և ձգում են շաղգամը:


- տղերք, ասեք ինձ, թե ինչու՞ հեքիաթի հերոսները շաղգամ հանեցին:
Երեխաների պատասխանները (Նրանք բոլորը միասին հավաքվեցին, բարեկամաբար ամբողջ ընտանիքի հետ):
դաստիարակ:իսկ հիմա եկեք հաշվենք այն հմայիչները, որոնք դուք ստացել եք հեքիաթի հերոսներից:
(երեխաները հաշվում են)

«Խաղը կարևոր է և արդյունավետ ձևերեխայի սոցիալականացում »

Դաստիարակ Նեմկովա Նատալյա Վիկտորովնա ՄԲԴՈ "« RՌՌ-դ / ս «Երազ», Աբական

Նախադպրոցական տարիքը երեխային շրջապատող աշխարհի գիտելիքներին ծանոթացնելու շրջանն է, նրա նախնական սոցիալականացման շրջանը: Նախադպրոցական տարիքի երեխաների բարձր զգայունությունը, հեշտ սովորելը, նյարդային համակարգի պլաստիկության պատճառով, բարենպաստ հնարավորություններ են ստեղծում անհատի հաջող բարոյական դաստիարակության և սոցիալական զարգացման համար: Այս տարիների ընթացքում երեխան ձեռք է բերում նախնական գիտելիքներ իր շրջապատի կյանքի մասին, նա սկսում է ձևավորվել որոշակի վերաբերմունքմարդկանց, աշխատանքի, ձևավորվում են ճիշտ վարքի հմտություններ և սովորություններ, ձևավորվում է բնավորություն: Սա բացատրում է խաղի հսկայական կրթական ներուժը, որը հոգեբանները համարում են նախադպրոցական տարիքի առաջատար գործունեությունը: Խաղը գործունեության առաջատար տեսակն է, երեխայի սոցիալականացման ամենաարդյունավետ ձևը: Խաղը հիմքեր է դնում ապագա անհատականություն... Խաղալով միասին ՝ երեխաները սկսում են կառուցել իրենց հարաբերությունները, սովորում են շփվել, ոչ միշտ սահուն և խաղաղ, բայց սա սովորելու եղանակն է, այլ ճանապարհ չկա: Բացի այդ, գործընթացում համատեղ խաղերհասակակիցների հետ երեխան զարգացնում է հաղորդակցության ոլորտում իրեն անհրաժեշտ ամենակարևոր հաղորդակցական որակները և միջանձնային փոխազդեցություն... Ընդհանուր առմամբ ընդունված է, որ խաղը երևակայական կամ պայմանական գործունեություն է, որը նպատակաուղղված կազմակերպվում է երեխաների շրջանում ՝ նրանց հանգստի, ժամանցի և ուսուցման համար: Խաղը զվարճալի չէ, այլ երեխաներին ներգրավելու հատուկ մեթոդ ստեղծագործական գործունեություն, նրանց գործունեության խթանման մեթոդ: Հետևաբար, անհրաժեշտ է մանկական խաղի ռեսուրսների մանրամասն դիտարկում և այն պայմանների ուսումնասիրություն, որոնք թույլ են տալիս այն առավել արդյունավետորեն ազդել հաջող սոցիալականացման վրա: Մանկությունն առանց խաղի և խաղից դուրս աննորմալ է:

Երեխային խաղային պրակտիկայից զրկելը նշանակում է նրան զրկել զարգացման հիմնական աղբյուրից `ստեղծագործական ազդակներ, սոցիալական պրակտիկայի նշաններ և նշաններ, կոլեկտիվ հարաբերությունների հարստություն և միկրոկլիմա, աշխարհի ճանաչման գործընթացի ակտիվացում: Հոգեբանների կարծիքով, հենց խաղի ընթացքում երեխան կառուցում է իր շրջապատող աշխարհի առաջին մոդելները, սովորում մարդկանց միջև հաղորդակցության կանոնները, զարգացնում իր ունակություններն ու բնավորությունը:

Խաղը երեխայի միակ կենտրոնական գործունեությունն է, որը տեղի է ունենում բոլոր ժամանակներում և բոլոր ժողովուրդների շրջանում, որտեղ տեղի է ունենում ակտիվ երևակայություն, որի ազդեցության ներքո համակցվում է առկա գիտելիքները, իսկական, իրական գաղափարները `գեղարվեստական ​​գրականության, ֆանտազիայի հետ:

Խաղալով միասին ՝ երեխաները սկսում են կառուցել իրենց հարաբերությունները, սովորում են շփվել, ոչ միշտ սահուն և խաղաղ, բայց սա սովորելու միջոց է: Սեռի, ընտանիքի, քաղաքացիության ձևավորում, հայրենասիրական զգացմունքներ, համաշխարհային հանրությանը պատկանելու զգացում: Երեխայի սոցիալականացման ամենաարդյունավետ ձևը, որտեղ դրված են ապագա անհատականության հիմքերը:

Երիտասարդ նախադպրոցական տարիքում սոցիալականացման գործընթացը պետք է կատարի հետևյալ խնդիրները.

1. Աշակերտներին սովորեցնել լինել «հասարակության արդյունավետ անդամներ».

2. Կցեք նրանց սոցիալական դերերիրավունքներ և պարտականություններ;

3. Հարմարվել սոցիալական միջավայրին;

4. Ինտեգրվել հասարակության կյանքին:

Առաջադրանք ներդաշնակ զարգացումնախադպրոցական տարիքի երեխաները ենթադրում են ոչ միայն զարգացման որոշակի մակարդակ լայն շրջանակգիտելիքներ և հմտություններ, տարբեր բովանդակության յուրացման ուղիներ, բայց նաև անպայմանորեն նրա հուզական ոլորտի և բարոյական դիրքի զարգացման բավականաչափ բարձր մակարդակ, որն ունի ոչ միայն նեղ մանկավարժական, այլև հասարակական նշանակություն... Պարբերաբար համատեղ խաղերը նախադպրոցական տարիքի երեխաներին կհարստացնեն նոր փորձառություններով, կնպաստեն սոցիալական իրավասությունների հմտությունների ձևավորմանը և նրանց կտան սոցիալական նոր փորձ, որն այդքան կարևոր է նրանց անձի զարգացման համար:

Ըստ Ս. Ա. Շմակովի, երեխայի խաղը կատարում է հետևյալ գործառույթները.

1. Սոցիալիզացիայի գործառույթը: Խաղը երեխայի և սոցիալական համակարգում ներառելու ամենաուժեղ միջոցն է միջանձնային հարաբերություններ, մշակույթի հարստությունների յուրացում:

2. Միջազգային հաղորդակցության գործառույթը: Խաղը թույլ է տալիս երեխային յուրացնել ունիվերսալ մարդկային արժեքները, տարբեր ազգությունների մշակույթը, քանի որ «խաղերը ազգային են և միևնույն ժամանակ միջազգային, ազգամիջյան, համընդհանուր»:

3. Խաղում երեխայի ինքնաիրացման գործառույթը `որպես« փորձնական դաշտ մարդկային պրակտիկայի համար »: Խաղը մի կողմից թույլ է տալիս կառուցել և փորձարկել երեխայի պրակտիկայում կյանքի հատուկ դժվարությունների վերացման նախագիծը, մյուս կողմից `բացահայտել փորձի թերությունները:

4. Խաղի հաղորդակցական գործառույթը - (փոխազդեցության հմտությունների տիրապետում) վառ կերպով ցույց է տալիս այն փաստը, որ խաղը իրականացնում է հաղորդակցական գործունեություն ՝ թույլ տալով երեխային մտնել մարդկային ամենաբարդ հաղորդակցությունների իրական համատեքստը:

5. Խաղի ախտորոշիչ գործառույթը ((երեխաների անհատական ​​և անհատական ​​հատկանիշների բացահայտում, խաղի ընթացքում ինքնաճանաչում) հնարավորություն է տալիս ուսուցչին ճանաչել և ամրագրել երեխայի տարբեր դրսևորումները (մտավոր, ստեղծագործական, հուզական և այլն): .) Միևնույն ժամանակ, խաղը «ինքնադրսևորման դաշտ է», որտեղ երեխան փորձարկում է իր ուժերը, հնարավորությունները ազատ գործողություններում, արտահայտվում և ինքնահաստատվում:

6. Խաղի խաղային թերապիայի գործառույթն այն է, որ խաղը օգտագործվի որպես երեխայի վարքագծի, հաղորդակցության, ուսման մեջ ծագող տարբեր դժվարությունների հաղթահարման միջոց:

7. Ուղղիչ գործառույթ - ենթադրում է դրական փոփոխությունների ներդրում, երեխայի անձի ցուցանիշների կառուցվածքի լրացումներ: Խաղի ընթացքում այս գործընթացը տեղի է ունենում բնականաբար, մեղմ:

8. Entամանցային - ուղղված հաճույքի հասնելուն և հետաքրքրություն արթնացնելուն, ոգեշնչմանը:

Խաղի հիմնական բաղադրիչները

Խաղը ներառում է.

1. խաղալ վիճակ (մոտիվ)

2. խաղալ դիրքերը

3. խաղային իրավիճակներ

4. խաղալ դերեր և գործողություններ

5. խաղի արդյունքը:

Երեխաների համար խաղի արդյունքը, հաղթանակը, հաջողությունը միշտ չէ, որ կարևոր է: Նրանց դուր է գալիս գործընթացն ինքնին, այդ դերերը, այն հարաբերությունները, որոնք փոխում են երեխայի կարգավիճակը թիմում:

Խաղերի տեսակները

    Բակային խաղեր (փողոց)

    «Թաքնվեք և փնտրեք», «Սալոչկի», «Այրիչներ», «Կազակներ-ավազակներ» և այլն:

    Նստած խաղեր

    Սարսափելի, բանավոր, համբուրվող: «Ես ծնվել եմ այգեպան: »,« Ingանգ, զանգ »,« Կոտրված հեռախոս »և այլն:

    Կլոր պարային խաղեր

    (դրանք ժողովրդական խաղեր են, երգի և պարի մի շրջանակի մեջ մարդկանց շարժը, խաղ) խաղ «Հոսք»

    Խայտառակ խաղը

    «Aryարյա»

    Պարային խաղեր

    (պարը գերակշռում է, իսկ խաղը դեկորացիայի մանրուք է) «flowersաղիկների բազար»

    «Երեք շրջան»

    Ognանաչողական խաղեր

    «Իմաստուն ագռավը»

    Վիկտորինան հարցերին պատասխանելու խաղ է, որը սովորաբար միավորվում է ինչ -որ թեմայով:

    Վիճակախաղ

    (տոմսերի համար ցանկացած իրերի նկարում) Այն կարող է լինել ՝ «Որոնել» վիճակախաղ, «Ձեր աթոռը ձեր բախտն է», «Պար»:

    Խաղ - երգ

    Songանկացած երգ պետք է երգել

    Խաղեր - հինգ րոպե

    Մատների ցանկացած խաղ

    Հաղորդակցման խաղեր

    Այս տեսակի խաղերը խաղում են ախտորոշիչ, ուղղիչ, հոգեթերապևտիկ դեր: Այս խաղերի հիմնական պայմանը բարեգործությունն է, խաղային երկխոսությունը:

    «Հարցազրույց»

    «Հաճոյախոսություն»

    Ժամադրության խաղեր

    «Ձնագնդի»

    «Պատմիր քո մասին երեք բառով»

    «Գնդակը շրջանագծի մեջ»

    «Հե! "

    Մրցութային խաղեր

    մրցույթ է, որը նախատեսված է լավագույն մասնակիցներին ընդգծելու համար

    «Սովորիր երգը»

    «Մոխրոտը»

    Էրուդիտ - խաղեր «Battleովային պայքար», «Ինտելեկտուալ հոկեյ», «55», «raեղքիչ»

    Խաղեր - կատակներ

    «Վայրի կապիկ»

    «Ուղտ»

Խաղը գործունեության արդյունք է, որի միջոցով մարդը փոխում է իրականությունը և փոխում աշխարհը: Խաղի էությունը իրականությունը ցուցադրելու և փոխակերպելու ունակության մեջ է: Խաղի մեջ առաջին անգամ ձևավորվում և դրսևորվում է երեխայի վրա աշխարհի վրա ազդելու անհրաժեշտությունը. Սա է հիմնականը, կենտրոնականը և առավել ընդհանուր արժեքխաղեր. Այն օգնում է հոգեբանական թուլացմանը, ներդաշնակ մուտքին մարդկային հարաբերությունների աշխարհ: Խաղը հատկապես կարևոր է սովորող երեխաների համար շրջապատող իրականությունմեծահասակների գործողությունների և նրանց միջև հարաբերությունների խաղի գործընթացում վերարտադրության միջոցով: Խաղը կարևոր է երեխաների ֆիզիկական, մտավոր և բարոյական դաստիարակության համար:

Խաղի դասակարգում

Ըստ գործունեության ոլորտի

    մտավորական

    աշխատուժ

    սոցիալական

    հոգեբանական

    ֆիզիկական

Մանկավարժական գործընթացի բնույթով `ուսուցում

    ուսուցում

    ճանաչողական

    զարգացող

    կրթական

    արդյունավետ

    վերարտադրողական

    ստեղծագործական

    հաղորդակցական

    ախտորոշիչ

Ըստ խաղի տեխնիկաառարկա

    սյուժե - դերախաղ

    բիզնես

    Ըստ խաղային միջավայրառանց իրերի

    իրերով

    սեղանի սեղան

    փակ

    փողոց (բակ)

    հողի վրա

    տեխնիկական

Ըստ առարկայի ՝ մաթեմատիկական

    կենսաբանական

    երաժշտական

    գրական

    թատերական

    սպորտաձեւեր

    աշխատուժ

    ազգային

    տնտեսական և այլն

Նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար խաղերը շատ բազմազան են: Ավանդաբար կան բջջային խաղեր, դերախաղեր, սեղանի խաղեր և դիդակտիկ խաղեր:

1. Բացօթյա խաղեր: Նրանք շատ օգտակար են առողջության համար: Աճող երեխայի մարմինը չի կարող երկար նստել մեկ տեղում, նրան անհրաժեշտ է շարժում, կուտակված էներգիայի արտազատում: Իսկ բացօթյա խաղերն այս էներգիայի ազատման և զարգացման անփոխարինելի միջոց են: ֆիզիկական որակները կրտսեր դպրոցականներ... Նրանցից շատերում պայքար է ընթանում անհատական ​​կամ կոլեկտիվ առաջնության համար: Բացի ֆիզիկական հատկություններից, նրանք զարգացնում են անհատականության այնպիսի հատկություններ, ինչպիսիք են քաջությունը, տոկունությունը, հաստատակամությունը:

2. Դերային խաղեր: Նրանք արտացոլում են այն երևույթներն ու գործընթացները, որոնց մասին երեխաները դիտում կամ լսում են մեծերի աշխարհից: Այս խաղերում յուրաքանչյուր երեխա ստանձնում է որոշակի դեր, օրինակ ՝ բժիշկ, ուսուցիչ, հրշեջ և պատկերում համապատասխան գործունեությունը: Երբեմն խաղի սյուժեն նախապես ծրագրված է, իրադարձություններն ու գործողությունները ծավալվում են որոշակի պլանում ( պատմվածքային խաղեր) .

3. Սեղանի խաղեր: Նրանցից ոմանք շատ օգտակար են ընդլայնման համար ճանաչողական հետաքրքրություններև հանուն մտավոր զարգացում... Այս խաղերը ներառում են նկարների բինգո, բառախաղերբոլոր տեսակի հանելուկներով, շարադներով, հանելուկներով, հանելուկային խաղերով և այլն:

4. Դիդակտիկ խաղ... Այն ակտիվ է ուսումնական գործունեությունուսումնասիրված համակարգերի, երևույթների, գործընթացների մոդելավորման մոդելավորման վերաբերյալ: Քանի որ նախադպրոցական տարիքի երեխաները շատ են սիրում խաղալ, գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների համակարգը խաղի տեսքով փոխանցելու գործընթացն ամենաարդյունավետն է: Այս տեսակի խաղերը օգնում են երեխային ավելի լավ սովորել ուսումնական նյութ... Բացի այդ, նրանք նպաստում են այս խաղերի մասնակիցների ակտիվ փոխազդեցությանը:

Խաղը թույլ է տալիս երեխային ստանալ և ընդհանրացնել շրջապատող աշխարհի մասին գիտելիքները, նրա մեջ ձևավորել կոլեկտիվիզմի, ուրիշներին օգնելու ցանկություն և ունակություն: Խաղը երեխային այն հասարակության հարաբերությունների համակարգում, որին նա պատկանում է, նրա կողմից մշակութային և հոգևոր հարստությունների յուրացման ամենահզոր միջոցն է: Խաղում զարգանում են մտավոր, անձնական որակները և ֆիզիկական կարողությունները:

Պարբերաբար համատեղ խաղերը նախադպրոցական տարիքի երեխաներին կհարստացնեն նոր փորձառություններով, կնպաստեն սոցիալական հմտությունների հմտությունների ձևավորմանը և նրանց կտան սոցիալական նոր փորձ, որն այդքան կարևոր է նրանց անձի զարգացման համար:

Նախադպրոցական տարիքի երեխաների սոցիալական զարգացման համար մեծ արժեքունի ոչ միայն խաղ. Դասեր, զրույցներ, վարժություններ, երաժշտության հետ ծանոթություն, գրքերի ընթերցում, դիտում, քննարկում տարբեր իրավիճակներ, երեխաների փոխօգնության և համագործակցության խրախուսումը, նրանց բարոյական գործողությունները. այս ամենը դառնում են անձի կառուցվածքի բլոկները: Երեխան շատ խորությամբ է ընկալում գեղեցկությունը, ինչը նշանակում է, որ նրան անհրաժեշտ է ծանոթացնել մարդու լավագույն ստեղծագործություններին, ցուցադրել նկարների վերարտադրություններ կամ նրա հետ այցելել ցուցահանդես, թանգարան, պատկերասրահ: Դուք պետք է պատրաստվեք նման ճամփորդության, քանի որ երեխան անպայման շատ հարցեր կտա, որոնց պետք է պատասխանի մեծահասակը: Սոցիալական զարգացումանհատականությունը ոչ պակաս անհրաժեշտ է, քան մտավոր, ստեղծագործական, ֆիզիկական ունակություններ. Modernամանակակից աշխարհայնպես է դասավորված, որ հաջողության պայմաններից մեկը թիմում բեղմնավոր աշխատելու, փոխգործակցության, փոխըմբռնման ուղիներ գտնելու ունակությունն է այն մարդկանց հետ, ում հետ աշխատում ես: Եվ, իհարկե, ձեր երեխայի հոգևոր հարմարավետությունը, հուզական բավարարվածությունը ուղղակիորեն կախված կլինեն նրանից, թե ինչպես կզարգանան նրա հարաբերությունները այլ մարդկանց հետ, ինչ դեր կխաղա այն թիմում, որում կլինի և ով իրեն կզգա: Եվ մեր խնդիրն է ճիշտ և հմտորեն օգնել նրան ձեռք բերել սոցիալական հմտություններ:

Այսպիսով, մենք կարող ենք եզրակացնել, որ նման կազմակերպություն կրթական գործընթացսոցիալապես նպաստում է երեխաների հետ անձնական զարգացումյուրաքանչյուր երեխա: Երեխաները դառնում են ավելի անկաշկանդ և անկախ, նպատակասլաց և ինքնավստահ, շփվող, ավելի ուշադիր և հոգատար իրենց հասակակիցների և մեծահասակների նկատմամբ. ունակ են փոխըմբռնման և համագործակցության: Երեխաները զարգացնում են համատեղ որոշումներ կայացնելու և դրանց իրականացմանը հետևելու ունակություն: